LIBERTY SİGORTA OTO KASKO SİGORTA POLİÇESİ SAHİPLERİ İÇİN ASİSTANS PROGRAMINA UYGUN HİZMETLER VE ŞARTLAR (AĞIR VE ÖZEL MAKSATLI TİCARİ ARAÇLAR)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "LIBERTY SİGORTA OTO KASKO SİGORTA POLİÇESİ SAHİPLERİ İÇİN ASİSTANS PROGRAMINA UYGUN HİZMETLER VE ŞARTLAR (AĞIR VE ÖZEL MAKSATLI TİCARİ ARAÇLAR)"

Transkript

1 LIBERTY SİGORTA/AĞIR TİCARİ KASKO YARDIM HİZMETLERİ/ / 12 LIBERTY SİGORTA OTO KASKO SİGORTA POLİÇESİ SAHİPLERİ İÇİN ASİSTANS PROGRAMINA UYGUN HİZMETLER VE ŞARTLAR (AĞIR VE ÖZEL MAKSATLI TİCARİ ARAÇLAR) 2015

2 LIBERTY SİGORTA/AĞIR TİCARİ KASKO YARDIM HİZMETLERİ/ / 12 Araç Teminatları Aracın çekilmesi Aracın vinç ile kurtarılması Ağır TL/ yılda 2 kez Özel Maksatlı TL/ yılda 2 kez Ağır TL/ yılda 2 kez Özel Maksatlı TL/ yılda 2 kez Aracın kaza geçirmesi nedeniyle konaklama ve seyahat Onarılan aracın alınması için seyahat Aracın emanet ve muhafazası Seyahat Sınırsız Konaklama 3*/4* Otel Max. 3 gece Sınırsız 600 TL Web tabanlı hasar ön tespit uygulaması Araç bilgi hattı Poliçede belirtilen şartlarla Bağlantı Ferdi Teminatlar Kaza sonucu yaralanma durumunda nakil Taburcu olduktan sonra daimi ikametgaha nakil Sınırsız Sınırsız Sigortalıya yapılacak tedavi Seyahat Sınırsız nedeniyle aile üyelerinden birinin Konaklama 3*/4* otel seyahati ve konaklaması Max. 5 gece Vefat eden Sigortalı nın nakli İşyerinde meydana gelen hasar nedeniyle geri dönüş seyahati Acil mesajların iletilmesi Sınırsız Sınırsız Sınırsız ÖNEMLİ NOTLAR Aşağıda tanımlanan hizmetlerden yararlanma hakkı, araç çekme ve kurtarma hizmetleri dışında Daimi İkametgah ın bulunduğu il dışında yürürlüğe girecektir. Altı çizilen bu hizmetler için herhangi bir kilometre kısıtlaması yoktur.

3 LIBERTY SİGORTA/AĞIR TİCARİ KASKO YARDIM HİZMETLERİ/ / 12 Aşağıda coğrafi sınırlara tabi olarak, poliçe teminatları iki bölümde verilir. Bölüm. 1 TEMİNATLAR Araç Teminatları COĞRAFİ SINIRLAR Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC de geçerlidir. Sadece çekme ve kurtarma hizmetleri Türkiye Cumhuriyeti, K.K.T.C, Avrupa Ülkeleri, Akdeniz Ülkeleri nde de verilmektedir. Bölüm. 2 Ferdi Teminatlar Türkiye Cumhuriyeti ve K.K.T.C nde geçerlidir. TANIMLAR Sigortalı Kişi 1. Poliçenin adına kesildiği aracın sahibi, 2. Eğer yukarıdakinden farklı ise Aracın Daimi Sürücüsü anlamındadır. Aile Üyeleri Sigortalı kişinin kendisiyle birlikte sürekli ikamet eden eşi, çocukları ve ebeveyni. Lehdar 1. Sigortalı kişi, 2. Sürücü sigortalıdan başka biri ise araç sürücüsü ve kaza anında araçta bulunan 1 yolcu. Ağır ticari araç Ağırlığı 10 tonu aşmayan ve poliçede belirtilen midibüs, açık kasa, kapalı kasa kamyon,ve çekici tipi ticari amaçlı kullanılan araçlardır. Sigortalı araca ait eklentiler de (römork, treyler, dorse) trafik tescili verilmiş ve ruhsatta belirtilmiş ve ayrıca prim ödenmesi koşuluyla bu poliçe ile teminat altında kabul edilecektir. İnşaata yönelik endüstriyel araçlar, askeri araçlar kapsam dışıdır. Özel maksatlı ticari araç Ağırlığı 10 tonun üzerinde ve poliçede belirtilen otobüs, tır, dorse treyler, tanker ve mikser tipi ticari amaçlı kullanılan araçlardır. Sigortalı araca ait eklentiler de (römork, treyler, dorse) trafik tescili verilmiş ve ruhsatta belirtilmiş ve ayrıca prim ödenmesi koşuluyla bu poliçe ile teminat altında kabul edilecektir. İnşaata yönelik endüstriyel araçlar, askeri araçlar kapsam dışıdır. Daimi İkamet Ülkesi Poliçenin düzenlendiği ülke anlamındadır. (Türkiye Cumhuriyeti ) Daimi İkametgah Sigortal ının Daimi İkamet Ülkesi nde bulunan evi veya İkametgahı anlamındadır.

4 LIBERTY SİGORTA/AĞIR TİCARİ KASKO YARDIM HİZMETLERİ/ / 12 Arıza Aracın hareketsiz kalmasına neden olan elektrik/elektronik veya mekanik arıza. Ön cam kırılması, lastik patlaması kaza; yakıt bitmesi, akü boşalması arıza kapsamındadır. Kaza Aracın hareketsiz kalmasına neden olan karayolu trafik kazası ya da ani ve şiddetli dışarıdan kaynaklanan bir neden sonucunda meydana gelen tahribat. Aracın trafikte seyredemeyecek şekilde kısmi hasara uğraması ve/veya bu hasar sonucu kırık farlar, tehlikeli sarkan keskin parçalar veya araç kullanımı sırasında düşecek parçalar gibi nedenler ile trafik güvenliğinin tehdit etmesi durumunda da araç hasarlı kabul edilir. KAPSAM Öngörülemeyen bir olay sonucunda, olayın coğrafi sınırların dışında meydana gelmemesi kaydıyla, Şirket, sigortalıya, bu Poliçe nin 1nci ve 2inci bölümleri arasında Teminatlar adı altında belirtilen yardımları derhal sağlayacaktır. BÖLÜM 1 : ARAÇ TEMİNATLARI Şirket, aracın çekilmesi ve kurtarılması hizmetlerini Daimi İkametgah'tan 0 km'den itibaren, geri kalan diğer hizmetleri Daimi İkametgah'ın bulunduğu il dışında, Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC de temin edecektir. Web tabanlı hasar ön tespit hizmeti sadece Türkiye de sağlanmaktadır. 15 yaşın üzerindeki araçlar için arıza durumunda araç teminatları ve kişisel yardım hizmetleri kapsam dışındadır. 1) Aracın çekilmesi ve kurtarılması Kaza durumunda sigortalı aracın kazanın gerçekleştiği il dahilinde en yakın Liberty Sigorta özel servisine limitler dahilinde çekimini sağlayacaktır. Eğer o ilde özel anlaşmalı servis bulunmuyorsa veya müşteri özel servis talep etmiyorsa yetkili anlaşmalı servise çekilmesi, anlaşmalı yetkili servis bulunmuyorsa müşterinin istediği herhangi bir servise çekilmesini limitler dahilinde karşılayacaktır. Ağır Ticari Araçlarda Özel Maksatlı Ticari Araçlarda TL / yılda 2 kez TL / yılda 2 kez dir. İstanbul içerisinde sigortalıdan kıta değişim ücreti talep edilmez. Bu limiti aşan tutar önceden bilgilendirmek suretiyle sigortalıdan tahsil edilecektir. Arıza durumunda ise Şirket, sigortalı aracın arızanın gerçekleştiği noktaya en yakın yetkili servise çekilmesinden sorumlu olacaktır. Sigortalının, aracın en yakın yetkili servis yerine daha uzak bir noktaya çekilmesini talep etmesi durumunda komşu il dahilinde, çekme hizmeti aşağıdaki limitler dahilinde (kıta değişim ücreti dahil) verilecektir.

5 LIBERTY SİGORTA/AĞIR TİCARİ KASKO YARDIM HİZMETLERİ/ / 12 Arıza durumunda sadece araca yönelik hizmetler verilir ve 15 yaş üzeri araçlarda arıza durumunda hizmeti verilmez. Kaza neticesinde sigortalı aracın yolun dışına çıkarak vinç ile kurtarılmasının gerektiği durumlarda tüm organizasyonu yapacak ve aracın aşağıdaki limitler dahilinde kurtarılmasını sağlayacaktır. Bu limiti aşan tutar önceden bilgilendirmek suretiyle sigortalıdan tahsil edilecektir. Ağır Ticari Araçlarda Özel Maksatlı Ticari Araçlarda TL / yılda 2 kez TL / yılda 2 kez dir. Karayolları Trafik Kanunu nda belirtilen karayolları tanımına istinaden, sigortalı aracın sadece karayolunda herhangi bir kazaya ya da hasara uğramaksızın çamura saplanması ve kurtarılması gereken durumlarda asistans şirketi gereken kurtarma işlemini belirtilen limit ile sınırlı olarak gerçekleştirir. Aracın bagaj ve yükünden dolayı çekilmesine veya kurtarılmasına engel bir durum var ise, bagaj veya yükün boşaltılmasından Şirket sorumlu değildir. Ancak, Şirket ve Şirket in bölgedeki anlaşmalı hizmet sağlayıcısının, Sigortalı aracın içerisinde bulunan yükü ile çekilmesinde teknik olarak bir sorun görmediği hallerde ve Sigortalı nın yazılı onayı ile çekme organizasyonunu yukarıda belirtilen limitlere kadar gerçekleştirebilir. Bu durumda, yüke veya aracın yüklü çekilmesinden dolayı araca gelebilecek zararlardan ve aracın yüküyle çekilmesinden dolayı oluşabilecek ek masraflardan Şirket sorumlu olmayacaktır. Yine şirket, mümkün olabilen durumlarda, bölgedeki ve olay yerindeki anlaşmalı hizmet birimlerinden temin edebildiği olanaklar çerçevesinde kaza yapan araçtaki yükü taşıyabilecek benzer bir araç temin edilmesi, yükün boşaltılması veya başka bir araca nakledilmesi organizasyonunu ve bu amaçla ortaya çıkabilecek maliyetlerin sigortalı tarafından bölgedeki hizmet birimine direkt ödemesi koşuluyla sağlar. Çekme veya kurtarma için, bölgedeki çekici / kurtarıcı firmalara ait çekici araçların ulaşabileceği, emniyetle yürüyebileceği yollar üzerinde olması halinde hizmet sağlanacaktır. Bu menfaat kapsamında aracın tamir masraflarına ilişkin olarak herhangi bir meblağ ödenmeyecektir. Meydana gelen arıza veya kazaya ait tamiri yapabilecek tamirhanenin K.K.T.C sınırları içinde bulunmaması durumunda, K.K.T.C sınırları içinde en yakın tamirhaneye çekilmesi için oluşacak bedeli aşan kısım ile oluşacak idari ve gümrük işlemlerine ait ücretler Daimi Sürücü tarafından karşılanacaktır. İdari ve gümrük işlemlerinin yapılmasından Daimi Sürücü sorumludur, Şirket in bu işlemlerle ilgili bir sorumluluğu olmayacaktır. Çekme/Kurtarma Hizmeti: Poliçede çekme teminatı bulunması halinde uygun olmayan hava şartları, mücbir sebepler ve olağandışı durumlar hariç olmak üzere büyük şehirlerde 3 aylık dönemlerde ortalama 45 dakika içerisinde, şehir dışına hizmetin verilmesinin gerekmesi halinde en yakın şehir merkezine 50 km ye kadar uzaklıkta bulunan yerlere ortalama 120 dakika içerisinde çekme hizmetinin verilmesi.

6 LIBERTY SİGORTA/AĞIR TİCARİ KASKO YARDIM HİZMETLERİ/ / 12 2) Yol kenarı yardım Araç arıza nedeniyle hareketsiz kaldığında, Şirket, sigortalı aracın yol kenarında onarımı için mümkün olabilen hallerde ve Şirket Yol Kenarı yardım networkü veya ilgili otomobil marka yetkili servislerinin bu hizmeti sağlayabilecek teşkilata sahip olması koşuluyla gerekli organizasyonu yapar. Şirket ile yol yardım anlaşması yapılmış otomobil markaları için Lehdar, yardım aracının olay yerine ulaşımına ilişkin 50 km ye kadar herhangi bir yol ücreti ödemez. Şirket Yol Kenarı Yardım aracının ulaşamadığı ve Yol yardım anlaşması olmayan diğer markalar için Şirket tarafından yol ücretinin Lehdar tarafından ödenmesi koşuluyla sadece organizasyon yapılır. Yetkili araç servisi talep edildiği esnada müsait değil ise ya da yol yardım anlaşması olmayan bir servis ise bu teminatla ilgili sorumluluk, yol kenarı yardım teminatı hariç, aracın çekilmesi ve kapsam dahilinde olduğu durumlarda diğer teminatlar ile sınırlı olacaktır. Lehdar ın alarm merkezi ile yapacağı ilk görüşme esnasında, arızanın yol kenarında tamir edilebileceği anlaşılırsa yerinde tamir için Şirket Yol Kenarı yardım networkü veya belirtilen markalara ait Yetkili Araç Servisi gönderilecek, aksi taktirde Şirket tarafından aracı çekmek maksadıyla doğrudan çekici gönderilecektir. Şirket, Şirket Yol Kenarı yardım networkü veya Yetkili Araç Servisi'nin olay yerine maksimum 50 Km/ye kadar tek yön ulaşım ve 1 saate kadar servis işçilik ücretini karşılar. Araç yol kenarında tamir edilemediği takdirde de aracın çekilmesi hizmeti verilecektir. Bu menfaat kapsamında malzeme ve yedek parça bedellerine ilişkin olarak herhangi bir meblağ ödenmeyecektir. Çekme veya yol kenarında onarım hizmetleri arasındaki tercih Sigortalı tarafından yapılır ve bu iki hizmetten sadece bir tanesinin maliyeti Şirket tarafından karşılanır. 3) Konaklama ve seyahat Aracın kaza ve arızası durumunda, Şirket aşağıdaki masraflardan birini karşılayacaktır. a) Eğer tamirat mesai saatleri içerisinde yapılamıyorsa, Sigortalı'nın 4 yıldızlı (yoksa 3 yıldızlı) otelde aracın onarımını bekleme amacıyla azami 3 geceye kadar otel masrafları (standart oda+kahvaltı), YA DA, b) Şirket, sigortalının Daimi İkametgah a dönüşünde meydana gelen seyahat masraflarını, veya Sigortalı seyahate devam etmek isterse, seyahat için planlanan yere kadar olan seyahat masraflarını ödeyecektir. Ancak bu son seçenek dahilinde yapılacak olan masrafların, Daimi İkametgah a dönüş masraflarını aşmaması gerekir. Bu teminatdaki hizmetlerden Sigortalı nın tercihine göre sadece biri verilmektedir. 4) Onarılan aracın alınması için seyahat ile emanet ve muhafazası Kaza geçiren, arıza yapan veya çalınan aracın sigortalının ikamet ettiği il dışında bir yerde onarımından veya bulunmasından sonra ve sigortalı tarafından talep edilmesi halinde şirket aşağıdaki masrafları ödeyecektir

7 LIBERTY SİGORTA/AĞIR TİCARİ KASKO YARDIM HİZMETLERİ/ / 12 a) Aracı Daimi İkametgah a götürmek için Sigortalı nın veya tayin ettiği herhangi bir kişinin aracın tamir edildiği mekana kadar yaptığı seyahat masrafları. b) Tamir edilmiş aracın 600 TL limit dahilinde emanet ve muhafaza masrafı. c) Tamir edilmiş aracın teslim alınması için bedelsiz sürücü. Aracın pert olması veya çalındıktan sonra aracın bulunması halinde, Şirket,aracın emanet ve muhafazasını azami 600 TL limit dahilinde sağlar ve öder. Günlük otopark ücreti belediye otopark ücretlerinin üzerinde olamaz. Ancak bu ücret araçla ilgili pert kararı açıklandıktan sonraki süreyi kapsamayacaktır. 5) Web tabanlı hasar ön tespit uygulaması Şirket, sigorta şirketini bilgilendirmek amacıyla anlaşmalı çekici hizmet birimleri vasıtasıyla kazalı araçların çekme/kurtarma faaliyetini gerçekleştirmeden önce kaza mahallinde, kazanın, kaza yapan sigortalı aracın, varsa kazaya karışan diğer araçların ve hasarın kesin olmayan bilgilerini içeren basit bir ön rapor tutulmasını, digital fotoğraflamasını, bu bilgi ve fotoğrafların internet ortamında ilgili sigorta şirketinin şifreli alanında görüntülenmesini sağlayacak hizmetleri Türkiye de organize edecektir. Hizmet, mümkün olabilen hallerde ve şirketin hasar ön tespit hizmetine ilişkin yapılandırmış olduğu çekici firmaları ve bölgeleri için geçerlidir. Sunulan bilgiler bilgilendirme maksatlı olup, resmi ve hukuki işlemlerde delil niteliği taşımaz, sunulan hizmetler ışığında Liberty Sigorta ve anlaşmalı çekici hizmet birimleri tanık ve/veya taraf olarak gösterilemez. 6) Araç Bilgi Hattı Sigortalı nın talebi halinde, tüm Türkiye deki tamirhaneler, araç onarım istasyonları, distribütör firmalar ve araç markalarının servis istasyonları ile ilgili mümkün olabilen durumlarda adres ve telefon bilgisi verilir. 7) Profesyonel sürücü hizmeti Sürücünün Aracı kullanmayı imkansız kılan bir kaza geçirmesi ya da vefatı halinde, Sürücünün beraberinde bulunanlardan hiçbirinin Sürücünün yerine geçememesi kaydıyla, Şirket, Aracı kullanarak Araçta bulunanları Daimi İkametgah a veya seyahat için planlanan yere götürmek üzere profesyonel bir sürücü temin edecektir. 8) Yedek parça temini ve ulaştırılması organizasyonu Şirket, aracın hareketini sağlayacak yedek parçanın aracın tamir edildiği yerde bulunamaması durumunda, Türkiye sınırları içerisinde yedek parçanın bulunmasına çalışacak ve eğer temin edilir ise gönderilmesini organize edecektir. Temin edilen yedek parçanın maliyeti Lehdar tarafından, 20 kg a kadar nakliye masrafları Şirket tarafından ödenecektir. BÖLÜM 2 : FERDİ TEMİNATLAR

8 LIBERTY SİGORTA/AĞIR TİCARİ KASKO YARDIM HİZMETLERİ/ / 12 Şirket, bu menfaatleri, ancak sigortalı Daimi İkametgah ın bulunduğu il dışında Türkiye de temin edecektir. Ferdi teminatlar sigortalı araç ile meydana gelen trafik kazalarında sağlanacaktır. 1) Sigortalı nın araç kazası sonucu yaralanması durumunda nakli Sigortalı nın, Sigortalı araç ile gerçekleştirilen bir trafik kazası sonucu yaralanması nedeniyle, Şirket, Sigortalı nın ambulans veya refakatçi doktor ve Şirket in doktoru tarafından en uygun kabul edilen herhangi bir nakil aracıyla uygun olan en yakın tıbbi merkeze veya bir tıbbi merkezden diğerine nakli için gerekli giderleri karşılayacaktır. Bir tıbbi merkezden diğer bir tıbbi merkeze nakil, ancak, bulunulan tıbbi merkezde hastaya yapılacak tedavi için gerekli donanım ve tıbbi ekip yoksa sağlanacaktır. Naklin yapılabilmesi için, tedavi eden doktorun düzenleyeceği tıbbi rapor gerekmektedir. Şirket hiçbir zaman herhangi bir tıbbi yardım operasyonunda resmi kuruluşların yapması gereken kurtarma hizmetine müdahale etmeyecektir. Resmi veya özel şirket tarafından bu hizmet verilse de şirket, hiçbir zaman ödemeyi üstlenmeyecektir. Hava Ambulansının gerekli olduğu durumlarda Şirket sadece hizmetin organizasyonundan sorumlu olacak, ancak oluşacak her türlü masraf Sigortalı tarafından ödenecektir. 2) Sigortalı nın taburcu olduktan sonra Daimi İkametgah a nakli Sigortalı nın, Sigortalı araç ile gerçekleştirilen bir trafik kazası nedeniyle yaralanma sonucu gerçekleştirilen tedavisinin sona ermesi durumunda, Şirket, Sigortalı yı ambulans veya refakatçi doktor ve Şirket in doktoru tarafından en uygun kabul edilen herhangi bir nakil aracıyla Daimi İkametgah a nakli için gerekli giderleri karşılayacaktır. Naklin yapılabilmesi için, tedavi eden doktorun düzenleyeceği tıbbi rapor gerekmektedir. 3) Sigortalı nın aile üyelerinden birinin seyahati ve konaklaması Şirket, Sigortalı araç ile gerçekleştirilen bir trafik kazası sonucu Sigortalı nın 5 günden fazla hastanede kalması gerektiğinde, bir aile üyesi için hastanenin bulunduğu yere seyahat masraflarını ve en fazla 5 geceyle sınırlı olmak üzere 3*/4* otelde konaklama masraflarını (standart oda+kahvaltı) karşılayacaktır. 4) Vefat eden Sigortalı nın nakli Sigortalı nın, Sigortalı araç ile yaptığı trafik kazası sonucu vefatı halinde Şirket; cenazenin defnedilmesi için Daimi İkamet Yeri ne naklini organize edecektir. Cenaze töreni ve defin masrafları kapsam dışındadır. 5) Yakın bir aile mensubunun ölümü sonrası meydana gelen seyahat masraflarının karşılanması a) Sigortalı nın yakın bir aile mensubunun Daimi İkamet Yeri nde ölümü nedeniyle seyahatini yarıda kesmek zorunda kaldığında, Şirket, Sigortalı nın Daimi İkametgahı na dönüşünü organize edecek ve masraflarını karşılayacaktır.

9 LIBERTY SİGORTA/AĞIR TİCARİ KASKO YARDIM HİZMETLERİ/ / 12 Bu menfaat, sadece, Sigortalı nın asıl seyahat için kullanmış olduğu taşıma araçlarını kullanamadığında mümkündür. b) Eğer Lehdarlar dan birisi kendisine refakat edecek kimse bulunmayan bir çocuk (15 veya daha küçük yaşta) ise, Şirket, Daimi İkametgah a seyahati süresince kendisine bir refakatçi temin edecektir. 6) İşyerinde meydana gelen bir hasar sebebiyle ortaya çıkan seyahat masraflarının karşılanması Sigortalı nın işyerindeki hırsızlık, yangın veya patlama nedeniyle oturulamaz veya çalışılamaz hale gelmesi, ya da fazla zararın ortaya çıkması riski sebebiyle, Sigortalı'nın evinde veya işyerinde bulunması gerektiği durumlarda, Şirket, Sigortalı'nın Daimi İkametgahı na dönüşünü organize edecek ve masraflarını karşılayacaktır. Bu menfaat, sadece, sigortalının asıl seyahat için kullanmış olduğu taşıma araçlarını kullanamadığında mümkündür. 7) İlaç Gönderilmesi Şirket ilgili doktor tarafından acil olarak yazılmış ve Lehdar ın seyahat ettiği yerde bulunamayan ilaçların Lehdar a gönderilmesi işlemini organize edecektir. İlaç bedelleri sigortalı tarafından, nakliye masrafları Şirket tarafından karşılanacaktır. 8) Acil mesajların iletilmesi Sigortalının talebi üzerine Şirket, yukarıdaki maddeler kapsamındaki konularla ilgili olarak acil veya gerekli mesajların iletilmesini sağlayacaktır. KOŞULLAR 1) Herhangi bir talep halinde Şirketin sorumluluğu, tazminat veya menfaat talep eden sigortalının bu Poliçe nin koşullarına uymakta olmaları koşuluna bağlıdır. 2) Sigortalanan kişi bu Poliçe kapsamındaki talebi için; a. Zararı asgariye indirmek için tüm makul tedbirleri alacaktır. b. İstenen menfaatleri belirten talebi bildirmek için Şirket e en kısa zamanda telefon c. edecektir. d. Şirket e gerekli tüm bilgiyi temin edecektir. e. Hiçbir ödeme, taahüt, teklif veya sorumluluk kabulünde bulunmayacaktır. 3) Şirket geri ödeme taleplerini kabul etmeyecektir. ( Mutabık kalınan geri ödeme maddeleri hariç 4) Şirket, eğer aynı şartları kapsayan ve bu Poliçe den daha evvel tanzim edilmiş olup, halen yürürlükte bulunan bir başka Sigorta/Asistans Poliçesi varsa, bu poliçe

10 LIBERTY SİGORTA/AĞIR TİCARİ KASKO YARDIM HİZMETLERİ/ / 12 kapsamında ödenmesi gereken herhangi bir menfaate ilişkin hiçbir sorumluluk kabul etmeyecektir. 5) Şirket, verdiği hizmetler ölçüsünde sorumludur; hizmetlerin verilişinden önce araçta meydana gelmiş hasarlardan Şirket sorumlu tutulamaz. 6) Şirket in sorumluluğu, sigortalının veya lehdarın poliçe şartlarına uygun hareket etmesi şartına bağlıdır. Şirket olağandışı iklim koşulları, hizmetin ulaştırılacağı yerin sosyal, ekonomik ve güvenlik şartları gibi hizmetin sağlanmasını güçleştiren şartlarda, hizmetin sağlanması için elindeki imkanlar ölçüsünde azami çabayı gösterecektir. Şirket, Sigortalının Liberty Sigortya ya başvurmuş olduğu ancak ilgili hizmetin şirket tarafından karşılanamadığı ve bunun sonucunda sigortalının kendi imkanları ile sağlamış olduğu hizmetler doğrultusunda Liberty Sigorta tarifesi ile sınırlı olmak üzere limitler dahilinde geri ödeme yapabilecektir. İSTİSNALAR 1) Şirketin, dolaylı ya da dolaysız olarak aşağıdaki durumlardan meydana gelebilecek vakalarda hiçbir hizmet verme yükümlülüğü olmayacaktır : a) Poliçe kapsamında talepte bulunan herhangi bir sigortalı veya herhangi bir başka kişinin hileli hareketleri, b) Terorizm, isyan ve ayaklanmalar, sel, deprem, volkanik patlamalar, fırtına ve meteor düşmesi gibi olağanüstü olaylar sonucu ortaya çıkan zararlar, (Terorizm, isyan ve ayaklanmalar, sel, deprem, fırtına ve meteor düşmesi gibi olayların olağanüstü ve doğal afet boyutları halinde olması hali hariç, münferit talepler için iklim ve çevre koşullarının müsaade ettiği ölçüde hizmet verilmeye gayret edilecektir.) c) Savaş, iç savaş, d) Silahlı kuvvetler veya güvenlik kuvvetleri veya örgütlerinin harekatı, e) Nükleer radyo-aktivite sonucu ortaya çıkan olaylar, f) Araç sürücüsünün; (i) İlaç, zehirli veya narkotik maddelerin etkisinde olması veya kanındaki alkol düzeyinin aracı kullanmakta olduğu ülkedeki kanunların müsaade ettiği düzeyin üzerinde olması, (ii) Aracın sınıfına uygun ehliyete sahip olmaması. g) Sigortalı ya da Sürücünün taşınan yolcu hayvan veya malın yolcu kapasitesine ya da yükleme biçimine uymayan şekilde taşınmasının hasara ya da kazaya sebebiyet vermesi durumunda, h) Araçta taşınan yakıt madeni esaslı cisimler veya diğer yanıcı patlayıcı vb özellikteki kimyasal maddeler, i) Bir sigortalının aşağıdakilere katılması:

11 LIBERTY SİGORTA/AĞIR TİCARİ KASKO YARDIM HİZMETLERİ/ / 12 (i) Yarış, ralli veya benzeri denemeler, (ii) Sportif faaliyetler, (iii) Suç hareketleri, (iiii) Bahisler. j) Sigortalı nın kasıtlı hareketleri, k) Her türlü hastalık, l) İntihar veya intihar teşebbüsü, m) Aracın trafiğe çıkışını sağlayan yasal dökümanların (şartların) olmaması, n) Lastik arızaları, yedek lastik olmaması, benzin bitmesi, akü bitmesi, o)sigortalı araca ait eklentiler (römork, treyler, dorse), inşaata yönelik endüstriyel araçlar, askeri araçlar, iş makinaları kapsam dışıdır. p) Kış şartlarında kaza durumu olmadığı halde zincir takılmadığından veya kar lastiği bulunmadığından yola devam edemeyen veya bulundukları otoparktan çıkamayan araçlar için çekme kurtarma talepleri. q) Kış aylarında gerçekleşen yakıt donmaları kapsam dışındadır. 2) Şirket, aşağıdaki masraflardan sorumlu olmayacaktır: a) Yol Kenarı Yardım kapsamında sağlanan geçici tamirler dışında aracın her türlü tamiri, b) Şirket yetki vermeden, sigortalı tarafından veya onun adına düzenlenmiş her türlü yardım faaliyeti ve masrafları, c) Bu poliçe kapsamındaki hizmetlerden herhangi birinin verilmesi esnasında, araç içinde yer alan tüm kişisel ve/veya ticari eşyaların kaybı/bozulması sonucu ortaya çıkan masraflar, d) Rapor/belge gerektiren teminatlar için gerekli evraklar verilmediği takdirde. Hasar Anında Yapılması Gerekenler Bu kitapçıkta yer alan hizmetlerden yararlanmak için numaralı telefondan Liberty Sigorta Hizmet Merkezi aranmalıdır. Liberty Sigorta tarafından teminat altına alınmış aracınızda hasar meydana gelmesi durumunda aşağıda belirtilen adımlara uymanız işlemlerinizin en kısa sürede ve kolaylıkla sonuçlandırılmasını sağlayacaktır. 1.Hasarı, Resmi Kolluk Kuvvetleri tarafından düzenlenecek olan tutanak veya taraflar arasında düzenlenecek anlaşmalı tutanak ile belgelendiriniz. Bu belge hasar dosyanızın sonuçlanması aşamasında sigorta şirketleri için gerekli evraklardan biridir. 2.Aracınız yürür vaziyette değil ise Liberty Acil Yardım ı arayarak çekici talebinde bulununuz. Eğer çekici hizmetini Liberty Acil Yardım dan alırsanız çekici ücreti ödemezsiniz. 3.Aracınızı mutlaka Liberty Sigorta A.Ş. nin anlaşmalı servislerine çektiriniz. Böylece, onarımın güvenli ve hızlı bir şekilde yapılması sağlanır ve herhangi bir onarım ücreti ödemezsiniz.

12 LIBERTY SİGORTA/AĞIR TİCARİ KASKO YARDIM HİZMETLERİ/ / 12

EK - 2. Araç Teminatları. Oto kapı kilit hizmeti. Aracın çalınması nedeniyle ikamet ve seyahat. Onarılan veya bulunan aracın alınması için seyahat

EK - 2. Araç Teminatları. Oto kapı kilit hizmeti. Aracın çalınması nedeniyle ikamet ve seyahat. Onarılan veya bulunan aracın alınması için seyahat ASSIST LINE/EGE SĐGORTA/Hafif-Ağır Ticari Kasko Yardım Teminatları/ 2015 Sayfa 1 / 10 EK - 2 HAFĐF AĞIR ve ÖZEL MAKSATLI TĐCARĐ ARAÇ ASĐSTANS HĐZMETLERĐ TEMĐNATLARIN ÖZETĐ VE LĐMĐTLER Araç Teminatları

Detaylı

BİNEK ARAÇLAR KASKO YARDIM

BİNEK ARAÇLAR KASKO YARDIM BİNEK ARAÇLAR KASKO YARDIM TEMİNATLARIN ÖZETİ VE LİMİTLER Araç Teminatları Aracın çekilmesi (Sadece arıza sonucu poliçe süresince bir defa) Aracın vinç ile kurtarılması Yol kenarı yardım Lastik değiştirilmesi

Detaylı

MAPFRE GENEL SİGORTA BİNEK VE TİCARİ ARAÇ TRAFİK YARDIM

MAPFRE GENEL SİGORTA BİNEK VE TİCARİ ARAÇ TRAFİK YARDIM MAPFRE GENEL SİGORTA BİNEK VE TİCARİ ARAÇ TRAFİK YARDIM TEMİNATLARIN ÖZETİ VE LİMİTLER Araç Teminatları Kapsam Aracın çekilmesi 250 TL Aracın kurtarılması 500 TL Araç kazası sonucu yaralanma durumunda

Detaylı

SİZİ, ARACINIZI, KARŞI ARACI TÜRKİYE ÇAPINDA GÜVENCE ALTINA ALAN SİGORTA!

SİZİ, ARACINIZI, KARŞI ARACI TÜRKİYE ÇAPINDA GÜVENCE ALTINA ALAN SİGORTA! SİZİ, ARACINIZI, KARŞI ARACI TÜRKİYE ÇAPINDA GÜVENCE ALTINA ALAN SİGORTA! HDI TRAFİK SİGORTASI ARAÇ YARDIM HİZMETİ HDI Sigorta dan Trafik Sigortanıza Yeni Boyutlar Kazandıran Hizmet Diyelim ki aracınız

Detaylı

HAFİF TİCARİ EK 1 SBN SİGORTA TİCARİ KASKO YARDIM TEMİNATLARI VE AÇIKLAMALAR. Aracın çekilmesi. Aracın vinç ile kurtarılması

HAFİF TİCARİ EK 1 SBN SİGORTA TİCARİ KASKO YARDIM TEMİNATLARI VE AÇIKLAMALAR. Aracın çekilmesi. Aracın vinç ile kurtarılması HAFİF TİCARİ EK 1 SBN SİGORTA TİCARİ KASKO YARDIM TEMİNATLARI VE AÇIKLAMALAR BÖLÜM 1. YOL YARDIM ARAÇ TEMİNATLARI Aracın çekilmesi Aracın vinç ile kurtarılması Aracın kullanılamayışı nedeniyle konaklama

Detaylı

KASKO GÜNEŞ ASİSTANS HİZMETLERİ

KASKO GÜNEŞ ASİSTANS HİZMETLERİ KASKO GÜNEŞ ASİSTANS HİZMETLERİ BÖLÜM 1 : ARAÇ LİMİTLER (YTL) TEMİNATLARI Özel Oto, Minibüs ve Diğer Kamyonet 1. Aracın çekilmesi En fazla 800 YTL En fazla 1.650 YTL 2. Aracın vinç ile kurtarılması 3.

Detaylı

HER ŞEY YOLUNDA OLSUN DİYE KASKO YOL YARDIM HİZMETİ HDI DE!

HER ŞEY YOLUNDA OLSUN DİYE KASKO YOL YARDIM HİZMETİ HDI DE! HER ŞEY YOLUNDA OLSUN DİYE KASKO YOL YARDIM HİZMETİ HDI DE! HDI Sigorta dan Çok Özel Bir Yol Yardım Hizmeti HDI, kaza, arıza ve çalınma gibi durumlarda aracınız için verilen KASKO desteği paralelinde,

Detaylı

ON ROAD GENİŞ ÜRÜN TEMİNATLARI

ON ROAD GENİŞ ÜRÜN TEMİNATLARI ON ROAD GENİŞ ÜRÜN TEMİNATLARI 1/Araç Yardım Aracın çekilmesi veya Yerinde onarım Aracın kurtarılması Aracın kullanılamayışı nedeniyle konaklama Daimi ikametgaha dönüş veya yolculuğa devam seyahati Yakıt

Detaylı

ARTI YOL YARDIM. (En yakın Yetkili Renault Servisi ne) Yakıt bitmesi durumunda aracın çekilmesi. En yakın yakıt istasyonuna kadar

ARTI YOL YARDIM. (En yakın Yetkili Renault Servisi ne) Yakıt bitmesi durumunda aracın çekilmesi. En yakın yakıt istasyonuna kadar ARTI YOL YARDIM Araç Teminatları Yol kenarı yardım organizasyonu Aracın çekilmesi Oto kapı kilit hizmeti Lastik değiştirilmesi hizmeti Yakıt bitmesi durumunda aracın çekilmesi Aracın kullanılamayışı nedeniyle

Detaylı

Araç Sigortası Özel ve Genel Şartları

Araç Sigortası Özel ve Genel Şartları Araç Sigortası Özel ve Genel Şartları Değerli Sigortalımız, Şirketimiz tarafından düzenlenmiş sigorta poliçeniz ekte yer almaktadır. Yapı Kredi Sigorta nın size özel hizmet ve avantajlarından kesintisiz

Detaylı

ON ROAD TEMİNATLARI. Aracın çekilmesi Aracın kullanılamayışı nedeniyle konaklama

ON ROAD TEMİNATLARI. Aracın çekilmesi Aracın kullanılamayışı nedeniyle konaklama ON ROAD TEMİNATLARI Araç Yardım Aracın çekilmesi Aracın kullanılamayışı nedeniyle konaklama Daimi ikametgaha dönüş veya yolculuğa devam seyahati Seyahate devam etmek için Rent-a-car Oto kapı kilit hizmeti

Detaylı

1.1 Asistans Hizmetler, Ergo Sigorta A.Ş. nin anlaşmalı hizmet sağlayıcısı Asistan Şirket tarafından sağlanmaktadır.

1.1 Asistans Hizmetler, Ergo Sigorta A.Ş. nin anlaşmalı hizmet sağlayıcısı Asistan Şirket tarafından sağlanmaktadır. HSA / EK 5 :OTO KASKO ASİSTANS HİZMETLER HÜKÜM VE ŞARTLARI HUSUSİ / MOTORSİKLET 1. GENEL UYGULAMALAR 1.1 Asistans Hizmetler, Ergo Sigorta A.Ş. nin anlaşmalı hizmet sağlayıcısı Asistan Şirket tarafından

Detaylı

FIAT YOL YARDIM EKSTRA HİZMET KAPSAMI

FIAT YOL YARDIM EKSTRA HİZMET KAPSAMI FIAT YOL YARDIM EKSTRA HİZMET KAPSAMI Araç Teminatları Yol kenarı yardım organizasyonu Koşullar Aracın kurtarılması/çekilmesi (Maks. 400 TL limit dahilinde) Aracın kullanılamayışı nedeniyle konaklama Daimi

Detaylı

SüperEko. Sigortası Özel ve Genel Şartları

SüperEko. Sigortası Özel ve Genel Şartları SüperEko Sigortası Özel ve Genel Şartları Değerli Sigortalımız, Şirketimiz tarafından düzenlenmiş sigorta poliçeniz ekte yer almaktadır. Yapı Kredi Sigorta nın size özel hizmet ve avantajlarından kesintisiz

Detaylı

I. GİRİŞ Bu sözleşme, aşağıdaki Tur Assist Genel İşlem Şartlarına ve taraflar arasında özel olarak kararlaştırılan sair şartlara tabidir.

I. GİRİŞ Bu sözleşme, aşağıdaki Tur Assist Genel İşlem Şartlarına ve taraflar arasında özel olarak kararlaştırılan sair şartlara tabidir. I. GİRİŞ Bu sözleşme, aşağıdaki Tur Assist Genel İşlem Şartlarına ve taraflar arasında özel olarak kararlaştırılan sair şartlara tabidir. II. TANIMLAR Bu Sözleşmede geçen aşağıdaki terimler, aşağıda verilen

Detaylı

Trafik Sigortası Yol Yardım Hizmetleri

Trafik Sigortası Yol Yardım Hizmetleri Araç Yardım Hizmetleri Trafik Sigortası Yol Yardım Hizmetleri a. Aracın çekilmesi Kaza durumlarında, sigortalı aracın kazanın gerçekleştiği il dâhilinde en yakın Liberty Sigorta Seri Onarım Servisine (S.O.S),S.O.S

Detaylı

ÖZEL SEYAHAT GÜVENCE PAKETİ. Yaralanma veya hastalık nedeniyle sigortalının nakli Maximum Maximum

ÖZEL SEYAHAT GÜVENCE PAKETİ. Yaralanma veya hastalık nedeniyle sigortalının nakli Maximum Maximum ÖZEL SEYAHAT GÜVENCE PAKETİ AB ÜLKELERİ AB DIŞI TÜMDÜNYA ÜLKELERİ Yaralanma veya hastalık nedeniyle tıbbi tedavi Yaralanma veya hastalık nedeniyle sigortalının nakli Maximum Maximum Taburcu olduktan sonra

Detaylı

ANADOLU H ZMET "TRAF K" Anadolu Hizmet ve Hasar fllemleri Hatt

ANADOLU H ZMET TRAF K Anadolu Hizmet ve Hasar fllemleri Hatt ANADOLU H ZMET "TRAF K" 0850 7 24 0850 Anadolu Hizmet ve Hasar fllemleri Hatt Sayın Sigortalımız, htiyacınız oldu unda Anadolu Hizmet ten daha iyi faydalanabilmeniz için bazı konuları size tekrar hatırlatmayı

Detaylı

YÜZ YÜZE BANKACILIK MÜŞTERLERİNE SUNULAN EK HİZMETLER. 1/ Araç Yardım Kapsam. Lastik Değiştirilmesi Hizmeti. Benzin Bitmesi Durumunda Aracın Çekilmesi

YÜZ YÜZE BANKACILIK MÜŞTERLERİNE SUNULAN EK HİZMETLER. 1/ Araç Yardım Kapsam. Lastik Değiştirilmesi Hizmeti. Benzin Bitmesi Durumunda Aracın Çekilmesi YÜZ YÜZE BANKACILIK MÜŞTERLERİNE SUNULAN EK HİZMETLER 1/ Araç Yardım Kapsam Oto Kapı Kilit Hizmeti Lastik Değiştirilmesi Hizmeti Benzin Bitmesi Durumunda Aracın Çekilmesi Profesyonel sürücü hizmeti Organizasyon

Detaylı

çıkması durumunda, TÜRSAB veya Turizm Bakanlığı nın bildirimiyle ve/veya sigortacıya ihbar edilmesi

çıkması durumunda, TÜRSAB veya Turizm Bakanlığı nın bildirimiyle ve/veya sigortacıya ihbar edilmesi SİGORTA ETTİRENLER: T.C. TURİZM BAKANLIĞI ve/veya TÜRKİYE SEYAHAT ACENTELARI BİRLİĞİ (TÜRSAB)ve/veya Ekli listede isimleri yazılı veya bilahare ilave edilecek TÜRSAB üyesi seyahat acenteleri SİGORTALI:

Detaylı

GOLD. KIA Family Gold Card BİLDİRİM FORMU SÖZLEŞME NO. 1. KART SATILAN ARAÇLA İLGİLİ BİLGİLER 2. MEKANİK GÜVENCE İLE İLGİLİ BİLGİLER

GOLD. KIA Family Gold Card BİLDİRİM FORMU SÖZLEŞME NO. 1. KART SATILAN ARAÇLA İLGİLİ BİLGİLER 2. MEKANİK GÜVENCE İLE İLGİLİ BİLGİLER KIA Family Gold Card Kia Family Gold Acil Yardım : 0850 221 24 24 Kia Family Gold Mekanik Arıza : 0850 221 24 00 KIA Family Gold Card ın geçerlilik süresi 1 yıl olup kartın satın alınmasından 7 takvim

Detaylı

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI KULLANIM REHBERİ

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI KULLANIM REHBERİ Sayın Sigortalımız, SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI KULLANIM REHBERİ Sahibi olduğunuz, Seyahat Sağlık Sigortası Poliçenize ilişkin özel ve genel şartlar, teminat yapıları ve plan içeriklerinize ilişkin tüm bilgileri

Detaylı

6) Yaralanma veya Hastalık Nedeniyle Yurtdışında Konaklama Süresinin Uzatılması

6) Yaralanma veya Hastalık Nedeniyle Yurtdışında Konaklama Süresinin Uzatılması 1) Tıbbi Tedavi Teminatı Sigortalı'nın, bu poliçe kapsamında aniden hastalanması veya yaralanması durumunda hastane, ameliyat ve tedavi masrafları ile ilgili doktorun yazdığı ilaçların masrafları sigorta

Detaylı

YURTDIŞI EĞİTİM SEYAHAT SİGORTASI POLİÇE KİTAPÇIĞI

YURTDIŞI EĞİTİM SEYAHAT SİGORTASI POLİÇE KİTAPÇIĞI YURTDIŞI EĞİTİM SEYAHAT SİGORTASI POLİÇE KİTAPÇIĞI Teminatların tamamı, olayların poliçenin satın alınmasına sebep olan öğrenim amacıyla yapılan seyahat sırasında meydana gelmesi halinde tercih edilen

Detaylı

Aşağıdaki hizmetler, ING Bonus Mail Order yöntemi ile gerçekleştirilecektir.

Aşağıdaki hizmetler, ING Bonus Mail Order yöntemi ile gerçekleştirilecektir. Ek:5 +destek Asistans Hizmeti İçeriği A) SOSYAL YARDIM HİZMETLERİ Aşağıdaki hizmetler, ING Bonus Mail Order yöntemi ile gerçekleştirilecektir. 1) Belirtilen adrese çiçek gönderimi siparişi, 2) Kitap bilgileri

Detaylı

A. ARAÇ YARDIM HİZMETLERİ

A. ARAÇ YARDIM HİZMETLERİ A. ARAÇ YARDIM HİZMETLERİ 1) Asistans'ın Coğrafi Sınırları Asistans, Sigortalıların ferdi ve tıbbi teminatlardan, Sigortalı nın aracıyla seyahati esnasında hastalanması, yaralanması veya kaza geçirmesi

Detaylı

VAKIF EMEKLİLİK YAŞAM KULÜPLERİ HÜKÜM VE KOŞULLARI

VAKIF EMEKLİLİK YAŞAM KULÜPLERİ HÜKÜM VE KOŞULLARI VAKIF EMEKLİLİK YAŞAM KULÜPLERİ HÜKÜM VE KOŞULLARI TANIMLAR GENEL ŞARTLAR Asistans Hizmeti: Bu dokümanda detayları bulunan ve Vakıf Emeklilik tarafından belirli şartlar ve limitler çerçevesinde sağlanan

Detaylı

SEYAHAT SAĞLIK SĐGORTASI ÖZEL ŞARTLAR

SEYAHAT SAĞLIK SĐGORTASI ÖZEL ŞARTLAR SEYAHAT SAĞLIK SĐGORTASI ÖZEL ŞARTLAR TEMĐNATLAR Yaralanma veya hastalık nedeniyle tıbbi tedavi Yaralanma veya hastalık nedeniyle sigortalının nakli veya taburcu olduktan sonra daimi ikametgaha nakil Vefat

Detaylı

KATILIM EMEKLİLİK KRİTİK HASTALIKLAR SİGORTASI YARDIM HİZMETLERİ

KATILIM EMEKLİLİK KRİTİK HASTALIKLAR SİGORTASI YARDIM HİZMETLERİ KATILIM EMEKLİLİK KRİTİK HASTALIKLAR SİGORTASI YARDIM HİZMETLERİ Sağlık Yardım Hizmetleri Tıbbi Bilgi ve Danışmanlık Tıbbi Nakil İlaç Gönderilmesi Organizasyonu Konuta Uzman Doktor Ve Hemşire Gönderim

Detaylı

CONCİERGE HİZMET DETAYLARI

CONCİERGE HİZMET DETAYLARI CONCİERGE HİZMET DETAYLARI 1. ARAÇ ASISTANS Araç Bilgi Hattı; 365 gün 24 saat tüm Türkiye kapsamında yerel çekici- vinç firmaları, tamirhaneler ve araç markalarının servis istasyonları hakkında bilgi ve

Detaylı