Ö ZEL PAZAR REHBERİ. İçindekiler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ö ZEL PAZAR REHBERİ. İçindekiler"

Transkript

1 Ö ZEL PAZAR REHBERİ İçindekiler 1. Giriş Özel Pazar İnternet Adresi ve Ana Sayfası Kullanıcı Kaydı ve Girişi Kullanıcı Kaydı Kullanıcı Girişi Kullanıcı Ana Sayfası Üye Kaydı Üye Kaydına İlişkin Genel Bilgiler Şirket Kaydına Özel Bilgiler Şirket Ortağı Kaydına Özel Bilgiler Yatırımcı Kaydına Özel Bilgiler Üye Hesabı Yöneticisi Onayı ve Başvurunun Aktifleştirilmesi Üyelik Ücreti Ödeme EFT/Havale ile Ödeme Sanal POS ile Ödeme... 31

2 Şekiller Listesi Şekil 2-1: Özel Pazar Ana Sayfası... 4 Şekil 2-2: Özel Pazara ilişkin bilgilendirme sayfalarına erişim:... 4 Şekil 3-1: Ana Sayfa Kayıt Ol Butonu... 5 Şekil 3-2: Kullanıcı kayıt sayfası... 5 Şekil 3-3: Kullanıcı aktivasyon maili... 6 Şekil 3-4: Kullanıcı kaydı akreditasyon uyarısı... 6 Şekil 3-5: Özel Pazar Kullanıcı giriş ekranı... 7 Şekil 3-6: Kullanıcı Ana Sayfası... 8 Şekil 3-7: Kullanıcı Şifresi Değiştirme... 9 Şekil 4-1:Kayıt formu başlıkları Şekil 4-2: Üye Hesabı Yöneticisi Girişi Şekil 4-3: Kayıt formunda ileri, geri ve kaydet butonları Şekil 4-4: Üyelik Sözleşmesi ve Eklerinin Yüklenmesi Şekil 4-5: Mali Bilgiler Sayfası Şekil 4-6: Ortaklık Yapısı Şekil 4-7: Ortak Ekleme Ekranı Şekil 4-8: Pay Satışı Şekil 4-9: Yatırımcıda Aranan Kriterler Şekil 4-10: Ek Bilgiler Şekil 4-11: Başvuruyu tamamla butonu Şekil 4-12: Üye başvurusu yapan ancak üye hesabı yetkisi olmayan kullanıcının ana sayfası Şekil 4-13: Üye Hesabı Yöneticisi Giriş Sayfası Şekil 4-14: Üye Hesabı Yöneticisi Yeni Kullanıcı Kaydı Şekil 4-15: Üye Hesabı Yöneticisi Kullanıcı Ana Sayfası Şekil 4-16: Üye Yetkilisi Onayı Şekil 4-17: İade nedeni açıklaması Şekil 5-1: Ödeme Listesi Şekil 5-2: Ödeme Yöntemi Seç Şekil 5-3: EFT ile ödeme bilgisi ve hesap numarası Şekil 5-4: EFT / Havale ödemesi ve dekont yükleme Şekil 5-5: Ödeme Onayı Penceresi Şekil 5-6: Ödeme tamamlandı mesajı Şekil 5-7: BIST ödeme onayı bekleyen üyelik Şekil 5-8: Aktif Üyelik Şekil 5-9: Sanal Pos ile ödeme Şekil 5-10: Sanal Pos ile Ödeme Mesajı Şekil 5-11: Ödeme Tamamlandı Mesajı Şekil 5-12: Aktif üyelik... 32

3 1. Giriş Bu kılavuz Özel Pazar a kayıt sürecinin kullanıcılar tarafından etkin bir şekilde yürütülebilmesi için hazırlanmıştır. Platform üzerinde yer alan özellikler süreç bazlı olarak anlatılmış, kayıt ekranları tanıtılmıştır. Kılavuzu verimli bir şekilde kullanmak ve elektronik ortamda okumak istediniz konulara kolayca ulaşabilmek için içindekiler kısmından okumak istediğiniz başlığa ya da şekiller listesinde görüntülenmek istenen şeklin adına tıklamanızı öneririz. 2. Özel Pazar İnternet Adresi ve Ana Sayfası Özel Pazar internet sitesine adresinden erişim sağlayabilirsiniz. Ana sayfada kullanıcıları sade bir ekran karşılamaktadır.

4 Şekil 2-1: Özel Pazar Ana Sayfası Ana sayfada yeni kullanıcı kaydı ve kullanıcı hesaplarına giriş yapmak için kullanılan butonlar, özel pazarı tanıtıcı bilgiler yer almaktadır. Özel Pazara ilişkin ayrıntılı bilgilere ana sayfanın en alt kısmında yer alan başlıklara tıklayarak erişebilirsiniz. Şekil 2-2: Özel Pazara ilişkin bilgilendirme sayfalarına erişim: Özel Pazar üyelik bazlı bir platformdur. Platformu kullanmak için internet adresi üzerinden Kullanıcı kaydı ve Üye kaydı yaptırmak gerekmektedir. Üyelik şartlarına internet adresi ana sayfasının altında yer alan Kimler Üye Olabilir? bağlantısından erişebilirsiniz.

5 3. Kullanıcı Kaydı ve Girişi 3.1. Kullanıcı Kaydı Kullanıcı kaydı sayfasına ana sayfada sağ üst köşede yer alan Kayıt ol butonundan ya da Ana sayfadaki Hemen Başvur ve Giriş Yap butonlarına tıklandığında açılan Özel Pazara Giriş Yapın sayfasındaki Hemen Kayıt Olun! butonuna tıklayarak erişilir. Şekil 3-1: Ana Sayfa Kayıt Ol Butonu Şekil 3-2: Kullanıcı kayıt sayfası

6 Kayıt sayfasında: Kullanıcı adı küçük harflerle girilmelidir. Şifre orta ya da güçlü seviyede, en az bir büyük harf, bir küçük harf ve sayı içerecek şekilde girilmelidir. Kullanıcı sözleşmesini okudum ve kabul ediyorum alanları işaretlenmelidir. Şekil 4 deki örnek kapsamında Mehmet Yılmaz kullanıcısı için kayıt formu oluşturulup kayıt ol butonuna tıklandığında aşağıdaki uyarı belirecektir. Bilgi: İşleminiz tamamlanmıştır. Kullanıcı kaydınızı e-posta adresinize gönderdiğimiz linke tıklayarak aktifleştirebilirsiniz. Aktivasyon linki 3 saat boyunca geçerlidir. E-posta adresinize gelen bağlantıya tıklayarak kullanıcı hesabınızı aktive edebilirsiniz. Gelen e-posta örneği şu şekildedir: Şekil 3-3: Kullanıcı aktivasyon maili Sayın Mehmet Yılmaz Özel Pazar kullanıcı hesabınız oluşturulmuştur. Kullanıcı hesabınızı aktif hale getirmek için buraya tıklayınız. Gelen bağlantıya tıklandığında adresinde aşağıdaki uyarı belirecektir: Şekil 3-4: Kullanıcı kaydı akreditasyon uyarısı

7 3.2. Kullanıcı Girişi adresinde ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan Giriş Yap butonuna, ana sayfadaki Hemen Başvur butonlarına ya da ilk kayıt sonrası 3.4 deki ekranda Giriş Yap bağlantısına tıklandığında Özel Pazar kullanıcı giriş ekranı belirir. Şekil 3-5: Özel Pazar Kullanıcı giriş ekranı Bu ekrandan kullanıcı adı ve şifrenizle platforma giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı adınızı ya da şifrenizi unuttuysanız sayfada yer alan bağlantılara tıklayarak e-posta adresinizi girip gelen e-postalar üzerinden kullanıcı adınızı öğrenebilir, şifrenizi yeniden belirleyebilirsiniz.

8 3.3. Kullanıcı Ana Sayfası Mevcut bir başvurunuz ya da üye hesabı yöneticisi olduğunuz aktif bir üyeliğiniz bulunuyorsa kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptığınızda Kullanıcı Ana Sayfası açılır. Kullanıcı ana sayfasında Başvurularım alanı, Üyelik Hesaplarım Alanı, Duyurular Alanı ve kullanıcı isminiz bulunur. Şekil 3-6: Kullanıcı Ana Sayfası Başvurularım alanında sizin tarafınızdan başvurusu yapılan üyelik başvuruları yer alır. Başvurularınızı kaydederek çıkış yaptığınız zaman daha sonra kaldığınız yerden devam edebilmek için Başvurularım alanındaki başvuru numarasının üzerine tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Başvurularım alanındaki Yeni başvuru ekle butonu ile Özel Pazar a yeni üyelikler ekleyebilirsiniz. Üyeliklerim alanında Üye Hesabı Yetkilisi olduğunuz ve üyelik ödemelerini yapabileceğiniz, aktif olarak kullanabileceğiniz üyelikleriniz listelenir. Duyurular alanında Özel Pazar tarafından yapılan duyurular yer almakta olup, kullanıcı olarak giriş yaptığınızda mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

9 Şekil 3-7: Kullanıcı Şifresi Değiştirme Sağ üst köşede yer alan kullanıcı isminize tıklayarak şifrenizi güncelleyebilirsiniz. 4. Üye Kaydı 4.1. Üye Kaydına İlişkin Genel Bilgiler Mevcut bir üyelik başvurunuz ya da aktif üye hesabınız bulunmuyorsa, kullanıcı girişi yaptığınızda Yeni Üyelik Kaydı sayfasına yönlendirilirsiniz. Bunun dışında kullanıcı girişi yaptığınızda kullanıcı ana sayfasından Yeni Başvuru Ekle butonuna tıklayarak Yeni Üyelik Kaydı sayfasına erişebilirsiniz. Yeni Üyelik kaydı sayfasından yapmak istediğiniz başvuru türünü seçebilirsiniz. Tüm üye türlerinde yapılan başvurularda benzer kayıt formu alanları yer almakta olduğundan tüm üyelerimizin bu bölümü dikkatle okumasını tavsiye ederiz.

10 Şekil 8: Yeni Üyelik Kaydı sayfası Yeni üyelik kaydı sayfasında Yeni Başvuru Yap butonlarına tıkladığınız başvuru türüne göre ilgili kayıt formu sayfalarına yönlendirilirsiniz. Kayıt formunun üst tarafında kayıt alanlarının ana başlıkları yer almakta olup, ulaşmak ve daha sonra düzeltme yapmak istediğiniz alanlara buradan kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

11 Şekil 4-1:Kayıt formu başlıkları Tüm üye türlerine ait kayıt formlarının ilk sayfasında Üyelik Hesabı Yöneticisi alanı yer almaktadır. Üye hesabı yöneticisi Üyelik sözleşmesine göre üye nam ve hesabına hareket etme yetkisine sahip olan kişidir. Üyeler şahıs olarak başvuru yapıyorlarsa kendi isimlerini, bir şirket adına başvuru yapıyorlarsa şirket imza sirkülerinde yetkili olan bir kişiyi Üye Hesabı yöneticisi olarak tanımlamalıdırlar. Başvuru kaydını Üye hesabı yöneticisi adına herhangi bir kişi doldurabilir. Örneğimizde Mehmet Yılmaz ın yeni girişim şirketi olan ABC A.Ş. nin genel müdürü olan Ahmet Yılmaz adına başvuru yaptığını varsayalım. Bu durumda üye hesabı yöneticisi olarak Ahmet Yılmaz ın bilgileri doğru bir şekilde girilmelidir. Üyelik başvurusu tamamlandığında Ahmet Yılmaz bu alana girilen e- posta adresi üzerinden yeni bir kullanıcı kaydı oluşturarak ya da mevcut kullanıcı kaydını kullanarak bu başvuru inceleyecek ve onaylayacaktır. Ayrıca üyelik aktif hale geldiğinde her türlü işlem sadece üye hesabı yönetici tarafından yapılabilecektir.

12 Şekil 4-2: Üye Hesabı Yöneticisi Girişi Kayıt ekranının alt tarafında Kaydet, İlerle ve Geri butonları yer almaktadır. Kayıt formunu doldururken her sayfada kaydet butonuna basmayı unutmayınız. İleri ve geri butonları ile bir sonraki ya da bir önceki kayıt sayfasına geçiş yapabilirsiniz. Şekil 4-3: Kayıt formunda ileri, geri ve kaydet butonları Şirketler kayıt formunun 2. sayfası Mali Bilgiler sayfası olup, Son Yıla Ait Mali Tablo alanına mali bilgiler girilmektedir. Bu alanın doldurulması Yükselen Girişimler için zorunludur. Yeni Girişimler in de varsa mali tablo bilgilerini bu alana girmelerini yatırımcıya kolay erişim açısından tavsiye ederiz. Tüm üye türlerinin kayıt formlarının sonunda Gerekli belgeler sayfası yer alır. Burada kayıt için gerekli dosyaların yüklenebileceği alanlar bulunmaktadır. Bir alana birden çok dosya yüklemek mümkün olup her bir dosya en fazla 15 MB büyüklüğünde olabilir. Tüm üyeler için, Gerekli belgeler sayfasında üyelik sözleşmesi ve eklerinin çıktı alınarak imzalanması ve sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

13 Şekil 4-4: Üyelik Sözleşmesi ve Eklerinin Yüklenmesi Bu alanla ilgili özel olarak tüm üyelerin dikkat etmesi gereken konu üyelik sözleşmesi ve ekleridir. Üyelik Sözleşmesi ve Ekleri: İlgili linki kullanarak üyelik sözleşmesi dosyaları indirilerek çıktı alınmalı, sözleşme ve eklerinin tamamı imzalanmış olarak taratılmalı ve sisteme yüklenmelidir. Eğer üyelik bir tüzel kişilik adına yapılıyorsa, tüm sayfalarda imza ile birlikte şirket kaşesi de yer almalıdır. Tüzel kişiler için ayrıca imza sirküleri de bu alana yüklenmeli ve sonrasında üyelik sözleşmesinin ekinde Borsa İstanbul Özel Pazar a gönderilmelidir.

14 4.2. Şirket Kaydına Özel Bilgiler Şekil 4-5: Mali Bilgiler Sayfası Bu alana girilen mali bilgiler 2. Seviye bilgi kapsamında olup, şirketlerin sadece Yetkili Alıcı statüsündeki yatırımcılarına, kendi aracılarına ve servis sağlayıcılarına gösterilir. EBITDA dışındaki bilgiler yatırımcı ilgisini çekebilmek için diğer üyelere aralık olarak gösterilmektedir: Satış ve Aktif Toplam Büyüklüğü ne İlişkin bilgilerin diğer tüm üyeler için gösterim şekli: Ödenmiş Sermaye Büyüklüğü nün diğer tüm üyeler için gösterim şekli: < TL < TL TL TL TL TL > TL > TL Şirketlerin Mali Bilgiler sayfasında ayrıca Daha Önce Alınan Yatırım Desteği, Teşvik ve Ödüller alanı bulunmaktadır. Bu sayfada daha önce alınmış olan teşviklerin girilmesi yatırımcı ilgisini sağlamak için yardımcı olacaktır.

15 Şirket kayıt formlarının 3. sayfası Ortaklık Yapısı ve Pay Satışı sayfasıdır. Ortak Ekle butonuna tıklayarak mevcut pay defterinin son haline göre ortak bilgilerinin buraya girilmesi zorunludur. Ortaklara ilişkin bilgiler girildikçe toplam sermayenin nominal büyüklüğü ve toplam pay adedine ilişkin bilgiler otomatik olarak ekranın alt kısmında belirir. Şekil 4-6: Ortaklık Yapısı

16 Ortak Ekle butonuna tıklandığında, ortak girişi yapılırken her bir payın nominal karşılığı ve pay adedi bilgileri girilir ve Payların Nominal Tutarı otomatik olarak ekranda belirir. Şekil 4-7: Ortak Ekleme Ekranı

17 Pay satışı alanına girilen bilgiler bağlayıcı olmayıp şirketin paylarının yüzde kaçını, toplamda ne kadar bir fiyata, ne şekilde satacağını göstermektedir. Bu bilgiler üyelik aktif olduğunda değiştirilebilir ve Özel Pazar üyeliği sonrasında yatırımcılarla yapılan anlaşmaların buradaki bilgilere göre gerçekleşmesi beklenmez. Ancak bu alana girilen bilgiler şirketin yatırımcı ilgisini çekebilmesi, Öneri Listesinde yatırımcılarla eşleşebilmesi ve Değerlendirme Komitesi tarafından üyeliğinin onaylanması açısından büyük önem taşımaktadır. Şekil 4-8: Pay Satışı A: Ortaklık Yapısına giriş yapıldığında otomatik olarak hesaplanır ve şirketin mevcut toplam sermaye büyüklüğünü gösterir ( TL) B: Mevcut sermayeden ne kadarının satılacağı bilgisi girilir. Bu tutar A dan büyük olamaz. ( TL) C: Sermaye büyütülerek ortak girişi yapılacaksa mevcut paylara eklenecek yeni payların nominal olarak hangi büyüklükte olacağı bilgisi buraya girilir. Özel Pazar kuralları çerçevesinde mevcut paylardan en az TL lik bir tutar satılabilir. Bunun üzerinde bir minimum sermaye satışı büyüklüğü satılmak isteniyorsa, Satış Teklifi Tipi alanından Blok halinde seçeneği seçilir ve her bir yatırımcıya en az ne kadarlık bir nominal sermaye büyüklüğü satışı yapılacağının bilgisi buraya girilebilir.

18 Teklif edilen ortaklık alanı otomatik olarak girilen bilgilere göre oluşmaktadır. Yukarıdaki bilgiler kapsamında bir satış gerçekleşirse şirketin toplam sermayesi A+C = TL olacaktır. Bu sermayenin yatırımcılara satılan kısmının TL si mevcut sermayeden (B), TL si yeni ihraç edilecek paylardan (C) gelecektir. Bu nedenle satışa çıkarılan toplam sermayenin nominal tutarı B+C= TL dir. Bu durumda teklif edilen ortaklık oranı (B+C) / (A+C) şeklinde hesaplanır ve TL / = %40 şeklinde ekranda belirir. Talep edilen toplam tutar ise kullanıcı tarafından belirlenir ve şirketin burada belirtilen pay satışı için ne kadar finansmana ihtiyaç duyduğunu gösterir. Örneğimizde şirket sermayesinin %40 ına tekabül edecek ortaklık için TL nominal tutarda bir sermayenin satılacağı ve bunun için TL talep edildiği anlaşılmaktadır. Burada satılacak payların nominal tutarı TL, talep edilen piyasa değeri TL dir. Bu kısmı doldururken şirketlerin şu hususlara dikkat etmelerini tavsiye ederiz: B alanına giriş yaparken girilen rakam, yatırımcılar tarafından mevcut şirket ortaklarının, paylarını satarak Talep edilen tutarı kendileri alıp şirket ortaklığından çıkmak ya da kendi paylarını azaltmak istedikleri gibi algılanabilir. A alanına giriş yapılarak sermaye artırımı yoluna gidileceği gösterilirse, yatırımcılar, talep edilen toplam tutarın Ödenmiş Sermaye ve Emisyon Pirimi olarak Öz Kaynaklar altında muhasebeleştirilip şirkete aktarılacağını ve bunun şirket büyümesi için yeni yatırımlarda kullanılacağını düşünebilir. Yatırımcıda Aranan Kriterler sayfasında yatırımcılara yönelik beklenti ve tercihler hakkında giriş yapılır. Buradaki bilgiler 1. Seviye bilgi olup tüm üyelere açıktır. Yatırımcı Tipi, Sektör Tecrübesi ve Yönetime katılım alanları Öneri listesi nde şirketinize uygun yatırımcılarla eşleşmeniz için kullanılır. Uzmanlık/Bilgi ve Tecrübe alanı ise şirkete stratejik katkıda bulunacak doğru yatırımcıların size ulaşmasına imkân tanıyacaktır. Şekil 4-9: Yatırımcıda Aranan Kriterler

19 Ek Bilgiler sayfasında Bu şirkete neden yatırım yapmalıyım? ve Kurucu ortakları ve yöneticileri tanıtıcı özet bilgi alanları bulunmaktadır. Bu şirkete neden yatırım yapmalıyım? alanına girilen bilgiler diğer tüm üyelere açık olan birinci seviye bilgi kapsamındadır. Kurucu ortakları ve yöneticileri tanıtıcı özet bilgi ise üye tarafından istenirse birinci seviyede diğer üyelerin erişimine açılabilmektedir. İsim ve unvanlarını sadece yetkili alıcı ve satıcılarına açmak isteyen, bunun dışında diğer üyelerin erişimine gizlemek isteyen üyeler, bu alanlara girdikleri bilgilerin birinci seviyede açık olduğunda diğer üyeler tarafından görüntülenebileceğini göz önünde bulundurmalıdır. Bu nedenle gizlemek istedikleri bilgileri Bu şirkete neden yatırım yapmalıyım? alanında paylaşmamalıdırlar. Yine de bu bilgilerin diğer üyelere açık tutulmasını ve böylece yatırımcı ilgisinin artırılmasını tavsiye ederiz. Şekil 4-10: Ek Bilgiler

20 Gerekli belgeler sayfasında ilgili dosyaların yüklenebileceği alanlar bulunmaktadır. Bu sayfaya ilişkin genel bilgiler ve üyelik sözleşmesine ilişkin hususlar 4.1. Üye Kaydına İlişkin Genel bilgiler kısmında yer almaktadır. Şirketler için belgeleri yüklerken özel olarak dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır: Diğer Doküman Limited şirketler, şirket üyeliği başvurularında, yatırımcının talep etmesi halinde Anonim Şirkete dönüşeceklerine ilişkin taahhütlerini bu alana yükleyebilirler. Girişimci İş Planı Sadece Yeni Girişim ve Yeni Girişim Ortakları nın üyeliğinde istenen ve yüklenmesi zorunlu olan bir dokümandır. 2. seviye bilgi kapsamında sadece yetkili yatırımcılar tarafından görüntülenecektir. Özel Pazar tarafından belirli bir format oluşturulana kadar, asgari olarak Ürün ya da hizmet tanımının açıkça yapılması İşin mahiyetine göre 5 yıllık, 10 yıllık gelir beklentilerini ve maliyetleri içeren nakit akışlarını içermesi Hedeflenen müşteri kitlesinin ve pazarlama kanallarının belirtilmesi gerekmektedir. Kapsamlı ve yatırımcıyı aydınlatıcı bir iş planı hazırlamak için, KOSGEB tarafından kullanılan Girişimci İş Planı formunu doldurarak bu alana yüklemenizi tavsiye ederiz. Finansal tablolarda belirtilen bilgiler dışında vadesi geçmiş borcu olmadığına dair beyan ya da varsa borcun içeriğine ilişkin açıklama Bu alana yüklenecek belge vergi dairesinden alınan vergi borcu yoktur yazısı değildir. Üyenin kendi imzasının ve kaşesinin (kaşe tüzel kişiler içindir) yer aldığı beyandır.

21 4.3. Şirket Ortağı Kaydına Özel Bilgiler Eğer şirketinizin yönetiminde etkin olan hakim bir ortak iseniz, Özel Pazar imkanlarından daha kolay ve ileri düzeyde faydalanabilmek için ortak kaydı yerine şirket kaydı yapmanızı tavsiye ederiz. Şirket Ortakları kayıt bilgilerini girerken Şirket kaydındaki alanlara ek olarak Şirket Yetkilisi ve Şirket Ortağı alanlarına da giriş yapmaktadırlar. Şirket Yetkilisi şirket ortağı dışında, ilgili şirketin imza sirkülerinde ismi yer alan ve ortağın Özel Pazar üyeliğine onay verecek olan kişidir. Şirket ortağı kaydında kullanıcı kayıt formlarını doldurup Başvuruyu Tamamla butonuna tıkladığında başvurusu öncelikle Şirket Yetkilisi nin onayına düşer. Şirket yetkilisi kendisine gelen e-posta üzerinden Şirket Ortağı üyelik başvurusunu onaylayabilir. Şirket yetkilisi onayından sonra başvuru üye hesabı yetkilisinin onayına düşer. Bundan sonraki süreç diğer üyelik tiplerinin başvuruları ile aynı olup, bölüm 4.5. de anlatılmıştır Yatırımcı Kaydına Özel Bilgiler Yatırımcıların ya da diğer üye türlerinin kaydına ilişkin önemli bilgiler Üye Kaydı başlığında yer almaktadır. Bu bölümde sadece yatırımcılara özgü birkaç hususa değinilecektir. Yatırımcı kayıt formu; Yatırımcı Bilgileri, Yatırımlara İlişkin Bilgiler, Şirketlerde Aranan Özellikler, Ek Bilgiler ve Gerekli Belgeler başlıklarından oluşmaktadır. Yatırımlara İlişkin Bilgiler, Şirketlerde Aranan Özellikler ve Ek Bilgiler sayfalarına girilen bilgiler genel olarak birinci seviye bilgi olarak tüm üyelerle paylaşılmakta ve öneri listesinde şirketlerle eşleştirme amacıyla kullanılmaktadır. Ek bilgiler sayfasındaki Kendinizi/kuruluşunuzu tanıtıcı özet bilgi alanına

22 girilen bilgiler diğer üyelerin erişimine açılabilmektedir. Üye kaydı aktifleştirildiğinde bu alana girilen bilgileri diğer üyelerin erişimine açmak üye yetkisindedir. Yatırımcılar kayıt esnasında Yatırımcı Bilgileri sayfasındaki Yatırımcı Tipi alanından aşağıdaki yatırımcı türlerinden birini seçerler. Seçilen yatırımcı tipine göre Gerekli Belgeler sayfasında aşağıdaki alanlara ilgili belgeleri yüklemelidirler. Nitelikli bireysel yatırımcı Nitelikli tüzel kişi yatırımcı Bireysel Katılım Yatırımcısı (Lisanslı Melek Yatırımcı) Yurt dışında yerleşik bireysel yatırımcı Yurt dışında yerleşik tüzel kişi yatırımcı 1. Nitelikli yatırımcı kaydım var alanını işaretlemesi 2. Üyelik Sözleşmesi ve Ekleri 3. Nüfus Cüzdanı Örneği 1. Üyelik Sözleşmesi ve ekleri 2. İmza sirküleri 3. Nitelikli yatırımcı kaydım var alanını işaretlemesi ya da "Nitelikli yatırımcı olduğunu gösterir belgeler" alanına ilgili mali tablo ve/veya esas sözleşme ve/veya faaliyet izin belgesi yüklenmesi 1. Üyelik Sözleşmesi ve Ekleri 2. Nüfus Cüzdanı Örneği 3. Bireysel Katılım Yatırımcısı Lisansı 1. Üyelik Sözleşmesi ve ekleri 2. Yurt dışında yerleşik yatırımcılar için destekleyici belgeler (Yurt dışında yerleşik, nitelikli yatırımcı kaydı bulunmayan yatırımcılar, nitelikli yatırımcı şartlarını taşıdıklarına ilişkin beyanları ile varsa melek yatırımcı ağı üyeliklerine ilişkin belgeleri bu alana yüklemelidir.) 1. Üyelik Sözleşmesi ve ekleri 2. İmza Sirküleri 3. Yurt dışında yerleşik yatırımcılar için destekleyici belgeler 4.5. Üye Hesabı Yöneticisi Onayı ve Başvurunun Aktifleştirilmesi Kayıt formlarının Gerekli belgeler sayfasının alt kısmında Başvuruyu tamamla butonuna tıklanarak kayıt bilgilerinin belge ve bilgi girişi tamamlanmış olur ve başvuru üye yetkilisi onayına gider. Şirket ortağı başvurularında ise başvuru üye yetkilisi onayından önce şirket yetkilisi onayına gider.

23 Şekil 4-11: Başvuruyu tamamla butonu Başvuruyu Tamamla butonuna tıklandığında, eğer formda doldurulması gereken eksik bir alan bulunmuyorsa yandaki onaylama penceresi açılır. Evet butonuna tıklanarak kayıt formu doldurma işlemi tamamlanmış olur. Ekranda Üye Hesabı Yetkilisi onayının ardından BIST onayına gönderilecektir uyarısı belirir. Örnek olarak Mehmet Yılmaz kullanıcısının bir şirket kaydı yaptığını ve üye hesabı yöneticisi olarak, şirketin büyük ortağı Ahmet Yılmaz ı belirttiğini varsayalım. Bu durumda Mehmet Yılmaz Başvuruyu Tamamla butonuna tıklayıp, başvurusunu onayladığında başvuru girişlerini yapan Mehmet Yılmaz ve üye hesabı yetkilisi Ahmet Yılmaz a aşağıdaki e-postalar iletilir: Sayın Mehmet Yılmaz, Ahmet Yılmaz adına Borsa İstanbul Özel Pazar'a yapmış olduğunuz Şirket üyelik talebiniz alınmıştır. Talebiniz belgelerinizle birlikte Özel Pazar tarafından incelenecek ve en kısa süre içinde bu e-posta adresi üzerinden dönüş yapılacaktır. Kayıt için gerekli belgeleri aşağıdaki adrese iletebilirsiniz. Borsa İstanbul Özel Pazar, Reşitpaşa Mahallesi, Tuncay Artun Caddesi, Emirgan, İstanbul

24 Sayın Ahmet Yılmaz, Mehmet Yılmaz tarafından adınıza Borsa İstanbul Özel Pazar a yapılmış olan Şirket üyelik talebiniz oluşturulmuştur. Üye kayıt bilgilerinizi incelemek ve onaylayarak Borsa İstanbul Özel Pazar değerlendirmesine göndermek için buraya tıklayarak kullanıcı girişi yapabilir veya yeni kullanıcı oluşturabilirsiniz. Kayıt için giriş yapan kullanıcı (Örnek: Mehmet Yılmaz) eğer Üye Hesabı Yetkilisi olarak kendini tanımlamamışsa, sadece gerekli belgeleri Borsa İstanbul adresine göndermek için gönderilen e- postayı alır. Bu andan itibaren başvuru işlemlerine ilişkin yetkisi kaldırılır. Bu kullanıcı yaptığı üyelik başvurusunu ve hangi aşamada olduğunu Kullanıcı Ana Sayfası üzerindeki Başvurularım alanından görüntüler, ancak başvuruyu açarak değişiklik yapma yetkisi kalkar. Aşamalar sırasıyla Üye Yetkilisi onayı bekleniyor, BIST onayı bekleniyor, şeklinde gösterilir. Şekil 4-12: Üye başvurusu yapan ancak üye hesabı yetkisi olmayan kullanıcının ana sayfası Süreç, üye nam ve hesabına işlem yapmakla yetkili olan Üye Hesabı Yetkilisi tarafından (Örnek: Ahmet Yılmaz) devam ettirilir. Tüzel kişi üyeler için Üye Hesabı Yetkilisinin imza sirkülerinde yer alan bir isim olması gerekmektedir. Eğer üyelik başvurusu Üye Hesabı Yetkilisi olacak kişinin kendisi tarafından yapılıyorsa kayıt formuna kullanıcı kendi adını, e-posta adresini ve diğer bilgilerini düzgün bir şekilde girmelidir. Çünkü üyelik hesabını onaylama ve aktif üyelik üzerinden işlem yapma yetkisi Üye Hesabı Yöneticisi olarak tanımlanan kişiye aittir. Üye hesabı yetkilisine giden e-postanın doğru e-posta adresine ulaşması için kayıt formundaki e-posta adresinin doğru ve eksiksiz olarak girilmesi önem arz etmektedir. Üye hesabı yetkilisine gönderilen e-postayı kaybeden, açamayan, başvurusu Üye Yetkilisi onayı bekleniyor statüsünde olduğu halde bu e-postanın kendisine ulaşmadığını düşünen müşterilerimiz adresinden ya da numaralı telefonumuzdan Özel Pazar a ulaşmalıdır. Üye kaydının incelenmesi ve istenirse gerekli değişikliklerin yapılarak onaylanması için Üye hesabı yetkilisi kendisine gelen e-posta üzerinden ilgili bağlantıya tıklar. Tıkladığında aşağıdaki ekran belirecektir.

25 Şekil 4-13: Üye Hesabı Yöneticisi Giriş Sayfası Üye hesabı yöneticisi (Örnek: Ahmet Yılmaz) bağlantıya tıkladığında eğer kendi kullanıcı adı ve şifresi bulunuyorsa üyelik başvurusunu incelemek ve onaylamak için Giriş Yap butonuna tıklayarak kullanıcı girişi yapabilir. Eğer daha önceden kullanıcı adı ve şifresi bulunmuyorsa kullanıcı adı ve şifre belirleyerek platforma kullanıcı kaydı yapar. Kayıt ol alanına tıklayarak kullanıcı kaydı tamamlanır. Eğer yeni kullanıcı kaydı oluşturursa aşağıdaki ekran belirir. Giriş yapınız bağlantısına tıkladığında kullanıcı girişi sayfasına yönlendirilir. Şekil 4-14: Üye Hesabı Yöneticisi Yeni Kullanıcı Kaydı Artık Üye Hesabı Yöneticisi kullanıcı girişi yaptığında kullanıcı ana sayfasında Üyeliklerim alanında kendisi adına oluşturulmuş olan Üye kaydını görecektir. Bu üyeliği dilediği zaman kullanıcı girişi yaparak Onay Ver butonuna tıklanarak açabilir. Üzerinde değişiklikler yapabilir, değişiklikleri kaydederek daha sonra tekrar görüntüleyebilir. Şekil 4-15: Üye Hesabı Yöneticisi Kullanıcı Ana Sayfası

26 Başvurunun BİST onayına gelmesi için üye hesabı yetkilisinin Üyelik Hesaplarım alanından Onay Ver butonu ile ilgili üyeliğine giriş yapması, isterse üzerinde değişlikler yaptıktan sonra Borsa İstanbul onayına göndermesi zorunludur. Şekil 4-16: Üye Yetkilisi Onayı Reddet ve Onayla Tuşlarını kullanarak üyelik başvurusu onaylanabilir. Yukardaki resim 3.13 ve 3.16 de Mehmet Yılmaz tarafından oluşturulan şirket kaydında üye hesabı yöneticisinin Ahmet Yılmaz olarak girildiğinde, Ahmet Yılmaz ın sadece kullanıcı adını (ayilmaz) ve şifresini belirlediği ve platform kullanıcı kaydını yaptığı, şirket üyelik kaydının Ahmet Yılmaz adına otomatik olarak oluştuğu görülmektedir. Onayla tıklandığında Başvuruyu onaylamak istediğinizden emin misiniz? şeklinde bir uyarı alınır. Evet butonuna tıklandığında, ekranın sol üst tarafındaki bilgiler şu şekilde değişecektir: Bu andan itibaren üyelik başvurusu BIST onayına gelmiş olur.

27 Bu aşamadan sonra üyelik BIST Onayını Bekliyor statüsüne çekilir. Özel Pazar tarafından gerekli incelemeler yapılıp, başvuru onaylanabilir, iade edilebilir ya da reddedilebilir. Bilgi ve belgelerde eksiklikler varsa Üye Hesabı Yöneticisine iade yapılır. İade edilen başvurular için uyarı amaçlı bir e- posta gönderilir ve iade nedeni açıklaması başvuruya eklenir. Üye hesabı yetkilisi iade edilen başvuruyu açtığında sayfanın üst tarafında iade nedenini görüntüler. Şekil 4-17: İade nedeni açıklaması Üye hesabı yöneticisi başvuru üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak yeniden BIST onayına gönderebilir. Ödeme sonrasında ilgili üyelik aktif olarak görünmeye başlar. Özel Pazar şirket kaydı için değerlendirme komitesinin görüşü alındıktan sonra başvuru BIST tarafından onaylandığında üyeliğiniz Ödeme Bekliyor statüsüne geçer. Üyeliğiniz üye hesabı yetkilisinin kullanıcı ana sayfasında yanda yer alan şekli ile belirir. Üyelik Ücreti Öde butonuna tıklanarak ödeme yapılır. Ödeme Sanal Pos la yapılırsa üyelik direkt olarak aktif hale gelir. EFT ile ödeme yapılırsa, dekont yüklemesi yapılarak ödeme yapıldığı bildirilir. Ödemeniz BIST onayına gelir ve kontrollerden sonra ödeme onaylanırsa üyeliğiniz aktif hale gelir. 5. Üyelik Ücreti Ödeme Kullanıcı ana sayfasında Üye hesabı yetkilisi oldunuz bir üyeliğiniz için üyelik ücreti ödenmesi gerekiyorsa Üyelik Ücreti Öde butonu belirir. Butona tıklandığına ödeme sayfasına yönlendirilirsiniz. Ödeme sayfasında ödeme işlemi aşamaları üstteki menüden görüntülenebilir. İlk aşamada ödeme listesi yer almaktadır. Üye ödeme yaptık için seçtiği işlemleri ve ödeme yapacağı toplam tutarı buradan görüntüler ve ödeyeceği meblağı kontrol eder. İleri butonu ile bir sonraki aşamaya geçilir.

28 Şekil 5-1: Ödeme Listesi İkinci aşamada ödeme için Sanal POS ya da Banka Transferi (EFT / Havale) yöntemlerinden biri seçilir. Şekil 5-2: Ödeme Yöntemi Seç 5.1. EFT/Havale ile Ödeme Banka Transferi (EFT/Havale) yöntemi seçilirse Banka transferi ile yaptığınız ödemler için ödeme yaptığınıza gösteren belgeyi sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Uyarısı belirir ve Özel Pazar ödeme yapılacak hesap bilgileri gösterilir.

29 Şekil 5-3: EFT ile ödeme bilgisi ve hesap numarası Türkiye Garanti Bankası A.Ş. Yeniköy Şubesi (462) IBAN : TR Hesap No : Yukarıda bilgileri yer alan Borsa İstanbul Özel Pazar hesabına ödeme yapılır. EFT / Havale ile ödeme için üyenin ödemek istediği ücret tutarını Özel Pazara EFT ya da Havale yoluyla göndermesi gerekmektedir. Eğer online bankacılık kullanılarak para transferi yapılmışsa e-dekont un mutlaka indirilmelidir. Şubeden ya da ATM den para transferi yapılmışsa mutlaka dekont alınmalı ve taratılarak bilgisayar ortamına aktarılmalıdır. İleri butonuna tıklanarak bir sonraki aşamaya geçildiğinde Ödeme Yap sayfasında dosya yükleme alanı açılır. Yapılan para transferinin dekontu elektronik ortamda dosya seç butonuna tıklanarak Platforma Yüklenir. Şekil 5-4: EFT / Havale ödemesi ve dekont yükleme

30 Şekil 5-5: Ödeme Onayı Penceresi EFT ya da havale ile yapılan ödemelerde Ödeme yap butonu tıklandığında ödeme BIST onayına düşecektir. Bunun için Ödemeyi Onayı penceresi açılır ve üyenin ödemeyi onaylaması istenir. Evet, butonuna tıklanarak işlem tamamlanır. Ekranda ödeme işlemi tamamlandı mesajı belirir. Şekil 5-6: Ödeme tamamlandı mesajı Bu aşamadan sonra üyelik durumu ONAY BEKLİYOR statüsüne çekilir. Şekil 5-7: BIST ödeme onayı bekleyen üyelik Ödemeye ilişkin dekont Özel Pazar yetkililerince incelenir ve hesap hareketleri kontrol edilerek teyit edilir. BIST onayı verildiğinde üyelik Aktif statüsüne çekilir. Üyelerimiz aktif üyeliklerine seç butonuna tıklayarak giriş yapabilirler.

31 Şekil 5-8: Aktif Üyelik 5.2. Sanal POS ile Ödeme Ödeme Yöntemi Seç sayfasında Sanal Pos ile ödeme seçildiğinde kredi kartı ile ödeme yapma sayfası açılır. Şekil 5-9: Sanal Pos ile ödeme Şekil 5-10: Sanal Pos ile Ödeme Mesajı

32 Ödeme kartınınızdan tahsil edilecektir. Devam etmek istiyor musunuz? mesajı alınır. Mesaj penceresinde Evet butonuna tıkanarak ödeme işlemi gerçekleştirilir. Ekranda ödeme işlemi tamamlandı mesajı belirir. Şekil 5-11: Ödeme Tamamlandı Mesajı Sanal Pos la yapılan ödemelerde ücret tutarı kredi kartından doğrudan çekildiği için ödeme işlemi BIST ONAYI gerektirmez. Üyelik doğrudan Aktif statüsüne çekilir. Üyelerimiz aktif üyeliklerine seç butonuna tıklayarak giriş yapabilirler. Şekil 5-12: Aktif üyelik

BORSA İSTANBUL A.Ş. ÖZEL PAZAR YÖNERGESİ

BORSA İSTANBUL A.Ş. ÖZEL PAZAR YÖNERGESİ BORSA İSTANBUL A.Ş. ÖZEL PAZAR YÖNERGESİ İçindekiler BİRİNCİ BÖLÜM - GENEL HÜKÜMLER... 2 Madde 1 Amaç... 2 Madde 2 - Kapsam... 2 Madde 3 - Tanımlar... 2 Üyeler arasındaki pay devri, pay iştirak, opsiyon,

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

Harcama Birimleri Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Nisan-2010. BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Birimleri Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Nisan-2010. BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Nisan-2010 BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi GİRİŞ ÖEB Uygulamasına bağlanılabilmesi için aşağıdaki işlemler sırasıyla gerçekleştirilir. Uygulama internet

Detaylı

Gelişen İşletmeler Piyasası GIP

Gelişen İşletmeler Piyasası GIP Gelişen İşletmeler Piyasası GIP www.imkb.gov.tr İÇİNDEKİLER İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP) Nedir? 1 Hisse Senetleri Piyasası (HSP) ile GİP e Yapılacak Başvuru Sürecinin Temel Farkları Nelerdir?

Detaylı

T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı

T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı EĞİTİM VE YETKİLENDİRME BİLGİ SİSTEMİ (EYBİS) DENETÇİ YETKİLENDİRME BAŞVURU ALANI KULLANICI KILAVUZU

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

HALKA ARZ VE BORSA İSTANBUL DA İŞLEM GÖRME

HALKA ARZ VE BORSA İSTANBUL DA İŞLEM GÖRME HALKA ARZ VE BORSA İSTANBUL DA İŞLEM GÖRME Borsa İstanbul Pazarlama ve Satış Bölümü T: 0212 298 25 50 F: 0212 298 25 00 www.borsaistanbul.com www.bilincliyatirimci.org HALKA ARZ VE BORSA İSTANBUL DA İŞLEM

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM. Amaç, Dayanak, Tanım ve Kısaltmalar

İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM. Amaç, Dayanak, Tanım ve Kısaltmalar Resmi Gazete Sayı: 27323 Resmî Gazete Tarihi: 18 Ağustos 2009 İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI YÖNETMELİĞİ Amaç BİRİNCİ KISIM Amaç, Dayanak, Tanım ve Kısaltmalar MADDE 1 (1)

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2012 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

BÖLÜNME RAPORU : EURO YATIRIM MENKUL DEĞERLER ANONİM ŞİRKETİ. : Yıldızposta cad. no 17/4 Gayrettepe İstanbul

BÖLÜNME RAPORU : EURO YATIRIM MENKUL DEĞERLER ANONİM ŞİRKETİ. : Yıldızposta cad. no 17/4 Gayrettepe İstanbul BÖLÜNME RAPORU MADDE 1 BÖLÜNME İŞLEMİNE TARAF ŞİRKETLERİ TANITICI GENEL BİLGİLER Bölünen Ortaklık : EURO YATIRIM MENKUL DEĞERLER ANONİM ŞİRKETİ Vergi Dairesi ve No su : Mecidiyeköy 9860028832 İkametgahı

Detaylı

İKİNCİ EL ARAÇLARIN GARANTİ FİLO İKİNCİ EL WEB SİTESİ ÜZERİNDEN SATIŞA SUNULMASINA İLİŞKİN ONLİNE SATIŞ SÖZLEŞMESİ ÖN BİLGİ FORMU

İKİNCİ EL ARAÇLARIN GARANTİ FİLO İKİNCİ EL WEB SİTESİ ÜZERİNDEN SATIŞA SUNULMASINA İLİŞKİN ONLİNE SATIŞ SÖZLEŞMESİ ÖN BİLGİ FORMU İKİNCİ EL ARAÇLARIN GARANTİ FİLO İKİNCİ EL WEB SİTESİ ÜZERİNDEN SATIŞA SUNULMASINA İLİŞKİN ONLİNE SATIŞ SÖZLEŞMESİ ÖN BİLGİ FORMU Önemli Açıklama: Ekte bir örneği yer alan İkinci El Araçların Garanti Filo

Detaylı

YAPI KREDİ POS KULLANIM KILAVUZU

YAPI KREDİ POS KULLANIM KILAVUZU YAPI KREDİ POS KULLANIM KILAVUZU 2 Değerli Üye İşyerimiz, Değerli Üye İşyerimiz, Türkiye'nin en yenilikçi ve yaygın üye işyeri ağı olan Yapı Kredi Üye İşyeri Müşteri Hizmetleri'ni seçtiğiniz için teşekkür

Detaylı

ÖRNEKTİR. Temel Bankacılık Hizmet Sözleşmesi

ÖRNEKTİR. Temel Bankacılık Hizmet Sözleşmesi Temel Bankacılık Hizmet Sözleşmesi DenizBank A.Ş. nin (Bundan sonra Banka olarak anılacaktır) yurt içi ve dışı şubeleri ve Bankacılık Kanunu çerçevesinde şube sayılan birimlerinde, işbu Temel Bankacılık

Detaylı

ÖRNEKTİR. Temel Bankacılık Hizmet Sözleşmesi

ÖRNEKTİR. Temel Bankacılık Hizmet Sözleşmesi Temel Bankacılık Hizmet Sözleşmesi DenizBank A.Ş. nin (Bundan sonra Banka olarak anılacaktır) yurt içi ve dışı şubeleri ve Bankacılık Kanunu çerçevesinde şube sayılan birimlerinde, işbu Temel Bankacılık

Detaylı

SERMAYE PİYASASI ARAÇLARI ALIM SATIMA ARACILIK İŞLEMLERI ÇERÇEVE SÖZLEŞMESI Sözleşme No:

SERMAYE PİYASASI ARAÇLARI ALIM SATIMA ARACILIK İŞLEMLERI ÇERÇEVE SÖZLEŞMESI Sözleşme No: SERMAYE PİYASASI ARAÇLARI ALIM SATIMA ARACILIK İŞLEMLERI ÇERÇEVE SÖZLEŞMESI Sözleşme No: MADDE 2. TANIMLAR VE KISALTMALAR MADDE 1. TARAFLARI TANITICI BİLGİLER 1.1 İşbu sözleşme bir tarafta: Büyükdere Cad.

Detaylı

Yatırım Kuruluşlarının internet sitesinde yer verilmesi gerekenler;

Yatırım Kuruluşlarının internet sitesinde yer verilmesi gerekenler; Yatırım Kuruluşlarının internet sitesinde yer verilmesi gerekenler; a) Hangi tür hizmetleri sunmaya yetkili oldukları HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 23/12/1996 tarihinde kurulmuştur. Ödenmiş sermayesi

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme Nasıl Girilir? İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme girmek için Kurum Portal/Intranet sayfasından Kurumsal Uygulamalar İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi

Detaylı

SERMAYE PİYASASI MEVZUATI, İLGİLİ MEVZUAT, ve ETİK KURALLAR

SERMAYE PİYASASI MEVZUATI, İLGİLİ MEVZUAT, ve ETİK KURALLAR SERMAYE PİYASASI MEVZUATI, İLGİLİ MEVZUAT, ve ETİK KURALLAR Sermaye Piyasası Faaliyetleri Temel Düzey Lisansı Eğitimi OCAK 2010 1 Bu notlar; Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği () tarafından

Detaylı

fi BU SÖZLEfiME HUZURUMDA MZALANMIfiTIR AD SOYAD: MZA:

fi BU SÖZLEfiME HUZURUMDA MZALANMIfiTIR AD SOYAD: MZA: fi BU SÖZLEfiME HUZURUMDA MZALANMIfiTIR AD SOYAD: MZA: 1 2 3 PORTFÖY YÖNETİM SÖZLEŞMESİ Sözleşme Sıra No : Hesap No : Bir tarafta MEKSA Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (Şehit Teğmen Ali Yılmaz Sokak, Güven

Detaylı

Hisse Senedi Alım-Satım Kılavuzu

Hisse Senedi Alım-Satım Kılavuzu Hisse Senedi Alım-Satım Kılavuzu www.imkb.gov.tr İÇİNDEKİLER Hisse Senedi Nedir? 2 Hisse Senedi Sahibinin Başlıca Ortaklık Hakları Nelerdir? 2 Yatırımcılar İMKB de Bizzat Hisse Senedi Alım-Satımı Yapabilirler

Detaylı

REFERANS MENKUL DEĞERLER A.Ş.

REFERANS MENKUL DEĞERLER A.Ş. REFERANS MENKUL DEĞERLER A.Ş. YATIRIM HİZMET VE FAALİYETLERİ GENEL RİSK BİLDİRİM FORMU Önemli Açıklama: Şirketimiz tarafından sunulan İşlem Platformu üzerinden yapacağınız Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri

Detaylı

TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU T.C. BAŞBAKANLIK Diyanet İşleri Başkanlığı TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ PROGRAMI GİRİŞ 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanun un 44, 45 ve 60 ıncı maddelerine

Detaylı

TEMEL BANKACILIK HİZMET SÖZLEŞMESİ

TEMEL BANKACILIK HİZMET SÖZLEŞMESİ TEMEL BANKACILIK HİZMET SÖZLEŞMESİ Temel Bankacılık Hizmet Sözleşmesi (bundan sonra Sözleşme olarak anılacaktır) Denizbank A.Ş. nin (bundan sonra Banka olarak anılacaktır) yurtiçi ve yurtdışı şubeleri

Detaylı

TNB KAYITLI ELEKTRONİK POSTA HİZMET SAĞLAYICILIĞI VE TİCARET A.Ş.

TNB KAYITLI ELEKTRONİK POSTA HİZMET SAĞLAYICILIĞI VE TİCARET A.Ş. İÇİNDEKİLER 1.1. BAŞVURU... 4 1.2. Hesap Oluşturma... 5 1.3. Kurum Bilgileri... 6 1.4. Hesap, Tarife, Paket Seçimi... 7 1.5. Başvuru Sırasında E-Tebligat Hizmeti Seçimi... 9 1.6. Ödeme Ekranı... 10 2.

Detaylı

TURK ELEKTRONİK PARA VE ÖDEME SİSTEMLERİ A.Ş. GENEL ŞARTLAR VE KOŞULLARI ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ

TURK ELEKTRONİK PARA VE ÖDEME SİSTEMLERİ A.Ş. GENEL ŞARTLAR VE KOŞULLARI ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ TURK ELEKTRONİK PARA VE ÖDEME SİSTEMLERİ A.Ş. GENEL ŞARTLAR VE KOŞULLARI ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ TURK ELEKTRONİK PARA ve ÖDEME HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ SÜREKLİ ÖDEME İLİŞKİLERİ GENEL ŞARTLAR VE KOŞULLAR ÇERÇEVE

Detaylı

İçindekiler: Giriş. Giriş 2. Tanımlar 3. Bir ASG olmak 4. ASG'lerin Genel Sorumlulukları ve Yükümlülükleri 6

İçindekiler: Giriş. Giriş 2. Tanımlar 3. Bir ASG olmak 4. ASG'lerin Genel Sorumlulukları ve Yükümlülükleri 6 Z İ N D E YA Ş A M EV G Ü Z E L L İ K S İ Z İ N İ Ş İ N İ Z S İ Z İ N İ Ş İ N İ Z EV G Ü Z E L L İ K Z İ N D E YA Ş A M S İ Z İ N İ Ş İ N İ Z EV G Ü Z E L L İ K AMWAY İŞ KURALLARI Z İ N D E YA Ş A M İçindekiler:

Detaylı

PAYLARIN ĠHRACINA ĠLĠġKĠN ESASLAR TEBLĠĞĠ. BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar

PAYLARIN ĠHRACINA ĠLĠġKĠN ESASLAR TEBLĠĞĠ. BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar PAYLARIN ĠHRACINA ĠLĠġKĠN ESASLAR TEBLĠĞĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Tebliğin amacı, halka açık ortaklıkların sermaye artırımı yoluyla paylarının ihracına, mevcut paylarının

Detaylı

İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI BİLDİRİM FORMU

İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI BİLDİRİM FORMU İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI BİLDİRİM FORMU KULLANIM KILAVUZU 2012 SOSYAL GÜVENLİK KURUMU 1. GİRİŞ 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu nün 11. maddesinde iş kazası ve meslek hastalığının tanımı yapılmıştır.

Detaylı