ÖZEL KÖRFEZ MARMARA HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÖZEL KÖRFEZ MARMARA HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ"

Transkript

1 ÖZEL KÖRFEZ MARMARA HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ Sağlık Mutluluktur Sağlığınızın Her Anında 7 Gün 24 Saat Hizmetinizdeyiz

2 Hastanemize Hoş Geldiniz; Özel Körfez Marmara Hastanesi olarak tecrübeli ve uzman kadrosundan aldığı güçle modern tıbbın imkanlarını kullanarak mümkün olan en iyi sağlık hizmetini halkımıza sunma gayreti içindeyiz. Sağlığınızı korumak, sürdürmek, geliştirmek ya da yeniden kazanmak amacıyla başvurduğunuz kurumumuzda 12 branşta yataklı sağlık hizmeti,28 poliklinikte ayaktan tedavi hizmeti yürütülürken 24 saat Acil Servis, Doğum ve Diş Polikliniği hizmetleri verilmektedir. Hastanemizde poliklinik hizmeti verdiğimiz tüm branşlarda yataklı tedavi hizmetleri de doktorunuzun uygun görmesi durumunda verilmektedir. Bu hizmetlerin devamını ve teknik desteğini sağlık, teknik ve idari hizmetler sınıflarına mensup toplam 220 çalışan personelle sağlanmaktadır Sağlığınız hakkında doğru bilgilendirme ve yönlendirme için; 365 GÜN & 24 SAAT HİZMETİNİZDEYİZ Hastalarımız muayene ve tedavi işlemlerini Hasta Kabul Birimimize müracaat ederek sağlayabilirler. Hasta Kabul barkodu alan hastalarımız sabah08:30-17:00 saatleri arasında muayene olabilirler. Hastaneye müracaat etmeden önce nolu telefonumuzu arayarak doktorunuzun poliklinik durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

3 HASTA KARŞILAMA VE YÖNLENDİRME HİZMETLERİ Hastanemizin bünyesinde belirlenmiş yerlerde danışma masaları bulunmaktadır. Bunlar; Zemin Kat Girişinde Danışma Görevlisi 1. Kat Girişinde Danışma Görevlisi Polikliniği Girişinde, Hasta Karşılama Ve Yönlendirme Görevlileri bulunmaktadır. Danışma Birimlerinde görevli; hasta danışmanlarımız, hastanemiz ve sunulan tüm hizmetler konusunda sizleri bilgilendireceklerdir. Hastanemizde Hasta Yönlendirme Personelimiz ise; kimsesiz, yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza, hizmet alacakları polikliniğe kadar refakat etmekte ve işlemlerine birebir yardımcı olmaktadır. Muayene Olacak Hastalar İçin; Hastanemize başvuran hastalarımız zemin kat ve 1. katta hasta kayıt kabul birimi mevcuttur. Bu birimimizde yeterli sayıda personel kayıt ve randevu işlemlerinizi gerçekleştirmek için saat ile arasında görev yapmaktadır. Hastanemizde acil vakalara, özürlülere, yaşlılara, yedi yaşından küçük çocuklara, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gazilere öncelik tanınmaktadır. Yaşlı ve özürlü hastalarımız lütfen yardım için danışma birimine başvurunuz Eğer hastanemize ilk kez başvuruda bulunuyorsanız hasta kayıt kabul biriminden hekiminizi seçerek kaydınızı yaptırabilirsiniz. Hasta kabulü ve diğer tüm işlemler için resmi kimlik ve kurum belgeleriniz kullanılacağından yanınızda getirmeyi lütfen unutmayınız. Bilgisayar sistemine girişiniz yapıldıktan sonra ilgili bölüme yönlendirmeniz yapılacaktır. Hastanemizde sigara içmek yasaktır. Hastanemizde poliklinik hizmetleri; çalışma günlerinde ile saatleri arasında, yatan hasta hizmetleri 24 saat verilmektedir. Hastanemizde acil servis hizmetleri de 24 saat aralıksız verilmektedir.

4 NASIL MUAYENE OLABİLİRİM? -Poliklinikler zemin kat, 1. kat ve 2. kattadır. -Polikliniklerin bulunduğu yerde hasta kayıt kabul biriminde kaydınız yapıldıktan sonra kayıt sonrası size verilen barkotla muayene olacağınız polikliniğe gidiniz. -Muayene için size verilen evraktaki sıranızı bekleyiniz. -Hasta çağrı ekranında isminiz ve sıra numaranız yanınca polikliniğe giriniz. -Ücretli muayene olacaksanız vezneye uğrayarak, muayene ücretini yatırınız ve size verilen evrakla muayene olacağınız polikliniğe gidiniz. -TC. Kimlik numarası ve kimlik belgeniz ile gelmeniz, kayıt işlemlerini kolaylaştıracaktır. YAŞLI VE ENGELLİLERE YÖNELİK HİZMETLERİMİZ Hastanemizde engellilere yönelik düzenlemeler bulunmaktadır. Hasta Kabul Birimimizde engellilere yönelik kayıt bölümü mevcuttur. Yaşlı ve Engelli bir hastaların hastanemize başvurması halinde Karşılama ve yönlendirme Personelimiz hastaya hastaneye girişinden çıkışına kadar tüm işlemlerinde refakat eder. Hastanemizde hasta odaları tuvalet ve banyolar engelli hastalarımıza göre dizayn edilmiştir.

5 HASTANEMİZDE SUNULAN HİZMETLER Poliklinikler Acil (24 Saat) Dahiliye Genel Cerrahi Ortopedi Göz Üroloji Kadın Doğum Çocuk Kardiyoloji Nöroloji Kulak Burun Boğaz Beyin Cerrahi Diş (24 Saat) Dermatoloji Radyoloji Anesteziyoloji Psikolog Fizik Tedavi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Polikliniği

6 Hizmetlerimiz Yatan Hasta Servisi 3. Düzey Erişkin Yoğun Bakım 3. Düzey Yenidoğan Yoğun Bakım Doğumhane (24 Saat) Tüp Bebek Acil Servis Endoskopi ESWL (Taş Kırma) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Odyometri ( Bebek Ve Erişkin ) Ameliyathane ve Sterilizasyon Sünnet Laboratuar Transfüzyon Merkezi Bilgisayarlı tomografi Röntgen Mamografi Renkli doppler Ultrasonoğrafi 4 boyutlu USG Jinekolojik USG Skrotal USG Obstetrik USG Boyun USG Check- Up Bebek Bakım Ayak Sağlığı Birimi Lazer Epilasyon Dermokozmetik Efor EKG NST Solunum Fonksiyon Testi Ücretsiz Gebe Eğitimleri Ücretsiz Sigarayı Bırakma Eğitimleri Ücretsiz Okul Seminerleri

7

8 KLİNİKLERİMİZ Yatarak tedavisi gereken hastalarımız özenle hazırladığımız hasta odalarında tedavi edilir. Hastanemizde 24 adet hasta odamız bulunmaktadır. Hasta odalarımız tek yataklı olarak dizayn edilmiştir. Tüm odalarımızın içinde banyo, tuvalet ve lavabo mevcuttur. Odalarımızda gerekli olan tıbbi ekipmanın yanında, Mini Buzdolabı, LCD TV, Ayarlanabilir hasta yatakları ve Refakatçi yatakları gibi sizi ve refakatçinizi rahat ettirebilecek her türlü unsur bulunmaktadır. Hasta yatak başlarında 7/24 Hemşire Çağrı Butonu ve ayrıca banyo bölümünde ihtiyaç anında Acil Çağrı Butonları bulunmaktadır. Herhangi bir sorun olduğunda bu butonları kullanarak hemşirelerimize ulaşabilirsiniz Odalarımızın genel temizliği günün belirlenen saatlerinde yapılarak,kayıt altına alınmaktadır. Yatan hastalarımıza, servise yatırıldıklarında düzenli olarak kullandığı ilaçlar,tıbbi cihazlar, beslenmeleri,kontrol zamanları,el hijyeni ile sigara kullanan hastalara sigarayı bırakma tavsiye eğitimi verilmekte ve verilen eğitimlerin tamamı kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca hasta yakınlarına da kahvaltı ve yemek saatleri, ziyaret saatleri ve kuralları, telefon kullanımı, tuvalet ve banyo kullanımı, hemşire çağrı sistemi kullanımı vb. konularda bölüm uyum eğitimi verilerek, bu eğitimler kayıt altına alınmaktadır. Hastanemiz klinik hizmetleri 08:00-17:30 arası normal mesai, :00 arası nöbet hizmeti olarak yürütülmektedir. Hastanemizde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 1.Ziyaret saatlerimiz 12:00 13:00 / 19:00-20:00 arasındadır. Bu hastanın sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. 2.Hasta refakatçisi en fazla 2 kişi olmalıdır. 3.Hasta ziyaretine 12 yaşında küçük çocukların getirilmesi sağlık açısından zararlıdır. 4.Hasta ziyaretinde hijyenli bakım ürünleri (kitap, gazete, cansız çiçek,çocuk oyuncakları ) dışında hediye getirilmesi yasaktır. 5.Özel eşyalarınızı dolaplarda muhafaza ediniz. 6.Odalarınızda canlı çiçek bulundurulması hasta sağlığı açısından zararlıdır. 7.Odalarınızda kokulu yiyecekler bulundurulması hasta sağlığı açısından zararlıdır. 8.Ziyaretçilerimizin hasta yataklarına oturmaları yasaktır. 9.Sağlık kuruluşları içerisinde sigara içmek yasaktır.

9

10 ACİL SERVİS Acil Servisimiz 7 Müşahede Yatağı İle Hizmet Vermektedir. Özel Körfez Marmara Hastanesi Acil Servisi 24 saat boyunca hizmet kalitesinde aynı standardı koruyabilen acil sağlık hizmeti departmanıdır. Hastanemiz Acil Servis birimine gelen her hasta acil bakım alanına alınmakta, ilk anda Acil Servis uzmanı ve hemşireler tarafından görülerek gerekli girişimde bulunmaktadır. Durumu değerlendirilen hastanın uygun tetkik ve tedavisi yapılıp gerekiyorsa gece ve gündüz ilgili branş uzmanı çağırılmaktadır. Acil servis 24 saat boyunca her türlü laboratuar tahlili ve radyolojik tetkiki yapılması olanağı vardır.

11 AMELİYATHANE Hastanemiz ameliyathanesi 4 ana salon ve diğer bölümleri ile sterilizasyon ünitesinden oluşmaktadır. Ameliyat planlamaları anestezi ve reanimasyon uzmanı ve ilgili hekimlerce yapılmaktadır. Hastanemizde açık ameliyatlar, kapalı ameliyatlar ve Lazer yöntemi kullanılan ameliyatlar yapılabilmektedir.

12 3. DÜZEY GENEL YOĞUN BAKIM Yoğun bakım üniteleri tüm kritik hastalara sağladığı yaşamsal destek nedeniyle sağlık hizmeti sunumunda son derece önemli bir yere sahip. Hastalara 24 saat boyunca destek verilen bu üniteler gelişmiş teknolojik altyapılarının yanı sıra multidisipliner yaklaşımların yoğun olarak uygulandıkları alanlardır. Yoğun bakım ünitesinde yatan hastalara günün her saatinde tüm laboratuar testleri ve görüntüleme işlemleri yapılabilmektedir. Genel yoğun bakım kabul kriterlerine uygun hastaların yatırıldığı bölümlerde : Büyük ameliyat sonrası yakın takip gerektiren hastalar, ani felç geçirenler, ciddi enfeksiyon geçirenler, zehirlenmeler, kafa, göğüs, karın gibi farklı bölgelerinden travma yaşamış tüm travma hastaların bakımı gerçekleştiriliyor. Erişkin Yoğun Bakım Ziyaretçi Kuralları 1.Yoğun Bakım Ünitesinde her gün bilgi almak amacı ile saat 12:00-13:00 arasında birinci derece hasta yakınlarının kısa süreli olarak hastalarını ziyaret etmeleri sağlanır. 2.Yoğun Bakım Ünitesi acil tıbbi müdahale ve bakım gibi durumlar nedeni ile uygun değil ise ziyaret saatleri o gün içerisinde değiştirilebilir. 3.Bir ziyarette hasta yakınlarından sadece 2 (iki) kişi hastayı görebilir. 4.Hasta yakınları yoğun bakım ünitesine girerken galoş, maske ve bonelerini takarlar. 5.Hasta yakınları mutlaka el dezenfektanı kullanarak yoğun bakıma girerler ve ziyaretlerini gerçekleştirirler. 6.Yoğun Bakım Ünitesinden çıkarken tekrar el dezenfektanı ile el hijyenini sağlarlar. 7.Hasta yakınlarının yoğun bakım ünitesi giriş ve çıkış kurallarına azami derecede uyum göstermeleri sağlanır. 8.Ziyaret sırsında hasta yakınlarına hastanın durumu ile ilgili bilgi hastanın doktoru tarafından verilir. 9.Belirlenmiş saatler dışında ziyaret talebi kabul edilmemektedir. 10.Hasta yakınlarına telefon ile bilgi verilmemektedir. 11.Hastanın 1. derece yakını olmayan kişilere bilgi verilemez. 12.Hastaya doktorun izni olmaksızın herhangi bir gıda ürünü verilmemelidir. 13.Hastanın tüm ihtiyaçları yoğun bakım ünitesi tarafından karşılanır, hasta yakınlarından istemde bulunulmaz 14.Çocuklar, ruh ve beden sağlıkları açısından ziyaretçi olarak getirilmemelidir. 15.Yoğun Bakım Ünitesinde çalışan hemşire ve diğer personellerin yatan hastalar ile ilgili bilgi verme yetkileri yoktur.

13

14 3.Basamak Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde verdiğimiz hizmetler; 1-Sağlık Bakanlığı şartlarına uygun ortamda, kontrollü ve ücretsiz sağlık hizmeti kuvöz kapasitesi (prematüre uyumlu) 3-Ventilatörlü transport kuvöz ile çevre hastanelerden hasta alma imkanı 4-Tam steril koşullarda tedavi imkanı 5-Hasta ve sağlıklı prematüre bebeklerin (23 hafta ve üzeri) tüm bakım ve tedavileri 6-Basınç ve hacim kontrollü ventilatör tedavisi imkanı 7-Surfaktan tedavisi 8-Total parenteral nutrisyon 9-Kan değişimi 10-Fototerapi (Yenidoğan sarılık tedavisi) 11-Yenidoğan enfeksiyon tedavisi 12-Nebulizasyon tedavisi (entübe veya extube) 13-Ünite içerisinde özel odada emzirme rahatlığı. 14-Bulaşıcı hastalığı olan bebekler için izolasyon odasında tedavi 15-Prematüre bebek sahibi annelerin eğitimi 16-ROP(Prematürenin göz hastalığı) muayenesi ve tedavisi 17-Acil cerrahi girişim(çocuk Cerrahisi) 18-Konjenital kalp hastalıkları tanısı ve tedavisi (Çocuk kardiyolojisi ve EKO) 19-Hasta başında kan gazı, röntgen ve ultrason imkanı 20-3 aylıktan küçük bebeklerin 112 Acil servis onayı ile yoğun bakım tedavisi 21-Eczacılar Odası aracılığıyla yurt içinde bulunmayan ilaçların temini Yenidoğan Yoğun Bakım Giriş Çıkış Kuralları Bebeklerinizin kritik özel durumlarından dolayı, doktor izni ile günde iki kere saat 11:00 ve 16:00' da 1. derece yakınlarından sadece bir kişinin sınırlı bir sürede ziyaret etmesine izin verilmekte ve çocuk ziyaretçi alınmamaktadır. Hastane zemin katında bulunan danışma personeline hangi hastaya ziyarete geldiğinizi söyleyiniz. Danışma personeli, Yenidoğan Yoğun Bakımı arayıp hastanızın doktoru/hemşiresini bilgilendirip, izin alıp sizi yönlendirecektir. Ziyarete girmeden önce Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi önünde bulunan ziyaretçi önlüğünü giyiniz. Yoğun Bakımın içine girdiğinizde ellerinizi su ve sabun ile yıkayınız ve kurulayınız. Bebeğinize dokunmadan önce kuvözün yanında bulunan el antiseptiğini uygulayınız. Hemşireniz tarafından bebeğinizi beslemeniz uygun görülmesi durumunda, yoğun bakımda hemşirenizin gözetiminde bebeğinizin beslenme sürecine katılabilirsiniz. Bebek emzirme saatleri 10:00-13:00-16:00-19:00 Hastanızı Yoğun Bakımda hemşire gözetiminde 5 10 dakika ziyaret edebilirsiniz, ancak acil durumlarda daha erken çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Her ziyaret sonunda ellerinizi yıkayınız ve/veya el antiseptiği kullanarak temizleyiniz.

15 Ziyaretinizin sonunda ziyaretçi önlüğünü çıkararak, hemşireye teslim ediniz. Hastanın ihtiyaçları ile ilgili bilgileri yoğun bakım sorumlu hemşire/hastanın hemşiresinden, tıbbi durumu ile ilgili bilgileri ise; hastanın doktorundan alabilirsiniz. Yoğun bakımdaki hemşire ile görüşmek istediğinizde lütfen kapının sol üstündeki zili kullanınız. Ziyaret sırasında yüksek sesle konuşmamanız, hastanızın ve yoğun bakımın fotoğraf ve video kayıtlarını almamanız gerekmektedir. Yenidoğan yoğun bakım ünitesi doktor görüşmeleri saat 10:00 dan sonra poliklinik odasında yapılmaktadır.

16 DOĞUMHANE 7 Gün 24 Saat Deneyimli Doktor, Ebe Ve Hemşire Kadromuzla Hizmet Vermekteyiz. Doğumhanelerimizde, modern olarak donatılmış 2 doğumhane, fototerapili ve kuvözlü yenidoğan bebek ünitesi bulunmaktadır. Doğumhanede Verilen Hizmetler Normal doğum Ağrısız normal doğum (epidural/spinal) Bebekler için kuvöz bakımı Yenidoğan bebeğin doğar doğmaz çocuk hekimince muayenesi, fenilketonüri taraması, Lokal veya genel anestezi altında endometrial küretaj ve biopsiler Ücretsiz Gebe Eğitim Sınıfları

17 KALİTE YÖNETİM BİRİMİ Hastanemizde Kalite Direktörünün sorumluluğunda Kalite Yönetim Birimi mevcuttur. Birim hastane hizmetlerinin Sağlıkta Kalite Standartlarına uygun olarak yürütülmesinden ve bu hizmetlerin denetlenip, sonuçlarının üst yönetim ile birlikte değerlendirilmesinden sorumludur. KALİTE POLİTİKAMIZ n Hasta odaklı, n Çalışanların memnuniyetini ve katılımını sağlamak için gerekli tedbirleri alan n Tüm personelimizin bilgi ve becerilerini en üst seviyede tutmayı ve geliştirmeyi sağlayan eğitim programları uygulayan, takip eden n Meslek etiği, yasa ve yönetmeliklere uygun olarak çalışan n Kalite yönetim sistemine ve tıp alanındaki gelişmelere uygun, n Zamanında, doğru ve etkin, n Sürekli iyileştirme yapısı içinde hizmet sunmaktır. MİSYONUMUZ Özel Körfez Marmara Hastanesi olarak hastalarımızın sağlık alanında hizmet kalitesini yükseltmek, sağlık hizmetlerini tıbbın oluşturduğu en üst düzeyde tutmak ve kaliteden ödün vermeden yenilikçi uygulamalara imza atmaktır. VİZYONUMUZ Özel Körfez Marmara Hastanesi; çağdaş altyapısı ve nitelikli ekibi ile modern sağlık hizmetlerini takip eden eşitlik içinde hizmet sunan, yeniliklere açık, etik değerlere bağlı, hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetini önemseyen yapısı ile bölgesinde öncü, ülkesinde ise seçkin hastanelerden biri olmayı hedeflemektedir. HASTA HAKLARI Değerli Hastalarımız, refakatçilerimiz ve ziyaretçilerimiz; Sağlığınızı korumak, sürdürmek veya tekrar kazanmak için ziyaret etmiş olduğunuz hastanemizde, günlük hayatınızın dışında, farklı kavramlar ve uygulamalarla karşılaşmanız olasıdır. Hastanemizden sağlık hizmeti aldığınız süre içerisinde sizlere daha yararlı olabilmemiz ve tedavinizden en iyi sonucu alabilmeniz için hastanemiz çatısı altında çalışanlarımızın tamamı ile işbirliği içinde olmanız, haklarınızı ve sorumluluklarınızı bilmeniz gerekmektedir. Özel Marmara Hastanesi olarak, sağlık hizmetlerinin doğru, güvenli tıbbi uygulama ile birlikte, insan onuruna yakışır şekilde ve hastalarımızda memnuniyet yaratarak sunulması temel amacımızdır. Hastanemize başvurdukları andan itibaren kendilerine uygulanan tüm teşhis ve tedavi yaklaşımları için, hastalarımızın haklarını, sorumluluklarını bilmesi, hak ihlalleri ve bunlara bağlı ortaya çıkan problemlerin önlenmesi amacıyla, tüm sağlık personelimizin en iyi şekilde eğitilmesini hedeflemekte ve bu doğrultuda çalışmaktayız. Sağlık ve esenlik dileklerimizle saygılarımızı sunarız. Hastanemiz ile ilgili her türlü istek, görüş ve önerileriniz için;

18 Web sitemizde bulunan iletişim formunu doldurabilir, Hastanemizde bulunan anket formunu doldurabilir, adresine gönderebilir, Hasta İletişim Birimi nden yüz yüze görüşme talep edebilir, Dahili 120 nolu telefondan Hasta İletişim Birimi ne ulaşabilir, görüşlerinizle mükemmele yaklaşmamıza katkıda bulunabilirsiniz. HASTA HAKLARI 1. Hizmetten genel olarak faydalanma; Adalet ve hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde sağlık hizmetlerinden faydalanma ırk, dil, din ve mezhep, cinsiyet, felsefi inanç, ekonomik ve sosyal durumları dikkate alınmadan hizmet alma hakkı vardır. 2. Bilgi alma hakkı: Hastanın her türlü sağlık hizmetinin ve imkanının neler olduğunu öğrenmeye ve sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi sözlü ve ya yazılı olarak isteme hakkı vardır. 3. Sağlık kuruluşunu ve personelini seçme ve değiştirme hakkı: Sağlık kuruluşunu seçmeye, değiştirmeye ve seçtiği sağlık tesisinde verilen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya, sağlık hizmeti verecek ve ya vermekte olan tabiplerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini, görev ve unvanlarını öğrenmeye, seçme ve değiştirmeye hakkı vardır. 4. Mahremiyet hakkı: Hastanın gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti alma hakkı vardır. 5. Güvenlik hakkı: Hastanın sağlık hizmetini güvenli bir ortamda alma hakkı vardır. 6. Tedaviyi reddetme ve durdurma hakkı: Hastaların tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır 7. Dini vecibeleri yerine getirebilme hakkı: Hastanın sağlık tesisinin imkanları ölçüsünde ve idarece alınan tedbirler çerçevesinde dini vecibelerini yerine getirmeye hakkı vardır. 8. İnsani değerlere saygı gösterilmesi, saygınlık ve rahatlık görme hakkı: Hastanın saygı, itina ve ihtimam gösterilerek güler yüzlü, nazik ve şefkatli bir ortamda, her türlü hijyenik şartlar sağlanmış, gürültü ve rahatsız edici diğer etkenler giderilmiş bir ortamda sağlık hizmeti almaya hakkı vardır. 9. Ziyaretçi kabul etme ve refakatçi bulundurma hakkı: Sağlık tesislerince belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde ziyaretçi kabul etmeye ve mevzuatın sağlık tesisinin imkanları ölçüsünde ve hekimin uygun görmesi halinde refakatçi bulundurma hakkı vardır. 10. Müracaat, şikayet ve dava hakkı: Hastanın haklarının ihlali halinde mevzuat çerçevesinde her türlü başvuru, şikayet ve dava hakkı vardır. HASTA SORUMLULUKLARI 1. Genel Sorumluluklar Kişiler kendi sağlığına dikkat etmek için elinden geleni yapmalı ve sağlıklı bir yaşam için verilen tavsiyelere uymalıdır. Kişi uygunsa kan verebilir ya da organ bağışında bulunabilir. Basit durumlarda kişiler kendi bakımlarını yapmalıdır. 2. Sosyal Güvenlik Durumu Hasta; sağlık, sosyal güvenlik ve kişisel bilgilerindeki değişiklikleri zamanında bildirmek durumundadır.

19 Hasta; sağlık karnesinin (Bağ-Kur, Yeşil Kart gibi) vizesini zamanında yaptırmak zorundadır. 3. Sağlık Çalışanlarını Bilgilendirme Hasta; yakınmalarını, daha önce geçirdiği hastalıkları, yatarak herhangi bir tedavi görüp görmediğini, eğer varsa halen kullandığı ilaçları ve tüm sağlığıyla ilgili bilgileri tam, eksiksiz vermelidir. 4. Hastane Kurallarına Uyma Hasta; başvurduğu sağlık kuruluşunun kural ve uygulamalarına uymalıdır. Hasta sağlık Bakanlığı ve diğer sosyal güvenlik kurumlarınca belirlenen sevk zincirine uymalıdır. Hastanın; tedavi, bakım ve rehabilitasyon sürecince sağlık çalışanları ile işbirliği içinde olması beklenir. Hasta; randevulu hizmet veren bir sağlık tesisinden yararlanıyorsa randevunun tarih ve saatine uyması ve değişiklikleri ilgili yere bildirmesi gerekir. Hasta; hastane personelinin, diğer hastaların ve ziyaretçilerin haklarına saygı göstermelidir. Hasta; hastane malzemelerine verdiği zararları karşılamak zorundadır. 5. Tedavisi İle İlgili Önerilere Uyma Hasta; tedavisi ve ilaçlarla ilgili tavsiyeleri dikkatle dinlemeli ve anlayamadığı yerleri sormalıdır. Hastanın; tedavisiyle ilgili önerilere uyum sağlayamama durumu söz konusu ise bunu sağlık çalışanına bildirmesi gerekir. Hasta sağlık bakım ve taburculuk sonrası bakım planını beklendiği gibi doğru anlayıp anlamadığını belirtmesi gerekir. Hasta; uygulanacak tedaviyi reddetmesi veya önerilere uymamasından dolayı doğacak sonuçlardan kendisi sorumludur

20 İLETİŞİM BİLGİLERİ ADRES: Güney Mah. Albay Sok. No 7 Körfez- KOCAELİ TELEFON: FAKS: WEB: MAİL: HASTANE KROKİMİZ

21

HASTANE BİLGİ REHBERİ 2013

HASTANE BİLGİ REHBERİ 2013 KONYA T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Bölgenin Sağlık Güvencesi... HASTANE BİLGİ REHBERİ 2013 1.GİRİŞ Hastane Rehberi : Bu rehber hastanemiz tarafından hastalarımızın

Detaylı

HASTA HAKLARI VE SORUMLULUKLARI. Bir Sağlık Kuruluşuna, Sağlık Hizmeti Almak İçin Başvurduğunuzda;

HASTA HAKLARI VE SORUMLULUKLARI. Bir Sağlık Kuruluşuna, Sağlık Hizmeti Almak İçin Başvurduğunuzda; HASTA HAKLARI VE SORUMLULUKLARI Bir Sağlık Kuruluşuna, Sağlık Hizmeti Almak İçin Başvurduğunuzda; HAKLARINIZ İnsan, sadece insan olmasından dolayı doğuştan bazı hakları kazanarak dünyaya adımını atmaktadır.

Detaylı

HAZıRLAYAN: AYŞE YıLMAZ YETIM KALITE YÖNETIM DIREKTÖRÜ ŞAHİNBEY AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

HAZıRLAYAN: AYŞE YıLMAZ YETIM KALITE YÖNETIM DIREKTÖRÜ ŞAHİNBEY AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ HAZıRLAYAN: AYŞE YıLMAZ YETIM KALITE YÖNETIM DIREKTÖRÜ ŞAHİNBEY AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ HASTANEMİZİN YERLEŞİM PLANI 1. KAT PROTEZ LABORATUARI 1. KAT POLİKLİNİKLER 2. KAT İDARİ BİRİM BODRUM KAT AMBAR

Detaylı

Bir nefes, sihhat için Palandöken Devlet Hastanesi

Bir nefes, sihhat için Palandöken Devlet Hastanesi T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU ERZURUM İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ PALANDÖKEN DEVLET HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ Bir nefes, sihhat için Palandöken Devlet

Detaylı

HASTA EL KİTABI ANKARA, 2010. www.anh.gov.tr

HASTA EL KİTABI ANKARA, 2010. www.anh.gov.tr HASTA EL KİTABI ANKARA, 2010 www.anh.gov.tr Adres : Ülkü Mahallesi, Talatpaşa Bulvarı, No:5 06100 Altındağ - Ankara Tel : 0 312 508 40 00 Faks : 0 312 311 43 40 e-posta : bilgi@anh.gov.tr web : www.anh.gov.tr

Detaylı

KURUM TANITIM REHBERİ

KURUM TANITIM REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çankırı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Baştabipliği KURUM TANITIM REHBERİ Doküman No : F BT 109 Yayın Tarihi : Kasım 2009 Revizyon Tarihi: 08/2011 Rev.No : 02 İÇİNDEKİLER MERKEZİMİZ

Detaylı

İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği HASTA BİLGİLENDİRME REHBERİ TİRE DEVLET HASTANESİ

İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği HASTA BİLGİLENDİRME REHBERİ TİRE DEVLET HASTANESİ İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği HASTA BİLGİLENDİRME REHBERİ HASTA BİLGİLENDİRME REHBERİ H ASTA NE REHBERİ GİRİŞ Bu, rehber ne yapmış olduğunuz ziyaretin daha rahat geçmesi,

Detaylı

Hasta Bilgilendirme El Kitabı

Hasta Bilgilendirme El Kitabı Hasta Bilgilendirme El Kitabı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Ankara İli 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI DR LÜTFİ KIRDAR KARTAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ GÜNCEL KURUM BİLGİ REHBERİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI DR LÜTFİ KIRDAR KARTAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ GÜNCEL KURUM BİLGİ REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI DR LÜTFİ KIRDAR KARTAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ GÜNCEL KURUM BİLGİ REHBERİ 2009 İÇİNDEKİLER KALİTE POLİTİKASI, AMAÇ, KAPSAM 3-4 1-HASTANE TANITIMI 4-7 2-KURULUŞLAR 7 3-HASTANE

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU SAMSUN İLİ KAMU HASTANELERİ GENEL SEKRETERLİĞİ GAZİ DEVLET HASTANESİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU SAMSUN İLİ KAMU HASTANELERİ GENEL SEKRETERLİĞİ GAZİ DEVLET HASTANESİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU SAMSUN İLİ KAMU HASTANELERİ GENEL SEKRETERLİĞİ GAZİ DEVLET HASTANESİ BİLGİ REHBERİM 1 S a y f a İÇİ NDEKİ LER BİLGİ REHBERİMDE YER ALAN KONULAR Sizin

Detaylı

KAYSERİ İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ DEVELİ HATİCE-MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ HEKİM GENEL VE BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBER

KAYSERİ İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ DEVELİ HATİCE-MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ HEKİM GENEL VE BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBER KAYSERİ İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ DEVELİ HATİCE-MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ HEKİM GENEL VE BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBER Doküman Kodu YÖN.RH.02 Yayın Tarihi 02.01.2013 Revizyon Tarihi

Detaylı

HASTA KAYIT, DANIŞMA, KARŞILAMA, YÖNLENDİRME

HASTA KAYIT, DANIŞMA, KARŞILAMA, YÖNLENDİRME T.C. SAĞLIKBAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Kocaeli İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi HASTA KAYIT, DANIŞMA, KARŞILAMA, YÖNLENDİRME GÜVENLİK

Detaylı

HASTANEMİZDE MERKEZİ RANDEVU (MHRS) SİSTEMİ UYGULANMAKTADIR. MUAYENE İÇİN RANDEVULARINIZI ALO 182 DEN ALABİLİRSİNİZ.

HASTANEMİZDE MERKEZİ RANDEVU (MHRS) SİSTEMİ UYGULANMAKTADIR. MUAYENE İÇİN RANDEVULARINIZI ALO 182 DEN ALABİLİRSİNİZ. 1 / 37 HASTANEMİZDE MERKEZİ RANDEVU (MHRS) SİSTEMİ UYGULANMAKTADIR. MUAYENE İÇİN RANDEVULARINIZI ALO 182 DEN ALABİLİRSİNİZ. HASTANE TELEFON NO:0 284 714 34 34 (KEŞAN) 0 284 616 13 81 (İPSALA) www.kesandh.gov.tr.adres:

Detaylı

T.C. SAĞLIKBAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Kocaeli İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIKBAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Kocaeli İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi TEMİZLİK HİZMETLERİ T.C. SAĞLIKBAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Kocaeli İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi YEMEKHANE HİZMETLERİ 2014 DÖK. KODU:YÖN.RH.06

Detaylı

ÖZEL MODERN DÜNYA HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ

ÖZEL MODERN DÜNYA HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ ÖZEL MODERN DÜNYA HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ EKİBİMİZE HOŞGELDİNİZ İÇİNDEKİLER 1.ORYANTASYON EĞİTİMİNİN AMACI 2.HASTANE TANITIMI 2.1. TARİHÇE 2.2. KAT PLANI 2.3. ÇALIŞMA KOŞULLARI 2.4. KALİTE POLİTİKAMIZ

Detaylı

ÖZEL SAMSUN BÜYÜK ANADOLU MEYDAN HASTANESİ UYUM REHBERİ

ÖZEL SAMSUN BÜYÜK ANADOLU MEYDAN HASTANESİ UYUM REHBERİ YÖN.RH..07.21 1 / 35 ÖZEL SAMSUN BÜYÜK ANADOLU MEYDAN HASTANESİ YÖN.RH..07.21 2 / 35 İÇİNDEKİLER 1.Giriş 2. Organizasyon Şeması 3.Uyum ne demek 4.Uyum Programının Konuları Mesleki Dağılımı. 5.Hastane Tanıtımı..

Detaylı

Doküman Kodu Yayın Tarihi Revizyon Tarihi Revizyon No Sayfa Sayısı YÖN.RH.01 04.04.2013 13.01.2014 01 1 / 39 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

Doküman Kodu Yayın Tarihi Revizyon Tarihi Revizyon No Sayfa Sayısı YÖN.RH.01 04.04.2013 13.01.2014 01 1 / 39 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI GENEL UYUM REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU BURSA İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORHANELİ İLÇE DEVLET HASTANESİ Doküman Kodu Yayın Tarihi Revizyon Tarihi Revizyon

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ORYANTASYON REHBERİ 1 İçindekiler 1. GİRİŞ... 4 2. VİZYONUMUZ... 4 3. MİSYONUMUZ...

Detaylı

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Şanlıurfa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Şanlıurfa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Şanlıurfa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi ADRES ŞANLIURFA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ESENTEPE

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Gaziantep İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği 25 Aralık Devlet Hastanesi HASTANE BİLGİ REHBERİ Hastane Yönetimimiz, deneyimli sağlık personelimiz

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İzmir İli Kamu Hastaneleri Güney Bölgesi Genel Sekreterliği İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ

Detaylı

HASTANE ORYANTASYON EĞİTİM REHBERİ 2013

HASTANE ORYANTASYON EĞİTİM REHBERİ 2013 T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ KONYA HASTANE ORYANTASYON EĞİTİM REHBERİ 201 HASTANEMİZE HOŞ GELDİNİZ. HASTANEMİZDE İŞE YENİ BAŞLAYAN PERSONELE YARDIMCI OLMASI İÇİN HAZIRLANMIŞTIR.

Detaylı

TIBBİ HİZMETLER SUNUM REHBERİ. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 2012

TIBBİ HİZMETLER SUNUM REHBERİ. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 2012 TIBBİ HİZMETLER SUNUM REHBERİ Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 2012 1 İÇİNDEKİLER Tıbbi Hizmetlerin Genel Esasları... 1 Acil Servis Hizmet Sunum Süreci... 1 Poliklinik Hizmetleri Sunum Süreci... 2 Yataklı

Detaylı

Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU

Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU Kısaltmalar.3-4 Önsöz... 6 Kırşehir Hastanelerinde Değişimi Yönetiyoruz..6 Birlik Organizasyon Şeması..7 Tıbbi Hizmetler Başkanlığı 8 İdari

Detaylı

Lokman Hekim Engürüsağ A.Ş. Faaliyet Raporu

Lokman Hekim Engürüsağ A.Ş. Faaliyet Raporu Lokman Hekim Engürüsağ A.Ş. Faaliyet Raporu 2010 1 İçindekiler SAYFA NO RAPORUN DÖNEMİ, ORTAKLIĞIN UNVANI VE ORTAKLIK YAPISI 3 LOKMAN HEKİM İN KISA TARİHÇESİ 4 YÖNETİM KURULU NDAN MESAJ 6 MİSYON VE VİZYON

Detaylı

BAŞHEKİM GÖZÜYLE Op. Dr. Tunç ÇELEBİ Başhekim

BAŞHEKİM GÖZÜYLE Op. Dr. Tunç ÇELEBİ Başhekim BAŞHEKİM GÖZÜYLE Op. Dr. Tunç ÇELEBİ Başhekim Kuruluşunun 116. yılını geride bıraktığımız hastanemizin son sekiz yılında başhekimliğini yapmanın onur ve mutluluğunu yaşıyorum. Sekiz yıl önce hastanemiz

Detaylı

BÖLÜM I POLİKLİNİK HİZMET SUNUMU SÜRECİ 1. Poliklinik hizmet sunumu kriterleri belirlenirken, hastanın kaliteli bir sağlık hizmetini, mümkün olan en

BÖLÜM I POLİKLİNİK HİZMET SUNUMU SÜRECİ 1. Poliklinik hizmet sunumu kriterleri belirlenirken, hastanın kaliteli bir sağlık hizmetini, mümkün olan en BÖLÜM I POLİKLİNİK HİZMET SUNUMU SÜRECİ 1. Poliklinik hizmet sunumu kriterleri belirlenirken, hastanın kaliteli bir sağlık hizmetini, mümkün olan en iyi fiziksel ortamlarda ve en kısa sürede alması amaçlanmalı

Detaylı

Sunuş. Dr. Hasan GÜLER. Performans Yönetimi ve Kalite Geliştirme Daire Başkanı

Sunuş. Dr. Hasan GÜLER. Performans Yönetimi ve Kalite Geliştirme Daire Başkanı 1 Sunuş Sağlık hizmetlerinin her açıdan daha iyi bir noktaya taşınması için her ülke uluslar arası tecrübeleri de dikkate alarak kendine özgü uygulamalar geliştirmektedir. Bakanlık olarak 2003 yılında

Detaylı

SÖKE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

SÖKE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU AYDIN KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ SÖKE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ HASTANE BİLGİ REHBERİ 2013 Tarihçe Oryantasyon amacı Oryantasyon

Detaylı

VERİMLİLİK GÖZLEMCİSİ YERİNDE DEĞERLENDİRME REHBERİ (Hastane)

VERİMLİLİK GÖZLEMCİSİ YERİNDE DEĞERLENDİRME REHBERİ (Hastane) Hastaneleri Kurumu VERİMLİLİK GÖZLEMCİSİ YERİNDE DEĞERLENDİRME REHBERİ (Hastane) VERİMLİLİK VE KALİTE YÖNETİMİ DAİRE BAŞKANLIĞI EYLÜL 2014 SUNUŞ Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı genel sekreterliklerde

Detaylı