BİTKİ MATERYALİ-2 5. HAFTA. Dr. Sergun DAYAN

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİTKİ MATERYALİ-2 5. HAFTA. Dr. Sergun DAYAN"

Transkript

1 BİTKİ MATERYALİ-2 5. HAFTA Dr. Sergun DAYAN

2 FAM: HAMAMELİDACEAE GENUS: LİQUİDAMBAR Yaprak döker Tek evciklidir Yapraklar elsi 3-7 lopludur Erkek çiçekler kurullar halinde bulunur. Dişi çiçeklerde topaç şeklinde bir arada bulunur ve uzun bir sap ile aşağıya sarkar. Meyve küre şeklinde gürz gibidir, dağılmaz. 3 türü bulunur

3 Liquidambar orientalis Mill. (Sığla-Anadolu sığlası- Günlük Ağacı ) Ağaç ve çalı halinde odunsu bitkilerdir. kışın yapraklarını dökerler. 25 m.'ye değin boylanabilirler. Meyve kapsüldür. Tohumlar çoğu kez kanatlıdır. Yaprakları çınara benzer. Fakat daha küçük bir yapıya sahiptir. Yaprakları 5 lopludur ve uçları küt yada sivricedir. Yaprak kenarları kaba dişli üst yüzü parlak yeşildir.yavaş büyür ve iyi sürgün verir. Çıplak köklü fidan olarak dikilebilir. Parklara, özel ve tüzel kişilerin geniş bahçelerine dikilebilir. Havuz, çeşme, dere ve su kanalı gibi su kaynaklarının yakınına getirilebilir. Nemli, besin maddelerince zengin derin toprakları severler. Rutubet istekleri fazladır.

4 Liquidambar orientalis Mill. (Sığla-Anadolu sığlası- Günlük Ağacı ) Günümüzde sadece Batı Anadolu'da Muğla-Marmaris arasında dar bir sahada doğal yayılış gösterir. Dünyanın diğer kesimlerinde ise Amerika ve Çin'de doğal olarak yayılış gösteren Liguidambar cinsine ait taksonlar,paleontolojik bulgulara göre Tebeşir, Tersiyer,Pleistosen ve Eosen devirlerinde Kuzey Amerika ve Eurasya'nın geniş kesimlerinde bulunmaktaydı. Sığla ağacı esasında üçüncü zamandan kalma endemik bir türdür. Bu özelliğiyle aynı zamanda Reliktdir (eskiden daha geniş alanlarda bulunurken alanı daralmış). Sığla ağaçları gövdelerinde normal olarak bulunmayan, yaralanma sonucu oluşan travmatik (yaralanma) balsam kanalları oluşur. Bu balsamından dolayı bu ağaca Latince Liquidus (sıvı) ve Arapça, Amber (kokulu) sözcüklerinden yararlanılarak Liquidambar adı verilmiştir.

5

6

7

8

9

10

11

12 Liquidambar styraciflua L. (Sweet Gum, American Storax) (Amerika sığlası) Boylu gençken dik büyümeli, boşluklu ve şemsiyemsi tepelidir ve hızlı büyür. Bitki 5 yaşında 2 m, 20 yaşında 4m kök yayar. Gövde, dolgun ve düzgün yapıdadır. Kırmızı- kahve sürgünlü ve mantar oluşumu gösteren büyük bir ağaçtır. Gövde kabukları yaralandığında balsam kanalları oluşur ve yaralardan sığla yağı denen kokulu bir sıvı akar, bu sıvı yan ürün olarak hasat edilir ve esansların ana maddesini oluşturur, bu nedenle parfümeride kullanılır. Yaprakları 15 cm geniş, el ayası biçimli ve 5 loblu, üst yüzü parlak yeşil, sonbahar renklenmesi açık sarı, karmin kırmızı- yeşil hatta menekşe renkli ve çok caziptir, sürgünleri üzerinde tek tek bulunur ve uzun süre dallarda kalır. Tomurcuklar yumurta biçiminde olup, koyu kahve renklidir Çiçekleri yeşilimsi-sarı renkli çiçek kurulu 2cm çapta bir başçık durumundadır, az dikkat çeker. Küremsi meyveleri 2-3 cm çapta uzun saplı kapsul biçimli sert ve sivri uçludur. 1-2 adet kanatlı olan tohumların bulunduğu her bir kapsul açılır tohumlar dökülür. Nem nem isteği fazladır. Güneşli yarı gölge yerleri sever. Toprak Kuru ve taze topraklarda iyi yetişir. L. S. rotindifolia Rehd., L. S. pendula Rehd.

13

14

15

16

17

18 GENUS: PARROTİA Parrotia persica: İran demir ağacı Sonbaharda sarı kırmızı kahverengi sonbahar renklenmesi vardır Gri kabuk genç iken düz sonra tabakalar halinde çatlaklıdır Yapraklar elips ya da yumurta biçimlidir Parlak kırmızı anterlere sahip çiçekler kış sonunda açar Kapsül meyvede boynuzumsu çıkıntılar bulunur

19 Parrotia persica iran demir ağacı Çiçekleri yapraklanmadan önce açar. Kışın yaprağını döken, çoğunlukla boylu çalı veya 7-8 metreye kadar boylanabilen ufak bir ağaçtır. Yaşlı sürgünler kırmızı-esmer renktedir. Tomurcuklar koyu esmer renkli ve tüylüdür. Yaprakları yumurta biçiminde, yuvarlakça, ucu küt, üst yüzü koyu, alt yüzü açık yeşildir. Her iki yüzünde de yıldız tüyler vardır. Sonbaharda dökülmeden önce çok güzel kırmızı sarı renk alır. İlkbaharda yapraklanmadan önce çiçek açar. Çiçekler küçük, çok sayıda başçıklar halinde olup brakteler kahve, çiçek tozu torbaları parlak koyu kırmızı renktedir.

20

21

22

23

24

25

26

27 FAM: HİPPOCASTANACEAE GENUS: AESCULUS Atkestaneleri Kuzey Amerika, Güneydoğu Avrupa ve Batı Asya'da yetişen atkestanelerinin 25 kadar türü vardır; çoğunlukla ağaç ve ağaççıklardır; geniş bir tepeye ve kaba bir dokuya sahiptirler, iyi aile ve kitle ağacı olurlar. Atkestaneleri rutubetli, drenajı iyi topraklarda iyi gelişir, ışık ağacıdırlar. İlk yıllardan sonra gelişmesi hızlanır. Atkestaneleri cadde, bulvar ve yol ağacı olarak eskiden beri kullanılırlar ve kentin kirli havasına, tuz etkilerine ve mekanik zararlara dayanıklıdırlar. Ancak köklerinin kaldırımları, tretuvarları parçalaması, meyva ve diğer döküntüleri dolayısıyla zamanımızda bu konuda daha az tercih edilir olmuşlardır. Park ve yeşil alanlarda ve yoğun olan gölgesinden faydalanılmak üzere soliter ağaç olarak yaygın şekilde kullanılırlar.

28 Aesculus x carnea (kırmızı çiçekli at kestanesi) m boyunda olup ülkemizde de görülen bir türdür. Sıcak, güneşli ve gölgeli yerlerde, derin ve taze topraklarda iyi yetişir. İyi bir park ve kitle ağacıdır. Aynı zamanda soliter olarak ta kullanılır. Çiçekleri kırmızıdır Meyve kabuğu dikenzis veya az dikenlidir

29

30

31

32

33 Aesculus hippocastanum L. (Beyaz Ç. Atkestanesi) m. boylarında, yuvarlak tepeli bir ağaçtır. Yaprakları ışınsal tüysü, 5-7 yaprakçıktan oluşup, kenarları çift sıralı dişlidir. Çiçekleri kuru halinde dik durur ve beyaz renklidir. Kapsul meyve kestaneye benzer ve kabuk dikelidir. Yetişme muhiti istekleri azdır. Çıplak köklü fidan olarak dikilebilir. Parklara, özel ve tüzel kişilerin geniş bahçelerine dikilebilir. Nemli ve besin maddelerince zengin derin toprakları sever.

34 Varyeteleri *Baumannii/Flore-plena: m boy piramit bir tepe yapar. Yaprakları cm uzunluğunda, 5-7 parçalı, koyu yeşil, çiçekleri katmerli, beyaz ve bol sayıdaki çiçek kurulu 15 cm uzunluğunda ve dik, çiçeklenme süresi uzundur. Meyve tutmaz, bu nedenle trafik yolları için uygundur. Derin, normal topraklarda ve güneşli yarı gölge yerlerde yetişir. Park ve alle ağacı olarak yada soliter kullanılır. *Pumila: Bodur formludur. *Pyramidalis: piramit fomlu ve sivridir. *Schirmkoferi: sarı-kırmızı çiçeklidir. *Variegata: sarı alacalı yapraklıdır.

35

36

37

38

39

40

41 FAM: LAURACEAE 45 cins ve 1100 kadar tür içerir Çoğunluğu herdem yeşil bazıları yaprak döken türler içerir Yapraklar sade tam kenarlı ve deri gibi serttir Çiçekler erdişi veya bir cinsli iki evciklidir

42 GENUS: CİNNAMOMUM Herdem yeşil ağaç ve çalılardır Asya ve avustralyada yetişen 50 kadar türü vardır Çoğu aromatik ve tıbbi bitkidir Birkaçı süs bitkisi olarak kullanılır

43 Cinnamomum camphora Kafur ağacı Kategori : Yaprak dökmeyen geniş yapraklı ağaç. Fiziksel Özellikler :Optimum şartlarda m boy, 5-6 m çap yapan ağaç türüdür. Parlak yeşil renkli, uçları sivri yaprakları vardır. Yaprak kenarları dalgalıdır. Çok dallı ve dik duruşludur. Güneş İsteği : Tam güneş ve yarı gölge bitkisidir. Çiçek Zamanı ve Rengi : Üzüm salkımı şeklinde kurullardan oluşan küçük krembeyaz renkli çiçekleri ilkbahar-yaz aylarında uzun süre bitki üzerinde kalır. Meyve Zamanı ve Rengi :Çekirdekli, yuvarlak ve sert meyveleri olgunlaştıklarında parklak siyah renktedirler. Özellikleri : Tropik iklim bitkisidir. Akarsu kıyılarında nemli alanlarda ideal gelişim gösterirler. Odunlarının kesilmesi ile uçucu yağlar elde edilir ve alternatif tıpta aranan bitkilerdendir.

44

45

46

47

48

49 GENUS: LAURUS Defneler 8-15 m kadar boylanan herdem yeşil ağaçlardır Yapraklar tam kenarlı ve kısa saplıdır Deri gibi serttir Çiçekler bir cinsli iki evciklidir Meyve üzümsüdür

50 Laurus nobilis L. (Akdeniz defnesi) Herdem yeşil, 8-10 m. boylarında küçük bir ağaçtır. Yuvarlak tepeli ve sık dallıdır. Gövde kabuğu koyu gri, siyahımsı ve düzgündür. Yapraklar dar, her iki uca doğru sivrilmekte, kenarları hafif dalgalıdır. Üzümsü meyve yeşilimsi, olgunlaşınca koyu siyahtır. Makasa uygundur. Parklara, özel ve tüzel kişilerin geniş bahçelerine dikilebilir. Canlı çit ve rüzgar perdesi olarak kullanılabilir. Aurea çeşidinin yaprakları sarı alacalı, Undulata çeşidinin yaprakları ondülelidir. İkiside soliter kullanılır.

51

52

53

54

55

56

57

58

59 FAM:LEGUMİNOSAE 550 cinse dahil trü vardır. Otsu, çalımsı ve odunsu türler içerir. Bitkiler aleminin en büyük ikinci familyasıdır Herdem yeşil veya yaz yeşilidirler Yapraklar tüysü veya nadir olarak basittir Legümen meyve taşırlar

60 GENUS: ACACİA gerçek akasyalar Ağaç veya çalı biçimlidirler. Yapraklar çift katlı tüysüdür. Çoğunlukla gövde de dikenler vardır.

61 Acacia cyanophylla Lindl. (Kıbrıs Akasyası) 8m. boy ve yuvarlak gevşek ve yuvarlak bir tepe (Q 4m) yapar. Kalın sarkık dalları, koyu yeşil ve pürüzlü kabuğu vardır. Herdem yeşil yaprakları, derimsi mavi-yeşil renkli, sapı ile cm uzunluğundadır. Hızlı büyür, kuvvetli kök ve kütük sürgünü verir. Güneşli ve yarı-gölge yerlerde, kuru-taze topraklarda yetişir. Sıcak ve ışık,isteği yüksek, rüzgara dayanıklıdır. Ülkemizde ve Kıbrıs ta kıyı kumullarının tutulması ve ağaçlandırılmasında kullanılır.

62

63

64

65

66

67 Acacia dealbata Link. (Yalancı mimoza, Gümüşi akasya) Yanlışlıkla mimoza adını almıştır m arasında boy yapabilir. Sıcak deniz iklimlerinde soliter olarak bulunur. Ocak-Mart arasında çiçek açarlar, çiçek dalları kesilerek, vazolarda kullanılabilir. Çiçekleri sarı renkli, kokuludur Donlara ve rüzgara duyarlıdır.

68

69

70

71

72

73

74

75 Acacia farnesiana kokulu mimoza Yaprak döken boylu çalı Boyu metre Çapı metre Bileşik yapraklıdır Çiçek Rengi Sarı Çiçeklenme Zamanı Yaz sonu Sonbahar başı Sonbahar ortası Sonbahar sonu KULLANIM ALANLARI Kırsal Kullanım Alanları Bozuk alanlar Endüstriyel Alanlar Karayollar/Otoyollar Katı atık alanlar Kumsal alanlar Şevler Kentsel Kullanım Alanları Çatı Bahçeleri / Avlular Kent parkları Mahalle parkları Sahil bantları Diğer Kullanım Alanları Peyzaj TarzıÇöl bahçesi / Kaya bahçesi - Doğal tarzda bahçeler KULLANIM AMACI Mühendislik İşlevleri Gölge sağlama - Görsel perdeleme - Rüzgar kıran - Sınırlama - Toprak Islahı - Mimarlık İşlevleri Alan doldurucu - Bitki katmanları oluşturma - Doğallaştırıcı - Masif bitkilendirme - Soliter

76

77

78

79

80

81 Acacia retinoides izmir mimozası Herdemyeşil 3-4 m boylanan çalı Basit yapraklı ve sarı çiçeklidir Gövde gri ve düzdür Sürgünlerde diken bulunmaz Kırsal Kullanım Alanları: Bozuk alanlar Endüstriyel Alanlar Katı atık alanlar Kumsal alanlar Şevler Kentsel Kullanım Alanları: Çatı Bahçeleri / Avlular Kent parkları Mahalle parkları Meydanlar Otoparklar Refüjler Sahil bantları Yollar/Caddeler Peyzaj Tarzı Çöl bahçesi / Kaya bahçesi - Doğal tarzda bahçeler - Tropikal bahçeler Kullanıma İlişkin Notlar: Güneşi ve sıcağı sever. Akdeniz ve Ege bölgesinde park ve bahçe tanziminde kullanılır.

82

83

84

85

86 GENUS: ALBİZZİA Yaprak dökerler Yapraklar iki katlı tüysüdür cm boyunda bakla meyve taşırlar

87 Albizzia jülibrissin Duraz. (Gülibrişim) Kışın yapraklarını dökmesiyle Akasyalar'dan ayrılır. Yapraklar çift katlı tüysüdür m. boylarında dağınık tepeli bir ağaçtır. Çiçekleri çok güzel, açık pembe renginde, uzun saplıdır. Haziran ve Temmuz'da çiçeklenir. Çıplak köklü fidan olarak kullanılabilir. Parklara, özel ve tüzel kişilerin geniş bahçelerine dikilebilir. Gölgeye dayanıklıdır. Nemli ve besin maddelerince zengin derin toprakları tercih eder.

88

89

90

91

92

93

94 GENUS: BAUHİNİA 6-12 m boy, 3-6 m çap yapabilirler Yaprak lobülerdir Kırmızı, pembe, sarı, mor çiçekleri bulunabilir

95 Bauhinia purpurea (Kelebek Ağacı=Pembe çiçekli Orkide Ağacı) Küçük- orta boylu bir yaprak döken, kısa gövdeli, yayvan, yuvarlak taçlı bir ağaçtır. Doğal yetişme alanlarında m ye kadar taç yapabilir cm çapında, 2 loblu, damarlı gri yeşil yuvarlatılmış kanatlı kelebek şeklinde yaprakları vardır. Gövde rengi gri-kahvedir. Yapısı birkaç gövde yapıp çalı şeklinde gelişmeye müsaittir. Kabuğun içi pembemsidir. İlkbaharda çiçeklenir. Çiçekleri orkideye benzer, kısa saplı ve gayet gösterişlidir, cm çapındadır, 5 petallidir. 5 kıvrık erkek organ,1 dar uzun, yeşilimsi dişi organ vardır. Eflatun- pembe renktedir. Petaller çiçek tablasının başında dardır, sonra genişler. Çiçeklenme sonrası tohum baklaları oluşur, her birinde tohum vardır.baklalar düz ve serttir. Fidan 2-3 yaşına gelince çiçeklenme başlar. Tropikal- Subtropikal iklim ağacıdır C arası yetişir m rakıma kadar yetişir. Yıllık Yağış İsteği: mm Tam güneşli yerlerde iyi gelişir, hafif gölgeyi tolore eder. Kumlu, tınlı, çakıllı, iyi drene olan, asidik (ph ) karakterli topraklarda iyi gelişir.

96

97

98

99

100

101

102

103 GENUS: CAESALPİNİA Caesalpinia gillesii (=Poinciana gilliesii) (Bodur Akasya= ASLAN BIYIĞI Anavatanı Güney Amerika. Halk arasında bodur akasya, paşa bıyığı, cennet çiçeği, cennet kuşu, tavus çiçeği, aslan bıyığı gibi bir çok isimle bilinmektedir. Kışın yaprağını döken bodur akasya, 4 metreye kadar boylanabilir. Yaz başında çiçeklenmeye başlar ve salkım halindeki çiçekler yaz sonuna kadar açar. Ilıman bölgelerde yetişir. -3 dereceye kadar dayanıklı olsa da dona karşı dayanıksızdır. Ayrıca güneşi ve suyu sever. Bu sebepten dolayı dona karşı korunaklı güneşi tam olarak alan açık alanlarda iyi bir gelişme gösterir. Tohumları zehirlidir. Mineral yönünden zengin, nemli ve kumlu toprakları sever.

104

105

106

107

108

109

110 GENUS: CERATONİA Tek türü bulunur. Çok gövdelidir. Bakla tipi meyvesi vardır. Yapraklar tüysüdür. Anadoluda yetişir. C. Siliqua (keçi boynuzu)

111 Ceratonia siliqua L. (Keçi boynuzu, Harnup) Doğu Akdeniz ve adalarda doğal yayılışı vardır. 6-10m boyunda geniş tepeli bir ağaçtır. Meyve ve tohumları nedeni ile kültüre alınmış bir bitkidir. Kazık kök yapısına sahiptir. Herdemyeşil tek tüysü yapraklar deri gibi serttir. Yaprakların kenarları düz, üst yüzleri parlak yeşil, alt yüzü kırmızı kahverengidir cm. boyundaki meyveleri serttir. Gövde gri esmer renktedir. Sürgünleri ince kahverengidir. Kabuğu oldukça taneli ve çatlaklıdır. Taşlık ve kalkerli arazilerdeki kullanımında başarılı sonuçlar verir. Salkım ya da kedicik tipindeki çiçek kurulları yaşlı dallar üzerinde yan durumlu olarak yer alır. Çiçeğin taç yaprakları yoktur. Çanak küçük, beş parçalı, etamin uzun flamentli ve beş adettir. Sıcak iklimi sever, nem isteği az ışık isteği fazladır. Kumlu topraklarda yetişir. Budama yapılabilir.

112

113

114

115

116

117

118 GENUS: CERCİS Cercis siliquastrum L. (Erguvan=Judas tree) Akdeniz bölgesi doğal yayılış alanıdır. Çoğunlukla boylu çalı ya da 7-8 m.'ye ulaşan küçük bir ağaçtır. Bazaende çalı formunda da olabilir. Genç sürgünler ve yaprak sapları kırmızı esmerdir cm. büyüklüğündeki yapraklar dairemsi, tam kenarlı ve böbrek şeklindedir. 9 cm uzunlukta 12 cm kadar genişliktedir. Çiçeğin kendine özgü erguvani bir rengi olup ilkbaharda yapraklanmadan önce açarlar. Gövdesi kahve renginde veya grimsidir. Meyveleri fasulye görünüşünde 9-10 cm uzunluğunda 2,5 cm genişliğinde kızılsı kahve rengindedir. Yavaş büyür ve saçak köklüdür derece sıcaklık ister, nem isteği fazladır, bol ışık ister, yarı gölge ve korunaklı yerlerde de yetişir, kireçli topraklarda, ağır ve bataklık topraklarda yetişibilir. Yol ağacı olarak kullanılabilir. Çıplak köklü fidan şeklinde kullanılabilir. Parklara, özel ve tüzel kişilerin geniş bahçelerine dikilebilir. Güneye bakan yamaçlarda ve kalkerli arazide yetişebilir. Varyeteleri: Cercis siliquastrum var.album (beyaz çiçekli erguvan)

119

120

121

122

123

124

125

126

127 GENUS: ERYTHRİNA Eriythrina crista-galli L. Mercan ağacı 7-8 m boylanan küçük ağaç Gövde çatlaklı ve dallar dikenlidir Yaprak 3 lü bileşiktir 3-4 cm koyu kımızı çiçekleri vardır Yaz boyu ağaç üzerinde kalırlar Bakla tip meyve kıvrık şekillidir

128

129

130

131

132

133

134 GENUS: GLEDİTSCHİA Çift katlı tüysü yaprakları vardır. Çiçek kurulları sarkıktır. Meyve açılmayan bakla tipindedir. Sürgünler dikenlidir.

135 Gleditsia triacanthos (Glediçya, Üç dikenli akasya ) m. boylara ulaşan, gövde ve dallarında çoğunlukla üçlü çatallı parlak kahverengi sivri uçlu dikenleri bulunan bir ağaçtır. Yapraklar tek ya da çift katlı tüysüdür. Çiçekler yeşilimsi, küçük ve hemen hemen sapsızdır. 4-5 cm. boyunda salkım halinde bulunurlar. Budamaya uygundur. Çıplak köklü fidan olarak dikilebilir. Canlı çit veya rüzgar perdesi olarak kullanılabilir. Taşlık, kayalık, meyilli ve güneşli bakılara uyum sağlayabilir. Parklara, özel ve tüzel kişilerin geniş bahçelerine dikilebilir. Moraine hızlı gelimelidir. Ruby Lace çeşidinin genç odunu kırmızı renklidir. Shedamaster çeşidi, daha hızlı bir gelişme gösterir. Sunburst çeşidi, altın sarısı rekte yaprakları vardır.

136

137

138

139

140

141

142

143 GENUS: PARKİNSONİA 20 kadar türü vardır. Yaprak dökerler. Çiçekler aşağı sarkan salkım biçimlidir.

144 Parkinsonia aculeata ibrişim akasya Boyu 7-8 metre, Çapı metre Yaprak Döken, bileşik yapraklı Erdişi çiçekler sarı turuncu renktedir 3-5 cm boyundaki çiçekler önce pembe sonra kahverengidir KULLANIM AMACI Mühendislik İşlevleri: Gölge sağlama - Sınırlama - Mimarlık İşlevleri: Alan doldurucu - Bitki katmanları oluşturma - Doğallaştırıcı - Fon bitkisi - Geçiş bitkisi - Odak bitkisi - Soliter Ek Özellikler: Gösterişli çiçekler - İlginç silüet -

145

146

147

148

149

150 GENUS: ROBİNA yalancı akasyalar Yaprak dökerler Yalınkat tek tüysü yaprakları vardır. Yaprak sapının iki yanında dikenler bulunur Çiçekler aşağıya sarkan kurul oluşturur Beyaz sarımsı veya pembe çiçekler bulunur Hoş kokuya sahiptirler

151 Robinia pseudoacacia L. Yalancı akasya HABİTUS: Şekli: Dikey - Dağınık Boyu: metre Çapı: metre YAPRAK: Yaprak Döken Yaprak Tipi: Bileşik Yaprak Rengi: Yeşil Yaprak Güz Rengi: Sarı ÇİÇEK: kurul boyu 5-10 cm, Çiçek Kokulu, Çiçek Rengi Beyaz-Krem Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar ortası İlkbahar sonu Yaz başı KULLANIM ALANLARI Kırsal Kullanım Alanları: Bozuk alanlar Endüstriyel Alanlar Karayollar/Otoyollar Katı atık alanlar Şevler Tarımsal alanlar Yabani hayatı alanları Kentsel Kullanım Alanları: Kent parkları Mahalle parkları Otoparklar Refüjler Yollar/Caddeler KULLANIM AMACI: Gölge sağlama - Görsel perdeleme - Rüzgar kıran - Ses perdelemesi - Sınırlama - Toprak Islahı - Yaban hayatına destek Mimarlık İşlevleri : Alan doldurucu - Bitki katmanları oluşturma - Doğallaştırıcı - Fon bitkisi - Masif bitkilendirme - Soliter

152

153

154

155

156

157 Robinia hispida pembe çiçekli yalancı akasya Yaprak döken m boylu ağaç Salkım şeklinde pembe çiçekleri vardır 7-11 yaprakçıklı bileşik yaprakları vardır Meyve bakla şeklindedir

158

159

160

161

162

163 GENUS: SOPHORA Sophora japonica L. (Sofora) Büyüme Formu AĞAÇ - Anavatanı "Çin, Kore" HABİTUS Şekli Yuvarlak -Sarkık - Dağınık Boyu metre Çapı metre YAPRAK Yaprak Dökme Yaprak Döken Yaprak Tipi Bileşik Yaprak Şekli Yumurta Yaprak Büyüklüğü Orta [5-10 cm] Kırsal Kullanım Alanları: Bozuk alanlar Endüstriyel Alanlar Katı atık alanlar Kentsel Kullanım Alanları: Çatı Bahçeleri / Avlular Kent parkları Mahalle parkları Meydanlar Otoparklar Refüjler Sahil bantları Yollar/Caddeler

164

165

166

167

168

169

170

171 GENUS: TAMARİNDUS Tamarindus indica L m kadar boylanır Yapraklar tüysüdür Salkım halinde gösterişli çiçekler soluk sarı kırmızı beneklidir

172

173

174

175

176

177

178 kaynakça YALTIRIK F., EFE A., 2000, DENDROLOJİ GYMNOSPERMAE- ANGİOSPERMAE, 2. BASKI, İSTANBUL. ÖZDEMİR T., 2003, SİSTEMATİK BOTANİK, BİROL BASIN YAYIN DAĞITIM, 1. BASKI, İSTANBUL. AKMAN Y., KETENOĞLU O., KURT L., GÜNEY K., HAMZAOĞLU H., TUĞ G. N., 2007, ANGIOSPERMAE KAPALI TOHUMLULAR-, PALME YAYINCILIK, ANKARA. MAMIKOĞLU N. G., 2012, TÜRKİYENİN AĞAÇ VE ÇALILARI, 5. BASKI, NTV YAYINLARI, İSTANBUL.

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 18.04.2016

Detaylı

2-3 metre kadar boylanabilen, bol dallı bir çalıdır. Kışın yapraklarını döker. Dalları köşeli ve dikenlidir.

2-3 metre kadar boylanabilen, bol dallı bir çalıdır. Kışın yapraklarını döker. Dalları köşeli ve dikenlidir. BERBERİDACEAE FAMİLYASI A. BERBERİS KADIN TUZLUĞU Herdemyeşil ya da yaprak döken türleri bulunan Berberislerin genellikle sürgünleri dikenlidir. Yaprak boyu, şekli vb. türlere göre değişiklik gösterir.

Detaylı

Picea (Ladin) Picea abies (Avrupa Ladini) Picea orientalis (Doğu Ladini) Picea glauca (Ak Ladin) Picea pungens (Mavi Ladin)

Picea (Ladin) Picea abies (Avrupa Ladini) Picea orientalis (Doğu Ladini) Picea glauca (Ak Ladin) Picea pungens (Mavi Ladin) Picea (Ladin) 1 Picea abies (Avrupa Ladini) Picea orientalis (Doğu Ladini) Picea glauca (Ak Ladin) Picea pungens (Mavi Ladin) Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR SAÜ PMYO 19.12.2012 Picea (Ladin) 2 Picea (Ladin)

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 04.05.2015

Detaylı

Quercus ilex L. (Pırnal meşesi)

Quercus ilex L. (Pırnal meşesi) Yayılışı: Quercus ilex L. (Pırnal meşesi) Genel coğrafi yayılış alanı Batı Akdeniz kıyılarıdır. Ülkemizde, İstanbul, Zonguldak, Sinop, Çanakkale, Kuşadası nda 0-450 m ler arasında Carpinus, Laurus, Phillyrea

Detaylı

İSMAİL ŞENEL MADEN Y. MÜH. (ODTÜ) DOĞA VE KUŞ GÖZLEMCİSİ

İSMAİL ŞENEL MADEN Y. MÜH. (ODTÜ) DOĞA VE KUŞ GÖZLEMCİSİ İSMAİL ŞENEL MADEN Y. MÜH. (ODTÜ) DOĞA VE KUŞ GÖZLEMCİSİ simsirsever@gmail.com 533 426 03 03 NELER GÖRECEĞİZ DİŞBUDAKLAR AKASYALAR KOKARAĞAÇ ATKESTANELERİ ÖKALİPTUS SOFORA GLADİÇYA KARABİBER AĞACI DİŞBUDAKLAR

Detaylı

GENUS: Convolvulus (gündüz güzeli, gündüz sefası)

GENUS: Convolvulus (gündüz güzeli, gündüz sefası) BİTKİ TANIMA III FAM: CONVOLVULACEAE Dik sarılıcı otsu veya çalılardır. 1000 kadar türü vardır. Yapraklar sarmal dizilişlidir. Basit veya ender olarak tüysüdür. Taç yapraklar birleşmiş hunu biçimlidir.

Detaylı

BİTKİ TANIMA 2. Dr. Sergun DAYAN

BİTKİ TANIMA 2. Dr. Sergun DAYAN BİTKİ TANIMA 2 Dr. Sergun DAYAN MONOCOTYLEDONAE FAM: GRAMİNEAE Buğdaygiller (Poaceae), tohum kabuğu, meyve kabuğu ile bitişiktir. sapları boğumlu ve ekseriya içi boştur. başakçıklar,

Detaylı

GENUS: ABİES (GÖKNARLAR)

GENUS: ABİES (GÖKNARLAR) Bitki tanıma I 1 GENUS: ABİES (GÖKNARLAR) Yaklaşık 35-40 türü bulunur. Ülkemizde doğal olarak 4 türü yetişir. Herdem yeşildir. Dallar gövdeye çevrel dizilir. Kabuk gençlerde düzgün yaşlılarda çatlaklıdır.

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ KALECİK MESLEK YÜKSEKOKULU PEYZAJ ve SÜS BİTKİLERİ PROGRAMI BİTKİ TANIMA III DERSİ DERS NOTU- 10

ANKARA ÜNİVERSİTESİ KALECİK MESLEK YÜKSEKOKULU PEYZAJ ve SÜS BİTKİLERİ PROGRAMI BİTKİ TANIMA III DERSİ DERS NOTU- 10 Muscari botryoides (Üzüm sümbülü) Familya: Liliaceae Habitüsü: Çok yıllık, soğanlı, otsu bir bitkidir. Yaklaşık 15-20 cm boylanır. Yaprakları: Mızraksı yaprakları uca doğru sivri olup, kalındır. Dipten

Detaylı

BİTKİ TANIMA I. P E P 1 0 1 _ H 0 4 C h a m a e c y p a r i s l a w s o n i a n a ( L a v z o n Ya l a n c ı S e r v i s i ) Yrd. Doç. Dr.

BİTKİ TANIMA I. P E P 1 0 1 _ H 0 4 C h a m a e c y p a r i s l a w s o n i a n a ( L a v z o n Ya l a n c ı S e r v i s i ) Yrd. Doç. Dr. 1 BİTKİ TANIMA I Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR P E P 1 0 1 _ H 0 4 C h a m a e c y p a r i s l a w s o n i a n a ( L a v z o n Ya l a n c ı S e r v i s i ) C r y p t o m e r i a j a p o n i c a ( K a d i f

Detaylı

İSMAİL ŞENEL MADEN Y. MÜH. (ODTÜ) DOĞA VE KUŞ GÖZLEMCİSİ simsirsever@gmail.com 533 426 03 03

İSMAİL ŞENEL MADEN Y. MÜH. (ODTÜ) DOĞA VE KUŞ GÖZLEMCİSİ simsirsever@gmail.com 533 426 03 03 İSMAİL ŞENEL MADEN Y. MÜH. (ODTÜ) DOĞA VE KUŞ GÖZLEMCİSİ simsirsever@gmail.com 533 426 03 03 NELER GÖRECEĞİZ DEFNE MERSİN KOCAYEMİŞ SANDAL KEÇİBOYNUZU LADEN SUMAK ZAKKUM ERGUVAN ŞİMŞİR ZEYTİN İĞDE MAKİ

Detaylı

C e d r u s ( S e d i r ) C e d r u s a t l a n t i c a C e d r u s b r e v i f o l i a C e d r u s d e o d o r a C e d r u s l i b a n i

C e d r u s ( S e d i r ) C e d r u s a t l a n t i c a C e d r u s b r e v i f o l i a C e d r u s d e o d o r a C e d r u s l i b a n i 1 BİTKİ TANIMA I PEP101_H03 C e d r u s ( S e d i r ) C e d r u s a t l a n t i c a C e d r u s b r e v i f o l i a C e d r u s d e o d o r a C e d r u s l i b a n i Sakarya Üniversitesi İbreliler 2 C

Detaylı

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ BİTKİ TANIMI II

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ BİTKİ TANIMI II ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ BİTKİ TANIMI II 1. Laurocerasus officinalis 2. Salvia officinalis 3. Tilia tomentosa 4. Tilia cordata 5. Tilia platyphyllos 6. Tilia rubra 7. Quercus brantii 8. Castanea sativa

Detaylı

Pistacia terebinthus L. (Menengiç)

Pistacia terebinthus L. (Menengiç) Pistacia terebinthus L. (Menengiç) Genel coğrafi dağılışı batıda Kanarya adalarından başlayarak doğu Akdeniz ve Anadolu ya ulaşır. Türkiye de özellikle Batı ve Güney Anadolu daki maki formasyonu içerisinde

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 11.04.2016

Detaylı

BETULACEAE. Alnus cinsleri vardır.

BETULACEAE. Alnus cinsleri vardır. BETULACEAE Jeolojik devirlerde daha fazla sayıda cins ve türlere sahip olan bu familyanın, bugün 6 cins ve bu cinslerin kışın yaprağını döken 100 kadar türü, Kuzey Yarımkürenin ılıman ve serin bölgelerinde

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 20.04.2015

Detaylı

Porsuk. Şube : Gymospermae Sınıf : Coniferae Takım : Taxoideae Familya : Taxaceae Cins : Taxus L. Tür : Taxus baccata L.

Porsuk. Şube : Gymospermae Sınıf : Coniferae Takım : Taxoideae Familya : Taxaceae Cins : Taxus L. Tür : Taxus baccata L. Porsuk Şube : Gymospermae Sınıf : Coniferae Takım : Taxoideae Familya : Taxaceae Cins : Taxus L. Tür : Taxus baccata L. Genel olarak 15-20 m boylanır. 2-2.5 m çap yapabilir. Yenice - Karakaya (Karabük)

Detaylı

T.C İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ ORMAN ALTI ODUNSU BİTKİLER. Hazırlayan: Danışman: Yrd.Doç.Dr Nurgül KARLIOĞLU

T.C İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ ORMAN ALTI ODUNSU BİTKİLER. Hazırlayan: Danışman: Yrd.Doç.Dr Nurgül KARLIOĞLU T.C İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ ORMAN ALTI ODUNSU BİTKİLER Hazırlayan: 0601120025 Danışman: Yrd.Doç.Dr Nurgül KARLIOĞLU Laurocerasus officinalis(karayemiş) Sistematik ; Alem : Plantae Bölüm :

Detaylı

ANGİOSPERMAE (KAPALI TOHUMLULAR) Yrd. Doç. Dr. Hüseyin FAKİR

ANGİOSPERMAE (KAPALI TOHUMLULAR) Yrd. Doç. Dr. Hüseyin FAKİR ANGİOSPERMAE (KAPALI TOHUMLULAR) Yrd. Doç. Dr. Hüseyin FAKİR Angiospermae ve Gymnospermae Arasındaki Farklılıklar muhafaza içersinde döllenerek olgun tohuma gelişen gerçek meyve 3. Angiosperma ların odunlarında

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 22.02.2016

Detaylı

FAGACEAE. kürenin subtropik ve serin bölgelerinde ormanlar kuran 600 kadar türü vardır.

FAGACEAE. kürenin subtropik ve serin bölgelerinde ormanlar kuran 600 kadar türü vardır. FAGACEAE Fagaceae familyasının 6 cins (Fagus, Quercus, Castanea, Castanopsis, Lithofagus, Nothafagus) ve bu cnislerin her iki yarı kürenin subtropik ve serin bölgelerinde ormanlar kuran 600 kadar türü

Detaylı

küçük ağaç veya büyük çalılardır, yapraklar 4-6 cm ve dökülür. Şubat ayında yapraklanmadan çiçek açarlar. Çiçekler beyaz renkte Meyve 2-3 cm çapında

küçük ağaç veya büyük çalılardır, yapraklar 4-6 cm ve dökülür. Şubat ayında yapraklanmadan çiçek açarlar. Çiçekler beyaz renkte Meyve 2-3 cm çapında ÇALILAR Prunus divaricata Kiraz Eriği Prunus divaricata Kiraz Eriği küçük ağaç veya büyük çalılardır, yapraklar 4-6 cm ve dökülür. Şubat ayında yapraklanmadan çiçek açarlar. Çiçekler beyaz renkte Meyve

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 11.05.2014

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 09.03.2015

Detaylı

* Ülkemizde doğal olarak yetişmemekle birlikte park ve bahçelerde çok yaygın olarak iki türü kullanılmaktadır.

* Ülkemizde doğal olarak yetişmemekle birlikte park ve bahçelerde çok yaygın olarak iki türü kullanılmaktadır. Mazılar Thuja * Ülkemizde doğal olarak yetişmemekle birlikte park ve bahçelerde çok yaygın olarak iki türü kullanılmaktadır. * Mazılar sık dallı; çoğunlukla piramit biçimli; koyu yeşil görünümlüdürler.

Detaylı

Juglans (Cevizler), Pterocarya (Yalancı cevizler), Carya (Amerikan cevizleri)

Juglans (Cevizler), Pterocarya (Yalancı cevizler), Carya (Amerikan cevizleri) JUGLANDACEAE 6-7 cinsle temsil edilen bir familyadır. Odunları ve meyveleri bakımından değerlidir. Kışın yaprağını döken, çoğunlukla ağaç, bazıları da çalı formundadırlar. Yaprakları tüysü (bileşik) yapraklıdır.

Detaylı

GENUS: LARİX (MELEZLER)

GENUS: LARİX (MELEZLER) Bitki tanıma I 1 GENUS: LARİX (MELEZLER) Kışın yaprak dökerler. Dallar gövdeye dağınık dizilir. Uzun ve kısa sürgünleri vardır. İğne yapraklar uzun sürgünlerde tek tek bulunur. Kısa sürgünlerde çoğu bir

Detaylı

6. familya. Campanulaceae (çançiçeğigiller)

6. familya. Campanulaceae (çançiçeğigiller) BİTKİ TANIMA III 6. familya Campanulaceae (çançiçeğigiller) özellikleri Genelde otsu, çalı veya ağaç formundadır Birçoğunda süt boruları bulunur Yapraklar almaçlı veya karşılıklı dizilişlidir Çiçekler

Detaylı

Salix caprea L., Keçi Söğüdü, Orman Söğüdü

Salix caprea L., Keçi Söğüdü, Orman Söğüdü ÇALILAR Salix caprea L., Keçi Söğüdü, Orman Söğüdü 2 3 m çalı, ~ 7 8 m küçük bir ağaçtır. Yaprak uzunca, geniş yumurta, saplıdır, sivri, küttür, kalın, üstü kırışık, altı beyaz keçe gibi sık tüylü damar

Detaylı

Juniperus communis. Adi Ardıç

Juniperus communis. Adi Ardıç Juniperus communis Adi Ardıç Juniperus communis Adi Ardıç En geniş yayılışı olan ardıç taksonudur. çoğunlukla çalı formunda Kabuk kırmızı kahverengi, ince kağıt gibi ayrılır İ. yaprak, 1,5 cm dipleri geniş

Detaylı

TAXODIACEAE. Sequoia (Monotipik) Sequoiadendron (Monotipik) Taxodium Cryptomeria (Monotipik) Sequoia sempervirens. Sequoiadendron giganteum

TAXODIACEAE. Sequoia (Monotipik) Sequoiadendron (Monotipik) Taxodium Cryptomeria (Monotipik) Sequoia sempervirens. Sequoiadendron giganteum TAXODIACEAE Pinaceae familyasında olduğu gibi, bir cinsli bir evciklidirler (Monoik). Yapraklar herdem yeşil veya kışın dökülür. Pul ve iğne yapraklar (Metasequoia hariç) sürgünlere sarmal dizilirler.

Detaylı

Sedirler (Cedrus) Türkiye de doğal olarak yetişen. Türkiye de egzotik (yaygın ya da parklarda)

Sedirler (Cedrus) Türkiye de doğal olarak yetişen. Türkiye de egzotik (yaygın ya da parklarda) Sedirler (Cedrus) Türkiye de doğal olarak yetişen Toros (Lübnan) Sediri (C. libani) Türkiye de egzotik (yaygın ya da parklarda) Himalaya Sediri Atlas Sediri (C. deodora) (C. atlantica) Dünyada Kuzey Afrika,

Detaylı

CORYLACEAE 1C 1 E. Anemogam, kışın yaprağını döken odunsu bitkilerdir. Gövde kabukları çatlaksız ya da boyuna çatlaklıdır. Tomurcuklar sürgüne

CORYLACEAE 1C 1 E. Anemogam, kışın yaprağını döken odunsu bitkilerdir. Gövde kabukları çatlaksız ya da boyuna çatlaklıdır. Tomurcuklar sürgüne CORYLACEAE 1C 1 E. Anemogam, kışın yaprağını döken odunsu bitkilerdir. Gövde kabukları çatlaksız ya da boyuna çatlaklıdır. Tomurcuklar sürgüne almaçlı dizilmiştir. Tomurcuklar çok pullu, sapsız, sürgüne

Detaylı

BİTKİ TANIMA I. Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR

BİTKİ TANIMA I. Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR BİTKİ TANIMA I Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR 1 PEP101_H02 Abies (Göknar); A. pinsapo (İspanyol Göknarı), A. concolor (Gümüşi Göknar, Kolorado Ak Gökn), A. nordmanniana (Doğu Karadeniz-Kafkas Göknarı), A. bornmülleriana

Detaylı

ACER BUXUS TİLİA FRAXİNUS

ACER BUXUS TİLİA FRAXİNUS ACER BUXUS TİLİA FRAXİNUS ACER AKÇAAĞAÇLAR Çoğunlukla kışın yaprağını döken boylu veya kısa boylu ağaçlardır. Yapraklar ve tomurcuklar sürgünlerde karşılıklı yer alır. Yapraklar sade, loplu veya tüysüdür.

Detaylı

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI Doç. Dr. Soner KAZAZ Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 06110-Ankara skazaz@ankara.edu.tr 8- BAZI TASARIM BİTKİLERİ,

Detaylı

P E P 1 0 1 _ H 0 5 C

P E P 1 0 1 _ H 0 5 C Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR BİTKİ TANIMA I P E P 1 0 1 _ H 0 5 C u p r e s s u s s e m p e r v i r e n s ( A d i s e r v i - A k d e n i z s e r v i s i ) C u p r e s s u s a r i z o n i c a ( A r i z o n

Detaylı

Erkek çiçekler bir eksen etrafında dizilmiştir. Etaminlerde iki polen tozu torbası vardır. Çiçek tozları marttan itibaren olgunlaşır.

Erkek çiçekler bir eksen etrafında dizilmiştir. Etaminlerde iki polen tozu torbası vardır. Çiçek tozları marttan itibaren olgunlaşır. Bitki tanıma I FAM: PİNACEAE Conifera sınıfının en önemli familyasıdır. 10 cins ve 210 kadar tür içerir. Tropik ormanlardan kuzey kutbuna kadar geniş yayılışı vardır. GENUSLARI: Abies, Picea, Keteleria,

Detaylı

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI Doç. Dr. Soner KAZAZ Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 06110-Ankara skazaz@ankara.edu.tr 8- BAZI TASARIM BİTKİLERİ,

Detaylı

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI Doç. Dr. Soner KAZAZ Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 06110-Ankara skazaz@ankara.edu.tr 8- BAZI TASARIM BİTKİLERİ,

Detaylı

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI Doç. Dr. Soner KAZAZ Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 06110-Ankara skazaz@ankara.edu.tr 8- BAZI TASARIM BİTKİLERİ,

Detaylı

CUPRESSUS L. Serviler

CUPRESSUS L. Serviler CUPRESSUS L. Serviler Bu cinsin Kuzey Amerika, Oregon, Meksika, Akdeniz den Himalaya ve Çin e kadar yaklaşık 20 türü var. Herdem Yeşil ağaç ve çalılar. Sürgünler dört köşeli, yahut yuvarlakça. Yapraklar

Detaylı

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI Doç. Dr. Soner KAZAZ Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 06110-Ankara skazaz@ankara.edu.tr 8- BAZI TASARIM BİTKİLERİ,

Detaylı

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI Doç. Dr. Soner KAZAZ Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 06110-Ankara skazaz@ankara.edu.tr 8- BAZI TASARIM BİTKİLERİ,

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 31.03.2014

Detaylı

Cins Fagus (Kayın) Castanea (Kestane) Quercus (Meşe) Gövde kabuğu

Cins Fagus (Kayın) Castanea (Kestane) Quercus (Meşe) Gövde kabuğu Cins Fagus (Kayın) Castanea (Kestane) Quercus (Meşe) Gövde kabuğu Çatlamaz- düz Boyuna geniş aralıklarla çatlaklı Boyuna sık ve derin çatlaklı, Tomurcuk dizilişi ve şekli Almaçlı; çok pullu, uzun ve sivri

Detaylı

Orman Altı Odunsu Bitkiler

Orman Altı Odunsu Bitkiler Orman Altı Odunsu Bitkiler Danışman : Yrd.Doç.Dr. Nurgül KARLIOĞLU BİTKİLER 1. Laurocerasus officinalis 2. Osmanthus decorus 3. Rhus coriaria 35-0601120159 SALİM ÇOBAN 37-0601120189 OKTAY BAKIRTAŞ Laurocerasus

Detaylı

Ceviz Fidanı-Ağacı İklim ve Toprak İstekleri

Ceviz Fidanı-Ağacı İklim ve Toprak İstekleri Yavuz-1 CEVİZ (KR-2) Ceviz yetişen tüm bölgelerde yetişir. Özellikle geç donların görüldüğü yerlerde yetiştirilmesi tavsiye edilir. Verimsiz bir çeşittir. Nisbi Periyodisite görülür. Meyvesi oval şekilli

Detaylı

Picea A. Dietr. Ladinler

Picea A. Dietr. Ladinler Picea A. Dietr. Ladinler Kuzey Yarım kürenin serin ve yağışlı bölgelerinde 40 kadar türü Ülkemizde tek bir türü (Doğu Ladini) Çin ve Japonya da 18 tür Kuzey Amerika ve Kanada da 7 tür Geniş ormanlar kurar.

Detaylı

GYMNOSPERMAE. (Açık Tohumlular)

GYMNOSPERMAE. (Açık Tohumlular) GYMNOSPERMAE (Açık Tohumlular) CEPHALOTAXACEAE Ağaç ya da çalı halinde herdem yeşil bitkilerdir. Tüm bireyleri bir cinsli iki evcikli (DİOİK)dir. Çok ender bir evciklidir. Erkek çiçekler küre biçimde bir

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 23.03.2015

Detaylı

10 cins; Sciadopitys Metasequoia Cunninghamia Taiwania Athrotaxis. Glyptostrobus Sequoia Sequoiadendron Cryptomeria Taxodium

10 cins; Sciadopitys Metasequoia Cunninghamia Taiwania Athrotaxis. Glyptostrobus Sequoia Sequoiadendron Cryptomeria Taxodium TAXODIACEAE TAXODIACEAE 10 cins ve bunlara bağlı 16 değişik tür ve varyeteleri vardır. Cinsler arasında akrabalık ilişkisi yoktur Bu nedenle ayırdım anahtarı yapılmamıştır 10 cins; Sciadopitys Metasequoia

Detaylı

Cupressaceae Juniperus (Ardıçlar)

Cupressaceae Juniperus (Ardıçlar) Herdem yeşil. Monoik veye dioik Ağaç veya dipten itibaren yoğun dallı çalı Kabuk: Yaşlı fertlerinde şeritler halinde boyuna çatlaklı, kırmızımtrak veya gri kahverengindedir. Tomurcuklar: Çıplaktır. (J.drupacea

Detaylı

BAHÇE ÇİÇEKLERİ Perenniyal veya mevsimlik olan çok boylanmayan çiçeklerdir. Yer örtücü işlevi vardır Ağaç veya çalı gibi bitkilerin altında kullanılır

BAHÇE ÇİÇEKLERİ Perenniyal veya mevsimlik olan çok boylanmayan çiçeklerdir. Yer örtücü işlevi vardır Ağaç veya çalı gibi bitkilerin altında kullanılır BİTKİ TANIMA III BAHÇE ÇİÇEKLERİ Perenniyal veya mevsimlik olan çok boylanmayan çiçeklerdir. Yer örtücü işlevi vardır Ağaç veya çalı gibi bitkilerin altında kullanılır SINIFLANDIRILMALARI 1. Perenniyal

Detaylı

Çin ve japonyada yetişir. İki veya çok yıllıktır. Yapraklar mızrak veya spatül şeklindedir. Çiçekler mavi, mor, kırmızı veya beyazdır.

Çin ve japonyada yetişir. İki veya çok yıllıktır. Yapraklar mızrak veya spatül şeklindedir. Çiçekler mavi, mor, kırmızı veya beyazdır. Bitki tanıma III Callistephus nees. (Yaz asterleri- saraypatılar) Çin ve japonyada yetişir. İki veya çok yıllıktır. Yapraklar mızrak veya spatül şeklindedir. Çiçekler mavi, mor, kırmızı veya beyazdır.

Detaylı

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI Doç. Dr. Soner KAZAZ Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 06110-Ankara skazaz@ankara.edu.tr 8- BAZI TASARIM BİTKİLERİ,

Detaylı

İbreliler. Sequoia sempervirens (Kıyı Sekoyası) Sequoiadendron giganteum (Mamut Ağacı) Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR SAÜ PMYO

İbreliler. Sequoia sempervirens (Kıyı Sekoyası) Sequoiadendron giganteum (Mamut Ağacı) Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR SAÜ PMYO İbreliler 1 Sequoia sempervirens (Kıyı Sekoyası) Sequoiadendron giganteum (Mamut Ağacı) Sequoia sempervirens (Kıyı Sekoyası) Alem: Plantae Bölüm: Pinophyta Sınıf: Pinopsida Takım: Pinales Familya: Cupressaceae

Detaylı

MALVACEAE (EBEGÜMECİGİLLER)

MALVACEAE (EBEGÜMECİGİLLER) MALVACEAE (EBEGÜMECİGİLLER) MALVACEAE Otsu, çalımsı veya ağaç şeklinde gelişen bitkilerdir. Soğuk bölgeler hariç dünyanın her tarafında bulunurlar. Yaprakları basit, geniş ve parçalıdır. Meyve kuru kapsüldür

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 18.05.2015

Detaylı

Frangula alnus Barut Ağacı

Frangula alnus Barut Ağacı ÇALILAR Frangula alnus Frangula alnus Barut Ağacı Genellikle çalı, bazen de 6 7 m ye ulaşan küçük bir ağaçtır. Yaprak oval, ters yumurta-eliptik yapıda, 3 7 cm, almaçlı Yapraklar tam kenarlı, kısa saplıdır.

Detaylı

Arbutus andrachne L. (Sandal) Yayılışı Botanik Özellikleri

Arbutus andrachne L. (Sandal) Yayılışı Botanik Özellikleri Arbutus andrachne L. (Sandal) Genel coğrafi yayılışı Doğu Akdeniz çevresidir. Türkiye nin sahil bölgelerinde, özellikle Güney Anadolu da makiler içerisinde, kızılçam ormanlarında, kurak kayalık yerlerde

Detaylı

Elma kış dinlenmesine ihtiyaç duyan meyve türü olup, soğuklama gereksinimi diğer meyvelere göre uzundur.

Elma kış dinlenmesine ihtiyaç duyan meyve türü olup, soğuklama gereksinimi diğer meyvelere göre uzundur. Elma Tarihçe İklim İstekleri Elma ılıman, özellikle soğuk ılıman iklim bitkisidir. Akdeniz Bölgesinde 800 m. den yukarı yerlerde yetişir. Yüksek ışık yoğunluğu elmada çok iyi renk oluşumunu sağlar. Elma

Detaylı

TAXUS : (Porsuklar) (8 Türü var) Taxus baccata L. (Adi Porsuk)

TAXUS : (Porsuklar) (8 Türü var) Taxus baccata L. (Adi Porsuk) TAXUS : (Porsuklar) (8 Türü var) Taxus baccata L. (Adi Porsuk) Çoğunlukla boylu çalı ender 20 m boy, sık dallı, yuvarlak tepeli, kırmızı_kahverengi kabuk gelişi güzel çatlar ve dökülür İğne yapraklar 1-2.5

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ I: GYMNOSPERMAE YRD.DOÇ.DR. DOĞANAY YENER

BİTKİ MATERYALİ I: GYMNOSPERMAE YRD.DOÇ.DR. DOĞANAY YENER BİTKİ MATERYALİ I: GYMNOSPERMAE YRD.DOÇ.DR. DOĞANAY YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı GYMNOSPERMAE=AÇIK TOHUMLULAR

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ KALECİK MESLEK YÜKSEKOKULU PEYZAJ ve SÜS BİTKİLERİ PROGRAMI BİTKİ TANIMA III DERSİ DERS NOTU- 8

ANKARA ÜNİVERSİTESİ KALECİK MESLEK YÜKSEKOKULU PEYZAJ ve SÜS BİTKİLERİ PROGRAMI BİTKİ TANIMA III DERSİ DERS NOTU- 8 Agave americana (Agav) Familya: Agavaceae Habitüsü: Çok yıllık, Rizomlu, sukkulent, gövdesiz, yarı odunsu bir bitkidir. Yaprakları: Kalın, etli, mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri ve batıcı, mavimsi

Detaylı

Spartium junceum L. (İspanyol yalancı katırtırnağı, Katırtırnağı)

Spartium junceum L. (İspanyol yalancı katırtırnağı, Katırtırnağı) Spartium junceum L. (İspanyol yalancı katırtırnağı, Katırtırnağı) Genel yayılış alanı Akdeniz havzası olup Akdeniz in kuzey ve güney taraflarında doğal olarak bulunur. Ülkemizde Çanakkale, İstanbul, Kocaeli,

Detaylı

10 cins; Sciadopitys Metasequoia Cunninghamia Taiwania Athrotaxis. Glyptostrobus Sequoia Sequoiadendron Cryptomeria Taxodium

10 cins; Sciadopitys Metasequoia Cunninghamia Taiwania Athrotaxis. Glyptostrobus Sequoia Sequoiadendron Cryptomeria Taxodium TAXODIACEAE TAXODIACEAE 10 cins ve bunlara bağlı 16 değişik tür ve varyeteleri vardır. Cinsler arasında akrabalık ilişkisi yoktur Bu nedenle ayırdım anahtarı yapılmamıştır 10 cins; Sciadopitys Metasequoia

Detaylı

Akkemik, Ü. (Editör) Türkiye nin Doğal-Egzotik Ağaç ve Çalıları II. Orman Genel Müdürlüğü Yayınları, Ankara. 680 s.

Akkemik, Ü. (Editör) Türkiye nin Doğal-Egzotik Ağaç ve Çalıları II. Orman Genel Müdürlüğü Yayınları, Ankara. 680 s. Kitabın Kaynak Gösterimi ile İlgili Örnekler: Kitap Geneli İçin Atıf Örneği: Akkemik, Ü. (Editör). 2014. Türkiye nin -Egzotik Ağaç ve Çalıları II. Orman Genel Müdürlüğü Yayınları, Ankara. 680 s. Kitap

Detaylı

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 06110-Ankara skazaz@ankara.edu.tr 3-TASARIM BİTKİLERİNİN SINIFLANDIRILMASI a) Ömürlerine

Detaylı

KAPLAN86 CEVİZİ. Kaplan 86 Cevizi

KAPLAN86 CEVİZİ. Kaplan 86 Cevizi Kaplan 86 Cevizi Dik, yayvan bir taç gelişmesi gösterir. 5 yaşındaki bir ağacın ortalama verimi 4-5 kg'dır. Meyve salkımı 2-3'lü olur. Meyveler elips şeklinde olup, kabuktan kolay ayrılır. Taze ceviz olarak

Detaylı

Kullanım Yerleri. İnsan beslenmesinde kullanılır. Şekerin hammadesidir. Küspesi hayvan yemi olarak kullanılır. İspirto elde edilir

Kullanım Yerleri. İnsan beslenmesinde kullanılır. Şekerin hammadesidir. Küspesi hayvan yemi olarak kullanılır. İspirto elde edilir ŞEKER PANCARI Kullanım Yerleri İnsan beslenmesinde kullanılır. Şekerin hammadesidir. Küspesi hayvan yemi olarak kullanılır. İspirto elde edilir Orijini Şeker pancarının yabanisi olarak Beta maritima gösterilmektedir.

Detaylı

Soma Kömür Ocağı nda yaşanan 13 Mayıs 2014 Salı günü gerçekleşen İş Cinayetinde yaşamını yitiren işçi kardeşimizin acısı yüreğimizde.

Soma Kömür Ocağı nda yaşanan 13 Mayıs 2014 Salı günü gerçekleşen İş Cinayetinde yaşamını yitiren işçi kardeşimizin acısı yüreğimizde. Soma Kömür Ocağı nda yaşanan 13 Mayıs 2014 Salı günü gerçekleşen İş Cinayetinde yaşamını yitiren 298+3 işçi kardeşimizin acısı yüreğimizde. Hepimizin başı sağ olsun Keçi söğüdü Kelebek Alıç-çiçek AĞAÇLARI

Detaylı

GYMNOSPERMAE. (Açık Tohumlular)

GYMNOSPERMAE. (Açık Tohumlular) GYMNOSPERMAE (Açık Tohumlular) PINACEAE ***** Bu familyanın cinsleri şunlardır: Yalnızca uzun sürgün Uzun sürgünü + Kısa Sürgün Abies Pinus Keteleria Cedrus Pseudotsuga Larix Tsuga Pseudolarix Picea Cathaya

Detaylı

Gymnosperm-Angiosperm Farkları GYMNOSPERMLERDE

Gymnosperm-Angiosperm Farkları GYMNOSPERMLERDE Gymnosperm-Angiosperm Farkları GYMNOSPERMLERDE 1.Tohum karpellerin koltuğunda açıkta gelişir. Bu nedenle gerçek meyve oluşmaz. 2.Tohum taslakları içerisinde embryo kesesi çevresinde arkegonlar vardır 3.Tek

Detaylı

Monopodial. Anemogam. Deciduous

Monopodial. Anemogam. Deciduous POPULUS: KAVAKLAR Dünyada 35 türü, bunların birçok varyete ve formları ile sayısız doğal ve yapay hibridleri vardır. Kavaklar 6 seksiyona ayrılarak incelenmektedir Populus L., Kavaklar boylu ağaç ender

Detaylı

İBB ANADOLU YAKASI PARK ve BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ MALTEPE TOHUM PARKI MALTEPE / İSTANBUL

İBB ANADOLU YAKASI PARK ve BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ MALTEPE TOHUM PARKI MALTEPE / İSTANBUL İBB ANADOLU YAKASI PARK ve BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ MALTEPE TOHUM PARKI MALTEPE / İSTANBUL MALTEPE TOHUM PARKI Tohum Parkı, Maltepe ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Toplama alanı 5.105 m² olup 3.684 m² yeşil

Detaylı

Brassica(Süs lahanası) Yapraklar gösterişli ve dekoratiftir. Süs lahanası,tohumla üretilir. Tohumlar,Temmuz-Ağustos aylarında ekilir.

Brassica(Süs lahanası) Yapraklar gösterişli ve dekoratiftir. Süs lahanası,tohumla üretilir. Tohumlar,Temmuz-Ağustos aylarında ekilir. Brassica(Süs lahanası) Yapraklar gösterişli ve dekoratiftir. Süs lahanası,tohumla üretilir. Tohumlar,Temmuz-Ağustos aylarında ekilir. Fideler,20-40cm aralıklarla Ekim-Kasım aylarında dikilir. Hava sıcaklığı

Detaylı

YAPRAK ÖZELLİĞİ OLAN PERENNİALLER

YAPRAK ÖZELLİĞİ OLAN PERENNİALLER YAPRAK ÖZELLİĞİ OLAN PERENNİALLER Ajuga (Mayasıl Otu) Latince Adı:Ajuga Türkçe Adı: Mayasıl Otu Familya: Lamiaceae Orjini: Avrupa kökenli olup ülkemizde de 11 türü doğal Büyüme Şekli: 15-20x60-120 cm.

Detaylı

SU BİTKİLERİ 11. Prof. Dr. Nilsun DEMİR

SU BİTKİLERİ 11. Prof. Dr. Nilsun DEMİR SU BİTKİLERİ 11 Prof. Dr. Nilsun DEMİR KÖK: BRYOPHYTA KARA YOSUNLARI Sınıf: Gerçek Kara yosunları (Musci) Sınıf: Ciğer Otları (Hepaticeae) - Toprak yüzeyine yatık büyürler, - Gövde yassıdır, yaprak şeklindedir,

Detaylı

GYMNOSPERMAE. (Açık Tohumlular)

GYMNOSPERMAE. (Açık Tohumlular) GYMNOSPERMAE (Açık Tohumlular) PINACEAE ***** Bu familyanın cinsleri şunlardır: Yalnızca uzun sürgün Uzun sürgünü + Kısa Sürgün Abies Pinus Keteleria Cedrus Pseudotsuga Larix Tsuga Pseudolarix Picea Cathaya

Detaylı

SERT ÇAMLARDAN TÜRKİYE DE DOĞAL OLARAK YETİŞENLER

SERT ÇAMLARDAN TÜRKİYE DE DOĞAL OLARAK YETİŞENLER SERT ÇAMLARDAN TÜRKİYE DE DOĞAL OLARAK YETİŞENLER Pinus sylvestris: Sarıçam Pinus nigra: Karaçam Pinus brutia:kızılçam Pinus halepensis: Halep çamı Pinus pinea: Fıstık çamı Pinus sylvestris: Sarıçam Kuzey

Detaylı

Çayın Bitkisel Özellikleri

Çayın Bitkisel Özellikleri Çayın Bitkisel Özellikleri Bir asırlık bir ömre sahip bulunan çay bitkisi doğada büyümeye bırakıldığında zaman bir ağaç görünümünü alır. Görünüş itibarı ile dağınık bir görünüm arz eden bitki yapısı tek

Detaylı

Bitki Materyali-I: Gymnospermae. Yrd. Doç Dr. Nurgül KARLIOĞLU Orman Botaniği Anabilim Dalı

Bitki Materyali-I: Gymnospermae. Yrd. Doç Dr. Nurgül KARLIOĞLU Orman Botaniği Anabilim Dalı Bitki Materyali-I: Gymnospermae Yrd. Doç Dr. Nurgül KARLIOĞLU Orman Botaniği Anabilim Dalı nurgulk@istanbul.edu.tr BİTKİLER ALEMİ CORMOPHYTA (GÖVDELİ BİTKİLER) THALLOPHYTA (GÖVDESİZ BİTLİLER) Pteridophyta

Detaylı

ZEHİRSİZ DOĞA MANTARLARI. Yrd.Doç.Dr. Halil DEMİR

ZEHİRSİZ DOĞA MANTARLARI. Yrd.Doç.Dr. Halil DEMİR ZEHİRSİZ DOĞA MANTARLARI Yrd.Doç.Dr. Halil DEMİR TÜRKİYE NİN YENEN MANTARLARI Ülkemiz sahip olduğu flora ve iklim koşulları nedeniyle değişik ortamlarda yetişen doğa mantarları yönünden oldukça zengindir.

Detaylı

1-) Yaprak eksenin ucu, mukro veya arista, bitkiler daima çok yıllık, gövde kanatsız, çiçekler salkımsı

1-) Yaprak eksenin ucu, mukro veya arista, bitkiler daima çok yıllık, gövde kanatsız, çiçekler salkımsı LATHYRUS L. TEŞHİS ANAHTARI 1-) Yaprak eksenin ucu, mukro veya arista, bitkiler daima çok yıllık, gövde kanatsız, çiçekler salkımsı 2-) Yaprakçıklar pinnat ve retikulat damarlanma veya stipullar sagittat

Detaylı

BİTKİ TANIMA I. P E P 1 0 1 _ H 0 6 G i n k g o ( G i n k o ) J u n i p e r u s ( A r d ı ç ) Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR. Sakarya Üniversitesi

BİTKİ TANIMA I. P E P 1 0 1 _ H 0 6 G i n k g o ( G i n k o ) J u n i p e r u s ( A r d ı ç ) Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR. Sakarya Üniversitesi BİTKİ TANIMA I Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR P E P 1 0 1 _ H 0 6 G i n k g o ( G i n k o ) J u n i p e r u s ( A r d ı ç ) Sakarya Üniversitesi İbreliler G i n k g o b i l o b a ( M a b e t A ğ a c ı ) Ginkgo

Detaylı

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ BİTKİ TANIMI III

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ BİTKİ TANIMI III ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ BİTKİ TANIMI III Juniperus communis (Âdi ardıç) Herdem yeşil 15 m ye kadar boylanabilen ağaç veya 3-5 m boyunda sık dallı ya da yerde sürünen bir çalıdır. 10-15 mm uzunluğunda

Detaylı

mümkün olduğu takdirde hasta fidecikleri yakmak gerekir. Ayrıca sık ekimlerden kaçınmalı, tohum gerektiğinden daha fazla derine ekilmemeli, aşırı

mümkün olduğu takdirde hasta fidecikleri yakmak gerekir. Ayrıca sık ekimlerden kaçınmalı, tohum gerektiğinden daha fazla derine ekilmemeli, aşırı mümkün olduğu takdirde hasta fidecikleri yakmak gerekir. Ayrıca sık ekimlerden kaçınmalı, tohum gerektiğinden daha fazla derine ekilmemeli, aşırı gübre kullanılmamalı, kirli su ile sulama yapılmamalıdır.

Detaylı

Arbutus unedo : Adi Kocayemiş,

Arbutus unedo : Adi Kocayemiş, ÇALILAR Arbutus unedo : Adi Kocayemiş, Arbutus unedo Adi Kocayemiş 7 8 m boy, çalı veya küçük bir ağaç Kırmızımsı kahverengi kabuk yaşlı bireylerde çatlaklıdır Herdem yeşil, eliptik yaprak, 5 10 cm, sivri,

Detaylı

ERİK YETİŞTİRİCİLİĞİ ERİK FİDANI VE AĞACI İKLİM İSTEKLERİ

ERİK YETİŞTİRİCİLİĞİ ERİK FİDANI VE AĞACI İKLİM İSTEKLERİ ERİK YETİŞTİRİCİLİĞİ Erikler Prunus cerasifera (Yeşil erikler = Can erikler), P. salicina (Japon erikleri) ve P. domestica (Avrupa erikleri) olmak üzere üç türe ayrılmaktadır. Bu türler içinde Can erikleri

Detaylı

Latince Adı: Ocimum Türkçe Adı: Fesleğen

Latince Adı: Ocimum Türkçe Adı: Fesleğen MUTFAK BİTKİLERİ Ocimum Fesleğen Latince Adı: Ocimum Türkçe Adı: Fesleğen Familya: Lamiaceae Orjini: Yunanistan Büyüme Şekli: 12 x 36 cm Büyümesi: orta derecede büyüme gösterir. Yapraklar: karışıklı, dar,

Detaylı

BAHÇE BİTKİLERİNDE BUDAMA TEKNİKLERİ

BAHÇE BİTKİLERİNDE BUDAMA TEKNİKLERİ BAHÇE BİTKİLERİNDE BUDAMA TEKNİKLERİ MEYVE AĞAÇLARINDA TERBİYE SİSTEMİ VE BUDAMA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAHÇIVANLIK EĞİTİMİ KURSU Ankara MEYVE AĞACININ KISIMLARI 1- KÖK Toprak altı organıdır Meyve ağacının

Detaylı

AHUDUDUÇEŞİTLERİ. Şadan Yakut Doç. Dr. Hüdai Yılmaz.

AHUDUDUÇEŞİTLERİ. Şadan Yakut Doç. Dr. Hüdai Yılmaz. AHUDUDUÇEŞİTLERİ Şadan Yakut Doç. Dr. Hüdai Yılmaz www.uzumsu.com 1) SARI AHUDUDU ÇEŞİTLERİ ANNE Gelişimi oldukça yavaştır, sarı meyve etine sahip, çok nadir bulunmakla beraber oldukça lezzetli bir çeşittir.

Detaylı

Bilim adamları canlıları hayvanlar, bitkiler, mantarlar ve mikroskobik canlılar olarak dört bölümde sınıflandırmışlar.

Bilim adamları canlıları hayvanlar, bitkiler, mantarlar ve mikroskobik canlılar olarak dört bölümde sınıflandırmışlar. 1- Canlının tanımını yapınız. Organizmaya sahip varlıklara canlı denir. 2-Bilim adamları canlıları niçin sınıflandırmıştır? Canlıların çeşitliliği, incelenmesini zorlaştırır. Bu sebeple bilim adamları

Detaylı

Latince Adı: Carex Türkçe Adı: Ayak Otu

Latince Adı: Carex Türkçe Adı: Ayak Otu SÜS GRAMİNELERİ Carex Ayak Otu Familya: Cyperaceae Orjini: Tropikal Amerika Büyüme Şekli: 10-60 x 15-45 cm. Büyümesi: Orta hızda büyüme yapar. Yapraklar: Dipteki asıl yapraklar otumsu ve demetler halinde

Detaylı

Fagaceae familyası Fagus, Quercus, Castanea, Castanopsis, Lithocarpus ve Nothofagus olmak üzere 6 cinsten oluşur.

Fagaceae familyası Fagus, Quercus, Castanea, Castanopsis, Lithocarpus ve Nothofagus olmak üzere 6 cinsten oluşur. FAGACEAE Fagaceae familyası Fagus, Quercus, Castanea, Castanopsis, Lithocarpus ve Nothofagus olmak üzere 6 cinsten oluşur. Bu 6 cinsin yaklaşık 600 kadar türü vardır. Kışın yaprağını döken veya herdem

Detaylı

BitkiVt TERMĐNOLOJĐ KILAVUZU

BitkiVt TERMĐNOLOJĐ KILAVUZU BitkiVt TERMĐNOLOJĐ KILAVUZU GENEL Özellik Seçenekler Açıklama Latince Đsmi Bitkinin botanik dilinde kullanılan bilimsel ismi Türkçe Đsimleri Bitkiye halk tarafından verilmiş, günlük dilde kullanılan ismi

Detaylı

Kullandığımız çim tohumu karışımlarında yer alan türler ve özellikleri:

Kullandığımız çim tohumu karışımlarında yer alan türler ve özellikleri: Kullandığımız çim tohumu karışımlarında yer alan türler ve özellikleri: Karışımlarda kullandığımız türlerin karakteristik özellikleri ve avantajları kısaca burada açıklanmıştır. Karışımlarımız Genel olarak:

Detaylı