MUĞLA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MUĞLA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ"

Transkript

1 MUĞLA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Uzm. Dr. Mustafa Nuri CEYHAN Muğla Halk Sağlığı Müdürü İlimizde 663 Sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, tarihinde Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Mustafa Nuri CEYHAN Halk Sağlığı Müdürü olarak atanmış ve kurumsal çalışmalarımız başlamıştır.

2 Efeler şehri Muğla, 1124 km. uzunluğundaki kıyı bandının çevrelediği, km² yüzölçümünde eşsiz doğası, tarihi ve kültürel özellikleri ile gelişmiş nitelikli turizm alt yapısı ve aynı zamanda deniz kıyıları ile ülkemizin en uzun sahil şeridine sahip, eski zamanlardan beri kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve her devirde önemini korumuş bir şehirdir. Karia bölgesinin en eski şehirlerinden biri olan Muğla şehir merkezinin eski kayıtlarda adı "Mobolia" olarak geçmektedir. M.Ö yıllarında, başında "Kar" isimli bir liderin bulunduğu bir kavim yerleşmiştir. M.Ö.1000 yıllarında Dor'ların hakimiyetine giren bölge, M.Ö.228'den sonra Bergama Roma birliğine katılmış ve M.Ö.133 yılında bir Roma eyaleti olmuştur. Türkiye'nin güneybatı ucunda yer alan kuzeyinde Aydın, kuzeydoğusunda Denizli ve Burdur, doğusunda Antalya ile komşu, güneyinde Akdeniz ve batısında ise Ege Denizi ile çevrilidir. Yöredeki ilk yerleşmelerin tunç çağında (MÖ ) kurulduğu sanılmaktadır. Müsgebi-Bodrum Evleri, Milas Evleri, Milas, Çomakdağ, Kızılağaç, İkiztaş Evleri, Muğla Evleri, Katrancı-Yatağan Evleri, Ula Evleri ve Nail Çakırhan Mimarisi bulunmaktadır.

3 Muğla ilinin % 68 ini oluşturan orman alanlarının korunması, tarımsal ve hassas alanların, çınar, hurma, badem ve zeytin ağaçlarının korunması esas alınmış. Mevcut ulaşımın geliştirilmesi veya değiştirilmesi önerileri, minimumda tutularak değerlendirilmekte, yeni ulaşım alternatifleri uygun görülmemektedir. Muğla ilinde ayrıca iki büyük göl bulunmaktadır. Bunlar Milas ile Aydın ilinin Söke ilçesi sınırlarında yer alan Bafa Gölü ile Köyceğiz ilçesindeki Köyceğiz Gölü' dür. Gökova Bafa Marmaris Boncuk koyu köpek balığı üreme bölgesi olarak, Bodrum-Yalıkavak Küdür Yarımadası fok balığı üreme bölgesi olarak koruma altında bulunmaktadır. Muğla il sınırları içindeki doğa harikaları, koylar ve sulak alanlar Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiştir. Bunlar; - Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi - Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi - Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi - Datça-Bozburun Yarımadası Özel Çevre Koruma bölgesi - Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi dir.

4 Turizm olarak Dalaman, Fethiye, Marmaris, Datça ve Bodrum gibi tatil bölgeleri ile dünyaca tanınan ilimizde ayrıca Milas-Bodrum da sivil, Dalaman'da askeri ve sivil havaalanı olmak üzere toplam 3 havalimanı bulunmaktadır. Muğla ilimiz tarımsal ürünlerinin çeşitliliği ile dikkati çeker. Türkiye'de arıcılığın en önemli merkezlerinden biridir. Yörede hem çiçek hem de çam balı bulunmaktadır. Ortaca, Fethiye, Dalaman ve Dalyan ilçelerinde yaygın bir şekilde narenciye tarımı (portakal, limon, mandalina, greyfurt) yapılmaktadır. Özellikle Türkiye de tek olan Marmaris-Köyceğiz hattına özgü bir diğer ürün Günlük ağacından elde edilen ve parfümeride ve eczacılıkta kullanılan sığla yağıdır. Zeytincilikte il genelinde gelişmiştir. Tarım için bereketli toprakları, turizm adına eşsiz sahilleri, tarihi, kültürel dokusu ve bacaları ile turkuaz cennet mutlaka bir gün gezmeniz ve görmeniz gereken illerimizden biridir. Geldiğinizde; MUĞLA ve YAKIN ÇEVRESİ - Ormancı Türküsü ne konu olan Belen Kahvesini ziyaret etmeden, -Akyaka da balık yemeden, -Akyaka da Kitesurf yapmadan, -Yasak aşkın kenti Antik Stratonikeia yı görmeden, -Turgut ta Osman Hamdi Beyin Evini ziyaret etmeden, -Muğla Müzesini ziyaret etmeden, -Saburhane Mevkiini görmeden, yılında yapılan Saatli Kule yi görmeden, -Karabağlar Yaylası'nda dolaşmadan, DALYAN -Dalyan da tekne turu yapmadan, -İztuzu Plajında denize girmeden, -Kaunos Antik kentini görmeden, FETHİYE -Amintas Kaya Mezarlarını görmeden, -Balık Pazarında balık yemeden, -Kelebekler Vadisini görmeden, -Ölüdeniz de yüzmeden, -Babadağ dan paraşütle atlamadan, -Kayaköy den Ölüdeniz e yürümeden, -Fethiye de günlük tekne turu yapmadan, -Kent Merkezindeki Antik Tiyatro yu görmeden, BODRUM -Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesini görmeden, -Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Mauseloum u ziyaret etmeden, -Zeki Müren Müzesini görmeden, -Günlük tekne turu ile eşsiz koyları ziyaret etmeden, -Gümüşlük te balık yemeden, MARMARİS -Marmaris Kale ve Müzesini ziyaret etmeden, -Çarşısını dolaşmadan, -Günlük tekne turu ile eşsiz koyları ziyaret etmeden, MİLAS -Gümüşkesen Mezar Anıtını görmeden, -Kıyıkışlacık-İasos Antik Kentini gezmeden, DATÇA -Eski Datça yı görmeden, -Baharda Datça bademi tatmadan, -Knidos Antik kentini görmeden, -Koylarında denize girmeden, geri dönmeyin

5 ,

6 DEMOGRAFİ İlimiz Toplam Nüfusunun Dağılımı (2012 ADNKS) İlçe Merkezi Belde/Köy Toplam İlçe Adı Erkek Kadın Toplam Erkek Kadın Toplam Erkek Kadın Toplam Bodrum Dalaman Datça Fethiye Kavaklıdere Köyceğiz Marmaris Merkez Milas Ortaca Ula Yatağan Toplam Sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 02 Kasım 2011 tarihinde yayımlanması ile ülkemizin her yerinde olduğu gibi Muğla mızda da tarihinde Halk Sağlığı Müdürlüğü kuruldu. Nüfus kriterlerine göre İ6 İller arasında yer alan ilimizde iki tane Müdür yardımcısı ve 7 tane Şube Müdürü ile Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak göreve başladık. İlimiz Halk Sağlığı Müdürlüğünde yer alan 7 adet Şubemiz şunlardır; Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi, Aile Hekimliği Uygulama Şubesi, Aile Hekimliği İzleme ve Değerlendirme Şubesi, Toplum Sağlığı Hizmetleri Şubesi, Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol ve Programlar Şubesi, Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi ve Destek Hizmetleri Şubesi. Halk Sağlığı Müdürlüğümüz Personel Durumu Standart (İ6 grubu İl) Kadrolu Çalışan Aktif Çalışan Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü işine gönül vermiş ve tecrübeli personeli ile kendini geliştiren, yüzünü geleceğe dönen bir bakış açısıyla, özveriyle çalışmaktadır. İkinci Basamak Sağlık Hizmetleri ile de KETEM (Kanser Erken Tanı ve Eğitim Merkezi), Evde Bakım hizmetleri koordinasyonu vb. gibi ortak çalışma alanlarımız bulunmaktadır.

7 Aile Hekimliği Uygulama Şubesi: Bu şubenin tanımı; Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından belirlenen amaç, ilke ve talimatlara uygun olarak; Aile Hekimliği Eğitim ve Geliştirme, Aile Hekimliği Uygulama Hizmetlerinin etkin bir şekilde yapılmasını sağlamak üzere ilgili faaliyetlerin gerçekleştirilmesini sağlamak, koordine etmektir. İlimizde tarihinde Aile Hekimliği uygulaması başlamıştır. İlimiz Aile Hekimliği Uygulaması kapsamına alınan son iller arasındadır. İl genelinde 105 Aile Sağlığı merkezinde 237 Aile Hekimi hizmet vermektedir. İlimizdeki 138 aile hekimi tarafından da toplam 395 köyümüzün 337'sine gezici sağlık hizmeti verilmektedir (% 85). Aynı zamanda ilimiz de 173 sağlık evimiz bulunmaktadır. 300 e yakın hizmet binamızın ve çalışan sağlığının geliştirilmesi ve hizmet alanlarının nitelikli hizmete ulaşmalarının sağlanması amacıyla fiziki altyapılarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir yılında 14 binamızın yenileme çalışmaları tamamlanmıştır. Toplum Sağlığı Hizmetleri Şubesi: Bu şubenin tanımı; yürürlükteki mevzuatlar dâhilinde Toplum ve halk sağlığı hizmetlerinin kaliteli, etkili ve verimli sürdürülmesine destek olarak sağlık alanında kaliteli hizmet yönetimi sunmak. İlimizde Merkezle beraber toplam 12 adet Toplum Sağlığı Merkezi ve 173 Sağlık Evi ile hizmet verilmektedir. Aile Hekimlerimizin hastalara hizmet sunarken gerekli olan laboratuar hizmetlerini karşılamak için oluşturulan taşıma sistemi ile aile hekimlerimizce alınan numuneler merkez ve hastanesi olmayan Ula ilçemizde Halk Sağlığı Laboratuarımızca ve diğer ilçelerde ise hastanelerimizle yaptığımız protokol gereği hastane laboratuarında incelenerek, sonuçları aile hekimlerimize online olmak üzere aynı gün ulaştırılmaktadır.

8 Hastalarımıza hizmet verilen mekânların daha da iyileştirilmesi için yeni birimler açılmakta ve eski birimlerin fiziki yapısı modern hale getirilmektedir yılında verilmeye başlanan evde sağlık hizmetleri kapsamında toplam 3188 hastaya verilen hizmetin 1441 i Aile Hekimleri tarafından, kalanı ise Toplum Sağlığı Merkezi ve Hastanelerde oluşturulan Evde Sağlık Birimleri tarafından verilmektedir. Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi; Şubemizin amacı; bebek, çocuk, adolesan, kadın, gebe, kısacası tüm halkımızın sağlığının korunması ve geliştirilmesi için bilgilendirme, danışmanlık ve gerekli tüm koruyucu sağlık hizmetlerini sunmak, izlemek ve değerlendirmektir. Hedefimiz; Anne ve bebek ölümlerini en aza indirmek, yaşam boyu kadın ve erkeğin üreme sağlığının korunması ve geliştirilmesini sağlamaktır. Birimimiz 7 alt başlık altında hizmetini sunan bir şube olup bu alt birimler; Çocuk ve Ergen Sağlığı, Kadın ve Üreme Sağlığı, Ruh Sağlığı, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birimi, Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar, Kronik durumlar ve Kanser alt birimlerimizdir. İlimizin Temel Sağlık Göstergeleri Anne Ölüm Hızı (Yüzbinde) Bebek Ölüm Hızı (Binde) Hastanede Yapılan Doğum Oranı (Yüzde) ,8 9,8 99, ,8 7,3 99,7 Türkiye 19, ,4 YENİDOĞAN TARAMA PROGRAMLARI 2011 yılında bebeklerin % 88 ine (8.946 bebek) işitme tarama testi yapılmıştır. Neonatal Tarama Programı (Fenilketonüri, Konjenital Hipotiroidi, Biyotinidaz Eksikliği) 2012 yılında bebeklerimizin tamamı topuk kanı alınarak taranmış; 27 bebek hipotiroidi, 2 bebek fenilketonüri, 3 bebek de biotinidaz eksikliği tanısı almıştır de Yenidoğanın İşitme Taraması Programı (YİTP) 2012 yılında bebeklerimizin % 98 i taranmış, 89 bebek işitme kaybı şüphesi ile sevk edilmiş, 4 bebek işitme kaybı tanısı almıştır. Tarama Programı 2007 ile 2011 yılında bebeklerimizin % 96 olarak gerçekleşen neonatal tarama oranı 2012 yılında %100 olmuştur.

9 Anne sütünün teşviki ve emzirmenin sürdürülmesi ile ilgili yaptığımız çalışmalardan dolayı İlimiz 2005 yılında Bebek Dostu İl olmuştur yılında 21 Aile Hekimi Bebek Dostu Aile Hekimi olmuştur. İlimizde Kavaklıdere İlçe Hastanesi haricindeki tüm hastaneler Bebek Dostu Hastane ünvanı almışlardır. Ayrıca Marmaris Özel Ahu Hetman Hastanesi, Özel Bodrum Hastanesi, Muğla Özel Yücelen Hastanesi, Fethiye Özel Letoon Hastanesi, Milas Özel Sağlık Hastanesi, Fethiye Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi, Ortaca Özel Yücelen Hastanesi de bebek dostu hastanelerimizdir. Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezimizde (KETEM) yaş kadınlara meme kanseri, yaş kadınlara serviks kanseri, yaş erkek ve kadınlara kolorektal kanser taramaları yapılmaktadır. Kanser ile mücadelede, toplum tabanlı taramalar yaparak erken teşhisin önemini vurgulamaktayız. 15 Ekim Dünya Meme Sağlığı ve Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı kapsamında şehir merkezinde açık Pazar yeri, outlet vb. alışveriş yerlerinde standlar kurularak afiş ve broşürler dağıtılarak, ayrıca özellikle meme kanseri etkinliklerinde pembe kurdele dağıtılıp, meme kanserinin önemi vurgulanarak halkı bilgilendirme etkinlikleri yapılmaktadır. Dumansız Hava Sahası Projesi ile kapalı alanlarda sigara denetimlerini son teknoloji tablet bilgisayarlarla yaparak halkımızın sağlığının korunmasına ve bu bilincin oluşmasına katkıda bulunmaktayız. İhbar ve şikayetlerin değerlendirilmesi ile rutin denetimlerin anlık olarak takibini ve raporlamasını sağlamak amacıyla Bakanlığımızca geliştirilen sistemde kullanılmak üzere ilimiz gönderilen 17 adet tablet bilgisayarların merkez ve ilçelerdeki ekiplere dağıtımı yapılmış ve kullanımı ile ilgili eğitimler yapılarak kullanıma açılmıştır yılında Ulusal Tütün Kontrol Programı çerçevesinde ilimizde iş yeri denetlenmiş, 4207 sayılı kanuna ihlalden 79 iş yeri ile 53 kişiye cezai işlem uygulanmıştır.

10 2012 yılında 10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü etkinlikleri ile aynı zamanda 12 Temmuz 2012 tarihinde Sayın Sağlık Bakanımızın İlimizi ziyareti ile Obeziteye Karşı Adım Kampanyası yerel ağız ile Hareket Ediverin Gari ile başlatılmış Hareket Edivecez Gari ile devam ettirilmiştir. Tüm halkımız yürüyüş yapmaya, obezite ile mücadele etmeye, yeterli ve dengeli beslenmeye, hareketli yaşama davet edilmiş ve bu yerel şive ile davet tüm Türkiye ye yayılmıştır. Ayrıca tarihi itibariyle Morbid Obez Hasta Takip Ekibi kurularak, 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri de yapılmıştır Eylül 2012 Halk Sağlığı Haftası olması nedeniyle, İlimiz merkez ve tüm ilçelerimizde birtakım etkinlikler düzenlenmiştir. Bu etkinlikler doğrultusunda başta TRT olmak üzere yerel TV lere halkımızın duyarlılığını ve farkındalığını arttırmak amacıyla, Müdürümüz Uzm. Dr. M. Nuri CEYHAN tarafından röportajlar verilerek, uygun yerlerde standlar açılmış, el broşürleri, promosyon malzemeleri (kalem, balon, şapka vs.) dağıtılarak, yine obezite ile mücadele ve sağlıklı yaşam amacıyla (üniversite ve STK larla) yürüyüşler düzenlenmiş, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlar ve derneklere ziyaretler gibi faaliyetler düzenlenmiştir. İlimizde Müdürlüğümüz adına bir hatıra ormanı oluşturulmuştur. Bu faaliyetlerden bazılarına ait görüntüleri sizlerle paylaşmak isteriz.

11

12 1 Ekim Dünya yaşlılar günü nedeniyle Huzurevi ziyaretimizde yaşlılarımızla birlikte sohbet etme imkanı bulduk. Yaşlılarımız geçmiş ile günümüz arasında köprü kuran, gelenek ve göreneklerimizi, kültürümüzü, milli ve manevi değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli hazinelerimizdir. Yaşlılarımıza gösterdiğimiz sevgi, saygı ve hoşgörü, onlara olan minnet borcumuzun temelini oluşturmalıdır. Unutmayalım ki, bir gün herkes yaşlanacaktır!

13 Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol ve Programlar Şubesi: Bu şubemizin amacı; Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından belirlenen amaç, ilke ve talimatlara uygun olarak; Bulaşıcı Hastalıklar, Tüberküloz ve Bağışıklama Hizmetlerinin etkin bir şekilde yapılmasını sağlamak üzere; Bulaşıcı ve Zoonotik hastalıkların takibini sağlamak, Enfeksiyon ve enfestasyonların insidans ve prevalanslarını, dağılımlarını tespit ile bulaşma ve yayılmanın genel sebeplerini ortaya çıkarmak, aktif ve pasif sürveyans hizmetlerini düzenlemek, gerektiğinde taramalarla enfeksiyon kaynağını ve bulaşma zincirini tespit etmek, Tüberküloz Kontrol ve Tedavi Hizmetlerinin etkin bir şekilde yapılmasını sağlamak, Bağışıklık hizmetlerini yürütmek, Aşı hızlarını ve aşı sonrası istenmeyen etki bildirimlerini kontrol ederek bağışıklık hizmetlerinin etkin bir şekilde yapılmasını sağlamak. İlimiz tatil ve turizm şehri olmasından dolayı, bulaşıcı hastalıklarla mücadele ve olabilecek risklere hazırlıklı olarak özveriyle çalışmaktayız. Örneğin İlimiz konum, hastalığın görülme olasılığı ve oluşacak riskleri bakımından Batı Nil Virüsü Hastalığı için Bakanlığın yürüttüğü BNV Çalışma Protokolünde yer alan 4 ilden bir tanesidir. İlimize yıllık 2,5 3 milyon turist giriş çıkış yapmaktadır. Bu kadar çok insanın hareket halinde olduğu ilimizin bulaşıcı hastalıklar adına ne denli risk altında olduğu aşikardır. Kızamık Eliminasyon Programı çerçevesinde 2012 yılı itibariyle ilimizde tespit edilen 4 Olası Kızamık Vakasından kan örnekleri alınarak İzmir Hıfzıssıhha Bölge Laboratuarına gönderilmiş ve vaka incelemeleri yapılmıştır. Bu vakaların 2 si yerli 2 si importe olmak üzere 4 üde Kesin Vaka olarak tanımlanmıştır. Ve ivedilikle vakalarla temas edenlerle beraber sağlık çalışanlarına aşılama çalışması yapılarak gerekli inceleme, izlem ve değerlendirmeler yapılmıştır.

14 Şüpheli H1N1, Boğmaca, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve diğer Zoonoz vakalarından numuneler alınıp ilgili laboratuarlara ulaştırılmış, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte gerekli değerlendirme ve çalışmalar yapılmıştır. İl genelindeki Tüberküloz hastalarımızın tamamının Doğrudan Gözetimli Tedavi uygulaması kapsamında tedavilerinin yapılması sağlanmıştır. İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Mobil Tarama Ekibi ile işbirliği içerisinde kişinin taraması gerçekleştirilmiştir. 1. Verem Savaş Dispanserlerimizde yapılan radyolojik muayeneler çerçevesinde mikrofilm ve standart grafi çekilmiştir. 2. Verem Savaş Dispanserlerimizde yapılan Bakteriyolojik muayeneler çerçevesinde 580 direk yayma yapılmış 583 numune Bölge Laboratuarına gönderilmiştir. 3. Verem Savaş Dispanserlerimizde Tüberkülin Cilt Testi ( TCT ) yapılmıştır. 4. İlde yapılan Sıtma Savaş Sürveyans Çalışmaları kapsamında 265 kişiden kan alınarak gerekli tetkiklerin yapılması sağlanmıştır. Doğrudan Gözetimli Tedavi 2010, yıllarında tüberküloz hasta sayısı sırasıyla 71, 56 ve 60 tır yılı hastalarının % 80 ine sağlık personellerimiz tarafından, diğerlerine de aile üyelerince doğrudan gözetimli tedavi uygulanmıştır yılı tüberküloz insidansımız yüz binde 10,92 Çocuklar hastalıklardan ancak aşılarla korunur! Aşı Oranları DaBT-İPA-Hib-1 DaBT-İPA-Hib-3 KKK BCG Hepatit B ,

15 Sağlık personeli aşılaması kapsamında 308 doz Td aşısı, 88 doz KKK aşısı, doz Hepatit B aşısı, 14 doz suçiçeği aşısı ve 61 doz Hepatit A aşısı uygulanmıştır yılı Erişkin Bağışıklama Farkındalık Programı kapsamında 65 yaş üstü kişiye Pnömokok aşısı yapılmıştır. Şube olarak İl ASİE Danışma Kurulu toplanmış ve 18 ASİE vakasının değerlendirmesi yapılmıştır tarihinde Açık Cezaevinde 230 kişiye İnfluenza, Verem, Bulaşıcı ve Zoonotik hastalıklar Eğitimi verilmiştir. Aile Hekimliği İzleme ve Değerlendirme Şubesi: Bu şubemizin amacı; Aile Hekimliği Kanununun Denetim Başlıklı 6. Maddesi, Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinin Denetim Başlıklı 29. Maddesi gereğince; Aile Hekimliği Uygulama Daire Başkanlığının tarih ve sayılı yazısı doğrultusunda, 2012 yılında belirli tarihlerde Aile Sağlığı Merkezleri ve Aile Hekimliği Birimlerinin denetimlerini yapmak, Hekimlerinden gelen performans kesintileri ile ilgili itirazları, aylık olarak Performans İtiraz Komisyonunca değerlendirmektir yılında tüm AHB ve ASM denetimleri yapılmış gene aynı yıl Aile Hekimleri hakkında 32 şikayet başvurusu olmuş, bu şikayet başvurularının 28 i tamamlanmıştır. 4 ünün incelemesi devam etmektedir. Tamamlanan 28 şikayetin 2 sine ihtar puanı cezası uygulanmıştır. İl Aile Hekimliği uygulamaları karar destek sistemi aracılığı ile düzenli ve sürekli bir şekilde izlenmekte veri kalitesi ve güvenirliğinin artırılması amacıyla kontroller yapılmakta, aynı zamanda saha uygulamaları ile aile hekimliği birimlerimiz ve aile sağlığı merkezlerimiz hizmet kalitesi ve verimliliği açısından izlenmektedir. Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi: Bu şubemizin amacı; Çevre Sağlığı hizmetlerini yerine getirirken bireylerin sağlıklı suya ulaşabilmesidir. Sağlık Bakanlığı nın içme kullanma ve yüzme suyu kalite kontrol sistemi sayesinde su analiz sonuçları anlık değerlendirilmesi mümkün olmakta, mevcut problemlere müdahale erken ve etkili olabilmektedir. İçme Suyu Kontrol İzlemi İzlem Uygun % Uygun Değil % Denetim İzlemi İzlem Uygun % Uygun Değil % Bakiye Klor İzlem İzlem Yeterli % Yetersiz % ,1

16 Yüzme Alanları İzlem Çalışması Mavi Bayrak İzlem Noktası Yüzme Alanı İzlem Noktası A Sınıfı B Sınıfı A Sınıfı B Sınıfı C Sınıfı İlimizdeki yüzme alanlarımız Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün web sitesinden görülmektedir. Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğünü sizlere kısaca tanıtmaya çalıştık. Saygı ve sevgilerimizle hepinize sağlık ve esenlikler dileriz.

EDİRNE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

EDİRNE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ EDİRNE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Şehirler Sultanı, Sultanlar Şehri Edirne. Edirne, yalnızca ülkemizin batıya açılan sınır kapısı değil; aynı zamanda zengin tarihi dokusu ile batıya açılan prestij kapımızdır.

Detaylı

2014-2018 STRATEJİK PLANI RİZE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİK PLAN 2014-2018

2014-2018 STRATEJİK PLANI RİZE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİK PLAN 2014-2018 1 STRATEJİK PLAN 2014-2018 2 GİRİŞ Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi var demektir atasözünde vurgulandığı gibi geleceğe ümitle bakmak sağlıklı bir toplumun özelliğidir. Dünyada sağlık alanında

Detaylı

2013-2017 STRATEJİK PLANI SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİK PLAN 2013-2017

2013-2017 STRATEJİK PLANI SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİK PLAN 2013-2017 1 SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİK PLAN 2013-2017 SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 2 3 GİRİŞ Uzm. Dr. İl Sağlık Müdürü İÇİNDEKİLER 2013-2017 STRATEJİK 4 SUNUŞ... 2 GİRİŞ... 3 KISALTMALAR... 6 BİRİNCİ BÖLÜM... 6 STRATEJİK ANALİZ...

Detaylı

TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU TAŞRA TEŞKİLATI HİZMET BİRİMLERİNİN GÖREVLERİ, ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI İLE KADRO STANDARTLARI HAKKINDA YÖNERGE 1

TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU TAŞRA TEŞKİLATI HİZMET BİRİMLERİNİN GÖREVLERİ, ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI İLE KADRO STANDARTLARI HAKKINDA YÖNERGE 1 TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU TAŞRA TEŞKİLATI HİZMET BİRİMLERİNİN GÖREVLERİ, ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI İLE KADRO STANDARTLARI HAKKINDA YÖNERGE 1 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE

Detaylı

Faaliyet Raporu ŞUBAT 2015

Faaliyet Raporu ŞUBAT 2015 2014 Faaliyet Raporu ŞUBAT 2015 Vatandaşın sağlığı ve sağlamlığı her zaman üzerinde dikkatle durulacak ulusal sorunumuzdur. Çünkü; Cumhuriyet düşünsel, bilimsel ve bedensel bakımlardan güçlü ve yüksek

Detaylı

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Türkiye Halk Sağlığı Kurumu - 2 - 2015 Yılı Performans Programı Vatandaşın sağlığı ve sağlamlığı her zaman üzerinde dikkatle durulacak ulusal sorunumuzdur. Çünkü; Cumhuriyet düşünsel, bilimsel ve bedensel

Detaylı

BURSA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİK PLANI

BURSA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİK PLANI BURSA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİK PLANI OCAK 2006 1 DURUM ANALİZİ 1.1 Kurum İçi Analiz SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİK PLANI 1.1.1 Kurumun Tarihçesi ve Yapısı Cumhuriyet döneminin sağlık örgütlenmesi girişimleri

Detaylı

TÜRKİYE SAĞLIK HİZMETLERİNDE ÜÇ YIL

TÜRKİYE SAĞLIK HİZMETLERİNDE ÜÇ YIL T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE SAĞLIK HİZMETLERİNDE ÜÇ YIL (MAYIS 1999 MAYIS 2002) 1 SUNUŞ Türk toplumunun sağlık düzeyini yükseltmek, gelecek nesillerimizin daha iyi şartlarda yetişmesini sağlamak, ülkemizin

Detaylı

ARDAHAN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ 2013-2017 STRATEJİK PLAN

ARDAHAN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ 2013-2017 STRATEJİK PLAN ARDAHAN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ 2013-2017 STRATEJİK PLAN 2012, İÇİNDEKİLER 1.STRATEJİK PLAN 2.MİSYON 3.VİZYON 4.TEMEL İLKE VE DEĞERLER 5.STRATEJİK

Detaylı

2014-2018 STRATEJİK PLAN TASLAĞI

2014-2018 STRATEJİK PLAN TASLAĞI 2014-2018 STRATEJİK PLAN TASLAĞI İÇİNDEKİLER Sayfa No. I. GİRİŞ. 2 II. III. STRATEJİK PLAN ÇALIŞMASINDA UYGULANAN YÖNTEM II.1. Yasal Çerçeve. 4 II.2. Stratejik Plan Modeli.. 4 DURUM ANALİZİ III.1. Kamu

Detaylı

-RAPOR- (İmar ve Bayındırlık Komisyonu ) İL GENEL MECLİS BAŞKANLIĞINA / ÇORUM

-RAPOR- (İmar ve Bayındırlık Komisyonu ) İL GENEL MECLİS BAŞKANLIĞINA / ÇORUM -RAPOR- (İmar ve Bayındırlık Komisyonu ) İL GENEL MECLİS BAŞKANLIĞINA / ÇORUM İl Genel Meclisi Başkanlığınca 06/06/2014 tarihinde İmar ve Bayındırlık Komisyonu na havale edilen, İlimiz Merkez ilçe Ayvalı

Detaylı

2014 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU

2014 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU 2014 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU BULAŞICI OLMAYAN HASTALIKLAR-PROGRAMLAR VE KANSER KANSER DAİRE BAŞKANLIĞI 2015-ANKARA I İÇİNDEKİLER Sayfa No KISALTMALAR III TABLO ŞEKİL GRAFİK DİZİNİ IV ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU

Detaylı

KAPSAM. Tablo 1: Stratejik Amaç ve Hedefler AMAÇLAR NO HEDEFLER

KAPSAM. Tablo 1: Stratejik Amaç ve Hedefler AMAÇLAR NO HEDEFLER 0 AMAÇ İl Sağlık Stratejik Planı; İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği olmak üzere üç kurumun ortak çalışmaları ile kalkınma planları, programlar, ilgili

Detaylı

SAĞLIK HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ HAKKINDA YÖNERGE

SAĞLIK HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ HAKKINDA YÖNERGE SAĞLIK HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ HAKKINDA YÖNERGE BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam ve Genel İlkeler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar Amaç Madde 1 - Bu Yönerge, Bakanlığı taşra teşkilatının bütün kademelerinde

Detaylı

Türkiye de. erem Savaşı. Dergisi. Tuzla Verem Savaşı Dispanseri Hizmete Açıldı. VSD lerde Modernizasyon Çalışmaları Tüberkülozda Sertifikalı Eğitim

Türkiye de. erem Savaşı. Dergisi. Tuzla Verem Savaşı Dispanseri Hizmete Açıldı. VSD lerde Modernizasyon Çalışmaları Tüberkülozda Sertifikalı Eğitim Yıl:2 Sayı:3 Mayıs 2011 Türkiye de erem Savaşı ISSN: 1309-8551 VSD lerde Modernizasyon Çalışmaları Tüberkülozda Sertifikalı Eğitim Tuzla Verem Savaşı Dispanseri Hizmete Açıldı Tüberküloz Epidemiyolojisi

Detaylı

BĠLECĠK HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

BĠLECĠK HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ BĠLECĠK HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Stratejik Plan 2014-2018 Mayıs-2014 İçindekiler GĠRĠġ... 3 KISALTMALAR... 4 STRATEJĠK ANALĠZ... 6 ĠLGĠLĠ MEVZUATLAR... 8 BĠLECĠK HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ TEġKĠLAT YAPISI...

Detaylı

T.C. HATAY İL ÖZEL İDARESİ STRATEJİK PLÂNI 2006-2010

T.C. HATAY İL ÖZEL İDARESİ STRATEJİK PLÂNI 2006-2010 T.C. HATAY İL ÖZEL İDARESİ HATAY İL ÖZEL İDARESİ STRATEJİK PLÂNI 2006-2010 NİSAN 2006 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... 1 2. MİSYON VE VİZYON... 4 3. SEKTÖREL ANALİZLER VE PLÂNLAR... 5 3.1. EĞİTİM HİZMETLERİ...

Detaylı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 1413)

Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 1413) 301 aile planlaması hizmetlerinin etkili ve sürekli olarak verilmesini sağlamak, denetlemek, değerlendirmek, b) Hızla ilerleyen teknolojiyi izleyerek aile planlaması amacıyla kullanılan gebeliği önleyici

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2013-2017

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2013-2017 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2013-2017 ARALIK - 2012 BAKAN SUNUŞU İnsan Önce İnsan Eşref-i mahlûkat insan Bu düstur ile yola çıktık. Rehberimiz İnsanların en hayırlısı insanlara hizmet edendir.

Detaylı

Mustafa Kemal ATATÜRK

Mustafa Kemal ATATÜRK Mustafa Kemal ATATÜRK 1 Aziz KOCAOĞLU İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI 2 İnş.Müh. Hasan ARSLAN ÇİĞLİ BELEDİYE BAŞKANI 3 ÜST YÖNETİCİNİN SUNUŞU: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yönetim alanında hızlı

Detaylı

Türkiye de Yakın Tarihte Yapılan Sağlık Reformları

Türkiye de Yakın Tarihte Yapılan Sağlık Reformları ISBN 978-975-590-282-1 OECD Sağlık Sistemi İncelemeleri Türkiye OECD VE IBRD/DÜNYA BANKASI 2008 Bölüm 2 Türkiye de Yakın Tarihte Yapılan Sağlık Reformları 35 Bu bölümde, Türkiye de sağlık sisteminde yapılan

Detaylı

UYUM EĞİTİMİ EĞİTİM MATERYALİ SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU UYUM EĞİTİMİ KAYNAK DOKÜMANI BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK PERSONELİ İÇİN

UYUM EĞİTİMİ EĞİTİM MATERYALİ SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU UYUM EĞİTİMİ KAYNAK DOKÜMANI BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK PERSONELİ İÇİN UYUM EĞİTİMİ EĞİTİM MATERYALİ SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU UYUM EĞİTİMİ KAYNAK DOKÜMANI BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK PERSONELİ İÇİN 2013 İçindekiler UYUM EĞİTİMİ EĞİTİM MATERYALİ... 0 İçindekiler...

Detaylı

Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetlerin Bütünleşmesi Sempozyumu RAPORU. 18 19 Eylül 2013 İSTANBUL EVDE BAKIM DERNEĞİ

Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetlerin Bütünleşmesi Sempozyumu RAPORU. 18 19 Eylül 2013 İSTANBUL EVDE BAKIM DERNEĞİ Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetlerin Bütünleşmesi Sempozyumu RAPORU 18 19 Eylül 2013 İSTANBUL EVDE BAKIM DERNEĞİ 18-19 Eylül 2013, Ortaköy Kültür Merkezi, İstanbul Evde Bakım Derneği olarak; Evde Sağlık &

Detaylı

Büyükşehir Muhtarlarla Toplandı

Büyükşehir Muhtarlarla Toplandı Büyükşehir Muhtarlarla Toplandı 2. Uluslararası Zurna Festivali Muğla ya Yeni Otobüsler Sevgili Hemşehrilerim; Basın Bülteni ilk sayısı ile sizlerle buluşurken, çevireceğiniz her sayfadaki haberlerin,

Detaylı

erem Savaşı Türkiye de Dergisi Türkiye de Veremle Mücadelede Ortak Hareket Çalıştayı II 2011-2015 Stop TB Küresel Planı www.verem.saglik.gov.

erem Savaşı Türkiye de Dergisi Türkiye de Veremle Mücadelede Ortak Hareket Çalıştayı II 2011-2015 Stop TB Küresel Planı www.verem.saglik.gov. Yıl:2 Sayı:2 Ocak 2011 Türkiye de erem Savaşı ISSN: 1309-8551 Türkiye de Veremle Mücadelede Ortak Hareket Çalıştayı II 2011-2015 Stop TB Küresel Planı Robert KOCH Enstitüsü Sağlık Kurumlarında Tüberküloz

Detaylı

İçindekiler 102 104 105 106 112 116

İçindekiler 102 104 105 106 112 116 Yönetim Şemaları İstanbul da Sağlığı Yönetenler İstanbul da Sağlık Bölgeleri İstanbul Nüfus Özellikleri Sağlık Düzeyi Ölçütleri Sağlık İnsan Gücü Sağlık Kurumları Verileri Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri

Detaylı

ULUSAL KANSER PROGRAMI 2009-2015

ULUSAL KANSER PROGRAMI 2009-2015 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KANSERLE SAVAŞ DAİRESİ BAŞKANLIĞI ULUSAL KANSER PROGRAMI 2009-2015 Editör Murat Tuncer Yardımcı Editörler Nejat Özgül Emire Özen Olcayto Murat Gültekin Bengü Erdin ISBN 978-975-590-285-2

Detaylı

Türkiye de Tütün Kontrolü Politikaları

Türkiye de Tütün Kontrolü Politikaları Türkiye de Tütün Kontrolü Politikaları Yazarlar Nazmi Bilir Banu Çakır Elif Dağlı Toker Ergüder Zeynep Önder ÖZET Bu rapor, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Bloomberg Tütünle Mücadele Küresel Girişimi

Detaylı

(2014-2018) SAĞLIKLI YAŞAM VE HAREKETLİLİK PROGRAMI

(2014-2018) SAĞLIKLI YAŞAM VE HAREKETLİLİK PROGRAMI Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) SAĞLIKLI YAŞAM VE HAREKETLİLİK PROGRAMI eylem planı Program Koordinatörü OCAK 2015 SAĞLIKLI YAŞAM VE HAREKETLİLİK ÖNCELİKLİ DÖNÜŞÜM PROGRAMI EYLEM PLANI 1. Programın Amacı

Detaylı

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. İL SAĞLIK AFET ve ACİL DURUM PLANI (İL-SAP) HAZIRLAMA KILAVUZU TASLAK

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. İL SAĞLIK AFET ve ACİL DURUM PLANI (İL-SAP) HAZIRLAMA KILAVUZU TASLAK Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü İL SAĞLIK AFET ve ACİL DURUM PLANI (İL-SAP) HAZIRLAMA KILAVUZU TASLAK 2 BASKI Anıl Matbaacılık Özveren Sokak No:13/A Demirtepe Kızılay / ANKARA Tel:

Detaylı