Çocuklarında yaygın gelişim bozukluğu veya zihinsel engelli olan ailelerden gelen istek üzerine gece çocuklarını emanet edecekleri bir yer oluşturmak

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Çocuklarında yaygın gelişim bozukluğu veya zihinsel engelli olan ailelerden gelen istek üzerine gece çocuklarını emanet edecekleri bir yer oluşturmak"

Transkript

1

2 Çocuklarında yaygın gelişim bozukluğu veya zihinsel engelli olan ailelerden gelen istek üzerine gece çocuklarını emanet edecekleri bir yer oluşturmak amacıyla (çünkü bu aileler hastalık, vefat, düğün vb. gibi durumlarda çocuklarını emanet edecekleri güvenli bir mekan bulamamaktan şikayet ediyorlardı.) bu projeye başlanmış oldu.

3 Proje plan aşamasında Otizm ve Down sendromlu çocuğu olan ailelerin sıkıntılar yaşadığı ve yardıma ihtiyaç duydukları tespit edilmiş bununla ilgili detaylı bir inceleme yapılmıştır. 4 yıl boyunca yoğun araştırmalarda bulunulmuş, Örnek merkezler incelenerek yurtdışına ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Bütün bu sürecin sonunda ise yapılması planlanan Otizm ve Down Sendromu Yaşam Merkezimiz Türkiye Mimarlar Odası tarafından düzenlenen "Ulusal Mimarlık Ödülleri" kapsamında en iyi proje ödülünü almayı başarmıştır.

4 Kurumsal yapılanmasını ise otizm ve down sendromu konusunda Hollanda ve Belçika'da hizmet veren önemli kurumlarla yaptığımız işbirliği anlaşmaları ile onlardan destek alarak dünya standartlarında oluşturulmuştur. Ortaya çıkan bu proje başlangıçtaki amacımızın çok daha ötesine geçmiş bulunmaktadır. Şu anda ülkemize iyi bir örnek olabilecek bu proje ile Bir yaşam merkezi inşa ediyoruz. Sadece çocuklarımızın değil ailelerinin de birlikte olacakları bir mekan kuruyoruz.

5 İşbirliği yaptığımız kuruluşlardan CELLO VAKFI 1959 yılından beri Hollanda'nın Brabant Eyaletinin s-hertogenbosch şehrinde faaliyet göstermektedir. CELLO VAKFI, uzmanlık alanları ile kurumumuzun yurtdışı destekçisidir. CELLO 2800 personeli, 1000 e yakın gönüllüsü ile bütün yaş gruplarına hitap eden profesyonel bir kurumdur. Üç adet yaşam köyü, 40 adet tam gün hizmet veren aktivite ve rehabilitasyon merkezleri, kreş ve anaokulları, engelli restoran ve kafeleri, engelli bireylerin rehberleri ile birlikte işlettiği işyerleri, kaynaştırma modeli ile şehrin farklı yerlerinde hizmet veren 197 adet 6 ile 10 bireyin birlikte yaşadiği yaşam grup evleri ile profesyonel hizmet veren bir kurum olan CELLO, 24 saat bakım ve istihdamını sağladığı 2200 otistik ve zihinsel engelli bireye hizmet vermektedir.

6 Cello Vakfından resimler

7 İşbirliği yaptığımız kuruluşlardan Hollanda S-Hertogenbosch Avans Üniversitesi nde 2014 yılında 18 öğrenci staj programını projemiz üzerine tamamladılar. Kurumumuz sadece ülkemizde değil imzaladığımız anlaşmalar sayesinde yurtdışından gelecek öğrencilerede staj ve uygulama imkani sunarak, uluslararası örnek kurumlar arasında bulunacaktır. Bu calışmalar ileride Konya mızın tanıtımı ve turizmi içinde faydalı olacaktır.

8 Hollanda S-Hertogenbosch Avans Üniversitesi staj gurubu

9 İşbirliği yaptığımız kuruluşlardan Belçika Gent Üniveristesi ile imzaladığımız iyi niyet anlaşması Erasmus ve Erasmus plus projeleri ile çalışmalarımıza zenginlik katacaktır. Yurtiçinde ise Otizm ve Down Sendromluların eğitim ve rehabilitasyonuna yönelik Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Özel Eğitim ABD ve Rehberlik Programları ile Tıp Fakültemiz ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri mizin ilgili branşları hem uygulamalı staj yapabilecek hem de daha nitelikli eğitim alırken kurumun sürdürülebilirliğine eğitimci öğrencilerimizle katkıda bulunacaklardır.

10

11 Otizm ve Down Sendromu Yaşam Merkezi sadece eğitim faaliyetlerinin yapıldığı bir mekan olarak değil aynı zamanda farklı terapilerin, aktivitelerin uygulandığı bir mekan olarak tasarlanmıştır. Aileler çocukları için istedikleri ve farklı kurumlarda bulabildikleri eğitim, spor terapi, atlı terapi, ergo terapi gibi imkanları aynı çatı altında merkezimizde bulabilecekler. Hollanda da faaliyet gösteren Cello Vakfı ile yaptığımız işbirliği ile bu hizmetlerin hepsi için personelimiz yurt dışında hizmet içi eğitim alacak ve bunun yurt dışında nasıl yapıldığını doğrudan gözlemleyerek merkezimizde uygulamasını sağlayacaklardır.

12 Otizm ve Down Sendromu Yaşam Merkezi nin diğer bir amacı ise uzun yıllar otizmli çocuğu ile yalnız başına kalan ailelerin yanında olmak ve onlara yalnız olmadıklarını hissettirmektir. Bu nedenle ailelerimizin çocuklarına merkezimizde hizmet sunarken isterlerse ailelerin de vakit geçirebileceği spor yapabileceği alanlar planlanmıştır. Onlarda Merkezimizde streslerini atabilecek kendilerine zaman ayırabileceklerdir.

13 Stresi azalan, kendini daha iyi hisseden aile bireylerinin olması ile aile içi ilişkilerde daha huzurlu ve mutlu bir ortamın oluşması sağlanacaktır. Toplumun temeli olan aile kurumu ne kadar güçlü olursa toplumumuz da geleceğimiz de o derece güçlü olacaktır.

14 Yaşam Merkezimizde sunmayı planladığımız bir başka hizmet ise Geçici Bakım Merkezi. Geçici Bakım Merkezi ndeki amacımız otizm ve down sendromlu çocuğu olan ailelerin acil durumlarda çocuklarını bir aile yakınına ya da tanıdıklarına bırakmak zorunda olan (bunun ne derece zor olduğunu gördükten sonra) ailelerin bu durumlarda çocuklarını bir kaç günlüğüne bırakabilecekleri güvenli bir ortam oluşturmaktır. Sadece hastalık, cenaze gibi zorunlu durumlar için değil aynı zamanda düğün, mezuniyet, doğum gibi güzel anlarda da ailelerin bunu yaşayabilmeleri için çocuklarını bırakabilecekleri bir ortam sağlayacak olan Geçici Bakım Merkezi bu alanda bir ilk olacaktır..

15 Geçici Bakım Merkezi mizde kurmayı planladığımız güvenlik sistemi son derece güçlü ve modern bir alt yapıya sahiptir. Kuracağımız güvenlik sistemi ile çocuğun kaçması yada çocuğun odasına bir başkasının girmesinin ve ona zarar vermesinin önüne geçmiş olunacak, Odada gece uyurken rahatsızlanan ya da kriz geçiren çocuklar için sese ve harekete duyarlı sensörlerle ve anında müdahale edilebilecektir. Son zamanlarda dünyada en iyi güvenlik modelleri arasında gösterilen bu güvenlik sistemini kurumumuzda uygulanmaktadır.

16 Otizm ve Down Sendromu Yaşam Merkezi mize kayıtlı olmayan (diğer rehabilitasyon merkezlerinde birine kayıtlı olan) ancak merkezimizdeki diğer aktivitelerden faydalanmak için başvuran otizmli ve down sendromlu çocuklar da yaşam merkezimizden yararlanabileceklerdir. Merkezimizdeki çocuklara verilen hizmet saatleri dışında kalan zamanlarda belirli bir ücret karşılığında; spor terapi, yüzme terapi, at terapi, ergo terapi gibi hizmetlerimizden faydalanabileceklerdir.

17 Otizm ve Down Sendromu Yaşam Merkezi mizin Rehabilitasyon birimine 3-15 yaş aralığındaki çocuklarımızı kayıt yaptırabileceklerdir. 15 yaş üzeri çocuklarımız da merkezimizde bulunan çeşitli terapi ve aktivitelerimizden faydalanabileceklerdir.

18 Otizm ve Down Sendromu Yaşam Merkezimizde hizmet etmeyi planladığımız öğrenci profilini görebilmek için ön kayıtlarımızı almaya başladık. Ön kayıtlar Selçuklu Belediyesi ne şahsen veya adresinden internet yoluyla yapılmaktadır.

19 Selçuklu Belediyesi olarak Otizmli ve Down sendromlu çocuğu olan ailelerin yanında olmak, sorunlarını çözmek için katkı sağlamak amacıyla böyle bir proje başlatmış bulunmaktayız. Merkezimizin faaliyete geçmesiyle birlikte bu aileler hem çocuklarının güvenli bir ortamda olduğunu ve dünya standartlarında hizmetlerden faydalandığını bilecek hem de kendilerine vakit ayırabilecekleri zamanlarla aile içi ilişkilerini rahatlatacak ve huzurlu aile ortamına kavuşmalarına katkı sağlanmış olacaktır. Türkiye'de bu amaçları hedefleyen ve bu şekilde hizmet veren bir kurumun olmayışı bu merkezin ülkemiz için model olacak bir merkez olmasını da sağlayacaktır. Yerel yönetimler tarafından uygulamaya başlanması ile Türkiye geneline yayılma imkanı bulunabilirse ülkemizde farklı sıkıntılar yaşayan otizm ve down sendromlu bireylere sahip aileler için yeni ve umut dolu bir başlangıç olacaktır.

2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI

2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI 2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI YAŞAR ÜNİVERSİTESİ 2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI İÇİNDEKİLER... SY: 4 SY: 6 SY: 12 SY: 13 SY: 14 SY: 15 SY: 16 SY: 17 SY: 18 SY: 20 SY: 24 SY: 25 MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANIMIZDAN

Detaylı

ULUSAL AJANS IN SUNDUĞU AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM ve GENÇLİK PROGRAMLARI FIRSATLARI. Musa CEYLAN Türk Ulusal Ajansı Başkanı.

ULUSAL AJANS IN SUNDUĞU AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM ve GENÇLİK PROGRAMLARI FIRSATLARI. Musa CEYLAN Türk Ulusal Ajansı Başkanı. ULUSAL AJANS IN SUNDUĞU AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM ve GENÇLİK PROGRAMLARI FIRSATLARI Musa CEYLAN Türk Ulusal Ajansı Başkanı 19 Ocak 2013 1 KURUMSAL BİLGİ Başta Erasmus olmak üzere Avrupa da 1987 yılından beri

Detaylı

Geleceğe Giden Yol Burada Başlar

Geleceğe Giden Yol Burada Başlar Geleceğe Giden Yol Burada Başlar Sevgili Öğrenciler, Yüksek öğretim misyonunun tematik çatısını oluşturan bilgi, öğrenen organizasyonlar olan çağdaş müesseselerde en kritik kaynak halini almıştır. Üniversite

Detaylı

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler 2 Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler Yerel Eşitlik Eylem Planlarının uygulanmasında 1. yıl geride kaldı: 2012 yılı sonunda 11 il için tamamlanan ve İl Kadın Hakları Koordinasyon

Detaylı

BAĞCILAR DA ENGELLİ POLİTİKALARI VE ENGELLİLERE YÖNELİK UYGULAMALAR

BAĞCILAR DA ENGELLİ POLİTİKALARI VE ENGELLİLERE YÖNELİK UYGULAMALAR BAĞCILAR DA ENGELLİ POLİTİKALARI VE ENGELLİLERE YÖNELİK UYGULAMALAR Prof. Dr. Ali Seyyar 1 GİRİŞ Engelli bireylerin kendilerini içinde yaşadıkları kentin ve mahallenin bir parçası olarak görebilmeleri

Detaylı

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr TANITIM KATALOĞU Ülkemizde işgücü arzı ile talebi arasında ciddi uyumsuzluk mevcuttur. Bunun nedeni olarak mesleki eğitim kurumlarında uygulanan eğitim programları, bu programlarla yetiştirilen teknik

Detaylı

T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI

T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI EYLÜL-2012 Bu Stratejik Plan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Senato ve Yönetim Kurulu nun 17-Ekim-2012 Tarihinde Yapılan Ortak

Detaylı

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna 2009-2010 eğitim öğretim yılında öğrenci alınmıştır. İlk olarak Tıbbi Laboratuvar Teknikleri ve Çocuk Gelişimi Programlarında

Detaylı

Kullanılabilirlik analizi ve eğitim programından beklentiler

Kullanılabilirlik analizi ve eğitim programından beklentiler Kullanılabilirlik analizi ve eğitim programından beklentiler Zihinsel Engelli ve Otizm Spektrum Bozukluğu olan Bireyler için İş Eğitimenliği Araştırma Raporu : Ana bulgular Taslak 1 2 İÇERİK 1-Proje ve

Detaylı

GÖNÜLLÜ EĞİTİCİ PROFİLİ RAPORU

GÖNÜLLÜ EĞİTİCİ PROFİLİ RAPORU KADINLARIN ÇOK YÖNLÜ GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ GÖNÜLLÜ EĞİTİCİ PROFİLİ RAPORU HAZİRAN 2009 1 Genel Proje Gönüllü Profili Bilgileri Kadınların Çok Yönlü Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Adana, İzmir, Nevşehir

Detaylı

Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013

Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013 Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013 Başlarken İnsana değer vermek Bezmiâlem kültürünün temelini oluşturur. Fakir fukara, garip guraba, ihtiyacı olan her kim varsa yanında olmak, dertlere derman

Detaylı

Rekreasyon ve Rekreasyon Terapisinin Yaşam Kalitesindeki Rolü

Rekreasyon ve Rekreasyon Terapisinin Yaşam Kalitesindeki Rolü REKREASYON İNCELEMELERİ Editör: Özkan TÜTÜNCÜ E-posta: ozkan.tutuncu@deu.edu.tr Rekreasyon İncelemeleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi, Cilt 23, Sayı 2, Güz: 248-252, 2012. Copyright 2012 anatolia

Detaylı

AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ ALMANAĞI

AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ ALMANAĞI AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ ALMANAĞI 2006 dan 2012 ye Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği Tarafından Gerçekleştirilen Psikososyal Müdahaleler 2006 dan 2012 ye Afetlerde Psikososyal Hizmetler

Detaylı

1 NEDEN TÜRKİYE DE BİR SOSYAL YATIRIM PROGRAMI GEREKLİ? 1 2 SOSYAL YATIRIM PROGRAMI NELER SUNUYOR? 2 3 NASIL DESTEKLEYEBİLİRSİNİZ? 4. 3.

1 NEDEN TÜRKİYE DE BİR SOSYAL YATIRIM PROGRAMI GEREKLİ? 1 2 SOSYAL YATIRIM PROGRAMI NELER SUNUYOR? 2 3 NASIL DESTEKLEYEBİLİRSİNİZ? 4. 3. İçerik 1 NEDEN TÜRKİYE DE BİR SOSYAL YATIRIM PROGRAMI GEREKLİ? 1 2 SOSYAL YATIRIM PROGRAMI NELER SUNUYOR? 2 3 NASIL DESTEKLEYEBİLİRSİNİZ? 4 3.1 Kayıt 4 3.2 Programı Yayın 5 3.3 Sponsor Olun 5 3.4 SYP Mentor

Detaylı

Değerinize Değer Katar. tanıtım. kataloğu

Değerinize Değer Katar. tanıtım. kataloğu Değerinize Değer Katar 2014 tanıtım kataloğu üniversitesi Sizler, yani yeni Türkiye nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla

Detaylı

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013)

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013) TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 (EVALUATION REPORT ON MEDICAL TOURISM IN TURKEY 2013) 1 TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK TURİZMİ DAİRE BAŞKANLIĞI

Detaylı

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISI YAŞLI SAĞLIĞI POLİTİKALARI YAŞLILIK VE KENTLEŞME DR. NEVZAT DOĞAN

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISI YAŞLI SAĞLIĞI POLİTİKALARI YAŞLILIK VE KENTLEŞME DR. NEVZAT DOĞAN SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISI YAŞLI SAĞLIĞI POLİTİKALARI YAŞLILIK VE KENTLEŞME DR. NEVZAT DOĞAN GİRİŞ Ülkemizde yaşlı ve yaşlılıkla ilgili toplumsal kalıplara tarihsel açıdan bakıldığında, Büyüklerimizin

Detaylı

GÜNCEL HİBE DUYURULARI

GÜNCEL HİBE DUYURULARI AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI GÜNCEL HİBE DUYURULARI Avrupa Birliği Bakanlığı AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI SUNUM İÇERİĞİ o HİBE PROGRAMLARI GENEL ÇERÇEVESİ o GÜNCEL HİBE DUYURULARI o ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DUYURULMASI

Detaylı

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek KAZANDIM! KAZANDIM! Medipol Üniversitesi uluslararası birikime sahip, alanlarında uzman, üst düzey akademik kadrosu, güçlü altyapısı ve yüksek teknolojiye sahip donanımlı laboratuvarları ile öğrencisine

Detaylı

POLİTİKA YAPICILAR İÇİN ÖNERİLER RAPORU

POLİTİKA YAPICILAR İÇİN ÖNERİLER RAPORU Türkiye de Engelliler İçin Farkındalığı ve Kurumsal İstihdam Fırsatlarını Artırma Projesi LEONARDO DA VINCI İnovasyon Transferi 2011-1-TR1-LEO05-27961 POLİTİKA YAPICILAR İÇİN ÖNERİLER RAPORU Contents UN

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI

KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI Etüd-Araştırma Servisi Nisan 2008 İÇİNDEKİLER GİRİŞ...1 BİRİNCİ

Detaylı

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ 1 CANAKKALE ONSEKIZ MART UNIVERSITESI 2 1 9 9 2 DÜNYANIN EN GÜZEL ÜNİVERSİTESİNE HOŞ GELDİNİZ T.C. Onsekiz Mart Üniversitesi 3 Tarihin İzinde, Bilginin Işığında Parlayan Yıldız, Onsekiz Mart Üniversitesi

Detaylı

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013

TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 TÜRKİYE MEDİKAL TURİZM DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK TURİZMİ DAİRE BAŞKANLIĞI Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı I TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞI

Detaylı

Baskı - Tasarım Grafer Tasarım Baskı Ambalaj

Baskı - Tasarım Grafer Tasarım Baskı Ambalaj Baskı - Tasarım Grafer Tasarım Baskı Ambalaj Büyük Sanayi 1. Cadde Yapıcı İşhanı 74/98 İskitler / ANKARA Tel : 0.532 774 02 89 Özürlü; doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal,

Detaylı

ORYANTASYON KİTAPÇIĞI. İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı

ORYANTASYON KİTAPÇIĞI. İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı ORYANTASYON KİTAPÇIĞI İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı 2015 İçindekiler 1. Üniversitemize hoş geldiniz. 2. Üniversitemizi tanıyalım. 3. Üniversitemizin Vizyonu ve Misyonu 4. Başlarken 5. Yönetim 6. Mütevelli

Detaylı

Prof. Dr. Yunus SÖYLET İstanbul Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Yunus SÖYLET İstanbul Üniversitesi Rektörü 1 2 İstanbul Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı Prof. Dr. Yunus SÖYLET İstanbul Üniversitesi Rektörü Açılış Konuşması 21 Ekim 2014 İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans

Detaylı

Bolu nun Üretici KOBİ leri Dışa Açılıyor

Bolu nun Üretici KOBİ leri Dışa Açılıyor Bolu nun Üretici KOBİ leri Dışa Açılıyor Dış Ticaret Sektör Analiz Raporu Giray Reşat 14 1. Giriş Dünya ekonomisi geçtiğimiz son çeyrek yüzyılda meydana gelen önemli küresel değişimlere ev sahipliği yapmaktadır.

Detaylı

Paylaşmanın Gücü. Akdeniz Üniversitesi Avrupa Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi. e-dergi

Paylaşmanın Gücü. Akdeniz Üniversitesi Avrupa Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi. e-dergi Paylaşmanın Gücü Akdeniz Üniversitesi Avrupa Akdeniz Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi e-dergi Sayı 2, Yıl 2015 2 Paylaşmanın Gücü E-Dergi Sayı 2, Yıl 2015 AkdenizÜniversitesi Avrupa Akdeniz Gençlik

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

SAĞLIK TURİZMİ TÜRKİYEDE EN HIZLI GELİŞEN HİZMET SEKTÖRÜDÜR

SAĞLIK TURİZMİ TÜRKİYEDE EN HIZLI GELİŞEN HİZMET SEKTÖRÜDÜR SAĞLIK TURİZMİ TÜRKİYEDE EN HIZLI GELİŞEN HİZMET SEKTÖRÜDÜR SAĞLIK TURİZMİ TANIMI VE ÇEŞİTLERİ Sağlık Turizmi: Herhangi bir sebeple sağlık hizmeti almak için ikamet edilen yerden başka bir yere yapılan

Detaylı