21.Yüzyılda Besin Allerjisi. Doç. Dr. Oğuz CANAN Başkent Üniversitesi Adana Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Ünitesi

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "21.Yüzyılda Besin Allerjisi. Doç. Dr. Oğuz CANAN Başkent Üniversitesi Adana Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Ünitesi"

Transkript

1 21.Yüzyılda Besin Allerjisi Doç. Dr. Oğuz CANAN Başkent Üniversitesi Adana Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Ünitesi

2 Besin Allerjisi Nedir? Alınan bir besini takiben, o besindeki allerjene duyarlı kişilerde IgE aracılı ya da IgE aracılı olmayan immunolojik reaksiyon gelişmesidir. TANI Belirli bir besin Duyarlanma Spesifik semptomlar

3 Hangi Besine Karşı? Bütün besinler allerji yapabilir -Besinlerdeki ana allerjen suda çözünen glikoproteinlerdir. * kd *Genelde ısı ve proteolize direçlidirler. - Kişinin duyarlanması için gerekli protein miktarı? * Duyarlanmış kişide çok çok az miktarlarda bile allerjik reaksiyon başlayabilir.

4

5 PATOGENEZ Genetik yatkınlık Çevresel faktörler Anormal immun yanıt

6 PATOGENEZ Cilt-Mukoza IgE aracılı olmayan besin allerjisi Antijen Th1 IFN-γ TNF-α Aktive olmuş makrofajlar Th1 AP Th0 IL-10 TGF-β Treg Aktif supresyon ORAL TOLERANS Genetik yatkınlık Th2 Th2 Duyarlanma IL-4, IL-5 IL-9, IL-13 B IgE Aktivasyon Histamin TNF-α IgE aracılı besin allerjisi Mast hücre/bazofil degranülasyonu

7 Prevalans İngiltere : Besin intoleransı : %20 DBPKÇ: Doğru besin reaksiyonu oranı <%2 Young E, et al. Lancet 1994;343: Almanya da: Besin reaksiyonu (anket) : %33 DBPKÇ : Gerçek oran %3.6 (2/3 ünün de IgE aracılı) Zuberbier T, et al. Allergy 2004;59:

8 Amerika: Objektif ölçütlerle (seroloji + yükleme) besin allerji prevalansı %2.5-3 bulunmuştur. Rona RJ, et al. J Allergy Clin Immunol 2007;120: Liu AH, et al. J Allergy Clin Immunol 2010;126: Türkiye < %1 Orhan F, et al. Clinical Experimental Allergy 2009 Kaya A, et al. Allergy Immunol 2013

9 Çocuk ve Yetişkinlerde Besin Allerji Prevalansı Besin Prevalans (%) Çocuklar İnek sütü 2.5 Yumurta 1.3 Fıstık 0.8 Soya 0.4 Fındık ağacı 0.2 Kabuklu deniz hayvanları 0.1 Yetişkin Kabuklu deniz hayvanları 2 Fıstık 0.6 Fındık ağacı 0.5 Balık 0.4 Sampson HA, et al. J Allergy Clin Immunol 2006

10 Spesifik Hastalıklarda Besin Allerji Prevelansı Hastalık Besin allerji prevalansı Anafilaksi %35-55 Oral allerji sendromu Polen allerjili hastalarda %25-75 Atopik dermatit Üriker Çocuklarda %35 (erişkinlerde nadir) Akut olanlarda %20 (kronik de nadir) Astma %5-6 Kronik rinit Nadir

11 A) IgE Aracılı Besin Allerjisi Doğuştan immun sistem Birçok patojen molekülü hedefler Adaptif immun sistem -Lenfositler -Sitokinler -Sekretuvar IgA -GALT Besin protein Tolerans Reaksiyon

12 1. Oral Allerji Sendromu (Polen Besin Allerjisi) Dudak, dil ve boğazda ani gelişen kaşıntılı ve karıncalanmalı Özellikle meyve ve sebzeler tetikler. Lokalize IgE aracılı besin allerjisidir. Meyve ve sebze ile polenlerdeki epitoplar benzerlik gösterir. Genellikle hafif şiddette olur. Nadir de olsa ağır anjioödem Besinlerin çiğ hali daha allerjik

13 OAS Prevalans İngiliz populasyonunda : %2 Huş ağacı polen allerjisi olanda: %50-90 OAS Skypala IJ, et al. Clin Exp Allergy 2011;41: Çocuklardan ziyade erişkinlerde daha sık.

14 OAS Yönetimi Çiğ besinlerden kaçınma Ağır sistemik reaksiyon: Diet ve gerekli haller için adrenalin Mevsimsel riniti olanlarda anti-histaminik tedaviler. otoenjektör. Meyve ve sebzelerin kabuğu soyma Hafif şiddetli olgularda suçlu allerjenle tekrar karşılaşılabilir. Blanco C, et al. Curr Allergy Asthma Rep 2003;3:47-53

15 2. Anafilaksi için tanısal kriterler Üç kriterden herhangi birinin varlığında anafilaksi yüksek olasılıktır. I. Cilt ve mukoza (ürtiker, kaşınma veya kızarıklık, dudak-dil-uvulada şişme) tutulumunun dakikalar veya birkaç saat içinde başlaması ve aşağıdakilerden biri a. Solunum sıkıntısı (dispne, weezing, stridor, pik respuratuvar flow azalması, hipoksi) b. Kan basıncı düşmesi veya end organ disfonksiyonu (ör: senkop, inkontinans gibi). II. Hasta için bilinen veya yüksek ihtimalle allerjiye maruziyet ve aşağıdakilerden en az ikisini içeren ani semptom a. Cilt mukoza tutulumu b. Solunum sıkıntısı c. Kan basıncı düşmesi veya ilişkili semptomlar ( kollaps, senkop, inkontinans) d. Tekrarlayıcı GIS semptomları ( kramp, karın ağrısı ve kusma gibi) III. Hastaya bilinen allerji temasından sonra kan basıncının düşmesi a. Yetişkinde sistolik basınç < 90 mmhg ve hasta base-line tansiyonunun > %30 düşme b. Çocuklar için yaşına göre referans değerlerinin altında olması Sampson HA, et al. J Allergy Clin Immunol 2006; 117:

16 3. Besin Bağımlı Egzersizin İndüklediği Anafilaksi Nadir bir durumdur. 1/3 vakada suçlu allerjen besin saptanır. Semptomlar ürtikerden, anjioödemi, solunum ve GIS bulgularından anafilaktik şoka kadar değişken olabilir. Semptomlar tipik olarak egzersiz sonrası allerjen alımından yaklaşık 2 saat sonra ortaya çıkar. -Nadiren egzersizden hemen sonra da oluşabilir. Kabuklu deniz ürünleri ve buğday çocuk ve erişkinlerdeki en sık sorumlu besindir. Aihara Y, et al. J Allergy Clin Immunol 2001;108:

17 IgE Aracılı Besin Allerjisinde Tanı ÖYKÜ anahtar rol oynar. Testler tanıyı destekler. İn vivo allerji testleri tehlikeli olabilir. Çocuklara inek sütü allerji tanı/yönetimi birinci basamak sağlık merkezlerinde de yapılabilir. NICE Clinical Guideline 116. London: National Institute for Health and Clinical Excellence 2011.

18 Semptom Şüphe edilen besin Çarpraz reaksiyon Şüphe edilen besinin pişmiş veya ham haline mi? reaksiyon verdiği irdelenmelidir. Allerji testlerinin çoğu duyarlı fakat özgül değildir. Gelişigüzel yapılan testlerde yanlış pozitif sonuçlar alınabilir.

19 Kişi ve ailede astma, egzema, ve allerjik rinit öyküsü sorgulamalı. Atopik egzema Besin allerjisi İlk 6 ayda atopik egzema gelişmesi veya ilk yaşta ağır egzema görülmesi ile yumurta, süt ve fıstık allerjisi arasında ilişki bulunmuştur. Hill DJ, et al. Clin Exp Allergy 2008;38:161-8.

20 IgE Aracılı Besin Allerjisinde Testler Tanısal değeri sebebiyle onaylanmış olan testler; 1. Besin spesifik IgE antikor ölçümü 2. Cilt prick testi 3. Çift kör plasebo kontrollu besin yükleme testi gold standarttır, ancak maliyeti ve riskleri sebebiyle nadir uygulanmaktadır.

21 Ana Sorun Hem deri prick test hem de spesifik IgE antikor ölçümü allerjen duyarlılığı (dolaşımda sige saptanması) ile klinik allerjiyi ayırt ettirmez.

22 Besin Allerjen Spesifik Serum IgE RAST, Flouresan Enzim Etiketli Test ile yapılabilir. Diğer ölçümler: ImmunuCap, Immunlite ve HYTEC-288. Sık kullanılan güvenilir yöntemlerdir. Ancak klinik karar verme noktasında farklı referans oranlarına sahiptir.

23 sige düzeyi ile klinik anlamlı reaksiyon ihtimali arasında korelasyon var, ancak olası şiddeti göstermez.

24 sige düzeyleri, IgE aracılı allerjiyi desteklemeyen öyküye sahip olanlarda, yüksek olasılıkla yanlış pozitiftir. sige test negatifliği, destekleyici öyküye sahip olanlarda allerjiyi ekarte ettirmez. Anafilaktik reaksiyonlarda dahil olmak üzere anlamlı reaksiyonların %10-25 inde sensitivitesi düşük bulunmuştur. Sampson HA, et al. J Allergy Clin Immunol 2001; 107:891-6.

25 Şiddetli IgE aracılı allerji öyküsü + sige (-) oral besin yüklemesi testi Sampson HA, et al. J Allergy Clin Immunol 2001; 107:891-6.

26 Spesifik IgE Düzeylerinin Besin Allerjisinde Prediktif Değeri Allerjen sige (ku/l) Pozitif Prediktif Değer (%) Yumurta 7 98 Süt Yer Fıstığı Balık Fındık ağacı Soya fasulyesi Buğday Yumurta <2 y 2 95 Süt <2 y 5 95 Sampson HA. Uptade on food allergy. J Allergy Clin Immunol 2004; 113:

27 Spesifik IgE düzeyi ve Öykü Korelasyonuna Göre Allerji Olasılık Kategorisi Steifel Roberts. Arch Dis Child Educ Pract Ed 2012;97:29-36.

28 sige testi tolerans değerlendirmesinde de yardımcıdır. Yumurtada sige düzeyinde %50 azalma, yumurtaya karşı %50 tolerans şansı ile ilişkili bulunmuştur. Clark AT, et al. Clin Exp Allergy 2010;40: sige testinin deri prick testine avantajları, kolay ulaşması ve anafilaksi riskinin olmamasıdır.

29 Spesifik protein komponentlerine karşı daha fazla sige testi geliştirilmesi umut verici ilerlemelerdir. Örneğin süt allerjisinde, tüm süt proteinlerinden ziyade kazeine karşı sige daha spesifiktir. Klinik tanıda 6.6 ku/l %100 spesifiktir. Garcia-Ara MC, et al. Clin Exp Allergy 2004;34:

30 Deri Prick Test Spesifik antijenlere karşı dolaşımdaki IgE varlığını saptar. İn vivo testtir, anlık sonuç verir. Kolay ve pratik bir testtir. Her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Duyarlılık >%95 Özgüllük %50 Pozitif belirleyicilik <%50 Negatif belirleyicilik >%95 İS Bebek ( 2 yaş). 6 mm Çocuk (>2 yaş).. 8 mm <2 yaş >2 yaş Yumurta 5mm..7 mm Yer fıstığı.. 4mm..8 mm Balık. 7mm..7mm Canani B, et al. Nutrition 2011

31 Deri Prick Test * sige düzeyi gibi, duyarlanma ve gerçek allerjiyi ayırt etmez. * Fakat, iz boyutu ile doğru allerji olasılığı arasında korelasyon vardır.

32 Besin Yüklemesi Giderek artan miktarda besin verilmesi ile klinik ve laboratuvar bulgu oluşturulması IgE aracılı olmayan hafif-orta şiddetteki besin alerjisinde evde yapılabilir. Şiddetli reaksiyon olasılığında deneyimli kişiler tarafından önlem alınmış ortamda yapılmalıdır. DBPKÇ da, tavuk yumurtası ve inek sütü için Özgüllük > %95 saptanmıştır. Verstege A, et al. Clin Exp Allergy 2005;35: Açık Tek kör Çift kör Altın standart Zaman alıcı-riskli

33 Besin Yükleme Testi Sadece AS alan bebeklerde Annenin dietine bir haftalık peryotlarla kademeli olarak İSP içeren besinler (sırasıyla kek, yoğurt, peynir, süt) eklenir. İki hafta içinde reaksiyon olmaz ise anne İS içeren diyet almaya devam edebilir.

34 Besin Yükleme Testi Mama ile beslenen bebeklerde Hipoallerjen mamaya, sabahki öğüne standart bebek maması eklenir. Reaksiyon yoksa 2-7 gün arasında standart bebek mamasının miktarı artırılırken hipoallerjik mama miktarı azaltılır. Bir öğün tümüyle standart bebek mamasına geçildiğinde reaksiyon yoksa diğer öğünler de geçilebilir.

35 Tamamlayıcı Besinler hf.da tamamlayıcı beslenmeye geçilmelidir. Yeni besin eklenmesi -Tek tek yapılmalıdır. -En az 4-7 gün süre ile aynı besin verilmeli Toleransı gösterilene dek tamamlayıcı besinler sorumlu allerjen içermemelidir.

36 Atopi Yama Testi Eritem (+) Eritem ve papül (++) Eritem ve vezikül (+++) saatte değerlendirilir. Duyarlıklık %100 Özgüllük %70 Pozitif Belirleyicilik %72 Negatif Belirleyicilik %100 IgE aracılı olmayan besin allerjilerinde yol göstericidir Gecikmiş hipersensitivite reaksiyonu ve ani ürtikeryal reaksiyonların tesbitinde kullanılır

37 Eliminasyon Dieti IgE aracılı besin allerjisi tanısında kesin rolü yoktur. Besin yüklemesine müsaade etmeyen durumlarda pratikte faydalı bilgiler verebilir. Spesifik test yokluğunda, non-ige aracılı besin allerjisinde tanısal rol oynar. Bu vakalarda diet kesilmesi sonrası haftalar sonra tekrar yükleme yapılmalıdır.

38 Tanısal Diet Eliminasyonunda Süre Erken bulgular + Anjioödem, kusma 3-5 gün Geç bulgular + Egzemada kötüleşme, rektal kanama 1-2 hafta Gastrointestinal + Kronik ishal, BGG 2-4 hafta

39 IgE Aracılı Besin Allerjisi Yönetimi Kaçınma Kazara maruziyete hazırlık Hasta ve aileye oldukça geniş kapsamlı bilgi verilmeli Acil hareket planı anlatılma-öğretilmeli Eğitici yazılı belgeler sunulmalı

40 Kaçınma Allerjen testlerine ve öyküsüne göre belirlenmiş sakıncalı besin listesi hastaya sunulmalı. Ayrıca çarpraz duyarlanma ihtimali konusunda bilgi verilmeli. Dietisyen tarafından kesilen besinlerin yerine replasman diet önerilmelidir. Yaşam kalitesinde bozulmaya neden olabilir. İyi bilinen çarpraz duyarlanmalar 1. Yer fıstığı...ağaç fındığı ve susam 2. Yumurta. ağaç fındığı, hindi-ördek- kaz yumurtası 3. İnek sütü... keçi sütü (%90) ve sığır eti (%10) 4. Balık. diğer balık türleri ile 5. Kabuklu deniz mahsülleri.kendi türleri arasında ve yumuşakcalar 6. Ağaç fındığı diğer türleri ile Chapman JA, et al. Ann Allergy Asthma Immunol 2006;96:S1-68

41 Allerjik Maruziyete Hazırlık Çok az miktarda kaçak bile ciddi reaksiyonlara neden olabilmektedir. Ciddi reaksiyon için 1 mg yer fıstığı, 2 mg yumurta, 0.02 ml süt, 5 mg balık ve 1 mg mustard ile maruziyet yeterli olabilir. Taylor SL, et al. J Allergy Clin Immunol 2002;109: Suçlu allerjenin kazara alımı sıktır. Daha sık ev dışında yenilen ürünlerden olmaktadır. Küçük yaş riski artırır. Yer fıstığı allerjisi olan çocukların 3 yıl içinde %50 sinin, 5 yıl içinde %75 inin kazara aldığı görülmüştür. Bock SA, et al. J Allergy Clin Immunol 1989;83:900-4.

42 Fatal Besin Anafilaksi Nedenleri % 62 si yer fıstığından % 30 u ağaç fındığından %8 ini diğerleri (kabuklu deniz ürünü, balık, süt, yumurta ve meyveler). Sampson HA, et al.. J Allergy Clin Immunol 2006; 117:391-7.

43 Allerjik Maruziyete Hazırlık Uyarı bilekliği taşımalı Adrenalin otoenjektör yanında bulunmalı Hafif-orta şiddetli kötüleşme = Acil müdahale planı. Otoenjektör uygulama eğitimi düzenli olarak tekrarlanarak güveni ve tecrübesi oluşturulmalı. İskoç teenarger survey çalışmasında 18 adrenalin gereken reaksiyonla karşılaşılmış, sadece 11 çocuk otoenjektörü kullanabilmiştir. Gallagher M, et al. Clin Exp Allergy 2011;41:

44 Destekleyici Tedaviler -Anti-histaminikler -Kortikosteroidler -Bronkodilatatör tedavi -İ.v hidrasyon

45 Besinlere Tekrar Başlama Birçok çocukta sonuçta tolerans gelişmektedir. Tolerans sıklıkla adım adım gelişir ve önce pişmiş gıdalardan başlar.

46 B) IgE Aracılı Olmayan Besin Allerjisi I. Besin Proteinlerinin İndüklediği Enterokolit Sendromu II. Besin Proteinlerinin İndüklediği Proktokolit III. Besin Proteinlerinin İndüklediği Enteropatiler

47 Patogenez Altta yatan immun mekanizma iyi bilinmemektedir. Ancak ; mukozal *T hücrelerin gecikmiş hücre aracılı immun yanıtta anahtar rol oynadığı düşünülmektedir. TNFα immun mekanizmada ağırlıklı yer alan mediatördür. Non-IgE besin allerjisi hemen daima çocukluk çağında tanımlanmıştır, erişkinlerde çok azdır. inflamasyon Mukozal permeabilite Ani sıvı kaçağı

48 I.BPİ Enterokolit Sendromu Nadir görülen, sıklıkla dramatik besin reaksiyonu. Sadece GIS semptomları vardır. İnatçı kusma + ishal var/yok Semptomlar ani başlar ve sepsis, metabolik hastalık, pilor stenozu ve akut karın tablosunu taklit edebilir. Bebek ve küçük çocuk hastalığıdır ve çoğunluğu 3 yaşına kadar tolerans geliştirir.

49 İsrail çalışmasında prevalans: %0.34 Katz Y, et al. J Allergy Clin Immunol 2011;127: Semptomlar ilk birkaç haftada başlar, bazen anne sütü alan bebeklerde 5. aya kadar uzayabilir. En fazla inek sütü, soya ve pirinçle ilişki kurulmuştur. Daha nadir olarak diğer tahıllar, meyve ve sebzeler, tavuk, hindi ve balıkla ilişki kurulmuştur.

50 Yönetimi Allerjenden kaçınma, destekleyici tedavi Sorumlu allerjen varsa anne dietinden çıkarılmalıdır. Formula ile beslenenlerde *ileri hidrolize formulalar verilebilir. Reaksiyon tekrar ederse *amino asid formulalar kullanılmalıdır. Kazara allerjen maruziyetinde oral veya i.v mayi, bazı vakalarda inotropik destek gerekebilir. Steroid orta-ağır vakalarda düşünülebilir.

51 Prognoz İyileşme oranları ile ilgili farkı veriler vardır. 44 inek sütüne karşı enterokolit gelişmiş infantta, 1. yaşta %50 ve 3. yaşta %90 tolerans geliştiği gösterilmiştir. Katz Y, et al. J Allergy Clin Immunol 2011;127: Solid besinlere karşı oluşan klinik tablo daha uzun sürmektedir. Nowak-Wegryzn A, et al. Pediatrics 2003;111:

52 II. BPİ Proktokolit Bening, geçici bir durumdur. Sıklıkla iyi görünümlü yenidoğanlardır. Kanlı-mukuslu gaita ile karekterizedir. İnek sütü en sık suçlu besindir. Sadece AS alanlarda da görülebilir. T hc aracılı immun yanıt: Kolonda ve rektumda infiltrasyonu. *Non-patojen amibiyazis tedavisi

53 Tanı Diğer sistemik bulgular olmaksızın taze rektal kanama vardır. Kolonoskopi sıklıkla gerekmez, ancak yapılırsa noduler görünüm saptanır. Semptomlar bebek ve anneye diet verildiğinde düzelir.

54 III. BPİ Enteropatiler Yaşamın ilk ayından itibaren kronik diyare, steatore ve kilo kaybı gelişir Anemi ve hipoalbuminemi sıktır. Tanı: Klinik semptomlar ve eliminasyon diet ile düzelme. Çok nadiren 3 yaş sonrasına kadar devam eder. T hc aracılı immun yanıt : İ.B nonspesifik villöz atrofi + lenfosit infiltrasyonu (çölyak benzeri patoloji) Sıklıkla inek sütü ve soya proteini indükler. Benzer reaksiyon tavuk, pirinç, ve balıkla da görebiliriz.

55 C) Miks Besin Allerjisi 1. İnek sütü protein allerjisi (İSPA) 2. Eozinofilik özofajit (EÖ) 3. Eozinofilik gastroenterit (EG) EÖ ve EG eozinofilden zengin inflamatuvar hastalıklardır. Patogenezinde besin allerji dellilleri fazladır. Ancak suçlu besin alımı ile semptomların başlaması arasındaki ilişki net değildir.

56 1. İnek Sütü Protein Allerjisi Çocukluk çağında çok sıktır. Bir yaşından küçük bebeklerin %2-7 si etkilenir, ancak çoğu uzun dönemde süte tolerandır. Ludman, et al. BMJ 2013; 16: f5424 İki mekanizma da yer almasına karşın, non-ige mekanizmada maruziyet ve semptom arasındaki geçici ilişki belirgin olmadığı için daha az tanınır.

57 İnek sütündeki protein içeriği 1. Kazein.. %80 2. α ve β laktoglobulin. %20 -Yenidoğanlarda inek sütüne karşı sige yoktur. -Duyarlanma doğumdan sonra olur. -Duyarlanma ya direkt standart formulalardan veya indirekt anne sütünden olur.

58 İSPA Semptomları IgE aracılı allerji Non-IgE aracılı allerji Hipersensitivite Anafilaksi (%15) Tedaviye dirençli GÖR Egzema İnatçı ağlama İshal Kabzılık %50 *Bu hastalara verilecek egzema ve reflü gibi tedaviler etkisizdir. *Çocukluk çağı GÖR hastalığının belki de %40 ından fazlasının sorumlusu İSPA dir. Venter C, et al. Clin Transl Allergy 2013;3:23.

59 İSPA Yönetimi Çok sık görülür. Birinci basamakta yönetilebilir. Çok nadiren ölümcül anafilaksi nedeni olabilir. Büyümede yetersizlik Atopik ko-morbidite Çoklu besin alerjisi Süt kesilmesine kısmi yanıt veya tanı şüphesinde üst merkeze yönlendirilmelidir Semptomlar non-ige mekanizmayı düşündürüyor ise eliminasyon dieti ve tekrar yükleme tanıda yeterlidir

60 İnek Sütü Proteinsiz Diet Tedavide inek sütü dietten çıkarılır. Yanıt 2-6 hafta gecikebilir. Az miktarda /kazara yükleme ile semptomların tekrar ettiği görülür. Anne dietinden inek sütü ve ürünleri çıkarılır. Anneye Ca-D vit desteği sağlanır.

61 Elementer Formulalar Bebeğe ileri hidrolize mama (peptid <3000 Da) verilebilir (%90 ında yeterli). Allerjen özellik için Peptid: * Da olmalıdır. İki haftada ileri hidrolize mamaya yanıt yok ise amino asid bazlı mamalara geçilir. Anafilaksi riski, ağır GI kanama, büyüme geriliği, ağır egzema veya sadece AS almaya rağmen gelişmiş ise ilk etapta a.a. bazlı mamaya başlanabilir.

62 Parsiyel Hidrolize Formula (Peptid: Da ) İleri hidrolize mamalar (Peptid boyu < 3000 Da) Amina asid Formulalar (%100 amina asid) SMA comfort Similac Alimentum Aptamil Pregomin AS Aptamil Comfort Bebelac Peptijunior Neocate LCP Cow and Gate Comfort Milupa Aptamil Pepti 1&2 Nutramigen AA Carnation Good Start İnfatrini Peptisorb EleCare

63 İSPA de sütsüz diete en az 1 yaşına kadar veya tanıdan sonra 6 ay devam edilmelidir. *IgE aracılı İSPA olan çocukların yaklaşık %55'inde 5 yaşında süte karşı tolerans gelişir. *Non-IgE İSPA'de ise çocukların çoğuna 2.5 yaş civarında süte karşı tolerans gelişir. Saarinen KM, et al. J Allergy Clin Immunol 2005; 116:

64 2. Eozinofilik Özofajit Çocuk/yetişkin Kronik Eo inflamasyonu Transmural tutulum Besin/uçuşan allerjenlerle ilişki Atopik hastalıklarla ilişkili Periferik eozinofili (%80) sige ve deri prick test pozitifliği sık. Atopi öyküsü En sık allerjenler: İnek sütü, soya, yumurta ve buğday

65 EÖ Klinik Çocuklar İlk 3 yaşta başlar Karın ağrısı Reflü Kusma Adolesan ve Yetişkin Disfaji Özofageal besin takılma hissi Disfaji Havayolu semptomları Öksürme Göğüs ağrısı

66 Endoskopik bulgular: Nonspesifiktir. -Noduler, polipoid ve eritem-erozyonlu görünüm, daralma, trakeizasyon. Patoloji: -Eozinofilik inflamasyon (100 lük büyütmede >15 Eo sayısı)

67 EÖ Yönetimi I. Elementer diet: *ileri hidrolize / a.a bazlı formulalar. Çocuklarda daha etkili. -Altılı besin eliminasyonu: İnek sütü, soya, buğday, yumurta, fıstık ve deniz ürünleri. -Hedefe yönelik diet: -sige genellikle faydasız. -Deri prick test ve atopi yama testi önerilir. Spergel JM, et al. J Allergy Clin Immunol 2012;130: II. Topikal (flutikason-budesonid) /sistemik KS (20-40 mg/gün) Diğer tedaviler: İmm-sup, anti-histaminikler, mast hc stabilizatörleri, LT antagonistleri, anti-il-5 ab, anti-ige monoklonal ab gibi. III. Endoskopik özofageal darlık dilatasyonu

68 3. Eozinofilik Gastroenterit 1. Eozinofilik gastrit 2. Eozinofilik enteropati 3. Eozinofilik kolit *Her yaşta görülebilir / erkeklerde sık. *Semptomları kronik k.a, bulantı, kusma ve diyareli IBS nu taklit edebilir. *Daha yaygın ince barsak tutulumu olduğu için kilo kaybı, anemi ve malabs delilleri vardır.

69 EG Görüntüleme-Patoloji Endoskopi: Nonspesifik, tutulan katmana göre değişir. Histo-patoloji: Biyopside Eo sayısının artmış olması (cut off?) -Midede bir büyük büyütme alanında >20 -En azından 5 büyük büyütme alanında >30 Bazı çalışmalarda > Bazı çalışmalarda >50

70 EG Yönetimi EG ile atopi arasında yakın ilişki vardır. Çoğu vakanın *KS yönetimi gerekir. Diet tedavisi KS leri destekleyici amaçlı yapılabilir. -Hedef diet sige ve deri prick test ile öngörülemez. -Besin yüklemesine göre ayarlanabilir.

71 Besin Allerjisinden Primer Korunma Klavuzu I. Annelere laktasyon ve gebelik esnasında özel bir diet önerilmez. II. İlk 4-6 ay sadece anne sütü III. Yüksek riskli infantlar için: -Eğer ihtiyaç varsa ilk 4 ayda hipoallerjik formulalar, 4 aydan sonra normal standart weaning program IV. Besin allerjisinden korunmada prebiyotik, probiyotik veya diğer diet desteklerini öneren bir delil yoktur. Allergy 2014;69:

72 Son Söz Sadece AS alan bebeklerde de gelişebilir Tanı ve tedavisi zor Tanı kesin olmalı Tedavi: Besin eliminasyonu Çocuklarda genellikle geçici Gereksiz diet uzatmalarından kaçınılmalı

İNEK SÜTÜ PROTEİN ALLERJİSİ (İSPA)

İNEK SÜTÜ PROTEİN ALLERJİSİ (İSPA) İNEK SÜTÜ PROTEİN ALLERJİSİ (İSPA) Doç. Dr. Murat ÇAKIR K.T.Ü, Tıp Fakültesi, Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı, Trabzon İNEK SÜTÜ Major makronütrient Ca, P gibi mikronütrient En

Detaylı

Besin alerjileri. Dr.Hasan Özen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Ünitesi

Besin alerjileri. Dr.Hasan Özen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Ünitesi Besin alerjileri Dr.Hasan Özen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Ünitesi 58. Türkiye Milli Pediatri Kongresi 22-26 Ekim 2014, Antalya Ana başlıklar Besinlere bağlı

Detaylı

Anafilaksi de ANAFİLAKSİ

Anafilaksi de ANAFİLAKSİ Kazalar hiçbir zaman planlı değildir Dr Afşın İPEKCİ Okmeydanı EAH Acil Tıp Kliniği İSTANBUL ANAFİLAKSİ Anafilaksi de İlk olarak 1902yılında Portierve Richettarafından tariflenmiştir. EPİDEMİYOLOJİ Gerçek

Detaylı

EOZİNOFİLİK ÖZOFAJİT ANTALYA 2016 DR YÜKSEL ATEŞ BAYINDIR HASTANESİ ANKARA

EOZİNOFİLİK ÖZOFAJİT ANTALYA 2016 DR YÜKSEL ATEŞ BAYINDIR HASTANESİ ANKARA EOZİNOFİLİK ÖZOFAJİT ANTALYA 2016 DR YÜKSEL ATEŞ BAYINDIR HASTANESİ ANKARA 1. vaka S.P ERKEK 1982 DOĞUMLU YUTMA GÜÇLÜĞÜ ŞİKAYETİ MEVCUT DIŞ MERKEZDE YAPILAN ÖGD SONUCU SQUAMOZ HÜCRELİ CA TANISI ALMIŞ TEKRARLANAN

Detaylı

Allerji. Bağışıklık sisteminin canlı olmayan ve genellikle zararsız olan maddelere verdiği reaksiyondur ve tipik semptomlarla sonlanır.

Allerji. Bağışıklık sisteminin canlı olmayan ve genellikle zararsız olan maddelere verdiği reaksiyondur ve tipik semptomlarla sonlanır. Alerji & İntölerans Allerji Allerji Bağışıklık sisteminin canlı olmayan ve genellikle zararsız olan maddelere verdiği reaksiyondur ve tipik semptomlarla sonlanır. Bazı Terimler Alerji: Alerjenlere karşı

Detaylı

%5 Her iki ebeveyn atopik

%5 Her iki ebeveyn atopik ALLERJİ TESTLERİ Dr.ALEV ÖKTEM Düzen Laboratuvarlar Grubu Allerji Allerji vücudumuzun bağışıklık sisteminin çevremizde bulunan ve zararlı olmayan bazı maddelere karşı, ki bunlara allerjen denir, aşırı

Detaylı

ALLERJİ AŞILARI. Prof. Dr. Ömer KALAYCI Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Allerji ve astım Ünitesi

ALLERJİ AŞILARI. Prof. Dr. Ömer KALAYCI Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Allerji ve astım Ünitesi ALLERJİ AŞILARI Prof. Dr. Ömer KALAYCI Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Allerji ve astım Ünitesi Allerji aşıları Allerjen immunoterapi Allerjik bir hastaya giderek artan miktarlarda allerjen

Detaylı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı. Alerji-İmmünoloji BD Olgu Sunumu 03 Ekim 2017 Salı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı. Alerji-İmmünoloji BD Olgu Sunumu 03 Ekim 2017 Salı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Alerji-İmmünoloji BD Olgu Sunumu 03 Ekim 2017 Salı Uzm. Dr. M. Tuba Çöğürlü Prof. Dr. Metin Aydoğan Kocaeli Üniversitesi Tıp

Detaylı

Arı sokmalarında mast hc ve bazofillerden ani mediyator salınımı görülür. Anafilaksi sırasında serum triptaz düzeyinde (aktif mature B triptaz )

Arı sokmalarında mast hc ve bazofillerden ani mediyator salınımı görülür. Anafilaksi sırasında serum triptaz düzeyinde (aktif mature B triptaz ) Arı sokmalarında mast hc ve bazofillerden ani mediyator salınımı görülür. Anafilaksi sırasında serum triptaz düzeyinde (aktif mature B triptaz ) artış gösterilmesi tanıyı doğrular. VIT ve böcek sokmalarında

Detaylı

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA KRONİK KARIN AĞRISI

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA KRONİK KARIN AĞRISI ÇOCUKLUK ÇAĞINDA KRONİK KARIN AĞRISI Prof. Dr. Aydan Kansu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı 7 y, ~ 1 yıldır karın ağrısı Göbek çevresinde Haftada

Detaylı

%20 En sık neden cilt kuruluğu Gebeliğe özgü cilt hastalıkları İntrahepatik kolestaz İlaç ve diğer allerjik reaksiyonlar Sistemik hastalıklara bağlı

%20 En sık neden cilt kuruluğu Gebeliğe özgü cilt hastalıkları İntrahepatik kolestaz İlaç ve diğer allerjik reaksiyonlar Sistemik hastalıklara bağlı %20 En sık neden cilt kuruluğu Gebeliğe özgü cilt hastalıkları İntrahepatik kolestaz İlaç ve diğer allerjik reaksiyonlar Sistemik hastalıklara bağlı kaşıntılar (kc, bb, troid) Pemfigoid gestasyones Gebeliğin

Detaylı

Hipersensitivite, Alevlenme Reaksiyonları ve Anaflaksi. Hem. Okan Duran Medikana internatinational. Ankara Hastanesi 19 Nisan 2014

Hipersensitivite, Alevlenme Reaksiyonları ve Anaflaksi. Hem. Okan Duran Medikana internatinational. Ankara Hastanesi 19 Nisan 2014 Hipersensitivite, Alevlenme Reaksiyonları ve Anaflaksi Hem. Okan Duran Medikana internatinational. Ankara Hastanesi 19 Nisan 2014 Hipersensitivite Fizyopatolojisi İmmün sistem kemoterapötik ya da biyoterapötik

Detaylı

ANAFLAKSİ. Uzm. Dr. Alpay TUNCAR KIZILTEPE DEVLET HASTANESİ

ANAFLAKSİ. Uzm. Dr. Alpay TUNCAR KIZILTEPE DEVLET HASTANESİ ANAFLAKSİ Uzm. Dr. Alpay TUNCAR KIZILTEPE DEVLET HASTANESİ Hayatı tehdit eden birçok hastalığın ilk tanı ve tedavisi Acil Servis te yapılıyor Anafilaksi gibi, bu hastalıkları içeren kılavuzlar diğer kliniklerce

Detaylı

DERİ PRICK TESTİ (SPT) HASTA BİLGİLENDİRME VE ONAY FORMU

DERİ PRICK TESTİ (SPT) HASTA BİLGİLENDİRME VE ONAY FORMU DERİ PRICK TESTİ (SPT) HASTA BİLGİLENDİRME VE ONAY FORMU 1. Deri prick testi (SPT: Skin Prick Test ), yakınmaları bir solunum yolu ya da besin allerjisinin varlığını düşündüren olgularda uygulanan bir

Detaylı

Dr. Hülya ERCAN SARIÇOBAN

Dr. Hülya ERCAN SARIÇOBAN Dr. Hülya ERCAN SARIÇOBAN 8 aylık, kız, Üç gündür devam eden öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı 1 saat önce başlayan döküntüsü var Son bir aydır aralıklı olarak öksürük ve hırıltı şikayetleri

Detaylı

Derleme Review. Giriş

Derleme Review. Giriş 270 Derleme Review DOI: 10.4274/tpa.2029 Çocuk alerji ve astım akademisi, besin alerjisi tanı ve tedavi protokolü Guideline for diagnosis and treament of food allergy in children by academia of pediatric

Detaylı

2. Çocukluk çağında demir eksikliği anemisi?

2. Çocukluk çağında demir eksikliği anemisi? DEMİR EKSİKLİĞİ 1. Demir eksikliği anemisi nedir? Demir eksikliği anemisi : kan hücrelerinin yapımı için gerekli olan demirin dışarıdan besinlerle yetersiz alınması yada vücuttan aşırı miktarda kaybedilmesi

Detaylı

WAO/EAACI Allerji Tanımlamaları

WAO/EAACI Allerji Tanımlamaları WAO/EAACI Allerji Tanımlamaları Allerji ile ilgili kavramların isimlendirilmesi çeşitlilik göstermektedir. Bu önemli konuya açıklık getirmek ve sağlıkla ilgilenenler arasında en iyi iletişimi sağlamak

Detaylı

ALLERJİK HASTALIKLARDA KORUNMA

ALLERJİK HASTALIKLARDA KORUNMA ALLERJİK HASTALIKLARDA KORUNMA Dr. Dilşad Mungan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı Allerjik ı Hastalıklar Bilim Dal Plan Tanım Primer korunma

Detaylı

TONSİLLOFARENJİT TANI VE TEDAVİ ALGORİTMASI

TONSİLLOFARENJİT TANI VE TEDAVİ ALGORİTMASI TONSİLLOFARENJİT TANI VE TEDAVİ ALGORİTMASI Akut tonsillofarenjit veya çocukluk çağında daha sık karşılaşılan klinik tablosu ile tonsillit, farinks ve tonsil dokusunun inflamasyonudur ve doktora başvuruların

Detaylı

KAYNAK:Türk hematoloji derneği

KAYNAK:Türk hematoloji derneği KAYNAK:Türk hematoloji derneği HİT, heparinin tetiklediği bir immün yanıt sonucu, trombositlerin antikor aracılı aktivasyonu ve buna bağlı tüketimi ile oluşan, trombositopeni ve tromboz ile karakterize

Detaylı

GIDA ĠLĠġKĠLĠ ANAFLAKSĠ. Dr SUNA ASĠLSOY BAġKENT ÜNĠVERSĠTESĠ, ADANA

GIDA ĠLĠġKĠLĠ ANAFLAKSĠ. Dr SUNA ASĠLSOY BAġKENT ÜNĠVERSĠTESĠ, ADANA GIDA ĠLĠġKĠLĠ ANAFLAKSĠ Dr SUNA ASĠLSOY BAġKENT ÜNĠVERSĠTESĠ, ADANA OLGU 8 aylık erkek bebek, Bir haftadır burun akıntısı arada öksürük yakınması var Ani geliģen tıkanıklık morarma ve nefes darlığı baba

Detaylı

BÖCEK ALLERJİLERİ. Doç. Dr. Emel Kurt Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Göğüs Hastalıkları AD- Allerji Bilim Dalı

BÖCEK ALLERJİLERİ. Doç. Dr. Emel Kurt Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Göğüs Hastalıkları AD- Allerji Bilim Dalı BÖCEK ALLERJİLERİ Doç. Dr. Emel Kurt Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Göğüs Hastalıkları AD- Allerji Bilim Dalı Konuşma akışı Epidemiyolojik bilgi Arılar Reaksiyon özellikleri Tanı Tedavi Anaflaksi ile

Detaylı

Anafilaksi olgu senaryoları

Anafilaksi olgu senaryoları Anafilaksi olgu senaryoları Sekiz aylık bebek, kahvaltıda aile için hazırlanan sahanda yumurtadan ekmeğin ucuyla verilmesinden 20 dakika sonra tüm vücunda yaygın kızarma, dudaklarda şişme ve göğsünde hırıltı

Detaylı

TİP I HİPERSENSİTİVİTE REAKSİYONU. Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu

TİP I HİPERSENSİTİVİTE REAKSİYONU. Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu TİP I HİPERSENSİTİVİTE REAKSİYONU Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu HİPERSENSİTİVİTE REAKSİYONLARI TİP I TİP II TİPII TİPIII TİPIV TİPIV TİPIV İmmün yanıt IgE IgG IgG IgG Th1 Th2 CTL Antijen Solübl antijen Hücre/

Detaylı

MULTİPL MYELOM VE BÖBREK YETMEZLİĞİ. Dr. Mehmet Gündüz Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji B.D.

MULTİPL MYELOM VE BÖBREK YETMEZLİĞİ. Dr. Mehmet Gündüz Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji B.D. MULTİPL MYELOM VE BÖBREK YETMEZLİĞİ Dr. Mehmet Gündüz Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji B.D. Multipl Myeloma Nedir? Vücuda bakteri veya virusler girdiğinde bazı B-lenfositler plazma hücrelerine

Detaylı

Nöroloji Yoğun Bakım Hastasında Nutrisyon Desteği. Doç.Dr.Ethem Murat Arsava Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı

Nöroloji Yoğun Bakım Hastasında Nutrisyon Desteği. Doç.Dr.Ethem Murat Arsava Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Nöroloji Yoğun Bakım Hastasında Nutrisyon Desteği Doç.Dr.Ethem Murat Arsava Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Nörolojik Yoğun Bakımda Nutrisyon Nörolojik hasta grubuna ait çalışma sayısı sınırlı

Detaylı

Kronik Hastalıklar Enfeksiyöz Nedenli mi? Solunum Yolu Hastalıkları /Alerji. Dr. Cengiz KIRMAZ

Kronik Hastalıklar Enfeksiyöz Nedenli mi? Solunum Yolu Hastalıkları /Alerji. Dr. Cengiz KIRMAZ Kronik Hastalıklar Enfeksiyöz Nedenli mi? Solunum Yolu Hastalıkları /Alerji Dr. Cengiz KIRMAZ Alerji Bir veya birden fazla antijene (alerjene) verilen anormal immünolojik cevapla karakterize bir hastalıktır.

Detaylı

ASTIM «GINA» Dr. Bengü MUTLU SARIÇİÇEK

ASTIM «GINA» Dr. Bengü MUTLU SARIÇİÇEK ASTIM «GINA» Dr. Bengü MUTLU SARIÇİÇEK ASTIM Dünya genelinde 300 milyon kişiyi etkilediği düşünülmekte Gelişmiş ülkelerde artan prevalansa sahip Hasta veya toplum açısından yüksek maliyetli bir hastalık

Detaylı

Süt Çocuklarında Beslenme ve Ek Gıdalar. Prof. Dr. Esin Koç Gazi Üniversitesi

Süt Çocuklarında Beslenme ve Ek Gıdalar. Prof. Dr. Esin Koç Gazi Üniversitesi Süt Çocuklarında Beslenme ve Ek Gıdalar Prof. Dr. Esin Koç Gazi Üniversitesi Süt çocuğunun beslenmesi 0-6 ay: Emme dönemi Anne sütü Hazır mamalar İnek sütü 6-9 ay: Geçiş dönemi Çorbalar (tahıl, sebze),

Detaylı

Biberon Maması İçerik ve Çeşitleri

Biberon Maması İçerik ve Çeşitleri Biberon Maması İçerik ve Çeşitleri Biberon Mamaları Annesütünün ikamesidir. Annesütü alamayan bebekler için Annesütü yetersizliğinde Annesütü ve inek sütünde enerji ve ana besin maddeleri Anne Sütü (100ml)

Detaylı

BİRİNCİ BASAMAKTA PRİMER İMMÜN YETMEZLİK

BİRİNCİ BASAMAKTA PRİMER İMMÜN YETMEZLİK 1 İmmün sistemin gelişimini, fonksiyonlarını veya her ikisini de etkileyen 130 farklı bozukluğu tanımlamaktadır. o Notarangelo L et al, J Allergy Clin Immunol 2010 Primer immün yetmezlik sıklığı o Genel

Detaylı

Kronik Öksürük. Dr. Kürşat Uzun N.E. Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD ve Yoğun Bakım Bilim Dalı

Kronik Öksürük. Dr. Kürşat Uzun N.E. Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD ve Yoğun Bakım Bilim Dalı Kronik Öksürük Dr. Kürşat Uzun N.E. Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD ve Yoğun Bakım Bilim Dalı Epidemiyoloji Polikliniklerde en sık 5. şikayet %88-100 neden saptanıyor Spesifik tedavi

Detaylı

Otakoidler ve ergot alkaloidleri

Otakoidler ve ergot alkaloidleri Otakoidler ve ergot alkaloidleri Prof. Dr. Öner Süzer www.onersuzer.com 1 Antihistaminikler 2 2 1 Serotonin agonistleri, antagonistleri, ergot alkaloidleri 3 3 Otakaidler Latince "autos" kendi, "akos"

Detaylı

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE İLK 1000 GÜNDE BESLENME DR.GÖNÜL KAYA

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE İLK 1000 GÜNDE BESLENME DR.GÖNÜL KAYA AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE İLK 1000 GÜNDE BESLENME DR.GÖNÜL KAYA AİLE SAĞLIĞI BİRİMİNDE EKİP Aile Hekimi Aile Sağlığı Elemanı Sözleşmeli Hemşire-Ebe BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM AİLE SAĞLIĞI BİRİMİNDE HİZMETLER Kayıtlı

Detaylı

İnek sütü protein alerjisi

İnek sütü protein alerjisi Dicle Tıp Dergisi / 2015; 42 (2): 268-273 Dicle Medical Journal doi: 10.5798/diclemedj.0921.2015.02.0572 DERLEME / REVIEW ARTICLE İnek sütü protein alerjisi Cow s-milk protein allergy Tuğba Koca, Mustafa

Detaylı

Kronik ürtikerde güncel tedaviler

Kronik ürtikerde güncel tedaviler Kronik ürtikerde güncel tedaviler Dr. Emek Kocatürk Göncü İstanbul Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi Sunum akışı EAACI/GALEN/EDF/WAO Ürtiker Kılavuzu Amerikan Allerji İmmunoloji Akademisi Ürtiker Kılavuzu

Detaylı

İMMÜN SİSTEM HASTALIKLARI VE BAKIMI. Öğr. Gör. Dr. Ayşegül Öztürk Birge ARALIK 2016

İMMÜN SİSTEM HASTALIKLARI VE BAKIMI. Öğr. Gör. Dr. Ayşegül Öztürk Birge ARALIK 2016 İMMÜN SİSTEM HASTALIKLARI VE BAKIMI Öğr. Gör. Dr. Ayşegül Öztürk Birge ARALIK 2016 İmmünite ile allerji arasında yakın bir ilişki vardır. İmmünite antikorlarla vücudu korumak, Allerji ise, antikorlarla

Detaylı

ANEMİYE YAKLAŞIM. Dr Sim Kutlay

ANEMİYE YAKLAŞIM. Dr Sim Kutlay ANEMİYE YAKLAŞIM Dr Sim Kutlay KBH da Demir Eksikliği Nedenleri Gıda ile yetersiz demir alımı Üremiye bağlı anoreksi,düşük proteinli (özellikle hayvansal) diyetler Artmış demir kullanımı Eritropoez stimule

Detaylı

TAMAMLAYICI BESLENME Prof.Dr Sevin Altınkaynak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı

TAMAMLAYICI BESLENME Prof.Dr Sevin Altınkaynak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı TAMAMLAYICI BESLENME Prof.Dr Sevin Altınkaynak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı 1 / 29 Tanım Tamamlayıcı beslenme DSÖ tamamlayıcı beslenmeyi; 6. aydan sonra anne sütü yanında diğer Sadece anne

Detaylı

İnek sütü, Yumurta, Fıstık, Buğday, Soya, Balık, Midye, Ceviz, Fındık, Susam alerjik reaksiyona en sık sebep olan gıdalardır.

İnek sütü, Yumurta, Fıstık, Buğday, Soya, Balık, Midye, Ceviz, Fındık, Susam alerjik reaksiyona en sık sebep olan gıdalardır. GIDA ALERJİSİ Gıda alerjisi gıda veya gıda katkı maddelerine karşı ortaya çıkan beklenmedik, aşırı alerjik reaksiyonlardır. Gıda alerjilerinin büyük kısmı en çok tüketilen gıdalara karşı oluşur. En sık

Detaylı

*Hijyen hipotezi, astım, romatoid artrit, lupus, tip I diabet gibi otoimmün hastalıkların insidansındaki artışı açıklayan bir alternatiftir.

*Hijyen hipotezi, astım, romatoid artrit, lupus, tip I diabet gibi otoimmün hastalıkların insidansındaki artışı açıklayan bir alternatiftir. * *Hijyen hipotezi, astım, romatoid artrit, lupus, tip I diabet gibi otoimmün hastalıkların insidansındaki artışı açıklayan bir alternatiftir. *Bu hipotez, memelilerin evrimsel geçmişlerinin bir parçası

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ PEDİATRİ ANABİLİM DALI Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi ÖRS

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ PEDİATRİ ANABİLİM DALI Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi ÖRS T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ PEDİATRİ ANABİLİM DALI Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi ÖRS BESİN ALERJİLİ ÇOCUK HASTALIKLARIN KLİNİK ve LABORATUVAR ÖZELLİKLERİNİN RETROSPEKTİF OLARAK

Detaylı

Membranoproliferatif Glomerülonefriti Taklit Eden Trombotik Mikroanjiopatili Bir Olgu

Membranoproliferatif Glomerülonefriti Taklit Eden Trombotik Mikroanjiopatili Bir Olgu Membranoproliferatif Glomerülonefriti Taklit Eden Trombotik Mikroanjiopatili Bir Olgu Sevcan A. Bakkaloğlu, Yeşim Özdemir, İpek Işık Gönül, Figen Doğu, Fatih Özaltın, Sevgi Mir OLGU 9 yaş erkek İshal,

Detaylı

ALLERJİNİN NEDENİ NEDİR?

ALLERJİNİN NEDENİ NEDİR? Saman nezlesi tanımı yanlış isimlendirilmektedir. Çünkü saman bu olaya neden olmaz. Hastalık; akan / kaşınan burun ve göz, hapşırma, boğaz kaşıntısı ve burun, boğazda çok miktarda akıntıdan oluşmaktadır.

Detaylı

HEMODİYALİZDE SIK KARŞILAŞILAN KOMPLİKASYONLAR ve YÖNETİMİ. Dr. Lale Sever

HEMODİYALİZDE SIK KARŞILAŞILAN KOMPLİKASYONLAR ve YÖNETİMİ. Dr. Lale Sever HEMODİYALİZDE SIK KARŞILAŞILAN KOMPLİKASYONLAR ve YÖNETİMİ Dr. Lale Sever Intradiyalitik Komplikasyonlar Sık Kalıcı morbidite Mortalite Hemodiyaliz Komplike bir işlem! Venöz basınç monitörü Hava detektörü

Detaylı

Çocukta Kusma ve İshal

Çocukta Kusma ve İshal Tanım Çocukta Kusma ve İshal Dr. Hasan Kaya Acil Tıp AD Akut gastroenterit 24 saat içinde 3 ten fazla ya da anne sütü ile beslenen bebeklerde her zamankinden daha sık ve daha sulu dışkılamadır. Yenidoğan

Detaylı

ÜRÜN BİLGİSİ. ETACİD, erişkinler, 12 yaş ve üzerindeki adolesanlarda mevsimsel alerjik rinitin profilaksisinde endikedir.

ÜRÜN BİLGİSİ. ETACİD, erişkinler, 12 yaş ve üzerindeki adolesanlarda mevsimsel alerjik rinitin profilaksisinde endikedir. ÜRÜN BİLGİSİ 1. ÜRÜN ADI ETACİD % 0,05 Nazal Sprey 2. BİLEŞİM Etkin madde: Mometazon furoat 50 mikrogram/püskürtme 3. TERAPÖTİK ENDİKASYONLAR ETACİD erişkinler, adolesanlar ve 6-11 yaş arasındaki çocuklarda

Detaylı

BESİN ALERJİSİ OLAN ÇOCUĞA YAKLAŞIM DOÇ.DR.SEVİNÇ POLAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK YÜKSEKOKULU

BESİN ALERJİSİ OLAN ÇOCUĞA YAKLAŞIM DOÇ.DR.SEVİNÇ POLAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK YÜKSEKOKULU BESİN ALERJİSİ OLAN ÇOCUĞA YAKLAŞIM DOÇ.DR.SEVİNÇ POLAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK YÜKSEKOKULU Beslenme insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini

Detaylı

TÜRK KOLON ve REKTUM CERRAHİ DERNEĞİ

TÜRK KOLON ve REKTUM CERRAHİ DERNEĞİ TÜRK KOLON ve REKTUM CERRAHİ Sİ DERNEĞİ ÜLS ERA Tİ FKOLİ T TÜRK KOLON ve REKTUM CERRAHİSİ DERNEĞİ ÜLSERATİF KOLİT NEDİR? Ülseratif kolit, kalın bağırsağın içini örten tabakanın iltihabıdır. Rektal kanama,

Detaylı

Diyabetes Mellitus. Dr. İhsan ESEN Fırat Üniversitesi Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı

Diyabetes Mellitus. Dr. İhsan ESEN Fırat Üniversitesi Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Diyabetes Mellitus Akut Komplikasyonları Dr. İhsan ESEN Fırat Üniversitesi Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Diyabetes mellitus akut komplikasyonlar Hipoglisemi Hiperglisemi ilişkili ketonemi

Detaylı

Van da Besin Alerjik Çocukların Klinik Özellikleri

Van da Besin Alerjik Çocukların Klinik Özellikleri Van da Besin Alerjik Çocukların Klinik Özellikleri Handan Duman Şenol *, Burcu Tahire Köksal ** Özet Amaç: Besin alerjisi besinlere karşı oluşan immünolojik bir mekanizmadır. İmmünglobulin E aracılı, non-

Detaylı

Tüberkülozda Yeni Tanı Metodları (Quantiferon)

Tüberkülozda Yeni Tanı Metodları (Quantiferon) Tüberkülozda Yeni Tanı Metodları (Quantiferon) Tüberküloz bütün yaş gruplarında görülen ve tüm sistemleri tutabilen bir hastalıktır. Tüberküloz prevalansının yüksek olduğu toplumlarda genellikle çocuk

Detaylı

Postpartum/Sessiz Tiroidit. Dr. Ersin Akarsu Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma BD

Postpartum/Sessiz Tiroidit. Dr. Ersin Akarsu Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma BD Postpartum/Sessiz Tiroidit Dr. Ersin Akarsu Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma BD Tanım Otoimmunite / Lenfositik infiltrasyon Geçici tirotoksikoz Hipotiroidi TFT değişiklikleri,

Detaylı

Akut Karın Ağrısı. Emin Ünüvar. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı. eminu@istanbul.edu.tr

Akut Karın Ağrısı. Emin Ünüvar. İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı. eminu@istanbul.edu.tr Akut Karın Ağrısı Emin Ünüvar İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı eminu@istanbul.edu.tr 28.07. Acil ve Yoğun Bakım Kongresi 1 AKUT Karın ağrısı Çocuklarda karın ağrısı

Detaylı

ALERJİ. Alerji neden olur:

ALERJİ. Alerji neden olur: ALERJİ Alerji normalde zararlı olmayan maddelere karşı vücudun verdiği abartılı cevaptır. Bu abartılı cevap bazen tüm vücutta bazen vücudun bir kısmında olabilir: Gözde olursa; alerjik konjoktivit, Üst

Detaylı

ADRENAL YETMEZLİK VE ADDİSON. Doç. Dr. Mehtap BULUT Bursa Şevket Yılmaz EAH Acil Tıp Kliniği

ADRENAL YETMEZLİK VE ADDİSON. Doç. Dr. Mehtap BULUT Bursa Şevket Yılmaz EAH Acil Tıp Kliniği ADRENAL YETMEZLİK VE ADDİSON Doç. Dr. Mehtap BULUT Bursa Şevket Yılmaz EAH Acil Tıp Kliniği SUNU PLANI Tanım ve Epidemiyoloji Adrenal bez anatomi Etiyoloji Tanı Klinik Tedavi TANIM-EPİDEMİYOLOJİ Adrenal

Detaylı

İMMÜNOTERAPİDE YAN ETKİ YÖNETİMİ. Dr. Murat DİNÇER Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 19.03.2014 Antalya

İMMÜNOTERAPİDE YAN ETKİ YÖNETİMİ. Dr. Murat DİNÇER Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 19.03.2014 Antalya İMMÜNOTERAPİDE YAN ETKİ YÖNETİMİ Dr. Murat DİNÇER Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 19.03.2014 Antalya İmmünoterapi Non spesifik BCG Sitokinler Spesifik -Antikor tedavisi -Adoptif T Hücre transferi Aşı

Detaylı

KORUMA AŞISI İÇİN MUVAFAKATNAME

KORUMA AŞISI İÇİN MUVAFAKATNAME KORUMA AŞISI İÇİN MUVAFAKATNAME Çocuklar için Encepur 0,25 ml İnaktive edilmiş bahar-yaz ensefaliti (Tick-Borne ensefaliti - TBE) virüsü içeren adsorbe aşı LÜTFEN AŞAĞIDAKİ SORULARI CEVAPLAYINIZ: ( Lütfen

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI LEVOSOL 30 mg/5 ml Şurup Ağızdan alınır. Etkin madde: 1 ml de 6 mg levodropropizin içerir. Yardımcı maddeler: Sakkaroz, metil parahidroksi benzoat, propil parahidroksi benzoat, sodyum

Detaylı

Dr. İsmail Yaşar AVCI GATA İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

Dr. İsmail Yaşar AVCI GATA İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı KLİNİK BELİRTİ ve BULGULAR KOLERA Dr. İsmail Yaşar AVCI GATA İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı 1 Koleranın temel kliniği yoğun ishal ve kusma ile seyreden ve sonucunda gelişen

Detaylı

ALLERJİK RİNİT ve EŞLİK EDEN HASTALIKLAR

ALLERJİK RİNİT ve EŞLİK EDEN HASTALIKLAR ALLERJİK RİNİT ve EŞLİK EDEN HASTALIKLAR Dr. İpek Türktaş Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Çocuklarda: %8.6-15.4 Erişkinde: %20 AKINTI KAŞINTI Allerjik Selam Allerjik Rinit Bulguları AKSIRMA ATAKLARI

Detaylı

Solunum sistemi farmakolojisi. Prof. Dr. Öner Süzer

Solunum sistemi farmakolojisi. Prof. Dr. Öner Süzer Solunum sistemi farmakolojisi Prof. Dr. Öner Süzer www.onersuzer.com 2 1 3 Havayolu, damar ve salgı bezlerinin regülasyonu Hava yollarının aferent lifleri İrritan reseptörler ve C lifleri, eksojen kimyasallara,

Detaylı

RECBUTİN hemoroid krizleri sırasında ağrılı ve kaşıntılı anal semptomların ve fissürlerin semptomatik tedavisinde endikedir.

RECBUTİN hemoroid krizleri sırasında ağrılı ve kaşıntılı anal semptomların ve fissürlerin semptomatik tedavisinde endikedir. KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI RECBUTİN rektal krem 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM 1 g kremde; Etkin madde: Trimebutin baz Ruskogenin 58.00 mg 5.00 mg Yardımcı maddeler: Setostearil alkol

Detaylı

Tip 1 diyabete giriş. Prof. Dr.Mücahit Özyazar Endokrinoloji,Diyabet,Metabolizma Hastalıkları ve Beslenme Bölümü

Tip 1 diyabete giriş. Prof. Dr.Mücahit Özyazar Endokrinoloji,Diyabet,Metabolizma Hastalıkları ve Beslenme Bölümü Tip 1 diyabete giriş Prof. Dr.Mücahit Özyazar Endokrinoloji,Diyabet,Metabolizma Hastalıkları ve Beslenme Bölümü ENTERNASYONAL EKSPER KOMİTE TARAFINDAN HAZIRLANAN DİABETİN YENİ SINIFLAMASI 1 - Tip 1 Diabetes

Detaylı

BASİLLİ DİZANTERİ (SHİGELLOZİS) (KANLI İSHAL)

BASİLLİ DİZANTERİ (SHİGELLOZİS) (KANLI İSHAL) BASİLLİ DİZANTERİ (SHİGELLOZİS) (KANLI İSHAL) TANIMI Shigella türü bakterilerde meydana gelen;karekteristik belirti ve bulguları olan,ilium ve kolonun akut enfeksiyonudur.basilli ve amipli dizanteri olmak

Detaylı

YUMURTA ALLERJİLİ ÇOCUKLARDA TANI VE İZLEMDE SPESİFİK İMMÜNOGLOBULİN E VE PROVOKASYON TESTLERİ VERİLERİNİN ARAŞTIRILMASI

YUMURTA ALLERJİLİ ÇOCUKLARDA TANI VE İZLEMDE SPESİFİK İMMÜNOGLOBULİN E VE PROVOKASYON TESTLERİ VERİLERİNİN ARAŞTIRILMASI T.C. HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI ANABİLİM DALI YUMURTA ALLERJİLİ ÇOCUKLARDA TANI VE İZLEMDE SPESİFİK İMMÜNOGLOBULİN E VE PROVOKASYON TESTLERİ VERİLERİNİN ARAŞTIRILMASI

Detaylı

ANTİFUNGAL TEDAVİ: PRE-EMPTİF Mİ EMPİRİK Mİ? Prof. Dr. Ayper SOMER İstanbul Tıp Fakültesi Pediatrik İnfeksiyon Hastalıkları

ANTİFUNGAL TEDAVİ: PRE-EMPTİF Mİ EMPİRİK Mİ? Prof. Dr. Ayper SOMER İstanbul Tıp Fakültesi Pediatrik İnfeksiyon Hastalıkları ANTİFUNGAL TEDAVİ: PRE-EMPTİF Mİ EMPİRİK Mİ? Prof. Dr. Ayper SOMER İstanbul Tıp Fakültesi Pediatrik İnfeksiyon Hastalıkları Ankara, 28 Şubat 2010 PEDİATRİDE İNVAZİF MANTAR İNFEKSİYONU İÇİN RİSK GRUPLARI

Detaylı

Hemşire Sevgi YATARKALKMAZ Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Allerji ve İmmünoloji BD

Hemşire Sevgi YATARKALKMAZ Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Allerji ve İmmünoloji BD Hemşire Sevgi YATARKALKMAZ Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Allerji ve İmmünoloji BD 55y, erkek Retinal ven trombozu nedeniyle düzenli Coraspin ve depresyon nedeniyle Cipralex kullanmakta Daha

Detaylı

Kronik Pankreatit. Prof. Dr.Ömer ŞENTÜRK KOÜ Gastroenteroloji, KOCAELİ

Kronik Pankreatit. Prof. Dr.Ömer ŞENTÜRK KOÜ Gastroenteroloji, KOCAELİ Kronik Pankreatit Prof. Dr.Ömer ŞENTÜRK KOÜ Gastroenteroloji, KOCAELİ Tanım Pankreasın endokrin ve ekzokrin yapılarının hasarı, fibröz doku gelişimi ile karakterize inflamatuvar bir olay Olay histolojik

Detaylı

ÇOCUKLARDA GİS KANAMALARINA YAKLAŞIM 5. Sınıf

ÇOCUKLARDA GİS KANAMALARINA YAKLAŞIM 5. Sınıf ÇOCUKLARDA GİS KANAMALARINA YAKLAŞIM 5. Sınıf HEMATEMEZ Kanlı kusma Treitz ligamanının proksimalinden MELENA Siyah, pis kokulu, cıvık dışkılama Özofagus, mide, proksimal ince bağırsaktan HEMATOKEZYA Kanlı

Detaylı

İnek sütü, Yumurta, Fıstık, Buğday, Soya, Balık, Midye, Ceviz, Fındık, Susam alerjik reaksiyona en sık sebep olan gıdalardır.

İnek sütü, Yumurta, Fıstık, Buğday, Soya, Balık, Midye, Ceviz, Fındık, Susam alerjik reaksiyona en sık sebep olan gıdalardır. GIDA ALERJİSİ Gıda alerjisi gıda veya gıda katkı maddelerine karşı ortaya çıkan beklenmedik, aşırı alerjik reaksiyonlardır. Gıda alerjilerinin büyük kısmı en çok tüketilen gıdalara karşı oluşur. En sık

Detaylı

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALĐMATI LEVOPRONT öksürük şurubu Ağızdan alınır. Etkin madde: 1 ml de 6 mg Levodropropizin içerir. Yardımcı maddeler: Metil paraben, propil paraben, sakkaroz, kiraz aroması, monohidrat sitrik

Detaylı

NEONATOLOJİDE YENİLİKLER. Doç. Dr. Esra Arun ÖZER Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği

NEONATOLOJİDE YENİLİKLER. Doç. Dr. Esra Arun ÖZER Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği NEONATOLOJİDE YENİLİKLER Doç. Dr. Esra Arun ÖZER Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği Preterm bebeklerde NEK in önlenmesinde probiyotikler Meta-analiz Probiyotiklerin etkileri GIS in

Detaylı

1000 ml sulu çözeltide 667 gram laktüloz

1000 ml sulu çözeltide 667 gram laktüloz Duphalac 670 mg/ml şurup Ağız yolundan uygulanır. Etkin madde: 1000 ml sulu çözeltide 667 gram laktüloz Yardımcı Maddeler: Duphalac Şurup hiçbir yardımcı madde içermemektedir. Duphalac Şurup, laktuloz

Detaylı

Kalın bağırsağın mukoza adı verilen iç yüzeyinin zayıf noktalardan dışarı doğru kese şeklinde fıtıklaşmasına veya cepleşmesine, bağırsak divertikülü

Kalın bağırsağın mukoza adı verilen iç yüzeyinin zayıf noktalardan dışarı doğru kese şeklinde fıtıklaşmasına veya cepleşmesine, bağırsak divertikülü Kalın bağırsağın mukoza adı verilen iç yüzeyinin zayıf noktalardan dışarı doğru kese şeklinde fıtıklaşmasına veya cepleşmesine, bağırsak divertikülü adı verilir. Birden çok divertikülün yer aldığı durumlara

Detaylı

Üroonkoloji Derneği. Prostat Spesifik Antijen. Günümüzdeki Gelişmeler. 2 Nisan 2005,Mudanya

Üroonkoloji Derneği. Prostat Spesifik Antijen. Günümüzdeki Gelişmeler. 2 Nisan 2005,Mudanya Prostat Spesifik Antijen ve Günümüzdeki Gelişmeler Prostat Kanseri 2004 yılı öngörüleri Yeni tanı 230.110 Ölüm 29.900 Jemal A, CA Cancer J Clin 2004 Kanserler arasında görülme sıklığı #1 Tümöre bağlı ölüm

Detaylı

Astım ve Meslek Astımı 2014. Prof.Dr.A.Fuat Kalyoncu Göğüs Hastalıkları ABD Erişkin Allerji İmmünoloji Bilim Dalı

Astım ve Meslek Astımı 2014. Prof.Dr.A.Fuat Kalyoncu Göğüs Hastalıkları ABD Erişkin Allerji İmmünoloji Bilim Dalı Astım ve Meslek Astımı 2014 Prof.Dr.A.Fuat Kalyoncu Göğüs Hastalıkları ABD Erişkin Allerji İmmünoloji Bilim Dalı YS. 58 yaşında, erkek, emekli işçi Yozgat/Akdağmadeni 17 yaşında Almanya 7 yıl öncesine

Detaylı

An algorithmic diagnosis of children with suspected food allergy in mediterranean region and predictive values of food specific IgE levels

An algorithmic diagnosis of children with suspected food allergy in mediterranean region and predictive values of food specific IgE levels doi: 10.5578/aai.9241 ARAŞ TIRMA RESEARCH ARTICLE Akdeniz Bölgesi nde yaşayan çocuklarda besin allerjilerinde algoritmik tanı yaklaşımı ve besin spesifik IgE düzeylerinin öngörü değerleri An algorithmic

Detaylı

Sunum planı. Epidemiyoloji Tanım Sınıflama Değerlendirme Tedavi Özet

Sunum planı. Epidemiyoloji Tanım Sınıflama Değerlendirme Tedavi Özet Sunum planı Epidemiyoloji Tanım Sınıflama Değerlendirme Tedavi Özet En sık hekime başvuru nedeni Okul çağındaki çocuklarda %35-40 viral enfeksiyonlar sonrası 10 gün %10 çocukta 25 günü geçer. Neye öksürük

Detaylı

Gastrointestinal Sistem Hastalıkları. Dr. Nazan ÇALBAYRAM

Gastrointestinal Sistem Hastalıkları. Dr. Nazan ÇALBAYRAM Gastrointestinal Sistem Hastalıkları Dr. Nazan ÇALBAYRAM ÇÖLYAK HASTALIĞI Çölyak hastalığı bir malabsorbsiyon sendromudur. Hastalık; gluten içeren unlu gıdalara karşı genetik bazda immünojik bir intolerans

Detaylı

Gastrointestinal Kanamalar. Doç. Dr. Mehtap Bulut UÜTF Acil Tıp AD Bursa

Gastrointestinal Kanamalar. Doç. Dr. Mehtap Bulut UÜTF Acil Tıp AD Bursa Gastrointestinal Kanamalar Doç. Dr. Mehtap Bulut UÜTF Acil Tıp AD Bursa Giriş Gastrointestinal sistem (GİS) kanamaları acil servislere en sık başvuru nedenlerinden biridir. Mortalite oranı %10 Üst GİS

Detaylı

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. TĐORELAX 4 mg/2 ml IM ampul Steril-apirojen Kas içine uygulanır. KULLANMA TALĐMATI Etkin madde: Bir ampulde, 4 mg tiyokolşikosid bulunur. Yardımcı maddeler: Sodyum klorür, distile su. Bu ilacı kullanmaya

Detaylı

GLUTEN SENSİTİF ENTEROPATİ(ÇÖLYAK HASTALIĞI) TANISINDA NON- İNVAZİV TANI TESTLERİ İLE İNVAZİV TANI TESTLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

GLUTEN SENSİTİF ENTEROPATİ(ÇÖLYAK HASTALIĞI) TANISINDA NON- İNVAZİV TANI TESTLERİ İLE İNVAZİV TANI TESTLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI GLUTEN SENSİTİF ENTEROPATİ(ÇÖLYAK HASTALIĞI) TANISINDA NON- İNVAZİV TANI TESTLERİ İLE İNVAZİV TANI TESTLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Dr.Yasemin Derya Gülseren Ali Kudret Adiloğlu, Mihriban Yücel, Levent Filik,

Detaylı

ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ TIP FAKÜLTESĠ EĞĠTĠM-ÖĞRETĠM YILI DERS NOTU FORMU

ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ TIP FAKÜLTESĠ EĞĠTĠM-ÖĞRETĠM YILI DERS NOTU FORMU ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ TIP FAKÜLTESĠ 2015-2016 EĞĠTĠM-ÖĞRETĠM YILI DERS NOTU FORMU DERSĠN ADI:Mesleksel allerjiler DERSĠ VEREN ÖĞRETĠM ÜYESĠ: Doç. Dr. Ömür Aydın DÖNEM: 4 DERSĠN VERĠLDĠĞĠ KLĠNĠK STAJ: Allerji

Detaylı

Çocukta Analjezik Antipiretik Kullanımı

Çocukta Analjezik Antipiretik Kullanımı Çocukta Analjezik Antipiretik Kullanımı Doç. Dr. Betül ULUKOL AKBULUT Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Ateş Hipotalamik set-point in yükselmesi Çevre ısısının çok artması Ektodermal

Detaylı

AKUT SOLUNUM SIKINTISI SENDROMU YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ SHMYO İLK VE ACİL YARDIM BÖLÜMÜ YRD DOÇ DR SEMRA ASLAY 2015

AKUT SOLUNUM SIKINTISI SENDROMU YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ SHMYO İLK VE ACİL YARDIM BÖLÜMÜ YRD DOÇ DR SEMRA ASLAY 2015 AKUT SOLUNUM SIKINTISI SENDROMU YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ SHMYO İLK VE ACİL YARDIM BÖLÜMÜ YRD DOÇ DR SEMRA ASLAY 2015 Nonkardiyojenik Akciğer Ödemi Şok Akciğeri Travmatik Yaş Akciğer Beyaz Akciğer Sendromu

Detaylı

Birinci Basamakta Hasta Çocuğa Yaklaşım

Birinci Basamakta Hasta Çocuğa Yaklaşım Birinci Basamakta Hasta Çocuğa Yaklaşım 1 Çocuk Sağlığında Eşitsizlikler (DSÖ verileri 1999) Yılda 10 milyon çocuk 5. yaşlarını kutlayamadan ölmektedir 2020 e kadar aynı Geri kalmış-gelişmekte olan ülkelerde

Detaylı

BURUNDAN (NAZAL) UYGULANAN YÜKLEME (PROVOKASYON) TESTLERİ İÇİN AYDINLANMIŞ ONAM (RIZA) BELGESİ

BURUNDAN (NAZAL) UYGULANAN YÜKLEME (PROVOKASYON) TESTLERİ İÇİN AYDINLANMIŞ ONAM (RIZA) BELGESİ BURUNDAN (NAZAL) UYGULANAN YÜKLEME (PROVOKASYON) TESTLERİ İÇİN AYDINLANMIŞ ONAM (RIZA) BELGESİ HASTANIN... Kayıt (protokol) numarası :... Doğum tarihi (gün/ay/yıl) :... Adresi :...... Telefon numarası

Detaylı

Solunum Sistemi Allerjik Hastalıklarının Tanısında Mast-Cla, Deri Testleri ve Allerjik Semptomlar Arasındaki İlişki

Solunum Sistemi Allerjik Hastalıklarının Tanısında Mast-Cla, Deri Testleri ve Allerjik Semptomlar Arasındaki İlişki Solunum Sistemi Allerjik Hastalıklarının Tanısında Mast-Cla, Deri Testleri ve Allerjik Semptomlar Arasındaki İlişki Sibel ATIŞ*, Candan ÖZTÜRK**, Mukadder ÇALIKOĞLU*, Nuran DELİALİOĞLU**, Minür TÜMKAYA*

Detaylı

Gebelerde Rubella (Kızamıkçık) Yrd.Doç.Dr.Çiğdem Kader

Gebelerde Rubella (Kızamıkçık) Yrd.Doç.Dr.Çiğdem Kader Gebelerde Rubella (Kızamıkçık) Yrd.Doç.Dr.Çiğdem Kader OLGU 1 İkinci çocuğuna hamile 35 yaşında kadın gebeliğinin 6. haftasında beş yaşındaki kız çocuğunun rubella infeksiyonu geçirdiğini öğreniyor. Küçük

Detaylı

BESIN ALLERJILERINDE KLINIK BULGULAR VE TANı

BESIN ALLERJILERINDE KLINIK BULGULAR VE TANı İst.Tıp Fak. Mecmuası 61:4, 1998 BESIN ALLERJILERINDE KLINIK BULGULAR VE TANı Mehtap "t AZ i < Jf)f'W I * Besüı reaksiyonları, besinin alımından sonra oluşan istenmeyen yan etkilerdir, Besin allerjisine

Detaylı

Doç.Dr.Berrin Karadağ Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Geriatri

Doç.Dr.Berrin Karadağ Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Geriatri Doç.Dr.Berrin Karadağ Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Geriatri Hastalıkların tedavisinde kat edilen yol, bulaşıcı hastalıklarla başarılı mücadele, yaşam koşullarında düzelme gibi

Detaylı

Mikroskopik Kolit. Dr. Taylan KAV. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi. İç Hastalıkları ABD Gastroenteroloji Bilim Dalı. Ankara

Mikroskopik Kolit. Dr. Taylan KAV. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi. İç Hastalıkları ABD Gastroenteroloji Bilim Dalı. Ankara Mikroskopik Kolit Dr. Taylan KAV Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Gastroenteroloji Bilim Dalı Ankara Mikroskobik kolit (MK) kronik sulu ishalin sık görülen nedenlerinden biridir.

Detaylı

Astım. Özellikle son yıllarda sıklıkla duyduğumuz. Modern Yaşamın Gizli Tehdidi. En Yaygın Tipi Alerjik Astım

Astım. Özellikle son yıllarda sıklıkla duyduğumuz. Modern Yaşamın Gizli Tehdidi. En Yaygın Tipi Alerjik Astım Özlem İkinci Modern Yaşamın Gizli Tehdidi Astım Sanayileşme ve egzoz gazları dış ortam havasını kirletirken, ev içinde kullanılan parfüm, sprey, deterjan, boya gibi malzemeler de iç ortam havasının kirlenmesine

Detaylı

Anti-HIV Pozitif Bulunan Hastada Kesin Tanı Algoritması. Doç. Dr. Kenan Midilli İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

Anti-HIV Pozitif Bulunan Hastada Kesin Tanı Algoritması. Doç. Dr. Kenan Midilli İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Anti-HIV Pozitif Bulunan Hastada Kesin Tanı Algoritması Doç. Dr. Kenan Midilli İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Testler farklı amaçlarla uygulanabilir: - Tanı, tarama, doğrulama,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. GRAZAX 75.000 SQ-T Oral Liyofilizat Dil altı yolu ile kullanılır. KULLANMA TALİMATI Etkin madde: Timothy (Phleum pratense) çim polenlerinden standardize edilmiş alerjen ekstraktı. Her bir oral liyofilizat

Detaylı

Yönetici tarafından yazıldı Perşembe, 09 Nisan 2009 02:25 - Son Güncelleme Perşembe, 09 Nisan 2009 02:59

Yönetici tarafından yazıldı Perşembe, 09 Nisan 2009 02:25 - Son Güncelleme Perşembe, 09 Nisan 2009 02:59 Alerji Son yıllarda artış gösteren hastalılıklardan biri de alerji... Çağımızın hastalığı... Medeniyet arttıkça, toplumlar hijyene önem vermeye başladıkça alerjik vakalar da artmaya başlıyor. Dünyada en

Detaylı

Astım Tedavisinde Kullanılan İlaçların

Astım Tedavisinde Kullanılan İlaçların Bölüm 25 Astım Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Astım Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Dr. Fevzi DEMİREL Nefesle Alınan Kortizonlu İlaçların Yan Etkileri Astım tedavisinde kullanılan

Detaylı

ği Derne Üroonkoloji

ği Derne Üroonkoloji İNTRAVEZİKAL BCG UYGULAMALARI ÖNCESİ PPD. TESTİ ÖLÇUM DEĞERİ ILE IDRAR IL-2 VE IL-lO DÜZEYLERİ ARASINDAKİ KORELASYON AMAÇ Transizyonel hücreli mesane karsinomlarında transüretral tumör rezeksiyonu sonrası

Detaylı