(Sıkça Sorulan Sorular)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "(Sıkça Sorulan Sorular)"

Transkript

1 GÜNCEL BİREYSEL EMEKLİLİK MEVZUATI (Sıkça Sorulan Sorular), il olan katılımcılar hariç) bir oranda yapacağı destek 1. Devlet katkısı nedir? Katılımcı tarafından ödenen katkı paylarının %25 i oranında devlet tarafından katılımcının emeklilik hesabına ödenen tutardır. 2. Devlet katkısı başlangıç tarihi nedir? 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren ödenen katkı payları için devlet katkısı hesaplaması yapılmaktadır. 3. Devlet katkısından kimler faydalanabilir? Bir bireysel ya da gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesine katkı payı ödeyen tüm katılımcılar (ev hanımı & öğrenci dahil) belirlenen limit dahilinde devlet katkısından faydalanabilirler. 4. Hesaplanacak devlet katkısı için üst sınır var mı? Evet, bir katılımcının bir takvim yılı içinde alabileceği devlet katkısı tutarı, ilgili yıla ilişkin brüt asgari ücret tutarının %25 ini geçemez. Limit hesabı katılımcı bazında yapılır. ödemesidir. 5. Devlet katkısına nasıl hak kazanılıyor? Katılımcının devlet katkılarını hak edişi, sistemde kaldığı süre ile ilişkilendirilecektir. Buna göre katılımcılar; 0-3 yılları arasında ; %0 3-6 yılları arasında ; % yılları arasında ; %35 10 yıl ve emeklilik öncesi ; %60 Emeklilik, vefat ve maluliyette ; %100 hak ediş sağlayacaktır. 6. Eşim adına katkı payı ödüyorum. Eşim devlet katkısı alabilir mi? Evet, devlet katkısından yararlanabilmek için katılımcı ad ve hesabına katkı payı ödeyen kişinin katılımcının kendisi olma koşulu aranmaz. Bireysel veya gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesine ödenen katkı payı tutarları için ödeyen tarafa bakılmaksızın devlet katkısı hesaplaması yapılmakta ve katılımcının emeklilik hesabına devlet tarafından ödenmektedir.

2 7. Devlet katkısından faydalanmak için yapmam gerekenler nelerdir? Makbuzları muhasebeye vermem gerekiyor mu? Devlet katkısından yararlanabilmek için katkı payı ödemesi yapıldıktan sonra katılımcı tarafından yapılması gereken bir işlem bulunmamaktadır. Devlet katkısı hesaplaması ödenen katkı payları üzerinden otomatik yapılmakta, katılımcının herhangi bir beyanı ya da bildirimi aranmamaktadır. 8. Kredi kartı ile katkı payı ödüyorum? Devlet katkısı kredi kartından çekim yapılır yapılmaz hesaplanacak mı? Hayır, katkı payı tahsilatının blokaj süresi sonunda nakden şirket hesaplarına intikal ettiği aya ilişkin devlet katkısı hesaplamasında dikkate alınacaktır. 9. Devlet katkısı ödemesini nasıl alacağım? Müsteşarlık tarafından EGM ye, EGM tarafından da sözleşmenin bulunduğu şirkete iletilen devlet katkısı tutarı, şirket tarafından sözleşme kapsamındaki devlet katkısı hesabına aktarılmaktadır. Devlet katkısı tutarı ve getirisi katılımcı tarafından devlet katkısı hesabından izlenebilecektir. 10. Ödediğim katkı payına karşılık olarak hesaplanan devlet katkısı hesabıma ne zaman yatırılacak? Devlet katkısı tutarı, katkı payı ödeme tarihini takip eden 6 ay içinde katılımcının emeklilik hesabına şirket tarafından aktarılır. 11. Devlet katkısı nasıl değerlendirilecek? Devlet katkısı, şirket tarafından devlet katkısı fonu olarak tanımlanmış ve portföy sınırlamaları Müsteşarlıkça belirlenmiş fonlarda değerlendirilir. 12. Çalıştığım şirket benim adıma bireysel emeklilik sistemine katkı payı ödüyor. Bu ödeme için devlet katkısı alabilir miyim? İşveren tarafından katılımcı adına ödenen katkı paylarına devlet katkısı ödenmemektedir. İşverenler, ücretliler adına ödenen katkı payını Kanun da belirlenen limit (ödendiği ayda elde edilen ücretin %15 i ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarı) dahilinde ticari kazançlarının tespitinde gider olarak indirim konusu yapabilmektedir. 13. Sözleşmeme ek katkı payı ödemek istiyorum. Bu tutar için devlet katkısı alabilir miyim? Evet, katılımcı adına ödenen düzenli, ek, başlangıç adı altında yapılan tüm katkı payı ödemeleri için belirlenen limit dahilinde devlet katkısı alınabilmektedir. 14. İşverenim tarafımdan adıma ödenen katkı paylarına hak kazandım ve bireysel emeklilik sözleşmeme transfer yoluyla aktardım. Bu tutar için devlet katkısı alabilir miyim? İşveren grup emeklilik sözleşmesinden hak kazanılarak birikim transferi yoluyla aktarılan tutarlar devlet katkısı hesaplamasında dikkate alınmaz.

3 yılında katkı payını yıllık olarak ödemiştim. Bu tutarın 2013 yılına denk gelen bölümü için devlet katkısı alabilir miyim? 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yapılan katkı payı ödemeleri için devlet katkısı hesaplaması yapılmaktadır yılında, 2012 yılından sonraki dönemlere ilişkin yapılmış katkı payı ödemeleri için devlet katkısı hesaplanmaz. 16. Önceden sonlandırdığım bir sözleşmem olduğu için ödediğim katkı payları için devlet katkısı alamayacağım söylendi. Doğru mu? Evet, 29 Mayıs 2012 tarihi itibarı ile sistemde bulunan sözleşmesini 29 Haziran 2012 ve 29 Haziran 2014 tarihleri arasında birikimlerini alarak sonlandıran katılımcılar adına 31 Aralık 2014 tarihine kadar yapılan katkı payı ödemeleri için devlet katkısı hesaplaması yapılmayacaktır yılından beri sistemde bulunuyorum. Bu süre devlet katkısı hak kazanma süresinde dikkate alınacak mı? Evet, 1 Ocak 2016 tarihine kadar katılımcıların sistemden ayrılmaması durumunda, 2013 yılından önce geçirilen süreye bağlı olarak devlet katkısı hak kazanma esas süresine aşağıdaki tabloda belirtildiği şekilde süre eklemesi yapılacaktır. 1 Ocak 2013 ten Önce Sistemde Geçirilen Süre Eklenecek Süre 3 yıldan fazla 6 yıldan az ve 6 yıl 1 yıl 6 yıldan fazla 10 yıldan az ve 10 yıl 2 yıl 10 yıldan fazla 3 yıl 18. Sözleşmemden ayrılmak istiyorum. Devlet katkısı hesabımdaki tutar da bana ödenecek mi? Devlet katkısına hak ediş uygulaması gereği, 1 Ocak 2013 tarihinden sonra sistemde geçirilen süreye göre tabloda belirtilen oranlarda devlet katkısı ve getirisinin bir bölümü veya tamamı katılımcıya ödenecektir. 1 Ocak 2013 ten Sonra Sistemde Geçirilen Süre Hak Ediş Oranı 3 yıldan 6 yıla kadar %15 6 yıldan 10 yıla kadar %35 10 yıl ve daha fazla %60 Emeklilik, vefat, maluliyet %100

4 19. Devlet katkısı tutarının bana ödenmesi aşamasında hak ettiğim bölüm üzerinden kesinti yapılacak mı? Devlet katkısının hak kazanılan bölümüne ilişkin getirisi üzerinden; tabloda belirtilen oranlar kadar stopaj kesintisi yapılır. Bireysel Emeklilik Sisteminde Ayrılma Durumu Hak Kazanılan Devlet Katkısı Getirisi Üzerinden Alınacak Stopaj Oranı 10 yıldan az süreyle katkı payı ödeyerek ayrılanlar %15 10 yıl süreyle katkı payı ödemekle birlikte emeklilik hakkı kazanmadan ayrılanlar Emeklilik, vefat, maluliyet nedeniyle ayrılanlar %5 % Devlet katkısı hesabımda bulunan tutar haczedilebilir mi? Hayır, devlet katkısı tutarı ve getirileri haczedilemez, rehnedilemez, iflas masasına dahil edilemez. 21. Hesabımdaki devlet katkısının yanlış olduğunu düşünüyorum. Nereye başvurmam gerekiyor? Katkı payı ödemesi yapılan sözleşmenin bağlı bulunduğu emeklilik şirketine başvurulması gerekmektedir ten itibaren geçerli olacak bireysel emeklilik mevzuatına göre, bu tarihten itibaren yapılacak bireysel emeklilik sözleşmeleri ne zaman yürürlüğe girecektir? ten sonra imzalanacak olan bireysel emeklilik sözleşmeleri, başvuruların emeklilik şirketi tarafından reddedilmemesi halinde, ilk ödemenin yapılması ve katkı payının emeklilik şirketi hesaplarına nakden intikal edildiği tarihte yürürlüğe girer. Katkı payı ödemeleri kredi kartı ile yapılıyor ise emeklilik sözleşmesi blokaj süresi sonunda yürürlüğe giriyor olacaktır. 23. Sözleşme yürürlüğe girdikten sonra cayma hakkı söz konusu olacak mı? Evet tarihinden itibaren geçerli olacak yeni BES mevzuatına göre, cayma süresi 60 gün olacak. Teklif formunun imzalanması yada teklifin onaylanmasından sonra 60 gün içerisinde cayma hakkı kullanıldığında, yapılan tüm ödemeler fon toplam gider kesintisi hariç hiçbir kesinti yapılmadan ve varsa yatırım gelirleriyle birlikte on iş günü içinde katılımcıya iade ediliyor olacaktır. 24. Katkı payı ödemelerini katılımcıdan farklı bir kişinin ödemesi durumunda devlet katkısı alınabilecek mi? Evet. Devlet katkısı bireysel takip edilmektedir. İşveren katkısı hariç, bir kişinin kendi adına ya da başka birisinin adına ödeme yapması halinde devlet katkısı, katkı payı üzerinden hesaplanarak katılımcının hesabına yatırılacaktır.

5 25. Katılımcı bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı elde ederek ayrılırsa devlet katkısının tamamını alabilecek mi? Emeklilik hakkı kazananlar ile sistemden vefat veya maluliyet gibi nedenlerle ayrılanlar devlet katkısının tamamına hak kazanacaklardır. 26. Bireysel emeklilik sistemine 1 Ocak 2013 tarihinden önce girmiş olan katılımcıların devlet katkısı hak ediş süreleri nasıl olacak? Sisteme 1 Ocak 2013 tarihinden önce girmiş olan katılımcılar, devlet katkısını hak ediş sürelerine bonus süre kazanacaklardır. Mevcut katılımcılar 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren 3 yıl sistemde kalmak koşuluyla bir defaya mahsus olmak üzere ek süre kazanırlar. a) Sistemde 3 yıldan fazla 6 yıldan az olan katılımcılara 1 yıl b) Sistemde 6 yıldan fazla 10 yıldan az olan katılımcılara 2 yıl c) Sistemde 10 yıldan fazla olan katılımcılara 3 yıl süre eklenir. (En az 3 yılını doldurmuş olan sözleşmeler için geçerlidir.) 27. Birden fazla bireysel emeklilik sözleşmem olması durumunda uygulanacak devlet katkısı miktarı ne olacak? Devlet katkısı, bireysel emeklilik sözleşmesi adedi değil, katılımcı bazında ödeniyor olacaktır. Katılımcı birden fazla sözleşmeye sahip olsa da kendisine ödenecek olan devlet katkısı, tüm sözleşmeler için toplamda yıllık brüt asgari ücretin %25 ini geçmeyecektir. 28. Fon toplam gider kesintilerinin yıllık oranında değişiklik olacak mı? Evet. Fon toplam gider kesintisi oranları 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren değişiyor olacaktır. a. Para Piyasası Fonları (yüz binde üç, yıllık ortalama %1,09) b. Kamu / Özel Sektör / Uluslararası Borçlanma Araçları Fonları / Kıymetli Madenler / Endeks Fonları (yüz binde beş virgül yirmi beş, yıllık ortalama % 1,91) c. Hisse /Diğer Fonlar (yüz binde altı virgül yirmi beş, yıllık ortalama % 2,28) 29. Katkı payı ödemelerini katılımcının dışında bir kişinin yapması durumunda devlet katkısı alınabilecek mi? Devlet katkısı bireysel olarak katılımcılara ödenecektir.işveren katkısı hariç,katılımcı adına kendisi veya bir başka kişinin ödeme yapması durumunda devlet katkısı, katkı payı üzerinden katılımcının hesabına yatırılacaktır. 30. Aynı katılımcı birden fazla sözleşme sahibi olursa, her bir sözleşme için ayrı ayrı giriş aidatı ödeyecek midir? tarihinden itibaren geçerli olacak yeni BES mevzuatına göre, aynı emeklilik şirketinde birden fazla aktif sözleşmesi yada gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesi bulunan bir katılımcı,sadece ilk sözleşme için giriş aidatı ödüyor olacaktır.

6 31. Emekli olabilmek için 10 yıl katkı payı ödeme zorunluluğu var mı? Hayır. Bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkını kazanmak için 10 yıl sistemde bulunmak ve 56 yaşını doldurmak yeterli olacak. 32. İşveren katkılı sözleşmelerde devlet katkısı uygulaması nasıl olacak? İşverenler, çalışanları adına ödedikleri BES katkı payını, çalışanın brüt maaşının %15 ine kadar ve yıllık brüt asgari tutarını geçmeyecek şekilde kurumlar vergisi matrahından indirebilirler. Çalışan kendi adına katkı payı ödüyor ise, bu katkılar için yıllık brüt asgari ücretin % 25 ini geçmeyecek şekilde devlet katkısına hak kazanıyor olacaktır. 33. Yeni mevzuatla birlikte sözleşme birleştirme işlemi ortadan kalkıyor mu? Yeni sistemde sözleşme birleştirme işlemi artık yapılmayacak. Her sözleşme kendi içerdiği kurallara göre giriş süresine ve aldığı devlet katkısına göre işlem görüyor olacak. 34. Mevzuatta, emeklilik sebebiyle hesaplar birleştirilebilir ifadesi kullanılıyor. Bu durumda emekli olduğumda 2 sözleşmemi birleştirirken, devlet katkıları ne şekilde birleşecek? Katılımcı, emeklilik hakkını kullanırken o an sistemde bulunan tüm sözleşmelerini birleştirebilecek. Bu durumda katılımcı emeklilik hakkını kullandığından tüm sözleşmelerde %25 devlet katkısının tamamını hak ederek ayrılabilecek veya emeklilik gelir planına geçebilecek ten sonra sisteme girip 4 yıl kalan bir katılımcının vefatı veya maluliyeti durumunda biriken devlet katkısının ne kadarı hak edilmiş olacak? Katılımcının vefat ettiği ya da malul kaldığı durumlarda devlet katkısı kazanımında süreye bakılmaksızın katılımcı, kanuni mirasçısı ya da lehtarı devlet katkısının tamamına hak kazanıyor olacaktır. 36. Mevcut mevzuatta ileriye ve geriye dönük en çok 1 yıllık ödeme yapılabiliyordu. Bu kuralda bir değişiklik olacak mı? Ödemeye 18 ay ara veren katılımcı, isterse tamamını tek seferde ödeyip kapatabilecek mi? Vade kapatma veya ödenen katkının gelir vergisinden indirilmesi kaldırılıyor. Dolayısıyla ileriye veya geriye doğru ödeme kavramları değişiyor. Devlet katkısı için yıllık limit belirleniyor ve yıl içinde herhangi bir zamanda yapılan katkılar (bir defada veya taksitler halinde) birlikte dikkate alınıyor. Yıl sonunda kullanılmamış limitler devredilmiyor. Yeni yılda yeni dönemin asgari ücretine göre sene basında yeni yıllık limit tanımlanıyor. Dolaysıyla katılımcı geriye doğru veya ileriye doğru ödese de ilgili yıldaki tahsilata bakılıp ödemenin hangi vade için yapıldığından çok tahsilatın yapıldığı yıla ait limitler kullanılacak. 37. Katılımcının, sistemde devlet katkısını hak etmek için en az 3 yıl kalması gerekmektedir yılında sisteme dahil olmuş bir katılımcı 2014 yılında 56 yaşını doldurarak emeklilik hakkını elde ederse o güne kadar kendisi adına yatan devlet katkısının ne kadarını hak eder? Katılımcı emeklilik, vefat veya maluliyet durumlarında süreye bakılmaksızın devlet katkılarının tamamına hak sahibi olacaktır.

7 38. Aktarımla gelen müşterilerimizde bonus süre kazanımından aynı şekilde faydalanıyor olacak mı? Aktarımla gelen bireysel emeklilik sözleşmelerinde katılımcı sisteme giriş tarihini kaybetmediği için bonus süre kazanımından aynı şekilde yararlanıyor olacaktır. 39. Sistemden erken çıkış yada emeklilik döneminde yapılacak olan stopaj oranlarının belirlenmesinde ödeme süresine mi yoksa katkı payı yatırma durumuna mı bakılacak? Bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmek için 10 yıl ödeme zorunluluğu kaldırılıyor. Yani bir katılımcı 10 yıl sistemde kalıp 56 yaşını da doldurduğu takdirde emeklilik hakkını kazanıyor olacak. Ancak parasını sistemden çekmek istediğinde stopaj oranlarının belirlenmesinde katkı payı ödeme süresine bakılıyor olacaktır. 10 yıllık katkı payı ödemeden sistemden ayrılan katılımcılar için getiri tutarının % 15 i 10 yıllık katkı payını ödeyip 56 yaşını doldurmadan sistemden ayrılan katılımcılar için getiri tutarının % 10 u 10 yıllık katkı payını ödeyip,56 yaşını doldurarak emeklilik hakkını kazanan katılımcılar için getiri tutarının % 5 i oranında stopaj uygulanacaktır. 40. Kişinin birden fazla sözleşmesi var iken, birini iptal ettirmesi durumunda diğer sözleşmelerinden devlet katkısı alabilecek midir? 29 Haziran 2012 tarihinden itibaren iki yıl içerisinde herhangi bir emeklilik sözleşmesini birikimlerini alarak sonlandıran katılımcılar, 31 Aralık 2014 tarihine kadar bireysel emeklilik sözleşmesine ödeyecekleri katkı payları için devlet katkısı alamayacaklar. 41. Müşterimiz 5 yıldır sistemde ve 5 yıl sonra 56 yaşını doldurup sistemden emekli olacak bu durumda devlet katkısının tamamını hak edebilir mi? Katılımcı emeklilik hakkını kazandığı takdirde devlet katkısının tamamına hak kazanıyor olacaktır. 42. Cayma hakkı boyunca devlet katkısı olacak mı? Cayma hakkı sürecinde de katılımcı katkı payı ödemesini gerçekleştirdiği sürece %25 devlet katkısını hak ediyor olacak. 43. Aktarım durumunda karşı şirkete transfer edilecek sözleşmeler de fon transferi için geçerli 7 günlük yasal sürede bir değişiklik oldu mu? tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan bireysel emeklilik sözleşmelerinde, sözleşmenin aktarıma konu olabilmesi için, ilk yapıldığı şirkette en az 2 yıl, aktarımla gittiği şirkette en az 1 yıl kalması gerekiyor. Aktarımda yasal süre 7 iş gününden 10 iş gününe çıkıyor.

8 44. Emekli olmadan hesapları birleştirirsek devlet katkıları ne olacak? tarihinden itibaren emeklilik sözleşmelerinde hesap birleştirme yapılamayacak. Ancak emeklilik nedeniyle hesap birleştirme yapılıyor olacak. 45. Giriş aidatı kesintisinde; katılımcının çıkış yaptığı andaki brüt asgari ücrete mi bakılacak? Peşin ve ertelenmiş olarak alınan giriş aidatlarının toplamı teklifin imzalandığı veya onaylandığı tarihte geçerli olan aylık brüt asgari ücret üzerinden belirleniyor olacak. 46. Katılımcı, sistemde 10 yılını tamamlamasına karşılık henüz emeklilik hakkını kazanmadan çıkış yapmak isterse ertelenmiş giriş aidatı alınacak mı? Emeklilik sözleşmesinin yürürlük tarihinden itibaren onuncu yılını dolduranlardan, ölüm veya maluliyet nedeniyle yahut emeklilik hakkını kullanarak ayrılanlardan ertelenmiş giriş aidatı tahsil edilemez. 47. Ek yönetim gider kesintisi nedir ve nasıl tahsil edilir? Bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları üzerinden azami yüzde iki oranında yönetim gider kesintisi alınabilir. Ayrıca, ödemeye ara verilmesi halinde ara verme süresi boyunca katılımcının birikiminden, ara verilen her tam ay için iki Türk Lirasını aşmayacak şekilde ek yönetim gideri kesintisi alınabilir. Bu tutar katılımcının fon birikimi içerisinden tahsil edilir. 48. Bir katılımcı 2 sene katkı payı yatırdı ancak sonrasında ödeme yapmadı. 10 yıl ve 56 yaşını doldurduğunda emeklilik hakkını kazanabilecek mi? Emeklilik hakkını kazanmak için alt ödeme sınırı var mı? Emeklilik hakkı kazanımı için katılımcının 10 yıl sistemde kalması ve 56 yaşını doldurması yeterli olacaktır. Alt ödeme sınırı bulunmamaktadır. 49. Katılımcı devlet katkısı hesaplarındaki birikim bilgisine ulaşabilecek mi? Devlet Katkısı ödemeleri mevcut bireysel emeklilik sözleşmelerinin alt hesaplarında ayrı olarak takip edilebilecek. Dolayısıyla, ödenen katkı paylarıyla oluşan birikimler ile Devlet Katkısı birikimleri ayrı ayrı izlenebilecek. 50. Bir müşterimiz bireysel emeklilik sözleşmesine TL ek katkı payı, 4500 TL aylık katkı payı yatırıyor. Aylık Brüt maaşı 2000 TL olan müşterimiz ek katkı payı ve katkı payı olarak yatırdığı tutarın tamamı üzerinden %25 devlet katkısı kazanabilecek midir? Müşterimiz bütün yıl boyunca maksimum yıllık brüt asgari ücretin % 25 ini geçmeyecek şekilde devlet katkısından yararlanıyor olacaktır. (brüt maaşı hesaplamaya konu edilmez)

9 51. Katılımcı her BES ödemesi için devlet katkısı alabilir mi? Maksimum tutar her sözleşme için yıllık brüt asgari ücretin %25 i mi olur yoksa katılımcı bazlı mı olur? Katılımcının birden fazla ödemekte olduğu bireysel emeklilik sözleşmesi var ise toplamda maksimum yıllık brüt asgari ücretin % 25 i kadar devlet katkısına hak kazanıyor olacaktır. 52. İşveren katkılı sözleşmelerde hak ediş sürelerinde değişiklik olacak mıdır? Yeni düzenlemede, işveren istediği takdirde, çalışanları adına ödediği katılım pay ve getirilerinin hak ediş süresini 7 yıla kadar uzatabilir. Eski düzenlemede bu süre 5 yıldı. 53. İşverenin ödediği katkı payı için bir avantaj söz konusu mudur? tarihinden itibaren işverenler, çalışanları için ödedikleri katkı paylarını çalışanın aylık brüt ücretinin %15 ini ve yıllık brüt asgari ücreti aşmayacak şekilde kurumlar vergisinden düşebileceklerdir. 54. Katılımcının hem kendisi hem de eşi adına ödediği emeklilik sözleşmesi var ise devlet katkısı nasıl takip edilecektir? Devlet katkısı katılımcı bazında izlenecektir. Her katılımcının bir yıl içerisinde yıllık brüt asgari ücretin %25 ine kadar devlet katkısı alma hakkı saklıdır. Ödeyenin aynı olması bu durumu değiştirmez. 55. Hayat ve sağlık sigortaları için ödenen primler aylık brüt ücretin %5 i ve yıllık brüt asgari ücreti geçmeyecek şekilde vergi matrahından indirilebiliyordu. Yeni mevzuat sonrasında uygulama değişecek mi? Yeni kanuna göre hayat ve sağlık sigortaları için ödenen primler; ücretlinin brüt maaşının / serbest meslek sahibinin yıllık beyan ettiği gelirin %15 ini ve yıllık brüt asgari ücreti geçmeyecek şekilde vergi matrahından indirilebilecektir. Yani %5 olan oran %15 e yükseltilmiştir.

DEVLET KATKISI REHBERİ BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKISI

DEVLET KATKISI REHBERİ BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKISI DEVLET KATKISI REHBERİ BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKISI DEVLET KATKISI REHBERİ BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKISI 1. Devlet katkısı nedir? Katılımcı tarafından ödenen katkı paylarının

Detaylı

Yatırmış olduğunuz katkı paylarının %25 i oranında devlet emeklilik hesabınıza devlet katkısı ödemesi yapmaktadır.

Yatırmış olduğunuz katkı paylarının %25 i oranında devlet emeklilik hesabınıza devlet katkısı ödemesi yapmaktadır. Mevcut şirketinizdeki emeklilik sözleşmenizin yürürlük tarihinden itibaren 2 yıl sonra başka bir emeklilik şirketine geçme, aktarımla geldiğiniz bir hesabınızı da 1 yıl sonra başka bir emeklilik şirketine

Detaylı

AKTARIM İÇİN 25 NOLU VAKIF EMEKLİLİK FERDİ PLAN TEKLİF FORMU

AKTARIM İÇİN 25 NOLU VAKIF EMEKLİLİK FERDİ PLAN TEKLİF FORMU AKTARIM İÇİN 25 NOLU VAKIF EMEKLİLİK FERDİ PLAN TEKLİF FORMU GİRİŞ BİLGİ FORMU (Katılımcı) Sözleşme No AVANTAJLARIM KESİNTİLER DEVLET KATKISI Ödeyeceğim katkı paylarının %25 ine karşılık gelen tutarın,

Detaylı

NN Hayat ve Emeklilik Turuncu Plus Emeklilik Planı

NN Hayat ve Emeklilik Turuncu Plus Emeklilik Planı NN Hayat ve Emeklilik Turuncu Plus Emeklilik Planı ÖN KAPAK İÇİ Hayalinizdeki emeklilik için BES BES geleceğiniz için avantajlı bir tasarruf ve yatırım sistemidir. Çalışma hayatınızda elde ettiğiniz kazancı

Detaylı

1. BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ 1.1. Bireysel Emeklilik Sisteminin Temel Yapısı ve Özellikleri

1. BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ 1.1. Bireysel Emeklilik Sisteminin Temel Yapısı ve Özellikleri BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ ve AKTARIMLA İLGİLİ BİLGİLER 1. BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ 1.1. Bireysel Emeklilik Sisteminin Temel Yapısı ve Özellikleri Kamu sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı, gönüllü

Detaylı

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BİLGİLENDİRME KILAVUZU

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BİLGİLENDİRME KILAVUZU BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BİLGİLENDİRME KILAVUZU Emeklilik sözleşmesi, şirket nezdinde bireysel emeklilik hesabı açılması, hesaba katkı payı ödenmesi, ödenen katkı paylarının tercih edilen fonlarda yatırıma

Detaylı

Değerli Katılımcımız. Aklınızda herhangi bir kaygı olmasın, çünkü emekliliğiniz artık ERGO güvencesi altında! Saygılarımızla,

Değerli Katılımcımız. Aklınızda herhangi bir kaygı olmasın, çünkü emekliliğiniz artık ERGO güvencesi altında! Saygılarımızla, Değerli Katılımcımız Her birimiz aktif çalışma hayatımızdaki yaşam standartlarımızı emeklilik döneminde de korumak adına hem kaygılar yaşar hem de o zamana ilişkin hayaller kurarız. Sizlerin de şirketimizi

Detaylı

6327 sayılı Kanunun 6 ncı maddesiyle Gelir Vergisi Kanununun 75 inci maddesinde yapılan değişiklikler uyarınca;

6327 sayılı Kanunun 6 ncı maddesiyle Gelir Vergisi Kanununun 75 inci maddesinde yapılan değişiklikler uyarınca; Tarih 23/10/2012 Sayı GVK-85/2012-7/Bireysel Emeklilik Sistemi-4 Kapsam T.C. MALİYE BAKANLIĞI Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir Vergisi Sirküleri/85 Konusu :Bireysel emeklilik sistemi ve şahıs sigortalarına

Detaylı

8. Bölüm ÖZEL EMEKLİLİK SİSTEMLERİ. Yrd. Doç. Dr. Faruk AKIN

8. Bölüm ÖZEL EMEKLİLİK SİSTEMLERİ. Yrd. Doç. Dr. Faruk AKIN 8. Bölüm ÖZEL EMEKLİLİK SİSTEMLERİ Yrd. Doç. Dr. Faruk AKIN AMAÇLARIMIZ Bu bölümü tamamladıktan sonra; aşağıdaki bilgi ve becerilere sahip olabileceksiniz: Özel emeklilik sistemlerinin dünya genelinde

Detaylı

BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI HİSSE SENEDİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ

BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI HİSSE SENEDİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI HİSSE SENEDİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ BU TANITIM FORMUNDA YER ALAN BİLGİLER, SERMAYE PİYASASI KURULU TARAFINDAN 18.11.2003 TARİH

Detaylı

YENİ SÖZLEŞME İÇİN 18 NOLU VAKIF EMEKLİLİK GRUP PLAN TEKLİF FORMU

YENİ SÖZLEŞME İÇİN 18 NOLU VAKIF EMEKLİLİK GRUP PLAN TEKLİF FORMU 18 NOLU VAKIF EMEKLİLİK GRUP PLAN TEKLİF FORMU GİRİŞ BİLGİ FORMU (Katılımcı) Sözleşme No AVANTAJLARIM KESİNTİLER DEVLET KATKISI Ödeyeceğim katkı paylarının %25 ine karşılık gelen tutarın, yasal limitler

Detaylı

ÇORLU ESNAF VE SANATKARLAR ODASI GRUBA BAĞLI BĠREYSEL EMEKLĠLĠK PLANI TEKLĠFĠ VE TANITIM KILAVUZU

ÇORLU ESNAF VE SANATKARLAR ODASI GRUBA BAĞLI BĠREYSEL EMEKLĠLĠK PLANI TEKLĠFĠ VE TANITIM KILAVUZU Teklif Tarihi : 08/11/2010 Geçerlilik Süresi : 2 Ay Teklif No : 1662 ÇORLU ESNAF VE SANATKARLAR ODASI GRUBA BAĞLI BĠREYSEL EMEKLĠLĠK PLANI TEKLĠFĠ VE TANITIM KILAVUZU 1 ĠÇĠNDEKĠLER ING EMEKLİLİK... 3 1-Bireysel

Detaylı

KONU : Şahıs sigorta primleri ve Bireysel Emeklilik katkı paylarının indirim konusu yapılması ve elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi hk.

KONU : Şahıs sigorta primleri ve Bireysel Emeklilik katkı paylarının indirim konusu yapılması ve elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi hk. Sayın Meslektaşımız; 10.12.2012 Sirküler, 2012/37 KONU : Şahıs sigorta primleri ve Bireysel Emeklilik katkı paylarının indirim konusu yapılması ve elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi hk. Bilindiği

Detaylı

%25 DEVLET KATKISI. 444 55 00 / anadoluhayat.com.tr

%25 DEVLET KATKISI. 444 55 00 / anadoluhayat.com.tr %25 DEVLET KATKISI 444 55 00 / anadoluhayat.com.tr BES Nedir? Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), aktif çalışma hayatınız süresince yaptığınız tasarrufların uzun vadeli yatırıma yönlendirilmesini sağlayan,

Detaylı

Bireysel Emeklilik. Sistemi ve Tanıtım Kılavuzu. Bugünlerin birikimleri yarınların güvencesi... Aegon Yarını Değiştirir. 0023 ve 0025 No lu Plan

Bireysel Emeklilik. Sistemi ve Tanıtım Kılavuzu. Bugünlerin birikimleri yarınların güvencesi... Aegon Yarını Değiştirir. 0023 ve 0025 No lu Plan Aegon Yarını Değiştirir Güven, saygı, kalite ve şeffaflık ilkeleriyle yürüyen Aegon; Amerika, Avrupa ve Asya da faaliyet gösteren şirketleri ve 28 binden fazla çalışanı ile hayat sigortası, emeklilik ve

Detaylı

BES'te yeni dönemde neler değişecek?

BES'te yeni dönemde neler değişecek? On5yirmi5.com BES'te yeni dönemde neler değişecek? 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle değişecek Bireysel Emeklilik Sistemi'nde katılımcıları neler bekliyor? Yayın Tarihi : 27 Aralık 2012 Perşembe (oluşturma

Detaylı

ALFA GENELGE 2013/13. Katılımcılardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra;

ALFA GENELGE 2013/13. Katılımcılardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra; alfa ymm Alfa YMM Ltd. Şti. Halaskargazi Cad. Çankaya Apt. No.150 Kat. 5 Şişli - İstanbul Ofis : (0212) 343 65 65 (Pbx) Fax : (0212) 343 31 41 İstanbul, 28/01/2013 ALFA GENELGE 2013/13 Konu: Bireysel Emeklilik

Detaylı

EMEKLİLİK SÖZLEŞMESİ TEKLİF FORMU

EMEKLİLİK SÖZLEŞMESİ TEKLİF FORMU EMEKLİLİK SÖZLEŞMESİ TEKLİF FORMU Yeni Sözleşme Başka Şirketten Aktarım BEH No: Vakıf/Sandık/Dernekten Aktarım 1. KATILIMCI BİLGİLERİ Adı : Soyadı : Uyruk : T.C. T.C. Kimlik No* : Diğer Yabancı Kimlik

Detaylı

DİPNOT YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD.ŞTİ.

DİPNOT YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD.ŞTİ. SİRKÜLER NO: 2012 / 23 Konu: Bireysel Emeklilik Sistemi ve Şahıs Sigortaları ile ilgili değişiklik ve düzenlemeler hk. 29 Haziran 2012 tarih ve 28338 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 13.06.2012 tarih

Detaylı

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır. 9 Kasım 2012 CUMA BAKANLIĞA VEKÂLET ETME İŞLEMİ

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır. 9 Kasım 2012 CUMA BAKANLIĞA VEKÂLET ETME İŞLEMİ T.C. Resmî Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır Kuruluşu : 7 Ekim 1920 9 Kasım 2012 CUMA YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ BAKANLIĞA VEKÂLET ETME İŞLEMİ T.C. BAŞBAKANLIK

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PAZARLAMA VE PERAKENDE BİREYSEL EMEKLİLİK SİGORTASI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PAZARLAMA VE PERAKENDE BİREYSEL EMEKLİLİK SİGORTASI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PAZARLAMA VE PERAKENDE BİREYSEL EMEKLİLİK SİGORTASI ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Vergide Gündem Tax Agenda

Vergide Gündem Tax Agenda Vergide Gündem Tax Agenda Aralık / December 2013 Sigorta ve BES özel sayısı Vakıfların ve emekli sandıklarının emeklilik taahhütleri ile birikimlerinin BES e devri Levent Atakan Münhasırlık haklarının

Detaylı

VERGİ SİRKÜLERİ NO: 2012/123

VERGİ SİRKÜLERİ NO: 2012/123 DRT Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş. Sun Plaza No:24 34398 Maslak İstanbul, Türkiye Tel: + 90 (212) 366 60 00 Fax: + 90 (212) 366 60 15 www.deloitte.com.tr www.verginet.net VERGİ SİRKÜLERİ

Detaylı

Yeni Bireysel Emeklilik Sistemi

Yeni Bireysel Emeklilik Sistemi Yeni Bireysel Emeklilik Sistemi 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren sistem ile birlikte bireysel emeklilik sektöründe yepyeni bir dönem başladı. Vergi avantajı yerine devlet katkısı esası getirildi

Detaylı

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi Bireysel Emeklilik Sistemi Keşke demeden önce. www.allianzemeklilik.com.tr 01.2010 / 5.000 Ad. H-BS-15 (10) Yatırımlarınızın meyvesini emeklilik döneminizde toplayın Yanınızdaki Güç Allianz, 70 den fazla

Detaylı

ERDEMİR VAKFI VE BİREYSEL EMEKLİLİK SUNUMU 04.02.2015

ERDEMİR VAKFI VE BİREYSEL EMEKLİLİK SUNUMU 04.02.2015 1966 ERDEMİR VAKFI VE BİREYSEL EMEKLİLİK SUNUMU 04.02.2015 ERDEMİR VAKFI EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FAB. T.A.Ş. TARAFINDAN ; 1966 YILINDA DERNEK OLARAK KURULMUŞ, 1968 YILINDA İSE O GÜNÜN PARASI İLE 300.000

Detaylı

Yeni BES in Getirdikleri

Yeni BES in Getirdikleri Yeni BES in Getirdikleri Doç.Dr. Adnan GERÇEK Uludağ Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü I. GİRİŞ Ülkemizde on yıldır uygulanan bireysel emeklilik sisteminin temel amacı; kamunun sosyal güvenlik sisteminin

Detaylı

Hazine Müsteşarlığından: 09/05/2008

Hazine Müsteşarlığından: 09/05/2008 Hazine Müsteşarlığından: 09/05/2008 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE YER ALAN BAZI HUSUSLARIN AÇIKLANMASINA İLİŞKİN SEKTÖR DUYURUSU (2008/23) Bu sektör duyurusu, 09.04.2008 tarih ve 26842

Detaylı

AXA SİGORTA A.Ş. VERGİ UYGULAMALARI

AXA SİGORTA A.Ş. VERGİ UYGULAMALARI AXA SİGORTA A.Ş. VERGİ UYGULAMALARI Mart 2008 tarihinde yürürlüğe giren Sigorta Sözleşmelerinde Bilgilendirmeye İlişkin Yönetmeliğinde sigorta yaptıran kişilerin sözleşme ve diğer aşamalarda bilgi eksikliklerinin

Detaylı

2014 Y l Menkul K ymet Kazançlar Vergi Rehberi

2014 Y l Menkul K ymet Kazançlar Vergi Rehberi 2014 Y l Menkul K ymet Kazançlar Vergi Rehberi Bu broşür, yat r mc lar m za yat r mlar ile ilgili olarak karş laşacaklar vergi uygulamalar ile ilgili ön bir bilgi vermek amac yla vergi dan şman m z Mehmet

Detaylı