ERASMUS+ SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ERASMUS+ SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI"

Transkript

1 ERASMUS+ SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI 2015

2 ERASMUS+ MESLEKİ EĞİTİM (KA1-Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Özelindeki Sorular)

3 Bir belediye 2015 yılı için 2 farklı çalışma grubu ile aşağıdaki konularda proje sunulabilir mi? -İdari personelin müzecilik konusunda bir inceleme ziyaretinde bulunması (5 günlük) -Hibe projeleri konusunda çalışan personelin bir kursa katılması (5 günlük) KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği faaliyetine, mesleki eğitim kurumları tek başına başvuru yapabilirler. Bunun dışındaki kurumlar; en az üç mesleki eğitim kurumunun yer alacağı konsorsiyumunun koordinatörü veya ortağı olarak başvuru yapabilirler. Ancak, mesleki eğitim kurumu veya mesleki eğitimden sorumlu kurum değil ise katılımcı gönderemez; sadece projeye destek olurlar. Projede yer alacak katılımcılar, meslek lisesi öğrencileri ve çıraklar ile meslek lisesi ve çıraklara yönellik faaliyet yürüten mesleki eğitim personeli olmalıdır.

4 KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği faaliyetinde, dil desteği kapsamında ödenen hibe miktarı yurt içinde ya da yurtdışında kullanılabilir mi? Dil desteğinin ne kadarı katılımcıların hesabına aktarılabilir? KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği faaliyetinde, başvuru formunda belirtilmesi halinde katılımcılar dil desteğinden yurt dışında da yararlanabilirler. Ancak hazırlık faaliyetleri kapsamında verilen dil desteğinin faaliyet öncesi yurt içinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Dil desteği başvuran kurum tarafından organize edilir ve ödemelerden de başvuran kurum sorumludur. *Dil desteği, mesleki eğitim öğrenicilerinin 1-12 ay arası yurtdışı faaliyetleri için Komisyon merkezli online dil hizmeti verilen İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Hollandaca ve İtalyanca dışındaki diller için verilmektedir. Detaylı bilgi için web sayfamızda yer alan 2015 program rehberini inceleyiniz.

5 KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği, Personel Eğitimi faaliyetinde; kamu kurumları tek başına ya da konsorsiyum oluşturarak, mesleki eğitim veren personelini işbaşı eğitimi/gözlem amaçlı yurtdışına gönderebilir mi? (örneğin orman mühendisleri, ziraat mühendisleri, inşaat mühendisleri, gibi) KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği faaliyetine, mesleki eğitim kurumları tek başına başvuru yapabilirler. Bunun dışındaki kurumlar ise en az üç mesleki eğitim kurumunun yer alacağı konsorsiyumunun koordinatörü veya ortağı olarak başvuru yapabilirler. Ancak, mesleki eğitim kurumu veya mesleki eğitimden sorumlu kurum değil ise katılımcı gönderemez, sadece projeye destek olur. Projede yer alacak katılımcılar, meslek lisesi öğrencileri ve çıraklar ile meslek lisesi ve çıraklara yönelik faaliyet yürüten mesleki eğitim personeli olmalıdır.

6 KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği, Personel Eğitimi faaliyetinde; belli bir mesleki alanda faliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, o alanda eğitim veren üyelerini işbaşı eğitimi/gözlem amaçlı yurtdışına gönderebilir mi? Örneğin Mimarlar Odası mesleki eğitim çalışmaları yapan mimarlara yönelik bir proje yapabilir mi? KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği faaliyetine, mesleki eğitim kurumları tek başına başvuru yapabilirler. Bunun dışındaki kurumlar ise en az üç mesleki eğitim kurumunun yer alacağı konsorsiyumunun koordinatörü olarak başvuru yapabilirler. Projede yer alacak katılımcılar, meslek lisesi öğrencileri ve çıraklar ile meslek lisesi ve çıraklara yönellik faaliyet yürüten mesleki eğitim personeli olmalıdır.

7 KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği faaliyeti gerçekleştirmek isteyen meslek liseleri, farklı konuların yer aldığı tek bir proje hazırlayabilir mi? KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği faaliyeti gerçekleştirmek isteyen tüm uygun kurumlar, farklı konuların yer aldığı tek bir proje hazırlayabilirler.

8 KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği faaliyeti kapsamında, kurumlar proje sahibi olarak sunacağı proje dışında, diğer kurumların sunacağı projelere ortak olabilir mi? Projelere ortak olma sayısında bir sınır var mı? KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği faaliyetinde, kurumlar bir teklif çağrısı döneminde sadece bir proje sunabilirler. Öte yandan birden fazla projeye ortak olabilirler.

9 Bir sendikanın birden fazla şubesi, aynı türde proje başvurusunda bulunabilir mi? Kurumların tüzel kişiliğe sahip farklı şubeleri aynı program kapsamında başvuru yapabilirler. Ancak başvuru yapacakları proje konularının birbirinden ayrı olması gerekmektedir.

10 KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği faaliyetinde, üç farklı meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenleri ile beraber, konuyla ilgili STK ların da ortak alınması durumunda, STK üyeleri de eğitim almaya gidebilirler mi? KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği faaliyetinde, üç farklı meslek lisesi bir araya gelerek öğrencilerin ve öğretmenlerin yer aldığı bir proje sunabilir ve yurt dışına hareketlilik yapabilirler. Söz konusu projenin konusuyla alakalı bir STK nın üyeleri de mesleki eğitimden sorumlu kişiler olmaları şartıyla projeye dahil olabilir ve yurdışına hareketlililk yapabilirler.

11 KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği faaliyetinde, meslek liseleri özel ihtiyaç sahibi olmayan ancak 18 yaş altı öğrencilerin staj hareketliliği için refakatçi bulundurabilirler mi? Refakatçi sayısında herhangi bir sınırlama var mıdır? KA1 Mesleki Eğitim Bireylerin Öğrenme Hareketliliği faaliyetinde, meslek liselerinin yaptıkları projelerde yurt dışında gidilecek olan kurum başına genellikle bir refakatçi projede yer alabilir. Bunun dışındaki istisnai durumlarda birden fazla refakatçinin yer alabilmesi için gerekçe bildirilmelidir.

12 Sözleşme metninin sonundaki Katma Değer Vergisi İstisnası metni ne amaçla imzalanıyor. Onu nerelerde kullanabiliriz? KDV Vergi Muafiyeti Belgesi ile yurt içinde gerçekleştireceğiniz proje harcamalarında KDV ödenmez. Dil desteği harcamalarında, yurtiçi transferlerinde ve aktarmalı yurtiçi uçak biletlerinde kullanılabilmektedir.

13 Projedeki ulasim, hazirlik ve degerlendirme bölümleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Başvuru Formundaki her bir etkinliğin bütçe kalemi mevcuttur. Ulaşım, hazırlık ve değerlendirme bölümlerinde öngörülen faaliyetlerin kişi sayıları yazılır, form otomatik hesaplama yapar. Bu bölüm ve diğer bölümlerle ilgili olarak Erasmus Başvuru Rehberinde detaylı açıklamalar mevcuttur. Ayrıca Başvuru Formu Doldurma Kılavuzlarında da detaylı bilgi ve açıklamalar yer almaktadır.

14 KA1 Mesleki Eğitim Öğrenme Hareketliliği faaliyetleri için Halk Eğitim Merkezleri konsorsiyum ortağı olarak alınabilir mi? İlgili halk eğitim merkezinde mesleki eğitime yönelik bir faaliyet gerçekleştiriliyorsa ortak olarak alınabilir.

15 Bir meslek lisesinin mesleki eğitimle alakalı yazacağı bir projede katılımcı öğretmenler, meslek öğretmenleri olmak zorunda mıdır? KA1 Mesleki Eğitim Hareketlilik Projeleri kategorisinde gerçekleştirilecek bir projenin katılımcılarının meslek öğretmenleri olması gerekmektedir. Meslek öğretmeni olmayanlar için KA1 Okul Eğitimi Hareketlilik Projeleri uygundur.

16 Engelliler için fiziksel mekan (Bina,çevre ve kent) tasarımı ile ilgili bir projede ortak kuruluşların teknik personelinin Avrupa da inceleme ve araştırma yapmak üzere yapacağı bir hareketililik projesinde aşağıda yer alan ortaklık yapısında başvuru yapılabilir mi? Başvuru sahibi kuruluş Mesleki Eğitim Merkezi(İnşaat bölümü) Diğer Gönderen Ortaklar Belediye (İmar müdürlüğü,çevre müdürlüğü) Meslek Yüksek okulu (İnşaat bölümü), Mimarlar odası, Mütaahitler birliği Mesleki eğitim merkezinizin sunacağı projede yer alan ortakların her birinin mesleki eğitim alan kişiler (meslek lisesi öğrencileri veya çıraklar) ile bağlantıları olmaları gerekmektedir. Söz konusu ortakların yurtıdışında edinecekleri bilgilerin meslek lisesi öğrencileri veya çırakların mesleki eğitimleri veya istihdamına katkıda bulunması, bu kapsamda projede neden yer aldıklarını yani gerekçelerini çok iyi başvuru formunda açıklamansı gerekmektedir.

17 Ayrıntılı bilgi için web sitemizde yer alan 2015 Yılı Program Rehberini inceleyebilirsiniz

18

ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği. Mesleki Eğitim Öğrenicileri ve Personeli İçin Hareketlilik Projeleri

ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği. Mesleki Eğitim Öğrenicileri ve Personeli İçin Hareketlilik Projeleri ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenicileri ve Personeli İçin Hareketlilik Projeleri Sunu İçeriği Tanım ve Kapsam Proje Ortakları Hibe Ölçütleri Bütçe Kalemleri Başvuru

Detaylı

ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği. Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği

ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği. Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği İçerik Hareketlilik Projeleri ve Amaçlar Kuruluşlar Katılımcılar Hibe Ölçütleri Bütçe Başvuru Ana

Detaylı

ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR

ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR Stratejik Ortaklık Projelerinde Türkiye deki tüm yükseköğretim kurumları koordinatör ya da ortak olarak yer alabilir mi? Yükseköğretim

Detaylı

Erasmus+ OKUL DEĞERİNİ BİLİN! www.happykids.com.tr

Erasmus+ OKUL DEĞERİNİ BİLİN! www.happykids.com.tr Erasmus+ OKUL DEĞERİNİ BİLİN! Erasmus+ Okul Okul Eğitimi Programı AMAÇLARI Eğitimde kaliteyi artırmak, Program ülkeleri okullar ve eğitim personeli arasında işbirliğini güçlendirmek Erasmus+ Okul Hedef

Detaylı

ERASMUS+ (2014-2020) İstanbul. 26 Kasım 2014

ERASMUS+ (2014-2020) İstanbul. 26 Kasım 2014 ERASMUS+ (2014-2020) İstanbul 26 Kasım 2014 Türkiye Ulusal Ajansı kimdir? Avrupa Birliği Bakanlığının ilgili kuruluşu olarak faaliyet gösteren Türkiye Ulusal Ajansı (Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği)

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği) T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi

Detaylı

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI

Detaylı

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+ T. C. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklıklar Okul Eğitimi Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+ Ana Eylem

Detaylı

Küçük Çaplı Projeler İçin Hibe Yönetmeliği Prensip olarak 5000,00 `ya kadar proje hibeleri için

Küçük Çaplı Projeler İçin Hibe Yönetmeliği Prensip olarak 5000,00 `ya kadar proje hibeleri için Küçük Çaplı Projeler İçin Hibe Yönetmeliği Prensip olarak 5000,00 `ya kadar proje hibeleri için Hibe Olanakları Hakkında Sorular ve Cevapları (Lütfen teşvik olanakları ile ilgili ek bilgileri de dikkate

Detaylı

Dernek olarak AB projesi yapmak istiyoruz bu konuda izlenecek yol ile yardım alabileceğimiz kişi ve kuruluşlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dernek olarak AB projesi yapmak istiyoruz bu konuda izlenecek yol ile yardım alabileceğimiz kişi ve kuruluşlar hakkında bilgi verebilir misiniz? SIKÇA SORULAN SORULAR Dernek olarak AB projesi yapmak istiyoruz bu konuda izlenecek yol ile yardım alabileceğimiz kişi ve kuruluşlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Öncelikle, taslak bir projeniz olup

Detaylı

ERASMUS+ Yenilikçi ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği KA2 (Ana Eylem 2) Stratejik Ortaklıklar - Yetişkin Eğitimi

ERASMUS+ Yenilikçi ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği KA2 (Ana Eylem 2) Stratejik Ortaklıklar - Yetişkin Eğitimi ERASMUS+ Yenilikçi ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği KA2 (Ana Eylem 2) Stratejik Ortaklıklar - Yetişkin Eğitimi Ankara, 2014 Stratejik Ortaklıklar Kapsam Yeni ve yenilikçi yaklaşımları; geliştirmek,

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ Sık Sorulan Sorular

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ Sık Sorulan Sorular YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ Sık Sorulan Sorular 1-Ne kadar süre ile staj yapabilirim? Staj hareketliliği faaliyet süresi ön lisans, lisans, yüksek lisans

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Mesleki Eğitim Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2015 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+

Detaylı

EK III MALİ VE AKDİ ŞARTLAR

EK III MALİ VE AKDİ ŞARTLAR I. GİRİŞ EK III MALİ VE AKDİ ŞARTLAR Bu ek, Sözleşme de belirtildiği şekliyle, projeye uygulanabilecek farklı bütçe kalemleri altındaki hibenin kullanılmasına ilişkin kuralları tamamlamaktadır. Bu açıklamalar

Detaylı

Erasmus+ ta Yükseköğretim Destekleri. ERCAN LAÇİN Türkiye Ulusal Ajansı

Erasmus+ ta Yükseköğretim Destekleri. ERCAN LAÇİN Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus+ ta Yükseköğretim Destekleri ERCAN LAÇİN Türkiye Ulusal Ajansı Küresel bir Üniversite Nasıl Olur? 1. Önemli olan bir marka olmaktır. Küresel bir marka. Japonya için İngiltere de sadece iki üniversite

Detaylı

(KAMU KURUMLARI VE YEREL YÖNETİMLER) SIKÇA SORULAN SORULAR BÖLÜM 1

(KAMU KURUMLARI VE YEREL YÖNETİMLER) SIKÇA SORULAN SORULAR BÖLÜM 1 TURİZM VE ÇEVRE MALİ DESTEK PROGRAMI (KAMU KURUMLARI VE YEREL YÖNETİMLER) SIKÇA SORULAN SORULAR BÖLÜM 1 BAŞVURU SAHİPLERİNİN UYGUNLUĞU S. İlköğretim okulları, liseler ve halk eğitim merkezleri Turizm ve

Detaylı

ÖZEL SEKTÖR KURULUŞLARI

ÖZEL SEKTÖR KURULUŞLARI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI Eğitim ve Gençlik Kataloğu ÖZEL SEKTÖR KURULUŞLARI Ülkemiz dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olma hedefine ulaşırken

Detaylı

PAZAR ARAŞTIRMASI VE PAZARA GİRİŞ DESTEĞİ

PAZAR ARAŞTIRMASI VE PAZARA GİRİŞ DESTEĞİ PAZAR ARAŞTIRMASI VE PAZARA GİRİŞ DESTEĞİ DESTEK UYGULAMA KILAVUZU İHRACAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KOBİ VE KÜMELENME DESTEKLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI OCAK 2014 SIKÇA SORULAN SORULAR YURT DIŞI PAZAR ARAŞTIRMASI DESTEĞİ...

Detaylı

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 19 Kasım 2012 olacak şekilde, 2 Ağustos 2012 tarihinde Not: Bu Programa ilişkin sorulan soruların birçoğu, Burs Başvuruları için yayınlanan Duyuru nun dikkatli bir şekilde

Detaylı

Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011

Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011 EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

küçük dokunuşlar, gerçekleşen en hayaller

küçük dokunuşlar, gerçekleşen en hayaller küçük dokunuşlar, gerçekleşen en hayaller 05 Eylül 2012 GOAP İÇERİK SATIN ALMA SÜRECİ İNSAN KAYNAKLARI FAALİYET DOĞRULAYICI BELGELER PERFORMANS GÖSTERGELERİ RAPORLAMA REVİZYON VE DEMİRBAŞ PROTOKOLÜ GÖRÜNÜRLÜK

Detaylı

96 Soruda KOSGEB DESTEKLERİ

96 Soruda KOSGEB DESTEKLERİ 96 Soruda KOSGEB DESTEKLERİ Nisan 2013 Kars YDO SUNUŞ Türkiye ekonomisinin temelini oluşturan KOBİ ler yaratmış oldukları istihdam ve katma değer ile Serhat Bölgesi nin ekonomik ve sosyal kalkınmasında

Detaylı

Sosyal Dahil Etme Programı

Sosyal Dahil Etme Programı 2013 Sosyal Dahil Etme Programı Uygulama Kılavuzu [2] Sosyal Dahil Etme Programı 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 PROGRAMIN AMACI... 5 3 PROGRAM HEDEFLERİ... 5 4 HEDEF KİTLE... 6 5 SOSYAL DAHİL ETME NEDİR?...

Detaylı

Sosyal Dahil Etme Programı

Sosyal Dahil Etme Programı 2013 Sosyal Dahil Etme Programı Uygulama Kılavuzu [2] Sosyal Dahil Etme Programı 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 PROGRAMIN AMACI... 5 3 PROGRAM HEDEFLERİ... 5 4 HEDEF KİTLE... 6 5 SOSYAL DAHİL ETME NEDİR?...

Detaylı

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ 40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ (AGH) TR 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir? Bir sivil toplum kuruluşu ve yerel topluluk için sosyal içerikli projelerde çalışmalarda bulunma. Öncelikle ve en önemlisi, gönüllü

Detaylı

Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013

Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013 EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği 2014 Dönemi Yükseköğretim Kurumları için El Kitabı * Bu el kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik

Detaylı

DEVLET DESTEKLERİ BAKANLAR KURULU NUN 26.11.2014 TARİH VE Y(K-I) 2163-2014 SAYILI KARARINA İLİŞKİN UYGULAMA USUL VE ESASLARI

DEVLET DESTEKLERİ BAKANLAR KURULU NUN 26.11.2014 TARİH VE Y(K-I) 2163-2014 SAYILI KARARINA İLİŞKİN UYGULAMA USUL VE ESASLARI DEVLET DESTEKLERİ BAKANLAR KURULU NUN 26.11.2014 TARİH VE Y(K-I) 2163-2014 SAYILI KARARINA İLİŞKİN UYGULAMA USUL VE ESASLARI Amaç: Bakanlar Kurulu Kararı nın amacı; 1. Ürün kalitesini uluslararası standartlara

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI () ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ GENÇLİK DEĞİŞİMLERİ BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber, 2014 Erasmus+ Ana Eylem 1 (KA1) Bireylerin

Detaylı

Turizm Potansiyelinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı Referans No: KKTC-12-TCKB-01. SIKÇA SORULAN SORULAR (Yayımlanma Tarihi: 10.02.

Turizm Potansiyelinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı Referans No: KKTC-12-TCKB-01. SIKÇA SORULAN SORULAR (Yayımlanma Tarihi: 10.02. Turizm Potansiyelinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı Referans No: KKTC-12-TCKB-01 SIKÇA SORULAN SORULAR (Yayımlanma Tarihi: 10.02.2012) SORU 1. Turizme dönük tesisler derken kimler kastediliyor? Restoranlar

Detaylı