TBİL-405 Mikroişlemci Sistemleri Bölüm 2 1- % %01010 işleminin sonucu hangisidir? % %11000 %10001 %10101 %00011

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TBİL-405 Mikroişlemci Sistemleri Bölüm 2 1- % %01010 işleminin sonucu hangisidir? % %11000 %10001 %10101 %00011"

Transkript

1 TBİL-405 Mikroişlemci Sistemleri Bölüm 2 1- % %01010 işleminin sonucu hangisidir? % %11000 %10001 %10101 % % sayısının 1 e tümleyeni hangisidir? % % % % % % sayısının 2 e tümleyeni hangisidir? % % % % % Bilgisayarda çıkarma işlemini, olağan çıkarma yöntemiyle yapmak yerine, tümleyen aritmetiği yöntemiyle yapmanın gerekçesi ne olabilir? Daha hızlı olması Bilgisayar çıkarma işlemini bilmez Toplama donanımı ile çıkarma işlemini yapabilmek için Değişiklik olsun diye Tasarımcılar böyle istiyor diye 5- İkili onluk düzende verilmiş aşağıdaki iki sayının toplamında hangi sonuç ortaya çıkar? Onluk -75 sayısının tümleyen aritmetiğine göre ikilik karşılığı hangisidir?

2 Onluk -25 sayısının işaretli sayı yöntemine göre ikilik karşılığı hangisidir? Elde hangi durumlarda oluşur? n bitlik iki sayının toplamı n+1 bitlik sonuç verirse İki artı sayının toplamı sonucunda İki eksi sayı toplamı sonucunda Bir artı bir eksi sayının toplamında Bir artı sayıdan bir eksi sayının çıkarılması durumunda 9- Taşma hangi durumlarda oluşur? İki eksi sayı toplamı sonucunda İki artı sayının toplamı sonucunda A veya B durumu sonucunda Bir artı bir eksi sayının toplamında Bir eksi sayıdan bir artı sayının çıkarılması durumunda Bölüm 4 1- Hangi özelikler bilgisayarı tam olarak tanımlar? Çok hızlı çalışan bir hesap makinesidir. İnsan beynini örnek alarak gerçeklenmiş bir araçtır. Aritmetik ve mantık işlemleri yapabilen, karar verebilen ve çevresi ile etkileşimde bulunan makinedir. Aritmetik ve mantık işlemleri yapabilen, karar verebilen ve çevresi ile etkileşimde bulunan, veri ve programları belleyebilen makinedir. A,B,C,D de açıklanan tüm özelikleri içeren makinedir 2- Bilgisayarın temel bileşenleri nelerdir? Merkezi işlem birimi Bellek Giriş/Çıkış birimi Merkezi işlem birimi, Bellek, Giriş/Çıkış birimi

3 Merkezi beyin birimi, Bellek, Giriş/Çıkış birimi 3- Merkezi İşlem Biriminin alt birimleri nelerdir? Aritmetik mantık birimi, denetçi Akümülatör Bellek Adres Kütüğü Bellek Veri Kütüğü Hepsi sayılı bellek gözünün içeriğini MİB ne aktarmak için hangi işlemler yapılmalıdır? BAK ne 3000 yazılmalı, ardından YAZ emri verilmeli GBVK ne 3000 yazılmalı, ardından OKU emri verilmeli BAK ne 3000 yazılmalı, ardından OKU emri verilmeli BAK ne 3000 yazılmalı, ardından YAZ emri verilmeli YAZ emri verilmesinin ardından BAK ne 3000 yazılmalı 5-25 sayısını 3000 sayılı bellek gözüne aktarmak için hangi işlemler yapılmalıdır? BAK ne 3000 yazılmalı, ACC e 25 yazılmalı, ardından YAZ emri verilmeli ACC e 25 yazılmalı, BAK ne 3000 yazılmalı, ardından YAZ emri verilmeli BVK ne 25 yazılmalı, BAK ne 3000 yazılmalı, ardından OKU emri verilmeli BVK ne 25 yazılmalı, BAK ne 3000 yazılmalı, ardından YAZ emri verilmeli YAZ emri verilmesinin ardından BAK ne 25 yazılmalı sayılı bellek gözünün içeriği 25 tir. BAK ne 3000 yazılır ve ardından OKU emri verilirse BVK nün içeriği ne olur? OKU 1000 Hiçbiri 7- Komut için 1, Adres belirtmek için 2 bellek gözü gerektiği bilindiğine göre 3+1 adresli bir buyruk kaç bellek gözüne sığar? 5, 6, 7, 8, 9, 8- Komut için 1, Adres belirtmek için 2 bellek gözü gerektiği bilindiğine göre 3 adresli bir buyruk kaç bellek gözüne sığar?

4 5, 6, 7, 8, 9, 9- Komut için 1, Adres belirtmek için 2 bellek gözü gerektiği bilindiğine göre 2 adresli bir buyruk kaç bellek gözüne sığar? 5, 6, 7, 8, 9, 10- Komut için 1, Adres belirtmek için 2 bellek gözü gerektiği bilindiğine göre 1 adresli bir buyruk kaç bellek gözüne sığar? 1, 2, 3, 4, 5, 11- Komut için 1, Adres belirtmek için 2 bellek gözü gerektiği bilindiğine göre 0 adresli bir buyruk kaç bellek gözüne sığar? 1, 2, 3, 4, 5, Bölüm 5 1- Çekirdek bellek, dinamik bellek, statik bellek türleri hangi bellek sınıfını oluşturur? Salt Oku Bellek, Oku/Yaz Bellek, Eski tür bellek, Sadece Okunabilen bellek, Hiçbiri 2- Salt oku belleğe veri nasıl yazılır? MİB yazar, Diğer bir bellek yazar, Özel bir aygıt ile yazılabilir

5 Hiç yazılamaz, Kalemle yazılır 3- Salt Oku Bellek, Programlanabilir SOB, Silinebilir SOB, Elektrikle silinebilir SOB hangi bellek sınıfını oluşturur? Salt Oku Bellek, Oku/Yaz Bellek, Eski tür bellek, Dinamik bellek, Hiçbiri 4- Statik Oku/Yaz bellek ile dinamik Oku/Yaz bellek arasındaki farkı en iyi nasıl açıklayabiliriz? Statik bellekler yavaş, dinamik bellekler hızlıdır Statik bellekler hızlı, dinamik bellekler yavaştır Statik bellekler ucuz, dinamik bellekler pahalıdır Statik bellekler pahalı, dinamik bellekler ucuzdur İkisi arasında fark yoktur 5- Boyuna bellek büyütme işleminde aşağıdaki işlemlerden hangisi yapılır? Bellekler üst üste yığılır, uçları birbirine bağlanır, sonra MİB ne bağlantı yapılır. Belleklerin veri yolları birbirine bağlanır, Adres kod çözücü devre tasarlanır ve çıkışları belleklerin seçme girişlerine bağlanır. Belleklerin veri yolları, adres yolları ve Oku/Yaz uçları kendi içlerinde bağlanır. Bu yollar MİB nin veri ve adres yollarına bağlanır. Adres kod çözücü devre tasarlanır. Bu devrenin çıkışları belleklerin seçme girişlerine bağlanır. Belleklerin veri yolları adres yoluna, adres yolları veri yoluna ve Oku/Yaz uçları birbirine bağlanır. Bu yollar MİB nin veri ve adres yollarına bağlanır. Adres kod çözücü devre tasarlanır. Bu devrenin çıkışları belleklerin seçme girişlerine bağlanır. Bellekler küçükten büyüğe doğru boy boy dizilir. 6- Bellek tasarımında yansıma nasıl açıklanabilir? Aynı adreste birden fazla bellek gözünün bulunması halidir. Aynı adreste en az üç bellek gözünün bulunması halidir. Donanımın yanlış tasarlanmasından ortaya çıkan bir sorundur. Sadece Salt Oku Bellek tasarımında karşılaşılan bir sorundur. Bir Oku/Yaz bellek ile Bir Salt Oku belleğin aynı adresten başlatılması durumudur. 7- Bellek haritası ne ifade eder? Bilgisayarı oluşturan kırmıkların ana kart üzerindeki yerleşim planıdır. Bellek kırmıklarının ana kart üzerindeki yerleşim planıdır. Bellek kırmıklarından hangilerinin Oku/Yaz, hangilerinin SOB olduğunu gösterir. Bellek tasarımındaki bağlantıları gösterir.

6 Bilgisayarın adresleyebileceği bellek alanı içinde, bellek kırmıklarının nasıl yer aldığını gösterir. 8-4K*8 düzenindeki bir belleğin adres hatlarının sayısı kaçtır? K*8 düzenindeki bir belleğin adres hatlarının sayısı kaçtır? Her biri 4K*8 düzeninde bellek kırmıklarından kurulacak toplam 16K*8 düzenindeki belleğin tasarımında kullanılacak olan kod çözücü devre hangisi olabilir? 1 e 2 2 ye dört 3 e 8 4 e 16 Hiçbiri 11- Her biri 8K*8 düzeninde bellek kırmıklarından kurulacak toplam 24K*8 düzenindeki belleğin tasarımında kullanılacak olan kod çözücü devre hangisi olabilir? 1 e 2 2 ye dört 3 e 3 3 e 8 4 e Her biri 4K*8 düzeninde bellek kırmıklarından kurulacak toplam 16K*16 kapasiteli bellek için kaç bellek kırmığı gerekir?

7 13- Enine büyütmek için yapılması gereken işlem adımları hangisidir? Bellekler yan yana yerleştirilir, uçları birbirine bağlanır, sonra MİB ne bağlantı yapılır. Belleklerin veri yolları birbirine bağlanır, Adres kod çözücü devre tasarlanır ve çıkışları belleklerin seçme girişlerine bağlanır. Belleklerin veri yolları, adres yolları ve Oku/Yaz uçları kendi içlerinde bağlanır. Bu yollar MİB nin veri ve adres yollarına bağlanır. Adres kod çözücü devre tasarlanır. Bu devrenin çıkışları belleklerin seçme girişlerine bağlanır. Belleklerin adres yolları ve Oku/Yaz uçları birbirine bağlanır. Bu yollar MİB nin adres yolu ve Oku/Yaz çıkışına bağlanır.veri yolları yan yana veri yoluna bağlanır. Adres kod çözücü devre tasarlanır. Bu devrenin çıkışları belleklerin seçme girişlerine bağlanır. Bellekler küçükten büyüğe doğru boy boy dizilir. Bölüm 6 1- Bir MİB'nin yeteneği, hangi özeliklerine bakılarak söylenebilir? Akümülatörün boyu Adresleme yeteneği BVK nün genişliği BAK nün genişliği Hepsine birlikte 2- MİB'nin işlem hızını hangi özeliği belirler? Akümülatör sayısı Adresleme yeteneği Saat frekansı Belli bir süre içinde gerçekleyebileceği değişik tür işlemlerin sayısı Belleğinin büyük olması 3- Akümülatör ü en iyi nasıl tanımlarsınız? Aritmetik mantık biriminin işçisidir MİB içinde verileri saklamaya yarar MİB nin çalışmasını düzenler Toplama ve çıkarma işlemlerini gerçekler Sadece mantıksal işlemlerde görev alır 4- Yardımcı kütükleri en iyi nasıl tanımlarsınız? Aritmetik mantık biriminin işçileridir MİB içinde verileri saklamaya yarar MİB nin çalışmasını düzenler Toplama ve çıkarma işlemlerini gerçekler Akümülatöre yardımcı olurlar 5- Durum kütüğü nü en iyi nasıl tanımlarsınız?

8 MİB nin sıcaklık durumunu kullanıcıya bildirir MİB nin durumunu saklamaya yarar Son gerçeklenen işlemin sonunda ortaya çıkan durumu gösterir. Toplama sonucunu tutar Akümülatöre yardımcı olurlar 6- Sıralama kütüğü nü en iyi nasıl tanımlarsınız? Bellekteki verilerin sıralanmasını sağlar Sıralı veriler üzerinde işlem yapmayı kolaylaştırır İşlemlerin belli bir sırada gerçeklenmesini sağlar Verilerin akümülatöre sıralı biçimde aktarılmasını sağlar Akümülatöre yardımcı olurlar 7- Yığın göstergesi ni en iyi nasıl tanımlarsınız? Yığın içindeki verilerin sıra numarasını gösterir. MİB içindeki yığının kullanılmasını sağlar Son gerçeklenen işlemin sonucunu yığına atmaya yarar Bellek içinde yığın oluşturulmasını sağlar Sıralama kütüğüne yardımcı olur. 8- Program sayacı nı en iyi nasıl tanımlarsınız? Sıralama kütüğüne yardımcı olur. Yığın içindeki verilerin sıra numarasını gösterir. MİB nin çalışmasını düzenler. Program satır numaralarını içerir. Bir sonraki adımda işletilecek olan komutun bellekte bulunduğu adresi içerir 9- Aritmetik Lojik birimi en iyi nasıl tanımlarsınız? Aritmetik lojik buyrukları ayırt etmeye yarayan birimdir. Karar verme işlemlerini yerine getirir. MİB nin çalışmasını düzenler. Aritmetik ve lojik işlemlerin yapıldığı MİB içindeki yer. Aritmetik ve lojik işlemleri MİB ne iletir. 10- İki 8 bitlik sayının toplanması sonucunda oluşan 9. bite ne bayrağı denir? Elde bayrağı Yarım elde bayrağı Taşma bayrağı 9. bayrak Eksi bayrağı 11- İki artı sayının toplanması sonucunda ortaya çıkan sayı eksi bir sayı olarak

9 görünürse, bu durum hangi bayrak ile gösterilir? Elde bayrağı Yarım elde bayrağı Taşma bayrağı Yanlış bayrağı Eksi bayrağı 12- İki eksi toplanması sonucunda ortaya çıkan sayı artı bir sayı olarak görünürse, bu durum hangi bayrak ile gösterilir? Elde bayrağı Yarım elde bayrağı Taşma bayrağı Yanlış bayrağı Eksi bayrağı 13- Toplama işlemi sonunda, Akümülatörün ilk dört biti 9 dan büyük ise hangi bayrak 1 olur? Elde, Yarım elde, Taşma, Sıfır, Negatif, 14- Akümülatöre yüklenen değer % ise Durum Kütüğü içindeki hangi bayrak 1 olur? Elde, Yarım elde, Taşma, Sıfır, Negatif, Bölüm 7 1- Bir buyruk hangi kısımlardan oluşur? Komut, 1. İşlenen, 2. İşlenen Komut Komut, 1. İşlenen Komut, Adres Hepsi 2-8 bit içinde bir adresli buyruk yazma kalıbında, komut için 3 ve adres için 5 bit yer ayrıldığında; 8 değişik komut, 8 adres üzerinde gerçeklenir

10 8 değişik komut, 16 adres üzerinde gerçeklenir 8 değişik komut, 12 adres üzerinde gerçeklenir 8 değişik komut, 32 adres üzerinde gerçeklenir 32 değişik komut, 5 adres üzerinde gerçeklenir 3-8 bit içinde bir adresli buyruk yazma kalıbında, komut için 5 ve adres için 3 bit yer ayrıldığında; 8 değişik komut, 8 adres üzerinde gerçeklenir 32 değişik komut, 8 adres üzerinde gerçeklenir 8 değişik komut, 12 adres üzerinde gerçeklenir 8 değişik komut, 32 adres üzerinde gerçeklenir 32 değişik komut, 5 adres üzerinde gerçeklenir 4-8 bit içinde iki adresli buyruk yazma kalıbında, komut için 2 ve adresler için üçer bit yer ayrıldığında; 2 değişik komut, 8 adres üzerinde gerçeklenir 8 değişik komut, 8 adres üzerinde gerçeklenir 8 değişik komut, 16 adres üzerinde gerçeklenir 4 değişik komut, 16 adres üzerinde gerçeklenir 4 değişik komut, 8 adres üzerinde gerçeklenir 5-16 bit içinde bir adresli buyruk yazma kalıbında, komut için 8 ve adres için 8 bit yer ayrıldığında; 256 değişik komut, 256 adres üzerinde gerçeklenir 255 değişik komut, 255 adres üzerinde gerçeklenir 8 değişik komut, 256 adres üzerinde gerçeklenir 256 değişik komut, adres üzerinde gerçeklenir 16 değişik komut, adres üzerinde gerçeklenir 6-24 bit içinde bir adresli buyruk yazma kalıbında, komut için 8 ve adres için 16 bit yer ayrıldığında; 256 değişik komut, 256 adres üzerinde gerçeklenir 255 değişik komut, 255 adres üzerinde gerçeklenir 256 değişik komut, 64K adres üzerinde gerçeklenir 256 değişik komut, 16K adres üzerinde gerçeklenir 16 değişik komut, 64 K adres üzerinde gerçeklenir 7- YÜK A, 25 buyruğunda kullanılan adresleme yöntemi nedir? Doğal Doğrudan Hızlı İvedi

11 Dolaylı 8- YÜK A, <0025> buyruğunda kullanılan adresleme yöntemi nedir? Doğal Doğrudan Bağıl İvedi Dolaylı 9- YAZ A, <0025> buyruğunda kullanılan adresleme yöntemi nedir? Doğal Doğrudan Sıralı İvedi Kütüğe bağlı Dolaylı 10- AKT A, B buyruğunda kullanılan adresleme yöntemi nedir? Doğal Doğrudan Bağış İvedi Dolaylı 1- YAZ 25, <0025> buyruğunda kullanılan adresleme yöntemi nedir? Doğal Doğrudan Sıralı İvedi Kütüğe bağlı Dolaylı 2- YAZ A, <SK+03> buyruğunda kullanılan adresleme yöntemi nedir? Doğal Sıralı Hızlı İvedi Dolaylı 3- YAZ A, <SK+03> +5 buyruğunda kullanılan adresleme yöntemi nedir? Doğal Sıralı Sıralı artımlı Kütüğe bağlı

12 Kütüğe bağlı Dolaylı 4- YÜK A, <CD> buyruğunda kullanılan adresleme yöntemi nedir? Kütüğe bağlı dolaylı Sıralı Sıralı artımlı İvedi Bağıl 5- YÜK A, <SK+99> -45 buyruğunda kullanılan adresleme yöntemi nedir? Sıralı eksiltmeli Sıralı Sıralı artımlı İvedi Bağıl 6- DAL 25 buyruğunda kullanılan adresleme yöntemi nedir? Doğal Sıralı Sıralı artımlı İvedi Bağıl 7- YÜK A, 25 buyruğunda etkin adresin değeri nedir? $19 adres yok A YÜK YÜK A, <0025> buyruğunda etkin adresin değeri nedir? $19 adres yok A YAZ A, <0025> buyruğunda etkin adresin değeri nedir? $19 adres yok A 0025

13 AKT A, B buyruğunda etkin adresin değeri nedir? A ve B adres yok A B Belirsiz 1- YAZ A, <SK+03> buyruğunda etkin adresin değeri nedir? SK=1000 varsayılacak A Belirsiz 2- YAZ A, <SK+03> +5 buyruğunda etkin adresin değeri nedir? SK=1000 varsayılacak A Belirsiz 3- YÜK A, <CD> buyruğunda etkin adresin değeri nedir? CD=1000 varsayılacak A Belirsiz 4- YÜK A, <SK+60> -30 buyruğunda etkin adresin değeri nedir? SK=1000 varsayılacak Belirsiz 5- YÜK A, <SK+CD+60> buyruğunda etkin adresin değeri nedir? SK=1000, CD=2000 varsayılacak

14 3060 Belirsiz 6- DAL 25 buyruğunda etkin adresin değeri nedir? SK=1000, PS= 100 ve CD = 2000 varsayılacak Sıralama kütüğü olmayan bir işlemcide, sıralı işlemler hangi kütük yardımıyla gerçeklenebilir? Durum Kütüğü Program Sayacı Sıralama Kütüğü Yığın Göstergesi CD 8- Sıralı adresleme yönteminde (1. yöntem) SK=16 bit, S=8 bit ya da (2. yöntem) SK=8 bit, S=16 bit olabilir. Bu iki değişik uygulamanın birbirine göre üstünlükleri nelerdir? 1. yöntemde dizi belleğin herhangi bir yerinden başlayarak kurulabilir, dizi boyu 256 elemanla sınırlıdır. 2. yöntemde dizi belleğin $0000 $00FF aralığından başlayarak kurulabilir, dizi boyu 64 K elemanla sınırlıdır. A ve B şıklarının ikisi de doğrudur A ve B şıklarının ikisi de yanlıştır 1. Yöntem tartışmasız daha iyidir. 9- Hangi örnek dolaylı adresleme yöntemi olarak kabul edilebilir? YÜK A, <CD> YÜK A, <SK+23> YÜK A, <SK+CD+23> YÜK A, <SK+23>+22 Hiçbiri 10- Aşağıdaki buyrukları hangi buyruk kümesine sokabilir siniz? YÜK A, <CD> YÜK A,$25 AKT A,B TKS A,B YAZ A,0033 İşlem Aritmetik Karar Aktarma Dallanma

15 1- Aşağıdaki buyrukları hangi buyruk kümesine sokabilir siniz? SOL A SAĞ A SOLD A SAĞD A İşlem Aritmetik Öteleme ve Dönme Aktarma Dallanma 2- $1000 sayılı bellek gözünden başlayarak, bellekte sırasıyla şu veriler yazılıdır: $00, $01, $02, $03, $04, $05, YÜK SK,<1001> buyruğunun işlenmesi sonucunda SK da oluşan veri nedir? $1000 $0001 $0102 $0203 $ ACC A da % verisinin bulunduğu varsayımı ile, VE A, % işlemi sonunda ACCA oluşacak verinin değeri nedir? % % % % % ACC A da % verisinin bulunduğu varsayımı ile, VEYA A, % işlemi sonunda ACCA oluşacak verinin değeri nedir? % % % % % ACC A da % verisinin bulunduğu varsayımı ile, YADA A, % işlemi sonunda ACCA oluşacak verinin değeri nedir? % % % % % KAR A,B ile ÇIK A,B buyruklarının işlenmesi arasındaki farkı hangi açıklama en

16 doğru biçimde anlatmaktadır? Her iki buyrukta ACCA nın içeriğinden ACCB nin içeriği çıkarılmaktadır. KAR A,B de ACCA ile ACCB nin içerikleri karşılaştırılmaktadır. Her iki buyrukta ACCA nın içeriğinden ACCB nin içeriği çıkarılmaktadır. ÇIK A,B de çıkan sonuç ACCA ya yazılmaktadır. KAR A,B de sonuç bir yere yazılmamaktadır. Her iki buyrukta ACCA nın içeriğinden ACCB nin içeriği çıkarılmaktadır. ÇIK A,B de çıkan sonuç ACCB ye yazılmaktadır. KAR A,B de sonuç bir yere yazılmamaktadır. Her iki buyrukta ACCA nın içeriğinden ACCB nin içeriği çıkarılmaktadır. ÇIK A,B de çıkan sonuç ACCA ya yazılmaktadır. KAR A,B de sonuç ACCB ye yazılmaktadır. 7- VE A,B ile SIN A,B buyruklarının işlenmesi arasındaki farkı hangi açıklama en doğru biçimde anlatmaktadır? Her iki buyrukta ACCA nın içeriği ile ACCB nin içeriği VE lenmektedir. SIN A,B de ACCA ile ACCB nin içerikleri sınanmaktadır. Her iki buyrukta ACCA nın içeriği ACCB nin içeriği ile VE lenmektedir. VE A,B de çıkan sonuç ACCA ya yazılmaktadır. SIN A,B de sonuç bir yere yazılmamaktadır. Her iki buyrukta ACCA nın içeriği ACCB nin içeriği ile VE lenmektedir. VE A,B de çıkan sonuç ACCB ye yazılmaktadır. SIN A,B de sonuç bir yere yazılmamaktadır. Her iki buyrukta ACCA nın içeriği ACCB nin içeriği ile VE lenmektedir. VE A,B de çıkan sonuç ACCA ya yazılmaktadır. SIN A,B de sonuç ACCB ye yazılmaktadır. 8- DAL 25 buyruğu hangi bayrak ya da bayraklara bakarak dallanma işlemini gerçekler? Hiçbirine Elde bayrağına Sıfır bayrağına Koşul bayrağına Hepsine 9- DEE 25 buyruğu hangi bayrak ya da bayraklara bakarak dallanma işlemini gerçekler? Hiçbirine Elde bayrağına Sıfır bayrağına Koşul bayrağına Negatif 10- DEB 25 buyruğu hangi bayrak ya da bayraklara bakarak dallanma işlemini gerçekler? Hiçbirine Negatif ve Sıfır Sıfır bayrağına Taşma bayrağına

17 Negatif

18 Bölüm Mikroişlemcili sistem tasarımının aşamalarını sıralayınız. 1. Kavram geliştirme 2. Tasarım 3. Ön tasarım 4. Simülasyon 5. Gerçekleme 1, 4, 3, 2, 5 2, 4, 5, 1, 2 1, 2, 3, 4, 5 1, 3, 4, 2, 5 3, 1, 2, 4, 5 2- Yazılım geliştirme sürecinde, simgesel dil ve yüksek düzeyli dilleri karşılaştırınız. Yüksek düzeyli dilleri kullanmak zordur. Simgesel dilde program yazmak zordur, ancak çok yeteneklidir. Hangi dili biliyorsan o dili kullanmak daha yerinde olur. Yüksek düzeyde yazılan program simgesel dilde yazılana oranla daha kısadır. Fark etmez.

Adresleme Yöntemleri MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Örnek MİB ile Adresleme. Adresleme Yöntemleri. Doğal Adresleme. İvedi Adresleme

Adresleme Yöntemleri MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Örnek MİB ile Adresleme. Adresleme Yöntemleri. Doğal Adresleme. İvedi Adresleme Adresleme Yöntemleri MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ Yrd. Doç. Dr. Şule Gündüz Öğüdücü www.cs.itu.edu.tr/~gunduz/courses/mikroisl/ İşlenenin nerde olacağını belirtmek için kullanılır. Buyruk çözme aşamasında adresleme

Detaylı

Merkezi İşlem Birimi MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. MİB Yapısı. MİB in İç Yapısı. MİB Altbirimleri. MİB in İç Yapısı

Merkezi İşlem Birimi MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. MİB Yapısı. MİB in İç Yapısı. MİB Altbirimleri. MİB in İç Yapısı Merkezi İşlem Birimi MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ Doç. Dr. Şule Gündüz Öğüdücü http://ninova.itu.edu.tr/tr/dersler/bilgisayar-bilisim-fakultesi/0/blg-1/ Merkezi İşlem Birimi (MİB): Bilgisayarın temel birimi

Detaylı

Adresleme Yöntemleri MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. İşlenenin Yeri. Örnek MİB Buyruk Yapısı. İvedi Adresleme. Adresleme Yöntemleri. Bellek. Kütükler.

Adresleme Yöntemleri MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. İşlenenin Yeri. Örnek MİB Buyruk Yapısı. İvedi Adresleme. Adresleme Yöntemleri. Bellek. Kütükler. Adresleme Yöntemleri MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ Doç. Dr. Şule Gündüz Öğüdücü http://ninova.itu.edu.tr/tr/dersler/bilgisayar-bilisim-fakultesi/0/blg-/ Getirme Çevrimi Yürütme Çevrimi Çözme İşlenen Yürütme

Detaylı

Merkezi İşlem Birimi MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. MİB Yapısı. MİB Altbirimleri. Durum Kütüğü. Yardımcı Kütükler

Merkezi İşlem Birimi MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. MİB Yapısı. MİB Altbirimleri. Durum Kütüğü. Yardımcı Kütükler Merkezi İşlem Birimi MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ Yrd. Doç. Dr. Şule Gündüz Öğüdücü Merkezi İşlem Birimi (MİB): Bilgisayarın temel birimi Hız Sözcük uzunluğu Buyruk kümesi Adresleme yeteneği Adresleme kapasitesi

Detaylı

İşlem Buyrukları MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. İşlem Buyrukları. İşlem Buyrukları. İşlem Buyrukları. İşlem Buyrukları

İşlem Buyrukları MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. İşlem Buyrukları. İşlem Buyrukları. İşlem Buyrukları. İşlem Buyrukları MİKROİŞLMCİ SİSTMLRİ Yrd. Doç. Dr. Şule Gündüz Öğüdücü www.cs.itu.edu.tr/~gunduz/courses/mikroisl/ Silme: Akümülatörün, yardımcı kütüğün, bir bellek gözünün içeriği veya durum kütüğü içindeki bayraklar

Detaylı

Bilgisayar Yapısı MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Bilgisayar Temel Birimleri. MİB Yapısı. Kütükler. Kütükler

Bilgisayar Yapısı MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Bilgisayar Temel Birimleri. MİB Yapısı. Kütükler. Kütükler Bilgisayar Yapısı MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ Yrd. oç. r. Şule ündüz Öğüdücü Bilgisayar verilen verileri, belirlenen bir programa göre işleyen, istenildiğinde saklayabilen, gerektiği zaman geriye verebilen

Detaylı

Bilgisayar Yapısı MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Bilgisayar Temel Birimleri. Kütükler. Kütükler. Merkezi İşlem Biriminin İç Yapısı

Bilgisayar Yapısı MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Bilgisayar Temel Birimleri. Kütükler. Kütükler. Merkezi İşlem Biriminin İç Yapısı Bilgisayar Yapısı MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ oç. r. Şule Gündüz Öğüdücü http//ninova.itu.edu.tr/tr/dersler/bilgisayar-bilisim-fakultesi/3/blg-22/ Bilgisayar verilen verileri, belirlenen bir programa göre

Detaylı

2011 Bahar Dönemi. Öğr.Gör. Vedat MARTTİN

2011 Bahar Dönemi. Öğr.Gör. Vedat MARTTİN 2011 Bahar Dönemi Öğr.Gör. Vedat MARTTİN ADRESLEME YÖNTEMLERİ Komut yazımında en önemli konulardan biri, adresleme yöntemidir. Adresleme yöntemi, işlenenin nerede bulunacağını belirtmek için kullanılan

Detaylı

Giriş MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Elektronik Öncesi Kuşak. Bilgisayar Tarihi. Elektronik Kuşak. Elektronik Kuşak. Bilgisayar teknolojisindeki gelişme

Giriş MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Elektronik Öncesi Kuşak. Bilgisayar Tarihi. Elektronik Kuşak. Elektronik Kuşak. Bilgisayar teknolojisindeki gelişme Giriş MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ Bilgisayar teknolojisindeki gelişme Elektronik öncesi kuşak Elektronik kuşak Mikroişlemci kuşağı Yrd. Doç. Dr. Şule Gündüz Öğüdücü 1 Bilgisayar Tarihi Elektronik Öncesi Kuşak

Detaylı

DERS 3 MİKROİŞLEMCİ SİSTEM MİMARİSİ. İçerik

DERS 3 MİKROİŞLEMCİ SİSTEM MİMARİSİ. İçerik DERS 3 MİKROİŞLEMCİ SİSTEM MİMARİSİ İçerik Mikroişlemci Sistem Mimarisi Mikroişlemcinin yürüttüğü işlemler Mikroişlemci Yol (Bus) Yapısı Mikroişlemci İç Veri İşlemleri Çevresel Cihazlarca Yürütülen İşlemler

Detaylı

Konular MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Giriş. Bilgisayar Tarihi. Elektronik Kuşak. Elektronik Öncesi Kuşak

Konular MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Giriş. Bilgisayar Tarihi. Elektronik Kuşak. Elektronik Öncesi Kuşak Konular MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ Giriş: Bilgisayar Tarihi Mikroişlemci Temelli Sistemler Sayı Sistemleri Doç. Dr. Şule Gündüz Öğüdücü http://ninova.itu.edu.tr/tr/dersler/bilgisayar-bilisim-fakultesi/30/blg-212/

Detaylı

Yığın MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Yığın. Örnek MİB için Yığın. Yığma İşlemi. Çekme İşlemi

Yığın MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Yığın. Örnek MİB için Yığın. Yığma İşlemi. Çekme İşlemi Yığın MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ Yrd.Doç.Dr. Şule Öğüdücü Geçici olarak veri saklamak amacıyla kullanıcı tarafından bellek içinde ayrılmış bir alandır. Yığında en son saklanan veri yığından ilk olarak çekilir.

Detaylı

MİKROBİLGİSAYAR SİSTEMLERİ VE ASSEMBLER

MİKROBİLGİSAYAR SİSTEMLERİ VE ASSEMBLER BÖLÜM 2 INTEL AİLESİNİN 8 BİTLİK MİKROİŞLEMCİLERİ 2.1 8080 MİKROİŞLEMCİSİ Intel 8080, I4004, I4040 ve I8008 in ardından üretilmiştir ve 8 bitlik mikroişlemcilerin ilkidir ve 1974 te kullanıma sunulmuştur.

Detaylı

Sayı sistemleri-hesaplamalar. Sakarya Üniversitesi

Sayı sistemleri-hesaplamalar. Sakarya Üniversitesi Sayı sistemleri-hesaplamalar Sakarya Üniversitesi Sayı Sistemleri - Hesaplamalar Tüm sayı sistemlerinde sayılarda işaret kullanılabilir. Yani pozitif ve negatif sayılarla hesaplama yapılabilir. Bu gerçek

Detaylı

İ.T.Ü. Eğitim Mikrobilgisayarının Tanıtımı

İ.T.Ü. Eğitim Mikrobilgisayarının Tanıtımı İ.T.Ü. Eğitim Mikrobilgisayarının Tanıtımı 1.1 Giriş İTÜ Eğitim Mikrobilgisayarı (İTÜ-Eğit) MC6802 mikroişlemcisini kullanan bir eğitim ve geliştirme bilgisayarıdır. İTÜ-Eğit, kullanıcıya, mikrobilgisayarın

Detaylı

K uark projesi. Temel Özellikler :

K uark projesi. Temel Özellikler : K uark projesi Temel Özellikler : Kuark işlemcisi 16 bit kelime uzunluğuna sahip bir işlemcidir. Veri ve komut belleği aynıdır ve en fazla 4 Gigabyte bellek adresleyebilir. İşlemcimiz paralel çalışabilecek

Detaylı

MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ

MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ Doç.Dr. Şule Öğüdücü http://ninova.itu.edu.tr/tr/dersler/bilgisayar-bilisim-fakultesi/30/blg-212/ Seri İletişim Verinin her biti aynı hat üzerinden arka arkaya gönderilir. Seri

Detaylı

Bellekler. Mikroişlemciler ve Mikrobilgisayarlar

Bellekler. Mikroişlemciler ve Mikrobilgisayarlar Bellekler 1 Bellekler Ortak giriş/çıkışlara, yazma ve okuma kontrol sinyallerine sahip eşit uzunluktaki saklayıcıların bir tümdevre içerisinde sıralanmasıyla hafıza (bellek) yapısı elde edilir. Çeşitli

Detaylı

Bahar Dönemi. Öğr.Gör. Vedat MARTTİN

Bahar Dönemi. Öğr.Gör. Vedat MARTTİN Bahar Dönemi Öğr.Gör. Vedat MARTTİN MERKEZİ İŞLEM BİRİMİNİN YAPISI Merkezi işlem birimi beş temel birimden (MAR, MDR, ACC, ALU ve Kontrol birimi) oluşur. Ancak, daha ayrıntıya inildiğinde, CPU içinde daha

Detaylı

27.10.2011 HAFTA 1 KALICI OLMAYAN HAFIZA RAM SRAM DRAM DDRAM KALICI HAFIZA ROM PROM EPROM EEPROM FLASH HARDDISK

27.10.2011 HAFTA 1 KALICI OLMAYAN HAFIZA RAM SRAM DRAM DDRAM KALICI HAFIZA ROM PROM EPROM EEPROM FLASH HARDDISK Mikroişlemci HAFTA 1 HAFIZA BİRİMLERİ Program Kodları ve verinin saklandığı bölüm Kalıcı Hafıza ROM PROM EPROM EEPROM FLASH UÇUCU SRAM DRAM DRRAM... ALU Saklayıcılar Kod Çözücüler... GİRİŞ/ÇIKIŞ G/Ç I/O

Detaylı

KASIRGA 4. GELİŞME RAPORU

KASIRGA 4. GELİŞME RAPORU KASIRGA 4. GELİŞME RAPORU 14.07.2008 Ankara İçindekiler İçindekiler... 2 Giriş... 3 Kasırga Birimleri... 3 Program Sayacı Birimi... 3 Bellek Birimi... 3 Yönlendirme Birimi... 4 Denetim Birimi... 4 İşlem

Detaylı

İKİLİ SAYILAR VE ARİTMETİK İŞLEMLER

İKİLİ SAYILAR VE ARİTMETİK İŞLEMLER İKİLİ SAYILAR VE ARİTMETİK İŞLEMLER DENEY 3 GİRİŞ Bu deneyde kurulacak devreler ile işaretsiz ve işaretli ikili sayılar üzerinde aritmetik işlemler yapılacak; işaret, elde, borç, taşma kavramları incelenecektir.

Detaylı

Mikrobilgisayarlar ve Assembler. Bahar Dönemi. Vedat Marttin

Mikrobilgisayarlar ve Assembler. Bahar Dönemi. Vedat Marttin Mikrobilgisayarlar ve Assembler Bahar Dönemi Vedat Marttin Bellek Haritası Mikroişlemcili örnek bir RAM, ROM ve G/Ç adres sahalarının da dahil olduğu toplam adres uzayının gösterilmesinde kullanılan sisteme

Detaylı

Mikroişlemcilerde Aritmetik

Mikroişlemcilerde Aritmetik Mikroişlemcilerde Aritmetik Mikroişlemcide Matematiksel Modelleme Mikroişlemcilerde aritmetik işlemler (toplama, çıkarma, çarpma ve bölme) bu iş için tasarlanmış bütünleşik devrelerle yapılır. Bilindiği

Detaylı

Ders Notlarının Creative Commons lisansı Feza BUZLUCA ya aittir. Lisans: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/

Ders Notlarının Creative Commons lisansı Feza BUZLUCA ya aittir. Lisans: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/ Eşzamanlı (Senkron) Ardışıl Devrelerin Tasarlanması (Design) Bir ardışıl devrenin tasarlanması, çözülecek olan problemin sözle anlatımıyla (senaryo) başlar. Bundan sonra aşağıda açıklanan aşamalardan geçilerek

Detaylı

Öğr. Gör. Ümit ATİLA

Öğr. Gör. Ümit ATİLA Öğr. Gör. Ümit ATİLA Internette her bilgisayarın bir IP (ınternet protokol) adresi vardır. Bir bilgisayarın IP adresi varsa internet üzerindeki tüm bilgisayarlar bu adresi kolayca bulabilir. Ancak bu rakamları

Detaylı

Şekil. 64 Kelimelik Yığıtın Blok Şeması

Şekil. 64 Kelimelik Yığıtın Blok Şeması 1 YIĞIT (STACK) KURULUMU Çoğu bilgisayarın MİB de yığıt veya LIFO (Last In First Out) bulunur. Yığıt bir bellek parçasıdır ve son depolanan bilgi ilk geri dönen bilgi olur. Yığıta aktarılan son bilgi yığıtın

Detaylı

DSP DONANIMI. Pek çok DSP için temel elemanlar aşağıdaki gibidir.

DSP DONANIMI. Pek çok DSP için temel elemanlar aşağıdaki gibidir. DSP DONANIMI Pek çok DSP için temel elemanlar aşağıdaki gibidir. Çarpıcı yada çarpıcı- toplayıcı (MPY/MAC) Aritmetik lojik birim (ALU) Öteleyici (SHIFTER) Adres üreteci (AG) Komut yada program sıralayıcı

Detaylı

DONANIM VE YAZILIM. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

DONANIM VE YAZILIM. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi DONANIM VE YAZILIM Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Bilgisayar Kendisine verdiğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen cihaza denir. Donanım, Yazılım Bilgisayar Donanım

Detaylı

BİLGİSAYAR MİMARİSİ. Bilgisayar Bileşenleri Ve Programların Yürütülmesi. Özer Çelik Matematik-Bilgisayar Bölümü

BİLGİSAYAR MİMARİSİ. Bilgisayar Bileşenleri Ve Programların Yürütülmesi. Özer Çelik Matematik-Bilgisayar Bölümü BİLGİSAYAR MİMARİSİ Bilgisayar Bileşenleri Ve Programların Yürütülmesi Özer Çelik Matematik-Bilgisayar Bölümü Program Kavramı Bilgisayardan istenilen işlerin gerçekleştirilebilmesi için gereken işlem dizisi

Detaylı

Dr. Feza BUZLUCA İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Dr. Feza BUZLUCA İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 1 BİLGİSAYAR MİMARİSİ Dr. Feza BUZLUCA İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü http:// http:// Ders Notlarının Creative Commons lisansı Feza BUZLUCA ya aittir. Lisans: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/

Detaylı

TEOG. Sayma Sayıları ve Doğal Sayılar ÇÖZÜM ÖRNEK ÇÖZÜM ÖRNEK SAYI BASAMAKLARI VE SAYILARIN ÇÖZÜMLENMESİ 1. DOĞAL SAYILAR.

TEOG. Sayma Sayıları ve Doğal Sayılar ÇÖZÜM ÖRNEK ÇÖZÜM ÖRNEK SAYI BASAMAKLARI VE SAYILARIN ÇÖZÜMLENMESİ 1. DOĞAL SAYILAR. TEOG Sayma Sayıları ve Doğal Sayılar 1. DOĞAL SAYILAR 0 dan başlayıp artı sonsuza kadar giden sayılara doğal sayılar denir ve N ile gösterilir. N={0, 1, 2, 3,...,n, n+1,...} a ve b doğal sayılar olmak

Detaylı

Adresleme Modları. Mikroişlemciler ve Mikrobilgisayarlar

Adresleme Modları. Mikroişlemciler ve Mikrobilgisayarlar Adresleme Modları 1 Adresleme Modları İşlenenin nerede olacağını belirtmek için kullanılırlar. Kod çözme aşamasında adresleme yöntemi belirlenir ve işlenenin nerede bulunacağı hesaplanır. Mikroişlemcide

Detaylı

MİKROBİLGİSAYAR SİSTEMLERİ VE ASSEMBLER

MİKROBİLGİSAYAR SİSTEMLERİ VE ASSEMBLER 0 İçindekiler: Bölüm 1 Bilgisayarın yapısı 1.1 Giriş...... 3 1.2 Hafıza...... 5 1.2.1 Salt oku hafızalar... 6 1.2.2 Oku-yaz hafıza... 8 1.3 Merkezi işlem birimi... 10 1.3.1 Merkezi işlem biriminin yapısı...

Detaylı

Bil101 Bilgisayar Yazılımı I. M. Erdem ÇORAPÇIOĞLU Bilgisayar Yüksek Mühendisi

Bil101 Bilgisayar Yazılımı I. M. Erdem ÇORAPÇIOĞLU Bilgisayar Yüksek Mühendisi Bil101 Bilgisayar Yazılımı I Bilgisayar Yüksek Mühendisi Kullanıcıdan aldığı veri ya da bilgilerle kullanıcının isteği doğrultusunda işlem ve karşılaştırmalar yapabilen, veri ya da bilgileri sabit disk,

Detaylı

Mikroişlemcili Sistemler ve Laboratuvarı 8.Hafta

Mikroişlemcili Sistemler ve Laboratuvarı 8.Hafta SAKARYA ÜNİVERSİTESİ Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mikroişlemcili Sistemler ve Laboratuvarı 8.Hafta Doç.Dr. Ahmet Turan ÖZCERİT Doç.Dr. Cüneyt BAYILMIŞ Yrd.Doç.Dr.

Detaylı

MİKROBİLGİSAYAR LABORATUVARI DENEY RAPORU

MİKROBİLGİSAYAR LABORATUVARI DENEY RAPORU İ.T.Ü. Elektrik-Elektronik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü MİKROBİLGİSAYAR LABORATUVARI DENEY RAPORU Deney No: 2 Deney Adı: Örnek Programlar Deney Tarihi: 17/10/2003 Grup: C5 Deneyi Yapanlar:

Detaylı

Bahar Dönemi. Öğr.Gör. Vedat MARTTİN

Bahar Dönemi. Öğr.Gör. Vedat MARTTİN Bahar Dönemi Öğr.Gör. Vedat MARTTİN Merkezi İşlemci Biriminde İletişim Yolları Mikroişlemcide işlenmesi gereken komutları taşıyan hatlar yanında, işlenecek verileri taşıyan hatlar ve kesme işlemlerini

Detaylı

BILGISAYAR ARITMETIGI

BILGISAYAR ARITMETIGI 1 BILGISAYAR ARITMETIGI Sayısal bilgisayarlarda hesaplama problemlerinin sonuçlandırılması için verileri işleyen aritmetik buyruklar vardır. Bu buyruklar aritmetik hesaplamaları yaparlar ve bilgisayar

Detaylı

KASIRGA -4 Buyruk Tasarımı Belgesi. 30.04.2008 Ankara

KASIRGA -4 Buyruk Tasarımı Belgesi. 30.04.2008 Ankara KASIRGA -4 Buyruk Tasarımı Belgesi 30.04.2008 Ankara 1 İŞLEMLER 00000000 SYSCALL 00000001 HLT 00000010 DEBUG 00000011 CONTINUE S-TİPİ 00000100 NOP 00000101 IN 00000110 OUT 00000111 BRET 00001000 ADD 00001001

Detaylı

Mikrobilgisayar Sistemleri ve Assembler

Mikrobilgisayar Sistemleri ve Assembler Mikrobilgisayar Sistemleri ve Assembler Bahar Dönemi Öğr.Gör. Vedat MARTTİN Konu Başlıkları Mikrobilgisayar sisteminin genel yapısı,mimariler,merkezi işlem Birimi RAM ve ROM bellek özellikleri ve Çeşitleri

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 1-1 Lojik ve Anahtara Giriş Lojik Kapı Devreleri... 9

İÇİNDEKİLER. 1-1 Lojik ve Anahtara Giriş Lojik Kapı Devreleri... 9 İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 TEMEL LOJİK KAPI DENEYLERİ 1-1 Lojik ve Anahtara Giriş 1 1-2 Lojik Kapı Devreleri... 9 a. Diyot Lojiği (DL) devresi b. Direnç-Transistor Lojiği (RTL) devresi c. Diyot-Transistor Lojiği

Detaylı

Adresleme yöntemleri öðrenilebilir Buyruklara iliþkin tüm özelikler, örneðin

Adresleme yöntemleri öðrenilebilir Buyruklara iliþkin tüm özelikler, örneðin MikBil B kitap kapsamýnda, okycya, önce mikroiþlemci kavramý öðretilmeye çalýþýlmýþtýr. B aþamada, öðrenmeyi kolaylaþtýrmak ve okycy belli bir mikroiþlemciye yönelmemek için soyt bir mikroiþlemci üzerinde

Detaylı

MIKRODENETLEYICILER. Ege Üniversitesi Ege MYO Mekatronik Programı

MIKRODENETLEYICILER. Ege Üniversitesi Ege MYO Mekatronik Programı MIKRODENETLEYICILER Ege Üniversitesi Ege MYO Mekatronik Programı BÖLÜM 3 MSC-51 Ailesi Mikrodenetleyicilerin Komut Kümesi Mikroişlemci Programlama Mikroişlemci ikilik komutlar kabul eder ve sonuçlarını

Detaylı

x86 Ailesi Mikroişlemciler ve Mikrobilgisayarlar

x86 Ailesi Mikroişlemciler ve Mikrobilgisayarlar x86 Ailesi 1 8085A,8088 ve 8086 2 Temel Mikroişlemci Özellikleri Mikroişlemcinin bir defade işleyebileceği kelime uzunluğu Mikroişlemcinin tek bir komutu işleme hızı Mikroişlemcinin doğrudan adresleyebileceği

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ EGE MYO MEKATRONİK PROGRAMI

EGE ÜNİVERSİTESİ EGE MYO MEKATRONİK PROGRAMI EGE ÜNİVERSİTESİ EGE MYO MEKATRONİK PROGRAMI 23.02.2015 Yrd.Doç.Dr. Dilşad Engin PLC Ders Notları 2 PROGRAMLANABİLİR DENETLEYİCİLER NÜMERİK İŞLEME 23.02.2015 Yrd.Doç.Dr. Dilşad Engin PLC Ders Notları 3

Detaylı

MIKRODENETLEYICILER. Ege Üniversitesi Ege MYO Mekatronik Programı

MIKRODENETLEYICILER. Ege Üniversitesi Ege MYO Mekatronik Programı MIKRODENETLEYICILER Ege Üniversitesi Ege MYO Mekatronik Programı BÖLÜM 3 Assembler Programlama ve Program Geliştirme Program Geliştirme Problem Tanımlama Bağlantı Şekli Algoritma Akış Diyagramı Kaynak

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO103

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO103 BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO103 2. HAFTA BİLGİSAYAR SİSTEMİ, BİLGİSAYARI OLUŞTURAN BİRİMLER VE ÇALIŞMA PRENSİPLERİ ANAKART, İŞLEMCİ VE BELLEKLER SABİT DİSKLER, EKRAN KARTLARI MONİTÖRLER VE DİĞER DONANIM BİRİMLERİ

Detaylı

MİKROBİLGİSAYAR SİSTEMLERİ VE ASSEMBLER. İçindekiler:

MİKROBİLGİSAYAR SİSTEMLERİ VE ASSEMBLER. İçindekiler: MİKROBİLGİSAYAR SİSTEMLERİ VE ASSEMBLER İçindekiler: Bölüm 1 Bilgisayarın yapısı 1.1 Giriş...... 3 1.2 Hafıza...... 5 1.2.1 Salt oku hafızalar... 6 1.2.2 Oku-yaz hafıza... 8 1.3 Merkezi işlem birimi...

Detaylı

1. BÖLÜM Mantık BÖLÜM Sayılar BÖLÜM Rasyonel Sayılar BÖLÜM I. Dereceden Denklemler ve Eşitsizlikler

1. BÖLÜM Mantık BÖLÜM Sayılar BÖLÜM Rasyonel Sayılar BÖLÜM I. Dereceden Denklemler ve Eşitsizlikler ORGANİZASYON ŞEMASI 1. BÖLÜM Mantık... 7. BÖLÜM Sayılar... 13 3. BÖLÜM Rasyonel Sayılar... 93 4. BÖLÜM I. Dereceden Denklemler ve Eşitsizlikler... 103 5. BÖLÜM Mutlak Değer... 113 6. BÖLÜM Çarpanlara Ayırma...

Detaylı

MATEMATİK. Doç Dr Murat ODUNCUOĞLU

MATEMATİK. Doç Dr Murat ODUNCUOĞLU MATEMATİK Doç Dr Murat ODUNCUOĞLU Mesleki Matematik 1 TEMEL KAVRAMLAR RAKAM Sayıları yazmak için kullandığımız işaretlere rakam denir. Sayıları ifade etmeye yarayan sembollere rakam denir. Rakamlar 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9

Detaylı

1. Bölüm İ.T.Ü. Eğitim Mikrobilgisayarının Tanıtımı

1. Bölüm İ.T.Ü. Eğitim Mikrobilgisayarının Tanıtımı 1. Bölüm İ.T.Ü. Eğitim Mikrobilgisayarının Tanıtımı 1.1 Giriş İTÜ Eğitim Mikrobilgisayarı (İTÜ-Eğit) MC6802 mikroişlemcisini kullanan bir eğitim ve geliştirme bilgisayarıdır. İTÜ-Eğit, kullanıcıya, mikrobilgisayarın

Detaylı

1. PS/2 klavye fare 2. Optik S/PDIF çıkışı 3. HDMI Giriş 4. USB 3.0 Port 5. USB 2.0 Port 6. 6 kanal ses giriş/çıkış 7. VGA giriş 8.

1. PS/2 klavye fare 2. Optik S/PDIF çıkışı 3. HDMI Giriş 4. USB 3.0 Port 5. USB 2.0 Port 6. 6 kanal ses giriş/çıkış 7. VGA giriş 8. İşlemci: İşlemci,kullanıcıdan bilgi almak, komutları işlemek ve sonuçları kullanıcıya sunmak gibi pek çok karmaşık işlemi yerine getirir. Ayrıca donanımların çalışmasını kontrol eder. İşlemci tüm sistemin

Detaylı

Giriş/Çıkış Arabirimi MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Giriş/Çıkış Adresleri. MİB ve G/Ç Arabirimi. Asenkron Veri Aktarımı. MİB ve Çevre Birimleri Bağlantısı

Giriş/Çıkış Arabirimi MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Giriş/Çıkış Adresleri. MİB ve G/Ç Arabirimi. Asenkron Veri Aktarımı. MİB ve Çevre Birimleri Bağlantısı Giriş/Çıkış Arabirimi MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ Yrd.Doç.Dr. Şule Öğüdücü www.cs.itu.edu.tr/~gunduz/courses/mikroisl/ Giriş/Çıkış () arabirimi bilgisayar ve çevre birimleri arasında veri transferini sağlar.

Detaylı

Giriş/Çıkış Arabirimi MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Arabirim Özellikleri. Giriş/Çıkış Adresleri. G/Ç Arabirimlerinin Bağlanması

Giriş/Çıkış Arabirimi MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ. Arabirim Özellikleri. Giriş/Çıkış Adresleri. G/Ç Arabirimlerinin Bağlanması Giriş/Çıkış Arabirimi MİKROİŞLEMCİ SİSTEMLERİ Doç.Dr. Şule Öğüdücü http://ninova.itu.edu.tr/tr/dersler/elektrik-elektronik-fakultesi/0/blg-1/ Giriş/Çıkış () arabirimi bilgisayar ve çevre birimleri arasında

Detaylı

Buna göre, eşitliği yazılabilir. sayılara rasyonel sayılar denir ve Q ile gösterilir. , -, 2 2 = 1. sayıdır. 2, 3, 5 birer irrasyonel sayıdır.

Buna göre, eşitliği yazılabilir. sayılara rasyonel sayılar denir ve Q ile gösterilir. , -, 2 2 = 1. sayıdır. 2, 3, 5 birer irrasyonel sayıdır. TEMEL KAVRAMLAR RAKAM Bir çokluk belirtmek için kullanılan sembollere rakam denir. 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 sembolleri birer rakamdır. 2. TAMSAYILAR KÜMESİ Z = {..., -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 4,... }

Detaylı

Ünite-2 Bilgisayar Organizasyonu. www.cengizcetin.net

Ünite-2 Bilgisayar Organizasyonu. www.cengizcetin.net Ünite-2 Bilgisayar Organizasyonu Bilgisayar Nedir? Belirli bir sonuç üretmek amacıyla; mantıksal kıyaslamalardan sonuç çıkarabilen, büyük miktarlarda bilgiyi depolayabilen ve gerektiğinde bu bilgileri

Detaylı

Komutların Yürütülmesi

Komutların Yürütülmesi Komutların Yürütülmesi Bilgisayar Bileşenleri: Genel Görünüm Program Sayacı Komut kaydedicisi Bellek Adres Kaydedicisi Ara Bellek kaydedicisi G/Ç Adres Kaydedicisi G/Ç ara bellek kaydedicisi 1 Sistem Yolu

Detaylı

SPARC v8 İŞLEMCİ SİMÜLASYONU

SPARC v8 İŞLEMCİ SİMÜLASYONU SPARC v8 İŞLEMCİ SİMÜLASYONU BİTİRME ÖDEVİ SUNUMU D a n ı ş m a n : Yrd. D oç. D r. F eza B U Z L U C A EZGİ ZÜMRÜT ULAŞ 040080194 Sunum Konuları 2 RISC İşlemciler Programlama Dili Seçimi SPARC v8 Yazılım

Detaylı

SAYISAL ELEKTRONİK. Ege Ü. Ege MYO Mekatronik Programı

SAYISAL ELEKTRONİK. Ege Ü. Ege MYO Mekatronik Programı SAYISAL ELEKTRONİK Ege Ü. Ege MYO Mekatronik Programı BÖLÜM 2 Sayı Sistemleri İkilik, Onaltılık ve İKO Sayılar İkilik Sayı Sistemi 3 Çoğu dijital sistemler 8, 16, 32, ve 64 bit gibi, 2 nin çift kuvvetleri

Detaylı

Mikrobilgisayar Mimarisi ve Programlama

Mikrobilgisayar Mimarisi ve Programlama Mikrobilgisayar Mimarisi ve Programlama 2. Hafta Bellek Birimleri ve Programlamaya Giriş Doç. Dr. Akif KUTLU Ders web sitesi: http://www.8051turk.com/ http://microlab.sdu.edu.tr Bellekler Bellekler 0 veya

Detaylı

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim Sistemlerine Giriş İşletim Sistemlerine Giriş İşletim Sistemleri ve Donanım İşletim Sistemlerine Giriş/ Ders01 1 İşletim Sistemi? Yazılım olmadan bir bilgisayar METAL yığınıdır. Yazılım bilgiyi saklayabilir, işleyebilir

Detaylı

Mikroişlemci ile Analog-Sayısal Dönüştürücü (ADC)

Mikroişlemci ile Analog-Sayısal Dönüştürücü (ADC) KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MİKROİŞLEMCİ LABORATUARI Mikroişlemci ile Analog-Sayısal Dönüştürücü (ADC) 1. Giriş Analog işaretler analog donanım kullanılarak işlenebilir.

Detaylı

Negatif tam sayılar, sıfır (0) ve pozitif tam sayıların birleşimine tam sayılar denir.

Negatif tam sayılar, sıfır (0) ve pozitif tam sayıların birleşimine tam sayılar denir. Sıfırın altındaki hava sıcaklıklarını belirten, giriş katın altındaki bir katın altındaki düğmesini asansörde gösterirken, deniz seviyesinin altındaki bir yeri ifade ederken, kar-zarar durumlarında doğal

Detaylı

Bilgisayar Donanım 2010 BİLGİSAYAR

Bilgisayar Donanım 2010 BİLGİSAYAR BİLGİSAYAR CPU, bellek ve diğer sistem bileşenlerinin bir baskı devre (pcb) üzerine yerleştirildiği platforma Anakart adı verilmektedir. Anakart üzerinde CPU, bellek, genişleme yuvaları, BIOS, çipsetler,

Detaylı

Elektronik sistemlerde dört farklı sayı sistemi kullanılır. Bunlar;

Elektronik sistemlerde dört farklı sayı sistemi kullanılır. Bunlar; I. SAYI SİSTEMLERİ Elektronik sistemlerde dört farklı sayı sistemi kullanılır. Bunlar; i) İkili(Binary) Sayı Sistemi ii) Onlu(Decimal) Sayı Sistemi iii) Onaltılı(Heksadecimal) Sayı Sistemi iv) Sekizli(Oktal)

Detaylı

Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Bilgi teknolojileri ve Programcılığı Bölümü DERS 1 - BİLGİSAYAR VE ÇEVRE ÜNİTELERİ

Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Bilgi teknolojileri ve Programcılığı Bölümü DERS 1 - BİLGİSAYAR VE ÇEVRE ÜNİTELERİ Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Bilgi teknolojileri ve Programcılığı Bölümü DERS 1 - BİLGİSAYAR VE ÇEVRE ÜNİTELERİ Bilgisayar, kendine önceden yüklenmiş program gereğince

Detaylı

BEKLEMELĐ ÇALIŞMA VE ZAMAN SINIRLI ĐŞLER. 1. Genel Tanıtım. 2- WAIT işaretinin üretilmesi

BEKLEMELĐ ÇALIŞMA VE ZAMAN SINIRLI ĐŞLER. 1. Genel Tanıtım. 2- WAIT işaretinin üretilmesi K TÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mikroişlemciler Laboratuarı BEKLEMELĐ ÇALIŞMA VE ZAMAN SINIRLI ĐŞLER 1. Genel Tanıtım CPU lar bazı çevre birimlerine göre daha hızlı çalışabilir

Detaylı

XC8 ile PİC uygulamaları

XC8 ile PİC uygulamaları XC8 ile PİC uygulamaları Modül tanıtımı : LCD kullanımı Öncelikle Lcd nedir ne değildir biraz tanımamız gerekiyor. LED göstergelerin fazla akım çekmesi ve kullanım zorluğu, son yıllarda LCD göstergelerin

Detaylı

MC6800. Veri yolu D3 A11. Adres yolu A7 A6 NMI HALT DBE +5V 1 2. adres onaltılık onluk 0000 0. 8 bit 07FF 2047 0800 2048. kullanıcının program alanı

MC6800. Veri yolu D3 A11. Adres yolu A7 A6 NMI HALT DBE +5V 1 2. adres onaltılık onluk 0000 0. 8 bit 07FF 2047 0800 2048. kullanıcının program alanı GİRİŞ Günümüzde kullanılan bilgisayarların özelliklerinden bahsedilirken duyduğumuz 80386, 80486 Pentium-III birer mikroişlemcidir. Mikroişlemciler bilgisayar programlarının yapmak istediği tüm işlerin

Detaylı

MİKROBİLGİSAYAR LABORATUVARI DENEY RAPORU

MİKROBİLGİSAYAR LABORATUVARI DENEY RAPORU İ.T.Ü. Elektrik-Elektronik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü MİKROBİLGİSAYAR LABORATUVARI DENEY RAPORU Deney No: 2 Deney Adı: Örnek Programlar Deney Tarihi: 12.10.2005 Grup: 1 Deneyi Yapanlar: Beycan

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ 6. SINIF DERS NOTLARI 2

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ 6. SINIF DERS NOTLARI 2 PROGRAMLAMA Bir problemin çözümü için belirli kurallar ve adımlar çerçevesinde bilgisayar ortamında hazırlanan komutlar dizisine programlama denir. Programlama Dili: Bir programın yazılabilmesi için kendine

Detaylı

Bilgisayar Temel kavramlar - Donanım -Yazılım Ufuk ÇAKIOĞLU

Bilgisayar Temel kavramlar - Donanım -Yazılım Ufuk ÇAKIOĞLU Bilgisayar Temel kavramlar - Donanım -Yazılım Ufuk ÇAKIOĞLU Bilgisayar Nedir? Bilgisayar; Kullanıcıdan aldığı bilgilerle mantıksal ve aritmetiksel işlemler yapabilen, Yaptığı işlemleri saklayabilen, Sakladığı

Detaylı

MEB YÖK MESLEK YÜKSEKOKULLARI PROGRAM GELİŞTİRME PROJESİ. 1. Tipik bir mikrobilgisayar sistemin yapısı ve çalışması hakkında bilgi sahibi olabilme

MEB YÖK MESLEK YÜKSEKOKULLARI PROGRAM GELİŞTİRME PROJESİ. 1. Tipik bir mikrobilgisayar sistemin yapısı ve çalışması hakkında bilgi sahibi olabilme PROGRAMIN ADI DERSIN KODU VE ADI DERSIN ISLENECEGI DÖNEM HAFTALIK DERS SAATİ DERSİN SÜRESİ ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK MİK.İŞLEMCİLER/MİK.DENETLEYİCİLER-1 2. Yıl, III. Yarıyıl (Güz) 4 (Teori: 3, Uygulama: 1,

Detaylı

5. HAFTA KBT104 BİLGİSAYAR DONANIMI. KBUZEM Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

5. HAFTA KBT104 BİLGİSAYAR DONANIMI. KBUZEM Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 5. HAFTA KBT104 BİLGİSAYAR DONANIMI Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2 Konu Başlıkları Bellekler İç Bellekler ROM Bellek RAM Bellek Dış Bellekler Sabit Disk Sürücüleri

Detaylı

MATM 133 MATEMATİK LOJİK. Dr. Doç. Çarıyar Aşıralıyev

MATM 133 MATEMATİK LOJİK. Dr. Doç. Çarıyar Aşıralıyev MATM 133 MATEMATİK LOJİK Dr. Doç. Çarıyar Aşıralıyev 3.KONU Kümeler Teorisi; Küme işlemleri, İkili işlemler 1. Altküme 2. Evrensel Küme 3. Kümelerin Birleşimi 4. Kümelerin Kesişimi 5. Bir Kümenin Tümleyeni

Detaylı

25. Aşağıdaki çıkarma işlemlerini doğrudan çıkarma yöntemi ile yapınız.

25. Aşağıdaki çıkarma işlemlerini doğrudan çıkarma yöntemi ile yapınız. BÖLÜM. Büyüklüklerin genel özellikleri nelerdir? 2. Analog büyüklük, analog işaret, analog sistem ve analog gösterge terimlerini açıklayınız. 3. Analog sisteme etrafınızdaki veya günlük hayatta kullandığınız

Detaylı

Mikrobilgisayar Laboratuvarı

Mikrobilgisayar Laboratuvarı Ahmet Aycan Atak Gökhan Seçinti Mikrobilgisayar Laboratuvarı 2011-2012 Güz Dönemi İtü-Eğit Kitleri İçin Deney Föyleri Temmuz 2011 İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi 1 İTÜ-EĞİT

Detaylı

Embedded(Gömülü)Sistem Nedir?

Embedded(Gömülü)Sistem Nedir? Embedded(Gömülü)Sistem Nedir? Embedded Computing System de amaç; elektronik cihaza bir işlevi sürekli tekrar ettirmektir. Sistem içindeki program buna göre hazırlanmıştır. PC lerde (Desktop veya Laptop)

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Caner ÖZCAN

Yrd. Doç. Dr. Caner ÖZCAN Yrd. Doç. Dr. Caner ÖZCAN İkilik Sayı Sistemi İkilik sayı sisteminde 0 lar ve 1 ler bulunur. Bilgisayar sistemleri yalnızca ikilik sayı sistemini kullanır. ( d 4 d 3 d 2 d 1 d 0 ) 2 = ( d 0. 2 0 ) + (

Detaylı

Mikroişlemcili Sistemler ve Laboratuvarı

Mikroişlemcili Sistemler ve Laboratuvarı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mikroişlemcili Sistemler ve Laboratuvarı Hafta04 : 8255 ve Bellek Organizasyonu Doç.Dr. Ahmet Turan ÖZCERİT

Detaylı

4- ALGORİTMA (ALGORITHM)

4- ALGORİTMA (ALGORITHM) (ALGORITHM) Algoritma: Bir Problemin çözümünün, günlük konuşma diliyle adım adım yazılmasıdır. Algoritma sözcüğü Ebu Abdullah Muhammed İbn Musa el Harezmi adındaki Türkistan'lı alimden kaynaklanır. Bu

Detaylı

Bilgisayar Mühendisliğine Giriş. Yrd.Doç.Dr.Hacer KARACAN

Bilgisayar Mühendisliğine Giriş. Yrd.Doç.Dr.Hacer KARACAN Bilgisayar Mühendisliğine Giriş Yrd.Doç.Dr.Hacer KARACAN Mikroişlemci Nedir? Bir bilgisayarın en önemli parçası Mikroişlemcisidir. Hiçbir bilgisayar mikroişlemci olmadan çalışamaz. Bu nedenle Mikroişlemci

Detaylı

3.3. İki Tabanlı Sayı Sisteminde Dört İşlem

3.3. İki Tabanlı Sayı Sisteminde Dört İşlem 3.3. İki Tabanlı Sayı Sisteminde Dört İşlem A + B = 2 0 2 1 (Elde) A * B = Sonuç A B = 2 0 2 1 (Borç) A / B = Sonuç 0 + 0 = 0 0 0 * 0 = 0 0 0 = 0 0 0 / 0 = 0 0 + 1 = 1 0 0 * 1 = 0 0 1 = 1 1 0 / 1 = 0 1

Detaylı

SAYILAR MATEMATİK KAF03 BASAMAK KAVRAMI TEMEL KAVRAM 01. İki basamaklı en küçük sayı : İki basamaklı en büyük negatif sayı :.

SAYILAR MATEMATİK KAF03 BASAMAK KAVRAMI TEMEL KAVRAM 01. İki basamaklı en küçük sayı : İki basamaklı en büyük negatif sayı :. SAYILAR BASAMAK KAVRAMI İki basamaklı en küçük sayı : İki basamaklı en büyük negatif sayı :. Üç basamaklı rakamları farklı en küçük sayı :. SORU 5 MATEMATİK KAF03 TEMEL KAVRAM 01 Üç basamaklı birbirinden

Detaylı

KODLAMAYA HAZIRLIK MODÜLÜ 1. YAZILI SINAV ÇALIŞMA SORULARI VE MODÜL ÖZETİ

KODLAMAYA HAZIRLIK MODÜLÜ 1. YAZILI SINAV ÇALIŞMA SORULARI VE MODÜL ÖZETİ KODLAMAYA HAZIRLIK MODÜLÜ 1. YAZILI SINAV ÇALIŞMA SORULARI VE MODÜL ÖZETİ ÖLÇME DEĞERLENDİRME-1 SORULAR Aşağıdaki cümleleri dikkatlice okuyarak boş bırakılan yerlere doğru sözcüğü yazınız. 1.., elektronik

Detaylı

TABAN ARĠTMETĠĞĠ. ÇÖZÜM (324) 5 = = = = 89 bulunur. Doğru Seçenek C dir.

TABAN ARĠTMETĠĞĠ. ÇÖZÜM (324) 5 = = = = 89 bulunur. Doğru Seçenek C dir. TABAN ARĠTMETĠĞĠ Kullandığımız 10 luk sayma sisteminde sayılar {0,1,2,3,4,5,6,7,8,9} kümesinin elemanları (Rakam) kullanılarak yazılır. En büyük elemanı 9 olan, 10 elemanlı bir kümedir. Onluk sistemde;

Detaylı

HÜPP PYTHON I.HAFTA ALGORİTMA MANTIĞI, AKIŞ DİYAGRAMLARI VE PYTHON'A GİRİŞ

HÜPP PYTHON I.HAFTA ALGORİTMA MANTIĞI, AKIŞ DİYAGRAMLARI VE PYTHON'A GİRİŞ HÜPP PYTHON I.HAFTA ALGORİTMA MANTIĞI, AKIŞ DİYAGRAMLARI VE PYTHON'A GİRİŞ PROGRAMLAMAYA GİRİŞ Herhangi bir program yazabilmemiz için öncelikle önümüzde bir problem, soru olması gerekir. Problemi belirledikten

Detaylı

Bir işaretli büyüklük sayısında en soldaki basamak bir işaret içerir. Diğer basamaklarda ise sayısal değerin büyüklüğü (mutlak değeri) gösterilir.

Bir işaretli büyüklük sayısında en soldaki basamak bir işaret içerir. Diğer basamaklarda ise sayısal değerin büyüklüğü (mutlak değeri) gösterilir. İşaretli Tamsayı Gösterimi 1. İşaretli Büyüklük Bir işaretli büyüklük sayısında en soldaki basamak bir işaret içerir. Diğer basamaklarda ise sayısal değerin büyüklüğü (mutlak değeri) gösterilir. Örnek

Detaylı

SAYISAL DEVRELER. İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümündeki donanım derslerinin bağlantıları

SAYISAL DEVRELER. İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümündeki donanım derslerinin bağlantıları SAYISAL DEVRELER Doç.Dr. Feza BUZLUCA İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Sayısal Devreler Ders Notlarının Creative Commons lisansı Feza BUZLUCA ya aittir. Lisans: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/

Detaylı

Mikroişlemcili Sistemler ve Laboratuvarı 6.Hafta

Mikroişlemcili Sistemler ve Laboratuvarı 6.Hafta SAKARYA ÜNİVERSİTESİ Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mikroişlemcili Sistemler ve Laboratuvarı 6.Hafta Doç.Dr. Ahmet Turan ÖZCERİT Doç.Dr. Cüneyt BAYILMIŞ Yrd.Doç.Dr.

Detaylı

Quiz:8086 Mikroişlemcisi Mimarisi ve Emirleri

Quiz:8086 Mikroişlemcisi Mimarisi ve Emirleri Öğrenci No Ad-Soyad Puan Quiz:8086 Mikroişlemcisi Mimarisi ve Emirleri S1) 8086 mikroişlemcisi bitlik adres yoluna ve.. bitlik veri yoluna sahip bir işlemcidir. S2) 8086 Mikroişlemci mimarisinde paralel

Detaylı

Bilgisayar Programlama. Giriş

Bilgisayar Programlama. Giriş Bilgisayar Programlama Giriş Bilgisayar, verileri saklayan, bunlar üzerinde çok hızlı işlem yapan ve istenen verileri sunan bir aygıttır. Donanım (hardware) ve yazılım(software) diye iki bölüme ayrlır.

Detaylı

4- ALGORİTMA (ALGORITHM) M.İLKUÇAR - 1

4- ALGORİTMA (ALGORITHM) M.İLKUÇAR - 1 (ALGORITHM) M.İLKUÇAR - imuammer@yahoo.com 1 M.İLKUÇAR - imuammer@yahoo.com 2 Algoritma: Bir Problemin çözümünün, günlük konuşma diliyle adım adım yazılmasıdır. Algoritma sözcüğü Ebu Abdullah Muhammed

Detaylı

DERS NOTLARI. Yard. Doç. Dr. Namık AKÇAY İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi

DERS NOTLARI. Yard. Doç. Dr. Namık AKÇAY İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi DERS NOTLARI Yard. Doç. Dr. Namık AKÇAY İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi DERS-2 22.02.2016 Binary Numbers The Computer Number System İkili sayı Sistemi Bilgisayar Sayı Sistemi Sayı sistemleri nesneleri

Detaylı

Rakam : Sayıları yazmaya yarayan sembollere rakam denir.

Rakam : Sayıları yazmaya yarayan sembollere rakam denir. A. SAYILAR Rakam : Sayıları yazmaya yarayan sembollere rakam denir. Sayı : Rakamların çokluk belirten ifadesine sayı denir.abc sayısı a, b, c rakamlarından oluşmuştur.! Her rakam bir sayıdır. Fakat bazı

Detaylı

Yrd.Doç.Dr. Celal Murat KANDEMİR. Kodlama (Coding) : Bir nesneler kümesinin bir dizgi (bit dizisi) kümesi ile temsil edilmesidir.

Yrd.Doç.Dr. Celal Murat KANDEMİR. Kodlama (Coding) : Bir nesneler kümesinin bir dizgi (bit dizisi) kümesi ile temsil edilmesidir. Bilgisayar Mimarisi İkilik Kodlama ve Mantık Devreleri Yrd.Doç.Dr. Celal Murat KANDEMİR ESOGÜ Eğitim Fakültesi - BÖTE twitter.com/cmkandemir Kodlama Kodlama (Coding) : Bir nesneler kümesinin bir dizgi

Detaylı

Dersin Konusu ve Amaçları: Ders P lanı: Bölüm 1: Bilgi Teknolojilerinde Temel Kavramlar

Dersin Konusu ve Amaçları: Ders P lanı: Bölüm 1: Bilgi Teknolojilerinde Temel Kavramlar Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş Dersin Konusu ve Amaçları: Bu dersin amacı daha önce bilgisayar ve bilgi teknolojileri alanında herhangi bir bilgi ve/veya deneyime sahip olmayan öğrenciye bilgi

Detaylı

KÜMELER. İyi tanımlanmış nesneler topluluğuna küme denir. Bir küme, birbirinden farklı nesnelerden oluşur. Bu nesneler somut veya soyut olabilir.

KÜMELER. İyi tanımlanmış nesneler topluluğuna küme denir. Bir küme, birbirinden farklı nesnelerden oluşur. Bu nesneler somut veya soyut olabilir. 1 KÜMELER İyi tanımlanmış nesneler topluluğuna küme denir. ir küme, birbirinden farklı nesnelerden oluşur. u nesneler somut veya soyut olabilir. Kümeyi oluşturan nesnelerin her birine eleman(öğe) denir.

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ. Programcılık, problem çözme ve algoritma oluşturma

TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ. Programcılık, problem çözme ve algoritma oluşturma TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ Programcılık, problem çözme ve algoritma oluşturma Programcılık, program çözme ve algoritma Program: Bilgisayara bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin bütünü veya

Detaylı