Hastalık Parası [Sjukpenning]

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Hastalık Parası [Sjukpenning]"

Transkript

1 Hastalık Parası [Sjukpenning] Hastalık nedeniyle çalı amayacak durumda oldu unuz zaman Försäkringskassa dan [İsveç Sosyal Sigortalar Kurumu] hastalık parası alma hakkınız vardır. 15 aylık bir dönem içinde en çok 364 gün hastalık parası alabilrsiniz. Bazı durumlarda bu süre uzatılabilir. Bu metnin sonunda sözlük vardır. Çalışıyorsanız [Om du är anställd] Çalışıyorsanız, işverenden hastalık maaşı [sjuklön] almadığınızda, yani 14 günden daha fazla süre ile hasta olursanız, hastalık parası alabilirsiniz. Bu durumda işveren Försäkringskassa ya bildirimde bulunur. sayfasından bildirimin yapılıp yapılmadığını görebilirsiniz. Bu sayfadan başvuru yapıldığında işlemler daha hızlı olur, ayrıca durumunuzu daha derli toplu görür ve ödeme tarihlerini bilirsiniz. Hangi yoldan yapmış olursanız olun biz bildirimden sonra Ansökan om sjukpenning [ Hastalık Parası Başvurusu ] başlıklı formu size göndeririz. Hastalık parasının size ödenmesi için bu formu doldurup bize geri göndermelisiniz. 15 aylık bir dönem içinde 364 gün hastalık parası almışsanız, aynı zamanda süresi uzatılmış veya hastalık parasının devamı için de başvuru formu doldurup göndermelisiniz. İşvereninizden hastalık maaşı almıyorsanız, hastalık süresinin başından itibaren hastalık parası alabilirsiniz. Çalışmıyorsanız veya izinliyseniz [Om du saknar anställning eller är ledig] Aşağıdaki durumlarda hastalık döneminin başından itibaren hastalık parası alabilirsiniz: İşletme sahibiyseniz; İşsizseniz; Anababalık iznindeyseniz; Hamilelik parası [graviditetspenning] ile izinliyseniz. Hasta olduğunuz ilk gün Försäkringskassa ya hastalık bildiriminde bulunun. Bunu en kolay olarak Försäkringskassa nın sayfasından yaparsınız. Bu sayfadan (Mina sidor) hastalık parasına da başvurabilirsiniz. Bu sayfadan başvuru yapıldığında işlemler daha hızlı olur, ayrıca durumunuzu daha derli toplu görür ve ödeme tarihlerini bilirsiniz. Hangi yoldan yapmış olursanız olun biz bildirimden sonra 1 (8)

2 Ansökan om sjukpenning [ Hastalık Parası Başvurusu ] başlıklı formu size göndeririz. Hastalık parasının size ödenmesi için bu formu doldurup bize geri göndermelisiniz. Benim sayfalarım / Mina sidor sayfasından başvuru yaptıysanız bu formu doldurmanıza gerek kalmaz. Hastalık başvurunuz bize ulaştığında Ansökan om sjukpenning [Hastalık parası başvurusu] başlıklı formu size göndeririz. Ödemenin yapılabilmesi için formu doldurup bize göndermiş olmanız gerekir. 15 aylık bir dönem içinde 364 gün hastalık parası almışsanız, aynı zamanda süresi uzatılmış veya hastalık parasının normal seviyeden devamı için de başvuru formu doldurup göndermelisiniz. Doktor raporu [Läkarintyg] Yedi günden fazla süreyle hasta olan herkes doktor raporu almalıdır. Bazı durumlarda işveren veya Försäkringskassa tarafından hastalık süresinin ilk gününden itibaren doktor raporu talep edilebilir. Doktor raporu işvereniniz ve Försäkringskassa tarafından hastalık maaşı veya hastalık parası hakkınızın olup olmadığının tespiti için kullanılır. Rapor, otomatik olarak size bu ödemelerin yapılması hakkını vermez. Doktor raporunda hastalığınızın çalışma gücünüzü nasıl etkilediği açıklanmalı ve ne kadar süre ile raporlu olmanız gerektiği belirtilmelidir. Aynı teşhis için raporlu olma süresinin farklı doktorlar ve ülkenin farklı bölgeleri arasında farklılık göstermemesi için farklı teşhisler için hastalık raporu süreleri hakkında tavsiyeler mevcuttur. Eğer doktor daha uzun süreli rapor vermiş ise bu durumun gerekçeleri raporda belirtilmelidir. Doktor raporunda yeterli bilgi mevcut değilse Försäkringskassa doktorun raporu yeni bilgilerle tamamlamasını isteyebilir. Ödeme yapılmayan günler [Karensdag] Hastalığın ilk günü ödeme yapılmayan gün olarak adlandırılır ki bu, ilk gün için hastalık parası alamayacağınız anlamına gelmektedir. İşletme sahibi olanların ödeme dışı tutulan gün sayısı yedidir. İşletme sahibi olarak daha uzun süreyle ödeme dışı tutulan gün sayısını artırabilirsiniz. Ödeme dışı tutulan günlerin çok sayıda olması, ödediğiniz harçların düşük olmasını sağlar. Ödeme yapılmayan gün kuralı her zaman geçerli değildir [Karensdagen gäller inte alltid] Yeniden hastalanmak diye adlandırılan bir kural vardır ki buna göre, hasta olduktan sona iyileşip işinize başladıktan beş gün sonra ya da beş gün içinde yeniden hastalanırsanız, bu, aynı hastalığın devamı olarak kabul edilir. Böyle durumlarda ödeme yapılmayan gün kuralı uygulanmaz ve hastalığınızın ilk gününden itibaren ödence alırsınız. Genel yüksek riskten korunma [Allmänt högriskskydd] Ayrıca genel yüksek risk koruması adında bir uygulama vardır ki buna göre oniki aylık bir dönem içinde ödeme yapılmayan gün sayısı 10 u geçmez. Eğer oniki aylık dönem içinde 10 defadan daha sık hastalanırsanız, artık hastalığınızın ilk gününden itibaren hastalık maaşı veya hastalık parası alırsınız. Bu durum her bir işveren için ayrı ayrı dönemler ve Försäkringskassa için de ayrı hastalık dönemleri olarak geçerlidir. 2 (8)

3 Şirket sahibi iseniz genel yüksek riskten korunma [Allmänt högriskskydd om du har eget företag] Şirket sahibi ve temel ödeme yapılmayan süresi 7 gün olanlar için geçerli olan özel bir tür genel yüksek riskten korunma mevcuttur. Genel yüksek riskten korunma, geçmişe dönük 12 ay içinde 5 defadan daha fazla hastalık döneminde toplam 21 günden fazla hasta kaldıysanız hastalık parasına hakkınız vardır, anlamına gelmektedir. Şirket sahibi olup ödeme yapılmayan süre olarak 14, 30, 60 veya 90 gün seçmiş iseniz, genel yüksek riskten korunma kapsamına girmezsiniz. Hastalık parası yerine seyahat ödeneği [Reseersättning] [Reseersättning i stället för sjukpenning] Bazı durumlarda hastalık parası yerine seyahat ödeneği alırsınız. Bu kural, işveren veya Försäkringskassa tarafından çalışabileceğiniz, ancak işinize normal araçlarla gidip gelemeyeceğiniz yönünde kanaata varıldığı zaman geçerlidir. Böyle durumlarda Försäkringskassa işe gidiş geliş için yaptığınız ekstra masraflarınızı karşılayacak ölçüde ödeme yapar. Aynı anda hem hastalık parası hem de hastalık maaşı [Sjukpenning och sjuklön samtidigt] Aşağıdaki durumlarda hastalık maaşı ve hastalık parası aynı anda alınabilir: Birden fazla işverenden geliriniz varsa; Hem çalışan olarak hem de işletme sahibi olarak geliriniz varsa; Özel bir görevden geliriniz olduğu anda, aynı zamanda çalışarak veya işletme sahibi olarak gelir sağlıyorsanız; Kısmi olarak işsizseniz. Böyle durumlarda hastalık parası, hastalık maaşı alamadığınız geliriniz esas alınarak hesaplanır. Hastalık parası miktarı ne kadardır? [Hur mycket får man i sjukpenning?] Normal seviyedsen hastalık parası yaklaşık olarak yıllık gelirinizin %80 i, hastalığın devamı kapsamından alınan hastalık parası yaklaşık olarak yıllık gelirinizin %75 i oranındadır. Bu kural geliriniz (fiyat katsayısının* [prisbasbeloppet] 7,5 katı) krondan fazla olmadığı süre geçerlidir. Daha yüksek gelir size daha fazla hastalık parası alma hakkı tanımaz. Yıllık geliriniz krondan daha düşük ise (fiyat katsayısının %24 ü) hastalık parası alamazsınız. İşsizseniz en fazla günde 486 kron hastalık parası alabilirsiniz ki bu miktar işsizlik sigortası kasasından alınabilecek en yüksek ödenek kadardır. Engel olmak amacıyla hastalık parası alıyorsanız, bu sınırlama yoktur. Hastalığınız sırasında maaşınızın %10 u oranından daha fazlasını alıyorsanız, hastalık parasından bu miktarda kesinti yapılır. Her hangi bir sözleşmeli sigortadan ödenek alırsanız bu miktar da maaş olarak hesaplanır. Hastalık parası iki biçimde hesaplanabilir [Sjukpenningen kan beräknas på två sätt] Hastalık parası kural olarak takvim günü üzerinden hesaplanır. Bu, haftanın bütün günleri için hastalık parası alabileceğiniz anlamına gelmektedir. Ancak bazı istisnalar vardır. İşverenden hastalık maaşı alma hakkı olmayan bir çalışan iseniz hastalık para- * Fiyat katsayısı toplumdaki fiyat gelişimini izler yılı için fiyat katsayısı krondur. 3 (8)

4 nız, hasta olduğunuz ilk 14 günlük sürede her gün veya her saat üzerinden hesaplanır. Öğrenciyseniz ve öğreniminizin yanında çalışıyorsanız yine bazı durumlarda alacağınız hastalık parası her bir gün veya saat üzerinden hesaplanır. Tam veya kısmi hastalık parası [Hel eller del av sjukpenning] Hastalık nedeniyle ne kadar çalışamayacağınıza bağlı olarak, çeyrek, yarım, dörtte üç oranlarında veya tam hastalık parası alabilirsiniz. Örneğin, yarım hastalık parası alabilmeniz için normal çalışma sürenizin yarısı kadar süre işten uzak durmanız gerekir. Yarım iş gününün, her gün yarım mesai çalışacağınız anlamına gelmesi gerekmez. Eğer tıbbi gerekçeleri varsa, toplam çalışma süreniz normal mesai saatlerinin yarısından fazla olmadığı sürece, bazı günler yarım mesaiden fazla, bazı günler ise daha az çalışabilirsiniz. Ne kadar süreyle hastalık parası alabilirim? [Hur lång tid kan jag få sjukpenning?] 450 günlük (yaklaşık 15 ay) bir dönem içinde en fazla 364 gün için hastalık parası alabilirsiniz. Bu dönem çerçeve süre olarak adlandırılmaktadır. En fazla 30 gün için daha normal seviyeden hastalık parası alabileceğinizde, Försäkringskassa sizinle irtibata geçer. Süresi uzatılmış hastalık parası [Sjukpenning på fortsättningsnivå] En fazla 550 gün süre ile (yaklaşık birbuçuk yıl) süresi uzatılmış hastalık parası alabilirsiniz. Süresi uzatılmış hastalık parası almak için başvuruda bulunmalısınız. Bu ödenek yaklaşık olarak hastalık parasına esas alınan gelirin %75 i kadardır ki, bu miktar normal hastalık parasından %5 daha düşüktür. Hastalığın devamı seviyesi üzerinden daha fazla gün hastalık parası almak [Fler dagar med sjukpenning på fortsattningsnivå] Maksimum gün üzerinden süresi uzatılmış hastalık parası aldıysanız, bazı istisna durumlarda 550 günden sonra da hastalık parası alınması için başvurabilirsiniz. Örneğin şu durumlarda bu durum geçerlidir: Kabul edilmiş bir iş sakatlığınız varsa, Hastanede bakım görüyorsanız ya da hastane dışında kapsamlı bakım görüyorsanız, Çalışmanız ya da iş piyasası programına katılmanız durumunda hastalığınızda ciddi bir kötüleşme riski varsa, Hastalığınız sebebiyle hastalık parası verilmemesi uygun değil ise. Hastalık sebebiyle gerçeği algılamanızda ve oryantasyon yetinizde bilgi edinemeyecek şekilde belirleyici bir kayıp varsa daha fazla sayıda gün üzerinden süresi uzatılmış hastalık parası da alabilirsiniz. Bu durumlarda herhangi bir bildirimde bulunmanıza gerek yoktur. Bu ödenek yaklaşık olarak hastalık parasına esas alınan gelirin %75 i kadardır. Kaç gün için daha normal seviyeden hastalık parası alabileceğiniz konusunda sınırlama yoktur. Süreyle sınırlı erken emeklilik ödeneği ya da aktivite ödencesi alan sizler de süresi uzatılmış hastalık parasına başvurabilirsiniz. 4 (8)

5 Normal seviyeden daha fazla gün hastalık parası almak [Fler dagar med sjukpenning på normalnivå] Ciddi bir hastalığınız varsa 364 günden fazla hastalık parasına başvurabilirsiniz. Bunun için herhangi bir süre sınırlaması yoktur. Ödeme miktarı ilk 364 gün yapılan ödeme kadardır. Süreyle sınırlı erken emeklilik ödeneği ya da aktivite ödencesi alan sizler de süresi uzatılmış hastalık parasına başvurabilirsiniz. Erken emeklilik ödeneği [Sjukersättning] 30 ve 64 yaşları arasında olan ve çalışma yetenekleri sürekli/kalıcı biçimde en az dörtte bir oranında düşmüş olan kişiler erken emeklilik ödeneği alabilirler. Sürekli kavramı ile, tüm öngörülebilir gelecek süre kastedilmektedir. Tam, dörtte üç, yarım veya dörtte bir miktarında erken emeklilik ödeneği alabilirsiniz. Bu, çalışma gücünüzün hangi oranda düştüğü ve geçiminizi çalışarak sağlayabilme olanaklarınıza bağlıdır. Özel durumlarda hastalık parası [Sjukpenning i särskilda fall] Maksimum süre hastalık parası aldı iseniz, hastalık parasına esas geliriniz yok ya da geliriniz krondan az ise, bu kapsamda hastalık parasını 914 gün süreyle alabilirsiniz. Günlük en fazla 160 kron üzerinden haftanın her günü için ödeme yapılır. Aktivite ödeneği [Aktivitetsersättning] 19 ve 29 yaşları arasında olan kişiler, en az bir yıl süre ile ve en az dörtte bir oranında çalışma güçlerini kaybederlerse aktivite ödeneği alabilirler. Tam, dörtte üç, yarım veya dörtte bir miktarında aktivite ödeneği alabilirsiniz. Bu, çalışma gücünüzün hangi oranda düştüğüne ve geçiminizi çalışarak sağlayabilme olanaklarınıza bağlıdır. Çalışma gücünün değerlendirilmesi- rehabilitasyon zinciri [Bedömning av arbetsförmågan rehabiliteringskedjan] Hasta olduğunuz ilk 90 gün içinde işyerindeki normal görevinizi yapamayacaksanız hastalık parası alma hakkınız vardır. Sadece çalıştığınız işyerinde başka herhangi bir işi yapamamanız durumunda ilk 90 günden sonra hastalık parası almaya devam etme hakkınız vardır. Hastalığınızın 180. gününden itibaren eğer açık iş piyasasında hiç bir işi yapamayacak durumdaysanız hastalık parası alma hakkınız vardır. Yine de, bu kural eğer Försäkringskassa hastalığınızın 366. gününden önce çalıştığınız işvereninizin yanında bir işe geri dönebileceğinizin muhtemel olduğuna kanaat getirir ise geçerli değildir. Böyle bir durumda çalışma gücünüz 180. günden itibaren de işvereniniz yanında bir işe göre değerlendirilir. Hastalık parası alma hakkı ile ilgili olarak bu şekilde yapılan değerlendirme ve uygulamaya rehabilitasyaon zinciri adı verilmektedir. Rehabilitasyon zinciri bir bütün olarak sadece ücretli çalışanlar için geçerlidir. Eğer özel işletme sahibiyseniz, Försäkringskassa normal işinizdeki görevlerinizi yerine getirme gücünüzü ilk 180 güne kadar değerlendirir. Bu süre sonunda çalışma gücünüz bütün açık iş piyasasının sunduğu iş imkanları göz önünde tutularak değerlendirilir. İşsizseniz, çalışma gücünüz hastalığınızın başlangıcından itibaren açık iş piyasasının sunduğu bütün iş olanakları göz önünde tutularak değerlendirilir. 1 Temmuz 2008 tarihinden önce hastalanmışsanız, belirtilen kurallar ilk olarak 1 Ocak 2009 tarihinden sonra geçerli olur. Bu durumda, rehabilitasyon zincirinin 180. günündesiniz demektir. Başka bir işte çalışmayı denemek ve hastalığınıza rağmen bu işi yapabilip yapamayacağınızı anlamak için işinizden izinli olmaya hakkınız vardır. Daha fazla bilgi için işvereninizle ya da sendikanızla irtibat kurun. 5 (8)

6 Yüksek risk özel koruması [Särskilt högriskskydd] Yüksek risk özel koruması ile ödeme yapılmayan günlerden kurtulmuş olursunuz ve hastalığınızın birinci gününden itibaren hastalık parası veya hastalık maaşı alabilirsiniz. Yüksek risk özel korumasını aşağıdaki durumlarda alabilirsiniz: Sıklıkla işe gelemeyeceğinize neden olan ve tıbbi olarak kapsamlı biçimde belgelenmiş bir hastalığınızın olması. Burada sıklıkla sözüyle kastedilen, bir yıl içinde toplam hastalık dönemlerinin on defadan fazla olmasıdır. Organ veya doku parçaları bağışında bulunmanız, veya organ bağışı için incelemeye alınmayı beklemeniz. İşsiz olmanıza rağmen yüksek risk özel koruması için başvuruda bulunabilirsiniz. Yüksek risk özel koruması hakkındaki karar, iş aradığınız zaman gösterebileceğiniz önemli bir belgedir, çünkü bu durumda işvereniniz hastalık maaşı için Försäkringskassa dan ödenek alabileceğini bilir. Şirket sahibi iseniz ve temel ödeme yapılmayan süreniz sadece 7 gün ise yüksek risk korunmasına başvurabilirsiniz. Yüksek risk özel koruması için Försäkringskassa ya yazılı olarak başvurmanız gerekir. Başvuru formu adresindeki web sitemizde vardır. Hastalığınızı doktor raporu ile belegeleyebilmeniz de gerekebilir. Önleme amaçlı hastalık parası [Sjukpenning i förebyggande syfte] Hastalığı önleyici ve hastalık süresini kısaltmayı öngören tıbbi rehabilitasyon veya tedavi görüyorsanız önleyici hastalık parası alabilirsiniz. Bu tedavi nedeniyle çalışamadığınız süre boyunca önleyici hastalık parası alabilirsiniz. Ödeme yapılmayan gün hakkındaki kurallar önleyici hastalık parası için geçerli değildir. Bu, önleyici hastalık parasının tedavinin başladığı ilk günden itibaren alınabileceği anlamına gelmektedir. Tedavi veya rehabilitasyon doktor tarafından kararlaştırılmış olmalıdır ve Försäkringskassa tarafından onaylanmış bir planın parçası olmalıdır. Önleyici hastalık parası alabilmeniz için şu şartların olması gereklidir: Bir doktor tarafından yüksek hastalık riskinin tespit edilmiş olması; Yakalanma riski taşıdığınız hastalığın çalışma gücünüzü düşüreceğinin öngörülmesi; Bir doktor tarafından tedavinin kararlaştırılmış olması. Tıbbi tedavi veya rehabilitasyon, normal sağlık bakım hizmeti, fizyoterapi, görme ve işitme rehabilitasyonu, çalışabilme terapisi, engelliler için yardımcı gereçlerin denenmesi ile danışma ve destek tedbirleri gibi konulardan oluşabilir. Yurtdışına seyahat etmeniz durumunda [Om du reser utomlands] Eğer seyahatiniz iyileşmenizi engellemeyecekse veya hastalığınızın ilerlemesine neden olmayacaksa hastalık parası aldığınız dönemde yurtdışına seyahat edebilirsiniz. Bunun için seyahatinizden önce hastalık parasını korumak istediğiniz hakkında başvuruda bulunmalısınız. Bunun için adresindeki web sitemizde bulunan Sjukpenning/tillfällig föräldrapenning/aktivitetsstöd vid sjukdom under utlandsvistelse [ Hastalık parası/geçici anababalık parası/aktivite ödeneği ve yurtdışında hasta olmak ] başlıklı formu kullanın. 6 (8)

7 İşsiz kalmanız durumunda [Arbetslös] İşsiz olduğunuz zaman hastalık parası alabilmeniz için hasta olmadan önce İş ve İşçi Bulma Kurumunda [Arbetsförmedlingen] işsiz/iş arayan olarak kayıtlı olmanız zorunludur. Yine de, işsiz olan ve işsizlik süresinin ilk üç ayı boyunca İş ve İşçi Bulma Kurumu aracılığı ile iş aramayan kişi, hasta olduğu zaman hastalık parası alma hakkına sahip olabilir. Böyle durumda olanlar hastalık süresinin ilk 14 günü için hastalık parası alamazlar. 65 yaşın üzerindeyseniz [Om du är över 65] 65 yaşını doşldurmuşsanız ve ondan sonra 180 gün süre ile hastalık parası almışsanız, Försäkringskassa, artık hastalık parası alamayacağınıza karar verebilir. 70 yaşını doldurmuş olan ve hâlâ ücretli olarak çalışanların hastalık parası alma hakkı olan günleri azalmaya başlar. 70 yaşını doldurduğunuz günden itibaren sadece 180 gün süre ile hastalık parası alma hakkınız vardır. Sözleşmeye tabi sigortalar [Avtalsförsäkringar] Hastalık parası aldığınız dönemde muhtemelen toplu sözleşme sigortası yoluyla hakettiğiniz bir ödenek daha alabilirsiniz. Bu konuda her hangi bir sigortanızın olup olmadığı, varsa sizin için geçerli olan konuları işvereninizden veya bağlı olduğunuz sendikadan sorabilirsiniz. Försäkringskassa nın sözleşmeye tabi sigortalar ile bir ilişkisi yoktur ve bu nedenle de bu konudaki soruları cevaplayamaz. Sorularınız için nolu telefondan Müşteri Hizmetleri bölümümüzü arayabilirsiniz. Daha geniş bilgiler [Mer information] Bu broşür konu hakkında yasa metni değildir. Hastaysanız ve çalışamazsanız başlıklı broşürde genel bilgiler bulunur. Şu broşürlere de bakınız: Hastalık parasının süreyle sınırlandırılması İş gücünün değerlendirilmesi hastalık parasına hakkınız olup olmadığı Hastalık parasına temel alınan gelir ücretli olarak çalışanlara bilgiler Hastalık parasına temel alınan gelir öğrenci, işsiz, hastalık ve aktivite ödencesi ve bakım yardımı alanlar için bilgiler İşletme sahibiyseniz İşletme sahibi sosyal sigorta bilgileri adlı broşürü okuyabilirsiniz. Başka konular yanında, ödeme yapılmayan gün sayısını artırma konusunda daha fazla bilgiler yer almaktadır. Öğrenciyseniz öğrenim yardımı ve hastalık konusunda daha fazla bilgileri sayfasında bulabilirsiniz. Bütün bilgileri sayfasında bulabilirsiniz. Burada bazı işlemlerinizi kolayca ve çabucak self servis hizmetlerimizde yapabilirsiniz numaralı self servis telefonumuzdan belge, form ve broşür sipariş edebilirsiniz. Bazı bildirimlerde de bulunabilirsiniz. 7 (8)

8 Sorular? [Frågor?] Sorularınız için dijital web asistanımız olan Hanna dan yararlanabilirsiniz. O, sigorta ve hizmetlerimiz konusunda en sık sorulan sorulara cevap verir ve sizi doğru bilgiye ulaştırır. Doğrudan Müşteri Hizmetlerine ve metin destekli telefonlar için Ulusal aracı hizmetine de telefon edebilirsiniz. Sözlük [Ordlista] Hastalık Maaşı Ücretli çalışan olarak, hastalığınızın ilk 14 gününde işvereniniz tarafından size yapılan ödemedir. Hastalık Parası Hastalığınız nadeni ile çalışamadığınız zaman Försäkringskassa tarafından size yapılan ödemedir. Erken Emeklilik Ödeneği (Mamulen Emeklilik) Çalışma gücünüze tekrar kavuşamayacağınız zaman Försäkringskassa tarafından size yapılan ödemedir. Hastalık Süresi Hastalığınız nedeniyle hiç çalışamadığınız veya normal çalışma süresinden daha az çalıştığınız sürenin bütünüdür. Ödeme Yapılmayan Günler Hastalığınız süresinde ödenek alamayacağınız ilk hastalık günüdür. Özel işletme sahipleri ödeme yapılmayan gün sayısını kendileri tespit edebilirler. Försäkringskassa Denetler [Försäkringskassan kontrollerar] Försäkringskassa verdi iniz bilgileri kontrol eder. Bu kontrol, geliriniz, işe gitmediğiniz günler, medeni haliniz veya ikamet yerinize ilişkin olabilir. Diğer resmi kurumlar ile bilgi alışverişinde bulunuyoruz ve bilgi işlem merkezimizdeki kayıt bilgilerini, başka kurumlar yanında, İsveç Öğrenci Yardım Kurumu [CSN], işsizlik sigortası kasaları ve Vergi Dairesi [Skatteverket] ile eşgüdüm içinde kontrol ediyoruz. Ödenek alma hakkını etkileyebilecek biçimde bilerek yanlış bilgi vermek veya deği şiklikleri bildirmekten sakınmak suç teşkil edebilir. Försäkringskassa, parasal yardım suçu işlendiğinden kuşkulandığı tüm durumlarda polise suç duyurusunda bulunur. 8 (8)

Ana babalık Parası [Föräldrapenning]

Ana babalık Parası [Föräldrapenning] Ana babalık Parası [Föräldrapenning] Ana babalık parası, çalışmak yerine çocukları ile birlikte evde kalabilmeleri için ana babalara verilen ödenektir. Bu, çocuk başına toplam 480 gün süre ile ödenir.

Detaylı

Sosyal Sigorta Sistemi Hakkında [Om socialförsäkringen]

Sosyal Sigorta Sistemi Hakkında [Om socialförsäkringen] Sosyal Sigorta Sistemi Hakkında [Om socialförsäkringen] Sosyal sigorta, İsveç in sigorta güvence sisteminin önemli bir parçasıdır. İsveç sosyal sigorta sistemi İsveç te yaşayan veya çalışan hemen herkesi

Detaylı

Erken Emeklilik Ödene i [Sjukersättning]

Erken Emeklilik Ödene i [Sjukersättning] Försäkringskassa tarafından verilen bilgiler 21.08.2009 Erken Emeklilik Ödene i [Sjukersättning] Çalı ma gücünüz en az dörtte bir oranında sürekli biçimde dü mü ise erken emeklilik ödene i alabilirsiniz.

Detaylı

Çocuk ve Çocuk Ek Yardımı [Barnbidrag och flerbarnstillägg]

Çocuk ve Çocuk Ek Yardımı [Barnbidrag och flerbarnstillägg] Çocuk ve Çocuk Ek Yardımı [Barnbidrag och flerbarnstillägg] Klicka här, skriv ev. Undertitel Çocuk yardımı, çocuk 16 yaşını dolduruncaya kadar ödenir. Ondan sonra, temelokula devam eden çocuklara süresi

Detaylı

Kimler konut ek yardımı alabilir? [Vem kan få bostadstillägg?]

Kimler konut ek yardımı alabilir? [Vem kan få bostadstillägg?] Försäkringskassa tarafından verilen bilgiler 01.01.2010 Aktivite Ödeneği veya Erken Emeklilik Aylığı Alanlar İçin Konut Ek Yardımı [Bostadstillägg] [Bostadstillägg till dig som har aktivitetsersättning

Detaylı

Geçici anababalık parası [Tillfällig föräldrapenning]

Geçici anababalık parası [Tillfällig föräldrapenning] Försäkringskassa tarafından verilen bilgiler 01.07.2010 Geçici anababalık parası [Tillfällig föräldrapenning] 16 yaşını doldurmuş olan ve Bazı Fonksiyon Engellilere Verilen Destek ve Hizmet Hakkında Kanun

Detaylı

Ne zaman işsizlik ödeneği hakkına sahip olacaksın?

Ne zaman işsizlik ödeneği hakkına sahip olacaksın? Sida: 1 av 11 Ersättning vid arbetslöshet Information om arbetslöshetsförsäkringen 2013-09 Turkiska İşsizlik Ödeneği İşsizlik sigortası hakkında bilgiler. İşsizlik ödeneği nedir? İşsizlik sigortası, işsizlik

Detaylı

Almanya da ve Türkiye de çalışmak

Almanya da ve Türkiye de çalışmak Deutsche und türkische Fassung Almanya da ve Türkiye de çalışmak > Alman-Türk Sosyal Güvenlik Sözleşmesi > Alman Emeklilik Sigortasından Aylıklar > Primlerin iadesi Größe: 100 % (bei A5 > 71%) Ülke sınırları

Detaylı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Para. Federal İş Ajansı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Para. Federal İş Ajansı İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE İşsizlik Parası II/ Sosyal Para Federal İş Ajansı 1 Önsöz Federal İş Ajansı tarafından hazırlanmış olan bu broşür konu hakkında genel hatları ile bilgilendirmeye yönelik

Detaylı

İsveç'te yaşayan ve çalışan herkes sigortalıdır. İsveç'te yasal zorunlu sosyal sigorta programı uygulanmaktadır.

İsveç'te yaşayan ve çalışan herkes sigortalıdır. İsveç'te yasal zorunlu sosyal sigorta programı uygulanmaktadır. İşle ilgili sigorta İsveç'te yaşayan ve çalışan herkes sigortalıdır. İsveç'te yasal zorunlu sosyal sigorta programı uygulanmaktadır. İsveç'teki tüm çalışanların yüzde 90'ı ayrıca toplu sözleşmeli sigorta

Detaylı

Önsöz. Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir. Anayasa nın 1. Maddesi nin 1. fıkrası

Önsöz. Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir. Anayasa nın 1. Maddesi nin 1. fıkrası Önsöz Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir Anayasa nın 1. Maddesi nin 1. fıkrası Ülkemiz, sosyal olduğu için güçlüdür. Sosyal güvenlik sistemlerimiz dünyanın en iyi işleyen

Detaylı

BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar

BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar Evde Bakım ve İlgi Bakımı üstlenen

Detaylı

Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir

Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir ÖZETLE SOSYAL GÜVENLIK 2015 2 Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir Federal Anayasa nın 20. maddesinin 1. fıkrası Ülkemiz, sosyal olduğu için güçlüdür. Sosyal güvenlik

Detaylı

Ekonomik yardıma ilişkin sorular ve cevapları (sosyal yardım)

Ekonomik yardıma ilişkin sorular ve cevapları (sosyal yardım) Frågor och svar om ekonomiskt bistånd översättning till turkiska Artikelnummer 2006-114-10 Ekonomik yardıma ilişkin sorular ve cevapları (sosyal yardım) Sıkça sorulan sorulara kısa yanıtlar Daha fazla

Detaylı

Emeklilik Fonu Konusunda Kararlar

Emeklilik Fonu Konusunda Kararlar Turkish 1 Emeklilik fonu konusunda önemli bilgiler 1. Emeklilik fonunuzla (superannuation veya super) yakından ilgilenin. Çünkü bu sizin emekliliğinize yaptığınız yatırımınızdır. 2. Emeklilik fonunuzu

Detaylı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Yardım

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Yardım İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE İşsizlik Parası II/ Sosyal Yardım Önsöz Bu broşür genel enformasyon sağlamaktadır; broşürün yönetmelik maddelerinin tamamını tam olarak kapaması mümkün değildir. Burada

Detaylı

Alman Emeklilik Sigortası Kurumu nun tıbbi rehabilitasyon hizmeti: Kronik hastalıklar için yardım

Alman Emeklilik Sigortası Kurumu nun tıbbi rehabilitasyon hizmeti: Kronik hastalıklar için yardım Gesundheit mit Migranten für Migranten Türkisch Alman Emeklilik Sigortası Kurumu nun tıbbi rehabilitasyon hizmeti: Kronik hastalıklar için yardım Göçmenler için 3 dilde hazırlanmış rehber Impressum Die

Detaylı

Sizin öğrenciniz Yüksek öğitime hazir mi? Aileler ve arkadaşlar için yüksek öğretimle ile ilgili bilgiler.

Sizin öğrenciniz Yüksek öğitime hazir mi? Aileler ve arkadaşlar için yüksek öğretimle ile ilgili bilgiler. Sizin öğrenciniz Yüksek öğitime hazir mi? Aileler ve arkadaşlar için yüksek öğretimle ile ilgili bilgiler. Önsöz Üniversitede tek başıniza okumuyorsunuz İleri öğretimin öğrenci ve onun çevresi için büyük

Detaylı

Modülün içeriğine giriş

Modülün içeriğine giriş Modülün içeriğine giriş İşbu modül, Almanya, Avusturya ve Türkiye de sigortacılık eğitimine dair Almanca ve Türkçe lisanlarında verilecek temel eğitim planının bir parçasıdır. Hedef gruplar, sigorta kuruluşlarında

Detaylı

ENGELLİ HAKLARI KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

ENGELLİ HAKLARI KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI ENGELLİ HAKLARI KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI KAMUSAL HAKLAR 1-SORU:Engelliler su indiriminden nasıl yararlanır? CEVAP:Öncelikle bulunduğunuz il/ilçe/belde belediyesinin engellilere su indirimi

Detaylı

BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ?

BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ? BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ? Bakıma Muhtaçlık hakkında Sorular ve Cevaplar Bakıma Muhtaç Bireylere Ev Ortamında Bakım ve Yaşam Desteği Bakıma muhtaç bireyin bakımını üstlenen aile fertleri hangi teşviklerden

Detaylı

Sosyal Güvenlik Genel Bakış

Sosyal Güvenlik Genel Bakış Sosyal Güvenlik Genel Bakış Zor durumda kalan Münihli vatandaşlar için hizmet ve yardımlar Leistungen für Münchnerinnen und Münchner in Notlagen Türkisch Güncelleme Ocak 20145 Künye Landeshauptstadt München

Detaylı

KADINLARIN KAÇINMASI GEREKEN ON TUZAK

KADINLARIN KAÇINMASI GEREKEN ON TUZAK Turkiska Türkçe EMEKLİLİĞİNİZİN KONTROLÜNÜ ELİNİZE ALIN KADINLARIN KAÇINMASI GEREKEN ON TUZAK Annika Creutzer Önsöz Annika Creutzer 2013 Ineko AB, Stockholm 2013 ISBN 978-91-637-3014-6 yaşam tuzaklarla

Detaylı

Sıkça Sorulan Sorulara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tarafından Verilen Cevaplar

Sıkça Sorulan Sorulara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tarafından Verilen Cevaplar www.isvesosyalguvenlik.com Mevzuat Bilgi Kültür - Haber Platformu Sıkça Sorulan Sorulara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tarafından Verilen Cevaplar ÖNEMLİ AÇIKLAMA: Aşağıda yer alan soru - cevaplar

Detaylı

Hessen Sosyal İşler Bakanlığı. Bakıma muhtaç. Ne yapılmalı?

Hessen Sosyal İşler Bakanlığı. Bakıma muhtaç. Ne yapılmalı? Hessen Sosyal İşler Bakanlığı Bakıma muhtaç Ne yapılmalı? Bütün yeni düzenlemelerle birlikte 2013 Yayınlayan Hessen Sosyal İşler Bakanlığı Halkla İlişkiler Bölümü Dostojewskistraße 4 65187 Wiesbaden www.sozialministerium.hessen.de

Detaylı

Çalışma Hayatına İlk Adım

Çalışma Hayatına İlk Adım Çalışma Hayatına İlk Adım Çalışma, insanın yaşamını sürekli kılmak için ihtiyaç duyduğu sosyal bir faaliyet olarak, insanlığın başlangıcına kadar uzanan, en merkezi ekonomik, sosyal ve psikolojik faaliyet

Detaylı

En başından itibaren. daha fazlası. Avusturya. Bilgiler &

En başından itibaren. daha fazlası. Avusturya. Bilgiler & Bilgiler & daha fazlası En başından itibaren Avusturya İçindekiler Önsöz... 4 Bir bakışta Avusturya... 6 Avusturya nın kısa tarihçesi... 10 Sosyal Sorumluluk... 12 Entegrasyon için ulusal aksiyon planı...

Detaylı

Ücret Vergisi Mükellefleri İçin 2007 yılı İşçi Vergi Tahakkuku ile ilgili Bilgi Ve Tavsiyeler

Ücret Vergisi Mükellefleri İçin 2007 yılı İşçi Vergi Tahakkuku ile ilgili Bilgi Ve Tavsiyeler Ücret Vergisi Mükellefleri İçin 2007 yılı İşçi Vergi Tahakkuku ile ilgili Bilgi Ve Tavsiyeler Vergi Rehberi 2008 Not Türkisch Not: Fihristte yer alan sözcükler ile önemli süreler ve meblağlar kalın harflerle

Detaylı

GT 4c: Gelir Belgesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Doğru Doldurulma Şekli

GT 4c: Gelir Belgesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Doğru Doldurulma Şekli Stand: 27.11.2012 GT 4c: Gelir Belgesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Doğru Doldurulma Şekli 1 Gelir Formunu Kimler Doldurmalı? Ücrete tabi programlara (saat 6 ila 8 ya da 16 ila 18 arası rehberlik, tatil

Detaylı

A.B.D. ye Geçici ÇalıĢma ya da Öğrenci Vizesi ile mi Geliyorsunuz? AĢağıdaki haklara sahipsiniz:

A.B.D. ye Geçici ÇalıĢma ya da Öğrenci Vizesi ile mi Geliyorsunuz? AĢağıdaki haklara sahipsiniz: HAKLARINIZI BĠLĠN Yardıma ihtiyacınız olduğunda bu kitapçıkta verilen acil yardım numaralarından birini arayın Bu kitapçık size geçici olarak Birleşik Devletler de çalışma ve okuma amacı ile göçmen olmayan

Detaylı