Ekmek Fırıncılarına Yönelik Temel Hijyen Eğitimi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ekmek Fırıncılarına Yönelik Temel Hijyen Eğitimi"

Transkript

1 T.C. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile TOBB Ġşbirliği Ekmek Fırıncılarına Yönelik Temel Hijyen Eğitimi Sunumu Yapan Eğitmen: y Sezgin Gündüz - Fethiye Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi

2 Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği 4 Ocak 2012 tarihli ve sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

3 EĞĠTĠMĠN KONUSU : Temel Hijyen Eğitimi HEDEF KĠTLE : Ġlçemizdeki Ekmek Fırıncıları

4 MĠSYONUMUZ: Gıda Güvenlik Sistemlerine uygun bir şekilde besin değeri zenginleştirilmiş hijyenik ekmek çeşitleri üretmek. Fonksiyonel Ekmek Light Ekmek Fonksiyonel Ekmek Esmer Ekmek Çavdar Ekmek Mısır Ekmeği Pide Kepek Ekmek Beyaz Ekmek

5 Bu Eğitim Faaliyetinde Sizlere; Hijyen ve sanitasyonla ilgili genel tanımlar, Gıdalardaki zararlı maddeler, Personel, işyeri ve ekipman hijyeni, Temizlik ve dezenfeksiyon, Fırınlarda hijyen ve sanitasyon, Fırınlarda HACCP ve iyi hijyen uygulamaları, Gıda enfeksiyonu ve zehirlenmeleri, Ekmek ve ekmek çeşitleri tebliği mevzuatı, El yıkama, maske ve bone kullanımı hakkında bilgiler verilecektir.

6 Hijyen ve Sanitasyonla Ġlgili Genel Tanımlar Hijyen : Sağlıklı yaşam için bedeni, çevreyi temiz tutmak ve hastalıklardan korunmak için uygulanması gereken önlemlerin tümü ve bu konulardan söz eden hekimlik dalıdır. Sanitasyon : Gıda işletmelerinde sanitasyon, sağlıklı ve güvenilir ürün elde edilmesi için hijyenik koşulların sağlanmasına yönelik bir bilimsel uygulama olarak tanımlanmaktadır.

7 Gıda hijyeni ise sağlıklı gıda üretimi amacıyla çiftlikten sofraya kadar her aşamada uygun koşulların temini için yapılan tüm çalışmaları kapsamaktadır.

8 Hijyen ve Sanitasyonla Ġlgili Genel Tanımlar Temizlik : Herhangi bir ortamda görülebilir kir yada kir kalıntıların fiziksel veya kimyasal yolla arındırılmasıdır. Dezenfeksiyon : Hastalıklara neden olabilecek mikroorganizmaların yok edilerek ya da ortamdan uzaklaştırılarak sayılarının azaltılması işlemidir.

9 Sanitasyon ve Hijyen Uygulamalarını Göz Ardı Yapan Ġşletmelerin Karşılaşabileceği Sonuçlar : 1. Müşteri güvensizliği ve kaybı, 2. Satışlarda azalma ve üretim kayıpları, 3. Yasal uygulamalar ve cezalar, 4. Personelde moral bozukluğu ve motivasyon kaybı, 5. Prestij ve imaj kaybı, 6. Personele yeniden eğitim verilme zorunluluğu.

10 Sanitasyon ve Hijyen Kuralları : 1. Sağlığın korunması için vücut temizliği ve bakımı gerektiği şekilde, sürekli olarak yapılmalıdır. 2. Yiyecek üretimi ve servisinde çalışanların yılda bir kez akciğer filmi çekilmeli ve 3-6 ayda bir portör kontrolü yapılmalıdır. 3. Bulaşıcı hastalığı olan kişilerin ve portörlerin ekmek üretimi ve servisinde tedavi olmadan çalışmaları önlenmelidir. 4. Ekmeklerde çalışanlardan kaynaklanabilecek kirlenme önlenmelidir.

11 Sanitasyon ve Hijyen Kuralları : 5. Çalışma sırasında temiz önlük giyilmeli. 6. Saçların dökülmemesi için bone veya kep giyilmeli. 7. Hasta iken temasın yoğun olduğu işlerden kaçınma ve çalışma sırasında maske takılmalı. 8. Ekmeklerde el temasını aza indirmek için gerektiği yerlerde eldiven kullanılmalı, eğer elde yara, yanık varsa üzeri bantla kapatılmalı ve mutlaka eldiven kullanılmalı,

12 Sanitasyon ve Hijyen Kuralları : 9. Ekmek üretimi ve servis alanlarında sigara içmekten kaçınılmalı. 10. Çalışma tezgahları, hamur yoğurma, ekmek dilimleme makinesinin üzerine oturma gibi uygunsuz davranışlardan kaçınılmalı. 11.Ayakkabı temizliği fırın girişlerinde ve tuvalet çıkışlarında bulunan antiseptikli paspaslar veya havuzlarda yapılmalı. 12.Kamu kurumu ve belediyelerin denetiminden geçmiş gıdaları satın almak gerekir.

13 Hijyenik Ekmek Nedir?

14 Üretim, taşıma ve servis aşamalarında hijyensanitasyon ve gıda güvenlik sistemlerine uyularak üretilmiş, ambalajlanmış ve hastalık yapıcı bakteri taşımayan ekmeklere hijyenik ekmek denir. Hijyenik ekmek üret, tüketici sağlığını koru

15 GIDA GÜVENLĠK SĠSTEMLERĠ 1. HACCP 2. ISO (TS 13001) 3. BRC (British Retail Consortium) 4. IFS (International Food Standarts)

16 Besin Zehirlenmeleri Doğal toksinler, zehirli kimyasallar, patojen (hastalık yapan) mikroorganizmaların besinlere bulaşması ve bu besinlerin tüketilmesiyle insanlarda ortaya çıkan bir hastalıklardır. Besin kaynaklı hastalık ve besin zehirlemelerini önleyebilmek için besin zehirlenmelerine yol açan etmenleri bilmek gerekmektedir.

17 Besin Zehirlenmesine Sebep Olan Faktörler 1. Fiziksel Etmenler : Çevrenin üç temel elemanı olan toprak, su, havada oluşan kirlenmenin besinlere bilerek yada bilmeyerek karışmasıyla ortaya çıkan ve insan sağlığını bozan etmenlerdir.

18 2. Kimyasal Etmenler : Gıda, tarım ve sanayinin çeşitli kollarında kimyasal maddeler üretim veya kullanım sırasında atıklarla havaya, suya, toprağa karışmaktadır. Bunun sonucunda doğrudan veya dolaylı olarak besin zinciriyle insan vücuduna girmektedir. Kimyasal etmenler şunlardır: 1. Metaller 2. Pestisitler (tarımda kullanılan ilaçlar) 3. Deterjanlar 4. Plastikler 5. Gıda katkı maddeleri

19 2. Biyolojik Etmenler : Besinlerde biyolojik kirlenmeye neden olan etmenler şunlardır: 1. Doğal besin toksinleri (Mantarlar, bal, çavdar, solanin) Çavdar: Bazı bitkilerde üreyen parazit mantarlarında zehirlenmelere neden olduğu bilinmektedir. Bunların arasında en çok bilineni çavdar mahmuzudur. Çavdar mahmuzunun tahılla birlikte öğütülerek una karışması sonucunda zehirlenme görülür. Çavdar mahmuzunun toksik etkisi (zehir etkisi) damarlarda büzülmeye yol açar.

20 2. Mikroorganizmalar: Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük ve tek hücreli canlılardır. Bakteriler, mayalar, küfler ve protozoa temel mikroorganizmalardır. Bakterilerde diğer canlılar gibi canlı kalabilmek ve üreyebilmek için suya, uygun sıcaklık derecesine ortamın ph ına (asitlik durumu), oksijen düzeyine ihtiyaç duyarlar. Uygun ortam olması halinde ortalama her 20 dakikada bir ikiye bölünerek çoğalırlar.

21 Mikroorganizmaların Üremelerini Etkileyen Etmenler 1. Su aktivitesi 2. Ph 3. Hava (oksijenli ve oksijensiz ortam) 4. Sıcaklık

22

23 Ekmek Fırınlarında Hijyen Konusunda Personelin Mutlaka Dikkat Etmesi Gereken Noktalar :

24 Hijyen konusunda iyi ve kötü uygulamalara örnek çalışmalar:

25 1. Çalışanlar kişisel hijyenlerine dikkat edecek.

26 2. Fırında çalışan tüm personel 3-6 ayda bir portör muayenesinden geçirilmeli.

27 3. Çalışanlar çalışma ortamında daima iş üniforması giymelidir.

28 4. Fırının üretim alanına girerken mutlaka galoş giyiniz.

29 5. Çalışmaya başlamadan önce bone ve maskenizi giyiniz.

30 6. Ġş üniforması, galoş, bone, eldiven giymeden yapılan kötü bir çalışma.

31 6. Hamur yoğururken mutlaka eldiven giyilmeli. 2. Yumurta ve sütü koymak için unun ortası elle açılır.

32 7. Yoğrulan hamur veya şekillendirilmiş ekmekler mutlaka temiz, nemli bezler altında dinlendirilmelidir.

33 8.Ekmekler şekillendirilirken eldiven giyilmeli.

34 9. Ġş kıyafeti var; ama eldiven giymemiş. Gıda güvenliğini tehdit eden bir davranış.

35 13. Ekmek fırınları haftada bir kez böcek, haşere, kemirgenler için ilaçlanmalıdır.

36 17. Fırınların çalışma alanları, depolama birimleri ve servis arabalarında hamam böceği, sinek, fare gibi canlılar olmamalı.

37 11. Un çuvalları temiz bir depoda düzenli olarak istif edilmeli.

38 Hijyenik olmayan bir depo ve çalışma alanı yan yana planlanmış.

39 14. Emek fırınların iç ve dış temizliği günlük olarak prosedüre uygun yapılmalı.

40 14. Eskimiş hijyenik olmayan bir ekmek pişirme fırını

41 15. Hamur yoğurma makinelerinin temizliği günlük düzenli yapılmalı.

42 16. Gıda sağlığını tehdit eden kirli bir hamur yoğurma makinesi.

43 Örnek ve hijyenik bir hamur yoğurma makinesi.

44 21. Fırınlara yapılan denetimlerden örnek bir kare.

45 Çalışma tezgahları temiz ve düzenli olmalı.

46 12. Ekmek dilimleme makinelerinin temizliği günlük olarak yapılmalıdır.

47 Hijyenik fırın tepsilerine güzel bir örnek.

48 22. Kirli, yıpranmış fırınmış tepsilerine örnek. Gıda sağlığımı tehdit ediyor

49 Gıda sağlığını tehdit eden kötü bir ekmek üretim ortamı.

50 Gıda sağlığını tehdit eden kötü bir ekmek üretim ortamı.

51 22. Hijyenik olamayan bir çalışma ortamı.

52 10. Ġş güvenliği ve işçi sağlığı için fırın içi çalışmalarda iş güvenliği için kalın kumaş eldivenler kullanın.

53 18. Fırından çıkmış ekmeklerin dinlendirildiği örnek bir ortam.

54 11. Pişirilen ekmekler temiz ortamlarda soğutulmaya ve dinlendirilmeye bırakılmalı.

55 19. Fırından yeni çıkmış sıcak ekmekler ısıyı geçirmeyen özel eldivenlerle kasalara yerleştirilmeli.

56 21. Ekmeklerin dağıtımı-servisi hijyenik kasalarda yapılmalı.

57 18. Ekmekler tüketicilere ambalajlı veya poşet içinde verilmeli.

58 21. Hijyenik olamayan kötü bir yerleştirme ve taşıma şekli.

59 19. Ekmek dağıtımı ve servisi bu iş için tasarlanmış özel kamyonetlerle yapılmalı.

60 Yanlış bir ekmek dağıtımı ve servisi.

61 SONUÇ OLARAK : 1. Ġşini sev ve benimse, 2. Mesleğine saygı duy, 3. Gıda güvenliğini tehdit etme ve 4. Tüketici sağlığını koru.

62 15. Hijyenik ekmekler üretmeniz dileğiyle çalışmalarınızda iyi çalışmalar diliyoruz.

63 Ġlginiz için teşekkür ederiz Hazırlayan: Sezgin GÜNDÜZ Yiyecek Ġçecek Hizmetleri Öğretmeni Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kılavuzu İçindekiler Önsöz 03 Sunuş 05 Amaç 06 Kapsam 06 Genel Bilgiler 06 I. Bölüm 1. Dayanak 11 2. Tanımlar 11 II. Bölüm 3. Özel Hijyen Kuralları 15 3.1. Genel Şartlar

Detaylı

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı-Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

FIRINCILIK VE PASTANE MAMÜLLERİ ÜRETİMİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA KILAVUZU

FIRINCILIK VE PASTANE MAMÜLLERİ ÜRETİMİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA KILAVUZU İN Ç İ İ M RETİ Ü İ R ULLE M A NE M A T S E PA V K I CIL FIRIN E V I R A L S A U S Z E U V N A E L I Y J K A Hİ M A UL G Y U İYİ FIRINCILIK VE PASTANE MAMÜLLERİ ÜRETİMİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA

Detaylı

HİJYEN VE SANİTASYON DERSİ SORULARI 1. Sağlık ve temizlik kuralları bilgisini içeren hekimlik dalı hangisidir? A) Temizlik B) Sanitasyon C)

HİJYEN VE SANİTASYON DERSİ SORULARI 1. Sağlık ve temizlik kuralları bilgisini içeren hekimlik dalı hangisidir? A) Temizlik B) Sanitasyon C) HİJYEN VE SANİTASYON DERSİ SORULARI 1. Sağlık ve temizlik kuralları bilgisini içeren hekimlik dalı hangisidir? A) Temizlik B) Sanitasyon C) Dezenfeksiyon D) Hijyen 2. Yiyecek üretimi ve servisinde çalışan

Detaylı

TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) DENİZCİLİK SALATALAR, MEZELER VE PİŞİRMEYE HAZIRLIK

TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) DENİZCİLİK SALATALAR, MEZELER VE PİŞİRMEYE HAZIRLIK TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) DENİZCİLİK SALATALAR, MEZELER VE PİŞİRMEYE HAZIRLIK ANKARA 2008 ÇİNDEKİL Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

ET VE ET ÜRÜNLERİ SATAN KÜÇÜK İŞYERLERİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA KILAVUZU

ET VE ET ÜRÜNLERİ SATAN KÜÇÜK İŞYERLERİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA KILAVUZU ET VE ET ÜRÜNLERİ SATAN KÜÇÜK İŞYERLERİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA KILAVUZU ET VE ET ÜRÜNLERİ SATAN KÜÇÜK İŞYERLERİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA KILAVUZU ET VE ET ÜRÜNLERİ SATAN KÜÇÜK

Detaylı

TOPLU TÜKETİM YERLERİ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ

TOPLU TÜKETİM YERLERİ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ TOPLU TÜKETİM YERLERİ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ TOPLU TÜKETİM YERLERİ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ TOPLU TÜKETİM YERLERİ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ 2 ÖNSÖZ Bakanlığımızın en

Detaylı

Aslı Elif Sunay BAL SEKTÖRÜ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ. BALDER Teknik Danışmanı (Gıda Yüksek Mühendisi)

Aslı Elif Sunay BAL SEKTÖRÜ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ. BALDER Teknik Danışmanı (Gıda Yüksek Mühendisi) , Titanic Otel / İSTANBUL BAL SEKTÖRÜ İÇİN İYİ HİJYEN UYGULAMALARI REHBERİ Aslı Elif Sunay BALDER Teknik Danışmanı (Gıda Yüksek Mühendisi) REHBERİN AMACI Bal sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta

Detaylı

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü YİYECEK ÜRETİMİ

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü YİYECEK ÜRETİMİ YİYECEK ÜRETİMİ T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI YAYINLARI: 3384 Yayınları: 368 Kılavuzlar, El Kitapları, Tarihçeler Dizisi: 16 ISBN:978-975-17-3645-1 Her Hakkı na Aittir. İLETİŞİM: İsmet İnönü Bulvarı

Detaylı

ÇİFTLİKTEN SOFRAYA GIDA GÜVENLİĞİ

ÇİFTLİKTEN SOFRAYA GIDA GÜVENLİĞİ ÇİFTLİKTEN SOFRAYA GIDA GÜVENLİĞİ Besinlerin üretiminden tüketimine kadar uygulanan bütün işlemler, besinin niteliğine göre uygun bir üretim sistemi kurulmadığı taktirde fiziksel, kimyasal ve mikrobiyel

Detaylı

ÖĞR.GÖR.İHSAN KAZKONDU

ÖĞR.GÖR.İHSAN KAZKONDU 1 Sanitasyon: Sağlık ve temizlik anlamına gelir. Günümüzde daha geniş kapsamlı olarak tanımlanmaktadır. Ortamın hastalık yapan mikroorganizmalardan arındırılması için gerekli işlemleri sağlık ve temizlik

Detaylı

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Bu yayın T. C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Projesi

Detaylı

BESİN ZEHİRLENMELERİ, NEDENLERİ VE KORUNMA YOLLARI

BESİN ZEHİRLENMELERİ, NEDENLERİ VE KORUNMA YOLLARI BESİN ZEHİRLENMELERİ, NEDENLERİ VE KORUNMA YOLLARI Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Araş. Gör. M. Fatih Uyar Prof. Dr. Yasemin Beyhan Prof.

Detaylı

Hijyen Esasları ve İyi Uygulama Kılavuzu

Hijyen Esasları ve İyi Uygulama Kılavuzu Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzeme Üreten İş Yerleri İçin Hijyen Esasları ve İyi Uygulama Kılavuzu ISBN: 978-605-62568-3-7 Şubat 2014 Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzeme Üreten İş Yerleri İçin Hijyen

Detaylı

Mutfak, Çamaşırhane Ve Tıbbi Atık Yönetimi Dr. Yasemin Ersoy İnönü Üniversitesi

Mutfak, Çamaşırhane Ve Tıbbi Atık Yönetimi Dr. Yasemin Ersoy İnönü Üniversitesi Sağlık Hizmetleri İle İlişkili İnfeksiyonların Kontrolünde Mutfak, Çamaşırhane Ve Tıbbi Atık Yönetimi Dr. Yasemin Ersoy İnönü Üniversitesi Sunum İçeriği Hastane Mutfağında gıda güvenliği, standartlar,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

GIDA GÜVENLİĞİ ve DENETİM SİSTEMİ Prof. Dr. Ö. Utku ÇOPUR 1 Gıda Yük. Müh. Senem YONAK 1 Gıda Müh. Ayşegül ŞENKOYUNCU 1

GIDA GÜVENLİĞİ ve DENETİM SİSTEMİ Prof. Dr. Ö. Utku ÇOPUR 1 Gıda Yük. Müh. Senem YONAK 1 Gıda Müh. Ayşegül ŞENKOYUNCU 1 ÖZET GIDA GÜVENLİĞİ ve DENETİM SİSTEMİ Prof. Dr. Ö. Utku ÇOPUR 1 Gıda Yük. Müh. Senem YONAK 1 Gıda Müh. Ayşegül ŞENKOYUNCU 1 Günümüzdeki teknolojik gelişmeler, toplumları kıyasıya bir rekabete ve her geçen

Detaylı

BESİN GÜVENLİĞİ. Hazırlayanlar

BESİN GÜVENLİĞİ. Hazırlayanlar BESİN GÜVENLİĞİ Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Araş. Gör. M. Fatih Uyar Prof. Dr. Yasemin Beyhan Prof. Dr. Fatma Sağlam Hacettepe Üniversitesi

Detaylı

YİYECEK EMNİYETİ VE ELLEÇLENMESİ

YİYECEK EMNİYETİ VE ELLEÇLENMESİ YİYECEK EMNİYETİ VE ELLEÇLENMESİ 1 of 208 Uygulanabilirlik ve Amaçlar Bu eğitim programı, gemideki Mutfak Personeli eğitimi ve sürekliliği için oluşturulmuştur. Yiyecek elleçlemeden ve yiyecek malzemelerinin

Detaylı

Soru 4 Aşağıdakilerden hangisi mesleki bulaşıcı hastalıklardan biri değildir? a) Şarbon b) Bruseüoz c) Tüberküloz d) Silikoz

Soru 4 Aşağıdakilerden hangisi mesleki bulaşıcı hastalıklardan biri değildir? a) Şarbon b) Bruseüoz c) Tüberküloz d) Silikoz İÇİNDEKİLER Biyolojik Risk Etmenleri Psikososyal Risk Etmenleri Ergonomi Korunma Politikaları Kaynak İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Elektrikle Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği Kaldırma Araçlarında

Detaylı

Kat Hizmetlerinde HACCP Uygulaması Üzerine Bir Model Önerisi

Kat Hizmetlerinde HACCP Uygulaması Üzerine Bir Model Önerisi Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi, Cilt 16, Sayı 1, Bahar: 31-45, 2005. Copyright 2005 anatolia Bütün hakları saklıdır ISSN: 1300-4220, (1990-2005) Kat Hizmetlerinde HACCP Uygulaması Üzerine Bir Model

Detaylı

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Cilt 9, Sayı: 4, 2007

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Cilt 9, Sayı: 4, 2007 Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Cilt 9, Sayı: 4, 2007 ISO 22000: GIDA GÜVENLĐĞĐ YÖNETĐM SĐSTEMLERĐ UYGULAMA SÜRECĐNDE TEMEL ADIMLAR ÖZET Doç. Dr. Nilüfer KOÇAK Gıdaların güvenli

Detaylı

MESLEK HASTALIKLARININ SEBEPLERİ

MESLEK HASTALIKLARININ SEBEPLERİ MESLEK HASTALIKLARININ SEBEPLERİ Çalışanlarda görülen hastalıkları üç grupta değerlendirebiliriz; 1. Toplumda görülen genel hastalıklar, çalışan nüfusta da en sık görülenleridir. 2. İşle ilgili hastalıklar

Detaylı

Peynirde Gıda Güvenilirliği Temel Eğitimi

Peynirde Gıda Güvenilirliği Temel Eğitimi Temel Eğitimi Ünite 1: Gıda Güvenilirliği Çiğ süt üretim merkezleri ve peynir endüstrisinde sürekli gıda güvenilirliği eğitimi Peynirde Gıda Güvenilirliği, Leonardo da Vinci Sürekli Eğitim Programı altında

Detaylı

Gastronomi Sektöründe Hijyen Kuralları

Gastronomi Sektöründe Hijyen Kuralları BILGI Gastronomi Sektöründe Hijyen Kuralları Almanya da her yıl, mikroorganizmaların ve özellikle de gıda maddelerinde bulunan bakteriler, virüsler veya parazitlerin neden olmuş olabileceği 100.000 in

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI. GIDA İŞLETMELERİNDE HACCP UYGULAMALARI ve DENETİMİ. Prof. Dr. Artemis Karaali İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI. GIDA İŞLETMELERİNDE HACCP UYGULAMALARI ve DENETİMİ. Prof. Dr. Artemis Karaali İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI GIDA İŞLETMELERİNDE HACCP UYGULAMALARI ve DENETİMİ Prof. Dr. Artemis Karaali İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİPROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİPROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİPROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ YİYECEK-İÇECEK İŞLETMELERİNDE HACCP (Kritik Kontrol Noktalarnda Risk Analizi) ANKARA

Detaylı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERS NOTLARI (2014)

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERS NOTLARI (2014) Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERS NOTLARI (2014) TÜRK-İŞ Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Bayındır Sokak No. 10 Yenişehir - Ankara Tel : (0.312) 433 31 25 (4 hat)

Detaylı

Hijyen. Sağlıklı temiz ortam Ortamda bulunan bakteri sayısının hastalık yapıcı seviyenin altında olması

Hijyen. Sağlıklı temiz ortam Ortamda bulunan bakteri sayısının hastalık yapıcı seviyenin altında olması HİJYEN Hijyen Sağlıklı temiz ortam Ortamda bulunan bakteri sayısının hastalık yapıcı seviyenin altında olması Hijyenik Koşullar Sağlanamazsa ne olur? Mikroplar, hızlı bir şekilde üreyerek gıda maddelerini

Detaylı

GÜVENLİ SOSYAL YAŞAM EĞİTİM MODÜLÜ

GÜVENLİ SOSYAL YAŞAM EĞİTİM MODÜLÜ GÜVENLİ SOSYAL YAŞAM EĞİTİM MODÜLÜ GÜVENLİ SOSYAL YAŞAM EĞİTİM MODÜLÜ Ankara, 2014 1 Bu çalışma; Mehmetçik İçin Yurttaşlık Eğitimi (MİYE) Projesi kapsamında Prof. Dr. İlker Yılmaz, Doç. Dr. Sarp Üner,

Detaylı