YİBO ÖĞRETMENLERİ (FEN VE TEKNOLOJİ-FİZİK, KİMYA, BİYOLOJİ- VE MATEMATİK) PROJE DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI FİZİK BÖLÜMÜ PROJE RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YİBO ÖĞRETMENLERİ (FEN VE TEKNOLOJİ-FİZİK, KİMYA, BİYOLOJİ- VE MATEMATİK) PROJE DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI FİZİK BÖLÜMÜ PROJE RAPORU"

Transkript

1 YİBO ÖĞRETMENLERİ (FEN VE TEKNOLOJİ-FİZİK, KİMYA, BİYOLOJİ- VE MATEMATİK) PROJE DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI FİZİK BÖLÜMÜ PROJE RAPORU FİBER OPTİK KABLOLAR İLE EVLERİN KARANLIK YERLERİNİ AYDINLATMA Dilek SEVİM- Erciş YİBO / VAN Muktedir KARAKUŞ Yavuz Kemal YİBO/GİRESUN İsmihan ÖZERDEM Zübeyde Hanım YİBO/ GİRESUN PROJE DANIŞMANI Doç. Dr. Salih ATEŞ(A.İ.B. ÜNİVERSİTESİ) Doç. Dr. Rıza DEMİRBİLEK(Y.T. ÜNİVERSİTESİ) GEBZE OCAK- 2010

2 PROJE ADI Fiber optik kablolar ile karanlık yerleri aydınlatma. PROJENİN AMACI Güneş ışığının fiber optik kablo ile taşınarak karanlık mekânların aydınlatılması böylece enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olmak. HEDEFLER 1. Fiber optik kablo kullanarak bir evin bodrum katına güneş ışığını götürmek. 2. Mercek kullanarak fiber optik kablonun verimini arttırmak. 3. Mekânın aydınlatılmasında sadece güneş enerjisi kullanarak, enerji tasarrufu sağlamak. GİRİŞ Bilgi taşıyıcısı olarak ışığın kullanıldığı iletişim sistemleri, son zamanlarda oldukça ilgi görmektedir. Bu bölümde daha ileride göreceğimiz gibi, ışık dalgalarını yeryüzü atmosferinde yaymak zor ve elverişsizdir. Dolayısıyla, günümüzün önde gelen çeşitli ve geliştirme laboratuarlarında, bir ışık dalgasını "içermek" ve bu dalgayı bir kaynaktan bir varış yerine göndermek üzere cam ya da plastik fiber kabloların kullanıldığı sistemlerle ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Güdümlü bir fiber optik aracılığıyla bilgi taşıyan iletişim sistemlerine fiber optik sistemler denmektedir. Elektrik enerjisini kullanarak fiber optik kablo ile aydınlatma yapılmaktadır; ancak elektrik enerjisi ile beraber kullanıldığında maliyet çok fazla artmaktadır. Ayrıca elektrik enerjisi üretilirken çevreye zarar verilmektedir. Bizim projemizde güneş ışığının fiber optik kablo ile taşınması yoluyla aydınlatma yapılmıştır. Böylece ucuz maliyetli ve doğaya zarar vermeyen aydınlatma sağlanmış olur. Fiber optik kablolar ile güneş ışığının karanlık mekânlara taşınması projesinde mekânların güneş enerjisi ve ışığının haricinde herhangi başka bir enerji kullanılmadan aydınlatılması amaçlanmıştır. Bu sebeple geceleri de güneş enerjisinden yararlanmak amacıyla gün boyunca güneş enerjisini akülerde toplamaya yarayacak güneş panelleri kullanılmıştır. Böylece gün boyu sadece güneş enerjisinden yararlanılmıştır. FİBER OPTİK KABLONUN ÇALIŞMASI Fiberin çalışma prensibi temel optik kurallarına dayanır. Bir ışın demeti az yoğun bir ortamdan daha yoğun bir ortama geçerken geliş açısına bağlı olarak yansıması ( tam yansıma) yada kırılarak ortam dışına çıkması (bu istenmeyen durumdur) mantığına dayanır. Fiber optik kablonun yapısı:

3 Kablo 3 kısımdan oluşur. 1. Nüve 2.Kılıf 3.Kaplama FİBER OPTİK AYDINLATMA Son yıllarda mimari bakımdan özenle yapılan binaların pek çoğu gün ışığından en üst seviyede yararlanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, kentlerdeki yapılaşmanın hızla artması birçok binanın istenilen seviyede gün ışığı almasını engellemektedir. Bu da; enerji maliyetlerini arttırmaktadır. Günümüzde başlı başına bir sektör haline gelen aydınlatma sektörü gün ışığını, ulaşması mümkün olmayan alanlara da ulaştırabilmenin yöntemleri üzerinde çeşitli teknikler geliştirmektedir.

4 FİBER KABLO ÖRNEKLERİ MATERYAL Çeşitli Fiber Optik Kablo Örnekleri Fiber optik kablo, ince kenarlı mercek, güneş paneli, tahta, iletken tel, anahtar, batarya, şarj edilebilir pil, ev maketi, led lamba, mukavva, yapıştırıcı, asetat, boyama kalemi (keçeli kalem), fon karton, el işi kâğıdı, alüminyum folyo, bant. YÖNTEM Maket evin alt katı bodrum, üst katı da giriş katını temsil edecek şekilde düzenlendi. Binanın aydınlatılması için güneş ışığı kullanıldı. Evin giriş katı güneş ışığından yeterince faydalanıyor; ancak bodrum kat güneşi görmüyordu. Bu nedenle fiber optik kablo döşendi. Evin bahçesine tahta parçası yardımıyla sabitlediğimiz ince kenarlı mercek yardımıyla ışık toplandı. Merceğin odak noktasına denk gelecek şekilde yerleştirilen fiber optik kablo ile toplanan ışık bodrum kata taşındı. Evin bodrum katına döşenen ikinci bir sistem ile (led lamba sistemi) güneşin olmadığı zamanlarda da evin aydınlanabilmesi sağlandı. Ayrıca fiber optik kablo yardımıyla bodrum katı aydınlatılırken taşınan ışık şiddetinin hangi oranda iletildiği, bu proje kapsamında yapılan basit bir ölçek kullanarak belirlendi. IŞIK ŞİDDETİ ÖLÇÜMÜ: Asetat kağıdının üzerine bilgisayarda siyah tonda bir desen oluşturup çıktı aldıktan sonra boyuna kesilerek 10 eşit bölmeye ayrıldı. Dilimlenmiş olan asetat üstüste koyulup bir ucundan zımba kullanarak sabitlendi. En alttaki en uzun kalacak şekilde, bir üstteki dilim bir alttakine göre bir miktar daha kısa kesilerek 10 basamaklı bir ölçek hazırlandı.

5 IŞIK ŞİDDETİ ÖLÇÜM ARACI Hazırlanan bu ölçekle merceğin odağındaki fiber kablo 1. kademeden itibaren kapatılarak evin içindeki ışığın çıktığı yerden, ışığın görünüp görünmediği kontrol edildi. Bu şekilde 10. kademeye kadar devam edildi. Ardından ölçekle maket evdeki ışığın çıktığı yer ölçeğin 1. kademesinden itibaren kapatılarak ışığın görünüp görünmediği kontrol edildi. Bu ölçüm sayesinde mercekten fiber optik kabloya gelen ışık ile kablodan alınan ışık karşılaştırılıp kablonun ne kadar verimle çalıştığı tespit edildi.

6 PROJE AŞAMALARI PROJE ÇALIŞMASININ BAŞLAMASI LED LAMBA DEVRESİNİN KURULMASI

7 GÜNEŞ PANELLERİNİN YERLEŞTİRİLMESİ FİBER OPTİK KABLOLARA MERCEK YARDIMIYLA GÜNEŞ IŞINLARININ TOPLANIP GÖNDERİLMESİ

8 FİBER OPTİK KABLOLARIN GÜNEŞ IŞIĞINI BODRUM KATA TAŞIMASI PROJENİN TAMAMLANMASI

9 BULGULAR KABLOYA GELEN IŞIĞIN FİLTRELENMİŞ HALİ KABLODAN ÇIKAN IŞIĞIN FİLTRELENMİŞ HALİ

10

11 Işık şiddeti ölçüm sonuçlarına göre; Ölçüm düzeneği mercekten fiber optik kabloya gelen ışığın önünde iken çıkış ışığının en son 9. kademede görülüp 10. kademede görülmediği, Ölçüm düzeneği çıkış noktasında iken ışığın en son 7. kademede görülüp 8. kademede görülmediği, gözlendi. Yapılan ölçümlerden düzeneğin yaklaşık %80 lik bir verimle çalıştığı anlaşılmıştır. SONUÇ VE TARTIŞMA Fiber optik aydınlanma teknolojisi diğer aydınlanma teknolojilerinden oldukça farklı bir uygulamadır. Bu sayede gün ışığından yararlanarak son derece ekonomik bir aydınlatma sağlanmaktadır. Fiber optik aydınlatma teknolojisini diğer aydınlatma teknolojilerinden farklı kılan en temel özelliği özgürlüğü ve esnekliğidir. Fiber optik aydınlatma sistemlerinde ışık kaynağından alınan ışığı istenilen herhangi bir noktaya yüksek verimle iletmek mümkündür. Bu teknoloji çok çeşitli alanlarda kullanılabilir, bazılarını şöyle sıralayabiliriz; 1. Elektrikle aydınlatmanın tehlike teşkil ettiği (özellikle de yer altındaki maden ocakları) yerlerde güvenle kullanılabilir. 2. Apartman merdiven boşluklarının ve bodrum dairelerinin aydınlatılması. 3. Kurduğumuz düzenekteki gibi her türlü müstakil evin aydınlatılması. 4. Metro ve karayolu tünellerinin aydınlatılması. 5. Özellikle yapılmakta olan Marmaray Projesi kapsamındaki İstanbul Boğazı Tüp Geçit Projesi nin aydınlatılmasını öneri olarak sunuyoruz. 6. Gemilerin ışık almayan bölümlerinin aydınlatılması. Günümüzdeki mevcut imkanlar ile bu sistemlerin kısa mesafelerde kullanımı ekonomik görünmüyor; ancak bu teknoloji gelişmeye ve ucuzlayıp yaygınlaşmaya çok el verişlidir. Uzun mesafelerde ise şu anda bilgi taşımada zaten ekonomik ve verimli bir sistem olarak görülmektedir. Biz bu projede bu teknolojiyi güneş panelleriyle birleştirerek Güneşten geceleri de faydalanılabileceğini göstermek istedik.

12 TEŞEKKÜR Bize bu eşsiz deneyimi yaşattıkları için; başta Prof. Dr. Mehmet AY, gece gündüz demeden, bizden destek ve yardımlarını esirgemeyen danışman hocalarımız Doç. Dr. Rıza DEMİRBİLEK ve Doç. Dr. Salih ATEŞ, bizim için marangozluğa soyunan Doç. Dr. Ayhan ÇELİK, bize büyük bir sabırla katlanarak ihtiyaç duyduğumuz malzemeleri temin eden, özellikle Neşe DİŞÇİOĞLU olmak üzere bütün asistanlar, yorulduğumuz zaman eğitsel oyunlarıyla bize destek ve moral veren hocamız Öğrt. Gör. A. Zeki ORTA, diğer hocalarımız ve teknisyenler olmak üzere bu çalışmamızda yardımı dokunan herkese teşekkür ederiz.

13 ÖZGEÇMİŞ Dilek SEVİM 1982 yılında Malatya da doğdu. İlkokulu Necati Bey İlköğretim Okulu, Orta Okulu Kubilay Lisesi, Liseyi Turgut Özal Anadolu Lisesinde, Yüksek Öğrenimini Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünde tamamladı. Diploma notu: yılları arasında Ağrı nın Diyadin İlçesi Şht. İlhan DEMİR YİBO da çalıştı. Halen Van ın Erciş İlçesinde Erciş YİBO da Fen ve Teknoloji Öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Muktedir KARAKUŞ 1982 yılında Alanya da doğdu. İlkokulu Payallar İlköğretim Okulu, Orta Okulu Alanya Lisesi, Antalya Lisesinde, Yüksek Öğrenimini Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünde tamamladı yılında Giresun / Dereli Yavuz Kemal YİBO da öğretmenliğe başladı Eğitim Öğretim yılında Diyarbakır ın Kulp İlçesi Bayır İlköğretim Okulunda çalıştı. Halen Giresun / Dereli İlçesi Yavuz Kemal YİBO da Fen ve Teknoloji Öğretmeni olarak görev yapmaktadır. İsmihan ÖZERDEM 1981 yılında Uşak / Eşme de doğdu. İlkokulu Şehit Alibey İlköğretim Okulu nda, ortaokulu Eşme Lisesi nde ve yüksek öğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünde tamamladı yılları arasında Giresun / Güce Merkez İlköğretim Okulu nda görev yaptı. Halen Giresun/Güce Zübeyde Hanım YİBO da görev yapmaktadır.

14 KAYNAKÇA

KARADENİZ 3-5. Haziran. Organizasyon: http://eee.ktu. .edu.tr. 2015 Trabzon

KARADENİZ 3-5. Haziran. Organizasyon: http://eee.ktu. .edu.tr. 2015 Trabzon KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 3-5 Haziran 2015 Organizasyon: Mühendislik Fakültesi Dekanlığı Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Teknoloji Transfer Ofisi http://eee.ktu..edu.tr http://www.ktu.edu.tr/tto

Detaylı

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ...

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... 2 BÖLÜM 1 1 GÜNEŞ... 4 1.1 Güneş Enerjisi... 4 1.2 Türkiye de Güneş Enerjisi Potansiyeli...

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ OPTİK KABLOLAMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ OPTİK KABLOLAMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ OPTİK KABLOLAMA ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

AKILLI ENERJİ SİSTEMİ

AKILLI ENERJİ SİSTEMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü AKILLI ENERJİ SİSTEMİ 228396 S.Serdar SEYMEN 238315 Gökhan AÇIKGÖZ 210223 İhsan TUNÇBİLEK Cemil GÜRÜNLÜ

Detaylı

ORTAÖĞRETİM 11. SINIF FİZİK DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI

ORTAÖĞRETİM 11. SINIF FİZİK DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM ve TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI ORTAÖĞRETİM 11. SINIF FİZİK DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI Ağustos 2011 Ankara T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM ve TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI FİZİK

Detaylı

74 REEL SEKTÖR. Özel Sanko Okulları Genel Müdürü. Melike Toklucu

74 REEL SEKTÖR. Özel Sanko Okulları Genel Müdürü. Melike Toklucu 74 REEL SEKTÖR Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Melike Toklucu Marka Müdür Marka Okulda REEL SEKTÖR Türkiye nin öncü eğitim kurumlarından Özel Sanko Okulları nın Genel Müdürlüğüne 30 yılını eğitime adamış,

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ UYDU HABERLEŞMESİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINI ELEKTRİK ENERJİSİNE DÖNÜŞTÜRMEDE KULLANILAN YÖNTEMLER VE ÖRNEK UYGULAMALAR İlhan UMUT Yüksek Lisans Tezi Bilgisayar Mühendisliği

Detaylı

ÖNSÖZ. Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ Bölüm Başkanı

ÖNSÖZ. Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ Bölüm Başkanı ÖNSÖZ Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü olarak, 2009 yılından beri öğrencilerimiz tarafından yapılan projeleri ziyaretçilere açık olarak bölümümüz

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİ ANABİLİM DALI

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİ ANABİLİM DALI TÜRKİYE CUMHURİYETİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİ ANABİLİM DALI ÖĞRETİMİ AYRINTILAMA KURAMINA DAYALI OLARAK TASARLANAN İNTERNET TEMELLİ UZAKTAN

Detaylı

YANGIN İHBAR SİSTEMİ

YANGIN İHBAR SİSTEMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü YANGIN İHBAR SİSTEMİ SERHAT ALAY 228545 EREN DEMİRKAN 228532 SERVET TEKE 210342 DANIŞMAN PROF. DR. CEMİL

Detaylı

T. C. GİRESUN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İLKÖĞRETİM ANABİLİM DALI

T. C. GİRESUN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İLKÖĞRETİM ANABİLİM DALI T. C. GİRESUN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İLKÖĞRETİM ANABİLİM DALI 7. SINIF SOSYAL BİLGİLER DERSİNDE CBS KULLANIMININ ÖĞRENCİLERİN AKADEMİK BAŞARILARINA ETKİSİ THE EFFECT OF USING GIS IN SEVENTH

Detaylı

1 AYDINLATMA BÖLÜM -1. 1.1 Aydınlatmanın Niceliği. 1.2 Aydınlatmanın Niteliği

1 AYDINLATMA BÖLÜM -1. 1.1 Aydınlatmanın Niceliği. 1.2 Aydınlatmanın Niteliği BÖLÜM -1 1 AYDINLATMA Bir ortamı ve içerisindeki nesneleri istenilen ölçütlerde görsel algılamaya uygun kılacak şekilde tasarlanmış ışık uygulamaları aydınlatma olarak tanımlanır. Bir hacmin tamamında

Detaylı

2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU

2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU T.C. M LLÎ E T M BAKANLI I 2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU Nabi AVCI Millî E itim Bakanı 15 Aralık 2013 T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı 2014 YILI BÜTÇE SUNUŞU TBMM

Detaylı

KATI ATlKLARlN EKONOMiDE DEGERLENDiRiLMESi

KATI ATlKLARlN EKONOMiDE DEGERLENDiRiLMESi istanbul TiCARET ODASI KATI ATlKLARlN EKONOMiDE DEGERLENDiRiLMESi HAZlRLAYANLAR Yrd.Doç.Dr.Bülent ARMAGAN (Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi-Proje Yürütücüsü) Yrd.Doç.Dr.İbrahim DEMİR (İstanbul Teknik

Detaylı

YOL SÜPÜRME ARACI TASARIM VE PROTOTİP İMALATI*

YOL SÜPÜRME ARACI TASARIM VE PROTOTİP İMALATI* TMMOB Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi V. Makina Tasarım ve İmalat Teknolojileri Kongresi 17-18 Ekim 2009 YOL SÜPÜRME ARACI TASARIM VE PROTOTİP İMALATI* H. Rıza GÜVEN 1, Ünal UYSAL 2, Çetin KARAKAYA

Detaylı

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ. Mühendislik Fakültesi. Elektrik Elektronik Mühendisliği STUDIO CITY AYDINLATMA PROJESİ. Bitirme Projesi ELE-400

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ. Mühendislik Fakültesi. Elektrik Elektronik Mühendisliği STUDIO CITY AYDINLATMA PROJESİ. Bitirme Projesi ELE-400 YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği STUDIO CITY AYDINLATMA PROJESİ Bitirme Projesi ELE-400 Tez Danışmanı: Doç.Dr. Özgür Cemal ÖZERDEM Hazırlayan : Aycan AYDIN

Detaylı

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ. Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Sutepe Mh. Depo Sk. No:1 Altındağ - ANKARA. Tel: 0312 309 68 00 Fax: 0312 309 12 10

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ. Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Sutepe Mh. Depo Sk. No:1 Altındağ - ANKARA. Tel: 0312 309 68 00 Fax: 0312 309 12 10 ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ Eğitim Paketi Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Sutepe Mh. Depo Sk. No:1 Altındağ - ANKARA Tel: 0312 309 68 00 Fax: 0312 309 12 10 http//www.rmk-museum.or.tr ebayam@rmk-museum.org.tr İÇİNDEKİLER

Detaylı

ARAŞTIRMA PROJESİ. Betonarme ve Tarihi Yapılardaki Yıpranmaların Fiber Optik Sensörlerle Tespiti Konulu Akademik Araştırmanın SONUÇ RAPORU

ARAŞTIRMA PROJESİ. Betonarme ve Tarihi Yapılardaki Yıpranmaların Fiber Optik Sensörlerle Tespiti Konulu Akademik Araştırmanın SONUÇ RAPORU ARAŞTIRMA PROJESİ Betonarme ve Tarihi Yapılardaki Yıpranmaların Fiber Optik Sensörlerle Tespiti Konulu Akademik Araştırmanın SONUÇ RAPORU Prof. Dr. Kemal FİDANBOYLU Fatih Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Detaylı

ÇAĞRI MERKEZİ FIRSATI

ÇAĞRI MERKEZİ FIRSATI T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI SERHAT BÖLGESİNİN KALKINMASINDA ÇAĞRI MERKEZİ FIRSATI T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI SERHAT BÖLGESİNİN KALKINMASINDA ÇAĞRI MERKEZİ FIRSATI HAZIRLAYANLAR Metehan AKKAYA Muhammed

Detaylı

TÜRKİYE DE MESKEN ELEKTRİK TALEBİ

TÜRKİYE DE MESKEN ELEKTRİK TALEBİ T.C KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İKTİSAT ANABİLİM DALI TÜRKİYE DE MESKEN ELEKTRİK TALEBİ ESRA KINIK YÜKSEK LİSANS TEZİ KAHRAMANMARAŞ OCAK 2008 T.C KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI ANKARA 2007 Milli

Detaylı

EĞİTİMDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI PERFORMANS GÖSTERGELERİ, ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ VE ÖZ-YETERLİK ALGILARININ İNCELENMESİ

EĞİTİMDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI PERFORMANS GÖSTERGELERİ, ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ VE ÖZ-YETERLİK ALGILARININ İNCELENMESİ EĞİTİMDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI PERFORMANS GÖSTERGELERİ, ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ VE ÖZ-YETERLİK ALGILARININ İNCELENMESİ INVESTIGATION OF THE PERFORMANCE INDICATORS ON INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

Detaylı

Öğretmen ve Öğrenci Bakış Açısıyla Tablet PC ve Etkileşimli Tahta Kullanımı: FATİH Projesi Değerlendirmesi *

Öğretmen ve Öğrenci Bakış Açısıyla Tablet PC ve Etkileşimli Tahta Kullanımı: FATİH Projesi Değerlendirmesi * Kuram ve Uygulamada Eğitim Bilimleri Educational Sciences: Theory & Practice - 13(3) 1799-1822 2013 Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları İletişim Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. www.edam.com.tr/kuyeb DOI: 10.12738/estp.2013.3.1734

Detaylı

Diyalog. izocam. "İzocam Manto" ile kaliteli ve güvenilir çözümler

Diyalog. izocam. İzocam Manto ile kaliteli ve güvenilir çözümler Diyalog izocam Nisan Mayıs Haziran 2013 "İzocam Manto" ile kaliteli ve güvenilir çözümler İzocam geleceğin binalarını anlattı, Yalıtım sektöründe buluş sayısı çok az, İzocam 13. Yalıtım Yarışması nda dereceye

Detaylı

İNTERNET TEKNOLOJİLERİNİ KULLANARAK ÖĞRENCİ BAŞARISI VE ÖĞRENMENİN KALICILIĞINI ARTIRMA

İNTERNET TEKNOLOJİLERİNİ KULLANARAK ÖĞRENCİ BAŞARISI VE ÖĞRENMENİN KALICILIĞINI ARTIRMA T.C. BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ İNTERNET TEKNOLOJİLERİNİ KULLANARAK ÖĞRENCİ BAŞARISI VE ÖĞRENMENİN KALICILIĞINI ARTIRMA Yüksek Lisans Tezi MUSTAFA GÜNDÜZ T.C. İSTANBUL, 2009 BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA SİSTEMİ KURULUMU Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

MİKROİŞLEMCİ KONTROLLÜ LED AYDINLATMA TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ

MİKROİŞLEMCİ KONTROLLÜ LED AYDINLATMA TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü MİKROİŞLEMCİ KONTROLLÜ LED AYDINLATMA TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ 228550 Fatih DÜZENLİ 254274 Serdar

Detaylı

Lise Coğrafya 9 ve Lise Coğrafya 11 Ders Kitaplarının Bazı Okunabilirlik Formülleri İle Değerlendirilmesi

Lise Coğrafya 9 ve Lise Coğrafya 11 Ders Kitaplarının Bazı Okunabilirlik Formülleri İle Değerlendirilmesi DURU / Uyum Zorluklarını Yordamada Yalnızlık, Sosyal Destek ve Sosyal Bağlılık Arasındaki... 2177 Lise Coğrafya 9 ve Lise Coğrafya 11 Ders Kitaplarının Bazı Okunabilirlik Formülleri İle Değerlendirilmesi

Detaylı