PROJENİN OLUŞTURULMA GEREKÇELERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "PROJENİN OLUŞTURULMA GEREKÇELERİ"

Transkript

1 Zeytin Yapraklarından elde edilen standart ekstreler kullanılarak Fonksiyonel Gıda, Gıda Bütünleyici Ürün Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürün geliştirilmesi DESTEKLEYENLER

2 PROJENİN AMACI Bu projede, zeytin bitkisi (Olea europaea L.)nin yapraklarından a. fonksiyonel gıda, b. gıda bütünleyici ürün c. geleneksel bitkisel tıbbi ürün (ve sağlığı iyileştirmeye yardımcı farmasötik formülasyon) geliştirilmesi amaçlanmıştır.

3 PROJENİN OLUŞTURULMA GEREKÇELERİ scientific susceptible

4 1. synthetic drugs PHARMACOLOGY NATURAL PRODUCTS PHARMACOLOGY

5 2.

6 3.

7 4. HERBAL HEALTH SOLLUTIONS

8

9 5. ZEYTİN Holistik olarak: Zeytin bitkisinin çeşitli kısımları (meyve, yaprak, yağ) sağlığı iyileştirmek amacıyla yüzyıllar boyunca kullanılmaktadır. Modern bilim: Uluslar arası literatürlerde, zeytin bitkisinin çeşitli organlarının, anti-hiperkolesterolemik, anti-hipertansif, koroner dilatörü, antiaritmik, antioksidan, kardiyoprotektif, immünmodülatör, antimikrobiyal, antiviral etkileri bildirilmiştir. Zeytin bitkisi yaprakları polifenolik bileşiklerce zengindir. Yapraklarda majör olarak bulunan ve bir sekoiridoit olan oleuropein in, tek başına antienflamatuar, antioksidan, antimikrobiyal, antiviral, antitümör aktivitelerden sorumlu olduğunu gösteren bilimsel araştırmalar vardır. Bununla birlikte, son yıllarda yapılan çalışmalar, oleuropein dışında, yaprak içeriğini oluşturan diğer aktif komponentlerin de sözü edilen biyolojik etkilerin ortaya çıkmasından sorumlu olduklarını göstermektedir. Hatta, bazı etkiler bakımından oleuropeinin etkisiz kaldığı da bilinmektedir.

10 6a. EU-COST-B35 PROJESİ Olea europaea yaprağından elde edilen etanolik ekstrenin apoptozis sinyal iletimi yolu ve glukozla stimüle edilen insülin salıverilmesi üzerindeki etkilerinin INS-1 pankreas beta-hücre dizilerinde araştırılması TUBITAK 106 S 025 (SBAG-3303) Projede aşağıdaki materyallerin etkileri karşılaştırılmıştır: Oleuropeine göre standardize edilmiş zeytin yaprak ekstresi, Standart oleuropein (zeytin yaprak ve meyve içeriğinin önemli bir bileşeni) Oleuropeine göre standardize edilmiş zeytin meyve ekstresi

11 6b. EU-COST-B35 PROJESİNİN NİN SONUÇLARI Zeytin yaprak ekstresi: insülin sentezleyen ve salıveren pankreasın beta-hücrelerini oksidanlara ve enflamasyona karşı korumaktadır, glukozla stimüle edilen insülin yanıtının devam ettirilmesini sağlamaktadır, diyabet (şeker hastalığı)ten sorumlu beta-hücresi harabiyetini iyileştirmektedir, Oleuropein: beta-hücrelerini, sitokinler ve oksidatif stres aracılı dejenerasyondan korunmada zeytin yaprak ekstresi kadar etkili ve güvenilir değildir, hatta konsantrasyona bağlı olarak hücreleri kaosa sokarak senesensi tetiklemektedir. Zeytin meyve ekstresi: Sitotoksisitenin bazı modellerinde etkili olmakla birlikte, oksidanların (örn. H2O2 nin) fizyolojik sinyal transdüksiyonunu genellikle bozmaktadır.

12 6c. PROJEDEN ÇIKAN BAŞLICA MAKALELER SONUÇ Bizim yöntemimizle elde edilen zeytin yaprak ekstresi, tek başına oleuropein ve zeytin meyve ekstresinin etkileri ile karşılaştırıldığında, pankreas harabiyetinin önlenmesi ve iyileştirilmesinde, (hücre düzeyinde) etkili ve güvenilirdir!!! MEKANİZMA içeriği oluşturan fenolik, polifenolik ve diğer bazı bileşiklerin, büyük olasılıkla redoks homeostazın kontrolünde zincir reaksiyonu oluşturmaları!!!!

13 7a. Mevcut ürünler A ÜRETİM YERİ: YABANCI KATEGORİ: Tamama yakını Dietary Supplement, bir tanesi OTC. MEVCUT FARMASÖTİK FORM: Bitkisel Çay, kapsül, şurup, tablet STANDARDİZASYON: SADECE ~ %20 oleuropein içeriğine göre Tarama 2011 Nisan

14 7b. Mevcut ürünler B ÜRETİM YERİ: YERLİ KATEGORİ: HEPSİ Dietary Supplement (gıda bütünleyici) MEVCUT FARMASÖTİK FORM: yapraktan çay, kapsül, iksir, tentür. STANDARDİZASYON: İçinde bolca oleuropein olduğu söyleniyor (kantitasyon yok)!!!!

15 7. PROBLEM!! Standardizasyon: bitkisel tıbbi ürünlerin etkililik ve güvenliliklerinin kontrolü ve bakımından en önemli ölçüdür (İlaçlar, insan sağlığını iyileştirmeye yönelik diğer yardımcı tıbbi ürünler: OTC, gıda bütünleyici, bitkisel çay, drog). Ürün içeriklerinin kantitasyonu ve standardizasyonunun olmaması. Yurtdışında bitkinin yapraklarından hazırlanan ve oleuropeine göre standardize edilmiş preparatlar (farmasötik formül) bulunmakla birlikte, ülkemiz gerçeğinde bunlar sadece ithal edilmektedir. Üstelik ülkemizde gıda takviyesi olarak üretilen bazı zeytin ürünlerinin içeriği dahi yurt dışından temin edilmektedir.

16 ÖRNEK ÜRÜN, YABANCI

17 7. KATMA DEĞER! Ülkemiz florasının önemli bir zenginliği olan, tarımda kültürü yapılan zeytin bitkisinin yapraklarının, ülkemiz dahilinde, bilimsel temelleri olan sağlığı iyileştirmeye yardımcı!!! ürünlere dönüştürülmesi sağlanacaktır.

18 8. BİLİMSEL YENİLİK! 1. Önceki projede elde etmeyi ve standardizasyonunu başardığımız ekstre yaklaşık % oleuropein içermekteydi. Bu miktar, yabancı diğer preparatlarla kıyaslandığında oleuropein için zaten yüksek bir miktardır. 2. Yeni ekstre, içeriğindeki diğer aktif bileşiklere göre de standardize edilecektir. (Hidroksitirazol, Tirazol, Verbakozid, Luteolin, Luteolin-7-O-B-D-glukozid, Apigenin, Apigenin-7-O-B-D-glukosid, Rutin, Kafeik asid, Vanilik asid, Vanilin, Krysoeriol, Krysoeriol-7-O-B-D-glukosid, Kersetin, Kersetin-3-O-ramnoside, Olivin). 3. Yeni ekstrenin diğer aktif bileşiklere göre standardizasyonu, hücre düzeyindeki etkililik ve güvenliliğin maksimal düzeyde tutulması koşulu ile gerçekleştirilecektir, bu demektir ki çok sayıda hücre kültürü labaratuvar araştırması gerekecektir.

19 9. TEKNOLOJİK YENİLİK! TEKNOLOJİK UM: Fonksiyonel gıda: Raf ömrü ve stabilizasyon analizleri yapılmış toz karışımı formülü. 2. Gıda bütünleyici ürün ve geleneksel bitkisel tıbbi ürün (sağlığı iyileştirmeye yardımcı farmasötik formülasyon, OTC): A. KAPAK B. TABLET C. SAŞE D. KAPSÜL Blister ve/veya kutuda sunum

20 10a. İŞ PAKETLERİ 1. Zeytin Yapraklarının Toplanması ve Analizleri: İyi tarım tekniklerine uygunluk analizleri (pestisist, ağır metal vb.), bitkinin botanik teşhis analizleri, kurutma, presleme, Herbaryum koşullarının sağlanması, saklama. 2. Bitkisel Materyalin Farmakope Analizleri: Kül miktar tayini, kurutmada kayıp tayini, konstitüentlerin (biyolojik etkili bileşiklerin) kalitatif analizi, mikrobiyolojik analizler vb. 3. Bitkisel Materyalden Farmakopeye uygun Ekstre Eldesi (ve Ekstrasyon yönteminin Validasyonu): Soxhelet apareyi, farklı çözücü, uçurma ve yoğunlaştırma sistemleri, metodları. 4. Elde Edilen Ekstrenin Kurutulması: Sıvı yoğun ekstrenin Spray Dryer ile kurutulması, kurutma yönteminin standardizasyonu ve validasyonu. 5. Ekstre İçeriğindeki Bileşenlerin Kantitatif Analizi ve Diğer Yapısal analizler: Sıvı ve gaz kromotografisi ileri yöntemleri, Avrupa Farmakopesi.

21 10b. İŞ PAKETLERİ 6. Ekstre İçeriğinin Biyolojik-Farmakolojik Etkilerinin Belirlenmesi: Başta pankreasın beta hücreleri olmak üzere, kalp, nöron ve vasküler düz kas hücrelerinde, hücre kültürü-toksisite modellerinde moleküler deneyler;!!!!! hayvansal modellerde doku düzeyinde fonksiyonel etkilerin belirlenmesi;!!!!! Gönüllü insanlarda Faz-2 klinik analizler 7. Biyolojik-Farmakolojik Etkilere göre Ekstre(LERİN) Standardizasyonu ve Validasyonu: Yöntem iyileştirme 8. Standart ekstre (LER)in farklı farmasötik formlarında hazırlanması. A. fonksiyonel gıda, B. gıda bütünleyici ürün C. geleneksel bitkisel tıbbi ürün (OTC) Eksipiyanların belirlenmesi testleri, formların imalatı; dolum, üretim yöntemlerinin standardizasyonu, ambalajlama, fizikokimyasal analizler.. 9. Bitmiş ürün Analizleri: Ürününün endüstriyel imalatı GMP belgeli bir tesiste olmalıdır. Stabilizasyon, dissolüsyon ve benzeri teknolojik analizler, in-vitro biyoyararlanım çalışmaları yapılacaktır. 10.Resmi otoritelere ruhsat dosyalarının hazırlanması

22 TEŞEKÜRLER KOSGEB Proje No:2011/11