Sayı 4. Aşağıdaki klinik meslektaş denetimine tabi tutulmuş temel yayınlar incelenecektir:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sayı 4. Aşağıdaki klinik meslektaş denetimine tabi tutulmuş temel yayınlar incelenecektir:"

Transkript

1 Bausch and Lomb'un aylık araştırma güncelleme yazısına hoşgeldiniz. Bilhassa ön segment üzerine klinik oftalmik araştırmalar konusundaki deneyimlerime dayanarak, Bausch and Lomb, benden, her ay araştırma yayınlarından çıkan bazı enteresan bulgularla ilgili bağımsız bir rapor hazırlamamı istedi. Yoğun bir doktor olarak, bu, en son klinik araştırmaları takip edebilmenizi sağlıyor ve vurgulanan bir konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istediğinizde, makalelerin yerini belirlemenize imkan tanıyor. Profesör James Wolffsohn, Aston Üniversitesi'nde Optometri Bölümü Başkanıdır. James'in araştırma ve öğretim ilgi alanları, genellikle intraoküler lensler, kontakt lensler, az görme ve akomodasyonun ölçümü etrafında dönmektedir. 90'ın üzerinde meslektaş denetimine tabi tutulmuş akademik makale yayınlamış, Az Görme ve Görüntüleme üzerine kitaplar yazmış ve sayısız uluslararası sunum yayınlamıştır. James ayrıca, geçmişte İngiliz Kontakt Lens Birliği Başkanlığı da yapmıştır. Sayı 4 Aşağıdaki klinik meslektaş denetimine tabi tutulmuş temel yayınlar incelenecektir: YAYIN CİLT American Journal of Ophthalmology 149(6) Archives of Ophthalmology 128(5) British Journal of Ophthalmology 94(5) Clinical and Experimental Optometry 93(3) Contact Lens and Anterior Eye 33(3) Cornea 29(6) Investigative Ophthalmology and Visual Science 51(6) Journal of Optometry 3(1) Journal of Refractive Surgery 26(6) Ophthalmic and Physiological Optics 30(3) Ophthalmology 117(6) Optometry and Vision Science 87(5)

2 Ortokeratoloji kontakt lensleri, miyopi ilerlemesini nasıl geciktirebilir? Bu sonucu doğrulamak üzere daha geniş, iyi kontrol edilen çalışmalar yürütülmekte olmasına rağmen, Korneal Refraktif Terapinin (CRT), miyopinin ilerlemesinin yavaşlaması üzerinde bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma, CRT kontakt lenslerin refraktif etkisinin, ışığın retinanın merkezindeki 20 dereceye odaklanmasına neden olurken, miyopinin, merkezin derecenin ötesinde tam olarak düzeltilmediğini göstermiştir. Dolayısıyla, periferal görüntü kabuğunun düzeltilmesi ve bunun miyopik netsizliği azaltması, CRT'de temel itici faktör gibi görünmemektedir. Optometry and Vision Science (2010) 87: Refraktif kusurun ortokeratolojik düzeltilmesi, temel olarak, kornea ön yüzeyindeki değişikliklerden kaynaklanmaktadır Kontakt lensin takılması ve çıkarılması, gözün ölçülen arka yüzey kürvatürünü etkilemekte, fakat bu etki, hızla yok olmaktadır. Dolayısıyla, ortokeratoloji ile sağlanan miyop düzeltme, temel olarak, 6 ay lens kullanıldıktan sonra 2 aylık lens çıkarma süresi içinde başlangıç noktasına dönen kornea ön yüzeyi kürvatür değişiklikleri sayesindedir. Ophthalmic and Physiological Optics (2010) 30: Ortokeratolojinin en yoğun şekilde uygulandığı Hollanda'da, GGSKL'ler hala yaşıyor Efron'un, GGSKL'lerin yok oluşuna yönelik tahminlerine rağmen, bunlar hala, ülkesine bağlı olarak, lens uygulama işlemlerinin %5-30'unu oluşturmaktadır. Analiz edilen diğer ülkelerin tamamen aksine, Hollanda'da, ortokeratolojinin kullanılması nedeniyle, GGS kontakt lens kullanımında bir artış olmuştur. Contact Lens and Anterior Eye (2010) 33: LASIK ile ortokeratoloji arasında miyopik düzeltme ve aberasyonların karşılaştırılması Korneal refraktif terapi (CRT) ve LASIK uygulamalarının her ikisi de miyopiyi etkili şekilde düzeltir. Ancak, CRT ile yüksek dereceli sferik aberasyonlar daha yüksek olsa da, her ikisi de, geniş pupile yönelik yüksek dereceli aberasyonları benzer derecelerde artırır. Journal of Refractive Surgery (2010) 26:

3 Niçin bebekler daha düzenli şekilde göz kırpmaz? Bebeklerde göz kırpma oranı, dakikada 4 kerenin altındadır. Bunun, daha kalın gözyaşı tabakası lipit katmanına ve küçük oküler yüzey alanına sahip olmalarından kaynaklandığı öne sürülmüştür. Ancak, Bacher, 44 çocukta spontane göz kırpma oranının, oküler yüzey alanlarıyla, bakış şekilleriyle ilgili olmadığını gösterebilmiştir. Göz kırpma oranının, yetişkinlerde giderek artan kanıtların gösterdiği gibi, dopamin gibi kortikal faktörlerden kaynaklandığını öne sürmüştür. Optometry and Vision Science (2010) 87: Kontakt lensler, internal göz kırpma kontrollerinin önüne geçti Indiana Üniversitesi'nde araştırmacılar, göz kırpma oranı, beklendiği gibi, konsantre olunarak yakından bakılan bir işte azalır ve kontakt lensler, gözyaşı stabilitesini azaltırken, kontakt lens kullanılırken müzik dinleme ile konsantre olunarak yakından bakılan bir işi yapma arasında göz kırpma oranında fark olmadığını gösterdi. Bu araştırmacılar, kırılma alanının göz kırpmayı yönlendirmediği sonucuna vardı, fakat Bacher'in (2010) sonucunda olduğu gibi, göz kırpma oranı, konsantrasyon gibi kortikal faktörlerin bir kombinasyonu tarafından kontrol edilmektedir. Optometry and Vision Science (2010) 87: Pasif sigara dumanı, gözleriniz için kötüdür Diğer insanların sigara dumanına kısa süreyle (5 dakika) maruz kalmak bile, 2 saat sonra gözyaşı instabilitesinde artış ve oküler yüzeyde hasarla (flöressein ve Rose Bengal ile boyanma) ilişkilidir! Optometry and Vision Science (2010) 87: Kontakt lens ile monovizyon, yürüyüş şeklinizi etkiliyor David Elliott'ın Bradford'daki grubu, kontakt lenslerle ayarlanmış monovizyonun, yürüme hızını yavaşlattığını, yatay ayak ucu boşluğunu azaltırken, dikey ayak ucu boşluğunu artırdığını gösterdi. Bunun, muhtemelen monovizyonun yol açtığı stereopsiste azalma nedeniyle, adımların takılıp sendelemeye yol açma ihtimalini artırabileceğini öne sürdüler; bu yüzden, çalışmanın, multifokal kontakt lens kullanıcılarına uyarlanarak tekrarlanması bekleniyor. Ophthalmic and Physiological Optics (2010) 30:

4 Epi-LASIK flebinin çıkarılması, yeniden yerine konulmasından daha etkili! Epi-LASIK uygulanan yaklaşık 400 göz üzerinde yapılan ve oküler yüzeyden epiteli çıkarmak için alkol yerine epikeratom kullanılan bir çalışmada, flebin tamamen çıkarılmasının, daha hızlı iyileşmeyi teşvik ettiği ve lazer ablasyondan sonra flebin değiştirilmesinden daha az acıya yol açtığı görüldü. Araştırmacılar ayrıca, Mitomisin-C kullanımının faydalı etkisi olmadığı bulgusuna şaşırdılar. British Journal of Ophthalmology (2010) 94: İleri ön göz Optik Koherens Tomografi görüntülemesi Wang'ın özel yapım OCT'si, bu gözyaşı menisküs yüksekliği çalışmasında, ön segmentin dinamik (8Hz), yüksek çözünürlüklü görüntülemesinin diagnostik değerini ortaya koydu. American Journal of Ophthalmology (2010) 149: Ultra yüksek çözünürlüklü Optik Koherens Tomografisi, Descemet membranını görüntüleyebildi Shusha ve çalışma arkadaşları, OCT'yi kullanarak, normalden 3x kalınlığa sahip Fuch distrofisinde, Descemet membranının özelliklerini ve kalınlığını karakterize edebildi. Ophthalmology (2010) 117: Yumuşak lens uyumu, geleneksel korneal topografi ölçümleri ile iyi bir şekilde tahmin edilemiyor Video topografi ölçümleri, lens uyumunu, geleneksel merkez korneal keratometri kürvatürü ölçümünden daha iyi tahmin edebilmesine rağmen, korneal parametreler, seçilen yumuşak lens parametrelerini güvenilir şekilde tanımlamamaktadır. Optometry and Vision Science (2010) 87: Periferal korneal/sklera kürvatürü Waterloo'lu araştırmacılar, 40 adet prepresbiyopik, sağlıklı gözde, büyük çaplı GGS kontakt lenslerin tasarımını bildirmek üzere, video topografiler tarafından ölçülenin ötesinde, ortalama periferik kornea/sklera kürvatürünü betimlemek için, time-domain OKT ve Orbscan görüntüleme tekniğini kullandılar. Clinical and Experimental Optometry (2010) 93:

5 Çocuklar ve gençler tarafından kontakt lens kullanımı Adolesan ve Çocuk Sağlığında Görmeye Cesaretlendirme Uygulaması (ACHIEVE) çalışması (Amerikalılar, kısaltmalarını seviyor!), genç insanların yalnız kontakt lenslere bel bağlamadıklarını belirleyerek, ek olarak gözlük reçetesinin önemini vurguladı. Ancak, küçük yaştaki (8 yaş) lens kullanıcıları bile, günde ortalama 10 saat kontakt lens takabildi. Clinical and Experimental Optometry (2010) 93: Jüvenil İdiopatik Artrit ile Komplikasyonlar Erkek cinsiyeti ve Jüvenil İdiopatik Artritin ilk belirtisi olarak üveit, komplikasyonlar ile bağımsız olarak ilişkiliydiler, fakat başlangıç yaşı ilişkili değildi. ajo. com/current Endolteldeki presipitelerin konfokal taraması ile üveitin nedeni belirlenebilir Her çeşit üveitte benekli ve küre şeklinde endotelde presipiteler görülürken, granülomatöz tip gibi enfeksiyöz olmayan üveitte, pürüzsüz-yuvarlak presipiteler daha yaygınken, enfektif uveitte infiltratif ve dendritiform presipiteler daha yaygındı. Cornea (2010) 29: Korneanın hücresel yapısı ve aynı zamanda matrisi, korneanın dayanıklılığına katkıda bulunur Keratokonüslülerde kornea biyomekaniğini değerlendirmek için ORA cihazı kullanılarak, sağlıklı gözlerde stromanın arka yarısında, korneal direnç faktörünün keratosit yoğunluğuyla ilgili olduğu, ancak keratokonüslülerde böyle olmadığı bulundu. Cornea (2010) 29:

6 Keratokonüslülerde gerçek yaşam işlemlerine nöral adaptasyon Keratokonüslü gözler, aynı optik görüntü kalitesiyle normal gözlere göre daha yetersiz görme performansı, fakat daha iyi düzeltilmiş görme keskinliği gösterir ve bu, akla adaptasyonu getirir. Ancak; onların sonuçları, gerçek yaşama daha az benzeyen basit testlerde normallere benzerdi. Journal of Optometry (2010) 3: EN İLGİ ÇEKİCİ YAYIN MAKALE BAŞLIĞI İnsan kornea sinirlerinin yapısı ve dağılımı. British Journal of Ophthalmology (2010) 94: EN ETKİLEYİCİ BULGU Kirpiklerdeki demodeksin, yaşlanmaya bağlı göz rahatsızlığında patojenik rolü gösterildi. Memelilerde, kıl foliküllerinin içinde veya yakınında, kirpiklerde yaşayan bir tür mayt olan Demodeksin sayısı, yaş, oküler rahatsızlık ve gözyaşı instabilitesi ile artış gösterdi. Investigative Ophthalmology and Visual Science (2010): Sonraki rapor Temmuz 2010 James S Wolffsohn Profesör ve Optometri Bölümü Başkanı Aston Üniversitesi Birmingham, İngiltere

Sayı 8 Aşağıdaki klinik meslektaş denetimine tabi tutulmuş temel yayınlar incelenecektir:

Sayı 8 Aşağıdaki klinik meslektaş denetimine tabi tutulmuş temel yayınlar incelenecektir: Bausch and Lomb'un aylık araştırma güncelleme yazısına hoşgeldiniz. Bilhassa ön segment üzerine klinik oftalmik araştırmalar konusundaki deneyimlerimize dayanarak, Bausch and Lomb, bizden, her ay araştırma

Detaylı

Sayı 10 Aşağıdaki klinik meslektaş denetimine tabi tutulmuş temel yayınlar incelenecektir:

Sayı 10 Aşağıdaki klinik meslektaş denetimine tabi tutulmuş temel yayınlar incelenecektir: Bausch and Lomb un aylık araştırma güncelleme yazısına hoş geldiniz. Bilhassa ön segment üzerine klinik oftalmik araştırmalar konusundaki deneyimlerimize dayanarak, Bausch and Lomb, bizden, her ay araştırma

Detaylı

YÜKSEK MĐYOPĐLĐ HASTALARDA ĐRĐS KISKAÇLI FAKĐK ÖN KAMARA LENS ĐMPLANTASYONU SONUÇLARIMIZ

YÜKSEK MĐYOPĐLĐ HASTALARDA ĐRĐS KISKAÇLI FAKĐK ÖN KAMARA LENS ĐMPLANTASYONU SONUÇLARIMIZ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI DR. LÜTFĐ KIRDAR KARTAL EĞĐTĐM VE ARAŞTIRMA HASTANESĐ 2. GÖZ KLĐNĐĞĐ YÜKSEK MĐYOPĐLĐ HASTALARDA ĐRĐS KISKAÇLI FAKĐK ÖN KAMARA LENS ĐMPLANTASYONU SONUÇLARIMIZ Dr. MUSA ÇAPKIN UZMANLIK

Detaylı

T.C. PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GÖZ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI KERATOKONUS HASTALARINDA COMET ASSAY ANALİZİ İLE DNA HASARININ ARAŞTIRILMASI

T.C. PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GÖZ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI KERATOKONUS HASTALARINDA COMET ASSAY ANALİZİ İLE DNA HASARININ ARAŞTIRILMASI T.C. PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GÖZ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI KERATOKONUS HASTALARINDA COMET ASSAY ANALİZİ İLE DNA HASARININ ARAŞTIRILMASI UZMANLIK TEZİ DR. MEHMET CAN HIRAALİ DANIŞMAN YRD.

Detaylı

İSTANBUL TABİP ODASI NIN SÜRELİ BİLİMSEL YAYINIDIR CİLT 25 SAYI 2 2012. Göz

İSTANBUL TABİP ODASI NIN SÜRELİ BİLİMSEL YAYINIDIR CİLT 25 SAYI 2 2012. Göz İSTANBUL TABİP ODASI NIN SÜRELİ BİLİMSEL YAYINIDIR CİLT 25 SAYI 2 2012 Göz Klinik Gelişim Göz İlk Söz Bir Hazin Hürriyet Satarsın gözlerinin dikkatini, ellerinin nurunu, bir lokma bile tatmadan yoğurursun

Detaylı

Refraktif Cerrahi. Refraktif Cerrahi Çeşitleri. Göz Kırılma Kusurları. Ahmet GÜCÜKOĞLU. Miyopi

Refraktif Cerrahi. Refraktif Cerrahi Çeşitleri. Göz Kırılma Kusurları. Ahmet GÜCÜKOĞLU. Miyopi Refraktif Cerrahi Ahmet GÜCÜKOĞLU İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, İstanbul Refraktif cerrahi önce korneada başlayan, hızla artan ilgi ve güvenle uygulama

Detaylı

Kuru Göz 1. Bölüm Güncel Klinik Değerlendirme Jennifer P. Craig

Kuru Göz 1. Bölüm Güncel Klinik Değerlendirme Jennifer P. Craig Kuru Göz 1. Bölüm Güncel Klinik Değerlendirme Jennifer P. Craig Giriş Yakınlarda yayınlanmış olan Uluslararası Kuru Göz Atölyesinin (DEWS) raporunda, kuru göz, "gözyaşı ve oküler yüzeyde, rahatsızlık,

Detaylı

PRESBİYOPİNİN CERRAHİ TEDAVİSİ İÇİN ACUFOCUS CORNEAL INLAY (ACI) İMPLANTASYONUNUN ETKİNLİK VE GÜVENİLİRLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

PRESBİYOPİNİN CERRAHİ TEDAVİSİ İÇİN ACUFOCUS CORNEAL INLAY (ACI) İMPLANTASYONUNUN ETKİNLİK VE GÜVENİLİRLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ T.C. Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Göz Kliniği Şef: Prof. Dr. Ömer Faruk Yılmaz PRESBİYOPİNİN CERRAHİ TEDAVİSİ İÇİN ACUFOCUS CORNEAL INLAY (ACI) İMPLANTASYONUNUN

Detaylı

EĞİTİM DANIŞMANLARI Ali Çan Atilla Dağdeviren Gamze Çan Serdar Gürel Şebnem İlhan Zehra Dağlı 1/109

EĞİTİM DANIŞMANLARI Ali Çan Atilla Dağdeviren Gamze Çan Serdar Gürel Şebnem İlhan Zehra Dağlı 1/109 Tıpta Uzmanlık Kurulu (TUK), uzmanlık eğitiminde kullanılmak üzere çekirdek müfredat ve standartları belirlemek için Tıpta Uzmanlık Kurulu Müfredat Oluşturma ve Standart Belirleme Sistemi (TUKMOS) çerçevesinde

Detaylı

T.C. S.B.Prof. Dr. N. Reşat Belger. Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Şef: Prof. Dr. Ömer Faruk Yılmaz. Şef: Doç. Dr.

T.C. S.B.Prof. Dr. N. Reşat Belger. Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Şef: Prof. Dr. Ömer Faruk Yılmaz. Şef: Doç. Dr. T.C. S.B.Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Şef: Prof. Dr. Ömer Faruk Yılmaz Şef: Doç. Dr. Ziya Kapran LASER SUBEPİTELYAL KERATOMILEUSIS (LASEK) SONUÇLARI (Uzmanlık Tezi)

Detaylı

KATARAKT CERRAHĠSĠ SONRASI ÖN KAMARA PARAMETRELERĠNDEKĠ DEĞĠġĠKLĠKLER

KATARAKT CERRAHĠSĠ SONRASI ÖN KAMARA PARAMETRELERĠNDEKĠ DEĞĠġĠKLĠKLER T.C. ÇUKUROVA ÜNĠVERSĠTESĠ TIP FAKÜLTESĠ GÖZ HASTALIKLARI ANABĠLĠM DALI KATARAKT CERRAHĠSĠ SONRASI ÖN KAMARA PARAMETRELERĠNDEKĠ DEĞĠġĠKLĠKLER Dr. Dilek TOPAL UZMANLIK TEZĠ TEZ DANIġMANI Prof. Dr. T. Reha

Detaylı

Keratokonus Tedavi si nde Cerrahi Dışı Tedavi Yöntemler

Keratokonus Tedavi si nde Cerrahi Dışı Tedavi Yöntemler Derleme / Review International Journal of Clinical Research 2013;1(1):35-40. Keratokonus Tedavi si nde Cerrahi Dışı Tedavi Yöntemler Non-surgical Treatment Modalities of Keratoconus Hasan Ali Tufan, Baran

Detaylı

GÖRME OPTİĞİ VE REFRAKSİYON

GÖRME OPTİĞİ VE REFRAKSİYON GÖRME OPTİĞİ VE REFRAKSİYON YAZAR Doç. Dr. Ahmet ÖZER EDİTÖR - REDAKSİYON KURULU Prof.Dr. Naci EKEM Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Prof. Dr. Sumru YURDAKUL Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Doç.Dr. Ahmet

Detaylı

Optisyenliğe Giriş 1 Sınav Soruları SORU BANKASI

Optisyenliğe Giriş 1 Sınav Soruları SORU BANKASI Optisyenliğe Giriş 1 Sınav Soruları SORU BANKASI 1. Optik terimi Yunanca lisanından gelmiş olup göze ve görmeye ait anlamındadır. Optik terimi Yunanca hangi organa ait anlamında kullanılır? Kulağa ve duymaya

Detaylı

T.C. S.B.Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Şef: Prof. Dr. Ömer Faruk Yılmaz Şef: Doç. Dr.

T.C. S.B.Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Şef: Prof. Dr. Ömer Faruk Yılmaz Şef: Doç. Dr. T.C. S.B.Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Şef: Prof. Dr. Ömer Faruk Yılmaz Şef: Doç. Dr. Ziya Kapran DÜŞÜK MİYOPİDE LASIK VE LASEK SONUÇLARIMIZIN KARŞILAŞTIRILMASI (Uzmanlık

Detaylı

Bu kitabı tıp eğitimine katkıda bulunmak amacıyla bütün meslektaşlarıma armağan ediyorum.

Bu kitabı tıp eğitimine katkıda bulunmak amacıyla bütün meslektaşlarıma armağan ediyorum. Göz/1 Göz/2 Bu kitabı tıp eğitimine katkıda bulunmak amacıyla bütün meslektaşlarıma armağan ediyorum. Dualarınızda bulunmak dileğiyle Ceren ime sevgilerimle Dr. Enes Başak Göz/3 Hakkımda: Adım Enes Başak.

Detaylı

Kırma-refraksiyon kusurları ve buna bağlı net görememe, günümüzde insanları

Kırma-refraksiyon kusurları ve buna bağlı net görememe, günümüzde insanları DERLEME Hacettepe Tıp Dergisi 2004; 35:187-194 Excimer laser; oftalmolojinin hizmetinde 20 y l Mehmet Orhan 1 1 Prof. Dr., Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, Ankara Kırma-refraksiyon

Detaylı

Refraktif ameliyata LASIK-e hazırlanan hasta için bilgi ve onam formu Laser Göz Merkezi KUBATİ

Refraktif ameliyata LASIK-e hazırlanan hasta için bilgi ve onam formu Laser Göz Merkezi KUBATİ 1. Genel bilgi Kısa bir süre önce DSÖ-Dünya Sağlık Örgütü ametropiyi (diyoptri için kullanılan medikal terim) engellilik kategorisine giren kusur olarak nitelendirilip bu şekilde hisseden hastalara çözüm

Detaylı

GÖZLERİNİZ BİZİM İÇİN DEĞERLİ. Sağlıklı ve keyifli bir yaz geçirmeniz dileğiyle. Prof. Dr. Kazım Devranoğlu

GÖZLERİNİZ BİZİM İÇİN DEĞERLİ. Sağlıklı ve keyifli bir yaz geçirmeniz dileğiyle. Prof. Dr. Kazım Devranoğlu Vision Editörden GÖZLERİNİZ BİZİM İÇİN DEĞERLİ Bizleri hayata bağlayan en önemli organlarımızdan biri gözlerimiz. Dünyanın tüm güzelliklerini, hayatın tüm renklerini onlar sayesinde görüyoruz. Her organımızda

Detaylı

Sağlıkta Nabız Dergisinin Değerli Okurları

Sağlıkta Nabız Dergisinin Değerli Okurları 2012 / Sayı: 31 ED TÖRDEN Sağlıkta Nabız Dergisinin Değerli Okurları Sa l kta Nab z Aktüel ve Sosyal T p Dergisi 2012 / Say : 31 ISSN 1308 6006 stanbul Sa l k Mensuplar Derne i Ad na SAH B ; Opt. Dr.

Detaylı

TRIO Journal MERHABA... Optik Akademik Dergi

TRIO Journal MERHABA... Optik Akademik Dergi TRIO Journal E-DERGİ Sayı: 1 TEMMUZ 2015 Optik Akademik Dergi Türkiye de Optik Eğitimi Prof.Dr.A.Necmeddin YAZICI Optisyenlik Mesleği Etik Kuralları ve Geleceği Yrd. Doç. Dr. İsmail Hakkı OCAK Akıllı Gözlükler

Detaylı

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 17 / SONBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: TANSİYON HAKKINDA HERŞEY

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 17 / SONBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: TANSİYON HAKKINDA HERŞEY SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 17 / SONBAHAR 2014 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: TANSİYON HAKKINDA HERŞEY TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anestiziyoloji Ağrı Kliniği Aile Hekimliği

Detaylı

KONTAKT LENS Prof. Dr. Güzin İSKELELİ İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Prof. Dr. Ayfer KANPOLAT Ankara Üniversitesi Doç. Dr. Esin FIRAT Ankara SB. Ulucanlar Eğitim Hastanesi Doç. Dr. İzzet

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

KONVANSĐYONEL VE BĐMANÜEL MĐKROĐNSĐZYONEL FAKOEMÜLSĐFĐKASYON CERRAHĐLERĐNĐN SERT KATARAKTLARDAKĐ SONUÇLARI

KONVANSĐYONEL VE BĐMANÜEL MĐKROĐNSĐZYONEL FAKOEMÜLSĐFĐKASYON CERRAHĐLERĐNĐN SERT KATARAKTLARDAKĐ SONUÇLARI T.C BAKIRKÖY EĞĐTĐM VE ARAŞTIRMA HASTANESĐ GÖZ HASTALIKLARI KLĐNĐĞĐ Tez Yöneticisi Op. Dr. F.Ulviye YĐĞĐT KONVANSĐYONEL VE BĐMANÜEL MĐKROĐNSĐZYONEL FAKOEMÜLSĐFĐKASYON CERRAHĐLERĐNĐN SERT KATARAKTLARDAKĐ

Detaylı

Koroner Arter Hastalık Tedavisi Rehberi

Koroner Arter Hastalık Tedavisi Rehberi Koroner Arter Hastalık Tedavisi Rehberi KORONER ARTER HASTALIK TEDAVİSİ REHBERİ Kalbiniz, vücudunuza her gün 3.000 galon kan taşımaktan sorumlu, güçlü kaslı bir pompadır. Diğer kaslar gibi kalbinizin de

Detaylı

SAĞLIKTA ADRES BAŞ KENT SAYI 11 / BAHAR 2013. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır.

SAĞLIKTA ADRES BAŞ KENT SAYI 11 / BAHAR 2013. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. BAŞ KENT SAĞLIKTA ADRES SAYI 11 / BAHAR 2013 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anestiziyoloji Ağrı Kliniği Aile Hekimliği Beyin ve Sinir Cerrahisi Çocuk Cerrahisi

Detaylı

GÖZ HASTALIKLARI HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ 2011

GÖZ HASTALIKLARI HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ 2011 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ GÖZ HASTALIKLARI HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ 2011 Derleyenler: Düzenleyenler: Doç. Dr. Gamze MEN Hem. Narin ÖZÇİFTÇİ Doç. Dr. Önder KALENDERER Hem.

Detaylı

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ GÖZ SİNYAL İZLEYİCİLERDE KURULUM 523EO0294 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

o o o o o o o o o o o Bu hastalıklarda serum Homosistein konsantrasyonunda yükseklik sorumlu tutulmaktadır. Eksfoliatif Vaskülopati??

o o o o o o o o o o o Bu hastalıklarda serum Homosistein konsantrasyonunda yükseklik sorumlu tutulmaktadır. Eksfoliatif Vaskülopati?? EGE GLOKOM Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Glokom Birimince Hazırlanmıştır Sayı:4, Ekim 2006 Sayın meslektaşlarımız, Ege Glokom Gazetesi 2006-2007 çalışma takviminde de aylık olarak sizlere sunulmaya devam

Detaylı