ATA WORLD TRADER KULLANIM KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ATA WORLD TRADER KULLANIM KILAVUZU"

Transkript

1 ATA WORLD TRADER KULLANIM KILAVUZU Desteklenen işletim Sistemleri: Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 2003 Server Bilgisayarınızda Microsoft Explorer 5.5 veya daha üst bir sürümünün yüklenmiş olması gereklidir. Sistem ihtiyaçları: Tanım Minimum Önerilen CPU Pentium 1.5 GHz Pentium 4, 2.5GHz Boş Harddisk alanı 200 MB 200 MB Internet Bağlantısı 56 kbps 256 kbps veya daha hızlı Ekran çözünürlüğü 1024 x 768 (16 bit) 1280 x 1024, true colour (24 bit) colours RAM 512 MB 2 GB ( Microsoft Windows Vista için) Ata World Trader programını başlatmak için Masaüstünde yer alan ATA World Trader kısayol butonunu tıklayınız ya da Başlat menüsünden Tüm Programlar> Ata Yatırım WLP > Ata World Trader ı seçiniz. Açılıştaki yasal uyarıyı okuyup, Kapat butonuna tıklayınız.

2 Karşınıza Kullanıcı Adı ve şifrenizi gireceğiniz Oturum Aç ekranı gelecektir. Kurumumuz tarafından size ulaştırılmış olan Kullanıcı Adı ve Şifreyi girmenizin ardından Tamam butonunu tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Bunu yaparken Şifremi hatırla seçeneğini işaretlerseniz sisteme bir sonraki girişinizde kullanıcı adını yazdığınızda bilgisayar şifrenizi otomatik olarak getirecektir. ÇALIŞMA ALANININ DÜZENLENMESİ Araç çubuğunda bulunan Dosya menüsünden düzenlemiş olduğunuz çalışma alanlarınza ulaşabilir ve.cs2 uzantısıyla kaydedebilirsiniz. Programı ilk açtığınızda karşınıza boş bir ekran gelecektir. Dolayısı ile ilk yapmanız gereken yurtdışı piyasaları izlemenizi sağlayacak bir sayfa oluşturmaktır. Bunun için menüden Araçlar > Fiyatlar ve İşlemler i seçiniz.

3 Bu menu seçildiğinde karşınıza aşağıdaki gibi boş bir sayfa çıkacaktır. Sayfanın üzerinde sağ mouse tuşuna tıklayınca açılan menüden Ayarlar > Sütunları Seç i seçiniz.

4 Açılan Sütunları Seç penceresinde takip etmek istediğiniz verileri içeren kutuları işaretleyerek yeni sütunlar ekleyebilirsiniz. İstemediğiniz sütunları çıkarmak için ise işaretleri kaldırmanız yeterli olacaktır. Seçtiğiniz sütunların yerini değiştirmek isterseniz, bunu sütun başlığının üzerinde iken sol tuşa basıp sütun başlığının sağ köşesinde koyu çubuğun oluşmasını bekleyip ardından sütunu istediğiniz yere çekip, sol tuşu bırakarak yapabilirsiniz.

5 YATIRIM ARAÇLARININ EKLENMESİ Takip etmek istediğiniz yatırım araçlarını sayfanıza eklemek için Fiyatlar ve İşlemler sayfasında sağ tıklayarak, açılan menüden Enstrüman Ekle yi seçiniz.

6 Ekranın üst bölümündeki butonları kullanarak enstrümanları istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Borsalara Göre Organize Et Seçeneği enstrümanları işlem gördüğü borsaya göre gruplanmasını, Sektörlere Göre Organize Et seçeneği enstrümanları içinde bulunduğu sektöre göre gruplanmasını, Sözleşme Türlerine Daralt seçeneği enstrümanları sadece sözleşme türlerine göre ayırarak, alt başlıkların kapatılmasını sağlar Borsalara Daralt seçeneği enstrümanları işlem gördüğü borsaya göre ayırarak alt başlıkların kapatılmasını sağlar Tümünü Aç seçeneği borsa ve sektör bazında tüm alt başlıkların açılmasını sağlar. Bütün Enstrümanları Göster seçeneği ise bilgi amaçlı olarak işlem yapılamayan enstrümanların da görüntülenmesini sağlar Eklemek istediğiniz enstrümanı bulmak için, Bunu ara kutusuna enstrümanın tam veya kısmi adını yazarak arama yapabilirsiniz. Örneğin petrol ile ilgili türev enstrümanları bulmak için kutuya Oil yazıp giriş yaptığınızda size Petrol kontratlarının işlem gördüğü her piyasa ve vadedeki enstrümanlar listelenecektir. Görüntülemek istediğiniz kontratları seçerek Tamam

7 dediğinizde ilgli enstrüman Fiyatlar ve İşlemler sayfanıza eklenecektir. Bu şekilde, takip etmek istediğiniz tüm enstrümanları seçerek, sayfanızı oluşturabilirsiniz.

8 Fiyatlar ve İşlemler sayfasında herhangi bir enstrümanın üzerinde iken sağ tuşa tıkladığınızda yeni bir menu çıkacaktır. Burada aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz. Yeni bir enstrüman eklemenizi sağlayacak Enstrüman Ekle, Seçili enstrümanı favori listenize eklemenizi sağlayacak Favorilerime Ekle, Seçili enstrümanın grafiğini görmenizi sağlayacak Grafikler, ve Enstrümanın belirlediğiniz bir fiyattan işlem görmesi durumunda bir uyarı mesajı almanızı sağlayan Price Alert

9 Enstrümanın grafiğini, fiyat bilgilerini ve ilgili haberleri görüntülemenizi sağlayacak Instrument information. GRAFİK EKRANI Grafik ekranına ulaşmak için araç çubuğu üzerinden Araçlar > Grafik seçeneğini seçiniz. Bu ekranlara ayrıca daha önce Fiyatlar ve İşlemler sayfanızda tanımlamış olduğunuz bir vadeli işlem kontratının üzerinde iken sağ mouse tuşuna tıklayarak da ulaşabilirsiniz

10 Enstrüman Seçilmesi Eğer sayfayı araç çubuğu üzerinden açtıysanız Enstrüman eklemek için Araçlar > Instrument Explorer seçeneği üzerinden bir enstrüman seçerek grafiğin üzerine mouseunuzla sürükleyerek bırakabilirsiniz. Grafik Üzerinde Birden Fazla Enstrümanın Görüntülenmesi: Garfiği çizilmiş olan finansal enstrümanın üzerine yeni enstrüman grafiği eklemek için grafik penceresinin içerisindeyken farenin sağ tuşunu tıkladığınızda çıkan menüden Grafik>Enstrüman Ekle seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Açılan arama penceresinden, arzu ettiğiniz finansal enstrümanı seçerek mevcut olan grafiğin üzerine yeni seçilen finansal enstrümanı ekleyebilirsiniz. (Üst üste eklenmiş finansal enstrümanların fiyatlarının çok farklı olması durumunda grafikleri karşılaştırmayı kolaylaştırmak için fiyatları logaritmik olan aynı tabana çevirebilirsiniz. Bu işlem için grafik penceresinin içerisindeyken farenin sağ butonuna basarak açtığınız menüden Görünüm>Logaritmik Fiyatlar seçmeniz yeterli olacaktır.) İşlem Hacminin Grafiğe Eklenmesi: Finansal enstrümanın gün içerisindeki işlem hacmini grafiğe ekleyebilmek için grafik penceresinin içerisindeyken farenin sağ butonuna tıkladığınızda menüden Görünüm>Hacmi Göster seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Vadeli piyasa işlemlerine özgün seçili kontratın açık pozisyon sayısını grafiğe yansıtabilmek için grafik penceresinin içerisindeyken farenin sağ butonuna tıkladğınızda çıkan menüden Görünüm> Açık İlgiyi Göster seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Grafik Ekranı seçenekleri : Bu menüden grafiğini görmek istediğiniz yatırım aracını seçersiniz : Bu seçenek ile kullanmak istediğiniz zaman ölçeğini belirlersiniz (Gün, saat,vs..) : Buseçenek ile kullanacağınız grafik tipini belirleyebilirsiniz (Çizgi, çubuk, vs..) : Eğer imleci daha önce + konumuna getirdiyseniz bu seçenek ile yeniden normal imleç konumuna dönüştürebilirsiniz. : İmleci + konuma getirebilirsiniz. İmlecin bu konuma getirilmesi ile grafiğin üzerindeki herhangi bir konumun (Tarih, Fiyat) sayısal değerini tam olarak görebilirsiniz. Menünün altındakicursor information seçeneği ile yanda açılacak mesaj kutusunda imlecin bulunduğu tarihteki fiyat hareketleri hakkında gün içi görülen en yüksek/düşük değerler, kapanış fiyatı gibi verileri görebilirsiniz. : Bu seçenek ile grafiğin arka planını düzenleyebilirsiniz.

11 : Grafiğe indikatör eklemenizi sağlar : Seçilen zaman aralığına göre En yüksek/düşük fiyat, kapanış gibi verileri görüntülemenizi sağlar : Grafiğin belli bir bölümünü yakınlaştırmanızı sağlar : Grafiği çizilen yatırım aracı için gün içinde aldığınız pozisyonların açılış ve kapanış noktalarını grafik üzerinde işaretlemenizi sağlar. : Grafiği çizilen yatırım aracı için yazmış olduğunuz emirleri görüntüler : Grafiği Jpeg formatında kaydetmenizi sağlar Grafiklerde Baz Alınan Saat: Grafiklerde baz alınan saat Greenwich Mean Time dır (GMT). Grafikleri Türkiye saati ile görüntüleyebilmek için Araçlar > Seçenekler > Grafik > Saat Dilimi > GMT + 2 yi seçerek Uygula ve Tamam butonunu tıklayınız.

12 VADELİ PİYASA İŞLEMLERİ ATA World trader da Vadeli Piyasa İşlemleri ve Vadeli İşlem Emirleri olmak üzere iki adet vadeli işlem giriş ekranı bulunmaktadır. Bu ekranları açabilmek için araç çubuğundan Vadeli İşlemler in altında Vadeli Piyasa İşlemleri ya da Vadeli İşlem Emirleri ni seçmeniz yeterli olacaktır. Bu ekranlara ayrıca daha önce Fiyatlar ve İşlemler sayfanızda tanımlamış olduğunuz bir vadeli işlem kontratının üzerinde iken sağ mouse tuşuna tıklayarak da ulaşabilirsiniz. VADELİ PİYASA İŞLEMLERİ EKRANI İLE EMİR İLETMEK Hesap : Eğer birden fazla hesabınız varsa, İşlem yapmak istediğiniz hesabı seçin Sözleşme: Bu kutunun solunda bulanan ikondan işlem yapmak istediğiniz kontratı seçebilirsiniz Lot: İşlem yapmak istediğiniz lot miktarını belirleyin Alışa katıl: En iyi alıcının bulunduğu fiyat seviyesinden limitli alış emri Alıştan sat: En iyi alıcının olduğu fiyat seviyesinden limit fiyatlı satış emri Satışa katıl: En iyi satıcının olduğu fiyat seviyesinden limit fiyatlı satış emri Satıştan al : En iyi satıcının olduğu fiyat seviyesinden limit fiyatlı alış emri Piyasa Fiyatından al: Limit fiyat olmadan belirlediğiniz miktarda alış emri Piyasa fiyatından sat: Limit fiyat olmadan belirlediğiniz miktarda satış emri

13 EMİRLER EKRANI Maliyet: Bu işlemi gerçekleştirmek için kuruma ödenen tutar (komisyon, vs..) Nominal değer: İşlemin Nominal değeri İlk marjin : Yatırımcının işlemi gerçekleştirmek için hesabında bulundurması gereken asgari teminat miktarıdır. Koruma marjini: Yatırımcının yaptığı işlemler sonucunda ilk marjin miktarının düşebileceği en düşük seviyeyi gösterir. Başlangıç teminatının sürdürebilme teminatının altına düşmesi durumunda yatırımcıya teminat tamamlama çağrısı yapılır. SÖZLEŞME BİLGİ EKRANI Son İşlem: Vadeli Piyasa işlemleri penceresi içerisindeki açık olan future kontratının son işlem fiyatını gösterir. Lot Büyüklüğü: Vadeli Piyasa işlemleri penceresi içerisinde açık olan future kontratının birim büyüklüğünü gösterir Vade Tarihi : Vadeli Piyasa işlemleri penceresi içerisinde açık olan future kontratının son işlem tarihini gösterir Uyarı Tarihi: Yatırımcıya fiziksel teslimatın başladığının bildirildiği ilk tarih.

14 VADELİ İŞLEM EMİRLERİ EKRANI İLE EMİR İLETMEK Araç çubuğunda bulunan İşlem yapmayı engelle seçeneğinin seçili olmamasına dikkat edin. Eğer birden fazla hesabınız varsa, İşlem yapmak istediğiniz hesabı seçin Sözleşme bölümünden işlem yapmak istediğiniz kontratı seçin Al/Sat bölümünden işleminizin Alış veya satış işlemi olacağını belirleyin Lot bölümünden işlem yapmak istediğiniz lot miktarını belirleyin Tip Bölümünden vermek istediğiniz Emir türünü seçin (bu konuyla ilgili ayrıntılı açıklamaya Emir Türleri bölümünden ulaşaşabilirsiniz) Süre bölümünden işleminizin geçerlilik süesini belirleyebilirsiniz İşlemin başarıyla iletilmesi durumunda bir bilgilendirme mesajı alacaksınız.

15 EMİR TÜRLERİ Limit Emir: Önceden belirlenmiş pasif fiyatlara gönderilen alım ya da satım emridir. Alım (Satım) yönündeki limit emir, aktif satış (alış) fiyatının altına (üzerine) girilir ve verilen limit emir satış (alış) fiyatına geldiğinde ya da en iyi alıcı (satıcı) konumundayken satıcının (alıcının) belirlediğiniz fiyattan satış (alış) yapması halinde işlem gerçekleşir. Alış (Satış) yönündeki aktif satış (alış) fiyatının üzerinde (altında) girilmesi durumunda emir limit fiyatına kadar olan en iyi satış (alış) fiyatlarında gerçekleşir. Eğer emir limit fiyatına kadar olan kademelerdeki toplam kontrat sayısından büyük ise arta kaln kısmı girilen limit fiyatla tahtada bekler. Seans açılışında piyasa fiyatının limit alış (satış) fiyatınıdan daha düşük (yüksek) olduğu hallerde işlem limit seviyesinden daha iyi bir fiyattan gerçekleşir. Alış (Satış) limit emirlerinde gerçekleşme fiyatı limit fiyat veya altında (üzerinde) olabilir.

16 Piyasa Emri: Limit fiyat belirtilmeksizin, verildiği andaki en iyi işlem fiyatından gerçekleştirilen emirlerdir. Piyasa alış (satış) emir, Emir Ver tıklandığı andaki en iyi satış (alış) fiyatından gerçekleştirilir. Durdur (Stop) Emri: Durdurma emirleri genellikle açık pozisyonlardaki zararı sınırlayıp, pozisyonu kapatmak için (Stop Loss) kullanılır. Uzun (Kısa) pozisyon alan yatırımcı piyasa pozisyonu açtığı fiyatın altına (üzerine) geldiği noktada zarar yazmaya başlar. Yetırımcı zararını sınırlamak istiyorsa bunun için stop satış (alış) emri kullanır. Bu emirde stop satış (alış) fiyatı alış (satış) kademesine geldiğinde emir piyasa ermine dönüşür ve yatırımcının belirlediği miktarda kontrat en iyi alış (satış) kademesinden satılır (alınır). Stop emirlerinde kademelerde yeterli kontratın olmaması durumunda gerçekleşme fiyatında oynamalar olabilir. Örneğin bir alım stop emrinde ilk kademede yeterli sayıda satıcı yoksa, stop emri yukarıdaki diğer kademelerden de işlem yaparak yatırımcının belirlediği miktardaki kontratın alışını tamamlayacaktır. Bu şekilde yapılan alış işleminin ortalama fiyatı da doğal olarak belirlenen stop fiyatının üzerinde gerçekleşecektir.

17

18 Stop Limiti: Bu tip emirler, piyasa fiyatının belirlenen fiyata gelmesinin ardından stop limiti seviyesine kadar geçerli olur, yani piyasa ermine dönüşmez. Belirlenen fiyattan stop limitine kadar geçerli olan emir stoplama fiyatının ortalamasını sınırlasa da pozisyonların tamamının kapanmamasına sebep olabilir. Örneğin normal bir stop alım emrinin gerçekleşmesi için satıştaki ilk 5 kademedeki miktarlar yeterli iken, stop limit emri 3 kademe yukarı yazılmış ise sadece bu kademeye kadar olan işlemler gerçekleşir, kalan kısmı ise bu kademede pasife yazılır. Fiyatın daha yukarı gitmesi durumunda pozisyonun kalan kısmı için zarar yazılmaya devam edilir.

19 Takip Eden Stop: Yatırımcı tarafından belirlenen parametreler (Piyasaya olan uzaklık, Takip Basamağı vs) doğrultusunda stop fiyatını piyasa hareketlerine bağlayan emirlerdir. Alış (satış) yönlü takip eden stop emirlerinde piyasa fiyatı stop fiyatından piyasaya olan uzaklık kadar aşağı (yukarı) geldiğinde stop fiyatı takip basamağı kadar aşağı (yukarı) hareket eder. Volatilitenin düşük olduğu durumlarda piyasanın aşağı (yukarı) yönlü hareket etmesi durumunda stop fiyatı parametreler oranında aşağı (yukarı) doğru revize edilir. Piyasa aniden yukarı (aşağı) dönerse stop fiyatı en son geldiği seviyede kalır. Takip Eden Stop kara geçildiği noktadan itibaren uygulanırsa minimum kar garanti altına alınmış olur. Piyasada bir trend söz konusu ise belirlenen parametreler doğrultusunda karın maksimize edilmesini sağlar.

20 Süreli Emirler: Emrin ne kadar süre ile geçerli olacağının yatırımcı tarafından belirlendiği emirlerdir. Seçenekler; İptal edilene kadar (İEK) Günlük Haftalık Aylık Haftanın sonuna kadar Ay sonuna kadar Yıl sonuna kadar Belirlenen tarihe kadar (takvimden tarih seçilir) olabilir.

21 HESAP MENÜSÜ Hesabınız ile ilgili verilere ulaşmak için Araç Çubuğunda bulunan Hesap menüsünü kullanabilirsiniz. Genel bakış: Bu ekran (eğer birden fazla hesabınız varsa) tüm hesaplarınız ile ilgili, hesabınızdaki nakit,hesap değeri marjin kullanımız gibi genel bilgiler içerir Özet: Bu seçenek hesap değeriniz, net pozisyonlarınız ve realize edilmemiş pozisyonlarınızın değeri, kullanabileceğiniz marjin gibi konular hakkında bir özet sunar. Marjin kullanmadan açılan pozisyonlar: Marjin gereksinimleri için teminat olarak kullanılabilecek tüm menkul kıymetlerin piyasa değeri. Piyasa değeri alış fiyatı dikkate alınarak hesaplanır. Gerçekleştirilmemiş marjin kar/zarar : Marjin kullanılan ürünlerde gerçekleştirilmemiş kar/zarar ınız. Kapatma masrafı: Mevcut pozisyonlarınızı kapatmanız için yapacağınız masraflar (işlem komisyonları, vs..) Pozisyonların realize olmamış değeri: teminat toplamı, gerçekleşmemiş marjin kar/zarar ve kapatma masraflarını konsolide olarak görebileceğiniz seçenek. Nakit bakiye : hesabınızdaki nakit toplamı Kaydedilmemiş işlemler: henüz takası gerçekleşmemiş olan işlemler komisyonlar vs. Hesap değeri : Nakit bakiye, gerçekleştirilmemiş marjin kar/zarar, ve Pozisyonların realize olmamış değerleri hesaplanarak oluşturulan hesabınızın anlık değeri Gerçekleştirilen işlemler : İşlem yapmak için bulunan marjin, marjin kullanımı ve realize edilmemiş marjin kar/zararınızı takip edebileceğiniz ekran Kaydedilen işlemler: belirlediğiniz bir zaman aralığında gerçekleştirdiğiniz işlemlerin listesi

22 Hesap belgesi: Hesabınıza kaydedilen tüm,işlemler ( Para transferi, işlemlerden gerçekleştirilen kar/zarar, sermaye arttırımları vs.) Faaliyet dökümü: ATA World trader da gerçekleştirdiğiniz ( chat, işlemler, alınan işlem mesajları vs) tüm faaliyetleri ytakip edebileceğiniz ekran İşlem koşulları: İşlem yapılan borsa ile ilgili koşulların takip edilebileceği ekran (komisyon, min. işlem büyüklüğü) Nakit işlemler: Devam eden para transferlerizi takip edebileceğiniz ekran. Subscriptions : Bu seçenekle Hisse ve Futures piyasalarında gerçek zamanlı veri almak için kayıt olabilirsiniz. Gerçek zamanlı veri alabilmek için ; Ana menüden Hesap >Subscriptions >Subscription price list seçeneğini tıklayınız. Açılan ekranda gerçek zamanlı fiyat verisi alabileceğiniz piyasalar ve kayıt ücretlerini görebileceksiniz. Kayıt olmak istediğiniz piyasaya karar verdiğinizde ekranın sağ tarafında bulunan Actions kolonu altındaki ilgili piyasaya ait subscribe seçeneğini tıklayınız. Bazı piyasaların 1. Ve 2. Derece diye ayrıldığını göreceksiniz. 1. Seviyeyi seçerseniz gerçek zamanlı veri, 2. Seviye ise gerçek zamanlı veri + derinlik bilgisi anlamanızı sağlar. İsim ve adresinizin bulunduğu sarı alanları doldurunuz Terms ve Conditions kısmını okuyunuz I Agree seçeneğini seçiniz Subsciptions Agreement ten Subömit seçeneğini seçiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmenizin ardından, sistem işleminizi gerçekleştirme aşamasından olduğundan çıkan ekranı hemen kapamayınız (yaklaşık olarak 15 sn.) talebiniz kabul edildiğinde yaklaşık 20 dakika içerisinde veri almaya başlayacaksınız. Bu işlem sonlanması için işlem platformunuzu kapatıp açmanız gerkmektedir. Eğer kaydınızı haftasonları gerçekleştirirseniz işleminiz Pazartesi günü gerçekleştirilecektir. EMİRLERİN TAKİP EDİLMESİ Açık Emirler Ekranı Açık Emirler ekranına Araç çubuğu üzerinden Araçlar > Açık Emirler seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

23 Açık emirler ekranında yazılmış olan ancak henüz gerçekleşmemiş emirleri görebilirsizniz. Bu ekranda görüntülenen emirlerin fiyatını değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz. Ekran üzerindeki seçeneklerin fonksiyonları; Yenile: Yapılan değişikliklerin görüntülenmesini sağlar. Emir değiştir : Yazılan emrin adedini, fiyatını ve süresini değiştirmenizi sağlar Emir Oluştur: Yeni bir emir girmenizi sağlar Piyasa Emrine Değiştir: Seçilen emrin fiyatını piyasa fiyatına değiştirmenizi sağlar. Emri İptal et: Seçilen emrin iptal edilmesini sağlar Etkinleştir: Tüm açık emirlerinizi iptal etmek için Etkinleştir > Hepsini etkinleştir seçeneğini kullanabilirsiniz. Trade Blotter Bu ekran üzerinden gerçekleşmiş işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Piyasa: İşlem yapılan enstrümanın hangi piyasada işlem gördüğü Enstrüman: işlem gerçekleştirilen ensstrümanın adı Alınan satılan : Gerçekleştirilen işlemin yönü Valör tarihi: işlemin takasının gerçekleşeceği tarih

Kullanım Kılavuzu 2012

Kullanım Kılavuzu 2012 Kullanım Kılavuzu 2012 TradeMaster International (TMI) Kullanım Kılavuzu TradeMaster International (TMI) programını başlatabilmek için masaüstünde yer alan kısayol butonunu tıklamanız veya Windows un start

Detaylı

TRADEBOX EĞİTİMİ 2012

TRADEBOX EĞİTİMİ 2012 TRADEBOX EĞİTİMİ 2012 İçerik Tablosu 1. Oturum Açma ve Kapatma 2. Çalışma Alanı Yaratma ve Ayarlar 3. İşlem Yapma a. Hisse İşlemleri b. Vadeli Kontrat İşlemler 4. Emir Türleri 5. Hesap Bilgileri 6. Haberler

Detaylı

İNG MENKUL ebroker Sayfa 1 / 34 İNG MENKUL EBROKER KULLANIM KLAVUZU

İNG MENKUL ebroker Sayfa 1 / 34 İNG MENKUL EBROKER KULLANIM KLAVUZU İNG MENKUL ebroker Sayfa 1 / 34 İNG MENKUL EBROKER KULLANIM KLAVUZU İNG MENKUL ebroker Sayfa 2 / 34 İNDEKS 1. EBROKER Nedir 2. E-Broker a Giriş 3) ebroker Modülü Temel Bilgiler 3.1 Hızlı Erişim Penceresi

Detaylı

MetaTrader 4. Kullanım Kılavuzu

MetaTrader 4. Kullanım Kılavuzu MetaTrader 4 MetaTrader 4 İçerik İçerik 01 MetaTrader 4 Kurulumu 02 Mevcut Hesaba Giriş (Demo / Real) Şifre Değiştirme 03 Emir Giriş Bekleyen Emir Girme Zarar Durdur ve Kar Al Emirleri 01 MetaTrader 4

Detaylı

MATRİKS VERİ TERMİNALİ KULLANIM KILAVUZU

MATRİKS VERİ TERMİNALİ KULLANIM KILAVUZU MatriksMatriksMatriksMatriksM atriksmatriksmatriksmatriksmat riksmatriksmatriksmatriksmatrik smatriksmatriksmatriksmatriks MatriksMatriksMatriksMatriksM atriksmatriksmatriksmatriksmat riksmatriksmatriksmatriksmatrik

Detaylı

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu TradeMasterFX Platformları Ürün : TradeMasterFX Platformları Değişiklik tarihi: 23.02.2012 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Platformları Kullanıcı Kılavuzu

Detaylı

1.Adım: TradeAll masaüstü uygulamasını indirmek için, TradeAll web sitesine girip TradeAll Platformları butonuna tıklayın.

1.Adım: TradeAll masaüstü uygulamasını indirmek için, TradeAll web sitesine girip TradeAll Platformları butonuna tıklayın. KURULUM YÜKLEME VE SİSTEM GİRİŞ TradeAll ile Forex, Futures, CFD, Hisse Senedi ve EFT gibi tüm yatırım işlemlerinizi tek bir platform üzerinden hızlı, güvenli ve kesintisiz olarak gerçekleştirmek mümkün!

Detaylı

FOREKS PİYASASININ ÖZELLİKLERİ

FOREKS PİYASASININ ÖZELLİKLERİ Kullanıcı Kılavuzu FOREKS PİYASASININ ÖZELLİKLERİ Foreks (forex), döviz değişimi anlamına gelen foreign exchange kelimelerinin kısaltmasıdır. Foreks piyasası, bir ülke para birimini satıp; başka bir ülke

Detaylı

MetaTrader 4 Kullanım Kılavuzu

MetaTrader 4 Kullanım Kılavuzu MetaTrader 4 Kullanım Kılavuzu FOREX PİYASASI Forex Piyasası,iki ülke parasının birbirine ya da petrol,altın gibi emtia ve kıymetli maden değerlerinin bir ülke parasına göre alım satımının yapıldığı piyasadır.

Detaylı

METATRADER Kullanım Kılavuzu

METATRADER Kullanım Kılavuzu METATRADER Kullanım Kılavuzu 1/99 İÇERİK Yeni Hesap Kaydı (Demo hesabına ilk giriş).4 Program Kurulumu.7 Mevcut Hesaba Giriş..11 MetaTrader Çalışma Alanı.14 Piyasa Gözlemi..16 Sembol Pencereleri 17 İzleme

Detaylı

1. Demo hesap oluşturma... 2. 2. Hesap ve ticaret sunucusu ayarları... 4. 3. Piyasa gözlemi penceresi... 6. 4. Kılavuz penceresı...

1. Demo hesap oluşturma... 2. 2. Hesap ve ticaret sunucusu ayarları... 4. 3. Piyasa gözlemi penceresi... 6. 4. Kılavuz penceresı... İçindekiler 1. Demo hesap oluşturma... 2 2. Hesap ve ticaret sunucusu ayarları... 4 3. Piyasa gözlemi penceresi... 6 4. Kılavuz penceresı... 8 5. Araçlar penceresi... 10 6. Grafikler... 14 7. Grafik araçları...

Detaylı

Bireysel tercih ve işlem stillerine cevap verebilmek adına işlem yapmanın ya da emir girmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır.

Bireysel tercih ve işlem stillerine cevap verebilmek adına işlem yapmanın ya da emir girmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Nasıl Đşlem Yapılır? Vadeli Đşlem Alım-Satımı Giriş Bireysel tercih ve işlem stillerine cevap verebilmek adına işlem yapmanın ya da emir girmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Đlgili işlem fonksiyonları

Detaylı

MetaTrader4 Kurulumu...1

MetaTrader4 Kurulumu...1 İçindekiler MetaTrader4 Kurulumu...1 MetaTrader4 Bilgilendirici İşlem Terminali...4 Çizelgeler...6 Pozisyon Açma/Kapama... 12 Zarar Durdur ve Kâr Al Emirleri... 16 Bekleyen Emirler... 19 Takip eden zarar

Detaylı

ŞEKER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş İNTERNET ŞUBESİ KULLANIM KILAVUZU

ŞEKER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş İNTERNET ŞUBESİ KULLANIM KILAVUZU ŞEKER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş İNTERNET ŞUBESİ KULLANIM KILAVUZU Değerli internet şube müşterimiz, internet şubemize giriş yaptığınızda otomatik olarak hesabınıza ait portföy durumunun görüntülendiği

Detaylı

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ UYARILAR : Uygulama esnasında dikkat etmeniz gereken ama gözünüzden kaçabilecek / farkına varmayabileceğiniz bazı detayları öncelikle sıralamayı tercih ediyoruz. Bu uyarılar

Detaylı

NoorCM MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu

NoorCM MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu NoorCM MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu 1 2 Öncelikle yeni bir deneme hesabı oluşturmak için www.noorcm.com.tr adresine girerek deneme hesabı oluşturalım. Gerçek hesabınız var ise giriş yapmak için

Detaylı

TradeMaster TM: TradeMaster 1 Yatırımcıların internet erişimi olan her yerden,hesapları ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmalarına, anlık piyasa verilerini inceleyerek Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası nda

Detaylı

Ata Foreks Trader Kullanım Kılavuzu

Ata Foreks Trader Kullanım Kılavuzu Ata Foreks Trader Kullanım Kılavuzu Page 1 of 13 İçindekiler 1.) Ata Foreks Trader Programının Kurulumu ve Platforma Giriş... 3 1.1.) Ata Foreks Trader Programının Kurulması...3 1.2.) Ata Foreks Trader

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

Finansonline FX Kullanım Klavuzu

Finansonline FX Kullanım Klavuzu Finansonline FX - Bize Ulaşın 0212 336 72 72 Forex piyasalarda işlem ve her türlü sorularınız için: fx@finansinvest.com Finansonline FX Kullanım Klavuzu 1. Finansonline FX Kurulumu Finansonline FX setup

Detaylı

NTEGRAL MENKUL DEĞERLER A.Ş. META TRADER. Kullanıcı El Kitabı

NTEGRAL MENKUL DEĞERLER A.Ş. META TRADER. Kullanıcı El Kitabı NTEGRAL MENKUL DEĞERLER A.Ş. TRADER META Kullanıcı El Kitabı İÇİNDEKİLER BÖLÜM KURULUM İŞLEMLERİ. Progamı temin etmek. Programı indirme. Kurulum 4. İlk çalıştırma 5. Güncelleme 4 4 5 BÖLÜM GENEL GÖRÜNÜM.

Detaylı

Finansonline Pro Trader Kullanım Kılavuzu

Finansonline Pro Trader Kullanım Kılavuzu Finansonline Pro Trader Kullanım Kılavuzu FINANSONLINE.COM FINANSINVEST 04.11.2013 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 FINANSONLINE PRO TRADER HAKKINDA... 2 VADELİ İŞLEMLER... 3 EMİR GİRİŞ EKRANLARI... 3 YENİ

Detaylı

BORSACEPTE ANDROID UYGULAMASI KULLANIM KILAVUZU

BORSACEPTE ANDROID UYGULAMASI KULLANIM KILAVUZU BORSACEPTE ANDROID UYGULAMASI KULLANIM KILAVUZU BorsaCepte ile portföyünüze mobil erişiminizin olduğu her yerden 7 gün 24 saat ulaşıp gerçek zamanlı olarak işlem yapabilir; hisse senedi ve VOB verilerini,

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU B2K01: Microsoft Excel'e Giriş HESAP TABLOSU PROGRAMLARI 1 EXCEL İN TARİHİ 1 EXCEL KULLANIMI 2 SEÇME İŞLEMLERİ 3 GİRİŞ SEKMESİ 4 Giriş Sekmesi: Pano grubu 4 EGZERSİZ 4

Detaylı

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir. Program özellikleri

Detaylı

FXPLUS SIKÇA SORULAN SORULAR ( İçerik ) BÖLÜM 1 YAYIN SORUNLARI PROGRAM DATA ALMIYOR DATA AKIŞIM SÜREKLİ KESİLİYOR BÖLÜM 2 - PROGRAM SORUNLARI FXPLUS

FXPLUS SIKÇA SORULAN SORULAR ( İçerik ) BÖLÜM 1 YAYIN SORUNLARI PROGRAM DATA ALMIYOR DATA AKIŞIM SÜREKLİ KESİLİYOR BÖLÜM 2 - PROGRAM SORUNLARI FXPLUS FXPLUS SIKÇA SORULAN SORULAR ( İçerik ) BÖLÜM 1 YAYIN SORUNLARI PROGRAM DATA ALMIYOR DATA AKIŞIM SÜREKLİ KESİLİYOR BÖLÜM 2 - PROGRAM SORUNLARI FXPLUS HİÇ AÇILMIYOR PROGRAMIM ÇOK AĞIR ÇALIŞIYOR PROGRAMIMIN

Detaylı

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 05.03.2013 Sayfa 1 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT CafePlus ; İnternet cafelere, laboratuvarlara, internet web filtreleme

Detaylı

BiletBank, % 100 kendi üretimi olan yazılım ve donanım alt tapısı ile sektöründe lider ve sadece Turizm Seyahat Acentelerine özel bir platformdur.

BiletBank, % 100 kendi üretimi olan yazılım ve donanım alt tapısı ile sektöründe lider ve sadece Turizm Seyahat Acentelerine özel bir platformdur. Değerli Acentemiz, BiletBank, % 100 kendi üretimi olan yazılım ve donanım alt tapısı ile sektöründe lider ve sadece Turizm Seyahat Acentelerine özel bir platformdur. BiletBank, 30 yıllık IATA tecrübesi

Detaylı

BenchMark Social ve MetaTrader 4 platformları tamamen senkronize edilmiştir. MetaTrader 4 kullanıcı adı ve şifresi ile aynı anda her iki platformada

BenchMark Social ve MetaTrader 4 platformları tamamen senkronize edilmiştir. MetaTrader 4 kullanıcı adı ve şifresi ile aynı anda her iki platformada BenchMark Social ve MetaTrader 4 platformları tamamen senkronize edilmiştir. MetaTrader 4 kullanıcı adı ve şifresi ile aynı anda her iki platformada giriş yapabilirsiniz. BenchMark Social 7/24 Windows

Detaylı

İntegral Web Trader 6.1 Kullanım Kılavuzu

İntegral Web Trader 6.1 Kullanım Kılavuzu İntegral Web Trader 6.1 Kullanım Kılavuzu Telif Hakları Tüm fotoğraflar, şekiller ve yazılım dahil bu yayın uluslararası telif hakları kanunları çerçevesinde korunmaktadır ve tüm hakları saklıdır. Bu kılavuz

Detaylı