ERDEMİR VAKFI VE BİREYSEL EMEKLİLİK SUNUMU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ERDEMİR VAKFI VE BİREYSEL EMEKLİLİK SUNUMU 04.02.2015"

Transkript

1 1966 ERDEMİR VAKFI VE BİREYSEL EMEKLİLİK SUNUMU

2 ERDEMİR VAKFI EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FAB. T.A.Ş. TARAFINDAN ; 1966 YILINDA DERNEK OLARAK KURULMUŞ, 1968 YILINDA İSE O GÜNÜN PARASI İLE TL VERİLMEK SURETİYLE MEDENİ KANUNU VE TİCARET KANUNUNA GÖRE VAKFA DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR.

3 ERDEMİR VAKFI 1968 YILINDAN BU YANA VAKIF STATÜSÜNDE FAALİYET GÖSTEREN VAKFIMIZ, O YILLARDA HENÜZ BİLİNMEYEN BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ GİBİ FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRMEKTE, ÜYELERİNE RESMİ SENEDDE BELİRTİLDİĞİ KOŞULLARDA TOPLU ÖDEME VEYA EMEKLİ MAAŞI ÖDEMEKTEDİR.

4 ERDEMİR VAKFI VAKFIMIZ, ERDEMİR DE ÇALIŞANLARIN DAHİL OLABİLECEĞİ GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE KATKI PAYLI OLARAK ÇALIŞMAKTADIR. AMAÇ, ÜYELERİN AKTİF YAŞAMLARI DEVAM EDERKEN YAPTIKLARI KÜÇÜK TASARRUFLAR SAYESİNDE BÜYÜK BİRİKİMLERE SAHİP OLMASIDIR.

5 ERDEMİR VAKFI VAKFIMIZ; RESMİ SENEDDE BELİRTİLEN KOŞULLARIN YERİNE GETİRİLMESİ DURUMUNDA ÜYELERİMİZE TOPLU ÖDEME VEYA EMEKLİ AYLIĞI BAĞLAMAKTA, BUNUN DIŞINDA; MALULİYET YARDIMI, ÖLÜM YARDIMI VE BORÇ ALABİLME HAKKI DA YAN FAYDA OLARAK SAĞLANMAKTADIR.

6 ERDEMİR VAKFI 31 Aralık 2014 İtibariyle Vakfımızın Sayısal Durumu Sayı Varlık Aktif Üye Pasif Üye Aktif Üyelerin aidatı yaklaşık TL/Ay Pasif Üyelerin maaşı yaklaşık TL/Ay AKTİF BÜYÜKLÜK 646 milyon TL.

7 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BİREYSEL EMEKLİLİK TASARRUF VE YATIRIM SİSTEMİ KANUNU 7 NİSAN 2001 TARİH VE 4632 SAYILI KANUN İLE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ. 28 ŞUBAT 2002 TARİHİNDE BİREYSEL EMEKLİLİK ŞİRKETLERİNİN KURULUŞ VE ÇALIŞMA ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK YAYINLANDI.

8 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ 27 EKİM 2003 TARİHİNDE BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BAŞLADI. İLK POLİÇE KESİLDİ. 19 TANE BES ŞİRKETİ FAALİYET GÖSTERMEKTEDİR.

9 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ SİSTEMDEKİ İLK 10 EMEKLİLİK ŞİRKETİ ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK AVİVASA EMEKLİLİK ALLİANZ YAŞAM EMEKLİLİK GARANTİ EMEKLİLİK VAKIF EMEKLİLİK ING EMEKLİLİK ALLİANZ HAYAT EMEKİLİLİK BNP PARİBAS CARDİFF EMEKLİLİK GROUPAMA EMEKLİLİK ZİRAAT HAYAT EMEKLİLİK

10 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ 02 OCAK 2015 TARİHİNDEKİ TOPLAM KATILIMCI SAYISI kişi BES FON BÜYÜKLÜĞÜ 34,8 milyar TL Kaynak: EGM

11 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ 2013 YILI SONUNA KADAR KİŞİ SİSTEME SİSTEMDEN AYRILMIŞTIR. SİSTEMDEN AYRILANLARIN ORANI % 32 DİR. Kaynak: EGM 2013 yılı BES Gelişim Raporu

12 GENEL ÖZELLİKLER

13 ERDEMİR VAKFI EMEKLİ AYLIĞI TOPLU ÖDEME MALULİYET YARDIMI ÖLÜM YARDIMI ÜYE ÖLÜMÜNDE DUL EŞ E ÜYELİĞİN DEVAM HAKKI AİDATLARDA ESNEKLİK ( 6 farklı kademe ) BORÇ ALABİLME

14 ERDEMİR VAKFI ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK WEB SAYFASI VE SESLİ YANIT SİSTEMİ İLE ULAŞILABİLİRLİK FONLAR TÜZÜK ÇERÇEVESİNDE YÖNETİLMEKTEDİR. BAĞLI ORTAKLIKLAR ARACILIĞI İLE TİCARİ FAALİYET

15 ERDEMİR VAKFI EMEKLİ AYLIĞI ORANI, HER YIL OCAK AYINDA TERCİH YAPILARAK DEĞİŞTİREBİLİYOR. ( varlığın % 20 ile % 80 i arasında tercih yapılıyor ) ÖLÜM YARDIMI Emekli Ölümü ( II.üye aidat kademesinin 30 katı = TL) Üye Ölümü ( II.üye aidat kademesinin 90 katı = TL ) DUL EŞE EMEKLİLİK HAKKI MALULİYET YARDIMI

16 ERDEMİR VAKFI DENETİM MEKANİZMASI ( Vakıflar Gn. Md., Hazine Müsteşarlığı, Vakıf Denetleme Kurulu, Bağımsız Denetçi ) GİDERLERİN DÜŞÜKLÜĞÜ Yönetim ve Genel Giderlerin varlığa oranı binde 2 ( 2013 yılı verisi )

17 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ KATKI PAYLARININ ÖDEMESİNE ARA VERİLEBİLİYOR. HATTA ÖDENMEYİP BEKLENEBİLİYOR. FONLAR PORTFÖY ŞİRKETLERİNCE YÖNETİLİYOR. ANCAK POLİÇE SAHİBİ PORTFÖY SEÇİMİNİ KENDİ YAPIYOR. FONLAR TAKASBANK GÜVENCESİNDE FON DEĞİŞTİRME HAKKI ( BES yatırım fonları arasında yılda 6 kez değişiklik )

18 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BİREYSEL EMEKLİLİK ŞİRKETİ DEĞİŞTİRME HAKKI (İlk değişiklik 2. yıldan sonra, ikinci ve sonraki değişiklikler her yıl yapılabiliyor. ) ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK WEB SAYFASI VE ULAŞILABİLİRLİK DENETİM MEKANİZMASI ( Emeklilik Gözetim Merkezi, SPK, Hazine Müsteşarlığı, Bağımsız Denetçi )

19 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ AYLIK KATKI PAYLARINDAN KESİLEN KOMİSYON AZAMİ % 2 OLARAK BELİRLENMİŞTİR. FON İŞLETİM GİDERİ FON BÜYÜKLÜĞÜ ÜZERİNDEN FON ÇEŞİDİNE BAĞLI OLARAK YILLIK % 1,0 İLE % 2,28 ARALIĞINDA KESİLİYOR. LİKİT FONLARDA AZ HİSSE FONLARINDA YÜKSEK KESİNTİ YAPILIYOR.

20 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BES TE DEVLET KATKISI 2013 YILINDAN İTİBAREN % 25 LİK DEVLET KATKISININ HAK EDİLME SÜRESİ 0 3 yıl % yıl % yıl % üstü % yıl + Emeklilik hakkı % 100

21 VERGİLENDİRME

22 ERDEMİR VAKFI TOPLU ÖDEME; (Erdemir den ayrılmak veya emeklilik hakkının kazanılması halinde ) 5 10 YIL VAKIF ÜYELİĞİ OLMASI DURUMUNDA AİDAT HARİÇ NEMA ÜZERİNDEN (*) GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ YAPILMAK SURETİYLE ÖDEME, 10 YIL VE ÜZERİNDEKİ VAKIF ÜYELİĞİ BULUNANLARIN VARLIĞINDAN (**) MUAFİYET RAKAMI DÜŞÜLEREK, GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ YAPILMAKTADIR. *Gelir vergisi tarifesi üzerinden vergi hesaplanmaktadır. **2014 yılı muafiyet rakamı ,60 TL dir.

23 ERDEMİR VAKFI EMEKLİLİK HAKKI ( en az 10 yıllık üyelik koşuluyla ) SGK DAN EMEKLİLİK, KADINLARDA 50 / ERKEKLERDE 55 YAŞ veya 25 YILLIK ÜYELİK ŞARTI ARANMAKTADIR. EMEKLİ AYLIĞI ÖMÜR BOYUNCA ÖDENİR ANCAK İSTEDİĞİNDE SİSTEMDEN AYRILMA HAKKI BULUNUYOR. HER YIL VARLIKTAN BİR KERE KISMİ ÖDEME ALMA HAKKI ( 2014 yılında Vakıfta TL kalmak koşuluyla, alınan ,60 TL vergiden muaf ) EMEKLİ AYLIĞI ÖDEMESİNDE VERGİ YOK.

24 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ SİSTEMDEN ÇIKIŞTA VERGİLENDİRME ; 10 YILLIK SÜRE DOLMAMIŞ İSE % YILLIK SÜRE DOLMUŞ ANCAK 56 YAŞ DOLDURULMAMIŞ İSE % YILLIK SÜRE VE 56 YAŞ DOLDUĞU TAKDİRDE % 5 ORANINDA STOPAJ KESİNTİSİ YAPILIYOR. ( Vergilendirme katkı payları hariç hesaplanmaktadır. )

25 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ GELİR (İRAT) SİGORTASI ( EMEKLİ MAAŞI ) HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI SİGORTA ŞİRKETLERİ İLE HALEN KONUYU GÖRÜŞÜYOR. II. EMEKLİLİK İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM ETMEKTEDİR. PROGRAMLI GERİ ÖDEME PROGRAMLI GERİ ÖDEME, BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ İÇİNDE KALARAK BELİRLENECEK PROGRAM ÇERÇEVESİNDE BİRİKİMLERİNİ GERİ ALMAK İSTEYEN KATILIMCILARA GÖRE BİR SEÇENEKTİR. GETİRİ ÜZERİNDEN % 5 STOPAJ BULUNMAKTADIR.

26 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ PROGRAMLI GERİ ÖDEMEDE YÖNTEM; BELİRLİ GELİRE GÖRE, BELİRLİ SÜREYE GÖRE, YAŞAM BEKLENTİSİNE GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR.

27 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BELİRLİ AYLIK GELİRE GÖRE PGÖ ( Programlı Geri Ödeme ) 56 yaş ve 10 yıllık üyelik koşulu sağlandıktan sonra, ulaşılan varlık dikkate alınarak her ay istemiş olduğunuz maaşa göre varlığınız tükeniyor. Örneğin; TL varlık ve TL maaş ile başladığınız PGÖ 10 yılda bitiyor.bu sistemde fonlarınız BES teki yöntem gibi değerleniyor, varlık artışı seçilen fon / fonların getirisine bağlı, FİGK aynı şekilde kesiliyor, ( % 1,00 - % 2,28 ) ayrıca maaş alırken getiri üzerinden % 5 vergi kesintisi yapılıyor. Fon değerlerinde azalış olursa geri ödeme süresi düşüyor. Kaynak: EGM internet sitesi.

28 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BELİRLİ SÜREYE GÖRE PGÖ ( Programlı Geri Ödeme ) 56 yaş ve 10 yıllık üyelik koşulu sağlandıktan sonra, ulaşılan varlık dikkate alınarak istenen süreye göre maaş hesaplanıyor ve bu sürenin sonunda varlığınız tükeniyor. Fon değerlerinde azalma olursa, maaş düşüyor. YAŞAM BEKLENTİSİNE GÖRE PGÖ ( Programlı Geri Ödeme ) 56 yaş ve 10 yıllık üyelik koşulu sağlandıktan sonra, ulaşılan varlığa göre maaş hesaplanarak ödeniyor Bu yöntemdeki maaş I. ve II. yöntemle hesaplanan maaşın 1/3 seviyesindedir. ( 56 yaşında PGÖ ye başlamak koşuluyla. )

29 BES E AKTARIM

30 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ 4632 SAYILI BES KANUNUNDA 29/06/2012 TARİHİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK İLE 31/12/2015 YILINA KADAR VAKIF VE SANDIKLARDAN YAPILACAK AKTARIMLARDA HER TÜRLÜ VERGİ,RESİM VE HARÇ MUAF TUTULUYOR. VAKIF VE SANDIKLARDAN AKTARIM 31/12/2015 TARİHİNDE SONA ERİYOR.

31 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BES E AKTARIM SONRASI KATILIMCI 56 YAŞINI DOLDURSA DAHİ EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN EN AZ ÜÇ YIL SİSTEMDE KALMAK ZORUNDADIR. ANCAK AKTARIM SONRASINDAKİ 3 YIL İÇERİSİNDE SİSTEMDEN ÇIKANLARIN VARLIKLARININ İÇİNDEKİ GETİRİ ÜZERİNDEN % 3,75 ORANINDA KESİNTİSİ YAPILACAKTIR. AKTARIM SONRASINDA 3 YIL İÇERİSİNDE SİSTEMDEN ÇIKILMASI DURUMUNDA ELDE EDİLEN İRAT TUTARI ÜZERİNDEN %15 ORANINDA KESİNTİ YAPILACAKTIR. 3 YILDAN SONRA ÇIKANLARIN İSE SİSTEMDE KALIŞ SÜRESİNE BAĞLI OLARAK GETİRİNİN % 5 - %10 - %15 İ KADAR KESİNTİSİ OLACAKTIR.

32 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BES E AKTARIMDA KAZANILMIŞ SÜRE HESABI; Bireysel Emeklilik Sisteminde emekli olabilmek için iki temel şart; 1-56 yaşını doldurmak 2-Sistemde 10 yıl kalmak Vakıfta geçen sürenin BES te kazanılmış süre sayılabilmesi için, sistemde en az 3 yıl kalınması gerektiğinden 10-3=7 yılın aktarılması yeterli olmaktadır.bunun içinde asgari ücretle ilişkilendirilen aşağıdaki gibi bir hesap yapılmakta;

33 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ 2015 yılı brüt asgari ücret 1.201,5 TL, ,5*0,10=120,1(Aylık Tutar) 120,1*12=1.441,80 (Yıllık Tutar) 1.441,80*7=10.092,60 TL tutarında bir meblağın aktarılması ile 7 yıllık süre hak edilmiş oluyor. Bu sürenin hak edilmesi emekliliği yaklaşan üyelerimizi ilgilendirmekte, ( Örneğin 53 yaşındaki bir üyemiz aktarım yaparsa 3 yıl prim ödeyerek Vakıfta geçen 7 yılını da aktarımla kazandığından 56 yaşında emekli olabilecektir.) yaşı genç olan üyelerimiz için fazla bir anlam ifade etmemektedir.(örneğin 30 yaşındaki bir üyemiz 56 yaşına kadar beklemek zorunda olduğundan 10 yıllık süreyi zaten doldurmuş olacaktır.)

34 KARŞILAŞTIRMA

35 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Katılım zorunlu mu? Hayır Hayır Katılımcı, fonlar arasında tercih yapma ve paylaştırma hakkına sahip midir? Hayır Evet Bir yılda azami 6 kez fonların tutarları ve oranları değiştirilebilmektedir.

36 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Katılımcı emeklilik şirketini değiştirebiliyor mu? Erdemir Vakfı Hayır Bireysel Emeklilik Sistemi Evet Katılımcı en az 2 yıl şirkette kaldıktan sonra emeklilik şirketini değiştirme hakkına sahiptir.

37 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Emekliliğe hak kazanabilme koşulları nelerdir? Erdemir Vakfı Vakıf üyeliğini en az 10(on) yıl aralıksız sürdürme koşulu ile; Bağlı oldukları herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli olması, Bireysel Emeklilik Sistemi Sisteme giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde bulunmak koşulu ile 56 yaşını tamamladıktan sonra, veya süreye bakılmaksızın ölüm ve maluliyet durumlarında Veya kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşını doldurması, Veya VAKIF üyeliğini aralıksız 25 yıl sürdürmüş olması.

38 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Emekliliği hak etmeden önce ayrılma durumunda yapılan ödemeler nelerdir? Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Vakıf ta birikmiş olan aidatları her bir yıl için yıllık (%5) basit faizi ile birlikte iade edilir. Erdemir'den ayrılmak koşuluyla 5 yıldan sonra Toplu Ödeme yapılabiliyor. Birikimler getirileri ile birlikte ödenmektedir. Ancak getiri üzerinden; 10 yıldan önce ayrılırsa %15 stopaja tabi, 10 yıldan sonra fakat 56 yaşından önce ayrılırsa %10 stopaja, 10 yıl ve 56 yaşını doldurursa %5 stopaj yapılmaktadır.

39 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Emeklilik sonrası ömür boyu maaş ödemesi yapılıyor mu? Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Evet Üyenin emekli maaşı tercih etmesi durumunda birikimi ile orantılı olarak ömür boyu aylık maaş ödemesi yapılmaktadır. Hayır BE Sisteminde kalarak programlı geri ödeme alınabilmektedir.

40 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Asgari getiri garantisi var mı? Kesintilerden sonra aidatın/primin ne kadarı emeklilik birikimine esas olarak alınmaktadır? Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Hayır Hayır Asgari getiri garantisi Asgari getiri garantisi olmayıp Vakıf getirisi olmayıp fon getirisi oranında artış doğrudan yansıtılmaktadır. yansıtılmaktadır. Birikimlerin %100 ü Yönetim giderleri oranına bağlı olarak primin %100'ü ile % 98'i arasında

41 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Ölüm veya tam maluliyet durumunda emekliliğe (toplu para almaya) hak kazanıyor mu? Ölüm ve maluliyet yardımı yapılıyor mu? Evet Evet Evet Hayır.

42 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Ölüm ve maluliyet yardımı yapılabilmesi için kesinti yapılıyor mu? Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Evet Devlet katkısı var mı? Hayır Evet tarihinden başlamak üzere; yıllık brüt asgari ücretin toplam tutarını aşmamak üzere kişilerin yatırdıkları tutarın %25'i oranında devlet de katılımcılar adına prim öder _

43 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Devlet katkısı nasıl hak edilir? Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi _ tarihinden geçerli olmak üzere süreler var; ilk 3 yıl hiç hak edilmiyor, 3. yılda %15'ini, 6. yılda % 35'ini, 10. yılda %60'ını ve 10 yıl sistemde bulunmak ve 56 yaşını doldurduğunda emekliliği hak etmesi ile tamamını alabiliyor.

44 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Aidat/prim ödemelerinde limit var mı? Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Evet Belirlenmiş olan 6 aidat kademesinden biri seçilerek bu kademeden ödeme yapılabiliyor. Hayır

45 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Emeklilik ile ilgili toplu ödemelerde vergi kesintisi var mı? Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Evet. Muafiyet sonrası G.V. Var. Evet Getiri üzerinden; 10 yıldan önce ayrılırsa %15 stopaja tabi, 10 yıldan sonra fakat 56 yaşından önce ayrılırsa %10 stopaja tabi, 10 yıl ve 56 yaşını doldurursa %5 stopaj yapılmaktadır.

46 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Katılımcı mirasçılarına yapılan ödemelerden Veraset ve İntikal Vergisi kesiliyor mu? Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Evet Evet Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu gereğince vergiye tabidir. Devlet katkısından kazanılan kısım veraset ve intikal vergisinden muaftır.

47 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Emekli maaşı ödemelerinde vergi muafiyeti var mı? Emeklilik ödemeleri dışında ek hizmetler/faydalar var mı? Evet Evet Ölüm yardımı, maluliyet yardımı ve borç verme hizmeti Hayır. Evet Plana bağlı olarak ek hizmetler/ek faydalar alınabilmektedir.

48 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Giriş aidatı alınıyor mu? Yönetim Gideri Kesintisi yapılıyor mu? Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Hayır Hayır Evet Grup Poliçelerinde yok. Evet Grup Poliçelerinde yok.

49 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Fon İşletim Gideri Kesintisi yapılıyor mu? Fon İşletim Gideri Kesintisinde sınırlama var mı? Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Hayır Genel yatırım gelirlerinden ölüm yardımı için prim kesiliyor Evet Fonun tüm giderleri için fon net varlık değeri üzerinden hesaplanan bir oran Fon türlerine göre, %1 ile %2.28 oranında kesinti yapılmaktadır.

50 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Gelir Kaynakları Bağımsız dış denetim (mali açıdan) yapılıyor mu? Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Menkul, Gayrimenkul ve İştirak gelirlerinden oluşmaktadır. Evet. Hazine ve Vakıflar Genel Müdürlüğünce denetim yapılır. Sadece yatırım geliri. Evet Bireysel emeklilik sistemi için geçerli olan bu denetimler katılımcıya ek yük getirmemektedir

51 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Aktüeryal denetim yapılıyor mu? Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Evet Evet Emeklilik Fonlarının yatırımında (işletilmesinde) kısıtlamalar var mı? Evet İç kontrol esaslarına göre uygulamalar gerçekleştirilir. Evet Kısıtlamalar Emeklilik Yatırım Fonlarının Kuruluş ve Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Hakkındaki Yönetmelikte tanımlanmıştır.

52 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Fon yönetimi işletimi kim tarafından yapılmaktadır? Fonların gelirlerinden vergi var mı? Fonlarda getiri garantisi var mı? Anapara kaybetme riski varmı? Kendi bünyesinde yapılmaktadır. Evet %0 - %15 arasında stopaj ödenmektedir. Evet Hayır Portföy yönetim şirketleri vasıtasıyla yönetilmektedir. Hayır Hayır Evet

53 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Üye bilgilendirme Sistemden erken ayrılma mümkün mü? Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Üyeler aylık olarak birikim tutarlarını takip edebilmektedir. Çalışan üyenin ayrılması halinde birikmiş aidatları %5 basit faizle geri ödenir.dışardan üyenin Vakıftaki kıdemi 5 yılın üzerinde ise toplu ödeme alabilir. Üye günlük olarak fon getirilerini takip edebilmektedir. Üç aylık fon performansı ve yıllık bildirim zorunludur. Her zaman menkul sermaye iradı ödeyerek mümkün, ancak devlet katkısından mahrum kalır ve daha yüksek oranlarda vergi öder.

54 ERDEMİR VAKFI BES KARŞILAŞTIRMASI Üye aidat ödemeye ara verebiliyor mu? Erdemir Vakfı Bireysel Emeklilik Sistemi Hayır Üst üste 3 defa aidatını ödemeyen üye Vakıftan çıkarılmaktadır. Evet

55 Vakfımızın ve benzer BES fonları getiri tablosu YIL VAKIF KATSAYISI % BENZER BES FONLARI % VAKIF/BES GETİRİSİ % ,04-1,0 904, ,29 12,55-26, ,03 2,80 151, ,05 7,32 10, ,35 16,70 9, ,00 16,15 11, ,54 19,35 0, ,98 9,75 104, ,20 15,44 56, ,00 23,90 17,2

56 VAKIF / BES KARŞILAŞTIRMASI BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNİN BAŞLANGICINDAN 2013 ARALIK AYI SONUNA KADAR GETİRİ KARŞILAŞTIRMASI 2003 KASIM AYINDAKİ 100 TL NİN ARALIK 2013 DE ULAŞTIĞI DEĞER VAKIF *BES İMKB-100 TÜFE 468,22 341,32 430,37 223,69 *KAYNAK : EGM Bilgilendirme Sitesi

57 VAKIF / BES KARŞILAŞTIRMASI Süre(Yıl) DEVLET KATKISI (%25) DAHİL BES Getiri %0,7 DEVLET KATKISI (%25) DAHİL BES Getiri %0,7, FİGK %0,5(Yıllık) VAKIF Getiri %0,7 VAKIF Getiri %0, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,45

58 1966 TEŞEKKÜRLER