ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 3.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 3.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI"

Transkript

1 ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 3.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

2 PROJE NO: 1 SINIF : 7 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL ORTAOKULU PROJENİN ADI : GÖL VE NEHİR SULARI ph DEĞİŞİMLERİNE DİRENÇLİ MİDİR? HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ELİF NUR ERDEMİR DANIŞMAN ÖĞRETMEN: ZİŞAN EKŞİOĞLU PROJE ÖZETİ Bu proje için Denizli deki bazı nehir ve göllerden (Denizli Kale Akçay, Denizli Acıgöl, Denizli Pamukkale, Denizli Menderes, Denizli Tavas Gölet) örnekler alınmıştır. Bu su örneklerinin ph değerleri ölçülmüştür. Asit yağmurlarının etkisini görebilmek için her su örneğine üç damla farklı derişimlerde nitrik asit eklenmiştir ve karıştırdıktan sonra tekrar ph değerleri ölçülmüştür. Her su örneği için yüzde (%) ph değişimleri hesaplanmıştır. Buna göre, tamponlama kapasitesi en az olan Pamukkale ve en çok olan Acıgöl ve Denizli Kale Akçay olarak bulunmuştur.

3 PROJE NO: 2 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN ORTAOKULU PROJENİN ADI : HANGİ ASİT MERMERİ DAHA ÇOK AŞINDIRIR? HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: BERİL KAPLANCIK/DEREN ÇAKAR DANIŞMAN ÖĞRETMEN: SELDA ÜNLÜ PROJE ÖZETİ : Karbonat ve karbonatlı bileşikler yaşantımızın pek çok alanında kullanılmaktadır. Yaptığımız araştırmalar ve gözlemlerimiz asitlerin karbonatlı bileşiklerle etkileşime girdikleri ve bu bileşikler üzerinde aşındırıcı etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ancak Farklı tür asitler karbonatlı bileşikleri aynı oranda etkiler mi? sorusunu yanıtlamak için günlük yaşamda sıkça karşılaştığımız sirke, kola, limon suyu gibi asitlerin mermer üzerine aşındırıcı etkisi araştırılmıştır. Daha bilimsel olarak da nitrik asit ve sülfürik asidin etkileri karşılaştırılmıştır. Asidin mermer üzerinde oluşturduğu etki mermerin dış görünüşündeki değişim gözlemlenerek ve mermerin kütle kaybı ve asidin ph farkı hesaplanarak karşılaştırılmıştır. Bir hafta süren her deneme 3 kez tekrarlanmıştır. Deney sonucunda limon suyunun karbonat üzerine daha etkili olduğu bulunmuştur. Asit yağmurlarını oluşturan, temel asitler olan sülfürik asit ve nitrik asit karşılaştırıldığında ise en büyük ph farkı ve kütle kaybı nitrik asitte gözlemlenmiştir.

4 PROJE NO: 3 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN ORTAOKULU PROJENİN ADI : DOĞAL PLASTİKLERİN BOZUNMASI HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: DENİZ KORKMAZ DANIŞMAN ÖĞRETMEN: SELDA ÜNLÜ PROJE ÖZETİ : Projede çevremizde yaklaşık yılda yok olan plastiğe karşı çok kısa sürede toprakta bozunabilen, doğal malzemelerle yapılmış plastik üreterek çevremizi plastiğin zararlı etkilerinden korumak hedeflenmiştir. Doğal plastik için önce patatesten nişasta elde edilmiştir. Daha sonra nişasta, gliserol ve sirke çeşitli işlemlerden geçirilerek plastik elde edilmiştir. Yaptığımız doğal plastiğin petrol kökenli plastikle topraktaki değişimini karşılaştırmak için düğme şekli verilen plastikler toprağa ekilmiştir. Her gün 10 ml su ile sulanmıştır. İki hafta sonra doğal plastiği saksıdan çıkarmaya çalıştığımızda koparak çıkmış ve yumuşama göstermiştir. Diğer plastik ise bıraktığımız şekilde kalmıştır. Bu işlem, ürettiğimiz plastiğin çevremizde oldukça hızlı kaybolacağını göstermiştir. Dayanıklılık karşılaştırıldığında daha fazla gliserin atarsak daha elastik olacağı görülmüştür.

5 PROJE NO: 4 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN ORTAOKULU PROJENİN ADI : BİTKİLERİN SUYU TEMİZLEME GÜCÜ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: GÜL NEVESER SEVİM DANIŞMAN ÖĞRETMEN: SELDA ÜNLÜ PROJE ÖZETİ : Bu projede bitki dikilmiş toprakla bitki dikilmemiş topraktan sızan su kalitesi karşılaştırılarak bitkilerin su kirliliğini önlemedeki rolü araştırılmıştır. Bunun için kontrollü deney düzeneği kurulmuştur. Çabuk büyüdüğü için reyhan bitkisi 6 saksıda büyütülmüştür. 1 aylık büyüme döneminden sonra her 15 günde bir bitkinin susuz kaldığı dönemlerde saksılar üzerine sırasıyla su, toprakta süzülmüş su, renkli meyve suyu, toz deterjanlı su ve sıvı deterjanlı su, yağlı su olmak üzere farklı su kirleticiler dökülmüştür. Aynı işlem kontrol grubunda sadece toprak bulunan saksılara uygulanmış ve uygulama 3 ay boyunca devam etmiştir. Deney sonucunda bitki köklerinin gelişmesi ile birlikte bitki dikilen saksılarda suyun akış hızının yavaşladığı ve sızan suyun zamanla daha temiz olduğu görülmüştür. Öte yandan bitkiler aralıkla verilen kirletilmiş suda canlılığını korumuştur.

6 PROJE NO: 5 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN ORTAOKULU PROJENİN ADI : EVSEL ATIK SULARIN DENİZ EKOSİSTEMİNE ETKİSİ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: BİLLUR ARIKAN / MELİSA KARAKULLUKÇU DANIŞMAN ÖĞRETMEN: SELDA ÜNLÜ PROJE ÖZETİ : Bu projede, deniz ortamına bırakılan arıtılmış suyun ışık ve sıcaklık gibi çevresel etkiler ile birlikte oluşturacağı fitoplankton büyümesi incelenmiştir. Belediye atık su tesisinden alınan su ODTÜ Deniz Bilimleri limanından alınan ve içinde doğal canlılar (fitoplankton) bulunan deniz suyuna farklı oranlarda (1:249, 5:245, 10:240, 20:230, 30:220, 40:210, 50:200, 100:150) karıştırılmıştır. Düzenekler okul ortamında hazırlanan gece-gündüz ışık özelliği içeren sabit sıcaklıkta kültür odasına yerleştirilmiştir. Düzeneklerdeki klorofil miktarı fluorometre aracı ile 2 günde bir ölçülmüştür. 10 gün boyunca yapılan gözlemler sonucunda atık su eklenen kavanozlarda ekleme oranlarına paralel olarak klorofil artışı ve renklenme gözlenmiştir. Renk değişimine neden olan mikroskobik canlılar mikroskopta incelenerek fotoğrafları çekilmiştir.

7 PROJE NO: 6 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL DENİZLİ ORTAOKULU PROJENİN ADI : TUZ ÇÖZELTİLERİNİN BİTKİLERİN GELİŞİMİNE ETKİSİ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: DERİN CEM / AYÇA DAYIOĞLU DANIŞMAN ÖĞRETMEN: GÖKHAN YÜKSELER PROJE ÖZETİ : Projemiz için öncelikle problem belirlenip ardından literatür taraması yapılıp uygun materyaller temin edildi. Temin edilen materyallerde saksıların eş olmasına ve tohumlarımızın büyüme hızının yüksek olmasına dikkat ettik.projemizi gerçekleştirirken kontrollü deney yöntemini kullandık. Deneyimizde önce bitki topraklarımızı saksılara eşit miktarda dağıttık. Sonra tere tohumunu üç saksıya, kıvırcık marul tohumunu iki saksıya eşit olarak dağıttık. Düzenli bir şekilde (iki günde bir) suladık. Birkaç gün sonra tohumlar filizlenmeye başlayınca kontrol saksılarına farklı oranlarda tuzlu su çözeltileri koyduk. İki hafta sonra sadece su koyduğumuz saksıların büyümeye devam ettiğini fakat tuz çözeltisi koyduklarımızın solduğunu ve buruşmuş olduğunu gözlemledik.

8 PROJE NO: 7 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL DENİZLİ ORTAOKULU PROJENİN ADI : YAPIŞTIRICI VERİMLİLİĞİ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: KAAN BÜYÜKKALAYCI / KEREM DEMİRAY DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EYLEM EROĞLU PROJE ÖZETİ : Bu projemizde, yapıştırıcının verimli bir şekilde kullanımı için gerekli sıcaklık değerini, katı ve sıvı yapıştırıcılar için ayrı ayrı araştırdık. 5 C, 14 C ve 23 C olmak üzere üç farklı sıcaklık değerini hem katı hem de sıvı yapıştırıcılar için hazırladığımız deneyde uyguladık, dayanıklılığı test etmek içinde düzenek hazırladık. Düzeneğimizde yer alan küçük oyuncak kovanın içine eşit zamanlarda 1 TL madeni paraları atarak dayanıklılığını ölçtük. Verilerden elde ettiğimiz sonuçlara göre; yapıştırıcının katı ve sıvı durumlarındaki verimliliğin farklı olduğu sonucuna ulaştık. Katı yapıştırıcıların 14 C, sıvı yapıştırıcıların ise 5 C ortam sıcaklıklarında kullanılması yapıştırıcıların verimliliğini ve kullanım süresini artırır.

9 PROJE NO: 8 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL KYÖD ORTAOKULU PROJENİN ADI : PİLLERİN GÜCÜ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: HAZAR ÜSTÜN DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU KARAKULLUKÇU PROJE ÖZETİ : Kontrollü deney yapılarak, gözlemden yararlanıldı. 1. devre seri bağlı 6 tane 1,5 V luk pil, anahtar ve 6V luk ampulden oluşturuldu. 2. Devre ise 1 tane 9V luk pil, anahtar ve 6V luk ampulden oluşturuldu. Ampullerin parlaklıkları karşılaştırıldı. Bağımlı değişken: Ampulün ışık miktarı Bağımsız değişken: 1 tane 9V luk pil ve 6 tane 1,5V luk pil Sabit değişken: 6V luk ampuller, anahtar, kablo cinsi.

10 PROJE NO: 9 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL KYÖD ORTAOKULU PROJENİN ADI : YOSUN DEYİP GEÇME HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ARDA BİÇER DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU KARAKULLUKÇU PROJE ÖZETİ : Kontrollü deney yapılarak, gözlem ve ölçümlerden yararlanılmıştır. Projemde 3 adet Sümbül, 3 adet Menekşe ve 3 adet Kalanchoe bitkileri kullanıldı. Aynı ortamda tutulan bu bitki gruplarının her birine sırasıyla 50 ml sulandırılmış kahverengi su yosunu, 50 ml sulandırılmış yeşil su yosunu ve 50 ml çeşme suyu verildi. Bitkileri 2 günde 1 kez suladım ve dikkatlice ölçüm yaptım. Sulamayı 2 günde yapmış olsam da ölçümleri 4 günde bir yaptım. Çünkü böyle olursa bitkilerin boyları arasındaki farkı daha iyi ölçebileceğimi düşündüm. Her gün ölçümleri kaydedip, fotoğraflarını çektim. Bağımlı değişken: Bitkilerin fiziksel değişim hızı Bağımsız değişken: Su yosunu çeşidi Sabit değişken: Aynı ortam, aynı sıcaklık, su yosun miktarı, 3 farklı grupta aynı tür bitkiler, bitkilerin büyüklüğü ve yaprak sayıları

11 PROJE NO: 10 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MANİSA ÜLKEM ORTAOKULU PROJENİN ADI : EN GÜÇLÜ ASİT HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: BERKAY CEYHAN / TUNÇ BATU ÖZTÜRK DANIŞMAN ÖĞRETMEN: FULYA SEPETOĞLU PROJE ÖZETİ : Gazlı içecek; karbondioksit ile gazlandırılmış olan meyveli, aromalı, kola, tonik gibi içeceklerdir. Gazlı içeceklerde bulunan hava kabarcıkları karbondioksittir (CO2). Bu içeceklerin içinde farklı oranlarda ve miktarda karbondioksit bulunmaktadır.bu miktarı karşılaştırmak için deney düzeneği hazırlanıp fışkırma mesafesine bakılarak farklı gazlı içeceklerdeki karbondioksit miktarını karşılaştırmak istedik. PROJE NO: 11 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MANİSA ÜLKEM ORTAOKULU PROJENİN ADI : MISIRDIM ELEKTRİK OLDUM! HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ELİF FEYZAN ÇEVİK DANIŞMAN ÖĞRETMEN: ASLI BENZER PROJE ÖZETİ : Genel olarak enerji ihtiyacımızı petrolden karşılamaktayız. Fakat petrol ve petrol ürünleri doğal çevremize zarar vermektedir. Deneyimizde petrolün atmosfere verdiği zararı azaltmak için bitkilerin salgıladığı enzimleri kullanmak istedik. Bunun için mısırın salgıladığı özel bir enzimi kullanarak elektrik üretimini doğal yoldan sağlamayı hedefledik

12 PROJE NO: 12 SINIF : 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MANİSA ÜLKEM ORTAOKULU PROJENİN ADI : ASİTLİ,BAZLI RENK KÖRLÜĞÜ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: FURKAN KARAGÜLLÜ / İREM ÇIKIKÇI DANIŞMAN ÖĞRETMEN: ASLI BENZER PROJE ÖZETİ : Projede; XR sağlıklı kromozomu temsil etmek için limon suyunu, Xr hastalıklı kromozomu temsil etmek için de baz (NaOH) + fenolftalein karışımını, Y kromozomu için ise sadece fenolftalein ayracını kullandık. Anne ve babadaki cinsiyet kromozomlarını temsil eden ikişer tane enjektör kullandık. Enjektörler; annenin ya da babanın hastalıklı, sağlıklı veya annenin taşıyıcı olması durumuna göre gerekli sıvılarla dolduruldu. Daha sonra enjektörlerdeki sıvılar karıştırılarak, çıkan renklere göre oluşacak bireylerin genotip ve fenotipleri gözlemlendi. Projede aynı işlemler gereken tüm olasılıklar için yapıldı. Sarı renk sağlıklı bireylerin, mor renk hasta bireylerin oluştuğunu ispatladı.

13 PROJE NO: 13 SINIF : 8 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL ORTAOKULU PROJENİN ADI : HERKES AYNI TADI AYNI BASKINLIKTA MI ALGILAR? HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: ÇERAĞ OĞUZTÜZÜN / DAMLA ÇİVİCİ DANIŞMAN ÖĞRETMEN: OZAN EREN PROJE ÖZETİ : Fen dersinde kalıtım konusunda öğrendiğimiz genlerin baskın-çekinik olma durumundan etkilenerek acaba yediğimiz yemeklerde de tatların baskınlığı olabilir mi sorusu üzerine bu konu hakkında internetten yaptığımız araştırmada Türkçe kaynaklara ulaşamadık ancak yurtdışında benzer araştırmaların yapıldığını gördük. Orada yapılan araştırmalarda genellikle tuzlu, acı ve baharatlı yiyeceklerin insanlarda baskın tat olarak algılandığını gördük. Benzer bir çalışmanın Türkler üzerinde yapılmasının bu konuda araştırma yapmak isteyecek kişilere kaynak olabileceğini düşünerek araştırmayı yapmaya karar verdik.

14 PROJE NO: 14 SINIF : 8 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL KYÖD ORTAOKULU PROJENİN ADI : TORTULAR BİZİM İŞİMİZ,ENDİŞELENMEYİN HALLEDERİZ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: RABİA GÜL AYDIN DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU KARAKULLUKÇU PROJE ÖZETİ : Projede kullanılacağımız kalebodurlar laminant parkelere yapıştırıldı, derzlendi ve kirlenmek üzere balkona kaldırıldı. Kirlenen derzlere birer, ikişer ve üçer gün beklettiğimiz ev yapımı yoğurttan alınan 100 ml yeşil su, marketten satın alınan yoğurttan alınan ve birer, ikişer ve üçer gün bekletilen 100 ml yeşil su ve 100 ml çamaşır suyu fırçaya dökerek sürüldü ve kontrollü gözlem yapıldı. Fotoğrafları çekildi ve sunum hazırlandı. Bağımlı değişken: Derzler üzerindeki kirliliğin temizlenmesi Bağımsız değişken: Birer, ikişer ve üçer gün bekletilen ev yapımı yoğurdun ve fabrika çıkışlı yoğurdun yeşil suyu ile çamaşır suyunun karşılaştırılması. Sabit değişken: Eşit oranda kirlenmiş kalebodur üzerindeki derzler, derzleri temizlemede yararlanılacak sıvılardan 100 ml alınması

15 PROJE NO: 15 SINIF : 8 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL KYÖD ORTAOKULU PROJENİN ADI : ŞU YAĞLARI SİRKELESEKTE Mİ ERİTSEK, LİMONLASAKTA MI? HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: NAZLI DENİZ ALTIN DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU KARAKULLUKÇU PROJE ÖZETİ : Kulaktan dolma bilgilere göre elma sirkesinin de yağları erittiği söyleniyordu.limon suyu, elma sirkesi ve üzüm sirkesinde bekletilen yağların en kısa sürede parçalayanını bulmak için bu proje yapıldı.aynı ortamda üç ayrı kaba 120 şer gram sığır yağı koydum. 1. Kabın içine 100 ml üzüm sirkesi, 2. Kabın içine 100 ml elma sirkesi, 3. Kabın içine 100 ml limon suyu, Koyarak oda sıcaklığına bıraktım ve 18 gün boyunca da olan değişiklikleri gözlemledim. İlk hafta üzüm sirkesine yatırılmış sığır yağında parçalanmalar gözlemledim. Ancak limon suyuna ve elma sirkesine yatırılmış sığır yağında hiçbir değişiklik gözlemlemedim. İkinci haftada ise limon suyundaki sığır yağı parçalanmaya ve yumuşamaya başladı. Üzüm sirkesinde de parçalanmalar başta devam ettiyse de sonradan parçalanmalar durdu ve sığır yağı yumuşamaya başladı.elma sirkesindeki sığır yağı ise sertleşmeye başladı. Deneyin son gününde (18. Gün) en büyük değişim limon suyuna yatırılmış sığır yağında oldu.sığır yağında parçalanmaları ve erimeleri diğerlerine oranla daha fazla gözlemledim. Ayrıca limonlu suyun ph ı 3,5 üzüm sirkesinin 4, elma sirkesinin ise 5 civarında yaklaşık sonucu çıkmıştır.

16 PROJE NO: 16 SINIF : 8 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MANİSA ÜLKEM ORTAOKULU PROJENİN ADI : KEKİK DETAN HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: ALEYNA DÜNDAR / BURAK AKALIN DANIŞMAN ÖĞRETMEN: BİLGEN ÜLKÜ PROJE ÖZETİ : Böcekler ve haşereler yaşadığımız mekânın istenmeyen canlılarıdır. Bilinçsizce kullanılan ilaçlar bilmeden, insan sağlığını riske sokmaktadır. Doğanın gizli bahçesindeki kekik bitkisini kullanarak, kimyasal madde ağlarından kurtulmak ve doğanın kollarına kendimizi kontrollü bir şekilde bırakmamız gerekmektedir. Bu amaçla kekik bitkisini kullanarak böcek ve haşere kovarlar ürettik.

17 PROJE NO: 17 SINIF : 6 OKULUN ADI : : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN ORTAOKULU PROJENİN ADI : KUMAŞ TÜRÜ YANMA HIZINI ETKİLER Mİ? HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: TUTKU YILDIRIM / SELİN ÇOLAK DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU DER PROJE ÖZETİ : Bu projede hedef; giysi üretiminde en fazla kullanılan kumaşların cinsi ile bu giysilerin tutuşma ve yanmaya başlama süresi, yanma hızı ve yanma oranı arasındaki ilişkiyi keşfetmektir. Elde edilen bilgilerin ateş yakmanın gerekli olduğu durumlarda (örneğin kamp yaparken), yanan bir cisme yaklaşırken, yanan bir cismin üzerini kapatarak söndürmeye çalışırken ya da ateşe yakın yerlerde çalışmak zorunda kalındığında en uygun giysinin seçilmesine böylece yangın güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunacağı düşünülmüştür. Yanma riskinin yüksek olduğu mesleklerde çalışanlar zaten özel olarak geliştirilmiş güvenlik amaçlı giysiler giymektedir. Bu projede hedeflenen deneyde elde edilen bilgilerin özellikle küçük çocuklar ve eğitim düzeyi düşük olan bireylerin günlük yaşamda kullanabileceği, kolay hatırlanabilir ama hayati önemi olan bilgiler olmasıdır.

18 PROJE NO: 18 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN ORTAOKULU PROJENİN ADI : BEHERDE SERA ETKİSİ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: AYTAÇ ONUR İLBEYİ DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU DER PROJE ÖZETİ : Bu projedeki hedefim; karbondioksitle sıcaklık değişimi arasındaki ilişkiyi göstermek, küresel ısınma kavramını bu konuda hiç bilgisi olmayan kişilerin ve ilkokul öğrencilerinin kolay anlayabileceği bir model oluşturmak, böylece özellikle küçük yaşlardan itibaren çevre konusunda bilinçli bireyler yetiştirilmesine katkıda bulunmak, bilinçsizlikten kaynaklanan çevresel problemlerin en aza indirilmesini sağlamaktır.

19 PROJE NO: 19 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN ORTAOKULU PROJENİN ADI : LEKELERİ ÇIKARALIM HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: YAĞMUR ACER / ÇAĞLA UYANIK DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU DER PROJE ÖZETİ : Bu projede hedef; farklı deterjanların aynı tür kumaş üzerinde oluşturulan lekeleri çıkarma miktarlarını karşılaştırarak deterjan firmalarının reklâmlarda kullandıkları, ürünleri için öne sürdükleri iddialı tanıtım ve leke çıkarma verimliliği bilgilerinin doğru olup olmadığını belirlemektir. Deney sonunda ulaşılacak bilgiler yardımıyla ev hanımlarının, temizlik firmalarının, otel, hastane vb. gibi temizliğin özellikle önemli olduğu kurumların en verimli deterjanı almalarının sağlanması hedeflenmiştir. Sonuç olarak hem istenen hijyeni sağlamak için gereken deterjan miktarı azaltılacağı için çevre kirliliğinin azalmasına katkıda bulunulacak, hem de kurumların ekonomik kayıpları en aza indirilebilecektir. Deney basamakları sadece farklı deterjan çeşidi kullanılarak, diğer değişkenler sabit tutularak tekrarlandı, lekelerin çıkıp çıkmadığı ve ne kadar çıktığı gözlemlenerek karşılaştırma yapıldı, deney aynı koşullarda iki kez tekrarlandı, benzer sonuçlar elde edildi

20 PROJE NO: 20 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL DENİZLİ ORTAOKULU PROJENİN ADI : MUTFAK ATIKLARINDAN ORGANİK GÜBRE YAPIMI HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: SELİN ÖZDEMİR / BERFİN ER DANIŞMAN ÖĞRETMEN: GÖKHAN YÜKSELER PROJE ÖZETİ : Günümüzde çevre kirliliği çok büyük bir problemdir. Hepimiz bunu önlemek için çaba göstermeliyiz. Projemiz çevremizi korumayı hedeflemektedir. Bu amaçla, evlerimizde meydana gelen ve dönüşebilen tüm artıkları çöpe atmak yerine gübreye dönüştüreceğiz. Bunun için kolay ve hepimizin elde edebileceği bir düzenek kullanacağız. Eğer varsa bahçemize yoksa balkonumuza koyacağımız küçük varil ve kovaların içerisine organik atıklarımızı biriktireceğiz. Zaman zaman karıştırıp bunların iyi bir şekilde parçalanmasını, ayrışmasını sağlayacağız. İçine koyacağımız maddelerin özelliklerine bağlı olarak ortalama bir iki ay sonra kullanabileceğimiz kompost gübremizi elde etmiş olacağız. Böylece hem çevremizi koruyacağız hem de bahçemizde kullanacağımız gübremizi kendimiz yapmış olacağız. Ayrıca elde ettiğimiz bu gübrenin içine hiçbir kimyasal madde konmadığı için toprağa da daha fazla faydalı olacak ve toprağı kirletmeyecektir.

21 PROJE NO: 21 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL DENİZLİ ORTAOKULU PROJENİN ADI : ÇEVRECİ EV-ENERJİ ÜRETİMİ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: DOĞA SÜTÇÜOĞLU / BEYZA KAYA DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EYLEM EROĞLU PROJE ÖZETİ : Bu projemizde, çevreci enerji kaynaklarını kullanarak günlük enerji ihtiyaçlarını karşılayabilen bir ev modeli yaptık. Çevreci enerji kaynakları olarak rüzgar, güneş ve organik çöp atıkları tercih ettik. Bu enerji kaynaklarını elektrik enerjisine çeviren rüzgar gülü jeneratörü, güneş pili ve meyve pili düzeneklerini hazırlayıp bunları yaptığımız bir ev maketine monte ettik. Bu üç farklı kaynaktan elde edilen elektrik enerjisini toplayarak evin kullanımına sunduk.

22 PROJE NO: 22 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL ERKİLET ORTAOKULU PROJENİN ADI : TOHUMUN EKİLME ŞEKLİ ÖNEMLİ Mİ? HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: UMUT BEKYÜREK DANIŞMAN ÖĞRETMEN: NUR UYAR ESEN PROJE ÖZETİ : Fasulye tohumlarının en uygun ekim derinliğini bularak, tohum kaybının en aza indirgenmesinin amaçlandığı bu projede, tohumlar aynı boyda dört saksıda farklı derinliğe ekilerek çıkışlar gözlenmiştir. Saksılar aynı koşullarda tutulmuştur. Bitkilerin çıkış zamanları ve gelişimleri günlük olarak izlenmiş ve kaydedilmiştir. Her saksıya üçer adet fasulye tohumu ekilmiştir. Tohumlar birinci saksıda 1.5 cm, ikinci saksıda 3 cm, üçüncü saksıda 5 cm ve dördüncü saksıda 8 cm derinliğe ekilmiştir. Daha sonra saksılar oda ısısında tutularak, üç günde bir sulanmıştır. Yaklaşık bir ay boyunca çıkışlar ve bitki gelişimi gözlenmiştir. Ekimden sonraki 6. gün 5 cm derinliğe ekilen tohumlar, 8. gün 1.5 cm ye ekilen tohumlar, 12. gün ise 3 cm ye ekilen tohumlar yeşerdi. 8 cm ye ekilen tohumlar ise hiç çıkmadılar. Çıkışlar sonucunda, en iyi bitkisel gelişim ekim derinliği 5 cm olan saksıda gözlendi. Sonuç olarak, fasulye tohumu için en uygun ekim derinliğinin 5 cm olduğu tespit edildi.

23 PROJE NO: 23 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL ERKİLET ORTAOKULU PROJENİN ADI : RENKLER VE BÖCEKLER HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ELİF EMİR MEHMETOĞLU DANIŞMAN ÖĞRETMEN: NUR UYAR ESEN PROJE ÖZETİ : Bu projede yapılan gözlem ile çiçekli bitkilerin tozlaşma olasılığını arttırmak amaçlanmıştır. Projeyi yapma sürecinde ilk olarak renkli bir kumaş (mor ve sarı) tek olarak arıların olduğu bir odaya konulmuştur. Daha sonra aynı odaya siyah renkte başka bir kumaş konulmuştur. Başka bir odaya ise renkli bir kumaşın üzerine parfüm sıkıp (çiçeğin bir bölümü olan ve tozlaşma olayında böcekleri bitkiye çeken taç yapraklar gibi) kokulu ve renkli olmaları sağlanarak konulmuştur. Daha sonra arıların olduğu ortama bırakılıp, beklenmiştir. Yapılan gözlemler sonucu arıların renkli kumaşa konduğu, fakat arıların renkli kumaşın üstüne çiçek kokusuna sahip parfümün sıkıldığı kumaşa daha kısa sürede geldiği görülmüştür. Arıların yapılan gözlem süresinde siyah kumaşa sayıca çok az geldikleri gözlenmiştir. Böceklerin kumaşa gelmelerinin sebebi ise çiçeklere gelme sebepleri ile aynı olduğu sonucuna varılmıştır. Yani; kumaş da renkli ve üzerine sıkılan parfüm yüzünden kokuludur. Bunun sonucunda bir bitkinin taç yaprağı ile aynı görevi gördüğü gözlenmiştir.

24 PROJE NO: 24 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL KYÖD ORTAOKULU PROJENİN ADI : KİREÇLENMEYE DOĞAL ÇÖZÜM HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ZEYNEP EKİM DANIŞMAN ÖĞRETMEN: KUDRET ÖZKAL PROJE ÖZETİ : Bu çalışmada limon tuzu ve porçöz kullanarak hangi kireç çözücünün tehlikesiz bir şekilde doğal olarak kireci yok ettiğini gözlemlemlemek hedeflendi. İki beher alınarak içine 1 er gram kireç konuldu. Beherlerden birine 100mL, suda çözünmüş olan 60gram limon tuzu içeren çözelti diğerine de 100mL porçöz konuldu. Deneyin sonucunda her iki kapta da kireç kalmadığı gözlemlendi

25 PROJE NO: 25 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MANİSA ÜLKEM ORTAOKULU PROJENİN ADI : UÇUCU YAĞLARDA DOĞAL SALINIM HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ZEYNEP SELİN SUCU DANIŞMAN ÖĞRETMEN: ESRA CİNBİŞ PROJE ÖZETİ : Projemizde bir çok alanda kullanılan uçucu yağların doğal salınımının gerçekleştirildiği yapay malzeme olan keçe yerine doğal bir malzeme olan ponza taş ve kireç taşını kullanmaktır. Hazır olarak aldığımız lavanta uçucu yağları keçe, ponza taşı ve kireç taşı bulunan kavanozlara koyularak 15 gün boyunca gözlendi. 15 gün sonunda ponza taşının bulunduğu kavanozdaki uçucu yağdaki azalmanın en az olduğunu gördük. Bunun sonucunda da uçucu yağların doğal salınımında daha uzun süre uçucu yağın kullanılmasını sağlayan ponza taşının kullanılabilirliğini sağlamış olduk. Bu şekilde ponza taşının farklı bir kullanım alanı alternatifi oluşturmuş olduk.

26 PROJE NO: 26 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL NİĞDE ORTAOKULU PROJENİN ADI : SÜTÜN BİTKİYE ETKİSİ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: ASLI SARIKÇI / GONCAGÜL YALÇIN DANIŞMAN ÖĞRETMEN: AMİNE ŞENEL ÖZER PROJE ÖZETİ : Bu projenin amacı sütün iki farklı tahıl türünün çimlenmesine etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada sütün fasulye ve arpa tohumlarının çimlenmesine etkisi incelenmiştir. Süt ve su ile sulanan tohumların çimlenme üzerine etkisi gözlenmiştir. Kontrol grubunda bulunan tohumlar ile deney grubunda bulunan tohumlarında aynı düzeyde çimlendikleri gözlenmiştir.

27 PROJE NO: 27 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL NİĞDE ORTAOKULU PROJENİN ADI : NE KADAR MİTOKONDRİ O KADAR ENERJİ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: EMİNE KAHRAMAN / İLAYDA TURGUT DANIŞMAN ÖĞRETMEN: MEHMET YALÇIN GÜNGÖR PROJE ÖZETİ : Çalışmamız, hücrede mitokondri sayısının fazla olmasının enerji üretimini nasıl artırdığının gösterilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Hücrede mitokondri sayısının fazla olmasıyla enerji üretiminin fazla olacağını öğrendik ve biz de bunu göstermek için bir modelleme yapmak istedik. Hücre modeli yaptık ve her hücre modelinin içerisine devre kurduk. Mitokondriyi temsil etmesi için devreye mitokondri sayısı kadar pil bağladık. Devrede kullandığımız ampul de hücrenin enerjisini gösterdi.

Ortaöğretim BİYOLOJİ 9. Sınıf YAZARLAR

Ortaöğretim BİYOLOJİ 9. Sınıf YAZARLAR Ortaöğretim BİYOLOJİ 9. Sınıf YAZARLAR Dr. Seda ERCAN AKKAYA Osman ALBAYRAK Emine ÖZTÜRK Şermin CAVAK DEVLET KİTAPLARI BEŞİNCİ BASKI...2012 MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YAYINLARI...: 4560 DERS KİTAPLARI DİZİSİ...:

Detaylı

KAYSERİ BÖLGE SERGİSİ

KAYSERİ BÖLGE SERGİSİ Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri KAYSERİ BÖLGE SERGİSİ 25-29 MART 2013 Dünyada herşey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir, fendir, ilim ve fenin

Detaylı

ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 1.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 1.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 1.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI PROJE NO: 1 SINIF : 6 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : HER

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

ÖNSÖZ. Rıza EPİKMEN Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

ÖNSÖZ. Rıza EPİKMEN Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ÖNSÖZ Yaşamımız boyunca ihtiyaçlarımızın hemen hemen tümünü, doğrudan veya dolaylı olarak doğadan elde etmekteyiz. Doğa ile olan bu etkileşimimiz düşünüldüğünde, çevrenin korunmasında ve doğal kaynakların

Detaylı

ÖNSÖZ. Özel Ege Lisesi

ÖNSÖZ. Özel Ege Lisesi ÖNSÖZ Özel Ege Lisesinde öğrenciler, akademik yıllarını en iyi şekilde tamamlamaya çalışırken, bir yandan da bilimsel projeler üretmeye teşvik edilir. Derslerinden kalan zamanlarının bir bölümünü ulusal

Detaylı

Helal Gıda Nedir? Bilime Yön Veren Müslüman Bilim Adamları. Çınar Koleji Bilim Şenliği. Parmaklarınız Konuşacak! Uzay Gözlemevi ve Planetaryum

Helal Gıda Nedir? Bilime Yön Veren Müslüman Bilim Adamları. Çınar Koleji Bilim Şenliği. Parmaklarınız Konuşacak! Uzay Gözlemevi ve Planetaryum Çınar Koleji Fen Bilimleri Yayını Haziran 2014 SAYI:1 Bilime Yön Veren Müslüman Bilim Adamları Çınar Koleji Bilim Şenliği Helal Gıda Nedir? Parmaklarınız Konuşacak! Uzay Gözlemevi ve Planetaryum Fenoterapi

Detaylı

MODÜL DEĞERLENDİRME...36 CEVAP ANAHTARLARI...37 KAYNAKÇA...38

MODÜL DEĞERLENDİRME...36 CEVAP ANAHTARLARI...37 KAYNAKÇA...38 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR...iii GİRİŞ...1 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1...3 1. TOHUMLA ÜRETİM...3 1.1. Tanımı ve Kullanım Nedenleri...3 1.2. Tohum Çimlendirme Ortamları...4 1.2.1. Açık Alanda...4 1.2.2. Kapalı Alanda...6

Detaylı

PROJE ÖZETLERİ KİTAPÇIĞI

PROJE ÖZETLERİ KİTAPÇIĞI MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ 4. DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTELERİ BÖLGESEL AR-GE PROJE PAZARI VE AR-GE PROJE YARIŞMASI 30 Nisan 2014 PROJE ÖZETLERİ KİTAPÇIĞI EDİTÖR Yrd. Doç. Dr. Erdoğan KANCA KAPAK TASARIMI Hasan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM ÇEVRE KORUMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM ÇEVRE KORUMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM ÇEVRE KORUMA Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya yönelik

Detaylı

KATI ATIKLAR. Hazırlayanlar: GÜL ANAÇ ALİ MARAŞLI ONUR GÜDÜ AHMET YILDIRIM İBRAHİM ÜSTÜNDAĞ AHMET SEZEN

KATI ATIKLAR. Hazırlayanlar: GÜL ANAÇ ALİ MARAŞLI ONUR GÜDÜ AHMET YILDIRIM İBRAHİM ÜSTÜNDAĞ AHMET SEZEN KATI ATIKLAR Hazırlayanlar: GÜL ANAÇ ALİ MARAŞLI ONUR GÜDÜ AHMET YILDIRIM İBRAHİM ÜSTÜNDAĞ AHMET SEZEN Katı atıklar Kullanılma süresi dolan ve yaşadığımız ortamdan uzaklaştırılması gereken katı maddeler

Detaylı

Ünite CANLILAR VE ENERJİ İLİŞKİLERİ

Ünite CANLILAR VE ENERJİ İLİŞKİLERİ Ünite 6 CANLILAR CANLILAR VE ENERJİ İLİŞKİLERİ VE ENERJİ İLİŞKİLERİ Sayfa No Besin Zincirinde Enerji Akışı... 254 Test 1... 254 Test 2... 256 Test 3... 258 Etkinlik (1 7)... 260-265 Madde Döngüleri...

Detaylı

2013-2014 ÖĞRETİM YILI ÖZEL BAHÇELİEVLER İHLAS ORTAOKULU FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 6.SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI

2013-2014 ÖĞRETİM YILI ÖZEL BAHÇELİEVLER İHLAS ORTAOKULU FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 6.SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI EYLÜL 1. (16 EYLÜL 20 EYLÜL) 4 1.Hücre ile ilgili olarak öğrenciler; 1.1. Bir hayvan hücresi ve bitki hücresini mikroskopta gözlemleyerek çizer (BSB-1,2,3). 1.2. Hücrenin temel kısımlarını levha, model

Detaylı

Eğitici Eğitimi. Doç.Dr.Ayşe Uyduranoğlu Doç.Dr.Gresi Sanje

Eğitici Eğitimi. Doç.Dr.Ayşe Uyduranoğlu Doç.Dr.Gresi Sanje Eğitici Eğitimi Doç.Dr.Ayşe Uyduranoğlu Doç.Dr.Gresi Sanje Dünya'da ve Türkiye'de Enerji Kaynakları Enerji bir cisim ya da sistemin iş yapabilme kapasitesidir ve ısı, ışık vb. anlamda ortaya çıkan güç

Detaylı

İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ

İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 7 İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ Doç.Dr. Fitnat KAPTAN Arş. Gör. Hünkar KORKMAZ İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ Fen Bilimleri ve Fen

Detaylı

T C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BAHÇECİLİK KÜLTÜREL BAKIM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim ve

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ DE TARIMIN ROLÜ

YENİLENEBİLİR ENERJİ DE TARIMIN ROLÜ T.C ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ TARIM EKONOMİSİ BÖLÜMÜ TE-L-2015-0000 YENİLENEBİLİR ENERJİ DE TARIMIN ROLÜ Merve DOĞAN Tez Danışmanı Dr. Altuğ ÖZDEN AYDIN 2015 T.C ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ i T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HARDAL YAĞI BİYODİZELİNDE DEPOLAMA SÜRESİ VE ŞARTLARININ YAKIT ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Atakan ALTUNTAŞ YÜKSEK LİSANS TEZİ MAKİNA

Detaylı

ARGEPP 2008 AR-GE PROJE PAZARI 1

ARGEPP 2008 AR-GE PROJE PAZARI 1 ARGEPP 2008 AR-GE PROJE PAZARI 1 ÖNSÖZ Günümüz rekabet koşullarında, Ar-Ge ve inovasyon, işletmelerin rakiplerinin her zaman bir adım önünde olabilmek için ihtiyaç duyduğu stratejik araçlar haline gelmiştir.

Detaylı

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. MEHMETÇİK İÇİN YURTTAŞLIK EĞİTİMİ PROJESİ ÇEVRENİN KORUNMASI EĞİTİM MODÜLÜ MEHMETÇİK EL KİTABI Ankara, 2013 1 Bu çalışma,

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL EKREM ELGİNKAN LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PROJE KİTABI

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL EKREM ELGİNKAN LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PROJE KİTABI İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL EKREM ELGİNKAN LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PROJE KİTABI (Yayın No:2) İstanbul, Eylül 2014 İÇİNDEKİLER 1. Önsöz-Okul Müdürü... 2. Proje Temelli Eğitim... 3. Proje Nedir?...

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Çalıştığınız sektörün neden olduğu çevre kirliliğini önleyecek tedbirleri alabileceksiniz. ARAŞTIRMA Sektörünüzün yol açtığı çevre sorunlarını ve alınabilecek

Detaylı

www.inepo.com I www.fatihkoleji.com

www.inepo.com I www.fatihkoleji.com G e n ç l e r p r o j e ü r e t e c e k, d ü n y a g ü z e l l e ş e c e k... www.inepo.com I www.fatihkoleji.com INDEX Ulusal Inepo Çevre Proje Olimpiyatı 2 Geleceğimizi Kurtarma Adına... 3 Teşekkür

Detaylı

2013, Hayat Yayıncılık, İletişim, Yapım, Eğitim Hizmetleri ve Tic. Ltd. Şti. Tüm yayın hakları anlaşmalı olarak Hayat Yayınları na aittir. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir; izinsiz çoğaltılamaz,

Detaylı

TÜBİTAK 45. ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI PROGRAMI

TÜBİTAK 45. ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI PROGRAMI 1 2 TÜBİTAK 45. ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI PROGRAMI 05 Mayıs 2014 Pazartesi 10.00 Açılış Töreni ve Sergi 13.00 Ara 14.00 Sergi 18.00 Sergi Kapanış 06 Mayıs 2014 Salı 10.00

Detaylı

ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ VE TEMİZ ÜRETİM (SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM) AR-GE PROJE PAZARI

ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ VE TEMİZ ÜRETİM (SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM) AR-GE PROJE PAZARI ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ VE TEMİZ ÜRETİM (SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM) AR-GE PROJE PAZARI 11 Nisan 2013 Adana ETKİNLİK ORTAKLARI FİNANSE EDENLER İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ...1 SÖZLÜ SUNUMLAR...5 Yapı Malzemeleri ve İnşaat

Detaylı

YAĞININ ANTİBAKTERİYEL AKTİVİTESİ

YAĞININ ANTİBAKTERİYEL AKTİVİTESİ BİYOLOJİ PROJELERİ BAHARATLARIN Pseudomonas aeruginosa BAKTERİSİ ÜZERİNDEKİ ANTİBAKTERİYEL ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Günseli ARI, Rukan Mutlu YAŞAR, Salih CANBAŞ Kaya Karakaya Fen Lisesi, Elazığ; Vehbi Dinçerler

Detaylı

ÖNSÖZ. Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ Bölüm Başkanı

ÖNSÖZ. Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ Bölüm Başkanı ÖNSÖZ Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü olarak, 2009 yılından beri öğrencilerimiz tarafından yapılan projeleri ziyaretçilere açık olarak bölümümüz

Detaylı