Ne zaman işsizlik ödeneği hakkına sahip olacaksın?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ne zaman işsizlik ödeneği hakkına sahip olacaksın?"

Transkript

1 Sida: 1 av 11 Ersättning vid arbetslöshet Information om arbetslöshetsförsäkringen Turkiska İşsizlik Ödeneği İşsizlik sigortası hakkında bilgiler. İşsizlik ödeneği nedir? İşsizlik sigortası, işsizlik süresi boyunca iş arayanlara ve iş bulabilmek iş verilen uğraş ve çaba için işsizlere ekonomik ödeneği vermekte. Sigorta İsveçte çalışmakta olan ya da geçmişte çalışmış olanlar için geçerlidir. İsizlik ödeneğine sahip olabilmen için, yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır. Yeni bir iş hayatı yolunda sana sağlanan yardımın dışında, İş ve İşçi Bulma Kurumu da bazı şartlerı yerine getirip getirmediğini kontrol edecektir. Bağlı bulunduğun işsizlik fonu gereken soruşturmayı yapar ve işsizlik ödeneğin için karar verir. İşsizlik fonları İşsizlik ödeneği için bağlı bulunduğun işsizlik fonuna (a-kassa) başvuracaksın. İşsizlik fonu gereken soruşturmayı yapar ve işsizlik ödeneğe hakkın olup olamadığına karar verir. İşsizlik fonu işsizlik ödeneğini öder. İşsizlik fonu işsizlik ödeneği ile ilgili sorulara cevap verir. İş ve İşçi Bulma Kurumu İşsiz olduğunu İş ve İşçi Bulma Kurumuna başvuruda bulunacaksın. İş ve İşçi Bulma Kurumu, işsizlik ödeneğini alabilmen için yerine getirmeni gereken genel şartları sana bildirerek, aynı zamanda işsizlik sigortası ile bağdaşmayan belgeler hakkında ana bilgi ve açıklamalarda bulunacaktır. İş ve İşçi Bulma Kurumu, işsizlik ödeneği alanların iş başvuru yaptığını ve işsizlik sigortasının genel kurallarını yerine getirdiğini kontrol edecektir. İş ve İşçi Bulma Kurumu, Ödenek hakkını etkileyebilecek sana ait gelişmeleri üyesi olduğu işsizlik fonuna bildirecektir. Ne zaman işsizlik ödeneği hakkına sahip olacaksın? İşsizlik ödeneği alabilmen için, işsizlik sigortası yasasnın 9. paragrafında bulunan genel şartları yerine getirmen gerikir. Sözkonusu genel şartları aşağıda sıralanmıştır.

2 Sida: 2 av 11 İşsizlik durumunda iş arayanlar aşağıdaki şartlarda işsizlik ödeneği hakkına sahiptir 1. çalışabilme durumunda olup çalışma engeli olmayan ve işgününde en az 3 saat olamak üzere haftada ortalama en az 17 saat çalışabilenler 2. kamuya bağlı İş ve İşçi Bulma Kurmunda işsiz olarak kayıtlı olanlar 3. aynı zamanda iş piyasasında doğabilecek istihdama hazır olmalı Günde en az 3 saat olmak üzere haftada en az 17 saat herhangi bir işi yerine getirmen ve yapman gerekir. Eğer ki İş ve İşçi Bulma Kurumu işsizlik ödeneğinin şartlarına göre istenen işi getiremeğeceğini tesbit ederse bunu bağlı bulunduğun işsizlik fonuna bildireceğiz. Daha sonra işsizlik fonu, herhangi bir ödeme hakkına olup olmadığına karar verir. İşsizlik ödeneğini almak istediğin süre boyunca İş ve İşçi Bulma Kurumunda kayıtlı olman gerekir. İş ve İşçi Bulma Kurumuna işsiz olduğunu başvurduğun günden itibaren, biz bağlı olduğun işsizlik fonuna bir mesaj göndereceğiz. İş piyasasında doğabilecek istihdama hazır isen, o zaman tek amacın çalışmak olmalı ve buna harhangi bir engel olmamalı. Ödenek alabilmen için neler yapman gerekir? Burada neyin sorumluğun dahilinde olduğunu öğrenebilirsin, bu da İş ve İşçi Bulma Kurumuna başvurduğun günden itibaren çalışacağın yeni bir iş gününe kadar ya da başka bir uğraşa kadar. Bireysel bir eylem planı oluşturulması Sen ve İş ve İşçi Bulma Kurumu ile birlikte bir eylem planı yapacaksınız ve burada mümkün olduğu kadar en kısa zamanda iş bulabilmek için nelerin yapman gereken belirtilmeli. Eğer işsizlik sigortasınca bazı işlere başvurmama konusunda kabul edilebilir mazeretlerin varsa, ve bu mazeretleri giderebilmek için bunlar eylem planında belirtilmeli. Eğer ki, eylem planı hazırlamada katılmayacaksan, biz bunu bağlı bulunduğun işsizlik fonuna bildireceğiz. Faaliyet raporunu teslim et İşsizlik ödeneği alıyor ya da bunu istiyorsan, ayda bir defa faaliyet raporunu İş ve İşçi Bulma Kurmuna teslim etmen gerekir. Faaliyet raporu, iş bulabilmen için ya da başka uğraşlarını gösterecek etkinlikleri içermeli. Eğer ki zamanında faaliyet raporunu İş ve İşçi Bulma Kurumuna teslim etmezsen, biz bunu bağlı bulunduğun işsizlik fonuna bildireceğiz.

3 Sida: 3 av 11 İş ve İşçi Bulma Kurumu ile diğer öperatörleri ziyaret et veya onlarla ilişki kurabilirsin Anlaşmaya göre ya da herhangi bir toplantıya çağrıldığın vakit, İş ve İşçi Bulma Kurumu ile diğer öperatörleri ziyaret etmeli ya da onlarla ilişki kurmalısın. Tamamlayıcı aktörler, İş ve İşçi Bulma Kurumunun hizmetinde çalışarak işyerlere işçi sağlamaya çalışmakta. Eğer ki ayarlanmış bir toplantıya katılmayacaksan biz bunu bağlı bulunduğun işsizlik fonuna bildireceğiz. Belirlenmiş uygun işlere başvurabilirsin Sana uygun olan ve İş ve İşçi Bulma Kurumunun belirleyeceği işlere başvurmalısın ve yerine getirebileceğin tüm işleri almaya hazır olmalısın. Eğer işsizlik sigortasına göre herhangi bir mazeretin yoksa, iş piyasasında bulunan her çeşit işlere başvurmaya hazır olmalısın. Bu da işsizlik ödeneğini aldığın ya da başvurduğun ilk günden itibaren geçerlidir. Gerektiği zaman da günlük veya haftalık yolculukların olabilir ya da başka bir yere taşınma mecburiyetine kalabilirsin. Eger ki İş ve İşçi Bulma Kurumu, sana uygun olan işleri almak istemediğin sonucuna varırsa biz de bunu bağlı olduğun işsizlik fonuna bildireceğiz. Aktif bir şekilde iş aramak İşsizlik sigortası kişiyi tekrar işe dönüştürmeğe çalışan bir sigorta olup mesleki bir sigorta degildir. En kısa zamanda yeni bir iş bulabilmen için, iş arama konusunda sen kendin etkin bir şekilde uğraş göstermen gerek. Eğer ki İş ve İşçi Bulma Kurumu, bir sana uygun olabilecek bir işi almak istemediğini kanaatine varırsa, biz de bunu bağlı olduğun işsizlik fonuna bildireceğiz. Bir işin sizin için uygun olmadığı nasıl tesbit edilir? İşsizlik ödeneğin alabilmen için, önceden çalıştığın bir işe benzemeyen diğer işlere başvurmak zorunda kalabilirsin. Burada sana uygun olabilecek işlerle ilgili daha fazla değerlendirme bilgisi vardır. Eğitim ve mesleki deneyim İş ararken sahip olduğun eğitim ve mesleki deneyim dikkate alınmalı, fakat bazı işler sahip olduğun eğitim ve mesleki deneyiminle bağdaşmasa dahi sana uygun olabilir. Uzmanlık Eğer bir işveren sahip olduğun niteliklerin yeterli olduğunu uygun buluyor ve seni işe almak istiyor, sen ise sahip olduğun bilgilerin yeterli olmadığını ve teklif ettiği işe uygun olamdığını düşünüyorsan dahi, o işi kabul etmen gerkir.

4 Sida: 4 av 11 Tıbbi engeller Eğer herhangi tıbbi nedenlerden iş aramıyor ya da sana teklif edilen bir işi kabul etmiyorsan, bunu doktor raporu ile kanıtlaman gerek ve bu raporda hangi ne gibi nedenlerden dolayı işi yapamayacağını belirtilmeli. Eğer ki sözkonusu tıbbi engelleri kanıtlamıyorsan, sözkonusu iş sana uygundur demek. Ailevi nedenler Eğer çocuklarndan biri ya da evdeki aile fertlerinden başka biri günlük bakımına muhtaç ise ve bu bakımdan dolayı başta bir yere taşınamiyorsan, belirli bir süre içinde aradığın işleri belirli bir bölgeye sınırlandırabilirsin. Bu imkan tek başına çocuklarına bakan veliler için de geçerli olup, işin üstesinden gelebilmek için konut bölgesinde başkalarının yardımına muhtaç olanlar için geçerlidir. Eğer sambo olup, çalışan başka biri ile yaşıyor ve bu kişi işinden dolayı eve bakamıyor ya da taşınamıyorsa, bu da belirli bir süre içinde aradığın işleri belirli bir bölgeye sınırlandırma imkanı sağlamakta. Ailevi nedenlerden dolayı belirli bir süre için günlük mesafeli yolculuk için iş aramayı sınırlandırabilirsin. Fakat işsiz biri olarak sürekli günlük mesafeli yolculuğun dışında bir iş aramalısın. Belirli bir geçiş döneminden sonra eğer haftada bir defa aileni ziyarek ederak haftalık yolculuk yapabiliyorsan iş uygun olarak kabul edilir. İşe gidip gelme yolculuğu Eğer iş ile ev arasındaki yolculuğun ücreti uygun ise belirlenen ya da sana teklif edilen iş uygun sayılır demektir. Onun için toplu taşımacılık ya da başka bir şekilde, örneğin kendi arabanla günlük yolculuk yapmaya hazır olmalısın. İmkan varsa, işi alabilmen için iş saatlerini ayarlama yükümlülüğünü taşıyacaksın. İşyerinden günlük mesafeli yeni bir konut İşin başladığı andan itibaren eğer işyerinden günlük mesafeli bir konut alabiliyorsan demek ki bu iş sana uygun sayılır demek. Bu aynı zamanda iş yerinden asıl konutuna hergün yolculuk yapamadığın durumlarda da geçerlidir. Eğer iş nedeniyle ailen de seninle taşınmaya mecbur kılıyorsa, ve bu taşınma günlük yolculuk yerine belirli bir süre içinde konut temin edilebilirse iş uygun olarak kabul edilir. İş geliri Eğer teklif edilen ya da belirlenen işin geliri sahip olduğun günlük gelirin en az %90 ı oluşuyorsa, bu da uygun bir iş sayılır. Eğer çifte konut nedeniyle yaşam harcamaların artıyorsa, bunlar gelir hesabı esnasında ele alınır.

5 Sida: 5 av 11 Çalışanlara sağlanan faydalar toplu sözleşme dahilinde ya da işverenlerin genel olarak yetenek ve işteki görevlerine göre sağladıkları faydalara göre olmalı. Diğer iş anlaşması Eğer iş arama sürecinde bir iş bulduysan, sana teklif edilen başka bir işi kabul etmeme hakkına sahipsin. Fakat yazılı bir belge ile bunu ispatlamalı ve bir ay içinde bu işte çalışmak zorundasın. İş sorunu Herhangi bir işyerinde yasal bir lokavt ya da grev devam ediyorsa, bu iş uygun olarak kabul edilmiyor. Fakat iş yerinde sadece bir uyarı varsa o zaman iş uygun olarak kabul edilir. İşsizlik sigortası hakkında gerçekler Aşağıda işsizlik ödeneği ile ilgili daha fazla bilgi var. Burada işsizlik fonunda üye olabilmenin şartları, ödenek hakkı elde etmek için ne kadar süreyle çalışman gerektiği ve bu ödenek miktarın ne kadar olduğunu öğreneblirsin. Ödenek şu şekilde sağlanır İşsizlik ödeneği temel miktar şeklinde ya da gelir ödeneği şeklinde ödenir. Temel miktar ne kadar kar ettiğin gelire göre değil, ne kadar süreyle çalıştığına göre belirlenir. Bu miktar herhangi bir işsizlik fonunda üye olmayan ya da yeterli bir süre için üye olmayanlara ödenir. Temel miktar en erken 20 yaşını dolduran günden ittibaren ödenir. Gelir ödeneği öncegi kazancına göre ödenir. Gelir ödeneği alabilmen için önceden en az 12 ay (üye şartı) süreyle herhangi bir işsizlik fonunda üye olman gerekir. Aynı zamanda üyelik süresi boyunca işçilik şartlarını yerine getirmiş olman gerek. Bağlı olduğun işsizlik fonu ile temas kurarak seninle ilgili geçerli olan şartlar hakkında bilgi edinebilirsin. Kimler işsizlik fonunda üye olabilir? İş ararken işsizlik fonun herhangi bir etkinlik alanında çalışıyorsan işsizlik fonunda üye olabilirisin. Çalışmıyorsan eğer, son olarak çalıştığın iş yerin bağlı olduğu işsizlik fonuna olarabilirsin. Aynı zamanda tamamlayıcı denilen Alfa fonu diye bir işsizlik fonu var. Buraya branşlara bakılmaksızın herhangi bir işte çalışmış ya da çalışmakta olanlar işsizlik ödeneği için başvuruda bulunabilir.

6 Sida: 6 av 11 Son olarak eğer EU/EES ülkelrinden birinde ya da İsviçre de çalıştıysan başka kurallar geçerli olabilir. Geniş bilgi için bağlı olduğun işsizlik fonu ile temas kurabilirsin. İşsizlik fonlarından hangisi ödeneği sağlar? İşsizlik ödeneği için bağlı olduğun ya da üyesi olmak istediğin işsizlik fonun yanında başvuracaksın. Eğer işsizlik fonunda üye değil ve üyelik başvurusunu da yapmak istemiyorsan, o zaman işsizlik ödeneği için Alfa fonuna başvurabilirsin. İşsizlik fonlarının adreslerinin arbetsformedlingen.se webb safyafında bulabilirsin. Orada meslek ve branşların işsizlik fonların etkinlik alanlarında dahil olduğunu da görebilirsin. İş şartı nedir? Eğer gelire göre ya da temel bir gelir ödeneği almak istersen iş şartlarını yerine getirmen gerekir. Bu da ayda, işsiz kaldığın günden itibaren son 12 ay içerisinde, en az altı ay boyunca en az 80 saat çalışmış olman gerekir. Bunun dışında, eğer aralıksız sekiz ay boyunca 480 saat çalıştıysan, yani ayda en ez 50 saat çalıştığın zaman iş şartlarını dolduruyorsun. Bazı durumlarda toplam savunma hizmeti ya da ana babalık parası en fazla iki ay süreyle iş olarak hesaplayabilirsin. İşsizlikten öncesi 12 ay boyunca çalışma imkanın olmadıysa, o süre uzatılabilir (gözardı süresi). Bu süre, hasta olduğun durumlarda, toplam savunma hizmetleri, tam süreyle eğitim görmek ya da çocuk bakımı durumları için geçerlidir. Sözkonusu gözardı süresi, son 12 ya hariç en fazla beş yıl olmalı. İşsizlik fonu ile temas kurarak senin için geçerli olanları kontrol edebilirsin. Bazı durumlarda EU/EES ülkelerden birinde ya da İsviçre de çalışılan iş işçilik çartları için yeterli olabiliyor. Geniş bilgi için bağlı olduğun işsizlik fonu ile temas kurabilirsin.

7 Sida: 7 av 11 İşsizlik ödeneği başvurusu için şu formlar sana lazım: İşsizlik ile ilgili başvuru. Başvuru formu arbetsformedlingen.se webb sayfasında mevcuttur. İşveren belgesi. Belgeyi eski işverenin/işverenlerin dolduracaktır. Belge arbetsformedlingen.se webb sayfasında mevcuttur. İşsahipleri için işçi belgesi. Belge işsizlik öncesi işsahibi olanlar için kullanılacaktır. Belge arbetsformedlingen.se webb sayfasında mevcuttur. Fon kartı. Fon kartında, son iki hafta içerisinde nelerin yaptığını belirteceksin. Bağlı olduğun işsizlik fonu gereken fon kartlarını ikamet adresine gönderecektir. Fon kartlarını aynı zamanda tüm işsizlik fonlarında internet aracılığıyla da doldurulabilir. Aynı zamanda devam etmekte olan eğitim, emeklilik hakkı vb. durumlar için de belge gönderebilirsin. Bilgi için bağlı olduğun isizlik fonu ile temas kurabilrisin. İşsizlik ödeneği süreci boyunca eğer işsizlik fonu talep ederse yeni bir başvuru formu teslim etrmen gerekir. Eğer teslim ettiğin önceki bilgilerde herhangi bir değişiklik olduysa, örneğin iş alabilmek için imkanlarında değişiklik olduysa ya da herhangi bir işe başladıysan, her zaman yeni bilgileri işsizlik fonuna bildirebilirsin. Şu şekilde işsizlik ödeneğine başvuracaksın İşsizlik ile ilgil başurun ve diğer formlar ile belgeleri işsizlik fonuna tesli eder ya da posta ile göderebilirsin. Ödenecek işsizlik ödeneğin miktarı ne kadar? İşsizlik ödeneği haftada en fazla beş gün (pazartesi-cuma) olmak üzere günlük ödenek olarak ödenir. Hastalık durumlarda ya da çalışmanı engeleyebilecek diğer mazeretler haftalık günlük ödeneğini etkiler. Eğer haftanın bir bölümünde çalışacaksan, geri kalan işsizlik bölümü için işsizlik ödeneği alacaksın. İssizlik fonu bu ödeneği hesaplarken, işsizlikten önce çalıştığın dönemin gelirin ortalamasına göre hesaplayacaktır. Bu ortalama işsizlikten önce çalıştığın tüm 12 aya göre hesaplanacaktır. Ortalama hesaba hiç çalışmadığın aylar da dahildir. Gelirine göre alacağın ödenek, işsiz kaldığın önceki son 12 ayın ortalama gelirine göre belirlenir. İşsizliğin ödeneği ilk 200 gün içerisinde son olarak çalıştığın ortalama maaşın en fazla %80 i olacaktır. Eğer 200 ödence gün sonra hala işsiz isen ortalama maaşın en fazla %70 ı alacaksın. Ödence dönemi boyunca alacağın en fazla günlük ödenek 680 krondur. Gelire dayalı olmayan temel miktar ise en fazla 320 krondur. İşsizlik dönemi öncesi ortalama çalıştığın süre eğer tam işin ortalamasında az ise, ödenecek temel miktar da azalır.

8 Sida: 8 av 11 Günlük ödenek ve temel miktar için İsveç Hükümeti karar verir. Gelir düzeyindeki işsizlik ödeneğinden gençler için iş garantisine geçiş yapanlar 100. güne kadar ortalama gelirlerinin % 80 i etkinlik desteği şeklinde alacaklar (işsizlik ödeneği ve etkinlik desteği birlikte hesaplanır). 100 ödence gününden sonra gelirinin %70 i alacaksın ve 200 ödence gününden sonra ortalama gelirinin %65 i alacaksın. İşsizlik ödeneği ve alacağın ödenek miktarını işsizlik fonu belirler. Günlük ödenek hem vergiya tabbi hem den emekliye dayalıdır. İşsizlik ödeneği ne kadar süreyle ödenir? En fazla 300 gün için ödenek alabilirsin. (bir adet ödenek dönemi). Eğer 18 yaşından küçük çacukların varsa en fazla 450 gün ödenek alabilirsin. İkinci bir dönem için ödenek alabilmen için yeni bir işsizlik şartını yerine getirmen gerekir. İşsizlik ödeneği iş piyasası politikasının hazırladığı etkinlik desteği koordinasyonu ile sağlanır. Etkinlik desteği süresince olan günler ödenek dönemi günler olarak sayılır. Bir kısım işi olan ve bir kısım işsiz olanlar için özel kurallar geçerlidir. Çalıştığın toplam haftalar için en fazla 75 günlük ödenek alabilirsin. Geri kalan günlerin ödeneğini tamamen işsiz kaldığın haftalarda alabilirsin. Daha fazla bilgi istiyorsan bağlı olduğun işsizlik fonuna sorabilirsin. Ödencesiz süresi (Karens) İşsizlik sigortasında yedi günlük ödencesiz (karensdag) bir süre uygulanır. Bu da, işsiz olduğunda, isizlik ödeneğini en erken yedi gün sonra alabiliyorsun. Ödencesiz günleri pazartesiden cuma gününe kadar hesaplanır. Her yeni bir işsizlik dönemi yedi günlük ödencesizle başlar. Üç adet temel önlem Eğer iş başvuru süresini kötü bir şekilde kullanırsan, uzamasına neden olursan ya da işsizliğine neden olursan, İş ve İşçi Bulma Kurumu bağlı olduğun işsizlik fonuna bir mesaj gönderecektir. Daha sonra işsizlik fonu, işsizlik ödeneğini etkileyebilecek gereken soruşturmayı yapar ve karar alır. Sözkonusu üç adet temel önlem tamamen birbirinden ayrıdır.

9 Sida: 9 av İş aramayı kötü yolda kullanmak İşsizlik fonu aşağıdaki durumlarda bir uyarı kararı alabilir geçersiz nedenlerden dolayı eğer bireysel eylem plan çalışmalarına katılmamak geçersiz nedenlerden dolayı eğer gereken faaliyet raporunu belirlenen süre içerisinde İş ve İşçi Bulma Kurumuna teslim etmemek. geçersiz nedenlerden dolayı eğer İş ve İşçi Bulma Kurumunu ziyaret ya da temas kurmazsan veyahut belirlenen zamanda diğer aktörlerce balirlenen görüşmelere zamanında hazır bulunmamak geçersiz nedenlerden dolayı eğer önerilen uygun işlere başvurmamak etkin bir şekilde uygun olan işlere başvurmamak Ödenek sürecinde eğer işsizlik başvurunu kötü bir şekilde kullanıp bunu tekrar edersen, bağlı bulunduğun işsizlik fonun bir karar alıp seni ödenekten mahrum edebilme hakkı vardır. Ödenek mahrumiyeti ikinci davranışta bir günlük ödeneği kapsar, üçüncü davraniş için beş günlük ödeme mahrumiyeti ve dördüncü davranış için on günlük ödeme mahrumiyetinden olabilirsin. Eğer işsizlik fonu işsizlik ödeneği sürecinde beşinci defa işsizlik başvurunu kötü bir şekilde kullandığına dair bir karar alırsa, o zaman yeni bir dönemde işsizlik şartları yerine getirene kadar herhangi bir ödenek alamazsın. 2. İşsizlik süresini uzatır Aşağıdaki geçersiz nedenlerden dolayı işsizlik fonu beş gün süreyle seni işsizlik ödeneğinden men etme kararı alabilir. uygun olan bir işi red etmek davranışlarından dolayı bir iş anlaşmasının gerçekleşememesi faaliyet desteği teslim etmekle işgüçü piyasası politikasınn teklif ettiği programı red etmek Ödenek sürecinde eğer işsizliğini uzatarak bunu tekrar edersen, bağlı bulunduğun işsizlik fonun bir karar alıp ikinci defasına seni on ödenek günlüğünden ve üçüncü defasına 45 ödenek günlüğüne seni mahrum edebilir. Eğer işsizlik fonu işsizlik ödeneği sürecinde dördüncü defa işsizliğini uzattığına dair karar alırsa, o zaman yeni bir dönemde işsizlik şartları yerine getirene kadar herhangi bir ödenek alamazsın.

10 Sida: 10 av İşsizliğe neden olur İşsizlik fonu aşağıdaki durumlarda 45 gün boyunca seni işsizlik ödeneğinden mahrum edebilecek kararını alabilir. geçersiz nedenlerden dolayı işini bırakmak yanlış davranışlardan dolayı işini bırakmak geçersiz nedenlerden dolayı, faaliyet raporu teslim ettiğin işgüçü piyasası politikasının programını bırakmak eğer davranışlarından dolayı sana sağlanan etkinlik desteği için İş ve İşçi bulma Kurumun önerdiği bir iş teklifi geri almak zorunda olduğu durumlarda Eğer aynı ödenek döneminde işsizliğe neden olacaksan, tekrar 45 günlüğe 20 günlük ödenek için kapanabilirsin. Eğer herhangi bir işte çalıştıysan ya da iş piyasasının politik programına katıldıysan o zaman 20 gün boyunca iş ödeneğinden men olabilirsin. Eğer işsizlik fonu, aynı ödenek sürecinde üçüncü defa işsizliğe kendin neden oladuğuna karar aldıysa, o zaman yeni bir dönem için işsizliklik şartları doldurana kadar ödenek hakkına sahip olamayacaksın. Bizimle temasa geç Sürekli ayarlanmış toplantılara gelmen gerekir. Toplantı tarihi ve zamanı İş ve İşçi Bulma Kurmun sana göndereceği çağrı ya da başka bir şekilde toplantı ayarlamasıyla belirlenir. Unutma ki, İş ve İşçi Bulma Kurumu ile anlaştığınız zaman sürecinde sana ulaşılabilmemiz önemlidir. Anlaşmaya göre eğer belirlenen toplantılara gelmeyecek ya da mevcut değilsen biz de bağlı olduğun işsizlik fonuna bildireceğiz. Senin bizimle ilişkileri düzenli bir şekilde koruduğun zaman, biz de iş aramada o kadar sana destek sağlayabiliriz. Bulunduğun şartlarda iş aramanı etkileyebilecek değişiklikler olduğu zaman, bunları bağlı bulunduğun işsizlik fonuna ile İş ve İşçi Bulma Kurumuna bildirmeği unutma. Eğer telefon ya da adresini değiştirip, veyahut dışarıya bir yolculuk yaparsan, bunu bize bildirmen gerekir. Çünkü biz her an herhangi bir iş teklifi, herhangi bir program bilgisi için, ya da iş bulabilmen için, İş ve İşçi Bulma Kurumunda düzenlenen herhangi bir etkinlik için sana çağrıda bulunabiliriz. Bizi telefondan ara Telefondan ara ve direk herhangi bir iş müşaviri ile konuş. Mesai saatleri: haftaiçi 8 20 ve Cumartesi ile Pazar günleri Mesai saatleri boyunca webb aracılığıyla bizimle sohbet edebilirsin.

11 Sida: 11 av 11 arbetsformedlingen.se web sayfasına girebilirsin İsveç in en büyük iş aracılığından ilham ve yardım alabilirsin. En yakın İş ve İşçi Bulma Kurumu ile ilişki kur Adresi webb sayfamızda bulursun. Facebook ta bizimle buluşabilirsin facebook.com/arbetsformedlingen Burada işsizlik sigortaları ile ilgili daha fazla bilgi var İş ve İşçi Bulma Kurumunun webb sayfası, arbetsformedlingen.se İşsizlik fonların birlik kuruluşlarının webb sayfası samorg.org İşsizlik sigortasi müfettişliğinin webb sayfası iaf.se İşsizlik sigortası yasası (1997:238), ALF İşsizlik sigortaları ile ilgili yönetmelik (1997:835) İş piyasasının siyasi etkinlikleri ile ilgili yönetmelik (2000:628) İşsizlik sigortasının yönetmeliği ile ilgili yasalar (IAFFS)

yaratmak fark için Birlikte Güçlüyüz Fark yaratıyorsunuz

yaratmak fark için Birlikte Güçlüyüz Fark yaratıyorsunuz fark yaratmak için Birlikte Güçlüyüz Fark yaratıyorsunuz Fark yaratıyorsunuz Bir üye olarak bizim için, her zaman ilgimizin odak noktasını oluşturmaktasınız. Sizin de yardımlarınızla, üye olmanın siz ve

Detaylı

Hastalık sigortası tazminatı kesildiği zaman ne olacağını belirten bilgiler

Hastalık sigortası tazminatı kesildiği zaman ne olacağını belirten bilgiler Hastalık sigortası tazminatı kesildiği zaman ne olacağını belirten bilgiler Turkiska Türkçe İsveç Parlamentosu hastalık sigortasıyla ilgili yeni kuralları içeren, hasta oldukları için tanınan maksimum

Detaylı

Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü Anw sigortası

Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü Anw sigortası Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü Anw sigortası İçindekiler Neden gönüllü sigorta yaptırmalısınız 2 Gönüllü sigorta kimler içindir? 2 Gönüllü sigortaya en fazla ne kadar

Detaylı

İşsizlik Sigortası. Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İşsizlik Sigortası Dairesi Başkanlığı

İşsizlik Sigortası. Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İşsizlik Sigortası Dairesi Başkanlığı İşsizlik Sigortası Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İşsizlik Sigortası Dairesi Başkanlığı İşsizlik Sigortası Tanım İşsizlik sigortası kapsamında verilen hizmetler İşsizlik Ödeneğinden Yararlanma Koşulları

Detaylı

İşsizlik sigortası nedir, nasıl alınır?

İşsizlik sigortası nedir, nasıl alınır? On5yirmi5.com İşsizlik sigortası nedir, nasıl alınır? Kimler işsizlik sigortasından yararlanabilir, işsizlik sigortası hangi süre ile verilir, hangi durumlarda kesilir? Yayın Tarihi : 2 Temmuz 2014 Çarşamba

Detaylı

Çocuk ve Çocuk Ek Yardımı [Barnbidrag och flerbarnstillägg]

Çocuk ve Çocuk Ek Yardımı [Barnbidrag och flerbarnstillägg] Çocuk ve Çocuk Ek Yardımı [Barnbidrag och flerbarnstillägg] Klicka här, skriv ev. Undertitel Çocuk yardımı, çocuk 16 yaşını dolduruncaya kadar ödenir. Ondan sonra, temelokula devam eden çocuklara süresi

Detaylı

İSTİHDAM FAALİYETLERİ

İSTİHDAM FAALİYETLERİ İSTİHDAM FAALİYETLERİ Aktif İstihdam Politikaları Pasif İstihdam Politikaları Girişimcilik Programları İşsizlik Sigortası İşbaşı Eğitim Programları Ücret Garanti Fonu Toplum Yararına Çalışma Programları

Detaylı

TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 1 SUNUM PLANI İşe Yerleştirme Hizmetleri İstihdam Teşvikleri Kısa Çalışma Ödeneği 2 İŞE YERLEŞTİRME HİZMETLERİ 3 İŞE YERLEŞTİRME HİZMETLERİ İş arayanların kayıtlarının

Detaylı

Yardım ve matchning (İşgücü Piyasasında Eşleştirme) iş aranmasında daha fazla yardım

Yardım ve matchning (İşgücü Piyasasında Eşleştirme) iş aranmasında daha fazla yardım Sida: 1 av 4 Turkiska Faktablad för arbetssökande Stöd och matchning mer stöd i jobbsökandet 2014-12 Yardım ve matchning (İşgücü Piyasasında Eşleştirme) iş aranmasında daha fazla yardım Yardım ve İşgücü

Detaylı

İşsizlikle ilgili işlemler

İşsizlikle ilgili işlemler İşsizlikle ilgili işlemler İŞKUR a iş arayan olarak nasıl kayıt olunur? Kurumumuza kayıt yaptırmak isteyen iş arayanlar, ikamet ettikleri yerdeki İl Müdürlüğümüze T.C. kimlik numarasını belirleyen bir

Detaylı

6111 Sayılı Torba Kanun Uygulama Eklentileri. 5 Puanlık Ek İndirim Ek İstihdam Teşviği

6111 Sayılı Torba Kanun Uygulama Eklentileri. 5 Puanlık Ek İndirim Ek İstihdam Teşviği 6111 Sayılı Torba Kanun Uygulama Eklentileri 5 Puanlık Ek İndirim Ek İstihdam Teşviği 6111 Sayılı Kanun 6111 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası

Detaylı

SORULARLA MALULLÜK AYLIĞI

SORULARLA MALULLÜK AYLIĞI SORULARLA MALULLÜK AYLIĞI Sigortalıların maluliyetlerini nasıl tespit ettirecekleri, hangi şartlarda maluliyet aylığına hak kazanacakları, malullük aylığı için nasıl ve nereye başvuracakları ile malullük

Detaylı

İŞSİZLİK SİGORTASI HİZMETLERİ. İşsizlik Sigortası Ödemeleri

İŞSİZLİK SİGORTASI HİZMETLERİ. İşsizlik Sigortası Ödemeleri İŞSİZLİK SİGORTASI HİZMETLERİ Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalan sigortalılardan; hizmet akdinin sona erdiği tarihi izleyen günden itibaren 30 gün içinde İŞKUR birimlerine veya elektronik ortamda

Detaylı

Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW ile Anw sigortası

Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW ile Anw sigortası Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW ile Anw sigortası İçindekiler Neden gönüllü sigorta yaptırmalısınız 2 Gönüllü sigorta kimin içindir 2 Gönüllü sigortaya en fazla ne

Detaylı

Not: 5951 sayılı ilgili kanun da 5921 sayılı kanunun devamıdır. 5951 e giren personel 5921 kanundaki gibi değerlendirilir.

Not: 5951 sayılı ilgili kanun da 5921 sayılı kanunun devamıdır. 5951 e giren personel 5921 kanundaki gibi değerlendirilir. 08 Temmuz 2014 İlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL İlgili Modül/ler : Bordro BORDRO UYGULAMALARI FARKLI KANUNLARA TABİ PERSONEL İÇİN BORDRO UYGULAMALARI 5921 SAYILI KANUN (İşsizlik Maaşı Alanın

Detaylı

İSTIHDAM VE EKONOMIK KALKINMA OFISINE YENI BAŞVURAN YABANCILARA YÖNELIK KILAVUZ

İSTIHDAM VE EKONOMIK KALKINMA OFISINE YENI BAŞVURAN YABANCILARA YÖNELIK KILAVUZ İSTIHDAM VE EKONOMIK KALKINMA OFISINE YENI BAŞVURAN YABANCILARA YÖNELIK KILAVUZ İSTIHDAM VE EKONOMIK KALKINMA OFISININ MÜŞTERI HIZMETLERINE HOŞ GELDINIZ Te-toimisto İstihdam ve ekonomik kalkınma ofisinin

Detaylı

YARIM GÜN ÇALIŞMA İSMMMO SMMM DR GÜLSÜM ÖKSÜZÖMER YILMAZ İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK DANIŞMANI

YARIM GÜN ÇALIŞMA İSMMMO SMMM DR GÜLSÜM ÖKSÜZÖMER YILMAZ İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK DANIŞMANI 2016 YARIM GÜN ÇALIŞMA SMMM DR GÜLSÜM ÖKSÜZÖMER YILMAZ İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK DANIŞMANI Değerli Meslek Mensubumuz 6663 sayılı Kanunla 4447 sayılı Kanuna 10/2/2016 tarihinden itibaren eklenen ek 5 inci madde

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI. a) 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlardan;

DESTEK DOKÜMANI. a) 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlardan; 6111 Sayılı Torba Yasa Uygulaması 6111 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik

Detaylı

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK İLETİŞİM MERKEZİ (ALO 170) Bilgi Notu 03.06.2014 1.

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK İLETİŞİM MERKEZİ (ALO 170) Bilgi Notu 03.06.2014 1. Bilgi Notu T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK İLETİŞİM MERKEZİ (ALO 170) 03.06.2014 1. GENEL BİLGİLER; 15 Kasım 2010 tarihinde 50 kişi ile hizmete başlayan Çalışma ve

Detaylı

Türkiye İş Kurumu İşverenlere Sunulan Hizmetler Kadri KABAK İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü kadri.kabak@iskur.gov.tr

Türkiye İş Kurumu İşverenlere Sunulan Hizmetler Kadri KABAK İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü kadri.kabak@iskur.gov.tr Türkiye İş Kurumu İşverenlere Sunulan Hizmetler Kadri KABAK İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü kadri.kabak@iskur.gov.tr 28 Nisan 2015 İşgücü Piyasasının Fotoğrafını Çekiyoruz! Yılda en az 2 kez, tüm

Detaylı

MESLEKİ EĞİTİM VE İSTİHDAM KONUSUNDA 6111 SAYILI KANUNDA YAPILAN DÜZENLEMELER

MESLEKİ EĞİTİM VE İSTİHDAM KONUSUNDA 6111 SAYILI KANUNDA YAPILAN DÜZENLEMELER MESLEKİ EĞİTİM VE İSTİHDAM KONUSUNDA 6111 SAYILI KANUNDA YAPILAN DÜZENLEMELER 13/02/2011 tarih ve 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu

Detaylı

MUKAYESELİ HUKUK VE TÜRK HUKUKUNDA İŞSİZLİK SİGORTASI İÇİNDEKİLER ÖZET KISALTMALAR TABLO LİSTESİ ŞEKİL LİSTESİ BÖLÜM I İŞSİZLİK

MUKAYESELİ HUKUK VE TÜRK HUKUKUNDA İŞSİZLİK SİGORTASI İÇİNDEKİLER ÖZET KISALTMALAR TABLO LİSTESİ ŞEKİL LİSTESİ BÖLÜM I İŞSİZLİK MUKAYESELİ HUKUK VE TÜRK HUKUKUNDA İŞSİZLİK SİGORTASI İÇİNDEKİLER ÖZET ABSTRACT İÇİNDEKİLER KISALTMALAR TABLO LİSTESİ ŞEKİL LİSTESİ GİRİŞ v vii ix xvii xviii xx xxi BÖLÜM I İŞSİZLİK A. İŞSİZLİĞİN TANIMI

Detaylı

Gebe ve Emzikli Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla, Emzirme Odaları ve Bakım Yurtlarına Dair Tüzük

Gebe ve Emzikli Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla, Emzirme Odaları ve Bakım Yurtlarına Dair Tüzük Hamilelik ve annellik süreci, çalışan kadınların kariyerlerinde kimi zaman bir dönüm noktası anlamına gelmekte. Bu yüzden de kadınlar, iş yaşamlarına bir süreliğine de olsa ara vermek istemediklerinden

Detaylı

Hastalık Parası [Sjukpenning]

Hastalık Parası [Sjukpenning] Hastalık Parası [Sjukpenning] Hastalık nedeniyle çalı amayacak durumda oldu unuz zaman Försäkringskassa dan [İsveç Sosyal Sigortalar Kurumu] hastalık parası alma hakkınız vardır. 15 aylık bir dönem içinde

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI İŞSİZLİK SİGORTASI KANUNU İLE SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

DESTEK DOKÜMANI İŞSİZLİK SİGORTASI KANUNU İLE SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN İŞSİZLİK SİGORTASI KANUNU İLE SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN Kanun No. 5921 Kabul Tarihi: 11/8/2009 MADDE 1 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik

Detaylı

26 milyar YTL'den işsize düşen 1.2 milyar YTL

26 milyar YTL'den işsize düşen 1.2 milyar YTL İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 07/06/2007 26 milyar YTL'den işsize düşen 1.2 milyar YTL İşsizlik Sigortası'nın uygulamaya başladığı Mart 2002 tarihinden 31 Mart 2007 tarihine kadar geçen

Detaylı

İŞBİRLİĞİ YAPILACAK KURUM/KURULUŞ SÜRE. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sosyal Taraflar. İçişleri Bakanlığı ÇSGB

İŞBİRLİĞİ YAPILACAK KURUM/KURULUŞ SÜRE. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sosyal Taraflar. İçişleri Bakanlığı ÇSGB TURİZM SEKTÖRÜ 1. Sektörde mevcut istihdam imkanları geliştirilecek ve çalışanların istihdam şartları iyileştirilecektir. 1.1 Haftalık çalışma süresi fazla mesai ve denkleştirme yapılması hallerinde 55

Detaylı

İŞKUR DESTEKLERİ NEVŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI

İŞKUR DESTEKLERİ NEVŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI İŞKUR DESTEKLERİ NEVŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI İŞKUR DESTEKLERİ A. AKTİF İSTİHDAM POLİTİKALARI Aktif İstihdam Politikaları İş Birliği Yapılan Kurum/Kuruluşlar: Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim

Detaylı

-412- (Resmi Gazete ile yayımı: 5.8.1999 Sayı: 23777)

-412- (Resmi Gazete ile yayımı: 5.8.1999 Sayı: 23777) -412- TURKIYE CUMHURİYETİ İLE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ ARASINDAKİ SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI İLE İLGİLİ EK ANLAŞMANIN ONAYLANMASININ UYGUN BULUNDUĞUNA DAİR KANUN (Resmi Gazete ile yayımı: 5.8.1999

Detaylı

İSTEDİĞİM KİŞİ İLE EVLENEBİLİR MİYİM

İSTEDİĞİM KİŞİ İLE EVLENEBİLİR MİYİM İSTEDİĞİM KİŞİ İLE EVLENEBİLİR MİYİM Turkiska KENDİNİ TANIYOR MUSUN? AŞAĞIDAKİ SEÇENEKLERİN HANGİSİNDEN TEDİRGİNSİN?...... istediğin kişi ile evlenemeyeceğine?... aynı çinsiyete sahip birine aşık olamayacağına?...

Detaylı

İşverenlere Torba Kanun İle Sigorta Prim Teşviki Getirilmiş, Bir İşçi İçin Prim İndirim Tavanı 1.009 TL ye Kadar Çıkarılmıştır

İşverenlere Torba Kanun İle Sigorta Prim Teşviki Getirilmiş, Bir İşçi İçin Prim İndirim Tavanı 1.009 TL ye Kadar Çıkarılmıştır İşverenlere Torba Kanun İle Sigorta Prim Teşviki Getirilmiş, Bir İşçi İçin Prim İndirim Tavanı 1.009 TL ye Kadar Çıkarılmıştır I- GİRİŞ : 25.02.2011 tarihli Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan

Detaylı

6111 SAYILI KANUN İLE GETİRİLEN SİGORTA PRİM TEŞVİKİ UYGULAMA ESASLARI

6111 SAYILI KANUN İLE GETİRİLEN SİGORTA PRİM TEŞVİKİ UYGULAMA ESASLARI 6111 SAYILI KANUN İLE GETİRİLEN SİGORTA PRİM TEŞVİKİ UYGULAMA ESASLARI I. GİRİŞ Umut TOPCU * İstihdamın artırılması, işsizliğin azaltılması ve bölgesel gelişmişlik farklarının giderilmesi amacıyla, hükümet

Detaylı

Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW sigortası

Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW sigortası Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW sigortası İçindekiler AOW nedir? 2 Gönüllü sigorta neden gerekebilir 2 Gönüllü sigorta kimler içindir 2 Gönüllü sigortaya en fazla ne

Detaylı

DURSUN AKTAĞ DAİRE BAŞKANI

DURSUN AKTAĞ DAİRE BAŞKANI DURSUN AKTAĞ DAİRE BAŞKANI KAMU İHALE KANUNUNA GÖRE İHALE EDİLAE PERSONEL ÇALIŞTIRILMASINA DAYALI HİZMET ALIMLARI KAPSAMINDA İSTİHDAM EDİLEN İŞÇİLERİN KIDEM TAZMİNATLARININ ÖDENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Detaylı

1 - ALMANYA. 1- İş verenin ek emeklilik yükümlülüğünü doğrudan kendisinin üstlenmesi;

1 - ALMANYA. 1- İş verenin ek emeklilik yükümlülüğünü doğrudan kendisinin üstlenmesi; 1 - ALMANYA 4 tip ek emeklilik uygulaması vardır: 1- İş verenin ek emeklilik yükümlülüğünü doğrudan kendisinin üstlenmesi; Bu uygulamada bağımsız ek emekli kuruluşu oluşturulmaz veya ayrı bir fon kurulmaz,

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK YAYIMLANDI

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK YAYIMLANDI Sirküler Rapor 25.12.2013/223-1 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK YAYIMLANDI ÖZET : İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik ile kamu

Detaylı

EKSİK GÜN BİLDİRİMİ VE UYGULAMA SORUNLARI

EKSİK GÜN BİLDİRİMİ VE UYGULAMA SORUNLARI 11 resul kurt:layout 1 11/9/10 3:13 PM Page 173 EKSİK GÜN BİLDİRİMİ VE UYGULAMA SORUNLARI Dr. Resul KURT I- GİRİŞ Son dönemlerde Meslek Mensuplarının en çok sorun yaşadığı konuların başında eksik gün bildirimi

Detaylı

TORBA KANUNDAKİ İSTİHDAM TEŞVİKLERİ

TORBA KANUNDAKİ İSTİHDAM TEŞVİKLERİ TORBA KANUNDAKİ İSTİHDAM TEŞVİKLERİ TEŞVİK NEDİR Sosyal Güvenlik Kurumu yada diğer Kamu Kuruluşları (İş-Kur, Hazine, vb) tarafından sağlanan teşviklerden anlaşılması gereken işverenin daha az prim ödemek

Detaylı

İŞVERENLERE YÖNELİK OTOMATİK KATILIM SİSTEMİ TANITIM KILAVUZU. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü

İŞVERENLERE YÖNELİK OTOMATİK KATILIM SİSTEMİ TANITIM KILAVUZU. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü İŞVERENLERE YÖNELİK OTOMATİK KATILIM SİSTEMİ TANITIM KILAVUZU Otomatik Katılım Nedir? İşyeri bazlı özel emeklilik planlarına yönelik bir uygulama olan otomatik katılım, 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf

Detaylı

EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLARIN SİGORTALILIĞI - SORU CEVAPLAR

EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLARIN SİGORTALILIĞI - SORU CEVAPLAR EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLARIN SİGORTALILIĞI - SORU CEVAPLAR 1. Hangi işler ev hizmeti sayılır? Ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek temizlik, ütü, yemek yapma, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş

Detaylı

STAJ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

STAJ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR STAJ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR Staj ile ilgili sorular ve cevaplar, Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Staj yönetmeliklerine ek olarak hazırlanmıştır. Önce staj yönergeleri okunmalıdır.

Detaylı

TMMOB MADEN MÜHENDĐSLERĐ ODASI ĐLE TÜRKĐYE TĐCARET, KOOPERATĐF, EĞĐTĐM, BÜRO VE GÜZEL SANATLAR ĐŞÇĐLERĐ SENDĐKASI ARASINDA BAĞITLANACAK

TMMOB MADEN MÜHENDĐSLERĐ ODASI ĐLE TÜRKĐYE TĐCARET, KOOPERATĐF, EĞĐTĐM, BÜRO VE GÜZEL SANATLAR ĐŞÇĐLERĐ SENDĐKASI ARASINDA BAĞITLANACAK TMMOB MADEN MÜHENDĐSLERĐ ODASI ĐLE TÜRKĐYE TĐCARET, KOOPERATĐF, EĞĐTĐM, BÜRO VE GÜZEL SANATLAR ĐŞÇĐLERĐ SENDĐKASI (TEZ-KOOP-ĐŞ) ARASINDA BAĞITLANACAK ĐŞLETME TOPLU ĐŞ SÖZLEŞMESĐ TEKLĐFĐ MADDE 1- TANIMLAR:

Detaylı

21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 58 inci maddesinin üçüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 58 inci maddesinin üçüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır. Madde 1-21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 58 inci maddesinin üçüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır. Madde 2-6183 sayılı Kanunun geçici 8 inci maddesinin

Detaylı

Geçici anababalık parası [Tillfällig föräldrapenning]

Geçici anababalık parası [Tillfällig föräldrapenning] Försäkringskassa tarafından verilen bilgiler 01.07.2010 Geçici anababalık parası [Tillfällig föräldrapenning] 16 yaşını doldurmuş olan ve Bazı Fonksiyon Engellilere Verilen Destek ve Hizmet Hakkında Kanun

Detaylı

Değişikliği bildirmek

Değişikliği bildirmek Çocuk parası Değişikliği bildirmek Ailevi durumunuzdaki değişiklikler çocuk parasını etkiliyebilir. Bu nedenle değişiklikleri, bu form ile dört hafta içerisinde bildiriniz. Hollanda dışında ikamet edenler

Detaylı

İş İlan No ( )

İş İlan No ( ) İş İlan No (00003460807) Profil statüsü aktif olmayanlar iş başvurusunda bulunamazlar. Bu ilana Kişisel Durumu "Normal" olanlarla birlikte "TMY (Terorle Mücadelede Yaralanan)" olanlar da başvurabilir.

Detaylı

Eyalet Başkenti Hannover Tarih: Ağustos 2008 Belediye Başkanı - Gençlik ve Aile Bölümü

Eyalet Başkenti Hannover Tarih: Ağustos 2008 Belediye Başkanı - Gençlik ve Aile Bölümü Eyalet Başkenti Hannover Tarih: Ağustos 2008 Belediye Başkanı - Gençlik ve Aile Bölümü Ebeveyn katkı payının hesaplanması ile ilgili bildiri Sayın Bay/Bayan! Sevgili Ebeveynler! Çocuğunuzun Hannover şehrine

Detaylı

SİGORTALILARIN PRİM GÜN SAYISININ SGK YA BİLDİRİLMESİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

SİGORTALILARIN PRİM GÜN SAYISININ SGK YA BİLDİRİLMESİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR SİGORTALILARIN PRİM GÜN SAYISININ SGK YA BİLDİRİLMESİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Resul KURT* I- GİRİŞ Sigortalının işe başlama, işten ayrılma tarihi ile çalışılan ayın kaç gün çektiği, Prim ödeme gün

Detaylı

GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASI VE GELİR TESTİ

GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASI VE GELİR TESTİ GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASI VE GELİR TESTİ Gelir Testi nasıl başladı, kimler muaf? Sosyal Güvenlik Reformu ile tüm vatandaşların sağlık güvencesi kapsamına alınması 1 Ocak 2012 tarihinde başladı.

Detaylı

TEBLİĞ İŞVEREN UYGULAMA TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

TEBLİĞ İŞVEREN UYGULAMA TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ 8 Kasım 2015 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 29526 Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından: TEBLİĞ İŞVEREN UYGULAMA TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ MADDE 1 1/9/2012 tarihli ve 28398 sayılı Resmî

Detaylı

6111 Sayılı (Torba) Kanun ile Çalışma Mevzuatında Getirilen Değişiklikler

6111 Sayılı (Torba) Kanun ile Çalışma Mevzuatında Getirilen Değişiklikler 1 6111 Sayılı (Torba) Kanun ile Çalışma Mevzuatında Getirilen Değişiklikler Cumhur Sinan ÖZDEMİR Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Baş İş Müfettişi Uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan ve Torba Kanun

Detaylı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 25.08.1999 tarih ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu nda Değişiklik Yapılması ve Ek Madde Eklenmesine Dair Kanun Teklifi ve gerekçesi ilişikte sunulmuştur.

Detaylı

DİPNOT YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD.ŞTİ.

DİPNOT YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD.ŞTİ. 02 Mart 2011 SİRKÜLER NO: 2011 / 14 Konu: 4447, 4817 ve 4857 sayılı Kanunlarda 6111 sayılı Kanunla yapılan düzenlemeler Torba yasa olarak bilinen, 6111 sayılı Kanunla, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu,

Detaylı

İşsizlik ödeneği hakkında bilinmesi gereken herşey

İşsizlik ödeneği hakkında bilinmesi gereken herşey İşsizlik ödeneği hakkında bilinmesi gereken herşey İşsizlik ödeneğinin; miktarı, ödeme süreleri vezamanı ile sigorta primleri Bu yazımızda işsizlik ödeneği, miktarı ödeme süreleri, hangi hallerde kesileceği

Detaylı

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ESNEK GÜVENCE BAĞLAMINDA TÜRKİYE DE SOSYAL GÜVENCE Yasemin KARA Ağustos 2009 İÇERİK GİRİŞ TÜRKİYE HOLLANDA SONUÇ ve DEĞERLENDİRME 2 GİRİŞ 3 Matra Projesinin Temelleri Bu çalışma

Detaylı

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU NDAKİ İDARİ PARA CEZALARI

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU NDAKİ İDARİ PARA CEZALARI 5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU NDAKİ İDARİ PARA CEZALARI İLGİLİ MADDE İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK FİİL /a 1) 8. maddenin birinci sında belirtilen sigortalı işe giriş bildirgesi

Detaylı

ASGARİ ÜCRET. 2014 yılında dönemler itibariyle uygulanacak asgari ücret tarifesi aşağıdaki gibidir.

ASGARİ ÜCRET. 2014 yılında dönemler itibariyle uygulanacak asgari ücret tarifesi aşağıdaki gibidir. ASGARİ ÜCRET 2014 yılında dönemler itibariyle uygulanacak asgari ücret tarifesi aşağıdaki gibidir. A- 2014 YILINDA UYGULANACAK ASGARİ ÜCRET TUTARLARI 4857 sayılı İş Kanunu nun 39 uncu maddesi uyarınca,

Detaylı

Hollanda dışında ikamet edenlere AOW yaşlılık aylığı

Hollanda dışında ikamet edenlere AOW yaşlılık aylığı Hollanda dışında ikamet edenlere AOW yaşlılık aylığı İçindekiler AOW yaşlılık aylığı nedir? 2 AOW yaşlılık aylığı kimler içindir? 2 AOW yaşlılık aylığını ne zaman alırsınız? 4 Bir ülkede ikamet edip başka

Detaylı

KISMİ İSTİHDAM SÖZLEŞMESİ İLE ÇALIŞAN İŞÇİLERİN SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ

KISMİ İSTİHDAM SÖZLEŞMESİ İLE ÇALIŞAN İŞÇİLERİN SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ KISMİ İSTİHDAM SÖZLEŞMESİ İLE ÇALIŞAN İŞÇİLERİN SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ I. GENEL BİLGİLER 01.10.2008 tarihine karar yürürlükte bulunan 506 sayılı Yasa da ve bu Yasa nın uygulamasını gösteren Sosyal Sigorta

Detaylı

SİRKÜLER NO: POZ-2010 / 23 İST, 08.02.2010. Bazı Kanunlarda değişiklik yapan 5951 sayılı Kanun yayımlandı.

SİRKÜLER NO: POZ-2010 / 23 İST, 08.02.2010. Bazı Kanunlarda değişiklik yapan 5951 sayılı Kanun yayımlandı. SİRKÜLER NO: POZ-2010 / 23 İST, 08.02.2010 ÖZET: Bazı Kanunlarda değişiklik yapan 5951 sayılı Kanun yayımlandı. BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPAN 5951 SAYILI KANUN YAYIMLANDI 05 Şubat 2010 tarihli Resmi

Detaylı

ÜÇ MİLYONDAN FAZLA İŞÇİ ASGARÎ ÜCRETLE ÇALIŞIYOR

ÜÇ MİLYONDAN FAZLA İŞÇİ ASGARÎ ÜCRETLE ÇALIŞIYOR YURT tan ÜÇ MİLYONDAN FAZLA İŞÇİ ASGARÎ ÜCRETLE ÇALIŞIYOR SSK ya kayıtlı toplam 6 milyon 918 bin 605 sigortalının yüzde 44 üne denk gelen 3 milyon 42 bin 396 sının ücreti SSK ya asgarî ücret üzerinden

Detaylı

SGK YÜRÜRLÜKTEKİ TEŞVİKLER TABLOSU SGK YÜRÜRLÜKTEKİ TEŞVİKLER TABLOSU

SGK YÜRÜRLÜKTEKİ TEŞVİKLER TABLOSU SGK YÜRÜRLÜKTEKİ TEŞVİKLER TABLOSU SGK YÜRÜRLÜKTEKİ LER TABLOSU SGK YÜRÜRLÜKTEKİ LER TABLOSU SGK YÜRÜRLÜKTEKİ LER TABLOSU SÜRESİ DESTEK SİGORTALILAR YÖNÜNDEN 1) 18-29 yaş aralığında erkek ve 18 yaşından büyük kadın sigortalılara uygulanır.

Detaylı

BRÜT ASGARİ ÜCRETİN % 45 FAZLASI İŞÇİLİK HESAPLAMA MODÜLÜ

BRÜT ASGARİ ÜCRETİN % 45 FAZLASI İŞÇİLİK HESAPLAMA MODÜLÜ 3-c) Brüt işçi ücreti işveren payı yemek yol ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmaya ilişkin gider belirlenir. BRÜT ASGARİ ÜCRETİN 45 FAZLASI İŞÇİLİK HESAPLAMA MODÜLÜ Yemek Bedeli Yol Bedeli

Detaylı

İŞSİZLİK SİGORTASI KANUNU

İŞSİZLİK SİGORTASI KANUNU İŞSİZLİK SİGORTASI KANUNU 1. İşsizlik Kanunun ne zaman yürürlüğe girmiştir? Amacı Nedir? Kimleri Kapsamaktadır? Bu Kanun, 25.08.1999 tarihinde 4447 sayılı kanun numarası ile yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Detaylı

SİRKÜLER NO: 2015 / 18

SİRKÜLER NO: 2015 / 18 DİPNOT YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD.ŞTİ. SİRKÜLER NO: 2015 / 18 08.01.2015 KONU: Çalışanlarla ilgili 2015 yılına ilişkin bazı vergi ve sigorta bilgileri Hk. Çocuk zammı, aile yardımı, yemek yardımı ve özel

Detaylı

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete Yayım Tarih ve Sayısı : 24.12.2013-28861

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete Yayım Tarih ve Sayısı : 24.12.2013-28861 MESGEMM İSG/Mevzuat/Yönetmelikler İçindekiler Birinci Bölüm - Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Madde 1 Amaç ve kapsam Madde 2 - Dayanak Madde 3 - Tanımlar ve kısaltmalar İkinci Bölüm - Destek Kapsamına

Detaylı

AMASYA ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ STAJ UYGULAMA VE ESASLARI HAKKINDAKİ YÖNERGE. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar

AMASYA ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ STAJ UYGULAMA VE ESASLARI HAKKINDAKİ YÖNERGE. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar AMASYA ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ STAJ UYGULAMA VE ESASLARI HAKKINDAKİ YÖNERGE BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu yönergenin amacı Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi

Detaylı

SOSYAL GÜVENLİĞE İLİŞKİN TABAN VE TAVAN ÜCRETLER

SOSYAL GÜVENLİĞE İLİŞKİN TABAN VE TAVAN ÜCRETLER SOSYAL GÜVENLİĞE İLİŞKİN TABAN VE TAVAN ÜCRETLER A- 2014 YILINDA UYGULANACAK ASGARİ ÜCRET TUTARLARI 4857 sayılı İş Kanunu nun 39 uncu maddesi uyarınca, iş sözleşmesi ile çalışan ve bu Kanunun kapsamında

Detaylı

Sirküler Rapor 06.01.2014/29-1 ASGARİ ÜCRET VE SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ TABAN VE TAVAN ÜCRETLERİ

Sirküler Rapor 06.01.2014/29-1 ASGARİ ÜCRET VE SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ TABAN VE TAVAN ÜCRETLERİ Sirküler Rapor 06.01.2014/29-1 ASGARİ ÜCRET VE SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ TABAN VE TAVAN ÜCRETLERİ ÖZET : 2014 yılında uygulanacak asgari ücret ve sosyal güvenlikle ilgili taban ve tavan ücret hesaplamaları

Detaylı

Devlete tarafından kendi rızası dışında işten çıkartılmış ya da haklı sebeplerle işten ayrılmış oluşan kayıpların telafisi için ödenen maaştır.

Devlete tarafından kendi rızası dışında işten çıkartılmış ya da haklı sebeplerle işten ayrılmış oluşan kayıpların telafisi için ödenen maaştır. İşsizlik Maaşı Devlete tarafından kendi rızası dışında işten çıkartılmış ya da haklı sebeplerle işten ayrılmış oluşan kayıpların telafisi için ödenen maaştır. - 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık

Detaylı

T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ. SAĞLIK, KÜLTÜR ve SPOR DAİRESİ BAŞKANLIĞI YARI ZAMANLI ÖĞRENCİ ÇALIŞTIRMA YÖNERGESİ AMAÇ

T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ. SAĞLIK, KÜLTÜR ve SPOR DAİRESİ BAŞKANLIĞI YARI ZAMANLI ÖĞRENCİ ÇALIŞTIRMA YÖNERGESİ AMAÇ T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK, KÜLTÜR ve SPOR DAİRESİ BAŞKANLIĞI YARI ZAMANLI ÖĞRENCİ ÇALIŞTIRMA YÖNERGESİ AMAÇ MADDE 1: Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencilerinin yarı zamanlı olarak çalıştırılması,

Detaylı

İŞVERENLERE YÖNELİK OTOMATİK KATILIM SİSTEMİ TANITIM KILAVUZU. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü

İŞVERENLERE YÖNELİK OTOMATİK KATILIM SİSTEMİ TANITIM KILAVUZU. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü İŞVERENLERE YÖNELİK OTOMATİK KATILIM SİSTEMİ TANITIM KILAVUZU Otomatik Katılım Nedir? İşyeri bazlı özel emeklilik planlarına yönelik bir uygulama olan otomatik katılım, 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf

Detaylı

Çalışanlara yönelik bilgilendirme. Küçük çaplı işler (Minijob) hakkında bilgilendirme

Çalışanlara yönelik bilgilendirme. Küçük çaplı işler (Minijob) hakkında bilgilendirme Çalışanlara yönelik bilgilendirme Küçük çaplı işler (Minijob) hakkında bilgilendirme +++ Ücretsiz olarak evlerde iş ara ve bul +++ www.haushaltsjob-boerse.de +++ Minijobs (Küçük çaplı işler) Küçük çaplı

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE GÜRCİSTAN ARASINDA SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİ BÖLÜM I GENEL HÜKÜMLER

TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE GÜRCİSTAN ARASINDA SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİ BÖLÜM I GENEL HÜKÜMLER TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE GÜRCİSTAN ARASINDA SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİ İmza Tarihi: 11.12.1998 Resmi Gazete Tarihi: 07.06.2003 Resmi Gazete No: 25131 Yürürlülük Tarihi: 20.11.2003 BÖLÜM I GENEL HÜKÜMLER

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ. HAKKINDA YÖNETMELİK Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 24.12.2013/28861 BİRİNCİ BÖLÜM

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ. HAKKINDA YÖNETMELİK Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 24.12.2013/28861 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve kapsam İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 24.12.2013/28861 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1

Detaylı

Sosyal Sigortalar Kanunu, Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar

Sosyal Sigortalar Kanunu, Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanun Sosyal Sigortalar Kanunu, Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunu, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu ile Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar

Detaylı

GT 4c: Gelir Belgesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Doğru Doldurulma Şekli

GT 4c: Gelir Belgesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Doğru Doldurulma Şekli Stand: 27.11.2012 GT 4c: Gelir Belgesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Doğru Doldurulma Şekli 1 Gelir Formunu Kimler Doldurmalı? Ücrete tabi programlara (saat 6 ila 8 ya da 16 ila 18 arası rehberlik, tatil

Detaylı

Üçünc. önündeki ndeki meydan okumalar Önlemler. Bilgi paylaşma ve iyi pratikler sunma.

Üçünc. önündeki ndeki meydan okumalar Önlemler. Bilgi paylaşma ve iyi pratikler sunma. Üçünc ncü Çalışma GörüşmesiG mesi, Bükreş 10-11 11 Temmuz 2009 yılıy Yeni ekonomik şartlarda sosyal diyalogun gelişmesi için i in sendikalar ve işverenler i önündeki ndeki meydan okumalar Milli ve Sektör

Detaylı

KAYIT DIŞI İSTİHDAM ARAŞTIRMASI 2011

KAYIT DIŞI İSTİHDAM ARAŞTIRMASI 2011 KAYIT DIŞI İSTİHDAM ARAŞTIRMASI 2011 www.macnamar.com Kale Mah. Kaptanağa Sok. Mecit Turan İş Merk. No: 5/86 Samsun Tel : 362 431 91 61 Fax: 362 431 91 61 1. Araştırmanın Kimliği... 1 1.1. Araştırmanın

Detaylı

1 TEMMUZ 2013 TARİHİNDEN İTİBAREN UYGULANACAK ASGARİ ÜCRET VE SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ TABAN VE TAVAN ÜCRETLERİ

1 TEMMUZ 2013 TARİHİNDEN İTİBAREN UYGULANACAK ASGARİ ÜCRET VE SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ TABAN VE TAVAN ÜCRETLERİ Sirküler Rapor 03.07.2013/146-1 1 TEMMUZ 2013 TARİHİNDEN İTİBAREN UYGULANACAK ASGARİ ÜCRET VE SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ TABAN VE TAVAN ÜCRETLERİ ÖZET : 01.07.2013-31.12.2013 tarihleri arasında uygulanacak

Detaylı

EVLET PLANLAMA ÖRGÜTÜ 2006 NÜFUS VE KONUT SAYIM SONUÇLARINA GÖRE REVİZE EDİLMİŞ EKİM 2004 HANEHALKI İŞGÜCÜ ANKETİ SONUÇLARI.

EVLET PLANLAMA ÖRGÜTÜ 2006 NÜFUS VE KONUT SAYIM SONUÇLARINA GÖRE REVİZE EDİLMİŞ EKİM 2004 HANEHALKI İŞGÜCÜ ANKETİ SONUÇLARI. 15/02/2008 D EVLET PLANLAMA ÖRGÜTÜ 2006 NÜFUS VE KONUT SAYIM SONUÇLARINA GÖRE REVİZE EDİLMİŞ EKİM 2004 HANEHALKI İŞGÜCÜ ANKETİ SONUÇLARI. Devlet Planlama Örgütü İstatistik ve Araştırma Dairesi tarafından

Detaylı

Sirküler No : 2015/66 Sirküler Tarihi : : İşveren Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Hk.

Sirküler No : 2015/66 Sirküler Tarihi : : İşveren Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Hk. Sirküler No : 2015/66 Sirküler Tarihi : 09.11.2015 Konu : İşveren Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Hk. 1 Eylül 2012 tarih ve 28398 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan İşveren Uygulama Tebliği'nde 8 Kasım

Detaylı

SOSYAL GÜVENLİĞE İLİŞKİN TABAN VE TAVAN ÜCRETLER

SOSYAL GÜVENLİĞE İLİŞKİN TABAN VE TAVAN ÜCRETLER SOSYAL GÜVENLİĞE İLİŞKİN TABAN VE TAVAN ÜCRETLER Bilindiği üzere, 01.10.2008 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu nun 82 nci maddesinde, bu

Detaylı

İş İlan No ( )

İş İlan No ( ) İş İlan No (00003536930) Profil statüsü aktif olmayanlar iş başvurusunda bulunamazlar. Bu ilana Kişisel Durumu "Normal" olanlarla birlikte "TMY (Terorle Mücadelede Yaralanan)" olanlar da başvurabilir.

Detaylı

Biruni Üniversitesi İş ve Sosyal Güvenlik Uygulamaları Sertifika Programı. Sosyal Güvenlik Hukuku

Biruni Üniversitesi İş ve Sosyal Güvenlik Uygulamaları Sertifika Programı. Sosyal Güvenlik Hukuku Biruni Üniversitesi İş ve Sosyal Güvenlik Uygulamaları Sertifika Programı Sosyal Güvenlik Hukuku Sosyal Sigortalarda İşyeri ve Sigortalı Bildirimleri ve Bildirimlere Bağlı İdari Para Cezaları SOSYAL SİGORTALARDA

Detaylı

İş İlan No ( )

İş İlan No ( ) İş İlan No (00003423160) Profil statüsü aktif olmayanlar iş başvurusunda bulunamazlar. Bu ilana Kişisel Durumu "Normal" olanlarla birlikte "TMY (Terorle Mücadelede Yaralanan)" olanlar da başvurabilir.

Detaylı

SİRKÜLER 2008/19. : İş ve SSK Kanunundaki Son Değişiklikler

SİRKÜLER 2008/19. : İş ve SSK Kanunundaki Son Değişiklikler SİRKÜLER 2008/19 SİRKÜLERİN Tarihi : 28.05.2008 Konusu : İş ve SSK Kanunundaki Son Değişiklikler Mevzuat : 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu (R.G: 08.09.1999/ 23810) 4857 Sayılı İş Kanunu (R.G:10.06.2003/

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, kamu

Detaylı

Hangi statü altında çalışıyorsunuz?

Hangi statü altında çalışıyorsunuz? Hangi statü altında çalışıyorsunuz? Belçika da ücretli veya serbest çalışan statüsü altında çalışabilirsiniz. Bu iki statü, altında çalıştığınız statünün mevzuatına uyduğunuz sürece yasal bakımdan kusursuzdur.

Detaylı

T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı

T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı Sayı: 96007696-045.03-49500 26/03/2015 Konu: Hizmet Alım Personeli Kıdem Tazminatı 81 İL VALİLİĞİNE Başkanlığımıza farklı zamanlarda intikal eden yazılı görüş taleplerinde, Bakanlığımız merkez ve taşra

Detaylı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 23/02/1961 tarihli ve 257 sayılı Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu nda Değişiklik Yapılmasına (Er ve erbaş harçlıklarının artırılması ve askerlikte geçen sürelerin

Detaylı

Sirküler Rapor Mevzuat 04.01.2016/13-1 ASGARİ ÜCRET VE SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ TABAN VE TAVAN ÜCRETLERİ

Sirküler Rapor Mevzuat 04.01.2016/13-1 ASGARİ ÜCRET VE SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ TABAN VE TAVAN ÜCRETLERİ Sirküler Rapor Mevzuat 04.01.2016/13-1 ASGARİ ÜCRET VE SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ TABAN VE TAVAN ÜCRETLERİ ÖZET : 2016 yılında uygulanacak asgari ücret ve sosyal güvenlikle ilgili taban ve tavan ücret hesaplamaları

Detaylı

EVLET PLANLAMA ÖRGÜTÜ EKİM 2014 HANEHALKI İŞGÜCÜ ANKETİ SONUÇLARI

EVLET PLANLAMA ÖRGÜTÜ EKİM 2014 HANEHALKI İŞGÜCÜ ANKETİ SONUÇLARI 08/05/2015 D EVLET PLANLAMA ÖRGÜTÜ EKİM 2014 HANEHALKI İŞGÜCÜ ANKETİ SONUÇLARI Devlet Planlama Örgütü İstatistik ve Araştırma Dairesi tarafından Ekim 2014 tarihinde uygulanan Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarına

Detaylı

YENİ OTOMATİK KATILIMLI BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (6740 SAYILI KANUN) Kamber KAYA

YENİ OTOMATİK KATILIMLI BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (6740 SAYILI KANUN) Kamber KAYA YENİ OTOMATİK KATILIMLI BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (6740 SAYILI KANUN) Kamber KAYA Yasal Dayanak 6740 Sayılı Kanun (25.08.2016 Tarihli Resmi Gazete) Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda

Detaylı

Sirküler Rapor Mevzuat 07.07.2015/130-2 VERGİDEN İSTİSNA KIDEM TAZMİNATI, ÇOCUK YARDIMI VE AİLE YARDIMI İÇİN YAPILAN ÖDEMELERDE İSTİSNA SINIRI

Sirküler Rapor Mevzuat 07.07.2015/130-2 VERGİDEN İSTİSNA KIDEM TAZMİNATI, ÇOCUK YARDIMI VE AİLE YARDIMI İÇİN YAPILAN ÖDEMELERDE İSTİSNA SINIRI VERGİDEN İSTİSNA KIDEM TAZMİNATI, ÇOCUK YARDIMI VE AİLE YARDIMI İÇİN YAPILAN ÖDEMELERDE İSTİSNA SINIRI ÖZET : 1.7.2015-31.12.2015 tarihinden arasında geçerli olmak üzere uygulanacak Gelir Vergisinden istisna

Detaylı

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Hukuk Müşavirliği. Sayı : B.05.0.HUK /11/2012 Konu : Yardımlarda Mülki İdare Amirine Bildirim.

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Hukuk Müşavirliği. Sayı : B.05.0.HUK /11/2012 Konu : Yardımlarda Mülki İdare Amirine Bildirim. BAKANLIK MAKAMINA İlgi : Dernekler Dairesi Başkanlığının 12.09.2012 tarih ve B.05.0.DDB.0.02.01.00 3441 sayılı yazısı. GÖRÜŞ İSTENİLEN KONU : Dernekler Dairesi Başkanlığının İlgi yazısıyla; dernekler ile

Detaylı

TÜM BU İŞLEMLERİN ARDINDAN STAJINIZA BAŞLAYABİLİRSİNİZ.

TÜM BU İŞLEMLERİN ARDINDAN STAJINIZA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. STAJA BAŞLAMADAN ÖNCE İZLENECEK YOL DİKKAT Staj yapacak öğrencilerin programda okutulan dört dönem derslerini en az bir kez almış ve bu derslerin devam şartlarını yerine getirmiş olmaları gerekmektedir.

Detaylı

S.S.S. Veli Servis Yeri Genel Mannheim (MeKi) çocuk bakımı başvuru yerine ilişkin sıkça sorulan sorular

S.S.S. Veli Servis Yeri Genel Mannheim (MeKi) çocuk bakımı başvuru yerine ilişkin sıkça sorulan sorular S.S.S. Veli Servis Yeri Genel Mannheim (MeKi) çocuk bakımı başvuru yerine ilişkin sıkça sorulan sorular 1. Çocuk bakımına ilişkin sorularda nereden uzman bilgiler alabilirim? Lütfen şahsen, telefon ile

Detaylı

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNA GÖRE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI (2014 YILI )

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNA GÖRE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI (2014 YILI ) 5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNA GÖRE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI (2014 YILI ) SS ve GSS KANUNU NA GÖRE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI (TL) (01.01.2014 31.06.2014 Döneminde)

Detaylı