Ne zaman işsizlik ödeneği hakkına sahip olacaksın?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ne zaman işsizlik ödeneği hakkına sahip olacaksın?"

Transkript

1 Sida: 1 av 11 Ersättning vid arbetslöshet Information om arbetslöshetsförsäkringen Turkiska İşsizlik Ödeneği İşsizlik sigortası hakkında bilgiler. İşsizlik ödeneği nedir? İşsizlik sigortası, işsizlik süresi boyunca iş arayanlara ve iş bulabilmek iş verilen uğraş ve çaba için işsizlere ekonomik ödeneği vermekte. Sigorta İsveçte çalışmakta olan ya da geçmişte çalışmış olanlar için geçerlidir. İsizlik ödeneğine sahip olabilmen için, yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır. Yeni bir iş hayatı yolunda sana sağlanan yardımın dışında, İş ve İşçi Bulma Kurumu da bazı şartlerı yerine getirip getirmediğini kontrol edecektir. Bağlı bulunduğun işsizlik fonu gereken soruşturmayı yapar ve işsizlik ödeneğin için karar verir. İşsizlik fonları İşsizlik ödeneği için bağlı bulunduğun işsizlik fonuna (a-kassa) başvuracaksın. İşsizlik fonu gereken soruşturmayı yapar ve işsizlik ödeneğe hakkın olup olamadığına karar verir. İşsizlik fonu işsizlik ödeneğini öder. İşsizlik fonu işsizlik ödeneği ile ilgili sorulara cevap verir. İş ve İşçi Bulma Kurumu İşsiz olduğunu İş ve İşçi Bulma Kurumuna başvuruda bulunacaksın. İş ve İşçi Bulma Kurumu, işsizlik ödeneğini alabilmen için yerine getirmeni gereken genel şartları sana bildirerek, aynı zamanda işsizlik sigortası ile bağdaşmayan belgeler hakkında ana bilgi ve açıklamalarda bulunacaktır. İş ve İşçi Bulma Kurumu, işsizlik ödeneği alanların iş başvuru yaptığını ve işsizlik sigortasının genel kurallarını yerine getirdiğini kontrol edecektir. İş ve İşçi Bulma Kurumu, Ödenek hakkını etkileyebilecek sana ait gelişmeleri üyesi olduğu işsizlik fonuna bildirecektir. Ne zaman işsizlik ödeneği hakkına sahip olacaksın? İşsizlik ödeneği alabilmen için, işsizlik sigortası yasasnın 9. paragrafında bulunan genel şartları yerine getirmen gerikir. Sözkonusu genel şartları aşağıda sıralanmıştır.

2 Sida: 2 av 11 İşsizlik durumunda iş arayanlar aşağıdaki şartlarda işsizlik ödeneği hakkına sahiptir 1. çalışabilme durumunda olup çalışma engeli olmayan ve işgününde en az 3 saat olamak üzere haftada ortalama en az 17 saat çalışabilenler 2. kamuya bağlı İş ve İşçi Bulma Kurmunda işsiz olarak kayıtlı olanlar 3. aynı zamanda iş piyasasında doğabilecek istihdama hazır olmalı Günde en az 3 saat olmak üzere haftada en az 17 saat herhangi bir işi yerine getirmen ve yapman gerekir. Eğer ki İş ve İşçi Bulma Kurumu işsizlik ödeneğinin şartlarına göre istenen işi getiremeğeceğini tesbit ederse bunu bağlı bulunduğun işsizlik fonuna bildireceğiz. Daha sonra işsizlik fonu, herhangi bir ödeme hakkına olup olmadığına karar verir. İşsizlik ödeneğini almak istediğin süre boyunca İş ve İşçi Bulma Kurumunda kayıtlı olman gerekir. İş ve İşçi Bulma Kurumuna işsiz olduğunu başvurduğun günden itibaren, biz bağlı olduğun işsizlik fonuna bir mesaj göndereceğiz. İş piyasasında doğabilecek istihdama hazır isen, o zaman tek amacın çalışmak olmalı ve buna harhangi bir engel olmamalı. Ödenek alabilmen için neler yapman gerekir? Burada neyin sorumluğun dahilinde olduğunu öğrenebilirsin, bu da İş ve İşçi Bulma Kurumuna başvurduğun günden itibaren çalışacağın yeni bir iş gününe kadar ya da başka bir uğraşa kadar. Bireysel bir eylem planı oluşturulması Sen ve İş ve İşçi Bulma Kurumu ile birlikte bir eylem planı yapacaksınız ve burada mümkün olduğu kadar en kısa zamanda iş bulabilmek için nelerin yapman gereken belirtilmeli. Eğer işsizlik sigortasınca bazı işlere başvurmama konusunda kabul edilebilir mazeretlerin varsa, ve bu mazeretleri giderebilmek için bunlar eylem planında belirtilmeli. Eğer ki, eylem planı hazırlamada katılmayacaksan, biz bunu bağlı bulunduğun işsizlik fonuna bildireceğiz. Faaliyet raporunu teslim et İşsizlik ödeneği alıyor ya da bunu istiyorsan, ayda bir defa faaliyet raporunu İş ve İşçi Bulma Kurmuna teslim etmen gerekir. Faaliyet raporu, iş bulabilmen için ya da başka uğraşlarını gösterecek etkinlikleri içermeli. Eğer ki zamanında faaliyet raporunu İş ve İşçi Bulma Kurumuna teslim etmezsen, biz bunu bağlı bulunduğun işsizlik fonuna bildireceğiz.

3 Sida: 3 av 11 İş ve İşçi Bulma Kurumu ile diğer öperatörleri ziyaret et veya onlarla ilişki kurabilirsin Anlaşmaya göre ya da herhangi bir toplantıya çağrıldığın vakit, İş ve İşçi Bulma Kurumu ile diğer öperatörleri ziyaret etmeli ya da onlarla ilişki kurmalısın. Tamamlayıcı aktörler, İş ve İşçi Bulma Kurumunun hizmetinde çalışarak işyerlere işçi sağlamaya çalışmakta. Eğer ki ayarlanmış bir toplantıya katılmayacaksan biz bunu bağlı bulunduğun işsizlik fonuna bildireceğiz. Belirlenmiş uygun işlere başvurabilirsin Sana uygun olan ve İş ve İşçi Bulma Kurumunun belirleyeceği işlere başvurmalısın ve yerine getirebileceğin tüm işleri almaya hazır olmalısın. Eğer işsizlik sigortasına göre herhangi bir mazeretin yoksa, iş piyasasında bulunan her çeşit işlere başvurmaya hazır olmalısın. Bu da işsizlik ödeneğini aldığın ya da başvurduğun ilk günden itibaren geçerlidir. Gerektiği zaman da günlük veya haftalık yolculukların olabilir ya da başka bir yere taşınma mecburiyetine kalabilirsin. Eger ki İş ve İşçi Bulma Kurumu, sana uygun olan işleri almak istemediğin sonucuna varırsa biz de bunu bağlı olduğun işsizlik fonuna bildireceğiz. Aktif bir şekilde iş aramak İşsizlik sigortası kişiyi tekrar işe dönüştürmeğe çalışan bir sigorta olup mesleki bir sigorta degildir. En kısa zamanda yeni bir iş bulabilmen için, iş arama konusunda sen kendin etkin bir şekilde uğraş göstermen gerek. Eğer ki İş ve İşçi Bulma Kurumu, bir sana uygun olabilecek bir işi almak istemediğini kanaatine varırsa, biz de bunu bağlı olduğun işsizlik fonuna bildireceğiz. Bir işin sizin için uygun olmadığı nasıl tesbit edilir? İşsizlik ödeneğin alabilmen için, önceden çalıştığın bir işe benzemeyen diğer işlere başvurmak zorunda kalabilirsin. Burada sana uygun olabilecek işlerle ilgili daha fazla değerlendirme bilgisi vardır. Eğitim ve mesleki deneyim İş ararken sahip olduğun eğitim ve mesleki deneyim dikkate alınmalı, fakat bazı işler sahip olduğun eğitim ve mesleki deneyiminle bağdaşmasa dahi sana uygun olabilir. Uzmanlık Eğer bir işveren sahip olduğun niteliklerin yeterli olduğunu uygun buluyor ve seni işe almak istiyor, sen ise sahip olduğun bilgilerin yeterli olmadığını ve teklif ettiği işe uygun olamdığını düşünüyorsan dahi, o işi kabul etmen gerkir.

4 Sida: 4 av 11 Tıbbi engeller Eğer herhangi tıbbi nedenlerden iş aramıyor ya da sana teklif edilen bir işi kabul etmiyorsan, bunu doktor raporu ile kanıtlaman gerek ve bu raporda hangi ne gibi nedenlerden dolayı işi yapamayacağını belirtilmeli. Eğer ki sözkonusu tıbbi engelleri kanıtlamıyorsan, sözkonusu iş sana uygundur demek. Ailevi nedenler Eğer çocuklarndan biri ya da evdeki aile fertlerinden başka biri günlük bakımına muhtaç ise ve bu bakımdan dolayı başta bir yere taşınamiyorsan, belirli bir süre içinde aradığın işleri belirli bir bölgeye sınırlandırabilirsin. Bu imkan tek başına çocuklarına bakan veliler için de geçerli olup, işin üstesinden gelebilmek için konut bölgesinde başkalarının yardımına muhtaç olanlar için geçerlidir. Eğer sambo olup, çalışan başka biri ile yaşıyor ve bu kişi işinden dolayı eve bakamıyor ya da taşınamıyorsa, bu da belirli bir süre içinde aradığın işleri belirli bir bölgeye sınırlandırma imkanı sağlamakta. Ailevi nedenlerden dolayı belirli bir süre için günlük mesafeli yolculuk için iş aramayı sınırlandırabilirsin. Fakat işsiz biri olarak sürekli günlük mesafeli yolculuğun dışında bir iş aramalısın. Belirli bir geçiş döneminden sonra eğer haftada bir defa aileni ziyarek ederak haftalık yolculuk yapabiliyorsan iş uygun olarak kabul edilir. İşe gidip gelme yolculuğu Eğer iş ile ev arasındaki yolculuğun ücreti uygun ise belirlenen ya da sana teklif edilen iş uygun sayılır demektir. Onun için toplu taşımacılık ya da başka bir şekilde, örneğin kendi arabanla günlük yolculuk yapmaya hazır olmalısın. İmkan varsa, işi alabilmen için iş saatlerini ayarlama yükümlülüğünü taşıyacaksın. İşyerinden günlük mesafeli yeni bir konut İşin başladığı andan itibaren eğer işyerinden günlük mesafeli bir konut alabiliyorsan demek ki bu iş sana uygun sayılır demek. Bu aynı zamanda iş yerinden asıl konutuna hergün yolculuk yapamadığın durumlarda da geçerlidir. Eğer iş nedeniyle ailen de seninle taşınmaya mecbur kılıyorsa, ve bu taşınma günlük yolculuk yerine belirli bir süre içinde konut temin edilebilirse iş uygun olarak kabul edilir. İş geliri Eğer teklif edilen ya da belirlenen işin geliri sahip olduğun günlük gelirin en az %90 ı oluşuyorsa, bu da uygun bir iş sayılır. Eğer çifte konut nedeniyle yaşam harcamaların artıyorsa, bunlar gelir hesabı esnasında ele alınır.

5 Sida: 5 av 11 Çalışanlara sağlanan faydalar toplu sözleşme dahilinde ya da işverenlerin genel olarak yetenek ve işteki görevlerine göre sağladıkları faydalara göre olmalı. Diğer iş anlaşması Eğer iş arama sürecinde bir iş bulduysan, sana teklif edilen başka bir işi kabul etmeme hakkına sahipsin. Fakat yazılı bir belge ile bunu ispatlamalı ve bir ay içinde bu işte çalışmak zorundasın. İş sorunu Herhangi bir işyerinde yasal bir lokavt ya da grev devam ediyorsa, bu iş uygun olarak kabul edilmiyor. Fakat iş yerinde sadece bir uyarı varsa o zaman iş uygun olarak kabul edilir. İşsizlik sigortası hakkında gerçekler Aşağıda işsizlik ödeneği ile ilgili daha fazla bilgi var. Burada işsizlik fonunda üye olabilmenin şartları, ödenek hakkı elde etmek için ne kadar süreyle çalışman gerektiği ve bu ödenek miktarın ne kadar olduğunu öğreneblirsin. Ödenek şu şekilde sağlanır İşsizlik ödeneği temel miktar şeklinde ya da gelir ödeneği şeklinde ödenir. Temel miktar ne kadar kar ettiğin gelire göre değil, ne kadar süreyle çalıştığına göre belirlenir. Bu miktar herhangi bir işsizlik fonunda üye olmayan ya da yeterli bir süre için üye olmayanlara ödenir. Temel miktar en erken 20 yaşını dolduran günden ittibaren ödenir. Gelir ödeneği öncegi kazancına göre ödenir. Gelir ödeneği alabilmen için önceden en az 12 ay (üye şartı) süreyle herhangi bir işsizlik fonunda üye olman gerekir. Aynı zamanda üyelik süresi boyunca işçilik şartlarını yerine getirmiş olman gerek. Bağlı olduğun işsizlik fonu ile temas kurarak seninle ilgili geçerli olan şartlar hakkında bilgi edinebilirsin. Kimler işsizlik fonunda üye olabilir? İş ararken işsizlik fonun herhangi bir etkinlik alanında çalışıyorsan işsizlik fonunda üye olabilirisin. Çalışmıyorsan eğer, son olarak çalıştığın iş yerin bağlı olduğu işsizlik fonuna olarabilirsin. Aynı zamanda tamamlayıcı denilen Alfa fonu diye bir işsizlik fonu var. Buraya branşlara bakılmaksızın herhangi bir işte çalışmış ya da çalışmakta olanlar işsizlik ödeneği için başvuruda bulunabilir.

6 Sida: 6 av 11 Son olarak eğer EU/EES ülkelrinden birinde ya da İsviçre de çalıştıysan başka kurallar geçerli olabilir. Geniş bilgi için bağlı olduğun işsizlik fonu ile temas kurabilirsin. İşsizlik fonlarından hangisi ödeneği sağlar? İşsizlik ödeneği için bağlı olduğun ya da üyesi olmak istediğin işsizlik fonun yanında başvuracaksın. Eğer işsizlik fonunda üye değil ve üyelik başvurusunu da yapmak istemiyorsan, o zaman işsizlik ödeneği için Alfa fonuna başvurabilirsin. İşsizlik fonlarının adreslerinin arbetsformedlingen.se webb safyafında bulabilirsin. Orada meslek ve branşların işsizlik fonların etkinlik alanlarında dahil olduğunu da görebilirsin. İş şartı nedir? Eğer gelire göre ya da temel bir gelir ödeneği almak istersen iş şartlarını yerine getirmen gerekir. Bu da ayda, işsiz kaldığın günden itibaren son 12 ay içerisinde, en az altı ay boyunca en az 80 saat çalışmış olman gerekir. Bunun dışında, eğer aralıksız sekiz ay boyunca 480 saat çalıştıysan, yani ayda en ez 50 saat çalıştığın zaman iş şartlarını dolduruyorsun. Bazı durumlarda toplam savunma hizmeti ya da ana babalık parası en fazla iki ay süreyle iş olarak hesaplayabilirsin. İşsizlikten öncesi 12 ay boyunca çalışma imkanın olmadıysa, o süre uzatılabilir (gözardı süresi). Bu süre, hasta olduğun durumlarda, toplam savunma hizmetleri, tam süreyle eğitim görmek ya da çocuk bakımı durumları için geçerlidir. Sözkonusu gözardı süresi, son 12 ya hariç en fazla beş yıl olmalı. İşsizlik fonu ile temas kurarak senin için geçerli olanları kontrol edebilirsin. Bazı durumlarda EU/EES ülkelerden birinde ya da İsviçre de çalışılan iş işçilik çartları için yeterli olabiliyor. Geniş bilgi için bağlı olduğun işsizlik fonu ile temas kurabilirsin.

7 Sida: 7 av 11 İşsizlik ödeneği başvurusu için şu formlar sana lazım: İşsizlik ile ilgili başvuru. Başvuru formu arbetsformedlingen.se webb sayfasında mevcuttur. İşveren belgesi. Belgeyi eski işverenin/işverenlerin dolduracaktır. Belge arbetsformedlingen.se webb sayfasında mevcuttur. İşsahipleri için işçi belgesi. Belge işsizlik öncesi işsahibi olanlar için kullanılacaktır. Belge arbetsformedlingen.se webb sayfasında mevcuttur. Fon kartı. Fon kartında, son iki hafta içerisinde nelerin yaptığını belirteceksin. Bağlı olduğun işsizlik fonu gereken fon kartlarını ikamet adresine gönderecektir. Fon kartlarını aynı zamanda tüm işsizlik fonlarında internet aracılığıyla da doldurulabilir. Aynı zamanda devam etmekte olan eğitim, emeklilik hakkı vb. durumlar için de belge gönderebilirsin. Bilgi için bağlı olduğun isizlik fonu ile temas kurabilrisin. İşsizlik ödeneği süreci boyunca eğer işsizlik fonu talep ederse yeni bir başvuru formu teslim etrmen gerekir. Eğer teslim ettiğin önceki bilgilerde herhangi bir değişiklik olduysa, örneğin iş alabilmek için imkanlarında değişiklik olduysa ya da herhangi bir işe başladıysan, her zaman yeni bilgileri işsizlik fonuna bildirebilirsin. Şu şekilde işsizlik ödeneğine başvuracaksın İşsizlik ile ilgil başurun ve diğer formlar ile belgeleri işsizlik fonuna tesli eder ya da posta ile göderebilirsin. Ödenecek işsizlik ödeneğin miktarı ne kadar? İşsizlik ödeneği haftada en fazla beş gün (pazartesi-cuma) olmak üzere günlük ödenek olarak ödenir. Hastalık durumlarda ya da çalışmanı engeleyebilecek diğer mazeretler haftalık günlük ödeneğini etkiler. Eğer haftanın bir bölümünde çalışacaksan, geri kalan işsizlik bölümü için işsizlik ödeneği alacaksın. İssizlik fonu bu ödeneği hesaplarken, işsizlikten önce çalıştığın dönemin gelirin ortalamasına göre hesaplayacaktır. Bu ortalama işsizlikten önce çalıştığın tüm 12 aya göre hesaplanacaktır. Ortalama hesaba hiç çalışmadığın aylar da dahildir. Gelirine göre alacağın ödenek, işsiz kaldığın önceki son 12 ayın ortalama gelirine göre belirlenir. İşsizliğin ödeneği ilk 200 gün içerisinde son olarak çalıştığın ortalama maaşın en fazla %80 i olacaktır. Eğer 200 ödence gün sonra hala işsiz isen ortalama maaşın en fazla %70 ı alacaksın. Ödence dönemi boyunca alacağın en fazla günlük ödenek 680 krondur. Gelire dayalı olmayan temel miktar ise en fazla 320 krondur. İşsizlik dönemi öncesi ortalama çalıştığın süre eğer tam işin ortalamasında az ise, ödenecek temel miktar da azalır.

8 Sida: 8 av 11 Günlük ödenek ve temel miktar için İsveç Hükümeti karar verir. Gelir düzeyindeki işsizlik ödeneğinden gençler için iş garantisine geçiş yapanlar 100. güne kadar ortalama gelirlerinin % 80 i etkinlik desteği şeklinde alacaklar (işsizlik ödeneği ve etkinlik desteği birlikte hesaplanır). 100 ödence gününden sonra gelirinin %70 i alacaksın ve 200 ödence gününden sonra ortalama gelirinin %65 i alacaksın. İşsizlik ödeneği ve alacağın ödenek miktarını işsizlik fonu belirler. Günlük ödenek hem vergiya tabbi hem den emekliye dayalıdır. İşsizlik ödeneği ne kadar süreyle ödenir? En fazla 300 gün için ödenek alabilirsin. (bir adet ödenek dönemi). Eğer 18 yaşından küçük çacukların varsa en fazla 450 gün ödenek alabilirsin. İkinci bir dönem için ödenek alabilmen için yeni bir işsizlik şartını yerine getirmen gerekir. İşsizlik ödeneği iş piyasası politikasının hazırladığı etkinlik desteği koordinasyonu ile sağlanır. Etkinlik desteği süresince olan günler ödenek dönemi günler olarak sayılır. Bir kısım işi olan ve bir kısım işsiz olanlar için özel kurallar geçerlidir. Çalıştığın toplam haftalar için en fazla 75 günlük ödenek alabilirsin. Geri kalan günlerin ödeneğini tamamen işsiz kaldığın haftalarda alabilirsin. Daha fazla bilgi istiyorsan bağlı olduğun işsizlik fonuna sorabilirsin. Ödencesiz süresi (Karens) İşsizlik sigortasında yedi günlük ödencesiz (karensdag) bir süre uygulanır. Bu da, işsiz olduğunda, isizlik ödeneğini en erken yedi gün sonra alabiliyorsun. Ödencesiz günleri pazartesiden cuma gününe kadar hesaplanır. Her yeni bir işsizlik dönemi yedi günlük ödencesizle başlar. Üç adet temel önlem Eğer iş başvuru süresini kötü bir şekilde kullanırsan, uzamasına neden olursan ya da işsizliğine neden olursan, İş ve İşçi Bulma Kurumu bağlı olduğun işsizlik fonuna bir mesaj gönderecektir. Daha sonra işsizlik fonu, işsizlik ödeneğini etkileyebilecek gereken soruşturmayı yapar ve karar alır. Sözkonusu üç adet temel önlem tamamen birbirinden ayrıdır.

9 Sida: 9 av İş aramayı kötü yolda kullanmak İşsizlik fonu aşağıdaki durumlarda bir uyarı kararı alabilir geçersiz nedenlerden dolayı eğer bireysel eylem plan çalışmalarına katılmamak geçersiz nedenlerden dolayı eğer gereken faaliyet raporunu belirlenen süre içerisinde İş ve İşçi Bulma Kurumuna teslim etmemek. geçersiz nedenlerden dolayı eğer İş ve İşçi Bulma Kurumunu ziyaret ya da temas kurmazsan veyahut belirlenen zamanda diğer aktörlerce balirlenen görüşmelere zamanında hazır bulunmamak geçersiz nedenlerden dolayı eğer önerilen uygun işlere başvurmamak etkin bir şekilde uygun olan işlere başvurmamak Ödenek sürecinde eğer işsizlik başvurunu kötü bir şekilde kullanıp bunu tekrar edersen, bağlı bulunduğun işsizlik fonun bir karar alıp seni ödenekten mahrum edebilme hakkı vardır. Ödenek mahrumiyeti ikinci davranışta bir günlük ödeneği kapsar, üçüncü davraniş için beş günlük ödeme mahrumiyeti ve dördüncü davranış için on günlük ödeme mahrumiyetinden olabilirsin. Eğer işsizlik fonu işsizlik ödeneği sürecinde beşinci defa işsizlik başvurunu kötü bir şekilde kullandığına dair bir karar alırsa, o zaman yeni bir dönemde işsizlik şartları yerine getirene kadar herhangi bir ödenek alamazsın. 2. İşsizlik süresini uzatır Aşağıdaki geçersiz nedenlerden dolayı işsizlik fonu beş gün süreyle seni işsizlik ödeneğinden men etme kararı alabilir. uygun olan bir işi red etmek davranışlarından dolayı bir iş anlaşmasının gerçekleşememesi faaliyet desteği teslim etmekle işgüçü piyasası politikasınn teklif ettiği programı red etmek Ödenek sürecinde eğer işsizliğini uzatarak bunu tekrar edersen, bağlı bulunduğun işsizlik fonun bir karar alıp ikinci defasına seni on ödenek günlüğünden ve üçüncü defasına 45 ödenek günlüğüne seni mahrum edebilir. Eğer işsizlik fonu işsizlik ödeneği sürecinde dördüncü defa işsizliğini uzattığına dair karar alırsa, o zaman yeni bir dönemde işsizlik şartları yerine getirene kadar herhangi bir ödenek alamazsın.

10 Sida: 10 av İşsizliğe neden olur İşsizlik fonu aşağıdaki durumlarda 45 gün boyunca seni işsizlik ödeneğinden mahrum edebilecek kararını alabilir. geçersiz nedenlerden dolayı işini bırakmak yanlış davranışlardan dolayı işini bırakmak geçersiz nedenlerden dolayı, faaliyet raporu teslim ettiğin işgüçü piyasası politikasının programını bırakmak eğer davranışlarından dolayı sana sağlanan etkinlik desteği için İş ve İşçi bulma Kurumun önerdiği bir iş teklifi geri almak zorunda olduğu durumlarda Eğer aynı ödenek döneminde işsizliğe neden olacaksan, tekrar 45 günlüğe 20 günlük ödenek için kapanabilirsin. Eğer herhangi bir işte çalıştıysan ya da iş piyasasının politik programına katıldıysan o zaman 20 gün boyunca iş ödeneğinden men olabilirsin. Eğer işsizlik fonu, aynı ödenek sürecinde üçüncü defa işsizliğe kendin neden oladuğuna karar aldıysa, o zaman yeni bir dönem için işsizliklik şartları doldurana kadar ödenek hakkına sahip olamayacaksın. Bizimle temasa geç Sürekli ayarlanmış toplantılara gelmen gerekir. Toplantı tarihi ve zamanı İş ve İşçi Bulma Kurmun sana göndereceği çağrı ya da başka bir şekilde toplantı ayarlamasıyla belirlenir. Unutma ki, İş ve İşçi Bulma Kurumu ile anlaştığınız zaman sürecinde sana ulaşılabilmemiz önemlidir. Anlaşmaya göre eğer belirlenen toplantılara gelmeyecek ya da mevcut değilsen biz de bağlı olduğun işsizlik fonuna bildireceğiz. Senin bizimle ilişkileri düzenli bir şekilde koruduğun zaman, biz de iş aramada o kadar sana destek sağlayabiliriz. Bulunduğun şartlarda iş aramanı etkileyebilecek değişiklikler olduğu zaman, bunları bağlı bulunduğun işsizlik fonuna ile İş ve İşçi Bulma Kurumuna bildirmeği unutma. Eğer telefon ya da adresini değiştirip, veyahut dışarıya bir yolculuk yaparsan, bunu bize bildirmen gerekir. Çünkü biz her an herhangi bir iş teklifi, herhangi bir program bilgisi için, ya da iş bulabilmen için, İş ve İşçi Bulma Kurumunda düzenlenen herhangi bir etkinlik için sana çağrıda bulunabiliriz. Bizi telefondan ara Telefondan ara ve direk herhangi bir iş müşaviri ile konuş. Mesai saatleri: haftaiçi 8 20 ve Cumartesi ile Pazar günleri Mesai saatleri boyunca webb aracılığıyla bizimle sohbet edebilirsin.

11 Sida: 11 av 11 arbetsformedlingen.se web sayfasına girebilirsin İsveç in en büyük iş aracılığından ilham ve yardım alabilirsin. En yakın İş ve İşçi Bulma Kurumu ile ilişki kur Adresi webb sayfamızda bulursun. Facebook ta bizimle buluşabilirsin facebook.com/arbetsformedlingen Burada işsizlik sigortaları ile ilgili daha fazla bilgi var İş ve İşçi Bulma Kurumunun webb sayfası, arbetsformedlingen.se İşsizlik fonların birlik kuruluşlarının webb sayfası samorg.org İşsizlik sigortasi müfettişliğinin webb sayfası iaf.se İşsizlik sigortası yasası (1997:238), ALF İşsizlik sigortaları ile ilgili yönetmelik (1997:835) İş piyasasının siyasi etkinlikleri ile ilgili yönetmelik (2000:628) İşsizlik sigortasının yönetmeliği ile ilgili yasalar (IAFFS)

Almanya da ve Türkiye de çalışmak

Almanya da ve Türkiye de çalışmak Deutsche und türkische Fassung Almanya da ve Türkiye de çalışmak > Alman-Türk Sosyal Güvenlik Sözleşmesi > Alman Emeklilik Sigortasından Aylıklar > Primlerin iadesi Größe: 100 % (bei A5 > 71%) Ülke sınırları

Detaylı

BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar

BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar Evde Bakım ve İlgi Bakımı üstlenen

Detaylı

Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER

Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER KADINLAR KOLU Frankfurt am Main Künye Düzenleyen Frankfurt am Main Şehri Kadınlar kolu İlgili Kadınlar kolu Hasengasse 4 60311 Frankfurt

Detaylı

Kanton St.Gallen Amt für Wirtschaft und Arbeit. RAV müşterisi olarak neleri bilmeniz gerekiyor

Kanton St.Gallen Amt für Wirtschaft und Arbeit. RAV müşterisi olarak neleri bilmeniz gerekiyor Kanton St.Gallen Amt für Wirtschaft und Arbeit RAV müşterisi olarak neleri bilmeniz gerekiyor Önsöz Saygıdeğer müşterimiz İş yeri kaybı herkes için geçerli olabilir ve bununla birlikte gelen işsizlik

Detaylı

BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ?

BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ? BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ? Bakıma Muhtaçlık hakkında Sorular ve Cevaplar Bakıma Muhtaç Bireylere Ev Ortamında Bakım ve Yaşam Desteği Bakıma muhtaç bireyin bakımını üstlenen aile fertleri hangi teşviklerden

Detaylı

İçindekiler: Giriş. Giriş 2. Tanımlar 3. Bir ASG olmak 4. ASG'lerin Genel Sorumlulukları ve Yükümlülükleri 6

İçindekiler: Giriş. Giriş 2. Tanımlar 3. Bir ASG olmak 4. ASG'lerin Genel Sorumlulukları ve Yükümlülükleri 6 Z İ N D E YA Ş A M EV G Ü Z E L L İ K S İ Z İ N İ Ş İ N İ Z S İ Z İ N İ Ş İ N İ Z EV G Ü Z E L L İ K Z İ N D E YA Ş A M S İ Z İ N İ Ş İ N İ Z EV G Ü Z E L L İ K AMWAY İŞ KURALLARI Z İ N D E YA Ş A M İçindekiler:

Detaylı

Çocuk ve Çocuk Ek Yardımı [Barnbidrag och flerbarnstillägg]

Çocuk ve Çocuk Ek Yardımı [Barnbidrag och flerbarnstillägg] Çocuk ve Çocuk Ek Yardımı [Barnbidrag och flerbarnstillägg] Klicka här, skriv ev. Undertitel Çocuk yardımı, çocuk 16 yaşını dolduruncaya kadar ödenir. Ondan sonra, temelokula devam eden çocuklara süresi

Detaylı

Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW ile Anw sigortası

Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW ile Anw sigortası Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW ile Anw sigortası İçindekiler Neden gönüllü sigorta yaptırmalısınız 2 Gönüllü sigorta kimin içindir 2 Gönüllü sigortaya en fazla ne

Detaylı

A.B.D. ye Geçici ÇalıĢma ya da Öğrenci Vizesi ile mi Geliyorsunuz? AĢağıdaki haklara sahipsiniz:

A.B.D. ye Geçici ÇalıĢma ya da Öğrenci Vizesi ile mi Geliyorsunuz? AĢağıdaki haklara sahipsiniz: HAKLARINIZI BĠLĠN Yardıma ihtiyacınız olduğunda bu kitapçıkta verilen acil yardım numaralarından birini arayın Bu kitapçık size geçici olarak Birleşik Devletler de çalışma ve okuma amacı ile göçmen olmayan

Detaylı

NV schade ya hoş geldiniz WIA-werknemersverzekering

NV schade ya hoş geldiniz WIA-werknemersverzekering NV schade ya hoş geldiniz WIA-werknemersverzekering NV schade ya hoş geldiniz Metal ve Teknik Sektörü Toplu İş Sözleşmesi (CAO) veya Motorlu Araç ve Bisikletler Şirketleri Toplu İş Sözleşmesine bağlı

Detaylı

Çocuğunu Yalnız Büyütenler

Çocuğunu Yalnız Büyütenler Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bİlgİ Ve Tavsİyeler Verband alleinerziehender Mütter und Väter Bundesverband e. V. Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler 1 Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler

Detaylı

Değerli vatandaşlarımız,

Değerli vatandaşlarımız, Değerli vatandaşlarımız, T.C. Kuveyt Büyükelçiliği olarak her zaman sizlerle iletişim halinde olmaya özen göstermekteyiz. Bu anlayışımızın bir ürünü olarak, Büyükelçiliğimize yöneltilen çeşitli soruların

Detaylı

ÖZEL SEKTÖR MADEN İŞÇİLERİNİN SOSYAL VE EKONOMİK HAKLARI ARAŞTIRMASI YAŞAMA DAİR VAKIF DEV MADEN SEN

ÖZEL SEKTÖR MADEN İŞÇİLERİNİN SOSYAL VE EKONOMİK HAKLARI ARAŞTIRMASI YAŞAMA DAİR VAKIF DEV MADEN SEN ÖZEL SEKTÖR MADEN İŞÇİLERİNİN SOSYAL VE EKONOMİK HAKLARI ARAŞTIRMASI YAŞAMA DAİR VAKIF DEV MADEN SEN ÖZEL SEKTÖR MADEN İŞÇİLERİNİN SOSYAL VE EKONOMİK HAKLARI İÇİNDEKİLER I. GİRİŞ... 2 II. ARAŞTIRMANIN

Detaylı

Hastalık sigortası tazminatı kesildiği zaman ne olacağını belirten bilgiler

Hastalık sigortası tazminatı kesildiği zaman ne olacağını belirten bilgiler Hastalık sigortası tazminatı kesildiği zaman ne olacağını belirten bilgiler Turkiska Türkçe İsveç Parlamentosu hastalık sigortasıyla ilgili yeni kuralları içeren, hasta oldukları için tanınan maksimum

Detaylı

Üyelik Koşulları. 01/2014 1 PEM1422_SelfEnrol_TK

Üyelik Koşulları. 01/2014 1 PEM1422_SelfEnrol_TK Üyelik Koşulları 1. GİRİŞ 1.1 Bu Üyelik Koşulları, RCI a bağlı olan bir tatil planı veya tesiste («Bağlı Tesis») konaklama ünitesine sahip olmaya, oturmaya veya kullanmaya yasal hakkı («Tatil Sahipliği»)

Detaylı

çalışma yaşamında haklar El Kitabı HAZIRLAYAN: YASEMİN YÜCESOY MUSA DEMİR ULUSLARARASI ÇALIŞMA OFİSİ ANKARA

çalışma yaşamında haklar El Kitabı HAZIRLAYAN: YASEMİN YÜCESOY MUSA DEMİR ULUSLARARASI ÇALIŞMA OFİSİ ANKARA çalışma yaşamında haklar El Kitabı HAZIRLAYAN: YASEMİN YÜCESOY MUSA DEMİR ULUSLARARASI ÇALIŞMA OFİSİ ANKARA Copyright Uluslararası Çalışma Ofisi 2011 Birinci Baskı 2011 Uluslararası Çalışma Ofisi yayınları,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MUASEBE VE FİNANSMAN

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MUASEBE VE FİNANSMAN T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MUASEBE VE FİNANSMAN İŞ-KUR, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞLEMLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

sen ve Çocuk Mahkemesi

sen ve Çocuk Mahkemesi sen ve Çocuk Mahkemesi Stedelijke Tolk- en Vertaaldienst Stad Antwerpen Giriş Bu broşürde mahkeme kararıyla gençlere yardım hizmeti hakkında bilgi bulabilirsin. Mahkeme kararıyla gençlere yardım hizmetinin

Detaylı

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU ÖNSÖZ Uluslararası Çalışma Örgütü nün verilerine göre, bugün dünyada 1,2 milyarı kadın olmak üzere 3 milyar civarında iş gücü bulunuyor. Her gün yaşanan yaklaşık

Detaylı

SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR SIKÇA SORULAN SORULAR 1. Üniversitenize kayıt nasıl yapılır? Üniversitemize bağlı fakülte ve yüksekokullara kayıt olabilmek için; a) ÖSYM tarafından düzenlenen sınavda yeterli puanı alarak yerleşmiş olmak.

Detaylı

Romanya'ya Hoşgeldiniz!

Romanya'ya Hoşgeldiniz! AVRUPA BİRLİĞİ Ç LER VE DARES BAKANLI I Ç LER VE DARES BAKANLI I AVRUPA BİRLİĞİ tarafından finanse edilen proje Avrupa İşleri ve Uluslararası İlişkiler Genel Müdürlüğü Göçmen için Romen Te kilat ADO SAH

Detaylı

Küçük Çaplı Projeler İçin Hibe Yönetmeliği Prensip olarak 5000,00 `ya kadar proje hibeleri için

Küçük Çaplı Projeler İçin Hibe Yönetmeliği Prensip olarak 5000,00 `ya kadar proje hibeleri için Küçük Çaplı Projeler İçin Hibe Yönetmeliği Prensip olarak 5000,00 `ya kadar proje hibeleri için Hibe Olanakları Hakkında Sorular ve Cevapları (Lütfen teşvik olanakları ile ilgili ek bilgileri de dikkate

Detaylı

SIKÇA SORULAN SORULAR. 01-Aday olarak atanan memurun asalet tasdiki ne zaman yapılır?

SIKÇA SORULAN SORULAR. 01-Aday olarak atanan memurun asalet tasdiki ne zaman yapılır? SIKÇA SORULAN SORULAR 01-Aday olarak atanan memurun asalet tasdiki ne zaman yapılır? 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 54 üncü maddesinin 2 ikinci fıkrasında yer alan Aday olarak atanmış Devlet memurunun

Detaylı

GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASINA İLİŞKİN SORU VE CEVAPLAR

GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASINA İLİŞKİN SORU VE CEVAPLAR GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASINA İLİŞKİN SORU VE CEVAPLAR 1-1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası uygulamasındaki değişiklikler nelerdir? Genel sağlık sigortasından yararlanılmasında

Detaylı

Dinlenme hakkı NİÇİN önemlidir? Yıllık izne NE ZAMAN hak. kullanabilirim? Toplu izinin uygulaması NEDİR?

Dinlenme hakkı NİÇİN önemlidir? Yıllık izne NE ZAMAN hak. kullanabilirim? Toplu izinin uygulaması NEDİR? 30 İşçinin Soruda Dinlenme Hakkı Dinlenme hakkı NİÇİN önemlidir? Yıllık izne NE ZAMAN hak kazanırım? Yıllık izin sür em i NASI L hesapl ar ım? Yıllık izin hakkımı NE ZAMAN kullanabilirim? Toplu izin uygulaması

Detaylı

İŞSİZLİKLE İLGİLİ İŞLEMLER

İŞSİZLİKLE İLGİLİ İŞLEMLER İŞSİZLİKLE İLGİLİ İŞLEMLER İŞKUR a İş Arayan Olarak Nasıl Kayıt Olunur? Kurumumuza kayıt yaptırmak isteyen iş arayanlar, ikamet ettikleri yerdeki İl Müdürlüğümüze T.C. kimlik numarasını belirleyen bir

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MEVZUATI PRATİK BİLGİLER

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MEVZUATI PRATİK BİLGİLER İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MEVZUATI PRATİK BİLGİLER FİHRİST 1) 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU 2) 6331 SAYILI KANUNA TABİ OLMAYAN İSTİSNALAR 3) KANUNUN GETİRDİĞİ YENİLİKLER 4) İŞVERENİN KANUN KAPSAMINDAKİ

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ZİRAAT BANKASI A.Ş. İLE ÖZ BANKA, FİNANS VE SİGORTA ÇALIŞANLARI SENDİKASI ARASINDA İMZALANAN

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ZİRAAT BANKASI A.Ş. İLE ÖZ BANKA, FİNANS VE SİGORTA ÇALIŞANLARI SENDİKASI ARASINDA İMZALANAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ ZİRAAT BANKASI A.Ş. İLE ÖZ BANKA, FİNANS VE SİGORTA ÇALIŞANLARI SENDİKASI ARASINDA İMZALANAN I.DÖNEM 01.01.2015-31.12.2016 TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİNDEKİLER Sayfa I. BÖLÜM: GENEL HÜKÜMLER...

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri

İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri 2 İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri Künye: Yayına Hazırlayan: Metin: Redaksiyon

Detaylı