Yatırmış olduğunuz katkı paylarının %25 i oranında devlet emeklilik hesabınıza devlet katkısı ödemesi yapmaktadır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yatırmış olduğunuz katkı paylarının %25 i oranında devlet emeklilik hesabınıza devlet katkısı ödemesi yapmaktadır."

Transkript

1 Mevcut şirketinizdeki emeklilik sözleşmenizin yürürlük tarihinden itibaren 2 yıl sonra başka bir emeklilik şirketine geçme, aktarımla geldiğiniz bir hesabınızı da 1 yıl sonra başka bir emeklilik şirketine geçirme hakkınız vardır Şirketinizin faaliyetleri Hazine Müsteşarlığı, fonların ve portföy yöneticilerinin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir. Şirketinizin bağımsız dış denetim yaptırması zorunlu olduğu gibi, fonların hesap ve işlemleri ayrıca bağımsız dış denetime tabidir. Şirketlerin günlük faaliyetleri ise Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından elektronik ortamda izlenir fonlarınızı internet hesabınızdan yılda 6 kez değiştirme imkanı Sistemde en az 10 yıl kalıp ve 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazanabilirsiniz. Yatırmış olduğunuz katkı paylarının %25 i oranında devlet emeklilik hesabınıza devlet katkısı ödemesi yapmaktadır. *Üst sınır yıllık asgari ücretin %25'i kadar olup, 2013 yılında geçerli olan aylık asgari brüt ücret dikkate alındığında, bu tutar yılda azami TL'dir Emekliliğe hak kazandığınızda birikimlerinizi toplu olarak alabileceğiniz gibi, yıllık gelir sigortası ürünü satın alarak emeklilik maaşı alabilirsiniz.

2 Devlet katkısı sistemi ile bireysel emekliliğe %25 avantaj ile başlamak. devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %25'i oranında ek katkı sağlıyor. 18 yaşını doldurmuş herkes Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılıp devlet katkısından yararlanabilir Bir yıl içinde ödenen toplam devlet katkısı, ilgili yıl için belirlenen toplam brüt asgari ücret tutarının %25'ini aşamaz. Örneğin, 2014 yılı için yıllık brüt asgari ücretin toplamı TL'dir yılı içinde hesabınıza ödenen toplam devlet katkısı azami 3.307,5 TL olacaktı Emeklilik hakkı kazanılması ve vefat veya maluliyet nedenleri ile ayrılma halinde ise %100'üne hak kazanılacaktır. 10. yılın sonunda %60'ına 6. yılın sonunda %35'ine 3. yılın sonunda %15' ine Devlet katkı payı ve getirilerine ilk 3 yıl boyunca hak kazanmak mümkün olmayacaktır. Devlet katkı payının ve varsa getirilerinin; HAKEDİŞ SÜRELERİ Katılımcıların Bireysel Emeklilik Sistemi'nden ayrılması durumunda stopaj toplam birikimden değil, sadece getiri üzerinden alınır. Katılımcının en az 10 yıl katkı payı yatırılmış olması ve 56 yaşında emekli olunması durumunda getiri üzerinden %5 stopaj uygulanacaktır. Sistemden 10 yıldan az süreyle katkı payı yatırarak ayrılınması durumunda getiri üzerinden %15, 10 yıl süreyle katkı payı yatırıp 56 yaşını beklemeden sistemden ayrılınması durumunda getiri üzerinden %10 stopaj uygulanacaktı DEVLET KATKISI SİSTEMİ VE BİREYSEL EMEKLİLİK. Katılımcıların 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren 3 yıl sistemde kalması durumunda, 2013 yılından önce geçirilen süreye bağlı olarak devlet katkısı hak kazanma esas süresine aşağıdaki tabloda belirtildiği şekilde süre eklemesi yapılacaktır. 1 Ocak 2013 ten Önce Sistemde Eklenecek Süre Geçirilen Süre 3 yıldan fazla 6 yıldan az ve 6 yıl 1 yıl 6 yıldan fazla 10 yıldan az ve 10 yıl 2 yıl 10 yıldan fazla 3 yıl Devlet katkısının hak kazanılan bölümüne ilişkin getirisi üzerinden; tabloda belirtilen oranlar kadar stopaj kesintisi yapılır.

3 Bireysel Emeklilik Sisteminde Ayrılma Durumu Hak Kazanılan Devlet Katkısı Getirisi Üzerinden Alınacak Stopaj Oranı 10 yıldan az süreyle katkı payı ödeyerek ayrılanlar 10 yıl süreyle katkı payı ödemekle birlikte emeklilik hakkı kazanmadan ayrılanlar Emeklilik, vefat, maluliyet nedeniyle ayrılanlar %15 %10 %5 Hakedilen devlet katkısı üzerinden alınacak stopaj oranlarıdır. Herhangi bir işte çalışmıyorum ve gelir vergisi mükellefi değilim, yine de Devlet Katkısı ndan faydalanabilir miyim? Evet... Devlet Katkısı, gelirinizden veya gelir elde edip etmediğinizden bağımsız bir teşviktir. Benzer şekilde gelir vergisi mükellefi olma şartı da aranmamaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi nde katılımcı sıfatı ile bireysel veya gruba bağlı bireysel sözleşmesi olan herkes Devlet Katkısı ndan faydalanabilecektir. Devlet Katkısı nın uzun dönemli tasarrufu teşvik etmek amacı ile kademeli olarak hak edileceği belirtiliyor. Bu kademeleri öğrenebilir miyim? Ayrılma Süresi / Devlet Katkısı Hak Ediş Oranı 3 yıldan az % 0 3 yıldan fazla, 6 yıldan az % 15 6 yıldan fazla, 10 yıldan az % yıldan fazla, ancak 56 yaşından önce % yıldan fazla ve 56 yaşından sonra % yıldır bireysel emeklilik sözleşmesi sahibiyim ve 2 yıl sonra 56 yaşında olacağım. Bu durumda bundan sonra yatıracağım katkı paylarına ilişkin yapılacak Devlet Katkısı na hemen hak kazanacak mıyım? Evet... İki yıl daha düzenli katkı payı yatırarak emeklilik hakkını kazanmanız halinde Devlet Katkısı uygulaması başladıktan sonra geçen süre dikkate alınmaksızın, Devlet Katkısı na %100 oranında hak kazanacaksınız. Bu doğrultuda emeklilik hakkı kazanımına az süre kalan katılımcıların sistemden çıkmaması gerekmektedir. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce sisteme girmiş olan katılımcıların devlet katkısına hak kazanmasına ilişkin süre hesabı nasıldır? Emeklilik hakkı elde ettiğinizde Devlet Katkısı nın tamamına hak kazanacaksınız. Sistemden erken çıkacak katılımcılar için Bireysel Emeklilik Sistemi nde tarihine kadar geçirdikleri zaman gözönüne alınarak kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl sistemde kalmak koşuluyla bir defaya mahsus olmak üzere aşağıdaki hakediş süreleri eklenecektir. Sistemde öncesinde;

4 3 yıldan fazla, 6 yıldan az bulunan katılımcılara 1 yıl, 6 yıldan fazla, 10 yıldan az bulunan katılımcılara 2 yıl, 10 yıldan fazla, bulunan katılımcılara 3 yıl süre eklenecektir. Birden fazla sözleşmem var. Tüm sözleşmelerim için Devlet Katkısı alabilir miyim? Devlet Katkısı TC kimlik numarası kapsamında, katılımcı bazında belli sınırlamalar dahilinde ödenmektedir. Birden fazla sözleşmeniz olması durumunda, toplamda Devlet Katkısı için tanımlanan azami tutarı aşmamak kaydı ile her sözleşmenize ilişkin yatırdığınız katkı payı nispetinde Devlet Katkısı alabilirsiniz. Unutmayınız ki her bir yakınınız adına açılan Bireysel Emeklilik hesabı için Devlet Katkısı ayrı hesaplanacak, üst limit her katılımcı için ayrı ayrı uygulanacaktır. Birden fazla şirkette sözleşmem var. Tüm sözleşmelerim için Devlet Katkısı alabilir miyim? Devlet Katkısı TC kimlik numarası kapsamında, katılımcı bazında belli sınırlamalar dahilinde ödenmektedir. Toplamda Devlet Katkısı için tanımlanan azami tutarı aşmamak kaydı ile her şirketteki sözleşmenize ilişkin yatırdığınız katkı payı nispetinde Devlet Katkısı alabilirsiniz. Hem kendi sözleşmem, hem de eşim adına açtığım sözleşme için katkı payı yatırıyorum. Her iki sözleşme için de Devlet Katkısı alabilecek miyim? Devlet Katkısı TC kimlik numarası kapsamında, katılımcı bazında belli sınırlamalar dahilinde ödenmektedir. Bu kapsamda hem eşiniz hem de siz Devlet Katkısı ndan ayrı ayrı faydalanırsınız. Üst limit de siz ve eşiniz için ayrı ayrı uygulanır. Geçmişte Bireysel Emeklilik hesabına yatırdığım katkı payları için Devlet Katkısı alabilecek miyim? Hayır Devlet Katkısı tarihi itibariyle çalışmaya başlayacak. Hali hazırda yatırmış olduğunuz katkı paylarını, gelir vergisi matrahınızdan indirmeniz suretiyle vergi teşviği sağlanmaktadır. Devlet Katkısı nın azami tutarı nedir? Devlet Katkısı için tanımlanan üst sınır aylık asgari brüt ücretin % 25 i kadar olup tarihleri arasında geçerli olan aylık asgari brüt ücret dikkate alındığında, bu tutar yılda azami TL dir. Maaşımın %10 undan fazla katkı payı yatırmam durumunda, maaşımın %10 unu aşan kısmı için de Devlet Katkısı alabilecek miyim? Evet Devlet Katkısı kişinin gelirinden veya kişinin gelir elde edip etmediğinden bağımsız bir teşviktir. Devlet Katkısı için tanımlanan üst sınır yıllık asgari brüt ücretin % 25 i kadardır. Eşimin sözleşmesine ayda 500 TL ve kendi sözleşmeme ayda 600 TL olmak üzere toplamda ayda TL katkı payı yatırıyorum. Ne kadar Devlet Katkısı kazanırım? Devlet Katkısı üst sınırı katılımcı bazında takip edilecek olup, eşiniz için yatırdığınız aylık 500 TL katkı payı için her ay % 25 oranında (125 TL) ve kendiniz için yatırdığınız aylık 600 TL katkı payı için her ay % 25 oranında (150 TL) Devlet Katkısı ödenecektir. Devlet Katkısı başladıktan sonra sözleşme alırsam, ilk 3 yıl içerisinde sistemden çıkabilecek miyim? Evet... İstediğiniz zaman sistemden çıkabilirsiniz. Bununla birlikte ilk üç yıl içinde ayrılmanız durumunda Devlet Katkısı na hak kazanamazsınız.

5 29 Mayıs 2012 tarihinden sonra sistemden ayrılan katılımcı sisteme tekrar dahil olmak isterse Devlet Katkısı nasıl uygulanacak? tarihi itibariyle Bireysel Emeklilik Sistemi nde olup kanun yürürlük tarihinden itibaren iki yıl içinde bir emeklilik sözleşmesini birikimlerini alarak sonlandıran katılımcılar, Bireysel Emeklilik Sistemi ne tekrar dahil olmaları halinde tarihine kadar Devlet Katkısı ndan yararlanamayacaktır. Birikimli hayat poliçemi Bireysel Emeklilik Sistemi ne aktardım. Hayat sigortasında ve Bireysel Emeklilik te geçirdiğim süre toplam 10 yıl. Bu durumda, bundan sonra yatıracağım katkı paylarına ilişkin yapılacak Devlet Katkıları na hemen hak kazanacak mıyım? Emeklilik hakkı elde ettiğinizde Devlet Katkısı nın tamamına hak kazanacaksınız. Sistemden erken çıkacak katılımcılar için Bireysel Emeklilik Sistemi nde tarihine kadar geçirdikleri zaman gözönüne alınarak kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl sistemde kalmak koşuluyla bir defaya mahsus olmak üzere aşağıdaki hakediş süreleri eklenecektir. Sistemde öncesinde; 3 yıldan fazla, 6 yıldan az bulunan katılımcılara 1 yıl, 6 yıldan fazla, 10 yıldan az bulunan katılımcılara 2 yıl, 10 yıldan fazla, bulunan katılımcılara 3 yıl süre eklenecektir. Hali hazırda hayat ve sağlık sigortaları için ödemiş olduğum primleri aylık gelirimin % 5 i ve aylık asgari brüt ücret ile sınırlı olmak kaydı ile gelir vergisi matrahımdan indirebiliyorum. Devlet Katkısı sonrasında bu uygulama devam edecek mi? Kanunda bu sınırın % 15 e çıkarılması öngörülmüştür. Bu konuya şu şekilde yer verilmiştir: Türkiye'de bulunan bir emeklilik veya sigorta şirketi nezdinde akdedilmiş olması şartıyla; ücretinin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait birikimli hayat sigortası poliçeleri için hizmet erbabı tarafından ödenen primlerin %50 si ile ölüm, kaza, sağlık, hastalık, sakatlık, işsizlik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta poliçeleri için hizmet erbabı tarafından ödenen primler (indirim konusu yapılacak primler toplamı) ödendiği ayda elde edilen ücretin %15 ini ve asgari brüt ücretin yıllık tutarını aşamaz. Yeni yasa sonrasında ayrılmak istediğimde hali hazırda hesabımda var olan birikimlerin tamamından mı yoksa sadece getirisi üzerinden mi stopaj ödeyeceğim? tarihinden itibaren sistemden ayrılan katılımcıların sadece birikimlerinin getirisi stopaja dahil olmakta, ana paradan kesinti yapılmamaktadır. Buna göre stopaj oranları 10 yıldan önce sistemden ayrılanlar için %15, sistemde 10 yılını tamamlayıp emeklilik hakkı kazanmadan ayrılanlar için %10, emeklilik hakkı kazananlarla sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlar için %5 tir. Mevcut sistemde % 35 vergi avantajım vardı. Yeni dönem buna rağmen benim için avantajlı mı? Bu konuda genel geçer bir cevap vermek doğru olmayabilir. Mevcut sistemde kişi, kendi ve eşi adına yatırdığı bireysel emeklilik katkı paylarını gelirinin % 10 u, hayat sigortası ve sağlık sigortası primlerini gelirinin % 5 i ile sınırlı olmak suretiyle gelir vergisi matrahından indirilebilirken, yeni dönemde % 25 lik Devlet Katkısı sadece Bireysel Emeklilik Sistemi ne ve katılımcıya özel tanımlanmıştır. Buna ek olarak, çalışanların yatırdığı şahıs sigorta primleri için tanımlanan vergi avantajı sınırı % 5 ten % 15 e çıkarılmakta ve işverenlerin çalışanları adına yatıracakları Bireysel Emeklilik Sistemi katkı payları için sınır, çalışanın gelirinin % 15 ine kadar yükseltilmektedir. Bu çerçevede kendiniz ve eşiniz adına Bireysel Emeklilik katkı payı ve diğer şahıs sigorta poliçeleri için prim yatırıyor olmanız ve/veya işvereninizin sizin adınıza katkı payı yatırıyor olması durumunda, yeni sistem daha avantajlı olabilmektedir. Mevcutta sadece kendi adınıza katkı payı yatırıyor ve başka hiçbir hayat ve sağlık sigortası primi yatırmıyor, işveren katkısı almıyor, %25 üzeri bir dilimden vergi ödüyorsanız yeni dönem daha avantajlı olmayabilir. Ayrıca mevcut sistemde vergi avantajına konu edilebilecek üst sınırın (gelirinizin % 10 u ve asgari brüt ücret tutarı) üzerinde yapacağınız ödemeler vergi avantajına konu olmasa dahi çıkış anında stopaja konu olmaktayken, yeni dönemde Devlet Katkısı ndan faydalanabileceğiniz tutarın üzerinde yapacağınız tasarrufların sadece gelirleri stopaja tabi olacaktır.

6 Mevcut sistemde vergi avantajından faydalanmak için her ay tahsilat makbuzunu bordro departmanına iletmek zorunda kalıyorum. Devlet Katkısı nı almak üzere benzer bir işlem yapmak zorunda kalacak mıyım? Hayır Devlet Katkısı geliriniz ile ilgili bir teşvik olmayıp emeklilik şirketiniz sözleşmenize yaptığınız ödemeye ilişkin kazanacağınız Devlet Katkısı nı ilgili kamu kurumu ile temasa geçip hesabınıza yansıtacaktır. Devlet Katkısı nı istediğim gibi yatırıma yönlendirebilir miyim? Devlet Katkısı, katkı payı ödemelerinden ayrı olarak takip edilir ve Hazine Müsteşarlığı nca belirlenen yatırım araçlarında yatırıma yönlendirilir. Çalışan olarak hem işveren katkılı plan hem de bireysel plana sahibim. Devlet Katkısı ndan nasıl yararlanacağım? Sadece kendi adınıza ödediğiniz plan için Devlet Katkısı ndan yararlanırsınız. İşvereniniz ise mevcut uygulamada olduğu gibi sizin adınıza ödemiş olduğu katkı paylarını direkt gider kaydedip kurumlar vergisi matrahından indirecektir. Üzerinde haciz olan sözleşmeler için farklı bir uygulama olacak mı? Bu sözleşmelere Devlet Katkısı yatırılacak mı? Kişi hacizli sözleşmeye ödeme yapmaya devam ettiği sürece Devlet Katkısı da ödenecektir. Zira haciz her zaman kaldırılabilir veya süresi içerisinde nakde çevirme söz konusu olmaz ise kendiliğinden kalkabilir. Bu durumda geriye dönük hak kaybına neden olmamak adına farklı bir uygulama yapılması mümkün değildir. Haciz durumunda Devlet Katkıları na el konulabilecek mi, nafaka ile ilgili istisna genişletilebilir mi? Devlet Katkısı ve getirileri haczedilemez, rehnedilemez, iflas masasına dahil edilemez

DEVLET KATKISI REHBERİ BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKISI

DEVLET KATKISI REHBERİ BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKISI DEVLET KATKISI REHBERİ BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKISI DEVLET KATKISI REHBERİ BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKISI 1. Devlet katkısı nedir? Katılımcı tarafından ödenen katkı paylarının

Detaylı

AKTARIM İÇİN 25 NOLU VAKIF EMEKLİLİK FERDİ PLAN TEKLİF FORMU

AKTARIM İÇİN 25 NOLU VAKIF EMEKLİLİK FERDİ PLAN TEKLİF FORMU AKTARIM İÇİN 25 NOLU VAKIF EMEKLİLİK FERDİ PLAN TEKLİF FORMU GİRİŞ BİLGİ FORMU (Katılımcı) Sözleşme No AVANTAJLARIM KESİNTİLER DEVLET KATKISI Ödeyeceğim katkı paylarının %25 ine karşılık gelen tutarın,

Detaylı

%25 DEVLET KATKISI. 444 55 00 / anadoluhayat.com.tr

%25 DEVLET KATKISI. 444 55 00 / anadoluhayat.com.tr %25 DEVLET KATKISI 444 55 00 / anadoluhayat.com.tr BES Nedir? Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), aktif çalışma hayatınız süresince yaptığınız tasarrufların uzun vadeli yatırıma yönlendirilmesini sağlayan,

Detaylı

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BİLGİLENDİRME KILAVUZU

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BİLGİLENDİRME KILAVUZU BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BİLGİLENDİRME KILAVUZU Emeklilik sözleşmesi, şirket nezdinde bireysel emeklilik hesabı açılması, hesaba katkı payı ödenmesi, ödenen katkı paylarının tercih edilen fonlarda yatırıma

Detaylı

ERDEMİR VAKFI VE BİREYSEL EMEKLİLİK SUNUMU 04.02.2015

ERDEMİR VAKFI VE BİREYSEL EMEKLİLİK SUNUMU 04.02.2015 1966 ERDEMİR VAKFI VE BİREYSEL EMEKLİLİK SUNUMU 04.02.2015 ERDEMİR VAKFI EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FAB. T.A.Ş. TARAFINDAN ; 1966 YILINDA DERNEK OLARAK KURULMUŞ, 1968 YILINDA İSE O GÜNÜN PARASI İLE 300.000

Detaylı

Bireysel Emeklilik. Sistemi ve Tanıtım Kılavuzu. Bugünlerin birikimleri yarınların güvencesi... Aegon Yarını Değiştirir. 0023 ve 0025 No lu Plan

Bireysel Emeklilik. Sistemi ve Tanıtım Kılavuzu. Bugünlerin birikimleri yarınların güvencesi... Aegon Yarını Değiştirir. 0023 ve 0025 No lu Plan Aegon Yarını Değiştirir Güven, saygı, kalite ve şeffaflık ilkeleriyle yürüyen Aegon; Amerika, Avrupa ve Asya da faaliyet gösteren şirketleri ve 28 binden fazla çalışanı ile hayat sigortası, emeklilik ve

Detaylı

Hazine Müsteşarlığından: 09/05/2008

Hazine Müsteşarlığından: 09/05/2008 Hazine Müsteşarlığından: 09/05/2008 BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE YER ALAN BAZI HUSUSLARIN AÇIKLANMASINA İLİŞKİN SEKTÖR DUYURUSU (2008/23) Bu sektör duyurusu, 09.04.2008 tarih ve 26842

Detaylı

YENİ SÖZLEŞME İÇİN 18 NOLU VAKIF EMEKLİLİK GRUP PLAN TEKLİF FORMU

YENİ SÖZLEŞME İÇİN 18 NOLU VAKIF EMEKLİLİK GRUP PLAN TEKLİF FORMU 18 NOLU VAKIF EMEKLİLİK GRUP PLAN TEKLİF FORMU GİRİŞ BİLGİ FORMU (Katılımcı) Sözleşme No AVANTAJLARIM KESİNTİLER DEVLET KATKISI Ödeyeceğim katkı paylarının %25 ine karşılık gelen tutarın, yasal limitler

Detaylı

Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 265)

Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 265) Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 265) 5615 sayılı Kanunla 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununda yapılan değişiklikler sonucu vergi sistemimize giren gerçek ücretlerin vergilendirilmesinde asgarî geçim

Detaylı

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNİN DENETİM VE MUHASEBE YAPISI AUDITING OF INDIVIDUAL RETIREMENT SYSTEM AND ACCOUNTING STRUCTURE

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNİN DENETİM VE MUHASEBE YAPISI AUDITING OF INDIVIDUAL RETIREMENT SYSTEM AND ACCOUNTING STRUCTURE BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNİN DENETİM VE MUHASEBE YAPISI AUDITING OF INDIVIDUAL RETIREMENT SYSTEM AND ACCOUNTING STRUCTURE Okan YAMAN * Arş. Gör. Murat EMİR ** Öz Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) çalışma

Detaylı

GENEL OLARAK ÜCRET VE ÜCRETĐN TAHAKKUKU

GENEL OLARAK ÜCRET VE ÜCRETĐN TAHAKKUKU GENEL OLARAK ÜCRET VE ÜCRETĐN TAHAKKUKU 1. GENEL OLARAK ÜCRET KAVRAMI Abdullah KAHRAMAN * Ücret, emeğin üretime katkısı karşılığında ödenen bedeldir. Bu kısa tanımdaki emek fiziki (bedeni) emek olabileceği

Detaylı

TMS 19 ÇALIŞANLARA SAĞLANAN FAYDALAR. GÜNCELLEMELER ve YÜRÜRLÜK TARİHLERİ

TMS 19 ÇALIŞANLARA SAĞLANAN FAYDALAR. GÜNCELLEMELER ve YÜRÜRLÜK TARİHLERİ TMS 19 ÇALIŞANLARA SAĞLANAN FAYDALAR GÜNCELLEMELER ve YÜRÜRLÜK TARİHLERİ TMS 19 Çalışanlara Sağlanan Faydalar Standardı 31/12/2005 tarihinden sonra başlayan hesap dönemleri için uygulanmak üzere ilk olarak

Detaylı

TÜRKĐYE DE ALTINCI YILINDA BĐREYSEL EMEKLĐLĐK SĐSTEMĐ VE UYGULAMA SONUÇLARI

TÜRKĐYE DE ALTINCI YILINDA BĐREYSEL EMEKLĐLĐK SĐSTEMĐ VE UYGULAMA SONUÇLARI TÜRKĐYE DE ALTINCI YILINDA BĐREYSEL EMEKLĐLĐK SĐSTEMĐ VE UYGULAMA SONUÇLARI Yrd.Doç.Dr.Türker TOPALHAN Gazi Üniversitesi Đ.Đ.B.F. ÖZET Sosyal Güvenlik sistemimizde kamu emeklilik sistemini tamamlaması

Detaylı

BİREYSEL EMEKLİLİK TASARRUF VE YATIRIM SİSTEMİ KANUNU

BİREYSEL EMEKLİLİK TASARRUF VE YATIRIM SİSTEMİ KANUNU 7875 BİREYSEL EMEKLİLİK TASARRUF VE YATIRIM SİSTEMİ KANUNU Kanun Numarası : 4632 Kabul Tarihi : 28/3/2001 Yayımlandığı R. Gazete : Tarih : 7/4/2001 Sayı : 24366 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5, Cilt :

Detaylı

MUHTASAR BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ

MUHTASAR BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ MUHTASAR BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ İÇİNDEKİLER MUHTASAR BEYANNAMESİ NEDİR MUHTASAR BEYANNAMESİNİ KİM VERECEKTİR MUHTASAR BEYANNAMENİN VERİLECEĞİ VERGİ DAİRESİ MUHTASAR BEYANNAMENİN BEYAN ŞEKLİ VE VERİLME

Detaylı

KREDİ BORCUM GÜVENDE HAYAT SİGORTASI BİLGİLENDİRME FORMU

KREDİ BORCUM GÜVENDE HAYAT SİGORTASI BİLGİLENDİRME FORMU KREDİ BORCUM GÜVENDE HAYAT SİGORTASI BİLGİLENDİRME FORMU En az iki nüsha olarak düzenlenen bu form, sigorta sözleşmesine taraf olmak isteyen ve sigortadan menfaat sağlayacak diğer kişilere, yapılacak sigorta

Detaylı

TMS 19 ÇALIŞANLARA SAĞLANAN FAYDALAR. GÜNCELLEMELER ve YÜRÜRLÜK TARİHLERİ

TMS 19 ÇALIŞANLARA SAĞLANAN FAYDALAR. GÜNCELLEMELER ve YÜRÜRLÜK TARİHLERİ TMS 19 ÇALIŞANLARA SAĞLANAN FAYDALAR GÜNCELLEMELER ve YÜRÜRLÜK TARİHLERİ TMS 19 Çalışanlara Sağlanan Faydalar Standardı 31/12/2005 tarihinden sonra başlayan hesap dönemleri için uygulanmak üzere ilk olarak

Detaylı

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası MADDE GEREKÇELERİ

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası MADDE GEREKÇELERİ MADDE GEREKÇELERİ Madde 1- Bu maddede Kanunun amacı belirtilmiştir. Madde 2- Bu Kanunun uygulanması bakımından kapsama alınan kişi, işveren, sağlık hizmet sunucusu ve diğer gerçek ve tüzel kişilerin belirlenmesi

Detaylı

KİRA GELİRİ ELDE EDENLER İÇİN BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ

KİRA GELİRİ ELDE EDENLER İÇİN BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ KİRA GELİRİ ELDE EDENLER İÇİN BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ 2015 www.gib.gov.tr ÜCRETSİZDİR KİRA GELİRİ ELDE EDENLER İÇİN BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ 2015 ÜCRETSİZDİR Bu rehbere elektronik ortamda www.gib.gov.tr

Detaylı

4 Gelir Vergisinin Tarhı Amaçlarımız:

4 Gelir Vergisinin Tarhı Amaçlarımız: 4 Gelir Vergisinin Tarhı Amaçlarımız: 1. Gelir vergisinde tarhın nasıl yapıldığını ve beyanname çeşitlerini açıklayabilmek 2. Yıllık beyanname verilmeyen halleri ve verilmesi zorunlu halleri sıralayabilmek

Detaylı

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Prim Tahsilat Daire Başkanlığı SAYI : B.13.2.SSK.5.01.08.00/73-031-540094 1/8/2008 KONU : 18-29 yaş aralığında olan erkek ve 18

Detaylı

KREDİ BORCUM GÜVENDE HAYAT SİGORTASI BİLGİLENDİRME FORMU

KREDİ BORCUM GÜVENDE HAYAT SİGORTASI BİLGİLENDİRME FORMU KREDİ BORCUM GÜVENDE HAYAT SİGORTASI BİLGİLENDİRME FORMU En az iki nüsha olarak düzenlenen bu form, sigorta sözleşmesine taraf olmak isteyen ve sigortadan menfaat sağlayacak diğer kişilere, yapılacak sigorta

Detaylı

Koç Holding Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı Grup Özel Sağlık Sigortası Kullanım Kılavuzu 2013

Koç Holding Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı Grup Özel Sağlık Sigortası Kullanım Kılavuzu 2013 Koç Holding Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı Grup Özel Sağlık Sigortası Kullanım Kılavuzu 2013 Sayın Sigortalımız, Koç Holding Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı'nın siz değerli üyelerine Şirketimiz işbirliğinde

Detaylı

GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASINA İLİŞKİN SORU VE CEVAPLAR

GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASINA İLİŞKİN SORU VE CEVAPLAR GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASINA İLİŞKİN SORU VE CEVAPLAR 1-1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası uygulamasındaki değişiklikler nelerdir? Genel sağlık sigortasından yararlanılmasında

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GRUPLARA YÖNELİK ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU İÇTÜZÜĞÜ

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GRUPLARA YÖNELİK ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU İÇTÜZÜĞÜ GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GRUPLARA YÖNELİK ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1- FONUN KURULUŞ AMACI Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş. tarafından 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve

Detaylı

İHTİYAÇ KREDİSİ SÖZLEŞMESİ

İHTİYAÇ KREDİSİ SÖZLEŞMESİ İHTİYAÇ KREDİSİ SÖZLEŞMESİ Müşteri No :... Adı ve Soyadı :... MADDE 1 - AMAÇ Bu sözleşmenin amacı, Türkiye Halk Bankası A.Ş. (bundan sonra Banka olarak anılacaktır.) tarafından bireysel kredi müşterisine

Detaylı

ÜCRET KAZANÇLARI VERGĠ REHBERĠ

ÜCRET KAZANÇLARI VERGĠ REHBERĠ ÜCRET KAZANÇLARI VERGĠ REHBERĠ 2014 Bu rehber sadece pdf formatında hazırlanmıştır. 1 Ayrıntılı bilgi için Vergi İletişim Merkezinin (VİMER) 444 0 189 numaralı telefon hattına baģvurabilirsiniz. www.gib.gov.tr

Detaylı

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANINDA ÖZELLİKLİ DURUMLAR. Nevzat PAMUKÇU SMMM

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANINDA ÖZELLİKLİ DURUMLAR. Nevzat PAMUKÇU SMMM Nevzat PAMUKÇU SMMM Çizgi Bağımsız Denetim ve SMMM Ltd. Şti. 1 0. Sunum Planı : 1. Giriş, 2. Ticari kazançlar 3. Ücretler 4. Gayrimenkul sermaye iratları 5. Menkul sermaye iratları 6. Diğer kazanç ve iratlar

Detaylı

6111 Sayılı (Torba) Kanun ile Çalışma Mevzuatında Getirilen Değişiklikler -2-

6111 Sayılı (Torba) Kanun ile Çalışma Mevzuatında Getirilen Değişiklikler -2- 6111 Sayılı (Torba) Kanun ile Çalışma Mevzuatında Getirilen Değişiklikler -2- Cumhur Sinan ÖZDEMİR Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Baş İş Müfettişi Uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan ve Torba

Detaylı

DERNEK, VAKIF, SANDIK VE DİĞER KURULUŞLAR İÇİN HAZIRLANACAK AKTÜERYA RAPORUNA VE AKTÜERYAL HESAPLAMALARDA KULLANILACAK VARSAYIMLARA İLİŞKİN REHBER

DERNEK, VAKIF, SANDIK VE DİĞER KURULUŞLAR İÇİN HAZIRLANACAK AKTÜERYA RAPORUNA VE AKTÜERYAL HESAPLAMALARDA KULLANILACAK VARSAYIMLARA İLİŞKİN REHBER DERNEK, VAKIF, SANDIK VE DİĞER KURULUŞLAR İÇİN HAZIRLANACAK AKTÜERYA RAPORUNA VE AKTÜERYAL HESAPLAMALARDA KULLANILACAK VARSAYIMLARA İLİŞKİN REHBER 1. AMAÇ ve KAPSAM Bu rehberin amacı, üye, çalışan veya

Detaylı