İSTEK TARABYA BÜLTENİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İSTEK TARABYA BÜLTENİ"

Transkript

1 IB Dünya Okulu İSTEK TARABYA BÜLTENİ 2013/2014 Kasım

2 İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK OKULLARI KASIM 2013 PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESI PAZAR Mun Bir gün Üniversiteli olmak 12.Sınıflar Yeditepe Üniversitesinde PDR Bölümü-7-19 Aile Eğitim Programı'nın başlanması 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Tören Kitap Fuarı (5,6,7.Sınıflar) Sağlıklı Beslenme Semineri 10.sınıflar Evyap Sabun fabrikası Kimya dersi gezisi PDR Bölümü-7-19 Yaş Aile Eğitim Programı 9.sınıflar Arkeoloji Müzesi Gezisi PDR Bölümü- Üniversiteye geçiş bilgilendirme semineri Sınıflar Gelişim Raporlarının dağıtılması, (4. sınıflara ara karne verilmesi ) Ortaokul-Lise Veli Toplantısı "Atatürk" Konulu Bilgi Yarişmasi 7.8.Sınıflar Orta+Lise ŞÖK Orta+Lise ŞÖK Orta+Lise ŞÖK Orta+Lise ŞÖK Orta+Lise ŞÖK Dart Turnuvası PDR Bölümü-7-19 Yaş Aile Eğitim Programı PDR Bölümü- Üniversite gezisi (11.Sınıflar) Dart Turnuvası Öğretmenler Günü Kutlaması ve Öğretmen Korosu PDR Bölümü-7-19 Yaş Aile Eğitim Programı

3 Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü Kasım ayı Çalışmaları 1. sınıflarımızdaki öğrencilerimizle bireysel tanışma görüşmelerine devam edilmesi 1.sınıf öğrencilerimizle öğrenme sorunlarının tespitiyle ilgili çalışmalar yapılması 1.sınıf velileriyle yapılan tanışma görüşmelerine devam edilmesi sınıflarımızda farklı derslere girerek sınıf içi gözlemleme çalışmalarına devam edilmesi ve öğretmenlerle bilgi paylaşımı yapılması velileriyle genel değerlendirme amaçlı yapılan veli görüşmelerine başlanması 2. ve 3. Sınıflarımızla kız-erkeklerle ayrı ayrı grup görüşmeleri yapılması ve sorunu olan öğrencilerin tespit edilerek bireysel görüşmelere alınması sınıflarda Sosyometri uygulanması ve sınıf içi arkadaşlık ilişkileri hakkında bilgi sahibi olunması, tespit edilen yalnız kalan öğrenciler için gereken önlemlerin sınıf öğretmenleriyle birlikte alınması Sınıf öğretmenimizle birlikte belirlenen ihtiyaç üzerine 3-B Sınıfıyla Rehberlik etkinlikleri, 2 ders saatinde gerçekleştirilmiştir. Tüm sınıf düzeylerinde Şube kurullarına katılma, öğrencilerle ilgili bilgi paylaşımı ve desteklenmesi gereken öğrencilerin belirlenmesi Sınıf öğretmenlerimizle boş oldukları bir ders saatinde yapılan aylık Rehberlik takip görüşmeleri ne devam edilmesi Herhangi bir konuda görüşme talebinde bulunan velilerle randevu verilerek görüşülmeye devam edilmesi Verimli Ders Çalışma Bülteni hazırlanması, evlere gönderilmesi ve internet sitemizde yayınlanması Öğrenci Meclisi Toplantılarına katılma ve dönem içinde yapılacak çalışmaların belirlenmesi konusunda destek verilmesi 4 Kasım 2013 Pazartesi günü Diyetisyen Nermin AKDENİZ in sunduğu Sağlıklı Beslenme konulu veli semineri düzenlenmesi (Kasım ayında gerçekleştirilmiştir.) 7-19 Yaş Aile Eğitim Programına başlanması ve her hafta 1 oturum şeklinde yapılmaya devam edilmesi(toplam 7 hafta boyunca her oturum 2 saat olmak üzere gerçekleşmektedir.)

4 1.Sınıflar TÜRKÇE Hikaye tamamlama etkinlikleriyle hayal gücümüz gelişti. Hikaye çözümleme sorularıyla hikayeleri daha iyi anlayabilir hale geldik. Öncelikle e, l, a, t seslerini görmüştük bunun üzerine bu ay i, n, o, r, m seslerini tanıdık ve farklı heceleri görerek çeşitli metinleri okur olduk. Heceleri tanıma oyunlarıyla heceleri daha iyi kavrama fırsatı yakaladık. Artık e, l, a, t, i, n, o, r, m seslerinin olduğu metinlerle okumanın zevkine varıyoruz. MATEMATİK Sınıf ortamı ve yaşadığı diğer ortamlarda kullandığı eş nesneleri fark ederek eşlerini bulmayı öğrendik. Kitabındaki konu ile ilgili etkinliklerde hayatımızda bir çok yerde eş olan nesnelerin olabileceğinin farkına vardık. Farklı uzunluktaki nesneleri uzunluk yönünden karşılaştırdık. Standart olmayan birimlerle ( parmak, karış, adım, ayak) Sınıf araç ve gereçlerinin uzunlukları ölçüldü.nesneleri uzunluklarına göre sıraladık. Kitabımızda konu ile ilgili çalışmalar yaptık.1'den 10 'a kadar olan doğal sayıları yazdık. Nesne sayısı 10'dan az olan nesnelerin sayılarını belirledik ve bu sayıyı rakamla yazdık. Kitabında bulunan nesnelerle sayıları eşleştirme etkinliklerini zevkle tamamladık.verilen çeşitli nesne gruplarını aralarında azlık yada çokluklarına göre karşılaştırdık. HAYAT BİLGİSİ Hayat Bilgisinde "Okul Heyecanım" temasına devam ederken arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde benzer ve farklı yönlerini drama yoluyla fark etti ve arkadaşlık ilişkilerini benzerlik ve farklılıklara göre oluşturdu. Okul ortamında beslenme saatlerinde temizlik ve görgü kurallarının neler olduğunun farkına vararak etik davranışlar sergiledi. Eğlenmenin, oyun oynamanın doğal bir ihtiyaç olduğunu özel kutlamalara katılarak göstermiş oldu. Sınıf eşyalarını temiz kullanmaya özen gösterdi. Atatürk resmi, Türk bayrağı, İstiklal Marşı ve Atatürk ün Gençliğe Hitabesi nin sınıfta bulunma nedenleri hakkında sorular sordu ve hayatımızdaki yerini, önemini benimsedi. PYP "Zaman ve Mekan Olarak Neredeyiz?" ünitesinde farklı yerlere seyahat etmenin bize farklı kültürleri ve çevreleri tanıma fırsatı verdiğini keşfediyoruz. OYUN VE FİZİKİ ETKİNLİKLER Vücudumuzun farklı vücut bölümlerini kullanarak denge çalışmaları yaptık. Bireysel, eş ve grupla vücudun farklı bölümlerini kullanarak denge çalışmaları yaptık. Nesne kontrolü gerektiren hareketleri yaparken eğlendik. Bu gibi etkinliklerin sağlık üzerine etkilerini tartıştık. Basit ritimlere hareketlerini uydurma çalışmaları yaparken hoşça vakit geçirdik.

5 ENGLISH COURSE OUTLINE FOR GRADE 1 (November) Classroom Language: Hello / Goodbye See you tomorrow. How are you today? I m fine thanks, and you? What day is it today? What s the weather like today? Can I go to the toilet? Wash your hands. Can I drink water? How do you feel today? I am sad/happy/sleepy/angry Total Physical Response: Clap your hands, move your body, wave your arms, shake your legs, stamp your feet, click your fingers, touch your nose. UNIT 3: MY FAMILY New Vocabulary: grandad, grandma, baby, baby sister, baby brother, big brother, big sister, family, dad, mum, brother, sister, friend, doctor, pilot, teacher, vet New Structure: This is my (brother). She s / He s 3. She s a (doctor). I am a student.

6 UNIT 4: MY BODY New Vocabulary: arms, body, feet, hands, head, legs, fingers, toes, tail, wings, wiggle, click, clean, dirty, wash, numbers, big, small, monster New Structure: I ve got (wings) How many (fingers)? How many toes have you got? I ve got a (clean) face. Have you got (a tail)? How many (hands) has it got? I ve got (two) (eyes) I ve got (dirty) hands. UNIT 5: MY PETS (Introduction) New Vocabulary: pet, cat, dog, frog, mouse, parrot, tortoise New Structure: I ve got a (dog). I ve got a (big) (cat). It s a (small) (tortoise). Is it (big)? GÖRSEL SANATLAR Öğrencilerin seyahat edip etkilendikleri yerlerin resimleri yapmaları istenir,aynı zamanda soru cevap ile neden niçin etkilendikleri sorulur ve görsel etkileri üzerinde tartışılır.farklı resimler bir araya getirilerek yorumlanır ve eleştiriler yapılır. KÜTÜPHANE Kütüphanede bu ay ki PYP temamız kapsamında Seyahatler ile ilgili hikâye kitapları okunmuştur. Okunan hikâyenin soru cevap yöntemi ile analiz çalışması yapılmıştır. BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ Kelime işlem programında yazılar yap, shift, del, backspace, space bar, enter ve yön tuşları kullanımı gerçekleştirildi. Ayrıca 3 oturumdan oluşan CİTO uygulamalarımızı tamamladık. MÜZİK Müzik Serüveni Yolculuğa hazırlık kitabı orff çalgıları bölümüyle desteklenen orff eğitimine başlayarak, öğrencilerin ritim kulağı gelişimini destekleyip, farklı enstrümanlarla farklı şarkılara ritim eşlikleri yapabilme çalışmaları yapıldı. Her hafta dersimizin küçük bir bölümünde müzikal, bale, senoni orkestrası, çocuk koroları izletme etkinliğimizde bu ay the muppet müzikalini izlendi.

7 2.Sınıflar PYP 2. sınıflar olarak Kasım ayında, Zaman ve Mekan Olarak Neredeyiz? isimli ikinci sorgulama temamıza başladık. Tema kapsamında öğrencilerimiz kendi özgeçmişlerini hazırladılar, Atatürk Florya Köşkü ne bir gezi düzenleyerek ülke tarihinde iz bırakan ünlüler sorgulama temasına yönelik notlarını aldılar. Her sınıf Büyükaanneler ve Büyükbabalar Sınıfta çalışması öncesi aile büyüklerine soracakları soruları gruplar halinde hazırladılar ve sınıflarımıza misafir olan büyüklerine bu soruları sorarak geçmişe dair öğrendiklerini günümüzle geçmiş arasında bağlantı kurmadan kullandılar. Aile geçmişlerine yönelik hazırladıkları sorularla anne ve babalarıyla röportaj yaptılar. TÜRKÇE Atatürk teması kapsamında şiir, anı ve makale türü metinler okuyup, metinlerle ilgili okuma anlama çalışmaları ve metin üzerinden dilbilgisi çalışmaları yaptılar. Eş sesli, eş anlamlı ve zıt anlamlı kelimeleri okudukları metnin içinde bulma ve bu kelimelerle cümle kurma çalışmaları yaptılar. Çalışmalarını okuma, dinleme, anlatım, paylaşarak okuma, drama ve canlandırma tekniklerini kullarak yaptılar. Her cuma günü, dikte çalışması yaparak performanslarını aileleri ile paylaştılar. Ayrıca 4-8 Kasım tarihleri arasında Benim Gözümden Atatürk isimli I. performans görevlerini yaptılar. MATEMATİK 100 içindeki sayıların basamak ve sayı değerleri, sıra bildiren sayıları sözlü ve yazılı olarak kullanma, kare, dikdörtgen ve üçgenin kenar ve köşelerini belirterek bu geometrik şekilleri oluşturma çalışmalarını uygulamalı olarak gösterme, kesirler başlığında bütün-yarım-ve çeyrek kavramları ile problem çözme ve son olarak da bir şeklin iki eşit parçaya ayrılıp ayrılmayacağını belirleme ve simetri konularında çalışmalar yaptılar. Bu çalışmalar, anlatım, modelle gösterme, tablo oluşturma, soru-cevap, tümdengelim, tümevarım teknikleri ile yapıldı Kasım tarihleri arasında Çevremdeki Geometrik Cisimler isimli I.performans görevlerini yaptılar. HAYAT BİLGİSİ Kendilerinin ve arkadaşlarının güçlü yanlarını tanıma, bireysel farklılıkların doğal olduğunu kabul etme, duygularının kendilerini ve arkadaşlarını nasıl etkilediğini fark etme, okul eşyalarını amacına uygun kullanma ve koruma, ulaşım araçlarını sınıflandırma, vücudunun değerli olduğunu fark ederek sağlığıyla ilgili alacağı kararları belirleme, kutlama ve özel günlere yönelik plan yapma, özensiz iletişimin yaratacağı sorunları fark etme, okulu, öğretmeni ve arkadaşlarıyla ilgili düşüncelerinin zaman içinde değişebileceğini fark etme konularında örnek olay anlatma, kendi hayatından örnekler verme, drama, soru-cevap, araştırma teknikleri kullanılarak çalıştılar Kasım tarihleri arasında Hayalimdeki Okul isimli performans görevlerini yaptılar. OYUN VE FİZİKİ ETKİNLİKLER Dengeleme ve nesne kontrolü gerektiren hareketler, alan farkındalığı, hareket ilişkileri ve ikiden fazla hareket becerisini birleştirme konularında yaparak-yaşayarak, anlatım, gösterme teknikleri ile çalışmalar yapıldı.

8 UNIT 3: PETS ENGLISH COURSE OUTLINE FOR GRADE 2 (NOVEMBER) Vocabulary: pet, cat, dog, rabbit, snake, fish, frog, parrot, tortoise, hamster, tarantula,, caterpillars, cocoons, butterflies, tadpoles, pretty, ugly, water, tail, feathers, fur, wings. Structure: Has it got...? Have they got...? Has it got a tail? Yes, it has. / No, it hasn t. Have they got a cat? Yes, they have. / No, they haven t. Projects: -My favourite pet - My horrible monster UNIT 4: HOME Vocabulary: bathroom, bedroom, hall, dining room, living room, garage, kitchen, sofa, TV, cupboard, shower, bath, cooker, bed, on, in, under, shapes, mosaic Structure: Is the (bed) in the (bedroom)? Yes, it is. / No, it isn t. Projects: - My house Where is the..? It is in/ on/ under the (bed). How many (circles) are there? The hamster has got - My bedroom GÖRSEL SANATLAR Görsel bir kişisel soy ağacı çalışması yaparlar bireysel olarak, aynı zamanda da aileleri, geçmişleri,ve gelecekleri üzerine tartışılır.farklı görsel sanatlar tekniklerini uygulayarak kendilerini ifade ederler. KÜTÜPHANE Kütüphanede bu ay ki PYP temamız kapsamında özgeçmiş, soyağacı, kişisel geçmiş vs. gibi kelimelerin sözlük anlamına bakılmıştır. Böylece sözlük kullanımı üzerinde durulmuştur. Temamız kapsamında ülke yönetimlerinde iz bırakmış kişiler maddesinden yola çıkarak Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bilgilerimizi tazeledik.

9 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ Kelime işlem programında yazılar yazdik, internetten resim araştırması yaptık ve resimlerimizi word programına yapıştırma işlemlerini gerçekleştirdik. Ayrıca 3 oturumdan oluşan CİTO uygulamalarımızı tamamladık. MÜZİK Müzik alfabesi kitabıyla desteklenen nota değerleri çalışmaları yapmak ve nota okumaya başlangıç hazırlıkları yapıp zamanla nota okuma alışkanlığı hazırlamak. Her hafta dersimizin küçük bir bölümünde müzikal, bale, senfoni orkestrası, çocuk koroları izletme etkinliğimizde bu ay the muppet müzikali izlendi. 3. Siniflar TÜRKÇE Türkçe derslerinde aşağıdaki metinler işlenmiştir: Atatürk ün Çocuk Sevgisi Atatürk ün Hayatı Dedem Anlatıyor Bayrağa Saygı (Serbest Okuma Metni) Dil Bilgisi çalışmaları olarak aşağıdaki kazanımlara yer verilmiştir. Sözcük türleri Basit sözcük Türemiş sözcük Birleşik sözcük Yapım ve çekim ekleri MATEMATİK Bir örüntüdeki ilişkiyi belirleyip ve örüntüyü genişletme çalışmaları yapıldı. Tek ve çift doğal sayıları öğretildi. Toplamları en çok üç basamaklı olan doğal sayılarla eldesiz ve eldeli toplama işlemini yapıldı. Doğal sayılarla toplama işlemini gerektiren problemleri kuruldu ve çözüldü. Toplamları 100 ü geçmeyen en çok iki doğal sayıyı zihinden topladık. En çok üç basamaklı doğal sayıları en yakın onluğa yuvarladık. İki doğal sayının toplamını tahmin edip ve tahmini işlem sonucuyla karşılaştırma çalışmaları yaptık

10 HAYAT BİLGİSİ Paylaşılan neşeli günler konusu içinde Milli ve Dini Bayramlar öğretildi. Atatürk ün Hayatı ile ilgili çalışmalar düzenlendi. Okulumuzun tarihi araştırıldı. Dengeli ve düzenli beslenmek için kendi besin piramitlerini oluşturdular. PYP çalişmalari kapsamında ilk temamızla ilgili değerlendirme çalışması olarak makarnalardan iç organlarımız modeli oluşturuldu.zaman ve Mekan Olarak Neredeyiz temamızın ana fikri olan Keşifler Yeni Anlayışlar Geliştirir için Rahmi Koç Müzesine ve Pelit Pastanesi gezi düzenlendi.pelit Pastanesi nde en sevilen çikolatanın yapım aşamaları hakkında küçük keşiflerde bulundular. ENGLISH COURSE OUTLINE FOR GRADE 3 (NOVEMBER) Describing physical appearance. He has got short, straight and black hair. He has got black eyes. He has got a beard and moustache. He has got glasses. He is tall and thin. He is bossy. Vocabulary : pretty ugly handsome beard moustache spiky curly straight -bald beautiful long short fat thin old young good looking bossy kind sporty lazy clever shy And / But / Because : He s sporty and he s clever. She s bossy but I don t mind. I like you because you re kind. Reading simple and short texts. Learning negative and positive form of Present Simple Tense. I get up in the morning. I wash my face. I don t have breakfast. My brother gets up in the morning. He has breakfast. He doesn t drink tea. Adverbs of frequency: always usually often sometimes never I always brush my teeth. We usually play tennis on Sunday. He often watches TV. She sometimes reads a book. They never drink coke. Always Usually Often Sometimes Never

11 Vocabulary: After before meet my friends do my homework tidy my room make my bed brush my teeth on time... Talking about daily routines by using Present Simple Tense. I get up at six o clock. I wash my face and brush my teeth. I have breakfast. I go to school at half past eight. I have lessons. I have lunch at one o clock. I go home.i do my homewoek and watch TV. I go to sleep at quarter past ten. Telling time (Quarter to/past, half,o clock) What time is it? It s seven o clock. It s half past eight. It s quarter past two. It s quarter to eleven. In cooperation with the class teachers we have studied PYP theme Explorations. GÖRSEL SANATLAR Göçler ve sebepleri üzerine birer afiş çalışması yaparlar.grafikte logo ve amblem arasındaki farkı anlayarak ardından yapılan afiş çalışmasında sosyal mesaj ile göçlere değinirler. KÜTÜPHANE Kütüphanede bu ay ki PYP temamız kapsamında Keşif, kaşif, çağ vs. gibi kelimelerin sözlük anlamına bakılmıştır. Böylece sözlük kullanımı üzerinde durulmuştur. Keşifler Çağı kitabından çalışmalar yapılmıştır. BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ Excel programında hücre, satır sütün kavramlarını öğrendik. Excel programı ile gerçekleştirilecek kısa yolları öğrendik. Matematiksel işlemler yaptık, ve bunların grafiklerini çizip biçimlendirdik. Kelime işlem programında yazılar yap, shift, del, backspace, space bar, enter ve yön tuşları kullanımı gerçekleştirildi. Ayrıca 3 oturumdan oluşan CİTO uygulamalarımızı tamamladık. MÜZİK Nota değerleri, do-sol arası notaları tanıma ve solfej çalışmaları yapıldı. Notaları okuyarak metalefonda çalmayı öğreniyor ve orff çalgılarından en önemli olanı matalefon da notaya bakarak istenen tüm şarkıları çalma kabiliyetini geliştiriyoruz.

12 Her hafta dersimizin küçük bir bölümünde müzikal, bale, senoni orkestrası, çocuk koroları izletme etkinliğimizde bu ay the muppet müzikali izlendi - Enstrümanların kaşifleri, enstrümanların zamanla nasıl bir şekil aldığı,ilk zamanlarında nasıl bir görünüme sahip olduklarıyla ilgili çalışmalar yapıldı. 4. Siniflar TÜRKÇE İkinci temamızın adı ATATÜRK. Ata mızın çizdiği yoldan yürümeye devam ediyoruz. Onun yüksek insanlık duygusunu, Kurtuluş Savaşı nda büyük büyük babalarımız ve annelerimizle yaptığı mücadelede yaşadıklarını okumak, heyecan verici oldu Bizim için yaptıklarını anladıkça görevimize dört elle sarılacağız. Zihnimizde canlandırdıklarımızı artık yazılı olarak noktalama ve yazım kurallarına dikkat ederek ifade etmeye başladık. Okuduğumuz metinlerin içindeki cümle, paragraf veya paragrafları kullanarak anlam kurup, ana fikir ve yardımcı fikirleri tespit ettik. Fikirlerimizi savunmayı ise münazara çalışmaları yaparken hep birlikte öğrendik. Balık isimli çocuk romanını okuduk. MATEMATİK VERİLERLE VE SAYILARLA İŞLEMLER ünitesinde; arkadaşlarımıza çeşitli sorular sorarak elde ettiğimiz verilerle sütun grafiğini oluşturup, yorumladık. 4, 5 ve 6 basamaklı doğal sayıların bölüklerini ve basamaklarını gösterirken basamak değerlerini, sayı değerlerini ve sayıları çözümlemeyi öğrendik. En çok altı basamaklı doğal sayıları sıralamayı sonra da doğal sayılarla toplama işlemini ve doğal sayılarla çıkarma işlemini çeşitli problem çözümlemeleri yaparken tekrar ettik. İşlemlerin doğruluğunu, hesap makinesi ile de kontrol ettik, belki de zamanla makinden daha hızlı olacağız. Verilmeyenleri bulurken değişik stratejiler geliştirmeye çalışırken açıklamalarını arkadaşlarımızla paylaştık. FEN VE TEKNOLOJİ MADDEYİ TANIYALIM ünitesinde; maddeleri beş duyu organımız ile fark edilen özellikleri ile nitelemeyi ve sınıflandırmayı öğrendik. Ayrıca maddeleri mıknatıslar tarafından çekilen ve çekilmeyen, suda yüzme - suda batma, ıslanma - kuru kalma, su çekme - çekmeme özelliklerine göre sınıflandırmayı çeşitli etkinliklerle öğrenip, aramızda çıkan anlaşmazlık hâlinde bilimin önemini kavrayıp; Atatürk ün akıl ve bilim ile sorunlara nasıl yaklaştığını örnek aldık. Nedir, Nasıl Bileceğiz? Etkinliği ile madde, cisim, eşya, malzeme, alet başlıklı beş sütunda gruplandırmayı ortak tartışmalarda karar verdik. Katıların, sıvıların ve gazların temel özelliklerini öğrenirken de sınıf içinde ve laboratuvarda çeşitli gözlem, deneyler yaptık ve maddeleri, katı, sıvı ve gaz hâllerine göre sınıflandırdık. Hacim ve kütle kavramları ve birimleri ile ilgili olarak tartımlar yaptık. Sıvı hacimlerini de L ile ölçtük. Ölçü birimlerinde uluslararası sistemi kabul etmenin insan ilişkileri ve ticaret açısından önemini daha iyi kavradık. Doğal-işlenmişyapay kavramları arasındaki ilişkiyi anlarken hayatın matematikle her zaman ilgili olduğunu bu dersimizde dara, net ve brüt hesaplamaları yaparken bir kez daha gördük.

13 SOSYAL BİLGİLER GEÇMİŞİMİ ÖĞRENİYORUM adlı temamızda Tarihte Türklerin yaygın olarak oynadığı oyunları, kültür ögelerinin geçmişten bugüne değişerek taşındığına ilişkin küçük bir müzeyi sınıflarımızda oluşturduk. Milli Mücadele sürecinde yakın çevremizde yaşayan atalarımızı araştırdık. Milli Mücadele nin kazanılmasında ve Cumhuriyetin ilanında Atatürk ün rolünü bu dersimizde de tekrarladık. Çeşitli yöntemlerle çevremizdeki bir nesnenin bulunduğu yönü bulmak etkinliklerle daha zevkli oldu Çevremizde kendi belirlediğimiz bir yerin krokisini çizdik belli mi olur belki şehir tasarımcısı ve ya mimar oluruz? Hava olaylarını gözlemleyerek, bulgularını resimli grafiklere aktarırken belki de içimizden meteoroloji uzmanları çıkar DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DIN VE AHLAK HAKKINDA NELER BILIYORUM? ünitesinde; dinin ahlaklı olmayı gerektirdiğini, güzel söz söyleme ve güzel davranış sergilemeye canlandırmalar yaparak göstertik. Sübhaneke duasını ezbere okuyup ve anlamını öğrendik. TEMİZ OLALIM ünitesinde; dininin temizliğe verdiği önemi, ibadet ile temizlik arasında ilişkiyi anladım. Beden ve giyim temizliğine özen gösterirken, çevreyi temiz tutmaya ve korumaya önem verip, beden ve çevre temizliğinin sağlık açısından önemini açıkladık. TRAFİK GÜVENLİĞİ YAYA TEMASINDA Okul koridorunda, sınıfta, varsa çok amaçlı salonda yaya kaldırımlı yol ortamı oluşturularak yaya ile ilgili uygulamalar yaptık. Uygulamalar gözlenerek, yaya kaldırımında yürürken yapılan doğru ve yanlış davranışlar tartıştık. Karşıya geçişlerde dikkat etmesi gereken kuralları öğrendik. Güvenli yolları tercih etmeyi öğrendik. PYP Zaman ve Mekan Olarak Neredeyiz Temasında; canlıların farklı nedenlerle göç ettiklerini, sonuçlarını ve kişiler üzerinde yarattığı etkileri bireysel ve ailevi anlamda sorguladık. En çok göç alan şehir, İstanbul un göç alma sebebpleri araştırdık ve sonuçları değerlendirdik..dünyayı etkileyen göçler, değişen nüfüs ve yerleşim özellikleriyle tanıdık. Hazırladığımız çalışmaları sınıfa sunduk.

14 ENGLISH COURSE OUTLINE FOR GRADE 4 (NOVEMBER) Connectors ( and but ) My bike is old but it s fast. We ve got a cat and a turtle. Prepositions of place ( on in in front of behind under between next to near ) There s a ball under the table. There re posters on the wall. I ve got books in my bag. Daily routines I get up at seven. I have breakfast at a quarter past seven. I go to school at a quarter to eight. Our school starts at twenty five past eight and ends at twenty- five to four. In the afternoon, I play with my friends, I read or listen to music. Then I do my homework. I often watch TV from six to eight. At half past nine I go to bed. Present Simple Tense (Positive) I eat apples every day. She eats apple every day. (Negative) I don t eat apples every day. She doesn t eat apples every day. (Question) Do you eat apples every day? (Short answer) Yes, I do. / No, I don t. Does she eat apples every day? Yes, she does. / No, she doesn t.

15 Adverbs of frequency I m never late for school. She is sometimes nervous. He usually has tea for breakfast. They don t often go to the cinema. I always do my homework. Always Usually Often Sometimes Never Vocabulary ( Student s book pages: ) School Life ( date sum teacher calculator playground bookcase classmates cafeteria library uniform ) School Subjects ( English maths history geography science art sport ) In cooperation with the class teachers we have studied PYP theme Migration. ALMANCA /FRANSIZCA Öğretilen sayıların çeşitli oyunlarla pekiştirilmesi Renkler ( çeşitli boyama etkinlikleri) en sevdiği rengi tahmin etme oyunu Ülke isimleri ( bayrak boyama) Nereli olduğunu sorabilme / söyleyebilme Nerede oturduğunu sorabilme / söyleyebilme Nelerden hoşlanıp/ hoşlanmadığından bahsedebilme Sınıf içi canlandırmalar ( kısa diyaloglar)

16 GÖRSEL SANATLAR Kendi hayal güçleri ile bir keşif yaparak onu görselleştirirler, ayrıca dünyada keşfedilmiş objelerin heykelini yaparlar.hayal güçleri ile hayali bir kıta ve eserler oluştururlar, bunları resimle görselleştirdikten sonra diğer derste dünyada keşfedilmiş sanat eserlerinin heykellerini yaparlar. KÜTÜPHANE Kütüphanede bu ay ki PYP temamız kapsamında Göçler konusu ele alınmıştır. Bu konu ile ilgili ansiklopedi kullanımına başlanmıştır. Bir ansiklopedi nasıl kullanılır, araştırma yapılan konu ile ilgili bulunan bilgi nasıl analiz edilir bunun üzerinde durulmuştur. Ayrıca bilgisayardan nasıl araştırma yapılacağı konusunda da Göçler konusu araştırılarak başlanmıştır. MÜZİK Nota değerleri, do-sol arası notaları tanıma ve solfej çalışmaları yapıldı. Notaları okuyarak metalefonda çalmayı öğreniyor ve orff çalgılarından en önemli olanı matalefon da notaya bakarak istenen tüm şarkıları çalma kabiliyetini geliştiriyoruz. Her hafta dersimizin küçük bir bölümünde müzikal, bale, senoni orkestrası, çocuk koroları izletme etkinliğimizde bu ay the muppet müzikalini izledik Göc sarkilari goc muzikleri dinlenip yorumlandı.

İSTEK TARABYA BÜLTENİ

İSTEK TARABYA BÜLTENİ IB Dünya Okulu İSTEK TARABYA BÜLTENİ 2013/2014 Ocak İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK OKULLARI OCAK 2014 PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESI PAZAR 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Aslan

Detaylı

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç)

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) BU SAYIDA: Müdür Mektubu..3 1. sınıflar bülteni..4-19 ( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) 2.

Detaylı

OYD Okul Yayın Danışmanlık A.Ş.

OYD Okul Yayın Danışmanlık A.Ş. 2. sınıf 1 1. tema 4 Okuduğunu Anlama Okuduklarında karşılaştırmalar yapar. 2. sınıf 2 1. tema 4 Okuduğunu Anlama Okuduklarında sebep sonuç ilişkileri kurar. 2. sınıf 3 2. tema 1 Okuduğunu Anlama Okuduklarında

Detaylı

SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR

SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR SINIF A KTB DERS ÜNİTE KAZANIM 2. sınıf 1 Türkçe 2. Okuduğunu Anlama Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır. 2. sınıf 2 Türkçe

Detaylı

MART 2014 / 10. Sayı

MART 2014 / 10. Sayı MART 2014 / 10. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 42 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 43 Yabancı Diller 7 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 8 Tuzla Anaokulu 51 Sayısal Bölüm 10 Ataşehir

Detaylı

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 62 Okan Koleji Ortaokulu 3 Genel Müdür Yardımcımız dan 63 Ortaokul Müdürümüz den.. 6 Öğretmen-ce Paylaşımlar 64 Yabancı Diller 11

Detaylı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı HAZİRAN 2014 / 11. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 43 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 44 Yabancı Diller 6 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 7 Tuzla Anaokulu 50 Sayısal Bölüm 9 Ataşehir

Detaylı

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ ĠÇĠNDEKĠLER TÜRK EĞĠTĠM DERNEĞĠ TANITIM Misyon-Vizyon Tarihçe Türk Eğitim Derneği Okulları Türk Eğitim Derneği Neden Okul Açar? Türk

Detaylı

Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school.

Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school. Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school. PYP NİN BEŞ TEMEL ÖĞESİ BİLGİ KAVRAMLAR TUTUMLAR BECERİLER EYLEM Kim Olduğumuz Bulunduğumuz Mekan ve Zaman Kendimizi

Detaylı

İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU

İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU 1 SINIF İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK DUYGULARIMIZI TANIYALIM ÜNİTESİ Disiplinlerarası Tema: Biz Kimiz Anafikir: Öğrenciler

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 17 EKİM 2014 DEĞERLİ VELİLERİMİZ Bahçede oynamanın keyifini çıkaran öğrencilerimizin, yağışlı havalarda da motivasyonlarının

Detaylı

2014-2015 EĞTİM-ÖĞRETİM YILI 1. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ

2014-2015 EĞTİM-ÖĞRETİM YILI 1. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ 1 2014-2015 EĞTİM-ÖĞRETİM YILI 1. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ 2 3 4 5 6 Türkçe derslerinde hedefimiz öğrencilerimize Türk dilini sevdirmek, kurallarını sezdirmek, süreç içerisinde Türkçeyi bilinçle, özenle

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2009 1 İÇİNDEKİLER Sayfa TÜRK MİLLÎ EĞİTİMİNİN GENEL

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 1.SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU

2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 1.SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU 2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 1.SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU Sayın Veli, 2014-2015 Eğitim - Öğretim yılı başından itibaren uyguladığımız programla ilgili olarak

Detaylı

MEV KOLEJİ ÖZEL ANKARA İLKOKULU

MEV KOLEJİ ÖZEL ANKARA İLKOKULU MEV KOLEJİ ÖZEL ANKARA İLKOKULU TATİL 2.SINIF ÇALIŞMALARIM AD-SOYAD:. SINIF: 2 / NU: Sevgili çocuklar, yaz tatilinizi daha verimli geçirmeniz için birbirinden güzel ve keyifli etkinlikler hazırladık. Oyun

Detaylı

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL 2014 YAZ 6 100. GÜN KUTLAMALARI OKULA BAŞLAYALI 100 GÜN OLDU TOPLAMA İŞLEMİ YAPIYORUZ MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ SAĞLIKLI BÜYÜYORUM BAHÇEDEN TURUNÇ REÇELİ SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI YAYINIDIR. YAZ 2014, YIL 3,

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ 18.SAYI

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ 18.SAYI 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ 18.SAYI TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:5 Hafta:25 Sayı: 18 27 Şubat 2015 DEĞERLİ VELİLERİMİZ Kar tatilleri nedeniyle, bu akademik yılda okula gelemediğimiz günler

Detaylı

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın:

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın: II olsun heyecanına kapılırsın. Var olanları koruma ve sahiplenme duygun gelişir. Sosyal insan a dönüşen varlığının, yararlandığın tarihsel kültürel ve maddi olanakların ürünü olduğu gerçekliğine ulaşırsın.

Detaylı

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

E-DERGİ YAKAMOZ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

E-DERGİ YAKAMOZ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI E-DERGİ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PEV Liselerinde Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyetimizin 90.yıldönümünde, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ün açtığı aydınlık

Detaylı

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ 15 TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL LĠSESĠ VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ ĠÇĠNDEKĠLER TÜRK EĞĠTĠM DERNEĞĠ TANITIM Misyon-Vizyon Tarihçe Türk Eğitim Derneği Okulları Türk Eğitim Derneği Neden Okul Açar? Türk

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 1 YIL: 2014 EKİM Güne oyun etkinliği ile başlamak bizi çok mutlu etti. Pazartesi günü oyuncak günümüz olduğu için evden getirdiğimiz

Detaylı

HAFTA SAAT KAZANIMLAR DEĞERLENDİRME

HAFTA SAAT KAZANIMLAR DEĞERLENDİRME İSMET İNÖNÜ İLKOKULU 1. SINIFLAR DERS İŞLEME YOL HARİTASI DERSİN ADI:GÖRSEL SANATLAR Dersin Kredisi:Hafta da 1 ders saati Öğretmenlerin Adı ve Soyadı: Sabri YILDIZ, Hüseyin TUNCER, Pelin DDEĞİRMENCİ, Fadime

Detaylı

MERHABA Sevgili Sezinliler

MERHABA Sevgili Sezinliler Albina Nur Aksoy 8C MERHABA Sevgili Sezinliler Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu Sorumlu Müdür Can Vuran Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Sanat Yönetmeni Semra Bolat Görsel Yönetmen

Detaylı

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ -BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ EKİM ayı bülteni ile merhaba; Oyun temamıza, benim bildiğim oyunlar konulu beyin

Detaylı

MERHABA Sevgili Sezinliler

MERHABA Sevgili Sezinliler Ceren Güney 6C MERHABA Sevgili Sezinliler Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu Sorumlu Müdür Can Vuran Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Sanat Yönetmeni Semra Bolat Görsel Yönetmen

Detaylı

MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız,

MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, MAYIS ayı son bültenimizle ile yeniden merhaba! Bu ayki temalarımız, TOHUM Tohum çeşitleri BİTKİLER Nasıl oluşur? o Bölümleri o Nerelerde yetişir? o Büyümek için nelere ihtiyacı vardır? Bu ayki temamızda

Detaylı

GELİŞİMDEN ŞAMPİYONLUK. Berçin Tekin. Maide Ezgi Öz. Sıla Ceyhan. Beliz Yılmaz. Yagmur Zubaroglu. Irmak Sagır. Tarık Akçay. Ahmet Baysan.

GELİŞİMDEN ŞAMPİYONLUK. Berçin Tekin. Maide Ezgi Öz. Sıla Ceyhan. Beliz Yılmaz. Yagmur Zubaroglu. Irmak Sagır. Tarık Akçay. Ahmet Baysan. GELİŞİMDEN 4 ŞAMPİYONLUK 19 20 Gelişim Koleji Haber Bülteni Ocak 2015 Yıl: 17 Sayı 133 120 9 Berçin Tekin Beliz Yılmaz Sıla Ceyhan Irmak Sagır Maide Ezgi Öz Yagmur Zubaroglu Emre Akdeniz Ahmet Baysan Tarık

Detaylı

I 5. SINIF ÖĞRENME ALANI ALT ÖĞRENME ALANI KAZANIM I- 01 I- 02 II- 01 II- 02 II- 03

I 5. SINIF ÖĞRENME ALANI ALT ÖĞRENME ALANI KAZANIM I- 01 I- 02 II- 01 II- 02 II- 03 TÜRKÇE 2. Metinde verilen ipuçlarından hareketle, karşılaştığı yeni kelimelerin anlamlarını tahmin eder. 4. Metnin giriş, gelişme ve sonuç bölümleri hakkında tahminlerde bulunur. 6. Okuduklarındaki duygusal

Detaylı

3. SINIFLAR VELİ BÜLTENİ

3. SINIFLAR VELİ BÜLTENİ 3. SINIFLAR VELİ BÜLTENİ Sayı: 1 Tarih: 08.09.2014 24.10. 2014 Sayın Velilerimiz; Yaz tatilinin ardından 2014-2015 öğretim yılına büyük bir heyecanla başladık. Bu hafta (08-12 Eylül) sınıfımız ve okulumuzda,

Detaylı