Gastrik Band Uygulamaları ve Sonuçlarımız Prof. Dr. Mustafa Taşkın Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği Başkanı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Gastrik Band Uygulamaları ve Sonuçlarımız Prof. Dr. Mustafa Taşkın Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği Başkanı"

Transkript

1 I.F.S.O Bariatrik Cerrahide Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği http//:www.turkobesitysurgery.com Gastrik Band Uygulamaları ve Sonuçlarımız Prof. Dr. Mustafa Taşkın Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği Başkanı Mayıs 2012 Mimcon

2 Türkiye de Obezite Cerrahi Uygulamaları

3 Cerrahi Tedavi Endikasyonları: VKİ>40 kg/m2 olmalı VKİ>35 kg/m2 ve beraberinde ek sağlık problemleri olmalı (hipertansiyon, diyabet, artrit, uyku apne sendromu... gibi) Hastanın yaşı arasında olmalı Diğer tedavi yöntemleri (diyet, egzersiz, ilaç... gibi) denenmiş ve başarısız olunmalı Obezite durumu 5 yıldır devam ediyor olmalıdır. Morbid obezitenin cerrahi tedavisi için önerilen endikasyonlar günümüzde tartışmalı hale gelmiştir. Bir çok Avrupa ülkesinde ko-morbid sorunların olma şartı aranmaksızın VKİ nin ameliyat endikasyon kriteri 35 kg/m2 olarak kabul edilmiştir. Önceleri katı bir şekilde uyulması beklenen 5 yıldır cerrahi endikasyon sınırında olma, günümüzde mutlak bir kural olmaktan çıkmıştır. Çünkü ciddi düzeyde şişmanlığın gelişmesi yıllar almaktadır ve başlangıcı çoğunlukla juvenildir. Cerrahi dışı tedavilerin denenmiş ve başarısız olma şartı yerine, kişinin ilk başvurusunda cerrahi olmayan tedavi programları da göz önünde bulundurmasının sağlanması önerilmektedir.

4 Cerrahi tedavi Kontrendikasyonları: Psikolojik dengesizlik, Uyuşturucu - alkol bağımlılığı, Diyet kısıtlamasına uymaya isteksiz veya bunu başaramayacak hastalar (Binge eaters, aşırı şekerli sıvı tüketenler) Gastrointestinal sistemin akut inflamatuar hastalığı olanlar (özofajit, duodenal ülser, Crohn, mide ülseri, A. Apandisit, A. Kolesistit vs.) Hiatus hernisi Gebe hastalar Herhangi bir infeksiyonu olan veya cerrahi işlem sırasında kontaminasyon riski olan vakalar Organ yetmezliği (böbrek, karaciğer) olan vakalar Potansiyel üst GİS kanama riski olan hastalar (Portal hipertansiyon gibi) Aspirin veya diğer bir nonsteroidal antinflamatuar ilaç kullanma zorunluluğu olan hastalar Tokluk merkezini engelleyen beyin tümörü varlığı.

5 Morbid Obezite Ameliyatları: 1) Malabsorbsiyona sebep olanlar (Yiyecek ve gastrointestinal salgıların geçiş yollarını kısaltanlar) a) İntestinal bypass işlemleri, 1950 b) Biliopankreatik diversiyon, 1970 c) Biliopankratik diversiyon ve duedonal switch 2) Mide Hacmini küçültenler (restriktif operasyonlar) a) Horizontal gastroplasty (1976) b) Vertikal Stapler gastroplastisi, Vertikal bantlı gastroplasti, 1980 c) Gastrik Band - Ayarlanabilir Slikon gastrik band, 1983,

6 MORBİD OBEZİTE AMELİYATLARI 2 3)Restiksiyon ve malabsorbsiyona yönelik operasyonlar: a) Gastrik bypass b) Roux-en-y Gastrik bypass c) Laporoskopik Gastrik bypass 4) Gastrik Pacing (Gastrik Uyarım)

7 Hastaları Belirli Operasyonlara Yönlendirme: Şu anda elimizde, hastaları hangi kriterlere göre yönledireceğimize dair yeterli kanıt bulunmamaktadır. Diğer faktörlerle birlikte preoperative faktörler operasyon seçimimizi etkileyebilir: VKİ Yaş Cinsiyet Yağ dağılımı Tip 2 diabet Dislipidemi Binge Eating Disorder (sürekli atıştırma problemi) Hiatal Herni varlığı Düşük IQ GÖR Hasta beklentileri ve hedefleri Interdiciplinary European Guidelines for Surgery of Severe Obesity. Obes Surg. 2007, 17:

8 Avrupadaki Bariatrik Cerrahların Operasyon Seçimleri 1980li yıllarda Laparoskopik Cerrahinin birçok alanda kullanılmaya başlamasıyla bariatrik cerrahide de birçok gelişme oldu. Halen laporoskopik cerrahinin birçok bariatrik cerrah tarafından tercih edilmemesinin ana nedeni, hem kompleks operasyonlar olması hem de üstün laposroskopik beceri ve tecrübe gereksinimleridir. Avrupadaki eğilim düşük VKi olan hastalarda daha çok sadece restriktif olan operasyonların seçilmesidir. Özelikle en modern ve popüler LAGB operasyonu yapılmaktadır. Yüksek VKİ olan hastalarda ise komplikasyon oranları fazla olmasına rağmen daha efektif ve hızlı kilo kaybı sağlayan kombine veya malabsorptif prosedürler tercih sebebidir. Özelikle hamile kalmayı planlayan bayan hastalarda LAGB operasyonları LRYGB operasyonlarına göre üstündür.

9 Avrupadaki Bariatrik Cerrahların Operasyon Seçimleri LAGB LRYGBP VBG LBPD/BPDDS BIB VKİ<40 % 57 % 7 % 2 %3 %2 VKİ % 43 % 11 % 8 % 5 - VKİ % 30 % 23 % 5 % 16 - VKİ >60 % 20 % 24 % 2 % 37 - Rivas H., Martinez L.J., et al. Current Attitudes to the Laparoscopic Bariatric Operations among European Surgeons. Obes Surg 2004 ; 14:

10 Gastrik Band Uygulamalarının Tarihçesi: 1970 li yılların ortalarında Dr. Angelchik GÖR tedavisinde ilk defa distal özafagusta band kullanmıştır. 1980lerin başında Dr. Molina ayarlanamayan mide bandını keşfetti. Ancak yeterli hasta takibi ve bilimsel yayın yapmadığı için bu method rafa kaldırıldı yılında Kuzmak ve Hellers ilk defa VBG ameliyatlarında yaşanan soruna bir çare olarak silikon ayarlanabilir band fikrini ortaya attılar ve çalışmalarını dünyaca ünlü firmalara kabul ettirdiler. Bu bandlar diğer gastroplastilerde yaşanan poş genişlemesi ve geri dönüşüm için yeni ameliyat yapılmasını sorunlarını kısmen gidermişlerdir.

11 İlk Laparoskopik kolesistektomi Lyon da Philippe Mouret tarafından gerçekleştirilmesinden sonra Belçikalı cerrah Blachew tarafından 1994 yılında ilk LASGB yapıldı de ABD de FDA den izin alınması ile ABD de ameliyatlar başladı.

12 Steinbrook R. Surgery for severe obesity. New England Journal of Medicine. 2004; 350:

13 BioEnterics Intragastric Balloon: BİB sistem Silikon intragastrik balon (SIB), 1986 da Fred C. Gau, Sonra BioEnterics İntragastric Balloon (BIB) ismini aldı. Silikondan, yumuşak ve elastiki, Küre şeklinde ve düzgün yüzeyli, Mide mukozasını irrite etmeyen, İnvivo kullanımı uzun ve güvenli, Radyoopak belirleyicili, Ayarlanabilir hacimli ( ml salin+10 ml metilen mavisi) Özefagustan kolay geçmesi için yumuşak silikon kılıf kaplı, BİB sistem + yerleştirme kateteri.

14 Heliosphere Bag: BİB ten sonrası bulantı ve kusmanın balon çapından ziyade ağırlığından olabilir ve hava dolu balon sindirim toleransını artırabilir? düşüncesiyle balon hava ile doldurulmuş. Ağırlık; 30 g.(likid g.) hasta rahatsızlığı ve perforasyonlara sebeb olabilecek fundal katlanma riski azalır? İlk çalışmada yerleştirilme güçlüğü ve spontan sönme olduğu için tavsiye edilmemiştir. Bu nedenle şişirilme kapağı küçültülmüştür ml hacmi veren ml hava ile doldurulur. Biyolojik uyumlu, Özel dikişli kaplama sistemli,

15 VBG Dikey Bantlanan Gastroplasti: Gastrik bypass ameliyatını tanımlayan Mason ve arkadaşları halen ABD de en çok tercih edilen operasyon olmasına karşı Gastrik bypass sonuçlarından memnun değillerdi. Bu nedenle tamamen restriksiyona dayalı bir yöntem geliştirdiler. Bu teknik ile gıdalar fizyolojik olmayan yönlendirilmesi yerine mide hacmi küçültülerek gıda alımının kısıtlanması düşünülmüştür. Mide polyprolene mesh ve stapler yardımıyla iki ayrı bölüme bölünür üst kısımda küçük bir poş oluşturularak gıdaların fazla alınımı engellenir.

16

17 VBG ameliyatları sonrası kilo alımının sebepleri: VBG ameliyatlarından sonra stapler hattının ayrışması, VBG'nin yüksek kalorili sıvı veya yarı katı gıdaların alınımını engellememesi, poş hacminin genişlemesi vs. gibi. Yüksek kalorili diyet alımı.

18 VBG Hastalarımızın Kilo kayıpları:

19 VBG Hastalarımızın Preoperatif Özellikleri (n=85) VBG Hastalarımızın Erken Komplikasyonları (n=85)

20 MORBİD OBEZİTENİN CERRAHİ TEDAVİSİNDE UYGULANACAK İDEAL YÖNTEM Kilo kaybında en etkili Mide üzerine en az invaziv Gereğinde geri dönüştürülebilir Hastanın ihtiyacına göre yeni bir ameliyat yapılmadan ayarlanabilir Morbidite ve mortalitesi sıfıra yakın olmalıdır.

21 Ayarlanabilir Gastrik Band: Kuzmak ve arkadaşlarının 1984 yılındaki çabaları sonucunda kullanılmaya başlandı. Yıllardır cerrahlar restriktif operasyonlarda ideal poş büyüklüğü, genişlemesinin önlenmesi ve poş çapının ayarlanabilmesi gibi soruların yanıtlarını bu yöntemin kullanılması ile çözdüler. Ayarlanabilir gastrik bandın bulunması ile cerrah herhangi bir anastomoz yapmadan daha az invaziv bir teknikle, dışarıdan sıvı verilerek geçiş çapı ayarlanabilen bir poş yaratmış oldu. Bu bandın ayarlanması tıpkı kemoterapide kullanılan intravenöz port sistemleri gibi cilt altı dokuya yerleştirilen bir rezarvuar yardımıyla yapılmaktadır.

22 Ayarlanabilir Band Yerleştiriminde Uygulanacak Temel Teknik Bandın geçebilmesi için Gastro özofajiyel bileşkenin hemen altından ve bursa omentalis in üstünde kalacak şekilde tünel oluşturun. Midede travma yaratmamaya özen gösterin (özellikle büyük kurvatür üzerinde sol kurustan uzakta) Mide arka duvarında, karaciğerde ve dalakta travma riski en aza indirilmelidir. Bandı mümkün olduğunca künt aletlerle tutun ve kesici veya delici aletleri banttan uzak tutun. Bandı mide üzrine sıkıca yerleştirin ancak midenin bandın şişirilme mekanizması üzerinde gerilim yaratmamasına dikkat edin.

23 PERİGASTRİK TEKNİK Provost David A. Laporoscopic Adjustable Gastric Bandig: An Attractive Option. Surgical Clinics of North America 2005; 85:

24 PARS FLACCİDA Provost David A. Laporoscopic Adjustable Gastric Bandig: An Attractive Option. Surgical Clinics of North America 2005; 85:

25 Neden Pars Flaccida Tekniği Tercih Edilmelidir? Perigastrik teknikle omentalis minus apeksinden veya içinden midenin arkasına geçildiği takdirde mide arka duvarının band arasına kaymasına izin veren bir ortam hazırladığı görülmüştür. Bunun sonucunda semptomatik bir prolapsus oluşur ve FDA-A çalışmalarında %23 hastada gözlendiği belirtilmiştir. Bandın ameliyat sırasında 1-2 cc ile şişirilmesi yukarıda ki komplikasyon ile birleştiğinde erken kusmalara ve bunun sonucunda tesbit dikişlerinde ayrılmaya sebep olduğu bildirilmiştir. Bırakılan geniş poş, poş dilatasyonlarına neden olmakta, küçük kravatür hizasından gastrik duvara yakın diseksiyon; deserezizasyona neden olmaktadır. Deserezizasyon sonucu çok sayıda band erozyonu görülmektedir. Yukarıdaki nedenlerden ötürü Perigastrik teknik terk edilmiş, günümüzde optimum teknik olarak Pars Flaccida tekniği kullanılmaktadır. Provost David A. Laparoscopic Adjustable Gastric Bandig: An Attractive Option. Surgical Clinics of North America 2005; 85:

26 STOMA AYARLANABİLİR GASTRİK BAND UYGULAMASI DAHA AZ İNVAZİV BİR İŞLEMDİR Mide Kesilmez Anastomoz yoktur Gıda pasajı değişmez Kolayca geri dönüştürülebilir Stoma çapı yeni bir ameliyat yapılmadan ayarlanabilir Morbidite ve mortalitesi düşüktür Uzun dönem kilo kaybında diğer işlemler kadar etkindir

27 Adölesanlarda Bariatrik Cerrahi Adölesanlarda bariatrik operasyon yapacak merkezler yetişkinlerde yeterli deneyimi kazanmış ve multidisipliner bir çalışma ortamı sağlayabilcek merkezler olmalıdırlar. Bu merkezlerde adölesanlara yönelik psikolojik, pediatrik ve diyetetik desteği verebilecek uzmanların görev alması şarttır.

28 Aşağıdaki Koşullarda Adölesanlarda Bariatrik Cerrahi Düşünülebilir VKİ 40 (yaşına oranla 99.5 percentilde) ve bir komorbidite ile birlikte; Medikal bir merkezde uygulanan 6-12 aylık bir tedavi programında başarısız olmuş İskelet ve vücut gelişimini tamamlamış görünen Cerrahi öncesi ve sonrası medikal ve psikolojik değerlendirmelere katılım gösterebilecek Postoprerative multidisipliner tedavi programına katılmaya istekli Pediatrik açıdan donanımlı (anestezi, psikolojik, postoprative bakım) merkeze erişim imkanı bulununan Bazı genetik sendromlarda; Prader Willi gibi, cerrahlardan ve pediatristlerden oluşan uzman bir kadronun değerlendirmesinden sonra cerrahi tedavi düşünülebilir.

29 60 yaş ve üstü Hastalarda Bariatrik Cerrahi 60 yaş ve üstü hastalarda bariatrik operasyonlara zarar-yarar oranı dikkatlice düşünülerek karar verilmelidir. Operasyonlar hastanın hayat kalitesini arttırmaya yönelik yapılmalıdır. Biz ekip olarak 60 yaş ve üstü hastalarda güncel tedavi olarak, öncelikle riskleri azaltmak için yoğun medikal tedavi veya intragastik balon tedavisi, sonrası riski azaltılmış hastalarda cerrahi tedaviyi tercih ediyoruz.

30 60 yaş ve üstü hastalarda LAGB Taylor J.C., Layani L., Laparoscopic Adjustable Gastric Banding in Patients 60 Years Old: Is it Worthwhile? Obes Surg. 2006; 16:

31 Taylor J.C., Layani L., Laparoscopic Adjustable Gastric Banding in Patients 60 Years Old: Is it Worthwhile? Obes Surg. 2006; 16:

32 Trokar Yerleri:

33

34

35 SAGB hastalarımızın preoperatif özellikleri (N=1512) Açık/Laparoskopik 86/1426 Cinsiyet (E/K) 680/832 Yaş Kilo Boy BMI (kg/m2) İdeal kilo Kilo fazlalığı (%)

36 Postoperatif sonuçlarımız (24 aylık) Kilo BMI (kg/m2) Kilo fazlalığı (%) Serimizde, ameliyatı takiben ilk ay ortalama 12 kg, 3 ay sonra 24 kg, 6 ay sonra 33 kg, 24 ay sonra ise 60 kg kilo kaybı görülmektedir

37 Komplikasyonlarımız (erken dönem) Yara infeksiyonu 8 Eviserasyon 1 Atelektazi 12 Pulmoner emboli 4 Mide duvarı erozyonu 3 Mortalite 2

38 Komplikasyonlarımız (geç dönem) İnsizyonel herni 2 Katı gıda tahammülsüzlüğü 15 Reflü özofajit 12 Band kayması 5 Outlet stenozu 2 Rezervuar kaçağı 30 GIS kanama 3

39 Poş Genişlemesi:

40 Revizyon Yapılmış Poş:

41 Sonuç: Gastrik restriktif işlem uygulanmış 1000'den fazla vakanın MacLean ve Reinhold klasifikasyonlarına göre % 75-85'inde kilo verme açısından "iyi" ve "mükemmel" sonuçlar elde edilmiştir. Bizim serimizde bu oran Reinhold sınıflamasına göre % 94.5'dir.

42 Sonuç 2: Kuzmak ın serisi ilk yıl Ortalama kilo kaybı 36 ± 10 kilogramdır. Taşkın ve Ark. İlk yıl Ortalama kilo kaybı ± kg.dır

43 Background: Since 1950 s surgeons in US and Europe realized that after obesity surgery operations there is a significant recovery from type 2 diabetes or minimal need for anti-diabetes medications. For the last 5 years bariatric surgeons in Europe and US have tried techniques similar to obesity surgery procedures for the treatment of diabetic patients who can t obtain good glycemic values with medications even if the patients are not morbidly obese(bmi<35). These operations have been successful, providing good glycemic values in these patients.

44 Material and Method: In this study we have included 4 group of patients randomly selected from 2135 operated and 650 conservatively treated with diet and exercise in Cerrahpasa Medical School and Cengelkoy Ulku Hospital. Group: Roux and y gastric bypass patients (30 cases) Group: Sleeve gastrectomy patients(30 cases) Group: ASGB patients (30 cases) Group: Patients treated with diet and exercise.(30 cases)

45 Conclusion: After the fallow-up of patients who underwent various bariatric operations, it is obvious that especially type2 diabetic patients are treated in various degrees. For this reason in Italy and United States patients who are diabetic and has a BMI<35 have been operated and these cases who have been treated successfully are published in various journals.

46 Tablo 1: Kilo kaybının metabolik etkileri HbA1c (40) %5 Kilo kaybı %5-10 Kilo Kaybı Kan Basıncı (41) Total Kolesterol (42) HDL Kolesterol (43) Trigliserit (44)

47

48 Sleeve gastrektomili hastalarda Kan şekeri ve BMI düzelmesini gösteren tablo

49

50

51

52

53

54

55 Hastalarımızdan Bazıları:

56

57

58

59

60

61

Obezite, gelişmiş ülkelerde olduğu kadar ülkemizde de giderek artan bir sorun

Obezite, gelişmiş ülkelerde olduğu kadar ülkemizde de giderek artan bir sorun DERLEME Hacettepe T p Dergisi 2007; 38:218-222 Morbid obezitenin cerrahi tedavisi Kaya Yorganc 1, M. Bülent T rnaks z 1 1 Doç. Dr., Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Ankara

Detaylı

OBEZİTE TEDAVİSİNDE OBEZİTE CERRAHİSİNİN YERİ

OBEZİTE TEDAVİSİNDE OBEZİTE CERRAHİSİNİN YERİ OBEZİTE TEDAVİSİNDE OBEZİTE CERRAHİSİNİN YERİ 1 KISALTMALAR ACS: American College of Surgeons AGB: Adjustable Gastric Banding (Ayarlanabilir Gastrik Band) ASBS: American Society for Bariatric Surgery ASM:

Detaylı

European Business Case. Caryn Mathy, PhD Thorsten Berg, MD

European Business Case. Caryn Mathy, PhD Thorsten Berg, MD Caryn Mathy, PhD Thorsten Berg, MD European Business Case İÇİNDEKİLER 1. Obesite ve Toplum Sağlığı 4 2. Obesitenin Cerrahi Tedavisinde İzlenecek Yol 7 2.1 Ne zaman Cerrahi Tavsiye Edilir. 7 2.2 Cerrahi

Detaylı

TÜRKİYE'DE OBEZİTE CERRAHİSİNİN OBEZİTE TEDAVİSİNDEKİ YERİ

TÜRKİYE'DE OBEZİTE CERRAHİSİNİN OBEZİTE TEDAVİSİNDEKİ YERİ 2014 TÜRKİYE'DE OBEZİTE CERRAHİSİNİN OBEZİTE TEDAVİSİNDEKİ YERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Araştırmaları Sağlık Teknolojisi Değerlendirme Daire Başkanlığı STD 2014.01/00 ANKARA Telif Hakkı Sahibi: Türkiye

Detaylı

TÜRKİYE DE OBEZİTE TEDAVİSİNDE OBEZİTE CERRAHİSİNİN YERİ

TÜRKİYE DE OBEZİTE TEDAVİSİNDE OBEZİTE CERRAHİSİNİN YERİ TÜRKİYE DE OBEZİTE TEDAVİSİNDE OBEZİTE CERRAHİSİNİN YERİ Sağlık Teknolojisi Değerlendirme Daire Başkanlığı STD 2014.01/00 Ankara - 2014 1 ÖNSÖZ Sağlık Teknolojisi Değerlendirme, sağlık hizmetlerinde kullanılan

Detaylı

OBEZİTE TEDAVİ İLKELERİ

OBEZİTE TEDAVİ İLKELERİ OBEZİTE TEDAVİ İLKELERİ Yayına Hazırlayan Prof.Dr.Nurol Arık OBEZİTE NEDİR? Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının

Detaylı

Bariyatrik Cerrahi. Prof.Dr. Ahmet Çorakcı Ufuk Tıp Fak. End.ve Met.BD

Bariyatrik Cerrahi. Prof.Dr. Ahmet Çorakcı Ufuk Tıp Fak. End.ve Met.BD Bariyatrik Cerrahi Prof.Dr. Ahmet Çorakcı Ufuk Tıp Fak. End.ve Met.BD İnsanlık giderek şişmanlıyor Gelecek için tahminler Kopelman PG. Nature 2000; 404, 635-643 Türk Toplumunda BKİ Grupları Değişimi TURDEP-I

Detaylı

Obezite son yıllarda tüm dünyada epidemik seviyelere

Obezite son yıllarda tüm dünyada epidemik seviyelere güncel gastroenteroloji 18/4 Bariatrik Cerrahi Uygulanmış Hastalarda Endoskopi ve Endoskopik Tedavi Yöntemleri A. Emre YILDIRIM 1, Reskan ALTUN, Barış Demiriz 3, Ahmet Fatih Yılmaz 3 Gaziantep Şehitkâmil

Detaylı

AMELİYAT SONRASI BAKIM VE ERKEN DÖNEM KOMPLİKASYONLARI

AMELİYAT SONRASI BAKIM VE ERKEN DÖNEM KOMPLİKASYONLARI 21 AMELİYAT SONRASI BAKIM VE ERKEN DÖNEM KOMPLİKASYONLARI Dr. Mustafa ÖNCEL Sağlık Bakanlığı nın 2008 verilerine göre ülkemizde kolorektal tümörler, kadınlarda ve erkeklerde sırasıyla en sık görülen 2.

Detaylı

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDA OBEZİTE SIKLIĞI VE ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDA OBEZİTE SIKLIĞI VE ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ 1 T.C. AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SAĞLIK ÇALIŞANLARINDA OBEZİTE SIKLIĞI VE ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ Sevda EFİL İÇ HASTALIKLARI HEMŞİRELİĞİ ANABİLİM DALI YÜKSEK

Detaylı

2011 Sağlık Yılınız Olsun

2011 Sağlık Yılınız Olsun Ocak / Şubat 2011 Yıl:7 / Sayı 63 Memorial Sağlık Grubu nun hasta, refakatçi ve ziyaretçileri için hazırladığı ücretsiz yayınıdır, alabilirsiniz. 2011 Sağlık Yılınız Olsun Memorial Antalya da da Vinci

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU TÜRKİYE SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ HAYAT PROGRAMI (2014-2017)

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU TÜRKİYE SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ HAYAT PROGRAMI (2014-2017) T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU TÜRKİYE SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ HAYAT PROGRAMI (2014 - ) ANKARA, 2013 1. Basım : Şubat 2010, Ankara, 3500 adet 2. Basım: Mart 2011, Ankara, 1000

Detaylı

OBEZİTE TEDAVİ KILAVUZU VE YAŞAM TARZI ÖNERİLERİ. Vücutta aşırı ölçüde yağ birikmesi olan şişmanlık ya da diğer adıyla

OBEZİTE TEDAVİ KILAVUZU VE YAŞAM TARZI ÖNERİLERİ. Vücutta aşırı ölçüde yağ birikmesi olan şişmanlık ya da diğer adıyla OBEZİTE TEDAVİ KILAVUZU VE YAŞAM TARZI ÖNERİLERİ Vücutta aşırı ölçüde yağ birikmesi olan şişmanlık ya da diğer adıyla obezite; eski çağlardan yakın zamanlara kadar bir güç, sağlık ve zenginlik simgesi

Detaylı

KOLON ANASTOMOZLARININ POLİPROPİLEN MEŞ İLE SARILMASININ ANASTOMOZ GÜVENLİĞİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

KOLON ANASTOMOZLARININ POLİPROPİLEN MEŞ İLE SARILMASININ ANASTOMOZ GÜVENLİĞİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İSTANBUL EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ ÜÇÜNCÜ GENEL CERRAHİ KLİNİĞİ Bölüm Başkanı: Op. Dr. Arslan KAYGUSUZ KOLON ANASTOMOZLARININ POLİPROPİLEN MEŞ İLE SARILMASININ ANASTOMOZ GÜVENLİĞİ

Detaylı

OBEZİTE TANI ve TEDAVİ KILAVUZU

OBEZİTE TANI ve TEDAVİ KILAVUZU OBEZİTE TANI ve TEDAVİ KILAVUZU TEMD Obezite, Dislipidemi, Hipertansiyon Çalışma Grubu tarafından hazırlanmıştır. 2015 - ANKARA OBEZİTE TANI ve TEDAVİ KILAVUZU Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği

Detaylı

KOLOREKTAL KANSERLERDE FAST TRACK CERRAHİ

KOLOREKTAL KANSERLERDE FAST TRACK CERRAHİ 44 KOLOREKTAL KANSERLERDE FAST TRACK CERRAHİ Dr. Levhi AKIN Postoperatif morbidite üzerine etkili birçok faktör vardır 1 (Şekil 1). Kanıta dayalı çalışmalar, cerrahi hasta bakımındaki bazı geleneksel yaklaşımların

Detaylı

Diyabetli Birey Nasıl İzlenmelidir? How Person With Diabetes Should Be Monitored?

Diyabetli Birey Nasıl İzlenmelidir? How Person With Diabetes Should Be Monitored? How Person With Diabetes Should Be Monitored? Prof. Dr. Nermin OLGUN, Yrd. Doç. Dr. Hayat YALIN, Uzm. Hem. Hülya Gülyüz DEMİR Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, İstanbul

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU TÜRKİYE SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ HAYAT PROGRAMI (2013-2017) ANKARA

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU TÜRKİYE SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ HAYAT PROGRAMI (2013-2017) ANKARA 1 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU TÜRKİYE SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ HAYAT PROGRAMI () ANKARA, 2013 2 1. Basım : Şubat 2010, Ankara, 3500 adet 2. Basım: Mart 2011, Ankara, 1000 adet

Detaylı

12. Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Kongresi. 22 26 Nisan 2015. 12. Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Kongresi

12. Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Kongresi. 22 26 Nisan 2015. 12. Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Kongresi . Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Kongresi E L C D. ULUSAL ENDOSKOPİK-LAPAROSKOPİK CERRAHİ DERNEĞİ ENDOSCOPIC-LAPAROSCOPIC SURGERY 99 TURKISH ASSOCIATION FOR Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi

Detaylı

Laparoskopik Kolorektal Cerrahi İçin Gerekli Alt Yapı ve Eğitim

Laparoskopik Kolorektal Cerrahi İçin Gerekli Alt Yapı ve Eğitim 36 PRATİK KONUSU Laparoskopik Kolorektal Cerrahi İçin Gerekli Alt Yapı ve Eğitim Concepts in Training & Setup for Laparoscopic Colorectal Surgery Emre Balık İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi,

Detaylı

ELAZIĞ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ENDOKRİNOLOJİ POLİKLİNİĞİNE BAŞVURAN TİP II DİABETLİ HASTALARIN HBA1C DÜZEYLERİ VE İLİŞKİLİ FAKTÖRLER

ELAZIĞ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ENDOKRİNOLOJİ POLİKLİNİĞİNE BAŞVURAN TİP II DİABETLİ HASTALARIN HBA1C DÜZEYLERİ VE İLİŞKİLİ FAKTÖRLER T.C. İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELAZIĞ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ENDOKRİNOLOJİ POLİKLİNİĞİNE BAŞVURAN TİP II DİABETLİ HASTALARIN HBA1C DÜZEYLERİ VE İLİŞKİLİ FAKTÖRLER YÜKSEK LİSANS

Detaylı

TİP 2 DİABETES MELLİTUSLU HASTALARIN TEDAVİYE UYUMLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

TİP 2 DİABETES MELLİTUSLU HASTALARIN TEDAVİYE UYUMLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER T.C. DİCLE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HALK SAĞLIĞI ANABİLİM DALI TİP 2 DİABETES MELLİTUSLU HASTALARIN TEDAVİYE UYUMLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER DR. EVRİM ARSLAN TIPTA UZMANLIK TEZİ DİYARBAKIR 2011 I II T.C.

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ CERRAHİ GEREKTİREN HASTALIKLAR HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ CERRAHİ GEREKTİREN HASTALIKLAR HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ CERRAHİ GEREKTİREN HASTALIKLAR HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ 2013 Derleyenler Dr. Ömer ENGİN Hem. Fadime KAÇAR Hem. Gülçiçek METE Hem. Zozan DOĞAN

Detaylı

ULUSAL B L MSEL KURUL / NATIONAL SCIENTIFIC BOARD

ULUSAL B L MSEL KURUL / NATIONAL SCIENTIFIC BOARD -1- Turkish Journal of Endoscopic-Laparoscopic & Minimally Invasive Surgery SAH B ve ED TÖR / OWNER and EDITOR-in-CHIEF ELCD ad na / On behalf of ELCD Cavit AVCI YARDIMCI ED TÖRLER / CO-EDITORS Metin

Detaylı

KAPALI TAM ENDOSKOPİK

KAPALI TAM ENDOSKOPİK Kadınlarda KALP KRİZİ belirtileri 15 Rutin kalp kontrolü hayatınızı kurtarabilir! 16 SARI NOKTA gözünüzü kör etmesin 10 GÖZLERİNİZE CHECK-UP 11 İşitme kaybında bu testin önemi büyük! BERA 08 Medicine Hospital

Detaylı

OBEZİTE NEDİR? Erkeklerde %20,5 Kadınlarda ise % 41,0 Toplamda % 30,3 olarak bulunmuştur. İstanbul 33,0 Orta Anadolu 32,9

OBEZİTE NEDİR? Erkeklerde %20,5 Kadınlarda ise % 41,0 Toplamda % 30,3 olarak bulunmuştur. İstanbul 33,0 Orta Anadolu 32,9 OBEZİTE NEDİR? Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Günlük yaşamda bireylerin (gebe, emzikli, bebek, okul çocuğu, genç,

Detaylı

HEMŞİRELİK ÖĞRENCİLERİNİN İNSÜLİN UYGULAMALARINA İLİŞKİN BİLGİ DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ. Hemşire Gülcan YAVUZ

HEMŞİRELİK ÖĞRENCİLERİNİN İNSÜLİN UYGULAMALARINA İLİŞKİN BİLGİ DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ. Hemşire Gülcan YAVUZ T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI HEMŞİRELİK ÖĞRENCİLERİNİN İNSÜLİN UYGULAMALARINA İLİŞKİN BİLGİ DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Hemşire Gülcan

Detaylı