Domainler ve kullanıcıların yonetimi, Management(yonetim), Global Settings (geniş çaplı ayarlar) ve Policies (kurallar) kısımlardan oluşur.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Domainler ve kullanıcıların yonetimi, Management(yonetim), Global Settings (geniş çaplı ayarlar) ve Policies (kurallar) kısımlardan oluşur."

Transkript

1 Domains & Accounts Domainler ve kullanıcıların yonetimi, Management(yonetim), Global Settings (geniş çaplı ayarlar) ve Policies (kurallar) kısımlardan oluşur. Yukardaki resimde gördüğünüz gibi IceWarp Server Administrator adımız ile alanımız (domain) içerisindeyiz. En sol tarafta bize farklı değişiklikler yapabileceğimiz uygulamalar geliyor. Domains and accounts altında Management uygulamanın içerisindeyiz.bu uygulamanın altında sol tarafta bizim domain adımızı önündeki artı işareti ile görüyoruz. Artı işaretin üzerinde tıkladıktan sonra alanımızın altındaki seçenekleri görebiliyoruz.

2 ve sağ tafarta bize görünmektedir.onun altında: Ilk domain adımız Name (Isim) kısmında domain isminizi değiştirebilirsiniz Description kısmında domain-iniz ile ilgili kısa tanıtım yazabilirsiniz Type kısmında domain türümüzü seçebiliriz bunlardan:

3 seçenek olarak size sunmaktadır. Standard-Standard domain olarak belirtiliyor. Kullanıcıların ayrı mail kutuları var. Gelenlikle bu domain tipi kullanılıyor. Domain alias - Başka bir domaine hemen gelen mailleri yonlendirilmesi için kullanılan bir domain tipidir. Domainin yonlendirilmesi için gelen kutusu gibi belirti yapılmış olması lazım. Göndermek bir tek local domainlerde yapılablir (aynı IceWarp serverde) Bu domain sizin bir çok domaininiz olduğunda, fakat bütün mesajlarınız bir noktada toplanmasına istiyorsanız. Örnek: aliani.com aliani.net aliani.org Ve siz bütün gelen mesajlarınız aliani.com -a gelmelerini istiyorsunuz. Yapmanız gereken:.com için standard domain oluşturmak ve.net ve.org için Domain Alias oluşturmaktır. Her ikisi de.net ve.org çalışma alanı olarak.net - i belirtmeleri gerekir. Standard MX kayıtlar her üç domainimiz için de ayarlanmaları gerekmektedir. Tüm gelen mesajlar.net ve.org-dan hemen.com-a yonlendirilecek. Bu domain tipi içinde accounts (kullanıcılar) gerektirmiyor. Eğer bir kullanıcı belirtilir ise, ozaman ona gelen mailler.com-a yonlendirilmez. Backup Domain - Bu domainin ana görevi gelen mesajları kabul etmek ve onları hemen başka server-a yonlendirmek. Eğer mesajların gidilecek server cevap vermiyor ise, ozaman gönderen server belkiyor ve mesajların gidilcek server tekrar online olunca ozaman mesajları yonlendiriyor. Bunlar üç şekilde yapılabiliyor: Backup Server- Bu alınan bir backup-tır, emin olmak için eğer server-iniz offline ise online olana kadar emin olmak için mesajların kaybolmayacağından. Örnek olarak: Sizin Main Server-iniz var ve Backup Domain-iniz başka bir server-de. Bütün serverlerinizin aynı domain adı (örnek-aliani.com) olması şarttır.

4 MX kayıtlarınız her ikisi için de belirtilmiştir, fakat Backup Domain Server-in önceliği daha düşüktür. Backup domain bütün gelen mesajları sizin ana makinanıza göndermeye ayarlanmıştır. Nedeni her ne olursa olsun, ana makinanız kapanmış ise herkez backup domaininize remote ile bağlanıp, normal olarak mesajlarına bakabilir. Yine ana makinanız açıldığı zaman bütün mesajlar normal olarak, geliş saatleri değişmeden tekrar geleceklerdir. Domain Gateway- Sizin gerçek server-iniz ve internet arasında size bir server sağlıyor.bu seçeneği şu şekilde kullanabilirsiniz: Diyelim ki sizin bir Backup Domain Server-iniz var ve o internete bağlı ve sizin ana makinanız iş yerinizde dir. Ozaman MX kayıtlar sadece Backup Domain server için gerelidir. Alanınız sadece ana makinanızın IP adresi içermesi lazım. Backup Domain sizin ana makinanıza mesaj göndermeye ayarlanmıştır. Ozaman bütün gelen mesajlar ilk önce Backup Domain Serverınızdan geçecekler. Backup Domain Server bütün anti virus ve anti spam işlemleri yaptıktan sonra, size sizin ana makinanıza sadece sizin istediğiniz mesajları gönderecektir. Migration Scenario - Backup Domain Server-ın üçüncü tamamlanması.-sizin Serverınızdan IceWarp Server-e kullanıcı taşımak için kullanılabilir. Sistemimizin Domain Gateway ve Backup Domain-imizi taşıyacağımız IceWarp ile aynı ayarları yapmamız gerekiyor. Backup Domainimiz-de yeni server-da taşıyacağımız kullanıcıları oluşturmamız gerekiyor. Belirtilmiş kullanıcıların mesajlarında eski server için yonlendirme yapılmayacak. Eğer kullanıcılardan birinde taşınma yapılmamış ise mesajları normal olarak eski server-e yonlendirilecek. Distributed Domain ve Backup domain arasındaki fark - alıcı serveden cevap almayınca verdikleri yanıttır. Backup Domain mesajları direk alıcaktır ve gidilecek server online olduktan sonra ona göndericektir. Distributed domain ise 4xx warning olarak hata verecektir ve size daha sonra tekrar deneyin söileyecektir. Distributed Domain- değişik noktalarda uzanan firmalar için olan bir domain-dir. Kullanıcılarınız aynıdır.yapılacak ayarlar: IceWarp Server-ınızı ayarlanmanız gerekir. Ayarları yaptığınız server-da Distributed Domain ayarları yaparken domain adınız aynı olması gerekir (örnek aliani.com). MX kayıtları her Distributed Domain-de ayarlanması gerekir ve mesaj alıcı server-den alınınca SMTP, VRFY ve ya RCPT alıcının yerini tespit etmek için kullanılacak (eğer kullanıcı yerel değil ise). Eğer kullanıcı bulunamıyor ise, mesaj Rejected olarak belirtilir ve 5xx Permanent Error gönderen server-a

5 haber olarak verilir. Eğer herhangi bir server distributed system-de bulunamamış ise, ozaman 4xx temporary error (geçici hata) gönderen sevrer-a haber olarak gider ve gönderen server geçici zaman sonra tekrar denemesi gerekir. Eğer kullanıcı bulunmuş ise, ozaman anti virus ve anti spam devreye giriyorlar ve mesaj Distributed Server-da gitmesi gereken kullanıcıya gider. ETRN/ATRN Queue- Bu domain tipi bütün mail mesajları başka mail serverden kullanılması için tutuyor. Diğer mesajları alacak serverde de ETRN/ATRN ayarları yapılmış olmaları gerekir. Bu domain tipi ISPs-ten kullanılacaktır. Bir kullanıcı oluşturulması gerekir ve o kullanıcı mail toplayan server-a izin vermesi gerekir server-ın login olması için ve mail bilgi toplamaya başlaması için. Bu kullanıcı account-un ETRN/ATRN ayarları yapılmış olması lazım user options kısmında. Eğer giriş şifre bu kullanıcıda oluşturulmuş ise, ozaman serverın ATRN olarak şifresini belirtmesi gerekir. Value - value seçeneği bütün standard domain-ler içindir. Multiple Values nokta ve virgül komutlar ile oluşturabilirler. Port numaraların ayarları ise iki nokta üst üste kullanılarak hostname-mizin sonunda yazılabilir port numarası. Örnek: Aliani.com:81; ETRN/ATRN-eğer bilgi toplayan server-ın static IP adresi var ise ozaman bu alanın IP adresi olması gerekir. Eğer IP adresi Dynamic ise, ozaman alanımız left blank (boş sayfa içerisinde genelde link vardır ve linki seçtikten sonra size başka bir sayfa açılır) olarak olması gerekir Domain Alias- gelen paketin gidilecek serverin domain adını taşıması gerekir.

6 Backup Domain- mesajın içerisinde gidileceği server-ın hostname-i (ismi) ve ya IP adresini içermesi gerekir. Eğer mesaj Left Blank olarak gelmiş ise, ozaman MX kayıtlar devreye girecektir. Distributed Domain Gelen paketin içerisinde diğer server-lerin IP adresleri olması gerekir, ve ya eğer MX DNS kayıtlar Distributed System içerisindeki bütün domainler için ayarlanmış ise. Verification- Sadece Distribution ve Backup Domain-lerde çalışabilir. Distribution Domain VRFY ve ya RCPT komutları aradığı kişinin bulunduğu server-e ulaşabilmesi için. VRFY komutun kullanılmasını öneriliyor. VRFY komutu desteklemeyen server-lerde RCPT komutu kullanılır. Default ve ya Distributed Domains seçtiğimizde VRFY kullanılacaktır. Biz type kısmını standard olarak belirttik. Value kısmında birşeyi yazmamaya tercih ettik. Yukarda anlattığımız value seçeneğin hostname+port numarası+ip adresi olarak doldurulabiliyor biz doldurmamaya tercih ettik. Verification kısmımız default olarak kaldı. Alttaki pencerenin içerisinde olarak mail adresimizi yazdıktan sonra neler yazabileceğimize de kontrol ettik. Kullanıcılarımız haricinde iki seçeneğimiz var. Birincisi diğeri ise

7 Unknown (bilinmeyen) mailler için seçeneklerimiz var biz reject (kabul etme) seçeneği yaptık.altındaki kısmında hangi maili redetmek istediğimiz de seçebiliriz. Sadece Forward to seçeneğimiz için altındaki kısmındaki sağ taraftaki browse gibi olan seçeneği seçersek önümüzde kime gönderilsin gelen ler bir seçenek yapabileceğimiz pencere çıkıyor.

8 Domain adımızın sol taraftaki artı işaretini seçtikten sonra, altında ilk çıkan Users (kullanıcılar) seçeneği artı çarpıya basarak seçtikten sonra oluşturduğumuz kullanıcılar görunmektedir. Bir kullanıcıyı seçip, bir değişiklik yapmak istediğimizde kullanıcının üzerinde bir kez tıkladığımızda bu pencere karşımıza geliyor

9 Kullanıcımızın ismi Murat. Ilginç olan şu ki IceWarp Server-de isim yazarken Alias kısmında dikkat etmemiz gerekir, çünkü orda yazdığımız ne olursa olsun, otomatik olarak kişinin mail adresine dönüşür. Size bir örnek vermek istiyorum daha önceki. Bunun için Alias (anlamı takma isim) kısmında kişinin mail adresindeki kullanılacak olan ismi yazmamız gerekir. Gördüğünüz gibi kişiye ayit olan bilgileri dolduroyoruz, şifresini yazıyoruz, mode kısmında Standard olarak seçim yaptık. Standard mode bir görevi yerine getiren bir mod-tur. Mail server kendini tanıtlamak için CRAM-MD5, MD5, DIGEST-MD5, PLAIN, LOGIN gibi özellikleri kullanır. NT Domain modu seçersek NT Domain Controller kullanıcıyı tanıtlamak için kullanılacaktır. Mail serverin SE_TCB_NAME özelliği olması gerekir. Kullanıcı ve makina default olarak kullanılacaklar. Gerekirse eğer Domain Controller ve kullanıcı belirtili olarak bir tekst kutuda sağ tarafta NT Controller;NT username formatın içerisinde tanıtılacaklardır. Active Directory modu AD server-ı tanıtıyor. kullanılacak adresin localhost AD server ve username. Eğer kullanıcınız ve ya localhost-unuz farklı ise siz bu formatta sağ taraftaki tekst kutusunda yazabilirsiniz Bu mod-de istediğiniz şifreyi kullanabilirsiniz. Comment kısmında kullanıcınız ile ilgili açıklama yapabilirsiniz.örnek:

10 Type kısmında istediğiniz protokollerinizi seçebilirsiniz Permissions kısmında kullanıcıya istediğiniz hakları verebilirsiniz. Tabi ki normal kullanıcı olduğu için Standard-ı seçtik. Sadece Domain Administrator hakka sahip olan kullanıcı için sağ taraftaki Rights (haklar) seçeneği mevcuttur. Rights-ı seçtikten sonra önümüzdeki pencereden istediklerimizi seçebiliriz

11 Advanced-ı seçtikten sonra önümüzdeki ekran sadece bunun hakları belirten pencere olduğunu belirtiyor-boş bir pencere sadece bu yazıları içeriyor Bütün bu ayarlarımızı yaptıktan sonra yukarda save tuşu seçiyoruz. Seçmeden başka bir yere odaklanırsak otomatik olarak karşımızda ayarları kaydatmek istermiyiz soran bir pencere çıkıyor. Account Templates oluşturmak Account template yeni eklediğimiz kullanıcıların yerini belirtmek için kullanılır.bunu iki şekilde yapabiliriz: 1. Domains & Accounts ->Global Settings ->Templates

12 İkinci yolu Management->Templates

13 Her ikisi için de Aşağadaki Add seçeneği seçtiğimizde yeni kullanıcı template oluşturabiliriz. Type kısmında sadece users değil, isterseniz

14 Users, groups, mailing lists, list servers, executables, remote accounts, static routes, notifications, catalog; Olan seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Burda size göstermek için Type kısmında Groups olarak bir template oluşturuyorum. Template altında verdiğim isim Muhasebe klasör, type kısmında Groups, Default (varsayılan) kısmını işaretledim.altında Alias kısmında Muhasebe yazdım bu şekilde Group ismimiz Muhasebe olucaktır,description kısmında isterseniz kısa tanıtım yazabilirsiniz-ben yazmamaya tercih ettim.public Folder altında Create a public shared folder olan seçeneği işaretledim (bu şekilde herkez için paylaşım yapabileceği bir klasör oluşturuyoruz). Oluşturduğumuz klasötun ismi Muhasebe, altında Default rights kısmında varsayılan kurallar oluşturabiliriz. Ben read,write olarak seçeneği yaptım (okuyabilecek ve yazabilecek). Kullanıcılara silebilecek hakkı vermemeye seçtim ki yanlışlıkla birşeyi silmesinler.altındaki Deliver mail to shared folder olan seçeneğimiz var fakat orda mailin kullanıcılara gitmediği bizi uyarıyor ben o seçeneği kullanmak istemiyorum.onun altında Greate groupware olan seçeneği seçmedim fakat siz seçmek isterseniz kullanıcılarınıza grup olarak kullanıcı yazmanız

15 gerekecek. Options kısmında Template-imizin verdiğimiz ismi çıkıyor ilk sırada name kısmında.type olarak Groups seçtiğimizi göruyoruz ve daha önce seçtiğimiz default seçeneği. Message altında iki seçeneğimiz var. Birinci olarak Only members can post new messages olan seçenek çok önemlidir, çünkü orda sadece kullanıcılarımız yeni mesaj gönderebilirler olarak belirtiliyor.password protection olan seçenek de çok onemli bir seçenek onun ile şifre koruma sağlıyoruz ve kullanıcılarımız şifreyi girdikten sonra paylaşım klasöre ulaşabilecekler.password protection olan seçeneği seçtikten sonra kullanıcıların bu klasöre girecekler şifreyi yazıyoruz. Aşağada Header/Footer kendisinden ayarlanmış ve

16 zaten birşeyi yapamıyoruz ona. Ve son adım... Yaptığımız ayarlar ve oluşturduğumuz kuralları aktiv hale getirmemiz kaldı. Bunu Rules kısmında Rules altında Active olan seçeneği seçtikten sonra oluşturduğumuz kurallar aktiv hale gelirler.

17 OK tuşumuzu seçtikten sonra karşımızda oluşturduğumuz Muhasebe klasör adını taşıyan yeni template-miz. Type kısmında Groups olduğunu görüyoruz. Default kısmında Yes olan işaretimizi gösteriyor.

18 Oluşturduğumuz template-imizi silmek,düzeltmek ve ya onun içinde kullanıcı oluşturmak istersek sağ tuşumuzu seçtikten sonra önümüzdeki ekran geliyor. Sadece sağ tuş ile değil aynı şekilde bir kez Muhasebe klasör olan klasörümüzün uzerinde tıkladığımızda altında Add, Edit ve Delete butonlar var. Istediğimiz seçeneği kullanabiliriz. Ilk önce Add seçeneği ile bir kullanıcı oluşturmak istiyorum. Add->User seçeneği seçtikten sonra, önümdeki pencere geliyor. Burda kullanıcı oluşturacağım template-in adını soruyor bana Muhasebe klasör olarak tam ismi yazdım. Type kısmında Users olan kullanıcıları adlandıran ismi seçtim. Alias kısmında Elif Demirkiran olan kullanıcımın ismini yazdım ve phone kısmından hariç

19 her yerde gördüğünüz gibi Elif Demirkiran isim istendiği her yerde kendinden yazılmış oldu. Password kısmı doldurulmuş şekilde önce verdiğimiz template-mizin passwordunu aldı. Phone kısmı ister kullanıcımızın telefon numarasını yazarsınız, ister yazmazsınız. Mode kısmında standart olarak seçim yaptık (istersek NT Domain, LDAP/Active Directory, veya Any password) olan seçeneği yapabiliriz. Comment kısmında istersek kısa tanıtım yazabiliriz kullanıcımızın hakkında. Account altında type kısmında seçebiliriz mailler ne şekilde olabilirler bunlardan: POP3,IMAP ve ya ikisi de birden ben ikisini de seçtim. Permissions kısmında ben standard olan izini seçtim. Istersek kullanıcıya Standard, administrator veya domain administrator izinlerden birisini verebiliriz. Mailbox kısmında ilk gördüğümüz Template altında Name kısmında template-imizin ismini Muhasebe klasör. Type kısmında Users olan ayarını yaptığımızı bize gösteriyor. Mailbox path olan seçeneği bizim kullanıcımızın mail kutusunun yolunu gösteriyor-gördüğünüz gibi yolumuz: olarak karşımıza geliyor. Ben onu seçtim, fakat Remote address olarak seçeneği seçebiliriz, burda uzaktan bağlanabilmek adresi yazmamız gerek. Null seçersek Hiç biri demek oluruz. Mail kısmında iki seçeneğimiz var. Bunlardan birincisi delete mails older than...days olan seçeneği seçersek, belirttiğimiz günlerden eski olan mailleri sil demek oluyoruz. Ikinci seçeneğimiz Forward mails older than (seçtiğimiz günlerden eski olan mailleri yonlendir demek oluyoruz). Ben bu seçeneği yaptım. 50 günden eski olan mailleri domain admin mail adresine yonlerdir demiş oldum. Aşağada To kısmında domain adminin mail adresini yazdım. Onun altında Copy incoming mail kısmını adrese kopyala gelen mailleri demiş oldum, copy outgoing s kısmında tekrar domain adminin mail

20 adresini yazarak dışarıya giden mailleri de domain admının mail kutusuna kopyala demiş oldum. Alternate kısmında kullanıcımın mail adresini yazınız Limits kısmında kullanıcımızın mail kutusunu kontrol edebiliriz. Mailbox size kısmında mail kutusunun boyutu nekadar olabileceği ayarlayabiliyoruz. Mailbox size kısmı işaretlersek sağ tarafta istediğimiz büyüklüğü verebiliriz. Unutmamalı ki eğer sıfır olarak bırakırsak ayarları mail kutusunun büyüklüğü sonsuza kadar olur ve kullanılabildiği kadar kullanım şekle gelecektir (yani limiti olmayacaktır.) Mailbox kısmını işaretledikten sonra... sağ tarafı açtıktan sonra ister MB,KB ve ya GB seçebilirsiniz. Altında olan Max sent message size seçeneği ile gönderilen maillerin en fazla nekadar buyuk olabileceklerini ayarlayabilirsiniz. Send out data limit per day olan seçeneği ile günlük en fazla nekadar bilgi gönderilebileceği kuralı oluşturabilirsiniz. Send out messages limit

21 günlük nekadar mail mesaj gönderilebileceği ayarını yapabilirsiniz. Ben onları gerek duymadığım ve sıkıntı yaşamamak için yapmadım. Expiration (kullanabilecek zaman limiti) altında State (durum) kısmında enable seçeneği seçersek altında Expires in inactive... olan seçenekten eğer seçtiğimiz kadar günün içerisinde mseajı açmaz ise kullanıcımız mesaj sona erir.bu benim verdiğim örneklerdir. Siz istediğiniz ayarınızı yapabilirsiniz. eğer bu ayarı yapacak iseniz, ayarı yaptıktan sonra olan seçeneği seçer iseniz, sağ taraftaki browse gibi olan pencereye tıkladıktan sonra, karşınızda bir kalendar çıkacaktır. burdan istediğiniz tarihi seçebilirsiniz. Eğer Notify before expiration olan seçeneği seçer iseniz (önerilir, bu şekilde size hatırlatır okunmayan mailleriniz sona ermeden) size sona ermeden okunmamış mailleriniz haber verecektir. Eğer delete account when expired olan seçeneği seçerseniz kullanıcıyı sona ermek için kalan süresini aşar ise sil demek oluyoruz.notification file kısmında < - bu browse-e benzeyen tuşu seçip uyarı mesajınızı yazabilirsiniz. Eğer daha önce hazırladığınız uyarı dosyası var ise, onu seçip, uyarı kullanabiliriz.

22 Veya notification file kısmında uyarınızın taşımak istediğiniz ismi yazıyorsunuz ve tuşunu seçtikten sonra, önünüzde bir notepad dosyası açılacaktır. Orda istediğiniz hatayı yazıp kaydedebilirsiniz ve sonra açabilir ve kullanabilirsiniz. File kısmından istediğiniz yere Options kısmında ilk izin verdiğimiz ve çalıştırdığımız hizmetleri görüyoruz

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI 1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI CLIENTLERDE BELLİ BİR SÜRE SONRA KİLİTLENİYOR. Çözüm: Tüm clientler de yapılması gereken ayarlar 1- Eset Nod32 Antivirus programını

Detaylı

http://alikoker.name.tr

http://alikoker.name.tr DNS, DOMAIN NAME SYSTEM (domain isim sistemi) DNS nedir? DNS,Domain Name System in kısaltılmış şeklidir. Türkçe karşılığı ise Alan İsimlendirme Sistemi olarak bilinir. DNS, 256 karaktere kadar büyüyebilen

Detaylı

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Yazar Mehmet PARLAKYİĞİT Blog www.parlakyigit.net E-Mail mehmetparlakyigit@gmail.com /mparlakyigit /mparlakyigit Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

http://alikoker.name.tr FTP

http://alikoker.name.tr FTP FTP FTP Nedir? FTP (File Transfer Protocol) Internete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına

Detaylı

Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi

Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi SQL Server 2008 R2 Express Edition Limitleri SQL Server 2008 R2 Express Edition Limitleri Desteklenen CPU sayısı 1 Desteklenen en fazla bellek

Detaylı

Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş

Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş Bölüm 2: Bilgisayar Kullanımı ve Dosya Yönetimi / İşletim Sistemi Hazırlayanlar: Levent Emmungil ve Orçun Madran Bu konuyu bitirdiğinizde; Bilgisayarı nasıl kullanacağınızı öğrenebilecek, Dosyaların nasıl

Detaylı

MaestroPanel Kurulum

MaestroPanel Kurulum Kurulum 18.05.2013 ping@maestropanel.com www.maestropanel.com Sistem Gereksinimleri İşletim Sistemleri Windows Server 2008 R2 Windows Server 2012 Centos 5, 6 (Henüz Yayınlanmadı) Donanım 266 Mhz tek çekirdekli

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu

LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu Sürüm 3.0.0.6 TEKNOTEL Copyright 2002-2005 TEKNOTEL. Tüm hakları saklıdır. 1 / 93 Bu ürün veya döküman telif hakları ile korunmaktadır

Detaylı

WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım )

WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım ) WEB E-POSTA AYARLARI Outlook 2003 Ayarı Outlook 2007 Ayarı Outlook 2010 Ayarı Gmail Ayarı Hotmail Ayarı Tüm Ayarlar İçin Gelen posta sunucusu (POP3) ve giden posta sunucusu (SMTP) ye bnposta.bingol.edu.tr

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A RENICA KAYIT CİHAZI KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A Modelleri için geçerlidir. İÇİNDEKİLER Çok Önemli Notlar Bölüm 1 Genel açıklama 1.1 Tanıtım 1.2 Aksesuarlar 1.3 Ana özellikler 1.4 Teknik parametreler

Detaylı

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak Google reklam veren firma veya şahıslardan aldığı reklamların bir bölümünü web sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek isteyen site sahipleriyle paylaşır. AdSense reklamları web sitesinden kolay

Detaylı

METATRADER Kullanım Kılavuzu

METATRADER Kullanım Kılavuzu METATRADER Kullanım Kılavuzu 1/99 İÇERİK Yeni Hesap Kaydı (Demo hesabına ilk giriş).4 Program Kurulumu.7 Mevcut Hesaba Giriş..11 MetaTrader Çalışma Alanı.14 Piyasa Gözlemi..16 Sembol Pencereleri 17 İzleme

Detaylı

Microsoft Small Basic. Programlamaya Giriş

Microsoft Small Basic. Programlamaya Giriş Microsoft Small Basic Programlamaya Giriş Bölüm 1 Giriş Small Basic ve Programlama Bilgisayar Programlaması, programlama dilleri kullanılarak, bilgisayar yazılımlarının oluşturulması süreci olarak tanımlanır.

Detaylı

İşletme Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

İşletme Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 İŞLETME MODÜLÜ 1 İşletme... 4 1.1 Parametreler...4 1.1.1 İşletme Parametreler...5 1.1.2 Kullanım Tarihleri...6 1.1.3 Asgari Kar Grupları...7 1.1.4 Grup Tanımlamaları...7 Önemli Not!... 8 1.1.5 Aktif

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

VISUAL BASIC. Not1: Ücretsiz olarak indirilip kurulabildiğinden, bundan sonraki anlatımlar Visual Basic Express Edition esas alınarak yapılacaktır.

VISUAL BASIC. Not1: Ücretsiz olarak indirilip kurulabildiğinden, bundan sonraki anlatımlar Visual Basic Express Edition esas alınarak yapılacaktır. VISUAL BASIC Visual Studio Ürünleri Microsoft firmasının ürünü olan Visual Studio, aşağıdaki paketlerden oluşmaktadır. İlk iki paket ücretlidir, üçüncü paket ilk iki pakete göre bazı kısıtlamalara sahiptir

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Sentinel Kurulum Kılavuzu

Sentinel Kurulum Kılavuzu Sentinel Kurulum Kılavuzu Smart Printing Solutions Eylül 2007 Tüm hakları saklıdır. Bu belgenin tamamı ve herhangi bir kısmı, Smart Printing Solutions (SPS) LTD nin önceden yazılı izni olmadan kısmen veya

Detaylı

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu ABAKUS 360 T-Panel T-CRM 2006, IPera İletişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi İçindekiler A- Programın Yapısı:... 4 1- Ana Bileşenler... 4 1.a BUKET

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1.

LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1. LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1. kutuya kurulum dosyasını yapacağımız programın ismini giriyoruz.

Detaylı

Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu

Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu AVRUPA KOMİSYONU Eğitim ve v Kültür Genell Müdürlüğü Eğitim ve v Mesleki Eğitim; Erasmus+ Koordinasyonu Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu Yararlanıcılaraa Yönelik Mobility Tool+ Rehberi Versiyon:

Detaylı

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu Bu kılavuz MF302 Kullanım ve Kurulumu ile cihaz tanımlamalarına yönelik doğru çalışma alışkanlıkları konusunda bilgiler vermektedir. Daha detaylı bilgiyi http://www.perkotek.com

Detaylı

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır.

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. AĞ TOPOLOJİLERİ Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. Fiziksel Topoloji : Ağın fiziksel olarak

Detaylı

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları Türkçe CCNA EĞİTİM Notları INTERNETWORKING TEMELLERI Network Nedir, Ne İşe Yarar? Birden fazla bilgisayarın çeşitli sebeplerden dolayı birbirlerine bağlandığı yapıya network (ağ) denir. Bir çok bilgisayarın

Detaylı

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ UYARILAR : Uygulama esnasında dikkat etmeniz gereken ama gözünüzden kaçabilecek / farkına varmayabileceğiniz bazı detayları öncelikle sıralamayı tercih ediyoruz. Bu uyarılar

Detaylı

BÖLÜM 8 INTERNET. 8.1. Giris. 8.1.1. Internet Nedir?

BÖLÜM 8 INTERNET. 8.1. Giris. 8.1.1. Internet Nedir? BÖLÜM 8 8.1. Giris INTERNET 8.1.1. Internet Nedir? Bilgisayar teknolojisi her alanda oldugu gibi egitim alaninda da büyük gelismelerin olusmasina etken olmustur. Özellikle Internet sayesinde egitimde hem

Detaylı