dinamo Nakit Akış dinamo / Nakit Akış Kullanıcı Kitabı (Şubat 2005)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "dinamo Nakit Akış dinamo / Nakit Akış Kullanıcı Kitabı (Şubat 2005)"

Transkript

1 dinamo / Nakit Akış Kullanıcı Kitabı (Şubat 2005)

2 Nakit Akış - İÇİNDEKİLER Nakit Akış Tablosunun İşleyişi Nakit Akış Tablosunun Elemanları Nakit Akış Tablosu İçin Yapılması Gereken Kodlama ve Hazırlık Çalışmaları Cari Hesap Kartlarının Kodlaması : Diğer Tahsilat ve Ödeme Değerlerinin Sisteme Aktarılması Nakit Akış Tablosu İçin Bilinmesi Gereken Bazı Detaylar Firma Çekleri Borçlu Tedarikçi / Alacaklı Müşteri / Borçlu Personel Ne Olacak? Nakit Akış Şablon Tanımlama Özet Şablon Örneği Nakit Akış Tablosu - Özet ŞABLON un Sağladığı Görüntü Nakit Akış Tablosu İçin Detaylı ŞABLON Tanımlama Örneği 01. C/H Girişler 02. C/H Çıkışlar 03. Banka Girişler 04. Banka Çıkışlar 05. Çek/Senet Portföyleri 06. Kasa 07. Diğer Girişler 08. Diğer Çıkışlar 09. Satış Siparişleri 10. Satınalma Siparişleri Nakit Akış Kontrol Parametreleri ve Komutları Nakit Akış Grafiği Nakit Akış Tablosunun Excel e aktarımı

3 dinamo dinamo dinamo Nakit Akış Nakit Akış Tablosunun İşleyişi Kasa Mevcutlarımız Banka Mevcutları Şablon Tanımlama Müşterilerden Alacaklar Müşteri (Alacak) Çekleri Satış Siparişleri Diğer Beklenen Nakit Görüntü Şablonunun Seçimi Girişler (+) Nakit Akış Nakit Akış Tablosu Çıkışlar (-) Kredi Ödemeleri Tedarikçilere Borçlarımız Firma Çekleri Satınalma Siparişleri Hesaplama Başlangıç Tarihi, Dönem Uzunluğu, Döviz Değerleri (gerektiğinde program sorulmaktadır), tarafından Tahsilat ve Yorumlanma Ödeme Valörlerinin Şekli... Diğer Ödemeler (SSK, Elektrik...) dinamo Yukarıdaki şemada giriş ve çıkış elemanları sistemden elde edildikten (okunduktan) sonra seçilen şablon ve parametrelere göre hesaplama yapılır. Nakit Akış Tablosunu farklı görüntü ve parametrelere göre elde etmek istediğimizde tekrar okutma işlemine gerek yoktur, program okuduğu değerleri siz aksini belirtmediğiniz veya tekrar bir okutma işlemi yapmadığınız sürece hesaplamalara esas kabul etmektedir.

4 Nakit Akış Tablosunun Elemanları Nakit Akış Tablosunun iki grupta Girişler ve Çıkışlar sınıflanabilecek elemanları vardır. Girişler, firmamızın mevcut nakitleri ile tahsilatı beklenen vadeli alacakları veya faaliyeti sonucu doğuracağı nakit potansiyelini sembolize etmektedir. Çıkışlar ise tam tersine ödememiz gereken diğer bir deyimle firmamızı terk edecek nakit değerlerin türlerine göre sınıflandırmasını içerir. Sol tarafta Giriş ve Çıkış elemanlarının özet ancak tam listesini görmektesiniz. Nakit Akış Tablonuzu sadece bu detayda görebileceğiniz gibi ileriki sayfalarda farklı detay seviyelerinde nasıl elde edebileceğinize ait bir örneğide bulabilirsiniz. Nakit Akış Tablosunun elemanlarının biri hariç Diğer Beklenen Nakit ve Diğer Ödemeler bölümü tümü dinamo içinde yapılmış işlemlerden otomatik olarak elde edilir. Diğer başlığı altında ise sistemin normal koşullarda bilemeyeceği, henüz gerçekleşmemiş giriş ve çıkışları derlemekteyiz. Bunlar, gelmesi beklenen bir avans (sipariş kaydı olmaksızın), ödenecek SSK, Elektrik gibi ödenmediği sürece kaydı olamayacak işlemler... veya analize dahil etmek isteyebileceğiniz herhangi bir giriş veya çıkış değeri. Nakit Akış programı içinde 1 den fazla görüntü veya içeriğe sahip Nakit Akış Tablosu elde edilebilir. Örneğin bir tabloda Kasa ve Banka Mevcutlarını hesaplarınıza dahil etmeyebilir (elimizdekileri yok sayarsak ne olurdu analizi) bir diğerinde ise Müşterilerden Alacakları analiz dışına alarak (hiç tahsilat yapamaz isek ne olur analizi) durumunuzu inceleyebilirsiniz. dinamo Nakit Akış yazılımı kaynak bilgi ile gösterimini tamamen farklı iki konu olarak değerlendirebildiği için istediğiniz kadar farklı görüntü tanımlamanız da mümkün olmaktadır. Diğer bir imkan ise Giriş veya Çıkış elemanlarının birini veya tümünü farklı detay seviyelerinde izleyebilmeniz. Örneğin Nakit Akış Tablomuzda Tedarikçilere Borçlarımızı tek satırda görebileceğimiz gibi iki farklı sektörü Boya ve Metal - tek tek, kalanlarıda Diğer Tedarikçiler başlığı altında inceyebiliriz. Hangi konuyu hangi detayda görmek istediğimizi ise Nakit Akış Tanımları bölümünde şablon tanımlayarak tarif edebiliriz.

5 Nakit Akış Tablosu İçin Yapılması Gereken Kodlama ve Hazırlık Çalışmaları Cari Hesap Kartlarının Kodlaması : Nakit Akış Tablosu hesaplanırken Müşteri, Tedarikçi, Banka Hesapları gibi ayrımlar Cari Hesap Kartlarının ilk sayfasında yer alan Cari Hesap Türü bölümü tarafından yönlendirilmektedir. Bu bölümün dikkatle işaretlenmesi gereklidir. Banka olarak işaretlenecek kartların ticari mevduat veya kredi hesapları olmaları gereklidir. Firma Çeki Takip Hesabı olarak açılmış kartların (103 Hesap ilişkili kartlar) Banka olarak tanımlanmaması gerekir (Çek Takip Hesabı olarak tanımlanmış olması gerekir). Diğer Tahsilat ve Ödeme Değerlerinin Sisteme Aktarılması Diğer başlığı altında sistemin normal koşullarda bilemeyeceği, henüz gerçekleşmemiş giriş ve çıkışları sisteme aktarmaktayız. Bunun için öncelikle bunları sınıflandırmalıyız, aşağıdaki örnekte SSK, ELEKTRIK... ARSA gibi kodlardan istediğiniz sayıda tanımlayabilirsiniz (Bunun için Grup Kodları kısmından veya aşağıdaki ekranda Tahsilat / Tediye Türü sütunu üzerinde iken sağ mouse tuşuna basıldığında Grup Kodu Tanımlarını Değiştir opsiyonunu seçerek de tanımlanabilir). Finans menüsünde bulunan giriş programı kullanılarak (Nakit Akış için Diğer Tahsilat ve Tediye Girişleri) farklı valörlere ait beklenen tahsilat (giriş) ve tediyeleri (çıkış) istediğiniz gibi sisteme aktarabilirsiniz.

6 Nakit Akış Tablosu İçin Bilinmesi Gereken Bazı Detaylar Firma Çekleri : Bildiğiniz gibi firma çeklerinin takibi ve izlenmesi amacı ile Cari Hesap Kartları içinde Firma Çeki Takip Hesabı olarak açılmış kartlar (103 Hesap ilişkili kartlar) bulunmaktadır. Bu tip kartların Banka olarak değil Çek Takip Hesabı olarak tanımlanmış olması yeterlidir. İleride de göreceğiniz gibi Şablon tanımı yaparken Firma Çekleri konusu işlenmeyecektir, çünkü sistem firmayı terk etmiş (bir Cari Hesaba çıkılmış) Firma Çeklerini zaten bilmekte ve Nakit Akış Tablosuna otomatik olarak getirmektedir. Dolayısı ile ayrıca bir tanıma gerek yoktur. Borçlu Tedarikçi / Alacaklı Müşteri / Borçlu Personel Ne Olacak? Borçlu Tedarikçi : Normal koşullarda bir tedarikçinin borçlu olmaması beklenir, ancak avans / iade gibi bazı işlemler sonucu bu durum ortaya çıkabilir. Olaya nakit akış açısından baktığınızda cevabı gereken soru ise bu bize ödenecek, nakit akışa pozitif olarak katılacak bir değer midir? Yoksa hiç dikkate alınmaması gereken geçici bir durum mudur? Nakit Akış programının Borç / Alacak sayfasında Borçlu Satıcı (E/H) sorusunun varsayılan cevabı H, diğer bir deyimle dikkate alma şeklindedir. Alacaklı Müşteri : Normal koşullarda bir müşterinin alacaklı olması için avans / iade gibi bazı işlemlerin olmuş olması gerekir. Nakit akış açısından bakıldığında cevabı gereken soru ise bu bizim ödeyeceğimiz, nakit akışa negatif olarak katılacak bir değer midir? Yoksa hiç dikkate alınmaması gereken geçici bir durum mudur? Nakit Akış programının Borç / Alacak sayfasında Alacaklı Müşteri (E/H) sorusunun varsayılan cevabı H, diğer bir deyimle dikkate alma şeklindedir. Borçlu Personel : Borçlu personelimizin Nakit Akış Tablomuza pozitif bir şekilde ilave edilmesi istenmiyor ise bununla ilgili parametrenin değiştirilmemesi gerekir ( H pozisyonu). Bunun nedeni personel borçlarının genellikle maaş ödemeleri esnasında dikkate alınarak tahsil edilmesi, bu nedenle kısa dönemlerde yanıltıcı olabileceğidir. Nakit Akış programının Borç / Alacak sayfasında Borçlu Personel (E/H) sorusunun varsayılan cevabı H, diğer bir deyimle dikkate alma şeklindedir.

7 Nakit Akış Tablosu İçin ŞABLON Tanımlama Nasıl Yapılır Nakit Akış Şablon Tanımlama Finans menüsünde bulunan Nakit Akış Şablon Tanımlama programı vasıtası ile sınırsız sayıda şablon tanımlanabilir. Şimdi bunlara 2 örnek yapacağız, bunlardan biri olabilecek en özet görüntü diğeri ise bazı noktalarda ayrıntıya inen bir dizayn olacak. Bir şablonu tanımlarken hiç unutulmaması gereken nokta : Nakit Akış programı sadece şablonlarda tanımlanmış bilgiyi derlemek ve göstermek şeklinde çalışmaktadır. Diğer bir deyimle eğer tanımlama yapılmaz veya kısmen yapılır ise sadece tanımlanan aralıklara uyan veriler ekranınızda görünecek, diğerleri görünmeyecektir. Nakit Akış Şablon Tanımlama Programı Sayfa İsmi Örnek Şirket Özet Şablonundaki Satır Açıklaması (Kullanıcı istediği gibi isimlendirebilir) C/H Girişler 0001 Müşterilerden Alacaklar Aralık tanımı yapılmayacak, program Müşteri olarak işaretlenmiş hesapları alacak. C/H Çıkışlar 0001 Tedarikçilere Borçlarımız Aralık tanımı yapılmayacak, program Tedarikçi olarak işaretlenmiş hesapları alacak. Banka Girişler 0001 Banka Mevcutları Aralık tanımı yapılmayacak, program Banka olarak işaretlenmiş ve Borç Bakiyesi Veren hesapları alacak. Banka Çıkışlar 0001 Kredi Ödemeleri Aralık tanımı yapılmayacak, program Banka olarak işaretlenmiş ve Alacak Bakiyesi Veren hesapları alacak. Çek / Senet 0001 Müşteri (Alacak) Çekleri Aralık tanımı yapılmayacak, program Firma Çeklerimiz dışında kalan tüm çek (senet) portföylerini alacak. Kasa 0001 Kasa Mevcutlarımız Aralık tanımı yapılmayacak, program nakit kasa olarak tanımlanmış tüm portföyleri alacak. Diğer Girişler 0001 Diğer Beklenen Nakit Aralık tanımı yapılmayacak, program Diğer tahsilat ve ödemeler tablosundaki tahsilat şeklinde yer alan tüm satırların toplamını otomatik olarak alacak. Diğer Çıkışlar 0001 Diğer Ödemeler (SSk, Elk...) Aralık tanımı yapılmayacak, program Diğer tahsilat ve ödemeler tablosundaki tediye şeklinde yer alan tüm satırların toplamını otomatik olarak alacak. Satış Siparişleri 0001 Satış Siparişleri Aralık tanımı yapılmayacak, program açık satış siparişlerimizin faturalanmamış tutarlarını siparişte belirlenen valöre göre hesaplayacak. Satınalma Siparişleri 0001 Satınalma Siparişleri Aralık tanımı yapılmayacak, program açık satış siparişlerimizin faturalanmamış tutarlarını siparişte belirlenen valöre göre hesaplayacak. Not : Bu tanımı DIŞARIDAN VERİ AL işlemi ile sisteminize kopyalayabilirsiniz.

8 Nakit Akış Tablosu - Özet ŞABLON un Sağladığı Görüntü Önceki sayfada şablonumuzu tanımlarken kullandığımız açıklama ifadelerini sol taraftaki ekranda görebilirsiniz. Kısacası ekranınızda hangi açıklamayı görmek istiyorsanız onu yazmalısınız. Özet şablonumuzda bütün temel elemanları 1 satırda tarif ettik, örneğin Banka Mevcutları ve Krediler onlarca satırın toplamı olabilir (açılımını aşağıda görebilirsiniz. Nakit Akış Tablosu, Giriş ve Çıkış olarak sınıflandırılan blokları kendi içlerinde dönemsel ve kümüle olarak toplamını almakta ve bu ikisinin farkını hesaplamaktadır. Elbetteki bunun olabilmesi için tablodaki bütün değerlerin aynı para biriminden olması gerekir. Sol tarafta 3 banka hesabının borç bakiyesi, 1 hesabın ise alacak bakiyesi verdiğini görmektesiniz. Bu sonuçları Nakit Akış Tablosunun Borç/Alacak sayfasında görebilirsiniz. Nakit Akış Tablomuzda ise Banka Mevcutları satırında YTL nin toplamı olan 610 YTL gözükmektedir. Alacak Bakiyesi ise ÇIKIŞLAR bölümünde Kredi Ödemeleri kısmında yer almaktadır.

9 Nakit Akış Tablosu İçin Detaylı ŞABLON Tanımlama Örneği Şimdi özet şablonumuzdan yola çıkarak adım adım ilerleyerek daha detaylı bir şablon tanımlayacağız. Bu sırada şablon tanımlamak ile ilgili olan her konuyu işlemiş olacağız. 1. C/H Girişler Firmamızın birçok şehirde müşterileri var ve hepsini Müşterilerden Alacaklar satırı olarak görmek bize yetmiyor. Müşterilerimizden iki tanesini ve bazı şehirleri tek başlarına görmek istiyoruz. İki özel müşterimiz ZEBRA Giyim Sanayi ve KOBRA Hazır Giyim şirketleri; şehir şehir görmek istediklerimiz ise İstanbul, Adıyaman, İzmir, Ankara, İçel, Trabzon, Samsun. Bunların dışında kalan tüm müşterilerimizi de Diğer Şehirler başlığı altında görmek istiyoruz. Bunun için C/H Girişler sayfasını aşağıdaki gibi organize ediyoruz. Yukarıdaki tanımları görmek istediğimiz sırada yazıyoruz. Yukarıdaki gibi şehirlere göre özetleme yapmak istiyorsanız elbetteki Cari Hesap Kartlarında bulunan Şehir hanesini uygun şekilde kodlamalısınız. Genel Kullanım Notu : Şablon tanımları, hesaplama yaparken tekrara izin vermezler (hata yapma ihtimalinizi yok ederler). Örneğin Zebra ve Kobra şirketleri İstanbul şehrindeler ancak tablo hesaplandığında bu şirketlere ait değerler İstanbul satırında yer almayacaktır. Tıpkı Diğer Şehirler satırının kendi üstündeki satırların dışında kalanları göstereceği gibi. Dolayısı ile satırlarınızı yukarıdaki gibi dar tanımdan >> geniş tanıma doğru organize ederseniz en kısa yoldan istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. (Bu kullanım şekline ait örnekleri Banka, Tedarikçi ve Diğer Ödemeler bölümlerinde de göreceksiniz). Şablon tanımlarında bir diğer kolaylık (daha önce belirtildiği gibi) sadece söylenenleri hesaba dahil etmesidir. Örneğin 10 nolu satır olan Diğer Şehirler olmasa sadece tanımlanmış olan müşteri ve şehirler tablonuzda yer alacaktı.

10 Nakit Akış Tablosu İçin Detaylı ŞABLON Tanımlama Örneği 2. C/H Çıkışlar Bu bölümde genellikle alacaklı çalışan tedarikçilerimizi izlemek isteyeceğiz. Bu kısımda müşterlerimizde olduğu gibi özellikle izlemek istediğimiz bir firma yok ancak tedarikçilerimizi sektörlerine göre ayırmış durumdayız. Bunların içinden Boya ve Metal sektörlerini ayrı, diğerlerini tek satırda izlemek bizim için yeterli olacak. (Sektörleri Cari Hesap 3. Grup Kodunda kendimize uygun olan bir şekilde kodlamıştık). Bunun için C/H Çıkışlar sayfasını aşağıdaki gibi organize ediyoruz. Yukarıda dar tanımdan >> geniş tanıma doğru gidişin bir başka örneğini görmektesiniz. Genel Kullanım Notu : C/H Girişler ve Çıkışlar bölümünde hangi cari hesapların yer alacağı CH Kartlarındaki Müşteri, Tedarikçi,... Kodlamasına hassastır. Bu konuya özellikle dikkat ediniz.

11 Nakit Akış Tablosu İçin Detaylı ŞABLON Tanımlama Örneği 3. Banka Girişler Bu bölümde pozitif miktarda paramızın olduğu, gerçek banka hesaplarımızı organize edeceğiz. Bunlar firmamıza ait farklı para birimleri ile çalışabilen banka mevduat hesaplarımız olarak algılanmalıdır. Bu kısımda bir gruplama düşünmüyoruz ancak banka hesaplarımızdan birini tek başına, kalanları ise tek satırda görmek istiyoruz. Bunun için Banka Girişler sayfasını aşağıdaki gibi organize ediyoruz. Yukarıda dar tanımdan >> geniş tanıma doğru gidişin bir örneğini görmektesiniz. Genel Kullanım Notu : Banka Girişler bölümünde hangi hesapların yer alacağı CH Kartlarındaki Banka Kodlamasına hassastır. Bu konuya özellikle dikkat ediniz.

12 Nakit Akış Tablosu İçin Detaylı ŞABLON Tanımlama Örneği 4. Banka Çıkışlar Bu bölümde bankalara ileriki zamanlarda ödeyeceğimiz borçlarımızı (kredilerimizi) takip ettiğimiz hesapları organize edeceğiz. Bunlar firmamıza ait farklı para birimleri ile çalışabilen kredi hesaplarımız olarak algılanmalıdır. Bu bölümde hiçbir detay düşünmüyoruz ve Özet Şablon gibi tanımlıyoruz. Bunun için Banka Çıkışlar sayfasını aşağıdaki gibi organize ediyoruz. Yukarıda hiçbir aralık tanımı yapılmamıştır. Bu sayede kaç hesap olursa olsun nakit akışımızda tek satırda izlemiş olacağız. Genel Kullanım Notu : Banka Çıkışlar bölümünde hangi hesapların yer alacağı CH Kartlarındaki Banka Kodlamasına hassastır. Bu konuya özellikle dikkat ediniz.

13 Nakit Akış Tablosu İçin Detaylı ŞABLON Tanımlama Örneği 5. Çek ve Senet Portföyleri Bu bölümde portföylerimizde bulunan çek ve senetlerimizi izleyeceğiz. Bunlar doğal birer giriş elemanı olduğundan ayrıca Giriş/Çıkış tanımı yapılmasına gerek yoktur (program Firma Çek ve Senetlerinizi otomatik algılar ve ayırır, zaten Firma Evraklarının ayrı olarak tanımlanmasına da gerek yoktur. Bu değerler Nakit Akış Tablolarında otomatik olarak yer alırlar). Bu bölümde de hiçbir detay düşünmediğimiz için tek satırda incelemek istiyoruz. Ancak kapsamlı uygulamalarda farklı nitelik veya coğrafi noktalarda bulunan portföylerin ayrı ayrı ele alınması gerekebilir. Bunun için Çek / Senet sayfasını aşağıdaki gibi organize ediyoruz. Yukarıda hiçbir aralık tanımı yapılmamıştır. Bu sayede bütün porftföyler nakit akışımızda tek satırda izlemiş olacağız. Genel Kullanım Notu : Sistem Çek ve Senet Portföylerini daha ilk tanımdan itibaren bildiği için Nakit Akış Tablosu açısından özel bir tanıma ihtiyaç yoktur.

14 Nakit Akış Tablosu İçin Detaylı ŞABLON Tanımlama Örneği 6. Kasa Bu bölümde kasalarımızda (bunlar da birer portföydür) bulunan nakit değerlerimizi izleyeceğiz. Kasalarımızdaki nakit değerler doğal birer giriş elemanı olduğundan ayrıca Giriş/Çıkış tanımı yapılmasına gerek yoktur. Kasalarımızda bulunan farklı para birimlerine ait küpürler ise hesaplama esnasında tek birime çevrilerek tablomuza getirilecektir (bakınız : Farklı Para Birimlerinden Çevirme İşlemi). Bu bölümde de hiçbir detay düşünmediğimiz için tek satırda incelemek istiyoruz. Ancak kapsamlı uygulamalarda farklı nitelik veya coğrafi noktalarda bulunan kasaların ayrı ayrı ele alınması gerekebilir. Bunun için Kasa sayfasını aşağıdaki gibi organize ediyoruz. Yukarıda hiçbir aralık tanımı yapılmamıştır. Bu sayede bütün kasalarımızı nakit akışımızda tek satırda izlemiş olacağız. Genel Kullanım Notu : Sistem Kasalarımızı daha ilk tanımdan itibaren bildiği için Nakit Akış Tablosu açısından özel bir tanıma ihtiyaç yoktur. Farklı Para Birimlerinden Çevirme İşlemi : Nakit Akış Tablosu hesaplanırken arka sayfalara getirilmiş olan bakiye ve yaşlandırma sonuçları farklı para birimlerinden olabilir. Tablo içinde tek para birimi olması gerektiği için tüm bu değerler çevrilmek zorundadır. Bunların arasında Nakit Akış Tablosu Para Birimi ile aynı olanlara çevirme işlemi uygulanmaz örneğin tablo para birimi USD ise orjinali USD olan bakiyelere dokunulmaz ancak YTL, EURO gibi birimler ile beliren bakiyeler çevrilir.

15 Nakit Akış Tablosu İçin Detaylı ŞABLON Tanımlama Örneği 7. Diğer Girişler Bu bölümde sistemimizin içinde kayıtlı olmayan, varsayımlara veya gelecek bilgilerimize dayanan ve ancak gerçekleştiği zaman hesaplarımızı etkileyebilecek (belki de hiç bir zaman etkilemeyecek) türdeki beklentilerimizi özetleyeceğiz. Bu örnekte diğer girişlerimizden sadece bir arsa satışından tahsil edeceğimiz tutara yer vermek istediğimiz için aşağıdaki tanımı yapıyoruz. Bunun için Diğer Girişler sayfasını aşağıdaki gibi organize ediyoruz. Yukarıda sadece Tahsilat Türü ARSA olan satırların dikkate alınması istenmiştir. Nakit Akış için Diğer Tahsilat ve Tediye Girişleri programı ile başka türlü beklentiler yazılmış olsa dahi bu şablon (1 nolu Şablon) içinde değerlendirilmeyecektir. Genel Kullanım Notu : Finans menüsünde bulunan giriş programı kullanılarak (Nakit Akış için Diğer Tahsilat ve Tediye Girişleri) farklı valörlere ait beklenen tahsilat (giriş) ve tediyeleri (çıkış) istediğiniz gibi sisteme aktarabilirsiniz Şablon tanımlarını açıklarken sadece tanımlananlar dikkate alınır şeklinde açıklamalarda bulunmuştuk. Yukarıda bunun bir örneğini görmektesiniz.

16 Nakit Akış Tablosu İçin Detaylı ŞABLON Tanımlama Örneği 8. Diğer Çıkışlar Bu bölümde sistemimizin içinde kayıtlı olmayan, varsayımlara veya gelecek bilgilerimize dayanan ve ancak gerçekleştiği zaman hesaplarımızı etkileyebilecek (belki de hiç bir zaman etkilemeyecek) türdeki ödemelerimizi özetleyeceğiz. Örneğimizde SSK, ELEKTRIK, DGAZ ve MUHTASAR kodları ile ifade ettiğimiz çeşitli ödemelerimizi Nakit Akış Tablomuza dahil etmek istiyoruz. Bunun için Diğer Çıkışlar sayfasını aşağıdaki gibi organize ediyoruz. Tıpkı bir önceki sayfadaki ARSA örneğinde olduğu gibi yukarıda sadece 4 tür ödemeye yer verdiğimiz için başka türlü kayıtlarımız olsa bile bu şablon ile üreteceğimiz Nakit Akış Tablosunda yer almayacaklardır. Genel Kullanım Notu : Finans menüsünde bulunan giriş programı kullanılarak (Nakit Akış için Diğer Tahsilat ve Tediye Girişleri) farklı valörlere ait beklenen tahsilat (giriş) ve tediyeleri (çıkış) istediğiniz gibi sisteme aktarabilirsiniz Şablon tanımlarını açıklarken sadece tanımlananlar dikkate alınır şeklinde açıklamalarda bulunmuştuk. Yukarıda bunun bir örneğini görmektesiniz. Diğer Giriş ve Çıkışlar içinde geçersiz duruma düşmüş, tahsil edilmiş veya ödenmiş olanlar kullanıcı tarafından düzenlenmelidir. Program, vadesi geçmiş bile olsa listede olan her kalemi geçerli bir değer olarak kabul edecektir.

17 Nakit Akış Tablosu İçin Detaylı ŞABLON Tanımlama Örneği 9. Satış Siparişleri Bu bölümde sistemimizin içinde kayıtlı olan Satış Siparişlerini Nakit Akış Tablomuza dahil edebilmek için gerekli olan tanımı yapacağız. Siparişleri müşterilerilerimize veya onların gruplarına göre ayrıştırabiliriz, ancak örneğimizde hiçbir detaya girmeyeceğiz. Bunun için Satış Siparişleri sayfasını aşağıdaki gibi organize ediyoruz. Yukarıdaki tanımlama sistemde açık bulunan tüm siparişlerin FATURALANMAMIŞ TUTARLARINI Nakit Akış Tablomuza getirecektir; valör tarihleri için ise sipariş programındaki değerlerinizi dikkate alacaktır. Faturalanmış tutarlar cari hesap sistemi içinde zaten dikkate alınmakta olduğu için bu kısımda sadece faturalanmamış tutar işlenmektedir. Not : Sistemde yer alan bir satış siparişi tek seferde (tek sevkiyat veya fatura) işlem görmek zorunda değildir. Herhangi bir siparişe istinaden defalarca sevkiyat yapılabilir ve fatura tanzim edilebilir. Sipariş sistemi hem sevk edileni hem de faturalanan miktarı ayrı ayrı izleyebildiği için faturalanmayan tutar hesaplanabilmektedir.

18 Nakit Akış Tablosu İçin Detaylı ŞABLON Tanımlama Örneği 10. Satınalma Siparişleri Bu bölümde sistemimizin içinde kayıtlı olan Satınalma Siparişlerini Nakit Akış Tablomuza dahil edebilmek için gerekli olan tanımı yapacağız. Siparişleri tedarikçilerimize veya onların gruplarına göre ayrıştırabiliriz, ancak örneğimizde hiçbir detaya girmeyeceğiz. Bunun için Satınalma Siparişleri sayfasını aşağıdaki gibi organize ediyoruz. Yukarıdaki tanımlama sistemde açık bulunan tüm siparişlerin FATURALANMAMIŞ TUTARLARINI Nakit Akış Tablomuza getirecektir; valör tarihleri için ise sipariş programındaki değerlerinizi dikkate alacaktır. Faturalanmış tutarlar cari hesap sistemi içinde zaten dikkate alınmakta olduğu için bu kısımda sadece faturalanmamış tutar işlenmektedir. Not : Sistemde yer alan bir satınalma siparişi tek seferde (tek sevkiyat veya fatura) işlem görmek zorunda değildir. Herhangi bir siparişe istinaden defalarca girişyapılabilir ve fatura tanzim edilebilir. Sipariş sistemi hem teslim alınanı hem de faturalanan miktarı ayrı ayrı izleyebildiği için faturalanmayan tutar hesaplanabilmektedir.

19 Detaylı ŞABLON un Sonucu (Girişler) Toplam 10 adımda tanımladığımız detaylı şablon ile Nakit Akış Tablomuzu yarattığımızda aşağıdaki sonucu elde ederiz. Dikkat ederseniz Girişler Bloğu tam tarif ettiğimiz gibi oluştu. Müşterilerimiz (CH Girişler) kısmını tanımlarken şehirler listemizde yer alan İzmir ve Samsun şehirlerini yukarıda görmeyişinizin sebebi ise o şehirlerdeki müşterilerimizin herhangi bir borcu olmaması. Genel Kullanım Notu : Girişler Toplam : Her sütun bir dönemi özetlemektedir (dönemin uzunluğu 1 gün, 1 hafta veya 1 ay olabilir), girişler toplamı ise o dönemin toplamını göstermektedir. Girişler Kümülatif Toplam : Girişlerin içinde bulunulan döneme kadar genel toplamını gösterir. Yukarıdaki örnekte +2 şeklinde belirtilen sütun dibindeki değeri o ana kadarki (O an dahil) toplam giriştir, diğer bir deyimle in toplamıdır.

20 Detaylı ŞABLON un Sonucu (Çıkışlar) Toplam 10 adımda tanımladığımız detaylı şablon ile Nakit Akış Tablomuzu yarattığımızda aşağıdaki sonucu elde ederiz. Genel Kullanım Notu : Çıkışlar Toplam : Her sütun bir dönemi özetlemektedir (dönemin uzunluğu 1 gün, 1 hafta veya 1 ay olabilir), çıkışlar toplam ise o dönemin toplamını göstermektedir. Çıkışlar Kümülatif Toplam : Çıkışların içinde bulunulan döneme kadar genel toplamını gösterir. Yukarıdaki örnekte +2 şeklinde belirtilen sütun dibindeki değeri o ana kadarki (O an dahil) toplam çıkıştır, diğer bir deyimle ün toplamıdır.

21 Nakit Akış Kontrol Parametreleri ve Komutları Şablon seçimi, herhangi bir şablon tanımı olmadığı sürece görüntü elde edilemez. SÜZ işleminden sonra farklı şablonlar seçip HESAPLA tuşuna basarak farklı analizler yapılabilir. Hesaplanmış bir Nakit Akışın içindeki Tahsilat ve Tediye varsayımlarını değiştirerek senaryo analizi yapabileceğiniz kısım. Varsayımları değiştirdikten sonra HESAPLA tuşuna basmalısınız. SÜZ tuşu sonucu sistemden derlenen bilgiler Nakit Akış programının arka sayfalarına yerleşir. HESAPLA tuşu ise bu ekranda görünen parametre ve şablon seçimine göre tabloyu yaratır. SÜZ tuşu Cari, Kasa, Çek/Senet, Sipariş, Diğer Tahsilat ve Ödemeler tablolarına ulaşarak Nakit Akış için gerekli olan tüm değerleri okur, klasifiye eder ve arka sayfalara yerleştirir. Ön sayfada hesaplanan Nakit Akış Tablosunun arka sayfaları. SÜZ tuşu tarafından hepsi birden veya her sayfa kendi içinden de hesaplattırılabilir. Valör tarihlerinin yorumlanma şekli. Hafta sonuna isabet eden vade tarihlerinin İlk İş Günü gibi kabul edilmesini sağlayan opsiyon. Farklı Para Birimlerinin Nakit Akış Para Birimine dönüştürülmesi için kabul edilecek çapraz değerler. Program Hesaplama esnasında ihtiyaç duyduğu çaprazları kendisi sorar. Nakit Akış Para Birimi Bakiyelerin tek çapraz ile mi (tavsiye edilen) yoksa valör tarihlerine göre hesaplanan çaprazlar üzerinden mi Nakit Akış Para Birimine dönüştürüleceğini belirleyen parametreler. Nakit Akışınızı grafik olarak görmek isterseniz. Nakit Akışınızı, bütün arka sayfaları ile beraber kaydetmek isterseniz. Nakit Akış Tablosunun hesaplamaya esas ilk tarihi. UYARI : Eski bir tarih seçili ise sistem o günkü bakiyelerden hesabını yapacağı için güncel bakiye raporlarınız ile farklı olacaktır. Nakit Akış Tablosu sütun sayısı ve gösterim skalası. Gösterim skalası değiştirildiğinde UYGULA tuşuna basınız. Akış tablosundaki her sütunun kapsadığı zaman aralığı tanımı. Takvim haftası ve ayı seçimlerinde ilk sütun sadece içinde bulunulan hafta veya ayı kapsar. Örneğin bu tabloyu Çarşamba günü hesaplatıyor ve takvim haftası seçiyor iseniz ilk sütün Çarşamba Pazar arası olacaktır. Not : Bir değişiklik yaptığınızda SÜZ - HESAPLA işlemlerini yapınız.

22 Nakit Akış Grafiği Dönemsel Giriş, Çıkış, Fark Grafiği 9 hafta boyunca 2 kez dönemlik fark (-) oluyor. 3 ve 4 üncü dönemlerdeki bu durum genel akışı negatife düşürmüyor. (Aşağıdaki grafik) Kümülatif Giriş, Çıkış, Fark Grafiği Fark grafiği 3.dönem en alt noktaya iniyor ancak negatif olmuyor. NOT : Bu grafikler ++NAKITA11 formu ile elde edilmektedir, form DIŞARIDAN VERİ AL işlemi ile elde edilebilir.

23 Nakit Akış Tablonuzu Excel e 2 adımda aktarabilirsiniz dinamo içinde yer alan bütün tablolar gibi Nakit Akış Tablosu da kopyalanabilir Kopyala (Smart) Paste (Yapıştır) Dinamo dan kopyalanan tablolar olması gerektiği gibi Excel e yapıştırılabilir.

dinamo / bakım Plansız Periyodik Önleyici - Kestirimci Fabrika Bakım Planlama

dinamo / bakım Plansız Periyodik Önleyici - Kestirimci Fabrika Bakım Planlama dinamo / bakım Plansız Periyodik Önleyici - Kestirimci Fabrika Bakım Planlama 1 Fabrika Bakım Planlama Versiyon 2.0 Bu döküman Fabrika Bakım Planlama yazılımını kullanmak isteyen kişilerin bir senaryo

Detaylı

Satın Alma Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Satın Alma Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 SATIN ALMA MODÜLÜ 1. SATIN ALMA Modülü... 9 1.1 Kartlar... 10 1.1.1 Satın Alma Kartları Yardım Tuşları... 10 1.1.2 Satıcılar... 13 1.1.2.1 Satıcı Tanıtım Kartı... 13 Adresler:... 17 Yetkililer:... 18

Detaylı

Ekonomik Seri Satın Alma Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Ekonomik Seri Satın Alma Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 SATIN ALMA YÖNETİMİ 1. SATIN ALMA YÖNETİMİ... 4 1.1 Kartlar... 4 1.1.1 Satın Alma Kartları Yardım Tuşları... 5 1.1.2 Cari Hesaplar... 9 1.1.2.1 Cari Hesap Tanıtım Kartı (041110)... 9 Teminat bilgileri

Detaylı

2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. Satış yönetimi

2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. Satış yönetimi Satış Yönetimi 1 SATIŞ YÖNETİMİ 1. SATIŞ YÖNETİMİ... 11 1.1 Kartlar... 11 1.1.1 Cari Kartları Yardım Tuşları... 12 1.1.2 Cariler... 17 1.1.2.1 Cari Tanıtım Kartı (041110)... 18 Teminat bilgileri ekranı...

Detaylı

İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım

İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım kartı (041110)... 3 1.1.3 Cari hesap adresleri (41210)...

Detaylı

WOLVOX ERP E-Business

WOLVOX ERP E-Business AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Oluşturma Tarihi : 01.03.2011 Düzenleme Tarihi : 01.03.2011 Sayfa 1 Copyright 2011 İçindekiler Dizini 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ...11 2. KULLANIMI...11

Detaylı

Banka LOGO Haziran 2008

Banka LOGO Haziran 2008 Banka LOGO Haziran 2008 İçindekiler LOGO-GO Banka...4 Bankalar ve Banka Hesapları...5 Bankalar...6 Banka Bilgileri...7 Banka Döviz Toplamları...8 Banka Hareketleri...9 Banka Ekstresi...10 Banka Hesapları...11

Detaylı

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir. Program özellikleri

Detaylı

Cari Hesap LOGO Haziran 2008

Cari Hesap LOGO Haziran 2008 Cari Hesap LOGO Haziran 2008 İçindekiler Cari Hesap...5 Cari Hesaplar...6 Cari Hesap Kayıt Türleri...8 Cari Hesaplar Listesi'nde İşlem Özellikleri...9 Grup Şirketleri, Hiyerarşi Kodları ve Grup Ağacı...10

Detaylı

GO Plus Banka LOGO Mart 2012

GO Plus Banka LOGO Mart 2012 GO Plus Banka LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler... 2 Banka... 4 Bankalar ve Banka Hesapları... 5 Bankalar... 6 Banka Bilgileri... 7 Banka Döviz Toplamları... 9 Banka Hareketleri... 10 Banka Ekstresi...

Detaylı

GO Plus Muhasebe LOGO Mart 2012

GO Plus Muhasebe LOGO Mart 2012 GO Plus Muhasebe LOGO Mart 2012 İçindekiler Muhasebe...7 Hesap Planı...8 Hesap Bilgileri...10 Bağlantılar/Kontroller...13 Finansal Tablolar...15 Hesap Kartı Bütçe Bilgileri...16 Hesap Kartı İzleme Pencereleri...18

Detaylı

Faturalar LOGO Haziran 2008

Faturalar LOGO Haziran 2008 Faturalar LOGO Haziran 2008 İçindekiler LOGO - GO Faturalar...4 Alım ve Satış Faturaları...5 Alım ve Satış Fatura Türleri...7 Fatura Bilgileri...8 Fatura Başlık Bilgileri...9 Fatura Satır Bilgileri...10

Detaylı

Ayarlar ve Araçlar LOGO Kasım 2011

Ayarlar ve Araçlar LOGO Kasım 2011 Ayarlar ve Araçlar LOGO Kasım 2011 İçindekiler Ayarlar... 4 Tip Tanımları... 6 Erişim Tipleri...6 Aile Bireyleri...7 Sağlık Kontrol Tipleri... 7 Öğrenim Durumu Tipleri... 7 Özel Durum Tipleri... 7 Ehliyet

Detaylı

Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011

Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011 İçindekiler İçindekiler... 2 İçindekiler... 2 Sistem İşletmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Rol Tanımları...

Detaylı

Stok Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Stok Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 STOK MODÜLÜ 1. stok modülü... 8 1.1 Kartlar ve Hareket Föyleri...9 1.1.1 Stok Tanıtım Kartları...9 1.1.1.1 Stok Kartları Yardım Tuşları... 10 1.1.1.2 Stok Tanıtım Kartı... 13 1.1.1.3 Kısa Stok Tanıtım

Detaylı

GO Plus Fatura LOGO Mart 2012

GO Plus Fatura LOGO Mart 2012 GO Plus Fatura LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler... 2 İçindekiler... 2 Fatura... 5 Satınalma ve Satış Faturaları... 6 Satınalma ve Satış Fatura Türleri... 10 Fatura Bilgileri... 11 Fatura Başlık Bilgileri...

Detaylı

GO Plus Kasa LOGO Mart 2012

GO Plus Kasa LOGO Mart 2012 GO Plus Kasa LOGO Mart 2012 İçindekiler Kasalar... 3 Kasa Bilgileri... 4 Kasa Hesap Özeti... 6 Hesap Özeti Grafiği... 7 Kasa Döviz Toplamları... 8 Kasa Ekstresi... 9 Kasa İşlemleri... 10 Ekle... 10 Değiştir...

Detaylı

Personel Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Personel Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 PERSONEL MODÜLÜ 1 per9000 NT HAKKINDA... 6 2 Programa GİRİŞ... 8 3 SİSTEM Parametreleri... 10 3.1 Şirket Parametreleri... 10 3.1.1 Şirket Tanımı... 10 3.1.1.1 Firma Parametreleri... 10 3.1.1.2 Firma

Detaylı

ETA MUHASEBE PROGRAMI

ETA MUHASEBE PROGRAMI Bilgisayarlı muhasebe, karmaşık zaman alıcı ve yorucu olan muhasebe işlemlerinin bilgisayar ortamında çok daha kolay yapılmasını sağlayan paket programlardır. Günümüz şartlarında elle tutulan muhasebe

Detaylı

GO Plus Sistem Yönetmeni

GO Plus Sistem Yönetmeni GO Plus Sistem Yönetmeni LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Sistem Yönetmeni...4 Yönetim...5 Terminaller...6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi...7 Gruplar...8 Kullanıcılar...9

Detaylı

Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın.

Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın. Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın. Rakiplerine oranla daha hızlı davranmak ve bu hızıyla fark edilen, kaliteli firmalar arasında olmak isteyen işletmeler için ürettiğimiz V14 serisi programlarımız,

Detaylı

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı,

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı, 2 ÖNSÖZ Asistan foto, Lodos tarafından fotoğraf stüdyoları için özel olarak üretilmiş bir otomasyon paketidir. Fotoğraf stüdyonuzdaki tüm işlerinizin bilgisayar ortamında kontrol ve takibini sağlar. Asistan

Detaylı

İşletme Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

İşletme Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 İŞLETME MODÜLÜ 1 İşletme... 4 1.1 Parametreler...4 1.1.1 İşletme Parametreler...5 1.1.2 Kullanım Tarihleri...6 1.1.3 Asgari Kar Grupları...7 1.1.4 Grup Tanımlamaları...7 Önemli Not!... 8 1.1.5 Aktif

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

Versiyon 12. 2006 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Versiyon 12. 2006 Mikro Yazılımevi A.Ş. Versiyon 12 1 İçindekiler Versiyon 12 nin ayrıcalığını yaşayın...6 1.Yeni bir yüz...7 2. Yeni Kuruluş programı ile iş akışınız çok daha hızlı......8 2.1 Programdan çıkmadan farklı firma datalarına geçiş....

Detaylı

Program içinden, program eğitim ve anlatım videolarını direkt olarak YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

Program içinden, program eğitim ve anlatım videolarını direkt olarak YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. Genel Kayıt Alanlarına (Hesap Plan Kodu, Cari Kart, Demirbaş, Personel, Fatura, Stok Kartı ) ait Word, Excel, PowerPoint, Microsoft ofis dosyalarını ekleyebileceğiniz gibi PDF, JPG, BMP gibi resim dosyalarının

Detaylı

Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011

Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011 Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011 içindekiler Sicil Yönetimi... 5 Sicil Kartları... 6 Sicil Bilgileri... 8 Ana Bilgiler... 8 Ödeme Bilgileri... 11 Bordro Bilgileri... 13 Diğer Bilgiler... 14 Muafiyetler...

Detaylı

Bordro LOGO KASIM 2012

Bordro LOGO KASIM 2012 Bordro LOGO KASIM 2012 içindekiler Bordro... 5 Hesap Şablonları... 6 Şablon Tanımları... 7 Puantaj Öndeğerleri... 10 Öndeğer Tanımları... 11 Öndeğer Tanım ve Fonksiyonları... 12 Geçerli olacak parametre

Detaylı

2011 LKS2 - GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI

2011 LKS2 - GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI 2011 LKS2 - GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI 9/3/2011 LKS2 - GO PLUS Ürün Özellik Farkları Genel Özellikler 1. Yönetici Konsolu Yönetici konsolu, firma ile ilgili genel bilgilere kolay erişim sağlar. O anki

Detaylı

MİKROTOP. Ticari Otomasyon Paketi. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKROTOP. Ticari Otomasyon Paketi. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKROTOP Ticari Otomasyon Paketi 1 MİKROTOP Bilişim sektörü en hızlı gelişen ve teknolojik olarak sürekli yenilenen sektörlerden biridir. Hedefimiz isteklerinizi dinleyen program üretebilmektir. Gerek

Detaylı