Uzunluk Ölçme Çevre Ölçme Alan Ölçme Sıvı Ölçme Standart Olmayan Ölçme Araçları Metre - Santimetre Kilometre Uzunluk Ölçme Problemleri Düzlemsel Şekillerin Çevresi Karenin Çevresi Dikdörtgenin Çevresi Çevre Problemleri Alan Ölçme Alanı Tahmin Etme Sıvı Ölçme Sıvı Ölçme Problemleri 1
Standart Olmayan Ölçme Araçları 1 Aşağıda verilen görsellerin boylarını ölçmek için hangi ölçüm aracını kullanabiliriz? Numaralarını kullanarak belirleyelim. 5 1 3 2 6 7 4 9 8 10 adım ayak parmak karış kulaç 3 4 5, 10, 9, 6 1, 2, 8 7 2 Aşağıda verilen görsellerin boylarının ölçümünde hangi standart olmayan araçların kullanılabileceğini işaretleyelim. kulaç adım parmak Atkının uzunluğu karış adım Çorabın boyu kulaç parmak Arabanın uzunluğu parmak Duvarın boyu parmak ayak kulaç Silginin uzunluğu Kilimin uzunluğu kulaç Çerçevenin boyu parmak ayak karış parmak Ataşın uzunluğu 3
Metre - Santimetre 1 Aşağıda verilen uzunlukları rakam ve kısaltmalarla yazalım. Dört metre:... 4 m Üç yüz on santimetre:... 310 cm İki yüz sekiz metre:... 208 m Dört metre elli sekiz santimetre.... 4 m 58 cm Bir metre on yedi santimetre:... 1 m 17 cm On yedi metre altı santimetre:... 17 m 6 cm 2 Aşağıdaki uzunluk ölçülerinin okunuşlarını yazalım. 4 m =... Dört metre 300 cm =... Üç yüz santimetre 17 m 2 cm = On... yedi metre iki santimetre 6 m 25 cm =... Altı metre yirmi beş santimetre 8 m 12 cm =... sekiz metre on iki santimetre 3 Aşağıdaki süsleme üzerinde verilen çevirmeleri örnekteki gibi yapalım. 5 m... 600 cm... 9 m 4 m 500 cm 6 m 900 cm... 400 cm 1 m... 700 cm... 8 m 2 m... 100 cm 7 m 800 cm... 200 cm 4 Bilfen Yayıncılık
Metre - Santimetre 1 Aşağıdaki öğrencilerin boy uzunluklarını metre ve santimetre cinsinden örnekteki gibi yazalım. Zeynep 128 cm 1 m 28 cm Aydın Seda Kemal 107 cm 144 cm 165 cm... 1 m 7 cm 1... m 44 cm 1... m 65 cm 2 Aşağıda sol sütunda verilen uzunluklara eşit uzunlukları sağ sütunda bulalım. Sol sütunla aynı renge boyayarak eşleştirelim. 206 cm 260 cm 320 cm 302 cm 2 m 60 cm 3 m 20 cm 3 m 2 cm 216 cm 2 m 16 cm 2 m 6 cm 5
Metre - Santimetre 1 Uzunlukları örnekteki gibi santimetre olarak yazalım. 1 m 30 cm = 100 cm + 30 cm = 130 cm 4 m 15 cm =... 400 cm +... 15 cm =... 415 cm 8 m 6 cm =... 800 cm +... 6 cm =... 806 cm 9 m 17 cm =... 900 cm +... 17 cm =... 917 cm 9 m 50 cm = 100 cm + 30 cm =... 130 cm 2 m 14 cm =... 200 cm +... 14 cm =... 214 cm 4 m 85 cm =... 400 cm +... 85 cm =... 485 cm 3 m 6 cm =... 300 cm +... 6 cm =... 306 cm 2 Tabloyu örneklerdeki gibi dolduralım. Ölçülen uzunluk cm Ölçülen uzunluk m / cm 5 m 20 cm 520 492 cm 4 m 92 cm 3 m 27 cm 327 cm 123 cm 1 m 23 cm 1 m 63 cm 163 cm 148 cm 1 m 48 cm 7 m 2 cm 702 cm 238 cm 2 m 38 cm 8 m 1 cm 801 cm 546 cm 5 m 46 cm 4 m 2 cm 402 cm 602 cm 6 m 2 cm 6 Bilfen Yayıncılık
Metre - Santimetre Sena Derin Ahmet Kadir Mine 272 cm 2 m 52 cm 425 cm 2 m 5 cm 3 m 7 cm 1 Tabloda bir uzun atlama yarışmasının sonuçları verilmiştir. Tabloya göre boşlukları dolduralım. En uzun atlayan... Ahmet Kadir, Sena dan daha... kısa mesafe atlamıştır. Mine, Derin den daha... uzun mesafe atlamıştır. En kısa atlayan..., 2 m... 5 cm mesafe atlamıştır. Kadir in atladığı mesafe, Derin in atladığı mesafeden... 47 cm azdır. En uzun atlayan kişi, en kısa atlayandan... 1 m... 2 cm fazla mesafe atlamıştır. 2 Betül, Asya, Tarık ve Merve dört arkadaştır. Aşağıda her birinin boy uzunlukları karışık olarak verilmiştir. Bu verilerden yararlanarak tabloya boy uzunluklarını yazalım. En uzun boylu olan Tarık tır. En kısa boylu Merve dir. Betül, Asya dan kısadır. 160 cm 178 cm 184 cm 156 cm Boy uzunlukları Betül Asya Tarık Merve 160 cm 178 cm 184 cm 156 cm 7
Metre - Santimetre 1 Kareli alana örnekteki gibi verilen uzunluklarda doğru parçalarını çizelim. 10 cm 6 cm 8 cm 1 cm 4 cm 12 cm 5 cm 9 cm 2 Mavi kurdele = 8 cm Kırmızı kurdele = 12 cm Yeşil kurdele = 6 cm Kurdeleleri aşağıda verilen kareli kâğıda cetvelle çizelim. Boy uzunluklarını kısadan uzuna sembol kullanarak sıralayalım. 8 cm a 12 cm b 6 cm c c < a < b 8 Bilfen Yayıncılık
Metre - Santimetre Ben 40 cm kumaş aldım. Ben 5 m kumaş aldım. 5 m = 500 cm Canan Ada 1 Canan, Ada dan daha uzun kumaş aldığını söylüyor. Canan haklı mıdır? Neden? Canan haklı değildir. 2 Cetvel üzerinde verilen doğru parçalarının uzunluklarını yazalım. 3. 2. 1. cm 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 4. 5. 6. 1. doğru parçası: 2 cm 2. doğru parçası: 4 cm 3. doğru parçası: 4 cm 4. doğru parçası: 7 cm 5. doğru parçası: 2 cm 6. doğru parçası: 4 cm 3 Uzunluk ölçülerinin arasına <, >, = sembollerinden uygun olanını yerleştirelim. 75 santimetre < 2 metre 3 metre = 300 santimetre 250 santimetre > 2 metre 9
Kilometre 1 Aşağıda verilmiş olan uzunluk ve mesafelerden kilometre ile ifade edilenleri işaretleyelim. Okul Okul Bahçesi Edirne İstanbul Bahçe Kapısı Edirne - İstanbul arası Bahçe kapısının okul kapısına olan mesafesi Potanın uzunluğu volkan Yol uzunluğu Masanın eni 2 Aşağıda verilmiş olan uzunluk ve mesafelerden metre ile ifade edilenleri işaretleyelim. Havuzun boyu Ağacın boyu Pistin uzunluğu 10 Bilfen Yayıncılık Beşiğin boyu Apartmanın yüksekliği Sürahinin uzunluğu Adım uzunluğu
Uzunluk Ölçme Problemleri Piknik alanı 472 m 314m Büfe Plaj 4m 52 380 m Can, plajdan çocuk parkına, sonra piknik alanına gitmiştir. Can kaç m yol yürümüştür? 524 +472 9 9 6 km Çocuk parkından büfeye giden Emel, buradan su aldıktan sonra spor merkezine gitmiştir. Emel kaç metre yol yürümüştür? 314 314 +2 1 9 847 m 219 m 375 m Çocuk parkı Spor merkezi Büfeden hareket eden biri, en kısa yoldan plaja giderse kaç metre yürümüş olur? 314 +524 838 m Piknik alanında bulunan Mine, spor merkezine hangi yoldan giderse daha az yol yürümüş olur? 472 +2 1 9 691 m 11
Uzunluk Ölçme Problemleri Aşağıdaki soruları cevaplayalım. Bulduğumuz sonuçların yazılı olduğu meyveyi soru rengi ile aynı renge boyayalım. 1 108 metre kablodan 20 metrelik 4 parça kullandım. Kalan kablonun metresini 4 liradan sattığıma göre kaç lira kazanmış oldum? 20 x 4 = 80 108-80 = 28 28 x 4 = 112 2 Sedat ın bir adımı 42 santimetredir. Buna göre Sedat ın 14 adımı, 6 metreden kaç santimetre kısadır? 42 x 14 = 588 6 m = 600 cm 600-588 = 12 cm 3 6 metre kumaşın önce 2 m 32 cm si sonra da 1 m 2 cm si kullanıldı. Kalan kumaş kaç santimetredir? 2 m 32 cm = 232 cm 6m = 600 cm 232 + 102 = 334 cm 600-334 = 266 1 m 2 cm = 102 cm 4 Mine 1 m 58 cm, Aylin 1 m 62 cm dir. Mine, Aylin ve Onur un boy uzunlukları toplamı 490 cm ise Onur un boyu kaç cm dir? 1 m 58 cm = 158 cm 158 + 162 = 320 cm 490-320 = 170 cm 1 m 62 cm = 162 cm 5 Bir sıçrayışı 8 cm olan çekirge, 6 metre uzaklıktaki yuvasına kaç sıçramada gider? 6m = 600 cm 600 8 = 75 6 Bir kumaşcı 7 metrelik kumaşın 500 cm sini sattı. Satış sonunda 80 lira aldığına göre kumaşçı tüm kumaşı satsaydı kaç lira kazanırdı? 80 lira 80 5 = 16 16 x 7 = 112 12 Bilfen Yayıncılık
Uzunluk Ölçme Problemleri 1 Elimde 35 metre kumaş var. 4 metre kumaştan bir elbise dikebiliyorsam: a) Elimdeki kumaştan kaç elbise dikilir? 35 32 3 4 8 b) Kaç metre kumaş artar? 3 metre kumaş artar. c) Kaç metre kumaşım daha olsaydı bir elbise daha dikebilirdim? 1 metre kumaş. 2 Aslı Hanım, 2 m 20 cm uzunluğundaki dolabın üstündeki atkısını almak istiyor. Aslı Hanım ın boyu 172 cm olduğuna göre hangi tabureyi kullanarak atkıyı daha rahat alabilir? 2 m 20 cm = 220 cm 220 + 172 48 30 cm 35 cm 50 cm 3 Aysel in cetvelinin 0 dan 8 e kadar olan bölümü kırılmıştır. Çizdiği doğru parçasını kırık cetveli ile ölçünce 23 cm olduğunu görüyor. Aysel in çizdiği doğru parçasının gerçek uzunluğu kaç santimetredir? - 23 8 15 cm 13
Düzlemsel Şekillerin Çevresi 1 Aşağıdaki şekillerin çevre uzunluklarını hesaplayalım. (İki nokta arası 1 birimdir.) 22 birim Çevre:... 20 birim Çevre:... 16 birim Çevre:... 2 Aşağıdaki şekillerin çevrelerini hesaplayalım. (İki nokta arası 1 birimdir.) Ü M L E Z D Çevresini bulduğumuz şekillerin harflerini şifre kutusuna yazarak şifreyi çözelim. 26 D 18 Ü 34 Z 28 L 32 E 20 M 3 Aşağıda verilen şekillerin çevrelerinin kaçar birim olduğunu örnekteki gibi hesaplayalım. Çevre = 16 birim Çevre = 14 birim Çevre = 15 birim Çevre = 24 birim 14 Bilfen Yayıncılık
Kare ve Dikdörtgenin Çevresi 1 Aşağıdaki karelerin çevrelerini hesaplayalım.(iki nokta arası 1 birimdir.) 12 birim 16 birim 8 birim 20 birim 2 Bir kenarı 6 cm olan karenin çevresi kaç santimetredir? 6 x 4 = 24 cm 3 Aşağıdaki dikdörtgenlerin çevrelerini hesaplayalım. 4 x 2 = 8 2 x 2 = 4 8 + 4 = 12 12 5 x 2 = 10 3 x 2 = 6 16 10 10 + 6 = 16 2 + 2 = 4 3 x 2 = 6 4 + 6 = 10 5 x 2 = 10 1 x 2 = 12 10 + 12 = 22 4 Kısa kenarı 5 cm, uzun kenarı 11 cm olan dikdörtgenin çevresi kaç santimetredir? 5 x 2 = 10 11 x 2 = 22 10 + 22 = 32 5 Eylül, kenarları birbirine eşit olan üçgenin çevresinin 18 cm olduğunu söylüyor. Eylül haklı mıdır? Neden? İşlem yaparak kanıtlayalım. 9-2 = 7 7 x 3 = 21 Eylül haklı değildir. 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 15
Çevre Problemleri 1 Çevresi, bir kenarı 15 cm olan karenin çevresine eşit olan dikdörtgenin kısa kenarı 10 cm olduğuna göre uzun kenarı kaç santimetredir? 15 x 4 = 60 10 x 2 = 20 60-20 = 40 60 2 = 20 cm 2 Koray, kare şeklindeki masanın çevresini karışı ile ölçtü ve masanın bir kenarının 8 karış olduğunu söyledi. Kerem in bir karışı 14 santimetre olduğuna göre masanın çevresi kaç santimetredir? 8 x 4 = 32 32 x 14 = 448 3 Erol un elinde 100 santimetre uzunluğunda bir tel var. Bu telden kısa kenarı 20 santimetre, uzun kenarı 22 santimetre olan bir dikdörtgen yapmak istiyor. Kaç santimetre tel artar? 20 x 2 = 40 22 x 2 = 44 40 + 44 = 84 100-84 = 16 cm 4 Aşağıdaki üçgenin çevresi, karenin çevresine eşittir. Karenin bir kenarı kaç santimetredir? İşlem yaparak çözelim. 22 cm 24 cm 38 cm + 22 38 24 84 84 4 = 21 cm 16 Bilfen Yayıncılık
Çevre Problemleri 1 Yandaki dikdörtgenin uzun kenarı kısa kenarından 12 cm 30 cm uzundur. Buna göre dikdörtgenin çevresi kaç santimetredir? 30 + 12 = 42 2 x 30 = 60 2 x 42 = 84 + 60 84 144 cm 20 m 2 Yandaki şeklin çevre uzunluğu kaç metredir? 12 m 20 + 12 = 32 32 x 2 = 64 12 x 2 = 24 + 64 24 88 3 Begüm, sitelerindeki eni 20 metre, boyu 42 metre olan dikdörtgen şeklindeki spor sahasının çevresini 2 tur koştu. Şenol da kendi sitelerindeki bir kenarı 28 metre olan kare şeklindeki spor sahasının çevresini 3 tur koştu. Arkadaşları, Begüm ün daha uzun mesafe koştuğunu söylüyorlar. Bu görüşe katılıyor musunuz? İşlem yaparak kanıtlayalım. 20 x 2 = 40 42 x 2 = 84 40 + 84 = 124 m 124 28 112 x 2 x 4 x 3 Begüm 248 112 Şenol 336 Hayır, Şenol daha fazla koşmuştur. 17
Alan Ölçme Aşağıdaki sayıları tablolardan takip ederek ölçüm yapacağımız alanı çizelim. Ortaya çıkan şeklin alanını bulalım. Örnek: 1, 3, 7, 8, 16, 13, 1 5, 1, 2, 6, 7, 11, 12, 16, 13, 5 1 2 3 4 1 2 3 4 5 6 7 8 5 6 7 8 9 10 11 12 9 10 11 12 13 14 16 16 13 14 15 16 1 birim Alan: 8 birim kare Alan: 6 birim kare 7, 3, 2, 6, 11, 15, 16, 8, 3 1, 2, 6, 8, 16, 13, 1 1 2 3 4 1 2 3 4 5 6 7 8 5 6 7 8 9 10 11 12 9 10 11 12 13 14 15 16 13 14 15 16 Alan: 4 birim kare Alan: 7 birim kare 18 Bilfen Yayıncılık
Alan Ölçme 1 Düzlemsel şekillerin alanlarının kaç birimkare olduğunu bulalım. Şekil 1 Alanı : 12 birimkare Şekil 3 Şekil 2 Alanı : 10 birimkare Şekil 1 Şekil 2 Şekil 3 Alanı : 11 birimkare Şekil 4 Şekil 4 Alanı : 12 birimkare 2 Boyalı şekillerin alanlarının kaç birimkare olduğunu bularak yazalım. Şekil 1 Şekil 2 Şekil 3 Şekil 4 Alanı : 20 birimkare Alanı : 15 birimkare Alanı : 23 birimkare Alanı : 3 Yandaki şekil bir tarlayı göstermektedir. Çiftçi, boyalı olan her birimkareye 3 fidan dikecek. Bunun için kaç fidan gerekir? x 22 3 66 fidan 19
Alanı Tahmin Etme Aşağıdaki görsellerin alanını tahmin edelim. Tahminlerimizi kareleri sayarak kontrol edelim. Tahmin : 35... birimkare Ölçüm : 36... birimkare Tahmin :... 90 birimkare Ölçüm :... 89 birimkare Tahmin :... 100 birimkare Ölçüm :... 99 birimkare Tahmin : 60... birimkare Ölçüm : 61... birimkare Tahmin :... 50 birimkare Ölçüm :... 52 birimkare Tahmin :... 55 birimkare Ölçüm :... 54 birimkare 20 Bilfen Yayıncılık
Sıvı Ölçme 1 Aşağıdaki nesneler 1 litre sıvı alabiliyorsa altındaki kutucuğa, yarım litre sıvı alabiliyorsa altındaki kutucuğa işareti koyalım. 2 Aşağıdaki sıvı miktarlarını istenilen cinsten yazalım. 5 l = 10 yarım litre 10 litre = 20 yarım litre 2l= 4 yarım litre 17 litre = 35 yarım litre 1 yarım litre 19 l = 38 yarım litre 4 litre = 8 yarım litre 21
Sıvı Ölçme 1 l 1 2 l 1 2 l 1 Yukarıdaki sıvı ölçü birimlerini inceleyerek boşlukları dolduralım. Bir litre 2 yarım litredir. İki yarım litre 1 litre oluşturur. Dört yarım litre 2 litre oluşturur. Sekiz litre 16 yarım litre oluşturur. Yedi litre 14 yarım litre oluşturur. İki yarım litre ve 5 litre toplam 6 litredir. 2 Aşağıdaki boşlukları tamamlayalım. 2 litre + 8 yarım litre = 6 litre 14 litre + 1 yarım litre = 14 litre 1 yarım litre 5 litre + 12 yarım litre = 11 litre 18 litre + 4 yarım litre = 20 litre 1 litre + 20 yarım litre = 11 litre 6 litre + 18 yarım litre = 15 litre 22 Bilfen Yayıncılık
Sıvı Ölçme 1 Miktarını litre ile ölçtüğümüz nesneleri işaretleyelim. 2 Aşağıdaki ifadelerden doğru olanların başındaki kutucuğa D harfi, yanlış olanlanınkine Y harfi yazalım. D Y Y D 4 yarım litre, 2 litre eder. 6 yarım litre, 1 litre eder. Çamaşır yumuşatıcısını kilogram ile ölçeriz. 24 yarım litre, 12 litre eder. 3 24 litrede bulunmaktadır. Buna göre ile ilgili verilen aşağıdaki ifadelerden doğru olanlarını işaretleyelim. 12 yarım litreye eşittir. 10 yarım litre ile 19 litrenin toplamına eşittir. 48 yarım litreye eşittir. 4 Alya sürahide bulunan 2 litre meyve suyunun yarısını şişeye boşalttı. Sürahideki meyve suyunun miktarı ile şişedeki meyve suyu miktarı aynı olduğu hâlde miktarları farklı görünüyor. Çünkü Meyve suyu kabın şeklini alıyor. 23
Sıvı Ölçme Problemleri 1 Bir satıcı 80 litre limonatayı 2 litrelik şişelere doldurdu. Bu şişelerden 23 tanesini sattı. Satıcının kaç şişe limonatası kaldı? 80 2 = 40 40-23 = 17 şişe 2 2 litre limon suyuna 3 litre portakal suyu katılarak meyve suyu karışımı yapıldı. Bu karışım yarım litrelik şişelere dolduruldu. Kaç şişe meyve suyu karışımı oldu? 2 + 3 = 5 5 x 2 = 10 şişe 3 Babam 21 litrelik bir teneke kutuda zeytinyağı aldı. Bu yağı dört tane 2 litrelik, üç tane 1 litrelik, iki tane yarım litrelik şişeye doldurdu. Şişelere doldurduktan sonra teneke kutuda kaç litre yağ kaldı? 4 x 2 = 8 3 x 1 = 3 2 x yarım = 1 8 + 3 + 1 = 12 21-12 = 9 litre 4 Ablam yarım litresi 2 lira olan muzlu sütten 4 litre aldı. Satıcıya kaç lira ödedi? 4 x 2 = 8 8 x 2 = 16 lira 5 Bir litre benzin 5 liradır. 75 liraya kaç litre benzin alabiliriz? 75 5 = 15 litre 24 Bilfen Yayıncılık
Kavrama Soruları 1. Uçurtma yapmak için Ahmet 7 m 42 cm, Kenan 2 m 50 cm, Mine 3 m 18 cm ip getirdi. Ahmet in getirdiği ip Kenan ile Mine nin getirdiğinden ne kadar fazladır? 7 m 42 cm = 742 cm 2 m 50 cm = 250 cm 3 m 18 cm = 318 cm 250 + 318 = 568 742-568 = 174 cm fazla 2. 1 silgi 3 cm dir. Bir kalemin boyu 4 silginin boyuna, bir defterin boyu 3 kalemin boyuna eşit ise defterin boyu kaç cm dir? kalemin boyu = 3 x 4 = 12 cm defterin boyu = 12 x 3 = 36 cm 3. 38 cm Dikdörtgen şekildeki çerçevenin kısa kenarı, uzun kenarından 5 cm kısadır. Çerçevenin çevresi kaç cm dir? - 38 5 33 38 x 2 = 76 33 x 2 = 66 76 + 66 = 142 cm 4. A 4 m B Yandaki şeklin çevresi 36 m ise BC uzunluğu kaç metredir? 4 m 36-28 = 18 m 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 8 = 28 D 4 m 8 m C 25
5. Okulumuzun bir katının planı aşağıda verilmiştir. Buna göre soruları yanıtlayalım. Kavrama Soruları Yemekhane Kütüphane WC Bayan WC Bay Resim Odası Revir Müzik Odası Kütüphanenin alanı... 35 birimkaredir. Resim odasının alanı... 41 birimkaredir. Resim odasının kapladığı alan, müzik odasının kapladığı alandan... 11 birimkare daha... fazladır.... WC bay ile... WC bayan kapladığı alan eşittir. 6. Bir damacana su 19 litredir. Ayda 4 damacana su tüketen bir aile bir yılda kaç litre su tüketir? 1 yıl = 12 ay 12 x 4 = 48 19 x 48 = 912 litre 7. Ahmet in bir adımı 30 cm, kardeşinin bir adımı ise 15 cm dir. Ahmet in 4 adımda ölçtüğü sınıf panosunu kardeşi adımıyla ölçerse kaç adım atar? 30 x 4 = 120 cm 120 15 = 8 26 Bilfen Yayıncılık
Kavrama Soruları 8. 2 1 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Yukarıdaki cetvelde verilen 1, 2 ve 3 numaralı iplerin uzunluklarının kaç cm olduğunu belirleyelim. 1 =... 4 cm 2 =... 6 cm 3 =... 5 cm 1 numaralı ip kaç kez kullanılarak 12 cm lik bir uzunluk oluşturulabilir? Çizerek gösterelim. 3 12 4 = 3 kez 9. Bir köstebek 2 km 500 m uzaklığındaki yuvasına gitmek için 1. gün 500 m kazmıştır. Her gün aynı miktarda kazı yaparsa kaç gün sonra yuvasına ulaşabilir? 2 km 500 m = 2500 m 2500 500 = 5 gün 10. 1 br 1 br Bu şekil ile ilgili verilen aşağıdaki ifadelerden doğru olanlarını işaretleyelim. Alanı 18 birimkaredir. Çevresi, bir kenarı 13 birim olan karenin çevresine eşittir. Çevresi 26 birimdir. 27
Kavrama Soruları 11. Aşağıda verilen eşitliklerdeki boşlukları dolduralım. 16 yarım litre + 2 litre = 9 litre + 1 yarım litre = 10 Dokuz buçuk litre litre 7 yarım litre + 1 litre = 4 litre 1 yarım litre 5 yarım litre + 1 litre + 1 yarım litre = 4 litre 2 litre + 24 yarım litre = 14 litre 12. Aşağıda verilen eşitliklerde boşlukları dolduralım. 315 cm = 3 m 15 cm 505 cm = 5 m 5 cm 15 m 5 cm = 3 m 16 cm = 20 m 6 cm = 1505 316 2006 cm cm cm 13. Her gün bir önceki günden 5 litre daha fazla mazot harcayan bir kamyonet 1. gün 12 litre mazot tüketmiştir. Bu kamyonet 1 haftada kaç litre mazot tüketir? 1. 12 2. 17 3. 22 4. 27 5. 32 6. 37 7. 42 12 + 17 + 22 + 27 + 32 + 37 + 42 = 189 litre mezot 14. 14 cm 11 cm Bir kenarı 10 cm olan bir karenin çevresi, yandaki üçgenin çevresine eşitttir. Buna göre verilmeyen kenar uzunluğu kaç cm dir? cm 10 x 4 = 40 14 + 11 = 25 40-25 = 15 28 Bilfen Yayıncılık