TRADEBOX EĞİTİMİ 2012

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TRADEBOX EĞİTİMİ 2012"

Transkript

1 TRADEBOX EĞİTİMİ 2012

2 İçerik Tablosu 1. Oturum Açma ve Kapatma 2. Çalışma Alanı Yaratma ve Ayarlar 3. İşlem Yapma a. Hisse İşlemleri b. Vadeli Kontrat İşlemler 4. Emir Türleri 5. Hesap Bilgileri 6. Haberler ve Araştırma 7. Grafik

3 1. Oturum Açma ve Kapatma Masa üstündeki açma ekranı görüntülenir: ikon üzerine tıklayarak TradeBox`i başlattığınızda, aşağıdaki oturum Tarafınıza iletilen kullanıcı adı ve şifre ile oturum açın. Deneme girişi ve Gerçek hesap girişi arasında, Deneme ye Geçiş Yap a ya da Live a Geçiş Yap a tıklayarak değişiklik yapabilirsiniz. Platform ilk açıldığında işlem kilidi kapalı olarak gelir. Kilit kapalı ise platform üzerinden emir gönderimi yapamazsınız. Kilidin açık olduğu zamanlar tek bir tıkla ile emir gönderebilirsiniz. Eğer her zaman kilidin açık olmasını istiyorsanız aşağıdaki kutudan İşlem Yapmayı Seç / Girişte otomatik olarak kutucuklarını işaretlemeniz gereklidir.

4 Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, kilidi manuel olarak menü panelinden de değiştirebilirsiniz. İlk resimde kilit kapalıdır, herhangi bir işlem giremezsiniz. İkinci resimde ise kilit açıktır, bir tık ile emir gönderebilirsiniz. Sadece fiyat bilgisine bakmak için platforma girildiyse, hatalı bir işlem olmaması için kilidin kapalı kalması tavsiye edilir. TradeBox ı ekran çubuğu üzerindeki çarpıya tıklayarak kapattığınızda otomatik olarak sistemden çıkarsınız. Buna alternatif olarak, Dosya menüsünden Oturum Kapa yı tıklayarak da sistemden çıkış yapabilirsiniz.

5 2. Çalışma Alanı Yaratma İsterseniz hazır çalışma alanını kullanabilir ya da kendinize ait çalışma alanı yaratabilirsiniz. Çalışma alanı birçok sekmeden oluşmaktadır. Her bir ürüne ait farklı bir sekme mevcuttur. Hisse Senedi Vadeli İşlemler Boş bir çalışma alanı yaratmak için, platformun sol üst köşesindeki ikonun üzerine gelerek Çalışma Alanı / Boş Çalışma Alanı nı tıklayınız.

6 Farklı isimler altında birçok çalışma alanı kaydedebilirsiniz. Mevcut kullandığınız ana ekranı kaydedip farklı piyasalar için farklı çalışma alanları kaydedebilirsiniz. Yeni bir Görünüm eklemek için, herhangi bir görünümün etiket kısmına gelerek sağ tıkla yeni bir görünüm ekleyebilir, mevcut görünümü kopyalayabilir ya da silebilirsiniz. Ayrıca aynı işlemleri platformun sol üst köşesindeki Görüntüle menüsü üzerine gelerek Görüntüle/ Görünüm Ekle Görünüm Kopyala ya da Görünüm Sil ile de yapabilirsiniz. Fiyatlar ve İşlemler ekranı eklemek için Araçlar/ Fiyatlar ve İşlemler in üzerine gelerek fiyat ekranı açabilirsiniz. Burada enstrüman ekle kısmına gelerek eklemek istediğiniz ürünün adını ya da kodunu girerek fiyat listesi oluşturabilirsiniz. Fiyat listesi oluşturmak için diğer bir kısa yol ise, Araçlar bölümünün altındaki Ürün Arama özelliğidir. Burada aramak istediğiniz ürünün adını girdiğinizde, bu isim ile işlem gören tüm ürünleri, ürün grubu ve işlem gördüğü borsa bazında görebilirsiniz. Ürün Arama listesinde çıkan ürünü tutup sürükleyerek Fiyatlar ve İşlemler ekranına bırakabilirsiniz. Ayrıca CTRL tuşu

7 ile birkaç ürünü aynı anda seçebilirsiniz. Buna ek olarak borsa isimlerinin yazdığı kısımlardaki artı işaretinden tutup ürünleri Fiyatlar ve İşlemler ekranına sürükleyebilirsiniz. Fiyatlar ve İşlemler ekranındaki istemediğiniz ürünün üzerine gelerek sağ tıkla silip listeden çıkarabilirsiniz. İstemediğiniz görüntüyü silebilir ya da üzerine gelerek sağ tıkla kapatabilirsiniz. Açmış olduğunuz pencereleri sağ tıkla kapatabilir, küçültebilir ya da sekme haline getirebilirsiniz. Pencerenin yerini değiştirebilir ya da tamamen platformdan başka bir yere taşıyabilirsiniz.

8 3. İşlem Yapma a. TradeBox üzerinden nasıl hisse işlemi yapılır? 1. İlk olarak Hisse Senetleri / Hisse Senedi İşlemleri üzerine tıklayarak alım-satım ekranını açabilirsiniz. 2. Hisse senedi alım-satım ekranı açıldıktan sonra, işlem yapmak istediğiniz hisse senedini kırmızı işaretli ilk kutuya, işlem miktarını da ikinci kutuya girin. 3. Örnek olarak Apple (AAPL:xnas) hisse senedini almak istediğiniz zaman, sağ tarafta yer alan satış kutucuğunu tıklayın. Hisse senedini satmak içinse, sol tarafta yer alan alış kutucuğunu tıklayın. Sol tarafta yer alan örnekte görüldüğü üzere iki pencere de yeşil renktedir. Pencerelerin renkleri farklı fiyatları ifade eder. Döviz işlemlerinde, büyük miktarlı emirler haricinde bu pencereler yeşildir. Büyük emirlerde bu renk sarıya döner. Yeşil renkli pencere: Bu pencerede gördüğünüz fiyat piyasada geçen gerçek zamanlı fiyattır. Yapmak istediğiniz işlem anında gerçekleşir. Sarı renkli pencere: Bu pencerede gördüğünüz fiyat endikatif fiyattır. Yapmak istediğiniz işlemin gerçekleşmesi piyasadaki likidite koşullarına bağlıdır. Mor renkli pencere: Bu pencerede gördüğünüz fiyat endikatif fiyattır ve bu ürün için en son gerçeklesen emrin üzerinden biraz zaman geçtiğini belirtir. Bu aynı zamanda piyasanın kapalı olduğunu ya da başka nedenden dolayı az ya da hiç işlem olmadığını gösterir.

9 4. Emri gönderdiğinizde aşağıdaki teyit ekranı karşınıza gelecektir. 5. Yeni açılan pozisyonları Hesap / Hesap Özeti nden takip edebilirsiniz. Açık Pozisyonların altında, sağ taraftaki kutucuğa tıkladığınızda ilgili üründe açılan tüm pozisyonları görebilirsiniz ve buradan bu pozisyonlar ile ilgili bağlı emir bırakabilirsiniz. Flat Pozisyonlar Pozisyon Kapama Limit Emri Pozisyonları flat yapmak icin ikona tıklayın Pozisyonu hemen kapatmak için ikona tıklayın Ilgili pozisyon için limit emri bırakmak için ikona tıklayın Stop Emri Ilgili pozisyon için stop emri bırakmak için ikona tıklayın

10 6. Bu ikonlardan ilkine tıklayarak ilgili kar alış emri, ikincisine tıklayarak ilgili zarar kes emri bırakabilirsiniz. İlgili yerleri doldurduktan sonra Emri Ver in üzerine tıklayınız. 7. Henüz gerçekleşmemiş emirlerinizi Araçlar / Açık Emirler e tıklayarak görebilirsiniz. Açık Emirler sayfası açıldıktan sonra emrin üzerine gelerek aşağıdaki ilgili kutucuğa tıklayarak emri silebilir, değiştirebilir ya da piyasa emri haline getirebilirsiniz.

11 8. Zincir emir girmek için Hisse Senetleri / Hisse Senedi Emirleri ni seçin Zincir emir, verdiğiniz emirlerin piyasa koşulları izin verdiği ölçüde en kısa sürede gerçekleştirecek bir düzendir. İlk emrin gerçekleşmesi ile girmiş olduğunuz diğer iki emir aktif hale gelecektir. İkincil emirler bir diğerini iptal eden emir türleridir, yani bir pozisyona ilişkilendirilerek girilen kar alma ya da zarar kesme emridir. Hisse senedi: Alım / satımını yapacağınız hisseyi seçin Al / Sat: Alım ya da Satım Miktar: Almak ya da satmak istediğiniz tutarı girin Emir Tipi: Limit Emri, Piyasa Emri, Zarar Kesme Emri nden birini seçiniz Fiyat: Almak ya da satmak istediğiniz tutarı girin Süre: Emrin geçerli olacağı süreyi seçin İlgili Emirler: İlgili emir yerleştirmek için eğer yapılırsa yı seçin İlgili Kar alış emri yerleştirme: İlk emre bağlı ikincil emir İlgili zarar kapama emri yerleştirme: İlk emre bağlı ikincil emir Alış: Ekranın sol alt köşesinde bulunan piyasadaki aktif satış fiyatıdır Satış: Ekranın sağ alt köşesinde bulunan piyasadaki aktif alış fiyatıdır.

12 b. TradeBox üzerinden nasıl vadeli kontrat alıp satılır? 1. İlk olarak Vadeli İşlemler / Vadeli Piyasa İşlemleri üzerine tıklayarak alım-satım ekranını açabilirsiniz. 2. Sözleşme kısmına almak ya da satmak istediğiniz kontratın adını giriniz. Aşağıdaki örnek için COMEX de işlem gören Nisan 2012 vadeli altın kontratını seçtik. Sözleşme: İlgilendiğiniz kontratın adını giriniz Lot: Almak ya da satmak istediğiniz adedi giriniz Maliyet: Almak ya da satmak istediğiniz adedin toplam değeri İlk Marjin: Pozisyonu açmak için hesabınızda bulması gereken başlangıç tutarı Nominal Değer: Açmış olduğunuz pozisyonun nominal değeri Sürdürme Marjini: Açmış olduğunuz pozisyonu taşımak için gerekli olan sürdürme marjı Hisse işlemlerinde olduğu gibi, emri gönderdiğinizde karşınıza doğrulama ve teyit ekranları çıkar. Aynı şekilde açık pozisyonlarınız için ilgili limit emri ya da stop emri bırakabilirsiniz. Henüz gerçekleşmemiş emirlerinizi İşlem Yapma / Açık Emirler e tıklayarak görebilirsiniz. Vadeli işlemlerde de zincir emir bırakabilirsiniz.

13 4. Emir Türleri Emirler, türlerine göre dört ana başlık altında toplanıyor. Emir sürelerine baktığınızda ise, Limit Emri Piyasa Emri Zarar Kes (stop-loss) Emri Takip Eden Emirler (izleyen zarar kesme emri) Günlük Emir İptal Edilene Kadar Haftalık, Aylık Girilen Emirler Belirli Bir Tarih İçin Emir Bırakma gibi dört farklı emir türü bulunmaktadır. Açık pozisyonlarınız için ilgili kar alış emri ya da ilgili zarar kes emri bırakabilirsiniz. Piyasa Emri Limit Emri Zarar Kesme Emri Eğer Alış Buraya Gelirse Zarar Kesme Eğer Satış Buraya Gelirse Zarar Kesme Emri İzleyen Zarar Kesme Emri Belirtilen ürünün, piyasada elde edilebilen fiyat seviyesinden en kısa sürede alınmasını ya da satılmasını sağlayan emir türüdür. Limit Emri, önceden belirlenmiş seviyeden piyasaya girmek ya da kar almak için kullanılır. Zarar kesme emri, piyasanın açık pozisyonlara karşı hareket ettiği zaman yatırımcıyı koruyan cıkış emirleridir. Eğer alış buraya gelirse emri, yükselen piyasada alış yapmak için kullanılır. Eğer alış fiyatı belirtilen seviyeye gelmişse, emir bankanın satış fiyatından gerçekleşir. Eğer satış buraya gelirse emri, genelde düşen piyasada satış yapmak için kullanılır. Eğer satış fiyatı belirtilen seviyeye gelmişse, emir bankanın alış fiyatından gerçekleşir. Izleyen zarar kesme emri, spot fiyata göre değişen zarar kesme emridir. Piyasa yükseldikçe (uzun pozisyonlar için) zarar kesme seviyesi daha önce belirlenen ölçüde yükselir. Piyasa düşünce zarar kesme seviyesi değişmez. Bu tip emirler yatırımcılara olası zararlarını sınırlama imkani verirken, olası kar üzerinde herhangi bir sınırlama getirmez. Ayrıca bu tip emirler açık pozisyonlar için yatırımcıların sürekli piyasa takip yükünü azaltır. *** Eğer Alış Buraya Gelirse Zarar Kesme ve Eğer Satış Buraya Gelirse Zarar Kesme Emir türleri hisse senedi ve vadeli kontratlarda geçerli değildir.

14 5. Hesap Bilgileri Hesabınıza ilişkin bilgilere platformun üst köşesindeki kısa yollardan ulaşabilirsiniz. Hesap özetiniz için Hesa p / Hesap Özeti ne tıklayınız. Açılan sayfada mevcut durumunuzu ya da geçmişteki durumunuzu görebilirsiniz. Marjin kullanılmadan açılan pozisyonlar: Marjin gereksinimi için kullanılan hisse senedi, bono gibi nakit teminatların piyasa değeri Gerçekleştirilmemiş marjin kar/zarar: Kaldıraçlı ürünlerdeki gerçekleşmemiş kar/ zarar durumu Kapatma masrafı: Pozisyonları kapatmanız için gereken komisyon, işlem ücreti Pozisyonların realize olmamış değeri: Marjin kullanılmadan açılan pozisyonlar, gerçekleştirilmemiş kar/ zarar ve kapatma masrafı toplamı Nakit Bakiye: Hesabınızda bulunan nakdin mevcut değeri Kaydedilmemiş İşlemler: Bir önceki işlem gününden itibaren hesabınıza islenmemiş nakit tutarlar. Bu kalem işlem yapmak için kullanılır ve bir sonraki işlem günü muhasebeleşir Hesap Değeri: Nakit bakiye, pozisyonların realize olmamış değeri ve kaydedilmemiş işlemlerin toplamından oluşur Diğer teminat: Kredi limiti Marjin teminatı olarak mevcut değil: Teminat olarak kullanılan ürünlerin teminata kabul edilmeyen kısımlar.

15 Marjin gereksinimleri için kullanıldı: Açık pozisyonlarınız için kullanılan teminat. Marjin işlemleri için mevcut: Pozisyon açmak için kullanabileceğiniz tutar. Bu kalem hesap değerinden marjin gereksinimleri için kullanıldı kaleminin çıkarılması ile bulunur. Net Risk: Müşterinin tüm açık pozisyonlarının nominal değerlerinin toplamının ana para birimine çevrilmiş durumu Açık risk kapsamı: Marjin gereksinimlerinizin yüzde kaçının teminatlarınız tarafından karşılandığını gösterir. Hesap değerinin net riske bölünmesi ve 100 ile çarpılması ile bulunur. Marjin Kullanımı: Teminatınızın yüzde kaçının kullanıldığını gösterir. Hesap değeri, diğer teminat ve marjin teminatı olarak mevcut değil kalemlerinin toplamının marjin gereksinimleri için kullanıldı kalemine bölünmesi ve 100 ile çarpılması ile bulunur. Hesabınıza ilişkin tüm alım/ satım işlemleri, uyarı ve doğrulamaları Hesap / Faaliyet Dökümü ne tıklayarak görebilirsiniz. Açılan pencereden belli bir tarih aralığındaki işlemleri seçebilirsiniz. İkinci satırdaki kutulardan işlem türünü sınırlayabilir, ya da hepsini görebilirsiniz. Son satırdaki kutuya belli bir kelime girerek, girmiş olduğunuz kelimeyi içeren işlemleri sıralayabilirsiniz. Faaliyet Dökümü penceresi hesabınızdaki işlemleri çok geniş kapsamlı listelediği için, belli kriterleri seçmek arama yapmak istediğiniz bilgiye ulaşmada kolaylık sağlayacaktır.

16 6. Haberler ve Araştırma Platformun üst köşesinde bulunan Haberler/ Haberler ya da Ekonomik Takvim e içerisinde yayınlanan önemli makro datalar ve haberleri görebilirsiniz. tıklayarak gün Araştırma kısmına tıklayarak yayınlanan kurum içi ve kurum dışı (UBS Makro Ekonomik Stratejiler ve Yapı Kredi Öneri) tüm rapor ve haberlere ulaşabilirsiniz.

17 7. Grafik Menüden Araçlar kısmına tıklayarak grafik özelliğini açabilirsiniz, ya da istediğiniz ürünün üzerine gelerek sağ tıkla grafik ekleyebilirsiniz. Grafik Modülü oldukça interaktiftir. Yatay ve dikey eksenler üzerine gelerek grafiğin boyutunu değiştirebilirsiniz. Grafik ekranının en üst köşesindeki kutulardan grafiğini açmak istediğiniz ürünü, zaman aralığını ya da grafik türünü değiştirebilirsiniz. Yine ekranının en üst köşesindeki kutulardan trend çizgileri ekleyebilirsiniz. Emirlerinizi ve bağlı emirlerinizi grafik üzerinde görebilirsiniz.

İNG MENKUL ebroker Sayfa 1 / 34 İNG MENKUL EBROKER KULLANIM KLAVUZU

İNG MENKUL ebroker Sayfa 1 / 34 İNG MENKUL EBROKER KULLANIM KLAVUZU İNG MENKUL ebroker Sayfa 1 / 34 İNG MENKUL EBROKER KULLANIM KLAVUZU İNG MENKUL ebroker Sayfa 2 / 34 İNDEKS 1. EBROKER Nedir 2. E-Broker a Giriş 3) ebroker Modülü Temel Bilgiler 3.1 Hızlı Erişim Penceresi

Detaylı

1.Adım: TradeAll masaüstü uygulamasını indirmek için, TradeAll web sitesine girip TradeAll Platformları butonuna tıklayın.

1.Adım: TradeAll masaüstü uygulamasını indirmek için, TradeAll web sitesine girip TradeAll Platformları butonuna tıklayın. KURULUM YÜKLEME VE SİSTEM GİRİŞ TradeAll ile Forex, Futures, CFD, Hisse Senedi ve EFT gibi tüm yatırım işlemlerinizi tek bir platform üzerinden hızlı, güvenli ve kesintisiz olarak gerçekleştirmek mümkün!

Detaylı

FOREKS PİYASASININ ÖZELLİKLERİ

FOREKS PİYASASININ ÖZELLİKLERİ Kullanıcı Kılavuzu FOREKS PİYASASININ ÖZELLİKLERİ Foreks (forex), döviz değişimi anlamına gelen foreign exchange kelimelerinin kısaltmasıdır. Foreks piyasası, bir ülke para birimini satıp; başka bir ülke

Detaylı

Bireysel tercih ve işlem stillerine cevap verebilmek adına işlem yapmanın ya da emir girmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır.

Bireysel tercih ve işlem stillerine cevap verebilmek adına işlem yapmanın ya da emir girmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Nasıl Đşlem Yapılır? Vadeli Đşlem Alım-Satımı Giriş Bireysel tercih ve işlem stillerine cevap verebilmek adına işlem yapmanın ya da emir girmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Đlgili işlem fonksiyonları

Detaylı

Finansonline FX Kullanım Klavuzu

Finansonline FX Kullanım Klavuzu Finansonline FX - Bize Ulaşın 0212 336 72 72 Forex piyasalarda işlem ve her türlü sorularınız için: fx@finansinvest.com Finansonline FX Kullanım Klavuzu 1. Finansonline FX Kurulumu Finansonline FX setup

Detaylı

ŞEKER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş İNTERNET ŞUBESİ KULLANIM KILAVUZU

ŞEKER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş İNTERNET ŞUBESİ KULLANIM KILAVUZU ŞEKER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş İNTERNET ŞUBESİ KULLANIM KILAVUZU Değerli internet şube müşterimiz, internet şubemize giriş yaptığınızda otomatik olarak hesabınıza ait portföy durumunun görüntülendiği

Detaylı

MATRİKS VERİ TERMİNALİ KULLANIM KILAVUZU

MATRİKS VERİ TERMİNALİ KULLANIM KILAVUZU MatriksMatriksMatriksMatriksM atriksmatriksmatriksmatriksmat riksmatriksmatriksmatriksmatrik smatriksmatriksmatriksmatriks MatriksMatriksMatriksMatriksM atriksmatriksmatriksmatriksmat riksmatriksmatriksmatriksmatrik

Detaylı

METATRADER Kullanım Kılavuzu

METATRADER Kullanım Kılavuzu METATRADER Kullanım Kılavuzu 1/99 İÇERİK Yeni Hesap Kaydı (Demo hesabına ilk giriş).4 Program Kurulumu.7 Mevcut Hesaba Giriş..11 MetaTrader Çalışma Alanı.14 Piyasa Gözlemi..16 Sembol Pencereleri 17 İzleme

Detaylı

İçindekiler. - Pozisyon açma 14. - Emir türleri 15. - Stop ve Limit emri yerleştirme 16. - Hareketli Stop Loss 17. - Emir değiştirme 17

İçindekiler. - Pozisyon açma 14. - Emir türleri 15. - Stop ve Limit emri yerleştirme 16. - Hareketli Stop Loss 17. - Emir değiştirme 17 İçindekiler 1. Platform hakkında 3 2. Platformu yükleme 4 3. Platforma giriş 5 - Sıkça öne gelen sorunlar 5 4. Güvenlik şifresi değişimi 6 5. Çalışma alanını özelleştirme 7 -Araçlar penceresi 8 - Grafikler

Detaylı

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ UYARILAR : Uygulama esnasında dikkat etmeniz gereken ama gözünüzden kaçabilecek / farkına varmayabileceğiniz bazı detayları öncelikle sıralamayı tercih ediyoruz. Bu uyarılar

Detaylı

DirectFN ideal CEP Akıllı Telefon Uygulaması

DirectFN ideal CEP Akıllı Telefon Uygulaması DirectFN ideal CEP Akıllı Telefon Uygulaması Apple IOS kullanıcıları AppStore üzerinden, Android işletim sistemli cihaz kullanıcıları Google Play üzerinden Directfn ideal Cep uygulamasını cihazlarına indirip

Detaylı

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 05.03.2013 Sayfa 1 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT CafePlus ; İnternet cafelere, laboratuvarlara, internet web filtreleme

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

FXPLUS SIKÇA SORULAN SORULAR ( İçerik ) BÖLÜM 1 YAYIN SORUNLARI PROGRAM DATA ALMIYOR DATA AKIŞIM SÜREKLİ KESİLİYOR BÖLÜM 2 - PROGRAM SORUNLARI FXPLUS

FXPLUS SIKÇA SORULAN SORULAR ( İçerik ) BÖLÜM 1 YAYIN SORUNLARI PROGRAM DATA ALMIYOR DATA AKIŞIM SÜREKLİ KESİLİYOR BÖLÜM 2 - PROGRAM SORUNLARI FXPLUS FXPLUS SIKÇA SORULAN SORULAR ( İçerik ) BÖLÜM 1 YAYIN SORUNLARI PROGRAM DATA ALMIYOR DATA AKIŞIM SÜREKLİ KESİLİYOR BÖLÜM 2 - PROGRAM SORUNLARI FXPLUS HİÇ AÇILMIYOR PROGRAMIM ÇOK AĞIR ÇALIŞIYOR PROGRAMIMIN

Detaylı

Ata Foreks Trader Kullanım Kılavuzu

Ata Foreks Trader Kullanım Kılavuzu Ata Foreks Trader Kullanım Kılavuzu Page 1 of 13 İçindekiler 1.) Ata Foreks Trader Programının Kurulumu ve Platforma Giriş... 3 1.1.) Ata Foreks Trader Programının Kurulması...3 1.2.) Ata Foreks Trader

Detaylı

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OpenOffice.org'nin Sistem Menüsünden Başlangıcı OpenOffice.org çoğu zaman işletim sisteminizin başlangıç menüsünden başlatılır. Sistem menünüz (başlangıç) birçok program için

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU B2K01: Microsoft Excel'e Giriş HESAP TABLOSU PROGRAMLARI 1 EXCEL İN TARİHİ 1 EXCEL KULLANIMI 2 SEÇME İŞLEMLERİ 3 GİRİŞ SEKMESİ 4 Giriş Sekmesi: Pano grubu 4 EGZERSİZ 4

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu İçindekiler Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu...1 1. HORDE...4 1.1. Horde Nedir?...4 1.2. Horde Kullanımı için Gerekenler...4 1.3. Kök Sertifikasının

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Lider Forex - Online Forex Platformu www.liderforex.com ÖNSÖZ

Lider Forex - Online Forex Platformu www.liderforex.com ÖNSÖZ ÖNSÖZ Dünyanın en büyük ve en çok kazandıran finans piyasasına adım atmaya hazır mısınız? Bu kitap günümüzde en çok ilgi uyandıran finans piyasası olan forex i yatırımcılara daha iyi anlatmak amacıyla

Detaylı

ANADOLU YATIRIM MENKUL KIYMETLER A.Ş. Revizyon Tarihi : KONU : İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar Onay Tarihi :

ANADOLU YATIRIM MENKUL KIYMETLER A.Ş. Revizyon Tarihi : KONU : İnternet Sitesinin Güncellenmesine İlişkin Esaslar Onay Tarihi : Aşağıdaki dokümanda bahis konusu olan Şirket / Kurum, Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. yi, Şube ise Anadolu Yatırım Şubeleri ni ifade etmektedir. 1. AMAÇ Bu doküman, Kurumun internet sitesinde gerçekleştirilecek

Detaylı

Tercüme Ofis Programı

Tercüme Ofis Programı Tercüme Ofis Programı Tercüme Takip, Tercüman Bilgileri, Cari, Stok,Fatura, İrsaliye, Sipariş,Teklif, Kasa,Banka, Çek, Senet, Personel, Ödeme Planı, Hızlı Satış (Barkodlu), Call Center, İş Programı, Kur

Detaylı

1. BÖLÜM. Özel teknolojimiz, işlem olanakları sunarak günde 24 saat boyunca otomatik olarak binlerce finansal aracı izlememizi olanaklı kılmaktadır.

1. BÖLÜM. Özel teknolojimiz, işlem olanakları sunarak günde 24 saat boyunca otomatik olarak binlerce finansal aracı izlememizi olanaklı kılmaktadır. Autochartist Kullanıcı Kılavuzu 1. BÖLÜM GİRİŞ Autochartist, işlemcilerin, aşağıdakiler de dâhil olmak üzere, bir örnek ile ne ve ne zaman işlem yapacaklarına karar vermelerine yardımcı olacak en iyi işlem

Detaylı

Satın Alma Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Satın Alma Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 SATIN ALMA MODÜLÜ 1. SATIN ALMA Modülü... 9 1.1 Kartlar... 10 1.1.1 Satın Alma Kartları Yardım Tuşları... 10 1.1.2 Satıcılar... 13 1.1.2.1 Satıcı Tanıtım Kartı... 13 Adresler:... 17 Yetkililer:... 18

Detaylı

Stok Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Stok Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 STOK MODÜLÜ 1. stok modülü... 8 1.1 Kartlar ve Hareket Föyleri...9 1.1.1 Stok Tanıtım Kartları...9 1.1.1.1 Stok Kartları Yardım Tuşları... 10 1.1.1.2 Stok Tanıtım Kartı... 13 1.1.1.3 Kısa Stok Tanıtım

Detaylı

AMP KolayMetraj. Kullanım Kılavuzu

AMP KolayMetraj. Kullanım Kılavuzu AMP KolayMetraj Kullanım Kılavuzu AMP Yazılım Genel Müdürlük İstanbul 2014 İçindekiler Kullanım kılavuzu sembolleri-düzenleri... 7 Yeni Proje... 8 Proje Aç... 10 Proje Yenileme... 10 Çizim Yönetimi...

Detaylı

Adwords Başvurusu yapmak

Adwords Başvurusu yapmak Google internete giren herkesin çok yakından tanıdığı bir sitedir. Ancak insanların çok büyük bir çoğunluğu Google ın sadece arama motoru özelliğini kullanır, çoğu ücretsiz olan diğer hizmetlerinden haberleri

Detaylı

Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş

Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş Bölüm 2: Bilgisayar Kullanımı ve Dosya Yönetimi / İşletim Sistemi Hazırlayanlar: Levent Emmungil ve Orçun Madran Bu konuyu bitirdiğinizde; Bilgisayarı nasıl kullanacağınızı öğrenebilecek, Dosyaların nasıl

Detaylı

ONLINE BORSA (WEBFX+) KULLANIM KILAVUZU

ONLINE BORSA (WEBFX+) KULLANIM KILAVUZU ONLINE BORSA (WEBFX+) KULLANIM KILAVUZU 1. Şifre Oluşturma İşlemi 2. Online Borsa Erişim 3. Online Borsa Uygulamasında Portföy e Bağlantı 4. Portföy Bilgileri Görüntüleme 5. Emir İletimi 6. Hazır Emirler

Detaylı

A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. Forex Piyasası ve Analiz Uygulamaları

A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. Forex Piyasası ve Analiz Uygulamaları A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. Forex Piyasası ve Analiz Uygulamaları 2013 İÇİNDEKİLER FOREX- KALDIRAÇLI ALIM SATIM İŞLEMLERİ NEDİR? 2 HİSSE, VOB, FOREX KARŞILAŞTIRMASI 3 İŞLEM SÖZLÜĞÜ 4 LOT BÜYÜKLÜKLERİ

Detaylı