E- Fatura, e-defter, e-arşiv Çözümü & Özel Entegratör

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "E- Fatura, e-defter, e-arşiv Çözümü & Özel Entegratör"

Transkript

1 E- Fatura, e-defter, e-arşiv Çözümü & Özel Entegratör

2 Ajanda Digital Planet Tanıtım NetInvoice e-fatura Çözümü NetInvoice e-defter Çözümü NetInvoice e-arşiv Çözümü NetVault Arşivleme Çözümü Özel Entegratör Yazılım Lisansı Referanslar

3 Digital Planet 10 YILI AŞKIN TECRÜBE 2001 yılından beri faaliyette olan Digital Planet Türk bilişim sektörünü birçok yeniliklerle tanıştırmıştır. GLOBAL ARGE ŞİRKETİ 2011 yılında, ABD Silikon Vadisi ofisinde, NetVault- Arşivleme ürünü ile yurtdışı teknoloji ihracına başlamış yüksek teknoloji üreten bir ARGE şirketidir.

4 Ödüllerimiz Digital PLANET sunmakta olduğu ürün ve hizmetlerle sektöründe yaklaşık %90 pazar payıyla açık ara önde lider kuruluşudur Deloitte Technology Fast Türkiye 6.lık Deloitte Technology Fast Türkiye 6.lık(Software Kategorisinde 1.) Deloitte Technology Fast EMEA 23.lük Deloitte Technology Fast Türkiye 2.lik Deloitte Technology Fast EMEA 16.lık TUBITAK Teknoloji Ödülleri lik Ödülü (TUSİAD, TTGV destekli) NetVault Sıkıştırma/Arşivleme

5 Ürünlerimiz E-Fatura Uygulamaları NetInvoice e-defter UBL E-Fatura EFKS B2C E- Fatura Kişiselleştirilmiş Dokümanlar Ve Çıktı Yönetimi Toplu ve Interaktif Dokümanlar-DOC1 Interaktif Mektuplar- EZ Letters Format Dönüştürücüler E-Arşiv ve Sunum NetVault Stream ve Sayısal Imzalı PDF arşiv ve sunum NetVault Cloud Kurumsal E-Fatura Akış Yönetimi NetPost Hybrid Mail ADF (Automated Document Factory) Sistemi Sınav Basım Yönetimi AU Manager Question Bank

6 NetInvoice e-fatura Çözümü

7 NetInvoice e-fatura nedir? Maliye Bakanlığı E-Fatura standartları ile tamamen uyumludur. Kaynak israfını ve faturalama prosedürlerindeki giderleri azaltır. Elektronik İmza Sunucusu ve Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB) Posta Kutusu ile entegre bir şekilde çalışarak E-Fatura alımı ve gönderimi süreçlerini, ERP sistemleri ile entegre bir şekilde otomatik olarak gerçekleştirir. Kullanım için çoklu fatura şablonları oluşturmak mümkündür. Giden/gelen faturaların durumu hakkında kullanıcı dostu arayüzü ile reel zamanlı bilgi verir. GİB e yapılacak yasal bildirim sürecini otomatikleştirir. Verileri otomatik olarak ERP sistemlerinden çeker ve müşteriye iletilmek üzere E-Fatura sistemine gönderir.

8 e-fatura Mimarisi

9 The Ministry of Finance Sender NETINVOICE e-fatura Akışı XML, Text.. Invoice Preperation Sign XML Validate XML Receiver Party Zip XML Archive DB Invoice Sending Outgoing Invoices /SMS Alert Service Read Invoices and Responses Incoming Invoices View Invoice Sender Party

10 NetInvoice Giriş NetInvoice uygulamasına «Kullanıcı Giriş» ekranıdır

11 Fatura Ana Menü Gelen ve Giden faturaların izlendiği özet bilgiler içeren ekrandır. Alt Pencereler için yönlendirme işlevselliği sağlar.

12 Gelen Kutusu-Zarf Bazında Gelen zarfları monitör eder ve önizleme işlevselliği sağlar.

13 Gelen Kutusu-Fatura Bazında Gelen Faturaları monitör eder ve önizleme sağlar.

14 Gelen Fatura Aksiyonları Fatura durumu değiştirmek için işlevler

15 Arşiv Arşivlendi statüsündeki faturaların izlendiği ekrandır.

16 Giden Kutusu-Zarf Bazında Gönderilen zarfları monitör eder ve önizleme işlevselliği sağlar.

17 Giden Kutusu- Fatura Bazında Giden faturaları monitör eder ve önizleme işlevselliği sağlar.

18 Giden Fatura Aksiyonları

19 Fatura Görüntüleme Zarfın içeriğine veya her zarf öğesine göre tek tek ön izleme sağlar

20 Önizleme Gelen veya giden xml veri sunumu için xslt kullanır.

21 Taslak Entegrasyonla birlikte gelen fatura verisine istinaden hazırlanan imzalanmamış faturaların izlendiği ekrandır.

22 Raporlar Mevcut Rapor ekranları kullanılarak raporların çıktısı alınabilir

23 Rapor Tanım Ekranı Özel raporlar kapsam menüsüne eklenir ve kullanıcıya görüntülenebilir

24 Kural Tanım Ekranı Gelen ya da Giden Faturaların Yönlendirilmesi ve filtrelenmesine ilişkin kural tanımlamalarının yapıldığı ekrandır.

25 Parametrik Altyapı ile Kullanım Kolaylığı Parametre Tanımlamalarının yapıldığı ekrandır

26 NetInvoice e-defter Çözümü

27 e-defter Nedir? Vergi Usül Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu na göre tutulması zorunlu olan defterlerin elektronik ortamda oluşturulması, kaydedilmesi, muhafaza edilmesi ve ibraz edilmesini sağlayan sistemin genel adıdır. Bu sistemi kullanabilmek için bir e-defter uygulamasına sahip olmak gerekir

28 e-defter Tutmanın Koşulları Tüzel Kişiler E-fatura Kullanıcısı Olmak Mali Mühür Temini Uyumlu yazılım* Gerçek Kişiler Elektronik imza Uyumlu yazılım* *Elektronik defter tutulması, kaydedilmesi, onaylanması, saklanması ve ibrazında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uyumluluk onayı almış bir yazılım kullanılması gerekmektedir.

29 e-defter Gönderim Akışı Dönüştürücü XBRL İmzalayıcı Görüntüleyici Defter Verisi Arşivleyici Berat Onay Gelir İdaresi Başkanlığı

30 The Ministry of Finance Preparation of ledger and journal data in ERP system NETINVOICE e-defter XML, Text.. e-ledger Preparation Sign XML Validate XML Upload <<Berat>> package Zip XML Archive DB <<Berat>> Preparation Sign e-ledger Read Signed «Berat» Signed «Berat» View e-ledger and <<Berat>>

31 NetInvoice e-arşiv Çözümü

32 EFKS Elektronik fatura çalışmaları kapsamında, Elektronik Fatura Kayıt Sistemi (EFKS) adı altında bir başlangıç adımı olarak tasarlanmış ve sınırlı sayıda mükellef ile protokol imzalanarak uygulamaya konulmuştur. Söz konusu uygulama kapsamında, Türk Telekomünikasyon A.Ş., * TTNet A.Ş., * Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. * Bursa Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım Ticaret ve Taahhüt A.Ş., * Avea İletişim Hizmetleri A.Ş., Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., ile düzenlemeye gidilmiştir.

33 EFKS e-arşiv Mevcut EFKS çözümü yerine geliştirilecek olan e-arşiv yapısı, e-faturaların orijinal halinde ve bütünlüğü korunarak, kanuni süreler dahilinde elektronik ortamda muhafaza edilmesi ve istendiğinde ibraz edilmesini kapsamaktadır.

34 E-Ticaret Sistemlerine Yönelik NetInvoice EFKS(e-Arşiv) Çözümü Web Server NetInvoice Parsing/ Converting New EFKS Format Sayısal İmza/ Mali Mühür NetGateway /sms Gönderim Bilgilendirme Sistemi XML TXT XML SVD NETVault NetVault Dijital Arşivleme e-arşiv/ Sunum Sistemi Sistemi Uygulama e-ticaret sistemleri için gerekli olan tüm B2C e-fatura süreçleri kapsar: Fatura Gönderimi, Fatura İptali, Kısmi İptal,Gönderim Raporlamaları(Standart ve Esnek Raporlama) v.s. /SMS Bilgilendirme ve Takibi, Fatura Sunum Katmanı Müşteri

35 NetVault Arşivleme Çözümü

36 NetVault nedir? NetInvoice E-Fatura ve E-Defter çözümü içerisinde konumlandırılan NetVault E-Arşiv ürünü, E-imza ve mali mühür ile imzalanan E-Fatura ve E-Defterlerin çoklu sanal veri tabanları ve indeksler yardımıyla yüksek sıkıştırma ve açma performansı sağlamaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hizmete konulan E-Fatura ve E-Defter uygulamalarıyla %100 uyumlu olup, faturaların ve de defter ile beratların dijital olarak arşivlenmesine imkan verir. NetVault ile arşivlenen E-Fatura ve E-Defter için belge türünü algılar ve de hızlı ve yüksek seviyede sıkıştırma oranı sağlar.

37 NetVault Özellikleri Paralel Teknolojisi ile arşivlenen bilginin çok hızlı açılmasını, Endekslerden sorgulama işlevselliği, AFP, PS, vs gibi akış belgelerinden ayıklama sağlar ve dizinlenmiş sayfa(lar)ı ayıklanmasını, PS, AFP den Pdf için dönüşümünü, İstatistik ve çıkarma ile ilgili sayaçları sağlar.

38 NetVault Özellikleri E-Fatura uygulamasında Gelir İdaresi Başkanlığı ile yürütülen Saklama Hizmet i kapsamında ürün, uygulamaya kayıtlı gerçek ve tüzel kişi mükelleflere hizmet verebilmektedir. NetVault un sunmuş olduğu yüksek teknoloji sayesinde fatura formatı ve faturayı oluşturan bileşenlerin aralarındaki ilişkiler bütün olarak korunmaktadır. İndeksleme işlemleri kişi-kurum, VKN-TCKN, yıl, birim-kod, müteselsil numaraları gibi anahtar kelime ve eşleşmelerle beraber yapılmaktadır.

39 NetVault Entegrasyon Hizmetleri Servis Odaklı Mimari (SOA), Web servisleri aracılığı ile kolay entegrasyon sağlar, NetVault üzerinden iletişim için güçlü arayüzler, Herhangi bir yazılım geliştirme platformu ile erişilebilir Web Servisleri destekler, Kayıtlar ve entegrasyon istatistikleri sağlar, Kolay Uygulanır.

40 NetInvoice ve NetVault Yazılım Altyapısı Uygulama Microsoft.Net altyapısı (Framework 4.0, C#) kullanılarak 3 katmanlı mimaride geliştirilmiştir. User Interface Katmanı web ve form tabanlıdır. Veri Tabanı Katmanı ürün bağımsız olup, entegrasyon yapılacak kurumun ihtiyacına göre SQL, Oracle veya SAP vb. olabilir.

41 Sistem Gereksinimleri Sunucu Windows Server 2008 r2 ya da üzeri (x64) SQL Server 2008 r2 ya da üzeri Min 16gb ram 2x4x2=16 Sanal işlemci Microsoft.NET Framework gb disk RPM İstemci İşletim Sistemi : Windows 7 ve üzeri (x64) Min 2 gb ram Microsoft.NET Framework 4.0

42 Özel Entegratör Yazılım Lisansı

43 Özel Entegratör Nedir? e-fatura uygulamasına kayıtlı mükellefler ile kayıt olmak isteyen mükelleflerin teknik yeterliliğe sahip bir özel entegratörün bilgi işlem sistemi vasıtasıyla elektronik fatura alıp gönderebilme imkanı sağlanmıştır. Başkanlıktan özel entegrasyon izni almış firmalar, Özel Entegratör olarak mükelleflere e-fatura yazılım ve donanım altyapı uygulamasını erişime açmaktadırlar.

44 Özel Entegratör Başvuru Gereklilikleri Entegratör Başvurusu İçin; Bilgi Güvenliği için TS ISO IEC veya ISO27001, İş Sürekliliği (Societal security - Business continuity) için ISO 22301, Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimi Sistemi için TS ISO IEC veya ISO belgelerine sahip olmalıdır. Sistem yönetim süreçleri ITIL uyumlu olmalı ve sistem ITIL sertifikasına sahip personel tarafından yönetilmelidir. Mali Mühür Uyum Değerlendirme onayı TUBİTAK-BİLGEM Kamu Sertifikasyon Merkezinden temin edilmelidir.

45 Elektronik Fatura Uygulaması Özel Entegratör Rolü Özel entegratör, anlaşma yaptığı mükellefler için güvenli kullanıcı hesapları açarak yönetir ve bu mükelleflerin faturalarını Başkanlık sistemi üzerinden alıcıya yönlendirir. Özel entegratör, fatura gönderme ve alma anlaşması yaptığı mükellefin VKN/TCKN bilgisini hizmete başlamadan önce web servis üzerinden Başkanlığa iletmelidir.

46 NetInvoice Özel Entegratör Çözümü

47 e-fatura sistemine Özel Entegratör aracılığıyla erişim NetInvoice Cloud B2B

48 Özel Entegratör Mükellef Kayıt Ekranı

49 Referanslar

50 Referanslar Türk Telekom: EFKS, UBL Entegrasyonları hem SAP tedarik hem de kurumsal fatura müşteriler için gerçekleştirilmiştir. Yapısı itibarıyla en yüksek kapasiteli EFKS ve UBL projesidir. Entegre arşiv ve çoklu kanal sunumu ( /SMS/Yerel Ağ/Kurumsal EFatura/Müşteri Portali) gerçekleştirilmiştir. Toplam arşivlenen fatura adedi 2 milyar, UBL fatura adedi 100 bin civarındadır. TTNET: EFKS, UBL Entegrasyonları hem SAP tedarik hem de kurumsal fatura müşteriler için gerçekleştirilmiştir. Entegre arşiv ve çoklu kanal sunumu ( /SMS/Yerel Ağ/Kurumsal EFatura/Müşteri Portali) gerçekleştirilmiştir. Aylık fatura adedi yaklaşık 6 Milyon, UBL fatura adedi 5 bin civarındadır.

51 Referanslar Vodafone: EFKS, UBL Entegrasyonları hem SAP tedarik hem de kurumsal fatura müşteriler için gerçekleştirilmiştir. Entegre arşiv ve çoklu kanal sunumu ( /SMS/Yerel Ağ/Kurumsal EFatura/Müşteri Portali) gerçekleştirilmiştir. Aylık fatura adedi yaklaşık 6 Milyon, UBL fatura adedi 10 bin civarındadır. Bursagaz: EFKS, UBL Entegrasyonları hem SAP tedarik hem de kurumsal fatura müşteriler için gerçekleştirilmiştir.

52 Referanslar KayseriGaz: e-fatura projesi kapsamında faturaların elektronikleştirilmesi ve saklanması VodafoneNet: Elektronik fatura projesi çerçevesinde faturaların elektronikleştirilmesi arşivlenmesi ve sunumu gerçekleştirilmiştir.

53 Teşekkür Ederiz

e-fatura UYGULAMASI (Özel Entegrasyon Kılavuzu) Şubat 2013 ANKARA e-fatura Uygulaması Özel Entegrasyon Kılavuzu Şubat 2013 Versiyon : 1.

e-fatura UYGULAMASI (Özel Entegrasyon Kılavuzu) Şubat 2013 ANKARA e-fatura Uygulaması Özel Entegrasyon Kılavuzu Şubat 2013 Versiyon : 1. e-fatura UYGULAMASI (Özel Entegrasyon Kılavuzu) Versiyon : 1.0 Şubat 2013 ANKARA 1/28 GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanlığı (I) Versiyon : 1.0 2/28 Versiyon Yayım Tarihi Eklenen/Silinen/Değişen

Detaylı

E-FATURA SÜRECİNİN YOL HARİTASI VE KULLANILACAK YÖNTEMLERİN ÖZET ANALİZİ

E-FATURA SÜRECİNİN YOL HARİTASI VE KULLANILACAK YÖNTEMLERİN ÖZET ANALİZİ E-FATURA SÜRECİNİN YOL HARİTASI VE KULLANILACAK YÖNTEMLERİN ÖZET ANALİZİ Kullanıcı Hesabı için Başvuru : E-fatura uygulamasını kullanacak mükellefler öncelikle kullanıcı hesabı oluşturmalıdırlar. Bunun

Detaylı

30 SORUDA E-FATURA VE E-DEFTER UYGULAMASI

30 SORUDA E-FATURA VE E-DEFTER UYGULAMASI 30 SORUDA E-FATURA VE E-DEFTER UYGULAMASI İÇİNDEKİLER 1 1)E-fatura yeni bir belge türü müdür?... 2 2)E-fatura uygulaması neler getiriyor?... 2 3)E-fatura ve e-defter uygulaması hangi mükellefleri kapsamaktadır?...

Detaylı

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 433)

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 433) Maliye Bakanlığından: VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 433) 1- Giriş 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 242 nci maddesinin 2 numaralı fıkrası ile Maliye Bakanlığı, elektronik

Detaylı

Arşivleme maliyetleri, kâğıt, posta vb. giderleriniz büyük oranda düşecektir.

Arşivleme maliyetleri, kâğıt, posta vb. giderleriniz büyük oranda düşecektir. E-Fatura Nedir? E-fatura Uygulaması, mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığı nın sistemi üzerinden, belirlenen standart ve formata göre birbirlerine fatura alıp göndermelerini sağlayan sistemin genel adıdır.

Detaylı

Enerjimiz Herseye Yeter

Enerjimiz Herseye Yeter ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. İŞİN KONUSU Elektronik Belge Yönetim Sistemi Yazılımı Hizmet Alımı İşi; ARAS ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. (İDARE) standart dosya planının oluşturulması, oluşturulan

Detaylı

KONU: E-Fatura ve E-Defter Uygulaması İle Bu Uygulamaya Dahil Olma Zorunluluğu Getirilen Mükellefler ve Başvuru Süreçleri:

KONU: E-Fatura ve E-Defter Uygulaması İle Bu Uygulamaya Dahil Olma Zorunluluğu Getirilen Mükellefler ve Başvuru Süreçleri: KONU: E-Fatura ve E-Defter Uygulaması İle Bu Uygulamaya Dahil Olma Zorunluluğu Getirilen Mükellefler ve Başvuru Süreçleri: I: GENEL OLARAK: Elektronik Fatura Uygulaması (e-fatura Uygulaması) ilk olarak

Detaylı

Vodafone Toplu SMS Platformu JetSMS Genel Teklifi

Vodafone Toplu SMS Platformu JetSMS Genel Teklifi Vodafone Toplu SMS Platformu JetSMS Genel Teklifi Toplu SMS Hizmeti JetSMS, kurumların SMS tabanlı, mobil çözüm ihtiyaçlarını "En Hızlı, En Kolay, En Güvenilir" şekilde karşılayan toplam mobil çözüm platformudur.

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI E-DEFTER UYGULAMASI

DESTEK DOKÜMANI E-DEFTER UYGULAMASI E-DEFTER UYGULAMASI E-Defter, Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereğince tutulması zorunlu olan defterlerin elektronik dosya biçiminde hazırlanması, bastırılmaksızın kaydedilmesi, değişmezliğinin,

Detaylı

Yayına hazırlayan Uğur Doğan, Gelir İdaresi Daire Başkanı Vergi Sorunları Dergisi Ocak -2012 Sayısının Eki Olarak Yayımlanmıştır.

Yayına hazırlayan Uğur Doğan, Gelir İdaresi Daire Başkanı Vergi Sorunları Dergisi Ocak -2012 Sayısının Eki Olarak Yayımlanmıştır. 100 Soruda e-defter Yayına hazırlayan Uğur Doğan, Gelir İdaresi Daire Başkanı Vergi Sorunları Dergisi Ocak -2012 Sayısının Eki Olarak Yayımlanmıştır. 100 SORUDA E-Defter Uğur DOĞAN Gelir İdaresi Daire

Detaylı

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12 4.1 GENEL... 12 4.1.1 Şirket Tanımları... 12 4.1.2 Kullanıcı Tanımları... 18 4.1.3 Şifre Değişikliği... 19

Detaylı

SGK Bilişimle Büyüyor. Sağlık ve Sigorta Yazılımları ile Uluslararası Bilişim Markaları Çıkararak Dünya ya Açılıyor

SGK Bilişimle Büyüyor. Sağlık ve Sigorta Yazılımları ile Uluslararası Bilişim Markaları Çıkararak Dünya ya Açılıyor SGK Bilişimle Büyüyor Sağlık ve Sigorta Yazılımları ile Uluslararası Bilişim Markaları Çıkararak Dünya ya Açılıyor Misyonumuz Ülkemizde yaşanan değişim ve dönüşüm zincirinin en önemli halkalarından biri

Detaylı

e-yazışma Teknik Rehberi

e-yazışma Teknik Rehberi e-yazışma Teknik Rehberi Sürüm 1.1 (TASLAK) MART 2014 T. C. KALKINMA BAKANLIĞI e-yazışma Teknik Rehberi Sürüm 1.1 (TASLAK) 4 MART 2014 İçindekiler İçindekiler 1 Sürüm Bilgisi 2 Kısaltma ve lar 3 1. Giriş

Detaylı

Alternatif Ödeme Aracı Olarak: Elektronik Çek Sistemi (E-Çek) 1 *

Alternatif Ödeme Aracı Olarak: Elektronik Çek Sistemi (E-Çek) 1 * 34 Alternatif Ödeme Aracı Olarak: Elektronik Çek Sistemi (E-Çek) 1 * Ayşegül KARABIYIK Kurum Uzmanı, BDDK Özet Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektronik ticaret ve elektronik finans işletmeler

Detaylı

Türkiye nin BT Çözümleri Lideri

Türkiye nin BT Çözümleri Lideri Cybersoft V@ W Finans Ailesi finans Ürünleri Ailesi Türkiye nin BT Çözümleri Lideri www.cs.com.tr Cybersoft 1995 yılından bu yana çağdaş bilgi teknolojileri ve yenilikçi uygulama geliştirme yaklaşımları

Detaylı

YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLAR TEKNİK KILAVUZU TK-2. Sürüm 3.0

YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLAR TEKNİK KILAVUZU TK-2. Sürüm 3.0 YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLAR TEKNİK KILAVUZU TK-2 Sürüm 3.0 6 ŞUBAT 2015 Yeni Nesil ÖKC Teknik Kılavuzu TK-2, Sürüm 3.0 Sayfa 1 A- Giriş: Bu Teknik Kılavuz Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlarda

Detaylı

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet TIKTIK Müsteşar Devlet Planlama Teşkilatı. iii

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet TIKTIK Müsteşar Devlet Planlama Teşkilatı. iii i ii ÖNSÖZ Türkiye nin bilgi toplumuna dönüşümü konusunda yapılan çalışmalar, siyasi iradenin de büyük desteği ve ilgili tüm tarafların özverisiyle sürdürülmektedir. Son dönemde yaşanan gelişmeler, bir

Detaylı

CSDYS CSDYS BİLGİ, DOKÜMAN VE İŞ AKIŞ YÖNETİM SİSTEMİ. www.cs.com.tr

CSDYS CSDYS BİLGİ, DOKÜMAN VE İŞ AKIŞ YÖNETİM SİSTEMİ. www.cs.com.tr Hızlı Veri Transferi Bilgiye Erişim Kolaylığı CSDYS BİLGİ, DOKÜMAN VE İŞ AKIŞ YÖNETİM SİSTEMİ CSDYS, Kurumların ve Şirketlerin iç mevzuatlarına ve prosedürlerine uygun olarak dokümanların güvenli bir ortamda

Detaylı

Haziran 2015 Sayı:16

Haziran 2015 Sayı:16 Haziran 2015 Sayı:16 Nebim V3 ERP ile gerçek verimliliği keşfeden lider kurumların sayısı giderek artıyor. Satın almadan üretime, planlama ve bütçelemeden satışa, finans yönetiminden mağaza yönetimine,

Detaylı

AKINSOFT WOLVOX e-defter. Yardım Dosyası

AKINSOFT WOLVOX e-defter. Yardım Dosyası AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 27.05.2014 1 İçindekiler: 1- e-defter Hakkında... 3 1.1. e-defter Nedir?... 3 1.2. Hangi defterler e-defter olarak tutulabilir?... 3 1.3. Defter

Detaylı

KAYITLI ELEKTRONİK POSTA HİZMET SAĞLAYICILARININ BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRLİĞİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR

KAYITLI ELEKTRONİK POSTA HİZMET SAĞLAYICILARININ BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRLİĞİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR KAYITLI ELEKTRONİK POSTA HİZMET SAĞLAYICILARININ BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRLİĞİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1 - (1) Bu usul ve esasların

Detaylı

ELEKTRONİK DÖKÜMAN YÖNETİM SİSTEMLERİ GENEL BİLGİLENDİRME

ELEKTRONİK DÖKÜMAN YÖNETİM SİSTEMLERİ GENEL BİLGİLENDİRME ELEKTRONİK DÖKÜMAN YÖNETİM SİSTEMLERİ GENEL BİLGİLENDİRME Adnan Özgüner ERDURSUN Bilgisayar Mühendisi, ARF Bilgi Teknolojileri ÖZET Herşeyin elektronikleştiği günümüzde, kurumların iç birimleriyle ve dış

Detaylı

KAYITLI ELEKTRONİK POSTA UYGULAMA ESASLARI (KEPUE)

KAYITLI ELEKTRONİK POSTA UYGULAMA ESASLARI (KEPUE) KAYITLI ELEKTRONİK POSTA UYGULAMA ESASLARI (KEPUE) İÇİNDEKİLER 1. Giriş 1 1.1. Genel Bilgiler 1 1.2. KEP İle İlgili Mevzuat 1 1.3. KEP Sisteminin Denetlenmesi 1 2. KEPUE Dokümanından Sorumlu Organizasyon

Detaylı

Series 9000 Mikro ERP Yönetim Bilgi Sistemleri 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Series 9000 Mikro ERP Yönetim Bilgi Sistemleri 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş. Series 9000 Yönetim Bilgi Sistemleri 1 MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI İşletmenizi geleceğe taşıyacak yeni teknolojiler... MİKRO ERP Günümüzde rekabet daha zor, riskler daha yüksek. Geçmişi ve bugünü

Detaylı

E-Fatura Sunucusu Kurulumu Ve Ayarları

E-Fatura Sunucusu Kurulumu Ve Ayarları E-Fatura Sunucusu Kurulumu Ve Ayarları UYGULAMANIN GETİRDİKLERİ VE BAŞVURU SÜRECİ; LogoConnect E-Fatura server sunucusu ile GİB portala gerek kalmadan fatura gönderimini, alımını ve aynı şekilde bu faturalar

Detaylı

e-defter Uygulama Kılavuzu V 1.0

e-defter Uygulama Kılavuzu V 1.0 e-defter Uygulama Kılavuzu V 1.0 Şubat 2015 ANKARA İçindekiler GİRİŞ... 1 A. XBRL Nedir?... 2 B. ELEKTRONİK DEFTER XML ALANLARI HAKKINDA EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR... 4 1. Kurum Tanımlayıcısı (Unvanı) (organizationidentifier)...

Detaylı

1. Defter detaylarına ait bilgilerin, örneğin yevmiye kayıtlarının olduğu dosya 2. Bir nevi kapak sayfası diyebileceğimiz Berat dosyası

1. Defter detaylarına ait bilgilerin, örneğin yevmiye kayıtlarının olduğu dosya 2. Bir nevi kapak sayfası diyebileceğimiz Berat dosyası 12 Kasım 2014 İlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL İlgili Modül/ler : E-Defter e-defter Hazırlama Uygulaması E-Defter, şekil hükümlerinden bağımsız olarak Vergi Usul Kanununa ve/veya Türk Ticaret

Detaylı

E-Deftere Geçiş Yol Haritası

E-Deftere Geçiş Yol Haritası E-Deftere Geçiş Yol Haritası Denetçi SMMM Özcan Aymak 1 Soru 1. E-defterin yasal mevzuatımızdaki dayanakları nelerdir? - 6762 Sayılı Türk Ticaret Kanunu, - 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu, - 1 Sıra No.lu

Detaylı

Her şey tarayıcı ile sağlanıyor Hiçbir masaüstü uygulamasına veya ekstra tarayıcı plug-in'ine gerek yok

Her şey tarayıcı ile sağlanıyor Hiçbir masaüstü uygulamasına veya ekstra tarayıcı plug-in'ine gerek yok BULUT BİLİŞİM NEDİR? Uygulama ve servislerin internetteki sunucular üzerinde bulundurulması, internete bağlı herhangi bir cihaz ile uygulama ve servislerin çalıştırılmasıdır. Bulut Bilişim ile bilgisayarınızda

Detaylı

BİRLİK BİLGİ YÖNETİM PLATFORMU

BİRLİK BİLGİ YÖNETİM PLATFORMU BİRLİK BİLGİ YÖNETİM PLATFORMU Hastaneler için HBYS, Birlikler için BBYP... Hastaneler için HBYS, Birlikler için BBYP... Birlik Bilgi Yönetim Platformu (BBYP) Nedir? Genel Sekreterliğin birlik hastaneleri

Detaylı