Çocuk ve Çocuk Ek Yardımı [Barnbidrag och flerbarnstillägg]

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Çocuk ve Çocuk Ek Yardımı [Barnbidrag och flerbarnstillägg]"

Transkript

1 Çocuk ve Çocuk Ek Yardımı [Barnbidrag och flerbarnstillägg] Klicka här, skriv ev. Undertitel Çocuk yardımı, çocuk 16 yaşını dolduruncaya kadar ödenir. Ondan sonra, temelokula devam eden çocuklara süresi uzatılmış çocuk yardımı ödenir. Anne ve babalar çocuk yardımını paylaşabilirler. Yurtdışında altı aydan daha uzun süre kalan çocuklar için özel kurallar geçerlidir. İki veya daha fazla çocuğunuz varsa çocuk ek yardımı da alabilirsiniz. Kimler çocuk yardımı alabilir? [Vem får barnbidrag?] Çocuk yardımı, çocuk ve ebeveynleri için bir ekonomik destektir. Çocuğun yasal velâyetine tek başına sahipseniz çocuk yardımının tümü size ödenir. Her iki ebeveyn olarak çocuğun yasal velâyetine birlikte sahipseniz, çocuk yardımı ödemesi çocuğun doğum tarihine bağlı olarak biraz farklılıklar gösterir. Çocuk 1 Mart 2014 tarihinden önce doğdu ise [Om barnet föddes före 1 mars 2014] Çocuk 1 Mart 2014 den önce doğduysa, çocuğun ortak yasal velayetine sahip olan ebeveynler, çocuk yardımının kime ödeneceğine kendileri karar verirler. Bir tercih yapılmadığında yardım anneye ödenir. Ebeveynlerin cinsiyeti aynı ise yardım daha yaşlı olan ebeveyne ödenir. Çocuğun doğumu sırasında evliyseniz çocuğun ortak yasal velayetine otomatik olarak sahip olursunuz. Evli değilseniz ya babalık tespiti işlemleri sırasında Sosyal Hizmetler Kurulu veya daha sonradan Vergi Dairesi nezdinde ortak velayet bildiriminde bulunabilirsiniz. İsveç te yaşayan çocukların çocuk yardımı alma hakları vardır. Bu yardım çocuğun doğumundan sonraki aydan itibaren veya sonradan örneğin, İsveç e taşınmış olan bir çocuğa ödenir. Çocuk yardımı vergiye tabi değildir ve çocuğun 16 yaşını doldurduğu yılın ilk üç aylık çeyreğine kadar ödenir. Çocuk yardımı her ayın en geç 20 sinde elinize geçer. Çocuk 1 Mart 2014 tarihinde ya da bu tarihten sonra doğdu ise [Om barnet föddes 1 mars 2014 eller senare] Çocuk 1 Mart 2014 ya da bu tarihten sonra doğduysa, siz evli ve çocuğun ortak yasal velayetine sahipseniz çocuk yardımı aranızda paylaştırılır. 1 (6)

2 Çocuk yardımının yarısı bir ebeveyne, diğer yarısı öteki ebeveyne ödenir. Yani, her bir ebeveyn için ayda 525 kron ödenir. Sizin bir şey yapmanıza gerek kalmaksızın otomatik işlemle bu yardım bölüştürülür. Tüm çocuk yardımının sadece bir ebeveyne ödenmesini isterseniz, birlikte bize başvuruda bulunmanız gerekir. Bu değişiklik başvurusu en erken çocuğun doğumundan sonra yapılır. Evli olmayıp, çocuğun ortak yasal velayetine sahipseniz çocuk yardımının yarısı bir ebeveyne, diğer yarısı öteki ebeveyne ödenir. Yani, her bir ebeveyn için ayda 525 kron ödenir. Bu yardım otomatik olarak bölüştürülür. Bizimle irtibata geçmenize gerek yoktur. Tüm çocuk yardımının sadece bir ebeveyne ödenmesini isterseniz, birlikte bize başvuruda bulunmanız gerekir. Bu değişiklik başvurusu en erken çocuğun doğumundan sonra yapılır. Babalık ya da ebeveynlik onayının belediyede ve Vergi Dairesinde kayıt işlemlerinin çocuğun doğumundan sonra bir kaç ay sürebileceğini aklınızda bulundurun. Babalık ya da ebeveynliğe ilişkin bilgiler Vergi Dairesinde bize ulaşıncaya kadar geçen süre içinde ise çocuk yardımı çocuğun annesine ödenir. Kimler çocuk ek yardımı alabilir? [Vem får flerbarnstillägg?] En az iki çocuk için çocuk yardımı almaktaysanız otomatik olarak size çocuk ek yardımı da ödenir. 16 yaşını doldurmuş bir çocuğun 20 yaşını dolduracağı yılın Haziran ayı sonuna kadar da çocuk ek yardımı alabilirsiniz. Çocuk aşağıdaki şartları yerine getirmelidir: Ebeveynin yanında ikamet etmeye devam etmeli Tam gün üzerinden lise, temelokul ya da özel eğitim okuluna gitmeli Bekâr olmalı. Başvurunuzu sitesinde bulunan Çocuk Ek Yardımı başlıklı başvuru formunu doldurarak yapınız. 2 (6)

3 Yardım miktarı ne kadardır? [Hur mycket får man i bidrag?] Çocuk yardımı ayda çocuk başına krondur. Çocuk ek yardımı miktarının ne kadar olacağı kaç çocuk için çocuk yardımı aldığınıza bağlıdır. Çocuk ve Çocuk Ek Yardımı aylık miktarı [Barnbidrag och flerbarnstillägg per månad] Çocuk sayısı Kron olarak çocuk yardımı miktarı Kron olarak çocuk ek yardımı miktarı Kron olarak toplam miktar Altıncı ve bunu izleyen her bir çocuk için ödenen aylık çocuk ek yardımı krondur. Çocuk 16 yaşını doldurduğu zaman ne olur? [Vad händer när barnet fyller 16 år?] Öğrenim Yardımı [Studiebidrag] Çocuk yardımı, çocuğunuzun 16 yaşını doldurduğu yılın ilk üç aylık çeyreğine kadar ödenir. Eğer çocuk lise öğrenimine devam ediyorsa, bu tarihten sonra Öğrenci Yardım Kurumu (CSN) tarafından öğrenim yardımı ödenir. Böyle durumlarda çocuğunuzun başvuru yapmasına gerek olmaksızın ödeme otomatik olarak yapılır. Öğrenim yardımı da çocuk yardımında olduğu gibi paylaşılabilir. Daha fazla bilgiyi Öğrenci Yardım Kurumu nun web sitesi olan adresinden edinebilirsiniz. Süresi uzatılmış çocuk yardımı [Förlängt barnbidrag] Öte yandan, eğer çocuğunuz hâlâ temelokula veya özel eğitim okuluna devam ediyorsa Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından çocuk için 16 yaşını doldurduğu yılın çeyreğinden itibaren süresi uzatılmış çocuk yardımı ödenir. Böyle durumlarda süresi uzatılmış çocuk yardımı için başvuru yapmanız gerekmez. Bu öğrenciler hakkında bilgi vermekle okul yükümlüdür. Yurtdışında öğrenim görmekte olan çocuklar için bir istisnai durum söz konusudur. Bu hususta bkz. yurtdışında ikamet etmek veya çalışmak başlıklı bölüm. 3 (6)

4 Ailenizin tüm çocuklarının bir arada hesaplanmasını istiyorsanız bildirimde bulunun [Anmäl om ni vill räkna ihop era barn i familjen] Birlikte yaşamakta ve daha önceki ilişkilerinizden olan çocuklarınız için çocuk yardımı almakta olan ebeveynler iseniz, bütün çocukları bir arada hesaplayabilirsiniz. Bu durumda çocuk ek yardımı miktarı daha yüksek olabilir. Ancak bunun için ya evli olmanız ya da daha önceden evli olmuş bulunmanız veya birlikte çocuk sahibi olmanız veya olmuş bulunmanız gerekmektedir. Birlikte yaşayan, müşterek çocukları olan ve çocuk yardımlarının farklı alıcılara ödenmesi için başvuru yapmış olan ebeveynler, otomatik olarak çocuk ek yardımı alamazlar. Bunlar ailenin tüm çocuklarının birlikte hesaplanması için başvuruda bulunmalıdırlar. Başvurunuzu web sitesinde bulunan Çocuk Ek Yardımı başlıklı başvuru formunu doldurarak yapınız. Bu broşürün sonunda ne kadar yardım alabileceğinizi hesaplamaya yardımcı olacak örnekler vardır. Çocuk yardımını paylaşabilirsiniz [Ni kan dela på barnbidraget] Çocuğun ebeveynleri olarak birlikte yaşamıyorsanız, ancak çocuğunuz herbirinizin yanında sürenin yaklaşık olarak yarısı kadar kalıyorsa çocuk yardımını aranızda paylaşabilirsiniz. Böyle bir durumda ikinizin de çocuğun yasal velisi olması ve yardımın paylaşımı konusunda aranızda uzlaşmış olmanız gerekir. Paylaşılmış çocuk yardımı çocuk başına ayda 525 krondur. Bu konuda Paylaşılmış Çocuk Yardımı başlıklı formu doldurarak Sosyal Sigortalar Kurumu na başvurunuz. Çocuk yardımını paylaştığımız zaman ek çocuk yardımı ne olur? [Vad händer med flerbarnstillägget om vi delar på barnbidraget?] Çocuk yardımı ebeveynler arasında paylaşılıyorsa çocuk ek yardımı miktarı yeniden hesaplanır. Şöyleki, çocuk ek yardımı otomatik olarak ebeveynler arasında eşit olarak pay edilmez. Ebeveynlerden birisi çocuk yardımı paylaşılmadan önce çocuk ek yardımı için ayda 150 kron alıyorsa, çocuk yardımının paylaşılmasından sonra her birisinin 75 şer kron alacağı kesin değildir. Her bir ebeveynin ne kadar çocuk ek yardımı alacağı, her bir ebeveynin toplam kaç çocuk için tam veya paylaşılmış çocuk yardımı veya öğrenim yardımı aldığına bağlıdır. Çocuk yardımı veya öğrenim yardımı sadece bir çocuk için paylaşılsa bile, bütün çocuklar için çocuk ek yardımı miktarı yeniden hesaplanır. Bu broşürün sonunda ne kadar yardım alabileceğinizi hesaplamanıza yardımcı olacak çizelgeler ve örnekler yer almaktadır. Yurtdışında ikamet etmek veya çalışmak [Bo eller arbeta utomlands] Çocuk yurtdışında ikamet ediyorsa bildirimde bulunun [Anmäl om barnet vistas utomlands] Çocuğunuz altı aydan daha uzun süre yurtdışında yaşayacaksa bu durumu Sosyal Sigortalar Kurumu na bildirmelisiniz. Böyle bir durumda, çocuk yardımı alma hakkı İsveçten seyahat edileceği tarihten itibaren son bulur. Yardım faaliyeti kapsamında 4 (6)

5 çalışanlar, devlet görevlileri, yurtdışında öğrenim görenler ve bunların aile fertleri, yurtdışı ikametleri altı aydan daha uzun sürse bile bazı durumlarda yine de çocuk yardımı alabilirler. Yurtdışında İsveç temelokulu dengi olan ve İsveç ten devlet eğitim yardımı alan bir okulda öğrenim gören 16 yaşından büyük çocuklar için, süresi uzatılmış çocuk yardımını kendiniz başvuru yapmanız koşuluyla alabilirsiniz. Bu başvuru için İsveç Yurtdışı Okulunda Öğrenim İçin Süresi Uzatılmış Çocuk Yardımı Başvuru Formu başlıklı formu kullanın. Bir başka AB/AİA ülkesinde çalışıyorsanız [Om du arbetar i annat EU/EES-land] Başka bir AB/AİA ülkesine çalışmak üzere İsveç ten taşındığınızda özel kurallar geçerlidir. Bazı ülkelerde çocuk yardımına denk gelen imtiyazlarınız vardır. Siz ya da diğer ebeveyn başka bir AB/AİA ülkesine taşınırsa, çalışmaya başlarsa ya da emekli aylığı alırsa durumu Sosyal Sigortalar Kurumu na bildirin. Çocuk ek yardımı ve paylaşılmış çocuk yardımı hakkında daha fazla bilgiler [Mer om flerbarnstillägg och delat barnbidrag] İki çocuk için çocuk ek yardımı ayda 150 krondur. Bu durumda tam çocuk yardımı alanların bir çocuk için 75 kron, paylaşılmış çocuk yardımı alanların ise yarısı kadar yani, bir çocuk için 37,50 kron alma hakları vardır. İki çocuk için paylaşılmış çocuk yardımı alıyorsanız, alacağınız ek yardım miktarı 2 x 37,50 kron olur. İki çocuk için paylaşılmış çocuk yardımı ve bir çocuk için tam çocuk yardımı alıyorsanız, çocuk ek yardımı miktarı, paylaşılmış çocuk yardımı aldığınız çocuklar için 2 x 101 kron ve tam çocuk yardımı aldığınız çocuk için 201 krondur. Değişiklikleri bildirin! [Anmäl förändringar!] Aşağıda belirtilen durumlarda Sosyal Sigortalar Kurumu nu bilgilendirmeniz önemlidir: Siz veya çocuğunuz altı aydan uzun süre yurtdışında ikamet edecek iseniz Siz, diğer ebeveyn ya da çocuk başka bir AB/AİA ülkesine taşınacak iseniz Siz ya da diğer ebeveyn başka bir AB/AİA ülkesine çalışacak ya da emekli olacak ise Çocuğunuzun yasal velâyetinde değişiklik olursa Çocuğunuz 16 yaşından büyük olup öğrenimini yarıda bırakırsa Çocuğunuz 16 yaşından büyük olup evden taşınır veya evlenirse Birlikte yaşadığınız için çocuk ek yardımı aldığınız kişi ile ayrılırsanız Paylaşılmış çocuk yardımı alıyorsanız ve çocuk ebeveynlerden sadece birisinin yanında ikamet etmeye başlamışsa. Hakkınız olmayan her hangi bir yardım/ödeme almışsanız normal olarak aldığınız parayı geri ödemekle yükümlü olursunuz. Aldığınız ödeme, sizin yaptığınız bir yanlışlıktan kaynaklanmamış bile olsa bu kural geçerlidir. 5 (6)

6 Daha geniş bilgi [Mer information] Bu bilgi formu konuya ilişkin yasa metni değildir. Gerekli tüm enformasyonu adresinde bulursunuz. Ayrıca, orada selfservis hizmetlerinden yararlanır ve bazı işlemlerinizi kolay ve hızlı şekilde yapabilirsiniz numaralı selfservis telefonundan belge, form ve broşür sipariş edebilirsiniz. Bazı başvurularda da bulunabilirsiniz. Sosyal Sigortalar Kurumu Denetler [Försäkringskassan kontrollerar] Sosyal Sigortalar Kurumu verdiğiniz bilgileri kontrol eder. Bu kontrol, geliriniz, işe gitmediğiniz günler, medeni haliniz veya ikamet yerinize ilişkin olabilir. Diğer resmi kurumlar ile bilgi alışverişinde bulunuyoruz ve bilgi işlem merkezimizdeki kayıt bilgilerini, başka kurumlar yanında, İsveç Öğrenci Yardım Kurumu, işsizlik sigortası kasaları ve Vergi Dairesi ile eşgüdüm içinde kontrol ediyoruz. Ödenek alma hakkını etkileyebilecek biçimde bilerek yanlış bilgi vermek veya değişiklikleri bildirmekten sakınmak suç teşkil edebilir. Sosyal Sigortalar Kurumu, parasal yardım suçu işlendiğinden kuşkulandığı tüm durumlarda polise suç duyurusunda bulunur. 6 (6)

Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW ile Anw sigortası

Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW ile Anw sigortası Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW ile Anw sigortası İçindekiler Neden gönüllü sigorta yaptırmalısınız 2 Gönüllü sigorta kimin içindir 2 Gönüllü sigortaya en fazla ne

Detaylı

Almanya da ve Türkiye de çalışmak

Almanya da ve Türkiye de çalışmak Deutsche und türkische Fassung Almanya da ve Türkiye de çalışmak > Alman-Türk Sosyal Güvenlik Sözleşmesi > Alman Emeklilik Sigortasından Aylıklar > Primlerin iadesi Größe: 100 % (bei A5 > 71%) Ülke sınırları

Detaylı

Hollanda da yeni olmak

Hollanda da yeni olmak Hollanda da yeni olmak Mülteciler, aile oluşumu ve aile birleşimi kapsamında Hollanda ya gelmiş olan herkes Hollanda ya hoş geldiniz! Hollanda ya geldiğiniz zaman ayarlamanız gereken şeylerin neler olduğunu

Detaylı

Değişikliği bildirmek

Değişikliği bildirmek Çocuk parası Değişikliği bildirmek Ailevi durumunuzdaki değişiklikler çocuk parasını etkiliyebilir. Bu nedenle değişiklikleri, bu form ile dört hafta içerisinde bildiriniz. Hollanda dışında ikamet edenler

Detaylı

Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER

Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER KADINLAR KOLU Frankfurt am Main Künye Düzenleyen Frankfurt am Main Şehri Kadınlar kolu İlgili Kadınlar kolu Hasengasse 4 60311 Frankfurt

Detaylı

GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASINA İLİŞKİN SORU VE CEVAPLAR

GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASINA İLİŞKİN SORU VE CEVAPLAR GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASINA İLİŞKİN SORU VE CEVAPLAR 1-1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası uygulamasındaki değişiklikler nelerdir? Genel sağlık sigortasından yararlanılmasında

Detaylı

Hastalık sigortası tazminatı kesildiği zaman ne olacağını belirten bilgiler

Hastalık sigortası tazminatı kesildiği zaman ne olacağını belirten bilgiler Hastalık sigortası tazminatı kesildiği zaman ne olacağını belirten bilgiler Turkiska Türkçe İsveç Parlamentosu hastalık sigortasıyla ilgili yeni kuralları içeren, hasta oldukları için tanınan maksimum

Detaylı

Değişikliği bildirmek

Değişikliği bildirmek AOW yaşlılık aylığı Değişikliği bildirmek Kişisel durumunuzdaki değişiklikler, AOW yaşlılık aylığınızı etkileyebilir. Bu nedenle durumunuzdaki değişiklikleri, dört hafta içinde bu form ile bize bildiriniz.

Detaylı

BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ?

BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ? BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ? Bakıma Muhtaçlık hakkında Sorular ve Cevaplar Bakıma Muhtaç Bireylere Ev Ortamında Bakım ve Yaşam Desteği Bakıma muhtaç bireyin bakımını üstlenen aile fertleri hangi teşviklerden

Detaylı

UDHËZUES PËR TATIMIN NË PRONË EMLAK VERGISI REHBERI PROPERTY TAX GUIDE

UDHËZUES PËR TATIMIN NË PRONË EMLAK VERGISI REHBERI PROPERTY TAX GUIDE SHQIP ENGLISH TÜRKÇE EMLAK VERGISI REHBERI UDHËZUES PËR TATIMIN NË PRONË PROPERTY TAX GUIDE İÇERİK 3 İÇERİK Kısa bilgiler 4 1. Emlak vergisi nedir? 5 2. Hesaplanan vergi değeri 6 3. Emlak vergisi 7 4.

Detaylı

ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU

ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI, Ankara 2013 1 Bu Kılavuz uygulayıcılara ve ilgililere destek amacıyla hazırlanmıştır. ÖYP'ye başvuran adaylar ilgili mevzuatta

Detaylı

SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR SIKÇA SORULAN SORULAR 1. Üniversitenize kayıt nasıl yapılır? Üniversitemize bağlı fakülte ve yüksekokullara kayıt olabilmek için; a) ÖSYM tarafından düzenlenen sınavda yeterli puanı alarak yerleşmiş olmak.

Detaylı

Çocuğunu Yalnız Büyütenler

Çocuğunu Yalnız Büyütenler Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bİlgİ Ve Tavsİyeler Verband alleinerziehender Mütter und Väter Bundesverband e. V. Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler 1 Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler

Detaylı

Değerli vatandaşlarımız,

Değerli vatandaşlarımız, Değerli vatandaşlarımız, T.C. Kuveyt Büyükelçiliği olarak her zaman sizlerle iletişim halinde olmaya özen göstermekteyiz. Bu anlayışımızın bir ürünü olarak, Büyükelçiliğimize yöneltilen çeşitli soruların

Detaylı

İKİNCİ BÖLÜM Yer Değiştirme Suretiyle Atamaya İlişkin Genel Esaslar

İKİNCİ BÖLÜM Yer Değiştirme Suretiyle Atamaya İlişkin Genel Esaslar Resmi Gazete Tarihi: 17.05.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28650 AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmelik;

Detaylı

SIKÇA SORULAN SORULAR. 01-Aday olarak atanan memurun asalet tasdiki ne zaman yapılır?

SIKÇA SORULAN SORULAR. 01-Aday olarak atanan memurun asalet tasdiki ne zaman yapılır? SIKÇA SORULAN SORULAR 01-Aday olarak atanan memurun asalet tasdiki ne zaman yapılır? 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 54 üncü maddesinin 2 ikinci fıkrasında yer alan Aday olarak atanmış Devlet memurunun

Detaylı

Kimin kiracımal sahipliği dairesi var? YASAMA VE KANUNLAR

Kimin kiracımal sahipliği dairesi var? YASAMA VE KANUNLAR Kimin kiracımal sahipliği dairesi var? YASAMA VE KANUNLAR Eşler ve beraber yaşayanlar Eğer siz ve eşiniz veya birlikte yaşadığınız kişi kiracımal sahipliği daire veya hakkı satın alırsanız buna birlikte

Detaylı

Soruda. İş Kanunu ndan Doğan 40Tazminat Haklarımız. http://www.itkb.gov.tr Yayın No: 411

Soruda. İş Kanunu ndan Doğan 40Tazminat Haklarımız. http://www.itkb.gov.tr Yayın No: 411 Soruda İş Kanunu ndan Doğan 40Tazminat Haklarımız Kıdem tazminatı nedir? Kıdem süresi nasıl hesaplanır? Kıdem tazminatına hak kazanma koşulları nelerdir? Kısmi süreli çalışanlar kıdem tazminatı alabilirler

Detaylı

KREDİ BORCUM GÜVENDE HAYAT SİGORTASI BİLGİLENDİRME FORMU

KREDİ BORCUM GÜVENDE HAYAT SİGORTASI BİLGİLENDİRME FORMU KREDİ BORCUM GÜVENDE HAYAT SİGORTASI BİLGİLENDİRME FORMU En az iki nüsha olarak düzenlenen bu form, sigorta sözleşmesine taraf olmak isteyen ve sigortadan menfaat sağlayacak diğer kişilere, yapılacak sigorta

Detaylı

KREDİ BORCUM GÜVENDE HAYAT SİGORTASI BİLGİLENDİRME FORMU

KREDİ BORCUM GÜVENDE HAYAT SİGORTASI BİLGİLENDİRME FORMU KREDİ BORCUM GÜVENDE HAYAT SİGORTASI BİLGİLENDİRME FORMU En az iki nüsha olarak düzenlenen bu form, sigorta sözleşmesine taraf olmak isteyen ve sigortadan menfaat sağlayacak diğer kişilere, yapılacak sigorta

Detaylı

DEVLET KATKISI REHBERİ BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKISI

DEVLET KATKISI REHBERİ BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKISI DEVLET KATKISI REHBERİ BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKISI DEVLET KATKISI REHBERİ BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKISI 1. Devlet katkısı nedir? Katılımcı tarafından ödenen katkı paylarının

Detaylı

NV schade ya hoş geldiniz WIA-werknemersverzekering

NV schade ya hoş geldiniz WIA-werknemersverzekering NV schade ya hoş geldiniz WIA-werknemersverzekering NV schade ya hoş geldiniz Metal ve Teknik Sektörü Toplu İş Sözleşmesi (CAO) veya Motorlu Araç ve Bisikletler Şirketleri Toplu İş Sözleşmesine bağlı

Detaylı

Skåne de hastalık nedeniyle yapılan seyahatler

Skåne de hastalık nedeniyle yapılan seyahatler (2013 yılından itibaren geçerlidir) Skåne de hastalık nedeniyle yapılan seyahatler Skånetrafiken adlı kurumun sorumlulukları Skånetrafiken, Region Skåne kapsamında faaliyet gösteren, Skåne bölgesinde toplu

Detaylı

1.GİRİŞ. 1.1. Farabi Kimdir?

1.GİRİŞ. 1.1. Farabi Kimdir? 1.GİRİŞ 1.1. Farabi Kimdir? Farabi, Türkistan ın Farab şehrinde 870 yılında doğmuştur. Buhara, Bağdat, Şam, Kahire, Harran ve Halep gibi zamanın önemli ilim merkezlerini dolaşmıştır. Felsefe, matematik,

Detaylı

6111 Sayılı (Torba) Kanun ile Çalışma Mevzuatında Getirilen Değişiklikler -2-

6111 Sayılı (Torba) Kanun ile Çalışma Mevzuatında Getirilen Değişiklikler -2- 6111 Sayılı (Torba) Kanun ile Çalışma Mevzuatında Getirilen Değişiklikler -2- Cumhur Sinan ÖZDEMİR Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Baş İş Müfettişi Uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan ve Torba

Detaylı

ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU

ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI (ÖYP) KILAVUZU YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI, Ankara 2013 1 Bu Kılavuz uygulayıcılara ve ilgililere destek amacıyla hazırlanmıştır. ÖYP'ye başvuran adaylar ilgili mevzuatta

Detaylı

çalışma yaşamında haklar El Kitabı HAZIRLAYAN: YASEMİN YÜCESOY MUSA DEMİR ULUSLARARASI ÇALIŞMA OFİSİ ANKARA

çalışma yaşamında haklar El Kitabı HAZIRLAYAN: YASEMİN YÜCESOY MUSA DEMİR ULUSLARARASI ÇALIŞMA OFİSİ ANKARA çalışma yaşamında haklar El Kitabı HAZIRLAYAN: YASEMİN YÜCESOY MUSA DEMİR ULUSLARARASI ÇALIŞMA OFİSİ ANKARA Copyright Uluslararası Çalışma Ofisi 2011 Birinci Baskı 2011 Uluslararası Çalışma Ofisi yayınları,

Detaylı

Sığınmacıların sorumlulukları ve haklarıyla ilgili Bilgilendirme Belgesi. Önce genel bilgileri okuyunuz!

Sığınmacıların sorumlulukları ve haklarıyla ilgili Bilgilendirme Belgesi. Önce genel bilgileri okuyunuz! 1 Sığınmacıların sorumlulukları ve haklarıyla ilgili Bilgilendirme Belgesi Önce genel bilgileri okuyunuz! AŞAĞIDA BELİRTİLEN KONULAR ÖNEMLİDİR: 1. İltica işlemlerinizde bizimle işbirliği yapın! Her zaman

Detaylı

Bireysel Müşteri Hakem Heyeti Bilgi Broşürü

Bireysel Müşteri Hakem Heyeti Bilgi Broşürü Bireysel Müşteri Hakem Heyeti Bilgi Broşürü Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti ne başvurmadan önce yapmanız gereken işlemler ve başvuru koşulları hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

Detaylı