Erzurum Yatırım Ortamı ve Uygun Yatırım Alanları. KUDAKA Erzurum Yatırım Destek Ofisi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Erzurum Yatırım Ortamı ve Uygun Yatırım Alanları. KUDAKA Erzurum Yatırım Destek Ofisi"

Transkript

1 Erzurum Yatırım Ortamı ve Uygun Yatırım Alanları KUDAKA Erzurum Yatırım Destek Ofisi

2 GENEL BİLGİLER- ERZURUM

3 GENEL BİLGİLER Toplam Nüfus: (2013) Toplam Yüzölçümü: km² Rakım:1859 İlçe Sayısı:20 Toplam Karayolu Uzunluğu: 1691 Km Havayolu: Erzurum Havalimanı yıllık yolcu kapasitesine sahip ve uluslar arası yolcu trafiğine açık

4 GENEL BİLGİLER Toplam İhracat: USD(2013) 1. Organize Sanayi Bölgesi: 126 Ha, 117 Parsel 2. Organize Sanayi Bölgesi: 216 Ha, Altyapı Çalışmaları Devam Ediyor

5 KONUM

6 KONUM KUZEYDOĞU ANADOLUNUN MERKEZİ

7 KONUM 3 saatlik mesafede 10 dan fazla şehir, yaklaşık nüfus

8 KONUM SINIR KAPILARINA YAKINLIĞI İLE KAFKASLAR VE ORTADOĞU PAZARINA KOLAY ULAŞIM İMKANI

9 ULAŞIM

10 ULAŞIM Yeni inşa edilmiş otoyolları ile Türkiye içine ve komşu ülkelere karayolu ile hızlı ve konforlu ulaşım imkanı

11 Erzurum-Trabzon karayolu üzerindeki KOP TÜNELİ ve Erzurum-Rize karayolu üzerindeki OVİT TÜNELİ tamamlandığında Trabzon ve Rize limanlarına ulaşım son derece kolaylaşacaktır. ULAŞIM

12 ULAŞIM m uzunluğunda çift tüplü olarak inşa edilen OVİT TÜNELİ tamamlandığında Erzurum Rize Limanı arası mesafe 1,5-2 saat arasına düşecektir Yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

13 ULAŞIM- Havayolu Uluslar arası Erzurum Havalimanı yıllık yolcu kapasiteli olup, Havalimanı ndan İstanbul, Ankara ve İzmir e haftada 50 nin üzerinde uçuş gerçekleştirilmektedir.

14 ULAŞIM-Demiryolu Mevcut demiryolu ağı ile İstanbul ve Ankara bağlantısı bulunmaktadır. Önümüzdeki yıllarda devreye girecek olan Erzurum-Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattı ise demiryolu ulaşımını çok daha cazip hale getirecektir.

15 ULAŞIM-Demiryolu Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattı tamamlandığın da Erzurum dan Bakü ye demiryolu ile sevkiyat yapılabilecektir Yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

16 1. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ve LOJİSTİK MERKEZ

17 1. Organize Sanayi Bölgesi Toplam alanı 126 hektar alan olup 117 sanayi parselinden oluşmaktadır. Enerji, doğalgaz, kanalizasyon, içme ve kullanma suyu, haberleşme, bölge içi ve dışı ulaşım altyapıları tamamlanmıştır Lojistik Köy ile komşu durumundadır.

18 1. OSB ve Lojistik Merkez Konumu

19 Lojistik Merkez Toplam Alan: metrekare Yıllık Yük Kapasitesi: ton Diğer Hizmetler: Konteynır yükleme boşaltma ve stok alanları, her türlü gümrük hizmetleri, tehlikeli ve özel eşya yükleme, boşaltma, stok alanları, depo ve antrepolar, iletişim ve gönderi merkezleri, tren teşkil kabul ve sevk yolları bulunacak şekilde inşa edilmektedir Yılı içerisinde açılması planlanmaktadır.

20 Lojistik Merkez Lojistik Merkez demiryolu üzerine inşa edilmesi sebebiyle; Batıda Ankara ve İstanbul üzerinden Avrupa ya, Doğuda Kars ve Tiflis üzerinden Bakü ye kadar, Demiryolu üzerinden ulaşım imkanı sunmaktadır.

21 EĞİTİM

22 EĞİTİM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ Öğrenci Sayısı Fakülte Sayısı 20 Meslek Yüksekokulu Sayısı 12 Yüksekokul Sayısı 3 Enstitü Sayısı 7 Araştırma Merkezi Sayısı 22 ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Öğrenci Sayısı 1260 Fakülte Sayısı 6 Meslek Yüksekokulu Sayısı - Yüksekokul Sayısı 1 Enstitü Sayısı 3 Araştırma Merkezi Sayısı 1

23 EKOTURİZM TERMAL TURİZM KIŞ TURİZMİ TARİH-KÜLTÜR TURİZMİ TURİZM POTANSİYELİ

24 ERZURUM PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ Erzurum ALTITUDE : m SEASON : 150 days SNOW DEPTH: 2-3 m SKI AREA (ha): 2390 Ha SKIING TYPE : Nordic-Alpine Skiing Snowboard NUMBER OF RUNS: 27 MECHANICAL FACILITIES Existing: Man/Hour SKIER CAPACITY: Man/Day BED CAPACITY Existing : 2600 Planned: 8850 ULAŞIM DURUMU: Havaalanı Uzaklık(15 km) Kent merkezi Uzaklık (5 km)

25 ERZURUM-KONAKLI KAYAK MERKEZİ İzmir İstanbul Ankara Erzurum ALTITUDE: 2000 m m SEASON : 150 gün SNOW DEPTH: 2-3 m SKI AREA (ha) : 460 Ha 62 Ha (Artificial Snow) SKIING TYPE : Slalom, Giant Slalom, Super G NUMBER OF RUNS: 11 MECHANICAL FACILITIES Existing: (Person/Hour) BED CAPACITY Planned: 4500 Ulaşım Durumu: Havaalanı Uzaklık (24 km) Kent merkezi Uzaklık (17 km)

26 ATLAMA KULELERİ/ JUMPING TOWERS The only jumping towers of TURKEY. 2 Towers for Races (K125, K95), 3 Training Towers (K60, K40, K25), 2 Ref Towers, 25 Sporters Maison, 1 Social Facility (Camping Center with 100 Bed Capacity), Fitness Center, Cafeteria, Artifiical Snow Pond (7.500 m3 water capacity), Artificial Snow Systems,, Funicular Systems, The facility has all kinds of infra-structure for summer and winter jumpings.

27 Diğer Tesisler Buz Hokeyi Salonu Buz Pateni Salonu Curling Salonu Sürat Pateni Salonu

28 YÜKSEK İRTİFA SPORCU KAMPLARI Kentin sahip olduğu yüksek irtifa ve biyoklimatik iklim UEFA standartlarında 5 çim saha Havalimanına 8 Km, Şehir Merkezine 2 km Yakın gelecekte tamamlanması planlanıyor.

29 YÜKSEK İRTİFA SPORCU KAMPLARI Büyükşehir Belediyesi ne ait UEFA standartlarında 5 adet saha içeren merkez tamamlanmış durumdadır. Havalimanına 13 Km, Palandöken Kayak Merkezine 2 km, Şehir Merkezine 3 km

30 TERMAL TURİZM Erzurum sahip olduğu zengin termal kaynakları ile termal turizm ve sağlık turizmi alanında yatırımcılara önemli fırsatlar sunmaktadır. Erzurum da sıcaklığı derece arasında değişen yaklaşık 150 adet termal kaynak bulunmaktadır ve bu kaynakların sıcaklık, debi ve mineral değerleri oldukça tatmin edici düzeydedir.

31 SU ÜRÜNLERİ ARICILIK ORGANİK TARIM SÜT ve BESİ İNEKÇİLİĞİ TARIM POTANSİYELİ

32 TARIM POTANSİYELİ Büyükbaş Hayvan Sayısı: (2012) Yıllık Süt Üretimi: Ton/Yıl(2012) Yıllık Kırmızı Et Üretimi: Ton/Yıl(2012) Yıllık Bal Üretimi: Ton/Yıl(2012)

33 ORGANİK TARIM FAALİYETLERİ Organik Hayvancılık Faaliyetleri: 2 İşletmede Toplam 792 Baş Hayvan ile devam ediyor. Organik Arıcılık Faaliyetleri: 92 çiftçi, kovanda 66,825 ton/yıl üretim yapmaktadır. Bitkisel Organik Üretim: çiftçi ile toplam ,03 ha alanda ,81 ton üretim bulunmaktadır.

34 ORGANİK TARIM FAALİYETLERİ Avantajlar Toprak ve su kaynaklarının kirlenmemiş olması Organik hayvancılığa uygun çayır ve meraların olması Zengin su kaynaklarının varlığı İşgücü maliyetinin düşük olması Kimyasal ilaç ve gübre kullanımının düşük düzeyde olması

35 Süt ve Besi İnekçiliği Büyükbaş Hayvan Sayısı: (2012) Yıllık Süt Üretimi: Ton/Yıl(2012) Kırmızı Et Üretimi: Ton/Yıl (2012)

36 Süt ve Besi İnekçiliği Avantajlar Erzurum topraklarının % 64,73 ünün çayırmera alanlarıyla kaplı olması nedeniyle kaba yem sıkıntısı yaşanmaması Süt ve Besi İnekçiliği açısından geniş manada uygun yatırım alanlarının mevcudiyeti Süt ve Besi İnekçiliği Ekonomi Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve AB-IPARD Programı tarafından desteklenmesi. Üretilen etin ve sütün pazarlanabileceği geniş bir pazarın bulunması

37 Arıcılık Kovan Sayısı: (2012) Yıllık Bal Üretimi: Ton/Yıl(2012) Yıllık Bal Mumu Üretimi: 63 Ton (2012)

38 Avantajlar Arılı kovan sayısının fazla olması Zengin flora Arı ürünlerinin İkincil ürünlere dönüştürülerek katma değerinin artırılması Bölge zirai mücadeleden ari olması Arıcılık

39 Su Ürünleri Yıllık Üretim: (2012) İşletme Sayısı: 26

40 Su Ürünleri Avantajlar Temiz su kaynakları Yüksek rakıma bağlı ürün lezzet ve kalitesi Su sıcaklıklarının üretimi engellemeyecek şekilde seyretmesi Bölgede bulunan su ürünleri fakültesinin bilgi ve donanım olarak sektöre yoğun olarak hizmet vermesi

41 ENERJİ İMALA T SANAYİİ MADENCİLİK SANAYİ POTANSİYELİ

42 İMALAT SANAYİİ İmalat sanayisinde gıda ve içecek imalatı ile madencilik önemli bir yer tutmaktadır. Tarıma dayalı sanayi olarak un-yem üretimi, süt ve süt ürünleri üretimi ve ön plandadır. İnşaat malzemeleri üretiminde de son dönemlerde artış gözlemlenmektedir.

43 İMALAT SANAYİİ Su kaynakları açısından son derece zengin bir potansiyele sahip ilimizde ambalajlı içme suyu sektörü son yıllarda önemli ölçüde gelişmiştir. Önümüzdeki dönemde ihale dilecek önemli su kaynakları bulunmaktadır.

44 MADENCİLİK Bakır Krom Kurşun Çinko Manganez Manyezit Mermer Perlit

45 ENERJİ Erzurum çok önemli uluslararası enerji nakil hatlarının kesiştiği bir kavşak noktasındadır. TANAP BTC

46 ENERJİ Yenilenebilir enerji kaynakları açısından Erzurum da önemli bir potansiyel bulunmaktadır. There are major hydropower plants.

47 ENERJİ- Güneş Enerjisi Yıllık 1700 saatin üzerinde güneşlenme süresi ile güneş enerjisinden elektrik üretiminde önemli bir potansiyel mevcuttur.

48 ENERJİ- Güneş Enerjisi Yüksek rakım ve düşük nem oranları güneş enerjisinden elektrik üretiminde önemli avantajlar sunmaktadır. ERZURUM Güneşlenme Süreleri (Saat) Global Radyasyon Değerleri (KWh/m2-gün)

49 DEVLET DESTEKLERİ- TEŞVİKLERİ

50 Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı - KUDAKA KUDAKA Mali Destek Programları aracılığı ile KOBİ lerin yatırım projelerine % 50 oranında hibe desteği verilmektedir. Son iki yıl uygulanan mali destek programlarında KOBİ lere proje başına en fazla TL hibe desteği verilmiştir. Makine-Ekipman alımı Kalite Yönetim Sistemleri Uygulanması Personel Eğitimleri Arazi-Arsa alımı ve İnşaat harcamaları uygun maliyet kabul edilmemektedir.

51 Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu- TKDK Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Kırsal Turizm Faaliyetleri Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Destek Oranı % arası hibe imkanı

52 Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulamaları Ekonomi Bakanlığı ndan alınacak Yatırım Teşvik Belgesi ne istinaden söz konusu yatırım ile ilgili yapılacak yatırım harcamaları Katma Değer Vergisi(KDV) Muafiyeti Gümrük Vergisi Muafiyeti Vergi İndirimi(%90 a Kadar) Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Faiz Desteği(Max TL) Yatırım Yeri Tahsisi

53 Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulamaları-Bölgesel BÖLGESEL TEŞVİK UYGULAMALARI KAPSAMINDAKİ SEKTÖRLER Sektör Adı Entegre Hayvancılık Yatırımları(Damızlık Dahil) Su Ürünleri Yetiştiriciliği Gıda Ürünleri ve İçecek İmalatı Tekstil Ürünleri İmalatı Giyim Eşyası İmalatı Bavul, el çantası, saraciye, ayakkabı vb imalatı Ağaç ve mantar ürünleri imalatı Kağıt ve Kağıt Ürünleri İmalatı İlaç/Eczacılıkta ve tıpta kullanılan kimyasal ve bitkisel kaynaklı ürünlerin imalatı Metalik Olmayan Mineral Ürünlerin İmalatı Asgari Sabit Yatırım Tutarı/Kapasitesi TL TL TL Tekstilin Aprelenmesi: TL Diğer: TL Üzeri tevsi ve modernizasyon yatırımları TL TL TL TL TL

54 Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulamaları-Bölgesel BÖLGESEL TEŞVİK UYGULAMALARI KAPSAMINDAKİ SEKTÖRLER Sektör Adı Demir-çelik dışındaki ana metal sanayi,metal döküm sanayi Metal Eşya Makine ve teçhizat imalatı Büro, Muhasebe ve Bilgi İşlem makineleri imalatı Elektrikli makine ve cihazları imalatı Radyo, televizyon, haberleşme teçhizatı ve cihazları imalatı Mobilya İmalatı Oteller Öğrenci Yurtları Soğuk hava deposu hizmetleri Lisanslı depoculuk Asgari Sabit Yatırım Tutarı/Kapasitesi TL TL TL TL TL TL TL 3 yıldız ve üzeri 100 Öğrenci 500 metrekare TL

55 Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulamaları-Bölgesel BÖLGESEL TEŞVİK UYGULAMALARI KAPSAMINDAKİ SEKTÖRLER Sektör Adı Eğitim Hizmetleri Hastane yatırımı, huzurevi Akıllı çok fonksiyonlu teknik tekstil Atık geri kazanım veya bertaraf tesisleri Seracılık Asgari Sabit Yatırım Tutarı/Kapasitesi TL Hastane : TL Huzurevi: 100 kişi TL TL 10 Dekar

56 Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulamaları-Bölgesel OSB de TL yatırım tutarı ve 40 kişilik istihdam öngören bir yatırım için. KDV İstisnası Gümrük Vergisi Muafiyeti Vergi İndirimi Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Faiz Desteği İthal ve Yerli makine Teçhizat alımları KDV den istisna edilebilir. İthal makine teçhizat alımları gümrük vergisinden muaftır. Vergi İndirim Oranı: %90 Yatırıma Katkı Oranı: %50 Destek Süresi :10 Yıl Yatırıma Katkı Oranı: %50 TL Cinsi Kredilerde:5 Puan Döviz Kredilerinde: 2 Puan TOPLAM DEVLET DESTEĞİ (TL) DESTEK YOĞUNLUĞU (%) 85

57 Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Uygulamaları Erzurum İlinde 6486 sayılı kanun uyarınca, 10 kişi ve üzeri işci çalıştıran işletmeler 5 yıl boyunca çalıştırdıkları işçilerin sigorta primlerini yaklaşık % 10 indirimle ödeyeceklerdir.

58 İŞKUR İstihdam Teşvikleri tarihine kadar; yeni işe aldığınız işçilerin sigorta primlerinin işveren hisseleri İŞKUR tarafından ödeniyor. Yeni işe aldığınız işçiyi sahip olduğu nitelik ve mesleki belgeye uygun işte çalıştırmanız koşuluyla; 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlardan; Mesleki yeterlik belgesine sahip olanların 48 ay, Mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya mesleki eğitim kurslarını bitirenlerin 36 ay, Hiçbir belge veya niteliğe sahip olmayanların 24 ay, 29 yaşından büyük erkeklerden; mesleki belge veya niteliğe sahip olanların 24 ay, SGK İşveren primleri İŞKUR tarafından ödenmektedir.

59 İŞKUR İstihdam Teşvikleri Bu teşviklerden yararlanabilmek için; İşe alınan kişinin son 6 ay içinde SGK ya bildirilmemiş olması, İşe girdiği işyerindeki son 6 aylık personel ortalamasına ilave olarak işe alınması gerekmektedir.

60 İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları En az iki ile on çalışanı bulunan ve kuruma kayıtlı işyerlerine bir katılımcı İŞKUR tarafından azami 160 fiili gün desteklenmektedir. On bir ve üstü mevcut sigortalı çalışanı olan işyerlerine ise çalışan sayısının onda biri kadar katılımcı verilebilmektedir. Program süresince katılımcı zaruri giderleri (günlük 25 TL) ve sigorta prim giderleri Kurum tarafından karşılanmaktadır.

61 KOSGEB Destekleri KOSGEB e üye olan KOBİ lere KOBİ: Çalışan sayısı 250 den az ve yıllık satış hasılatı TL den az olan işletmeler. Nitelikli Eleman Desteği Yurtiçi Fuar Desteği Eğitim Desteği Danışmanlık Desteği Test,Analiz,Kalibrasyon Desteği Tanıtım Desteği Tasarım Desteği vb. destekler KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Destek oranı %60

62 Sermaye şirketlerinin Ar-Ge projeleri bütçe sınırı olmaksızın 3 yıl boyunca %60 a varan oranlarda desteklenmektedir. TÜBİTAK Destekleri Sanayi Ar-Ge Proje Destekleri

63 TÜBİTAK Destekleri KOBİ Ar-Ge Proje Destekleri KOBİ lerin Ar-Ge projeleri desteklenmektedir. Destek Süresi: 18 Ay Destek Üst Limiti: TL

64 Teknokent Destekleri Firma ve Girişimcilere Gelir ve Kurumlar Vergisi Muafiyeti Ar-Ge Personeline Gelir Vergisi Muafiyeti KDV Muafiyeti Sigorta Prim Desteği Destek Personeline Gelir Vergisi Muafiyeti

65 ERZURUM YATIRIM DESTEK OFİSİ Yatırımcıların kamu kurum ve kuruluşları nezdinde ki her türlü izin ruhsat işlemleri birinci elden takip ve koordine edilmektedir.

Uzak Çağların Yakın Kenti

Uzak Çağların Yakın Kenti ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Uzak Çağların Yakın Kenti Çankırı da Neolitik Devir den (M.Ö. 7000-5000) bu yana kesintisiz bir yaşamın hüküm sürdüğü bilinmektedir. Çankırı sırasıyla

Detaylı

ERZURUM İLİNDE UYGULANAN YATIRIM TEŞVİKLERİ

ERZURUM İLİNDE UYGULANAN YATIRIM TEŞVİKLERİ ERZURUM İLİNDE UYGULANAN YATIRIM TEŞVİKLERİ ERZURUM YATIRIM DESTEK OFİSİ 2014 1 EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIM TEŞVİK MEVZUATI ERZURUM UYGULAMASI 19 Haziran 2012 de Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK MEVZUATININ TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ

YATIRIM TEŞVİK MEVZUATININ TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ YATIRIM TEŞVİK MEVZUATININ TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ T.C. KUZEYDOĞU ANADOLU KALKINMA AJANSI (KUDAKA) YATIRIM TEŞVİK MEVZUATININ TRA 1 DÜZEY 2 BÖLGESİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ

Detaylı

>> Tarihi Yaşayan Şehir: Sinop

>> Tarihi Yaşayan Şehir: Sinop Ekim 2012 >> Tarihi Yaşayan Şehir: Sinop SİNOP yatırım ortamı Sinop, binlerce yıllık tarihi ile Karadeniz Bölgesi nin en eski yerleşim yerlerindendir. M.Ö. 2200 lerden itibaren dönemin önde gelen uygarlıklarına

Detaylı

İÇİNDEKİLER ...06...06...08...10...14...16...20...22...22...24...26...28...30...32...32...34...38...44...46...48

İÇİNDEKİLER ...06...06...08...10...14...16...20...22...22...24...26...28...30...32...32...34...38...44...46...48 İÇİNDEKİLER Yatırım Teşvikleri * Temel Kavramlar * Teşvik Uygulamaları * Bölgesel Teşvik Uygulamaları * Büyük Ölçekli Yatırım Teşvik Uygulamaları * Öncelikli Yatırım Konularına Yönelik Teşvik Uygulamaları

Detaylı

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI 16 MAYIS 2014 ANKARA 1. Yatırım Teşvik Sistemi 2. Destek Oran ve Süreleri 3. Ankara Ġlinde Sağlanan Destekler 4. Yatırım Teşvik Belgesi 2 YATIRIM TEŞVİK

Detaylı

ŞIRNAK. Ortadoğu ya açılan kapı YATIRIM ORTAMI

ŞIRNAK. Ortadoğu ya açılan kapı YATIRIM ORTAMI ŞIRNAK YATIRIM ORTAMI Ortadoğu ya açılan kapı Şırnak Yatırım Destek Ofisi Vakıfkent Mahallesi Uludere Caddesi No: 16 Şırnak T: (0 486) 16 4 68 F: (0 486) 16 4 68 www.sirnakayatirim.com info@dika.org.tr

Detaylı

ÇORUM YATIRIM REHBERİ. Çorum Yatırım Rehberi

ÇORUM YATIRIM REHBERİ. Çorum Yatırım Rehberi ÇORUM YATIRIM REHBERİ İÇİNDEKİLER ÇORUM İLİ GENEL BİLGİLER...4 ÇORUM VE İLÇELERİ...5 ÇORUM COĞRAFİ KONUM VE İKLİM...6 EĞİTİM...7 SAĞLIK...9 ÇORUM TARIM VE HAYVANCILIK... 10 TABİİ KAYNAKLAR... 14 ÇORUM

Detaylı

SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI

SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI Bu eserin tüm telif hakları Samsun Ticaret ve Sanayi Odası na aittir. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası nın ismi kaydedilmek koşulu ile yayından alıntı yapmak mümkündür. Ancak Samsun Ticaret ve Sanayi Odası

Detaylı

Tarihe Ev Sahipliği Yapan Beyaz Kent

Tarihe Ev Sahipliği Yapan Beyaz Kent SİİRT Siirt Türkiye nin önemli sosyoekonomik gelişme alanlarından GAP Bölgesindeki 9 ilden biri 2000-2010 yılları arasında nüfusu en çok artan 18. il 2010 Nüfus Sayımına göre 30 yaş altı nüfusta Türkiye

Detaylı

KARS LOJİSTİK DOĞU NUN MERKEZİ

KARS LOJİSTİK DOĞU NUN MERKEZİ KARS LOJİSTİK DOĞU NUN MERKEZİ Lojistik Nedir? Lojistik; müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere her türlü ürün, servis hizmeti ve bilgi akışının başlangıç noktasından, nihai tüketiciye kadar olan

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) GENEL TEŞVİK SİSTEMİ

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) GENEL TEŞVİK SİSTEMİ BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) GENEL TEŞVİK SİSTEMİ Alaattin ÖZYÜREK Şubat 2015 SUNUM PLANI I. BATI AKDENİZ DE TEŞVİK İSTATİSTİKLERİ II. YENİ TEŞVİK SİSTEMİNE İLİŞKİN GENEL HUSUSLAR III. YENİ TEŞVİK

Detaylı

BİR BAKIŞTA KIRIKKALE

BİR BAKIŞTA KIRIKKALE BİR BAKIŞTA KIRIKKALE KIRIKKALE YATIRIM DESTEK OFİSİ www.ahika.gov.tr Genel Bilgiler 1.Konum İç Anadolu Bölgesinde yer alan Kırıkkale, doğuda Çorum ve Yozgat, güneyde Kırşehir, batıda Ankara ve kuzeyde

Detaylı

GÜNEY EGE BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI

GÜNEY EGE BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI GÜNEY EGE BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI 1. YENİ TEŞVİK SİSTEMİ HAKKINDA Yeni Teşvik Sistemi 6 bölgeden oluşmakta, Aydın ve Denizli illerimiz 2. Bölgede ilimiz 1. bölgede yer almaktadır. 14.07.2009

Detaylı

ARDAHAN. YATIRIM REHBERİ Haziran 2012 VALİLİĞİ ARDAHAN T Ü R K İ Y E H A R İ T A S I

ARDAHAN. YATIRIM REHBERİ Haziran 2012 VALİLİĞİ ARDAHAN T Ü R K İ Y E H A R İ T A S I T Ü R K İ Y E H A R İ T A S I ARDAHAN ARDAHAN 1 2 Ö N S Ö Z Bir bölgenin veya ilin tarihi geçmişi, coğrafi yapısı, kültür birikimi ile ticari ve sosyal potansiyelini ortaya koyan değerleri gelecek kuşaklara

Detaylı

Osmaniye nin İlçeleri. Genel Bilgiler GENEL BİLGİLER GENEL BİLGİLER

Osmaniye nin İlçeleri. Genel Bilgiler GENEL BİLGİLER GENEL BİLGİLER İÇİNDEKİLER GENEL BİLGİLER...2 SOSYAL GÖSTERGELER...6 TARIM...8 SANAYİ...10 KÜLTÜR VE TURİZM...19 ENERJİ......23 DIŞ TİCARET...24 LOJİSTİK......27 OSMANİYE DE DEVAM EDEN KAMU YATIRIMLARI...28 NEDEN OSMANİYE?...31

Detaylı

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ. TRA 1 Düzey 2 Bölgesi Erzurum Erzincan Bayburt Uygulaması

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ. TRA 1 Düzey 2 Bölgesi Erzurum Erzincan Bayburt Uygulaması YENİ TEŞVİK SİSTEMİ TRA 1 Düzey 2 Bölgesi Erzurum Erzincan Bayburt Uygulaması i Yeni Teşvik Mevzuatına Genel Bakış Yeni Teşvik Sistemi 19 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete de yayınlanmış ve 1 Ocak 2012

Detaylı

Yeni Teşvik Sistemi. Bu çalışma Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan Yeni Teşvik Sisteminin detaylarını anlatmaktadır.

Yeni Teşvik Sistemi. Bu çalışma Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan Yeni Teşvik Sisteminin detaylarını anlatmaktadır. Yeni Teşvik Sistemi Bu çalışma Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan Yeni Teşvik Sisteminin detaylarını anlatmaktadır. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı YENİ TEŞVİK SİSTEMİNİN AMACI Kalkınma Planları, Yıllık

Detaylı

KDZ. EREĞLİ DE YASSI ÇELİĞE DAYALI YAN SANAYİ YATIRIMLARININ OLUŞTURULMASI

KDZ. EREĞLİ DE YASSI ÇELİĞE DAYALI YAN SANAYİ YATIRIMLARININ OLUŞTURULMASI KDZ. EREĞLİ DE YASSI ÇELİĞE DAYALI YAN SANAYİ YATIRIMLARININ OLUŞTURULMASI ŞUBAT 2013 İÇİNDEKİLER 1. ERDEMİR TANITIMI... 3 2. TÜRK ÇELİK SEKTÖRÜ... 4 3. TÜRKİYENİN 2023 HEDEFİNDE ÇELİK SEKTÖRÜNÜN ROLÜ...

Detaylı

Tasarrufların katma değeri yüksek, bilgi yoğun teknoloji kullanan ve ihracat odaklı yatırımlara yönlendirilmesi,

Tasarrufların katma değeri yüksek, bilgi yoğun teknoloji kullanan ve ihracat odaklı yatırımlara yönlendirilmesi, Tasarrufların katma değeri yüksek, bilgi yoğun teknoloji kullanan ve ihracat odaklı yatırımlara yönlendirilmesi, Üretim ve istihdamın arttırılması, Uluslararası rekabet gücünü arttıracak ve Ar-Ge içeriği

Detaylı

DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI. Yalova İli Yatırım Ortamı Raporu

DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI. Yalova İli Yatırım Ortamı Raporu DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI Yalova İli Yatırım Ortamı Raporu Yalova Yatırım Destek Ofisi 02.06.2010 Yönetici Özeti Bu çalışma Yalova da mevcut yatırım ortamına ilişkin bilgiler sunmakta ve yatırımcılara

Detaylı

KONYA ve KARAMAN DA YATIRIM ORTAMI

KONYA ve KARAMAN DA YATIRIM ORTAMI KONYA ve KARAMAN DA YATIRIM ORTAMI Konya ve Karaman; Geleneksel ve Modern değerlerin kaynaştığı bir bölge Geniş Yatırım İmkanları... VİZYONUMUZ Kaynaklarını etkin ve çevreye duyarlı kullanan, sosyo-kültürel

Detaylı

Tasarrufların katma değeri yüksek, bilgi yoğun teknoloji kullanan ve ihracat odaklı yatırımlara yönlendirilmesi,

Tasarrufların katma değeri yüksek, bilgi yoğun teknoloji kullanan ve ihracat odaklı yatırımlara yönlendirilmesi, Tasarrufların katma değeri yüksek, bilgi yoğun teknoloji kullanan ve ihracat odaklı yatırımlara yönlendirilmesi, Üretim ve istihdamın arttırılması, Uluslararası rekabet gücünü arttıracak ve Ar-Ge içeriği

Detaylı

Invest in TEŞVİK SİSTEMİ

Invest in TEŞVİK SİSTEMİ Invest in TEŞVİK SİSTEMİ 2015 2 İçerik 19 Haziran 2012 de Resmi Gazete de yayınlanan 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar, 20 Haziran 2012 de Resmi Gazete de yayınlanan Yatırımlarda

Detaylı

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr TRAKYA BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr TRAKYA BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI Trakya Kalkınma Ajansı www.trakyaka.org.tr TRAKYA BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI 2014 MAYIS 2014 1 İçindekiler Tanımlar... 3 1. Yatırım Teşviki... 4 2. Teşvik Belgesi... 4 3. Teşvik Sistemi İle

Detaylı

TRAKYA BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI

TRAKYA BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI T.C. TRAKYA KALKINMA AJANSI TRAKYA BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI www.trakyaka.org.tr 15 Haziran 2012 tarih ve 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar ve Kararın uygulanmasına

Detaylı

YENİ TEŞVİK REHBERİ. Hazırlayanlar: Mehmet Ali Yıldırım Kerem Akın. Bitlis Yatırım Destek Ofisi

YENİ TEŞVİK REHBERİ. Hazırlayanlar: Mehmet Ali Yıldırım Kerem Akın. Bitlis Yatırım Destek Ofisi YENİ TEŞVİK REHBERİ Hazırlayanlar: Mehmet Ali Yıldırım Kerem Akın Bitlis Yatırım Destek Ofisi 1 İÇİNDEKİLER 1. BÖLÜM: TEŞVİKLE İLGİLİ GENEL HUSUSLAR...3 1.1 Teşvike İlişkin Yasal Düzenlemeler...4 1.2 Teşviklerin

Detaylı

İçindekiler. Önsöz...3. Değişen ve Gelişen Cumhuriyet Şehri Kırıkkale... 4. Yaşanabilir Bir Kent Kırıkkale... 5. İlin Ekonomik Görünümü...

İçindekiler. Önsöz...3. Değişen ve Gelişen Cumhuriyet Şehri Kırıkkale... 4. Yaşanabilir Bir Kent Kırıkkale... 5. İlin Ekonomik Görünümü... HEDEF BURADA İçindekiler Önsöz...3 Değişen ve Gelişen Cumhuriyet Şehri Kırıkkale... 4 Yaşanabilir Bir Kent Kırıkkale... 5 İlin Ekonomik Görünümü...7 Stratejik Konum... 9 İşgücü Potansiyeli...11 Ar-Ge Altyapısı...12

Detaylı

Düzce Yatırım Ortamı Raporu Sektörel Rapor Serisi VIII

Düzce Yatırım Ortamı Raporu Sektörel Rapor Serisi VIII Düzce Yatırım Ortamı Raporu Sektörel Rapor Serisi VIII Düzce Yatırım Destek Ofisi 2014 Giriş: Hazırlanan rapor, Düzce nin genel yapısı hakkında bilgiler vermekte ve bölgeye yatırım yapmayı düşünecek yatırımcılara

Detaylı

TEŞVİK SİSTEMİ. Vergi Danışmanlık. Vergi Danışmanlık

TEŞVİK SİSTEMİ. Vergi Danışmanlık. Vergi Danışmanlık TEŞVİK SİSTEMİ Vergi Danışmanlık Vergi Danışmanlık Yatırım Teşvik Sisteminin Amacı Tasarrufların katma değeri yüksek yatırımlara yönlendirilmesi, Üretim ve istihdamın artırılması, Uluslararası rekabet

Detaylı