NİSAN GÖRÜNÜM: YİNE PARA POLİTİKASI SAHNEDE

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "NİSAN GÖRÜNÜM: YİNE PARA POLİTİKASI SAHNEDE"

Transkript

1 NİSAN GÖRÜNÜM: YİNE PARA POLİTİKASI SAHNEDE

2 NİSAN GÖRÜNÜM: YİNE PARA POLİTİKASI SAHNEDE YÖNETİCİ ÖZETI Oldukça hareketli bir çeyreği geride bıraktıktan sonra Nisan ayı da özellikle yurtiçi ekonomik gelişmelerin piyasalara yön verdiği ancak Rusya-Ukrayna krizi gibi dış etmenlerden de nasibimizi aldığımız bir ay oldu. Başarılı geçen ve piyasalar açısından oldukça önemli bir rahatlama sağlayan yerel seçimlerin ardından Fed Başkanı Yellen ın ABD de faiz artışını öteleyen konuşmaları, üstüne Avrupa Merkez Bankası (AMB) den gelebilecek bir parasal gevşeme planı ve içeride önce munzam karşılıklara faiz planı sonra Başbakan ın söylemleriyle tetiklenen politika faiz indirimi beklentisi piyasaları aylık bazda toparlanma eğilimine sürükleyen unsurlar oldu. Aşağı yönlü riskler arasında en çok fiyatlara yansıyan her toparlanma çabasını bir nebze sekteye uğratan Rusya-Ukrayna haberleri oldu. Ülkelerin uzlaşma amacıyla biraraya geldiği Cenevre toplantısının ardından sular durulur mu beklentisi piyasaları desteklerken hemen ardından Rusya nın Ukrayna karşıtı açıklamaları ve Amerika nın sınırlı da olsa yaptırım kararıyla yeniden risk fiyatlamasına geri dönmüş olduk. Ayın son günü gerçekleştirilen FOMC toplantısında sürpriz bir karar çıkmadı; yani Fed tahvil alım programında 10 milyar $ lık azaltıma devam ediyor. Aynı gün açıklanan ve %1.1 e karşılık %0.1 açıklanan ilk çeyrek büyümesi sürpriz etkisi yaratsa da kötü hava koşullarının etkisini içermesi ve beklenenin üzerinde aylık büyüme gösteren ADP özel sektör istihdamı verisi ABD 10 yıllık tahvil faizinin %2.7 civarında işlem görmesine neden oldu. Henüz bu oranın kalıcı bir şekilde üzerine çıkılmasını gerektirecek bir ajandamız yok ancak ikinci yarıda tavil azaltımının sonuna yaklaşılması faizlerin %3 e yakınsamasına ve gelişmekte olan ülkelerde yeniden fiyatlamaya neden olacaktır. Kur tarafında ABD doları kademeli olarak değer kazancı yaşarken AB de ağırlıklı olarak büyümenin ve ekonomik aktivitede canlanmanın fiyatlanıyor olması EUR/USD paritesini güçlü tutmaya devam ediyor.

3 2014 görünümünü oluştururken baz senaryomuzu Fed in 10 milyar dolarlık indirimlere önümüzdeki aylarda da devam etmesi ve yılın geri kalanında gerçekleştireceği toplantılarla parasal genişleme programına son vermesi üzerine kurmuştuk. Bu raporumuzda da bu beklentimizi koruyoruz. Ancak şimdi buna AMB den gelecek bir parasal genişleme aksiyonunu da eklememiz gerekiyor. Ayrıca Rusya-Ukrayna gerginliğinin restleşmelerle devam etmesine rağmen ana senaryomuzda olayların savaşvari bir şekle bürünmesini öngörmüyoruz. Rusya gerginliğiyle GOP larda risk algısının negatife dönmesi gözünü %3 ve üzerine dikmiş ABD 10 yıllık faizlerinin Nisan ın son haftası itibariyle %2.70 lerin altında seyretmesine neden oldu. Yıl içerisinde faizlerinin yönünün yeniden yukarı dönmesini beklemekle birlikte AMB den gelecek genişlemeci bir sinyalin Fed in GOP larda yaratacağı negatif etkiyi hafifletmesini bekliyoruz.

4 Bu global ortam ve TCMB nin daha gevşek bir para politikasına geçme planı çerçevesinde yılsonu gösterge tahvil faizi beklentimizi %12 den %10.5 e indiriyor; 2014 büyüme beklentimizi %2.5 ten %3,2 te çıkartıyoruz. Büyümedeki revizyon daha çok dış talep kaynaklı olduğu için ve kur tahminimizde hafif aşağı seyirle birlikte nominal GSYH de artış öngördüğümüz için cari açık beklentimizi GSYH nin %6 sında tutmaya devam ediyoruz. Yılsonu için öngördüğümüz %8 enflasyon beklentimizi şimdilik değiştirmiyoruz ancak para politikasında yılın son çeyreği için öngördüğümüz ilave sıkılaştırmanın AMB kararıyla gelecek sermaye akımları dolayısıyla söz konusu olmayacağını, hatta TCMB nin 100 baz puanlık bir indirime gidebileceğini düşünüyoruz. Enflasyonda kalıcı iyileşme görmeden TCMB nin bir hamlede bulunması riskli olacaktır ancak TCMB nin son dönemde yaptığı açıklamalar risk primindeki iyileşmeyi para politikası faizlerine yansıtacaklarını düşündürüyor. Politika değişikliğinin kur üzerinde etkisi negatif olacaktır ancak faiz indiriminin ön koşulu sermaye girişlerinin devamı olacağı için kur üzerindeki baskının USD/TL kurunu önceki beklentimiz olan 2,22 nin altında tutacağını düşünüyoruz. Bu doğrultuda yılsonu dolar kuru çalışma rakamımızı 2,18 e revize ediyoruz. Önceki raporlarımızda bahsettiğimiz politik risk unsurlarının önümüzdeki dönemde kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmesini etkilemesi beklentisi gerçekleşmiş görünüyor. Bundan sonra da politik unsurların değerlendirmelerde ön planda olmasını ancak dış finansman riski ile ilgili endişelerin bir parça hafiflemesini bekliyoruz.

5 ENFLASYON İkincil etkiler ve kuraklık en önemli risk unsurları 2013 yılını %7,4 seviyesinde bitiren TÜFE enflasyonu Mart ayında yükselişini sürdürerek %8,4 olarak gerçekleşti. Aylık enflasyon beklentilerin üzerinde %1,13 olarak gerçekleşti. Ayın kötü haberi yine çekirdek enflasyondan geldi. Yakından takip ettiğimiz ve TÜFE den enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve altın çıkartılarak hesaplanan I-endeksine göre yıllık enflasyon %8,4 ten %9,5 e yükseldi. Enflasyon üzerinde en büyük baskı unsuru olan kur geçişkenliğinin yanı sıra ikincil etkiler de enflasyondaki yüksek seyir üzerinde etkili olmuş gibi görünüyor. TCMB açıkladığı enflasyon raporunda yılsonu beklentisini güncellerken ilk defa ikincil etkilerin katkısına da yer verdi. Önümüzdeki dönemde kurda stabilizasyon sağlanması ve sıkı para politikası ile enflasyonda ikincil etkilerin önlenmesi çekirdek enflasyonun da gevşemesine olanak tanıyacaktır. Ancak yine de enflasyonun %5 lik hedefin oldukça üzerinde %8 civarında yılı tamamlamasını bekliyoruz. TCMB de yılın ikinci Enflasyon Raporu nda bu sene sonu için enflasyon beklentisini %6,6 dan %7,6 ya çıkardı. Aradaki farkın 0,1 puanı enerjiden gelirken 0,3 puan gıda fiyatlarındaki artıştan, 0,3 puanı kur geçişkenliğinden 0,3 puan ise ikincil etkilerden kaynaklandı.

6 Aylık enflasyona en büyük katkının gıda ve ulaştırma kalemlerinden geliyor olması kur geçişkenliğini ve ikincil etkileri teyit eder nitelikte. Gıdanın aylık enflasyona katkısı 0,51 puan olurken ulaştırmanın katkısı 0,13 puan oldu. Gıda enflasyonu yıllık bazda %10,1 e yükseldi. Nisan ayında da gıda fiyatlarının baskısının hissedilir olması bekleniyor. Nisan ayı enflasyon beklentimiz %1 seviyesinde ve beklentimize paralel bir gerçekleşme yıllık enflasyonu %8,4 ten %9 a yükseltecek. Mayıs ayında da yükselecek olan enflasyonun Haziran ayında baz etkisiyle %8 in altına gerilemesini bekliyoruz. Yaz aylarında bu gevşemenin devam etmesi gıda enflasyonunun kuraklık nedeniyle geçmiş yıllar ortalamasının altında kalmasına bağlı. Merkez Bankası yılsonu enflasyon beklentisini %8 den %9 a revize etti. Bizim yılsonu gıda enflasyonu beklentimiz ise %10,2 seviyesinde. Yurtiçi ÜFE enflasyonuna baktığımızda ise %0,7 lik aylık artış yıllık enflasyonun %12,4 ten %12,3 e gerilemesine neden oldu. Yıllık enflasyondaki hafif gevşemeye rağmen maliyet baskısı fiyatlar üzerinde kendini hissettirmeye devam ediyor. Bu durum fiyatlama gücü olmayan firmaların maliyet artışını tüketiciye yansıtması ve önümüzdeki dönemde tüketici fiyatlarında artışın devam etmesi riskini beraberinde getiriyor. Bugünün ÜFE si yarının TÜFE si

7 Beklentilerde bozulma durdu Tüketici fiyatlarında maliyet baskısının hissedilmeye başlaması, ikincil etkilerin daha gözle görülür olması, sıkı para politikası devam etmesine rağmen beklentileri negatif etkilemeye devam ediyor. En son verilere göre yılsonu enflasyon beklentisi %7,98 den %8,12 ye çekildi. 12 aylık enflasyon beklentisi %7,3 ten %7,2 ye 24-aylık beklenti ise %6,62 den %6,58 e revize edilirken Merkez Bankası nın daha gevşemeci bir politika izleyeceğine dair beklentiler bu düşüşün devamını zorlaştırabilir. Haziran itibariyle görülecek düşüşle birlikte burada bir düzeltme bekliyoruz ancak yukarıda belirttiğimiz gibi gıda fiyatlarının seyri ve ikincil etkiler beklentilerin seyrini etkileyecek.

8 PARA POLITIKASI Faizler sabit, açıklamalar önemli Faiz indirimi yolda Merkez Bankası son gerçekleştirdiği PPK toplantısında para politikası faiz oranlarında, munzam karşılıklarda veya rezerv opsiyon katsayılarında bir değişikliğe gitmedi. Buna göre faiz koridorunun üst bandı olan gecelik (O/N) borç verme faiz oranı, politika faizi ve koridorun alt bandı olan gecelik (O/N) borçlanma faiz oranı sırayla %12, %10, %8 olarak sabit bırakıldı. Ancak Nisan ayında hem AMB hem Fed den gelen açıklamalarla tüm GOP lara sermaye girişinin artması, buna bağlı olarak kur üzerindeki baskının hafiflemesi TCMB nin de likidite koşullarını biraz gevşetmesine neden oldu. Buna göre TCMB seçimlerden önce %10,3 civarında tuttuğu ortalama fonlama maliyetini %10 a düşürdü ve son zamanlarda bu seviyelerde tutuyor. Seçimlerin öncesinde %11,5-%12 bandında tutulan bankalararası faiz ise piyasaya verilen likiditenin ayarlanmasıyla %10-%11,5 bandına çekildi. Merkez Bankası nın politika faizi %10 seviyesinde bulunduğu için likidite ayarlaması ile daha fazla gevşeme alanı bulunmuyor. Dolayısıyla TCMB Başkanı nın Enflasyon Raporu sunumunda belirttiği gibi politika faizinin önümüzdeki dönemde indirilmesi söz konusu olabilir. Başkan ın açıklamalarına göre TCMB sermaye girişlerinin hızlanması ve global likidite koşullarının sıkılaşması olmak üzere iki senaryo ile çalışıyor. Bunlardan birincisi gerçekleşirse TCMB nin önceliği faizleri indirmek yerine döviz rezervlerini güçlendirmek olacak. Ardından enflasyon beklentilerinde düzeltme görülmesi ve halihazırda düşmekte olan risk priminde daha da iyileşme görülmesi Merkez Bankası nı bir faiz indirimine götürecek. İndirimin kademeli ve ölçülü olacağı açıklamasına dayalı olarak, AMB den de son çeyrekte genişlemeci bir adım beklediğimizden TCMB nin yılsonuna kadar 50 şer baz puanlık iki indirime gidebileceğini düşünüyoruz. Fed in para politikasının her an bir risk oluşturduğunu ve enflasyonda kalıcı bir düşüş görmeden TCMB nin faizleri indirmemesi gerektiğini savunsak da %9,5 civarındaki piyasa faizlerinin %10 luk politika faizinin altında seyretmesini TCMB faiz indirimi için alanımız var şeklinde yorumluyor. Bu nedenle yaz aylarında enflasyonda düşüşün gerçekleşmesiyle birlikte bir faiz indirimi görebiliriz. Öte yandan diğer senaryo olan global likidite koşullarının sıkılaşması TCMB yi bir faiz arttırımına götürmeyecektir. Sn. Başçı bunun yerine likidite yönetimi ile fonlama maliyetini %12 ye, yetmezse %13,5 e çıkarma yolunu tercih edeceğini belirtti. Ayrıca böyle bir senaryoda banka bilançolarını rahatlatmak için munzam indirimi veya munzama faiz gibi makroihtiyati tedbirlerin hayata geçirilebileceğini de ekledi.

9 Brüt rezerv 127,4 milyar dolar Merkez Bankası döviz likiditesi yönetimi ile ilgili olarak önemli bir değişiklikte bulunmazken piyasada TL likiditesi ihtiyacı yaratmak için günlük döviz satım ihalelerine devam ediyor. Ancak son dönemde artan sermaye girişine istinaden günlük 50 milyon dolarlık minimum satış miktarını 40 milyon dolara düşürdü. TCMB yılbaşından beri piyasaya döviz satım ihaleleri yoluyla 5,35 milyar dolar verdi. Ocak ayında yaptığı ve 3,15 milyar dolar olduğu açıklanan doğrudan müdahale miktarıyla birlikte toplam döviz satışı yılbaşından beri 8,5milyar dolar seviyesinde bulunuyor. TCMB nin 18 Nisan itibariyle toplam brüt rezervi 127,4 milyar dolar ve bunun 107,7 milyar doları döviz, 20,4 milyar doları altın rezervi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ihracat kredilerinden dönüşler sayesinde Mayıs ayında 2 milyar dolar, Haziran ayında 1,7 milyar dolar rezerv artışı beklediklerini belirtti.

10 CARI AÇIK VE DIŞ FİNANSMAN TCMB tarafından yayınlanan ödemeler dengesi istatistiklerine göre Şubat ayında cari denge 3,2 milyar dolar açık verdi. Böylece 12-aylık açık 64 milyar dolardan 62,2 milyar dolara geriledi. GSYH ye oran olarak Şubat ayı cari açığı %7,3 seviyesinde bulunuyor. Altın ve enerji hariç açık ise 12-aylık bazda daha da düzelme göstererek 2,9 milyar dolardan 2 milyar dolara geriledi. Aylık dış ticaret açık verilerinden öngördüğümüz üzere cari açıktaki gerileme bu ay da devam edecek ve 12-aylık açığı Mart ayında GSYH nin %7 sinin altına çekecek. Yılsonu için beklentimiz ise %6 seviyesinde.

11 Önceki raporumuzda belirttiğimiz gibi cari açık özellikle Merkez Bankası nın yaptığı agresif faiz artışından sonra beklenen ekonomik aktivitedeki yavaşlama ile 2014 yılı için daha az endişe veren bir risk unsuru haline gelse de, sermaye hareketlerinin yönü önümüzdeki dönemde kur üzerindeki baskı açısından önemli olacak. Finansman tarafında bozulma Şubat ayında da kendini göstermiş durumda. Şubat ayında geçen sene görülen 8 milyar dolarlık girişe karşılık bu sene 2,6 milyar dolarlık giriş gerçekleşti. 2,2 milyar dolarlık net hata noksan fazlasını göz önünde bulundurduğumuzda aylık bazda 1,6 milyar dolarlık rezerv birikimi sağlandı. Finansman kompozisyonunun kısa vadeli yapısı tehlike arz etmeye ve kur üzerinde baskı unsuru olmaya devam ediyor. Ancak Mart ortası itibariyle gördüğümüz risk iştahındaki artış kısa vadeli yapıda bir iyileşme görmesek de sermaye girişlerinin biraz daha arttığını gösterecektir. Şubat ayında 1,1 milyar doları yurtiçi tahvil ihraçlarına olan talep olmak üzere 1,5 milyar dolarlık portföy girişi gerçekleşti. Kısa vadeli krediler ilginç bir şekilde 85 milyon dolarla geçen seneki 3,3 milyar doların oldukça altında kaldı. Ancak bunun sermaye yapısında kalıcı bir iyileşmeden çok döneme özgü bir seferlik bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. 12 aylık sermaye girişine baktığımızda Ocak ayındaki 53,9 milyar dolardan 59,2 milyar dolara gerileme görüyoruz. Kısa vadeli kredilerdeki düşüşle birlikte toplam sermaye girişi içinde sıcak paranın payı düşse de yerini sağlıklı finansman olan doğrudan yabancı yatırım ve uzun vadeli özel sektör borçlanmasına bırakmış değil. Onun yerine bankaların yurtdışı varlıklarının yurtiçine transferi ve net hata noksan ağırlık kazanmış görünüyor. Sermaye girişlerinin cari açıktan arta kalan kısmı olan rezerv birikimi Şubat ayında 12-aylık bazda 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

12

13 MALİYE POLİTİKASI Maliye Bakanlığı nın açıkladığı verilere göre Mart ayında merkezi yönetim bütçe dengesi geçen seneki 5,4 milyar TL lik açığa karşılık bu sene 5,1 milyar TL açık verdi. Faiz dışı fazla da 0.5 milyar TL ile geçen seneki 0,5 milyar TL lik açığın üzerinde gerçekleşti. Vergi gelirleri reel bazda %1,1 düşerken faiz dışı harcamalar %14,9 artış gösterdi. Doğrudan vergiler %23,5 artış ile oldukça güçlü gerçekleşirken KDV gelirlerinde %11,2 lik düşüş gerçekleşti. Bu da bize ekonomik aktivitedeki canlılığın Mart itibariyle yerini hafif yavaşlamaya bırakmış olabileceğini düşündürüyor. 12-aylık toplam bütçe dengesine baktığımızda Şubat ayındaki 19,4 milyar TL açığın Mart ayında 19,1 milyar TL ye gerilediğini görüyoruz. Faiz dışı fazla da buna uygun olarak 28,7 milyar TL den 29,7 milyar TL ye yükseldi.

14 Seçimler öncesi faiz dışı giderlerde artış İlk çeyrek gelirleri geçen seneye göre zayıf gerçekleşti ancak zayıf performansın bir kısmı geçen sene Ocak ayında Hazine hesaplarına gire 4,2 milyar TL lik Halkbank özelleştirme gelirleri ile BOTAŞ ın Hazine ye olan 3,2 milyar TL lik yükümlülüğünden kaynaklanıyor. Ancak geçen senenin bu bir seferlik gelirlerine rağmen bu senenin vergi dışı gelirleri 19,2 ile geçen senenin %5,9 üzerinde idi. Bu senenin gelirleri 2B satışları ile yerel yönetimlerin kapsama alanındaki değişikler dolayısıyla merkezi hükümet gelirlerine eklenen gelirlerden kaynaklanıyor. Dolayısıyla sadece geçen senenin yüksek vergi dışı gelirlerinin bu sene bütçenin zayıf görünmesine yol açtığını söylemek doğru olmaz. Birinci çeyrekte bütçe dengesi geçen senenin 0,9 milyar TL lik açığına karşılık 1,5 milyartl oldu. Faiz dışı denge ise 12,4 milyar TL ile geçen seneki 14,2 milyar TL nin altında kaldı. Vergi gelirleri %1,9 artarken faiz dışı giderler %6,4 artış gösterdi. Faiz dışı gelirlerdeki artış seçim öncesi dönemde yavaşlayan ekonomik aktiviteye karşılık uygulanan genişlemeci mali politika uygulaması beklentimize paralel. Bu nedenle de yılsonu bütçe açığı beklentimiz hükümetin %1,9 luk hedefine karşılık %3 seviyesinde. Hedeflerden sapmanın asıl nedeninin vergi gelirlerindeki düşüşten çok faiz dışı harcamalardaki artıştan kaynaklanmasını bekliyoruz.

15 SONUC: BUYUME VE FINANSAL GOSTERGELER Tüm bu makroekonomik koşullar altında, yurtdışındaki gelişmelerin ve yurtiçinde alınan önlemlerin en önemli yan etkisinin büyüme üzerine olacağını kabul etmemiz gerekiyor. Sermaye girişlerinin hafif de olsa iyileşme göstermesiyle ve Merkez Bankası nın daha gevşek bir para politikasına doğru gitmesi büyüme üzerindeki baskı unsurları hafifletmiş görünüyor. İlk çeyrek öncü göstergelere baktığımızda da yılbaşındaki beklentilerimizin üzerinde bir performans görüyoruz. İç talep göstergelerindeki özellikle Ocak-Şubat aylarındaki güçlü performansın yanı sıra dış talep koşulları da ihracata önemli katkıda bulunuyor. Daha önce büyümeye negatif katkıda bulunmasını beklediğimiz dış talebin pozitife dönmesiyle birlikte %2,5 olan 2014 büyüme tahminimizi %3,2 ye çıkartıyoruz. %3,2 lik büyüme beklentimizin 3,1 puanı stoklar dahil iç talepten gelirken 0,1 puanı dış talepten geliyor. Yılın ilk çeyreğinde özellikle kredi büyümesinde önemli bir gerileme gördük. Buna göre tüketici kredileri 13 haftalık ortalamalar bazında %6 ya kadar gerilerken ticari krediler de %15 in altına geriledi. TCMB kredi büyümesine istinaden makroihtiyati tedbirleri devreye sokabilir ancak bu konuda topu daha çok BDDK ya atmış görünüyor. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde kredi yavaşlamasının devam etmesi durumunda BDDK dan risk ağırlıklarının değiştirilmesi suretiyle kredilere bir destek görebiliriz. Aksi takdirde TCMB nin bu yıl ortası için öngördüğü %15 lik kredi büyümesinin oldukça altında kalabiliriz.

16 İç talep beklediğimizden güçlü İç talebe ilişkin diğer göstergelerden siparişlere baktığımızda toplam siparişler ilk çeyrekteki %4,6 lık büyümenin ardından Nisan da %11 artış gösterdi. İhracat siparişleri ise ilk çeyrekte %1,9 düşüş göstermişken Nisan da geçen seneye göre %2,5 arttı. Ayrıca tüketici güven endeksi de Mart ta 69.2 ile 2010 Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye düştükten sonra Nisan ayında 78,5 değerini aldı. Henüz ikinci çeyrek ile ilgili göstergeler çok yetersiz olsa da kapasite kullanımı ve reel kesim güven endeksi de birinci çeyrekteki yükselişini sürdürdü. Dolayısıyla şimdilik ikinci çeyrek verileri de yukarı yönlü revizyonumuzu destekler nitelikte görünüyor. Yukarıdaki makroekonomik çerçeveyi tamamlayan finansal piyasalar görünümüne değinecek olursak politik risklerin geride bırakılmasıyla birlikte piyasaların pozitif bir havaya büründüğü, yurtdışı haber akışının da risk algılamasını desteklediği bir ayı geride bırakıyoruz. Her ne kadar kredi derecelendirme kuruluşları S&P ve Moody s Türkiye nin uzun vadeli kredi notu görünümünü durağan dan negatif e çevirse de piyasalar üzerindeki etkisi sermaye girişlerinin hızlanmasıyla birlikte

17 Türkiye GOÜ leri yakaladı ve geçti sınırlı oldu. S&P görünümü negatife çevirme gerekçesi olarak sert iniş riskini öne sürerken Moody s politik risklerin uzun vadeli büyümeyi sağlayacak yapısal reformları geciktirebileceğini savundu. Negatif görünüm önümüzdeki ay içerisinde notun düşürülmesi olasılığını yansıtıyor ancak kısa vadede böyle bir risk öngörmüyoruz ve Fitch ve Moody s tarafından verilen yatırım yapılabilir ülke notunun korunuyor olmasının hala Türkiye yi fırsat oluştuğunda pozisyon alınabilecek ülkeler arasında tuttuğunu düşünüyoruz. Politik riskler konusunda en kötünün yerel seçimlerle geri kaldı ve cumhurbaşkanlığı seçimi de piyasalar açısından daha sorunsuz geçecektir. En büyük risk unsuru olarak AMB nin genişlemeci bir aksiyon almayacağını açıklaması ve/veya Rusya-Ukrayna gerginliğinin daha da tırmanmasını sıralayabiliriz. Geçen yılın ikinci yarısında MSCI Türkiye endeksi MSCI GÖÜ endeksinden önemli ölçüde negatif ayrışmıştı. Yukarıda bahsettiğimiz unsurlar arasında MSCI Türkiye endeksi yılbaşından bu yana %7 değer kazandı, GOÜ endeksinde ise kayıp %0,3 seviyesinde oldu. Böylece Türkiye GOÜ endeksinin %7,5 üzerinde performans sergiledi.

18 GOÜ lerde politik risk kurlarda hızlı geri çekilmeyi önlüyor USD/ TL ve Dolar ile Euro ortalamasından oluşan döviz kuru sepeti 30 Nisan itibariyle sırayla ve 2.52 seviyesinde bulunuyor ve yılbaşından bu yana %0,7 ve %0,5 değer kazancına işaret ediyor. Önümüzdeki dönemde sermaye akımları ve Merkez Bankası nın para politikası uygulaması kurlar üzerinde belirleyici ana unsurlar olacak. Reel sektörün açık pozisyonuna rağmen önemli ölçüde dolar talebinin olmamasını kurlarda yükseliş beklentisinin durulmuş olmasına bağlıyoruz. Ancak DTH lardaki artış devam ediyor ve 18 Nisan itibariyle reel kesimin döviz mevduatlarının geçen seneye göre artışı %49,4 olurken hanehalkınınki %48,3 ile güçlü seviyelerde seyretti. Buradaki artışın yavaşlamaması döviz kuru üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam edecektir. Sermaye akımlarındaki güçlenmeye rağmen Merkez Bankası nın daha gevşemeci bir politika izleyecek olması, yılsonunda Fed in tahvil alımlarına son verecek olmasıyla GOP kurlarında baskının yeniden oluşmaya başlayacak olması ve AMB nin gevşemeci para politikası dolayısıyla EUR/USD paritesinin 1,30 lara doğru gevşemesi beklentisi doğrultusunda yılsonu USD/TL kuru beklentimizi 2,22 den 2,18 e revize ediyoruz. Bu doğrultuda EUR/TL kuru beklentimiz de 2,84 seviyesinde bulunuyor.

19 Tahvil faizinde enflasyon ve Fed düşüşü engelliyor Tahvil piyasasında yukarı yönlü risklerin ağırlıkta olacağına dair görüşümüz AMB den parasal genişleme beklentimizle birlikte yumuşadı. Avrupa da son çeyrekte tamamlanacak olan stres testlerinin, enflasyon kaygısının da ön planda olması ile birlikte son çeyreğe doğru bir program açıklanmasına neden olacağını düşünüyoruz. Bu durum Fed in tahvil alımlarını tamamlamasının ardından gelecek faiz artışı tartışmalarını ve bu nedenle oluşacak yeniden fiyatlama döneminde GOP tahvillerinden çıkışları sınırlayacaktır. Enflasyonun artış eğilimi içerisinde olduğu bir yılda TCMB nin para politikasını sıkı tutması beklenir; ancak değişen global likidite koşulları Merkez Bankası nı da daha gevşemeci yönde adım atmaya götürecek gibi görünüyor. Halihazırda getiri eğrisinin dikleşmesi de bunu teyit ediyor. Nisan sonu itibariyle 2-yıllık gösterge tahvil faizinin %9,09 a kadar geriledi; 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise %9,42 oldu. Önümüzdeki dönemde itfa takviminin geçtiğimiz üç aya nazaran daha hafif olması da faizler üzerindeki baskının çok yüksek olmamasını beraberinde getirecektir. Ancak enflasyondaki yükseliş trendinin devam edecek olması ve yılın son çeyreğinde ABD 10 yıllık faizlerini %3 ün üzerinde beklememiz nedeniyle yılsonunda tahvil faizlerinin yeniden çift haneli oranlarda olmasını, gösterge faizin yılı %10,5 seviyesinde tamamlamasını bekliyoruz. Bu beklentimizle ilgili aşağı yönlü risk ABD nin faiz artışını kesin bir dille ötelemesi, yukarı yönlü risk ise AMB nin bir parasal genişleme programı açıklamaması ve/veya Rusya-Ukrayna gerginliğinin tırmanması olacaktır.

20

MAYIS GÖRÜNÜM: MERKEZ İN ZOR SINAVI

MAYIS GÖRÜNÜM: MERKEZ İN ZOR SINAVI MAYIS GÖRÜNÜM: MERKEZ İN ZOR SINAVI NİSAN GÖRÜNÜM: YİNE PARA POLİTİKASI SAHNEDE YÖNETİCİ ÖZETİ Global piyasalarda Mart sonunda başlayan iyimser havanın Nisan ve Mayıs aylarında da devam ettiğini gördük.

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER Fitch, Türkiye nin kredi notu ve görünümünü korudu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu BBB- olarak korurken, kredi notunun Durağan olan görünümü de değiştirmedi.

Detaylı

MART GÖRÜNÜM: ANA GÜNDEM YEREL SEÇİM

MART GÖRÜNÜM: ANA GÜNDEM YEREL SEÇİM MART GÖRÜNÜM: YÖNETİCİ ÖZETI Yurtdışı gelişmelere göbeğimizden bağlı bir şekilde geçirdiğimiz ilk iki ayın ardından yılın 3. ayı çoğunlukla iç dinamiklerle ve Rusya-Ukrayna krizi ile yön bulduğumuz bir

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 12 Ocak 2015, Sayı: 02. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 12 Ocak 2015, Sayı: 02. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 02 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ercan Ergüzel Ezgi Gülbaş Ali Can Duran 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 17 Ağustos 2015, Sayı: 23. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 17 Ağustos 2015, Sayı: 23. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni 17 Ağustos 2015, Sayı: 23 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 29 Haziran 2015, Sayı: 17. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 29 Haziran 2015, Sayı: 17. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 17 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 22 Haziran 2015, Sayı: 16. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 22 Haziran 2015, Sayı: 16. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 16 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 08 Haziran 2015, Sayı: 14. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 08 Haziran 2015, Sayı: 14. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 14 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Çağlar Kuzlukluoğlu 1

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 03 Ağustos 2015, Sayı: 21. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 03 Ağustos 2015, Sayı: 21. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 21 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 06 Temmuz 2015, Sayı: 18. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 06 Temmuz 2015, Sayı: 18. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 18 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 14 Aralık 2015, Sayı: 39. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 14 Aralık 2015, Sayı: 39. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni 14 Aralık 2015, Sayı: 39 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül

Detaylı

İDARE MERKEZİ ANKARA, 27 Ocak 2015

İDARE MERKEZİ ANKARA, 27 Ocak 2015 İDARE MERKEZİ ANKARA, 27 Ocak 2015 Cevaplarda şu işaretlerin tekrarını dileriz: B.02.2.TCM.0.00.00.00- Sayın Ali BABACAN BAŞBAKAN YARDIMCISI ANKARA Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (Merkez Bankası) Kanunu

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 22 Ağustos 2016, Sayı: 33. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 22 Ağustos 2016, Sayı: 33. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 33 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya 1 DenizBank Ekonomi Bülteni

Detaylı

HAZİRAN GÖRÜNÜM: JEOPOLİTİK RİSKLERİN GÖLGESİNDE

HAZİRAN GÖRÜNÜM: JEOPOLİTİK RİSKLERİN GÖLGESİNDE HAZİRAN GÖRÜNÜM: JEOPOLİTİK RİSKLERİN GÖLGESİNDE HAZİRAN GÖRÜNÜM: JEOPOLİTİK RİSKLERİN GÖLGESİNDE YÖNETİCİ ÖZETİ Global piyasalarda Mart sonunda başlayan ve Nisan-Mayıs aylarında da devam eden pozitif

Detaylı

Ekonomik Görünüm ve Tahminler: Nisan 2015

Ekonomik Görünüm ve Tahminler: Nisan 2015 Ekonomik Görünüm ve Tahminler: Nisan 215 BÜYÜME DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR Zümrüt İmamoğlu* ve Barış Soybilgen ** 13 Nisan 215 Yönetici Özeti Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi (SÜE)

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. ALTIN EMEKLİLİK YATIRIM FONU 2013 YILI 6 AYLIK FAALİYET RAPORU 1-Ekonominin Genel durumu Dünya ekonomisi 2013 ü genel olarak bir toparlanma dönemi olarak geride bıraktı.

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 10 Ağustos 2015, Sayı: 22. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 10 Ağustos 2015, Sayı: 22. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 22 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 27 Temmuz 2015, Sayı: 20. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 27 Temmuz 2015, Sayı: 20. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 20 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 28 Aralık 2015, Sayı: 41. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 28 Aralık 2015, Sayı: 41. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 41 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

NUROL YATIRIM BANKASI A.Ş. 2013 YILI İKİNCİ ÇEYREK ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU

NUROL YATIRIM BANKASI A.Ş. 2013 YILI İKİNCİ ÇEYREK ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU NUROL YATIRIM BANKASI A.Ş. 2013 YILI İKİNCİ ÇEYREK ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU DÖNEM İÇERİSİNDE BANKANIN YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE İLİŞKİN DEĞİŞİKLİKLER Dönem içerisinde Bankamız ortaklık yapısında değişiklik

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 20 Haziran 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 20 Haziran 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 20 Haziran 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER Altın, Fed sonrası 3 haftanın yükseğinde ABD merkez bankası Fed'in faiz oranlarının düşük kalmaya devam edeceğini bildirmesi ile, alternatif yatırım aracı

Detaylı

Yurtdışı Görünüm. PMI endeksleri, global büyüme görünümündeki ılımlı toparlanmanın Şubat ayında da devam ettiğine işaret ediyor.

Yurtdışı Görünüm. PMI endeksleri, global büyüme görünümündeki ılımlı toparlanmanın Şubat ayında da devam ettiğine işaret ediyor. Yurtdışı Görünüm PMI endeksleri, global büyüme görünümündeki ılımlı toparlanmanın Şubat ayında da devam ettiğine işaret ediyor. Bunun yanında, ABD de ekonomik görünümün güçlenmeye devam ediyor olması sebebiyle

Detaylı

ŞUBAT GÖRÜNÜM: MERKEZ YENİDEN SAHNEDE

ŞUBAT GÖRÜNÜM: MERKEZ YENİDEN SAHNEDE ŞUBAT GÖRÜNÜM: YÖNETİCİ ÖZETI Kırılganlık Testi başlıklı Ocak raporumuzdan bu yana hem yurtiçinde hem yurtdışında gündemin hızla değiştiğine ve önümüzdeki döneme dair görünümün bir önceki aya göre farklı

Detaylı

Turkey Data Monitor Ekonomi Bülteni. 07 Mart 2016 I. KÜRESEL GELİŞMELER

Turkey Data Monitor Ekonomi Bülteni. 07 Mart 2016 I. KÜRESEL GELİŞMELER I. KÜRESEL GELİŞMELER Zayıf ücret artışları, güçlü istihdam artışını gölgede bıraktı ABD de Şubat ayında toplam tarım dışı istihdam 195 bin kişilik beklentilerin belirgin üzerinde 242 bin kişi olarak açıklandı.

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 24 Ağustos 2015, Sayı: 24. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 24 Ağustos 2015, Sayı: 24. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 24 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 20 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Türkiye nin yurtdışı yükümlülükleri azaldı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Ağustos ayı sonu itibariyle geçerli olan uluslararası yatırım pozisyonu

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 27 Ekim 2014, Sayı: 43. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 27 Ekim 2014, Sayı: 43. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 43 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ercan Ergüzel Ezgi Gülbaş Ali Can Duran 1 DenizBank

Detaylı

https://www.garantiemeklilik.com.tr/fon-ile-ilgili-duyurular.aspx internet adreslerinden

https://www.garantiemeklilik.com.tr/fon-ile-ilgili-duyurular.aspx internet adreslerinden GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. ALTERNATİF STANDART EMEKLİLİK YATIRIM FONU 2013 YILI 6 AYLIK FAALİYET RAPORU 1- Ekonominin Genel durumu Dünya ekonomisi 2013 ü genel olarak bir toparlanma dönemi olarak

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 18 Kasım 2013, Sayı: 42. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler

Ekonomi Bülteni. 18 Kasım 2013, Sayı: 42. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Ekonomi Bülteni, Sayı: 42 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ercan Ergüzel Ezgi Gülbaş Ali Can Duran 1 Yurt Dışı Gelişmeler Janet Yellen Güvercin duruşunu

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER ABD de işsizlik başvuruları ve imalat sektörü PMI beklentilerin üzerinde gelirken, ikinci el konut satışlarında 4 aylık aradan sonra ilk kez artış yaşandı

Detaylı

TÜRKİYE MART 2014 GÖRÜNÜM

TÜRKİYE MART 2014 GÖRÜNÜM 17.03.2014 TÜRKİYE MART 2014 GÖRÜNÜM TÜRKİYE 2013 YILINI NASIL GEÇİRDİ? Mayıs 2013 te Türkiye ikinci yatırım yapılabilir notu almıştı. 2013 yılına olumlu bir başlangıç yapan Türkiye ye Mayıs ayında ikinci

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 01 Aralık 2014, Sayı: 48. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 01 Aralık 2014, Sayı: 48. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 48 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ercan Ergüzel Ezgi Gülbaş Ali Can Duran 1 DenizBank

Detaylı

Sayı: 2014 5 28 Ocak 2014 PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTI ÖZETİ. Toplantı Tarihi: 21 Ocak 2014

Sayı: 2014 5 28 Ocak 2014 PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTI ÖZETİ. Toplantı Tarihi: 21 Ocak 2014 Sayı: 2014 5 28 Ocak 2014 PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTI ÖZETİ Toplantı Tarihi: 21 Ocak 2014 Enflasyon Gelişmeleri 1. Aralık ayında tüketici fiyatları yüzde 0,46 oranında artmış ve yıllık enflasyon yüzde

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 31 AĞUSTOS 2015 4 EYLÜL 2015

HAFTALIK BÜLTEN 31 AĞUSTOS 2015 4 EYLÜL 2015 31 AĞUSTOS 2015 4 EYLÜL 2015 HAFTANIN ÖZETİ Piyasalar yoğun bir haftayı geride bırakırken haftanın öne çıkan konuları; Avrupa Merkez Bankası nın (AMB) toplantısı, hafta sonu Ankara da toplanan G-20 Maliye

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 19 EKİM 2015 23 EKİM 2015

HAFTALIK BÜLTEN 19 EKİM 2015 23 EKİM 2015 19 EKİM 2015 23 EKİM 2015 HAFTANIN ÖZETİ Küresel piyasalar geçtiğimiz haftanın başında Çin den gelen veriler ışığında yön buldu. Çin de açıklanan büyüme, perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri beklenildiği

Detaylı

TÜRKİYE EKONOMİSİ DÜNYA EKONOMİSİ

TÜRKİYE EKONOMİSİ DÜNYA EKONOMİSİ EKİM 2015 gelişmekte olan ülkeler adına birer risk unsuru oluşturduğunu dile getirdi. Buna ek olarak; IMF nin küresel ekonomiye dair büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize ederek 2015 yılı için %3,1 e,

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 09 Kasım 2015, Sayı: 34. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 09 Kasım 2015, Sayı: 34. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 34 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 25 Mart 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 25 Mart 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 25 Mart 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER ABD de imalat sektörü PMI beklentilerin altında kaldı ABD de imalat sektörü PMI Şubat ayındaki 57,1 seviyesinden Mart ayında 56,5 e gerileme beklentisinin de

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 23 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Almanya sanayi üretimi endeksi beklenenin altında kaldı Almanya da bugün açıklanan PMI İmalat Sanayi Endeksi, küresel ekonomik daralmanın ülke ekonomisine

Detaylı

NUROL YATIRIM BANKASI A.Ş. 2013 YILI BİRİNCİ ÇEYREK ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU

NUROL YATIRIM BANKASI A.Ş. 2013 YILI BİRİNCİ ÇEYREK ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU NUROL YATIRIM BANKASI A.Ş. 2013 YILI BİRİNCİ ÇEYREK ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU DÖNEM İÇERİSİNDE BANKANIN YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE İLİŞKİN DEĞİŞİKLİKLER Dönem içerisinde Bankamız ortaklık yapısında değişiklik

Detaylı

İDARE MERKEZİ ANKARA, 28 Ocak 2014

İDARE MERKEZİ ANKARA, 28 Ocak 2014 İDARE MERKEZİ ANKARA, 28 Ocak 2014 Cevaplarda şu işaretlerin tekrarını dileriz: B.02.2.TCM.0.00.00.00- Sayın Ali BABACAN BAŞBAKAN YARDIMCISI ANKARA Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (Merkez Bankası) Kanunu

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 03 AĞUSTOS 2015 07 AĞUSTOS 2015

HAFTALIK BÜLTEN 03 AĞUSTOS 2015 07 AĞUSTOS 2015 03 AĞUSTOS 2015 07 AĞUSTOS 2015 HAFTANIN ÖZETİ Geçtiğimiz hafta piyasaların yönünde yurtdışında ve Amerika da açıklanan şirket bilançoları etkiliydi. Beklentilerden kötü gelen bilançolar borsalarda düşüşe

Detaylı

Abdi İpekçi Caddesi No : 57, Reasürans Han, E Blok 7.Kat Harbiye İstanbul Tel : +90 (212) 315 10 70

Abdi İpekçi Caddesi No : 57, Reasürans Han, E Blok 7.Kat Harbiye İstanbul Tel : +90 (212) 315 10 70 DESTEK PİVOT DİRENÇ EURUSD 1.2744 1.2744 1.2814 1.2722 1.2836 1.2687 1.2871 ALTIN 1233.09 1236.94 1240.79 1230.71 1243.17 1226.86 1247.02 USDTRY 2.2426 2.2515 2.2605 2.2371 2.2660 2.2281 2.2749 USDJPY

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 07 Eylül 2015, Sayı: 26. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 07 Eylül 2015, Sayı: 26. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 26 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

31/12/2011-31/03/2012 tarihleri arasında fon getirisi %2,11 olarak gerçekleşirken, yönetici benchmarkının getirisi %2,49 olarak gerçekleşmiştir.

31/12/2011-31/03/2012 tarihleri arasında fon getirisi %2,11 olarak gerçekleşirken, yönetici benchmarkının getirisi %2,49 olarak gerçekleşmiştir. GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. LİKİT-KAMU EMEKLİLİK YATIRIM FONU 2012 YILI 3 AYLIK FAALİYET RAPORU 1.- Ekonominin Genel durumu Dünya ekonomisi genel olarak 2011 yılını bir önceki yıldan devraldığı Euro

Detaylı

Haftalık Piyasa Beklentileri. 21 Nisan 2014

Haftalık Piyasa Beklentileri. 21 Nisan 2014 Haftalık Piyasa Beklentileri 21 Nisan 2014 1 Nis 13 May 13 Haz 13 Tem 13 Ağu 13 Eyl 13 Eki 13 Kas 13 Ara 13 Oca 14 Şub 14 Mar 14 Nis 14 BIST Hisse Senetleri BIST 100 Endeksinde Mart-Nisan döneminde 61,000

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Sabah RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Sabah RAPORU 19 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Sabah RAPORU Japonya Maliye Bakanı yeni parasal genişleme hakkında konuştu Japonya Maliye Bakanı Taro Aso yaptığı konuşmada Japonya Merkez Bankası nın (BoJ) şu an için

Detaylı

Bankacılık Sektör Mayıs Raporu - 17 Haziran 2014 Sayı: 17 Sayfa: 1 Yönetici Özeti

Bankacılık Sektör Mayıs Raporu - 17 Haziran 2014 Sayı: 17 Sayfa: 1 Yönetici Özeti Bankacılık Sektör Mayıs Raporu - 17 Haziran 2014 Sayı: 17 Sayfa: 1 Yönetici Özeti Ticari kredilerdeki artışın gücünü korumasına bağlı olarak Mayıs 2014 de toplam krediler aylık bazda sınırlı 6,6 milyar

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU 2012 YILI 9 AYLIK FAALİYET RAPORU

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU 2012 YILI 9 AYLIK FAALİYET RAPORU GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU 2012 YILI 9 AYLIK FAALİYET RAPORU 1.- Ekonominin Genel durumu Yılın üçüncü çeyreğinde dünya ekonomisinde büyüme kaygılarının

Detaylı

AB Krizi ve TCMB Para Politikası

AB Krizi ve TCMB Para Politikası AB Krizi ve TCMB Para Politikası Erdem Başçı Başkan 28 Haziran 2012 Stratejik Düşünce Enstitüsü, Ankara Sunum Planı I. Küresel Ekonomik Gelişmeler II. Yeni Politika Çerçevesi III. Dengelenme IV. Büyüme

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 7 EYLÜL 2015 11 EYLÜL 2015

HAFTALIK BÜLTEN 7 EYLÜL 2015 11 EYLÜL 2015 7 EYLÜL 2015 11 EYLÜL 2015 HAFTANIN ÖZETİ Geçtiğimiz hafta piyasalarda açıklanacak önemli bir veri olmamasına rağmen piyasalar 17 Eylül de FED in yapacağı toplantıda faiz oranlarında değişiklik beklentisi

Detaylı

Piyasalar Genel Bakış

Piyasalar Genel Bakış Piyasalar Genel Bakış 1 yıla sığacak kadar çok konunun 31 günde gerçekleştiği, dengelerin sürekli değiştiği bir ay bitti. Dengelerin sürekli değişmesi, bu yılın çok zor bir yıl olacağına yönelik endişeleri

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 28 NİSAN- 02 MAYIS 2014

HAFTALIK BÜLTEN 28 NİSAN- 02 MAYIS 2014 28 NİSAN- 02 MAYIS 2014 HAFTANIN ÖZETİ Rusya ya uygulanacak yaptırımların beklendiği gibi sert olmayacağının görülmesi üzerine global piyasalarda oluşan olumlu hava ve TCMB nin geçen hafta faizleri sabit

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 18 Ağustos 2014, Sayı: 33

Ekonomi Bülteni. 18 Ağustos 2014, Sayı: 33 Ekonomi Bülteni, Sayı: 33 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Makro Ekonomi ve Strateji Ekonomik Büyüme Nasıl Seyredecek? Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ercan

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 09 Şubat 2015, Sayı: 06. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 09 Şubat 2015, Sayı: 06. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 06 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ercan Ergüzel Ezgi Gülbaş Ali Can Duran Çağlar

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 26 EKİM 2015 30 EKİM 2015

HAFTALIK BÜLTEN 26 EKİM 2015 30 EKİM 2015 26 EKİM 2015 30 EKİM 2015 HAFTANIN ÖZETİ Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta Merkez Bankalarının aldığı kararlar ile yön buldu. Hafta başında Japonya Merkez Bankası ndan gelecek verilere odaklanan piyasalar

Detaylı

PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTI ÖZETİ. Toplantı Tarihi: 17 Temmuz 2014

PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTI ÖZETİ. Toplantı Tarihi: 17 Temmuz 2014 PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTI ÖZETİ Enflasyon Gelişmeleri Toplantı Tarihi: 17 Temmuz 2014 1. Haziran ayında tüketici fiyatları yüzde 0,31 oranında artmış ve yıllık enflasyon yüzde 9,16 ya gerilemiştir.

Detaylı

27.06.2014 27.06.2014. Grafik:1 EURO REFİNANSMAN FAİZİ. Grafik:2 NORVEÇ FAİZ ORANI. Kaynak: Bloomberg

27.06.2014 27.06.2014. Grafik:1 EURO REFİNANSMAN FAİZİ. Grafik:2 NORVEÇ FAİZ ORANI. Kaynak: Bloomberg EUR/NOK Avrupa Merkez Bankası 5 Haziran da yapmış olduğu Para Politikası Toplantısında refinansman faizini %0,25 seviyesinden %0,15 seviyesine düşürdü. Mevduat faizini de %0 seviyesinden %-0,10 düzeyine

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 5 EKİM 2015 9 EKİM 2015

HAFTALIK BÜLTEN 5 EKİM 2015 9 EKİM 2015 5 EKİM 2015 9 EKİM 2015 HAFTANIN ÖZETİ Geçtiğimiz hafta piyasalarda olumlu hava hakim oldu. Amerika Tarım Dışı İstihdam verisi sonrası Amerika Merkez Bankası nın faiz artışını 2016 da gerçekleştireceği

Detaylı

Günlük Bülten 25 Temmuz 2013

Günlük Bülten 25 Temmuz 2013 Bülten Temmuz 13 PİYASALAR Döviz Piyasası Çarşamba günü USD, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanırken yurtiçinde kurumsal döviz talebinin de USD/TL kurunun yükselişine destek vermesiyle

Detaylı

2014 NİSAN AYI ENFLASYON RAPORU

2014 NİSAN AYI ENFLASYON RAPORU 2014 NİSAN AYI ENFLASYON RAPORU HAZIRLAYAN 05.05.2014 RAPOR Doç. Dr. Murat BİRDAL - İktisat Fakültesi İktisat Bölümü Yrd. Doç. Dr. Sema ULUTÜRK AKMAN - İstatistik Araştırma Merkezi Araş. Gör. Hakan BEKTAŞ

Detaylı

Borsa Istanbul Faiz Döviz

Borsa Istanbul Faiz Döviz Ekim 2015 Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık bazda %1,55, bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,86, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,58 ve on iki aylık ortalamalara göre %7,69 artış gerçekleşti. Ana

Detaylı

01 Haziran - 05 Haziran 2015

01 Haziran - 05 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 04:00 Çin İmalat ve İmalat Dışı PMI Endeksleri 04:30 Avustralya Konut İzinleri 04:35 Çin HSBC İmalat PMI Endeksi 10:00 Türkiye İmalat PMI Endeksi 11:00

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 01 HAZİRAN 2015 05 HAZİRAN 2015

HAFTALIK BÜLTEN 01 HAZİRAN 2015 05 HAZİRAN 2015 01 HAZİRAN 2015 05 HAZİRAN 2015 HAFTANIN ÖZETİ Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta enflasyon ve istihdam başta olmak üzere açıklanan veriler etkili oldu. ABD de büyüme ve satın alma yöneticileri beklenti

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 06 Ekim 2014, Sayı: 40. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 06 Ekim 2014, Sayı: 40. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 40 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ercan Ergüzel Ezgi Gülbaş Ali Can Duran 1 Yurt

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 15 HAZİRAN 2015 19 HAZİRAN 2015

HAFTALIK BÜLTEN 15 HAZİRAN 2015 19 HAZİRAN 2015 15 HAZİRAN 2015 19 HAZİRAN 2015 HAFTANIN ÖZETİ Geçtiğimiz hafta küresel piyasalar Yunanistan haberlerinin yanı sıra Merkez Bankalarının aldığı faiz kararları ile yön bulmaya çalıştı. Euro Bölgesini uzun

Detaylı

https://www.garantiemeklilik.com.tr/fon-ile-ilgili-duyurular.aspx internet adreslerinden

https://www.garantiemeklilik.com.tr/fon-ile-ilgili-duyurular.aspx internet adreslerinden GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GELİR AMAÇLI KAMU DIŞ BORÇLANMA ARAÇLARI (EUROBOND) EMEKLİLİK YATIRIM FONU 2013 YILI 12 AYLIK FAALİYET RAPORU 1- Ekonominin Genel durumu Dünya ekonomisi 2013 ü genel olarak

Detaylı

AEGON EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. DENGELİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU FON KURULU FAALİYET RAPORU Bu rapor Aegon Emeklilik ve Hayat A.Ş Dengeli Emeklilik Yatırım Fonu nun 01.01.2012-31.12.2012 dönemine ilişkin gelişmelerin,

Detaylı

Bankacılık Sektör Ağustos Raporu - 17 Eylül 2014 Sayı: 18 Sayfa: 1

Bankacılık Sektör Ağustos Raporu - 17 Eylül 2014 Sayı: 18 Sayfa: 1 Bankacılık Sektör Ağustos Raporu - 17 Eylül 2014 Sayı: 18 Sayfa: 1 Yönetici Özeti Toplam krediler, ticari kredilerdeki artışın gücünü korumasına bağlı olarak Ağustos 2014 de aylık bazda 8,2 milyar TL artış

Detaylı

12.03.2014 CARİ İŞLEMLER DENGESİ

12.03.2014 CARİ İŞLEMLER DENGESİ 12.03.2014 CARİ İŞLEMLER DENGESİ Ocak ayı cari işlemler açığı piyasa beklentisi olan -5,2 Milyar doların altında -4,88 milyar dolar olarak geldi. Ocak ayında dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına göre

Detaylı

BASIN DUYURUSU PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTI ÖZETİ. Sayı: 2015-71. 1 Aralık 2015. Toplantı Tarihi: 24 Kasım 2015

BASIN DUYURUSU PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTI ÖZETİ. Sayı: 2015-71. 1 Aralık 2015. Toplantı Tarihi: 24 Kasım 2015 Sayı: 2015-71 BASIN DUYURUSU 1 Aralık 2015 PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTI ÖZETİ Toplantı Tarihi: 24 Kasım 2015 Enflasyon Gelişmeleri 1. Ekim ayında tüketici fiyatları yüzde 1,55 oranında yükselmiş ve

Detaylı

Ekonomi. Dünya Ekonomisi. FED varlık alımlarını durdururken, Avrupa Merkez Bankası negatif faiz uygulamaya. başlamıştır.

Ekonomi. Dünya Ekonomisi. FED varlık alımlarını durdururken, Avrupa Merkez Bankası negatif faiz uygulamaya. başlamıştır. Ekonomi Dünya Ekonomisi 2007 yılında başlayan küresel krizin ardından, gelişmiş ekonomiler parasal genişleme ve varlık alımı politikalarını benimsemiştir. Sağlanan yoğun likidite ise reel getirisi daha

Detaylı

Reel Sektör Risk Yönetimi

Reel Sektör Risk Yönetimi Temel Analiz 2009 Aralık ayında vadeli piyasalarda 1230.0 dolar/ons seviyesine kadar yükselen altın fiyatları sonrasında yaklaşık % 15 düşüş ile Şubat ayı başında 1045.0 dolar/ons seviyesine geriledi.

Detaylı

Aralık. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Aralık. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 09 Aralık Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Başçı, 2016 yılı ekonomi politikaları ve beklentilerini açıkladı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı bugün gerçekleştirdiği sunumda,

Detaylı

7. Orta Vadeli Öngörüler

7. Orta Vadeli Öngörüler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 7. Orta Vadeli Öngörüler Bu bölümde tahminlere temel oluşturan varsayımlar özetlenmekte, bu çerçevede üretilen orta vadeli enflasyon ve çıktı açığı tahminleri ile para

Detaylı

Gündem 18.09.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10%

Gündem 18.09.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10% Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Açılış 1,1291 1,5496 120,578 2,9985 1119,45 Yüksek 1,1441 1,5628 120,990 3,0282 1134,15 Düşük 1,1285 1,5486 119,796 2,9757 1115,56 Kapanış 1,1434 1,559 119,990

Detaylı

GÜNE BAŞLARKEN 6 Nisan 2009

GÜNE BAŞLARKEN 6 Nisan 2009 GÜNE BAŞLARKEN 6 Nisan 2009...ekonomikarastirma@halkbank.com.tr... YURTİÇİ GELİŞMELER Yurtiçi Piyasalar-Döviz Bankalararası döviz piyasasında dolar kuru bugün açılışta, küresel piyasalardaki olumlu havaya

Detaylı

Günlük Bülten 31 Mayıs 2013

Günlük Bülten 31 Mayıs 2013 Bülten 31 Mayıs 0 PİYASALAR Döviz Piyasası Perşembe gününe 1,8585 seviyesinden başlayan USD/TL kuru, global olarak gelişmekte olan ülkelerden çıkışların hızlanması, TCMB'nin faiz indirimleri ve not artırımı

Detaylı

Seçilmiş Haftalık Veriler* 3 Temmuz 2015

Seçilmiş Haftalık Veriler* 3 Temmuz 2015 Seçilmiş Haftalık Veriler* 3 Temmuz 215 Sermaye Piyasaları ve Makro Ekonomik Araştırmalar *BDDK ve TCMB nin 26 Haziran 215 haftasına ait haftalık istatistiklerinden derlenmiştir. Jun-9 Nov-9 Apr-1 Sep-1

Detaylı

BEH - Groupama Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu

BEH - Groupama Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu BEH - Groupama Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu BIST-100 endeksi, Mayıs ayı içerisinde %0,07 lik düşüş göstererek 85.990 seviyesinden kapandı. Aynı dönem içerisinde Bankacılık

Detaylı

haftalık bülten 31 Aralık 2012 Geçen haftanın özeti haftalık bülten İnan Demir +(90) 212 318 5087 inan.demir@finansbank.com.tr

haftalık bülten 31 Aralık 2012 Geçen haftanın özeti haftalık bülten İnan Demir +(90) 212 318 5087 inan.demir@finansbank.com.tr haftalık bülten 31 Aralık 2012 Geçen haftanın özeti TCMB finansal istikrarı sağlamak için makroihtiyati tedbirler kullanmaya devam edecek. TCMB Başkanı Erdem Başçı düzenlediği basın toplantısında, Banka

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 13 Ekim 2014, Sayı: 41. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 13 Ekim 2014, Sayı: 41. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 41 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ercan Ergüzel Ezgi Gülbaş Ali Can Duran 1 DenizBank

Detaylı

Sayı: 2010 27 31 Mayıs 2010. PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTI ÖZETİ Toplantı Tarihi: 18 Mayıs 2010

Sayı: 2010 27 31 Mayıs 2010. PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTI ÖZETİ Toplantı Tarihi: 18 Mayıs 2010 Sayı: 2010 27 31 Mayıs 2010 PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTI ÖZETİ Toplantı Tarihi: 18 Mayıs 2010 Enflasyon Gelişmeleri 1. Nisan ayında tüketici fiyat endeksi yüzde 0,60 oranında yükselmiş ve yıllık enflasyon

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 14 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Cari açıkta düşüş Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nın (TCMB) açıkladığı Ağustos ayı ödemeler dengesi rakamlarına göre cari işlemler açığı, bir önceki

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 01 Haziran 2015, Sayı: 13. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 01 Haziran 2015, Sayı: 13. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 13 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Çağlar Kuzlukluoğlu 1

Detaylı

Haftalık Ekonomi ve Dış Ticaret Görünümü

Haftalık Ekonomi ve Dış Ticaret Görünümü EYLÜL TÜRKİYE Geçtiğimiz haftada yurtiçinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla II. Çeyrek verileri ile Temmuz ayı sanayi üretimi ve cari işlemler açığı verileri takip edildi. Tüik verilerine göre gayrisafi yurtiçi

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 02 MAYIS 06 MAYIS 2016

HAFTALIK BÜLTEN 02 MAYIS 06 MAYIS 2016 2 MAYIS 6 MAYIS 216 HAFTANIN ÖZETİ İç piyasalar veri takvimi açısından hareketli olmasa da riskli bir haftayı geride bıraktı. Artan politik riskler, TL ve TL cinsi varlıklara negatif yansıdı. Geçtiğimiz

Detaylı

Yurtdışı Organizasyon ve Yatırımcı İlişkileri Müdürlüğü

Yurtdışı Organizasyon ve Yatırımcı İlişkileri Müdürlüğü Yurtdışı Organizasyon ve Yatırımcı İlişkileri Müdürlüğü İÇİNDEKİLER Genel Görünüm A. Piyasalara Bakış I. Hisse Senedi Piyasaları Global Endeksler ve İMKB 1 Endeksi II. Hisse Senedi Piyasaları Yurtiçi Endeksler

Detaylı

MALİYE BAKANI SAYIN MEHMET ŞİMŞEK İN MAKROEKONOMİK GELİŞMELER İLE 2013 YILI İLK YARI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE GERÇEKLEŞMELERİNİ

MALİYE BAKANI SAYIN MEHMET ŞİMŞEK İN MAKROEKONOMİK GELİŞMELER İLE 2013 YILI İLK YARI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE GERÇEKLEŞMELERİNİ MALİYE BAKANI SAYIN MEHMET ŞİMŞEK İN MAKROEKONOMİK GELİŞMELER İLE 2013 YILI İLK YARI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE GERÇEKLEŞMELERİNİ DEĞERLENDİRMEK ÜZERE DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISI KONUŞMA METNİ 15 TEMMUZ 2013

Detaylı

Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU FAALİYET RAPORU (01.01.2012-30.09.2012 DÖNEMİ)

Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU FAALİYET RAPORU (01.01.2012-30.09.2012 DÖNEMİ) Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU FAALİYET RAPORU (01.01.2012-30.09.2012 DÖNEMİ) I.GENEL BİLGİ Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. nin kurucu, HSBC Portföy Yönetimi

Detaylı

EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Mayıs 2012, No: 33

EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Mayıs 2012, No: 33 EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Mayıs 2012, No: 33 i Bu sayıda; Kısa vadeli Dış Borç Stoku, Merkez Bankası Net Döviz Pozisyonu rakamları Uluslararası Yatırım Pozisyonu, Ve İmalat Sanayi

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 30 HAZİRAN 4 TEMMUZ 2014 USD/TL

HAFTALIK BÜLTEN 30 HAZİRAN 4 TEMMUZ 2014 USD/TL 30 HAZİRAN 4 TEMMUZ 2014 HAFTANIN ÖZETİ Geçtiğimiz hafta küresel piyasalar ABD istihdam verisi ve Janet Yellen in konuşmaları sonrasında rekor tazeledi. Beklenenden iyi gelen ABD ekonomik verileri FED

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 10 Şubat 2014, Sayı: 06. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler

Ekonomi Bülteni. 10 Şubat 2014, Sayı: 06. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Ekonomi Bülteni, Sayı: 06 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ercan Ergüzel Ezgi Gülbaş Ali Can Duran 1 DenizBank Ekonomi Bülteni

Detaylı

GÜNE BAŞLARKEN 31 Ağustos 2009

GÜNE BAŞLARKEN 31 Ağustos 2009 GÜNE BAŞLARKEN 31 Ağustos 2009...ekonomikarastirma@halkbank.com.tr... YURTİÇİ GELİŞMELER Yurtiçi Piyasalar-Döviz B ankalararası döviz piyasasında dolar kuru bugün açılışta, euro dolar paritesine odaklı

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 18 Ocak 2016, Sayı: 3. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 18 Ocak 2016, Sayı: 3. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 3 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

GÜNE BAŞLARKEN 11 Mart 2009

GÜNE BAŞLARKEN 11 Mart 2009 GÜNE BAŞLARKEN 11 Mart 2009...eekkoonnoommiikkaarraassttiirrmmaa@@hhaallkkbbaannkk..ccoomm..ttrr... YURTİÇİ GELİŞMELER Yurtiçi Piyasalar-Döviz Bankalararası döviz piyasasında dolar kuru bugün açılışta,

Detaylı

Reel Sektör Risk Yönetimi

Reel Sektör Risk Yönetimi Temel Analiz Ocak ayının ilk yarısını geride bırakırken piyasalardaki olumlu havanın sorgulanmaya başladığını söyleyebiliriz. Amerika kanadında Aralık ayında sürpriz bir iyileşme gözlenen tarım dışı istihdam

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 25 Haziran 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 25 Haziran 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 25 Haziran 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER Merkez Bankası politika faizini indirdi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 9.5'ten yüzde 8.75'e indirdi. Merkez Bankası, marjinal fonlama

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 07 Aralık 2015, Sayı: 38. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 07 Aralık 2015, Sayı: 38. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 38 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Haftalık Piyasa Beklentileri. 10 Kasım 2014

Haftalık Piyasa Beklentileri. 10 Kasım 2014 Haftalık Piyasa Beklentileri 10 Kasım 2014 1 Kas 13 Ara 13 Oca 14 Şub 14 Mar 14 Nis 14 May 14 Haz 14 Tem 14 Ağu 14 Eyl 14 Eki 14 BIST Hisse Senetleri BIST 100 Endeksinde geçtiğimiz hafta 81,000 seviyesine

Detaylı