1- Application Form / Accommodation 2- Transkript (İngilizce) 3- Learning Agreement 4- Öğrenci Bilgi Formu 5- Pasaport 6- Kabul Belgesi ve Vize

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1- Application Form / Accommodation 2- Transkript (İngilizce) 3- Learning Agreement 4- Öğrenci Bilgi Formu 5- Pasaport 6- Kabul Belgesi ve Vize"

Transkript

1

2

3 1- Application Form / Accommodation 2- Transkript (İngilizce) 3- Learning Agreement 4- Öğrenci Bilgi Formu 5- Pasaport 6- Kabul Belgesi ve Vize İşlemleri 7- Banka İşlemleri 8-Sigorta İşlemleri 9- OLS 10- Sözleşme

4 Ofisimize teslim edilecek 4 temel belge: Elden teslim edilecek belgeler: 1. Öğrenci Bilgi Formu 2. İngilizce Transkript 3. Application Form Kurul Kararı ile gelecek olan belgeler: 4. 1 adet Orijinal Learning Agreement

5 TÜM ÖĞRENCİLERİN BAŞVURULARINI DIŞ İLİŞKİLER VE AB ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE 12 HAZİRAN 2015 TARİHİNE KADAR İLETMESİ GEREKMEKTEDİR. BU TARİHE KADAR HERHANGİ BİR BELGE İLE BAŞVURU YAPMAYAN ÖĞRENCİLER ERASMUS HAKKINDAN FERAGAT ETMİŞ KABUL EDİLECEKTİR.

6 TR-IZMIR-02

7

8 NOMINATION Bazı kurumlar başvuru işlemlerinizi yapmadan önce Erasmus bölüm koordinatörünüz tarafından seçildiğinizi ifade eden resmi bir mail (nomination) istemektedir. Aksi takdirde başvuru formuna erişmeniz mümkün olmayabilir.

9 Bölüm/Fakülte/Yüksekokul/ Enstitü Koordinatörünüzle temasa geçerek gideceğiniz üniversitenin bilgi paketini (information package) ve kurs kataloğunu (course catalogue) detaylı şekilde inceleyiniz. Gideceğiniz üniversitenin Erasmus+ kabul prosedürü için gerekli belgeleri, son başvuru tarihlerini ve akademik takvimini gideceğiniz üniversitenin web sayfasından araştırınız ve öğreniniz. ( yolu ile de öğrenebilirsiniz.)

10 Gideceğiniz üniversitenin başvuru formunu (application form) ve eğer isteniyorsa diğer belgeleri (dil belgesi, konaklama, transkript, özgeçmiş, motivasyon mektubu, Vesikalık fotoğraf gibi) eksiksiz ve elektronik ortamda doldurarak bir kopyasını ofisimize teslim ediniz. Başvuru formunuzda ofisimizce imzalanması gereken bir bölüm olup olmadığını dikkatlice kontrol ediniz. Online application bölümü var ise bu başvuru yapıldıktan sonra çıktısı alınarak ofisimize teslim ediniz.

11 Belgelerinizin takip edilmesi ve gideceğiniz üniversitenin öngördüğü tarihler içerisinde karşıya ulaştırılması sizin sorumluluğunuzdadır. Gideceğiniz üniversiteye göndereceğiniz belgelerde son başvuru tarihlerine çok dikkat etmelisiniz.

12 Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Şube Müdürlüğü tarafından doldurulması, hazırlanması ve/veya imzalanması/mühürlenmesi gereken kısımlar yaklaşık 1 hafta sürebilmektedir. Dolayısıyla en az 1 hafta önceden Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Şube Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

13 Müdürlüğümüzün görüşme saatleri ve dur.

14 Kalacağınız yer: Gideceğiniz üniversitenin web sitesinde genellikle "Accommodation Form" bulunmaktadır. Eğer gideceğiniz üniversitenin web sitesinde böyle bir bilgiye ulaşamadıysanız, karşı üniversite yetkililerine göndererek bu konuda yardım isteyiniz. Gideceğiniz üniversite size konaklama imkanı sağlamıyor olsa bile, gideceğiniz kentteki konaklama imkanları hakkında sizi bilgilendirecektir. Kalacağınız yeri bulma sorumluluğu öğrenciye aittir!!!

15

16 Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ndan alacağınız 1adet «İngilizce Transkript» belgesini Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Şube Müdürlüğüne teslim ediniz.

17

18 Gideceğiniz üniversitenin kurs kataloğunu (course catalogue) inceleyerek yurt dışında alacağınız dersleri ve bu derslerin bölümünüzde almanız gereken hangi derslere karşılık geldiğini Koordinatörünüzle birlikte belirleyerek Learning Agreement (Öğrenim Anlaşması) belgesini hazırlayınız. Belge mutlaka elektronik ortamda hazırlanmalı ve Bölüm/Fakülte/Yüksekokul/Enstitü Yönetim Kurulu Kararı ile Müdürlüğümüze gönderilmelidir.

19

20

21

22

23

24 !!!LEARNING AGREEMENT BELGESİ ERASMUSUN EN ÖNEMLİ BELGESİDİR!!!

25 Yurt dışında bir dönemde en az ECTS kredisi alınmalıdır. İki kurum arasındaki kredi farkı bir dönem için maksimum 5 ECTS olmalıdır. Yurt dışında 2 dönem bulunacak öğrencilerimiz ise toplamda en az ECTS kredisi almalıdır. İki kurum arasındaki kredi farkı toplamda maksimum 10 ECTS olmalıdır.

26 Belgede yer alan Sending Institution Departmental Coordinator kısmı bölüm koordinatörünüz tarafından imzalanacaktır. Sending Institution Academic Coordinator bölümü Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Şube Müdürlüğü tarafından imzalatılacaktır. İmzaları ve mühürleri tamamlandıktan sonra Learning Agreement belgenizi Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Şube Müdürlüğünden alabilirsiniz.

27 Tüm başvuru belgeleriniz eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra evraklarınızı gideceğiniz üniversiteye posta ya da yolu ile şahsen iletmeniz gerekmektedir.

28 Erasmus öğrencisi olarak yurtdışına çıkmadan önce Learning Agreement belgenizin gideceğiniz üniversite tarafından imzalı ve mühürlü olarak onaylanarak ofisimize geri dönmüş olması gerekmektedir. Onaylı Learning Agreement belgesi olmayan öğrencilerle Erasmus sözleşmesi imzalanmayacaktır.

29 LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERİMİZ: Tez aşamasında yurtdışına Erasmus öğrencisi olarak gidecek olan Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri, Learning Agreement belgelerine tez konularını yazacaklardır. Tez Önerilerinin kabul edildiğine dair enstitü kararının bir kopyasını ofisimize teslim etmeleri gerekmektedir. Yurtdışına çıkmadan önce bağlı bulundukları enstitüyü yurt dışına çıkacaklarına ilişkin dilekçe ile bilgilendirmeleri ve izinli sayıldıklarını gösteren kurul kararının Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Şube Müdürlüğüne iletilmesi gerekmektedir. Tez çalışması yapacak olan doktora öğrencilerinin, ilgili Enstitülerden Doktora Yeterliliklerini geçtiklerine dair belgenin bir kopyasını Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Şube Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.

30 Ege Üniversitesinde kadrolu olan lisansüstü öğrenciler Resmi Görevlendirme Belgesi alarak Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Şube Müdürlüğüne teslim etmelidir.

31

32 Öğrenci Bilgi Formunda istenen kişisel bilgiler dışındaki istenen Bölüm ve Ülke Kod bilgileri gibi veriler için şubemizin internet sitesindeki (www.eu.ege.edu.tr) Kodlar Tablosuna başvurmanız yeterli olacaktır. İletişim bilgilerinizi (Adres, adresi, cep telefonu numarası, ev telefonu numarası) tam olarak vermeniz zorunludur. El yazısı ile ve eksik doldurulan formlar kabul edilmeyecektir. Öğrenci Bilgi Formunu dijital ortamda eksiksiz doldurup elden Dış İlişkiler ve AB Şube Müdürlüğüne teslim ediniz.

33

34

35 Lisans: F Yüksek Lisans: S Doktora: T

36

37 Gideceğiniz üniversiteye başvuru formunuzu gönderdikten sonra kabul yazınızı (acceptance letter) bekleme aşamasında pasaport işlemlerine başlayınız. Harçsız Öğrenci Pasaportu çıkartmak için Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Şube Müdürlüğünden yazı alınız. Bu yazı, İzmir ili dışında geçerli değildir!!! Ayrıca bu süreçte gideceğiniz ülke konsolosluğu ile temasa geçiniz ve vize için gerekli belgeleri öğreniniz.

38 Emniyet Müdürlüğü tarafından, ilk defa pasaport alacak olan öğrencilerimizden pasaport cüzdan bedeli alınacaktır. Yeşil pasaportu olan öğrencilerimizin de sorun yaşamamak için vize almaları gerekmektedir. Görev pasaportu (Gri pasaport) ile ilgili olarak ise Personel Daire Başkanlığı na danışılmalıdır.

39

40 Gideceğiniz üniversiteye başvuru formunuzu gönderdikten sonra kabul yazınızı (acceptance letter) beklemeniz gerekmektedir. Bu belge başvuru formunda verdiğiniz adrese gelecektir. Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Şube Müdürlüğüne gelen belgeler ise sizlere mutlaka ulaştırılacaktır.

41 Acceptance Letter göndermesi için gideceğiniz üniversiteye zaman tanıyın, acele etmeyin!!! Ancak vize işlemlerinin uzun bir süreç olduğunu ve Acceptance Letter belgesi olmadan vize işlemlerine başlayamayacağınızı nazik bir şekilde hatırlatabilirsiniz.

42 Gideceğiniz ülke konsolosluğundan vize için gerekli belgeleri öğreniniz. Yurtdışındaki üniversiteden kabul yazınız (acceptance letter) geldikten sonra vize işlemlerine başlayınız. Ofisimize gelerek Vize Yazısı alınız. Bu yazı, sizin Erasmus öğrencisi olduğunuzu ve alacağınız toplam hibeyi gösteren bir belgedir. Vize alma sorumluluğu size aittir. Vize işlemlerinin uzun zaman aldığını göz önünde bulundurarak, işlemlere zamanında başlayınız.

43

44 Hibe sözleşmeniz gereği, gideceğiniz ülkelere göre sizlere ödenecek olan hibenin hesaplarınıza aktarılabilmesi için Halkbankası Bornova Şubesi nden Euro hesabı açtırmanız gerekmektedir. Sözleşmeden önce, banka Euro hesap cüzdan fotokopinizi AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü ne mutlaka getirmelisiniz. Hesap mutlaka sizin adınıza olmak zorundadır ve hesap numarası bırakmayan öğrencilerin hibeleri aktarılmayacaktır.

45

46 Öğrenim Hareketliliği Faaliyetine katılan tüm öğrencilerin zorunlu olan Genel Sağlık Sigortası yaptırmaları ve bir kopyasını Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Şube Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir. Zorunlu olan sigortayı yaptırmayan öğrencilerimizle hibe sözleşmesi imzalanmayacaktır. Yabancı ülkelerin ve üniversitelerin sağlık sigortası ile ilgili uygulamaları farklılıklar göstermektedir. Gideceğiniz üniversite sizden ayrıca bir sigorta yaptırmanızı isteyebilir.

47 Almanya ya gidecek SGK kapsamında sağlık güvencesi olan öğrenciler Türk-Alman Sosyal Güvenlik Sözleşmesi nden faydalanarak güvencelerini AT-11 belgesi sayesinde yurt dışında da devam ettirebilirler. Bu konuda, Sosyal Güvenlik Kurumuna danışınız ve bizden konuyla ilgili yazı isteyiniz. Söz konusu yazı için ofisimize kabul mektubunuzun bir kopyasını iletmeniz gerekmektedir.

48

49

50

51 Vizenizi aldıktan ve OLS sınavını tamamladıktan sonra yurtdışına çıkış yapmanızdan en fazla 10 gün önce mutlaka şahsen Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Şube Müdürlüğüne gelerek; üniversite ile sözleşme belgesini imzalayınız. Size hibenizin aktarılabilmesi için bu sözleşmeyi şahsen imzalamanız gerekmektedir. Sözleşme mutlaka vizenizi aldıktan sonra imzalanacaktır.

52 Öğrenim hareketliliğine katılan öğrencilere ödemeleri iki taksitte yapılır. İlk ödeme olarak öğrencinin gitmesi "öngörülen" süreye göre hesap edilen toplam hibenin %80'i ödenir. Bu ödeme, tahmini süreye göre yapılan bir avans ödemesidir. İkinci taksit (%20) öğrenim dönemi sonunda, kesin gerçekleşme süresi «katılım belgesi (statement)» ve başarı durumu dikkate alınarak yapılır.

53 Öğrenim anlaşmasında belirlenen ders programının ECTS kredisinin üçte ikisinde başarılı olamayan öğrencinin kalan ödemesinin kısmen veya tamamen yapılmaması veya yapılmış bulunan ödemesinin iadesinin istenmesi hakkı saklıdır.

54 Ögrencilerimizin Erasmus faaliyetlerinin geçerli sayılabilmesi için yurt dışında 3 tam ayı (90 günü) doldurmaları zorunludur. Öğrencilerin, zorunluluk nedeniyle (ailevi sebepler, sağlık sebepleri gibi) planlanan hareketlilik faaliyeti döneminden erken dönmesi durumunda, öğrencinin yurtdışında kaldığı süre karşılığı hibe miktarı öğrencide bırakılmak üzere, fazladan ödenen hibenin iadesi istenir. Öğrencinin belgeli gerekçe göstermeksizin faaliyet dönemini tamamlamaması halinde ise bütün hibe geri alınır.

55 Öğrencinin öğrenim faaliyeti ile ilgisi olmadan tatil günleri hariç 1 haftadan fazla süre ile misafir olduğu şehirden / ülkeden ayrılması durumunda ayrı kaldığı süreler için hibe ödemesi yapılamaz. Daha önce yapılmış olsa bile bu dönem verilen hibenin iadesi talep edilir.

56 Erasmus öğrencileri için haberleşme ve duyuru amacı ile açtığımız facebook grubuna üye olunuz. EGE ÜNİVERSİTESİ ERASMUS İTALYA GRUBU EGE ÜNİVERSİTESİ ERASMUS ALMANYA GRUBU EGE ÜNİVERSİTESİ ERASMUS POLONYA GRUBU

57 Katkı payı ödemekle yükümlü olan öğrencilerimizin öğrencilik haklarının devam etmesi için Ege Üniversitesindeki katkı paylarını yurt dışında oldukları süre içinde ödemeleri gerekmektedir. Internet üzerinden ders seçmeden boş kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

58 Erasmus öğrencisi olarak seçildiğiniz halde farklı nedenlerden dolayı yurtdışına gitmeme kararı aldıysanız, mutlaka acil olarak Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Şube Müdürlüğüne bilgi veriniz ve iptal durumunda bölümünüze dilekçe vererek kurul kararı ile Müdürlüğümüze iletilmesini sağlayınız.

59 Ofisimize teslim edilecek 4 temel belge: Elden teslim edilecek belgeler: 1. Öğrenci Bilgi Formu 2. İngilizce Transkript 3. Application Form Yönetim Kurulu Kararı ile gelecek olan belgeler: 4. 1 adet Orijinal Learning Agreement 12 HAZİRAN 2015

60 GİDECEĞİNİZ ÜNİVERSİTEYE GÖRE, OFİSİMİZDEN İLETİŞİM KURMANIZ GEREKEN KİŞİLER :

61 Meryem ACAN Tel: Deniz IŞIK Tel: Çağrı LİMAN Tel: Dr. Ayşe DURĞAN DBEYS Tel: ALMANYA / İTALYA POLONYA ALMANYA / BULGARİSTAN ALMANYA / İSPANYA

62 TEŞEKKÜR EDERİZ DIŞ İLİŞKİLER VE AB ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

2015/2016 ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ

2015/2016 ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ 2015/2016 ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ Bu tarihler arasında gerçekleşmeyen faaliyetler bu sözleşme kapsamında değerlendirilemez ve bu faaliyetlere hibe sağlanamaz. GÜZ DÖNEMİ: 22 MAYIS 2015 BAHAR DÖNEMİ: 12 EKİM

Detaylı

ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU

ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU Dikkat edilmesi gereken hususlar: ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU 1. Staj hareketliliği için kurumlar arasında ikili anlaşma olmasına gerek yoktur. Öğrencilerin staj yerlerini kendilerinin bulması

Detaylı

Erasmus Kimdir? Erasmus öğrenim hareketliliği nedir?

Erasmus Kimdir? Erasmus öğrenim hareketliliği nedir? Erasmus Kimdir? Desiderius Erasmus 1465-1536 yılları arasında yaşamış Hollandalı bir felsefe adamıdır. Rönesansla birlikte ortaya çıkan hümanizm akımının öncülerinden ve en büyük temsilcilerinden biri

Detaylı

27 Mart 2013 ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

27 Mart 2013 ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 27 Mart 2013 ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI Süreç Boyunca Kimlerle Görüşeceksiniz? Yrd.Doç.Dr. Rana ATABAY BAYTAR - Değişim Programları Koordinatörü/Erasmus Kurum Koordinatörü (ratabay@ticaret.edu.tr)

Detaylı

GİTMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

GİTMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER GİTMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER Not: Bu bilgilendirme formunda ismi geçen tüm belgeleri Erasmus Birimizin web sitesinde faydalı dökümanlar başlığı altında bulabilirsiniz. İLK ADIM Erasmus Birimi

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI HAYAT BOYU ÖĞRENME (LİFELONG LEARNİNG) - ERASMUS PROGRAMI ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ PROGRAMINDA ADIM ADIM İZLENMESİ GEREKEN YOLLAR

ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ PROGRAMINDA ADIM ADIM İZLENMESİ GEREKEN YOLLAR ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ PROGRAMINDA ADIM ADIM İZLENMESİ GEREKEN YOLLAR Seçim öncesi başvuru işlemleri 1. Erasmus yabancı dil sınavının başvuru tarihlerini takip etmek. 2. Yabancı dil sınavına girmek.

Detaylı

Diplomatik temsilciliklerimizin hiçbir birimi staj faaliyeti için uygun değildir.

Diplomatik temsilciliklerimizin hiçbir birimi staj faaliyeti için uygun değildir. Staj Hareketliliği Nedir? Faaliyet, yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin yurtdışındaki bir işletmede staj yapmasıdır. Staj, bir yararlanıcının programa katılan başka bir ülkedeki bir işletme veya

Detaylı

Dış İlişkiler Ofisi Erasmus+ Programı Koordinatörlüğü

Dış İlişkiler Ofisi Erasmus+ Programı Koordinatörlüğü Dış İlişkiler Ofisi Erasmus+ Programı Koordinatörlüğü Avrupa Komisyonu (ec.europa.eu) Ulusal Ajanslar (www.ua.gov.tr) Ulusal Erasmus + ofisleri (erasmus.beun.edu.tr) Yerleştirildiğin üniversitenin web

Detaylı

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı Avrasya Üniversitesi nin Erasmus ve diğer değişim

Detaylı

SOCRATES-Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2006 Akademik Yıl 2006/2007 * Bu el kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından hazırlanmış olup, 2006/2007 eğitim öğretim

Detaylı

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus+ Programı Öğrenci Hareketliliği Yönergesi

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus+ Programı Öğrenci Hareketliliği Yönergesi DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus+ Programı Öğrenci Hareketliliği Yönergesi Üniversitemiz Senatosunun 20.08.2013 tarih ve 415/9-10 sayılı kararıyla kabul edilmiş,

Detaylı

BEYKOZ LOJİSTİK MESLEK YÜKSEKOKULU Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları

BEYKOZ LOJİSTİK MESLEK YÜKSEKOKULU Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları BEYKOZ LOJİSTİK MESLEK YÜKSEKOKULU Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP - Lifelong Learning Programme) Erasmus Programı Yönergesi (Yüksekokul Kurulu Toplantı Tarihi:

Detaylı

Aşağıdaki ülkeler Erasmus+ Programının tüm Eylemlerine tam olarak katılabilir:

Aşağıdaki ülkeler Erasmus+ Programının tüm Eylemlerine tam olarak katılabilir: ERASMUS+ ÖĞRENCİ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ 2014-2015 DÖNEMİ BAŞVURULARI Erasmus+ Programı, Avrupa Birliği tarafından eğitim ve gençlik alanında 2007-2013 yılları arasında uygulanmış olan Hayatboyu Öğrenme

Detaylı

T.C. ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ ERASMUS+ PROGRAMI ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU

T.C. ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ ERASMUS+ PROGRAMI ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU T.C. ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ ERASMUS+ PROGRAMI ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU Erasmus+ Programı kapsamında staj yapılacak kuruluşlar hangileri olabilir? Erasmus+ Programı kapsamında Yerleştirme/staj

Detaylı

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ DIŞ İLİŞKİLER BİRİMİ LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ DIŞ İLİŞKİLER BİRİMİ LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI KAFKAS ÜNİVERSİTESİ DIŞ İLİŞKİLER BİRİMİ LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI Akademik Yıl 2012 2013 İÇİNDEKİLER GİDEN ÖĞRENCİLER...3 24 A KONTROL LİSTESİ...4 1. Öğrenci Dosyasında Olması

Detaylı

AMAÇ VE KAPSAM TANIMLAR

AMAÇ VE KAPSAM TANIMLAR TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS ÖĞRENCİ - PERSONEL DEĞİŞİMİ USUL ve ESASLARI AMAÇ VE KAPSAM Madde 1 Aşağıdaki yönerge,

Detaylı

ÖĞRENCİ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ YOL HARİTASI

ÖĞRENCİ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ YOL HARİTASI 2013-2014 E R A S M U S ÖĞRENCİ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ YOL HARİTASI Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü Nisan, 2013 1 İLETİŞİM Adres: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Uluslararası

Detaylı

Erasmus Hakkında. Erasmus programı bir "yabancı dil öğrenme programı" değildir. Erasmus programı bir "burs" programı değildir.

Erasmus Hakkında. Erasmus programı bir yabancı dil öğrenme programı değildir. Erasmus programı bir burs programı değildir. Erasmus Hakkında Öğrenim yaşamı boyunca (önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora) toplamda 12 şer ay olacak şekilde birden fazla kez hibeli Erasmus değişim öğrencisi olmak mümkündür. Erasmus programı

Detaylı

(Yüksekokul Kurul Tarihi: 29/12/2014; Karar Sayısı: 2014/21)

(Yüksekokul Kurul Tarihi: 29/12/2014; Karar Sayısı: 2014/21) T.C. İSTANBUL ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Hayat Boyu Öğrenme Programı (LLP - Lifelong Learning Programme) Erasmus Programı Yönergesi (Yüksekokul Kurul Tarihi:

Detaylı

İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ AMAÇ VE KAPSAM MADDE 1: Amaç: Bu Yönergenin amacı, Erasmus ve diğer değişim programlarına ilişkin işleyişi düzenlemektir. Kapsam: Yönerge,

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ (PROTOKOLLER) KAPSAMINDAKİ ÖĞRENCİ VE PERSONEL DEĞİŞİM UYGULAMA YÖNERGESİ

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ (PROTOKOLLER) KAPSAMINDAKİ ÖĞRENCİ VE PERSONEL DEĞİŞİM UYGULAMA YÖNERGESİ ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ (PROTOKOLLER) KAPSAMINDAKİ ÖĞRENCİ VE PERSONEL DEĞİŞİM UYGULAMA YÖNERGESİ Amaç ve kapsam BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1 - (1)

Detaylı

Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011

Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011 EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI (LIFELONG LEARNING PROGRAMME-LLP) / HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği 2014 Dönemi Yükseköğretim Kurumları için El Kitabı * Bu el kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik

Detaylı

LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI

LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI Akademik Yl 2011-2012 İÇİNDEKİLER GİDEN ÖĞRENCİLER...3 24 A KONTROL LİSTESİ...4 1. Öğrenci Dosyasında Olması Gereken Evraklar 2. Çalışma Takvimi 3.

Detaylı

NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM ve GENÇLİK PROGRAMLARI ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ

NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM ve GENÇLİK PROGRAMLARI ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM ve GENÇLİK PROGRAMLARI ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ Amaç ve kapsam MADDE 1 (1) Bu yönergenin amacı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları arasında

Detaylı

Evrak Tarih ve Sayısı: 24/10/2014-13896 T.C. BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Dış İlişkiler Ofisi

Evrak Tarih ve Sayısı: 24/10/2014-13896 T.C. BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Dış İlişkiler Ofisi Evrak Tarih ve Sayısı: 24/10/2014-13896 T.C. BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Dış İlişkiler Ofisi Sayı : 39140913/310.01.01.1/ Konu : Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği İlanı Duyurusu FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ

Detaylı

3. ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ - STUDENT MOBILITY (SM) a) Öğrenci Hareketliliği Faaliyetleri. b) Öğrenci Hareketliliğinde Asgari ve Azamî Süreler

3. ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ - STUDENT MOBILITY (SM) a) Öğrenci Hareketliliği Faaliyetleri. b) Öğrenci Hareketliliğinde Asgari ve Azamî Süreler 3. ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ - STUDENT MOBILITY (SM) a) Öğrenci Hareketliliği Faaliyetleri Öğrenci hareketliliği 2 şekilde gerçekleşebilmektedir: i. Öğrenim hareketliliği ii. Yerleştirme (staj) hareketliliği

Detaylı