nutritionday worldwide: explanations and definitions 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "nutritionday worldwide: explanations and definitions 2014"

Transkript

1 Tarih: nutritionday tarihini giriniz gün/ay/yıl 1. Tarih: nutritionday tarihini giriniz gün/ay/yıl 2. Merkez Kodu: Lütfen koordinasyon merkezinden verilen Kodu (1-999 arasında olmalı) giriniz. Geçen sene verilen kodlar geçerlidir. 3. Ünite Kodu: Lütfen koordinasyon merkezinden verilen Kodu (1-999 arasında olmalı) giriniz. Geçen sene verilen kodlar geçerlidir. 4. Hasta (4 harf): Kutulara hasta adı ve soyadının ilk iki harfini yazınız, örn. Peter Smith = PE SM 5. Hasta No: Lütfen her hastaya bir numara veriniz ve bu kayıt sayfasını daha sonra sonuç bildiriminde yararalanmak üzere saklayınız ("Hasta listesi"). Sayfa 3a ve 3b'ye de aynı hast anumarası girilmelidir. 6. Cinsiyet: Lütfen hastanın cinsiyetini giriniz ("f"= kadın, "m"= erkek) 7. Doğum tarihi: Yıl olarak giriniz 8. Lütfen şıklardan birisini seçiniz veya noktalı satıra farklı bir cevap yazınız. 9. Lütfen bu soruyu "EVET" veya "HAYIR" olarak cevaplayınız 10. Lütfen bu soruyu doğru şıkkı seçerek yanıtlayınız. Gerekirse birden fazla şıkkı işaretleyebilirsiniz. 11. Doğru şıkkı işaretleyin veya son şıkkı seçin. 12. Lütfen bir şıkkı X ile işaretleyin. SAYFA 1"ünite çalışanları": 13. Güncel yatak sayısı: Lütfen güncel yatak sayısını giriniz. 14. Ünitedeki maksimum yatak sayısı: Ünitenizdeki maksimum yatak kapasitesini giriniz. 15. Yatırılan temel hasta grubu: Lütfen aşağıdaki kodları kullanınız. Lütfen farklı grupları boş çizgide belirtiniz. 16. Birimde çalışan kişiler (temizlik personeli hariç): nutritionday gününde sabah vardiyasında ünitede çalışan total kişi sayısını giriniz (hekim, hemşire, vb) ve "tam eğitim almış" ve "eğitim almakta olan" kişileri belirtiniz. Lütfen yemek servisi yapmadıkça temizlik personelini hariç tutunuz. 17. Comments: Yorumlar: Lütfen iletmek istediğiniz ek bilgileri, yorumlarınızı veya anketi doldururken yaşadığınız sorunları bildiriniz. SAYFA 2 ("ünitedeki tüm hastalar") Dahil olma kriterleri: Ünitede saat 07.00'den 07.00'ye kadar olan sürede; yani 1. Gün sabah vardiyasının başlangıcından 2. Gün sabah vardiyasının başlangıcına kadar olan sürede mevcut olan tüm hastalar (yatış ve çıkışlar dahil)

2 18. Sayfa numarası: Ünitenize yatırılan hasta sayısına bağlı olarak bu sayfadan birden fazlasına ihtiyacınız olabilir. Lütfen sayfa numarasını buraya yazınız. 19. Hastanın kodu 1+2: Hasta kodu 1; Lütfen hastanın anketi doldururken yardıma ihtiyacı varsa (=H), uygun değilse (=NA) veya katılmaya onay vermezse (=C) kodunu giriniz. Kod sayfanın altında belirtilmiştir. Hasta kodu 2; Lütfen hasta terminal dönemdeyse ("t") değilse ("n") kodunu giriniz. 20. Boy/ağırlık: kg / cm biriminde kaydediniz 21. Oral yolla alınan farklı ilaç sayısı: Lütfen hastanın oral yolla aldığı kaç farklı tablet ve solüsyon ilaç olduğunu kaydediniz. 22. Hastane yattığı gün sayısı: Lütfen hastanızın hastanede yattığı gün sayısını giriniz. Dikkat: nutritionday gününü de sayıya dahil ediniz. 23. YB'da yatış: Hasta YB'da yattı mı? Lütfen Y (=Evet) veya N (=Hayır) şeklinde yanıtlayınız 24. Operasyondan sonra geçen süre: Lütfen operasyondan sonra geçen süreyi giriniz. Dikkat: nutritionday gününü de dahil ediniz. 25. Nütrisyon tedavisi kodu (1,2,3,4, özel diyet = örn. laktozsuz, sodyumdan fakir,.nütrisyon, diyabetik diyet hariç): "Nütriyon tedavisi kodları" sayfanın altında verilmiştir. Lütfen uygun olanı işaretleyiniz. 26. Lütfen soruyu sayfa 2'nin altında yer alan kodları kullanarak yanıtlayınız. *) "Etkilenen organlar" sorusu için: eğer 14 = kanser seçeneği hasta için uygunsa lütfen onko sayfa 1-3'ü de doldurun. Lütfen nutritionday web sayfasındaki gerekli dökümanları indiriniz Hasta Sayfası 3a: Tarih, Hasta numarası ve ad soyad ilk iki harfleri, Merkez ve Ünite Kodları ünite çalışanı tarafından doldurulmalıdır. Sayfayı çoğaltmadan önce merkez ve ünite kodlarını giriniz yıl önceki ağırlığınız (kg): Lütfen 5 yıl çnceki ağırlığınızı giriniz. Bilmiyorsanız soruyu atlayınız. 28. Günde kaç tane tablet ve solüsyon şeklinde ilaç kullanıyorsunuz (toplam sayısı)?: Lütfen en uygun cevabı seçip X ile işaretleyiniz. Her doz damla sayısına bakmadan bir tane şeklinde değerlendirilmelidir.

3 Hasta sayfası 3b: Tarih, Hasta numarası ve ad soyad ilk iki harfleri, Merkez ve Ünite Kodları ünite çalışanı tarafından doldurulmalıdır. Sayfayı çoğaltmadan önce merkez ve ünite kodlarını giriniz. 29. Lütfen bir öğün için belirtiniz: Tabakların resimleri olası cevapları göstermektedir ("tamamı", "yarısı", "çeyreği", "hiç"). Yediğiniz miktara göre tabakların altındaki dairelerden uygun olanını işaretleyiniz. 30. Lütfen bilgilerin hangi öğüne ait olduğunu belirtiniz! 31. Lütfen son öğünden sonra ve bu öğün sırasında kaç bardak supleman (destek beslenme ürünü) içtiğinizi belirtiniz. Bir bardak yaklaşık olarak 200 ml'dir. Ünite hasta listesi ve sonuç sayfası: Sonuç: Sonuç "nutritionday"den 30 gün sonra değerlendirilmelidir. 32. Sonuç Tarihi: sonucun değerlendirildiği tarihi gün/ay/yıl olarak giriniz 33. Ad-Soyad, doğum tarihi veya hasta bandı: Hastanın bilgilerini giriniz veya hastaya ait bilgileri içeren bandı yapıştırınız 34. Ünite oda numarası (opsiyonel): Hastanın oda numarasını girebilirsiniz. 35. Hastaneden taburcu olunan tarih: Lütfen hastaneden taburcu olunan tarihi gün/ay/yıl olarak kaydediniz. 36. Taburculukta sonuç (A, B, C, ): "Sonuç" kodları sayfada verilmiştir. Lütfen sonuca uygun harfi giriniz. (D = rehabilitasyon, hastanedeki ve diğer hastanelerdeki rehabilitasyon merkezlerini veya dış rehabilitasyon merkezlerini içerir.) 37. Yorumlar: Lütfen iletmek istediğiniz ek bilgileri, yorumlarınızı veya anketi doldururken yaşadığınız sorunları bildiriniz.

4 Sayfa 1_onkoloji (kliniğin kanser hastalarında beslenme stratejisi) Sayfa 1_onkoloji kliniğin hekimi tarafından doldurulmalıdır. Bu sayfa, servisinizde onkoloji ile ilgili organizasyon ve klinik yapısı ile ilgili bilgiyi içermektedir. 38. Lütfen doğru şıkkı seçiniz. Birden fazla şık seçebilirsiniz veya son sırada farklı açıklama yapabilirsiniz 39. Her sıradaki soru için sütunlardaki seçeneklerden bir tanesini işaretleyiniz. Lütfen yalnız bir şıkkı seçiniz veya son sıradaki seçeneği işaretleyiniz. Sayfa 2_onko (tüm hastaların kanser tanısı olduğu ünite) Saat 07.00'den 07.00'ye, yani 1. gün ilk hemşire şiftinden 2. gün ilk hemşire şiftine kadar, ünitede mevcut olan tüm erişkin hastalar; süre içerisindeki tüm yatış ve taburculuklar dahil 40. Günübirlik / servis: Lütfen hastanın servise (w) mi yatırıldığını, günübirlik (o) hasta mı olduğunu kaydediniz. 41. Tedavinin hedefi: lütfen her hasta için c, p veya t şeklinde işaretleyiniz: c = küratif - tedavinin hedefi kanserin iyileştirilmesi, p = palyatif - yaşamı uzatan tedavi (kanserin tedavisi mümkün değil) veya t = terminal dönem - hasta kansere bağlı yakın zamanda kaybedilecektir 42. Yatış nedeni: Lütfen hastaneye yatış nedenini belirtiniz. Lütfen karşılık gelen rakamı seçiniz. Rakamlar sayfanın alt kısmında belirtilmiştir. 43. Primer kanser tanısı: Lütfen primer kanser tanısını kaydediniz. Lütfen karşılık gelen rakamı seçiniz. Rakamlar sayfanın alt kısmında belirtilmiştir. 44. Kanser tanısından sonra geçen sure. Lütfen hastanın ne kadar süre önce kanser tanısı aldığını kaydediniz. Lütfen karşılık gelen rakamı seçiniz. Rakamlar sayfanın alt kısmında belirtilmiştir. 45. Kanser sınıflaması: Lütfen kanserin hangi evrede olduğunu kaydediniz. Lütfen sayfanın altında verilen evreleme sistemine göre 0 - IV evrelerinden bir tanesini seçiniz. 46. Primer kanser tanısı için ilk uygulanan tedaviden sonra geçen süre: Lütfen tedavinin ne kadar zaman önce başladığını kaydediniz. Lütfen karşılık gelen rakamı seçiniz. Rakamlar sayfanın alt kısmında belirtilmiştir. 47. Tedavinin aşaması: Lütfen tedavinin hangi aşamada olduğunu kaydediniz. Lütfen karşılık gelen rakamı seçiniz. Rakamlar sayfanın alt kısmında belirtilmiştir.

5 48. İnfeksiyonlar: Lütfen hastada infeksiyon olup olmadığını kaydediniz. Lütfen hastada infeksiyon yoksa (1)'i, lokal infeksiyon varsa (2)'yi ve jeneralize infeksiyon varsa (3)'ü seçiniz. Lütfen karşılık gelen rakamı seçiniz. Rakamlar sayfanın alt kısmında belirtilmiştir. 49. Laboratuvar parametresi (CRP): Lütfen daha önceden bakılmışsa hastanın CRP değerini kaydediniz. Lütfen birimi mg/dl veya mg/l olarak işaretleyiniz. 50. Laboratuvar parametresi (Albümin): Lütfen daha önceden bakılmışsa hastanın Albümin değerini kaydediniz. Lütfen birimi g/l veya g/dl olarak işaretleyiniz. 51. Nütrisyon tedavisi: Lütfen hastanın nütrisyon tedavisini kaydediniz. Lütfen karşılık gelen rakamı seçiniz. Rakamlar sayfanın alt kısmında belirtilmiştir. Sayfa 3_onko: Hasta sayfası Birim hekimi tarafından Tarih, Hasta No ve hasta ad-soyad baş harfleri, Merkez ve Ünite Kodları kaydedilmelidir. 52. Kanser tanısı öncesindeki standart ağırlığınız: Lütfen kanser tanısı öncesindeki standart ağırlığınızı kg cinsinden kaydediniz. Bilmiyorsanız soruyu atlayınız. 53. Şimdiki ağırlığınız: Lütfen şimdiki ağırlığınızı kg cinsinden kaydediniz. Bilmiyorsanız soruyu atlayınız 54. Ağırlıktaki değişim: Lütfen istemli veya istemsiz olarak kilo kaybı veya alımı olup olmadığını belirtiniz. Lütfen en olası şıkkı seçip x ile işaretleyiniz. 55. Lütfen her sıradaki soruyu sütunlardaki uygun şıklardan yalnız bir tanesini işaretleyerek cevaplayınız. 56. Aktivite düzeyi: Lütfen en olası şıkkı seçip x ile işaretleyiniz. Her rakam sayfalardaki üstbilgilere karşılık gelmektedir.

6 Kaynak 45. Kanser Evresi National Cancer Institute 55. EORTC QLQ c30: C3_English.pdf 56. WHO / ECOG Performans Skalası Doğu İşbirliği Onkoloji Grubu Başkanı Robert Comis, M.D. Oken, M.M., Creech, R.H., Tormey, D.C., Horton, J., Davis, T.E., McFadden, E.T., Carbone, P.P.: Toxicity And Response Criteria Of The Eastern Cooperative Oncology Group. Am J Clin Oncol 5: , NutritionDay onkoloji grubu üyeleri Dr. Jan Arends- Department of Medical Oncology Tumor Biology Centre, Albert-Ludwigs-Universitaet, Freiburg, Germany Dr. Michael Hiesmayr - Dept. of Cardiac- Thoracic- Vascular Anaesthesia & Intensive Care, Medical University Vienna Mag. Elisabeth Hütterer - Dep. of internal Medicine and Dep. of Oncology, Medical University of Vienna Dr. Gabriela Kornek - Dep. of internal Medicine and Dep. of Oncology, Medical University of Vienna Sigrid Kosak, MA - Central Coordination Centre nutritionday worldwide c/o Austrian Society of Clinical Nutrition, Vienna Austria Dr. Alessandro Laviano - Central ESPEN Educational Committee, Department of Clinical Medicine, University of La Sapienza, Viale dell Università 37, I Rome, Italy Dr. Karin Schindler - Senior researcher, Dept. of Endocrinology and Metabolism, Medical Clinic III, Medical University of Vienna Dr. Pierre Singer - Central ESPEN Executive Committee; General Intensive Care Department, Rabin Medical Centre University Hospital, Beilinson Campus Petah Tiqwa, Israel Johanna Tripamer, MSc - Central Coordination Centre nutritionday worldwide c/o Austrian Society of Clinical Nutrition, Vienna Austria

DUQUE AKUT İNME İÇİN VERİ TOPLANMASI

DUQUE AKUT İNME İÇİN VERİ TOPLANMASI Inclusion (Dahil Edilecekler) Tanımlar Akut inme Tele-tıp DUQUE AKUT İNME İÇİN VERİ TOPLANMASI İnme, vasküler kaynaklı olanların dışında görünür hiçbir nedeni olmaksızın, serebral fonksiyonun fokal (veya

Detaylı

Yönetmelik değişikliğinin gündemde olduğu bugünlerde, yeni yönetmelik yaşama geçtikten. sonra, mevcut SÇP lerin bu

Yönetmelik değişikliğinin gündemde olduğu bugünlerde, yeni yönetmelik yaşama geçtikten. sonra, mevcut SÇP lerin bu Yerel Etik Kurullar ve SOP Prof. Dr. Mehmet Melli Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji AbD SOP (Standart Operational Procedure) Nedir, Niçin ve Nasıl Hazırlanır? Günlük konuşma

Detaylı

Üniversite Mezunlarına Yönelik Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimiyle Kazanılan Yeterliliklerin Araştırılması Projesi Anketi

Üniversite Mezunlarına Yönelik Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimiyle Kazanılan Yeterliliklerin Araştırılması Projesi Anketi Üniversite Mezunlarına Yönelik Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimiyle Kazanılan Yeterliliklerin Araştırılması Projesi Anketi Higher Education as a Generator of Strategic Competences Yüksek öğrenim mezunları

Detaylı

HeartScore web tabanlı sürüm-kullanıcı Rehberi İÇİNDEKİLER. 1. Önsöz... 2. 2. HeartScore u kullanmanın yararları... 2. 3. HeartScore kurulumu...

HeartScore web tabanlı sürüm-kullanıcı Rehberi İÇİNDEKİLER. 1. Önsöz... 2. 2. HeartScore u kullanmanın yararları... 2. 3. HeartScore kurulumu... İÇİNDEKİLER 1. Önsöz... 2 2. HeartScore u kullanmanın yararları... 2 3. HeartScore kurulumu... 2 4. HeartScore web uygulama anasayfası... 3 5. Hasta kartı... 5 6. Yeni muayene sayfası oluşturmak... 6 7.

Detaylı

Hoş Geldiniz. ACCU-CHEK Connect Çevrimiçi Diyabet Yönetim Sistemi

Hoş Geldiniz. ACCU-CHEK Connect Çevrimiçi Diyabet Yönetim Sistemi Hoş Geldiniz ACCU-CHEK Connect Çevrimiçi Diyabet Yönetim Sistemi Web tabanlı bu yazılım hem sağlık profesyoneli, hem de hasta için etkili diyabet yönetimini destekler. ACCU-CHEK Connect Çevrimiçi Diyabet

Detaylı

TSİM UYGULAMA REHBERİ

TSİM UYGULAMA REHBERİ Sistem Kullanıcıları İçin TSİM UYGULAMA REHBERİ İzleme, Ölçme ve Değerlendirme Kurum Başkan Yardımcılığı Ankara, Nisan 2015 Bu rehber; T. C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstatistik,

Detaylı

deepvet Veteriner Klinikleri Yönetim Yazılımı Kullanıcı El Kitabı

deepvet Veteriner Klinikleri Yönetim Yazılımı Kullanıcı El Kitabı deepvet Veteriner Klinikleri Yönetim Yazılımı Kullanıcı El Kitabı Elmer Yazılım Ltd. Şti. 2005-2012 Elmer Yazılım bu dokümanın içeriğini değiştirebilir. Dokümanın güncel sürümünü www.elmer.com.tr/deepvet

Detaylı

WOLVOX İnsan Kaynakları

WOLVOX İnsan Kaynakları AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Oluşturma Tarihi : 01.03.2011 Düzenleme Tarihi : 01.03.2011 Sayfa 1 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT programı barkodlu proximity kartlar

Detaylı

YAŞLILARDA MALNÜTRİSYON KILAVUZU

YAŞLILARDA MALNÜTRİSYON KILAVUZU AKADEMİK GERİATRİ DERNEĞİ YAŞLILARDA MALNÜTRİSYON KILAVUZU 22 Ocak 2013 Ankara Editör: Prof. Dr. Servet ARIOĞUL İÇİNDEKİLER Malnütrisyon Kılavuzu Bilimsel Sekretarya 6 Malnütrisyon Kılavuzu Bilimsel Sekretarya

Detaylı

KAN MERKEZLERİNDE KAYIT. Dr L. Tufan KUMAŞ

KAN MERKEZLERİNDE KAYIT. Dr L. Tufan KUMAŞ KAN MERKEZLERİNDE KAYIT Dr L. Tufan KUMAŞ Kan Merkezinde Kayıt Kan merkezi bir kayıt sistemine sahip olmalıdır Yazılı kayıt sistemi (defterler, formlar vs) Bilgisayar ortamı Kan merkezinde tüm yapılanların

Detaylı

EK-5 MEMNUNİYET ANKETLERİ UYGULAMA REHBERİ. Hastane (Kamu, Üniversite ve Özel)

EK-5 MEMNUNİYET ANKETLERİ UYGULAMA REHBERİ. Hastane (Kamu, Üniversite ve Özel) EK-5 MEMNUNİYET ANKETLERİ UYGULAMA REHBERİ Anket Uygulama Yöntemi Kurumlar, yüzyüze, internet, telefon, posta yolu gibi yöntemler ile anket uygulayabilirler. Anket Uygulanmayacak Kişiler 16 yaşından küçükler

Detaylı

MEMNUNİYET ANKETLERİ UYGULAMA REHBERİ. Hastane (Kamu, Üniversite ve Özel)

MEMNUNİYET ANKETLERİ UYGULAMA REHBERİ. Hastane (Kamu, Üniversite ve Özel) MEMNUNİYET ANKETLERİ UYGULAMA REHBERİ Anket Uygulama Yöntemi Kurumlar, yüzyüze, internet, telefon, posta yolu gibi yöntemler ile anket uygulayabilirler. Anket Uygulanmayacak Kişiler 16 yaşından küçükler

Detaylı

MEMNUNİYET ANKETLERİ UYGULAMA REHBERİ. Hastane (Kamu, Üniversite ve Özel)

MEMNUNİYET ANKETLERİ UYGULAMA REHBERİ. Hastane (Kamu, Üniversite ve Özel) MEMNUNİYET ANKETLERİ UYGULAMA REHBERİ Anket Uygulama Yöntemi Kurumlar, yüzyüze, internet, telefon, posta yolu gibi yöntemler ile anket uygulayabilirler. Anket Uygulanmayacak Kişiler 16 yaşından küçükler

Detaylı

AKINSOFT NetSürücü. Yardım Dosyası

AKINSOFT NetSürücü. Yardım Dosyası AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 01.02.02 Tarih: 10.02.2015 1 İÇİNDEKİLER 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ...3 2. KAYIT..6 3. MUHASEBE.20 4. BANKA 26 5. ARAÇ TAKİP.28 6. DERS PROGRAMI.32

Detaylı

Çözüm Bilgisayar. Çözüm AYNİYAT

Çözüm Bilgisayar. Çözüm AYNİYAT Çözüm Bilgisayar Çözüm AYNİYAT 4.1 Ayniyat Çözüm Ayniyat programı çok kapsamlı bir stok takip programı olmakla beraber, aynı zamanda kurum ve kuruluşların daha bir çok işlemlerini bilgisayar ortamına taşıyan

Detaylı

Bu kılavuzda belirtilen hususlara uygun doldurulmayan başvuru formları geçersiz sayılacaktır. GENEL HUSUSLAR

Bu kılavuzda belirtilen hususlara uygun doldurulmayan başvuru formları geçersiz sayılacaktır. GENEL HUSUSLAR Bu kılavuzda belirtilen hususlara uygun doldurulmayan başvuru formları geçersiz sayılacaktır. GENEL HUSUSLAR Doğru formu doldurduğunuzdan emin olunuz (2009 formu). Formu doldurmaya başlamadan önce formu

Detaylı

TÜRK GÖĞÜS HASTALIKLARI YETERLİK KURULU GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANLIK EĞİTİMİ İÇİN ULUSAL STANDARTLAR

TÜRK GÖĞÜS HASTALIKLARI YETERLİK KURULU GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANLIK EĞİTİMİ İÇİN ULUSAL STANDARTLAR TÜRK GÖĞÜS HASTALIKLARI YETERLİK KURULU GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANLIK EĞİTİMİ İÇİN ULUSAL STANDARTLAR Bölüm I: Eğitim Merkezi Tanımı Uzmanlık eğitiminin verildiği merkezin (Anabilim dalı veya özel dal eğitim

Detaylı

GENEL BİLGİLER. Başvurular TURNA E-Başvuru sistemi üzerinden on-line olarak alınmaktadır.

GENEL BİLGİLER. Başvurular TURNA E-Başvuru sistemi üzerinden on-line olarak alınmaktadır. GENEL BİLGİLER Başvurular TURNA E-Başvuru sistemi üzerinden on-line olarak alınmaktadır. https://online.ua.gov.tr/trnasp linkinden kullanıcı kılavuzuna erişebilir ve yeni kullanıcı girişi yapabilirsiniz.

Detaylı

Personel Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Personel Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 PERSONEL MODÜLÜ 1 per9000 NT HAKKINDA... 6 2 Programa GİRİŞ... 8 3 SİSTEM Parametreleri... 10 3.1 Şirket Parametreleri... 10 3.1.1 Şirket Tanımı... 10 3.1.1.1 Firma Parametreleri... 10 3.1.1.2 Firma

Detaylı

Hoş Geldiniz. ACCU-CHEK Connect Çevrimiçi Diyabet Yönetim Sistemi

Hoş Geldiniz. ACCU-CHEK Connect Çevrimiçi Diyabet Yönetim Sistemi Hoş Geldiniz ACCU-CHEK Connect Çevrimiçi Diyabet Yönetim Sistemi Web tabanlı bu yazılım hem sağlık profesyoneli, hem de hasta için etkili diyabet yönetimini destekler. ACCU-CHEK Connect Çevrimiçi Diyabet

Detaylı

Tadalafil TAD2010. Doç. Dr. Cem Akbal. İstanbul

Tadalafil TAD2010. Doç. Dr. Cem Akbal. İstanbul KLİNİK PROTOKOL TASARISI VERSİYON 2.0 Faz IV Çalışma Başlık: Radikal Prostatektomi sonrası ortaya çıkan erektil işlev bozukluklarının geri döndürülmesinde cinsel ilişki öncesi düzenli 20 mg Tadalafil kullanımı

Detaylı

Göğüs Hastalıklarında Evde Sağlık Hizmet Sunumu

Göğüs Hastalıklarında Evde Sağlık Hizmet Sunumu Göğüs Hastalıklarında Evde Sağlık Hizmet Sunumu Dr. Pınar Ergün Evde bakım; akut hastalık, uzun süreli sağlık problemi, kalıcı engellilik veya terminal hastalıktan kaynaklanan ihtiyaçlar doğrultusunda

Detaylı

Hasta Çocuğun güvenliği. Doç.Dr. Nursan Dede Çınar Sakarya Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği ABD EKİM 2010

Hasta Çocuğun güvenliği. Doç.Dr. Nursan Dede Çınar Sakarya Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği ABD EKİM 2010 Hasta Çocuğun güvenliği Doç.Dr. Nursan Dede Çınar Sakarya Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği ABD EKİM 2010 1 Öncelikle zarar verme Hipokrat (MÖ 460-370) Hastanedeki

Detaylı

OR-PKBH Kayıt Sistemi ne (ARegPKD) katılmak için hasta bilgilendirme ve bilgilendirilmiş onam formu

OR-PKBH Kayıt Sistemi ne (ARegPKD) katılmak için hasta bilgilendirme ve bilgilendirilmiş onam formu OR-PKBH Kayıt Sistemi ne (ARegPKD) katılmak için hasta bilgilendirme ve bilgilendirilmiş onam formu Çalışmayı başlatan: Eşdeğeri: Max C. Liebau, MD Markus Feldkötter, MD Pediatri Anabilim Dalı Pediatri

Detaylı

T.C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI

T.C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI T.C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI KANSER HASTALARINDA KEMOTERAPİNİN C-REAKTİF PROTEİN DÜZEYİNE VE YAŞAM KALİTESİNE OLAN ETKİLERİ Tez Danışmanı: Prof. Dr. Gökhan

Detaylı

Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011

Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011 Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011 içindekiler Sicil Yönetimi... 5 Sicil Kartları... 6 Sicil Bilgileri... 8 Ana Bilgiler... 8 Ödeme Bilgileri... 11 Bordro Bilgileri... 13 Diğer Bilgiler... 14 Muafiyetler...

Detaylı

FİNANSAL YETKİNLİK ARAŞTIRMASI (TÜRKİYE) PİLOT ÇALIŞMA Ocak 2012 SAM Araştırma Danışmanlık A.Ş. Tel: (0212) 280 26 73.

FİNANSAL YETKİNLİK ARAŞTIRMASI (TÜRKİYE) PİLOT ÇALIŞMA Ocak 2012 SAM Araştırma Danışmanlık A.Ş. Tel: (0212) 280 26 73. FİNANSAL YETKİNLİK ARAŞTIRMASI (TÜRKİYE) PİLOT ÇALIŞMA Ocak 2012 SAM Araştırma Danışmanlık A.Ş. Tel: (0212) 280 26 73 Hane no: 1 BÖLGE. 2 İL. 3 İLÇE 4 MAHALLE. 5 NO.. 6 ANKETÖR. 7 SÜPERVİZÖR... 8 VERİ

Detaylı

ÖĞRENCİLER İÇİN E-DÖNÜŞÜM KULLANIM KILAVUZU

ÖĞRENCİLER İÇİN E-DÖNÜŞÜM KULLANIM KILAVUZU ÖĞRENCİLER İÇİN E-DÖNÜŞÜM KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Sayfa E-Dönüşüm Sistemi ne Giriş 2 Kişisel Bilgilerim Menüsü Şifre Değiştirme 3 Kişisel Bilgiler 3 E-Mail 6 Akademik Bilgiler Menüsü Kodlu Dersler

Detaylı

Çözüm Bilgisayar. Çözüm İntHasta

Çözüm Bilgisayar. Çözüm İntHasta Çözüm Bilgisayar Çözüm İntHasta Kurum İnternet Portalı Şirketimiz AR-GE birimince geliştirilerek, öncelikle Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde uygulanmaya başlanan Çözüm İnternetten

Detaylı

ECOCERT ORGANİK SERTİFİKASYON BAŞVURU FORMU

ECOCERT ORGANİK SERTİFİKASYON BAŞVURU FORMU ECOCERT ORGANİK SERTİFİKASYON BAŞVURU FORMU Lütfen bu formu mümkün olduğunca detaylı doldurunuz: Ürünlerinizin sertifikasyonu için hazırlanacak olan fiyat teklifinde burada verdiğiniz bilgiler kullanılacaktır.

Detaylı