12. HAFTA TBT182. Temel Bilgisayar Bilimleri. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "12. HAFTA TBT182. Temel Bilgisayar Bilimleri. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr"

Transkript

1 12. HAFTA TBT182 Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

2 2 İçindekiler 12.1 Forumlar Tanım Üyelik Sistemi Mesaj zinciri Mesaj Gruplarında Arama Mesaj Okuma/Gönderme Elektronik Ticaret E-ticaret E-ticaret mantığı İnternetten ürün alma Reklam verme İnternet üzerinden kazanç sağlama yöntemleri (Bux siteleri) PTC ( Paid to Click Tıkla Kazan ) PTS ( Paid to Signup Üye ol Kazan ) PTR ( Paid to Read Oku ve kazan ) PTSu ( Paid yo Surf Sörf yap para kazan ) PTP ( Paid to Promote Tanıt ve kazan ) Kendi Web sitesine reklam ekleme... 23

3 Forumlar Sözlük Tanımı 1. Bir çeşit internet sitesi. Kullanıcıların üye olarak mesaj gönderebildikleri genelde dijital bir mesaj tahtası şeklinde olan web sitelerinin tümü. 2. Eski romalılar zamanında, roma'da ve diğer kentlerde kamu işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan, agora. 3. Toplu tartışma. 4. Kamuoyuna açılma alanı Tanım Günümüzde insanların belli başlıklar açarak ya da açılmış başlıklara mesaj göndererek görüş alış-verişinde bulunduğu sanal sohbet ortamıdır. Mesajınızı bırakırsınız ve belli bir müddet sonra duruma göre sizin mesaj yazdığınız başlığa gelen tepkileri takip edersiniz. Artık eskide kalan sohbet odalarından farklı olarak mesajlarınıza anlık cevaplar gelmez. O kategori ve alan ile ilgilenen veya söyleyecek cümleleri olan kişilerin mesajınıza cevap yazması ile bir paylaşım gerçekleşir. Özetle Forum(lar) kişilerin bilgilerini paylaştıkları, bir-birleri ile çeşitli paylaşımlarda bulundukları Online bir ortamdır. Bu ortamda paylaşılan bilgiler, belgeler insanların faydalanabileceği ve çevreye zarar vermeyen nitelikte olmalıdır. Forum belli bir siyasi görüş taşımadığı müddetçe siyasi görüş belirtmek doğru olmayabilir, veyahut siyasi yorumlar yapıp kafa bulandırmak doğru olmayabilir. Bu yüzden bir Forum u her çeşit insanın (sinirli, deli, aklı başında, zeki, Türk, Arap, ) ziyaret edebileceğini düşünerek mesajlarımızı ona göre atmalıyız Üyelik Sistemi Forumları takip edebilmek için her forumun kendine özel bir üyelik sistemi olabilir. Genel olarak 3 tip üyelik vardır: a. ücretli üyelik b. referanslı üyelik c. herkese açık üyelik a. Ücretli Üyelik: Kişilerin foruma giriş ve mesaj yazabilmek için ücret ödedikleri üyelik tipidir.

4 4 b. Referanslı Üyelik: Üye olmak için o foruma üye olan bir kişinin referansının gerektiği üyelik tipidir. Genellikle belirli bir kitleye hitap eden forumlarda görülür. c. Herkese Açık Üyelik: En çok rastlanan forum üyeliğidir. Foruma üye olabilmek için herhangi bir ücret veya referans gerekmez. Forumları üyelikle kullanmak genel olarak 3 e ayrılır: 1. Üye olmadan forumu gezebilir fakat mesaj yazamazsınız. 2. Forumda gezinti yapmak ve mesaj yazmak için üyelik gerekmektedir. 3. Forumda genel olarak gezinti ve mesaj yapmak için üyelik yeterlidir, ancak bir kısmı için ücretli üyelik almanız gerekmektedir. Motosiklet.net sitesi içerisinde forumda barındıran Türkiye deki motosiklet ile alakalı en geniş kaynaktır. Forum tipi olarak 1 numaralı yani üye olmadan forumu gezebilir fakat mesaj yazamazsınız modelindedir. Üyelik tipi ise herkese açık üyeliktir. Üye olmak için sağ üst köşedeki üye ol linkine tıklıyoruz. Açılan pencerede ilgili alanları doldurduktan sonra gönder diyerek üyeliğimizi başlatıyoruz.

5 5 Bazı forumlar otomatik olarak üyeliği başlatırken; bazıları, spam ve botlardan kurtulmak için çeşitli onay yöntemlerine gitmektedirler. Bunlardan bazrları: Rastgele Soru: Herkesin bilebileceği fakat botların takılma ihtimali olan kısımlardır. Örnek olarak: Atatürk kaç yılında doğdu, Türkiye nin başkenti neresi vb. Captcha doğrulama: Carnegie Mellon School of Computer Science tarafından geliştirilen ve bilgisayar ile insan davranışları arasındaki ayrımı yapmayı sağlayan bir uygulamadır. Genellikle harf ve rakamlardan oluşan renkli ve farklı şekillerde olabilen bir güvenlik türüdür. E-posta doğrulama: Üyeliği gerçekleştirdikten sonra birinci şahıs olduğunuzu doğrulamak için e-postanıza gönderilen aktivasyon linkini tıklamanız gerekmektedir Mesaj zinciri Üye olduktan sonra karşımıza ana başlıklar ve alt başlıklardan oluşan bir forum çıkacaktır.

6 6 Bir başlığı seçtikten sonra karşımıza o başlığa ait konular gelir. İlgili konuyu tıklayarak o konu ile alakalı yazılmış mesajları görebiliriz Mesaj Gruplarında Arama Çok fazla gerekli ve gereksiz bilgi içeren forumlarda aradığımızı bulmak için iki yöntemimiz vardır. Bunlardan ilki forumun kendine ait arama modülünü kullanmaktır. Genellikle her forumda arama bölümü vardır. Yeri her forumda değişiklik göstersede kullanım açısından kolay bir yerdedir.

7 7 Genel bir arama yada daha detaylı bir arama yapabiliriz. Detaylı aramada hangi konuda arayacağımız, hangi üyenin iletilerinde arayacağımız gibi anahtarları forum özelliğine bağlı olarak elde edebiliriz. Basit arama Detaylı Arama

8 8 İkinci çözüm ise google üzerinden ilgili forumda arama yapmaktır. Arayacağımız kelimeyi google ın arama bölümüne yazdıktan sonra site:motosiklet.net yazdığımız zaman google aramayı forumumuzda yapacaktır Mesaj Okuma/Gönderme Mesaj yazmak istediğimiz konunun sonunda mesaj yaz veya hızlı cevap bölümleri bulunmaktadır. Hızlı cevap ile düşüncelerimizi foruma gönderebiliriz, gelişmiş cevap modülü teknik olarak mesajımızın özelliklerine müdahale edebilmemizi sağlamaktadır.

9 9 Forumları kullanırken dikkat edeceğimiz konular şunlardır: 1. Forumda yüksek sesle konuşulmamalıdır Forumda yüksek sesle konuşulmamalıdır, yoksa yanımızdaki üyeleri rahatsız ederiz, yüksek ses ten kastım; rahatsız edici, onur kırıcı ve başkalarının düşünce ve inançlarına saygı duymadan başlık açmak ve mesaj yazmaktır. Böyle yaparak hem karşıdaki insana zarar verir hem de forumu fraksiyonlara ayırtıp bir-birine düşürebilirsiniz. İnsan hassas çizgilerle yaşar ve öğrenir, Forumlar insanların araştırıp öğrenebileceği kaynaklar olup, paylaşmak istediği fikirleri seviyeli bir şekilde ortaya koyacağı yerler olmalıdır. Yüksek sesle konuşmanın bir diğer örneği de büyük harflerle yazmaktır. 2. Forumda saygılı davranılmalıdır Forumlarda her üyeye saygılı davranmalı ve ona göre açılan başlıklara (mesajlara) cevap verilmelidir, unutmamak gerekir ki bir kullanıcı ismi altında yazı yazan kişi sizin babanız yaşında olabilir. Yada çocuğunuz yaşında olabilir. Adab-ı muaşeret kuralları çerçevesinde hareket edilmelidir. 3. Forumda bilgi paylaşılmalıdır Forumda bilgi paylaşılmalıdır, Internet in kuruluş amacıda budur, Paylaşmak! Arama yapmadan yeni konu açılmamalıdır. Mevcut verileri tekrar paylaşmak paylaşımdan ziyade kirlilik oluşturur. 4. Forumda kavga edilmemelidir Kavga edilerek ne zaman iyi bir şey elde edilebilmiş? Azeri Türkçe sinde kavga savaş demek. Savaşarak hiçbir yere varılamayacağı gibi kötü söz kullanarak ta hiçbir yere varılamaz. İnsanoğlu tarih boyunca bir-biriyle kavga etmiş ama hiçbir zaman iki taraf kazanamamıştır. 5. Forumda Boş Konuşulmamalıdır! Gevezeliğin lüzumu yoktur. Konular geyiğe sarmamalıdır. İlginizi çeken veya işinize yarayan bir mesaj veya konuya hiç teşekkür etmeyin yada tebrik etmeyin yaklaşımıda yanlış olmakla birlikte, en azından teşekkür sebebinizi yazacak zahmeti ve nezaketi gösteriniz. Üyeler aralarındaki sorunları pm (kişisel mesaj) yada yoluyla halletmelidir. Forumun ortasında karşılıklı mirc yada Msn tarzı sohbetler yapılmamalıdır. Dini konularda herkes birbirine saygı göstermelidir 6. İmla Kuralları, Türkçe ye özen gösterilmelidir Türkçe yazım,imla kurallarına en iyi şekilde uyulmalıdır. Bir forumda yazılanlar genelde dışarıdan gelen birisi için bilgi niteliğindedir ve bozuk bir Türkçeye sahip mesajların bir değeri kalmayacaktır. 7. Forumda Açacağınız Konunun Yeri Forumda açacağınız konular başlıklar altında toplanmıştır(bir çok forumda öyledir).bu başlıklar Forumlarda istenilen bilgiye kolayca ulaşmak için oluşturulmuştur.. Konuyu uygun yerde açarsanız insanlar aradıkları bilgiye daha çabuk ulaşabiliceklerdir. Ve sizin paylaşımınızda daha fazla kişiye ulaşabilicektir.

10 10 Forum kişileri Yönetici (Admin) Forum yönetici forumlardaki en yüksek yetki seviyesine sahip kişidir. Default olarak bir forum yöneticisi forumlardaki herhangi bir iş için tüm yetkilere sahiptir. Bu işler; postaları moderating, üyeleri onaylamak, yeni forumlar oluşturmak vs... Forum yöneticileri Forum-Yönetici grubundadır. Moderatör Forum moderatörü forumlardaki en yüksek ikinci yetki seviyesine sahip kişidir. Default olarak bir moderatör bir forumdaki veya bir forum grubundaki bazı görevleri yerine getirebilir. Bu görevler; postaları onaylamak, postaları taşımak, postaları silmek, postaları düzenlemek veya kullanıcıları yasaklamayı içerir. Eğer bir forumda herhangi bir sorun yaşıyorsanız, bu sorun için en iyi başlangıç yeri bir moderatördür. Forum yöneticileri tarafından moderatörler çeşitli gruplara atanabilirler. Üye Forumda mesaj atan kişilerdir. Üye; forum kurallarını okuyup kabul eden kişilerdir Elektronik Ticaret E-ticaret E-ticaret mantığı E-Ticarete başlayacak firma ve kişilerin öncelikle bu sistemin nasıl işlediğine dair yeterli bir bilgiye sahip olması gerekmektedir. Öyle ki, sistemin nasıl işlediğine

11 11 dair aklında bir fikri olmayan bir çok girişimci daha işin başında büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Öncelikle E-Ticaret sitesi kurmak ve bu siteyi geliştirmek emek isteyen bir iştir. Nasıl ki, satış yaptığınız dükkanınızda, mağazanızda ürünlerinizi reyonlara dizmeden ticaret yapamayacağınız gibi E-Ticaret sitenize de özen göstermeden kazanç beklemeniz hayalperestlik olacaktır. E-Ticaret sitenizle nasıl ilgileneceğinizi öğrenmenizin yolu da, sistemin nasıl çalıştığını anlamanızdan geçer. 1.Tüketici: İnternet erişimi olan herkes potansiyel müşterinizdir. Kişisel bilgisayarlar, yeni nesil cep telefonları, internet erişimin sağlandığı her yer sizin vitrininizdir. Sokakta bir mağaza açıp, sadece o sokaktan geçen insanlara hizmet verme mantığını unutmanız gerekir. Sizin için tüketici, internet başında zaman geçiren hemen herkestir yılında sırf Türkiye'de 60 milyon etkin internet kullanıcısının olacağını hesap edecek olursanız, ne kadar büyük bir "cadde"ye mağaza açacağınızı görebilirsiniz. Sergileyeceğiniz ürünler, site tasarımınız, sunduğunuz ödeme seçenekleri, yayınladığınız içerikler... hemen herşey sizi temsil edecek ve tüketicinizin sizi tercih edip etmeyeceğini belirleyecektir. Sitenize tüketicininizin baktığı gibi bakabildiğiniz sürece başarılı olabilirsiniz. Unutmayın, sizi kazanca sürükleyecek sürecin tamamı tüketicinizle başlayamaktadır. Bu aşamada tüm stratejinizi tüketici üzerine kurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Egolarınızı tatmin edecek tasarımlar, göz zevkinize hitap edecek ufak ayrıntılar size ilk etapta zaman kaybettirecektir. E-Ticarete adım attığınız ilk dönemde önceliğiniz, basit anlaşılır bir düzende tüketicinizi alışverişe yönlendirmek olmalıdır. Tüketiciyi cezbetme yöntemlerini bilmiyorsanız, E-Ticarette başarıyı yakalamanız imkansız olacaktır. Tüketici Cezbetme Yöntemleri: A)Ürün Fiyatları: Mağazanızda satış yaptığınız fiyatları bir kenara bırakın. Tüketici gibi düşünün, internette alışveriş yapan biri her zaman için daha ucuz olan ürünü arayacaktır. Piyasa fiyatıyla satılan bir ürünü internetten almaktansa sokağa çıkıp almak daha cazibelidir. Çünkü mağaza ve dükkanlarda ürünü fiziksel olarak görmek dokunmak mümkündür. Kargo teslimatı için beklemek de gerekmez. Tüketiciye öyle fiyatlar sunmalısınız ki, sokağa çıkıp almaktan aklını çelmelisiniz. Kargo için beklemeye ikna etmelisiniz. E- Ticaret yapacaksanız sürümden kazanma noktasına yaklaşmaya hazır olun. Bu sistem size çok kazandıracaktır, çünkü ürünlerinizi piyasanın altında fiyatlara sattığınız sürece tercih sebebi olacaksınız. Tercih edildikçe bilinirliğiniz artacak. Bilinilirlik sizin değerinizi arttıracak ve pazarın akışında söz sahibi olacaksınız.

12 12 B)Kampanyalar: Kredi kartları size taksitli kampanyalar yapma imkanı sunacaktır. Sanal POS'larınızı etkili bir silah olarak kullanmak sizin elinizde. Dönem dönem hediye çekleri oluşturup ilgi çekmelisiniz. Ürünlerinizi promosyonlu bir şekilde sunarak tüketicilerinize avantajlar sağlamalısınız. C)Ateş Eden Ürün: Ateş Eden Ürün, piyasada bulunması zor, elinizde koz olarak tuttuğunuz ürününüzdür. Herkesin sattığı ürünü satmak size ister istemez fiyat kırdıracaktır. Ancak tüketicinin rabet gösterdiği ancak piyasadan temin etmesi imkansız bir ürününüz var ise bu ürüne paha biçmek, kar oranınızı belirlemek sizin elinizde olacaktır. Tüketiciler, başka bir kaynak bulamadıkları için mecbur olarak sizden alışveriş yapacaklardır. D)Alternatif Yöntemler: Mailing bombardumanı, Özel Tasarım, Reklam gibi alternatif yöntemler birer cazibe enstrumanı olarak sizi destekleyecektir. Ancak unutmayın sunduğunuz ürün fiyatları tüketicinizi cezbetmediği sürece bu enstrumanlar işlevsiz kalacaktır. 2.Ürün Sahibi Ürün sahibi, yani siz. Tüketici size internet yoluyla kolay ulaşabilmelidir. Bunun için öncelikle net, anlaşılır, yaptığınız işe uygun bir domain adı almanızı tavsiye ederim. Akılda kalıcı domain adresleri her daim başarıya yakındır. Ezberlenmesi kolay kelimeler sitenizin bilinirliğine katkı sağlayacaktır. İkinci adım olarak sağlam bir SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmasına ihtiyacınız var. SEO çalışması sizin bulunabilirliğinize en önemli katkıyı sağlayacaktır. Bugün İnternetle neredeyse eş anlama gelir olan Google arama motorunda, aranan bir kelimede çıkan sonuçlar için ilk sayfada bir yer kapabilmek arenada aslanlarla güreşmekten farksız durumdadır. Bu sebeple Ürün Sahibi olarak her zaman için, kolay bulunan, adı ezberlenebilen, bilinilirliği yüksek bir site yaratmak en önemli göreviniz olacaktır. 3.E-Ticaret Sitesi Sanal mağazanız yani E-Ticaret Siteniz, ürünlerinizi satacağınız, tüketiciyle buluşacağınız nokta olacaktır. E-Ticaret sitesi nasıl kurulur? Birikimi yüksek, deneyimli ve çalışkan bir yazılımcıysanız, kendinize özel bir sunucu kiralayacak bütçeniz varsa, sistem üzerinde kafa patlatacak bir ekibiniz varsa, oluşabilecek arıza ya da sıkıntıları çözecek bir trouble shooter elemanınız varsa siz de bir E-Ticaret sitesi kurup yayına sokabilirsiniz :) Elbette bunun daha kolay bir yolu var; Hazır Yazılım kullanmak. Türkiye ve Dünyada E-Ticaret sitelerinin hemen hemen hepsi hazır E-Ticaret

13 13 yazılımları kullanmaktadır. E-Ticaret yazılım firmaları size gerekli altyapıyı ve ihtiyacınız olabilecek bir çok hizmeti sunmakta. Bir E-Ticaret yazılımı pakedine ödeyeceğiniz lisans bedeli, sıfırdan bir E-Ticaret yazılımı geliştirmenin size getireceği maliyetin yanında çok komik kalacaktır. E-Ticaret yazılımınızı kendiniz yaratmaya çalışarak daha başlamadan zarar etmektense, hazır ve sık tercih edilen güvenilir bir yazılımı kullanmanız size hem zaman kazandıracak hem de edinilmiş tecrübelerle geliştirilmiş bir sistem üzerinde çalışma fırsatı yaratacaktır. Peki hazır yazılım seçerken ilk etapta nelere dikkat etmek gerekir? A)Güvenilirlik: Öncelikle çalışacağınız firmaya güvenmelisiniz. Sonuçta bir hizmet karşılığında para ödemesinde bulunacağınız için, paranızı kime verdiğinize dikkat edin. Merdiven altında, iki masa bir iskemle ile kurulmuş sözde şirketlerin(!) elinden çıkan yazılımlardan uzak durun. Sizinle iletişim kurarken kurumsal bir imzası bile bulunmayan maillerine şahit olduğunuz firmalara güvenmeyin. Sektörde ismi duyulmamış, sağlam referanslar sunamayan firmalara inanmayın. Çalışacağınız firma kurumsal, ikameti belli olan, sizi ofisinde ağırlayabilen, satış-destek-yazılım-tasarım departmanlarıyla hizmet verebilen tam teşekküllü bir şirket olmalıdır. B)Teknik Destek: Çalışacağınız firma kesinlikle size telefon ve yazılı iletişim sistemleriyle destek veren bir departmana sahip olmalıdır. Türkiye'de bir çok teknoloji hizmeti sunan firma telefonla destekten vermekten kaçınmaktadır. Ancak bu durum hizmeti alan kişiyi etkin bir yazı diliyle sıkıntılarını anlatmasına zorlayan bir durum yaratmaktadır. Teknik olarak bir çok açıdan hizmet alan firmalar donanımsız olabilmektedir. Yani eğer teknik açıdan yaşadığınız yaşayabileceğiniz bir çok sorunu yazı diliyle aktaramayacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle Telefon Desteği, olan bir Teknik Destek Departmanına sahip bir firmayla çalışmalısınız. 4.Güvenli Ödeme Güvenli ödeme seçenekleri sunmanız tüketici tarafından tercih edilmenizi sağlar. Yani Tüketici E-Ticaret sitenizi buldu, ürüne ulaştı, satın almaya karar verdi ve ödeme yapacağı sayfaya geldi. İşte bu noktada güvenilir bir alışveriş noktası olduğunuzu müşterinize ıspatlamanız gerekir. Özellikle sitenizin en az 128 Bitlik bir SSL Sertifikası olmalıdır. SSL sertifikaları sitenizin güvenli bir ödeme noktası olmasını sağlar.

14 14 Peki SSL Nedir? SSL network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur. Sitenizin https://www.sitenizinadı.com örneğinde olduğu gibi https:// dizilimiyle açılabiliyor olması SSL sertifikasına sahip olduğunuzu müşterinize kanıtlar. SSL'in yanısıra sitenizin Kredi Kartı alışverişleri için 3D Secure güvenlik altyapısına da sahip olması gerekir. 3D Secure Nedir? Web siteleri üzerinden yapılan ödemelerde kart sahibinin kart güvenliğini sağlamak amacıyla bankaların firmalar ile yaptığı ortak çalışmadır. 3D Secure ile yapılan ödemelerde banka ve kullanıcı ekranında 3D işlem ekranı açılarak kart sahibi dışında kimsenin bilmediği, bilinmemesi gereken özel bilgiler istenilmektedir. Bu şekilde yapılan başarılı ödeme işlemlerinde banka tüm sorumluluğu üzerine almaktadır. Böylece çalıntı ya da kopyalanmış kartlarla yapılması muhtemel alışverişlerde Tüketiciye karşı sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz. 5.Hesap Tüketici E-Ticaret sitenizi buldu, sitenize giriş yaptı, ürün buldu, ürünü almaya karar verdi, ödemeyi yaptı sıra geldi size bunun hesabını tutmaya. Yapılan ödemeler size banka havalesi, paypal, kredi kartı gibi bir çok noktadan gelebilir. Tüm bu ödemelerin hesabını tutmanız, gelecek satışlarınızı bu hesaplamalar doğrultusunda geliştirebilmeniz sizin uzun vadeli ticari işleyişinize önemli etkisi olacaktır. Danışmanınız olarak size tavsiyem olabildiğince farklı ödeme biçmini müşterilerinize sunmanızdır. Ödeme biçimlerini sınırlandırmak size her halukarda müşteri kaybettirecektir. Sitenizde alışveriş yapmaya karar vermiş bir müşteriyi, onun istediği bir ödeme biçmini sunamadığınız için kaybetmek göze alamayacağınız bir kayıp olmalıdır. Bu sebeple yazılımınızın sunduğu imkanlar doğrultusunda hesabını tutacağınız alanları yani ödeme biçimlerini çeşitli tutmanız yararınızadır İnternetten ürün alma Günümüz teknolojisi ile internet birçok faydayı beraberinde getirmiştir. Bunlardan biriside bilgisayar başında alışveriş yapabilmektedir. Dükkan, çalışan gibi

15 15 fiziksel koşullar ortadan kalktığı için genelde internet üzerindeki ürünlerin fiyatları normalden daha ucuz olmaktadır. Türkiye nin en çok kullanılan online alışveriş sitelerinden hizlial.com üzerinde satın alma sürecini resimlerle görelim. İlk olarak anasayfada ilgili kategoriye tıklıyoruz. Satın almak istediğimiz ürüne tıklayarak ürün sayfasına giriyoruz. Ürün özellikleri ve var ise taksit seçeneklerini burada görebiliriz.

16 16 Ürünü sepete ekledikten sonra satın alma kısmına geçeceğiz. Bu adımdan önce genellikle üyelik isteyecektir siteler. Üyelik bilgilerinde adres, telefon gibi bilgileri verdikten sonra, ödeme kısmına geçeriz. Ödeme firmaların sağladıkları imkanlara göre çeşitlilik gösterebilir. Kapıda ödeme, havale ile ödeme, taksitle ödeme, kredi kartı ile peşin ödeme gibi seçeneklerinden bir kısmını yada tamamını barındırabilir. Ödeme işlemini ardından siparişimizin tamamlandığı bize iletilecektir. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler İnternetten alış veriş yapmadan önce 1-) Alışveriş yapacağınız sanal mağazanın telefonunu, adresini, elektronik posta adresini, ve adını tam olarak açık ve net bir şekilde veriyor mu?eğer o mağaza güvenilirse bu bilgileri çok açık ve net bir şekilde vermesi lazım.aksi takdirde bir problem halinde kimin ile irtibat kuracağınız çok önemlidir. 2-) Satın almak istediğiniz ürün hakkında, mağaza tarafından detaylı bir açıklama sunulmuş mu?aksi taktirde, size gelen ürün, eğer istediğiniz ürün değilse, bunun için bir ispata ihtiyacınız vardır ve o açıklamanı bir kopyasını sizde kendinize alırsanız, ispat etmeniz hiç de zor olmayacaktır. 3-) Mağaza tarafından satın alacağınız ürünün fiyatı ve ek ücretler, vergiler vb. şeyler ne kadar miktar tutmuş?net olarak bildirilmiş mi? Kesinlikle cevaplanması gerek sorular : Ürünün toplam fiyatı Teslimat şartları Ödeme Koşulları İptal ve iade halindeki durumlar 4-) Ürünü satın aldıktan sonra size kaç günde ulaşacağı belirtilmiş mi (en geç süreyi vermeleri lazım)

17 17 5-) Artık ürününüzü seçtiniz ve kredi kartı şifrenizi ve bilgilerinizi vereceksiniz.kredi kartı şifresini vereceğiniz sayfanın adres çubuğunda HTTPS:// olması gerekir. 6-) Eğer yabancı bir firmadan alışveriş yapıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir şey vardır ki, herhangi bir mağduriyet halinde, sizin ülkenizin kanunları geçerli olmayacaktır. Ayrıca oradaki mağazanın müşteri hizmetlerini aradığınızda yabancı bir görevliyle saatlerce konuşabilme ihtimalini de göz önüne alırsak, kesinlik tanınmış şirketlerden alışveriş yapmalıyız. 7-) Alışveriş yaptığınız mağazada gizlilik sözleşmesi diye bir bölüm olmalı! Aksi takdirde sizin tarafınızdan verilen bilgiler başka amaçlar içinde kullanılabilir. Elektronik Postanıza reklam amaçlı postalar gelebilir. 8-)Kredi kartı bilgilerinizi verirken güvenlik paketi ile korunmakta olup olmadığına dikkat ediniz (global sign gibi) İnternette alışveriş yapmak güvenli mi? Internette alışveriş yaparken,telefonla alışverişteki aynı sorunları yaşayabilirsiniz. Siparişimi alan kimse gerçekten yetkili bir kişi mi(dolandırıcı mı degil mi) Birileri ben siparişimi verirken telefon hattını dinleyerek benim kredi kartı numaramı çalabilir mi? Gerçek hayatta kredi kartınızı kasiyerlere,garsonlara (istemeyerek de olsa karınıza:) veya telefon üzerinden yetkili farzettgimiz kişilere rahatlıkla veriyorsunuz. Aslında Internette alışveriş yaparken kredi kartınızı kullanmanız gerçek hayattakinde daha tehlikeli değil. Hatta Internet üzerinden alışveriş gerçek hayattakinden daha güvenlidir denilebilir çünkü alışverişi gerçekleştiren firma sizin internet tarayıcınızı kullanarak yapmakta olduğunuz alışverişi şifrelerler. Böylelikle alışveriş bilgileri siz ve alışveriş yaptığınız firma dışında üçüncü bir şahıs ya da kurumun eline geçerse okunması mümkün olmayacaktır. Netscape ürünleri bu güvenlik tehtitlerini SSL denen bir teknolojiyle önlemeye çalışırlar. SSL internete bağlı olan bilgisayarlar tarafından uygulanan bir dizi kuraldır. Bu kurallar sizin verilerinizin bütünlüğünün korunmasını iletim sırasında verilerin değistirilmemesini ve başka birilerinin eline geçmemesini ve verilerin ulaşması gereken karşı tarafın gerçekten yetkili kişi olmasını sağlar. Bir sitenin güvenli olup olmadığını anlamak için tarayıcınız üzerinde yazdığınız sitenin adresine bakın. Http adresinin sonuna eklenen s harfi yani https bağlandığınız site SSL protokolunun çalıştığını gösterir. Netscape 3.0 ve daha aşağı sürümlerde ekranın

18 18 sol alt köşesinde kırık anahtar sembolü gözükür. Netscape 4.0 ve 4.5 te kırma kilit sembolü güvenli modda kaybolur. Internet Explorer da ise kapalı bir kırma kilit gözükür. Eğer SSL kullanmayan bir siteye bilgi göndermek üzereyseniz tarayıcınız sizi uyaracaktır. SSL, verilerinizin transferi sırasında güvenlik sağlamaktadır. Ancak siz kendinizi güvenilir sitelerden alışveriş yaparak koruyabilirsiniz.bu sitelerin de sizin kredi kartı bilgileriniz başkalarıyla paylaşmayacak bir site olmasına dikkat ediniz Reklam verme Geleneksel reklamcılık yöntemlerinin aksine, çevrimiçi reklamcılığın temel avantajlarından birinin, hedef kitlenin kesin bir şekilde seçilebilmesidir. Ilk etapta en çok kullanılan yöntem google ın adwords özelliğidir. Adwords Reklamları, en ilgili kullanıcılara göstererek, yatırım getirisini en üst düzeye çıkarır ve kullanıcıların alakalı bilgilere ulaşmasını kolaylaştırır. Kitlenizi sınırlandırmanın temel yollarından birisi Coğrafi Hedefleme aracıdır. Bu araç, doğru bir şekilde kullanıldığında kullanıcı tabanını kesin bir şekilde seçebilmemize olanak verirken, ayarı hatalı yaptığımız durumda olası tüm gösterimleri kesebilir, daha da kötüsü, reklamlarımızı hedef bölgemizin dışındaki yerlerde gösterebilir. Bu nedenle, çözüm gerektiren çok yaygın sorunlardan biri üzerinden (bir şehirdeki belirli bir ürün veya hizmet türünün, başka bir şehirdeki kullanıcılara reklamını yapmak) Coğrafi Hedeflemenin mantığını daha ayrıntılı olarak ele almaya karar verildi. Bu makale ile yalnızca bu özel sorunun çözümünü göstermeyi değil, uygulamada Coğrafi Hedefleme özelliğinin kullanımına ilişkin daha ayrıntılı bilgi vermeyi de amaçlıyoruz. Sonuçta, İstanbul'da bulunan kullanıcılara Antalya'daki otellerin reklamını yapmaya çalışan bir örnekle durumu ele alacağız. 1) En doğrudan yol Bu size çok kolay gelebilir. "Antalya'da otel" anahtar kelimesini oluşturup kampanyanın hedefi olarak İstanbul'u seçmenin yeterli olduğunu düşünebilirsiniz. Aslında o kadar kolay değildir. Sistem kullanıcıların yerini yalnızca IP adreslerine göre belirlemez, yer belirlemek için arama sorgusunu da kullanır. Üstelik, arama sorgusuna öncelik verir. Bu örnekte neler olduğuna bakalım. İstanbul'daki bir kullanıcı "Antalya'daki oteller" aramasını yapar ve sistem, arama sorgusunun önceliği nedeniyle fiziksel yeri yok sayarak, arama sorgusunu kullanıp bu kullanıcının Antalya Reklamları ile ilgilendiğini saptar. Ancak, kampanyamızın hedefi, Antalya değil, İstanbul'dur! Sonuç olarak bir hedefleme uyumsuzluğuyla karşılaşırız, reklamımız yayınlanmaz ve aşağıdaki anahtar kelime teşhis mesajı verilir: Reklamlarınız yalnızca seçtiğiniz yerlerdeki kullanıcılara gösterilmek üzere ayarlanmış!

19 19 Not: Bazı nadir durumlarda, şehrin adı arama sorgusunun başında veya sonunda değil, "konaklama için Antalya otelleri" örneğinde olduğu gibi ortasındadır ve reklamınız yine de görüntülenebilir (bu örnekte sorgu ayrıştırma işe yaramaz). Ancak, önemli sayıda gösterim (ve potansiyel müşteri) kaybettiğiniz için bu durumu kabul etmemeniz yararınıza olacaktır. 2) Hatalarımızdan ders çıkarın ve yenilerini yapmaktan korkmayın İlk olarak hedef yerlerimiz arasına Antalya'yı ekleyip sorunu çözmeye çalışabiliriz. Tek çözüm buysa, artık reklamlarımızı bu yolla hem İstanbul'daki hem de Antalya'daki kullanıcılara göstermeye hazır hale geliriz. Bu, başlangıçta işe yarıyormuş gibi görünür. Reklamlarımızın İstanbul'da görünüp görünmediğini kontrol etiğimizde göründüğünü saptayıp mutlu oluruz. Peki sonrasında ne olur? İzmir'deki bir kullanıcı "Antalya'daki oteller" araması yapmış ve reklamımızı görmüştür! Bunun nedeni, sistemin, kullanıcının fiziksel olarak bulunduğu yeri yok sayıp yalnızca arama sorgusuna bakmasıdır. Aslında yaptığımız, hedef bölgeler arasına Antalya'yı ekleyerek reklamlarımızı artık Türkiye'deki herkese göstermektir. Bu, sistemin arama sorgusuna bakması, sorgunun Antalya ile alakalı olduğunu saptaması ve reklamı kullanıcının bulunduğu fiziksel yerden bağımsız olarak göstermesi nedeniyle böyle olur. Bu deneme başarısızdır çünkü, reklamlarımızı herkese göstermek istemiyoruz. Öyleyse başka çözümler aramaya koyulalım. 3) Hariç tutma işlevini kullanma Bu noktada, belirli yerleri ekleyerek bir çözüm elde edemediğimiz açıktır. Ancak belki, hariç tutma işlevini kullanabiliriz. Bu işlevin iyi tarafı, hesaptaki Gelişmiş Coğrafi Hedefleme ayarları sayesinde, artık kullanıcıları, arama sorgusuna göre değil yalnızca fiziksel olarak bulundukları yerlere göre hariç tutabiliyor olmamızdır. Bunun için izlememiz gereken adımlar aşağıda verilmiştir: a) Kampanyanın ayarlarında Ülke olarak Türkiye'nin tamamını seçeriz ve "Seçtiğiniz yerlerde bazı alanları hariç tutun"u tıklayarak, Türkiye'nin İstanbul dışındaki tüm bölgelerini hariç tutarız. b) Gelişmiş Coğrafi Hedefleme ayarımızda varsayılan değerlerin seçili olduğundan ve ayarların aşağıdaki gibi olduğundan emin olmamız gerekir: -Fiziksel yer bilgisi kullanarak hedefleme -Yalnızca fiziksel yere göre hariç tut

20 İnternet üzerinden kazanç sağlama yöntemleri (Bux siteleri) PTC ( Paid to Click Tıkla Kazan ) Şimdi Tıkla Kazan da size kendi sitesinde olan reklamları bir liste halinde gösterir, siz de bu reklamları tıklar saniye gibi süre beklersiniz, ondan sonra hesabınıza sitenin verdiği miktar kadar para geçer, genellikle 0.01 cent tir, kulağa az gelebilir fakat bu iş sadece tıklayarak olmayacak ayrıntıları göreceğiz. Bu sitelerde referar sistemi vardır muhakkak, diyelim ki siteye sizin referanslığınız ile birisi üye oldu, o üye olan kişi tıkladıkça hem kendi hesabına para geçiyor hem sizin hesabınıza parageçiyor, tabi kimseyi kolay kolay referans yapamıyorsunuz, bu yüzden siteler size referer satıyorlar bunların fiyatları siteden siteye değişir. Gelin ne kadar kazanırız bu sistemden Her gün 10 reklama tıklarsanız = 0.10$ 20 alt üyeniz her gün 10 reklama tıklarsa = 2.10$ Haftalık kazancınız = 14.70$ Aylık kazancınız = 63$ Sadece 20 referer ile bu benim tanıdıklarım gibi büyük yatırımlar yapıyorlar ve maaşlarından çok kazanıyorlar. Tabi bu yatırımlar her siteye yapılamaz scam site denilen siteler vardık (scam: dolandırıcı) bu yüzden dikkatli olunmalı, geçmişi güzel olan önce bir iki ödeme aldığımız siteleri seçmeliyiz. Örnek site: PTS ( Paid to Signup Üye ol Kazan ) Başlıktan da anlaşıldığı gibi bu tür bux sitelerinde üye olup kazanıyorsunuz. Sistem şöyle işliyor; Reklam veren sitesini bux sitesine veriyor bizde o sitelere üye oluyoruz ve e-postamıza bir e-posta geliyor üye olduktan sonra aktivasyon için, ondan sonra bu e-postayı bux sitesinin bize gösterdiği yere gönderiyoruz daha sonra üyeliğimizi onaylandıktan sonra hesabımıza sitenin verdiği ücret geliyor. Dikkat bazı sitelerde iki adet form olur, 1. kullanıcı adı, 2. aktivasyon e-postası bunun için gerekli yerleri doldurmaya özen gösteriniz. Aktivasyon e-postasında size şifrenizi gösterecektir bu tip gönderirken **** işareti kullanın.

ANKET BANK EĞİTİM PAKETİ

ANKET BANK EĞİTİM PAKETİ ANKET BANK EĞİTİM PAKETİ 1 Satış Sözleşmesi Sözleşme içerisinde www.anketbank.com web sayfası SİTE(Kısaca "SİTE" olarak anılacaktır) ismi ile, www.anketbank.com web sayfası üzerinden satılan Anket Bank

Detaylı

Adwords Başvurusu yapmak

Adwords Başvurusu yapmak Google internete giren herkesin çok yakından tanıdığı bir sitedir. Ancak insanların çok büyük bir çoğunluğu Google ın sadece arama motoru özelliğini kullanır, çoğu ücretsiz olan diğer hizmetlerinden haberleri

Detaylı

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ ÖZEL KOLEKSIYON 2009 WEB SİTESİ KURMA REHBERİ BİLGİSAYAR KİTAPLIĞI SERİSİ - 03 Yayıncı Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Mehmet Y. YILMAZ Yayın Direktörü M. Rauf ATEŞ Yazı

Detaylı

GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI

GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI İçindekiler İnternetin Güvenli Dünyası 6-31 Sanal Dünya Gerçek Adalet 32-47 Bağlanmak ya da Bağlanmamak 48-61 Kaynakça 62 4 Önsöz Önce güvenlik İnternet tartışmasız

Detaylı

A) ALT HESAP RAPORLAMA

A) ALT HESAP RAPORLAMA A) ALT HESAP RAPORLAMA MM ile yönettiğiniz alt hesaplardan birine girin; - Sayfanın sağ üst tarafında bulunan tarih aralığını Tüm zamanlar olarak değiştirin - Kampanyalar sekmesine girin - Anahtar kelimeler

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

Aralık 2006 da hazırlanmıştır.

Aralık 2006 da hazırlanmıştır. 1 Aralık 2006 da hazırlanmıştır. Tarih : Aralık 2006 / İZMİR - TÜRKİYE HEDEF FİNANSAL DANIŞMANLIK HİZMETLERİ Halit Ziya Bulvarı, Uz İş Merkezi, No:52 Tel: 0232.4415492 www.hedefonline.com 2 İÇİNDEKİLER

Detaylı

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak Google reklam veren firma veya şahıslardan aldığı reklamların bir bölümünü web sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek isteyen site sahipleriyle paylaşır. AdSense reklamları web sitesinden kolay

Detaylı

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM

Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM Yeni Başlayanlar İçin E-Tic@ret E-Ticaret Girişimciliği İçin Temel Başvuru Kılavuzu Ümit BÜYÜKYILDIRIM Dijital dünyadaki uzun soluklu çözüm ortağınız... www.ajanslongplay.com Ümit BÜYÜKYILDIRIM Çocukluğundan

Detaylı

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK

Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Doç. Dr. Mehmet Akif OCAK Aile ve İnternet T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Copyright 2013, Aile ve Sosyal

Detaylı

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu

1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1 Emyo-İşletme 2-Eticaret Ders Notu 1. E-TİCARETİN ÖZELLİKLERİNİ TANIMLAMAK İnsanoğlu her geçen gün hayatına yeni ve değişik şeyler katmaktadır. Hiç şüphe yoktur ki bu yenilik ve değişimler insanların

Detaylı

Cloudflare İle Daha Güvenli İnternet!

Cloudflare İle Daha Güvenli İnternet! Cloudflare İle Daha Güvenli İnternet! İnternetin bugün pek çok sorunları var. Bunların en başında web üzerinde luşan trafiğin önemli bir kısmı spam yapan email, yorum ve türlü şekillerde virüs bulaştıran

Detaylı

Web Analiz. Rehberi. www

Web Analiz. Rehberi. www Web Analiz Rehberi www 1 İçindekiler Önsöz 2 Yazarlar Hakkında 3 Anahtar Performans Göstergeleri 4 Anahtar Performans Göstergelerin (APG) İzlenmesi 5 Değişimlerin (Anomalilerin) Belirlenmesi 6 Ziyaretçiler

Detaylı

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007 BTSO Tüccarın El Kitabı Serisi - IV Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar Kasım 2007 Yayına Hazırlayan : İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ISBN : İÇİNDEKİLER Giriş...22 Bazı Temel

Detaylı

BLOG YAZILARI. Tufan Karaca. 2006 dan bu yana tüm yazılar. w w w. b l o g. t k a r a c a. c o m. k a r a c a @ t k a r a c a.

BLOG YAZILARI. Tufan Karaca. 2006 dan bu yana tüm yazılar. w w w. b l o g. t k a r a c a. c o m. k a r a c a @ t k a r a c a. BLOG YAZILARI w w w. b l o g. t k a r a c a. c o m k a r a c a @ t k a r a c a. c o m Tufan Karaca 2006 dan bu yana tüm yazılar 1 0 / 2 9 / 2 0 1 0 Contents GİRİŞ... 5 İŞ PLANI NEDİR? KİMLER İÇİN HAZIRLANIR?...

Detaylı

10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ

10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ 10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ ÖNSÖZ...3 DERS 1: SİTENİZİ PLANLAYIN...5 WEB SİTESİ NİN AMACI...5 SİTENİN TÜRÜNÜ DOĞRU BELİRLEYİN...7 EŞ-DOST SINIRINI AŞACAK MISINIZ?...7 SİTENİN İSKELETİ...8 Site Planını FrontPage

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002/37 SORULARLA INTERNET E-TİCARET REHBERİ. Hazırlayan Nuray KORKMAZ

İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002/37 SORULARLA INTERNET E-TİCARET REHBERİ. Hazırlayan Nuray KORKMAZ İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002/37 SORULARLA INTERNET VE E-TİCARET REHBERİ Hazırlayan Nuray KORKMAZ İstanbul, 2002 Bu kitabın tüm hakları İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) aittir. İTO'nun ve yazarının

Detaylı

E-Ticaret Programcılığı ve E-Ticaretin Türkiye deki Uygulamaları

E-Ticaret Programcılığı ve E-Ticaretin Türkiye deki Uygulamaları Çukurova Üniversitesi İİBF Dergisi Cilt:13.Sayı:2.Aralık 2009 ss.55-71 E-Ticaret Programcılığı ve E-Ticaretin Türkiye deki Uygulamaları E-Trade programming and E-Trade applications in Turkey Mehmet TURAN

Detaylı

Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler. 1. Güncelleme

Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler. 1. Güncelleme Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler 1. Güncelleme Franchise Hakkında Bilinmesi Gerekenler Franchise verirken ve alırken nelere dikkat edilmeli? 1. Güncelleme Franchise Nedir?... 5 Franchise Kavramları

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

Elektronik işi. nedir? ur: E pazarlama: i varlığı. ığını ntılı bilgi verme. şirket. oluşturma, E ticaret: Ürünleri ve servisleri çevrimiçi.

Elektronik işi. nedir? ur: E pazarlama: i varlığı. ığını ntılı bilgi verme. şirket. oluşturma, E ticaret: Ürünleri ve servisleri çevrimiçi. E TİCARET Bu proje Avrupa Birliği i tarafından finanse edilmekte, Ulusal Ajans tarafından takip edilmekte ve Makro Danış ışmanlık tarafından yürütülmektedir. y İçerik E iş e Giriş E pazarlamaya giriş E

Detaylı

TELEFONLA VE YÜZYÜZE GÖRÜŞME FORMATI ÖRNEKLER

TELEFONLA VE YÜZYÜZE GÖRÜŞME FORMATI ÖRNEKLER TELEFONLA VE YÜZYÜZE GÖRÜŞME FORMATI ÖRNEKLER Bekleyen üyeleriyle telefondan iletişim kurmak isteyenlere bu örnekler yol gösterecektir (yüz yüze görüşmeler için de düzenlenebilir). ÖNEMLİ! Bu çalışmaya

Detaylı

Modül 5: E-life Web Tasarımı

Modül 5: E-life Web Tasarımı Modül 5: E-life Web Tasarımı E-LIFE FİZİKSEL ENGELLİLER İÇİN E- ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve

Detaylı

W-S Giriş Yazısı. WebmasterSitesini seven, sadık üyelerimize bu yeni dergimizi armağan ediyoruz. W-S

W-S Giriş Yazısı. WebmasterSitesini seven, sadık üyelerimize bu yeni dergimizi armağan ediyoruz. W-S W-S Giriş Yazısı İki aylık uzunca bir aradan sonra yeni çıkan 8. WS dergisi ile sizlere ulaşmış bulunuyoruz. Umuyoruz bu yeni sayımızı beğenir, çevrenizdeki arkadaşlara da okumaları için tavsiye edersiniz.

Detaylı

Office 2010 için çok özel ipuçları DOLU DOLU TAM 112 SAYFA! Türkçe sürüm. Yeni Microsoft Office i tüm detaylarıyla öğrenin! KİTAP

Office 2010 için çok özel ipuçları DOLU DOLU TAM 112 SAYFA! Türkçe sürüm. Yeni Microsoft Office i tüm detaylarıyla öğrenin! KİTAP Office 2010 için çok özel ipuçları KİTAP DOLU DOLU TAM 112 SAYFA! Türkçe sürüm Yeni Microsoft Office i tüm detaylarıyla öğrenin! R Word 2010 R Excel 2010 R PowerPoint 2010 R OneNote 2010 R Outlook 2010

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Bulut Bilişim. Rehberi. KOBİ ler için

Bulut Bilişim. Rehberi. KOBİ ler için ÖZEL DOSYALAR Sayı: 1 Mayıs 2013 www.computerworld.com.tr KOBİ ler için Bulut Bilişim Rehberi Bulut bilişimin avantajları ve dezavantajları... Neden bulut bilişimden faydalanmalısınız? Buluta dair aklınıza

Detaylı

M.Niyazi Saral 1957 yılında İstanbul da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi ni 1976 yılında bitiren M.Niyazi SARAL, 1981 yılında İTÜ'den Elektronik Yüksek

M.Niyazi Saral 1957 yılında İstanbul da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi ni 1976 yılında bitiren M.Niyazi SARAL, 1981 yılında İTÜ'den Elektronik Yüksek M.Niyazi Saral 1957 yılında İstanbul da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi ni 1976 yılında bitiren M.Niyazi SARAL, 1981 yılında İTÜ'den Elektronik Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı üniversitede 2 yıl

Detaylı