CAMERA OBSCURA diyafram ışık(görüntü)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "CAMERA OBSCURA diyafram ışık(görüntü)"

Transkript

1 Fotoğrafta netlik, net alan derinliği, netleme noktaları ve otomatik netleme gibi kavramaları tam olarak anlayabilmek için başlangıç noktasına giderek görüntünün nasıl oluştuğu ve hangi sebeplerin netliğe etki ettiğini, net alan derinliğinin oluşumundaki faktörlerin mantığını anlamamız gerekir. CAMERA OBSCURA Karanlık bir kutunun bir köşesine açılmış küçük bir delik ve fizik kuralları gereği küçük bir delikten karanlık yüzeye ters düşen görüntü bugünkü fotoğrafın temelidir. Bu karanlık kutuya Camera Obscura denilmiş, kim demiş ne zaman demiş dediğimizde karşımıza 13. yy. Arap yazmalarında ilk defa bu kutudan bahsedildiği ve daha sonraki dönemde de 15. yy. da Leonarda Da Vinci nin karanlık kutuyu tasvir ettiği ve bazı cisimlerin görüntülenmesini sağladığı bilinir. Küçük bir delikten içeri giren ve karşıya ters olarak yansıyan görüntü mantığı aynı zamanda sorunlar ve sorularla birlikte gelişmesini sürdürdü. Şöyle ki deliğin çapı çok küçük olduğunda görüntü karanlık olur ve uzun süre pozlanması gerekir yılında Joseph Nicephore Niepce tarafından çekilen ilk fotoğrafın pozlanması için geçen 8 saat buna güzel bir örnek. O zaman bu sorunu çözmek için deliği büyütelim ne var bunda dediğimizde de karşımıza fazla ışık dağılmasından dolayı netlik kayıplarının yaşanması sorunu çıkıyor.aynı zamanda deliğin boyutları her seferinde yeniden açılmak durumunda kalıyordu ki John Zahn adında bir Alman papaz deliğin boyutunu ayarlamak için bir diyafram, netliği sağlayabilmek için ileri geri oynayan bir mercek ve daha kolay çalışabilmek için üstten bakılabilen bir mekanizma yapmış. Hemen hemen fotoğraf makinesinin dedesi sayılabilecek bir yapı bu. Diyaframın çapı küçüldüğünde daha fazla alanda net görüntü alınabiliyor, aksi durumda görüntü bulanıklaşıyor. Bu temel sorundan sonra günümüzde kullanılan fotoğraf makinelerinin görüntüyü nasıl oluşturduğuna bakalım. Deklanşöre bastığımız andan itibaren objektiften gelen ışık(görüntü) merceklerden kırılır, ayna kalkar perde ayarladığımız zaman dilimi kadar açılır ve daha sonra film/sensor düzlemine düşerek görüntüyü oluşturur.

2 NETLİK VE NET ALAN DERİNLİĞİ Çok uzaklardan baktığımızda 5x10 metrelik bir posteri net olarak görürüz ancak yanına yaklaştığımızda neredeyse 1-2 cm yi bulan noktalardan oluştuğunu fark ederiz ve az önceki net görüntü yerine belirsiz dağınık bir görüntü ile karşılaşırız. Gözleri çok iyi görmeyen biri içinde size net gelen görüntü onun için bulanık olabilir. Bu bakımdan düşünüldüğünde netlik bazı etkenlere bağlı olarak sabit bir kavram değildir. Uzaklığa ve kişiye göre değişebilir, bu nedenle netlik için kullanılan bir standart tanım oluşturulmuş ve normal görebilen birinin neyi ne kadar mesafeden net görebildiği sabit değerlerle tanımlanmıştır. Bu konuya ileride

3 geleceğiz ancak gelmeden önce net alan derinliği ile ilgili klasik tanımımızı da yapalım ve biraz daha detaya girelim. Net alan derinliği : Görebildiğimiz en yakın net nokta ile en uzak net nokta arasındaki alana net alan derinliği denir. Olabildiğince basit bir kavram ancak neden ve nasıl sorularını sorduğumuzda olay biraz karmaşık hale geliyor. NETLİK VE NET ALAN DERİNLİĞİNE ETKİLEYEN FAKTÖRLER Net alan derinliğini etkileyen faktörler; diyafram açıklığı, objenin mesafesi ve objektifin odak uzaklığıdır. Diyafram açıklığı Daha önce de bahsettiğimiz gibi diyafram kısık olduğunda (f değeri büyüdüğünde) net alan derinliği artıyor. Aksi durumda net alan derinliği azalıyor. Neden ve Nasıl? Sorularını sorduğumuzda işte öyle oluyor gibi bir cevap tatmin etmeyecektir. O zaman? Işık objektiften içeri girdiğinde tek kol halinde yol almaz, sağdan, soldan, üstten, alttan, dört bir koldan ilerler ve düz doğrultuda değildir. Bazı fotonlar sekerek ve saçılarak odaklanması gereken yerin etrafına da yayılır. Diyaframın açık olduğu durumlarda fazla ışık gireceğinden dolayı film yüzeyine düşen ışık beklenen, olması gereken ışıktır. Saçılımlar olacaktır ama beklenen ışık fazla olduğundan dolayı saçılan ışık önemsiz bir yüzdeye sahip olacaktır. Aynı şekilde diyafram kısıldığında beklenen ışığın alanı daraldığından bu alanın dışında da saçılan ışık parçacıkları belirgin bir yer kaplayacak ve kalitede düşmeler yaşanacaktır.

4 Kabaca bir örnek verirsek; buğday elenen bir eleği düşünelim, bu eleğin altında aynı boyutlarda yuvarlak bir tepsi olsun. Buğday ışık, elek diyafram, tepsiyi de film yüzeyi şeklinde tanımlayabiliriz. Eleği hafifçe sallayıp elemeye başladığımızda tüm deliklerden buğdaylar elekle aynı boyutta olan tepsiye dökülecek ve tepsi üzerinde hemen hemen homojen bir birikinti oluşacaktır. Elemeden kaynaklan sağa sola saçılan buğdaylar bu homojen birikintinin yanında çok fark edilmeyecektir. Aynı koşullarda eleği küçülttüğümüzde (diyaframı kıstığımızda) eleğin hemen altına gelen kısımda buğdaylar belirli bir oranda birikecek ancak sallamadan dolayı sağa sola saçılan buğday taneleri tepsinin diğer kısmına da düşerek kenarlarda farklı miktarlarda ve eşit olmayan buğday birikintileri oluşacaktır. Diyafram küçüldüğünde net alan derinliği artar demiştik ama yukarıdaki örnekte kısılan diyaframdan dolayı rasgele saçılan ışıkların kaliteyi düşüreceğini belirttik. Diyaframı kısmak net alan derinliği artıyorsa netliğinde artması gerekmez mi? Burada karıştırılmaması gereken önemli bir nokta var diyafram açık konumda(f 1.8) net alan derinliği azalır ancak görüntü az saçılımdan dolayı daha kaliteli olacaktır. Aksi durumda(f 22) net alan derinliği artacaktır ancak diyaframın açık olduğu duruma göre kalite azalacaktır. Diyafram açık konumda iken ışığın objektiften girerek film düzlemine düşmesi : Diyaframın kapalı olduğu durumda ışığın sensor üzerine düşmesi. Circle of Confusion

5 Netlik tanımını yaparken netliğin belirli bir standartla tanımlandığını belirtmiştik. Circle of Confusion (hayalet çember kabul edilebilir keskinlik çemberi) netlik için kullanılan bir tanımlamadır. Normal gözle bakılığında belirli mesafede artık bu noktadan sonra keskinlik biter denilen nokta circle of confusion noktasıdır. Fotoğraf makinesinin sensor boyutuna göre değerleri sabittir. Mesela 36mm x 24 mm lik bir full frame sensorde bu değer 0.03mm dir. Yani bir noktanın boyutu 0.03mm ise bu nokta nettir anlamını çıkarabiliriz. Peki nasıl? Bu değer nasıl belirlenir ve neye göre belirlenir? 21x29.7 cm yani a4 kağıt boyutunda bir görüntüye 40cm den sağlıklı bir gözle bakıldığında net görünebilen nokta boyutu CoC için bir referanstır. 36x24mmlik bir sensordeki görüntüyü a4 ebatlarına bastığımızda piksel boyutlarını 8.33 kere büyütmüş oluyoruz. 30 x 21 cm / 3.6x2.4 cm(36 x 24 mm) = 8.3 Sağlıklı bir insan gözü en fazla 0.25mm lik bir büyüklüğü fark edebilir. Bu durumda full frame sensore sahip bir makinenin Circle of Confusion değeri 0.25 / 8.33 = 0.03 mm. Standart netlik tanımı bu sabite göre değerlendirilir mm den büyük noktalar(çember) netlik için dezavantaj oluşturacaktır. Sensor boyu küçülen makinelerde bu değer daha küçük olacağından görüntüde kalite kayıpları yaşamak kaçınılmaz olacaktır. Örneğin 1.6 Crop Factore (APS-C) sahip Canon Eos 20d de sensor boyutu 22.2 x 14.8 mm dir. 30 x 21 cm / 22.2 x 14.8 mm = 13.5 kat zoom 0.25/ 13.5 = Canon eos 20d de kabul edilebilir netlik için çemberin boyutu 0.018mm olmalıdır.

6 Circle of Confusion mantığını da anladıktan sonra diyaframın net alan derinliği ve netlik üzerindeki etkisini şöyle özetleyebiliriz. Diyafram açık olduğunda içeri giren ışık fotonları daha geniş bir koni halinde önce odak noktasına arkasından da geniş bir koni tabanıyla sensor düzlemine düşecektir. Netlik noktasının haricindeki alanlardan gelen ışık parçaları diyafram açık olduğunda daha büyük bir çember oluşturacaktır bu da CoC değerini artıracağından netlik bölgesi dışındaki görüntü daha bulanık olacaktır. Diyafram kısıldığında ışık fotonları daha dar bir koni içinde hareket edeceğinden noktalar arası mesafe daralacak ve dolayısıyla CoC değeri düşecek bu sayede geniş bir alanda net görüntü elde edilecektir. Tabi yukarıda belirttiğimiz gibi saçılım fazla olacağından kalite bir nebze düşecektir.

7 MESAFE Fizik kurallarına göre pozitif bir lensten geçen ışık içeri doğru kırılır ve bir noktada birleşir. Obje lense yakınsa kesişme noktası objektife uzak, obje uzaktaysa kesişme noktası objektife yakın bir yerde meydana gelecektir. Işığın kırıldıktan sonra kesiştiği bu noktaya fokus noktası denir. Kısaca fokus noktası netlenen objenin mesafesine göre ileri geri hareket eder. Netleme öndeki cisimde, CoC çemberi büyük, Net alan derinliği az.

8 Netleme uzakta ve arkada, CoC çemberi küçük, Net alan derinliği fazla. Şekillerde de görüldüğü gibi diyafram sabit bir değerde iken cismin objektife olan mesafesinden dolayı koni şeklinde yansıyan ışık huzmeleri farklı durumlarda sensore ulaşır. Yakındaki objeler sensorun arkasında, uzaktaki objeler ise hemen önünde odaklanacaktır. Uzakta bulunan objenin görüntüsü daha dar bir alanda sensor üzerine düştüğünden noktalar arası mesafe azalacak ve net alan derinliği artacaktır. Yakındaki cisimler daha büyük çember halinde sensore düşeceğinden dolayı net alan derinliği azalacaktır. Şekillerdeki mesafe ve çember boyutlarına bakılarak konu daha iyi kavranabilir. NET ALAN DERİNLİĞİNİN HESAPLANMASI Net alan derinliğinin matematiksel olarak hesaplanmasını öğrenmek için ilk olarak hyper focal mesafe kavramını bilmemiz gerekir. Bu kavram, seçilen diyaframda sonsuza netlik yapıldığında alan derinliğinin başlangıç mesafesi yani netliğin başladığı mesafe olarak tanımlanır. Hyper focal mesafe ve net alan derinliği hesaplamasında objektifin odak uzunluğu, diyafram değeri ve CoC değeri ile işlem yapılır. 50 mm odak uzunluğundaki bir objektifimiz ve f8 değerinde diyafram açıklığımız olduğunu varsayalım. Bu durumda hyper focal uzaklık aşağıdaki gibi hesaplanır. 50 x 50 / 8 x 0.03 = 10.5m Odak Uzaklık x Odak Uzaklık / Diyafram x CoC değeri = Hyper focal uzaklık 50mm odak uzunluğunda ve f8 diyaframda full frame sensore sahip bir fotoğraf makinesinin hyper focal uzaklığı 10.5 metredir. Sonsuza netleme yapıldığında netlik bu mesafenin yarısından itibaren(5.25 metre) başlayacak ve sonsuza gidecektir.

9 5.25 m. 10.5m Eğer objektifimiz sonsuza değil de 5m ilerideki bir noktayı netlemişse hyper focal uzaklık değerini de kullanarak net alanının nereden başlayıp nerede bittiğini hesaplayabiliriz Netliğin başlayacağı nokta : 10.5 x 5 / = 3.39 m (Hyper Focal Uzaklık x Mesafe / Hyper Focal Uzaklık + Mesafe) Netliğin biteceği nokta: 10.5 x 5 / = 9.53 m (Hyper Focal Uzaklık x Mesafe / Hyper Focal Uzaklık - Mesafe) Demek ki bu ayarlarda 5 metre öteki bir cisme odaklandığımızda netlik 3.39 metreden başlayacak ve 9.53 metreye kadar devam edecektir. 3.39m 9.53m Cisim ile objektif arasındaki mesafe arttığında net alan derinliği de artar demiştik. Şimdi de yukarıdaki hesap ile bunun sağlamasını daha doğrusu matematiksel açıklamasına bakalım. Diyafram : f8 Objektifin Odak Uzunluğu : 50 mm Circle Of Confusion Değeri : 0.03 Objenin uzaklığı 10 m. Hyper focal uzaklık : 50 x 50 / 8 x 0.03 = 10.5 m.

10 10.5 x 10 / = 105 / 20.5 = 5.11 m x 10 / = 105 / 5.5 = 210 m. 5.11m 210m. Şekillerden de görüldüğü gibi (trt4 gibi oldu) 5 metreye odaklanmış objektif ile 10metreye odaklanmış objektif arasında ciddi alan derinliği farkları var. ODAK UZUNLUĞU Odak uzunluğu, lens ile film düzlemi arasındaki mesafedir. 50mm objektif denildiğinde akla lens ile sensor arasında 5cm mesafe olduğu anlamı çıkarılabilir fakat değişken odak uzunluklu objektiflerde kullanılan çoklu mercek yapısından dolayı odak uzunluğu son mercekten itibaren ölçülür. Örneğin 300mm odak uzunluğuna sahip merceğin lens-sensor mesafesi 30cm olması gerekirken, faklı mercek yapısından dolayı son mercekten ölçüm yapıldığı için objektif boyutu 30 cm den daha uzun olacaktır. Slr tipi makinelerde ayna yapısı da göz önüne alındığında birçok durumda odak uzunluğu objektif uzunluğu mesafesi farklılıklar gösterecektir. Odak uzunluğu fazla olan objektiflerde (örn: mm) net alan derinliği azalır. Odak uzunluğu azaldıkça(18-36mm) geniş açıya doğru kayma olduğundan dolayı net alan derinliği artmaya başlayacaktır. Yukarıdaki örneklerde de incelediğimiz gibi uzun odaklı objektiflerde odak noktası sensöre uzakta olacak ve görüntü büyük halde cmos/ccd ye düşecektir. Net alan haricindeki cisimlerin CoC değerleri büyüyeceğinden alan derinliği az olacaktır. Yukarıdaki alan derinliği formülü ile 50mm ve 70 mm odak uzunluğuna sahip objektiflerin alan derinliklerine bakalım. 50 mm Objektif (Diyafram : f8 - Circle Of Confusion Değeri : 0.03 Objenin uzaklığı 5 m.) Hyper focal uzaklık : 50 x 50 / 8 x 0.03 = 10.5 m. Net alan: 10.5 x 5 / = 3.39 m 10.5 x 5 / = 9.53 m

11 3.39m 9.53m 70 mm Objektif (Diyafram : f8 - Circle Of Confusion Değeri : Objenin uzaklığı 5 m.) Hyper focal uzaklık : 70 x 70 / 8 x 0.03 = 20.4 m. Net alan: 20.4 x 5 / = 4.1 m 20.4 x 5 / = 6.62 m 4.1m 6.62m OTOMATİK NETLEME (AUTO FOCUS) Otomatik netleme kontrastı temel alan bir yöntemdir. Makinemizin netleme noktasında bulu nan görüntü üzerindeki kontrast seviyesi ne kadar çok ise o fotoğrafımız o kadar net olacak demektir. Günümüzde iki türlü otomatik netleme yöntemi kullanılmaktadır. Kontrast Algılama ve Faz karşılaştırma. Kontrast algılama yöntemini genellikle compact, faz karışlaştırma yöntemini ise slr tipi makineler kullanır. Temelde iki yöntemde de belirli bir seviyede kontrastın bulunması gerekir. Örneğin düz renkli bir duvara ya da gökyüzüne netleme yapmaya çalıştığınızda kontrast azlığından dolayı otomatik netleme yapılamayacaktır. Kontrast algılama yöntemi(contrast Detection) Fotoğraf makinemizi bir noktaya doğrultumuzda o noktanın net olup olmadığını anlayamaz. O noktadaki kontrast seviyesine bakar ve biraz ileri hareket ederek bir sonraki konumda aynı noktadan kontrast bilgisini tekrar alır. Biraz daha hareket ederek bir sonraki durumun kontrast bilgisine bakar. Bu şekilde ileri doğru harekete devam eden objektif artık kontrastın azalmaya

12 başladığı noktaya geldiğinde durur ve bir önceki en iyi kontrast seviyesine gelerek netlemeyi yapmış olur. Aynı şekilde netleme noktası yakında ve objektif de uzaktaki bir noktayı netlemek üzere ayarlıysa ileri-geri, geri ileri hareketlerle en iyi kontrast bilgisinin olduğu yerde durur. Bu ileri geri hareketler nedeniyle otomatik netleme işlemi bir nebze yavaşlamış olacaktır çünkü makine en iyi seviyeyi sürekli kontrol ederek bulur. Aşağıda resimde netlik noktası gözdedir ancak netleme önde olduğu için ilk konumda kontrast birinci şekildeki gibidir. Daha sonra odak değiştirilir ve ileri doğru netleme yapılır. İkinci resimdeki kontrast bilgisi ile son resimdeki kontrast bilgisi karşılaştırmasında en iyi kontrastı elde eden makine o konuma gelerek netlemeyi gerçekleştirir. Faz Karşılaştırma Yöntemi (Phase Detection) Slr tipi fotoğraf makineleri kompaktlara göre daha hızlı otomatik netleme yapar. Bunun sebebi de faz karşılaştırma yönteminden kaynaklanmaktadır. Faz karşılaştırma yöntemini kullanan makinelerde nasıl oluyorda netleme daha hızlı oluyor? Bakalım.

13 Objektifin iki kenarında bulunan sanal autofocus alanından gelen ışık(görüntü) AF odak noktasına oradan da görüntü ayırıcı prizma(separating prisms) ile autofocus sensörü üzerine yan yana iki kere düşer. Yan yana düşen bu iki görüntü arasındaki mesafe, focusun doğru yapılıp yapılmadığnı ya da objektifin doğru netleme için ileri mi geri mi gideceğinin kararının vermesini sağlar. Konuyu biraz daha açalım. Kompakt makinelerde autofocus sensörü, görüntü sensörüyle aynıdır. CCD/CMOS görüntüyü işlerken aynı zamanda kontrasta dayalı otomatik netleme hesaplamsını da yapar. SLR makinelerde ise durum biraz daha karmaşık. Görüntü Aynanın alt kısmında bulunan autofocus sensörüne düşer. AF sensörü, yatay yada dikey, yaklaşık 50 piksel uzunluğunda tek satırlık iki sensörden ibaret olup küçük yapısından dolayı da oldukça hızlıdır. Bir adım geriye gidelim ve bu sensöre görüntü nasıl düşer ona bakalım. Normalde objektiften gelen görüntü ayna vasıtasıyla vizöre iletiliyor; fotoğraf çekimi esnasında tamamen kalkarak görüntünün CCD/CMOS üzerine düşmesi sağlanıyor. Peki ayna görüntüyü vizöre yansıttığına göre af sensörüne görüntü nasıl gidiyor. Cevap aynanın yapısında gizli, ayna polarize bir yapıda olduğundan bir kısım görüntüyü vizöre iletirken bir kısmını da arkaya geçirerek af sensörüne düşmesini sağlıyor. Af sensörüne iki defa yan yana düşen görüntü arasındaki mesafe hesaplanarak netleme yapılıyor demiştik. Tam netleme anında iki görüntü arasındaki mesafe bilinen sabit değerdir. Eğer netleme önde ise iki görüntü arası mesafe az, arkada ise mesafe olması gereken

14 sabit değerden fazladır. Bu mesafe değerine bakan makine ileri doğrumu yoksa geri doğrumu hareket edeceğini bilir ve fokus işlemi daha hızlı gerçekleşmiş olur. AutoFocus Yapısı Tam netleme (t1=50px Örnek değer) Netleme arkada (t3=80px)

15 Netleme Önde (t2=25px)

Var Olabilen Şeyler ve Var Olması Gereken Şeyler

Var Olabilen Şeyler ve Var Olması Gereken Şeyler Bayram Tekin ODTÜ Fizik Bölümü Var Olabilen Şeyler ve Var Olması Gereken Şeyler İki soru ile başlayalım: Evrende var olabilen şeyler nelerdir, var olması gereken şeyler nelerdir? Hayli zor, biraz da kapalı

Detaylı

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ Yayına Hazırlayanlar: Prof. Dr. Tunçdan BALTACIOĞLU Yrd. Doç.Dr. Öznur YURT Öğr. Gör. Taylan DEMĠRKAYA ÖNSÖZ Değerli Okuyucular, Üniversitemiz kısa sürede uluslararası bir üniversite

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI GRAFİK VE FOTOĞRAF TEK KAÇIŞ NOKTALI PERSPEKTİF ÇİZİMİ 211GS0007

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI GRAFİK VE FOTOĞRAF TEK KAÇIŞ NOKTALI PERSPEKTİF ÇİZİMİ 211GS0007 T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI GRAFİK VE FOTOĞRAF TEK KAÇIŞ NOKTALI PERSPEKTİF ÇİZİMİ 211GS0007 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ...

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... 2 BÖLÜM 1 1 GÜNEŞ... 4 1.1 Güneş Enerjisi... 4 1.2 Türkiye de Güneş Enerjisi Potansiyeli...

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİĞİN TEMEL ESASLARI 522EE0010

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİĞİN TEMEL ESASLARI 522EE0010 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİĞİN TEMEL ESASLARI 522EE0010 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

11. SINIF MATEMATİK KONU ÖZETİ

11. SINIF MATEMATİK KONU ÖZETİ 2012 11. SINIF MATEMATİK KONU ÖZETİ TOLGA YAVAN Matematik Öğretmeni 1.ÜNİTE: KARMAŞIK SAYILAR x 2 +3=0 gibi denklemlerin gerçek sayılarda çözümü olmadığından bu denklemlerin boş kümeden farklı çözüm kümeleri

Detaylı

CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ!

CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ! CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ! YASAL UYARILAR Cihazı kullanırken o bölgede geçerli olan kanun ve yönetmeliklere uyunuz. Sit alanlarında, ören yerlerinde ve askeri bölgelerde cihazı

Detaylı

Konu başlıkları. Sıvı Kristal Nedir? Sıvı kristallerin genel özellikleri. Sıvı Kristal Çeşitleri. Sıvı Kristallerin Kullanım Alanları

Konu başlıkları. Sıvı Kristal Nedir? Sıvı kristallerin genel özellikleri. Sıvı Kristal Çeşitleri. Sıvı Kristallerin Kullanım Alanları Konu başlıkları Sıvı Kristal Nedir? Sıvı kristallerin genel özellikleri Sıvı Kristal Çeşitleri Sıvı Kristallerin Kullanım Alanları Liquid Crystal Display(LCD) LCD Paneller LCD Televizyon Teknolojisi Giriş

Detaylı

ÖLÇME HATALARI VE ÖZELLİKLERİ

ÖLÇME HATALARI VE ÖZELLİKLERİ ÖLÇME VE KONTROL Birim adı verilen ve bilinen bir değerle, kendi cinsinden bilinmeyen bir değeri kıyaslamaya (karşılaştırmaya) ÖLÇME denir. Parçaların istenilen ölçü sınırları içersinde yapılıp yapılmadıkları

Detaylı

Arş.Gör. Işıl SARIÇİÇEK. Jeofizik Mühendisliği Eğitimi Sertifika Programı MÜHENDİSLİK PROBLEMLERİNDE GPR YÖNTEMİ GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ

Arş.Gör. Işıl SARIÇİÇEK. Jeofizik Mühendisliği Eğitimi Sertifika Programı MÜHENDİSLİK PROBLEMLERİNDE GPR YÖNTEMİ GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ (Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi) Jeofizik Mühendisliği Eğitimi Sertifika Programı MÜHENDİSLİK PROBLEMLERİNDE GPR YÖNTEMİ Arş.Gör. Işıl SARIÇİÇEK GÜMÜŞHANE, 2014 ÖNSÖZ

Detaylı

Ekonomi (İktisat) İlmi. Genel Ekonomi Doç.Dr. Yaşar SARI. Doç.Dr. Yaşar SARI 1

Ekonomi (İktisat) İlmi. Genel Ekonomi Doç.Dr. Yaşar SARI. Doç.Dr. Yaşar SARI 1 Genel Ekonomi Doç.Dr. Yaşar SARI Doç.Dr. Yaşar SARI Genel Ekonomi 1 Kaynaklar: Ekonomiye Giriş Prof.Dr. Kurban ÜNLÜÖNEN Doç.Dr. Ahmet TAYFUN Genel Ekonomi Prof.Dr. Kenan ÇELİK İktisada Giriş Ders Notları

Detaylı

SAYMA. Ayrık iki kümenin bileşimindeki eleman sayısı, bu kümelerin eleman sayıları toplamına

SAYMA. Ayrık iki kümenin bileşimindeki eleman sayısı, bu kümelerin eleman sayıları toplamına SONLU MATEMATİK SAYMA SAYMANIN İKİ TEMEL PRENSİBİ TOPLAMA PRENSİBİ Ayrık iki kümenin bileşimindeki eleman sayısı, bu kümelerin eleman sayıları toplamına eşittir. Örnek. Bir sınıftaki her öğrencinin, iki

Detaylı

KROMATOGRAFİYE GİRİŞ. Ref. e_makaleleri, Enstrümantal Analiz

KROMATOGRAFİYE GİRİŞ. Ref. e_makaleleri, Enstrümantal Analiz 1 KROMATOGRAFİYE GİRİŞ Ref. e_makaleleri, Enstrümantal Analiz Bir analitte bulunan engelleyici maddeler fiziksel veya kimyasal yöntemlerle ayrılabilir; bunlar çok bilinen distilasyon, kristalizasyon, çözgen

Detaylı

2. ÜNİTE KUVVET VE HAREKET

2. ÜNİTE KUVVET VE HAREKET 2. ÜNİTE KUVVET VE HAREKET Sarmal Yayları Tanıyalım İş ve Enerji Enerji Çeşitleri ve Dönüşümleri Basit Makineler Enerji ve Sürtünme i Bu ünitede öğrencilerin; Sarmal yayların özelliklerini farketmeleri,,

Detaylı

TÜRKİYE SUALTI SPORLARI FEDERASYONU TARAFINDAN 2000 ADET BASTIRILMIŞTIR.

TÜRKİYE SUALTI SPORLARI FEDERASYONU TARAFINDAN 2000 ADET BASTIRILMIŞTIR. HAZIRLAYAN: TSSF BASIM YERİ: SANER MATBAACILIK TEL. :0212 674 10 53 TÜRKİYE SUALTI SPORLARI FEDERASYONU TARAFINDAN 2000 ADET BASTIRILMIŞTIR. TEMMUZ 2007 2 TSSF / CMAS Bir Yıldız Dalıcı Eğitimi İÇİNDEKİLER

Detaylı

TEMPER EL KiTABI ÖNSÖZ Cam Merkezi olarak Temper Fırını yatırımı yapmış olan müşterilerimize her an başvuracakları bir kılavuz olması ve sanayicilerimize üretirken kazanmalarına, daha az enerji ile daha

Detaylı

2. SAF MADDENİN ÖZELİKLERİ. 2.1. Saf Madde

2. SAF MADDENİN ÖZELİKLERİ. 2.1. Saf Madde 2. SAF MADDENİN ÖZELİKLERİ 2.1. Saf Madde Her noktasında aynı ve değişmeyen bir kimyasal bileşime sahip olan maddeye saf madde denir. Saf maddenin sadece tek bir kimyasal element veya bileşimden oluşması

Detaylı

Başarıya doğru adım adım SKEET ATMA SANATI Tonino Blasi

Başarıya doğru adım adım SKEET ATMA SANATI Tonino Blasi Başarıya doğru adım adım SKEET ATMA SANATI Tonino Blasi Hiçbir meslekte başarının sırrı yoktur, buna skeet atışı dahildir, başarı sadece çalışma şekline bağlıdır der Blasi. Kaçırılmış hedefler problemine

Detaylı

Başka dünyalar var mı? Çoklu Evrenler veya Paralel Evrenler

Başka dünyalar var mı? Çoklu Evrenler veya Paralel Evrenler Başka dünyalar var mı? Çoklu Evrenler veya Paralel Evrenler Her şey Büyük Patlama ile mi başladı? Her şey nasıl yoktan nasıl var olabilir? Büyük Patlama kuramı binlerce yıllık yaradılış mitlerinin doğrulanması

Detaylı

RMS (Etkin Değer) ve Ortalama Değer Alternatif bir akımın RMS değeri sabit bir direnç yükünden geçen ve aynı miktarda ısı enerjisi üreten DC akımın değerine eşittir. RMS Karesel Ortalama Değer (Root Mean

Detaylı

SU DALGALARINDA GİRİŞİM

SU DALGALARINDA GİRİŞİM SU DALGALARINDA GİRİŞİM Yukarıda iki kaynağın oluşturduğu dairesel su dalgalarının meydana getirdiği girişim deseni gösterilmiştir Burada kesikli çizgiler dalga çukurlarını, düz çizgiler dalga tepelerini

Detaylı

lazer özellikleriyle üretkenliği en üst düzeye çıkarma

lazer özellikleriyle üretkenliği en üst düzeye çıkarma Teknik rapor Akıllı CO ² lazer özellikleriyle üretkenliği en üst düzeye çıkarma Uygulamanın gereklerini tam karşılayacak optimum lazer markalama kılavuzu Lazer markalama sistemleri, pek çok orta ve büyük

Detaylı

ULUSLARARASI KT SAT NOT: Uluslararas Ekonomik Olaylar: NOT: Uzun Vadeli Sermaye Al mlar : K sa Vadeli Sermaye Al mlar :

ULUSLARARASI KT SAT NOT: Uluslararas Ekonomik Olaylar: NOT: Uzun Vadeli Sermaye Al mlar : K sa Vadeli Sermaye Al mlar : ULUSLARARASI İKTİSAT Az gelişmiş ülkeler kalkınma açısından dışa bağımlıdırlar. Üretim yapabilmek için dışardan mal ve hizmet satın almalıdır. 1980 lerden sonra küreselleşme ortaya çıkmıştır. Dünyadaki

Detaylı

EEEN 213 ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNİN TEMELLERİ DERS NOTU

EEEN 213 ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNİN TEMELLERİ DERS NOTU EEEN EEKTİK-EEKTONİK MÜHENDİSİĞİNİN TEMEEİ DES NOT 00-0 DOĞ AKM DEVE ANAİZİ BÖÜM DİENÇ, OHM KANN, İŞ VE GÜÇ. EEKİK ENEJİSİ ve ÖZEİKEİ Bugün elektrik çağında yaşamaktayız. Kullandığımız enerjinin büyük

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ DOĞRU AKIM ESASLARI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ TEMEL ELEKTRİK ELEKTRONİK 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Temel Ders Kitabı: Fen Bilimcileri ve Mühendislik için Fizik; Douglas C. Giancoli, Akademi, 2009 (Dördüncü Baskıdan Çeviri)

Temel Ders Kitabı: Fen Bilimcileri ve Mühendislik için Fizik; Douglas C. Giancoli, Akademi, 2009 (Dördüncü Baskıdan Çeviri) FİZİK 102 Temel Ders Kitabı: Fen Bilimcileri ve Mühendislik için Fizik; Douglas C. Giancoli, Akademi, 2009 (Dördüncü Baskıdan Çeviri) 1. Hafta: Elektrik Alanları (Bölüm 21) Elektrik Yükü: Pozitif ve negatif

Detaylı

1- Resim Kağıtları. 1.1-Genel Bilgi

1- Resim Kağıtları. 1.1-Genel Bilgi 1.1-Genel ilgi 1- Resim Kağıtları Resim çizmek için çeşitli kağıtlar kullanılır. Kağıt cinsi resmin kullanılma amacına göre seçilir. Kağıtlar çeşitli genişlikte ve uzunluklarda, rulo şeklinde veya standart

Detaylı

ölçme ve değerlendirme

ölçme ve değerlendirme kpss 2015 konu anlatımlı ayrıntılı çözümlü örnekler uyarılar pratik bilgiler çıkmış sorular ve açıklamaları ÖSYM tarzına en yakın özgün sorular ve açıklamaları ölçme ve değerlendirme 2014 kpss de 68 soru

Detaylı