EKİN EFE ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "EKİN EFE ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ"

Transkript

1

2 EKİN EFE ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ Ekin Efe OSGB; 2012 yılı itibari ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, ortak sağlık ve güvenlik birimi olarak hizmet vermek amacıyla yetkilendirilmiştir. Deneyimli ve uzman kadrosu ile geçmişte olduğu kadar gelecekte de İş Sağlığı ve Güvenliği alanında hassasiyetini ve titizliğini, etik değerler çerçevesinde koruyacaktır. Ekin Efe OSGB ailesi olarak; ekip ruhumuzla, tecrübemizle ve hizmet kalitemiz ile bu alanda güvenilir bir marka yaratma yolunda sağlam adımlar atmaktayız. Başlıca hizmet alanlarımız; İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda, İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Hizmetleri, danışmanlık hizmetleri ve bu alanlar ile ilgili eğitim hizmetleridir. Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının oluşturulması hepimizin ortak sorumluluğudur. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yapılan çalışmalar giderek hız kazanmaktadır. Kanun kapsamında yapılması gerekenler açıklanmıştır. Bu bağlamda kanunlarla ve çeşitli yetkin kurumlar aracılığı ile bu gerekliliklerin yerine getirilmesi amaçlanmıştır. Ekin Efe OSGB olarak; insanlara sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları sağlayabilme gayesi doğrultusunda yola çıkmış bulunmaktayız. Bu yolda ilerlerken amacımız, çalışan ve işveren huzurunu sağlayarak sizlere bir artı daha kazandırmaktır. Uzman kadromuz ile iş sağlığı ve güvenliği konusunda yanınızda yer almaya ve destekçiniz olmaya hazırız. Ekin Efe OSGB olarak Kuralcı değil, Önleyici yaklaşımı önemsemekteyiz. Problemleri büyümeden kaynağında çözmek bizim işimiz. Çalışma ortamlarınızdaki riskleri belirlemek ve bu durumlar ile ilgili en uygun analiz yöntemleriyle, riskleri minimize etmek amacındayız.

3 Çalışanları iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgilendirmek, bu konuda kişileri bilinçlendirmek ve güven zincirinin bir halkası haline getirerek bütünsel çözümler le kalıcı bir sistem oluşturmak hedefimizdir. Zincir kopmadan zayıf halkaları güçlendirmek ve sonucu ağır olabilecek kazaları olmadan önlemek amacındayız. Kaderci yaklaşım sonucunda kederlenmemek için gerekli çözümlerin bilincindeyiz ve bu tecrübemizi sizinle paylaşmaya hazırız. Bu anlamda size destek olabilmek için bakanlık tarafından yetkilendirildik, Ekin Efe OSGB olarak kanun kapsamındaki yükümlülüklerimiz yerine getirilecektir. Çalışanların bilgilendirilmesi yapmak ve iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışanlara yeni bir bakış açısı kazandırmak, Çalışma ortamı gözetiminin yapılması ve olası risklere karşı gerekli risk analizlerinin yapılması ve konu ile ilgili bildirimlerin yapılması, uygunsuzlukların giderilmesini sağlamak, Problemleri kaynağında çözmek; oluşmadan, önleyici yaklaşımımızla sorunlar büyümeden tarafımızdan sonuçlandırılır, İş yerlerinde olası yangın, kaza veya patlamanın önlenebilmesi için konular itibari ile sizlere destek olabilmek, konularla ilgili önerilerde bulunabilmek ve takibini yapmak yükümlülüğümüz kapsamındadır, Yıllık çalışma ve eğitim planlarının hazırlanması ve bu konuda işveren onayının alınması ile gerekli konular ile ilgili olarak çalışmalar başlatılır. Periyodik kontroller ve ortam ölçümleri konusunda çözüm getiriyoruz, Kişilere ve çalışma şartlarına uygun kişisel koruyucu donanımların seçimi ve işe uygun kullanımı ile çalışanları bilgilendirmek görevimizdir, Yasal kapsamdaki yükümlülüklerimizin farkındayız ve daha güvenli ve sağlıklı bir gelecek için elimizi taşın altına koymak adına gönüllüyüz. Ekin Efe OSGB ile güvendesiniz. İş hayatında pusulanız Ekin Efe OSGB ise; rotanızdan çıkmadan, güvenli bir şekilde limana varacağınızdan emin olun.

4 VİZYONUMUZ Ülke ekonomisine katkı sağlayan yeni istihdam alanları oluşturan firmaların kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlamak, ergonomik çalışma koşullarını oluşturmak, üretim artışı sağlamak, işgücü ve zaman kayıplarına engel olmak, tasarruflu ve çevreye duyarlı çalışmalara yardımcı olmak. Hizmet verdiğimiz firmalarımız için emek veren, alın teri döken değerli çalışanları, olası İş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı eğitmek, korumak, periyodik muayenelerini ve sağlık taramalarını yaparak erken tanı ve tedavi imkanını sağlamak, kalıcı sakatlıklarını ve kayıplarını önlemek, sağlıklı, mutlu bireyler olarak yaşamalarını ve kazanmalarını sağlamak, MİSYONUMUZ Sağlıklı çalışan, üreten bir toplumla ülkemizin gücüne güç katmaktır. Firmaların İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında ihtiyaç duyduğu veya duyabileceği tüm hizmet alanlarında onların yanında olmak. Mesleki etik değerlere saygılı, içinde bulunduğu sektörün bütün sorumluluklarını bilen ve taşıyan faaliyette bulunduğu her bölgede iş sağlığı ve güvenliği alanında sektörün lideri olmayı hedefleyen, uzman personel kadrosunu sürekli geliştiren, çoğaltan ve eğiten nitelikli uzman kadroların çalışmak istediği kurumsal bir yapıdır. Biz EKİN EFE OSGB olarak; Her iş kazasının önlenebileceğine inanıyoruz Kazaların polisiye tedbirlerle değil davranış değişikliği yaratılması ile giderileceğine inanıyoruz Kazayı önlemenin ödemekten daha ucuz olduğuna inanıyoruz İş Sağlığı ve Güvenliğinin çalışanları korumak, işyerini korumak ve üretimi korumak olduğuna inanıyoruz Kazaların kader olmadığına inanıyoruz Her çalışanın çok değerli olduğuna, çalışanların iş sağlığı güvenliği çalışmalarına katılmasının gerekliliğine inanıyoruz Bu inançlarımızla yola çıktık ve sizinle birlikte başaracağız. Hedef ve Misyonumuz T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2013 Yılı GÜVENLE YAŞA TÜRKİYE sloganına nefes vermek, ulusal iş güvenliği hedeflerini sizlerle birlikte başararak İş Kazaları kötü karnemizi düzeltmektir.

5 İLKELERİMİZ Kurumsal Yaklaşım Müşteri Odaklılık Güvenilirlik Gizlilik Önce İnsan Yasalara Uyum İş yerinizle birlikte çalıştığımız sürece uzman kadromuzla birlikte; İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve diğer teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi, temini, kullanımı, bakımı, muhafazası ve test edilmesi konularının, İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatına ve genel iş güvenliği kurallarına uygun olarak sürdürülmesini sağlamak, İşyerinde meydana gelen veya gelebilecek iş kazası ve meslek hastalıklarının nedenlerinin araştırılması kök neden analizlerinin yapılması ve tekrarlanmaması için alınacak önlemler konusunda çalışmalar yaparak, İşyerinde meydana gelen ancak ölüm ya da yaralanmaya neden olmayan, ancak çalışana, ekipmana veya işyerine zarar verme potansiyeli olan olayların nedenlerinin araştırılması kök neden analizlerinin yapılması konusunda çalışma yapmak, İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışma ve uygulanmasını başlatmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri belirlemek ve takibini yapmak kaza risklerini bertaraf etmek, Yüksekte yapılacak çalışmalar için Güvenli İskele kurulumu ve Yüksekte Çalışma eğitimleri vererek yüksekte çalışmanın risklerini birlikte gidermeyi, Elektrik üretim iletim ve dağıtım işlerinde çalışan personelin Uzman Elektrik Mühendisleri tarafından eğitilerek elektrik kazalarını minimize etmeyi, Elektrikçi olmayan personele elektriğin risklerini öğretmeyi, Çalışma ortamının gözetiminin yapılması, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereği yapılması gereken periyodik bakım, kontrol ve ölçümleri planlamak ve uygulamalarını kontrol etmek,

6 İşyerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için yapılan çalışmalar yaparak sizlere bu konuda önerilerde bulunmak, uygulamaları takip etmek; doğal afet, kaza, yangın veya patlama gibi durumlar için acil durum planlarının hazırlanması çalışmalarını başlatmak, bu konuyla ilgili periyodik eğitimlerin ve tatbikatların yapılmasını ve acil durum planı doğrultusunda hareket edilmesini izlemek ve kontrol etmek, Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yaparak sizlerin onayına sunmak ve uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek, Çalışma ortamıyla ilgili iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ve çalışma ortamı gözetim sonuçlarının kaydedildiği yıllık değerlendirme raporunu işyeri hekimi ile işbirliği halinde mevzuata uygun olarak hazırlamak, Çalışanlara yönelik bilgilendirme faaliyetlerini düzenleyerek siz işverenlerin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek, Gerekli yerlerde kullanılmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerini hazırlayarak sizlerin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek, İşyeri hekimiyle birlikte iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili değerlendirme yapmak, tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını hazırlamak ve uygulamaların takibini yapmak, Bir sonraki yılda gerçekleştirilecek iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili faaliyetlerin yer aldığı yıllık çalışma planını işyeri hekimiyle birlikte hazırlamak, Sizlere taahhüdümüzdür. İş Sağlığı ve Güvenliği nde bütünün parçası olmaya çalışırız.

7 NEDEN EKİN EFE OSGB DEN HİZMET ALMALIYIM? Alanında tecrübeli işyeri hekimlerimiz Ağır tehlikeli işyeri tecrübesi bulunan Aile Hekimliği Eğitimine sahip, İlkyardım Eğitici Eğitimi, Travma ve Resusitasyon Eğitimi sertifikalı Tanısal Radyoloji Eğitimi Sertifikalı İyi derecede İngilizce (KPDS A düzeyinde) ve Almanca bilen Uluslararası güvenlik sertifikasyon sistemi olan NEBOSH IGC (International General Certificate) eğitimi bulunan Disiplinli Meslek hastalıklarını önleme ve korumada maksimum başarı Koruyucu hekimlikte proaktif çalışan Çalışanların güvenliği sorunlarını kaynağında çözen Problemleri daha oluşmadan engellemeyi hedefleyen Taleplere anında cevap veren ve iş disiplinine sahip OSGB hizmetlerini maksimum işyeri işveren güvenliğini ve memnuniyetini hedefleyerek sağlayan Gelişmeleri yakından takip ederek, bilgilerini sürekli güncelleyen aktif hekimlerdir. HİZMET ALANLARIMIZ İş Güvenliği Hizmetlerimiz; Günümüzde, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının oluşturulması konusunda çalışmalar hızla devam etmektedir. Yeni yayınlanan yasalarla ihtiyaçlar doğrultusunda bulunan eksiklikler tamamlanmaya çalışılmaktadır. Bu güvenli ortamların oluşturulması, kaliteli ve verimli hizmetlerin sunulabilmesi hususunda; devlet, işveren, ortak sağlık güvenlik birimleri ve çalışanlardan oluşan ortak paydada; biz Ekin Efe OSGB olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. İş sağlığı ve güvenliği konusunda uzman kadromuzla; yenilikçi, paylaşımcı ve çözüm odaklı yaklaşımımızla iyi bir destekçiniz olacağız. Bu alanda iş güvenliği hizmetlerimiz; Rehberlik ve danışmanlık; İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve diğer teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması,

8 organizasyonu ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi, temini, kullanımı, bakımı, muhafazası ve test edilmesi konularının, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş güvenliği kurallarına uygun olarak sürdürülmesini sağlamak için işverene tavsiyelerde bulunmak. Risk değerlendirmesi; Risk değerlendirmesinin yapılmasını sağlamak; gerekli çalışmaları planlayarak alınacak sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak. Çalışma ortamı gözetimi; Çalışma ortamının gözetimini yapmak, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden yapılması gereken periyodik bakım, kontrol ve ölçümleri planlamak ve uygulanmasını kontrol etmek. İşyerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için mevzuata uygun çalışmalar yapmak ve uygulamaları takip etmek; doğal afet, kaza, yangın veya patlama gibi durumlar için acil durum planlarının hazırlanmasını sağlamak, periyodik olarak eğitimleri ve tatbikatları yaptırmak, acil durum planı doğrultusunda hareket edilmesini sağlamak. Eğitim, bilgilendirme ve kayıt; İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerini ilgili mevzuata uygun olarak planlamak ve uygulamak. Çalışma ortamının gözetimi ile ilgili çalışmaları kaydetmek ve yıllık değerlendirme raporunu işyeri hekimi ile işbirliği yaparak hazırlamak. İlgili birimlerle işbirliği; İşyeri hekimi ile işbirliği yaparak iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili değerlendirme yapmak, tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını hazırlamak ve uygulamaların takibini yapmak. İşyeri hekimi ile işbirliği yaparak yıllık çalışma planını hazırlamak.

9 EKİN EFE OSGB HİZMETLERİMİZ İşyerinde sağlık ve güvenlik risklerine karşı yürütülecek her türlü koruyucu, önleyici ve düzeltici faaliyeti kapsayan çalışma ortamı gözetimi yapılır. İşçilerin, iş güvenliği eğitimleri ve bilgilendirilmeleri sağlanır. İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ve ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılır. Çalışma ortamının gözetimine ait bütün bilgiler kayıt altına alınır. Çalışma ortamının gözetimi ile ilgili çalışmalar kaydedilir ve gereğine uygun şekilde yıllık değerlendirme raporu hazırlanarak işverene sunulur. İşçilerin yaptıkları işler, işyerinde yapılan risk değerlendirme sonuçları ve maruziyet bilgileri ile işe giriş muayeneleri, periyodik sağlık muayeneleri sonuçları ve iş kazaları ile meslek hastalıkları kayıtlarının, işyerindeki kişisel sağlık dosyalarında gizlilik ilkesine uyularak saklanır. İstendiğinde işverene sunulur. İşverenle, işyeri bünyesindeki bütün bölüm çalışanlarıyla, bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği işçi temsilcisiyle, iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla işbirliği içinde çalışılır. İş sağlığı ve güvenliği kurulu çalışmalarına katılım sağlanır. İşverene, iş güvenliği konusunda danışmanlık ve rehberlik yapılır. İş makinelerinin, kaldırma makinelerinin, basınçlı kaplar ve kazanların, topraklama tesisatının ve yangın tüplerinin periyodik kontrolleri takip edilir. İşverene, kişisel koruyucu donanımlar hakkında tavsiyelerde bulunulur. Kişisel koruyucu risk analizi yapılır. Kimyasal maddeler ile çalışma şartları belirlenir, risk değerlendirmesi yapılır. Kimyasal maddelerin depolanma koşulları belirlenir. İş sağlığı ve güvenliği el kitabı hazırlanması çalışmalarına katkıda bulunulur.

10 İŞYERİ HEKİMLİĞİ HİZMETİMİZ Ekin Efe OSGB bünyesinde İşyeri Hekimliği hizmeti; Aile Hekimliği Eğitimi, İlkyardım Eğitici Eğitimi, Travma ve Resusitasyon Eğitimi, Tanısal Radyoloji Eğitimi almış, iyi derecede İngilizce ve Almanca bilen işyeri hekimliği alanında deneyimli işyeri hekimimiz tarafından verilmektedir. Bu anlamda en önemli uluslararası güvenlik sertifikasyon sistemi olan NEBOSH IGC (International General Certificate) kapsamında hizmet verilebilecektir. A) REHBERLİK ve DANIŞMANLIK ; 1) Bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği kuruluna katılarak çalışma ortamı gözetimi ve işçilerin sağlık gözetimi ile ilgili danışmanlık yapmak ve alınan kararların uygulanmasını izlemek, 2) Kantin, yemekhane, yatakhane, kreş ve emzirme odaları ile soyunma odaları, duş ve tuvaletlerin bakımı ve temizliği konusunda gerekli kontrolleri yaparak tavsiyelerde bulunmak, 3) İş sağlığı, hijyen, toplu koruma yöntemleri ve kişisel koruyucu donanımlar konularında tavsiyede bulunmak, 4) İşyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi amacıyla gerekli aktiviteler konusunda işverene tavsiyelerde bulunmak, 5) İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları kapsamında işyerinde periyodik incelemeler yapmak ve risk değerlendirme çalışmalarına katılmak, 6) İşyerinde sağlığa zararlı risklerin değerlendirilmesi ve önlenmesi ile ilgili mevzuata göre yapılması gereken koruyucu sağlık muayenelerini yapmak, 7) Sağlık sorunları nedeniyle işe devamsızlık durumları ile işyerinde olabilecek sağlık tehlikeleri arasında bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmek, gerektiğinde çalışma ortamı ile ilgili ölçümler yapılmasını sağlayarak, alınan sonuçların işçilerin sağlığı yönünden değerlendirmesini yapmak, 8) İşin yürütümünde ergonomik ve psikososyal riskler açısından işçilerin fiziksel ve zihinsel kapasitelerini dikkate alarak iş ile işçinin uyumunu sağlamak ve çalışma ortamındaki stres faktörlerinden korunmaları için araştırmalar yapmaktır.

11 B) SAĞLIK GÖZETİMİ; 1) Gece postaları da dâhil olmak üzere işçilerin sağlık gözetimini yapmak, 2) İşçilerin işe giriş ve periyodik sağlık muayenelerini iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında belirtilen aralıklarla düzenlemek ve işyerinde muhafaza etmek, 3) Sağlık sorunları nedeniyle işe devamsızlık durumlarında işe dönüş muayenesi yaparak eski işinde çalışması sakıncalı bulunanların mevcut sağlık durumlarına uygun bir işte çalıştırılmasını tavsiye etmek, 4) Hassas risk grupları, meslek hastalığı tanısı veya şüphesi olanlar, kronik hastalığı olanlar, madde bağımlılığı olanlar, birden fazla iş kazası geçirmiş olanlar gibi işçilerin, uygun işe yerleştirilmeleri için gerekli koruyucu sağlık muayenelerini yaparak rapor düzenlemek, 5) Bulaşıcı hastalıkların kontrolü için yayılmayı önleme ve bağışıklama çalışmaları yapmak, portör muayenelerinin yapılmasını sağlamak, 6) Sağlık gözetimi sonuçlarına göre, bulunması halinde iş güvenliği uzmanı ile işbirliği içinde çalışma ortamının gözetimi kapsamında gerekli ölçümlerin yapılmasını önermek, ölçüm sonuçlarını değerlendirmek, 7) Sağlık gözetimi konusunda işçileri bilgilendirmek ve onların rızasını almak, sağlık riskleri ve yapılan sağlık muayeneleri konusunda işçileri yeterli ve uygun şekilde bilgilendirmek, 8) Gerekli laboratuar tetkikleri, radyolojik muayeneler ve portör muayenelerini yaptırmak, bulaşıcı hastalıkların kontrolünü sağlamak, bağışıklama çalışmaları yapmak, işyeri ve eklentilerinin genel hijyen şartlarını sürekli izleyip denetlemek, 9) Yıllık çalışma planını, bulunması halinde iş güvenliği uzmanı ile işbirliği yaparak hazırlamak, işyerindeki sağlık gözetimi ile ilgili çalışmaları kaydetmek ve yıllık değerlendirme raporunu hazırlayarak elektronik ortamda Bakanlığa göndermektir. C) EĞİTİM ve BİLGİLENDİRME; 1) İşyerinde ilkyardım ve acil müdahale hizmetlerinin organizasyonu ve personelin eğitiminin sağlanması çalışmalarını ilgili mevzuat doğrultusunda yürütmek, 2) İş sağlığı, hijyen ve ergonomi alanlarında bilgi ve eğitim sağlanması için ilgili taraflarla işbirliği yapmak, 3) İşyeri yöneticilerine, iş sağlığı ve güvenliği kurulu üyelerine, işçilere ve temsilcilerine genel sağlık konularında eğitim vermek ve bu eğitimlerin sürekliliğini sağlamak, 4) Bağımlılık yapan maddelerin kullanımının zararları konusunda işyerinde eğitim vermek.

12 D) İLGİLİ BİRİMLERLE İŞBİRLİĞİ; 1) İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılacak araştırmalara katılmak, 2) İş kazasına uğrayan veya meslek hastalığına yakalanan işçilerin rehabilitasyonu konusunda işyerindeki ilgili birimlerle, meslek hastalığı tanısında yetkili hastaneler ile işbirliği içinde çalışmak, 3) İş kazaları ve meslek hastalıklarının analizi ile iş uygulamalarının iyileştirilmesine yönelik programların geliştirilmesine çalışmak. 4) Yeni teknoloji ve donanımın sağlık açısından değerlendirilmesi ve test edilmesi gibi mevcut uygulamaların iyileştirilmesine yönelik programların geliştirilmesi çalışmalarına katılmak, 5) Bulunması halinde iş güvenliği uzmanı ile işbirliği içinde yıllık çalışma planını ve yıllık değerlendirme raporunu hazırlamak, 6) Yöneticilere, bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu üyelerine ve işçilere genel sağlık, iş sağlığı ve güvenliği, hijyen, kişisel koruyucu donanımlar ve toplu korunma yöntemleri konularında bilgi ve eğitim verilmesi için ilgili taraflarla işbirliği yapmak. İşyeri Hekimliği Alanında Alabileceğiniz Başlıca Hizmetler; Tüm çalışanların tıbbi risk değerlendirmesi ve raporlanması Tüm çalışma alanlarının tıbbi risk değerlendirmesi İşyeri hekimliği görev ve yetkilerinin uygulanması Koruyucu hekimlik hizmetleri Eğitimler Kurum içi sevk zincirinin oluşturulması İş güvenliği uzmanı mevcut ise Sağlık Güvenlik Planı oluşturulması. Portör muayeneleri İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler Akciğer Grafisi Odiometri Solunum Fonksiyon Testleri Laboratuar Analizleri

13 DANIŞMANLIK HİZMETLERİMİZ İş Sağlığı ve Güvenliği alanında, yeni yasa ile birlikte sorumluluklarımız daha da artmıştır. Uyum sürecinde ve sonrasında nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda pusulanız Ekin Efe OSGB olacaksa; rotanız şaşmadan, güvenli bir şekilde limana varacağınızdan emin olunuz. Bize danışabileceğiniz temel konular; İş güvenliği eğitimleri İlk yardım eğitimleri Sağlık taramaları Risk analizi ve değerlendirmesi Sağlık ve güvenlik planı Yangın güvenliği Patlamadan korunma yöntemleri Acil durum planları İş sağlığı ve güvenliği el kitabı hazırlanması Tehlikeli bölge planı Periyodik kontroller Ortam ölçümleri Kimyasallarla çalışma ve kimyasalların depolanması İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİMİZ Genel İş Sağlığı ve Güvenliği kuralları, İş kazaları ve meslek hastalıkların sebepleri ve işyerindeki riskler, Kaza, yaralanma ve hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması, İş ekipmanlarının güvenli kullanımı, Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları, Yasal mevzuat ile ilgili bilgiler, İşyerinde güvenli ortam ve sistemleri kurma, Kişisel koruyucu donanımlar ve işe uygunluğu ile ilgili eğitimler, Ekranlı ekipmanlarla çalışma, Kimyasal, fiziksel ve biyolojik maddelerle ortaya çıkan riskler, Temizlik ve düzen, Yangın olayı ve yangından korunma, Termal konfor şartları, Ergonomi, Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri, İlk yardım, kurtarma, Yüksekte çalışma eğitimi, Patlamadan korunma eğitimleri, Acil durum ve eylem planları ile ilgili eğitimler, Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, Risk yönetimi ve değerlendirilmesi konusunda eğitim,

14 İş başı eğitimleri, İş hijyeni eğitimi, İş yeri bina ve eklentileri, İş Ekipmanlarının Tasarım, İmalat ve Kullanımında İş Sağlığı ve Güvenliği, Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği, İnşaat İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği, Elle Kaldırma ve Taşıma İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği, Kapalı Alanlarda Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği, Basınçlı Kaplarla Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği, Havalandırma ve İklimlendirme Prensipleri, Sağlık ve Güvenlik İşaretleri, Bakım - Onarım İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği, El Aletlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği, Motorlu Araçlarda İş Sağlığı ve Güvenliği, Kaldırma Araçlarında İş Sağlığı ve Güvenliği, Elektrikle Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği, Kaynak İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği, Korunma Politikaları, İş Sağlığı ve Güvenliğine Genel Bakış ve Güvenlik Kültürü. EKİN EFE OSGB

15

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev Yetki Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev Yetki Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği İş Güvenliği Uzmanlarının Görev Yetki Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik İşyeri Hekimlerinin Görev Yetki Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

Detaylı

ANTALYA SU VE ATIKSU ĠDARESĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Ġġ SAĞLIĞI VE GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĠĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak

ANTALYA SU VE ATIKSU ĠDARESĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Ġġ SAĞLIĞI VE GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĠĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ANTALYA SU VE ATIKSU ĠDARESĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ġġ SAĞLIĞI VE GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĠĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak Amaç MADDE 1-(1) Bu yönetmeliğin amacı, Antalya Su ve Atıksu İdaresi' ne ait işyerlerinde

Detaylı

SAKARYA SU VE KANALİZASYON İDARESİ (SASKİ) GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ

SAKARYA SU VE KANALİZASYON İDARESİ (SASKİ) GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ SAKARYA SU VE KANALİZASYON İDARESİ (SASKİ) GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu İç Yönetmelik, SASKİ Genel Müdürlüğü

Detaylı

Öncelikli amacı, firmaların İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında ihtiyaç duyduğu veya duyabileceği tüm hizmet alanlarında onların yanında olmaktır.

Öncelikli amacı, firmaların İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında ihtiyaç duyduğu veya duyabileceği tüm hizmet alanlarında onların yanında olmaktır. biz kimiz? Hekimpark Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) alanında firmalara çözüm ortağı olmak üzere kurulmuştur. Öncelikli amacı, firmaların İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında

Detaylı

İşyeri Hekimlerinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

İşyeri Hekimlerinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik İşyeri Hekimlerinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Resmi Gazete Tarihi: 27.11.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27768 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

T.C. GİRESUN BELEDİYE BAŞKANLIĞI SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNÜN GÖREV YETKİ SORUMLULUK VE ÇALIŞMA ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

T.C. GİRESUN BELEDİYE BAŞKANLIĞI SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNÜN GÖREV YETKİ SORUMLULUK VE ÇALIŞMA ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK T.C. GİRESUN BELEDİYE BAŞKANLIĞI SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNÜN GÖREV YETKİ SORUMLULUK VE ÇALIŞMA ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç,Kapsam,Yasal Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu yönetmeliğin

Detaylı

MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu İç Yönetmelik, MARSU Genel Müdürlüğü nde

Detaylı

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; iş

Detaylı

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç

Detaylı

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 20.07.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28713 İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü Page 1 of 12 20 Temmuz 2013 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28713 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: YÖNETMELİK İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA

Detaylı

İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı

İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; iş

Detaylı

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNERGESİ

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNERGESİ ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNERGESİ 1 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu İç Yönergenin amacı; Orman Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında

Detaylı

BAYRAKLI ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ VE DANIŞMANLIK LTD.ŞTİ.

BAYRAKLI ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ VE DANIŞMANLIK LTD.ŞTİ. BAYRAKLI ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ VE DANIŞMANLIK LTD.ŞTİ. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Sicil Numarası :1217 Bayraklı OSGB olarak, 6331 Sayılı İş Sağlığı

Detaylı

TÜRKİYE DE MADENLERDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MEVZUATI ve 176 SAYILI MADENLERDE SAĞLIK VE GÜVENLİK HAKKINDA ILO SÖZLEŞMESİ KARŞILAŞTIRMA

TÜRKİYE DE MADENLERDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MEVZUATI ve 176 SAYILI MADENLERDE SAĞLIK VE GÜVENLİK HAKKINDA ILO SÖZLEŞMESİ KARŞILAŞTIRMA TÜRKİYE DE MADENLERDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MEVZUATI ve 176 SAYILI MADENLERDE SAĞLIK VE GÜVENLİK HAKKINDA ILO SÖZLEŞMESİ KARŞILAŞTIRMA İŞMEN GÜNALÇİN AVUKATLIK ORTAKLIĞI Değerlendirme 13 Mayıs 2014

Detaylı

A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI HAKAN YILMAZ HAKAN YILMAZ

A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI HAKAN YILMAZ HAKAN YILMAZ OSGB Hizmetlerinde Yetersiz Sürelerde Hizmet Vermenin Zorlukları ve Öneriler 29.04.2014 A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI HAKAN YILMAZ HAKAN YILMAZ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU Resmi Gazete_28339_30 Haziran

Detaylı

sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK

sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği - Türkiye, 2015 Göksu Evleri Göztepe Mah. Akkavak Cad.

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ 1 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ NEDİR? NEDEN İHTİYAÇ VARDIR? 2 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ NEDİR? İş Sağlığı ve Güvenliği; bir işyerinde çalışanların normal sağlıklı hallerini sürdürmeleri

Detaylı

İşyeri Sağlık Birimleri ve İşyeri Hekimlerinin Görevleri ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik

İşyeri Sağlık Birimleri ve İşyeri Hekimlerinin Görevleri ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik İşyeri Sağlık Birimleri ve İşyeri Hekimlerinin Görevleri ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Resmi Gazete: Tarih: 16 Aralık 2003 Sayı: 25318 BİRİNCİ

Detaylı

KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: MADEN SEKTÖRÜ

KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: MADEN SEKTÖRÜ KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: MADEN SEKTÖRÜ Bu rehber, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen İSGİP (Türkiye`de İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30.06.2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunla, kamu çalışanları dahil bütün çalışanlar ve işyerleri

Detaylı

İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı

İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı Bu programın, iş güvenliği uzmanı olmak isteyen mühendis, mimar veya teknik elemanlara mesleki becerilerini işyerlerinde uygulayabilmeleri ve mevzuatta öngörülen

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ (TASLAĞI)TASLAĞI

İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ (TASLAĞI)TASLAĞI TC. ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ (TASLAĞI)TASLAĞI EKİM-2014 ADANA SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLAYAN ONAYLAYAN Mustafa C. AKPINAR

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ POLİTİKAMIZ. İş güvenliği en önemli önceliklerimizden biridir.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ POLİTİKAMIZ. İş güvenliği en önemli önceliklerimizden biridir. 1 1 2 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ POLİTİKAMIZ İş güvenliği en önemli önceliklerimizden biridir. Çalışanlarımızı İş Güvenliği ve Sağlığı konularında duyarlı hale getirmek Kurumsal sorumluluğumuzdur. Tüm sistem

Detaylı

KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ

KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ Bu rehber, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen İSGİP (Türkiye`de İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının

Detaylı

Diğer Sağlık Personeli Temel Eğitim Programı

Diğer Sağlık Personeli Temel Eğitim Programı Diğer Sağlık Personeli Temel Eğitim Programı Bu programın, diğer sağlık personeli olmak isteyen ve İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

Detaylı

TÜRKKIZILAYI GÜNEY ANADOLU BÖLGE KAN MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ. OSGB Hizmet Alımı Teknik Şartnamesi. Türk Kızılayı Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi (2013/4)

TÜRKKIZILAYI GÜNEY ANADOLU BÖLGE KAN MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ. OSGB Hizmet Alımı Teknik Şartnamesi. Türk Kızılayı Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi (2013/4) TÜRKKIZILAYI GÜNEY ANADOLU BÖLGE KAN MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ OSGB Hizmet Alımı Teknik Şartnamesi 1. Konu 1.1. Bu Teknik Şartname, Türk Kızılayı Güney Anadolu Bölge Müdürlüğüne ve bağlı Kan Merkezi Müdürlüklerinde,

Detaylı

KOÇ ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ

KOÇ ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ KOÇ ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Koç Üniversitesi nde İş Sağlığı ve Güvenliği şartlarının sağlanması amacıyla uyulması

Detaylı

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU SELİM TORUN KİMYA MÜHENDİSİ A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU SELİM TORUN KİMYA MÜHENDİSİ A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU SELİM TORUN KİMYA MÜHENDİSİ A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİN AMACI Çalışma ortamından kaynaklanan sağlık ve güvenlik risklerini önlemek,

Detaylı