NİSAN GÖRÜNÜM: YİNE PARA POLİTİKASI SAHNEDE

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "NİSAN GÖRÜNÜM: YİNE PARA POLİTİKASI SAHNEDE"

Transkript

1 NİSAN GÖRÜNÜM: YİNE PARA POLİTİKASI SAHNEDE

2 NİSAN GÖRÜNÜM: YİNE PARA POLİTİKASI SAHNEDE YÖNETİCİ ÖZETI Oldukça hareketli bir çeyreği geride bıraktıktan sonra Nisan ayı da özellikle yurtiçi ekonomik gelişmelerin piyasalara yön verdiği ancak Rusya-Ukrayna krizi gibi dış etmenlerden de nasibimizi aldığımız bir ay oldu. Başarılı geçen ve piyasalar açısından oldukça önemli bir rahatlama sağlayan yerel seçimlerin ardından Fed Başkanı Yellen ın ABD de faiz artışını öteleyen konuşmaları, üstüne Avrupa Merkez Bankası (AMB) den gelebilecek bir parasal gevşeme planı ve içeride önce munzam karşılıklara faiz planı sonra Başbakan ın söylemleriyle tetiklenen politika faiz indirimi beklentisi piyasaları aylık bazda toparlanma eğilimine sürükleyen unsurlar oldu. Aşağı yönlü riskler arasında en çok fiyatlara yansıyan her toparlanma çabasını bir nebze sekteye uğratan Rusya-Ukrayna haberleri oldu. Ülkelerin uzlaşma amacıyla biraraya geldiği Cenevre toplantısının ardından sular durulur mu beklentisi piyasaları desteklerken hemen ardından Rusya nın Ukrayna karşıtı açıklamaları ve Amerika nın sınırlı da olsa yaptırım kararıyla yeniden risk fiyatlamasına geri dönmüş olduk. Ayın son günü gerçekleştirilen FOMC toplantısında sürpriz bir karar çıkmadı; yani Fed tahvil alım programında 10 milyar $ lık azaltıma devam ediyor. Aynı gün açıklanan ve %1.1 e karşılık %0.1 açıklanan ilk çeyrek büyümesi sürpriz etkisi yaratsa da kötü hava koşullarının etkisini içermesi ve beklenenin üzerinde aylık büyüme gösteren ADP özel sektör istihdamı verisi ABD 10 yıllık tahvil faizinin %2.7 civarında işlem görmesine neden oldu. Henüz bu oranın kalıcı bir şekilde üzerine çıkılmasını gerektirecek bir ajandamız yok ancak ikinci yarıda tavil azaltımının sonuna yaklaşılması faizlerin %3 e yakınsamasına ve gelişmekte olan ülkelerde yeniden fiyatlamaya neden olacaktır. Kur tarafında ABD doları kademeli olarak değer kazancı yaşarken AB de ağırlıklı olarak büyümenin ve ekonomik aktivitede canlanmanın fiyatlanıyor olması EUR/USD paritesini güçlü tutmaya devam ediyor.

3 2014 görünümünü oluştururken baz senaryomuzu Fed in 10 milyar dolarlık indirimlere önümüzdeki aylarda da devam etmesi ve yılın geri kalanında gerçekleştireceği toplantılarla parasal genişleme programına son vermesi üzerine kurmuştuk. Bu raporumuzda da bu beklentimizi koruyoruz. Ancak şimdi buna AMB den gelecek bir parasal genişleme aksiyonunu da eklememiz gerekiyor. Ayrıca Rusya-Ukrayna gerginliğinin restleşmelerle devam etmesine rağmen ana senaryomuzda olayların savaşvari bir şekle bürünmesini öngörmüyoruz. Rusya gerginliğiyle GOP larda risk algısının negatife dönmesi gözünü %3 ve üzerine dikmiş ABD 10 yıllık faizlerinin Nisan ın son haftası itibariyle %2.70 lerin altında seyretmesine neden oldu. Yıl içerisinde faizlerinin yönünün yeniden yukarı dönmesini beklemekle birlikte AMB den gelecek genişlemeci bir sinyalin Fed in GOP larda yaratacağı negatif etkiyi hafifletmesini bekliyoruz.

4 Bu global ortam ve TCMB nin daha gevşek bir para politikasına geçme planı çerçevesinde yılsonu gösterge tahvil faizi beklentimizi %12 den %10.5 e indiriyor; 2014 büyüme beklentimizi %2.5 ten %3,2 te çıkartıyoruz. Büyümedeki revizyon daha çok dış talep kaynaklı olduğu için ve kur tahminimizde hafif aşağı seyirle birlikte nominal GSYH de artış öngördüğümüz için cari açık beklentimizi GSYH nin %6 sında tutmaya devam ediyoruz. Yılsonu için öngördüğümüz %8 enflasyon beklentimizi şimdilik değiştirmiyoruz ancak para politikasında yılın son çeyreği için öngördüğümüz ilave sıkılaştırmanın AMB kararıyla gelecek sermaye akımları dolayısıyla söz konusu olmayacağını, hatta TCMB nin 100 baz puanlık bir indirime gidebileceğini düşünüyoruz. Enflasyonda kalıcı iyileşme görmeden TCMB nin bir hamlede bulunması riskli olacaktır ancak TCMB nin son dönemde yaptığı açıklamalar risk primindeki iyileşmeyi para politikası faizlerine yansıtacaklarını düşündürüyor. Politika değişikliğinin kur üzerinde etkisi negatif olacaktır ancak faiz indiriminin ön koşulu sermaye girişlerinin devamı olacağı için kur üzerindeki baskının USD/TL kurunu önceki beklentimiz olan 2,22 nin altında tutacağını düşünüyoruz. Bu doğrultuda yılsonu dolar kuru çalışma rakamımızı 2,18 e revize ediyoruz. Önceki raporlarımızda bahsettiğimiz politik risk unsurlarının önümüzdeki dönemde kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmesini etkilemesi beklentisi gerçekleşmiş görünüyor. Bundan sonra da politik unsurların değerlendirmelerde ön planda olmasını ancak dış finansman riski ile ilgili endişelerin bir parça hafiflemesini bekliyoruz.

5 ENFLASYON İkincil etkiler ve kuraklık en önemli risk unsurları 2013 yılını %7,4 seviyesinde bitiren TÜFE enflasyonu Mart ayında yükselişini sürdürerek %8,4 olarak gerçekleşti. Aylık enflasyon beklentilerin üzerinde %1,13 olarak gerçekleşti. Ayın kötü haberi yine çekirdek enflasyondan geldi. Yakından takip ettiğimiz ve TÜFE den enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve altın çıkartılarak hesaplanan I-endeksine göre yıllık enflasyon %8,4 ten %9,5 e yükseldi. Enflasyon üzerinde en büyük baskı unsuru olan kur geçişkenliğinin yanı sıra ikincil etkiler de enflasyondaki yüksek seyir üzerinde etkili olmuş gibi görünüyor. TCMB açıkladığı enflasyon raporunda yılsonu beklentisini güncellerken ilk defa ikincil etkilerin katkısına da yer verdi. Önümüzdeki dönemde kurda stabilizasyon sağlanması ve sıkı para politikası ile enflasyonda ikincil etkilerin önlenmesi çekirdek enflasyonun da gevşemesine olanak tanıyacaktır. Ancak yine de enflasyonun %5 lik hedefin oldukça üzerinde %8 civarında yılı tamamlamasını bekliyoruz. TCMB de yılın ikinci Enflasyon Raporu nda bu sene sonu için enflasyon beklentisini %6,6 dan %7,6 ya çıkardı. Aradaki farkın 0,1 puanı enerjiden gelirken 0,3 puan gıda fiyatlarındaki artıştan, 0,3 puanı kur geçişkenliğinden 0,3 puan ise ikincil etkilerden kaynaklandı.

6 Aylık enflasyona en büyük katkının gıda ve ulaştırma kalemlerinden geliyor olması kur geçişkenliğini ve ikincil etkileri teyit eder nitelikte. Gıdanın aylık enflasyona katkısı 0,51 puan olurken ulaştırmanın katkısı 0,13 puan oldu. Gıda enflasyonu yıllık bazda %10,1 e yükseldi. Nisan ayında da gıda fiyatlarının baskısının hissedilir olması bekleniyor. Nisan ayı enflasyon beklentimiz %1 seviyesinde ve beklentimize paralel bir gerçekleşme yıllık enflasyonu %8,4 ten %9 a yükseltecek. Mayıs ayında da yükselecek olan enflasyonun Haziran ayında baz etkisiyle %8 in altına gerilemesini bekliyoruz. Yaz aylarında bu gevşemenin devam etmesi gıda enflasyonunun kuraklık nedeniyle geçmiş yıllar ortalamasının altında kalmasına bağlı. Merkez Bankası yılsonu enflasyon beklentisini %8 den %9 a revize etti. Bizim yılsonu gıda enflasyonu beklentimiz ise %10,2 seviyesinde. Yurtiçi ÜFE enflasyonuna baktığımızda ise %0,7 lik aylık artış yıllık enflasyonun %12,4 ten %12,3 e gerilemesine neden oldu. Yıllık enflasyondaki hafif gevşemeye rağmen maliyet baskısı fiyatlar üzerinde kendini hissettirmeye devam ediyor. Bu durum fiyatlama gücü olmayan firmaların maliyet artışını tüketiciye yansıtması ve önümüzdeki dönemde tüketici fiyatlarında artışın devam etmesi riskini beraberinde getiriyor. Bugünün ÜFE si yarının TÜFE si

7 Beklentilerde bozulma durdu Tüketici fiyatlarında maliyet baskısının hissedilmeye başlaması, ikincil etkilerin daha gözle görülür olması, sıkı para politikası devam etmesine rağmen beklentileri negatif etkilemeye devam ediyor. En son verilere göre yılsonu enflasyon beklentisi %7,98 den %8,12 ye çekildi. 12 aylık enflasyon beklentisi %7,3 ten %7,2 ye 24-aylık beklenti ise %6,62 den %6,58 e revize edilirken Merkez Bankası nın daha gevşemeci bir politika izleyeceğine dair beklentiler bu düşüşün devamını zorlaştırabilir. Haziran itibariyle görülecek düşüşle birlikte burada bir düzeltme bekliyoruz ancak yukarıda belirttiğimiz gibi gıda fiyatlarının seyri ve ikincil etkiler beklentilerin seyrini etkileyecek.

8 PARA POLITIKASI Faizler sabit, açıklamalar önemli Faiz indirimi yolda Merkez Bankası son gerçekleştirdiği PPK toplantısında para politikası faiz oranlarında, munzam karşılıklarda veya rezerv opsiyon katsayılarında bir değişikliğe gitmedi. Buna göre faiz koridorunun üst bandı olan gecelik (O/N) borç verme faiz oranı, politika faizi ve koridorun alt bandı olan gecelik (O/N) borçlanma faiz oranı sırayla %12, %10, %8 olarak sabit bırakıldı. Ancak Nisan ayında hem AMB hem Fed den gelen açıklamalarla tüm GOP lara sermaye girişinin artması, buna bağlı olarak kur üzerindeki baskının hafiflemesi TCMB nin de likidite koşullarını biraz gevşetmesine neden oldu. Buna göre TCMB seçimlerden önce %10,3 civarında tuttuğu ortalama fonlama maliyetini %10 a düşürdü ve son zamanlarda bu seviyelerde tutuyor. Seçimlerin öncesinde %11,5-%12 bandında tutulan bankalararası faiz ise piyasaya verilen likiditenin ayarlanmasıyla %10-%11,5 bandına çekildi. Merkez Bankası nın politika faizi %10 seviyesinde bulunduğu için likidite ayarlaması ile daha fazla gevşeme alanı bulunmuyor. Dolayısıyla TCMB Başkanı nın Enflasyon Raporu sunumunda belirttiği gibi politika faizinin önümüzdeki dönemde indirilmesi söz konusu olabilir. Başkan ın açıklamalarına göre TCMB sermaye girişlerinin hızlanması ve global likidite koşullarının sıkılaşması olmak üzere iki senaryo ile çalışıyor. Bunlardan birincisi gerçekleşirse TCMB nin önceliği faizleri indirmek yerine döviz rezervlerini güçlendirmek olacak. Ardından enflasyon beklentilerinde düzeltme görülmesi ve halihazırda düşmekte olan risk priminde daha da iyileşme görülmesi Merkez Bankası nı bir faiz indirimine götürecek. İndirimin kademeli ve ölçülü olacağı açıklamasına dayalı olarak, AMB den de son çeyrekte genişlemeci bir adım beklediğimizden TCMB nin yılsonuna kadar 50 şer baz puanlık iki indirime gidebileceğini düşünüyoruz. Fed in para politikasının her an bir risk oluşturduğunu ve enflasyonda kalıcı bir düşüş görmeden TCMB nin faizleri indirmemesi gerektiğini savunsak da %9,5 civarındaki piyasa faizlerinin %10 luk politika faizinin altında seyretmesini TCMB faiz indirimi için alanımız var şeklinde yorumluyor. Bu nedenle yaz aylarında enflasyonda düşüşün gerçekleşmesiyle birlikte bir faiz indirimi görebiliriz. Öte yandan diğer senaryo olan global likidite koşullarının sıkılaşması TCMB yi bir faiz arttırımına götürmeyecektir. Sn. Başçı bunun yerine likidite yönetimi ile fonlama maliyetini %12 ye, yetmezse %13,5 e çıkarma yolunu tercih edeceğini belirtti. Ayrıca böyle bir senaryoda banka bilançolarını rahatlatmak için munzam indirimi veya munzama faiz gibi makroihtiyati tedbirlerin hayata geçirilebileceğini de ekledi.

9 Brüt rezerv 127,4 milyar dolar Merkez Bankası döviz likiditesi yönetimi ile ilgili olarak önemli bir değişiklikte bulunmazken piyasada TL likiditesi ihtiyacı yaratmak için günlük döviz satım ihalelerine devam ediyor. Ancak son dönemde artan sermaye girişine istinaden günlük 50 milyon dolarlık minimum satış miktarını 40 milyon dolara düşürdü. TCMB yılbaşından beri piyasaya döviz satım ihaleleri yoluyla 5,35 milyar dolar verdi. Ocak ayında yaptığı ve 3,15 milyar dolar olduğu açıklanan doğrudan müdahale miktarıyla birlikte toplam döviz satışı yılbaşından beri 8,5milyar dolar seviyesinde bulunuyor. TCMB nin 18 Nisan itibariyle toplam brüt rezervi 127,4 milyar dolar ve bunun 107,7 milyar doları döviz, 20,4 milyar doları altın rezervi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ihracat kredilerinden dönüşler sayesinde Mayıs ayında 2 milyar dolar, Haziran ayında 1,7 milyar dolar rezerv artışı beklediklerini belirtti.

10 CARI AÇIK VE DIŞ FİNANSMAN TCMB tarafından yayınlanan ödemeler dengesi istatistiklerine göre Şubat ayında cari denge 3,2 milyar dolar açık verdi. Böylece 12-aylık açık 64 milyar dolardan 62,2 milyar dolara geriledi. GSYH ye oran olarak Şubat ayı cari açığı %7,3 seviyesinde bulunuyor. Altın ve enerji hariç açık ise 12-aylık bazda daha da düzelme göstererek 2,9 milyar dolardan 2 milyar dolara geriledi. Aylık dış ticaret açık verilerinden öngördüğümüz üzere cari açıktaki gerileme bu ay da devam edecek ve 12-aylık açığı Mart ayında GSYH nin %7 sinin altına çekecek. Yılsonu için beklentimiz ise %6 seviyesinde.

11 Önceki raporumuzda belirttiğimiz gibi cari açık özellikle Merkez Bankası nın yaptığı agresif faiz artışından sonra beklenen ekonomik aktivitedeki yavaşlama ile 2014 yılı için daha az endişe veren bir risk unsuru haline gelse de, sermaye hareketlerinin yönü önümüzdeki dönemde kur üzerindeki baskı açısından önemli olacak. Finansman tarafında bozulma Şubat ayında da kendini göstermiş durumda. Şubat ayında geçen sene görülen 8 milyar dolarlık girişe karşılık bu sene 2,6 milyar dolarlık giriş gerçekleşti. 2,2 milyar dolarlık net hata noksan fazlasını göz önünde bulundurduğumuzda aylık bazda 1,6 milyar dolarlık rezerv birikimi sağlandı. Finansman kompozisyonunun kısa vadeli yapısı tehlike arz etmeye ve kur üzerinde baskı unsuru olmaya devam ediyor. Ancak Mart ortası itibariyle gördüğümüz risk iştahındaki artış kısa vadeli yapıda bir iyileşme görmesek de sermaye girişlerinin biraz daha arttığını gösterecektir. Şubat ayında 1,1 milyar doları yurtiçi tahvil ihraçlarına olan talep olmak üzere 1,5 milyar dolarlık portföy girişi gerçekleşti. Kısa vadeli krediler ilginç bir şekilde 85 milyon dolarla geçen seneki 3,3 milyar doların oldukça altında kaldı. Ancak bunun sermaye yapısında kalıcı bir iyileşmeden çok döneme özgü bir seferlik bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. 12 aylık sermaye girişine baktığımızda Ocak ayındaki 53,9 milyar dolardan 59,2 milyar dolara gerileme görüyoruz. Kısa vadeli kredilerdeki düşüşle birlikte toplam sermaye girişi içinde sıcak paranın payı düşse de yerini sağlıklı finansman olan doğrudan yabancı yatırım ve uzun vadeli özel sektör borçlanmasına bırakmış değil. Onun yerine bankaların yurtdışı varlıklarının yurtiçine transferi ve net hata noksan ağırlık kazanmış görünüyor. Sermaye girişlerinin cari açıktan arta kalan kısmı olan rezerv birikimi Şubat ayında 12-aylık bazda 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

12

13 MALİYE POLİTİKASI Maliye Bakanlığı nın açıkladığı verilere göre Mart ayında merkezi yönetim bütçe dengesi geçen seneki 5,4 milyar TL lik açığa karşılık bu sene 5,1 milyar TL açık verdi. Faiz dışı fazla da 0.5 milyar TL ile geçen seneki 0,5 milyar TL lik açığın üzerinde gerçekleşti. Vergi gelirleri reel bazda %1,1 düşerken faiz dışı harcamalar %14,9 artış gösterdi. Doğrudan vergiler %23,5 artış ile oldukça güçlü gerçekleşirken KDV gelirlerinde %11,2 lik düşüş gerçekleşti. Bu da bize ekonomik aktivitedeki canlılığın Mart itibariyle yerini hafif yavaşlamaya bırakmış olabileceğini düşündürüyor. 12-aylık toplam bütçe dengesine baktığımızda Şubat ayındaki 19,4 milyar TL açığın Mart ayında 19,1 milyar TL ye gerilediğini görüyoruz. Faiz dışı fazla da buna uygun olarak 28,7 milyar TL den 29,7 milyar TL ye yükseldi.

14 Seçimler öncesi faiz dışı giderlerde artış İlk çeyrek gelirleri geçen seneye göre zayıf gerçekleşti ancak zayıf performansın bir kısmı geçen sene Ocak ayında Hazine hesaplarına gire 4,2 milyar TL lik Halkbank özelleştirme gelirleri ile BOTAŞ ın Hazine ye olan 3,2 milyar TL lik yükümlülüğünden kaynaklanıyor. Ancak geçen senenin bu bir seferlik gelirlerine rağmen bu senenin vergi dışı gelirleri 19,2 ile geçen senenin %5,9 üzerinde idi. Bu senenin gelirleri 2B satışları ile yerel yönetimlerin kapsama alanındaki değişikler dolayısıyla merkezi hükümet gelirlerine eklenen gelirlerden kaynaklanıyor. Dolayısıyla sadece geçen senenin yüksek vergi dışı gelirlerinin bu sene bütçenin zayıf görünmesine yol açtığını söylemek doğru olmaz. Birinci çeyrekte bütçe dengesi geçen senenin 0,9 milyar TL lik açığına karşılık 1,5 milyartl oldu. Faiz dışı denge ise 12,4 milyar TL ile geçen seneki 14,2 milyar TL nin altında kaldı. Vergi gelirleri %1,9 artarken faiz dışı giderler %6,4 artış gösterdi. Faiz dışı gelirlerdeki artış seçim öncesi dönemde yavaşlayan ekonomik aktiviteye karşılık uygulanan genişlemeci mali politika uygulaması beklentimize paralel. Bu nedenle de yılsonu bütçe açığı beklentimiz hükümetin %1,9 luk hedefine karşılık %3 seviyesinde. Hedeflerden sapmanın asıl nedeninin vergi gelirlerindeki düşüşten çok faiz dışı harcamalardaki artıştan kaynaklanmasını bekliyoruz.

15 SONUC: BUYUME VE FINANSAL GOSTERGELER Tüm bu makroekonomik koşullar altında, yurtdışındaki gelişmelerin ve yurtiçinde alınan önlemlerin en önemli yan etkisinin büyüme üzerine olacağını kabul etmemiz gerekiyor. Sermaye girişlerinin hafif de olsa iyileşme göstermesiyle ve Merkez Bankası nın daha gevşek bir para politikasına doğru gitmesi büyüme üzerindeki baskı unsurları hafifletmiş görünüyor. İlk çeyrek öncü göstergelere baktığımızda da yılbaşındaki beklentilerimizin üzerinde bir performans görüyoruz. İç talep göstergelerindeki özellikle Ocak-Şubat aylarındaki güçlü performansın yanı sıra dış talep koşulları da ihracata önemli katkıda bulunuyor. Daha önce büyümeye negatif katkıda bulunmasını beklediğimiz dış talebin pozitife dönmesiyle birlikte %2,5 olan 2014 büyüme tahminimizi %3,2 ye çıkartıyoruz. %3,2 lik büyüme beklentimizin 3,1 puanı stoklar dahil iç talepten gelirken 0,1 puanı dış talepten geliyor. Yılın ilk çeyreğinde özellikle kredi büyümesinde önemli bir gerileme gördük. Buna göre tüketici kredileri 13 haftalık ortalamalar bazında %6 ya kadar gerilerken ticari krediler de %15 in altına geriledi. TCMB kredi büyümesine istinaden makroihtiyati tedbirleri devreye sokabilir ancak bu konuda topu daha çok BDDK ya atmış görünüyor. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde kredi yavaşlamasının devam etmesi durumunda BDDK dan risk ağırlıklarının değiştirilmesi suretiyle kredilere bir destek görebiliriz. Aksi takdirde TCMB nin bu yıl ortası için öngördüğü %15 lik kredi büyümesinin oldukça altında kalabiliriz.

16 İç talep beklediğimizden güçlü İç talebe ilişkin diğer göstergelerden siparişlere baktığımızda toplam siparişler ilk çeyrekteki %4,6 lık büyümenin ardından Nisan da %11 artış gösterdi. İhracat siparişleri ise ilk çeyrekte %1,9 düşüş göstermişken Nisan da geçen seneye göre %2,5 arttı. Ayrıca tüketici güven endeksi de Mart ta 69.2 ile 2010 Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye düştükten sonra Nisan ayında 78,5 değerini aldı. Henüz ikinci çeyrek ile ilgili göstergeler çok yetersiz olsa da kapasite kullanımı ve reel kesim güven endeksi de birinci çeyrekteki yükselişini sürdürdü. Dolayısıyla şimdilik ikinci çeyrek verileri de yukarı yönlü revizyonumuzu destekler nitelikte görünüyor. Yukarıdaki makroekonomik çerçeveyi tamamlayan finansal piyasalar görünümüne değinecek olursak politik risklerin geride bırakılmasıyla birlikte piyasaların pozitif bir havaya büründüğü, yurtdışı haber akışının da risk algılamasını desteklediği bir ayı geride bırakıyoruz. Her ne kadar kredi derecelendirme kuruluşları S&P ve Moody s Türkiye nin uzun vadeli kredi notu görünümünü durağan dan negatif e çevirse de piyasalar üzerindeki etkisi sermaye girişlerinin hızlanmasıyla birlikte

17 Türkiye GOÜ leri yakaladı ve geçti sınırlı oldu. S&P görünümü negatife çevirme gerekçesi olarak sert iniş riskini öne sürerken Moody s politik risklerin uzun vadeli büyümeyi sağlayacak yapısal reformları geciktirebileceğini savundu. Negatif görünüm önümüzdeki ay içerisinde notun düşürülmesi olasılığını yansıtıyor ancak kısa vadede böyle bir risk öngörmüyoruz ve Fitch ve Moody s tarafından verilen yatırım yapılabilir ülke notunun korunuyor olmasının hala Türkiye yi fırsat oluştuğunda pozisyon alınabilecek ülkeler arasında tuttuğunu düşünüyoruz. Politik riskler konusunda en kötünün yerel seçimlerle geri kaldı ve cumhurbaşkanlığı seçimi de piyasalar açısından daha sorunsuz geçecektir. En büyük risk unsuru olarak AMB nin genişlemeci bir aksiyon almayacağını açıklaması ve/veya Rusya-Ukrayna gerginliğinin daha da tırmanmasını sıralayabiliriz. Geçen yılın ikinci yarısında MSCI Türkiye endeksi MSCI GÖÜ endeksinden önemli ölçüde negatif ayrışmıştı. Yukarıda bahsettiğimiz unsurlar arasında MSCI Türkiye endeksi yılbaşından bu yana %7 değer kazandı, GOÜ endeksinde ise kayıp %0,3 seviyesinde oldu. Böylece Türkiye GOÜ endeksinin %7,5 üzerinde performans sergiledi.

18 GOÜ lerde politik risk kurlarda hızlı geri çekilmeyi önlüyor USD/ TL ve Dolar ile Euro ortalamasından oluşan döviz kuru sepeti 30 Nisan itibariyle sırayla ve 2.52 seviyesinde bulunuyor ve yılbaşından bu yana %0,7 ve %0,5 değer kazancına işaret ediyor. Önümüzdeki dönemde sermaye akımları ve Merkez Bankası nın para politikası uygulaması kurlar üzerinde belirleyici ana unsurlar olacak. Reel sektörün açık pozisyonuna rağmen önemli ölçüde dolar talebinin olmamasını kurlarda yükseliş beklentisinin durulmuş olmasına bağlıyoruz. Ancak DTH lardaki artış devam ediyor ve 18 Nisan itibariyle reel kesimin döviz mevduatlarının geçen seneye göre artışı %49,4 olurken hanehalkınınki %48,3 ile güçlü seviyelerde seyretti. Buradaki artışın yavaşlamaması döviz kuru üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam edecektir. Sermaye akımlarındaki güçlenmeye rağmen Merkez Bankası nın daha gevşemeci bir politika izleyecek olması, yılsonunda Fed in tahvil alımlarına son verecek olmasıyla GOP kurlarında baskının yeniden oluşmaya başlayacak olması ve AMB nin gevşemeci para politikası dolayısıyla EUR/USD paritesinin 1,30 lara doğru gevşemesi beklentisi doğrultusunda yılsonu USD/TL kuru beklentimizi 2,22 den 2,18 e revize ediyoruz. Bu doğrultuda EUR/TL kuru beklentimiz de 2,84 seviyesinde bulunuyor.

19 Tahvil faizinde enflasyon ve Fed düşüşü engelliyor Tahvil piyasasında yukarı yönlü risklerin ağırlıkta olacağına dair görüşümüz AMB den parasal genişleme beklentimizle birlikte yumuşadı. Avrupa da son çeyrekte tamamlanacak olan stres testlerinin, enflasyon kaygısının da ön planda olması ile birlikte son çeyreğe doğru bir program açıklanmasına neden olacağını düşünüyoruz. Bu durum Fed in tahvil alımlarını tamamlamasının ardından gelecek faiz artışı tartışmalarını ve bu nedenle oluşacak yeniden fiyatlama döneminde GOP tahvillerinden çıkışları sınırlayacaktır. Enflasyonun artış eğilimi içerisinde olduğu bir yılda TCMB nin para politikasını sıkı tutması beklenir; ancak değişen global likidite koşulları Merkez Bankası nı da daha gevşemeci yönde adım atmaya götürecek gibi görünüyor. Halihazırda getiri eğrisinin dikleşmesi de bunu teyit ediyor. Nisan sonu itibariyle 2-yıllık gösterge tahvil faizinin %9,09 a kadar geriledi; 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise %9,42 oldu. Önümüzdeki dönemde itfa takviminin geçtiğimiz üç aya nazaran daha hafif olması da faizler üzerindeki baskının çok yüksek olmamasını beraberinde getirecektir. Ancak enflasyondaki yükseliş trendinin devam edecek olması ve yılın son çeyreğinde ABD 10 yıllık faizlerini %3 ün üzerinde beklememiz nedeniyle yılsonunda tahvil faizlerinin yeniden çift haneli oranlarda olmasını, gösterge faizin yılı %10,5 seviyesinde tamamlamasını bekliyoruz. Bu beklentimizle ilgili aşağı yönlü risk ABD nin faiz artışını kesin bir dille ötelemesi, yukarı yönlü risk ise AMB nin bir parasal genişleme programı açıklamaması ve/veya Rusya-Ukrayna gerginliğinin tırmanması olacaktır.

20

Türkiye de büyüme konusunda fazla tedirgin olmaya gerek yok

Türkiye de büyüme konusunda fazla tedirgin olmaya gerek yok İçindekiler: 1 Özet Değerlendirme 2 İzlenecek Önemli Gelişmeler Türkiye Ekonomisi ve Piyasalar 2 Enflasyon 3 Sanayi Üretimi 4 Dış Ticaret Dengesi 5 Ödemeler Dengesi 6 Merkezi Yönetim Bütçesi 7 Merkezi

Detaylı

Ekonomik Görünüm Merkez bankalarının gölgesinde...

Ekonomik Görünüm Merkez bankalarının gölgesinde... Ekonomik Görünüm Merkez bankalarının gölgesinde... Temmuz 2014 İçindekiler Özetle... 2 Global ortam 4 Türkiye ekonomisi 12 - Büyüme ve istihdam - Enflasyon ve para politikası - Bütçe ve maliye politikası

Detaylı

Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm

Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm Mayıs 2015 İçindekiler Önsöz Genel değerlendirme ve özet Global ortam: Merkez bankaları ve Yunanistan tekrar ön saflarda... Türkiye ekonomisi: Büyüme yavaş,

Detaylı

Soru ve cevaplarla dünya ve Türkiye ekonomisi: Neredeyiz? Nereye gidiyoruz?

Soru ve cevaplarla dünya ve Türkiye ekonomisi: Neredeyiz? Nereye gidiyoruz? Soru ve cevaplarla dünya ve Türkiye ekonomisi: Neredeyiz? Nereye gidiyoruz? Ekim 2014 İçindekiler Global ortam 2 Türkiye ekonomisi 20 Yazar Hakkında Dr. Murat Üçer Deloitte Ekonomi Danışmanı Murat Üçer,

Detaylı

Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? Ekonomik Görünüm

Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? Ekonomik Görünüm Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? Ekonomik Görünüm Ocak 2015 İçindekiler Önsöz Genel değerlendirme Global ortam: Büyüme zayıf, ABD normalleşmeye hazır, petrol fiyatı çöküşte... Üçüncü çeyrek

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 2015

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 2015 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 215 Dünya Ocak ayında Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu tarafından küresel ekonomik görünüme ilişkin yayımlanan raporlarda, petrol fiyatlarındaki

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2015

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2015 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 215 Dünya ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %,2 oranında daralmıştır. İkinci çeyrekte iktisadi faaliyetin seyrine ilişkin açıklanan veriler

Detaylı

Nisan 2015 No:151. İçindekiler: ING Bank A.Ş. Ekonomik Araştırmalar Grubu. Muhammet Mercan - Baş Ekonomist

Nisan 2015 No:151. İçindekiler: ING Bank A.Ş. Ekonomik Araştırmalar Grubu. Muhammet Mercan - Baş Ekonomist İçindekiler: 1 2 2 7 8 ING Bank A.Ş. Ekonomik Araştırmalar Grubu Adres: Özet Değerlendirme İzlenecek Önemli Gelişmeler Türkiye Ekonomisi ve Piyasalar Piyasa Gelişmeleri Ekler Hazine Finansmanı Temel Ekonomik

Detaylı

2014 IV. ÇEYREK STRATEJİ RAPORU

2014 IV. ÇEYREK STRATEJİ RAPORU STRATEJİ RAPORU İÇİNDEKİLER SAYFA NO YÖNETİCİ ÖZETİ 2 KÜRESEL GÖRÜNÜM 3 TÜRKİYE EKONOMİSİ 7 VARLIK YÖNETİM MODELİ 13 HİSSE SENEDİ 14 SABİT GETİRİLİ YATIRIMLAR 15 KIYMETLİ MADENLER 15 DÖVİZ SEPETİ 16 ÖNERİLEN

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 2014

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 2014 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 214 Dünya Kasım ayında G-2 liderleri küresel ekonomiyi desteklemek amacıyla yeni önlemler alınması konusunda uzlaşma sağlamıştır. Söz konusu anlaşma, 218

Detaylı

Tüm uzmanların aynı görüşte olmaları, hepsinin yanılmaları anlamına da gelebilir..." Bertrand Russell

Tüm uzmanların aynı görüşte olmaları, hepsinin yanılmaları anlamına da gelebilir... Bertrand Russell Haziran 2014 Ekonomik Görünüm ve Mali Piyasalar Stratejisi Tüm uzmanların aynı görüşte olmaları, hepsinin yanılmaları anlamına da gelebilir..." Bertrand Russell GÖRÜNÜM Ekonomi Mayıs ayında finans piyasalarında

Detaylı

Nisan 2015. Ekonomik Görünüm ve Mali Piyasalar Stratejisi. Eğer zengin olmak istiyorsanız, kazanmak kadar biriktirmeyi de düşünün...

Nisan 2015. Ekonomik Görünüm ve Mali Piyasalar Stratejisi. Eğer zengin olmak istiyorsanız, kazanmak kadar biriktirmeyi de düşünün... Nisan 2015 Eğer zengin olmak istiyorsanız, kazanmak kadar biriktirmeyi de düşünün... Ben Franklin Nisan 2015 GÖRÜNÜM Ekonomi Mart ın sonuna doğru, Şubat ve Mart ın ilk yarısı boyunca gözlemlenen Türkiye

Detaylı

TEMMUZ 2013 - YATIRIM FONU BÜLTENİ. Geçtiğimiz Ayın Siyaset ve Ekonomi Gündemi. Uluslararası Gelişmeler

TEMMUZ 2013 - YATIRIM FONU BÜLTENİ. Geçtiğimiz Ayın Siyaset ve Ekonomi Gündemi. Uluslararası Gelişmeler TEMMUZ 2013 - YATIRIM FONU BÜLTENİ Geçtiğimiz Ayın Siyaset ve Ekonomi Gündemi Uluslararası Gelişmeler ABD Merkez Bankası, yaklaşık altı yıl sonra 2008 mortgage krizinin ardından başlatılan teşvik programını

Detaylı

104,1 milyar TL. 70,0 milyar TL. 66,8 milyar TL. 16.270 kişi. 990 adet. 9,3 milyar TL. Kısaca Türkiye Katılım Bankaları Birliği

104,1 milyar TL. 70,0 milyar TL. 66,8 milyar TL. 16.270 kişi. 990 adet. 9,3 milyar TL. Kısaca Türkiye Katılım Bankaları Birliği 2014 Kısaca Türkiye Katılım Bankaları Birliği Dünya da 40 yaşına giren faizsiz bankacılık ya da bizdeki adıyla katılım bankacılığı Türkiye de 30 yaşına basmış bulunmaktadır. V. Derya GÜRERK TKBB Başkanı

Detaylı

2015 Yılına Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi

2015 Yılına Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi 2015 Yılına Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi Ekonomik Araştırmalar Bölümü Aralık 2014 Yayın No: TÜSİAD-T/2014-12/566 Meşrutiyet Caddesi, No: 46 34420 Tepebaşı / İstanbul Telefon: (0212) 249 07 23 Telefaks

Detaylı

AB YE ADAY VE POTANSİYEL ADAY ÜLKELERE İLİŞKİN SON EKONOMİK GELİŞMELER*

AB YE ADAY VE POTANSİYEL ADAY ÜLKELERE İLİŞKİN SON EKONOMİK GELİŞMELER* AB YE ADAY VE POTANSİYEL ADAY ÜLKELERE İLİŞKİN SON EKONOMİK GELİŞMELER* AĞUSTOS 2010 *Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Mali Konular GenelMüdürlüğü nün 9 Nisan 2010 da yayınladığı EU Candidate and Pre-Accession

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 27 Ekim 2014, Sayı: 43. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 27 Ekim 2014, Sayı: 43. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 43 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ercan Ergüzel Ezgi Gülbaş Ali Can Duran 1 DenizBank

Detaylı

13 Nisan- 17 Nisan 2015

13 Nisan- 17 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta birbirinden önemli gelişmeler yaşandı. ABD tarafında, Çarşamba akşamı FOMC tutanakları açıklandı. Dolar

Detaylı

GÜÇLÜ SORUMLU FAALİYET RAPORU 2014

GÜÇLÜ SORUMLU FAALİYET RAPORU 2014 GÜÇLÜ VE SORUMLU FAALİYET RAPORU 2014 İÇİNDEKİLER 1 Kısaca İş Yatırım 2 İş Yatırım ın Tarihçesinden Satırbaşları 3 İş Yatırım ın İlkleri 4 Başlıca Finansal Göstergeler 5 Kurumsal Değerler, Misyon, Vizyon

Detaylı

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. EKONOMİK GELİŞMELER ÖZET DEĞERLENDİRME RAPORU ŞUBAT 2010/II HAZIRLAYANLAR Mustafa ŞİMŞEK Fulya BAYRAKTAR Faruk SEKMEN EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ Şubat 2010

Detaylı

MAKROEKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU Eylül 2010

MAKROEKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU Eylül 2010 MALİYE BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı MAKROEKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU - - - 0 0 Yönetici Özeti İÇİNDEKİLER A. Küresel Ekonomik Gelişmeler B. Türkiye de Ekonomik Gelişmeler 1. Büyüme ve İstihdam.

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 19 Ocak 2015, Sayı: 03. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Makro Ekonomi ve Strateji. Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 19 Ocak 2015, Sayı: 03. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Makro Ekonomi ve Strateji. Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 03 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Makro Ekonomi ve Strateji - Petrol Fiyatı İniyor; Faizler Düşüyor... Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji

Detaylı

TÜRKONFED Aylık Ekonomik Görünüm Raporu

TÜRKONFED Aylık Ekonomik Görünüm Raporu TÜRKONFED Aylık Ekonomik Görünüm Raporu Doç. Dr. Ümit İzmen Zuhal Özbay Daş Yasemin Özbal Nisan 2014 TÜRKONFED tarafından hazırlanan Aylık Ekonomik Görünüm Raporu nun bu sayısı ASRAY ın katkılarıyla yayınlanmaktadır.

Detaylı

EKONOMİ ALMANAĞI 2013

EKONOMİ ALMANAĞI 2013 EKONOMİ ALMANAĞI 2013 MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İSTANBUL Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 www.musiad.org.tr / musiad@musiad.org.tr

Detaylı

TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR

TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI 1 İçindekiler Sayfa Giriş 2 Haziran Ayı Özeti 3-4 Temmuz ayında öne çıkan makro-ekonomik gelişmeler 5-7 Ekonomik Takvim

Detaylı

28 Eylül 2012. Grafik 1: Yılbaşından Bu Yana Getiriler* (%) Grafik 2: EUR/USD Paritesi. Grafik 3: İMKB-100 Endeksi

28 Eylül 2012. Grafik 1: Yılbaşından Bu Yana Getiriler* (%) Grafik 2: EUR/USD Paritesi. Grafik 3: İMKB-100 Endeksi Haftalık Bülten 28 Eylül 2012 İspanya ve Yunanistan dan pozitif haberler ABD borsaları 5 yılın yükseğinde satış gördü Avrupa da çözüm iradesi adım adım ilerliyor Piyasalar geride bıraktığımız haftaya Avrupa

Detaylı

Faaliyet Raporu (1 Ocak 31 Aralık 2009) Dünya ve Türkiye Ekonomisi DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİ

Faaliyet Raporu (1 Ocak 31 Aralık 2009) Dünya ve Türkiye Ekonomisi DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİ DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİ 1 DÜNYA EKONOMİSİ Genel Küresel ekonomik faaliyet hacminde ve uluslararası ticarette II. Dünya Savaşından buyana tanık olunan en şiddetli küçülmenin yaşanmasına yol açan derin

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak- Mart 2015 2015 YÖNETİCİ ÖZETİ

Detaylı

Piyasalarda Bu Ay. Nisan 2014. Şebnem Mermertaş

Piyasalarda Bu Ay. Nisan 2014. Şebnem Mermertaş Piyasalarda Bu Ay Nisan 2014 Şebnem Mermertaş 1 Neler oldu? BIST mart ayında %11,5 yükseldi. Dünyada ekonomik büyüme endişeleri yeniden ortaya çıkarken, Ukrayna nın Rusya ya katılması gibi tarihe geçecek

Detaylı

PPK DAN DEĞİŞİKLİK BEKLEMİYORUZ 18.02.2014

PPK DAN DEĞİŞİKLİK BEKLEMİYORUZ 18.02.2014 PPK DAN DEĞİŞİKLİK BEKLEMİYORUZ 18.02.2014 Burgan Yatırım da hesap açmak için tıklayın Cumhurbaşkanı Gül ün internet ve HSYK düzenlemelerini onaylayıp tartışılmasını Anayasa Mahkemesi ne bırakacağına dair

Detaylı