12. HAFTA TBT182. Temel Bilgisayar Bilimleri. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "12. HAFTA TBT182. Temel Bilgisayar Bilimleri. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr"

Transkript

1 12. HAFTA TBT182 Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

2 2 İçindekiler 12.1 Forumlar Tanım Üyelik Sistemi Mesaj zinciri Mesaj Gruplarında Arama Mesaj Okuma/Gönderme Elektronik Ticaret E-ticaret E-ticaret mantığı İnternetten ürün alma Reklam verme İnternet üzerinden kazanç sağlama yöntemleri (Bux siteleri) PTC ( Paid to Click Tıkla Kazan ) PTS ( Paid to Signup Üye ol Kazan ) PTR ( Paid to Read Oku ve kazan ) PTSu ( Paid yo Surf Sörf yap para kazan ) PTP ( Paid to Promote Tanıt ve kazan ) Kendi Web sitesine reklam ekleme... 23

3 Forumlar Sözlük Tanımı 1. Bir çeşit internet sitesi. Kullanıcıların üye olarak mesaj gönderebildikleri genelde dijital bir mesaj tahtası şeklinde olan web sitelerinin tümü. 2. Eski romalılar zamanında, roma'da ve diğer kentlerde kamu işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan, agora. 3. Toplu tartışma. 4. Kamuoyuna açılma alanı Tanım Günümüzde insanların belli başlıklar açarak ya da açılmış başlıklara mesaj göndererek görüş alış-verişinde bulunduğu sanal sohbet ortamıdır. Mesajınızı bırakırsınız ve belli bir müddet sonra duruma göre sizin mesaj yazdığınız başlığa gelen tepkileri takip edersiniz. Artık eskide kalan sohbet odalarından farklı olarak mesajlarınıza anlık cevaplar gelmez. O kategori ve alan ile ilgilenen veya söyleyecek cümleleri olan kişilerin mesajınıza cevap yazması ile bir paylaşım gerçekleşir. Özetle Forum(lar) kişilerin bilgilerini paylaştıkları, bir-birleri ile çeşitli paylaşımlarda bulundukları Online bir ortamdır. Bu ortamda paylaşılan bilgiler, belgeler insanların faydalanabileceği ve çevreye zarar vermeyen nitelikte olmalıdır. Forum belli bir siyasi görüş taşımadığı müddetçe siyasi görüş belirtmek doğru olmayabilir, veyahut siyasi yorumlar yapıp kafa bulandırmak doğru olmayabilir. Bu yüzden bir Forum u her çeşit insanın (sinirli, deli, aklı başında, zeki, Türk, Arap, ) ziyaret edebileceğini düşünerek mesajlarımızı ona göre atmalıyız Üyelik Sistemi Forumları takip edebilmek için her forumun kendine özel bir üyelik sistemi olabilir. Genel olarak 3 tip üyelik vardır: a. ücretli üyelik b. referanslı üyelik c. herkese açık üyelik a. Ücretli Üyelik: Kişilerin foruma giriş ve mesaj yazabilmek için ücret ödedikleri üyelik tipidir.

4 4 b. Referanslı Üyelik: Üye olmak için o foruma üye olan bir kişinin referansının gerektiği üyelik tipidir. Genellikle belirli bir kitleye hitap eden forumlarda görülür. c. Herkese Açık Üyelik: En çok rastlanan forum üyeliğidir. Foruma üye olabilmek için herhangi bir ücret veya referans gerekmez. Forumları üyelikle kullanmak genel olarak 3 e ayrılır: 1. Üye olmadan forumu gezebilir fakat mesaj yazamazsınız. 2. Forumda gezinti yapmak ve mesaj yazmak için üyelik gerekmektedir. 3. Forumda genel olarak gezinti ve mesaj yapmak için üyelik yeterlidir, ancak bir kısmı için ücretli üyelik almanız gerekmektedir. Motosiklet.net sitesi içerisinde forumda barındıran Türkiye deki motosiklet ile alakalı en geniş kaynaktır. Forum tipi olarak 1 numaralı yani üye olmadan forumu gezebilir fakat mesaj yazamazsınız modelindedir. Üyelik tipi ise herkese açık üyeliktir. Üye olmak için sağ üst köşedeki üye ol linkine tıklıyoruz. Açılan pencerede ilgili alanları doldurduktan sonra gönder diyerek üyeliğimizi başlatıyoruz.

5 5 Bazı forumlar otomatik olarak üyeliği başlatırken; bazıları, spam ve botlardan kurtulmak için çeşitli onay yöntemlerine gitmektedirler. Bunlardan bazrları: Rastgele Soru: Herkesin bilebileceği fakat botların takılma ihtimali olan kısımlardır. Örnek olarak: Atatürk kaç yılında doğdu, Türkiye nin başkenti neresi vb. Captcha doğrulama: Carnegie Mellon School of Computer Science tarafından geliştirilen ve bilgisayar ile insan davranışları arasındaki ayrımı yapmayı sağlayan bir uygulamadır. Genellikle harf ve rakamlardan oluşan renkli ve farklı şekillerde olabilen bir güvenlik türüdür. E-posta doğrulama: Üyeliği gerçekleştirdikten sonra birinci şahıs olduğunuzu doğrulamak için e-postanıza gönderilen aktivasyon linkini tıklamanız gerekmektedir Mesaj zinciri Üye olduktan sonra karşımıza ana başlıklar ve alt başlıklardan oluşan bir forum çıkacaktır.

6 6 Bir başlığı seçtikten sonra karşımıza o başlığa ait konular gelir. İlgili konuyu tıklayarak o konu ile alakalı yazılmış mesajları görebiliriz Mesaj Gruplarında Arama Çok fazla gerekli ve gereksiz bilgi içeren forumlarda aradığımızı bulmak için iki yöntemimiz vardır. Bunlardan ilki forumun kendine ait arama modülünü kullanmaktır. Genellikle her forumda arama bölümü vardır. Yeri her forumda değişiklik göstersede kullanım açısından kolay bir yerdedir.

7 7 Genel bir arama yada daha detaylı bir arama yapabiliriz. Detaylı aramada hangi konuda arayacağımız, hangi üyenin iletilerinde arayacağımız gibi anahtarları forum özelliğine bağlı olarak elde edebiliriz. Basit arama Detaylı Arama

8 8 İkinci çözüm ise google üzerinden ilgili forumda arama yapmaktır. Arayacağımız kelimeyi google ın arama bölümüne yazdıktan sonra site:motosiklet.net yazdığımız zaman google aramayı forumumuzda yapacaktır Mesaj Okuma/Gönderme Mesaj yazmak istediğimiz konunun sonunda mesaj yaz veya hızlı cevap bölümleri bulunmaktadır. Hızlı cevap ile düşüncelerimizi foruma gönderebiliriz, gelişmiş cevap modülü teknik olarak mesajımızın özelliklerine müdahale edebilmemizi sağlamaktadır.

9 9 Forumları kullanırken dikkat edeceğimiz konular şunlardır: 1. Forumda yüksek sesle konuşulmamalıdır Forumda yüksek sesle konuşulmamalıdır, yoksa yanımızdaki üyeleri rahatsız ederiz, yüksek ses ten kastım; rahatsız edici, onur kırıcı ve başkalarının düşünce ve inançlarına saygı duymadan başlık açmak ve mesaj yazmaktır. Böyle yaparak hem karşıdaki insana zarar verir hem de forumu fraksiyonlara ayırtıp bir-birine düşürebilirsiniz. İnsan hassas çizgilerle yaşar ve öğrenir, Forumlar insanların araştırıp öğrenebileceği kaynaklar olup, paylaşmak istediği fikirleri seviyeli bir şekilde ortaya koyacağı yerler olmalıdır. Yüksek sesle konuşmanın bir diğer örneği de büyük harflerle yazmaktır. 2. Forumda saygılı davranılmalıdır Forumlarda her üyeye saygılı davranmalı ve ona göre açılan başlıklara (mesajlara) cevap verilmelidir, unutmamak gerekir ki bir kullanıcı ismi altında yazı yazan kişi sizin babanız yaşında olabilir. Yada çocuğunuz yaşında olabilir. Adab-ı muaşeret kuralları çerçevesinde hareket edilmelidir. 3. Forumda bilgi paylaşılmalıdır Forumda bilgi paylaşılmalıdır, Internet in kuruluş amacıda budur, Paylaşmak! Arama yapmadan yeni konu açılmamalıdır. Mevcut verileri tekrar paylaşmak paylaşımdan ziyade kirlilik oluşturur. 4. Forumda kavga edilmemelidir Kavga edilerek ne zaman iyi bir şey elde edilebilmiş? Azeri Türkçe sinde kavga savaş demek. Savaşarak hiçbir yere varılamayacağı gibi kötü söz kullanarak ta hiçbir yere varılamaz. İnsanoğlu tarih boyunca bir-biriyle kavga etmiş ama hiçbir zaman iki taraf kazanamamıştır. 5. Forumda Boş Konuşulmamalıdır! Gevezeliğin lüzumu yoktur. Konular geyiğe sarmamalıdır. İlginizi çeken veya işinize yarayan bir mesaj veya konuya hiç teşekkür etmeyin yada tebrik etmeyin yaklaşımıda yanlış olmakla birlikte, en azından teşekkür sebebinizi yazacak zahmeti ve nezaketi gösteriniz. Üyeler aralarındaki sorunları pm (kişisel mesaj) yada yoluyla halletmelidir. Forumun ortasında karşılıklı mirc yada Msn tarzı sohbetler yapılmamalıdır. Dini konularda herkes birbirine saygı göstermelidir 6. İmla Kuralları, Türkçe ye özen gösterilmelidir Türkçe yazım,imla kurallarına en iyi şekilde uyulmalıdır. Bir forumda yazılanlar genelde dışarıdan gelen birisi için bilgi niteliğindedir ve bozuk bir Türkçeye sahip mesajların bir değeri kalmayacaktır. 7. Forumda Açacağınız Konunun Yeri Forumda açacağınız konular başlıklar altında toplanmıştır(bir çok forumda öyledir).bu başlıklar Forumlarda istenilen bilgiye kolayca ulaşmak için oluşturulmuştur.. Konuyu uygun yerde açarsanız insanlar aradıkları bilgiye daha çabuk ulaşabiliceklerdir. Ve sizin paylaşımınızda daha fazla kişiye ulaşabilicektir.

10 10 Forum kişileri Yönetici (Admin) Forum yönetici forumlardaki en yüksek yetki seviyesine sahip kişidir. Default olarak bir forum yöneticisi forumlardaki herhangi bir iş için tüm yetkilere sahiptir. Bu işler; postaları moderating, üyeleri onaylamak, yeni forumlar oluşturmak vs... Forum yöneticileri Forum-Yönetici grubundadır. Moderatör Forum moderatörü forumlardaki en yüksek ikinci yetki seviyesine sahip kişidir. Default olarak bir moderatör bir forumdaki veya bir forum grubundaki bazı görevleri yerine getirebilir. Bu görevler; postaları onaylamak, postaları taşımak, postaları silmek, postaları düzenlemek veya kullanıcıları yasaklamayı içerir. Eğer bir forumda herhangi bir sorun yaşıyorsanız, bu sorun için en iyi başlangıç yeri bir moderatördür. Forum yöneticileri tarafından moderatörler çeşitli gruplara atanabilirler. Üye Forumda mesaj atan kişilerdir. Üye; forum kurallarını okuyup kabul eden kişilerdir Elektronik Ticaret E-ticaret E-ticaret mantığı E-Ticarete başlayacak firma ve kişilerin öncelikle bu sistemin nasıl işlediğine dair yeterli bir bilgiye sahip olması gerekmektedir. Öyle ki, sistemin nasıl işlediğine

11 11 dair aklında bir fikri olmayan bir çok girişimci daha işin başında büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Öncelikle E-Ticaret sitesi kurmak ve bu siteyi geliştirmek emek isteyen bir iştir. Nasıl ki, satış yaptığınız dükkanınızda, mağazanızda ürünlerinizi reyonlara dizmeden ticaret yapamayacağınız gibi E-Ticaret sitenize de özen göstermeden kazanç beklemeniz hayalperestlik olacaktır. E-Ticaret sitenizle nasıl ilgileneceğinizi öğrenmenizin yolu da, sistemin nasıl çalıştığını anlamanızdan geçer. 1.Tüketici: İnternet erişimi olan herkes potansiyel müşterinizdir. Kişisel bilgisayarlar, yeni nesil cep telefonları, internet erişimin sağlandığı her yer sizin vitrininizdir. Sokakta bir mağaza açıp, sadece o sokaktan geçen insanlara hizmet verme mantığını unutmanız gerekir. Sizin için tüketici, internet başında zaman geçiren hemen herkestir yılında sırf Türkiye'de 60 milyon etkin internet kullanıcısının olacağını hesap edecek olursanız, ne kadar büyük bir "cadde"ye mağaza açacağınızı görebilirsiniz. Sergileyeceğiniz ürünler, site tasarımınız, sunduğunuz ödeme seçenekleri, yayınladığınız içerikler... hemen herşey sizi temsil edecek ve tüketicinizin sizi tercih edip etmeyeceğini belirleyecektir. Sitenize tüketicininizin baktığı gibi bakabildiğiniz sürece başarılı olabilirsiniz. Unutmayın, sizi kazanca sürükleyecek sürecin tamamı tüketicinizle başlayamaktadır. Bu aşamada tüm stratejinizi tüketici üzerine kurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Egolarınızı tatmin edecek tasarımlar, göz zevkinize hitap edecek ufak ayrıntılar size ilk etapta zaman kaybettirecektir. E-Ticarete adım attığınız ilk dönemde önceliğiniz, basit anlaşılır bir düzende tüketicinizi alışverişe yönlendirmek olmalıdır. Tüketiciyi cezbetme yöntemlerini bilmiyorsanız, E-Ticarette başarıyı yakalamanız imkansız olacaktır. Tüketici Cezbetme Yöntemleri: A)Ürün Fiyatları: Mağazanızda satış yaptığınız fiyatları bir kenara bırakın. Tüketici gibi düşünün, internette alışveriş yapan biri her zaman için daha ucuz olan ürünü arayacaktır. Piyasa fiyatıyla satılan bir ürünü internetten almaktansa sokağa çıkıp almak daha cazibelidir. Çünkü mağaza ve dükkanlarda ürünü fiziksel olarak görmek dokunmak mümkündür. Kargo teslimatı için beklemek de gerekmez. Tüketiciye öyle fiyatlar sunmalısınız ki, sokağa çıkıp almaktan aklını çelmelisiniz. Kargo için beklemeye ikna etmelisiniz. E- Ticaret yapacaksanız sürümden kazanma noktasına yaklaşmaya hazır olun. Bu sistem size çok kazandıracaktır, çünkü ürünlerinizi piyasanın altında fiyatlara sattığınız sürece tercih sebebi olacaksınız. Tercih edildikçe bilinirliğiniz artacak. Bilinilirlik sizin değerinizi arttıracak ve pazarın akışında söz sahibi olacaksınız.

12 12 B)Kampanyalar: Kredi kartları size taksitli kampanyalar yapma imkanı sunacaktır. Sanal POS'larınızı etkili bir silah olarak kullanmak sizin elinizde. Dönem dönem hediye çekleri oluşturup ilgi çekmelisiniz. Ürünlerinizi promosyonlu bir şekilde sunarak tüketicilerinize avantajlar sağlamalısınız. C)Ateş Eden Ürün: Ateş Eden Ürün, piyasada bulunması zor, elinizde koz olarak tuttuğunuz ürününüzdür. Herkesin sattığı ürünü satmak size ister istemez fiyat kırdıracaktır. Ancak tüketicinin rabet gösterdiği ancak piyasadan temin etmesi imkansız bir ürününüz var ise bu ürüne paha biçmek, kar oranınızı belirlemek sizin elinizde olacaktır. Tüketiciler, başka bir kaynak bulamadıkları için mecbur olarak sizden alışveriş yapacaklardır. D)Alternatif Yöntemler: Mailing bombardumanı, Özel Tasarım, Reklam gibi alternatif yöntemler birer cazibe enstrumanı olarak sizi destekleyecektir. Ancak unutmayın sunduğunuz ürün fiyatları tüketicinizi cezbetmediği sürece bu enstrumanlar işlevsiz kalacaktır. 2.Ürün Sahibi Ürün sahibi, yani siz. Tüketici size internet yoluyla kolay ulaşabilmelidir. Bunun için öncelikle net, anlaşılır, yaptığınız işe uygun bir domain adı almanızı tavsiye ederim. Akılda kalıcı domain adresleri her daim başarıya yakındır. Ezberlenmesi kolay kelimeler sitenizin bilinirliğine katkı sağlayacaktır. İkinci adım olarak sağlam bir SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmasına ihtiyacınız var. SEO çalışması sizin bulunabilirliğinize en önemli katkıyı sağlayacaktır. Bugün İnternetle neredeyse eş anlama gelir olan Google arama motorunda, aranan bir kelimede çıkan sonuçlar için ilk sayfada bir yer kapabilmek arenada aslanlarla güreşmekten farksız durumdadır. Bu sebeple Ürün Sahibi olarak her zaman için, kolay bulunan, adı ezberlenebilen, bilinilirliği yüksek bir site yaratmak en önemli göreviniz olacaktır. 3.E-Ticaret Sitesi Sanal mağazanız yani E-Ticaret Siteniz, ürünlerinizi satacağınız, tüketiciyle buluşacağınız nokta olacaktır. E-Ticaret sitesi nasıl kurulur? Birikimi yüksek, deneyimli ve çalışkan bir yazılımcıysanız, kendinize özel bir sunucu kiralayacak bütçeniz varsa, sistem üzerinde kafa patlatacak bir ekibiniz varsa, oluşabilecek arıza ya da sıkıntıları çözecek bir trouble shooter elemanınız varsa siz de bir E-Ticaret sitesi kurup yayına sokabilirsiniz :) Elbette bunun daha kolay bir yolu var; Hazır Yazılım kullanmak. Türkiye ve Dünyada E-Ticaret sitelerinin hemen hemen hepsi hazır E-Ticaret

13 13 yazılımları kullanmaktadır. E-Ticaret yazılım firmaları size gerekli altyapıyı ve ihtiyacınız olabilecek bir çok hizmeti sunmakta. Bir E-Ticaret yazılımı pakedine ödeyeceğiniz lisans bedeli, sıfırdan bir E-Ticaret yazılımı geliştirmenin size getireceği maliyetin yanında çok komik kalacaktır. E-Ticaret yazılımınızı kendiniz yaratmaya çalışarak daha başlamadan zarar etmektense, hazır ve sık tercih edilen güvenilir bir yazılımı kullanmanız size hem zaman kazandıracak hem de edinilmiş tecrübelerle geliştirilmiş bir sistem üzerinde çalışma fırsatı yaratacaktır. Peki hazır yazılım seçerken ilk etapta nelere dikkat etmek gerekir? A)Güvenilirlik: Öncelikle çalışacağınız firmaya güvenmelisiniz. Sonuçta bir hizmet karşılığında para ödemesinde bulunacağınız için, paranızı kime verdiğinize dikkat edin. Merdiven altında, iki masa bir iskemle ile kurulmuş sözde şirketlerin(!) elinden çıkan yazılımlardan uzak durun. Sizinle iletişim kurarken kurumsal bir imzası bile bulunmayan maillerine şahit olduğunuz firmalara güvenmeyin. Sektörde ismi duyulmamış, sağlam referanslar sunamayan firmalara inanmayın. Çalışacağınız firma kurumsal, ikameti belli olan, sizi ofisinde ağırlayabilen, satış-destek-yazılım-tasarım departmanlarıyla hizmet verebilen tam teşekküllü bir şirket olmalıdır. B)Teknik Destek: Çalışacağınız firma kesinlikle size telefon ve yazılı iletişim sistemleriyle destek veren bir departmana sahip olmalıdır. Türkiye'de bir çok teknoloji hizmeti sunan firma telefonla destekten vermekten kaçınmaktadır. Ancak bu durum hizmeti alan kişiyi etkin bir yazı diliyle sıkıntılarını anlatmasına zorlayan bir durum yaratmaktadır. Teknik olarak bir çok açıdan hizmet alan firmalar donanımsız olabilmektedir. Yani eğer teknik açıdan yaşadığınız yaşayabileceğiniz bir çok sorunu yazı diliyle aktaramayacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle Telefon Desteği, olan bir Teknik Destek Departmanına sahip bir firmayla çalışmalısınız. 4.Güvenli Ödeme Güvenli ödeme seçenekleri sunmanız tüketici tarafından tercih edilmenizi sağlar. Yani Tüketici E-Ticaret sitenizi buldu, ürüne ulaştı, satın almaya karar verdi ve ödeme yapacağı sayfaya geldi. İşte bu noktada güvenilir bir alışveriş noktası olduğunuzu müşterinize ıspatlamanız gerekir. Özellikle sitenizin en az 128 Bitlik bir SSL Sertifikası olmalıdır. SSL sertifikaları sitenizin güvenli bir ödeme noktası olmasını sağlar.

14 14 Peki SSL Nedir? SSL network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur. Sitenizin https://www.sitenizinadı.com örneğinde olduğu gibi https:// dizilimiyle açılabiliyor olması SSL sertifikasına sahip olduğunuzu müşterinize kanıtlar. SSL'in yanısıra sitenizin Kredi Kartı alışverişleri için 3D Secure güvenlik altyapısına da sahip olması gerekir. 3D Secure Nedir? Web siteleri üzerinden yapılan ödemelerde kart sahibinin kart güvenliğini sağlamak amacıyla bankaların firmalar ile yaptığı ortak çalışmadır. 3D Secure ile yapılan ödemelerde banka ve kullanıcı ekranında 3D işlem ekranı açılarak kart sahibi dışında kimsenin bilmediği, bilinmemesi gereken özel bilgiler istenilmektedir. Bu şekilde yapılan başarılı ödeme işlemlerinde banka tüm sorumluluğu üzerine almaktadır. Böylece çalıntı ya da kopyalanmış kartlarla yapılması muhtemel alışverişlerde Tüketiciye karşı sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz. 5.Hesap Tüketici E-Ticaret sitenizi buldu, sitenize giriş yaptı, ürün buldu, ürünü almaya karar verdi, ödemeyi yaptı sıra geldi size bunun hesabını tutmaya. Yapılan ödemeler size banka havalesi, paypal, kredi kartı gibi bir çok noktadan gelebilir. Tüm bu ödemelerin hesabını tutmanız, gelecek satışlarınızı bu hesaplamalar doğrultusunda geliştirebilmeniz sizin uzun vadeli ticari işleyişinize önemli etkisi olacaktır. Danışmanınız olarak size tavsiyem olabildiğince farklı ödeme biçmini müşterilerinize sunmanızdır. Ödeme biçimlerini sınırlandırmak size her halukarda müşteri kaybettirecektir. Sitenizde alışveriş yapmaya karar vermiş bir müşteriyi, onun istediği bir ödeme biçmini sunamadığınız için kaybetmek göze alamayacağınız bir kayıp olmalıdır. Bu sebeple yazılımınızın sunduğu imkanlar doğrultusunda hesabını tutacağınız alanları yani ödeme biçimlerini çeşitli tutmanız yararınızadır İnternetten ürün alma Günümüz teknolojisi ile internet birçok faydayı beraberinde getirmiştir. Bunlardan biriside bilgisayar başında alışveriş yapabilmektedir. Dükkan, çalışan gibi

15 15 fiziksel koşullar ortadan kalktığı için genelde internet üzerindeki ürünlerin fiyatları normalden daha ucuz olmaktadır. Türkiye nin en çok kullanılan online alışveriş sitelerinden hizlial.com üzerinde satın alma sürecini resimlerle görelim. İlk olarak anasayfada ilgili kategoriye tıklıyoruz. Satın almak istediğimiz ürüne tıklayarak ürün sayfasına giriyoruz. Ürün özellikleri ve var ise taksit seçeneklerini burada görebiliriz.

16 16 Ürünü sepete ekledikten sonra satın alma kısmına geçeceğiz. Bu adımdan önce genellikle üyelik isteyecektir siteler. Üyelik bilgilerinde adres, telefon gibi bilgileri verdikten sonra, ödeme kısmına geçeriz. Ödeme firmaların sağladıkları imkanlara göre çeşitlilik gösterebilir. Kapıda ödeme, havale ile ödeme, taksitle ödeme, kredi kartı ile peşin ödeme gibi seçeneklerinden bir kısmını yada tamamını barındırabilir. Ödeme işlemini ardından siparişimizin tamamlandığı bize iletilecektir. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler İnternetten alış veriş yapmadan önce 1-) Alışveriş yapacağınız sanal mağazanın telefonunu, adresini, elektronik posta adresini, ve adını tam olarak açık ve net bir şekilde veriyor mu?eğer o mağaza güvenilirse bu bilgileri çok açık ve net bir şekilde vermesi lazım.aksi takdirde bir problem halinde kimin ile irtibat kuracağınız çok önemlidir. 2-) Satın almak istediğiniz ürün hakkında, mağaza tarafından detaylı bir açıklama sunulmuş mu?aksi taktirde, size gelen ürün, eğer istediğiniz ürün değilse, bunun için bir ispata ihtiyacınız vardır ve o açıklamanı bir kopyasını sizde kendinize alırsanız, ispat etmeniz hiç de zor olmayacaktır. 3-) Mağaza tarafından satın alacağınız ürünün fiyatı ve ek ücretler, vergiler vb. şeyler ne kadar miktar tutmuş?net olarak bildirilmiş mi? Kesinlikle cevaplanması gerek sorular : Ürünün toplam fiyatı Teslimat şartları Ödeme Koşulları İptal ve iade halindeki durumlar 4-) Ürünü satın aldıktan sonra size kaç günde ulaşacağı belirtilmiş mi (en geç süreyi vermeleri lazım)

17 17 5-) Artık ürününüzü seçtiniz ve kredi kartı şifrenizi ve bilgilerinizi vereceksiniz.kredi kartı şifresini vereceğiniz sayfanın adres çubuğunda HTTPS:// olması gerekir. 6-) Eğer yabancı bir firmadan alışveriş yapıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir şey vardır ki, herhangi bir mağduriyet halinde, sizin ülkenizin kanunları geçerli olmayacaktır. Ayrıca oradaki mağazanın müşteri hizmetlerini aradığınızda yabancı bir görevliyle saatlerce konuşabilme ihtimalini de göz önüne alırsak, kesinlik tanınmış şirketlerden alışveriş yapmalıyız. 7-) Alışveriş yaptığınız mağazada gizlilik sözleşmesi diye bir bölüm olmalı! Aksi takdirde sizin tarafınızdan verilen bilgiler başka amaçlar içinde kullanılabilir. Elektronik Postanıza reklam amaçlı postalar gelebilir. 8-)Kredi kartı bilgilerinizi verirken güvenlik paketi ile korunmakta olup olmadığına dikkat ediniz (global sign gibi) İnternette alışveriş yapmak güvenli mi? Internette alışveriş yaparken,telefonla alışverişteki aynı sorunları yaşayabilirsiniz. Siparişimi alan kimse gerçekten yetkili bir kişi mi(dolandırıcı mı degil mi) Birileri ben siparişimi verirken telefon hattını dinleyerek benim kredi kartı numaramı çalabilir mi? Gerçek hayatta kredi kartınızı kasiyerlere,garsonlara (istemeyerek de olsa karınıza:) veya telefon üzerinden yetkili farzettgimiz kişilere rahatlıkla veriyorsunuz. Aslında Internette alışveriş yaparken kredi kartınızı kullanmanız gerçek hayattakinde daha tehlikeli değil. Hatta Internet üzerinden alışveriş gerçek hayattakinden daha güvenlidir denilebilir çünkü alışverişi gerçekleştiren firma sizin internet tarayıcınızı kullanarak yapmakta olduğunuz alışverişi şifrelerler. Böylelikle alışveriş bilgileri siz ve alışveriş yaptığınız firma dışında üçüncü bir şahıs ya da kurumun eline geçerse okunması mümkün olmayacaktır. Netscape ürünleri bu güvenlik tehtitlerini SSL denen bir teknolojiyle önlemeye çalışırlar. SSL internete bağlı olan bilgisayarlar tarafından uygulanan bir dizi kuraldır. Bu kurallar sizin verilerinizin bütünlüğünün korunmasını iletim sırasında verilerin değistirilmemesini ve başka birilerinin eline geçmemesini ve verilerin ulaşması gereken karşı tarafın gerçekten yetkili kişi olmasını sağlar. Bir sitenin güvenli olup olmadığını anlamak için tarayıcınız üzerinde yazdığınız sitenin adresine bakın. Http adresinin sonuna eklenen s harfi yani https bağlandığınız site SSL protokolunun çalıştığını gösterir. Netscape 3.0 ve daha aşağı sürümlerde ekranın

18 18 sol alt köşesinde kırık anahtar sembolü gözükür. Netscape 4.0 ve 4.5 te kırma kilit sembolü güvenli modda kaybolur. Internet Explorer da ise kapalı bir kırma kilit gözükür. Eğer SSL kullanmayan bir siteye bilgi göndermek üzereyseniz tarayıcınız sizi uyaracaktır. SSL, verilerinizin transferi sırasında güvenlik sağlamaktadır. Ancak siz kendinizi güvenilir sitelerden alışveriş yaparak koruyabilirsiniz.bu sitelerin de sizin kredi kartı bilgileriniz başkalarıyla paylaşmayacak bir site olmasına dikkat ediniz Reklam verme Geleneksel reklamcılık yöntemlerinin aksine, çevrimiçi reklamcılığın temel avantajlarından birinin, hedef kitlenin kesin bir şekilde seçilebilmesidir. Ilk etapta en çok kullanılan yöntem google ın adwords özelliğidir. Adwords Reklamları, en ilgili kullanıcılara göstererek, yatırım getirisini en üst düzeye çıkarır ve kullanıcıların alakalı bilgilere ulaşmasını kolaylaştırır. Kitlenizi sınırlandırmanın temel yollarından birisi Coğrafi Hedefleme aracıdır. Bu araç, doğru bir şekilde kullanıldığında kullanıcı tabanını kesin bir şekilde seçebilmemize olanak verirken, ayarı hatalı yaptığımız durumda olası tüm gösterimleri kesebilir, daha da kötüsü, reklamlarımızı hedef bölgemizin dışındaki yerlerde gösterebilir. Bu nedenle, çözüm gerektiren çok yaygın sorunlardan biri üzerinden (bir şehirdeki belirli bir ürün veya hizmet türünün, başka bir şehirdeki kullanıcılara reklamını yapmak) Coğrafi Hedeflemenin mantığını daha ayrıntılı olarak ele almaya karar verildi. Bu makale ile yalnızca bu özel sorunun çözümünü göstermeyi değil, uygulamada Coğrafi Hedefleme özelliğinin kullanımına ilişkin daha ayrıntılı bilgi vermeyi de amaçlıyoruz. Sonuçta, İstanbul'da bulunan kullanıcılara Antalya'daki otellerin reklamını yapmaya çalışan bir örnekle durumu ele alacağız. 1) En doğrudan yol Bu size çok kolay gelebilir. "Antalya'da otel" anahtar kelimesini oluşturup kampanyanın hedefi olarak İstanbul'u seçmenin yeterli olduğunu düşünebilirsiniz. Aslında o kadar kolay değildir. Sistem kullanıcıların yerini yalnızca IP adreslerine göre belirlemez, yer belirlemek için arama sorgusunu da kullanır. Üstelik, arama sorgusuna öncelik verir. Bu örnekte neler olduğuna bakalım. İstanbul'daki bir kullanıcı "Antalya'daki oteller" aramasını yapar ve sistem, arama sorgusunun önceliği nedeniyle fiziksel yeri yok sayarak, arama sorgusunu kullanıp bu kullanıcının Antalya Reklamları ile ilgilendiğini saptar. Ancak, kampanyamızın hedefi, Antalya değil, İstanbul'dur! Sonuç olarak bir hedefleme uyumsuzluğuyla karşılaşırız, reklamımız yayınlanmaz ve aşağıdaki anahtar kelime teşhis mesajı verilir: Reklamlarınız yalnızca seçtiğiniz yerlerdeki kullanıcılara gösterilmek üzere ayarlanmış!

19 19 Not: Bazı nadir durumlarda, şehrin adı arama sorgusunun başında veya sonunda değil, "konaklama için Antalya otelleri" örneğinde olduğu gibi ortasındadır ve reklamınız yine de görüntülenebilir (bu örnekte sorgu ayrıştırma işe yaramaz). Ancak, önemli sayıda gösterim (ve potansiyel müşteri) kaybettiğiniz için bu durumu kabul etmemeniz yararınıza olacaktır. 2) Hatalarımızdan ders çıkarın ve yenilerini yapmaktan korkmayın İlk olarak hedef yerlerimiz arasına Antalya'yı ekleyip sorunu çözmeye çalışabiliriz. Tek çözüm buysa, artık reklamlarımızı bu yolla hem İstanbul'daki hem de Antalya'daki kullanıcılara göstermeye hazır hale geliriz. Bu, başlangıçta işe yarıyormuş gibi görünür. Reklamlarımızın İstanbul'da görünüp görünmediğini kontrol etiğimizde göründüğünü saptayıp mutlu oluruz. Peki sonrasında ne olur? İzmir'deki bir kullanıcı "Antalya'daki oteller" araması yapmış ve reklamımızı görmüştür! Bunun nedeni, sistemin, kullanıcının fiziksel olarak bulunduğu yeri yok sayıp yalnızca arama sorgusuna bakmasıdır. Aslında yaptığımız, hedef bölgeler arasına Antalya'yı ekleyerek reklamlarımızı artık Türkiye'deki herkese göstermektir. Bu, sistemin arama sorgusuna bakması, sorgunun Antalya ile alakalı olduğunu saptaması ve reklamı kullanıcının bulunduğu fiziksel yerden bağımsız olarak göstermesi nedeniyle böyle olur. Bu deneme başarısızdır çünkü, reklamlarımızı herkese göstermek istemiyoruz. Öyleyse başka çözümler aramaya koyulalım. 3) Hariç tutma işlevini kullanma Bu noktada, belirli yerleri ekleyerek bir çözüm elde edemediğimiz açıktır. Ancak belki, hariç tutma işlevini kullanabiliriz. Bu işlevin iyi tarafı, hesaptaki Gelişmiş Coğrafi Hedefleme ayarları sayesinde, artık kullanıcıları, arama sorgusuna göre değil yalnızca fiziksel olarak bulundukları yerlere göre hariç tutabiliyor olmamızdır. Bunun için izlememiz gereken adımlar aşağıda verilmiştir: a) Kampanyanın ayarlarında Ülke olarak Türkiye'nin tamamını seçeriz ve "Seçtiğiniz yerlerde bazı alanları hariç tutun"u tıklayarak, Türkiye'nin İstanbul dışındaki tüm bölgelerini hariç tutarız. b) Gelişmiş Coğrafi Hedefleme ayarımızda varsayılan değerlerin seçili olduğundan ve ayarların aşağıdaki gibi olduğundan emin olmamız gerekir: -Fiziksel yer bilgisi kullanarak hedefleme -Yalnızca fiziksel yere göre hariç tut

20 İnternet üzerinden kazanç sağlama yöntemleri (Bux siteleri) PTC ( Paid to Click Tıkla Kazan ) Şimdi Tıkla Kazan da size kendi sitesinde olan reklamları bir liste halinde gösterir, siz de bu reklamları tıklar saniye gibi süre beklersiniz, ondan sonra hesabınıza sitenin verdiği miktar kadar para geçer, genellikle 0.01 cent tir, kulağa az gelebilir fakat bu iş sadece tıklayarak olmayacak ayrıntıları göreceğiz. Bu sitelerde referar sistemi vardır muhakkak, diyelim ki siteye sizin referanslığınız ile birisi üye oldu, o üye olan kişi tıkladıkça hem kendi hesabına para geçiyor hem sizin hesabınıza parageçiyor, tabi kimseyi kolay kolay referans yapamıyorsunuz, bu yüzden siteler size referer satıyorlar bunların fiyatları siteden siteye değişir. Gelin ne kadar kazanırız bu sistemden Her gün 10 reklama tıklarsanız = 0.10$ 20 alt üyeniz her gün 10 reklama tıklarsa = 2.10$ Haftalık kazancınız = 14.70$ Aylık kazancınız = 63$ Sadece 20 referer ile bu benim tanıdıklarım gibi büyük yatırımlar yapıyorlar ve maaşlarından çok kazanıyorlar. Tabi bu yatırımlar her siteye yapılamaz scam site denilen siteler vardık (scam: dolandırıcı) bu yüzden dikkatli olunmalı, geçmişi güzel olan önce bir iki ödeme aldığımız siteleri seçmeliyiz. Örnek site: PTS ( Paid to Signup Üye ol Kazan ) Başlıktan da anlaşıldığı gibi bu tür bux sitelerinde üye olup kazanıyorsunuz. Sistem şöyle işliyor; Reklam veren sitesini bux sitesine veriyor bizde o sitelere üye oluyoruz ve e-postamıza bir e-posta geliyor üye olduktan sonra aktivasyon için, ondan sonra bu e-postayı bux sitesinin bize gösterdiği yere gönderiyoruz daha sonra üyeliğimizi onaylandıktan sonra hesabımıza sitenin verdiği ücret geliyor. Dikkat bazı sitelerde iki adet form olur, 1. kullanıcı adı, 2. aktivasyon e-postası bunun için gerekli yerleri doldurmaya özen gösteriniz. Aktivasyon e-postasında size şifrenizi gösterecektir bu tip gönderirken **** işareti kullanın.

6. HAFTA TBT181. Temel Bilgisayar Teknolojileri Kullanımı. KBUZEM Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

6. HAFTA TBT181. Temel Bilgisayar Teknolojileri Kullanımı. KBUZEM Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 6. HAFTA TBT181 Temel Bilgisayar Teknolojileri Kullanımı Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2 İçindekiler 12.1 Forumlar... 3 12.1.1. Tanım... 3 12.1.2. Üyelik Sistemi...

Detaylı

6. HAFTA TBT181. Temel Bilgisayar Teknolojileri Kullanımı. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr

6. HAFTA TBT181. Temel Bilgisayar Teknolojileri Kullanımı. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr 6. HAFTA TBT181 Temel Bilgisayar Teknolojileri Kullanımı Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK ekmelsulak@karabuk.edu.tr Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2 İçindekiler 12.1 Forumlar...

Detaylı

E-Ticaret Kiti Satış Ortaklığı Tavsiyeleri

E-Ticaret Kiti Satış Ortaklığı Tavsiyeleri E-Ticaret Kiti Satış Ortaklığı Tavsiyeleri Ürün Sitesi www.eticaretkiti.com Ürün Fiyatları 1797 TL - 2397 TL - 3497 TL Satış Başına Kazanç %20 Satış Oranı Satış Ortaklığı Başvuru Satış Artıran Etkenler

Detaylı

Smart Commerce Proje Teklifi

Smart Commerce Proje Teklifi Proje Teklifi Code Brother Ship Trading Ltd. Lefkoşa 1. Giriş Smart Commerce, profesyonel bir alt yapı ile ürünlerini sergileyip isterlerse banka havalesi, kapıda ödeme sistemi ve kredi kartı ile de satış

Detaylı

Kullanım ve Yardım Kılavuzu

Kullanım ve Yardım Kılavuzu Kullanım ve Yardım Kılavuzu 2007 Genel Bakış TradeMaster International, uluslar arası piyasalardaki Hisse Senedi ve Futures işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde yapmanıza olanak sağlayan bir uygulamadır.

Detaylı

TSOFT FACEBOOK STORE UYGULAMASI

TSOFT FACEBOOK STORE UYGULAMASI TSOFT FACEBOOK STORE UYGULAMASI GEREKSİNİMLER VE KURULUM YARDIMI GİRİŞ Facebook, insanların arkadaşlarıyla iletişim kurmasını ve bilgi alış verişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım web sitesidir,

Detaylı

Google Scripts. Neticaret Sistemine Google Analytics ve AdWords sistemleriyle ilgili 3 yeni parametre eklenmiştir.

Google Scripts. Neticaret Sistemine Google Analytics ve AdWords sistemleriyle ilgili 3 yeni parametre eklenmiştir. Google Scripts Neticaret Sistemine Google Analytics ve AdWords sistemleriyle ilgili 3 yeni parametre eklenmiştir. Yeni eklenen paremetrelere Neticaret Sistemi Yönetimi Paneli > Tanımlar bölümü altında

Detaylı

Oturum aç butonuna tıklayın.

Oturum aç butonuna tıklayın. Adım 1 Oturum açın. Oturum aç butonuna tıklayın. Adım 1 Oturum açın. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın. İpucu: Eğer şifrenizi hatırlayamazsanız, Şifrenizi mi unuttunuz? istemini kullanın. Adım 2 Profilinizi

Detaylı

Doktor Web Tasarım ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz

Doktor Web Tasarım ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz KULLANIM KILAVUZU Doktor Web Tasarım ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz Her doktorun ihtiyacı olan doktor web sitesi, hasta ve doktor arasındaki

Detaylı

Her başarılı işin ortak bir noktası vardır

Her başarılı işin ortak bir noktası vardır Bu sunum dosyasını sadece www.mobrabus.com adresinden indirdiyseniz güncel ve doğru olarak kabul edin. Her başarılı işin ortak bir noktası vardır Elbette Mo Brabus size hiçbir kesin gelirgarantisi veremez,

Detaylı

OKUL HABER EKLEME MODÜLÜ TANITIM DOSYASI. Okul haberlerinizi ilçemiz web sitesinde yayınlayabilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

OKUL HABER EKLEME MODÜLÜ TANITIM DOSYASI. Okul haberlerinizi ilçemiz web sitesinde yayınlayabilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir. OKUL HABER EKLEME MODÜLÜ TANITIM DOSYASI Okul haberlerinizi ilçemiz web sitesinde yayınlayabilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir. http://maltepe.meb.gov.tr/mebpanel adresine giriniz.

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU. VSP Teknoloji ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz

KULLANIM KILAVUZU. VSP Teknoloji ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz KULLANIM KILAVUZU VSP Teknoloji ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz Kullanıcı dostu kontrol panelli dünya standartlarında web tasarım uygulaması.

Detaylı

DUYARRULMAN.COM KULLANIM REHBERİ. Web sitemizi ziyaret eden değerli ziyaretçiler;

DUYARRULMAN.COM KULLANIM REHBERİ. Web sitemizi ziyaret eden değerli ziyaretçiler; DUYARRULMAN.COM KULLANIM REHBERİ Web sitemizi ziyaret eden değerli ziyaretçiler; Müşterilerimizden gelen istekler doğrultusunda web sitemizde yenilikler yaptık. Artık web sitemiz herkese açık değil, sadece

Detaylı

Bütün beyanlarınızı görebilir, yazıcıdan makbuz ve örnek çıktılarını alabilirsiniz.

Bütün beyanlarınızı görebilir, yazıcıdan makbuz ve örnek çıktılarını alabilirsiniz. E- BELEDIYE NEDIR? Yüreğir Belediyesi "İnternet Belediyeciliği" uygulaması ile Tahakkuk, Tahsilat ve Borç bilgilerinizi öğrenebilir, kredi kartınız ile 256 bit güvenlik sistemi ile borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Detaylı

Her başarılı işin ortak bir noktası vardır

Her başarılı işin ortak bir noktası vardır Bu sunum dosyasını sadece www.mobrabus.com adresinden indirdiyseniz güncel ve doğru olarak kabul edin. Her başarılı işin ortak bir noktası vardır Elbette Mo Brabus size hiçbir kesin gelir garantisi veremez,

Detaylı

Ege Orman Vakfı E-Kart Uygulaması Nedir? Ege Orman Vakfı E-Kart Uygulaması na Nasıl Ulaşırsınız?

Ege Orman Vakfı E-Kart Uygulaması Nedir? Ege Orman Vakfı E-Kart Uygulaması na Nasıl Ulaşırsınız? Ege Orman Vakfı E-Kart Uygulaması Nedir? Ege Orman Vakfı E-Kart uygulaması; kişi veya firmaların sisteme üye olarak sevdiklerine, dostlarına, çözüm ortaklarına, personeline fidan bağışını e-kart olarak

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ E - POSTA KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Adı ve Şifrenin Öğrenilmesi E-Posta Hesabına Giriş Ad ve Soyad E-posta Hesaplarını Öğrenme ve Geçiş Hesabına Kolay Erişmek İçin

Detaylı

Bilgisayarların birbirine bağlanması ve bir ağ oluşturmasının temel amacı veri alışverişi yapabilmekti. Yani bir nevi haberleşmeyi sağlamaktı.

Bilgisayarların birbirine bağlanması ve bir ağ oluşturmasının temel amacı veri alışverişi yapabilmekti. Yani bir nevi haberleşmeyi sağlamaktı. Bilgisayarların birbirine bağlanması ve bir ağ oluşturmasının temel amacı veri alışverişi yapabilmekti. Yani bir nevi haberleşmeyi sağlamaktı. İşte E-posta yada diğer adıyla E-Mail bu haberleşme işlevini

Detaylı

Mahallem Nedir? Mahallem'i Hangi Esnaflar Kullanabilir? Mahallem Ekibi. Değerli İş Ortağımız;

Mahallem Nedir? Mahallem'i Hangi Esnaflar Kullanabilir? Mahallem Ekibi. Değerli İş Ortağımız; Değerli İş Ortağımız; Mahallem Nedir? Sipariş vermenin geleneksel ve en yalın halinden yola çıkarak, sizlere daha fazla müşteri ve ciroyu daha az riskle oluşturabileceğiniz, yaptığınız ticaretin gelişen

Detaylı

Aydın MENEK blog@aydinmenek.com.tr

Aydın MENEK blog@aydinmenek.com.tr Aydın MENEK blog@aydinmenek.com.tr Gerek birey gerekse kuruluşların, standartları belirli iletişim ağları üzerinden ses, video, yazılı metin vb verilerin iletişimi ile fiziksel değiş-tokuş işlemi yapmadan

Detaylı

MÜ DAD ONLİ NE Ü YELİ K

MÜ DAD ONLİ NE Ü YELİ K MÜ DAD ONLİ NE Ü YELİ K MÜDAD (Mümessil Dayanışma Derneği) resmi sitesi www.mudad.org, 20 Temmuz 2015 tarihinde yeni yüzüyle yayına başlamıştır. Yeni tasarımı ile birçok yeni özelliği de beraberinde getiren

Detaylı

e-imzatr Kurulum Klavuzu

e-imzatr Kurulum Klavuzu e-imzatr Kurulum Klavuzu Sürüm 0.0.1 İçindekiler İşletim Sistemi Sistem Türü Öğrenme Java yükleme Akis Kurulum Kullanıcı Doğrulama İşletim Sistemi Sistem Türü Öğrenme Bu başlıkta bilgisayarımızın mevcut

Detaylı

ASSAM YÖNERGESİNE EK-T ASSAM WEB SİTESİ YÖNERGESİNE LAHİKA-2 WEB SİTESİ MAKALE EKLEME KILAVUZU 8.4.2014. www.assam.org.tr ASSAM

ASSAM YÖNERGESİNE EK-T ASSAM WEB SİTESİ YÖNERGESİNE LAHİKA-2 WEB SİTESİ MAKALE EKLEME KILAVUZU 8.4.2014. www.assam.org.tr ASSAM YÖNERGESİNE EK-T ASSAM WEB SİTESİ YÖNERGESİNE LAHİKA-2 WEB SİTESİ MAKALE EKLEME KILAVUZU 8.4.2014 ASSAM İçindekiler Önsöz... 3 ASSAM Web Sitesinde Makale Yayınlamak... 4 ASSAM Web Sitesine Nasıl Girerim?...

Detaylı

Webdepo Uygulaması Son Kullanıcı Dokümanı

Webdepo Uygulaması Son Kullanıcı Dokümanı Webdepo Uygulaması Son Kullanıcı Dokümanı Meryem Yavaş Boyut Ltd. Şti Temmuz 2008 Özet : Bu doküman, Selçuk Ecza Deposu web depo uygulaması hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Web depo uygulamasının

Detaylı

A. IMAP ve POP ayarlarını etkinleştirmek için sıradaki adımları takip edebilirsiniz.

A. IMAP ve POP ayarlarını etkinleştirmek için sıradaki adımları takip edebilirsiniz. AHİEVRAN ÜNİVERSİTESİ EPOSTA AYARLARI İçindekiler AHİEVRAN ÜNİVERSİTESİ EPOSTA AYARLARI.... 1 A. IMAP ve POP ayarlarını etkinleştirmek için sıradaki adımları takip edebilirsiniz.... 1 B. Eposta Yönlendirme...

Detaylı

Henüz bir Mobil Şubeniz Yokmu?

Henüz bir Mobil Şubeniz Yokmu? Henüz bir Mobil Şubeniz Yokmu? Mobil Şubenizi Açın İşlerinizi Kolaylaştırın! www.mobilsubem.com Mobil Şubeniz Her an Yanınızda! Bu E-Kataloğumuzda Mobil Şubem Hizmetlerinin genel bir tanıtımını bulabilirsiniz.

Detaylı

İşletme Sonuçları Elde Etmek için Daha İyi Bir Çağrı Merkezi Deneyimi Sunma

İşletme Sonuçları Elde Etmek için Daha İyi Bir Çağrı Merkezi Deneyimi Sunma İşletme Sonuçları Elde Etmek için Daha İyi Bir Çağrı Merkezi Deneyimi Sunma Yayınlanan Temmuz 2016 Konular Hareketli Arama Tüketicilerin aklına takılan soruları yanıtlamanın en kolay yolu bazen gerçek

Detaylı

İstanbul Arel Üniversitesi

İstanbul Arel Üniversitesi İstanbul Arel Üniversitesi Online Ödeme Sistemi Başlamadan Önce İstanbul Arel Üniversitesi online ödeme sistemini kullanabilmek için kredi kartınızın aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekmektedir: Kredi

Detaylı

İstanbul Arel Üniversitesi Online Ödeme Sistemi

İstanbul Arel Üniversitesi Online Ödeme Sistemi İstanbul Arel Üniversitesi Online Ödeme Sistemi Başlamadan Önce İstanbul Arel Üniversitesi online ödeme sistemini kullanabilmek için kredi kartınızın aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekmektedir: Kredi

Detaylı

PAKET SERİ DENEME SINAVI INTERNET MODÜLÜ KULLANIM KLAVUZU. Sayfa - 1 -

PAKET SERİ DENEME SINAVI INTERNET MODÜLÜ KULLANIM KLAVUZU. Sayfa - 1 - PAKET SERİ DENEME SINAVI INTERNET MODÜLÜ KULLANIM KLAVUZU Sayfa - 1 - İÇİNDEKİLER Yeni aktivasyon... 2 Sisteme giriş... 6 Şifre hatırlatma... 7 Sınavlarım... 8 Sınav girişi... 8 Sınav sonucu... 10 Konu

Detaylı

GOOGLE DRİVE KULLANARAK FORM OLUŞTURMA

GOOGLE DRİVE KULLANARAK FORM OLUŞTURMA GOOGLE DRİVE KULLANARAK FORM OLUŞTURMA Google Docs yani Google Dokümanlar hizmeti bir süre önce Google Drive adlı bulut depolama hizmetinin içerisine alındı ve çok daha gelişerek yoluna devam etti. Google

Detaylı

ProjeX (XNetwork) Hızlı Başlangıç Kılavuzu Üye Oldum, Şimdi Ne Yapmalıyım?

ProjeX (XNetwork) Hızlı Başlangıç Kılavuzu Üye Oldum, Şimdi Ne Yapmalıyım? ProjeX (XNetwork) Hızlı Başlangıç Kılavuzu Üye Oldum, Şimdi Ne Yapmalıyım? ProjeX e Hoş geldiniz! Bu kılavuz; üyeliğinizi tamamladığınız andan itibaren, ProjeX te neler yapabileceğinizi adım adım göstermek

Detaylı

Uzaktan eğitim sistemine bağlanabilmeniz için gerekli tüm bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Uzaktan eğitim sistemine bağlanabilmeniz için gerekli tüm bilgiler aşağıda yer almaktadır. Değerli Katılımcılar, Uzaktan eğitim sistemine bağlanabilmeniz için gerekli tüm bilgiler aşağıda yer almaktadır. Uzaktan eğitim sistemimiz size bazı konularda bilgilendirme e-postaları gönderecektir, lütfen

Detaylı

Bursa Elektronik Pazar Sitesi Pratik Kullanım Kılavuzu Bursa Elektronikçiler Odası Bursa Elektronik Pazar Web Sitesi Pratik Kullanım Kılavuzu

Bursa Elektronik Pazar Sitesi Pratik Kullanım Kılavuzu Bursa Elektronikçiler Odası Bursa Elektronik Pazar Web Sitesi Pratik Kullanım Kılavuzu Bursa Elektronikçiler Odası Bursa Elektronik Pazar Web Sitesi Pratik Bursa Elektronikçiler Odası http://www.bursaelektronikpazar.org v2.0 1 Bursa Elektronik Pazar Sitesi ne Reklam Ekleme 1. Adım Siteye

Detaylı

Express İthalat sistemi. Gönderen için kullanım kılavuzu

Express İthalat sistemi. Gönderen için kullanım kılavuzu Express İthalat sistemi Gönderen için kullanım kılavuzu TNT Express İthalat sistemi Bu sistem, ithalat gönderilerinin organize edilmesi için hazırlanmıș, kullanımı kolay online bir programdır. TNT Express

Detaylı

Akdeniz Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi F. Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Akdeniz Üniversitesi Bilgi ve İletişim Teknolojisi Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans (x) Lisans ( ) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi

Detaylı

Kırklareli Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

Kırklareli Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Kırklareli Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Kluzem Panel Kullanımı Öğrenci Sürümü 2 Hazırlayan: Uzman Süleyman ASLAN Uzaktan Eğitim Merkezi İletişim Bilgileri Kluzem Müdürü Yrd.

Detaylı

ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Girişi: Giriş ekranınd sisteme giriş yapılır. dan kullanıcı adı ve şifre bilgileri girilip giriş butonuna basılarak Sistem Ekranı: 4 2 1 2 3 Klasörler

Detaylı

- Daire ve blok bilgisi belirterek adresine kullanıcı adı ve şifre talebinizle ilgili bir mail gönderiniz.

- Daire ve blok bilgisi belirterek adresine kullanıcı adı ve şifre talebinizle ilgili bir mail gönderiniz. Sayın Site Sakinimiz; Senkron sistemini aktif olarak kullanabilmeniz için güncel eposta adresinize ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm site sakinlerimizin üye panelleri açılmış, kullanıcı adı ve şifreleri e-posta

Detaylı

AKINSOFT OfficeMessenger

AKINSOFT OfficeMessenger AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 20.01.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ Yerel ağlarda (ofis veya ev) veya internet üzerinden (E-Ofis programı entegrasyonu sayesinde)

Detaylı

"Periyodik olarak, benim sevk hediye verecek (Neobux benim bağlantı kullanmak katılmak insanlar.) 1 $ Ödülü Ben Paypal hesabınıza transfer olacak"

Periyodik olarak, benim sevk hediye verecek (Neobux benim bağlantı kullanmak katılmak insanlar.) 1 $ Ödülü Ben Paypal hesabınıza transfer olacak "Periyodik olarak, benim sevk hediye verecek (Neobux benim bağlantı kullanmak katılmak insanlar.) 1 $ Ödülü Ben Paypal hesabınıza transfer olacak" Bu kez ödül kullanıcı adı verilecektir: Kullanıcı Adı:

Detaylı

Adslock.com İçerik Kilitleme. Nasıl Kullanılır? Nasıl Kazanılır?

Adslock.com İçerik Kilitleme. Nasıl Kullanılır? Nasıl Kazanılır? Adslock.com İçerik Kilitleme Nasıl Kullanılır? Nasıl Kazanılır? İçerik Kilitleme Yöntemleri Tüm sayfayı kilitleme Link kısaltma Tüm sayfayı kilitleme Makale, blog yazıları, download linkleri gibi değerli

Detaylı

Asansör firmaları için özel olarak geliştirilen takip yazılımı: Asansör Otomasyon tanıtım sunumu ve kullanım açıklamaları. / 25

Asansör firmaları için özel olarak geliştirilen takip yazılımı: Asansör Otomasyon tanıtım sunumu ve kullanım açıklamaları. / 25 Asansör firmaları için özel olarak geliştirilen takip yazılımı: Asansör Otomasyon tanıtım sunumu ve kullanım açıklamaları. 2 Bakım yerleri Android uygulama Ödemeler Raporlama Arızalar Faturalar Aylık bakım

Detaylı

IEEE TÜRKİYE ÖĞRENCİ KOLLARI MAİL GRUBU KULLANIM REHBERİ

IEEE TÜRKİYE ÖĞRENCİ KOLLARI MAİL GRUBU KULLANIM REHBERİ IEEE TÜRKİYE ÖĞRENCİ KOLLARI MAİL GRUBU KULLANIM REHBERİ İÇİNDEKİLER Google Groups Katılım Aşamaları... 1 Google Gruplar Üzerinden Gruba Katılım... 3 Google Gruplar Üzerinden Grupdan Ayrılma... 5 Mail

Detaylı

Uzaktan Eğitim Kılavuzu

Uzaktan Eğitim Kılavuzu Uzaktan Eğitim Kılavuzu Değerli Öğrenciler, Uzaktan eğitim sistemine katılanabilmeniz için gerekli tüm bilgiler aşağıda yer almaktadır. Uzaktan eğitim sistemimiz size bazı konularda bilgilendirme e-postaları

Detaylı

NEUTRON DDNS KURULUMU

NEUTRON DDNS KURULUMU 1. Üyelik Oluşturma www.quickddns.com Web Adresine Giriş Sağlıyoruz. NEUTRON DDNS KURULUMU Yukarıda Resimde Gördüğünüz (Not Register?) Bağlantısına Tıklıyoruz. Yukarıdaki Gördüğünüz Sayfa Açıldığında (*)

Detaylı

SINAV BAŞVURU KILAVUZU

SINAV BAŞVURU KILAVUZU SINAV BAŞVURU KILAVUZU 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifremi Unuttum 5. E-Posta Adresimi Unuttum 6. Sisteme Giriş Süreci 1. Genel Bilgi Bu kılavuz Anadolu Üniversitesi

Detaylı

Araç Karşılaştırma Programı

Araç Karşılaştırma Programı 1 Araç Karşılaştırma Programı Sık Sorulan Sorular 01 Ocak 2015 2 Konu: Genel 1. Soru: Sistemdeki bilgiler nereden geliyor? Cevap: Görüntüleme ve karşılaştırma yapılan programda yer alan tüm bilgiler (sonuç

Detaylı

Görmeden, dokunmadan, mobilya alınır mı?

Görmeden, dokunmadan, mobilya alınır mı? Online Mobilya Alıverişi Görmeden, dokunmadan, mobilya alınır mı? Internetten mobilya almak isteyenlere, önemli ipuçları! 1 Mobilyayı daha ucuza ve yorulmadan almak Ekonomik fiyat Yorulmadan alışveriş

Detaylı

WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım )

WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım ) WEB E-POSTA AYARLARI Outlook 2003 Ayarı Outlook 2007 Ayarı Outlook 2010 Ayarı Gmail Ayarı Hotmail Ayarı Tüm Ayarlar İçin Gelen posta sunucusu (POP3) ve giden posta sunucusu (SMTP) ye bnposta.bingol.edu.tr

Detaylı

Kurumsal Grup E-Posta Eğitim Dokümanı

Kurumsal Grup E-Posta Eğitim Dokümanı Kurumsal Grup E-Posta Eğitim Dokümanı Bu Eğitim Dokümanı Bilişim Merkezi Modelleme Grubu Öğrencileri Tarafından Hazırlanmıştır. İçindekiler Kurumsal Grup E-Posta Nedir?... 2 Amaçlar... 3 1. Liste Talebinde

Detaylı

Site Sakini Kullanım Klavuzu

Site Sakini Kullanım Klavuzu Site Sakini Kullanım Klavuzu rev05062014 1 2014 Apsiyon A.Ş. İÇİNDEKİLER 1.0 Genel Özellikler... 3 1.1 Web Sitesine Giriş... 4 1.1.1 Davetiye Maili... 4 1.1.2 Site Erişim Kodu... 5 1.2 Forum... 6 1.3 Anketler...

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. 4 Adımda Sanal Mağaza Oluşturulması + Jewellerynetasia Üyeliğinizden Müşteri Portföyünüzü arttıracak Altın Kurallar

Kullanım Kılavuzu. 4 Adımda Sanal Mağaza Oluşturulması + Jewellerynetasia Üyeliğinizden Müşteri Portföyünüzü arttıracak Altın Kurallar Kullanım Kılavuzu 4 Adımda Sanal Mağaza Oluşturulması + Jewellerynetasia Üyeliğinizden Müşteri Portföyünüzü arttıracak Altın Kurallar Hazırlık Mağazanızı açmak çok kolay. İlk kez mağazanızı açmanız 1 saatinizi

Detaylı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinde 22.500 genç takipçisi ve aylık ortalama 40.000 yeni ziyaretçisi ile yayınına devam etmektedir.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinde 22.500 genç takipçisi ve aylık ortalama 40.000 yeni ziyaretçisi ile yayınına devam etmektedir. GENEL BĐLGĐLERĐMĐZ 2008 den 2011 e kadar sosyal paylaşım siteleri üzerinden takipçilerine hizmet veren Etkin Ankara, 2011 Ekim ayında etkinankara.com sitesi üzerinden faaliyete geçmiş ve Ekim 2011 Ağustos

Detaylı

İnternet Uygulamaları. FATİH Projesi PARDUS Temel Eğitim Kursu

İnternet Uygulamaları. FATİH Projesi PARDUS Temel Eğitim Kursu İnternet Uygulamaları FATİH Projesi PARDUS Temel Eğitim Kursu İnternet Uygulamaları İnternet tarayıcı programları Günümüz bilgisayar kullanıcılarının bilgisayar başında en çok vakit harcadıkları internet

Detaylı

U y g u l a m a A i l e s i (Abakus 360, T-Panel, T-CRM) Tarayıcı Ayarları. IPera İletişim Teknolojileri

U y g u l a m a A i l e s i (Abakus 360, T-Panel, T-CRM) Tarayıcı Ayarları. IPera İletişim Teknolojileri U y g u l a m a A i l e s i (Abakus 360, T-Panel, T-CRM) Tarayıcı Ayarları Başlarken İletişim yönetimi için gerekli tüm araçları sunan OfisTelefonu 07 programları Abakus 360, T-Panel ve T-CRM, bir kuruluştaki

Detaylı

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Kullanım Kılavuzu

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Kullanım Kılavuzu Elektronik Belge Yönetim Sistemi Kullanım Kılavuzu İçindekiler E-İmza PIN Kodunun Alınması...2 Windows İşletim Sisteminde Yapılması Gereken işlemler...8 Windows XP ve 7 için Sürücü Kurulumu...8 Microsoft.NET

Detaylı

Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin Yeri Ve Önemi

Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin Yeri Ve Önemi Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin Yeri Ve Önemi Sunumumuza Bir Soru İle Başlayalım Laptop Tablet Masaüstü Pc Akıllı Telefon Soru1: Hangisini Kullanıyorsunuz? Laptop Tablet Masaüstü Pc Akıllı Telefon Soru2:

Detaylı

Vsp Teknoloji Son sistem güvenlik duvarlarıyla korunmaktadır, Kullanıcı bilgilerini doğru girdiğinde giriş sayfasına bağlanacaktır.

Vsp Teknoloji Son sistem güvenlik duvarlarıyla korunmaktadır, Kullanıcı bilgilerini doğru girdiğinde giriş sayfasına bağlanacaktır. Üye Girişi Vsp Teknoloji Son sistem güvenlik duvarlarıyla korunmaktadır, Kullanıcı bilgilerini doğru girdiğinde giriş sayfasına bağlanacaktır. Giriş Sayfası Sayfa ayarlarını buradan yapabilirsiniz. Anahtar

Detaylı

ProjeX (XNetwork) Hızlı Başlangıç Kılavuzu Üye Oldum, Şimdi Ne Yapmalıyım?

ProjeX (XNetwork) Hızlı Başlangıç Kılavuzu Üye Oldum, Şimdi Ne Yapmalıyım? ProjeX (XNetwork) Hızlı Başlangıç Kılavuzu Üye Oldum, Şimdi Ne Yapmalıyım? ProjeX e Hoş geldiniz! Bu kılavuz; üyeliğinizi tamamladığınız andan itibaren, ProjeX te neler yapabileceğinizi adım adım göstermek

Detaylı

Wolvox Kapı Ekranı. AKINSOFT Wolvox Kapı Ekranı Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.02.01

Wolvox Kapı Ekranı. AKINSOFT Wolvox Kapı Ekranı Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.02.01 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 15.11.2014 1 1. KULLANIM AMACI Personel takip sistemi kullanmak isteyen tüm işletmeler için geliştirilmiştir. WOLVOX İnsan Kaynakları programı

Detaylı

Bu amaçla, ticket sistemi kullanımı hakkında daha detaylı bilgi vermemizin uygun ve gerekli bir davranış olduğunu düşündük.

Bu amaçla, ticket sistemi kullanımı hakkında daha detaylı bilgi vermemizin uygun ve gerekli bir davranış olduğunu düşündük. Ticket sistemine geçiş sürecimiz sonrasında müşterilerimizin geriye dönük takipleri daha kolaylaşmış ve aynı zamanda gönderilen mailin hangi aşamada olduğunu görmeniz konusunda sizlere büyük fayda sağlayacağına

Detaylı

A/B TESTING. Mert Hakan ÖZLÜ N14111368

A/B TESTING. Mert Hakan ÖZLÜ N14111368 A/B TESTING Mert Hakan ÖZLÜ N14111368 İÇERİK A/B Testi Nedir? A/B Testinin Amacı Nedir? A/B Testi Nasıl Uygulanır? A/B Testi Nerelerde Kullanılır? A/B Testi ile Nasıl Değişiklikler Yapılabilir? A/B Testi

Detaylı

TARIM REFORMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TARIM REFORMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ web uygulamaları Üyelik Koşulları; TARIM REFORMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI KAPSAMINDA TARIMA DAYALI EKONOMİK YATIRIMLARIN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (Tebliğ

Detaylı

ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN KULLANICI KILAVUZU

ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN KULLANICI KILAVUZU Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Ölçme Değerlendirme Merkezi EÜTF ÖDEM ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN KULLANICI KILAVUZU sürüm 4.11-2014 EÜTF TEAD SUNUŞ Değerli Öğretim Üyesi, Ege Üniversitesi

Detaylı

YENİ AKOFİS, MÜŞTERİ SİPARİŞ YÖNETİMİ

YENİ AKOFİS, MÜŞTERİ SİPARİŞ YÖNETİMİ YENİ AKOFİS, MÜŞTERİ SİPARİŞ YÖNETİMİ Bu sunum; yeni sitemizde siz müşterilerimizin siparişlerini nasıl yönetebileceğinizi anlatmak üzere hazırlanmıştır. Siteye Giriş Siteye üye girişi yapmak için ana

Detaylı

İNDİRİMLİ KART İŞLEMLERİ

İNDİRİMLİ KART İŞLEMLERİ İNDİRİMLİ KART İŞLEMLERİ Emekli indirimli kartlarınızı aktif duruma getirmek için aşağıdaki işlemler yapılmalıdır. www.a-kent.com adresinde bulunan Online İşlem Menüsünden kullanıcı adı ve şifrenizle giriş

Detaylı

E-Emlak, Emlak firmasının tüm ihtiyaçlarını karşılayan profesyonel emlak yazılımı ve internet sitesi uygulamasıdır.

E-Emlak, Emlak firmasının tüm ihtiyaçlarını karşılayan profesyonel emlak yazılımı ve internet sitesi uygulamasıdır. KULLANIM KILAVUZU E-Emlak, Emlak firmasının tüm ihtiyaçlarını karşılayan profesyonel emlak yazılımı ve internet sitesi uygulamasıdır. Emlak iş uygulaması ile emlak portföyünüzü, emlak danışmanlarınızı

Detaylı

Güncelleme Dokümanı Versiyon 2.80

Güncelleme Dokümanı Versiyon 2.80 Güncelleme Dokümanı Versiyon 2.80 Seçilen yorumların anasayfada gösterilmesi Yorumlar yönetici sayfasına anasayfa ve sıra alanları eklendi. Yönetici yayında olan yorumları anasayfada çıkacak şekilde güncelleyebiliyor.sıralamayı

Detaylı

Bloglar için en çok tercih edilen düzen 1.düzendir. Yani En son yazılarımın listesi. Sizlerde ödeviniz için bu düzeni seçebilirsiniz.

Bloglar için en çok tercih edilen düzen 1.düzendir. Yani En son yazılarımın listesi. Sizlerde ödeviniz için bu düzeni seçebilirsiniz. BLOG PROJE ÖDEVİ BLOG NASIL AÇILIR? 1.Adım: Kayıt Olma Üst menüde yer alan Kaydol butonuna basarak kayıt işlemini başlatın. Diğer bir seçenek ise Web Sitesi Oluştur butonuna basmak. İki butonda aynı yere

Detaylı

DHL EMAILSHIP KULLANIM KILAVUZUNA HOŞGELDİNİZ

DHL EMAILSHIP KULLANIM KILAVUZUNA HOŞGELDİNİZ DHL EMAILSHIP KULLANIM KILAVUZUNA HOŞGELDİNİZ DHL EMAILSHIP IN KULLANIMI HIZLI VE KOLAYDIR. DHL emailship DHL Express in basit ve kullanımı kolay elektronik gönderi aracıdır. Yeniden kullanılabilen PDF

Detaylı

www.airties.com 7/24 destek hattı 444 0 239 Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011

www.airties.com 7/24 destek hattı 444 0 239 Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011 www.airties.com Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti 7/24 destek hattı 444 0 239 7/24 destek hattı 444 0 239 Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011 Kablosuz yaşam Hızlı kurulum kılavuzu Kablosuz

Detaylı

Süha Makina - BayiPos Kullanım Klavuzu

Süha Makina - BayiPos Kullanım Klavuzu 2014 Süha Makina - BayiPos Kullanım Klavuzu Süha Makina BayiPos Sistemi BayiPos, Süha Makina'nın bayilerine ve Süha Makina bayilerinin kendi müşterilerine yapacakları ürün ve hizmet satışlarını kredi kartı

Detaylı

Hootsuite. Hızlı Başlangıç. Rehberi. Samsun Ekim 2015 ISBN: 978-605-65962-3-0

Hootsuite. Hızlı Başlangıç. Rehberi. Samsun Ekim 2015 ISBN: 978-605-65962-3-0 Hootsuite Hızlı Başlangıç Rehberi Samsun Ekim 2015 ISBN: 978-605-65962-3-0 Copyright Zeynel Abidin Çift - Samsun, Ekim 2015 Bu kitabın tüm hakları Zeynel Abidin Çift'e aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen

Detaylı

İnternetin Güvenli Kullanımı. ve Sosyal Ağlar

İnternetin Güvenli Kullanımı. ve Sosyal Ağlar İnternet ve bilgi doğruluğu İnternette yalanları yakalama ve dürüstlük Paylaşımlardaki riskler Sosyal Paylaşım ve Güvenlik Kişisel bilgileriniz İnternetin kötü amaçlı kullanımı Şifre Güvenliği Tanımadığınız

Detaylı

İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ (CMS) Bir web sitesi yayınlamak için yapılması gerekenler:

İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ (CMS) Bir web sitesi yayınlamak için yapılması gerekenler: İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ (CMS) Bir web sitesi yayınlamak için yapılması gerekenler: Yer satın alınır. İsim tescil ettirilir. Ftp ile wordpress klasörü upload edilir. Kendi bilgisayarımızda web sitesi yayınlamak

Detaylı

FORUM KURALLARI. Kullanıcı Adı veya Rumuz Kullanımı

FORUM KURALLARI. Kullanıcı Adı veya Rumuz Kullanımı FORUM KURALLARI Kullanıcı Adı veya Rumuz Kullanımı Köklü Geçmişten, Güçlü ve Aydınlık Geleceğe İÇİNDEKİLER AMAÇ PORTAL KULLANIMI FORUM KURALLARI AMAÇ Tarım Kredi Bilgi Portalı, Kurumumuz personelinin bilgi,

Detaylı

e-imzatr Kurulum Klavuzu

e-imzatr Kurulum Klavuzu e-imzatr Kurulum Klavuzu Sürüm 0.0.1 1 İçindekiler İşletim Sistemi Sistem Türü Öğrenme Java yükleme Akis Kurulum Kart Okuyucu Sürücü Kurulum Kullanıcı Doğrulama 2 İşletim Sistemi Sistem Türü Öğrenme Bu

Detaylı

DİJİTAL PAZARLAMA. İnternet çağının yeni pazarlama yöntemi

DİJİTAL PAZARLAMA. İnternet çağının yeni pazarlama yöntemi DİJİTAL PAZARLAMA İnternet çağının yeni pazarlama yöntemi DİJİTAL ÇAĞ Dijitalleşme süreci internetin günlük hayatımıza girmesi ile başladı. Bu ilk dönemde şirketler tek taraflı iletişim sağlayan kurumsal

Detaylı

SERVISCELL ONLINE KAYIT KILAVUZU

SERVISCELL ONLINE KAYIT KILAVUZU SERVISCELL ONLINE KAYIT KILAVUZU 2013 Sayın Velimiz, Öncelikle Serviscell sistemini kullanmayı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Serviscell, okul servisinin, öğrencinin bekleme noktasına yaklaştığını

Detaylı

Forex Ek Kazanç Sistemi

Forex Ek Kazanç Sistemi 106 Forex Ek Kazanç Sistemi Bu anlatacağımız sistem Türkiye de tamamen yasal ve 4 aydır uygulamada olan ve giderek büyüyen bir sistem. ProjeX ProjeX Nedir? ProjeX bir kazanç sistemi; şu şekilde çalışıyor

Detaylı

FIRAT ÜNİVERSİTESİ EPOSTA AYARLARI

FIRAT ÜNİVERSİTESİ EPOSTA AYARLARI FIRAT ÜNİVERSİTESİ EPOSTA AYARLARI İçindekiler FIRAT ÜNİVERSİTESİ EPOSTA AYARLARI... 1 A. IMAP ve POP ayarlarını etkinleştirmek için sıradaki adımları takip edebilirsiniz.... 1 B. Eposta Yönlendirme...

Detaylı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi. Moodle Uzaktan Eğitim Sistemi. Öğretim Elemanı Bilgilendirme Kılavuzu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi. Moodle Uzaktan Eğitim Sistemi. Öğretim Elemanı Bilgilendirme Kılavuzu Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Moodle Uzaktan Eğitim Sistemi Öğretim Elemanı Bilgilendirme Kılavuzu 1. Moodle Uzaktan Eğitim Sistemine nasıl giriş yapılır? 2. Derse giriş yapma ve yeni bir sanal

Detaylı

MEB (K12) e-posta Sistemi Kullanımı

MEB (K12) e-posta Sistemi Kullanımı 1. Giriş Bilindiği üzere Bakanlığımız tarafından tüm kurumlarımıza POP3 destekli e-posta hesabı tahsis edilmiştir. Bu hesabı web tabanlı olarak kullanabileceğiniz gibi Outlook vb. gibi e-posta istemci

Detaylı

8. 2 Nasıl Banka Servisini Kullanabilir ve Faturalarımı Online Ödeyebilirim?

8. 2 Nasıl Banka Servisini Kullanabilir ve Faturalarımı Online Ödeyebilirim? 8.Ünite- E BANKACILIK VE BANKA HESABI NASIL İDARE EDİLİR. 8.1 İnternet Bankacılığı/ Telefon bankacılığı İnternetin hayatımıza girmesiyle, geleneksel bankacılık elektronik bankacılık tarafından e- bankacılık

Detaylı

MEBİS Kullanım Kılavuzu. Öğrenci Ön Kayıt (ÖSYM) İstanbul Medipol Üniversitesi

MEBİS Kullanım Kılavuzu. Öğrenci Ön Kayıt (ÖSYM) İstanbul Medipol Üniversitesi MEBİS Kullanım Kılavuzu Öğrenci Ön Kayıt (ÖSYM) 2013-2017 - İstanbul Medipol Üniversitesi İçindekiler 1. Giriş 1.1. Giriş 2. Mini Anket 2.1. Mini Anket 3. Kişisel Bilgileri 3.1. Kişisel Bilgileri 4. Kullanıcı

Detaylı

Türkiye E-Ticaret Sistemleri

Türkiye E-Ticaret Sistemleri Türkiye E-Ticaret Sistemleri Türkiye E-Ticaret Sistemleri E-Ticaret Sorunları E-Ticaret Sorunları Dağıtılan bilgi üzerindeki denetim eksikliği Bilginin çalınması ve yayılması üzerindeki denetim eksikliği

Detaylı

Doğru tercihleri kariyersite de bulabilirsin. MomentSoft Bilişim Hizmetleri A. Ş. 2014

Doğru tercihleri kariyersite de bulabilirsin. MomentSoft Bilişim Hizmetleri A. Ş. 2014 Doğru tercihleri kariyersite de bulabilirsin 2014 İzlenecek yol Sistemi nasıl kullanıırm? 1 2 Üye ol Profil oluştur 3 Mobil ödeme yap 4 Puanına uygun tercih kriterlerini belirle 5 Tercih grubunu oluştur

Detaylı

Yönetim Anasayfa : Tanımlar : Parametreler : Seo yolu izlenerek dinamik seo modülüne erişebilirsiniz.

Yönetim Anasayfa : Tanımlar : Parametreler : Seo yolu izlenerek dinamik seo modülüne erişebilirsiniz. Güncelleme Dokümanı Versiyon 3.00 Dinamik SEO Modülü Dinamik SEO modülü site sayfalarının arama motoru sitelerinde daha üst sıralarda çıkabilmesine yönelik yapılan optimizasyon modülüdür. Yeni eklentiler

Detaylı

K12NET Eğitim Yönetim Sistemi

K12NET Eğitim Yönetim Sistemi K12NET Nedir? K12NET eğitim sistemi içerisinde yer alan tüm yönetici, çalışan, öğretmen, öğrenci ve velilerin dahil olduğu tüm paydaşları tek bir çatı altında birleştiren kurumsal bir Öğrenci Bilgi Sistemidir.

Detaylı

ARAKLI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ [OKUL/KURUMLARDA E-POSTA KOTA SORUNUN ÇÖZÜMÜ]

ARAKLI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ [OKUL/KURUMLARDA E-POSTA KOTA SORUNUN ÇÖZÜMÜ] ARAKLI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ [OKUL/KURUMLARDA E-POSTA KOTA SORUNUN ÇÖZÜMÜ] İlçemiz okul/kurumlarının hali hazırda kullandıkları kurumkodu@meb.k12.tr e-posta adreslerine gönderilen elektronik postaların,

Detaylı

NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ

NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ CANLI DERSLER İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 2014 1 Değerli öğretim elemanları, Aşağıda, canlı ders olarak adlandırılan sanal sınıflarınızda dikkat

Detaylı

Şifre Hatırlatma ve Kredi Kartı ile Üyelik Aidatı Yatırma

Şifre Hatırlatma ve Kredi Kartı ile Üyelik Aidatı Yatırma Şifre Hatırlatma ve Kredi Kartı ile Üyelik Aidatı Yatırma Herhangi bir internet tarayıcının adres satırına www.emo.org.tr adresi girilerek Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) web sayfası açılmalıdır. Açılan

Detaylı

Altan ÇOLAK Hoşgeldiniz

Altan ÇOLAK Hoşgeldiniz Altan ÇOLAK Hoşgeldiniz E-Ticaretinizden edineceğiniz dönüşümlerinizi etkileyebilecek 12 Madde ve Adwords de işinizi kolaylaştıracak yenilikler. E-ticaret Sitelerinde Dönüşümü Arttırabilen Bazı Tavsiyeler

Detaylı

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz.

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz. Manual MESH Ayarları Değerli Müşterimiz, Kapsama alanını arttırmak için cihazınız ile tekrarlayıcı modunda çalışan bir ya da daha fazla AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) cihazından oluşan

Detaylı

SATILIKTIR 2.000 TL Bilgi İçin: aajanshaber@yahoo.com

SATILIKTIR 2.000 TL Bilgi İçin: aajanshaber@yahoo.com KREDİ KARTINDAN TAMAMEN KURTULMAK İSTEYENLERE (KREDİ KARTI BORCUNU ÖDEYEMİYORUM DİYENLERE) + BEDAVA SMS SİTESİ YAZI SONUNDA (hemde istenilen isimden) Sevgili Arkadaşlarım, Eğer ki sizde benim gibi kredi

Detaylı

SEO ALANLARINA YAZILMASI GEREKENLER

SEO ALANLARINA YAZILMASI GEREKENLER SEO ALANLARINA YAZILMASI GEREKENLER SEO (Search Engine Optimization) yani arama motorları için optimizasyon demektir. Adından da anlışılacağı üzere, E-ticaret sitenizin arama motorlarında yükselmesi ve

Detaylı

ÖĞRENCİLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU

ÖĞRENCİLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU ÖĞRENCİLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ MOODLE Öğrenme Yönetim Sistemleri, Ağ üzerinden eş zamanlı olmayan öğrenme materyali sunma, sunulan öğrenme materyalini

Detaylı

İçindekiler ADIM 1 : Üye Olma... 2 ADIM 2 : Giriş Yap ve Hatırlatma Sayfaları... 3 ADIM 3: Üye Girişi yapıldıktan sonra yapabileceğiniz işlemler...

İçindekiler ADIM 1 : Üye Olma... 2 ADIM 2 : Giriş Yap ve Hatırlatma Sayfaları... 3 ADIM 3: Üye Girişi yapıldıktan sonra yapabileceğiniz işlemler... İçindekiler ADIM 1 : Üye Olma... 2 ADIM 2 : Giriş Yap ve Hatırlatma Sayfaları... 3 ADIM 3: Üye Girişi yapıldıktan sonra yapabileceğiniz işlemler... 3 ADIM 4: Bildiri Özet Gönderimi Bilgilendirme ve Yardım

Detaylı