Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ""

Transkript

1 TradeMaster

2 TM: TradeMaster 1 Yatırımcıların internet erişimi olan her yerden,hesapları ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmalarına, anlık piyasa verilerini inceleyerek Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası nda (VOB) işlem görmekte olan sözleşmelerde ve İMKB Hisse Senetleri Piyasası nda işlem gören hisse senetleri ve varantlarda hızlı işlem yapmalarına olanak sağlayan, elektronik bir uygulamadır. TradeMaster TradeMaster, işlem yapılan tüm ürünlerde detaylı, derinlikli ve anlık verilere ulaşmanızı sağlar, piyasalardaki gelişmeleri canlı olarak takip etmenize olanak tanır. Ayrıca, anlık veriler üzerinde farklı görsel ve istatistiki analizler yaparak yatırımlarınızı sağlıklı bir şekilde yönlendirmenize de yardımcı olur.

3 TM: TradeMaster Özellikleri 2 TradeMaster üzerinden İMKB de işlem görmekte olan hisse senetleri ve varantlar ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası nda işlem gören tüm kontratlar üzerinde farklı emir tiplerini kullanarak alım ve/veya satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Alım/satım ekranını dilediğiniz gibi özelleştirebilir ve emirlerinizi daha kolay verebilirsiniz. Aynı ekran üzerinde yeni emir ekranını, vermiş olduğunuz gerçekleşen ve/veya bekleyen emirlerinizi takip edebilir, hesabınızın durumunu kontrol edebilir ve net pozisyonlarınızı görebilirsiniz. Piyasada oluşabilecek gelişmeler ve beklentileriniz dahilinde önceden pasif emirler oluşturabilir ve bu emirleri toplu olarak tek tuşla piyasaya gönderebilirsiniz. TradeMaster üzerinde kısa yol tuşları tanımlayabilir, piyasaya göndereceğiniz emrin lot miktarını ve fiyatını ayarlayıp hızlı bir şekilde gönderilmesini sağlayabilirsiniz. İş Yatırım tarafından yayınlanmakta olan piyasalarda son durum, raporlar ve hisse senedi öneri listelerine platform üzerinden erişebilirsiniz. İncelemekte olduğunuz ürüne ait derinlik, detay, kademe bilgilerine program üzerinden erişebilirsiniz.

4 TM: TradeMaster - Avantajları 3 Yatırımcıların hesabına İş Yatırım tarafından tanınan limitler TradeMaster programına yüklenebilmekte ve yatırımcılar bu limitler dahilinde işlem yapabilmektedir. TradeMaster yatırımcılara işlemlerinde hız ve kolaylık sağlar. Yatırımcıların anlık piyasa bilgilerine ve portföylerine 24 saat ulaşabilmelerine olanak tanır. Menüler kullanışlı ve basit tasarlandığından, yatırımcılar işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilir. Yatırımcılar bu uygulama sayesinde işlemlerini kişisel bilgisayarları, ipad leri ve iphone ları üzerinden internet erişimi olan her yerden gerçekleştirebilmektedirler. TradeMaster programında bulunan çeşitli güvenlik kanalları yatırımcılara ekstra güvenlik sağlamaktadır.

5 TM: TradeMaster Yatırımcı Profili 4 Gün içinde yoğun hisse senedi ve vadeli işlem yapan İşlemlerini yatırım danışmanına gerek duymadan yapmayı tercih eden İşlemlerini yaparken hızlılığa önem veren TRADEMASTER İş ve özel seyahatleri sırasında yatırımları ile yakından ilgilenmeyi arzulayan Piyasalara sürekli yakın olmak isteyen

6 TM: TradeMaster Ürünler 5 Hisse Senedi Piyasası Vadeli İşlem Piyasası (VOB) Varant İMKB Hisse Senedi Piyasası Alış-Satış işlemleri Açığa satış işlemleri* Endeks: İMKB 30, İMKB 100, İMKB Endeks Farkı Döviz: TLDolar, TLEuro, Euro/USD Çapraz Kuru, Fiziki Teslimatlı TLDolar, Fiziki Teslimatlı TLEuro Faiz: G-DİBS Emtia: Pamuk, Buğday, Altın, Dolar/Ons Altın, Fiziki Teslimatlı Canlı Hayvan Enerji: Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmesi İMKB Endeksleri Üzerine İMKB Hisse Senetleri Üzerine Döviz Üzerine Altın Üzerine *Onaya bağlı olarak belirlenir.

7 TM: TradeMaster Programa Giriş TradeMaster (TM) programını başlatabilmek için masaüstünde yer alan kısayol butonunu tıklamanız yeterli olacaktır. Programın açılışında karşınıza, kullanıcı adı, şifreniz ve exapi sistemine bağlı olacağınız enstrümanı (İMKB ve/veya VOB) seçmenize olanak sağlayacak İş Yatırım Oturum Aç ekranı gelecektir. İş Yatırım tarafından size ulaştırılan Kullanıcı Adı 1 ve Şifre yi 2i ilgili alanlara yazıp, exapi sistemine bağlanarak işlem yapmak istediğiniz ürüne ait alanları tıklamanız gerekmektedir. İMKB de işlem gerçekleştirmek için ilgili kutuyu 3, VOB da işlem gerçekleştirmeniz gerekiyorsa ilgili alanı 4 tıklayıp onaylayarak 5 programa girişinizi tamamlayabilirsiniz.

8 TM: TradeMaster Çalışma Alanının Seçilmesi 7 TradeMaster (TM) programında İş Yatırım tarafından size ulaştırılan kullanıcı kodu ve şifre girişlerini yaptıktan sonra karşınıza ilk açılışta görmek istediğiniz sayfa düzenini seçmenize olanak sağlayan çalışma alanı ekranı gelecektir. İlgili ekranlardan kullanımınıza en uygun olanını ön izleme bölümünü kullanarak belirleyebilir, çalışma ekranı olarak karşınıza çıkmasını istediğiniz ekranı işaretleyip seçebilirsiniz.

9 TM: TradeMaster Emir Türleri - Hisse Senedi ve Varant 8 TradeMaster kullanılarak hisse senedi ve varant piyasasında Limit (Lmt), Piyasa (Pys),Kalanı İptal Et (KİE) ve Kalanı Pasife Yaz (KPY) emir türleri ile işlem gerçekleştirilebileceği gibi, bu emirlerin Seanslık veya Günlük olarak belirlenmelerine olanak sağlayan talimatlarda bulunmaktadır. Hisse Senedi Emirleri Limit Fiyatlı Emirler Fiyat ve miktarın girildiği emirlerdir. Girildiği anda kısmen veya tamamen işlem olmazsa, gerçekleşmeyen kısım fiyat ve zaman öncelik sıralamasına uygun olarak hisse senedinin bekleyen (pasif) emirleri arasına yazılır. Kalanı İptal Et (KİE) Fiyat ve miktarın girildiği, ancak sisteme gönderildiği anda hiç işlem görmezse tamamının, kısmen işlem gördüğü durumda görmeyen kısmın emir dosyasına pasif olarak yazılmayarak, sistem tarafından otomatik olarak iptal edildiği emir türüdür. Hisse senedi alım satımında en iyi piyasa Genellikle yüksek miktarda olan hisse işlemleri fiyatından işlemin gerçekleştirildiği emir türüdür. Kalanı için kullanılan bir emir türüdür. Fiyat ve miktarın Piyasa Emri Verilen emir alım ise ilgili hisse senedini satış Pasife Yaz girildiği, emrin kısmen işlem gördüğü durumda, fiyatından alacak, satış yönlü ise alış fiyatından Londra satılmasına Metal Borsası nda olanak sağlayan (LME) emir türüdür. (KPY) işlem görmeyen kısmın emir dosyasına pasif limit, aktif ve stop emir türleri ile olarak işlem yazıldığı gerçekleştirilebileceği emir türüdür. gibi kapanış veya ortalama fiyat üzerinden de işlem gerçekleştirilebilmektedir. Seanslık Emir Yanlızca verildiği seans sonuna kadar sistemde işlem görmek üzere bekleyen emir türüdür. Seans sonuna kadar işlem görmezse, iptal edilecektir. Günlük Emir Verildiği gün sonuna kadar sistemde işlem görmek üzere bekleyen emir türüdür. Gün sonuna kadar işlem görmezse, iptal edilecektir. Açılış Fiyatlı Emirler (AFE) Sadece açılış seansında kullanılabilen, fiyat bilgisi girilmeyen sadece lot miktarı girilen, sürekli müzayede sistemine dahil olmayan, emir miktarı azaltılabilen veya arttırılabilen; ancak bölünemeyen emir türüdür. Kapanış Fiyatlı Emirler (KAFE) Belirlenecek kapanış fiyatından işlem görmek üzere sisteme fiyatsız, sadece miktar bilgisi girilerek gönderilen, kapanış fiyatından emirlerin karşılaşması durumunda işlem gerçekleştirilecek alış ya da satış emirleridir. Bu emirler iptal edilebilirancak bölünemez.

10 TM: TradeMaster Emir Türleri - VOB 9 TradeMaster kullanılarak Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası nda Limit (Lmt), Piyasa (Pys), Şartlı Piyasa (ŞarPys), Şartlı Limit (ŞarLmt) ve Kapanış Fiyatından (KAP) emir türleri ile işlem gerçekleştirilebileceği gibi, bu emirlerin Günlük, İptal Edilene Kadar Geçerli (İKG), Kalanı İptal Et (KİE), Gerçekleşmezse İptal Et (GİE) ve Tarihli olarak belirlenmelerine olanak sağlayan talimatlarda bulunmaktadır. VOB Emirleri Limit Fiyatlı Emirler (LMT) Piyasa Emri (PYS) Kapanış Fiyatından Belirlenen limit fiyat seviyesine kadar işlem gerçekleştirmek için kullanılan emir yöntemidir. Bu yöntem kullanıldığında fiyat girilmesi zorunludur. Emrin girildiği anda ilgili sözleşmede piyasada bulunan en iyi fiyatlı emirden başlayarak emrin karşılanması amacıyla kullanılan emir yöntemidir. Gün sonunda hesaplanan uzlaşma fiyatı üzerinden işlem gerçekleştirmek amacıyla kullanılan emir yöntemidir. Uzlaşma fiyatı hesaplandıktan sonra kapanış fiyatından emirler karşı tarafta bekleyen kapanış fiyatından emirlerle eşleşir. Alış ve satış tarafında bekleyen kapanış fiyatından emirler Şarta Bağlı Kalanı Pasife Yaz (KPY) Bu emir türü, emri giren tarafından ilgili sözleşme için belirlenen fiyattan (aktivasyon fiyatı) ya da alış emirleri için daha yüksek ve satış emirleri için daha düşük fiyatlardan borsada işlem olması durumunda, emrin sistemde aktif hale gelmesi için kullanılır. Emrin girildiği anda tamamının gerçekleşmesi esas olmakla birlikte, tamamının gerçekleşmemesi durumunda kalan miktarın maksimum emir miktarına kadarlık kısmının, emrin yöntemine göre limit fiyatından ya da gerçekleştiği son fiyat üzerinden pasife limit emir olarak yazılması için kullanılan emir türüdür. Girildiği anda, pasifte karşı tarafta bekleyen Kalanı İptal emirlerin durumuna göre emrin tamamının (KAP) eşleştikten sonra kalan kapanış fiyatından Londra Metal Borsası nda (LME) limit, aktif ve stop emir Et türleri ile gerçekleşmesi, işlem gerçekleştirilebileceği aksi takdirde gerçekleşmeyen emirler uzlaşma fiyatını karşılayan normal seans gibi kısmının iptal edilmesi için kullanılan emir emirleri kapanış ile eşleşir. veya Kapanış ortalama fiyatındanfiyat emirler üzerinden de işlem gerçekleştirilebilmektedir. türüdür. Tarihli Emir sadece kalanı pasife yaz emir türü ve seans emir süresi kullanılarak sisteme gönderilebilir. Emir, sisteme girilen tarihe kadar geçerlidir. Belirtilen tarihe kadar eşleşmezse ya da iptal edilmezse, bu tarihte gün sonunda sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir. Sistem, sözleşmenin vade sonundan daha ileri bir tarih girmenize izin vermez. İptale kadar geçerli ve tarihli sürelerin seçilmesi durumunda, günlük fiyat hareket limitlerinin dışında emir girilemez. Gerçekleşmezse İptal Et Günlük Emir Girildiği anda, pasifte karşı tarafta bekleyen emirlerin durumuna göre emrin tamamının gerçekleşmesi, aksi takdirde tamamının iptal edilmesi için kullanılan emir türüdür. Emir girildiği günde geçerlidir. Gün sonuna kadar eşleşmezse sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir.

11 TM: TradeMaster Yeni Emir Ekranı - Hisse Senedi-Varant 10 Hisse Senedi Üzerine İşlem Yapmak İşlem gerçekleştirmek istediğiniz hisse senedini seçmenize olanak sağlar. İlgili hissede alış kademesinde yer alan ilk fiyatın adedi İlgili hisse senedinde alış ve satış kademelerinin yoğunlaştığı kademeleri gösterir İşlem gerçekleştireceğiniz hisse senedi için hazırlamış olduğunuz emre ait bütün özellikleri görmenize olanak sağlar Verilecek emre ait özellikler Aktif olarak işlem gerçekleştirdiğiniz hisse senedinin lot olarak miktarını görmenizi sağlar Ekrana girmiş olduğunuz bütün bilgilerin temizlenmesini ve yeni emir için hazır hale gelmesini sağlar İşlem yapılacak hesap numarası Piyasadan son geçen işlemin lot adedi İlgili hissede satış kademesinde yer alan ilk fiyatın adedi Alış/Satış Fiyatları Alım/Satım Kademeleri (piyasa derinliği) Verilecek emre ait özellikler (Limit, Piyasa) İlgili hisse senedinde işlem yapılmak istenen fiyat Vermek istediğiniz emir tutarını TL olarak girebilmenize imkan verir. Hazırlanmış olan alış emrinin ilgili piyasaya iletilmesini sağlar Piyasa koşullarına göre önceden pasif fiyattan alım ya da satım yönünde birçok emir hazırlamanıza imkan verir

12 TM: TradeMaster Yeni Emir Ekranı - VOB 11 VOB Sözleşmeleri Üzerine İşlem Yapmak İşlem gerçekleştirmek istediğiniz sözleşmeyi seçmenize olanak sağlar. İlgili sözleşmede alış kademesinde yer alan ilk fiyatın adedi İlgili sözleşmede alış ve satış kademelerinin yoğunlaştığı kademeleri gösterir İşlem gerçekleştireceğiniz sözleşme için hazırlamış olduğunuz emre ait bütün özellikleri görmenize olanak sağlar Verilecek emre ait özellikler Aktif olarak işlem gerçekleştirdiğiniz hisse senedinin lot olarak miktarını görmenizi sağlar Ekrana girmiş olduğunuz bütün bilgilerin temizlenmesini ve yeni emir için hazır hale gelmesini sağlar İşlem yapılacak hesap numarası Piyasadan son geçen işlemin lot adedi İlgili sözleşmede satış kademesinde yer alan ilk fiyatın adedi Alış/Satış Fiyatları Alım/Satım Kademeleri (piyasa derinliği) Verilecek emre ait özellikler (Limit, Piyasa) İlgili sözleşmede işlem yapılmak istenen fiyat Şartlı emir için fiyat girmenize olanak sağlar Hazırlanmış olan satış emrinin ilgili piyasaya iletilmesini sağlar Piyasa koşullarına göre önceden pasif fiyattan alım ya da satım yönünde birçok emir hazırlamanıza imkan verir

13 TM: TradeMaster Mini Emir Ekranı - Hisse Senedi-Varant 12 TradeMaster platformunda yer alan Mini İMKB ekranı sayesinde ekranınızda çok fazla yer kaplamadan emir ekranı oluşturabilir, bu emir ekranının bilgisayarınızda diğer sayfalarda dolaşırken, olduğunuz sayfada kalmasını sağlayabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz hisse senedinde işlem yapmak istediğiniz fiyatı belirlemenizi sağlar. Vereceğiniz emre ait emir türünü belirlemenize imkan verir. KİE (Kalanı İptal Et), KPY (Kalanı Pasife Yaz),Günlük, Seanslık, Normal. Hazırlanmış olan alım/satım emrinin ilgili piyasaya iletilmesini sağlar Belirlemiş olduğunuz hisse senedine ait yapmak istediğiniz işlemi belirlemenize imkan tanır. (alış, satış veya açığa satış) İşlem yapmak istediğiniz hisse senedini seçmenize imkan tanır. Belirlemiş olduğunuz hisse senedinde gerçekleştirmek istediğiniz lot miktarını belirlemenizi sağlar. İşlem gerçekleştirmek isteyeceğiniz hesap numarasını seçmenize imkan veren bölüm. Oluşturmuş olduğunuz Mini İMKB ekranını taslak olarak kabul edip aynı ekrandan birden fazla açmanıza olanak sağlar. İkinci oluşturmuş olduğunuz taslakta emir türünde, adette, hisse senedinde ve fiyatında değişiklikler yapabilirsiniz.

14 TM: TradeMaster Mini Emir Ekranı - VOB 13 TradeMaster platformunda yer alan Mini VOB ekranı sayesinde ekranınızda çok fazla yer kaplamadan emir ekranı oluşturabilir, bu emir ekranının bilgisayarınızda diğer sayfalarda dolaşırken, olduğunuz sayfada kalmasını sağlayabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz sözleşmede işlem yapmak istediğiniz fiyatı belirlemenizi sağlar. Vereceğiniz emre ait emir türünü belirlemenize imkan verir. Verebileceğiniz emir türleri; LMT (Limit Fiyatlı Emir), PYS (Piyasa Emri), KAP (Kapanış Fiyatından), KPY (Kalanı Pasife Yaz), KİE (Kalanı İptal Et), GİE (Gerçekleşmezse İptal Et), Günlük, Tarihli, Şarta Bağlı dır. Hazırlanmış olan alım/satım emrinin ilgili piyasaya iletilmesini sağlar. Belirlemiş olduğunuz sözleşmeye ait yapmak istediğiniz işlemi belirlemenize imkan tanır. (alış veya satış) İşlem yapmak istediğiniz sözleşmeyi seçmenize imkan tanır. Belirlemiş olduğunuz sözleşmede gerçekleştirmek istediğiniz adet miktarını belirlemenizi sağlar. İşlem gerçekleştirmek istediğiniz hesap numarasını seçmenize imkan veren bölüm. Oluşturmuş olduğunuz Mini VOB ekranını taslak olarak kabul edip aynı ekrandan birden fazla açmanıza olanak sağlar. İkinci oluşturmuş olduğunuz taslakta emir türünde, adette, sözleşmede ve fiyatta değişiklikler yapabilirsiniz.

15 TM: TradeMaster Hızlı Emir Ekranı Hisse Senedi Varant-VOB 14 TradeMaster platformunda yer alan Hızlı Emir ekranı sayesinde belirlemiş olduğunuz ürüne ait portföyünüzde bulunan miktara, stok durumuna, gün içinde yapmış olduğunuz işlemlere ve bu işlemler sonucunda oluşan kâr/zarar durumuna tek ekran üzerinden ulaşabilir, pasif kademeler için emirler hazırlayabilir, bu emirleri alış veya satış olarak ayırıp iptal veya iyileştirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşlem gerçekleştirmek istediğiniz sözleşmeyi seçmenize olanak sağlar. Gün içinde belirlemiş olduğunuz enstrümandan yapmış olduğunuz işlemler sonucu oluşan net maliyetinizi gösterir. Belirlemiş olduğunuz enstrümanda vereceğiniz pasif emrin kaç kademe aşağı veya yukarı verileceğini belirlemenizi sağlar. Belirlemiş olduğunuz enstrümandan hesabınızda kaç adet bulunduğunu görmenizi sağlar. Piyasaya göndermiş olduğunuz pasif alış emirlerinizi iptal etmenizi sağlar. Piyasaya göndermiş olduğunuz pasif alış emirlerinizi aktif fiyata çekmenizi sağlar. İşlem yapılacak hesap numarası. Gün içinde yapmış olduğunuz işlemler sonucunda oluşan toplam kâr/zarar durumunu gösterir. Alım/Satım fiyatları Alım/Satım kademeleri (Piyasa derinliği) Piyasaya göndermiş olduğunuz pasif satış emirlerinizi iptal etmenizi sağlar. Vermiş olduğunuz pasif emirleri değiştirmenize olanak sağlar. Piyasaya göndermiş olduğunuz pasif satış emirlerinizi aktif fiyata çekmenizi sağlar.

16 TM: TradeMaster Emirler Ekranı Hisse Senedi-Varant-VOB 15 TradeMaster platformunda yer alan Emirler ekranını kullanarak vermiş olduğunuz parçalı, açık, kapalı veya kısmi gerçekleşen emirlerinize ve bu emirlerinize ait detay bilgilerine (fiyat, adet, girilen tutar vb.) ulaşabilir, fiyat üzerinde kademe değişiklikleri yapabilirsiniz. Piyasaya parçalı olarak iletmiş olduğunuz emirleri görüntülemenizi sağlar. Vermiş olduğunuz emre ait özellikleri ayrıntılı olarak görmenize olanak sağlar. Piyasaya göndermiş olduğunuz emirleri aktif, kapalı, gerçekleşmiş veya kısmı gerçekleşmiş olarak sorgulamanıza yardımcı olur. Açık olan hisse senedi,varant veya vob pozisyonunuza ait fiyatı, farklı fiyat kademelerine güncellemenize imkan verir. Piyasaya göndermiş olduğunuz emrin durumunu, gerçekleşip gerçekleşmediğini veya borsa tarafından red edilip edilmediğini görmenizi sağlar. Günlük olarak piyasaya göndermiş olduğunuz açık emirlerinizi, seanslık yapmanıza olanak sağlar. Vermiş olduğunuz emre ait emir türünü görüntülemenizi sağlar. Piyasaya göndermiş olduğunuz emrin geçerlilik süresini görmenize ve değişiklik yapmanıza imkan verir.

17 TM: TradeMaster Depth Trader Hisse Senedi-Varant-VOB 16 TradeMaster platformunda yer alan Depth Trader ekranı kullanılarak, istediğiniz kademeye tek tuşla emir gönderebilir, vermiş olduğunuz pasif emirleri istediğiniz kademeye taşıyabilir ve emirleriniz gerçekleştiğinde açık olan pozisyonunuzun günlük kâr/zarar oranlarını görebilirsiniz. Pasif olarak piyasaya göndermiş olduğunuz emirleri ve aynı kademedeki birden fazla emri Depth Trader kullanarak tek tuşla iptal edebilirsiniz. Aynı enstrüman ve hesap bazında sadece o gün için açmış olduğunuz pozisyonlar ya da stoğunuzda bulunan pozisyonları kapatabilir, gerçekleşen emirlerinizin hangi kademelerden gerçekleştiğini görebilirsiniz. İşlem gerçekleştirmek istediğiniz ürünü seçmenizi sağlar. İşlemin gerçekleştirileceği hesap numarası. Emir ekranını isteğiniz doğrultusunda işlemlere açmaya veya kapamaya imkan verir. Gerçekleştirmiş olduğunuz işlem sonucunda kademe bazında kar/zarar durumunuzu görüntüleyebilirsiniz. İşlem gerçekleştirdiğiniz üründe nekadarlık alım yaptığınızı belirtir. (Yeşil: Alım yönlü) İşlem gerçekleştirdiğiniz üründe nekadarlık satım yaptığınızı belirtir. (Kırmızı: Satım yönlü) İşlem gerçekleştirdiğiniz üründeki net pozisyonunuzu gösterir. Vereceğiniz emre ait lot sayısını belirlemenizi sağlar. Gerçekleştirmiş olduğunuz işlem sonucunda hesabınızda oluşan Net Kâr tutarını gösterir.

18 TM: TradeMaster Gerçekleşmeler - Hisse Senedi-Varant-VOB 17 Platformda yer alan Gerçekleşmeler ekranını kullanarak gerçekleşen hisse senedi, varant veya vob alış ve/veya satış yönlü emirlerinizi adet ve zaman bazında kontrol edebilirsiniz. Vermiş olduğunuz emirlerden gerçekleşenleri piyasa bazında filtrelemenize yardımcı olur. Emrinizin yönünü görebilirsiniz. (Alış veya satış) Piyasada gerçekleşen emrinizin adedini görebilirsiniz. İşlem gerçekleştirmiş olduğunuz hesap numarasını seçmenizi sağlar. İşlem gerçekleştirmiş olduğunuz hisse senedini veya sözleşmeyi piyasada geçerli olan koduyla görmenizi sağlar. Gerçekleşen işleminize ait gerçekleşme numarasını görebilirsiniz. Vermiş olduğunuz emrin gerçekleşme fiyatını görebilirsiniz. Emrinizin gerçekleştiği zamanı görebilirsiniz.

19 TM: TradeMaster Pozisyonlar - Hisse Senedi-Varant-VOB 18 Pozisyonlar Ekranı Net Pozisyon Ekranı Emirler Ekranı Teminatlar Ekranı İşlem yapılan hesap numarasına, İşlem yapılan ürünün borsada geçerli olan kod bilgisine, T0, T1 ve T2 tarihlerinde ilgili üründen hesabınızda bulunan adet sayısına, Yapmış olduğunuz işlem sonucunda oluşan maliyetinize, Hesabınızda bulunan ilgili enstürmanların TL olarak tutarına, Hisse senedi, varant ve/veya vob un son fiyatı, günlük kapanış fiyatı, günlük farkı ve kar/zarar durumuna ulaşabilirsiniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz ilgili üründeki alış, satış ve net lot miktarını, Alış ve satış tutarlarıyla birlikte ağırlıklı ortalama fiyatlarını, Açık pozisyonunuzun maliyetini, fiili kâr/zarar, potansiyel ve toplam kâr/zarar durumunu, Toplam işlem hacmi ve lot miktarını, İşlem yaptığınız enstrümanla ilgili gün içinde görmüş olduğu en yüksek, en düşük ile günlük, haftalık ve aylık kapanış fiyatlarını görebilirsiniz. İlgili emrinizin borsa numarasını ve emrinizin gerçekleşme durumunu (gerçekleşti veya borsa tarafından red edildi), Emrinizin yönünü, fiyatını, adedini, kalan miktarını, Gerçekleşen miktarı, ortalama fiyatı ve gerçekleşen tutarı, Emrinizin türünü (Limitli, Piyasa vb.) görmenize olanak sağlar. Hesabınızda bulunan nakit veya diğer teminatlarınızı, Seanslık teminat miktarınızı, Çekilebilir teminat miktarını görmenize olanak sağlar.

20 TM: TradeMaster Pozisyonlar - Hisse Senedi-Varant-VOB 19 Hepsi Ekranı Portföyünüzde bulunan bütün ürünleri, hisse senedi, vob, fon, varant gibi, hepsini tek bir ekranda görmenize imkan sağlayan alandır. Tüm pozisyonların görüntülendiği hesap numarası İşlem gerçekleştirmiş olduğunuz enstrümandan hesabınızda kaç adet olduğunu gösterir. Elinizde bulunan enstrümanın en son fiyat bilgisini gösterir. İlgili pozisyonda en son fiyata göre oluşan kâr/zarar durumunuzu gösterir. Mevcut pozisyonunuzun hangi piyasada olduğunu gösterir. (İMKB, VOB) Pozisyonunuzun bulunduğu ürünün (hisse, varant ve/veya vob) İMKB de ve VOB da geçerli olan sembolünü belirtir. Mevcut pozisyonunuzun maliyetini belirtir. İlgili ürünün elinizde bulunan adet miktarıyla, en son gerçekleşen fiyatın çarpımı sonucu bulunan değeridir. İşlem gerçekleştirmiş olduğunuz ürünün türünü belirtir. (Hisse, vob, varant) VOB da bulunan pozisyonlarınızdan oluşan bir gün önceki kâr/zarar durumunuzu gösterir. *Pozisyonlar ekranından fakrı sekmelere ulaşılması (Nakit&Repo, Yurtiçi Hisse, Yurtiçi Türev) mümkündür.

21 TM: TradeMaster Hesap Durumu - Hisse Senedi-Varant-VOB Net Pozisyon Ekranı 20 Günlük net pozisyonlarınızı görmek istediğiniz piyasayı seçmenize imkan verir. (Hisse veya VOB) Pozisyonunuzun bulunduğu ürünün (hisse, varant ve/veya vob) İMKB de ve VOB da geçerli olan sembolünü belirtir. Yapmış olduğunuz alış işlemlerinin ortalama fiyatını görmenizi sağlar. Alış ve satışlar sonucunda hesabınızda bulunan ürünün net adedini görebilirsiniz. Alış ve satışlar sonucunda o gün içinde seçmiş olduğunuz enstrümanda yarattığınız işlem hacmi Belirlemiş olduğunuz üründen (hisse, varant, vob sözleşme) yapmış olduğunuz alış adedini gösterir. İlgili üründen yapmış olduğunuz satış adedini gösterir. Gerçekleştirilmiş alım/satım işlemi sonucunda hesabınızda oluşan fiili kâr/zarar tutarını görmenize olanak sunar. Teminatlar Ekranı İşlem yapmak istediğiniz üründe pozisyon açmak için kullanabileceğiniz nakit teminat miktarını görüntüleyebilirsiniz. Seans içerisinde yapmış olduğunuz işlemler sonucunda hisse senedi, varant ve/veya sözleşme alımı için kullanabileceğiniz teminat miktarını görebilmenize imkan verir. Nakit olarak hesabınızdan çekebileceğiniz, boşta bulunan teminat miktarını gösterir. VOB da açmış olduğunuz pozisyon için ilgili borsa tarafından gerekli görülen başlangıç ve sürdürme teminatı tutarlarını görmenizi sağlar. VOB da açmış olduğunuz pozisyonda ters durumda kalmanız ve zarara uğramanız sonucunda ilgili borsa tarafından bildirilen teminat tamamlama çağrısı tutarını belirtir.

22 TM: TradeMaster Piyasa Listesi - Hisse Senedi-Varant-VOB 21 TradeMaster platformunda yer alan Piyasa alanından İMKB de ve VOB da işlem görmekte olan ürünler ile ilgili ile her türlü bilgiyle İş Yatırım raporlarına ve öneri listesine ulaşabilirsiniz. Fiyat İzleme Derinlik Detay Kayan Bar Fiyat İzleme Derinlik Detay Kayan Bar İMKB ve VOB da işlem görmekte olan bütün enstrümanları görebilir, dilediğiniz gibi liste oluşturabilir, Belirlemiş olduğunuz ürün bazında alım-satım işlemlerini yapabilir, Sütun düzenleyici kullanarak listede hisse senedi ile ilgili görmek istediğiniz bütün özellikleri ekrana koyabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz İMKB ve VOB da işlem görmekte olan ürünlerin alış-satış kademelerini ayrıntılı olarak izleyebilir, İlgili ürünün gün içi hareketlerini (yüksek, düşük, günlük değişim, tavan, taban fiyatları) takip edebilir, Dilediğiniz kadar derinlik ekranı açabilirsiniz. Görüntülemekte olduğunuz hisse senedinin İMKB de işlem görmekte olduğu Pazar bilgisine ulaşabilir, İMKB yönetmeliklerine göre hangi grupta işlem görmekte olduğunu görebilir, Seçmiş olduğunuz ürünün gün içinde oluşan fiyat seviyelerini görebilirsiniz. Günlük fiyat ve değişim oranlarını devamlı takip ettiğiniz borsada işlem görmekte olan ürünleri tek bir bant üzerinden kolayca ve başka sayfalara geçtiğinizde de takip etmenize olanak sağlayan, Akan yazı hızını dilediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz bir uygulamadır.

23 TM: TradeMaster Piyasa Listesi - Fiyat İzleme Ekranı - Hisse Senedi 22 TradeMaster platformunda yer alan Fiyat İzleme Ekranını kullanarak İMKB de işlem görmekte olan bütün hisse senetlerini tek ekrandan takip edebilir, dilediğiniz miktarda derinlik ekranı açabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İMKB de işlem gören hisse senetleri listesine ulaşabilir, hisse senedi sıralamasını dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. İMKB de işlem gören hisse senetlerinizi manuel olarak tek tek eklemenize yardımcı olur. Mevcut Fiyat İzleme ekranını bütün olarak silmenize ve yeni bir ekran yaratmanıza olanak sağlar. Hisse senetlerinin son fiyatı ile bir önceki seans kapanışı fiyatının yönü hakkında bilgi verir. Fiyat İzleme ekranı üzerinde her hangi bir bölüm üzerinde çift tıklayarak istediğiniz hisse senedine ait derinlik ekranı bilgisine ulaşabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz hisse senedinde alım ve/veya satım için Mini İMKB ekranı açmanıza olanak sağlar.

24 TM: TradeMaster Piyasa Listesi - Fiyat İzleme Ekranı - VOB 23 TradeMaster platformunda yer alan Fiyat İzleme Ekranını kullanarak VOB da işlem görmekte olan bütün sözleşmeleri tek ekrandan takip edebilir, dilediğiniz miktarda derinlik ekranı açabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. VOB da işlem gören bütün sözleşmelere ulaşabilir, sözleşme sıralamasını dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. VOB da işlem gören sözleşmeleri manuel olarak tek tek eklemenize yardımcı olur. Mevcut Fiyat İzleme ekranını bütün olarak silmenize ve yeni bir ekran yaratmanıza olanak sağlar. VOB da işlem gören sözleşmelerin son fiyatı ile bir önceki seans kapanışı fiyatının yönü hakkında bilgi verir. Fiyat İzleme ekranı üzerinde herhangi bir bölüm üzerinde çift tıklayarak istediğiniz hisse senedine ait derinlik ekranı bilgisine ulaşabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz hisse senedinde alım ve/veya satım yönlü için Mini İMKB ekranı açmanıza olanak sağlar. (Ayarlar bölümünden emir ekranını değiştirebilirsiniz.)

25 TM: TradeMaster Piyasa Listesi - Derinlik - Hisse Senedi-Varant-VOB 24 Belirlemiş olduğunuz İMKB ve/veya VOB da işlem görmekte olan ürünlerin alış-satış kademelerini ayrıntılı olarak izlemenize, ilgili ürünlerin gün içi hareketlerini takip edebilmenize olanak sağlar. Detay bilgilerini öğrenmek istediğiniz ürünün İMKB de veya VOB da geçerli sembolünü girerek aramanıza imkan verir. Belirlemiş olduğunuz ürünün gün içerisinde görmüş olduğu fiyat değerlerini görebilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz ürünün ilk beş kademe alış ve satış kademelerini ve emir adetlerini görebilirsiniz. İlgili üründen geçen işlemleri lot, fiyat ve zaman olarak takip edebilirsiniz.

26 TM: TradeMaster Hisse Senedi Piyasa Listesi - Detay Ekranı 25 İşlem gerçekleştirmek istediğiniz hisse senedine ait detay bilgilerini (gün için yüksek, düşük değerler, ilgili hisse grubu A, B, C- gibi) görüntülemenize olanak sağlar. Detay bilgilerini öğrenmek istediğiniz hisse senedinin İMKB de geçerli sembolünü girerek aramanıza imkan verir. İlgili hisse senedinde piyasada geçen en son fiyatı gösterir. İlgili hisse senedinin İMKB yönetmeliklerine göre hangi grupta işlem görmekte olduğunu gösterir. Görüntülemekte olduğunuz hisse senedinin İMKB de işlem görmekte olduğu pazar bilgisine ulaşabilirsiniz. Detay bilgisine ulaşmak istediğiniz hisse senedinin isminin yazıldığı bölüm. İlk beş kademe alış ve satış yönünde oluşan fiyat ağırlıklarını görmenize imkan verir. Seçmiş olduğunuz hisse senedinde gün içinde oluşan fiyat seviyelerini görmenize imkan verir.

27 TM: TradeMaster Hisse Senedi Piyasa Listesi - Kayan Bar 26 Günlük fiyat ve değişim oranlarını devamlı takip ettiğiniz hisse senetlerini tek bir bant üzerinden kolayca ve başka sayfalara geçtiğinizde de takip etmenize olanak sağlayan, akan yazı hızını dilediğiniz gibi seçmenize yarayan bir uygulamadır. Enstrüman seçiminde kullanabileceğiniz ürünlerin gruplar bazında ayrıldığı bölüm. İlgili hisse senedinin İMKB yönetmeliklerine göre hangi grupta işlem görmekte olduğunu gösterir. Enstrümanların piyasada geçerli olan sembolünü görüntüleyebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz enstrümanı kayan bar üzerine koymanızı sağlar.

28 Sorularınız için 27 Pazarlama Müdürlüğü Mert Erdoğmuş Genel Müdür Yardımcısı + (90212) Can Pamir Müdür + (90212) Sinem Cireli Müdür Yardımcısı + (90212) Volkan Ermiş Bölüm Yönetmeni + (90212) Ebru Belhan Temel Uzman + (90212) Bahar Bahtiyar Uzman + (90212) Neşe Özkan Uzman + (90212) Hasan Alakuş Uzman Yardımcısı + (90212) Burada yer alan bilgiler İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından tanıtım ve bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup, herhangi bir hukuki bağlayıcılığı yoktur. Burada yer alan bilgiler, önceden yazılı izin alınmadan, hiçbir şekilde yayınlanamaz, kopyalanamaz, kaynak olarak gösterilemez, değiştirilemez, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz. Verilen bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Yer alan tüm bilgiler önceden haber verilmeksizin değişikliğe uğrayabilir. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tüm veriler, İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu veri ve kaynakların kullanılması ile oluşturulacak yatırım kararları, mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu dokümana dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak, doğrudan veya dolaylı, maddi/manevi zarar, ziyan ve masraflardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zarar ve masraflardan dolayı İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya herhangi bir çalışanı sorumlu tutulamaz.

İNG MENKUL ebroker Sayfa 1 / 34 İNG MENKUL EBROKER KULLANIM KLAVUZU

İNG MENKUL ebroker Sayfa 1 / 34 İNG MENKUL EBROKER KULLANIM KLAVUZU İNG MENKUL ebroker Sayfa 1 / 34 İNG MENKUL EBROKER KULLANIM KLAVUZU İNG MENKUL ebroker Sayfa 2 / 34 İNDEKS 1. EBROKER Nedir 2. E-Broker a Giriş 3) ebroker Modülü Temel Bilgiler 3.1 Hızlı Erişim Penceresi

Detaylı

ŞEKER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş İNTERNET ŞUBESİ KULLANIM KILAVUZU

ŞEKER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş İNTERNET ŞUBESİ KULLANIM KILAVUZU ŞEKER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş İNTERNET ŞUBESİ KULLANIM KILAVUZU Değerli internet şube müşterimiz, internet şubemize giriş yaptığınızda otomatik olarak hesabınıza ait portföy durumunun görüntülendiği

Detaylı

VİOP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

VİOP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular VİOP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ekim 2014 Önemli Uyarı: Bu doküman Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) tarafından sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu dokümanda yer alan

Detaylı

İş Yatırım İMKB 30 Aracı Kuruluş Varantları

İş Yatırım İMKB 30 Aracı Kuruluş Varantları İş Yatırım İMKB 30 Aracı Kuruluş Varantları Mart 2010 1 İş Yatırım İMKB 30 Aracı Kuruluş Varantları İş Yatırım Yurtdışında Varantlar Aracı Kuruluş Varantı Tanım 2 Yeni Jenerasyon Ürünler Yeni Adım Spot

Detaylı

ANADOLU YATIRIM MENKUL KIYMETLER A.Ş. Revizyon Tarihi : KONU : İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar Onay Tarihi :

ANADOLU YATIRIM MENKUL KIYMETLER A.Ş. Revizyon Tarihi : KONU : İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar Onay Tarihi : Aşağıdaki dokümanda bahis konusu olan Şirket / Kurum, Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. yi, Şube ise Anadolu Yatırım Şubeleri ni ifade etmektedir. 1. AMAÇ Bu doküman, Kurumun internet sitesinde gerçekleştirilecek

Detaylı

Cevaplarla Borsa ve Sermaye Piyasası

Cevaplarla Borsa ve Sermaye Piyasası Cevaplarla Borsa ve Sermaye Piyasası www.imkb.gov.tr İçindekiler Sermaye Piyasaları 3 Sermaye Piyasası Kurulu 5 İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 8 Piyasalar ve Pazarlar 10 Hisse Senetleri 12 Yatırım Fonları

Detaylı

1.Adım: TradeAll masaüstü uygulamasını indirmek için, TradeAll web sitesine girip TradeAll Platformları butonuna tıklayın.

1.Adım: TradeAll masaüstü uygulamasını indirmek için, TradeAll web sitesine girip TradeAll Platformları butonuna tıklayın. KURULUM YÜKLEME VE SİSTEM GİRİŞ TradeAll ile Forex, Futures, CFD, Hisse Senedi ve EFT gibi tüm yatırım işlemlerinizi tek bir platform üzerinden hızlı, güvenli ve kesintisiz olarak gerçekleştirmek mümkün!

Detaylı

MATRİKS VERİ TERMİNALİ KULLANIM KILAVUZU

MATRİKS VERİ TERMİNALİ KULLANIM KILAVUZU MatriksMatriksMatriksMatriksM atriksmatriksmatriksmatriksmat riksmatriksmatriksmatriksmatrik smatriksmatriksmatriksmatriks MatriksMatriksMatriksMatriksM atriksmatriksmatriksmatriksmat riksmatriksmatriksmatriksmatrik

Detaylı

İMKB Hisse Senetleri Piyasası İşlem Yöntemleri ve Piyasa Yapıcılık Sistemi

İMKB Hisse Senetleri Piyasası İşlem Yöntemleri ve Piyasa Yapıcılık Sistemi İMKB Hisse Senetleri Piyasası İşlem Yöntemleri ve Piyasa Yapıcılık Sistemi www.imkb.gov.tr İçindekiler Önsöz 1 İMKB Hisse Senetleri Piyasası nda Uygulanan İşlem Yöntemleri 2 Öncelik Kuralları 3 Sürekli

Detaylı

FOREKS PİYASASININ ÖZELLİKLERİ

FOREKS PİYASASININ ÖZELLİKLERİ Kullanıcı Kılavuzu FOREKS PİYASASININ ÖZELLİKLERİ Foreks (forex), döviz değişimi anlamına gelen foreign exchange kelimelerinin kısaltmasıdır. Foreks piyasası, bir ülke para birimini satıp; başka bir ülke

Detaylı

a) Hangi tür hizmetleri sunmaya yetkili olduklarına, Yetki Belgelerimiz

a) Hangi tür hizmetleri sunmaya yetkili olduklarına, Yetki Belgelerimiz a) Hangi tür hizmetleri sunmaya yetkili olduklarına, Yetki Belgelerimiz 6362 SAYILI SPKN. UYARINCA TALEP EDĐLEN YATIRIM HĐZMET VE FAALĐYET ĐZĐNLERĐ I. Emir Đletimine Aracılık Faaliyeti Yurt içinde Yurt

Detaylı

Yatırım Kuruluşlarının internet sitesinde yer verilmesi gerekenler;

Yatırım Kuruluşlarının internet sitesinde yer verilmesi gerekenler; Yatırım Kuruluşlarının internet sitesinde yer verilmesi gerekenler; a) Hangi tür hizmetleri sunmaya yetkili oldukları HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 23/12/1996 tarihinde kurulmuştur. Ödenmiş sermayesi

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

FXPLUS SIKÇA SORULAN SORULAR ( İçerik ) BÖLÜM 1 YAYIN SORUNLARI PROGRAM DATA ALMIYOR DATA AKIŞIM SÜREKLİ KESİLİYOR BÖLÜM 2 - PROGRAM SORUNLARI FXPLUS

FXPLUS SIKÇA SORULAN SORULAR ( İçerik ) BÖLÜM 1 YAYIN SORUNLARI PROGRAM DATA ALMIYOR DATA AKIŞIM SÜREKLİ KESİLİYOR BÖLÜM 2 - PROGRAM SORUNLARI FXPLUS FXPLUS SIKÇA SORULAN SORULAR ( İçerik ) BÖLÜM 1 YAYIN SORUNLARI PROGRAM DATA ALMIYOR DATA AKIŞIM SÜREKLİ KESİLİYOR BÖLÜM 2 - PROGRAM SORUNLARI FXPLUS HİÇ AÇILMIYOR PROGRAMIM ÇOK AĞIR ÇALIŞIYOR PROGRAMIMIN

Detaylı

Sermaye Piyasası Faaliyetleri Temel Düzey Lisansı Eğitimi

Sermaye Piyasası Faaliyetleri Temel Düzey Lisansı Eğitimi HİSSE SENEDİ PİYASALARI Sermaye Piyasası Faaliyetleri Temel Düzey Lisansı Eğitimi EKİM 2012 1 Bu notlar, Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği () tarafından SPK Lisanslama Sınavlarına referans

Detaylı

Bir menkul kıymetin, ilgili olduğu pazarda, işlemlerinin başlatıldığı an ile bitirildiği an arasında geçen süre Seans olarak adlandırılır.

Bir menkul kıymetin, ilgili olduğu pazarda, işlemlerinin başlatıldığı an ile bitirildiği an arasında geçen süre Seans olarak adlandırılır. 13. İMKB HİSSE SENETLERİ PİYASALARI 13.1 Hisse Senetleri Piyasası nın İşleyişi İle İlgili Tanımlar 13.1.1 Seans Kavramı Bir menkul kıymetin, ilgili olduğu pazarda, işlemlerinin başlatıldığı an ile bitirildiği

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MUHASEBE FİNASMAN FİNANSAL İŞLEMLER

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MUHASEBE FİNASMAN FİNANSAL İŞLEMLER T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MUHASEBE FİNASMAN FİNANSAL İŞLEMLER ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Eğitim Programı. 1. Dünya ve Türkiye Ölçeğinde Ekonomik Görünüm

Eğitim Programı. 1. Dünya ve Türkiye Ölçeğinde Ekonomik Görünüm SUNUM İÇERİĞİ Eğitim Programı 1. Dünya ve Türkiye Ölçeğinde Ekonomik Görünüm a. ABD Ekonomisi b. Avrupa Ekonomisi c. Japonya Ekonomisi d. Türkiye Ekonomisi 2. Hisse Senedi Piyasaları 3. Vadeli İşlemler

Detaylı

BİST E-ŞUBE GİRİŞ İŞLEMLERİ İNTEGRAL MENKUL

BİST E-ŞUBE GİRİŞ İŞLEMLERİ İNTEGRAL MENKUL BİST E-ŞUBE GİRİŞ İŞLEMLERİ 1 İnternet Explorer web tarayıcısı kullanılarak www.integralmenkul.com.tr adresinden GİRİŞ sekmesinden giriş yapılır 2 Açılan Pencerelerden, BİST Seçilir. 3 E- Şube kullanımı

Detaylı

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ UYARILAR : Uygulama esnasında dikkat etmeniz gereken ama gözünüzden kaçabilecek / farkına varmayabileceğiniz bazı detayları öncelikle sıralamayı tercih ediyoruz. Bu uyarılar

Detaylı

Sermaye Piyasası ve Finansal Kurumlar Dersi.Sayfa 1. 200 Soruda İMKB

Sermaye Piyasası ve Finansal Kurumlar Dersi.Sayfa 1. 200 Soruda İMKB Sermaye Piyasası ve Finansal Kurumlar Dersi.Sayfa 1 200 Soruda İMKB 1- Piyasa Nedir, Kaça Ayrılır? Piyasa, alıcı ve satıcıların karşılaştıkları; mal dolaşımının gerçekleştirildiği yerdir. Piyasalar, iktisadi

Detaylı

OSMANLI MENKUL DEĞERLER A.Ş.

OSMANLI MENKUL DEĞERLER A.Ş. OSMANLI MENKUL DEĞERLER A.Ş. ile arasında akdedilmiş olan KALDIRAÇLI ALIM SATIMA ARACILIK SÖZLEŞMESİ (GERÇEK KİŞİ) / / 20 Versiyon: 0814 TARAFLAR Madde 1-1. (Aşağıda kısaca "Müşteri" diye anılacaktır.)

Detaylı

OSMANLI MENKUL DEĞERLER A.Ş.

OSMANLI MENKUL DEĞERLER A.Ş. Sözleşme No:... OSMANLI MENKUL DEĞERLER A.Ş. ile arasında akdedilmiş olan KALDIRAÇLI ALIM SATIMA ARACILIK SÖZLEŞMESİ (GERÇEK KİŞİ) / / 20 Versiyon: 1114 TARAFLAR Madde 1-1. (Aşağıda kısaca "Müşteri" diye

Detaylı

Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Ticaret sicil numarası: 358657 Merkez adresi:

Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Ticaret sicil numarası: 358657 Merkez adresi: FİNANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. FAALİYET RAPORU RAPOR DÖNEMİ: OCAK ARALIK 2013 Şirketin ticari unvanı: Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Ticaret sicil numarası: 358657 Merkez adresi: Akmerkez B Kulesi

Detaylı

A1 Capital olarak sunduğumuz hizmetler sitemizin Ürün ve Hizmetler bölümünde yer almaktadır.

A1 Capital olarak sunduğumuz hizmetler sitemizin Ürün ve Hizmetler bölümünde yer almaktadır. a) Hangi tür hizmet sunmaya yetkili olunduğu: A1 Capital olarak sunduğumuz hizmetler sitemizin Ürün ve Hizmetler bölümünde yer almaktadır. b) Temsilcisi Olunan Kuruluşu Tanıtıcı Bilgiler A1 Capital, müşterilerin

Detaylı

Bireysel tercih ve işlem stillerine cevap verebilmek adına işlem yapmanın ya da emir girmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır.

Bireysel tercih ve işlem stillerine cevap verebilmek adına işlem yapmanın ya da emir girmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Nasıl Đşlem Yapılır? Vadeli Đşlem Alım-Satımı Giriş Bireysel tercih ve işlem stillerine cevap verebilmek adına işlem yapmanın ya da emir girmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Đlgili işlem fonksiyonları

Detaylı

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim SPK Yatırımcı Bilgilendirme Kitapçıkları - 1 T.C. BAŞBAKANLIK SERMAYE PİYASASI KURULU YATIRIM YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM? SPK Yatırımcı Bilgilendirme Kitapçıkları-1

Detaylı

İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM. Amaç, Dayanak, Tanım ve Kısaltmalar

İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM. Amaç, Dayanak, Tanım ve Kısaltmalar Resmi Gazete Sayı: 27323 Resmî Gazete Tarihi: 18 Ağustos 2009 İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI YÖNETMELİĞİ Amaç BİRİNCİ KISIM Amaç, Dayanak, Tanım ve Kısaltmalar MADDE 1 (1)

Detaylı

TOROS MENKUL KIYMETLER MÜŞTERİ KARTI SOYADI : MÜŞTERİ NO : ADI : TARİH : EV TELEFONU : CEP TELEFONU :

TOROS MENKUL KIYMETLER MÜŞTERİ KARTI SOYADI : MÜŞTERİ NO : ADI : TARİH : EV TELEFONU : CEP TELEFONU : TOROS MENKUL KIYMETLER MÜŞTERİ KARTI SOYADI : MÜŞTERİ NO : ADI : TARİH : EV ADRESİ : POSTA KODU : EV TELEFONU : CEP TELEFONU : İŞ ADRESİ : POSTA KODU : İŞ TELEFONU : FAX NO: * Lütfen adres ve telefon bilgilerindeki

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı S102 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BKNLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı SERMYE PİYSSI KURULU LİSNSLM SINVLRI TÜREV RÇLR (T) 17 RLIK 2011 Saat:

Detaylı