T. C. BOZOK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ FEN BİLGİSİ EĞİTİMİ ABD FİZİK LABORATUARI III DENEY FÖYÜ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T. C. BOZOK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ FEN BİLGİSİ EĞİTİMİ ABD FİZİK LABORATUARI III DENEY FÖYÜ"

Transkript

1 T. C. BOZOK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ FEN BİLGİSİ EĞİTİMİ ABD FİZİK LABORATUARI III DENEY FÖYÜ Yrd. Doç. Dr. Muharrem KIRAK 2017

2 Deney Listesi 1. Hafta - Deney 1: Gece ve Gündüz - Deney 2: Güneş ve Ay Tutulması - Deney 3: Ayın Evreleri 2. Hafta - Deney 4: Işık Yoğunluğu (Ters Kare Kuralı) - Deney 5: Düzlem Aynada Yansıma 3. Hafta - Deney 6: İç Bükey Aynalarda Şekillerin Yansıması - Deney 7: İç Bükey Aynada Görüntü Oluşturma Kuralı - Deney 8: İç Bükey Aynanın Büyütme Oranının Bulunması 4. Hafta - Deney 9: Dış Bükey Aynalarda Şekillerin Yansıması - Deney 10: Dış Bükey Aynalarda Görüntü Oluşumu 5. Hafta - Deney 11: Hava-cam Sınırında Kırılma - Deney 12: Camın Kırılma İndisinin Belirlenmesi 6. Hafta - Deney 13: Toplam Yansıma ve Kritik Açı - Deney 14: Prizmalarda Kırılma 7. Hafta - Deney 15: İç Bükey Merceklerde Görüntü - Deney 16: İç Bükey Lens ile Görüntü Elde Etmek 8. Hafta - Deney 17: Dış Bükey Mercek Görüntü Oluşturma Kuralı - Deney 18: Dış Bükey Merceğin Odak Uzaklığı 9. Hafta - Deney 19: Prizma ile Renk Dağılımı 10. Hafta - Deney 20: Miyopluk ve Düzeltilmesi - Deney 21: Hipermetrop Nedir? Nasıl Düzeltilir? 11. Hafta - Deney 22: İleri Yaşlarda Gözde Nasıl Uyum Bozuklukları Olur?

3 Deney 1: Gündüz ve Gece Dünyada gündüz ve gece nasıl meydana gelir? Dünya-Ay modelini kullanarak gündüz ve gece olayının nasıl meydana geldiğini araştırın. Destek tabanı 1 Delikli Diyafram, d = 20 mm 1 Dünya-Ay modeli 1 Destek çubuğu, paslanmaz çelik 18/8, l = 600 mm, d = 10 mm 2 Işık kutusu için gövdeli alt 1 Işık kutusu, halojen 12 V / 20 W 1 Optik tezgah düzeneği 1 Güç kaynağı, V DC / 6 V, 12 V AC 1 İki destek çubuğunu ve değişken destek tabanını kullanarak optik tezgâhı birleştirin ( ve 2). Işık kutusunun alt kısmına gövdeyi yerleştirin (Şekil 3 ve 4). Işık kutusunu optik tezgâhtan uzakta destek tabanının sol kısmına sıkıştırın (Şekil5). Objektifin önüne kapağı ve ışık kutusunun diğer ucunda yuvaya delikle diyaframı yerleştirin (Şekil 6). Dünya-Ay modelini ray üzerine ışık kaynağından yaklaşık 20 cm uzağa Ay modeli Dünya modelinin arkasında kalacak şekilde yerleştirin (Şekil 7). Güç kaynağını (12V AC) ışık kutusuna bağlayın ve anahtarı açın (Şekil 8).

4 Deney 2: Güneş ve Ay Tutulması Güneş ve Ay Tutulması Nedenlerini Dünya-Ay Modeli ile İncelemek Destek tabanı 1 Delikli Diyafram, d = 20 mm 1 Dünya-Ay modeli 1 Destek çubuğu, paslanmaz çelik 18/8, l = 600 mm, d = 10 mm 2 Işık kutusu için gövdeli alt 1 Işık kutusu, halojen 12 V / 20 W 1 Optik tezgah düzeneği 1 Güç kaynağı, 12 V DC / 6 V, 12 V AC 1 İki destek çubuğunu ve değişken destek tabanını kullanarak optik tezgâhı birleştirin ( ve 2). Işık kutusunun alt kısmına gövdeyi yerleştirin (Şekil 3 ve 4). Işık kutusunu optik tezgâhtan uzakta destek tabanının sol kısmına sıkıştırın (Şekil5). Objektifin önüne kapağı ve ışık kutusunun diğer ucunda yuvaya delikle diyaframı yerleştirin (Şekil 6). Dünya-Ay modelini ışık kutusunun 15 cm uzağında optik tezgaha yerleştirin (Şekil 7). Dünyanın ekseni size doğru eğimli olmalı ve Ay modeli sizinle Dünya modeli arasında bulunmalıdır (Şekil 8).Güç kaynağını (12V AC) ışık kutusu bağlayın ve anahtarı açın (Şekil 9). Ayı Dünya çevresinde saat yönünün tersine yavaşça çevirin(0).güneş (lamba), Dünya ve ay düz bir çizgide hizalandığı zaman gözlemlerinizi not edin. (1). Güneş, Ay ve Dünya (bu sırayla) yine düz bir çizgi konumuna gelene kadar Ayı yavaşça Dünyanın etrafında çevirin (2). Gözlemlerinizi not edin. Fig 5. Fig 6.

5 Deney3: Ayın Evreleri Ayın Evreleri Nasıl Oluşur? Dünya-Ay modeli kullanarak Dünyadan bakıldığında Ayın neden farklı şekillerde görüldüğünü incelemek. Destek tabanı 1 Delikli Diyafram, d = 20 mm 1 Dünya-Ay modeli 1 Destek çubuğu, paslanmaz çelik 18/8, l = 600 mm, d = 10 mm 2 Işık kutusu için gövdeli alt 1 Işık kutusu, halojen 12 V / 20 W 1 Optik tezgah düzeneği 1 Güç kaynağı, V DC / 6 V, 12 V AC 1 İki destek çubuğunu ve değişken destek tabanını kullanarak optik tezgâhı birleştirin ( ve 2). Işık kutusunun alt kısmına gövdeyi yerleştirin (Şekil 3 ve 4). Işık kutusunu optik tezgâhtan uzakta destek tabanının sol kısmına sıkıştırın (Şekil5). Objektifin önüne kapağı ve ışık kutusunun diğer ucunda yuvaya delikle diyaframı yerleştirin (Şekil 6). Dünya-Ay modelini ışık kutusunun 15 cm uzağında optik tezgâha yerleştirin (Şekil 7). Güç kaynağını (12V AC) ışık kutusu bağlayın ve anahtarı açın (Şekil 8).

6 Deney 4: Işık yoğunluğu (Ters kare kuralı) Aydınlatma ve ışık kaynağına olan mesafenin, aydınlanan bölgeye olan etkisi nedir? Aydınlanma E nin, ışık kaynağı ve aydınlanan bölge arasındaki mesafenin değişimi ile nasıl etkilendiğini görmek. Destek tabanı 1 Delikli Diyafram, d = 20 mm 1 150mmx150mm beyaz ekran Destek çubuğu, paslanmaz çelik 18/8, 2 l = 600 mm, d = 10 mm Işık kutusu için gövdeli alt 1 Işık kutusu, halojen 12 V / 20 W 1 Optik tezgâh düzeneği 1 Optik tezgâh için Metre ölçeği Güç kaynağı, V DC / 6 V, 12 V AC Grafik Kâğıdı, Ataç İki destek çubuğunu ve değişken destek tabanını kullanarak optik tezgâhı birleştirin ( ve 2). Işık kutusunun alt kısmına gövdeyi yerleştirin (Şekil 3 ve 4). Işık kutusunu optik tezgâhtan uzakta destek tabanının sol kısmına sıkıştırın (Şekil5). Objektifin önüne kapağı ve ışık kutusunun diğer ucunda yuvaya delikle diyaframı yerleştirin (Şekil 6). Ekranın üzerine milimetrik kağıt yerleştirin, 3 adet ataç kullanarak sabitleyin (Şekil 7). Hazırladığınız parçayı kızağın üzerine yerleştirin (Şekil 8). Güç kaynağını (12V AC) ışık kutusuna bağlayın ve anahtarı açın (Şekil 9). Ekranı yavaşça hareket ettirin ve bunu yaparken aydınlanan bölgeyi izlemeye devam edin (Şekil10).

7 Deney 5: Düzlem Aynada Yansıma Düzlem Aynada Gelen ve Yansıyan Işık Arasındaki İlişkiyi İncelemek Işık kutusu için gövdeli alt 1 Işık kutusu, halojen 12 V / 20 W 1 Tek Yarık Aparatı 1 Optik Disk 1 Güç kaynağı, 0 12 V DC / 6 V, 12 V AC 1 Beyaz A4 Kağıdı 1 Fig. 2 Işık kaynağını güç kaynağına (12V AC) bağlayın ve anahtarı açın (). Optik diski beyaz A4 kâğıdı üzerine yerleştirin ve optik diskin yatay çizgisini 0 0 derece olarak kâğıda işaretleyin. Diğer açıları deki gibi işaretleyin (). Düzlem aynayı optik diskin tam olarak dikey çizgisinin ortasına yerleştirin. Tek yarık aparatını ışık kaynağının lens ucuna yerleştirin ve ışık kaynağını ışık optik diskin merkezine gelecek şekilde ayarlayın (Şekil 3). Işık kaynağını tabloda verilen açı değerlerine göre yeniden ayarlayın ve yansıyan açı değerlerini (β) tabloya yazınız. Gelen Açı α Tablo Yansıyan Açı β Fig. 3 Değerlendirme Soruları Soru1 Fig. 1 Ölçmüş olduğunuz yansıma açısı β ile düzlem aynaya gelen açı α açısını karşılaştırınız. Bunu açıklayan bir ilke formül elde ediniz. Soru ile gelen ışık hangi açı ile yansımaktadır? Neden? Soru 3 Yansıma Kanunları nelerdir?

8 Deney 6: İç bükey ayna ile yansıtılan görüntü g > 2f, g = 2f, 2f > g > f ve g < f için iç bükey ayna ile oluşan görüntünün özelliklerini incelemek Destek tabanı L harfli nesne Çukur Ayna Destek çubuğu, paslanmaz çelik 18/8, l = 600 mm, d = 10 mm Beyaz Ekran Optik tezgah düzeneği Işık kutusu için gövdeli alt Işık kutusu, halojen 12 V / 20 W Optik tezgah için Metre ölçeği Güç kaynağı, V DC / 6 V, 12 V AC Cetvel Obje Uzaklığı g >2f g = 2f 2f >g> f g < f Görüntü Uzaklığı Tablo Görüntü Özelliği Görüntü Boyu Gerçek/Sanal Görüntü İç bükey aynayı ve ekranı de görüldüğü gibi yerleştirin. (Ayna raya hafif bir açı ile yerleştirilmelidir, böylece yansıyan ışık ekranda görülecektir.) Değerlendirme Soruları Soru1 Hangi şartlar altında iç bükey aynadan gerçek görüntü elde edilir? Soru 2 Hangi şartlar altında iç bükey aynadan sanal görüntü elde edilir? Soru 3 İç bükey aynalara günlük hayattan örnek veriniz. İç bükey aynanın L şeklindeki cama olan uzaklığını Tabloda verilen değerlere göre ayarlayınız. g objenin uzaklığıdır ve aynanın odak uzaklığı f = 100 mm dir. L harfi net bir şekilde görünene kadar ekranı hareket ettirin (Şekil 2). Sonuçları tabloya kaydedin. Görüntü özelliklerini tanımlamak için düz, ters, genişlemiş, küçülmüş veya aynı boyda, gerçek veya sanal ifadelerini kullanınız.

9 Deney 7: İç bükey aynada görüntü oluşturma kuralı belirleyin (g> 140 mm). Aynayı sağa doğru hareket ettirin ve iki obje uzaklığı için daha görüntü uzaklığını belirleyin (g > 200 mm) (Şekil 3). Sonuçları kaydederek Tabloyu doldurun. İç bükey aynada gerçek görüntü oluştuğunda, odak mesafesi, obje uzaklığı ve görüntü uzaklığı arasındaki ilişkiyi araştırmak. Destek tabanı L harfli nesne Çukur Ayna Destek çubuğu, paslanmaz çelik 18/8, l = 600 mm, d = 10 mm Beyaz Ekran Optik tezgâh düzeneği Işık kutusu için gövdeli alt Işık kutusu, halojen 12 V / 20 W Optik tezgâh için Metre ölçeği Güç kaynağı, V DC / 6 V, 12 V AC Cetvel İç bükey aynayı ve ekranı de görüldüğü gibi yerleştirin. (Ayna raya hafif bir açı ile yerleştirilmelidir, böylece yansıyan ışık ekranda görülecektir). Aynayı ışık kaynağından 20cm ileriye yerleştirin, g = 2f, f = 100 mm. Ekranı L şekli düzgün odaklanana kadar kaydırın (). Tablo Şekil 3 Değerlendirme Soruları Soru1 Eğer görüntü net değil ise kurulumu bir daha gözden geçirin. Cetvel kullanarak g=200 mm için ayna ile ekran arasındaki mesafeyi, b yi ölçün ve tabloya kaydedin. Aynayı sola doğru hareket ettirin ve iki obje uzaklığı için daha görüntü uzaklığını 1/g+ 1/b (her satırda) toplamlarının ortalamasını bulun ve1/f değeri ile karşılaştırın. Matematiksel olarak cevapları yazın. Ortalama: 1/g + 1/b = Soru 2 g = 100 mm olması durumunda ne olur? Soru 3 g < 100 mm olması durumunda ne olur?

10 Deney 8: İç bükey aynanın büyütme oranının bulunması B yi ölçün. Bu işlemi obje uzaklığını arttırarak beş farklı değer için tekrarlayınız ve tabloya kaydediniz. Obje uzaklığı g, görüntü uzaklığı b, obje büyüklüğü G ve görüntü uzaklığı B nin iç bükey aynada gerçek görüntüsü oluştuğundaki durumda aralarındaki bağlantıyı incelemek. Destek tabanı L harfli nesne Çukur Ayna Destek çubuğu, paslanmaz çelik 18/8, l = 600 mm, d = 10 mm Beyaz Ekran Optik tezgâh düzeneği Işık kutusu için gövdeli alt Işık kutusu, halojen 12 V / 20 W Optik tezgâh için Metre ölçeği Güç kaynağı, V DC / 6 V, 12 V AC Cetvel İç bükey aynayı ve ekranı de görüldüğü gibi yerleştirin. (Ayna raya hafif bir açı ile yerleştirilmelidir, böylece yansıyan ışık ekranda görülecektir). Tablo Değerlendirme Soruları Soru1 Aynayı g = 210 mm olacak şekilde yerleştirin. Ekranı ışık kaynağının önüne ve mümkün olduğu kadar yakın olacak şekilde koyun. L harfi son derece net olana kadar ekranı ve/veya aynayı kaydırın. Obje uzaklığı g yi, görüntü uzaklığı b yi ve obje büyüklüğü G yi ve görüntü büyüklüğü Büyütme oranı nedir? Soru 2 Çukur ayna için büyütme oranı ifadesini tanımlayınız

11 Deney 9: Dış bükey aynada yansıma Dış Bükey Aynada Işığın Yansımasını İncelemek, Odak Noktasını ve Odak Uzaklığını Deneysel Olarak Belirlemek. de gösterildiği gibi beyaz bir kâğıda bir optik eksen çiziniz ve eksen üzerinde bir S noktası işaretleyiniz. Tümsek aynayı tepe noktası S noktasına gelecek şekilde yerleştiriniz. Beş yarıklı aparatı ışık kaynağının lens ucuna yerleştirin ve ışık kaynağını aynadan 10cm uzağa yerleştiriniz. Işık kaynağını, yarıklardan çıkan orta ışının optik eksen ile aynı hizaya gelecek şekilde ayarlayınız. Eğer aynayı doğru ayarladıysanız ortadaki ışın kendi üzerinden yansıyacaktır, yansımıyorsa aynayı hafifçe döndürünüz (Şekil 3). Aynadan yansıyan ışınları farklı renkte bir kalem ile çiziniz ya da ışınlar üzerine çarpı işareti koyunuz. Yansıyan tüm ışınları çizdikten sonra ışınların uzantılarını birleştiriniz. Bu doğruların kesiştiği noktayı işaretleyiniz. Şekil 3 İşaretlediğiniz noktanın S noktasına olan uzaklığını ölçerek not ediniz. Dış bükey aynanın merkezini kâğıt üzerinde işaretleyin. f ayna =.cm. M ayna =.cm. Değerlendirme Soruları Soru1 Deneyde gözlemlerinizi kullanarak tümsek aynaya gelen ışınlar aynadan nasıl yansırlar? Soru 2 Hangi ışın optik eksende kendi üzerinden yansır? Soru 3 Dış bükey aynalara günlük hayattan örnek veriniz.

12 Deney 10: Dış bükey aynada görüntü oluşumu Dış Bükey Aynada Görüntü Oluşumunu ve Görüntü Özelliklerini İncelemek Deney 1 Şekil 3 de gösterilen taslağı beyaz kâğıda belirtilen uzunluklara dikkat ederek çiziniz. FS ve MF uzunlukları 7.2cm alınız. G noktasına, S noktasına 6 cm uzaklıkta, optik eksene dik 2 cm yüksekliğinde bir ok çiziniz. Okun tam ucundan optik eksene paralel oldukça ince bir kılavuz çizgisi çiziniz. Tek yarık aparatını ışık kaynağının lens ucuna takınız ve aynayı tepe noktası S noktasına gelecek şekilde kâğıt üzerine yerleştiriniz (). Aynanın konumunu optik eksen boyunca gelen ışığın kendi üzerinden yansıyacak şekilde kontrol ediniz (Şekil 3). Işık kaynağını, ışının kılavuz çizgisi üzerinden geçecek şekilde (okun ucundan) ayarlayınız (Şekil 4). Gelen ve yansıyan ışınları farklı renkte kalemlerle çiziniz ya da yansıyan ışınların üzerine çarpı işareti koyunuz. Işık kaynağını, okun ucundan ve S noktasından geçecek şekilde ayarlayın ve yansıyan ışınları yine farklı renkte bir kalemle çiziniz (Şekil 5). Aynadan yansıyan ışınların uzantılarını çiziniz ve gözlemlerinizi kaydediniz ve Tablo 1 i doldurunuz. Yükseklik Yön Aynaya Uzaklığı Tablo Cisim Şekil 4 Şekil 5 Görüntü Deney 2 Şekil 6 da gösterilen deney düzeneğini kurunuz. Aynadan yansıyan görüntüyü ekran üzerinde yakalamaya çalışın (Şekil 7). Ne gözlemliyorsunuz? Şimdi ekran doğrultusundan ayna doğru bakınız (Şekil 8). Ne gözlemliyorsunuz?

13 Deney 11: Hava-Cam Sınırında Kırılma Gelen ışının açısı α ve çıkan ışının açısını optik eksene göre karşılaştırınız. Kırılma açısı optik eksene göre β dır. 1. Dar bir ışık huzmesinin cam ve hava sınırındaki davranışını gözlemlemek. 2. Işık huzmesi havadan cama geçtiğinde kırılma açısını incelemek. Deney i 1. Hava-Cam Sınırında Dar Işınların Davranışı Optik diski masanın üzerine önünüze gelecek şekilde koyun, yarım daire şeklindeki bloğu şekilde size gösterildiği gibi yerleştiriniz (). (Not: Işık kutusundan gelen ışının, optik diskin ortasında bulunan bloğa gelmesine dikkat ediniz. Ayrıca ışık kutusu hareket ettirilirken blok kesinlikle yerinde oynatılmamalıdır.) Tek dar yarıklı kapağı ışık kutusuna takın ve ışık kutusunu optik diskin 1cm yakınına koyunuz. Işık kutusunu güç kaynağına bağlayınız (12 V AC) ve güç kaynağını açınız (). Işık kutusundan çıkan ışını optik eksen üzerine gelecek şekilde ayarlayınız (0 ) (Şekil 3). Eğer ışık kutusu ve yarım daire şeklindeki blok doğru pozisyonda ise ışık doğrudan diğer tarafa geçecektir. Işık kutusunu ışık yarım daire bloğa 40 açı yapacak şekilde ayarlayınız (Şekil 4). Işın hava cam sınırına geldiğinde nasıl davrandığını gözlemleyiniz. Cam gövdede ışın nasıl davranıyor gözlemleyiniz.

14 Deney 12: Camın kırılma indisinin belirlenmesi Kırılma indisinin bulunması. Deney i Kâğıda kesişim noktası merkez olacak şekilde 5 cm çapında bir daire çiziniz. Işın yolunun daire ile kesiştiği noktaları belirleyin ve eksene doğru dik olarak indirin a ve b olarak adlandırdığınız bu çizgileri ölçünüz ( Şekil 6) ve sonucu tabloya yazınız. de gösterildiği gibi beyaz kağıt üzerine tam olarak 90 derece açı olacak şekilde birbirini kesen çizgiler çiziniz (). Kesişim noktasına 15, 30, 45, 60 ve 75 olacak şekilde çizgiler çizin (). Bloğu düz tarafı ışık kutusuna bakacak şekilde kesişim noktasına ortası gelecek şekilde yerleştiriniz ve dar tek yarıklı kapağı ışık kutusuna takarak bloktan 10cm uzağa yerleştiriniz (). Işık kutusunu güç kaynağına bağlayın (12 V AC) ve açın (Şekil 3). Işık huzmesi optik eksene paralel olana kadar ışık kutusunu uzaklaştırınız. Bloğu gelen ışık içinden geçerek tekrar düz bir biçimde ilerleyene kadar oynatınız. (Şekil 4). Ayarladıktan sonra bloğun dış kısmını kalem ile çizerek belirleyiniz. Işık kutusunu 15 derece çizgisine kaydırınız (Şekil 5). Gelen ışının açısı α ve yansıyan ışının açısını β ölçerek not ediniz. Kırılan ışığın yolunu kalem ile kağıt üzerine kesik çizgiler kullanarak çiziniz. Diğer α açıları için aynı işlemi tekrarlayınız. Yansıyan ışınları farklı açılar için farklı renkte kalemler kullanarak belirtiniz. Güç kaynağını kapatınız ve ışık kaynağının bağlantısını kesiniz. Gelen ve kırılan ışınlara ait çizgileri birleştiriniz. Kırılma açısı β yı dikkatlice ölçünüz. Sonuçları not ediniz ve tabloda yerlerine yazınız

15 Deney 13: Toplam Yansıma ve Kritik Açı Camdan havaya 40 den büyük bir açı ile geçen dar ışık huzmesinin davranışını incelemek. Deney i Optik diski önünüze masa üzerine koyunuz, bloğu de gözüktüğü gibi yerleştiriniz. Tek yarıklı kapağı ışık kutusu önüne yerleştiriniz. Bloğun düz tarafı ışığın geldiği yönün tersine bakmalıdır (). Güç kaynağını ışık kutusuna bağlayın12 V A C ve açın (Şekil. 2). Işık kutusunu optik eksene paralel şekilde ayarlayınız, ışık camdan geçtikten sonra düz şekilde ilerlemelidir (Şekil 3). Işık kutusunu 35 derece olacak şekilde yerleştiriniz. Işığın camı geçtikten sonra izlediği yolu gözlemleyiniz ve verileri tabloya not ediniz. Kırılma açısı β yı ölçünüz ve değeri not ediniz. Şimdi ışık kutusunu 40 olacak şekilde ayarlayın (Şekil 4). Şimdi ışığın açısına bakarak değerleri ve gözlemlerinizi not ediniz. Kırılma açısı β yı ölçünüz ve değerini not ediniz. Açıyı arttıracak şekilde ışık kutusunu hareket ettiriniz ve gözlemlerinizi not ediniz. Gelen ışın açısı α yı, β = 90 olduğu zaman için ölçünüz. Sonuçları not ediniz. Gelen ışın açısı 50 olacak şekilde ışık kutusunu yerleştirin ve sonuçları not edin (Şekil 5). Yansıyan ışının açısını da ölçünüz ve güç kaynağını kapatınız.

16 Deney 14: Prizmalarda Kırılma Işığın prizmada nasıl kırıldığını görmek incelemek. Deney i 1. Işığın prizma tarafından kırılması Kâğıda birbirini dik olarak kesen iki düz çizgi çiziniz ve kesişim noktasını "M" olarak adlandırınız. M noktasından 30 lik bir açı yapacak şekilde bir çizgi çiziniz (). Tek yarıklı kapağı ışık kutusuna takınız ve kâğıt üzerine yerleştiriniz. İkizkenar yamuk şeklindeki bloğu kâğıt üzerine şekilde görüldüğü gibi yerleştiriniz (). Bloğun dış kısmını kalem ile çizerek işaretleyiniz (Şekil 3). Işık kutusunu güç kaynağına bağlayınız (12 V AC) ve güç kaynağını açınız (Şekil 4). Işık huzmesi 30 lik açı ile bloğa gelene kadar ışık kutusunu hareket ettiriniz (Şekil 5). Işığın bloğa geliş ve bloktan çıkış yolunu gözlemleyiniz. Işık yollarını kâğıt üzerinde çizerek gösteriniz. Kâğıdın kırılan ışının olduğu tarafını yukarı doğru kaldırınız ve gözlemlerinizi yazınız (Şekil 6). Güç kaynağını kapatınız. Çizgileri birleştirin, böylece gelen ışın, kırılan ışın ve prizmanın içinde aldığı yol görünür hale gelecektir.

17 Deney 15: Yakınsak Mercekte Görüntü Özellikleri boyda, gerçek veya sanal ifadelerini kullanınız. Aynı işlemleri tabloda belirtilen diğer durumlar için tekrarlayınız. g > 2f, g = 2f, 2f > g > f ve g < f için iç bükey yakınsak mercek ile oluşan görüntünün özelliklerini incelemek Destek tabanı L harfli nesne Mercek, f=+100mm Destek çubuğu, paslanmaz çelik 18/8, l = 600 mm, d = 10 mm Beyaz Ekran Optik tezgah düzeneği Işık kutusu için gövdeli alt Işık kutusu, halojen 12 V / 20 W Optik tezgah için Metre ölçeği Güç kaynağı, V DC / 6 V, 12 V AC Obje Uzaklığı g >2f g = 2f 2f >g> f g < f Tablo Görüntü Uzaklığı Görüntü Özelliği Görüntü Boyu Gerçek/Sanal Görüntü Yakınsak merceği (f=+100mm) ve ekranı de görüldüğü gibi yerleştirin. Yakınsak merceği ışık kaynağından g > 2f (g, cisim uzaklığı) olacak şekilde yerleştiriniz. Değerlendirme Soruları Soru1 Hangi koşullarda yakınsak mercekte gerçek görüntü elde edilir? Soru 2 Hangi koşullarda yakınsak mercekte her zaman sanal görüntü elde edilir? Soru 3 Ekranı görüntü net bir şekilde odaklanana kadar hareket ettiriniz. Görüntü uzaklığını ölçünüz () ve görüntünün özelliklerini tabloya kaydediniz. Görüntü özelliklerini tanımlamak için düz, ters, genişlemiş, küçülmüş veya aynı Cisim yakınsak merceğin odağına konulduğu zaman ne olur? Soru 4

18 Deney 16: Yakınsak Mercek İçin Görüntü Kanunları Tablo g (mm) b(mm) 1/g (mm -1 ) 1/b (mm -1 ) 1/g+1/b (mm -1 ) Yankınsak mercek ile oluşturulan gerçek görüntü için obje uzaklığı g, görüntü uzaklığı b ve odak uzaklığı f olmak üzere aralarındaki bağlantıyı incelemek. Yakınsak merceği (f=+100mm) görüntü mümkün olduğunca net olacak şekilde L objesinden yaklaşık 20 cm olacak şekilde de görüldüğü gibi yerleştiriniz. g=200mm için mercek ile ekran arasındaki uzaklığı, görüntü uzaklığı b, ölçünüz ve tabloya kaydediniz (). Merceği sol tarafa doğru hareket ettiriniz ve (150<g<200mm) için iki farklı g değeri belirleyerek görüntü uzaklığını tabloya kaydediniz. Merceği sağ tarafa doğru hareket ettiriniz ve (g>200mm) için iki farklı g değeri belirleyerek görüntü uzaklığını tabloya kaydediniz. Sonuçlarınızı virgülden sonra 4 basamak olarak kaydediniz. Değerlendirme Soruları Soru1 f=100mm için 1/g+1/b ile f arasındaki bağıntıyı formüle ediniz. Soru 2 Eğer g=100mm olursa ne olur? Soru 3 Eğer g<100mm olursa ne olur?

19 Deney 17: İç bükey merceklerde görüntü İçbükey lenste ışık ışınları ile oluşturulan görüntünün incelenmesi. de görüldüğü gibi bir kağıt hazırlayınız. Kağıt üzerine birbirini dik olarak kesen 2 adet çizgi çizin, dik olarak gelen çizgi kağıdın sağ tarafında 3 te 1 lik kısmında olmalı. Kesişim noktalasını M olarak adlandırın. M noktasının alt ve üst tarafına 3cm mesafede işaretler koyun. M noktasının 9.5cm sağına ve soluna işaretler koyun bunları F ve F' olarak işaretleyin. Optik eksen üzerinde M noktasına 14cm uzaklığa 2cm boyunda bir ok koyun ve bunu G olarak adlandırın. Aşağıda belirtilen çizgileri G noktasından başlayarak çizin. - bir adet optik eksene paralel çizgi - F noktasından geçecek bir çizgi - M noktasından geçecek bir çizgi Lensi düz kenarı dik çizgiye paralel olacak şekilde ve M noktasının altında ve üstünde bulunan noktaların arasına gelecek şekilde yerleştirin (). Işık kutusun tek yarıklı kapağı takın ve ışık kutusunu yerleştirin. Işık kutusunu güç kaynağına bağlayın ve çalıştırın. Işık ışını optik eksenin üzerinde gitmeli ve M noktasından geçmelidir (Şekil 3). Lensin dış tarafını kalem ile çizerek belirginleştirin (Şekil 4). Farklı pozisyonlar için ışığın gelirken izlediği yolu ve lensten sonra izlediği yolu işaretleyin. Gelen ve giden ışınların izledikleri yolları birleştirin. Görüntü Uzaklığı=. cm Şekil 3 Şekil 4 Bulduğunuz sonucu teorik değer ile karşılaştırınız. (f=-9.5cm) Değerlendirme Soruları Soru1 Üç ışını da renkli kalemler ile kesişene kadar uzatın. Kesişim noktası ile ilgili olarak ne gözlemlediniz? Soru 2 İçbükey lens ile şekil oluşturulabilir mi?

20 Deney 18: İçbükey mercek ile görüntü elde etmek Farklı obje uzaklıklarında, içbükey lens ile elde edilen görüntülerin özelliklerini gözlemlemek de görülen düzeneği iç bükey mercek kullanarak hazırlayınız. İçbükey lens kullanarak şekili elde etmeye çalışın. Bunu yapabilmek için lensi hareket ettirin. Değerlendirme Soruları Soru1 İçbükey lensler ile elde edilen görüntülerin özellikleri nelerdir? Soru 2 İçbükey lenslerde görüntü nerede elde edilir? Soru 3 İç bükey ve dış bükey lens arasındaki fark nedir? Ne gözlemlediniz? Gözlemlerinizi yazınız. Ekranı kaldırın ve ışığın geldiği taraftan lensin içinden ileriye doğru bakın (). Gözlemlerinizi yazınız. Farklı obje mesafeleri için bu prosedürü tekrarlayın.gözlemlerinizi tarif edin. Güç kaynağını kapatın.

21 Deney 19: Prizma ile renk dağılımı Beyaz ışığın prizmadan geçtikten sonraki renk dağılımını inceleyin Dik açılı prizmayı alın ve ucunu ışık demetinin geçtiği yola Şekil 5 de görüldüğü gibi yerleştirin. İkinci prizmadan sonra ışığa ne oluyor? Gözlemlerinizi not edin Aynı işlemi yukarıdan giden ışık içinde gerçekleştirin (Şekil 6). İkinci prizmadan sonra ışığa ne oluyor? Gözlemlerinizi not edin Dik açılı prizmayı kağıt üzerinden kaldırın. Tek yarıklı kapağı ışık kutusu üzerine takın. Yarıktan çıkan ışık Kılavuz çizgiye 1cm mesafede ve paralel olana kadar ışık kutusunu kaydırın. Gelen ışık yolunu, kırılan ışınların orta noktasını ve köşelerini kalem ile işaretleyin. Güç kaynağını kapatın ve ışık kutusunu kağıt üzerinden kaldırın. A4 kâğıdın soldan üçte birlik kısmın birbirini dik olarak kesen iki çizgi çizin, kesişimlerini M olarak adlandırın M noktasının 6cm üzerine bir işaret koyun. M noktasından 28 açı yapacak şekilde bir kılavuz çizgisi çizin. Kâğıdın sağ üst tarafını bir ekran oluşturmak için katlayın (). İkizkenar yamuk şeklindeki bloğu de görüldüğü gibi M noktası ve üst tarafına koyulan işaret arasına koyun. Prizmanın dış kısmını kalem ile çizerek belirginleştirin. Işık kutusunu önüne hiç bir kapak takmadan kılavuz çizgisine paralel olacak şekilde yerleştirin (). Işık kutusunu güç kaynağına bağlayın (12 V AC) ve açın. Işık kutusundan çıkan ışığın kâğıt üzerindeki kılavuz çizgisine paralel olmasını sağlayın (Şekil 3). Prizmadan çıkan ışık demetlerini gözlemleyin. Eğer düzgün görüntü alamıyorsanız ışık kutusunun pozisyonunu düzeltin. Eğer doğru pozisyonda yerleştirmişseniz ekran üzerinde renkleri görebileceksiniz. Renk spektrumunun en çok kırılmaya uğrayan kısımlarını da görebileceksiniz. Işık kutusunun yaklaşık yarısını kapatın, böylece sadece prizmanın eğimli kısmına ışık gelecektir. Hangi renkleri gördüğünüzü not edin. Şekil 3

22 Deney 20: Miyopluk ve düzeltilmesi Göz modelini kullanarak miyopluğun yakın ve uzaktaki nesneleri görmekte nasıl etki ettiğini incelemek de görüldüğü gibi bir kağıt hazırlayın. Kağıdın sağ köşesinden 10cm ve 18 cm uzağa dikey çizgiler çizin, yatay çizgiyi kesiştiği noktaları işaretleyin, bu noktaları P ve M olarak adlandırın. P noktasının alt ve üstünden 3cm mesafeye işaret koyun. M noktası merkez alınarak 3cm yarıçapında bir yarım daire çizin. Yarım dairenin optik ekseni kestiği noktayı S olarak adlandırın. Yarım dairenin içini tarayın (). Şekil 3 S noktasından yarıçapı 9.5cm olan bir yarım daire çizin (Şekil 3). Yarım dairenin optik ekseni kestiği noktayı F olarak adlandırın. Yay miyop göz modelinin retinasını temsil etmektedir. 3.5 cm mesafede kağıdı bir ekran oluşturmak için, yukarı doğru sağ kenarından katlayın. Yarım daire şeklindeki lensi taralı alan içine yerleştirin, lens gözdeki lens yerine kullanılmaktadır. Üç yarıklı kapağı ışık kutusuna şekilde görüldüğü gibi yerleştirin (Şekil 4). Şekil 4

23 Deney 21: Hipermetrop ve düzeltilmesi Göz modelini kullanarak hipermetropluğun yakın ve uzaktaki nesneleri görmekte nasıl etki ettiğini incelemek de görüldüğü gibi bir kâğıt hazırlayın. Kâğıdın sağ köşesinden 10cm ve 23 cm uzağa dikey çizgiler çizin, yatay çizgiyi kesiştiği noktaları işaretleyin, bu noktaları P ve M olarak adlandırın. P noktasının alt ve üstünden 3cm mesafeye işaret koyun. M noktası merkez alınarak 3cm yarıçapında bir yarım daire çizin. Yarım dairenin optik ekseni kestiği noktayı S olarak adlandırın. Yarım dairenin içini tarayın (). Şekil 3 S noktasından yarıçapı 4.5cm olan bir yarım daire çizin (Şekil 3). Yarım dairenin optik ekseni kestiği noktayı F olarak adlandırın. Yay hipermetrop göz modelinin retinasını temsil etmektedir. Üç yarıklı kapağı ışık kutusuna Şekil 4 te görüldüğü gibi yerleştirin. Şekil 4

24 Deney 22: İleri yaşlarda gözde nasıl uyum bozuklukları olur? şeklindeki lensi geçtikten sonra izledikleri yolu gözlemleyin. Gözlemlerinizi not edin İleri yaşlarda gözde ne gibi bozuklukların oluştuğunun ve nasıl düzeltileceğinin araştırılması Şekil de görüldüğü gibi bir kâğıt hazırlayın. Kâğıdın sağ köşesinden 10cm ve 21 cm uzağa dikey çizgiler çizin, yatay çizgiyi kesiştiği noktaları işaretleyin, bu noktaları P ve M olarak adlandırın. P noktasının alt ve üstünden 3cm mesafeye işaret koyun. M noktası merkez alınarak 3cm yarıçapında bir yarım daire çizin. Yarım dairenin optik ekseni kestiği noktayı S olarak adlandırın. Ardından M merkezli 4cm yarıçaplı bir daire daha çizin optik ekseni kestiği noktayı F olarak adlandırın (Şekil 2). Bu yay gözün retinasını temsil etmektedir. 2 Şekil 3 Dışbükey lensi küçük yayın içine Şekil 3 te gösterildiği gibi yerleştirin. Bu gözün lens kısmını temsil etmektedir. Üç yarıklı kapağı ışık kutusuna Şekil 3 te gösterildiği gibi yerleştirin. 1. Uzaktaki nesneleri görmek Işık kutusunu ortadaki ışın tam olarak optik eksen üzerinden geçecek ve lensten kırılmadan ilerleyecek şekilde ayarlayın (Şekil 4). Dış bükey lensin etrafını kalem ile çizerek belirginleştirin. Paralel ışınların yarım daire 4 Şekil

Öğrencinin Adı Soyadı : ETKİNLİK 1 : Düz Aynada Görüntü Konulu Karikatür

Öğrencinin Adı Soyadı : ETKİNLİK 1 : Düz Aynada Görüntü Konulu Karikatür EK C : Öğrenci Kılavuzu (Düz Ayna) Öğrencinin Adı Soyadı : Sınıf: ETKİNLİK 1 : Düz Aynada Görüntü Konulu Karikatür 1. Karikatürü dikkatlice inceleyiniz. a. Sağ tarafta yer alan adam: Aynadaki görüntüyü

Detaylı

FİZ209A OPTİK LABORATUVARI DENEY KILAVUZU

FİZ209A OPTİK LABORATUVARI DENEY KILAVUZU T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ ORTAÖĞRETİM FEN VE MATEMATİK ALANLARI EĞİTİMİ BÖLÜMÜ FİZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALI FİZ209A OPTİK LABORATUVARI DENEY KILAVUZU TÇ 2007 & ҰǓ 2012 Öğrencinin Adı

Detaylı

DENEY 2 SABİT İVME İLE DÜZGÜN DOĞRUSAL HAREKET VE DÜZLEMDE HAREKET

DENEY 2 SABİT İVME İLE DÜZGÜN DOĞRUSAL HAREKET VE DÜZLEMDE HAREKET DENEY 2 SABİT İVME İLE DÜZGÜN DOĞRUSAL HAREKET VE DÜZLEMDE HAREKET AMAÇ: Sabit ivme ile düzgün doğrusal hareket çalışılıp analiz edilecek ve eğik durumda bulunan hava masasındaki diskin hareketi incelenecek

Detaylı

DENEY 2 SABİT İVME İLE DÜZGÜN DOĞRUSAL HAREKET VE DÜZLEMDE HAREKET

DENEY 2 SABİT İVME İLE DÜZGÜN DOĞRUSAL HAREKET VE DÜZLEMDE HAREKET DENEY SABİT İVME İLE DÜZGÜN DOĞRUSAL HAREKET VE DÜZLEMDE HAREKET AMAÇ: Sabit ivme ile düzgün doğrusal hareket çalışılıp analiz edilecek ve eğik durumda bulunan hava masasındaki diskin hareketi incelenecek

Detaylı

Mercekler Testlerinin Çözümleri. Test 1 in Çözümleri

Mercekler Testlerinin Çözümleri. Test 1 in Çözümleri 6 Mercekler Testlerinin Çözümleri 1 Test 1 in Çözümleri cisim düzlem ayna görüntü g 1 1. çukur ayna perde M N P ayna mercek mercek sarı mavi g 1 Sarı ışık ışınları şekildeki yolu izler. Mavi ışık kaynağının

Detaylı

10. Sınıf. Soru Kitabı. Optik. Ünite. 5. Konu Mercekler. Test Çözümleri. Lazer Işınının Elde Edilmesi

10. Sınıf. Soru Kitabı. Optik. Ünite. 5. Konu Mercekler. Test Çözümleri. Lazer Işınının Elde Edilmesi 10. Sını Soru itabı 4. Ünite Optik 5. onu Mercekler Test Çözümleri azer Işınının Elde Edilmesi 4. Ünite Optik Test 1 in Çözümleri 1. çukur ayna sarı mavi perde ayna Sarı ışık ışınları şekildeki yolu izler.

Detaylı

Şekil 1 de verilen b ve g değerleri yardımı ile merceğin odak uzaklığı rahatlıkla hesaplanır.

Şekil 1 de verilen b ve g değerleri yardımı ile merceğin odak uzaklığı rahatlıkla hesaplanır. DENEY 1. LENS KANUNLARI VE OPTİK CİHAZLAR Amaç: Odak uzaklığı bilinmeyen iki dışbükey merceğin, cisim ve görüntüsünün uzaklığını kullanarak bulmak. - Dışbükey bir mercek ile içbükey ve dışbükey merceklerin

Detaylı

KÜRESEL AYNALAR ÇUKUR AYNA. Yansıtıcı yüzeyi, küre parçasının iç yüzeyi ise çukur ayna yada içbükey ayna ( konveks ayna ) denir.

KÜRESEL AYNALAR ÇUKUR AYNA. Yansıtıcı yüzeyi, küre parçasının iç yüzeyi ise çukur ayna yada içbükey ayna ( konveks ayna ) denir. KÜRESEL AYNALAR Yansıtıcı yüzeyi küre parçası olan aynalara denir. Küresel aynalar iki şekilde incelenir. Yansıtıcı yüzeyi, küre parçasının iç yüzeyi ise çukur ayna yada içbükey ayna ( konveks ayna ) denir.eğer

Detaylı

mercek ince kenarlı (yakınsak) mercekler kalın kenarlı (ıraksak) mercekle odak noktası odak uzaklığı

mercek ince kenarlı (yakınsak) mercekler kalın kenarlı (ıraksak) mercekle odak noktası odak uzaklığı MERCEKLER Mercekler mikroskoptan gözlüğe, kameralardan teleskoplara kadar pek çok optik araçta kullanılır. Mercekler genelde camdan ya da sert plastikten yapılan en az bir yüzü küresel araçlardır. Cisimlerin

Detaylı

32 Mercekler. Test 1 in Çözümleri

32 Mercekler. Test 1 in Çözümleri 3 ercekler Test in Çözümleri 3.. ercek gibi, ışığı kırarak geçiren optik sistemlerinde hava ve su içindeki odak uzaklıkları arklıdır. ercek suyun içine alındığında havaya göre odak uzaklığı büyür. Aynalarda

Detaylı

OPTİK. Işık Nedir? Işık Kaynakları

OPTİK. Işık Nedir? Işık Kaynakları OPTİK Işık Nedir? Işığı yaptığı davranışlarla tanırız. Işık saydam ortamlarda yayılır. Işık foton denilen taneciklerden oluşur. Fotonların belirli bir dalga boyu vardır. Bazı fiziksel olaylarda tanecik,

Detaylı

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FİZİK-1 LABORATUVARI DENEY RAPORU

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FİZİK-1 LABORATUVARI DENEY RAPORU Adı-Soyadı : ÖĞRENCİNİN Numarası : İmza :. Bölümü : Deney No Deney Adı Bir Boyutta Hareket: Konum, Hız ve İvme Deneyin Amacı Deneyin Teorisi (Kendi cümleleriniz ile yazınız) (0 P) T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ

Detaylı

32 Mercekler. Test 1 in Çözümleri

32 Mercekler. Test 1 in Çözümleri Mercekler Test in Çözümleri. Mercek gibi ışığı kırarak geçiren optik sistemlerinde hava ve su içindeki odak uzaklıkları arklıdır. Mercek suyun içine alındığında havaya göre odak uzaklığı büyür. Aynalarda

Detaylı

OPTİK Işık Nedir? Işık Kaynakları Işık Nasıl Yayılır? Tam Gölge - Yarı Gölge güneş tutulması

OPTİK Işık Nedir? Işık Kaynakları Işık Nasıl Yayılır? Tam Gölge - Yarı Gölge güneş tutulması OPTİK Işık Nedir? Işığı yaptığı davranışlarla tanırız. Işık saydam ortamlarda yayılır. Işık foton denilen taneciklerden oluşur. Fotonların belirli bir dalga boyu vardır. Bazı fiziksel olaylarda tanecik,

Detaylı

Küresel Aynalar. Test 1 in Çözümleri

Küresel Aynalar. Test 1 in Çözümleri 0 üresel Aynalar Test in Çözümleri.. L T T Cismin L noktası merkezde ve birim yükseklikte olduğu için görüntüsü yine merkezde, ters ve birim yükseklikte olur. Cismin noktası dan uzaklıkta ve birim yükseklikte

Detaylı

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FİZİK-1 LABORATUVARI DENEY RAPORU

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FİZİK-1 LABORATUVARI DENEY RAPORU Adı-Soyadı : ÖĞRENCİNİN Numarası : İmza :. Bölümü : Deney No Deney Adı Bir Boyutta Hareket: Konum, Hız ve İvme Deneyin Amacı Deneyin Teorisi (Kendi cümleleriniz ile yazınız) (0 P) T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ

Detaylı

30 Mercekler. Test 1 in Çözümleri

30 Mercekler. Test 1 in Çözümleri 0 Mercekler Test in Çözümleri.. Mercek gibi, ışığı kırarak geçiren optik sistemlerinde ava ve su içindeki odak uzaklıkları arklıdır. Mercek suyun içine alındığında avaya göre odak uzaklığı büyür. Aynalarda

Detaylı

Mercekler Test Çözümleri. Test 1'in Çözümleri

Mercekler Test Çözümleri. Test 1'in Çözümleri 5 Mercekler Test Çözümleri 1 Test 1'in Çözümleri. 1. X ışık kaynağının yakınsak mercekteki görüntüsü şekildeki gibi ʹ olarak oluşur. ʹ görüntüsünden gelen ışınlar perde üzerinde r yarıçaplı bir gölge oluşturur.

Detaylı

10. SINIF KONU ANLATIMLI. 4. ÜNİTE: OPTİK 3. Konu KÜRESEL AYNALAR ETKİNLİK ve TEST ÇÖZÜMLERİ

10. SINIF KONU ANLATIMLI. 4. ÜNİTE: OPTİK 3. Konu KÜRESEL AYNALAR ETKİNLİK ve TEST ÇÖZÜMLERİ 10. SINI ONU ANLATILI. ÜNİTE: OPTİ. onu ÜRESEL ANALAR ETİNLİ ve TEST ÇÖÜLERİ Ünite Optik. Ünite. onu (üresel Aynalar) A nın Çözümleri 1. Çukur aynada deki bir cismin görüntüsü yine dedir. Buna göre, C

Detaylı

Işık Deneyleri ÜNİTE. Amaçlar. İçindekiler. Yazar Prof.Dr. Kudret ÖZDAŞ

Işık Deneyleri ÜNİTE. Amaçlar. İçindekiler. Yazar Prof.Dr. Kudret ÖZDAŞ Işık Deneyleri Yazar Prof.Dr. Kudret ÖZDAŞ ÜNİTE 9 Amaçlar Bu üniteyi çalıştıktan sonra; ışığın nasıl yayıldığını ve yansıdığını, düzlem ve küresel aynalarda görüntünün nasıl oluştuğunu ve özelliklerini,

Detaylı

ÖĞRENME ALANI : FĐZĐKSEL OLAYLAR ÜNĐTE 5 : IŞIK (MEB)

ÖĞRENME ALANI : FĐZĐKSEL OLAYLAR ÜNĐTE 5 : IŞIK (MEB) ÖĞRENME ALANI : ĐZĐKSEL OLAYLAR ÜNĐTE 5 : IŞIK (MEB) D- MERCEKLER VE KULLANIM ALANLARI (4 SAAT) 1- ler ve Özellikleri 2- Çeşitleri 3- lerin Kullanım Alanları 4- Görme Olayı ve Göz Kusurlarının 5- Yansıma

Detaylı

10. SINIF KONU ANLATIMLI

10. SINIF KONU ANLATIMLI MEREER 0. SINI ONU ANATIMI 4. ÜNİTE: OPTİ 6. onu MEREER ETİNİ ÇÖZÜMERİ Ünite 4 Optik 4. Ünite 6. onu (Mercekler) 5.. A nın evapları d d d d d Işın şekildeki gibi bir yol izler.. Mercekler aynı maddeden

Detaylı

Optik Bilimi. 2.1.02-00 Lens ve Optik Cihazların yasaları. Geometrik Optik. İhtiyacınız Olanlar:

Optik Bilimi. 2.1.02-00 Lens ve Optik Cihazların yasaları. Geometrik Optik. İhtiyacınız Olanlar: Optik Bilimi Geometrik Optik Lens ve Optik Cihazların yasaları Neler öğrenebilirsiniz? Mercekler yasası Büyütme Odak Mesafesi Obje Mesafesi Teleskop Mikro kapsam Işık ışını yolu Konveks mercekler Konkav

Detaylı

Harici Fotoelektrik etki ve Planck sabiti deney seti

Harici Fotoelektrik etki ve Planck sabiti deney seti Deneyin Temeli Harici Fotoelektrik etki ve Planck sabiti deney seti Fotoelektrik etki modern fiziğin gelişimindeki anahtar deneylerden birisidir. Filaman lambadan çıkan beyaz ışık ızgaralı spektrometre

Detaylı

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FİZİK-1 LABORATUARI DENEY RAPORU. Deneyin yapılış amacının ne olabileceğini kendi cümlelerinizle yazınız.

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FİZİK-1 LABORATUARI DENEY RAPORU. Deneyin yapılış amacının ne olabileceğini kendi cümlelerinizle yazınız. T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FİZİK- LABORATUARI DENEY RAPORU Ad Soyad Numara Bölüm Grup Deney No Deneyin Adı Deneyin Amacı Teorik Bilgi Deneyin yapılış amacının ne olabileceğini kendi cümlelerinizle yazınız.

Detaylı

DENEY 1 - SABİT HIZLA DÜZGÜN DOĞRUSAL HAREKET

DENEY 1 - SABİT HIZLA DÜZGÜN DOĞRUSAL HAREKET AMAÇ: DENEY 1 - SABİT HIZLA DÜZGÜN DOĞRUSAL HAREKET Bir nesnenin sabit hızda, net kuvvetin etkisi altında olmadan, düzgün bir hat üzerinde hareket etmesini doğrulamak ve bu hızı hesaplamaktır. GENEL BİLGİLER:

Detaylı

ÖĞRENME ALANI : FİZİKSEL OLAYLAR ÜNİTE 5 : IŞIK

ÖĞRENME ALANI : FİZİKSEL OLAYLAR ÜNİTE 5 : IŞIK ÖĞRENME ALANI : FİZİKSEL OLAYLAR ÜNİTE 5 : IŞIK C IŞIĞIN KIRILMASI (4 SAAT) 1 Kırılma 2 Kırılma Kanunları 3 Ortamların Yoğunlukları 4 Işık Işınlarının Az Yoğun Ortamdan Çok Yoğun Ortama Geçişi 5 Işık Işınlarının

Detaylı

FİZ209A OPTİK LABORATUVARI DENEY KILAVUZU

FİZ209A OPTİK LABORATUVARI DENEY KILAVUZU T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ ORTAÖĞRETİM FEN VE MATEMATİK ALANLARI EĞİTİMİ BÖLÜMÜ FİZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALI FİZ09A OPTİK LABORATUVARI DENEY KILAVUZU TÇ 007 & ҰǓ 0 Öğrencinin Adı Soyadı:

Detaylı

DENEY 1 SABİT HIZLA DÜZGÜN DOĞRUSAL HAREKET

DENEY 1 SABİT HIZLA DÜZGÜN DOĞRUSAL HAREKET DENEY 1 SABİT HIZLA DÜZGÜN DOĞRUSAL HAREKET AMAÇ: Bir nesnenin sabit hızda, net gücün etkisi altında olmadan düzgün bir hat üzerinde hareket etmesini doğrulamak ve bu hızı hesaplanmaktır. GENEL BİLGİLER:

Detaylı

PROJE ADI: PARALEL AYNALARDA GÖRÜNTÜLER ARASI UZAKLIKLARININ PRATİK HESAPLANMASI

PROJE ADI: PARALEL AYNALARDA GÖRÜNTÜLER ARASI UZAKLIKLARININ PRATİK HESAPLANMASI 03.01.2014 PROJE ADI: PARALEL AYNALARDA GÖRÜNTÜLER ARASI UZAKLIKLARININ PRATİK HESAPLANMASI PROJE AMACI: Paralel aynaların arasına konulan bir cismin sonsuz tane görüntüsü vardır. Bu proje burada oluşan

Detaylı

E-I. Şekil 2: E-I deney düzeneği

E-I. Şekil 2: E-I deney düzeneği Sarmal yapıdan kırınım (Diffraction due to Helical Structure) Giriş Foto 51 olarak bilinen Roselind Franklin in laboratuvarında çekilmiş DNA nın X- ışını kırınım (diffraction) görüntüsü (Şekil 1), DNA

Detaylı

Küresel Aynalar Testlerinin Çözümleri. Test 1 in Çözümleri

Küresel Aynalar Testlerinin Çözümleri. Test 1 in Çözümleri üresel Aynalar estlerinin Çözümleri 1 est 1 in Çözümleri. v 1,5 1. A B A B B A ışınının ʹ olarak yansıyabilmesi için ların odak noktaları çakışık olmalıdır. Aynalar arasındaki uzaklık şekilde gösterildiği

Detaylı

Küresel Aynalar. Yansıtıcı yüzeyi küre kapağı şeklinde olan aynalara küresel ayna denir.

Küresel Aynalar. Yansıtıcı yüzeyi küre kapağı şeklinde olan aynalara küresel ayna denir. Küresel Aynalar Yansıtıcı yüzeyi küre kapağı şeklinde olan aynalara küresel ayna denir. r F F Çukur ayna Tümsek ayna Kürenin merkezi aynanın merkezidir. f r 2 erkezden geçip aynayı simetrik iki eşit parçaya

Detaylı

DENEY 3 ATWOOD MAKİNASI

DENEY 3 ATWOOD MAKİNASI DENEY 3 ATWOOD MAKİNASI AMAÇ Bu deney bir cismin hareketi ve hareketi doğuran sebepler arasındaki ilişkiyi inceler. Bu deneyde eğik hava masası üzerine kurulmuş Atwood makinesini kullanarak Newton un ikinci

Detaylı

MERCEKLER. Kısacası ince kenarlı mercekler ışığı toplar, kalın kenarlı mercekler ışığı dağıtır.

MERCEKLER. Kısacası ince kenarlı mercekler ışığı toplar, kalın kenarlı mercekler ışığı dağıtır. MERCEKLER İki küresel yüzey veya bir düzlemle bir küresel yüzey arasında kalan saydam ortamlara mercek denir. Şekildeki gibi yüzeyler kesişiyorsa ince kenarlı mercek olur ki bu mercek üzerine gelen bütün

Detaylı

Su Dalgaları Testlerinin Çözümleri. Test 1 in Çözümleri

Su Dalgaları Testlerinin Çözümleri. Test 1 in Çözümleri Test 1 in Çözümleri 1. 5 dalga tepesi arası 4λ eder.. Su Dalgaları Testlerinin Çözümleri 4λ = 0 cm 1 3 4 5 λ = 5 cm bulunur. Stroboskop saniyede 8 devir yaptığına göre frekansı 4 s 1 dir. Dalgaların frekansı;

Detaylı

CAEeda TM OM6 KANADI MODELLEME. EDA Tasarım Analiz Mühendislik

CAEeda TM OM6 KANADI MODELLEME. EDA Tasarım Analiz Mühendislik CAEeda TM OM6 KANADI MODELLEME EDA Tasarım Analiz Mühendislik 1. Kapsam Kanat Sınırlarını Çizme Taban Kanat Profilinin Hücum ve Firar Kenarları Sınırlarını Çizme Kanat Profilini Dosyadan (.txt) Okuma Geometrik

Detaylı

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu Soru 1. A cismi, mercek Λ ve asal eksene dik olan Z düzlem aynası arasında bulunmaktadır. Ayna, mercek ve cisim ışığı geçiren bir kap içinde bulunmaktadır (şekildeki gibi). Bu sistem cismin iki tane görüntüsünü

Detaylı

DENEY 5 DÖNME HAREKETİ

DENEY 5 DÖNME HAREKETİ DENEY 5 DÖNME HAREKETİ AMAÇ Deneyin amacı merkezinden geçen eksen etrafında dönen bir diskin dinamiğini araştırmak, açısal ivme, açısal hız ve eylemsizlik momentini hesaplamak ve mekanik enerjinin korunumu

Detaylı

1. Şekildeki düzlem aynaya bakan göz K, L, M noktalarından hangilerini görebilir? A-)K ve L B-)Yalnız L C-)Yalnız K D-)L ve M E-)K, L ve M

1. Şekildeki düzlem aynaya bakan göz K, L, M noktalarından hangilerini görebilir? A-)K ve L B-)Yalnız L C-)Yalnız K D-)L ve M E-)K, L ve M FİZİK DÖNEM ÖDEVİ OPTİK SORULARI 1. Şekildeki düzlem aynaya bakan göz K, L, M noktalarından hangilerini görebilir? A-)K ve L B-)Yalnız L C-)Yalnız K D-)L ve M E-)K, L ve M 2. Üstten görünüşü şekildeki

Detaylı

Dik İzdüşüm Teorisi. Prof. Dr. Muammer Nalbant. Muammer Nalbant

Dik İzdüşüm Teorisi. Prof. Dr. Muammer Nalbant. Muammer Nalbant Dik İzdüşüm Teorisi Prof. Dr. Muammer Nalbant Muammer Nalbant 2017 1 Dik İzdüşüm Terminolojisi Bakış Noktası- 3 boyutlu uzayda bakılan nesneden sonsuz uzaktaki herhangi bir yer. Bakış Hattı- gözlemcinin

Detaylı

Küresel Aynaların Çözümleri. Test 1

Küresel Aynaların Çözümleri. Test 1 üresel ynaların Çözümleri 1 Test 1 1. Çukur aynalar;. noktasındaki cismin sü yine noktasında oluştuğuna göre bu nokta aynanın merkezidir. sal eşit bölmeli olduğuna göre L noktası da aynanın odak noktasıdır.

Detaylı

10. Sınıf. Soru Kitabı. Optik. Ünite. 3. Konu Küresel Aynalar. Test Çözümleri. Lazer Işınının Elde Edilmesi

10. Sınıf. Soru Kitabı. Optik. Ünite. 3. Konu Küresel Aynalar. Test Çözümleri. Lazer Işınının Elde Edilmesi 10. Sını Soru itabı 4. Ünite Optik 3. onu üresel ynalar est Çözümleri azer Işınının Elde Edilmesi 4. Ünite Optik est 1 in Çözümleri 3. Güneş ışınlarının toplandığı 1. N B deki noktası nın odak noktasıdır.

Detaylı

Işığın Kırılması Testlerinin Çözümleri. Test 1 in Çözümleri. 4. X ışını tam yansımaya uğradığına göre, n 1. dir. Y ışını n 3. yaklaştığına göre, n 2

Işığın Kırılması Testlerinin Çözümleri. Test 1 in Çözümleri. 4. X ışını tam yansımaya uğradığına göre, n 1. dir. Y ışını n 3. yaklaştığına göre, n 2 4 Işığın ırılması Testlerinin Çözümleri 1 Test 1 in Çözümleri 1. I ışını P noktasına normal doğrultunda geldiği için kırılmadan geçmiştir. P nin geçişi doğrudur. O noktasında normalden uzaklaşarak kırılmıştır.

Detaylı

DENEY 1. İncelenmesi. Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi

DENEY 1. İncelenmesi. Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi DENEY 1 Düzgün Doğrusal Hareketin İncelenmesi Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Isparta - 2018 Amaçlar 1. Tek boyutta hareket kavramının incelenmesi. 2. Yer değiştirme ve

Detaylı

MERCEKLER BÖLÜM 6. Alıştırmalar. Mercekler ÇÖZÜMLER OPTİK 179 I 1 I 2

MERCEKLER BÖLÜM 6. Alıştırmalar. Mercekler ÇÖZÜMLER OPTİK 179 I 1 I 2 MERCEER BÖÜM 6 Alıştırmalar ÇÖZÜMER Mercekler 5 6 θ θ 7 θ θ 4 8 PTİ 79 5 =4 = =4 = 6 T =/ = = = 7 T =/ = =4 = 4 8 T T = =4/ = = = 80 PTİ 4,5 Her aralığa diyelim = = olur Çukur aynanın odak uzaklığı, =

Detaylı

Su Dalgaları. Test 1'in Çözümleri

Su Dalgaları. Test 1'in Çözümleri 3 Su Dalgaları 1 Test 1'in Çözüleri 1. 3. dalga kaynağı v = 4 c Suya parağıızın ucu ile hafifçe dokunursak dairesel bir ata eydana gelir. Bir cetveli su yüzeyinde sürekli ileri geri hareket ettirirsek

Detaylı

GÖZLÜK CAMLARI MERCEK ÇEŞİTLERİNE GÖRE. Konveks Gözlük Camları Yakınsak, ince kenarlı 03.11.2014

GÖZLÜK CAMLARI MERCEK ÇEŞİTLERİNE GÖRE. Konveks Gözlük Camları Yakınsak, ince kenarlı 03.11.2014 GÖZLÜK CAMLARI MERCEK ÇEŞİTLERİNE GÖRE KONVEKS (+) İNCE KENARLI KONKAV (-) KALIN KENARLI ASTİGMATİK (SİLİNDİRİK) LENSLER PRİZMATİK LENSLER Konveks Gözlük Camları Yakınsak, ince kenarlı 1 Taban tabana prizma

Detaylı

2 SABİT HIZLI DOĞRUSAL HAREKET

2 SABİT HIZLI DOĞRUSAL HAREKET 2 SABİT HIZLI DOĞRUSAL HAREKET Bu deneyin amacı, hava masası deney düzeneği kullanarak, hiç bir net kuvvetin etkisi altında olmaksızın hareket eden bir cismin düz bir çizgi üzerinde ve sabit hızla hareket

Detaylı

- 1 - ŞUBAT KAMPI SINAVI-2000-I. Grup. 1. İçi dolu homojen R yarıçaplı bir top yatay bir eksen etrafında 0 açısal hızı R

- 1 - ŞUBAT KAMPI SINAVI-2000-I. Grup. 1. İçi dolu homojen R yarıçaplı bir top yatay bir eksen etrafında 0 açısal hızı R - - ŞUBT KMPI SINVI--I. Grup. İçi dolu omojen yarıçaplı bir top yatay bir eksen etrafında açısal ızı ile döndürülüyor e topun en alt noktası zeminden yükseklikte iken serbest bırakılıyor. Top zeminden

Detaylı

Su Dalgaları. Test 1. Suya parmağımızın ucu ile hafifçe dokunursak dairesel bir atma meydana gelir. Dalgaların hızı; v = m f

Su Dalgaları. Test 1. Suya parmağımızın ucu ile hafifçe dokunursak dairesel bir atma meydana gelir. Dalgaların hızı; v = m f 3 Su Dalgaları 1 Test 1 1. 3. dalga kaynağı = 4 c Suya parağıızın ucu ile hafifçe dokunursak dairesel bir ata eydana gelir. Bir ceteli su yüzeyinde sürekli ileri geri hareket ettirirsek dalga leğeninde

Detaylı

10. Sınıf. Soru Kitabı. Optik. Ünite. 2. Konu Işığın Yansıması ve Düzlem Aynalar. Test Çözümleri. Lazer Işınının Elde Edilmesi

10. Sınıf. Soru Kitabı. Optik. Ünite. 2. Konu Işığın Yansıması ve Düzlem Aynalar. Test Çözümleri. Lazer Işınının Elde Edilmesi 10. Sınıf Soru itabı 4. Ünite ptik 2. onu şığın ansıması ve Düzlem ynalar Test Çözümleri azer şınının Elde Edilmesi 2 4. Ünite ptik Test 1 in Çözümleri 3. 1. 1 60 i 1 30 30 60 30 30 i 2 2 ışını 1 ve 2

Detaylı

Işık Nasıl Yayılır? Bir kaynaktan çıkan ışık, herhangi bir engelle karşılaşmıyorsa her yönde ve doğrultuda doğrusal olarak yayılır.

Işık Nasıl Yayılır? Bir kaynaktan çıkan ışık, herhangi bir engelle karşılaşmıyorsa her yönde ve doğrultuda doğrusal olarak yayılır. Bir kaynaktan çıkan ışık, herhangi bir engelle karşılaşmıyorsa her yönde ve doğrultuda doğrusal olarak yayılır. Bir ışık kaynağından çıkan ve ışığın yolunu belirten doğrulara ışık ışını ya da kısaca ışın

Detaylı

Soru-1) IŞIK TAYFI NEDİR?

Soru-1) IŞIK TAYFI NEDİR? Soru-1) IŞIK TAYFI NEDİR? Beyaz ışığın, bir prizmadan geçtikten sonra ayrıldığı renklere ışık tayfı denir. Beyaz ışığı meydana getiren yedi rengin, kırılmaları değişik olduğu için, bir prizmadan bunlar

Detaylı

EŞ POTANSİYEL VE ELEKTRİK ALAN ÇİZGİLERİ. 1. Zıt yükle yüklenmiş iki iletkenin oluşturduğu eş potansiyel çizgileri araştırıp bulmak.

EŞ POTANSİYEL VE ELEKTRİK ALAN ÇİZGİLERİ. 1. Zıt yükle yüklenmiş iki iletkenin oluşturduğu eş potansiyel çizgileri araştırıp bulmak. EŞ POTANSİYEL VE ELEKTRİK ALAN ÇİZGİLERİ AMAÇ: 1. Zıt yükle yüklenmiş iki iletkenin oluşturduğu eş potansiyel çizgileri araştırıp bulmak. 2. Bu eş potansiyel çizgileri kullanarak elektrik alan çizgilerinin

Detaylı

DENEY NO: 7 OHM KANUNU

DENEY NO: 7 OHM KANUNU DENEY NO: 7 OHM KANUNU AMAÇ 1. Bir devrede akım, gerilim ve direnç arasındaki ilişkiyi deneysel olarak ispatlamak. 2. Ohm Kanununu ispatlamak. MALZEME LİSTESİ 1. 0-15 arası ayarlı bir DC güç kaynağı 2.

Detaylı

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu Soru 1. Oak mesafesi F = 15cm olan ince kenarlı bir (Λ) mercekten l uzaklığa bir tümsek ayna yerleştiriliyor. Bu sistem cismin konumunan bağımsız olarak cismin görüntüsünü üz ve cisimle aynı boya oluşturuğuna

Detaylı

MADDE VE IŞIK saydam maddeler yarı saydam maddeler saydam olmayan

MADDE VE IŞIK saydam maddeler yarı saydam maddeler saydam olmayan IŞIK Görme olayı ışıkla gerçekleşir. Cisme gelen ışık, cisimden yansıyarak göze gelirse cisim görünür. Ama bu cisim bir ışık kaynağı ise, hangi ortamda olursa olsun, çevresine ışık verdiğinden karanlıkta

Detaylı

DENEY 2. IŞIK TAYFI VE PRİZMANIN ÇÖZÜNÜRLÜK GÜCÜ

DENEY 2. IŞIK TAYFI VE PRİZMANIN ÇÖZÜNÜRLÜK GÜCÜ DENEY 2. IŞIK TAYFI VE PRİZMANIN ÇÖZÜNÜRLÜK GÜCÜ Amaç: - Kırılma indisi ile dalgaboyu arasındaki ilişkiyi belirleme. - Cam prizmaların çözünürlük gücünü hesaplayabilme. Teori: Bir ortamın kırılma indisi,

Detaylı

4.1 denklemine yakından bakalım. Tanımdan α = dω/dt olduğu bilinmektedir (ω açısal hız). O hâlde eğer cisme etki eden tork sıfır ise;

4.1 denklemine yakından bakalım. Tanımdan α = dω/dt olduğu bilinmektedir (ω açısal hız). O hâlde eğer cisme etki eden tork sıfır ise; Deney No : M3 Deneyin Adı : EYLEMSİZLİK MOMENTİ VE AÇISAL İVMELENME Deneyin Amacı : Dönme hareketinde eylemsizlik momentinin ne demek olduğunu ve nelere bağlı olduğunu deneysel olarak gözlemlemek. Teorik

Detaylı

Şekil 6.1 Basit sarkaç

Şekil 6.1 Basit sarkaç Deney No : M5 Deney Adı : BASİT SARKAÇ Deneyin Amacı yer çekimi ivmesinin belirlenmesi Teorik Bilgi : Sabit bir noktadan iple sarkıtılan bir cisim basit sarkaç olarak isimlendirilir. : Basit sarkaçta uzunluk

Detaylı

FİZİK-II DERSİ LABORATUVARI ( FL 2 5 )

FİZİK-II DERSİ LABORATUVARI ( FL 2 5 ) FİZİK-II DERSİ LABORATUVARI ( FL 2 5 ) EŞ POTANSİYEL VE ELEKTRİK ALAN ÇİZGİLERİ AMAÇ: 1. Zıt yükle yüklenmiş iki iletkenin oluşturduğu eş potansiyel çizgileri araştırıp bulmak. 2. Bu eş potansiyel çizgileri

Detaylı

DENEY 4. Akım Geçiren Tele Etkiyen Kuvvetler: Akım terazisi

DENEY 4. Akım Geçiren Tele Etkiyen Kuvvetler: Akım terazisi DENEY 4 Akım Geçiren Tele Etkiyen Kuvvetler: Akım terazisi T P r o f. D r. T u r g u t B A Ş T U Ğ P r o f. D r. S a l e h S U L T A N S O Y Y r d. D o ç. D r. N u r d a n D. S A N K I R D r. A h m e t

Detaylı

2014 LYS GEOMETRİ 3. A. parabolü ile. x 1 y a 9 çemberinin üç noktada kesişmesi için a kaç olmalıdır?

2014 LYS GEOMETRİ 3. A. parabolü ile. x 1 y a 9 çemberinin üç noktada kesişmesi için a kaç olmalıdır? 014 LYS GOMTRİ 1. y 1 1 y a 9 çemberinin üç noktada kesişmesi için a kaç olmalıdır? parabolü ile. O merkezli çeyrek çemberde O deltoid olduğuna göre, taralı alan kaç birim karedir? O. d:y a b doğrusu -ekseni

Detaylı

DENEY 4 ÇARPIŞMALAR VE LİNEER MOMENTUMUN KORUNUMU

DENEY 4 ÇARPIŞMALAR VE LİNEER MOMENTUMUN KORUNUMU DENEY 4 ÇARPIŞMALAR VE LİNEER MOMENTUMUN KORUNUMU AMAÇ: Deneyin amacı esnek ve esnek olmayan çarpışmalarda lineer momentum ve kinetik enerji korunumunu incelemektir. GENEL BİLGİLER: Bir nesnenin lineer

Detaylı

Suya atılan küçük bir taşın su yüzeyinde oluşturduğu hareketler dalga hareketine örnek olarak verilebilir. Su yüzeyinde oluşan dalgalar suyun alt

Suya atılan küçük bir taşın su yüzeyinde oluşturduğu hareketler dalga hareketine örnek olarak verilebilir. Su yüzeyinde oluşan dalgalar suyun alt Suya atılan küçük bir taşın su yüzeyinde oluşturduğu hareketler dalga hareketine örnek olarak verilebilir. Su yüzeyinde oluşan dalgalar suyun alt tabakalarını etkilemez. Yani su dalgaları yüzey dalgalarıdır.

Detaylı

10. SINIF KONU ANLATIMLI

10. SINIF KONU ANLATIMLI IŞIĞIN ANSIMASI VE DÜZEM ANAAR 1 10. SINIF ONU ANATIMI 4. ÜNİTE: OTİ 2. onu IŞIĞIN ANSIMASI VE DÜZEM ANAAR ETİNİ ve TEST ÇÖZÜMERİ 2 Ünite 4 Optik 4. Ünite 2. onu (ansıma) A nın Çözümleri 5. II 1. (2) I

Detaylı

OBJEKTİFLER.

OBJEKTİFLER. OBJEKTİFLER FOTOĞRAF MAKİNELERİNDE KULLANILAN OBJEKTİFLER Mercek ve Görüntü Oluşturma, Görüntünün Algılayıcı Üzerine Aktarılması, Farklı Odak Uzaklıklarına Sahip Objektiflerin Fotoğrafa Etkisi FOTOĞRAF

Detaylı

İNS1101 MÜHENDİSLİK ÇİZİMİ. Bingöl Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2018

İNS1101 MÜHENDİSLİK ÇİZİMİ. Bingöl Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2018 İNS1101 MÜHENDİSLİK ÇİZİMİ Bingöl Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2018 TEKNİK RESİM Teknik resim, teknik elemanların üretim yapabilmeleri için anlatmak istedikleri teknik özelliklerin biçim ve

Detaylı

Teknik Resim TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU. 3. Geometrik Çizimler. Yrd. Doç. Dr. Garip GENÇ

Teknik Resim TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU. 3. Geometrik Çizimler. Yrd. Doç. Dr. Garip GENÇ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU Teknik Resim Genel Bilgi Teknik resimde bir şekli çizmek için çizim takımlarından faydalanılır. Çizilecek şekil üzerinde eşit bölüntüler, paralel doğrular, teğet birleşmeler,

Detaylı

ve ANTETLER Çizim kağıdı Çizim kağıdı Çizim kağıdının hazırlanması Antet Standard A0 kesilmiş kağıt boyutu 1 m 2 x/y: e2

ve ANTETLER Çizim kağıdı Çizim kağıdı Çizim kağıdının hazırlanması Antet Standard A0 kesilmiş kağıt boyutu 1 m 2 x/y: e2 0.08 M A 0.06 A C M42 X 1.5-6g 9.6 8X 45 9.4 0.1 M B M 6.6 6.1 20.00-20.13 C A 0.14 BÇİZİM KAĞITLARI ve ANTETLER 9.6 31.8 9.4 31.6 25.5 B 0.1 25.4 44.60 44.45 8X 7.9-8.1 0.14 M A C M 86 Çizim kağıdı Standard

Detaylı

Şekil 8.1: Cismin yatay ve dikey ivmesi

Şekil 8.1: Cismin yatay ve dikey ivmesi Deney No : M7 Deneyin Adı : EĞİK ATIŞ Deneyin Amacı : 1. Topun ilk hızını belirlemek 2. Ölçülen menzille hesaplanan menzili karşılaştırmak 3. Bir düzlem üzerinde uygulanan eğik atışta açıyla menzil ve

Detaylı

Mikroskop ayağı Genellikle ağır ve iyi denge sağlayacak nal şeklinde olup, mikroskobun bütün ağırlığını taşıyan kısmıdır.

Mikroskop ayağı Genellikle ağır ve iyi denge sağlayacak nal şeklinde olup, mikroskobun bütün ağırlığını taşıyan kısmıdır. MİKROSKOP KULLANIM FÖYÜ Bugünkü mikroskobun temellerini 17. asırda Hollandalı Anton Van Leeuwenhoek ve İngiliz Robert Hooke atmışlardır. Oküler Gövde Kolu Hareketli Revolver Kaba Ayar İnce Ayar Alt Kaide

Detaylı

Karabük Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi...www.ibrahimcayiroglu.com MASAÜSTÜ YAYINCILIK

Karabük Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi...www.ibrahimcayiroglu.com MASAÜSTÜ YAYINCILIK KROKİ ÇİZİMLERİ MASAÜSTÜ YAYINCILIK Kroki Herhangi bir cimi veya düşündüğümüz bir şekli karşımızdakine anlatabilmek için resim aletleri kullanmadan serbest elle çizilen resimlerdir. Mühendis ve teknisyenler

Detaylı

A A A A A A A A A A A

A A A A A A A A A A A LYS 1 GOMTRİ TSTİ 1. u testte sırasıyla Geometri (1 ) nalitik Geometri (3 30) ile ilgili 30 soru vardır.. evaplarınızı, cevap kâğıdının Geometri Testi için ayrılan kısmına işaretleyiniz. 1. [ [ [ [] []

Detaylı

BAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü 2010-2011 Bahar Yarıyılı Optik Laboratuarı. Fotoğraf

BAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü 2010-2011 Bahar Yarıyılı Optik Laboratuarı. Fotoğraf BAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü 2010-2011 Bahar Yarıyılı Optik Laboratuarı Fotoğraf BAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Optik Laboratuarı KURALLAR 1. Laboratuara 10 dakikadan fazla geç kalan

Detaylı

10. SINIF KONU ANLATIMLI

10. SINIF KONU ANLATIMLI IŞIĞI IRII 0. IIF U TII 4. ÜİTE: PTİ 4. onu IŞIĞI IRII ETİİ ve TET ÇÖZÜERİ Ünite 4 ptik 4. Ünite 4. onu (Işığın ırılması) nın Çözümleri. Şekil incelenirse, ışığın hem n ortamından n ortamına geçerken hem

Detaylı

FİZİK IŞIĞIN YANSIMASI VE AYNALAR

FİZİK IŞIĞIN YANSIMASI VE AYNALAR İZİ ŞĞ ASAS VE AAAR Ş Ğ A S A S V E A A A R Cisimleri görmemizi sağlayan, göze gelerek cisimleri algılamamıza yarayan enerjiye ışık denir. endiliğinden ışık üreten sistemlere ışık kaynağı denir. sı yoluyla

Detaylı

9. SINIF Geometri TEMEL GEOMETRİK KAVRAMLAR

9. SINIF Geometri TEMEL GEOMETRİK KAVRAMLAR TEMEL GEOMETRİK KAVRAMLAR 9. SINIF Geometri Amaç-1: Nokta, Doğru, Düzlem, Işın ve Uzayı Kavrayabilme. 1. Nokta, doğru, düzlem ve uzay kavramlarım açıklama. 2. Farklı iki noktadan geçen doğru sayışım söyleme

Detaylı

DENEY 3 ATWOOD MAKİNASI

DENEY 3 ATWOOD MAKİNASI DENEY 3 ATWOOD MAKİNASI AMAÇ Bu deney bir cisin hareketi ve hareketi doğuran sebepleri arasındaki ilişkiyi inceler. Bu deneyde, eğik hava asası üzerine kuruluş Atwood akinesini kullanarak, Newton un ikinci

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) İNŞAAT TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) İNŞAAT TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) İNŞAAT TEKNOLOJİSİ BİLGİSAYARLA İÇ MEKÂN PERSPEKTİF 2 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

MERCEKLER 1 R 1 ± 1 n = F. MERCEKLER Özel ışınlar:

MERCEKLER 1 R 1 ± 1 n = F. MERCEKLER Özel ışınlar: MERCEKLER Bir yüzü veya iki yüzü küresel olan ya da bir yüzü küresel diğer yüzü düzlem olan saydam isimlere merek denir. Merekler, üzerine düşen ışığı kırma özelliğine saiptir. MERCEKLER Özel ışınlar:.

Detaylı

Page 1. b) Görünüşlerdeki boşluklar prizma üzerinde sırasıyla oluşturulur. Fazla çizgiler silinir, koyulaştırma yapılarak perspektif tamamlanır.

Page 1. b) Görünüşlerdeki boşluklar prizma üzerinde sırasıyla oluşturulur. Fazla çizgiler silinir, koyulaştırma yapılarak perspektif tamamlanır. TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU Teknik Resim İzometrik Perspektifler Küpün iz düşüm düzlemi üzerindeki döndürülme açısı eşit ise kenar uzunluklarındaki kısalma miktarı da aynı olur. Bu iz düşüme, izometrik

Detaylı

ANTETLER. Prof. Dr. Selim ÇETİNKAYA A X M A 0.14 M A C M 0.06 A X 45. M42 X 1.5-6g 0.1 M B M

ANTETLER. Prof. Dr. Selim ÇETİNKAYA A X M A 0.14 M A C M 0.06 A X 45. M42 X 1.5-6g 0.1 M B M 0.08 M A 8X 7.9-8.1 0.1 M B M M42 X 1.5-6g 0.06 A 6.6 6.1 9.6 9.4 C 8X 45 0.14 M A C M 86 20.00-20.13 C A ÇİZİM 0.14 KAĞITLARI B ve 44.60 44.45 ANTETLER B 31.8 31.6 0.1 9.6 9.4 25.5 25.4 36 34 Prof. Dr.

Detaylı

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi. Çizgiler Yazılar Ölçek

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi. Çizgiler Yazılar Ölçek TEKNİK RESİM 2010 Ders Notları: Mehmet Çevik Dokuz Eylül Üniversitesi 2/21 Çizgi Tipleri Kalın Sürekli Çizgi İnce Sürekli Çizgi Kesik Orta Çizgi Noktalıİnce Çizgi Serbest Elle Çizilen Çizgi Çizgi Çizerken

Detaylı

A A A A A A A A A A A

A A A A A A A A A A A LYS 1 GMTRİ TSTİ 1. u testte sırasıyla Geometri (1 ) nalitik Geometri (3 30) ile ilgili 30 soru vardır.. evaplarınızı, cevap kâğıdının Geometri Testi için ayrılan kısmına işaretleyiniz. 1. bir üçgen =

Detaylı

ÇEMBER - GEOMETRİK CİSİMLER - SIVI ÖLÇME

ÇEMBER - GEOMETRİK CİSİMLER - SIVI ÖLÇME ÇEMBER ÇEMBER - GEMETRİK CİSİMLER - SIVI ÖLÇME Çemberin Merkezi, Yarıçapı ve Çapı Çemberin Merkezi M Bisiklet tekerleğinin ortasındaki pim ve saatin ortasındaki pim çemberin merkezidir. Merkez nokta, çember

Detaylı

Optik Mikroskop (OM) Ya Y pıs ı ı ı ve v M erc r e c kle l r

Optik Mikroskop (OM) Ya Y pıs ı ı ı ve v M erc r e c kle l r Optik Mikroskop (OM) Yapısı ve Mercekler Optik Mikroskopi Malzemelerin mikro yapısını incelemek için kullanılan en yaygın araç Kullanıldığı yerler Ürün geliştirme, malzeme işleme süreçlerinde kalite kontrolü

Detaylı

A) DENEY NO: HT B) DENEYİN ADI: Doğrusal Isı İletimi Deneyi

A) DENEY NO: HT B) DENEYİN ADI: Doğrusal Isı İletimi Deneyi 10 A) DENEY NO: HT-350-01 B) DENEYİN ADI: Doğrusal Isı İletimi Deneyi C) DENEYİN AMACI: Aynı boyutlarda ve aynı malzemeden yapılmış bir katı çubuk boyunca ısının doğrusal olarak nasıl iletildiğini göstermek,

Detaylı

9225 OCEAN KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU.

9225 OCEAN KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU. 9225 OCEAN KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU www.sunnybaby.com.tr Resim sadece görsel olarak sağlanmış olup, ürün içeriği ve aksesuarları farklılık gösterebilir. Kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyunuz ve sonraki

Detaylı

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Doç. Dr. Mehmet Çevik Celal Bayar Üniversitesi. Geometrik Çizimler-2

TEKNİK RESİM. Ders Notları: Doç. Dr. Mehmet Çevik Celal Bayar Üniversitesi. Geometrik Çizimler-2 TEKNİK RESİM 4 2014 Ders Notları: Doç. Dr. Mehmet Çevik Celal Bayar Üniversitesi Geometrik Çizimler-2 2/21 Geometrik Çizimler - 2 Bir doğru ile bir noktayı teğet yayla birleştirmek Bir nokta ile doğru

Detaylı

Business Projesi için Talimatlar

Business Projesi için Talimatlar Business Projesi için Talimatlar www.mybernette.com Business Projesi için Talimatlar Etek İhtiyacınız olanlar 2 adet erkek gömleği 0,7 m gri takım elbise kumaşı (1,4 m genişliğinde) 1 m astar kumaşı 14

Detaylı

30 m 2 30 m m 2. Koridor. 42 m 2 42 m m 2

30 m 2 30 m m 2. Koridor. 42 m 2 42 m m 2 . 30 m 30 m... 30 m Koridor 4 m 4 m... 4 m Bir alışveriş merkezinin. katının planı yukarıdaki gibidir. Koridorun sol tarafında 30 m 'lik, sağ tarafında 4 m 'lik mağazalar vardır. Mağazalar dikdörtgen biçimindedir.

Detaylı

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FİZİK-2 LABORATUARI DENEY RAPORU. 1. Aşağıdaki kavramların tanımlarını ve birimlerini yazınız.

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FİZİK-2 LABORATUARI DENEY RAPORU. 1. Aşağıdaki kavramların tanımlarını ve birimlerini yazınız. T.C. FİZİK-2 LABORATUARI DENEY RAPORU ÖĞRENCİNİN Grubu : İmza : 1-A Adı : Amacı : (Kendi Cümlelerinizle ifade ediniz) Teorisi: 1. Aşağıdaki kavramların tanımlarını ve birimlerini yazınız. Kondansatör:

Detaylı

7. ÜNİTE DOĞRUDA VE ÜÇGENDE AÇILAR

7. ÜNİTE DOĞRUDA VE ÜÇGENDE AÇILAR 7. ÜNİTE DOĞRUDA VE ÜÇGENDE AÇILAR KONULAR 1. DOĞRUDA AÇILAR 2. Açı 3. Açının Düzlemde Ayırdığı Bölgeler 4. Açı Ölçü Birimleri 5. Ölçülerine Göre Açılar 6. Açıortay 7. Tümler Açı 8. Bütünler Açı 9. Ters

Detaylı

Mustafa ayar Biyoloji Öğretmeni Uzman Öğretmen MİKROSKOP KULLANIMI

Mustafa ayar Biyoloji Öğretmeni Uzman Öğretmen MİKROSKOP KULLANIMI 1 MİKROSKOP KULLANIMI 2 MİKROSKOP KULLANIMI DENEYİN AMACI : Mikroskobun kısımlarını tanımak ve mikroskop kullanımını öğrenmek KULLANILAN MALZEMELER: Mikroskop, lam, lamel, gazete kağıdı, saç teli, makas,

Detaylı

5. ÜNİTE İZDÜŞÜMÜ VE GÖRÜNÜŞ ÇIKARMA

5. ÜNİTE İZDÜŞÜMÜ VE GÖRÜNÜŞ ÇIKARMA 5. ÜNİTE İZDÜŞÜMÜ VE GÖRÜNÜŞ ÇIKARMA KONULAR 1. İzdüşüm Metodları 2. Temel İzdüşüm Düzlemleri 3. Cisimlerin İzdüşümleri 4. Görünüş Çıkarma BU ÜNİTEYE NEDEN ÇALIŞMALIYIZ? İz düşümü yöntemlerini, Görünüş

Detaylı

Kurşun Kalemlerin Teknik ve Mesleki Resimde Kullanıldığı Yerler

Kurşun Kalemlerin Teknik ve Mesleki Resimde Kullanıldığı Yerler Bir önceki dersin tekrarı yapılır, anlaşılmayan konuların tekrarı özet şeklinde anlatılır ve verilen ödevden alınan sonuçların sınıfta anlattırılarak arkadaşlarıyla paylaşmaları istenir. BÖLÜM I Teknik

Detaylı

Düzlem Aynalar. Test 1 in Çözümleri. Şekilde görüldüğü gibi düzlem aynadan yansıyan K ve M ışınları A noktasal ışık kaynağından gelmektedir.

Düzlem Aynalar. Test 1 in Çözümleri. Şekilde görüldüğü gibi düzlem aynadan yansıyan K ve M ışınları A noktasal ışık kaynağından gelmektedir. 29 Düzlem Aynalar 1 Test 1 in Çözümleri 3. 1. A N N Şekilde görüldüğü gibi düzlem aynadan yansıyan e ışınları A noktasal ışık kaynağından gelmektedir. anıt D dir. N e N ışınları şekillerdeki yolları izleyerek

Detaylı