BALIKESİR MERKEZ HAVALİMANI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BALIKESİR MERKEZ HAVALİMANI"

Transkript

1 DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ BALIKESİR MERKEZ HAVALİMANI 2013 ENGELSİZ HAVAALANI PROJESİ

2 1 1- Havalimanına gelen ve kısa sürede terminale ulaşmayı hedefleyen engelli yolcuların otopark sahasından rahatlıkla terminale geçmelerini teminen, giriş-çıkış ve asansörlere en yakın yerlerde, en az 1 park yerinden az olmamak üzere otopark kapasitesine göre %5'den az olmamak kaydıyla, yeterli sayıda engelli yolcular için otopark alanı tahsis edilmeli ve yatay ve düşey özürlü işareti ile belirlenmelidir. Havalimanımız otoparkında, terminal binasına geçiģ için en yakın bölgede engelli yolcular için standartlara uygun 2 adet engelli park yeri oluģturulmuģ olup, park yerleri yatay ve düģey özürlü iģareti ile belirlenmiģtir. 2- Özürlüler için tahsis edilen bu yerlere, diğer yolcuların park etmemeleri için gerekli tedbirler alınmalı ve aksine gelişen durumlarda cezai işlemler yapılacağına dair bilgilendirme yazısı konulmalıdır. Engelli yolcular için düzenlenen park yerlerine diğer araçların park etmemesi için uygulanacak cezai iģlemleri belirten 1 adet uyarıcı levha tesis edilmiģtir.

3 2 3- Engelli yolcular için ayrılan park yeri genişliğinin, 2.4 metrelik normal genişlik yerine, bu yolcuların rahatlıkla aracına binebilmeleri ve inebilmeleri için, en az 4 metre olmalıdır. Engelli yolcu park yeri geniģliği standartlara uygun Ģekilde dizayn edilmiģtir mt. 4- Engelli yolcular için belirlenmiş olan otopark ve terminal binası arasındaki geçiş noktalarına, araçlar tarafından dikkatli geçiş yapmaları yönünde (Engelli geçiş noktası olduğunu belirten) uyarı yazılarının konulması gerekmektedir. Geçiş noktaları içinde yaya geçişleri ve/veya rampaların tercih edilmesi, araçların yavaş geçişini sağlayacak şekilde gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. (Fiziki yapısı çok katlı olan terminallerde gelen yolcu çıkış alanları için de oluşturulmalıdır.) Otopark ve terminal binası geçiģ noktalarına araç sürücülerinin daha dikkatli olmaları için 2 adet uyarıcı levha tesis edilmiģtir. araçların dikkatli geçmeleri yönünde uyarıcı yazı bulunmaktadır. Ayrıca araçların geçiģ noktalarından yavaģ geçmeleri için geçiģ yolu öncesinde yola kasis yapılmıģtır.

4 3 5- Havalimanı terminallerinin geliş hattında yolcunun bagaj alıp, kara tarafına geçtiği noktadan itibaren toplu veya kişisel ulaşım araçlarına ulaşacağı noktaya kadar hissedilebilir yüzeyler konulmalıdır. Gelen yolcuların kara tarafına geçtiği noktadan, terminal binası önündeki kiģisel ve toplu taģıma ulaģım araçlarına kadar hissedilebilir yüzey uygulaması yapılmıģtır. 6- Engelli yolcuların otoparktan terminale geçiş koridorlarına hissedilebilir yüzeyler konulmalıdır. Bu yüzeyler görme özürlülerin ayakkabı tabanı tarafından rahatlıkla hissedebilecekleri çıkıntı/yükseklikte olmakla birlikte diğer yaya, yürüyebilen özürlülere ve tekerlekli sandalye kullanıcılarına sorun çıkartacak kadar iri kabartma olmamalıdır. Bu konuda TSE'nin standartları veya kriterleri dikkate alınmalıdır. Terminale geçiģ koridorlarında giden/gelen görme engelli yolcular için TSE standartları çerçevesinde zeminde hissedilebilir yüzey çalıģması yapılmıģtır. Giden yolcu için Giden yolcu için

5 4 7- Engelli yolcular için terminal içinde veya dışında yardım isteme noktaları/engelli yolcu danışma noktası oluşturulmalıdır. Yardım isteme noktalarının açık ve anlaşılır bir şekilde gösterimini sağlayan yönlendirme levhaları ilgili yerlere konulmalıdır. Havalimanımızda engelli yolcu yardım isteme noktaları Terminal binası içersinde Engelli DanıĢma ofisi oluģturulmuģ olup, gerekli kolaylıklar DanıĢma Personelimiz tarafından sağlanmaktadır.

6 5 8- Engelli yolcuların yardım isteme noktalarından/engelli yolcu danışmada check-in bankolarına kadar ulaşımda problem yaşamaması için bu konuda gerekli tedbirler alınmalıdır. Engelli yolculara check-in noktalarına geçiş durumlarında, check-in ve bagaj kayıt işlemlerinde gerekli yardım sağlanmalıdır. Terminal binası içerisinde giden yolcular için terminal binası giriģ kapısından danıģma ofisi önünden check-in bankolarına kadar hissedilebilir yüzey uygulaması yapılmıģ olup, engelli yolcuların check-in ve bagaj kayıt iģlemlerinde Havalimanımızda Yer Hizmet veren KuruluĢ bulunmaması sebebiyle Havalimanımız DanıĢma Görevlisi tarafından gerekli kolaylıklar sağlanmaktadır. 9- Engelli kişiye refakat eden bir kişinin yardımcı olması durumunda, bu kişiye Havalimanı içerisinde, uçağa binişte ve uçaktan inişte gerekli yardım sağlanmalıdır. Havalimanımızda Yer Hizmet veren KuruluĢ bulunmaması sebebiyle Havalimanımız DanıĢma Görevlisi ve DHMĠ-Özel Güvenlik Birimi personeli tarafından gerekli kolaylıklar sağlanmaktadır. 10- Tekerlekli sandalye kullanıcıları için bilet ve bagaj işlemlerini rahat bir şekilde yapabilmelerini sağlamak amacıyla terminal içerisinde yer hizmetinin alınacağı ilk bağlantı noktası (danışma ve/veya check-in kontuar alanı) kadar olan bölümde hissedilebilir yüzeyler oluşturulmalıdır. Görme engelli yolcular için zeminde uygulanan hissedilebilir yüzey terminal binası giriģinden baģlayıp danıģma ofisinin önünden geçerek check-in bankolarına kadar uzanmaktadır.

7 6 11- Hissedilebilir yüzey malzeme seçimi ve uygulanması TSE standart veya kriterlerine uygun olmalıdır. Görme engellilerin çoğunun, kısmi görüşe sahip olduğu dikkate alınarak, hissedilebilir yüzeyin çevresiyle zıt renklerde ve fark edilir tonlarda olması sağlanmalıdır. Malzeme iklim şartlarına uygun, yangına ve aşınmaya mukavemetli olmalıdır. Hissedilebilir yüzeyler yön gösterici kılavuz ve yön değiştirme ile tehlikeli durumlar için uyarıcı yüzeyler şeklinde olmalıdır. Havalimanımızdaki yön gösterici kılavuz ve yön değiģtirme ile tehlikeli durumlar için uygulanan hissedilebilir yüzeyler fark edilecek biçimde çevresiyle zıt sarı renkli olup, TSE standart ve kriterlerine uygundur.

8 7 12- Terminal içerisinde muhtelif noktalarda yer alan yürüyen merdivenlerin ve asansörlerin önüne görme engelliler için uyarıcı hissedilebilir yüzeyler konulmalıdır. Havalimanımız Terminal binası Tek kat olduğu için Yürüyen Merdiven ve Asansör bulunmamaktadır. 13- Kapıların açık pozisyonundaki net geçiş genişliğinin, iki koltuk değneği taşıyanlar, bir yardımcıyla ilerleyebilenler veya farklı yapıdaki akülü araçlarıyla ilerleyenler için rahatlıkla geçiş imkânına sahip ölçülerde olmalıdır. Havalimanımız terminal binası giriģ kapıları çift kanatlı açıldığında 160 cm. geniģliğe sahiptir. Engelli Yolculardan iki koltuk değneği taģıyanlar, bir yardımcıyla ilerleyebilenler veya akülü araçla ilerleyebilenler için rahatlıkla geçiģ imkânı sunmaktadır. 160 cm CM. 14- Terminal içerisinde muhtelif noktalarda yer alan harici telefonların en az bir tanesinin yüksekliği, bu yolcular tarafından rahatlıkla kullanabilmeleri için, 90 cm ile tercihen 110 cm yükseklik sınırları içerisinde yerleştirilmelidir. Terminal binası içerisinde 1 adet 100 cm yüksekliğinde, otoparkta ise 1 adet dahili ve 1 adet 110 cm yüksekliğinde ankesörlü telefon tesis edilmiģtir.

9 8 100 cm. 15- Engelli yolcuların terminal içerisindeki diğer katlara ulaşımı için özürlü veya genel asansörler ile ulaşım imkanı sağlanmalı ve giriş-çıkışlarda erişim kolaylığı için en az 150 cm x 170 cm'lik bir manevra alanı bırakılmalı, ayrıca asansör hareketini ve kat bilgilerini veren ses sistemi (Türkçe ve İngilizce) olmalıdır. Havalimanımız Terminal binası Tek kat olduğu için Yürüyen Merdiven ve Asansör bulunmamaktadır. 16- Yeme, içme ve dinlenme amaçlı yerlere rahatlıkla ulaşabilmeleri için, Havalimanında /terminalinde kot farklılığı giderilmeli veya uygun ulaşım imkanı sağlanmalıdır. Terminal binası içerisinde bulunan yeme içme ve dinlenme amaçlı yerlerde kot farklılığı bulunmamaktadır.

10 9 17- Terminal içerisinde engelli yolcular için, yazılı ve sözlü (Türkçe ve İngilizce olarak) bilgilendirme tam ve eksiksiz olarak yapılmalıdır. Kabartma için uygun yerler belirlenmelidir. (Örneğin asansörlerde) Terminal içerisinde engelli yolcular için, yazılı olarak (Türkçe ve Ġngilizce olarak) bilgilendirme tam ve eksiksiz olarak yapılmaktadır. Görme engelli yolcular için Engelli WC lerinde, otoparkta terminal binası vaziyet planı Braille alfabesi ile bilgilendirme levhaları Ģeklinde yapılmıģtır.

11 Terminal içerisinde ve kapalı otopark alanlarında, engelli yolcular için tuvalet imkanı (Gerekli tüm donanımı ile birlikte) sağlanmalı ve bu konuda yönlendirme levhaları ile bilgilendirme yapılmalıdır. Islak hacimlerin giriş kapılarına görme engelli yolcular için Braille alfabesi ile kabartma yüzeylerin konulması uygun olacaktır. Engelli yolcuların ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla terminal binası içerisinde 1 bayan 1 erkek olmak üzere toplam 2 adet standartlara uygun engelli WC si tesis edilmiģ olup, WC lerin yönlendirme levhalarında yer alması sağlanmıģtır. Engelli yolcuların tuvaletlerden faydalanmaları amacıyla Braille alfabesi ile tuvalet kapılarına isimlik yazılmıģtır.

12 Engelli tuvaletlerinde, kolaylıkla ulaşılabilen ve kullanılabilen bir yardım çağrı ve acil durum butonu bulunmalıdır. Havalimanımız terminal binasında bulunan 2 adet engelli WC içerisinde üzerinde Türkçe ve Ġngilizce yardım yazısı bulunan acil çağrı butonu mevcuttur. 20- Yürüyen merdivenlerin, yürüyebilen özürlüler için emniyetli hale getirilmesi amacıyla, merdivenin başında ve sonunda kırmızı ve yeşil ışıklar kullanılmalı, hareket yönü ve hareket başlangıç yönü belirtilmeli, ayrıca her basamağın köşe kenarı zıt renkler ve tonlarla belirginleştirilmelidir. Havalimanımız Terminal binası Tek kat olduğu için Yürüyen Merdiven ve Asansör bulunmamaktadır. 21- Yürüyen bantlarda, eğimin %12'den, hızın ise saniyede yarım metreden fazla olmaması sağlanmalıdır. Havalimanımız Terminal binası Tek kat olması sebebiyle yürüyen bant bulunmamaktadır. 22- İmkanlar dahilinde terminal içerisinde ve özellikle yeni projelerde, görmeyen veya çok kısıtlı bir görüş kabiliyetine sahip insanlar için, ses ötesi (Infra Voice) sistemi kurulmalıdır. Infra Voice sisteminin Türkiye deki uygulamaları araģtırılmakta olup, konu ile ilgili çalıģmalarımız sürmektedir.

13 Yön ve durum bilgisinin; engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler tarafından kolaylıkla anlaşılabilir nitelikte olması açısından belirgin olması ve aydınlatmanında yeterli düzeyde olması gereklidir. Havalimanımızdaki levhalar yeterli düzeyde ıģıklandırılmıģ ve arkadan aydınlatmalı teçhiz edilmiģtir. Ayrıca terminal binası, bina içerisinde bulunan ıģıklar aracılığıyla yeterli düzeyde aydınlatılmaktadır. 24- Tabelalardaki yazılar yaşlılar ve görme yeteneği oldukça azalmış kişilerin durumu dikkate alınarak, görülebilir puntolarda (zihinsel özürlülerde dikkate alınarak anlaşılabilir sembol/piktogramların kullanılması) olmalıdır. Havalimanımızdaki levhalar yaģlılar/görme bozukluğu olan insanların kolaylıkla okuyabileceği Ģekilde Türkçe yazılı büyük harfler, Ġngilizce yazılı olanlar ise küçük harfler ile yazılmıģtır.

14 Tekerlekli sandalye kullanıcıları için kontuar bölgesinde hazırlanmış olan indirgenmiş check-in noktası bilgisinin terminalin ana ve/veya ara yönlendirme levhasında yer alması sağlanmalıdır. Check-in bankolarının bulunduğu bölgede engelli yolcu için oluģturulan bankonun yönlendirme levhasında yer alması sağlanmıģtır. 26- Engelli yolcuların güvenlik ve pasaport işlemlerinin tamamlanmasının akabinde, check-in kontuarlarından uçağa ilerleme konusunda sıkıntı yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Havalimanımızda Yer Hizmet veren KuruluĢ bulunmaması sebebiyle Havalimanımız DanıĢma Görevlisi tarafından gerekli tedbirler alınmıģtır. Ancak Havalimanımızda tarifeli seferlerin olması durumunda Havalimanımızda hizmet vermekte olan Havayolu ve Yer Hizmet KuruluĢlarınca gerekli tedbirler alınmıģ olup, Ġlgili KuruluĢlar tarafından yerine getirilmesi gereken ortak Ģartlar kapsamında; Havalimanımızda yer hizmetleri görevini ifa eden Çelebi Hava Servisi A.ġ. nezdinde gerçekleģtirilen giriģimler sonucu, ilgili kuruluģ tarihli yazısı ile bahse konu tedbirlerin taraflarınca yerine getirilmesine yönelik taahhütte bulunmuģtur.

15 14

16 Asansörle iniş imkanı olmayan ve sadece merdivenle ulaşılabilen Gate'ler için (örneğin; uzak uçak park alanları için oluşturulmuş gate'lere geçişte)''platformlu Merdiven Asansörleri'' monte edilmeli ve bulundukları alana kullanma talimatları yerleştirilmelidir. Havalimanımız Terminal binası Tek kat olduğu için Merdiven bulunmamaktadır. 28- Mevcut şartlar dahilinde, check-in noktalarında tekerlekli sandalye kullanıcıları için ve kısa boylu insanlar için ayrı bir bölüm bulundurulmalıdır. Tekerlekli sandalye kullanıcılarının bankoya tam yaklaşabilmeleri için en az 90 cm uzunluğunda ve masa yüksekliği yerden en fazla 86 cm olan, diz açıklığı için en az 75 cm yüksekliğinde ve 49 cm derinliğinde bir alan bırakılmalıdır. Havalimanımızın fiziki yetersizliği ve 1 adet check-in bankosu bulunmasından dolayı tekerlekli sandalye kullanıcıları ve kısa boylu insanlar için check-in bankosu oluģturulamamıģtır. 29- Dış hat trafiğine açık havaalanlarında, pasaport kabinleri arasında engelli yolcular için ayrılmış olan pasaport kabini için yönlendirme yapılmalıdır. Havalimanımız dıģ hat trafiğine kapalıdır. 30- Tekerlekli sandalye kullanıcıları için kontuar bölgesinde hazırlanmış olan indirgenmiş check-in noktası bilgisinin terminalin ana ve/veya ara yönlendirme levhasında yer alması sağlanmalıdır. Havalimanımızın fiziki yetersizliği ve 1 adet check-in bankosu bulunmasından dolayı tekerlekli sandalye kullanıcıları ve kısa boylu insanlar için check-in bankosu oluģturulamamıģtır.

17 Engelli yolculara, güvenlik taramalarında gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Engelsiz Havalimanı Projesinin en önemli ilkelerinden biri olan Engelli Yolculara Hizmet Eğitimi faaliyeti kapsamında Türkiye Sakatlar Derneği Balıkesir ġubesi aracılığı ile Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Tunay KARLIDERE tarafından Kurumumuz personeline, Özel Güvenlik Personellerine, DanıĢma Görevlisine ve Havalimanımızda hizmet veren Emniyet personeline Engelli Yolcuya Yönelik DavranıĢ Eğitimi verilmiģ olup, güvenlik taramalarında gerekli hassasiyet gösterilmektedir.

18 Engelli yolcuların güvenlik ve pasaport işlemlerinin tamamlanmasının akabinde, check-in kontuarlarından uçağa ilerleme konusunda sıkıntı yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Havalimanımızda Yer Hizmet veren KuruluĢ bulunmaması sebebiyle Havalimanımız DanıĢma Görevlisi tarafından gerekli tedbirler alınmıģtır. Ancak Havalimanımızda tarifeli seferlerin olması durumunda Havalimanımızda hizmet vermekte olan Havayolu ve Yer Hizmet KuruluĢlarınca gerekli tedbirler alınmıģ olup, Ġlgili KuruluĢlar tarafından yerine getirilmesi gereken ortak Ģartlar kapsamında; Havalimanımızda yer hizmetleri görevini ifa eden Çelebi Hava Servisi A.ġ. nezdinde gerçekleģtirilen giriģimler sonucu, ilgili kuruluģ tarihli yazısı ile bahse konu tedbirlerin taraflarınca yerine getirilmesine yönelik taahhütte bulunmuģtur. 33- Asansörle iniş imkanı olmayan ve sadece merdivenle ulaşılabilen Gate'ler için (örneğin; uzak uçak park alanları için oluşturulmuş gate'lere geçişte)''platformlu Merdiven Asansörleri'' monte edilmeli ve bulundukları alana kullanma talimatları yerleştirilmelidir. Havalimanımız Terminal binası Tek kat olduğu için Merdiven bulunmamaktadır. 34- Mevcut şartlar dahilinde, check-in noktalarında tekerlekli sandalye kullanıcıları için ve kısa boylu insanlar için ayrı bir bölüm bulundurulmalıdır. Tekerlekli sandalye kullanıcılarının bankoya tam yaklaşabilmeleri için en az 90 cm uzunluğunda ve masa yüksekliği yerden en fazla 86 cm olan, diz açıklığı için en az 75 cm yüksekliğinde ve 49 cm derinliğinde bir alan bırakılmalıdır. Havalimanımızın fiziki yetersizliği ve 1 adet check-in bankosu bulunmasından dolayı tekerlekli sandalye kullanıcıları ve kısa boylu insanlar için check-in bankosu oluģturulamamıģtır. 35- Terminallerin fiziki durumları dikkate alınarak engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler için dinlenme noktaları ve bekleme koltukları oluşturulmalı (terminaldeki koltuk kapasitesine göre %5'ten az olmamak kaydıyla) ve bu oturma alanları engelli işareti ile belirlenmelidir. Ayakta durmakta güçlük çeken yolcuların (örneğin; check-in kontuar noktasında, bagaj alım alanında) destek alabileceği trabzanlar veya destek çubukları bulunmalıdır. Terminal binası yolcu bekleme salonlarında bulunan koltuklarından % 5 inin engelli/hareket kabiliyeti kısıtlı yolcuların kullanımına öncelik verilmesi amacıyla Uluslararası Engelli Simgesi etiketi ile iģaretlenmiģtir. Ayrıca Havalimanımız check-in bankolarının önüne trabzanlar yapılmıģtır.

19 Mevcut şartlar dahilinde, ulaşım hizmeti veren otobüsler ile Havalimanında taksi hizmeti veren araçların bir kısmında tekerlekli sandalye kullanıcıları için yardımsız iniş-biniş imkanı sağlayan platformun olması sağlanmalıdır. Havalimanımızı kullanan yolcularımıza ulaģım imkanı olarak ticari taksi ve Balıkesir Belediyesi Halk Otobüsleri ulaģım imkanı sağlamaktadır. Balıkesir Belediyesi Engelli yolcular için tasarlanmıģ ve tekerlekli sandalye kullanıcıları için yardımsız iniģ-biniģ imkanı sağlayan platformlu otobüsleri kullanmaktadır.havalimanımız imkanları dahilinde gerekli önlemler alınmıģtır.

20 TSE'nin Ulaşılabilirlilik Standartları kapsamında bütün camlı asansörlerin, fotoselli cam kapıların ve iç mekanlarda görme engelli (veya kısmi görüşe sahip yolcular) tehlike yaratabilecek camlı yüzeylerin varlığının belirgin hale getirilmesi gerekmektedir. Terminal binasındaki iç mekanlarda görme engelli veya kısmi görüģe sahip yolcular için tehlike oluģturabilecek camlı yüzeyler kırmızı renkli film Ģeritler ve yapıģtırmalı etiketlerle belirgin hale getirilmiģtir. 38- Terminal içerisinde veya dışında yer alan rampaların, az görüş yeteneğine sahip, yolcuların emniyetinin sağlanması için rampa kenarlarının uyarı niteliğinde kırmızı renkli boya ile belirgin hale getirilmesi gerekmektedir. Havalimanımız terminal binası içerisinde kot farkının olmaması nedeniyle rampa bulunmamakta olup, terminal binası dıģında bulunan rampaların kenarları kısmi görüģ yeteneğine sahip yolcular için uyarı niteliğinde kırmızı renkli boya ile boyanmıģtır. 39- Terminal binasının çok katlı fiziki yapıya sahip olması durumunda, gelen yolcunun kara tarafında çıkışından tayin edilmiş noktaya (yardım isteme noktasına) ilerlemede sıkıntı yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Havalimanımız terminal binası, yolcu salonları açısından çok katlı olarak dizayn edilmemiģtir.

21 Terminali kullanan engelli yolcuların transit yolcu halindeyken bağlantı seferlerine ulaşmada sıkıntı yaşanmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Havalimanımızdan transit uçuģ gerçekleģtirilmesi halinde gerekli takip yapılacaktır. 41- Hareket etme yeteneğini sağlayan ekipmanın kaybolması veya hasarlanması durumunda geçici olarak yenilenmesi konusunda problem yaşamaması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Havalimanımızda Müdürlüğümüzce gerekli tedbirler alınmıģ olup, yolcularımızın mağduriyet yaģamaması için konunun takibi yapılmaktadır. 42- İmkanlar ölçüsünde, engelli yolculara yardım edecek olan genel kabul görmüş yardım köpeklerine ilişkin özel dinlenme alanları belirlenmelidir. Bu alanların engelli yolcuların güvenlik kontrollerine, hizmet alacağı noktalara, kapılara kolayca ulaşabileceği yol güzergâhında olması uygun olacaktır. Havalimanımızın Fiziki mahallin yetersizliği nedeniyle dinlenme alanı oluģturulamamıģtır. 43- Yolcunun duymaması-görmemesi halinde tehir, iptal, bagaj işlemleri vb. durumları için yolcunun haberdar olmak için bu konuda talebini iletmesi durumunda muhtemel hareket tarzı belirlenmelidir. Havalimanımızda Yer Hizmet veren KuruluĢ bulunmaması sebebiyle Havalimanımız DanıĢma Görevlisi tarafından konunun takibi yapılmaktadır. Ayrıca Braille alfabeli tehir/iptal yazıları hazırlanmıģ olup, iģaret dili ve engelli yolcuya yönelik hizmet eğitimi almıģ danıģma personeli tarafından gerekli refakat sağlanacaktır.

22 Yolcunun istemesi ve uçuş öncesi ve sonrasında yeterli zamanının bulunması durumunda Havalimanı tesislerini (yeme içme, dinlenme, ıslak hacimler vb.) kullanabilmesi sağlanmalıdır. Engelli yolcuların havalimanımız terminal binasında bulunan tesislerden faydalanması amacıyla gerekli tedbirler alınmıģtır. Ancak, Terminal binası içerisinde bulunan kafeterya için ayrılan bölüm bulunmakla beraber, hali hazırda Havalimanımızda tarifeli sefer bulunmaması nedeniyle kafeteryayı iģleten müstecir bulunmamaktadır. 45- Yeni inşa edilecek havaalanlarında/terminallerinde, TSE'nin Ulaşılabilirlilik Standartları (Check-in bankosu, rampa, yürüyen merdiven vb. hususlarda) dikkate alınmalıdır. Havalimanımız terminal binası yenileme çalıģmaları olduğu takdirde sürdürülen çalıģmalar TSE nin UlaĢılabilirlik Standartları çerçevesinde yapılacaktır. PROJE KAPSAMINDAKİ İLGİLİ KURULUŞLAR TARAFINDAN YERİNE GETİRİLMESİ GEREKEN ORTAK HUSUSLAR 1- Engelli yolculara direkt olarak hizmet veren kuruluşlar, hareket kabiliyeti kısıtlı kişilerden ücret talep edilmemesi konusunda gerekli tüm tedbirleri yerine getirmelidir. Havalimanımızda hareket kabiliyeti kısıtlı kiģilere sunulan hizmetlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Havalimanımız otoparkında 2 adet engelli park yeri oluģturulmuģ olup, DHMĠ Ücret Tarifeleri Kitapçığı doğrultusunda engelli yolculardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ayrıca yer hizmetleri ve Havayolu KuruluĢları tarafından hareket kabiliyeti kısıtlı kiģilere sunulan hizmetlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

23 22 2- Hizmetin farklı birimler tarafından sunulması dikkate alındığında, Proje kapsamındaki kuruluşlar arasında hizmetin kesintisiz sağlanması yönünde gerekli tüm tedbirler alınmalı ve ilgili kuruluşlar tarafından engelli yolculara yardım konusunda prosedürler oluşturulmalıdır. Havalimanımızdaki faaliyet gösteren Kurum ve KuruluĢlar hizmetin aksamaması ve belirli bir kalite standardına ulaģılması için tarafımızca bilgilendirilmiģ olup, engelli yolcularımızın mağduriyet yaģamaması ve eģit koģullarda seyahat etmeleri için ortak prosedürler geliģtirilmektedir. 3- Engelli ve veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişilere hizmet veren personelin görev tanımları oluşturulmalı ve bu kişilerde aranılan nitelikler belirlenmelidir. Proje kapsamında hizmet edecek personelin görev tanımları ve aranan nitelikler bakımından yer hizmet kuruluģu ve Havalimanımızdaki paydaģlar ile belirli bir kalite standardının oluģması için koordineli çalıģmalar devam etmektedir. Engelli yolculara direk olarak hizmet vermekte olan danıģma ve özel güvenlik personeli gibi personeller eğitime tabi tutularak bilinçlendirilmiģtir. Personel değiģimi yada personel ilavesi olması halinde bahse konu nitelikler aranacaktır. Ayrıca dernekler ve diğer kuruluģlardan standart iyileģtirmeleri konusunda iģbirliği yapılmaktadır.

24 23 4- Engelli yolculara hizmet verecek tüm personele eğitim verilmesi sağlanmalı ve bu eğitimlerin tazeleme periyotları belirlenmelidir. Engelli yolculara hizmet vermekte olan danıģma, güvenlik, Havalimanı Nöbetçi Sorumluları, Havalimanı Emniyet personeline Sakatlar Derneği Balıkesir ġubesi aracılığıyla Balıkesir Halk Eğitim Merkezince Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Tunay KARLIDERE tarafından Engelli Yolcuya Yönelik DavranıĢ Eğitimi verilmiģtir. Eğitimlerin yılda bir defa yenilenmesi planlanmakta olup, personelin sürekli olarak konu hakkında bilinçli olması sağlanacaktır.

25 24 5- Özellikle işitme engelli veya öğrenme zorlukları bulunan engelli kişiler ile etkin iletişim kurulması amacı ile işaret dili bilen gerekli eğitime ve becerilere sahip personel (Güvenlik, Danışma, Yer hizmetleri personeli, Kabin personeli vb.) bulundurulmalıdır. Havalimanımızda engelli yolculara direk hizmet vermekte olan danıģma görevlisi ve özel güvenlik görevlilerine ve Havalimanı Nöbetçi Sorumlularına Balıkesir Halk Eğitim Merkezi tarafından ĠĢaret Dili Eğitimi verilmiģtir. 6- Havaalanında/Terminallerde kuruluşların veb sayfalarında engelli yolculara sunulan hizmetler vb. imkanlara ilşkin bilgi içerikli slaytların konulması, sunulan hizmet kalitesini arttıracaktır. Havalimanımızda engelli yolculara sağlanan yolcu kolaylıkları Balıkesir Merkez Havalimanı resmi web sitesi olan internet adresinde Engelsiz Havaalanı Projesi linki adı altında yayınlanması için çalıģmalar devam etmektedir.

26 25 7- Hizmet kalitesinin yükseltilmesi açısından engelli yolculara yönelik olarak sunulan ücretsiz hizmetler terminal imkanlarına ilişkin el broşürleri (görme engelliler için terminal yapısına ilişkin bilgileri vb hususları içeren Braille alfabeli) hazırlanmalıdır. Havalimanımızda engelli yolculara sunulan hizmet kalitesinin artırılması amacıyla terminalimizin muhtelif kısımlarında görme engelliler için Braille alfabesi ile hazırlanmıģ olan El BroĢürü, Öneri ve ġikayet Formu, Görme Engelliler için Tablet ve Braille yazı kalemi danıģmada mevcuttur.

27 26 8- Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişilere sunulan hizmetin kalitesinin arttırılması yönünde çalışmalar yapılmalı ve süreç içerisinde emniyet önlemlerinin geliştirilmesi yönünde de gerekli tedbirler alınmalıdır. Hareket kabiliyeti kısıtlı veya engelli yolcuların güvenlik ve emniyet önlemlerinin geliģtirilmesi yönünde Havalimanı Emniyet ġube Müdürü/ Özel Güvenlik birimimizce MSHGP dahilinde gerekli çalıģmalar yapılmıģ olup, Havalimanı Emniyet ġube Müdürlüğü nezdinde gerçekleģtirilen giriģimler sonucu konuya iliģkin emniyet tedbirlerinin geliģtirileceği, gerekli hassasiyetin gösterileceği bilgisi tarihli yazı ile KuruluĢumuza ulaģmıģtır. 9- Engelli yolcu şikâyetlerinin zamanında değerlendirilebilmesi ve çözüme kavuşturulmasına yönelik etkin tedbirler alınmalı (değerlendirme formları vb) ve bu konuda istatistikî veriler oluşturulmalıdır. Havalimanımızda 1 adet öneri Ģikayet standı engelli yolcuların kullanabileceği ölçülerde olup öneri Ģikayet kutuları pazartesi ve PerĢembe günleri Kalite Koordinatörü tarafından açılarak aynı gün içerisinde Ģikayet sahibi kiģiye ( iletiģim bilgileri mevcut ise) Ģikayetin alındı bilgisi verilmektedir. Aynı zamanda DıĢ MüĢteri (Engelli Yolcu) Anket Formları vasıtası ile Havalimanımızda 6 aylık dönemlerde anketler yapılmakta ve anketlerin analizi yapılmaktadır.

28 Proje kapsamındaki ilgili kuruluşları tarafından kendi sorumluluk alanlarında ki yardımlara ilişkin kalite standartları oluşturulmalıdır. Havalimanımız engelli yolculara yönelik hizmetlere ait Kalite Standartları oluģturulması konusunda çalıģmalara baģlanılmıģ olup, engelli yolcuya hizmet verecek personellerde bulunması gereken özellikler kurumlarca belirlenmiģtir. 11- Proje kapsamındaki ilgili kuruluşları tarafından sunulan hizmete ilişkin olarak belirli periyotlarda performans ölçme izleme yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu konuda sürekli iyileştirmenin sağlanabilmesi için gerekli çalışmalar aralıksız olarak sürdürülmelidir. Havalimanımızda engelli yolculara yönelik çalıģmalar Anketler ve Öneri ġikayet Formları vasıtası ile iyileģtirme çalıģmaları devam etmektedir. 12- İlgili mevzuat kapsamında alınması gereken diğer tedbirler yerine getirilmelidir. Havalimanımızda engelli yolcu kolaylıkları konusunda ilgili mevzuatlar takibi yapılmaktadır. 13- Engelli yolcular konusunda ICAO Annex-9 kolaylıkları ile ECAC Doc-30 un ilgili bölümlerinde havayolu ile seyahat eden engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişilerin haklarına ilişkin AB Regülasyonu (Regülation (EC) 1107/2006) ve eklerinde yer alan hususlar dikkate alınmalıdır. SHGM, Engelsiz Havaalanı projesi kapsamında tarih ve sayılı yazının ilgili maddelerinde istenilen Havalimanı Müdürlüğü imkanları dahilinde tamamlanmıģ olup, muhtemel değiģiklikler ile geliģtirilmesi gereken hususlarla ilgili dokümanlar sürekli iyileģtirmeler yapılmaktadır.

29 İleride bu konuda doğabilecek ihtiyaçlar ve gelişmeler ile Avrupa Birliğine uyum çerçevesinde Genel Müdürlükçe istenilebilecek diğer düzenlemeler yerine getirilmelidir. Ġstenilecek herhangi bir belge veya düzenleme Havalimanı Müdürlüğümüzce yerine getirilecektir.

Terminal İşletmeciliği Uygulama Esaslarına İlişkin Talimat (SHT-33B-02)

Terminal İşletmeciliği Uygulama Esaslarına İlişkin Talimat (SHT-33B-02) Terminal İşletmeciliği Uygulama Esaslarına İlişkin Talimat (SHT-33B-02) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1- (1) Bu Talimatın amacı, sivil hava ulaşımına açık havaalanları

Detaylı

HERKES İÇİN ERİŞİLEBİLİR VE KULLANILABİLİR FİZİKSEL ÇEVRE VE YAPILAR İÇİN EK TEKNİK ŞARTNAME

HERKES İÇİN ERİŞİLEBİLİR VE KULLANILABİLİR FİZİKSEL ÇEVRE VE YAPILAR İÇİN EK TEKNİK ŞARTNAME HERKES İÇİN ERİŞİLEBİLİR VE KULLANILABİLİR FİZİKSEL ÇEVRE VE YAPILAR İÇİN EK TEKNİK ŞARTNAME www.erisilebiliristanbul.com 1 GİRİŞ Erişilebilirlik, şehirde yaşayan bütün bireylerin, şehrin sunduğu kamusal

Detaylı

SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ

SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU BAŞKANLIĞI SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ Haziran 2012 ANKARA 0 Sağlık Kurumlarında Özürlü Bireyler İçin

Detaylı

T.C BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI ANKARA-HAZİRAN 2010. Genel Yayın No: 49 ISBN : 978-975-19-4679-9

T.C BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI ANKARA-HAZİRAN 2010. Genel Yayın No: 49 ISBN : 978-975-19-4679-9 T.C BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI ANKARA-HAZİRAN 2010 Genel Yayın No: 49 ISBN : 978-975-19-4679-9 Yayın Kurulu' nun 15.12.2009 tarih ve 62 sayılı kararı ve Başkanlık Makamının 16.12.2009

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI

T.C. BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI T.C. BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI Yayın No:48 Necatibey Cad. No: 49 Kızılay / ANKARA Tel: 0312 229 55 11 Pbx. Faks: 0312 229 55 85 www.ozida.gov.tr ISBN : 978-975-19-4433-7 Renk Ayrımı Repro

Detaylı

MURATPAŞA BELEDİYESİ ENGELLİLERE YÖNELİK YÖNETMELİK

MURATPAŞA BELEDİYESİ ENGELLİLERE YÖNELİK YÖNETMELİK MURATPAŞA BELEDİYESİ ENGELLİLERE YÖNELİK YÖNETMELİK 1.GENEL HÜKÜMLER 1.1. Amaç Engelliler ve yaşlıların (güçsüzlerin) sağlıklı insanlar gibi zorlanmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri, fiziksel çevrenin

Detaylı

TBL SALON UYGUNLUK VE GÜVENLİK TALİMATI

TBL SALON UYGUNLUK VE GÜVENLİK TALİMATI TÜRKİYE BASKETBOL FEDERASYONU TBL SALON UYGUNLUK VE GÜVENLİK TALİMATI 2011 2012 SEZONU İÇİNDEKİLER BÖLÜM I GENEL HÜKÜMLER... 3 1. AMAÇ... 3 2. KAPSAM... 3 3. DAYANAK... 3 4. TANIMLAR... 3 BÖLÜM II SALON

Detaylı

Resmi Gazete Tarihi: 10.09.2008 Resmi Gazete Sayısı: 26993

Resmi Gazete Tarihi: 10.09.2008 Resmi Gazete Sayısı: 26993 Resmi Gazete Tarihi: 10.09.2008 Resmi Gazete Sayısı: 26993 SİVİL HAVA ULAŞIMINA AÇIK HAVAALANLARINDA YER ALAN TERMİNALLER İLE SIHHİ İŞYERLERİ İÇİNİŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

Detaylı

YÖNETMELİK HAVA ULAŞIMINI KOLAYLAŞTIRMA YÖNETMELİĞİ (SHY-HUK) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

YÖNETMELİK HAVA ULAŞIMINI KOLAYLAŞTIRMA YÖNETMELİĞİ (SHY-HUK) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar 13 Ağustos 2013 SALI Resmî Gazete Sayı : 28734 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden: YÖNETMELİK HAVA ULAŞIMINI KOLAYLAŞTIRMA YÖNETMELİĞİ (SHY-HUK) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE

Detaylı

ŞANLIURFA BRT YOL GÜVENLİĞİ VE ERİŞİLEBİLİRLİK İNCELEME RAPORU

ŞANLIURFA BRT YOL GÜVENLİĞİ VE ERİŞİLEBİLİRLİK İNCELEME RAPORU ŞANLIURFA BRT YOL GÜVENLİĞİ VE ERİŞİLEBİLİRLİK İNCELEME RAPORU Haziran 2015 www.embarqturkiye.org Raporu Hazırlayanlar: Celal Tolga İmamoğlu, Proje Yöneticisi, Ulaştırma Yüksek Mühendisi Merve Akı, Yüksek

Detaylı

PLAJLAR İÇİN MAVİ BAYRAK KRİTERLERİ KILAVUZ NOTLAR ( 2013) GİRİŞ

PLAJLAR İÇİN MAVİ BAYRAK KRİTERLERİ KILAVUZ NOTLAR ( 2013) GİRİŞ PLAJLAR İÇİN MAVİ BAYRAK KRİTERLERİ KILAVUZ NOTLAR ( 2013) GİRİŞ Plajlar ve marinalar için Mavi Bayrak Programı, kar amacı gütmeyen uluslararası bir sivil toplum örgütü olan FEE (Foundation for Environmental

Detaylı

ASANSÖR YÖNETMELİĞİ (95/16/AT) Resmi Gazete Tarihi: 31.01.2007 Resmi Gazete Sayısı: 26420 BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE

ASANSÖR YÖNETMELİĞİ (95/16/AT) Resmi Gazete Tarihi: 31.01.2007 Resmi Gazete Sayısı: 26420 BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE ASANSÖR YÖNETMELİĞİ (95/16/AT) Resmi Gazete Tarihi: 31.01.2007 Resmi Gazete Sayısı: 26420 BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; insanların, insan ve yüklerin

Detaylı

HAVAYOLU İLE SEYAHAT EDEN YOLCULARIN HAKLARINA DAİR YÖNETMELİK (SHY-YOLCU) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar

HAVAYOLU İLE SEYAHAT EDEN YOLCULARIN HAKLARINA DAİR YÖNETMELİK (SHY-YOLCU) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden: HAVAYOLU İLE SEYAHAT EDEN YOLCULARIN HAKLARINA DAİR YÖNETMELİK (SHY-YOLCU) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

MARĠNALAR ĠÇĠN MAVĠ BAYRAK KRĠTERLERĠ VE KILAVUZ NOTLARI

MARĠNALAR ĠÇĠN MAVĠ BAYRAK KRĠTERLERĠ VE KILAVUZ NOTLARI MARĠNALAR ĠÇĠN MAVĠ BAYRAK KRĠTERLERĠ VE KILAVUZ NOTLARI 2014 www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr Merkez Ofis Antalya Şubesi Muğla Şubesi İzmir Şubesi Mebusevleri Mah. Ayten Sok. No:28/1 Tandoğan-ANKARA

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü. VALĠLĠĞĠNE (Ġl Sağlık Müdürlüğü) GENELGE (2011/55)

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü. VALĠLĠĞĠNE (Ġl Sağlık Müdürlüğü) GENELGE (2011/55) Sayı : B.10.0.THG.0.79.00.02/ Konu: Muayenehane bina standartları 06.10.2011/40848 VALĠLĠĞĠNE (Ġl Sağlık Müdürlüğü) GENELGE (2011/55) Ġlgi:13/07/2011 tarih ve 30575 (Genelge 2011/46) sayılı Genelgemiz.

Detaylı

Havaalanı El Kitabı Talimatı (SHT-HEK)

Havaalanı El Kitabı Talimatı (SHT-HEK) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden: Havaalanı El Kitabı Talimatı (SHT-HEK) Amaç Madde 1 (1) Bu Talimatın amacı, 14 Mayıs 2002 tarihli ve 24755 sayılı Resmi Gazete de yayımlan Havaalanı Yapım, İşletim

Detaylı

T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAVAALANLARINDA. Kapasite. Kriterleri

T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAVAALANLARINDA. Kapasite. Kriterleri T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAVAALANLARINDA Kapasite Kriterleri ii HAVAALANLARINDA KAPASİTE KRİTERLERİ SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYINLARI Yayın No : HAD/T-12 Yayın Türü

Detaylı

Puan. dirme dışı. Hayır Değerlen. Evet EK-1 HİZMET KALİTESİ STANDARTLARI. Sıra no POLİKLİNİK HİZMETLERİ

Puan. dirme dışı. Hayır Değerlen. Evet EK-1 HİZMET KALİTESİ STANDARTLARI. Sıra no POLİKLİNİK HİZMETLERİ Sıra no EK-1 HİZMET KALİTESİ STANDARTLARI Puan Evet Hayır Değerlen dirme dışı POLİKLİNİK HİZMETLERİ 1 Hasta kayıt birimi hizmet sunumu için gerekli şartları karşılamalıdır. 1.1 Hasta kayıt birimi, kolaylıkla

Detaylı

Özel Tanı ve Tedavi Merkezleri ġube Müdürlüğü FAALĠYET RAPORU 2013

Özel Tanı ve Tedavi Merkezleri ġube Müdürlüğü FAALĠYET RAPORU 2013 Özel Tanı ve Tedavi Merkezleri ġube Müdürlüğü FAALĠYET RAPORU 2013 ġube Müdürlüğümüz Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Özgür YAġAR ġube Müdürü Uzm. Dr. Ferah CANKIRAN Fiziki Yapımız Müdürlüğümüze bağlı Peykhane

Detaylı

HAVAALANI PLANLAMA KILAVUZU

HAVAALANI PLANLAMA KILAVUZU HAVAALANI PLANLAMA KILAVUZU 1. BÖLÜM MASTER PLANLAMA İKİNCİ BASKI 1987 ULUSLARARASI SİVİL HAVACILIK TEŞKİLATI Dök. 9184-AN / 902 1. Bölüm HAVAALANI PLANLAMA KILAVUZU 1. BÖLÜM MASTER PLANLAMA İKİNCİ BASKI

Detaylı

T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü GENELGE 2012/16

T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü GENELGE 2012/16 T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü Sayı : B.02.0.PPG.0.12-010-06/6559 30 TEMMUZ 2012 Konu : Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı GENELGE 2012/16 Trafik kazalarının

Detaylı

SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SİVİL HAVACILIK GÜVENLİĞİ EĞİTİM VE SERTİFİKASYON TALİMATI SHT 17.2. Onay Tarihi:30/06/2009

SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SİVİL HAVACILIK GÜVENLİĞİ EĞİTİM VE SERTİFİKASYON TALİMATI SHT 17.2. Onay Tarihi:30/06/2009 SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SİVİL HAVACILIK GÜVENLİĞİ EĞİTİM VE SERTİFİKASYON TALİMATI SHT 17.2 Onay Tarihi:30/06/2009 Yürürlük Tarihi:01/09/2009 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanım ve Kısaltmalar, Hukuki

Detaylı

2009/3-13 Sayılı UKOME Kararı

2009/3-13 Sayılı UKOME Kararı 2009/3-13 Sayılı UKOME Kararı 1/19 T.C. İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Ulaşım Daire Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü TİCARİ TAKSİ VE TAKSİ DOLMUŞ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak,

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ KISIM

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ KISIM BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler, Tanımlar, Binaların Kullanım Sınıfları ve Bina Tehlike Sınıflandırması BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin

Detaylı

OTOMOBİL SPORLARI ORGANİZATÖR EL KİTABI

OTOMOBİL SPORLARI ORGANİZATÖR EL KİTABI TÜRKİYE OTOMOBİL SPORLARI FEDERASYONU [Tarih] OTOMOBİL SPORLARI ORGANİZATÖR EL KİTABI OTOMOBİL SPORLARI FAALİYETLERİNİN DÜZENLENMESİNE DAİR EK DÜZENLEMELER İÇERİK BİRİNCİ BÖLÜM TOSFED Organizasyon Şeması

Detaylı

MALATYA BELEDİYESİ ŞEHİR ŞANTİYECİLİĞİ YÖNETMELİĞİ HAZİRAN 2011. Malatya Belediyesi Şehir Şantiyeciliği Yönetmeliği

MALATYA BELEDİYESİ ŞEHİR ŞANTİYECİLİĞİ YÖNETMELİĞİ HAZİRAN 2011. Malatya Belediyesi Şehir Şantiyeciliği Yönetmeliği MALATYA BELEDİYESİ ŞEHİR ŞANTİYECİLİĞİ YÖNETMELİĞİ HAZİRAN 20 MALATYA BELEDİYESİ ŞEHİR ŞANTİYECİLİĞİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar. AMAÇ Madde - Bu yönetmelik nin görev

Detaylı

7.4. HAVAYOLU. Genel 7.4-1. * TEN-Invest, Final Report, Planco Consulting GmbH, Essen, 2003

7.4. HAVAYOLU. Genel 7.4-1. * TEN-Invest, Final Report, Planco Consulting GmbH, Essen, 2003 7.4. HAVAYOLU Genel Ülkelerin çoğunda yaşanan sosyo-ekonomik gelişmeler, küreselleşme, ülkeler arası ticari rekabet, insanların zaman ve konfora daha fazla önem verir olmaları ve turizm amaçlı yolculuklarda

Detaylı

TIBBİ HİZMETLER SUNUM REHBERİ. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 2012

TIBBİ HİZMETLER SUNUM REHBERİ. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 2012 TIBBİ HİZMETLER SUNUM REHBERİ Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 2012 1 İÇİNDEKİLER Tıbbi Hizmetlerin Genel Esasları... 1 Acil Servis Hizmet Sunum Süreci... 1 Poliklinik Hizmetleri Sunum Süreci... 2 Yataklı

Detaylı

T.C. İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Ulaşım Daire Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü TİCARİ TAKSİ VE TAKSİ DOLMUŞ YÖNERGESİ

T.C. İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Ulaşım Daire Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü TİCARİ TAKSİ VE TAKSİ DOLMUŞ YÖNERGESİ T.C. İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Ulaşım Daire Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü TİCARİ TAKSİ VE TAKSİ DOLMUŞ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve İlkeler Amaç MADDE

Detaylı

BÜTÜN TEŞKİLATA. Genel Müdür

BÜTÜN TEŞKİLATA. Genel Müdür BÜTÜN TEŞKİLATA Bilindiği üzere 04.07.2011 tarih ve 27984 (mükerrer) sayılı Resmi gazetede yayımlanan 645 Karar Sayılı kanun Hükmünde Kararname ile Genel Müdürlüğümüz görevleri ve hizmet birimleri yeniden

Detaylı