Akdeniz Şehirlerinde Kentiçi Hareketlilik: Geri Bildirimler ve Perspektifler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Akdeniz Şehirlerinde Kentiçi Hareketlilik: Geri Bildirimler ve Perspektifler"

Transkript

1 Akdeniz Şehirlerinde Kentiçi Hareketlilik: Geri Bildirimler ve Perspektifler İZMİR DE KENTİÇİ ULAŞIM: Mevcut Durum ve Yakın Gelecek Fidan ASLAN İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı

2 İl Nüfusu: Merkez Kent: Yüzölçümü: km² İlçe sayısı: 30 İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları, 12/11/2012 tarihli 6360 sayılı kanunu ile il mülki sınırları olarak genişletilerek 21 olan ilçe sayısı 30 a çıkarılmıştır.

3 İZMİR DE ULAŞIM ANA PLANI ÇALIŞMALARI

4 Kentsel alandaki trafiğin düzenlenmesi ve kısa vadeli tedbirlerin alınması amacıyla İmar ve İskan Bakanlığı ile İzmir Metropoliten Planlama Dairesi tarafından OECD finansman desteğiyle yaptırılan çalışmayı Jamieson Mackay and Partners ile Economic Consultans Ltd. firmalarının oluşturduğu ortaklık yürütmüştür. İzmir Büyükşehir Alanı Toplu Taşım Optimizasyonu Etüdü, İzmir kentinin toplu taşıma sistemini analiz edip çeşitli konularda yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koyarak kısa ve orta vadede toplu taşıma sistemini hem işletici hem de kullanıcı açısından iyileştirmek amacıyla hazırlanan bir etüttür. OECD adına Shankland Cox Partnership ve Rennie Park Associates danışmanlık firmaları ile İzmir Metropoliten Nazım Plan Bürosu tarafından ortaklaşa olarak 1979 yılında başlatılan etüt, 1980 yılında tamamlanmıştır. Raylı sistem araçları imal eden İtalyan Transystem firması ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında bir anlaşma imzalanmış, Transystem firmasının sağladığı hibe ile Heusch/Boesefeldt adlı bir mühendislik firması İzmir Hafif Raylı Sisteminin mühendislik çalışmaları kapsamında 1990 yılı Ocak ayında ulaşım etüdü çalışmalarına başlamıştır. Yaklaşık iki yıl süren çalışmaların sonunda, 1992 yılı Nisan ayında Ulaşım Etüdü Final Raporu İzmir Hafif Raylı Sistemi Teklif Dosyasının 3. cildi olarak yayımlanmıştır.

5 1992 tarihli İzmir Ulaşım Master Planı çalışmasında 1990 öncesi veriler kullanılmış, 1997 yılına gelindiğinde ise İzmir in nüfusu ve kentsel dinamiklerinde önemli değişiklikler olmuş, özel araç sahipliği artmış, kent sosyal ekonomik ve kültürel yönlerden bir hayli büyümüştür. Büyükşehir sınırları genişlemiş, toplu konut projeleri gerçekleştirilmiş, iş merkezleri, sanayi siteleri hizmete açılmış, yeni şehirlerarası otobüs terminali inşa edilmiş, kısacası kent yapısal olarak gelişmiştir. Bu nedenlerle, 1992 yılında tamamlanan Ulaşım Master Planının yukarıda sayılan gelişmeler ışığında revize edilmesine ve güncelleştirilmesine karar vermiştir. Boğaziçi Üniversitesi Yapı Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen güncelleştirme çalışmaları 1997 yılında imzalanan protokolle başlatılmış ve aynı yıl içinde tamamlanmıştır. Bu tarihten itibaren, 2007 yılında yapımına başlanan İzmir Ulaşım Ana Planı çalışmalarına kadar herhangi bir ulaşım planı çalışması yapılmamıştır.

6 İZMİR ULAŞIM ANA PLANI (2009) Ulaşım Ana Planı çalışmalarına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı nın kurumsal yapısı içinde 2007 yılı Şubat ayında başlanmış ve 2009 yılı Ocak ayında nihai sonuç raporu sunulmuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakülteleri Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim görevlilerinden danışmanlık hizmeti alınmıştır. İzmir Ulaşım Ana Planı İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi nin (UKOME) tarih ve 299.(2009/04) sayılı toplantısının gündemine alınarak görüşülmüş ve 2009/50 no.lu UKOME kararıyla uygunluğuna oybirliği ile karar verilmiş ve Başkanlık Makamı nca onaylanmıştır. Ayrıca İzmir Ulaşım Ana Planı İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi nin tarihli toplantısının gündemine alınarak meclis üyelerine sunum yapılmıştır.

7 İZMİR ULAŞIM ANA PLANI (2009) 1. Aşama çalışmaları 11 ay, 2. Aşama çalışmaları 12 ay sürmüştür. 1. aşamada çalışma alanı, İzmir kent merkezidir. 19 adet analiz bölgesi, 409 adet mahalle ve köy saptanmış ve şematik olarak gösterilmiştir. 2. Aşamada çalışma alanı İzmir Kentsel Bölge dir. Merkez kent ölçeğinde 47, Kentsel Bölge ölçeğinde 11 analiz bölgesi tanımlanmıştır. Toplam 58 analiz bölgesi kapsamında çalışmalar yürütülmüştür.

8 İZMİR ULAŞIM ANA PLANI (2009) ÖNGÖRÜLERİ VE YATIRIM PLANI GERÇEKLEŞTİRİLEN YATIRIMLARI

9 Körfez Vapur İşletmesi PROJE KODU Öneri Hizmete Giriş Dönem Sonu İç körfez vapur hatları mevcut [2008] - Mevcut İç körfez vapur hatları iyileştirme VP Mavişehir Güzelbahçe iskeleleri ve bağlı hatlar VP Urla iskelesi ve bağlı hatları VP Balıklıova - E.foça iskeleleri ve bağlı hatları VP Deniz ulaşımının iyileştirilmesi için 15 adet yolcu gemisi ve 3 adet arabalı yolcu gemisi alımı yapılmıştır. 6 adet iskelenin yeni gemilere uygun olarak modernize edilmesi çalışmaları devam etmektedir. 4 adet yeni iç körfez iskelesi (Mavişehir, Adliye, Karataş, Göztepe) ve 4 adet yeni dış körfez iskelesi (Urla, Güzelbahçe, Karaburun, Foça) yapımı için ön çalışmalar devam etmektedir.

10

11

12

13

14

15

16

17

18 Tramvay İşletmesi PROJE KODU Öneri Hizmete Giriş Dönem Sonu BUCA TR KARŞIYAKA TR KONAK - Alsancak TR BORNOVA TR Konak ve Karşıyaka Tramvayları nın Haziran ayında sözleşmesi imzalanmış ve yer teslimi yapılmıştır. Konak Tramvayı 13 km ve 19 istasyon, Karşıyaka Tramvayı 10 km ve 15 istasyon olarak planlanmış.

19 KENTSEL KONUMLARINA VE GÜZERGAH PLANLAMASINA GÖRE BİSİKLET YOLLARI UZUNLUKLARI Kodu Uzunluğu (Metre) KUZEY HATTI K K K K DOĞU HATTI D D D GÜNEY HATTI G G G G G G G G8 625 G G GÜNEY DOĞU HATTI GD GD GD İzmir Ulaşım Ana Planı nda Merkez Kent Bisiklet yollarının 2015 yılı sonunda tamamlanması öngörülmüştür. Sasalı dan İnciraltı na kadar yaklaşık 44 km lik kesintisiz güzergah tamamlanmak üzeredir. Daha sonraki etapta, oluşturulan bu güzergaha ilçe bağlantılarının yapılması ve toplu ulaşımla entegrasyonun sağlanması planlanmaktadır.

20 İZMİR ULAŞIM ANA PLANI REVİZYONU (2014)

21 AMAÇ

22 İzmir Ulaşım Ana Planı 2014 Hedefleri İzmir Ulaşım Ana Planı (2014) Bölge Sayısı En az mahalle sayısı kadar (750 Adet) Hane Halkı Anketi Örneklemi % 3 (40 bin hane) Kullanılan Program Uluslararası geçerlilikte mikro ve makro özellikli yazılımlar kullanılacaktır. Güncelleme İdaremize teslim edilecek programlar ile güncelleme yapılabilecektir.

23 İZMİR ULAŞIM ANA PLANI REVİZYONU (2014) KAPSAMINDA YAPILACAK İŞLER VE BEKLENTİLER

24 MAKRO ÖLÇEK ULAŞIM PLANLANMASI

25 İzmir Ulaşım Ana Planı Revizyonu ARZU HATLARI Bölgeler arası yolculuklar tespit edilecek.

26 İzmir Ulaşım Ana Planı Revizyonu Trafik ataması (Merkez kent) Yolculukların ulaşım şebekesi üzerine atanması ile yol kesimleri üzerindeki yolculuk sayıları ortaya çıkacak. Bu da bize önlem alınması yada yatırım yapılması gereken yerleri gösterecek.

27 2014 İzmir Ulaşım Ana Planı Ulaşım Ana Planı Kapsamında Yaptırılacak Projeler ve Fizibilite Raporları

28 İzmir Ulaşım Ana Planı Revizyonu DİĞER SONUÇ ÜRÜNLER

29 MEVCUT ULAŞIM YAPILANMASI

30 İzmir Büyükşehir Belediyesi Karayolu Raylı Sistem Deniz Yolu - ESHOT - İZULAŞ - İZMİR METRO - İZBAN - İZDENİZ Tahditli Araçlar (UKOME) -M Plakalı (1117) - S Plakalı (5245) - Koop. (1614) -D4 Belgeli (1200)

31 Toplu Taşıma Oranları(2013) Kentkart İZBAN ( ) 15% İZDENİZ (75.383) 3% METRO ( ) 15% ESHOT ( ) 53% İZULAŞ ( ) 14%

32 (393) (429) (452) (481) (253 / HAZİRAN)

33

34 İzmir Ulaşım Ana Planı (2009) YATIRIM PROGRAMI İzmir Ulaşım Ana Planı çerçevesinde gelinen nokta itibariyle; Yol kapasitelerinin yüksek verimde kullanılması Sürücü ve yaya trafik güvenliğinin arttırılması Emisyon salınım oranlarının düşürülmesi Yakıt ve yedek parça harcamalarının azaltılması Seyahat sürelerinin kısaltılması Bekleme sürelerinin azaltılması Trafik akış ve yoğunluklarının kentli tarafından da izlenebilmesi amaçlarına ulaşabilmek için; günümüzde gelişmiş ülke şehirlerinde kullanılan ve geliştirilmeye açık, ileri teknolojileri kullanan trafik yönetim sisteminin İzmir e kurulması planlanmıştır. Tam Adaptif Trafik Yönetim Denetim ve Bilgilendirme sistemi kurulmasına ilişkin teknik şartname çalışmalarına 2010 yılında başlanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri Washington DC ve Texas, İtalya Torino, Romanya Bükreş, Hırvatistan - Zagreb İngiltere - Londra şehirlerinde teknik incelemeler yapılarak teknik şartname oluşturulmuştur. Adaptif Trafik Yönetim Sistemi Türkiye de ilk olarak kullanılacak olup bu konudaki çalışmalar lokal olarak kalmıştır. Proje büyüklük açısından ITS ( Akıllı Ulaşım Sistemleri ) alanındaki dünyada en büyük ihalelerden birisidir.

35 İzmir Ulaşım Ana Planı (2009) YATIRIM PROGRAMI Akıllı trafik yönetim sisteminde kavşaklar ve otoparklar, yaklaşık 700 kamera kullanılarak yönetilecek. Kırmızı ışık, hız ve park ihlalleri, kurulan kameralar ile elektronik olarak denetlenecek. Kameralar ve sensörler aracılığıyla elde edilen trafik yoğunluk bilgileri, cep telefonu, internet, oluşturulacak çağrı merkezi ve TV-radyolar aracılığıyla vatandaşların kullanımına sunulabilecek. Bu sayede hangi güzergahların daha yoğun olduğu bilgisine kolaylıkla ulaşılabileceği için vatandaşlar güzergah seçimi yapabilecek. Yeni sistem sayesinde seyahat süreleri kısalırken yakıt sarfiyatı da azalacak. Değişen teknolojilere göre geliştirilmeye açık ve en ileri teknolojileri kullanan bu yeni sistem, ayrıca engelli vatandaşların yaya geçişlerini daha rahat ve güvenli kullanmaları için konuşan yeni yaya geçiş sistemi de oluşturacak.

36 TAM ADAPTİF TRAFİK YÖNETİM,DENETİM ve BİLGİLENDİRME SİSTEMİ TOPLU ULAŞIM

37 TOPLU ULAŞIMDA ÖNCELİK Tam Adaptif Trafik Yönetim Sistemi vasıtası ile ; Kent içerisinde kullanılmakta olan ( otobüs ) ve hayata geçirilmesi planlanan ( tramvay vb.) toplu ulaşım araçlarının kent trafiğine uyumunun sağlanarak toplu ulaşım araçlarına öncelik veren bir trafik yönetiminin gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır.

38 TOPLU ULAŞIMDA ÖNCELİK Sisteme bağlı olan tüm toplu ulaşım araçları internet ve cep telefonu üzerinden gerçek zamanlı olarak takip edilebilecektir. Sistem ile toplu ulaşım araçlarının hızları, varış zaman bilgileri alınabilecek, tüm toplu ulaşım sistemi ile trafik yönetim sistemi koordineli şekilde çalışacak, toplu ulaşım araçlarının zaman tarifelerine uygun şekilde seyahat etmeleri sağlanacaktır. Ayrıca sisteme bağlı toplu ulaşım araçlarına inen-binen yolcu bilgileri, durak bilgileri, tekerlek dönüş sayısına bağlı mesafe bilgileri alınarak durağa ulaşma süreleri zaman olarak kullanıcılara iletilecektir. İstenilen durumlarda otobüs şoförleri ile sesli ve görsel iletişim kurulabilecek olup otobüs içi de kamera vasıtası ile trafik kontrol merkezinden izlenebilecektir. Sisteme yaklaşık olarak 1500 adet otobüs, 100 adet ambulans ve 164 adet itfaiye aracı bağlanacaktır. Sistem ile 200 durakta yolcu bilgilendirme sistemi kurulacaktır.

39

40

41 Faydaları Belirli bir rotanın maliyetinin hesaplanması (örneğin yakıt, süre, kat edilen mesafe)? Aynı hattaki aynı tip araçları kullanan sürücülerden hangileri en az yakıtı kullanmaktadır? Aynı hattaki araçlardan hangi marka ve modeller en az yakıtı kullanmaktadır? Otobüslerde servis ve bakım hata kodlarının ilgililere iletilmesi. Genel yakıt tüketimi nedir? Araçların genel olarak boşta kalma süresi nedir? Otomatik yolcu sayaçları sayesinde yolcu sayıları ile yakıt ekonomisi arasında optimizasyonun sağlanması Gözetim/CCTV/güvenlik sistemleri: Olağandışı olaylar CCTV sistemine olay olarak kaydedilebilecektir. Panik düğmesi/acil durumda müdahale: Düğmeye basıldığında önemli bilgiler gönderilebilecektir.

42 !!! Location on-board computer in the vehicle will be dealt with according to the particular type of vehicle and the implementation of the project!!! 1 camera in one picture 4 cameras on one picture - Limited on-line stream from camera (for exaple, resolution 160x90) - Dispatcher selects any camera Transferring dependent on the GSM/3G (ownload / upload) GPRS/UMTS APN GPRS/UMTS The camera system The control room

43 Counting passengers carried infra barrier Statistic busy bus The control room Wifi communication in the garage The transmitted data are the basis for creating reports The back door = only output Front door = only inside

44 Akdeniz Şehirlerinde Kentiçi Hareketlilik: Geri Bildirimler ve Perspektifler İZMİR DE KENTİÇİ ULAŞIM: Mevcut Durum ve Yakın Gelecek Fidan ASLAN İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı

Ekonominin gelişmesinde en başta gerekli olan yollar demiryolları, limanlar, kara ve deniz ulaşım vasıtaları milli varlığın maddi ve siyasi kan damarlarıdır. İftihar ve güç vesileleridir. M. KEMAL ATATÜRK

Detaylı

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI İZMİR ŞUBESİ

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI İZMİR ŞUBESİ TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI İZMİR ŞUBESİ İZMİR TRAMVAYI İNCELEME RAPORU TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI İZMİR ŞUBESİ ULAŞIM KOMİSYONU AĞUSTOS 2014 1 2 İÇERİK GİRİŞ... 5 1. İZMİR TRAMVAY PROJELERİ... 7 1.1.

Detaylı

Sağlıklı Kentleşmede Kentiçi Ulaşım Sistemleri

Sağlıklı Kentleşmede Kentiçi Ulaşım Sistemleri Şubat 2012 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 2005 dergisi ABANA AKÇAY ALTINOVA AMASRA ANTALYA AVANOS AYDIN BALÇOVA BANDIRMA BUHARKENT BURSA ÇANKAYA DENİZLİ DERİNCE DİDİM GEBZE GÖLCÜK ISPARTA İSTANBUL İZMİR

Detaylı

BURSA ULAŞIM ANA PLANI

BURSA ULAŞIM ANA PLANI BURSA ULAŞIM ANA PLANI 1 Ulaşım Ana Planı Nedir? Kent ve bölgelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasını sağlamak için bir Stratejik Konsept oluşturmaktır Gelecekte ulaşımın gereksinimlerinin gerçekleşmesi

Detaylı

Ulaştırma Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu

Ulaştırma Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu Ulaştırma Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu (2. Taslak Web, Eylül 2010) Hazırlayan: Doç. Dr. Ela Babalık Sutcliffe İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... 1 2. SEKTÖRÜN KISA TANITIMI... 4 3. MEVCUT DURUM...

Detaylı

1. GENEL BİLGİLER A. YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR İzmir Tramvay ve Elektrik Türk Anonim Şirketi 27.07.1943 tarih ve 4483 sayılı Yasa ile katma bütçeli bir idare şeklinde yönetilmek üzere bağlı bir işletme

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ SEMPOZYUMU 1433. KENTİÇİ ULAŞIM KRİTERLERİ (İSTANBUL ÖRNEĞİ) ve KAHRAMANMARAŞ ÜZERİNE GELİŞTİRİLEN ULAŞIM ÖNERİLERİ

KAHRAMANMARAŞ SEMPOZYUMU 1433. KENTİÇİ ULAŞIM KRİTERLERİ (İSTANBUL ÖRNEĞİ) ve KAHRAMANMARAŞ ÜZERİNE GELİŞTİRİLEN ULAŞIM ÖNERİLERİ KAHRAMANMARAŞ SEMPOZYUMU 1433 KENTİÇİ ULAŞIM KRİTERLERİ (İSTANBUL ÖRNEĞİ) ve KAHRAMANMARAŞ ÜZERİNE GELİŞTİRİLEN ULAŞIM ÖNERİLERİ Doç. Dr. Rafet BOZDOĞAN Oylum SEYREK Mehmet ÖZÇELİK Niyazi TIRLI Erdal YALÇINKAYA

Detaylı

2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI

2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI 2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı BAKAN SUNUŞU Başlangıç çizgisi ile varılan nokta arasındaki uzaklık, belirlenen hedef ile başarı arasındaki uzaklığa eşdeğerdir.

Detaylı

Saygıdeğer Meclis Üyeleri,

Saygıdeğer Meclis Üyeleri, Saygıdeğer Meclis Üyeleri, Sakarya mızın daha da yaşanabilir bir şehir olması ve vizyonumuzda da belirttiğimiz gibi özgün nitelikleri ile öne çıkan bir kent olması için 2014 yılı içerisinde yaptığımız

Detaylı

T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü GENELGE 2012/16

T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü GENELGE 2012/16 T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü Sayı : B.02.0.PPG.0.12-010-06/6559 30 TEMMUZ 2012 Konu : Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı GENELGE 2012/16 Trafik kazalarının

Detaylı

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ Karabaş Mah. Salim Dervişoğlu Cad. No: 80 İzmit/KOCAELİ Tel: +90 262 318 1100-1101 Faks: +90 262 318 1105 E-posta: strateji@kocaeli.bel.tr

Detaylı

EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. EGO Genel Müdürlüğü 2014 Yılı Faaliyet Raporu Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Koordinatörlüğünde Hazırlanmıştır.

EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. EGO Genel Müdürlüğü 2014 Yılı Faaliyet Raporu Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Koordinatörlüğünde Hazırlanmıştır. 1 EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EGO Genel Müdürlüğü 2014 Yılı Faaliyet Raporu Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Koordinatörlüğünde Hazırlanmıştır. 2 3 4 Recep Tayyip ERDOĞAN Cumhurbaşkanı 5 6 Ahmet DAVUTOĞLU

Detaylı

GMKA Çalışma Programı

GMKA Çalışma Programı 2015 GMKA Çalışma Programı 0 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER... 3 TABLOLAR... 3 1 Giriş... 4 2 2015 Yılı Öncelikleri... 13 3 2015 Yılı Faaliyetleri... 18 3.1 Kurumsal Gelişim ve Yönetim Faaliyetleri...

Detaylı

TOBB TÜRKİYE TELEKOMÜNİKASYON MECLİSİ GENİŞBANT- FİBER OPTİK ALTYAPI PRENSİPLER VE MODELLER RAPORU

TOBB TÜRKİYE TELEKOMÜNİKASYON MECLİSİ GENİŞBANT- FİBER OPTİK ALTYAPI PRENSİPLER VE MODELLER RAPORU TOBB TÜRKİYE TELEKOMÜNİKASYON MECLİSİ GENİŞBANT- FİBER OPTİK ALTYAPI PRENSİPLER VE MODELLER RAPORU TEMMUZ 2011 1 1. GİRİŞ... 1 2. MEVCUT DURUM... 2 2.1 Sabit Genişbant Hizmetlerinde Mevcut Durum... 2 2.2

Detaylı

BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 2012-2013 YILI FAALİYET VE PROJE BİLGİLERİ

BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 2012-2013 YILI FAALİYET VE PROJE BİLGİLERİ BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 2012-2013 YILI FAALİYET VE PROJE BİLGİLERİ Kent Rehberi Sistem & Kitap & Satış Güncellemesi Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları

Detaylı

UDHB Strateji Geliştirme Başkanlığı Hakkı Turayliç Cad. No: 5 Emek 06500 Ankara Tel: 0312 203 13 43 e-posta: sgb6@udhb.gov.tr www.udhb.gov.

UDHB Strateji Geliştirme Başkanlığı Hakkı Turayliç Cad. No: 5 Emek 06500 Ankara Tel: 0312 203 13 43 e-posta: sgb6@udhb.gov.tr www.udhb.gov. T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 2014 Bu raporun bütün hakları saklıdır. Yazılar veya görsel malzemeler izin alınmadan tamamen veya kısmen yayımlanamaz. Bilimsel amaçlarla kullanılması

Detaylı

2014 YILI PERFORMANS PROGRAMI

2014 YILI PERFORMANS PROGRAMI 2014 YILI PERFORMANS PROGRAMI Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı BAKAN SUNUŞU Lütfi ELVAN Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ülkemizin, bulunduğu coğrafi konumunun avantajlarından faydalanabilmesi

Detaylı

Avrasya Tüneli Projesi Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi İstanbul, Türkiye. Eylül 2011

Avrasya Tüneli Projesi Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi İstanbul, Türkiye. Eylül 2011 Avrasya Tüneli Projesi Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi İstanbul, Türkiye I. Cilt Teknik Olmayan Özet Nihai Rapor Eylül 2011 ERM Group, Almanya ve İngiltere ELC Group, Türkiye Delivering sustainable

Detaylı

2014 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI

2014 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI YILI ÇALIŞMA PROGRAMI 01.01. 31.12. İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 1 1. GİRİŞ... 2 1.1. 2013 Yılı Mali Gerçekleşmeleri... 5 1.1.1. 2013 Mali Yılı Gelir Gerçekleşmeleri (İlk 6 ay)... 5 1.1.2. 2013 Mali Yılı Gider

Detaylı

İÇİNDEKİLER BAKAN SUNUŞU GENEL MÜDÜR SUNUŞU I. GENEL BİLGİLER. A. Misyon ve Vizyon B. Yetki Görev ve Sorumluluklar C. İdareye İlişkin Bilgiler

İÇİNDEKİLER BAKAN SUNUŞU GENEL MÜDÜR SUNUŞU I. GENEL BİLGİLER. A. Misyon ve Vizyon B. Yetki Görev ve Sorumluluklar C. İdareye İlişkin Bilgiler T.C. BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2006 YILI İDARE FAALİYET RAPORU NİSAN 2007 1 2 İÇİNDEKİLER BAKAN SUNUŞU GENEL MÜDÜR SUNUŞU I. GENEL BİLGİLER

Detaylı

Recep Tayyip ERDOĞAN Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

Recep Tayyip ERDOĞAN Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yeni Türkiye yolunda, 2023 ulaşım hedeflerimizin yakalanmasında art arda dev adımlar atıyor, yolları bölüyor, dağları deliyor, gönülleri birleştiriyoruz. Recep Tayyip ERDOĞAN Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

Detaylı

2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011)

2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011) TR33 (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak) Düzey 2 Bölgesi i İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... İV KISALTMALAR... Vİ SUNUŞ... Vİİ 1. GİRİŞ... 1 1.1. İNSAN

Detaylı

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI İÇİNDEKİLER 1. MEVZUAT İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR... 3 1.1 MEVCUT DURUM... 3 1.2 İLERİYE DÖNÜK HEDEFİMİZ:... 3 2. ÇEVRE İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR... 4 2.1 ATIK YÖNETİMİ... 4 2.1.1 Düzenli Depolama Tesisleri ve

Detaylı

DLH Genel Müdürlüğü Kentiçi Raylı Toplutaşım Kriterleri Ve Mevzuatın Geliştirilmesi Đşi

DLH Genel Müdürlüğü Kentiçi Raylı Toplutaşım Kriterleri Ve Mevzuatın Geliştirilmesi Đşi EK - ETÜDÜ VE TOPLU TAŞIM FĐZĐBĐLĐTE ETÜDÜ TEKNĐK ŞARTNAME Tablo-1: Mevcut Bilgilerin Toplanması Çalışmalarının Kapsamı Kent ile Đlgili Genel Bilgiler (coğrafi, tarihi, ekonomik yapı ve turizme yönelik

Detaylı

Filyos Vadisi Projesi

Filyos Vadisi Projesi Filyos Vadisi Projesi Mehmet ÇETİNKAYA İnşaat Yüksek Mühendisi, Strateji Geliştirme ve Programlama Birim Başkanı, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Kozlu/Zonguldak. Özet Filyos Vadisi Projesi Zonguldak ın

Detaylı

İSTANBUL ULAŞIM BİLGİ SİSTEMİNİN MEVCUT DURUMU ve GELİŞTİRİLMESİ

İSTANBUL ULAŞIM BİLGİ SİSTEMİNİN MEVCUT DURUMU ve GELİŞTİRİLMESİ İSTANBUL ULAŞIM BİLGİ SİSTEMİNİN MEVCUT DURUMU ve GELİŞTİRİLMESİ * Müge ÖRNEK, ** Hülya KARAOĞUZ ÖZET İstanbul Ulaşım Bilgi Sistemi, halen Ulaşım Planlama Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Detaylı

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ ALTYAPI BİLGİ SİSTEMLERİ VE ÜLKEMİZDE UYGULAMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ UZAKTAN ALGILAMA VE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ ANABİLİM DALI ADANA,

Detaylı

ÜNİBEL A.Ş. 2004 YILI MALİ DURUM Şirket Sermayesi...1 trilyon 370 milyar TL. Beher Hisse Adedi 1.000.000 TL.'dir.

ÜNİBEL A.Ş. 2004 YILI MALİ DURUM Şirket Sermayesi...1 trilyon 370 milyar TL. Beher Hisse Adedi 1.000.000 TL.'dir. ÜNİBEL A.Ş ÖZEL EĞİTİM VE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş Büyükşehir Belediyesi bağlı kurum ve kuruluşlar ile şirketlerinin bilgi teknolojileri alanında çözümlerinin üretilmesi, teknik destek

Detaylı

2015 Yılı Bütçe Bilgileri ve 01 Ocak 2014 30 Eylül 2014 Dönemi Bütçe Gerçekleşme Raporu

2015 Yılı Bütçe Bilgileri ve 01 Ocak 2014 30 Eylül 2014 Dönemi Bütçe Gerçekleşme Raporu Strateji Geliştirme Başkanlığı 2015 Yılı Bütçe Bilgileri ve 01 Ocak 30 Eylül Dönemi Bütçe Gerçekleşme Raporu Sadi KIZIK Strateji Geliştirme Başkan V. 20 Ekim Strateji Geliştirme Başkanlığı BAKANLIK YILI

Detaylı

2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 OCAK 31 ARALIK 2015)

2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 OCAK 31 ARALIK 2015) ışma Programı (Revize Ocak 2015) 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 OCAK 31 ARALIK 2015) (REVİZE OCAK 2015) TR33 Bölgesi (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak) 2 / 69 2015 Yılı Çalışma Programı (Revize Ocak

Detaylı