Mükemmellikte Tanıma Programı. Küresel Rol Model Olmak

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Mükemmellikte Tanıma Programı. Küresel Rol Model Olmak"

Transkript

1 Mükemmellikte Tanıma Programı Küresel Rol Model Olmak

2 EFQM MÜKEMMELLİKTE KARARLILIK VE YETKİNLİK BELGELERİ ALAN BAZI KURULUŞLAR

3 Mükemmellikte Tanıma Programı Mükemmellikte Tanıma Programı, ilerlemenin başarısını kutlama ve bir coşku yaratılması içindir. Motive etme ve sistematik bir iyileştirmeyi desteklemek için harika bir yoldur. Öğrenme ve eğitim için bir odak sağlar. Uzun soluklu bir programda ulaşılabilir kilometre taşlarıdır ve çalışanlarınıza, tedarikçilerinize ve müşterilerinize başarınızı gösterir. Sağladıkları; Çalışanlarınızı motive eder Ne kadar iyi olduğunuzu anlarsınız Sürdürülebilir mükemmellik kültürü yaratır Çalışanlar, iş ortakların ve müşteriler ile kenetlenmeyi sağlar Uluslararası tanınmadan yararlanılır Rekabet edebilirliğinizi geliştirir EFQM Tanıma Programı, kurumsal yapınız ve kararlı bir şekilde odaklandığınız sürekli gelişim için uluslararası bir tanıma sağlarken, çalışanlarınızı kuruluşunuzda sürekli iyileştirme için adımlar atılması ve bir mükemmellik kültürü yaratılması yönünde motive eder. EFQM Model ini 5 yıldan uzun bir süredir kullanıyoruz. Bu modelin, küresel pazarda lider bir şirket olarak bize sağladığı katkının büyüklüğü çok açıktır. Her yıl yaptığımız değerlendirmelerden kuruluşumuza objektif bir bakış açısı kazandırdık. Bu değerlendirmeler bize işimizle ilgili doğru öncelikler saptamamıza ve iyileştirme faaliyetlerimizde kolaylaştırıcı bir rol oynamaktadır. Bunu elde ettiğimiz sonuçlara dayanarak rahatça söyleyebilmemiz mümkündür. Bizim 14 bölgedeki liderliğimiz, EFQM Mükemmellik Modelinin başarısının bir kanıtıdır. Model günümüzde bizim için vazgeçilmezdir. Werner Struth, President Chassis System Control, Robert Bosch GmbH Modeli kullanmanın avantajları olarak, Bilim İlaç ta şirketin performans göstergelerinin iyileştiği açık olup; tüm paydaşlarımızın memnuniyet düzeyi yıldan yıla artmıştır. Gelişim rotamızı sürdürebilmek bizi motive ediyor. Bu yolculuğa çıkmış olanlara tam gaz ilerlemelerini öneririz. Yolculuğa henüz çıkmamış olanlara ise bir an önce Mükemmellik Modelini kullanmalarını tavsiye ederiz. Dr. Erhan Baş, Genel Müdür, Bilim İlaç

4 Türkiye Mükemmellik Ödülü Mükemmellikte Yetkinlik Mükemmellikte Kararlılık Mükemmelliğin Aşamaları Türkiye Mükemmellik Ödülü Yüksek Performans Gösterenler Türkiye Mükemmellik Ödülünün amacı özel, kamu ya da kâr amacı gütmeyen en iyi performans gösteren kurum ve kuruluşları tanımaktır. Performansını sürekli iyileştiren ve stratejiyi eyleme dönüştürerek tartışmasız üstün başarı göstermiş sektör liderlerini tanır. Mükemmellikte Yetkinlik Gelişim Haritanız Mükemmellikte Yetkinlik, dışarıdan kuruluşunuzun onaylanmış bir performans analizi ile başarılarınızın tanınmasını birlikte sağlar. Size etkililiğinizi, verimliliğinizi ve rekabet gücünüzü yükseltmek için bir çerçevesi sunar. Sizi sonuçlarınıza götüren mevcut yönetim yaklaşımlarınızın ne derece de başarılı ve yeterli olduğunu anlamanızı ve yeni öğrenme ve iyileştirme fırsatlarını keşfetmenizi sağlar. Mükemmellikte Kararlılık Tutku ve Bağlılık Yaratın Mükemmellikte Kararlılık, projelerinizin uygunluğunun ve temel yaklaşımlarınızın değerlendirilmesi sizi ve kuruluşunuzu iş mükemmelliği ile tanıştırmak için geliştirilmiştir. İki seçenekten birini geçirerek, kuruluşunuz mükemmelliğe doğru olan yolculuğunda, bir sonraki adımlara yönelik önemli tavsiyeler ve geribildirimler almanızı sağlar.

5 Mükemmellikte Kararlılık En uzun yolculuk bile tek bir adımla başlar. EFQM Mükemmellikte Kararlılık atılacak ilk adımın doğru yönde olmasını güvence altına almaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Birçok kişi EFQM Mükemmellik Modelinin uygulanmasını uzun, karmaşık ve pahalı bir süreç olarak görür. Ancak, bu kesinlikle doğru değildir. Modelin uygulanması sizin belirlediğiniz ölçüde kolay ya da karmaşık olabilir. EFQM Mükemmellikte Kararlılık iyileştirilmiş sonuçların gerçekleştirilmesini ve kuruluşunuzdaki mükemmel bir girişimi tanımanıza yardım eden bir değerlendirme ve farkındalık programıdır. EFQM Mükemmellik Modeli ve RADAR kullanarak iyileştirme projelerinin belirlenmesini, önceliklendirmesini ve uygulanmasını gerektiren eylem odaklı bir öğrenme projesidir. Mükemmellikte Kararlılık için iki farklı seçenek vardır. Seçenek 1 - Proje Doğrulama Proje doğrulama seçeneği iki aşamadan oluşur. İlk aşamada EFQM Mükemmellik Modeline uygun 3 iyileştirme faaliyetini (projesini) belirleyeceğiniz basit bir öz değerlendirme uygularsınız. İkinci aşamada ise bağımsız bir EFQM değerlendiricisi iyileştirme projelerinden elde edilen sonuçları değerlendirir ve yapısal bir geribildirim verir. 3 Adımı olan süreç 9 ile 12 ay arasında sürer. Başvuru Dokümanının Hazırlanması Kuruluşta 1 Günlük Değerlendirme Geri Bildirim Raporu sayfa. Kuruluşunuz hakkında kısa bilgi. Özdeğerlendirme çalışmanız ve sonuçları. 3 iyileştirme projesi ile ilgili açıklamalar. 1 KalDer Değerlendiricisi. Standart saha ziyareti planı. Bireysel veya küçük gruplarla görüşme. Günün sonunda temel bulgular için geri bildirim. Gelişim temel güçlü yönleriniz ve fırsatlar. Kurumsal olgunluğunuz ve 3 iyileştirme projeniz ile ilgili geri bildirim. Doğrulama için yapılan ziyaretin sonunda, her üç projeniz için ayrı ayrı görülen iyileştirme fırsatlarının ve güçlü yönlerinin detaylı olarak belirtildiği bir geribildirim raporu alacaksınız. Eğer önceliklendirerek yapısal bir yaklaşımla ele aldığınız iyileştirme projelerinizi iyi yönettiğinizi gösterebilirseniz ve ilgili alanda açık şekilde görülen bir ilerleme elde etmişseniz, EFQM Mükemmellikte Kararlılık 1 Yıldız belgesi alırsınız.

6 Seçenek 2 - Değerlendirme Değerlendirme metodunu tercih ederseniz, kısa bir sunum dokümanı hazırlamanıza ihtiyacınız olacaktır. Sunum dokümanınızı teslim ettiğinizde 2 EFQM değerlendiricisi 6 tema üzerinde planlanmış bir görüşmeyi gerçekleştirmek için sahada 1 gün harcayacaktır. Sizi değerlendirecekler ve EFQM Mükemmellik Modelinin 9 Kriteriyle ilgili bir geribildirim raporu sunacaklardır. Başvuru Dokümanının Hazırlanması Kuruluşta 1 Günlük Değerlendirme Geri Bildirim Raporu 8-10 Sayfa. Kuruluşunuz hakkında kısa bilgi. Temel yaklaşımlarınız. 2 Bağımsız Değerlendirici. Standart saha ziyareti planı. Bireysel veya küçük gruplarla görüşme. Günün sonunda temel bulgular için geri bildirim. Gelişim temel güçlü yönleriniz ve fırsatlar. EFQM Mükemmellik Modeli ana kriterleri bazında puan profili. Değerlendirme sonucuna göre alacağınız puana göre EFQM Mükemmellikte Kararlılık 1 Yıldız ya da 2 Yıldız belgesi alacaksınız. Neden Başvurulmalı? Stratejik olarak önemli projelere odaklanır. Kuruluşunuzun performansını iyileştirir. Sürekli iyileştirme kültürü ortaya koyar. Tüm seviyelerde çalışanlarınızı içine alır. Değer katan dış değerlendirme alınır. Uluslararası tanınırsınız. Committed to excellence 1 star Committed to excellence 2 star Kimler Başvurabilir? Mükemmellikte Kararlılık Programı iş yapma yaklaşımlarını geliştirmek için yollar aramaya başlayan birim ve kuruluşlar için basit ve kolay bir adımdır. Kararlılık için aday bir kuruluşun tipik profili: İyileştirme için inisiyatifi alma deneyimleri mevcuttur ama değişim anlık olarak yönetilir, kuruluşa geniş bir perspektiften bakmakla ilgilidirler. Hedef belirlemede temel olan performanslarını, dış kıyaslamaları pek az kullanmakla beraber genelde kuruluş içi göstergeleri kullanarak ölçerler. Nasıl Başvurulur? Sektörüne, büyüklüğüne ve bulunduğu yere bakılmaksızın tüm kurum, kuruluş ve birimler her hangi bir zaman diliminde başvuru yapabilir. KalDer bir günlük basit bir çalıştay ile ilk adımı atmanıza yardım edebilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için KalDer i arayabilirsiniz.

7 Mükemmellikte Yetkinlik Mükemmellikte Yetkinlik kuruluşunuzun genel performans ve başarılarının dış değerlendirmesini esas alır. EFQM Mükemmellik Modelini dikkate alarak belirlediğiniz stratejik hedeflerde mevcut yönetim yaklaşımlarınızın ne ölçüde etkin olduğunu anlayacaksınız. Mükemmellikte Yetkinlik öğrenme ve iyileştirme fırsatlarını keşfetmenize yardım edecektir. Mükemmellikte Yetkinlik için başvuru yaparsanız, temel bilgi, kuruluşun gerçekleştirdiği temel sonuçlar ve girdi haritasını kapsayan bir yönetim dokümanı oluşturmanız ve sunmanız gerekir. Kuruluşunuzun büyüklüğü ve çalışan sayınıza bağlı olarak 3 ile 7 arasında bir değerlendirici ekibi görüşmeler yapmak üzere kuruluşunuzu ziyaret ederek 3-5 günü sahada geçirir. Sizi değerlendirirler ve EFQM Mükemmellik Modeli 9 kriterine uygun bir geribildirim raporu oluştururlar. Başvuru Dokümanının Hazırlanması Kuruluşta 3 ile 5 Günlük Değerlendirme Geri Bildirim Raporu Yaklaşık Sayfa. Kuruluşunuz hakkında kısa bilgi. Benimsediğiniz ve uyguladığınız temel yaklaşımlarınıza ait Girdi Haritası. 3 ile 7 Bağımsız değerlendirici. Kuruluşunuza özel saha ziyareti planı. Bireysel veya küçük gruplarla görüşme. Günün sonunda temel bulgular. Gelişim temel güçlü yönleriniz ve fırsatlar. EFQM Mükemmellik Modeli ana kriterleri bazında puan profili. Neden Başvurulmalı? İyileştirme için teşvik eder ve coşku yaratır. Kurumsal mükemmellik kültürünü geliştirir. Bağımsız, değer katan bir geribildirim sunan basit bir süreçtir. Daha iyi bir performans sunar. Paydaşlarınız için sürdürülebilir mükemmellik yaratır. Kuruluşunuzun imajını ve değerini artıracak uluslararası tanınma sağlar. Kimler Başvurabilir? Sektörü, büyüklüğü ya da bulunduğu yer fark etmeksizin herhangi bir kurum, kuruluş ya da birim başvuru yapabilir. Mükemmellikte Yetkinlik kurumsal mükemmelliğin yolunda devam eden iş birimleri ya da kuruluşlar için düşünülmüştür. Yetkinlik için aday bir kuruluşun tipik profili: Son 3 yıldır en önemli sonuçlar elde etmekte ve sonuçlarını karşılaştırdıkları bazı karşılaştırma verileri mevcuttur. Ana süreçleri tanımlanmış, kontrol edilmekte, düzenli olarak değerlendirilmekte ve zaman içinde yaklaşımlarında bazı iyileştirmeler açık olarak görülmektedir. EFQM Mükemmellik Modeli doğrultusunda kendilerini değerlendirirler ve 300 puanın üzerinde puan yapabilecekleri güveni mevcuttur.

8 Yetkinlik Seviyeleri 3 Yıldız Kuruluş değişimi yönetme ve değişimle başa çıkma konusunda yetkin olduğunu ortaya koymaktadır. Mükemmel kuruluşlardan beklenen yönetim yaklaşımları ve iş yapma yöntemleri konusunda iyi uygulama örnekleri vardır ve örneklerin artırılması konusunda kararlıdır. Recognised for excellence 5 star Yıldız Birçok alanda değişimi yönetme ve değişim ile başa çıkma konusunda oldukça iyi bir performans göstermektedir. Kuruluş başarıya ulaşma, mükemmel sonuçlar elde etme konusunda önemli ölçüde bir çaba içindedir ve bu konuda elde ettiği başarılı sonuçlara ilişkin örnekler görülmeye başlamıştır. Kuruluşun belirlediği hedefin doğru olduğu ve bu yöne doğru gittiğinin işaretleri vardır. Recognised for excellence 4 star Yıldız Değişimi yönetme ve değişimle başa çıkma kuruluşun iş yapma normları arasındadır. Bu konuda oldukça iyi bir performans gösterdiği ilişkin delillerin sayısı yüksektir. Kuruluş hedeflerini gerçekleştirmek için yaklaşımlarını sürekli geliştirmekte, rafine etmekte ve yalınlaştırmaktadır. Belirlediği strateji doğrultusunda hedefine giden yolda olduğunu ortaya koyan sonuçlar elde etmektedir. Recognised for excellence 3 star Gerekli Dokümanlar İmzalı başvuru formu. (www.kalder.org sitesinde bulabilirsiniz) EFQM Kuruluş Yönetim Dokümanı ile birlikte; -Temel Bilgi ve Temel Sonuçlar -Girdi Haritası Geribildirim Kuruluşun net bir yaklaşımını, stratejisini ve fırsatlarını ortaya koyar. Geleceği için önemli olan konulara odaklanması için kuruluşa yardım eder. Atılacak sonraki adımların belirlenmesini ve geliştirilmesini teşvik eder. RADAR puanlamasını ortaya koyar.

9 Türkiye Mükemmellik Ödülü Türkiye Mükemmellik Ödülü nün amacı özel, kamu ya da kar amacı gütmeyen en iyi performans gösteren kuruluşlarını tanımaktır. Performansını sürekli iyileştiren ve stratejiyi eyleme dönüştürerek tartışmasız üstün başarı göstermiş sektör liderlerini tanır. Ödüle başvuran bazı kuruluşlar Türkiye Mükemmellik Ödülünü, verildiği yıldan bu yana tarafsızlığını ve saygınlığını koruyan en prestijli ödül olarak kabul görmesi nedeniyle Şampiyonlar Liginde oynamak şeklinde tarif ederler. Ödüle başvuran kuruluşlar arasında adayları belirlemek amacıyla; EFQM Mükemmellik Modeli uygulaması konusunda deneyime sahip yöneticilerden oluşan 5-9 kişilik bir ekip, sahada kuruluşun yaklaşım ve sonuçlarının EFQM Mükemmellik Modeli kriterlerine ne ölçüde uygun olduğunu analiz etmek, görüşmeler ile açıklığa kavuşturmak üzere sahada 1 hafta geçirir. Bu kapsamlı değerlendirme sonrasında değerlendirme ekiplerince oluşturulan geribildirim raporu bağımsız bir jüri tarafından incelenerek ödül adayı için nihai karar ve sonuç ortaya konur. İlk başvurunun alınmasından itibaren yaklaşık dokuz ay süren bu süreç sonunda Jüri tarafından ödül almak için yeterli kriterlere sahip olduğu tespit edilen kurum ve kuruluşlar, her yıl düzenlenen geleneksel Kalite Kongresi nin sonunda yer alan Ödül Töreni nde büyük bir coşku içinde ödüllerini alırlar.

10 Türkiye Mükemmellik Ödülü Başvuru Dokümanının Hazırlanması Kuruluşta 3 ile 5 Günlük Değerlendirme Geri Bildirim Raporu Yaklaşık 40 Sayfa. Kuruluşunuz hakkında kısa bilgi. Benimsediğiniz ve uyguladığınız temel yaklaşımlarınıza ait Girdi Haritası. 3 ile 7 Bağımsız değerlendirici. Kuruluşunuza özel saha ziyareti planı. Bireysel veya küçük gruplarla görüşme. Günün sonunda temel bulgular için geri bildirim. Gelişim temel güçlü yönleriniz ve fırsatlar. EFQM Mükemmellik Modeli ana kriterleri bazında puan profili. Neden Başvurulmalı? Marka imajınızı ve tanınırlığınızı geliştirir. Ne kadar iyi olduğunuzu öğrenir ve gerçek potansiyelinizi keşfedersiniz. Çalışanlarınızı motive eder ve onlara güç verir. Değer katan paydaş odaklı, bağımsız bir geribildirim elde edersiniz. Başarınızı ilan eder ve kazananlar kulübüne katılırsınız. Kimler Başvurabilir? Ödül tüm kuruluşlara açıktır. Gerekli Dokümanlar İmzalı başvuru formu (www.kalder.org sitesinde bulabilirsiniz) EFQM Kuruluş Yönetim Dokümanı ile birlikte; -Temel Bilgi ve Temel Sonuçlar -Girdi Haritası

11 TÜRKİYE MÜKEMMELLİK ÖDÜLÜ ALAN BAZI KURULUŞLAR

12 Türkiye Kalite Derneği MERKEZ Centrum İş Merkezi Aydınevler Sanayi Caddesi No: Küçükyalı / İstanbul Tel: Faks: ANKARA Uğur Mumcu Cad. Kız Kulesi Sok. No: 21/6 GOP Ankara Tel: Faks: BURSA Fethiye Mah. Sanayi Cad. No: 317 Kat: Nilüfer - Bursa Tel: Faks: ESKİŞEHİR Hoşnudiye Mah. Nayman Sok. Selka Apt. D: 2 Eskişehir Tel: Faks: İZMİR Halit Ziya Bulvarı No:52 K:1 D:102 Uz İş Merkezi Pasaport / İzmir Tel: Faks: DOĞU MARMARA TEMSİLCİLİĞİ Ömerağa Mah. Hafız Şerif Sok. Gül İşhanı K:2 İzmit/Kocaeli Tel: Faks: KAYSERİ TEMSİLCİLİĞİ KAYSO Kocasinan Bulvarı No: Kocasinan / Kayseri Tel: Faks: TARAKYA TEMSİLCİLİĞİ ÇOSB İsmetpaşa Mah. Fatih Blv. No: 6 Kapaklı - Çerkezköy / Tekirdağ Tel: Faks: /turkiyekalitedernegi /kalitedernegi /kalitedernegi /company/kalder /turkiyekalitedernegi /kalitedernegi /TurkiyeKaliteDernegi /+kalder

2014 Türkiye Mükemmellik Ödülü Tanıtım Toplantısı. 22 OCAK 2014 Berçin Gün Orhan Argon

2014 Türkiye Mükemmellik Ödülü Tanıtım Toplantısı. 22 OCAK 2014 Berçin Gün Orhan Argon 2014 Türkiye Mükemmellik Ödülü Tanıtım Toplantısı 22 OCAK 2014 Berçin Gün Orhan Argon Program 10:00 10:20 10:20 11:40 11:40 11:50 11:50 12:30 12:30 13:30 13:30 15:15 15:15 15:30 15:30 16:00 16:00 16:30

Detaylı

İçindekiler. İnsan Kaynakları Hizmetleri 3. İnsan Yönetimi Konularındaki Sorularınıza Yanıt Veriyoruz 4. Neden PwC? 7.

İçindekiler. İnsan Kaynakları Hizmetleri 3. İnsan Yönetimi Konularındaki Sorularınıza Yanıt Veriyoruz 4. Neden PwC? 7. İçindekiler İnsan Kaynakları Hizmetleri 3 İnsan Yönetimi Konularındaki Sorularınıza Yanıt Veriyoruz 4 Neden PwC? 7 Uzman Ekibimiz 9 Hizmetlerimizden Örnekler 11 Eğitimlerimiz - Business School 17 İnsan

Detaylı

Great Place to Work Türkiye nin En İyi İşverenleri 2015 Benchmark Çalışması & Yarışması

Great Place to Work Türkiye nin En İyi İşverenleri 2015 Benchmark Çalışması & Yarışması İşyeri Kültürünüzü Ölçümleyin Geliştirin Prestij Kazanın Türkiye nin En İyi İşverenleri 2015 Benchmark Çalışması & Yarışması İşbirlikleri 1 En İyi İşveren Olma Şansını Yakalayın! TÜRKİYE NİN EN İYİ İȘVERENLERİ

Detaylı

MÜKEMMELLİK YOLUNDA 20 YIL...

MÜKEMMELLİK YOLUNDA 20 YIL... MÜKEMMELLİK YOLUNDA 20 YIL... 2010 Çalışma Raporu i MÜKEMMELLİK YOLUNDA 20 YIL... KalDer Çalışma Raporu-2010 İşbirliklerimiz: ii İÇİNDEKİLER MİSYON-VİZYON ii 2010 YILI DEĞERLENDİRMESİ 1 MÜKEMMELLİK YOLCULUĞU

Detaylı

TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ

TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ 2014 TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ 2014 1 İçindekiler En İyi İşveren Olarak Farkınızı Ortaya Çıkarın Avrupanın En İyi İşverenleri Hoşgeldiniz 4-5 Türkiye nin En İyi İşverenleri 50-500 Kategorisi Metodoloji

Detaylı

Sürdürülebilir Büyümeye Odaklı Bir Şirket İnşa Etmek...

Sürdürülebilir Büyümeye Odaklı Bir Şirket İnşa Etmek... Sürdürülebilir Büyümeye Odaklı Bir Şirket İnşa Etmek... FAALİYET RAPORU ...tüketicilerine mutluluk vermek, müşterileri ile iş ortaklığı yapmak, hissedarları için üstün değer yaratmak ve topluma güven vermekle

Detaylı

Mevcut Durum Çalışması Yönetici Özeti Stratejik planlamada paydaş katılımının iyileştirilmesi

Mevcut Durum Çalışması Yönetici Özeti Stratejik planlamada paydaş katılımının iyileştirilmesi Mevcut Durum Çalışması Yönetici Özeti Stratejik planlamada paydaş katılımının iyileştirilmesi Yazarlar Ingrid Prikken (Involve) Emre Koyuncu (TEPAV) 31 Ocak 2011 Raporun orijinali İngilizce olarak hazırlanmıştır.

Detaylı

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak...

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... Sürdürülebilirlik Raporu ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... İçindekiler 2 Yönetiṁ Kurulu Başkanı ndan Mesaj 4 Vizyon, Misyon, Hedef ve İlkeler 6 Kısaca Otokar 8 Otokar ın Rekabet Avantajları 10

Detaylı

PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ GEREKLİ MİDİR? NEDEN? Nermin ÇAKMAK ve Emre OCAKLI

PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ GEREKLİ MİDİR? NEDEN? Nermin ÇAKMAK ve Emre OCAKLI PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ GEREKLİ MİDİR? NEDEN? Nermin ÇAKMAK ve Emre OCAKLI ÖZ Gerek üretim sektörü, gerek hizmet sektörü olsun kuruluşların amacı, toplumun ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri üretmektir.

Detaylı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkçe versiyon Altındağ Nilüfer Osmangazi Tepebaşı Umeå Yıldırım Elif Karadenizli Bostancıoğlu Süleyman Yavuz Yiğit Bağdaş Ali Gülbay Süleyman

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNDE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ: İNGİLTERE SAYIŞTAYI

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNDE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ: İNGİLTERE SAYIŞTAYI İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNDE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ: İNGİLTERE SAYIŞTAYI Yaşar UZUN GİRİŞ İnsan kaynakları yönetimi, kamu yönetiminde giderek önem kazanan ve yaygın olarak uygulanmaya başlanan stratejik yönetim

Detaylı

Belediye Kalkınma Stratejisi Süreci Uygulamacılar için elkitabı BU ESER BİR VNG INTERNATIONAL ÜRÜNÜDÜR

Belediye Kalkınma Stratejisi Süreci Uygulamacılar için elkitabı BU ESER BİR VNG INTERNATIONAL ÜRÜNÜDÜR Belediye Kalkınma Stratejisi Süreci Uygulamacılar için elkitabı BU ESER BİR VNG INTERNATIONAL ÜRÜNÜDÜR Kalite stratejik planlama ve strateji gerçekleştirmenin, bir belediyenin gelişimini yönlendiren bir

Detaylı

tepav tepav Türkiye deki Devlet Okullarında İngilizce Dilinin Öğretimine İlişkin Ulusal İhtiyaç Analizi

tepav tepav Türkiye deki Devlet Okullarında İngilizce Dilinin Öğretimine İlişkin Ulusal İhtiyaç Analizi tepav Türkiye deki Devlet Okullarında İngilizce Dilinin Öğretimine İlişkin Ulusal İhtiyaç Analizi Türkiye genelinde devlet okullarında İngilizce eğitimi ihtiyaçlarını belirlemeyi ve politika önerileri

Detaylı

TÜRKİYE DENETİM STANDARTLARI BAĞIMSIZ DENETİM STANDARDI 315

TÜRKİYE DENETİM STANDARTLARI BAĞIMSIZ DENETİM STANDARDI 315 TÜRKİYE DENETİM STANDARTLARI BAĞIMSIZ DENETİM STANDARDI 315 İŞLETME VE ÇEVRESİNİ TANIMAK SURETİYLE ÖNEMLİ YANLIŞLIK RİSKLERİNİN BELİRLENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ Bu metin, Uluslararası Bağımsız Denetim

Detaylı

Temel Neden Analizi ile Sorun Çözme

Temel Neden Analizi ile Sorun Çözme Temel Neden Analizi ile Sorun Çözme Üretim ve paketleme işlemlerinde, üretim hattındaki planlanmayan arıza süresi üretkenliği ve karlılığı ciddi anlamda etkileyebilecek doğrudan ve dolaylı maliyetler oluşturur.

Detaylı

SÜREÇLERLE YÖNETİM VE BİR HİZMET İŞLETMESİ UYGULAMASI

SÜREÇLERLE YÖNETİM VE BİR HİZMET İŞLETMESİ UYGULAMASI SÜREÇLERLE YÖNETİM VE BİR HİZMET İŞLETMESİ UYGULAMASI Özkan TÜTÜNCÜ Özlem İpekgil DOĞAN Mert TOPOYAN Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Detaylı

BORUSAN GRUBU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013

BORUSAN GRUBU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 BORUSAN GRUBU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 1 İÇİNDEKİLER Rapor Hakkında Başkan ve CEO Ortak Mesajı Kurumsal Profil Sürdürülebilir Yönetim Anlayışımız Çalışanlarımız Müşterilerimiz ve Tedarikçilerimiz

Detaylı

ÇOCUĞA KARŞI ŞİDDETİN Göstergelerle İzlenmesi Eğitimi Katılımcı El Kitabı

ÇOCUĞA KARŞI ŞİDDETİN Göstergelerle İzlenmesi Eğitimi Katılımcı El Kitabı ÇOCUĞA KARŞI ŞİDDETİN Göstergelerle İzlenmesi Eğitimi Katılımcı El Kitabı BU PROJE UNICEF İLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN FİNANSE EDİLMEKTEDİR ÇOCUĞA KARŞI ŞİDDETİN Göstergelerle İzlenmesi

Detaylı

DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM

DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM ULUSLARARASI BAKALORYA BİR MİSYON 3-19 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİM BAREMİ SAĞLAYAN DÖRT ZORLAYICI PROGRAM 4500 DEN FAZLA PROGRAM UYGULAYAN 3600 ÜN ÜZERİNDE IB DÜNYA OKULU

Detaylı

Okulların Demokratik Yönetişimi 1

Okulların Demokratik Yönetişimi 1 Modül 11 Okulların Demokratik Yönetişimi 1 İçindekiler 1.Giriş 2.Demokratik Okul Yönetişimi nedir?...2 3. Demokratik yönetişimin faydaları nelerdir?...2 4. Demokratik Okul Yönetişimi için Kilit Alanlar:

Detaylı

www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu

www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu Ekim 2011 İçindekiler Yönetici özeti Sürdürülebilirlik mevcut durum anket çalışması Araştırma sonuçları Sürdürülebilirlik

Detaylı

Türkiye Sağlık Sistemi Performans Değerlendirmesi 2011

Türkiye Sağlık Sistemi Performans Değerlendirmesi 2011 Türkiye Cumhuriyeti Türkiye Sağlık Sistemi Performans Değerlendirmesi 2011 THE WORLD BANK Mayıs 2012 . Türkiye Cumhuriyeti Türkiye Sağlık Sistemi Performans Değerlendirmesi 2011 THE WORLD BANK Mayıs 2012

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

YETKİNLİKLER ve YETKİNLİKLERİN İŞLETMELER AÇISINDAN ÖNEMİ

YETKİNLİKLER ve YETKİNLİKLERİN İŞLETMELER AÇISINDAN ÖNEMİ HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ DERGİSİ TEMMUZ 2003 CİLT 1 SAYI 2 (13-20) YETKİNLİKLER ve YETKİNLİKLERİN İŞLETMELER AÇISINDAN ÖNEMİ Gülkibar BİÇER Hava Harp Okulu Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü

Detaylı

İMZADAN SONRA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ NE KATILIM REHBERİ

İMZADAN SONRA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ NE KATILIM REHBERİ THE LOGO İMZADAN SONRA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ NE KATILIM REHBERİ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ 2000 yılında başlayan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

LAR II. Aşama TR 07.01.05 FİNAL RAPORU. Bileşen. Faaliyet. Çıktı. Seçimle gelen. Açıklamaa. stratejileri ile. ve İhaleler Birimidir.

LAR II. Aşama TR 07.01.05 FİNAL RAPORU. Bileşen. Faaliyet. Çıktı. Seçimle gelen. Açıklamaa. stratejileri ile. ve İhaleler Birimidir. Türkiye de Yerel Yönetim Reformu Uygulamasının Devamına Destek Projesi LAR II. Aşama TR 07.01.05 İrfan Haşlak ve Özlem Yıldırım ın yardımlarıyla Simon Forrester, Mustafa Lütfi Şenn ve Tarkan Oktay tarafından

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3018 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1970 İŞ PLANI

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3018 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1970 İŞ PLANI T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3018 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1970 İŞ PLANI Yazarlar Yrd.Doç.Dr. B. Tuğberk TOSUNOĞLU (Ünite 1, 8) Yrd.Doç.Dr. B. Kağan ÖZDEMİR (Ünite 2) Arş.Gör.Dr. Tuğba

Detaylı

sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK

sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği - Türkiye, 2015 Göksu Evleri Göztepe Mah. Akkavak Cad.

Detaylı