TAŞINABİLİR PİL ÜRETİCİLERİ ve İTHALATÇILARI DERNEĞİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TAŞINABİLİR PİL ÜRETİCİLERİ ve İTHALATÇILARI DERNEĞİ"

Transkript

1 TAŞINABİLİR PİL ÜRETİCİLERİ ve İTHALATÇILARI DERNEĞİ APAK YÖNETMELİĞİ KAPSAMINDA ATIK PİLLERİN YÖNETİMİ 21 Kasım 2007 Topkapı Barselo Hotel, İSTANBUL Bekir TOMBUL- Çevre Yük. Müh. TAP Projeler Koordinatörü Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği Kemeraltı Cad. Kalaycıoğluİşhanı No.97 K.6 Karaköy -İSTANBUL Tel: O Faks: Web:

2 Pil nedir, nerelerde kullanılır? Pil, kimyasal reaksiyonlar sonucunda elektrik enerjisini depolayabilen, + ve - uçları cihaza bağlandığında gerekli elektrik akımını sağlayan çeşitli tip ve boyutlardaki araçlardır. Radyolardan bilgisayarlara, telefonlardan el fenerlerine ve fotoğraf makinelerinden saatlere kadar piller günlük yaşantımızın hep içerisinde yer alırlar.

3 Piller kaça ayrılır, tipleri nelerdir? ve hangi kimyasalları içerirler? Şarj edilmeyen (Primer) Şarj edilebilen (Sekonder) piller olmak üzere iki ana gruba ayrılabilir. Piller şekilleri itibariyle de silindirik, düğme ve prizmatik olarak üç grupta tanımlanır. Piller, kadmiyum, civa, kurşun, çinko, mangan, demir, lityum, nikel, kobalt vb. metalleri ve çeşitli kimyasal bileşimleri içermektedir.

4 PİLLERİ DİKKATLİ KULLANMALIYIZ! Akmış pilleri çıplak ve ıslak elle tutmayınız. Pilleri ateşe ve su kaynaklarına atmayınız, toprağa gömmeyiniz. Piller devamlı güneş ışığı alan yerlerde tutmayınız. Pilleri rutubetsiz yerlerde saklayınız. Bu pilin ömrünü uzatır. Şarj edilmeyen piller ve özellikle lityum türleri kesinlikle şarj işlemine tabi tutulmamalıdır. Aksi takdirde aşırı ısınma, şişme, gaz çıkışı, alevlenme ve hatta patlama görülebilir.

5 PİLLERİ DİKKATLİ KULLANMALIYIZ! Bir aleti pil takılı iken uzun süreli çalıştırmıyorsanız, pilleri aletin içinden çıkarınız. Aksi durumda pil sızmasından ve pilin kendi kendine boşalmasından dolayı cihazınız zarar görebilir. Pillerin + ve uçları metal paralar, anahtarlar, bilezikler ve yüzük gibi maddeler ile direkt temas etmesi sonucunda kısa devre meydana getirerek ısınırlar ve çevreye zarar verebilirler. Yeni alınan pilleri kullanıncaya kadar orijinal ambalajında muhafaza ediniz.

6 Dikkatsiz lityum pil kullanımına örnekler!

7 Atık pil nedir? Kullanım ömrünü tamamlamış ve/veya uğramış olduğu fiziksel hasar sonucu kullanılamayacak duruma gelmiş olan pillere, atık pil diyoruz.

8 Atık piller ne yapılmalı? Atık piller kesinlikle evsel atıklarla karıştırmayınız ve çöpe atmayınız. ATIK PİLLER ÇÖPE ATILDIĞI ZAMAN, pilin dışındaki koruyucu kap zamanla delinerek içindeki kimyasal maddeler toprağa, suya ve havaya karışabilir. ATIK PİLLERİN emniyetli bir şekilde; Toplanması, Taşınması, Depolanması, Geri kazanılması ve/veya bertaraf edilmesi gerekmektedir.

9 AB Direktifi, Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği Avrupa Birliliğinin 91/157/EEC sayılı direktifine göre ( tarihinde revize edilmiştir!, 2006/66/EC), atık pil ve akümülatörler diğer atıklardan ayrı toplanmalı, taşınmalı, geri kazanılmalı veya bertaraf edilmelidir. Direktif en önemli özelliği, atık pil/akü yönetiminin oluşturulmasında Üretici Sorumluluğu prensibini ilke edinmesidir. Yani resmi kurum ve kuruluşların yanı sıra üreten/ithal eden, piyasaya sürdüğü ürünün atığından sorumlu tutulmaktadır. Bu direktifin, ülkemize uyumlaştırılması sonucunda, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 31 Ağustos 2004 tarihinde Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği yayımlanmıştır. Yönetmelik, Bakanlığa, Mülki Amirlere, Belediyelere, üreticilere/ithalatçılara, satıcılara ve tüketicilere bir takım yükümlülükler getirmektedir. Yönetmelik, 01 Ocak 2005 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

10 AB de Mevcut YönetmeliklerY Tüm Piller Sadece şarj edilebilirler Henüz yönetmelik yok

11 TAP ın Kuruluşu ve Hedefleri Türkiye nin önde gelen pil ithalatçıları, Yönetmelik gereğince üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmek amacıyla müşterek çalışma yolunu seçmişler ve Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği - (TAP) ni kurmuşlardır. TAP, Yönetmelik yükümlülüklerini yerine getirmek amacıyla kurulmuştur. Fakat konumu itibariyle sektörün içinde bulunduğu problemlerinin çözülmesi içinde gerekli çalışmaları yürütmektedir. Derneğin şuan 236 adet kayıtlı üyesi bulunmakta ve pil piyasasının %97 sini temsil ettiği tahmin edilmektedir. TAP, Bakanlık tarafından 08 Ocak 2005 tarihinde Yetkilendirilmiş Kuruluş statüsüne getirilmiş ve bunu takiben Bakanlık ile TAP arasında 11 Kasım 2005 tarihinde protokol imzalanmıştır. TAP ın hedefi, önümüzdeki 10 yıl içerisinde AB kriterlerine uygun bir atık pil yönetimini oluşturmaktır. Bu hedefi gerçekleştirebilmek amacıyla, atık pillerin toplanması, taşınması ve bertarafı gibi fiziksel faaliyetleri yerine getirmek üzere TAP a bağlı bir İktisadi İşletme de kurulmuştur.

12 Proje Akım Şeması Çevre ve Orman Bakanlığı Tap Belediye Tüketici Hastaneler Marketler Muhtarlıklar Okullar Belediye Toplama Aracı Merkezi Nokta Tap Nakliye Aracı Kontrollü Bertaraf Kutu dağıtımı Bilinçlendirme malzemeleri dağıtımı Atık pil akışı Belgeleme (atık pil kayıtları)

13 Projelerimiz

14

15 Değişik Yerlere Konulan Toplama Kutuları MARKETLER HASTANELER MUHTARLIKLAR

16 Zincir Mağazalarla Yapılan Çalışmalar Aşağıdaki zincir mağazaları ile protokoller yapılarak gerekli malzemeler temin edilmiş ve atık pil toplama çalışmaları başlatılmıştır. METRO GRUP BİM A.Ş. KOÇTAŞ GREENS LTD. ŞTİ. FOR YOU MAĞAZACILIK A.Ş CARREFOUR SABANCI TİC.MERKEZİ A.Ş TESCO KİPA KİTLE PAZ. TEKZEN YAPI MARKETLERİ Diğer zincir mağazalarla görüşmelerimiz devam etmektedir.

17 Toplama Noktaları DAĞITILAN YERLER BİDON (adet) KUTU (adet) İSTANBUL İÇİ BELEDİYELER (21 adet) ANADOLU BELEDİYELERİ VE BELEDİYE BİRLİKLERİ (48 adet) ZİNCİR MARKETLER ANKARA OKULLARI DİĞER YERLER FUARLAR TOPLAM Yakında güncellenecek olan web adresimizden atık pil toplama noktalarına kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

18 OKULLAR

19 OKULLAR

20 OKULLAR

21 TAP Atık Pil Toplama Aracı

22

23 Toplanan atık pillerin dağılımı TOPLANAN ATIK PİL MİKTARLARI 2006 (kg) 2007 (kg) 1. TAP TARAFINDAN TOPLANAN MUHTARLIKLAR MARKETLER TAP ÜYELERİ VE DİĞER ŞİRKETLER HASTANELER OKULLAR DİĞER YERLER 2. BELEDİYELER TOPLAM

24 Mobil Ayırma Tesisi Çalışmaları Evciler Kimya firmasıyla yaptığımız anlaşmaya göre, ülke genelinde minimum 100 kg. ve üzerinde biriken ve TAP a haber verilen atık piller, firma tarafından 20 gün içerisinde toplanıp, Ankara daki tesislerinde hareketli bant sistemiyle ayrılmaktadır.

25 İHRACAT Şarjlı grup piller (Li-ion, Ni-MH, Ni-Cd), Evciler Kimya ve Doğa Entegre Geri Dönüşüm firmalarının aldığı ihracat izni vasıtasıyla yurtdışına gönderilmektedir de yaklaşık 50 ton şarjlı grup pil geri kazanım için yurtdışına gönderilmiştir. Diğer piller ise bertaraf edilmek üzere Derneğimiz tarafından teslim alınmaktadır. Dernek üyelerimizden Aspilsan tarafından genellikle silahlı kuvvetlerden toplanan şarjlı grup atık pillerin alımı, kesin ayırımı, ambalajlanması ve yurtdışındaki geri dönüşüm tesislerine sevk edilmesi işlemi de Evciler Kimya - Aspilsan - Derneğimiz İktisadi İşletmesi arasında yapılan protokolle gerçekleştirilmektedir.

26 TAP Atık Pil Toplama Aracı

27 Atık Pillerin Bertarafıİçin Yapılan Çalışmalar Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan atık pil bertaraf deposu projesine uygun olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kemerburgaz - Odayeri düzenli depolama alanında tahsis edilen alana her biri 110 m 3 lük 8 adet bertaraf deposu inşaa edilmiştir. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesince Harmandalı düzenli depo sahasında tahsis edilen alana da 110 m 3 lük 2 adet bertaraf deposu inşaa edilmiştir. İlk aşamada, elimizde geri kazanıma gönderilmesi mümkün olmayan atık piller bu depolara gönderilmektedir.

28 İSTANBUL BERTARAF DEPOLARI

29 Bilinçlendirme Çalışmaları

30 Bilinçlendirme Çalışmaları

31 Bilinçlendirme Çalışmaları

32 Bilinçlendirme Çalışmaları

33 Bilinçlendirme Çalışmaları

34 2007 YILINDA KATILDIĞIMIZ BAZI FUARLAR Ekim 2007 Tüyap Adana Belediye İhtiyaçları Fuarı - ADANA Eylül 2007 ISAF Uluslararası Güvenlik Yangın Acil Durum Arama Kurtarma ve Telekomünikasyon Fuarı ve LED - RFID 2007 LED ve RFID Sistemleri,Teknolojileri ve Uygulamaları Fuarı -İSTANBUL Haziran Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı İSTANBUL Haziran 2007 Çevre Teknolojileri Fuarı - KOCAELİ Nisan Uluslararası Güvenlik Otomasyon Yangın Arama-Kurtarma Acil durum Telekomünikasyon Fuarı - ANKARA Nisan 2007 Kent s Belediye Ekipmanları ve İhtiyaçları Fuarı - ANTALYA Mart 2007 Belediye Ekipmanları ve İhtiyaçları Fuarı - ANKARA Şubat 2007 Belediye Ekipmanları ve İhtiyaçları Fuarı - İZMİR

35 Devam Eden Bazı Çalışmalarımız Atık Pil Otomasyon Programı: Çevre ve Orman Bakanlığı na kota uygulaması müracaat formları ve ulusal atık taşıma formlarının hazırlanacak web tabanlı program üzerinden daha hızlı ve sağlıklı şekilde ulaşmasını sağlayan program şuan Bakanlıkta kullanılmaktadır. Daha kapsamlı hale getirilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. Eğitim Filmi: Özellikle ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak hazırlanacak filmin senaryosu yazılmış ve çekimlerine başlanmıştır. Yılbaşına kadar tamamlanması hedeflenmektedir. İstanbul Okullar Kampanyası:İstanbul un tüm ilçelerini kapsayacak şekilde 2008 yılında ilköğretim okullarında ödüllü atık pil toplama kampanyası yapılacaktır. Bununla ilgili çalışmalarımız İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyemizle sürdürmekteyiz. Kargo Projesi: Yakın zamanda Ülkemizin önde gelen kargo şirketlerinden biriyle yapacağımız anlaşmaya göre, tüketiciler atık pillerini bahis konusu kargo firmasının şubelerine ücretsiz olarak teslim edebilecek. Henüz imza aşamasında olan bu proje hayata geçtiği zaman basın töreniyle daha detaylı bir şekilde sizlere duyurulacaktır.

36 AB ve Türkiye T Maliyet Dağı ğılımları 25% Belçika 22% Türkiye 12% 20% Hollanda 37% 45% 26% 9% 23% 21% 40% 20% Polonya 12% 6% Almanya 10% 11% İsviçre 10% 4% 6% 26% 47% 56% 32% 80% Yönetim Bilinçlendirme Toplama Ayırma/Geri Kazanım

37 Karşılaşılan Bazı Sorunlar ve Çözüm Önerileri Yönetmelikteki tarafların yükümlülüklerini net olarak bilmemeleri. - APAK Yönetmeliği en kısa zamanda tarafların yükümlülüklerini ve görevlerini kesin bir dille anlatacak şekilde revize edilmelidir. Mevcut toplama kotalarının Ülkemiz şartlarına göre çok yüksek oluşu. - Kota oranları yeni AB direktifinde de öngörüldüğü gibi makul düzeylere çekilmelidir. Toplama noktalarında kutuların kontrolü. Teslim edilen bidonların amaç dışında kullanılması (çöp kutusu vb.) - Atık pil kutularının amaç dışı kullanımı önlemek amacıyla şeffaf ve sabitlenebilen kutular kullanılabilir. (bu konuda çalışmalarımız devam ediyor) Toplama kutularının özellikle zincir marketlerde, halkın görebileceği noktalara konulmaması ve kişilerin sorumluluktan kaçınmaları. - Zincir mağazalara Bakanlık ve Belediyeler direkt yaptırımda bulunabilir ve atık pil yönetimine dahil edebilir. Halkın ilgisizliği ve bilinçlendirme eksikliği. - Yapılan bilinçlendirilmesi çalışmalarının ve atık pil toplama kampanyalarının ulusal basın yayın organlarında yer alması için, Bakanlık ve Belediyeler yardımcı olabilir.

38 Teşekkürler, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği Kemeraltı Cad. Kalaycıoğluİşhanı No.97 K.6 Karaköy -İSTANBUL Tel: O Faks: Web:

ATIK PİLLERİN TOPLANMASI NEDEN GEREKLİDİR?

ATIK PİLLERİN TOPLANMASI NEDEN GEREKLİDİR? ATIK PİLLERİN TOPLANMASI NEDEN GEREKLİDİR? Nurel KILIÇ Pil, kullanılan en önemli araçlardan biri ve herkesin yoğun olarak kullandığı bir üründür ve hiçbir zaman da kullanımından vazgeçilebilecek bir ürün

Detaylı

İSTANBUL İLİNDE ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ UYGULAMALARI VE KARŞILAŞILAN GÜÇLÜKLERLE İLGİLİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

İSTANBUL İLİNDE ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ UYGULAMALARI VE KARŞILAŞILAN GÜÇLÜKLERLE İLGİLİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİ İSTANBUL İLİNDE ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ UYGULAMALARI VE KARŞILAŞILAN GÜÇLÜKLERLE İLGİLİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ELİF MORİNA YILMAZ Uzmanlık Tezi 24 Ağustos 2010, Ankara SUNUM İÇERİĞİ 1.

Detaylı

A1.H1: Gıda üretim ve yeme içme yerlerinde hijyen bilincinin arttırılması.

A1.H1: Gıda üretim ve yeme içme yerlerinde hijyen bilincinin arttırılması. 14.ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ A1: Alanya da hijyen bilincini arttırmak. A1.H1: Gıda üretim ve yeme içme yerlerinde hijyen bilincinin arttırılması. Gıda üretim yerleri ve yeme içme yerlerinde çalışanların

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ

Detaylı

ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve İlkeler

ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve İlkeler ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve İlkeler Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; pil ve akümülatörlerin üretiminden başlayarak nihai

Detaylı

Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve İlkeler Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı;

Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve İlkeler Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve İlkeler Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; pil ve akümülatörlerin üretiminden başlayarak nihai

Detaylı

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü ULUSAL GERİ DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü ULUSAL GERİ DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü ULUSAL GERİ DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2014-2017 1 İÇİNDEKİLER ŞEKİLLER LİSTESİ... 3 ÇİZELGELER LİSTESİ... 4 KISALTMALAR LİSTESİ...

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA ÖNSÖZ Tabii kaynaklar insanoğlu için yeterli olmasına rağmen sınırsız değildir ve

Detaylı

TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI

TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI BELEDİYE ATIKLARI Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi Yatırımları İşletmede : 59 İnşaat ve ihale safhası : 40 Plan-proje safhasında : 35 (yer seçimi aşamasında olanlar hariç) Metan

Detaylı

Ön fizibilite raporu ile Dünya Bankası'na kredi talebi başvurusunda bulunulmuş, 1991 yılında Dünya Bankası'ndan 350.000$ 'lık proje hazırlık

Ön fizibilite raporu ile Dünya Bankası'na kredi talebi başvurusunda bulunulmuş, 1991 yılında Dünya Bankası'ndan 350.000$ 'lık proje hazırlık T.C. BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI ÇEVRE KORUMA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Ü ÜĞÜ ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİM ÇALIŞMALARI Yeşim DEDEOĞLU Çevre Yük. Müh. Büyükşehir Belediyemiz

Detaylı

ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ

ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ Aynur KEMİRTLEK İstaç A.Ş., Piyalepaşa Bulvarı No.74, Şişli,34379,İstanbul. E-posta:akemirtlek@istac.com.tr 1.GİRİŞ Her geçen gün hızla artan nüfus ve değişen yaşam standartları

Detaylı

Ercan TOPACA Kocaeli Valisi

Ercan TOPACA Kocaeli Valisi SUNUŞ Sanayileşme konusunda 1970 lerden itibaren yaşanan hızlı gelişme ve nüfustaki artış nedeniyle çevre kirliliğinin artarak küresel boyutlara ulaşması ile çevre konusu daha fazla önem kazanmıştır. Bu

Detaylı

Sanayi ve üretim tesislerinde bir işlem sırası veya sonrasında ortaya çıkan katı atıklara endüstriyel katı atıklar denir.

Sanayi ve üretim tesislerinde bir işlem sırası veya sonrasında ortaya çıkan katı atıklara endüstriyel katı atıklar denir. 1. ATIK TÜRLERİ a. Evsel Atıklar b. Tıbbi Atıklar c. Tehlikeli Atıklar d. Endüstriyel Atıklar e. İnşaat Atıkları a. EVSEL ATIKLAR Konutlardan ve/veya işyerlerinden ortaya çıkan içlerinde tehlikeli zararlı

Detaylı

Avrupa Birliği Sürecinde Türkiye de Ambalaj Atıklarının Yönetimi

Avrupa Birliği Sürecinde Türkiye de Ambalaj Atıklarının Yönetimi Avrupa Birliği Sürecinde Türkiye de Ambalaj Atıklarının Yönetimi Hatice Kutlu Bülbül * - Barış Özdal ** Öz: Bu çalışmada; Avrupa Birliği (AB) ne tam üyelik sürecinde, ülkemizde ambalaj atıklarının kaynağında

Detaylı

caret A.Ş. LERIMAN Bilgilendirme Toplantısı

caret A.Ş. LERIMAN Bilgilendirme Toplantısı Arçelik-LG Klima Sanayi Klima ve Ticaret Sanayi A.Ş. ve Ti Sanayici Gözüyle Mevzuat Uygulamaları caret A.Ş. LERIMAN Bilgilendirme 20 Ekim 2008 Toplantısı KalDer Yeni Çevre Yönetmelikleri Neler Getirdi?

Detaylı

T.C. ÇANAKKALE- LAPSEKİ- UMURBEY- KEPEZ- ÇARDAK- KUMKALE- ERENKÖY- İL ÖZEL İDARE KATI ATIK YÖNETİM BİRLİĞİ (ÇAKAB) 2011 YILI FAALİYET RAPORU

T.C. ÇANAKKALE- LAPSEKİ- UMURBEY- KEPEZ- ÇARDAK- KUMKALE- ERENKÖY- İL ÖZEL İDARE KATI ATIK YÖNETİM BİRLİĞİ (ÇAKAB) 2011 YILI FAALİYET RAPORU T.C. ÇANAKKALE- LAPSEKİ- UMURBEY- KEPEZ- ÇARDAK- KUMKALE- ERENKÖY- İL ÖZEL İDARE KATI ATIK YÖNETİM BİRLİĞİ (ÇAKAB) 2011 YILI FAALİYET RAPORU Nisan Meclisi BAŞKAN SUNUŞU Değerli Meclis Üyelerim, 17/03/2006

Detaylı

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ Sayfa: 1 / 22 1 AMAÇ 3 2 KAPSAM 3 3 İLGİLİ KANUN VE YÖNETMELİKLER 3 4 PROJE AŞAMASINDA İZİN ALMA İŞLEMLERİ 4 4.1 ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ OLUMLU/ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI 4 4.1.1 ÇED Olumlu/ÇED

Detaylı

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı. 2014 Yılı Faaliyet Raporu

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı. 2014 Yılı Faaliyet Raporu Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı 2014 Yılı Faaliyet Raporu ÇEVRE KORUMA ve KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Görev Tanımı 6360 sayılı On dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve

Detaylı

DERS SORUMLUSU PROF. DR. ĐNCĐ MORGĐL

DERS SORUMLUSU PROF. DR. ĐNCĐ MORGĐL DERS SORUMLUSU PROF. DR. ĐNCĐ MORGĐL PROJE HEDEF SORUSU ATIK PĐLLERĐN VE HASTANE ATIKLARININ ÇEVREYE VERDĐĞĐ ZARARLAR NELERDĐR VE BU ZARARLAR NASIL ORTADAN KALDIRILIR? HAZIRLAYANLAR SUAT KARA FULYA GÖKER

Detaylı

KOBİ LER İÇİN ÇEVRE KILAVUZU

KOBİ LER İÇİN ÇEVRE KILAVUZU KOBİ LER İÇİN ÇEVRE KILAVUZU İÇERİK 1 SANAYİDE TÜRK ÇEVRE MEVZUATI UYGULAMALARI...6 1.1. Katı Atıkların Yönetimi...6 1.2. Sanayide Ambalaj Atıkları Yönetimi...7 1.2.1. Ambalaj Üreticilerinin Yükümlülükleri...8

Detaylı

AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023)

AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023) TÜRKİYE CUMHURİYETİ AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023) Çevre ve Orman Bakanlığı 2006 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ...1 2 MEVCUT DURUM...2 2.1 Türkiye de Çevrenin Genel Görünümü...2 2.2 Mevcut Yasal

Detaylı

Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ti caret A.Ş. LERIMAN Bilgilendirme. Toplantısı

Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ti caret A.Ş. LERIMAN Bilgilendirme. Toplantısı Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş. Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ti caret A.Ş. ATIK YÖNETİMİ PANELİ SUNUMU LERIMAN Bilgilendirme REW 7. Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Uluslararası

Detaylı

2012 FAALİYET RAPORU

2012 FAALİYET RAPORU 2012 FAALİYET RAPORU T.C. İZMİR İLİ SELÇUK BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2012 YILI FAALİYET RAPORU HÜSEYİN VEFA ÜLGÜR SELÇUK BELEDİYE BAŞKANI 1 2 3 SELÇUK BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2012 YILI FAALİYET RAPORU 4 ÜST YÖNETİCİ

Detaylı

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI İÇİNDEKİLER 1. MEVZUAT İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR... 3 1.1 MEVCUT DURUM... 3 1.2 İLERİYE DÖNÜK HEDEFİMİZ:... 3 2. ÇEVRE İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR... 4 2.1 ATIK YÖNETİMİ... 4 2.1.1 Düzenli Depolama Tesisleri ve

Detaylı

TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİ, ÇEVRE FASLI MÜZAKERELERİNDEKİ GELİŞMELER VE SEKTÖRE OLAN ETKİLERİ. Banu GÖZET Çevre Mühendisi Çevre ve Şehircilik Uzmanı

TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİ, ÇEVRE FASLI MÜZAKERELERİNDEKİ GELİŞMELER VE SEKTÖRE OLAN ETKİLERİ. Banu GÖZET Çevre Mühendisi Çevre ve Şehircilik Uzmanı TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİ, ÇEVRE FASLI MÜZAKERELERİNDEKİ GELİŞMELER VE SEKTÖRE OLAN ETKİLERİ Banu GÖZET Çevre Mühendisi Çevre ve Şehircilik Uzmanı İçerik Türkiye- AB ilişkileri Çevre Faslına İlişkin Müzakere

Detaylı

EVSEL ATIKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI

EVSEL ATIKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI EVSEL ATIKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI TR62 (Adana, Mersin) Bölgesi Bu rapor Çukurova Kalkınma Ajansı uzmanları Erkut ALTUNTOP, Hakan BOZLU ve Esmanur KARABIYIK tarafından hazırlanmıştır. MAYIS 2014

Detaylı

AMBALAJ ATIKLARINI KAYNAĞINDA AYRI TOPLAMA PROJESİ. Dr. Metin ŞENTÜRK SKB Proje Koordinatörü

AMBALAJ ATIKLARINI KAYNAĞINDA AYRI TOPLAMA PROJESİ. Dr. Metin ŞENTÜRK SKB Proje Koordinatörü AMBALAJ ATIKLARINI KAYNAĞINDA AYRI TOPLAMA PROJESİ Dr. Metin ŞENTÜRK SKB Proje Koordinatörü İklim değişiyor, i dünya ısınıyor. İnsanoğlunun geleceği tehdit altında. İnsanoğlunun geleceği thdit tehdit altında

Detaylı

KARAMAN İLİNDE ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ VE EKONOMİK FAYDALARI

KARAMAN İLİNDE ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ VE EKONOMİK FAYDALARI KARAMAN İLİNDE ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ VE EKONOMİK FAYDALARI Fatih YILDIZBAŞ Özet Karaman ili 2007 yılı hesaplarına göre 151.313 nüfusa sahip orta büyüklükte bir kenttir. Türk dilinin başkenti olduğu için sosyal

Detaylı

İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. Yıllık Faaliyet Raporu

İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. Yıllık Faaliyet Raporu 2010 İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. Yıllık Faaliyet Raporu 2 3 Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak

Detaylı

Faaliyet ve Proje Bilgileri. 1.Katı Atık Yönetimi

Faaliyet ve Proje Bilgileri. 1.Katı Atık Yönetimi Faaliyet ve Proje Bilgileri 1.Katı Atık Yönetimi Kent Genelinde Katı Atıkların Bertarafının Sağlanması ve Katı Atık Depolama Alanlarının İnşa Edilmesi. Kentimizde yerleşim alanları ile işletmelerden oluşan

Detaylı