İçindekiler. S a y f a 3

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İçindekiler. S a y f a 3"

Transkript

1 KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ ERİŞİLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARI 2011

2 S a y f a 2

3 S a y f a 3 İçindekiler GİRİŞ...4 ÖZÜRLÜLER KOORDİNASYON MERKEZİ...5 ORGANİZASYON ŞEMASI...6 HİZMETLERİ...7 ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ...9 ERİŞİLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARI UYGULAMA FOTOĞRAFLARI... 12

4 S a y f a 4 GİRİŞ Küçükçekmece ilçesi 700 binlik nüfusuyla İstanbul un en büyük ilçelerinden biridir yılına kadar yapılaşmanın plansız olması engelli vatandaşlar için yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan bir etkiye neden olmuştur yılında kurulan Özürlüler Koordinasyon Merkezi bu konudaki eksikliklerin giderilmesi, ilçe genelinde engelli vatandaşların yaşam kaliteleri yükseltmek, onlara destekleyici bir birim olmak amacıyla kurulmuştur. Bu raporda Belediye Başkanlığının yapmış olduğunun yapmış olduğu Özürlüler Koordinasyon Merkezinin faaliyetleri ve Erişilebilirlik Çalışmaları yer almaktadır.

5 S a y f a 5 ÖZÜRLÜLER KOORDİNASYON MERKEZİ İlçemizde yaşayan özürlü kimselerin sosyal yaşamdan daha fazla pay alabilmelerini sağlamak ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Özürlüler Koordinasyon Merkezi, başvuruda bulunanlara sunduğu danışmanlık hizmetinin yanında, bu kimselerin gündelik yaşamlarının devam ettirirken ihtiyaç duydukları araç-gereçlerin karşılanmasına yönelik çalışmalar da gerçekleştirmektedir. Özürlüler Masası bünyesinde oluşturulan ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü desteğiyle hizmet veren Mobil Tamir ve Bakım Ekibiyle özürlülerin kullanım esnasında arızalanan akülü veya manuel tekerlekli sandalye, scooter gibi araçlarının onarımları gerçekleştirilmektedir. Ayrıca asansörlü 2 adet midibüs aracılığı ile de özürlülerin öncelikli sıkıntılarından biri olan ulaşım sorunlarının çözümüne yönelik ulaşım hizmeti de sağlanmaktadır. Merkezin Amaçları Engelli vatandaşların; Yaşam kalitelerini arttırmak, Bağımsız bir şekilde yaşayabilmelerine destek olmak, Toplumsal gelişmelerden pay almalarını sağlamak, Toplumsal üretime katkıda bulunmalarını yardımcı olmaya çalışmak. Merkezin Hizmetleri Bilgilendirme, yönlendirme, danışmanlık Medikal malzeme yardımları İstihdam, Sporla rehabilitasyon, Sosyal ve kültürel etkinlikler Ar-Ge çalışmaları, Hukuki danışmanlık, Evde Bakım

6 S a y f a 6 ORGANİZASYON ŞEMASI Başkan Yardımcısı Müdür Sosyal Yardım İşleri Şefliği Özürlüler Koordinasyon Merkezi Özürlüler Koordinasyon merkezi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Sosyal Yardım İşleri Şefliği ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Birimde 3 kişi görev yapmaktadır.

7 S a y f a 7 HİZMETLERİ 1-Tekerlekli Sandalye Tamiri İlçe genelinde yaşayan engelli vatandaşların tekerlekli sandalye problemlerinin giderilmesi için Ulaşım Hizmetleri ile işbirliği yapılarak uygun bir alan oluşturulmuştur. Hizmetin başladığı günden bu güne 135 tekerlekli sandalyenin arızası giderilerek sahiplerine teslim edilmiştir. 2-Medikal Yardımlar Engelli taşıma liftleri, Manuel tekerlekli sandalyeler, Görme Engelli bastonları, Akülü tekerlekli sandalyeler, Hastaaltı bezleri 3-Yaşlı ve Engelli Kişisel Bakımı Günlük hayatın alışılagelmiş, tekrar eden gereksinimlerini yerine getirmekte güçlük çeken ve bu nedenle de ortalama yaşam standartlarının altında bir hayat süren yaşlılar ve engelliler çoğu kez başkalarının yardımları ile bu gereksinimlerini yerine getirebilmektedirler. Bakımını üstlenmiş ailesi veya herhangi bir yakını bulunmayan engelliler ise maalesef bu gereksinimlerini yerine getirmede yetersiz kalmakta ve bu durum yaşam kalitelerinin gerilemesine yol açmaktadır. Bu gerekçe ile Belediye Başkanlığımıza başvuruda bulunan yaşlı ve engelliler ya da yakınları bu hizmetten faydalanabilirler. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğünce sunulan bu hizmetten faydalanmak isteyenlerin; kimlik fotokopisi, özürlü ise özürlü sağlık kurulu raporu ile başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır. 4-Ulaşım Desteği Hastaneye gitmek isteyen engelli vatandaşlar Özürlüler Koordinasyon Merkezinden randevu alarak bu hizmetten yararlanabilirler.

8 S a y f a 8 5- İstatistikî Veriler İlgili veriler 2011 Ocak 2011 Temmuz arasında verilen hizmetleri kapsamaktadır. Danışmanlık Hizmeti: 1881 Özürlüler Masası Telefon Hizmeti : 1100 Hasta Bezi: 680 Toplam Medikal Malzeme Yardımı: 42 Tamir Edilen Tekerlekli Sandalye: 40 Hastane Ulaşım: 281 Telefonla Destek: 1054

9 S a y f a 9 ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ Küçükçekmece Belediyesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi nde, ilçe sınırları içerisinde ikamet eden, bedensel ve zihinsel özürlülere ve ailelerine yönelik; tedavi, eğitim-öğretim, psikolojik destek, okul destek, fizik tedavi, havuzda su terapisi, aile terapisi, çift terapisi çalışmaları uygulanabilmekte ve çeşitli zekâ testleri gerçekleştirilebilmektedir. Eğitim ve iyileştirme hizmeti almak için merkezimize yapılan başvurularda öncelikle bireyin zekâ düzeyi, fiziksel gelişimi, psikolojik durumu, genel tıbbi durumu tespit edilir. Alınan sonuca göre kişi için bir bireysel eğitim program oluşturularak hizmet sunumu başlatılır. Sağlanan bu hizmet sunumu süresince kişiye servis hizmeti de verilerek özürlü ve yakınlarının merkezimize ulaşımları sağlanmaktadır.

10 S a y f a 10 ERİŞİLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARI 5378 sayılı kanunun Geçici 2.maddesinin ön gördüğü şekilde yapılan erişebilirlik çalışmaları ile engelli vatandaşlarımızın ilçe içerisinde eşit, ayrımsız bir şekilde hareket etmesi öngörülmektedir. METODOLOJİ Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Özürlüler Koordinasyon Merkezi, Fen İşleri Müdürlüğü koordineli bir şekilde çalışmaktadır. Yasanın çıktığı 2005 yılında öncelikle Belediye Binası içerisindeki erişilebilirlik problemleri çözüldü. Başkanlık Binasında Yapılanlar 1-Başkanlık Binası A Girişi Rampası 2- Başkanlık Binası B Girişi Rampası 3- Başkanlık Binası A Girişi İç Mekân Rampası 4-Katlar arasında ki kot farkını giderici rampalar 5-Engelli tuvaleti Ulaşım Araçları Koordinasyon Merkezi belediye hizmet araçları sağlayan Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile bilgi paylaşımıyla engelli vatandaşların hizmetine sunulmak üzere iki adet engelli aracının tahsis edilmesini sağlamıştır. Halen iki adet engelli aracı, engelli personelin işe geliş gidişlerinde, engelli vatandaşların rehabilitasyon hizmeti almalarında, hastaneye gidiş gelişlerde hizmet aracı olarak görev yapmaktadır. Kültür ve Sanat Merkezleri i Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi ii- Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi iii-cennet Kültür ve Sanat Merkezi Belediyeye ait olan 3 Kültür ve Sanat Merkezinde girişlerine engelli rampaları yapılmış. İzleyici yerlerinde engelli konuklar için yerler ayrılmıştır. Ayrıca otoparklarda gerekli engelli park alanları bırakılmıştır. Bu şekilde her ay yüzlerce etkinliğe eşit bir şekilde ulaşabilme imkanı sağlanmıştır. Engelli vatandaşların bu merkezleri kullanımlarında yaşadıkları sorunlar ivedilikle giderilmektedir. İETT Durakları Başvurulara göre erişilebilir olmayan İETT durakları belirlenerek erişilebilirlik çalışması yapılarak duraklar erişilebilir hale getirilmektedir.

11 S a y f a 11 Nikâh Sarayı Erişilebilir bir nikâh sarayı tesis edilerek sevdiklerinin mutlu gününde yanlarında olmak isteyen engelli vatandaşların ya da kendi nikâhları rahatlıkla kıydırabilecekleri bir ortam oluşturulmuştur. Nikâh salonları tamamen erişilebilirdir.

12 S a y f a 12 UYGULAMA FOTOĞRAFLARI Resim 1 - Özürlüler Koordinasyon Merkezi yetkisi ile görüşme

13 Resim 2 - Özürlüler Koordinasyon Merkezi yetkisi ile görüşme S a y f a 13

14 Resim 3 - Başkanlık Binası iç rampası (Bu rampa ile asansöre ulaşılabilmektedir.) S a y f a 14

15 Resim 4 - Başkanlık Binası iç rampası iniş S a y f a 15

16 Resim 5 Tam donanımlı engelli aracı S a y f a 16

17 Resim 6 Başkanlık Binası engelli tuvaleti S a y f a 17

18 Resim 7 Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi rampası S a y f a 18

19 Resim 8 Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi ön giriş S a y f a 19

20 Resim 9 Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi engelli tuvaleti S a y f a 20

21 Resim 10 Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi engelli tuvaleti S a y f a 21

22 Resim 11 Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi engelli tuvaleti S a y f a 22

23 Resim 12 Karakol girişine yapılan engelli rampası S a y f a 23

24 Resim 13 Aile Danışma Merkezi engelli rampası S a y f a 24

25 Resim 14 Aile Danışma Merkezi engelli rampası yan görünüş S a y f a 25

26 Resim 15 Aile Danışma Merkezi engelli tuvaleti S a y f a 26

27 Resim 16 Yaşam Sevinci Merkezi girişi S a y f a 27

28 Resim 17 Yaşam Sevinci Merkezi girişi S a y f a 28

29 Resim 18 Yaşam Sevinci Merkezi giriş düzenlemesi S a y f a 29

30 Resim 19 Yaşam Sevinci Merkezi engelli tuvaleti S a y f a 30

31 Resim 20 Yaşam Sevinci Merkezi giriş rampası S a y f a 31

32 Resim 21 Yaşam Sevinci Merkezi giriş kapısı S a y f a 32

33 Resim 22 Yaşam Sevinci Merkezi engelli tuvaleti S a y f a 33

34 Resim 23 Cennet Kültür ve Sanat Merkezi giriş rampası S a y f a 34

35 Resim 24 Cennet Kültür ve Sanat Merkezi giriş kapısı S a y f a 35

36 Resim 26 Cennet Kültür ve Sanat Merkezi engelli tuvaleti S a y f a 36

37 Resim 27 Cennet Kültür ve Sanat Merkezi engelli tuvaleti S a y f a 37

38 Resim 28 Cennet Kültür ve Sanat Merkezi engelli tuvaleti S a y f a 38

39 Resim 29 Cennet Kültür ve Sanat Merkezi engelli lavabosu S a y f a 39

40 Resim 30 Cennet Kültür ve Sanat Merkezi engelli lavabosu S a y f a 40

41 Resim 31 Rampa Uygulaması S a y f a 41

42 Resim 32 Rampa Uygulaması S a y f a 42

43 Resim 33 Engelli Tuvaleti Uygulaması S a y f a 43

44 Resim 34 Engelli Tuvaleti Uygulaması S a y f a 44

45 Resim 35 Yeni Bilgi Evi Girişi (İnşaat aşamasında) S a y f a 45

46 Resim 36 Yeni Bilgi Evi Girişi (İnşaat aşamasında) S a y f a 46

47 Resim 37 Yeni Bilgi Evi çevre düzenlemesi (İnşaat aşamasında) S a y f a 47

48 Resim 38 Yeni Bilgi Evi engelli tuvaleti (İnşaat aşamasında) S a y f a 48

49 Resim 39 Giriş rampa uygulaması S a y f a 49

50 Resim 40 Engelli tuvaleti uygulaması S a y f a 50

51 Resim 41 Nikah Sarayı Girişi S a y f a 51

52 Resim 42 Nikah Sarayı Engelli Tuvaleti S a y f a 52

53 Resim 43 Nikah Sarayı Salonları Rampa Uygulaması S a y f a 53

54 Resim 44 Nikah Sarayı nikah masasına erişim rampa uygulaması S a y f a 54

55 Resim 45 Nikah Sarayı nikah masasına erişim rampa uygulaması S a y f a 55

56 Resim 46 Nikah Sarayı nikah masasına erişim rampa uygulaması S a y f a 56

57 S a y f a 57 YENİ BELEDİYE BİNASI Küçükçekmece Belediyesi, Halkalı'ya doğa dostu, alışılmışın dışında yepyeni bir belediye binası inşa ediyor. Farklı mimari özellikleri bir araya getirecek bina sayesinde vatandaşlar daha hızlı ve kolay hizmet alacak. Kültür merkezleri, yeşil alanları, parkları ve prestij caddeleri ile İstanbul'un örnek ilçesi Küçükçekmece'de yepyeni bir proje daha hayata geçiriliyor. Türkiye'nin en yeşil ve doğa dostu belediye binasının temelleri Halkalı Merkez Mahallesi'nde atılıyor. Şeffaf bir yapıda inşa edilecek ve Türkiye'nin en yeşil binası olma özelliğini taşıyacak proje kısa bir süre içinde başlayacak. Küçükçekmecelilerin daha hızlı ve kolay hizmet alabilmesini esas alarak oluşturulan yeni belediye binası 17 dönümlük arazi üzerinde inşa edilecek. 25 bin metrekare kapalı alana sahip olacak yeni binanın çevre dostu bir bina olması nedeniyle, kamu binaları arasında bir ilke imza atılmış olacak. DOĞAL AYDINLATMA SİSTEMİ KULLANILACAK Minimum enerji sarfiyatı sağlayacak yeni belediye binasında doğal aydınlatma imkânlarından büyük ölçüde yararlanılacak. Temeli atıldıktan sonra kısa sürede tamamlanacak olan bina dikkat çekici otoparkıyla da çalışanları ve hizmet verdiği vatandaşları rahat ettirecek. Tüm planlarının hazırlandığı her türlü onayının alındığı bina, alışılmış kamu binalarının soğuk görüntüsünden uzak kimliği ile de dikkat çekeceği kesin gözüyle bakılıyor. ERİŞİLEBİLİRLİK Çevre dostu yeni belediye binası aynı zamanda erişilebilirlik konusunda taviz vermeden inşa edilecek. Görme engelliler için hissedilebilir yüzeyler, sesli uyarıcılar, engelli tuvaletleri, engelli otoparkları, asansörler bu akıllı binada yer alacak uygulamalardan bazıları. Aynı şekilde iç mekan tasarımda karşılaşılan problemlerin giderilmesi yönelik olarak veznelerin erişilebilir olması, ofis tasarımında erişilebilirliğin organize edilmesi, erişilebilir olmayan noktanın olmaması planlanmaktadır.

58 Resim 47 Yeni Belediye Binası 3d çizimi S a y f a 58

59 S a y f a 59 SONUÇ VE TARTIŞMA Yapılan çalışmaların daha verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi için stratejik plana erişilebilirliğin hedef olarak konumlandırılması, ilgili müdürlüklerin performans göstergelerine konu ile ilgili tanımlamaların yapılması planlanmaktadır. Fen İşleri Müdürlüğü Yeni binalar, Yeni kaldırım imalatları, Kaldırım tadilatlarında, Kamu binalarının erişilebilirliğinin sağlanmasında destek olunmasında İmar Müdürlüğü Yeni yapıların proje onaylarında Ruhsat Müdürlüğü Halka açık işyerlerinin ruhsatlandırılmasında erişilebilirlik yönünden etkin rol oynamalıdır yılında hizmete girmesi planlanan yeni Belediye Binası erişilebilirlik açısından sadece İstanbul da değil ülkemizde bu konuda örnek bir proje olması beklenmektedir.

GELİN ENGELLERİ BİRLİKTE AŞALIM

GELİN ENGELLERİ BİRLİKTE AŞALIM GELİN ENGELLERİ BİRLİKTE AŞALIM Sevgili Hemşehrilerim, Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan vatandaşların ve özürlülerin şehri kullanma oranına bağlıdır. Yaptığımız her yatırımda özürlü bireylerin

Detaylı

Sevgili Hemşehrilerim,

Sevgili Hemşehrilerim, Sevgili Hemşehrilerim, Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan vatandaşların ve engellilerin şehri kullanma oranına bağlıdır. Yaptığımız her yatırımda engelli bireylerin faydalanabilmesini göz önünde

Detaylı

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ (İSEM)

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ (İSEM) İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ (İSEM) ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ İstanbul Büyükşehir Belediyesi nde 1994 yılında Özürlüler Koordinasyon Merkezi olarak kurulan hizmet birimi, çeşitlenen hizmetleri

Detaylı

SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ

SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU BAŞKANLIĞI SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ Haziran 2012 ANKARA 0 Sağlık Kurumlarında Özürlü Bireyler İçin

Detaylı

Baskı - Tasarım Grafer Tasarım Baskı Ambalaj

Baskı - Tasarım Grafer Tasarım Baskı Ambalaj Baskı - Tasarım Grafer Tasarım Baskı Ambalaj Büyük Sanayi 1. Cadde Yapıcı İşhanı 74/98 İskitler / ANKARA Tel : 0.532 774 02 89 Özürlü; doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal,

Detaylı

BAĞCILAR DA ENGELLİ POLİTİKALARI VE ENGELLİLERE YÖNELİK UYGULAMALAR

BAĞCILAR DA ENGELLİ POLİTİKALARI VE ENGELLİLERE YÖNELİK UYGULAMALAR BAĞCILAR DA ENGELLİ POLİTİKALARI VE ENGELLİLERE YÖNELİK UYGULAMALAR Prof. Dr. Ali Seyyar 1 GİRİŞ Engelli bireylerin kendilerini içinde yaşadıkları kentin ve mahallenin bir parçası olarak görebilmeleri

Detaylı

ÖZÜRLÜLER İÇİN SAĞLIK KURULU RAPORU

ÖZÜRLÜLER İÇİN SAĞLIK KURULU RAPORU Özürlü; doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini

Detaylı

T.C BALIKESİR VALİLİĞİ İl Özel İdaresi STRATEJİK PLAN (2006-2008)

T.C BALIKESİR VALİLİĞİ İl Özel İdaresi STRATEJİK PLAN (2006-2008) T.C BALIKESİR VALİLİĞİ İl Özel İdaresi STRATEJİK PLAN (2006-2008) İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ 1.1 Sunuş 2. MİSYON İLKELER DEĞERLER POLİTİKALAR 2.1. Misyonumuz 2.2. İlkeler Değerler Politikalar 2.3 Vizyonumuz

Detaylı

Arnavutköy İçin Çalışıyoruz

Arnavutköy İçin Çalışıyoruz Daha Mutlu ve Yaşanabilir Bir Arnavutköy İçin Çalışıyoruz 2 3 Çok Kıymetli Hemşehrilerim; Ahmet Haşim BALTACI 2 yıllık bir süreyi sizlerle birlikte doldurmuş bulunuyoruz. Geçen bu süre zarfında öncelikle

Detaylı

T.C. ETİMESGUT BELEDİYE BAŞKANLIĞI BÜTÇE YILI PERFORMANS PROGRAMI

T.C. ETİMESGUT BELEDİYE BAŞKANLIĞI BÜTÇE YILI PERFORMANS PROGRAMI T.C. ETİMESGUT BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2014 BÜTÇE YILI PERFORMANS PROGRAMI 1 STRATEJİK PLANLAMA YAYIN NO :12 Etimesgut Belediye Başkanlığı 2014 Yılı Performans Programı Etimesgut Belediye Başkanlığı Stratejik

Detaylı

GEBZE BELEDİYESİ 2009 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI 1

GEBZE BELEDİYESİ 2009 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI 1 2009 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI 1 MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 2009 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI 2 Abdullah GÜL CUMHURBAŞKANI 2009 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI 3 Recep Tayyip ERDOĞAN BAŞBAKAN 2009 MALİ YILI

Detaylı

2011 YILI PERFORMANS PROGRAMI

2011 YILI PERFORMANS PROGRAMI ĠZMĠR KARABAĞLAR BELEDĠYESĠ 2011 YILI PERFORMANS PROGRAMI K. SITKI KÜRÜM KARABAĞLAR BELEDİYE BAŞKANI ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU Değerli Karabağlar Halkı! 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu gereği

Detaylı

T.C. SANCAKTEPE BELEDİYESİ 2015 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI

T.C. SANCAKTEPE BELEDİYESİ 2015 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI T.C. 2015 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI PERFORMANS PROGRAMI PERFORMANS ESASLI BÜTÇE STRATEJiK PLAN FAALiYET RAPORU 2015 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI İÇINDEKILER GENEL BİLGİLER 8-17 A- YETKI, GÖREV VE

Detaylı

BAYRAMPAfiA BELED YES

BAYRAMPAfiA BELED YES BAYRAMPAfiA BELED YES İçindekiler BAŞKAN'DAN... 23 II. GENEL BİLGİLER... 25 A. Vizyonumuz... 25 B. Misyonumuz... 25 C. İlkelerimiz... 25 D. Yetki, Görev ve Sorumluluklar... 25 1. Üst Yönetimin Yetkileri...25

Detaylı

T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü GENELGE 2012/16

T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü GENELGE 2012/16 T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü Sayı : B.02.0.PPG.0.12-010-06/6559 30 TEMMUZ 2012 Konu : Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı GENELGE 2012/16 Trafik kazalarının

Detaylı

GENEL OLARAK ÖZÜRLÜLERE YÖNELĐK ÇALIŞMALAR VE ĐSMEK ÖRNEĞĐ

GENEL OLARAK ÖZÜRLÜLERE YÖNELĐK ÇALIŞMALAR VE ĐSMEK ÖRNEĞĐ 22 GENEL OLARAK ÖZÜRLÜLERE YÖNELĐK ÇALIŞMALAR VE ÖZET Prof. Dr. Sedat MURAT Đnsan hakları ve sosyal güvenlikle ilgili düzenlemeler tüm insanlığı kapsamakla birlikte, kadınlar, çocuklar ve özürlüler gibi

Detaylı

2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI

2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI İZMİR KARABAĞLAR BELEDİYESİ 203 YILI PERFORMANS PROGRAMI K. SITKI KÜRÜM KARABAĞLAR BELEDİYE BAŞKANI ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU Değerli Hemşehrilerim! Göreve başladığımız günden itibaren üç buçuk yılı aşkın bir

Detaylı

Kanun No. 5378 Kabul Tarihi : 01.07.2005

Kanun No. 5378 Kabul Tarihi : 01.07.2005 ÖZÜRLÜLER VE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN Kanun No. 5378 Kabul Tarihi : 01.07.2005 Yayım Tarihi: 07.07.2005/25878 sayılı R.G. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

KARTAL BELEDİYESİ TARAFINDAN UYGULAMAYA GEÇİRİLEN VE ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PROJELER

KARTAL BELEDİYESİ TARAFINDAN UYGULAMAYA GEÇİRİLEN VE ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PROJELER KARTAL BELEDİYESİ TARAFINDAN UYGULAMAYA GEÇİRİLEN VE ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PROJELER STRATEJİ GELİŞTİRME MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ PROJE NO:1 PROJE ADI: YAZILIM GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI- KARTAL BELEDİYESİ

Detaylı

Türk Milletinin istidadı ve katî kararı medeniyet yolunda; durmadan, yılmadan, ilerlemektir.

Türk Milletinin istidadı ve katî kararı medeniyet yolunda; durmadan, yılmadan, ilerlemektir. Türk Milletinin istidadı ve katî kararı medeniyet yolunda; durmadan, yılmadan, ilerlemektir. Giriş > Başkan dan Gaziosmanpaşa da 10 yılda çok şey değişti Değerli Meclis Üyeleri Farklı kültürleri ve sosyo-ekonomik

Detaylı

ENGELLİLERE YÖNELİK HİZMETLER

ENGELLİLERE YÖNELİK HİZMETLER 130 ENGELLİLERE YÖNELİK HİZMETLER Stratejik Hedef 3.1 Stratejik Hedef 3.5 Dezavantajlı Gruplara Yönelik Hizmetleri Etkinleştirmek ve Yaygınlaştırmak Sosyal Destek Hizmetleri Konusunda Paydaşlarla, Gönüllülerle

Detaylı

T.C. AVCILAR BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI

T.C. AVCILAR BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI T.C. AVCILAR BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI Ekim 2014 (Meclis) 2015 Yılı Avcılar Belediyesi Performans Programı BAŞKAN SUNUŞU AVCILAR BİR DÜNYA KENTİ OLACAK Değerli Meclis Üyeleri ve

Detaylı

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ. Performans Programı

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ. Performans Programı 2014 Performans Programı İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...I BAŞKANDAN... II I. GENEL BİLGİLER... 1 A. Yetki, Görev ve Sorumluluklar... 1 B. Teşkilat Yapısı... 5 1. Belediyenin Organları... 5 2. Hizmet... 6 C.

Detaylı

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı Faaliyetlerinin Denetimi ile Özürlü Bireyler, Yakınları ve Toplumun Bütün Kesimlerinde

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Başkan Sunuş.. 2. Teşkilat Yapısı 3. Misyon, Vizyon, İlkeler. 4. Performans Programı Açıklaması. 5

İÇİNDEKİLER. Başkan Sunuş.. 2. Teşkilat Yapısı 3. Misyon, Vizyon, İlkeler. 4. Performans Programı Açıklaması. 5 İÇİNDEKİLER Başkan Sunuş.. 2 Teşkilat Yapısı 3 Misyon, Vizyon, İlkeler. 4 Performans Programı Açıklaması. 5 Performans Programı Sistem Döngüsü... 6 Performans Program Şeması.. 7 Stratejik Alanlar.. 8 Özel

Detaylı

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISI YAŞLI SAĞLIĞI POLİTİKALARI YAŞLILIK VE KENTLEŞME DR. NEVZAT DOĞAN

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISI YAŞLI SAĞLIĞI POLİTİKALARI YAŞLILIK VE KENTLEŞME DR. NEVZAT DOĞAN SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISI YAŞLI SAĞLIĞI POLİTİKALARI YAŞLILIK VE KENTLEŞME DR. NEVZAT DOĞAN GİRİŞ Ülkemizde yaşlı ve yaşlılıkla ilgili toplumsal kalıplara tarihsel açıdan bakıldığında, Büyüklerimizin

Detaylı

I - GENEL BİLGİLER. A- Yetki, Görev ve Sorumluluklar. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ndan gelen görevleri: MADDE 7..

I - GENEL BİLGİLER. A- Yetki, Görev ve Sorumluluklar. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ndan gelen görevleri: MADDE 7.. I - GENEL BİLGİLER A- Yetki, Görev ve Sorumluluklar 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ndan gelen görevleri: MADDE 7.. İlçe ve ilk kademe belediyelerinin görev ve yetkileri şunlardır: a) Kanunlarla

Detaylı

SULTANGAZiBELEDiYESi. FAALiYET RAPORU2012

SULTANGAZiBELEDiYESi. FAALiYET RAPORU2012 2 3 Abdullah GÜL Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Başbakan 4 5 Dr. Mimar Kadir TOPBAŞ İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Cahit ALTUNAY Sultangazi Belediye Başkanı 6 7 SULTANGAZiBELEDiYESi FAALiYET

Detaylı

RİZE BELEDİYESİ 2013 PERFORMANS PROGRAMI

RİZE BELEDİYESİ 2013 PERFORMANS PROGRAMI 1 2 3 4 BAŞKANIN SUNUŞU Değerli hemşerilerim; kendine has orman dokusu yeşilin maviyle kardeş olduğu, güzel şehir Rize, Karadeniz in gözbebeğidir. Bu güzellikleri ve stratejik konumu itibarıyla özel bir

Detaylı

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ Türk Milletinin istidadı ve kati kararı medeniyet yolunda; durmadan, yılmadan, ilerlemektir. GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ Recep Tayyip ERDOĞAN T.C. Cumhurbaşkanı Ahmet DAVUTOĞLU T.C.

Detaylı