İLKOKULU 1. SINIFLAR MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İLKOKULU 1. SINIFLAR MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI"

Transkript

1 İLKOKULU 1. SINIFLAR MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI ÖĞRENME ALANI: ÜNİTE (TEMA): (HEDEF VE DAVRANIŞLAR) DERS KAZANIMLARI VE İLİŞKİLİ DERS - ALAN KAZANIMLARI KONULAR VE ATATÜRKÇÜLÜK KONULARI ETKİNLİKLER VE İNCELEME, GEZİ, GÖZLEM VE DENEYLER ÖĞRENME- ÖĞRETME YÖNTEM VE TEKNİKLERİ KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ, ARAÇ VE GEREÇLERİ AÇIKLAMALAR DEĞERLENDİRME (KAZANIMLARA-HEDEF VE DAVRANIŞLARA ULAŞMA DÜZEYİ ) BİLGE NİN KUMBARASI BİLGE AĞAÇ DİKİYOR BİLGE İLE ŞİŞE DEVİRMECE 10 adet boy küçük su şişesi, Bir tane top Çalışma kitabı, Keskullan kitabı, Makas, Yapıştırıcı Boya kalemleri, İLKÖĞRETİM SI BİLGE İLE EĞLENELİM BİLGE NİN ÇORAPLARI BİLGE VE KARDEŞİ YARIŞIYOR Çalışma kitabı, Kes-kullan kitabı, Renkli kâğıtlar, Makas, Yapıştırıcı Çoraplar (Bir gün önceden istenir), Müzik, BİLGE NİN ŞAŞKINLIĞI BİLGE PASTA SÜSLÜYOR BİLGE VE ARKADAŞLARI PİKNİKTE BİLGE GÜNÜNÜ PLANLIYOR Çalışma kitabı, Kes-kullan kitabı, Boya kalemleri DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ HVANLARI KORUMA GÜNÜ

2 ÖĞRENME ALANI: ÜNİTE (TEMA): (HEDEF VE DAVRANIŞLAR) DERS KAZANIMLARI VE İLİŞKİLİ DERS - ALAN KAZANIMLARI KONULAR VE ATATÜRKÇÜLÜK KONULARI ETKİNLİKLER VE İNCELEME, GEZİ, GÖZLEM VE DENEYLER BİLGE OYUNCAĞINI TAMİR EDİYOR BİLGE ANNESİ İÇİN HEDİYE HAZIRLIYOR BİLGE DÜĞME SEÇİYOR BİLGE İLE DANS EDELİM BİLGE ALIŞVERİŞTE DEDEKTİF BİLGE BİLGE İLE PARÇA BÜTÜN ÖĞRENME- ÖĞRETME YÖNTEM VE TEKNİKLERİ KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ, ARAÇ VE GEREÇLERİ Çalışma kitabı, Boya kalemleri Makarna, Suluboya, İp parçası Çalışma kitabı, Kes kullan kitabı Hareketli müzik ya da ritim Çalışma kitabı, Kes kullan kitabı A4 kâğıt, Renkli kalemler yapıştırıcı ortadan ikiye katladığınızda tam yarısından bölünmüş olacak şekilde çizdiğiniz resimler (kelebek, ağaç, güneş, tavşan, ev vb) AÇIKLAMALAR DEĞERLENDİRME (KAZANIMLARA-HEDEF VE DAVRANIŞLARA ULAŞMA DÜZEYİ )

3 ÖĞRENME ALANI: ÜNİTE (TEMA): İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara Ulaşma Düzeyi ) BİLGE BALIĞA GİDİYOR BİLGE İLE RİTİM TUTALIM BİLGE NİN İLGİNÇ RESMİ Plastik tabak (beyaz yuvarlak kâğıt da kullanılabilir), Beyaz A4 Prizma, Silindir küp 29 EKİM-4 KASIM KIZIL SI 29 EKİM CUMHURİYET BRAMI BİLGE İLE EĞLENELİM BİLGE İLE 0 OYUNU BİLGE 10 A TAMAMLIYOR BİLGE İLE OYUN OYNALIM Çalışma kitabı, Kalem Ceviz Sayı kartları, Kibrit çöpü Çalışma kitabı, Kalem İki renk mendil KASIM ATATÜRK SI

4 ÖĞRENME ALANI: ÜNİTE (TEMA): İnceleme, Gezi, gözlem BİLGE İLE SALIM BİRİM KARE BİLGE TANGRAM OYNUYOR BİLGE PLAŞMI ÇOK SEVİYOR - Öğretme Araç Gereçleri Çalışma kitabı, Kes Kullan Kitabı Kalem Kâğıtlardan kesilmiş birim kareler, 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ Davranışlara Ulaşma Düzeyi ) BİLGE İLE EĞLENELİM BİLGE NİN EVCİL HVANLARI Beyaz A4 kâğıt, Boya kalemleri Pet bardaklar ya küçük kavanozlar Su şişesi (pet) SILAR DOĞAL SILAR 1.Rakamları okur yazar Rakamlar; önce parmakla havada sıra üzerinde yazdırılır. Sonra fasulye, ip benzeri nesnelerle sıra üzerinde oluşturulur. BİR YAPALIM İKİ YAPALIM ÜÇ YAPRAK DÖRDÜN SESİ KUMA 6 YAZ SILARI TANIYALIM BEŞ SEKİZ ETKİNLİKLERİ UYGULANIR. 1.Birim Küpler.Silgi 8.Geometrik Cisimler 9. Sayma Pulları [!] Öğrenciler, okur yazar duruma geldiklerinde rakamlar harflerle yazdırılır. [!] Rakamların yazılış yönüne dikkat ettirilir.

5 ÖĞRENME ALANI: SILAR ÜNİTE (TEMA): 1. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri (Kazanımlara- Hedef Davranışlara SILAR DOĞAL SILAR 2. Nesne sayısı 10 dan az olan bir topluluktaki nesnelerin sayısını belirler bu sayıyı rakamla yazar. Nesnelerin değişik düzenlerde rildiği durumlarda saymalar yaptırılır. Çeşitli nesne grupları arasında aynı miktarda olanları model alınarak bu miktarların her birinin aynı sayı olduğu fark ettirilir. 9 DAN AZ MI? ÇOK MU? KİMDE KAÇ VAR ETKİNLİKLERİ UYGULANIR. 1.Birim Küpler.Silgi 8.Geometrik Cisimler 9. Sayma Pulları [!] Öğrenciler, okuryazar duruma geldiklerinde rakamlar harflerle yazdırılır. SILAR DOĞAL SILAR 3.30 içinde ileriye doğru birer onar ritmik sayar. Doğal Sayılarla Toplama işlemi Renkli sayma boncukları, iki eldeki parmaklar vb. modellerle onar ritmik sayma yaptırılır. Yüzlük tabloda onarlı ritmik saydırılır. Uygun kutular boyatılır. Boyalı kutuların alt alta geldiği fark ettirilir. KİBRİT ÇÖPLERİYLE SALIM RİTİMLİ SALIM ONARLI SALIM ETKİNLİKLERİ YAPTIRILIR. 1.Birim Küpler.Silgi 8.Geometrik Cisimler 9.Sayma Pulları 10.Yüzlük Kart 11.Yüzlük Tablo [!] Birer ritmik saymalar 1 den, onar ritmik saymalar ondan başlatılır. PERFORMANS ÖDEVİ VERİLİR(1 den 9 a kadar olan sayıları yazma)

6 1. ÖĞRENME ALANI: SILAR ÜNİTE (TEMA): 1. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri (Kazanımlara- Hedef Davranışlara SILAR DOĞAL SILAR içinde geriye birer sayar. Doğal sayılarla çıkarma işlemi Abaküs (renkli sayma boncukları), sayma çubukları, onluk kartlar, fasulye, düğme vb. modeller ile sayma etkinlikleri yaptırılır. Geriye doğru saymalarda, somut nesnelerin yanı sıra yüzlük tablosundan da yararlanılır. ÇARKIFELEKTE GERİ SALIM VE OTOBÜSTE SIRALANALIM ETKİNLİĞİ YAPTIRILIR. 1.Onluk Kartlar.Silgi 9.Sayma Pulları [!] Verilen herhangi bir sayıdan başlatılarak da sayma yaptırılabilir. SILAR DOĞAL SILAR 7.Bir çokluktan belirtilen sayı kadarını ayırır. Fındık, bilye, fasulye vb. çokluklardan belirtilen sayı kadarını ayırma etkinlikleri yaptırılır. 4 TANE IRALIM ETKİNLİKLİĞİ UYGULANIR

7 ÖĞRENME ALANI: SILAR VE GEOMETRİ ÜNİTE (TEMA): 2. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara SILAR DOĞAL SILAR. Miktarı 10 ile 20 arasında olan bir grup nesneyi, onluk birliklerine ayırarak gösterir, bu nesnelere karşılık gelen sayıyı rakamlarla yazar okur. Verilen nesnelerin 10 tanesinden bir onluk oluşturulur. Kalan nesneler birlikler grubu olarak adlandırılır. Birliklerin sağda, onlukların solda gösterilmesinin gerekliliği vurgulanır. Bulunan sayının, sözlü okunuşu ile rakamlarla ifade edilişi arasındaki ilişki vurgulanır. KAÇ ONLUK KAÇ BİRLİK VE ÇUBUK YARIŞI ETKİNLİKLERİ UYGULANIR. 1.Birim Küpler.Silgi 8.Sayma Pulları 9.Onluk Taban Blokları YILBAŞI TATİLİ SILAR DOĞAL SILAR ye kadar olan bir sayıya karşılık gelen çokluğu belirler. 20 ye kadar olan bir sayıya karşılık gelen çokluğun farklı nesnelerden oluşturulabileceği vurgulanır. KAÇ ONLUK KAÇ BİRLİK VE ÇUBUK YARIŞI ETKİNLİKLERİ UYGULANIR.

8 17. ÖĞRENME ALANI: SILAR VE GEOMETRİ ÜNİTE (TEMA): 2. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara Ulaşma Düzeyi ) GEOMETRİ ÖRÜNTÜ VE SÜSLEMELER 1.Bir örüntüdeki ilişkiyi belirler. 2. Bir örüntüde eksik bırakılan öğeleri belirleyerek tamamlar. Nesnelerin, belli bir düzen içinde yerleştirilmesinin bir örüntü olduğu; bu örüntüde nesnelerin biçimi, rengi, deseni vb. bir ya birden fazla özelliğin esas alındığı fark ettirilir. Geometrik cisimler, resimler ya çevredeki malzemeler kullandırılarak örüntüler oluşturulur. Öğrencilerin somut nesne modellerle oluşturulmuş bir örüntüdeki ilişkiyi açıklayarak örüntüyü devam ettirmeleri sağlanır. ÖRÜNTÜ OLUŞTURUYORUZ ETKİNLİĞİ UYGULANIR. 1.Örüntü Blokları.Silgi 8.Geometrik Cisimler [!] Örüntüler; somut nesneler, modeller, resimli kartlar, çizilmiş hazır şekiller vb. malzemelerle çizim yaptırılmadan oluşturulur. [!] Oluşturulan örüntülerdeki ilişkiler sözel olarak da açıklatılır. [!] En çok üç ögeden oluşan tekrarlı örüntüler kullanılır. [!] örüntüler tekrar eden en az iki bölümle rilir.

9 ÖĞRENME ALANI: SILAR ÜNİTE (TEMA): 3. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara SILAR DOĞAL SILAR 8. Nesne gruplarını azlık çokluklarına göre karşılaştırır. SILAR DOĞAL SILAR 9. Miktarları 20 den az nesnelerden oluşan iki gruptaki nesneleri bire bir eşler, grupların nesne sayılarını karşılaştırır. SİLGİLER KALEMLER ETKİNLİĞİ UYGULANIR. Öğrenciler, iki nesne grubu oluşturarak bu grupların nesneleri arasında bire bir eşleme yaparlar. Karşılaştırma sonucunu sözlü yazılı olarak ifade ederler. EL ELE TUTUŞALIM YAPRAKLARI EŞLE TAHMİN EDELİM ETKİNLİKLERİ UYGULANIR. 1.Yaparak Yaşayarak 1.Birim Küpler.Silgi 8.Geometrik Cisimler 9. Sayma Pulları [!] Bu karşılaştırmalarda sezgiye dayalı karar rme esas aldırılır. [!] Nesne sayıları karşılaştırılırken büyük, küçük ya eşit kelimelerinden uygun olanı kullanılır. Sembol kullanılmaz. [!] Az, çok, aynı kelimeleri kullanılarak da karşılaştırmalar yaptırılır. SILAR DOĞAL SILAR 10.Sıra bildiren ilk yirmi sayıyı kullanır. Haftanın günleri, yılın ayları, yarışmalarda alınan sonuçların derecelenmesi,öğrenim görülen sınıf düzeyinin belirtilmesi vb. durumlar model alınarak sıra sayıları fark ettirilir. Nesnelerin bu sıralamadaki yeri, sıra bildiren sayılar kullanılarak belirletilir. BİR GÜNDE YAPTIKLARIM VE 20. KİM ETKİNLİKLERİ UYGULANIR. [!] Sıra sayıları, sözel sembolik olarak ifade ettirilir.

10 ÖĞRENME ALANI: SILAR ÜNİTE (TEMA): 3. ÜNİTE ÖLÇME UZUNLUKLARI ÖLÇME 1. Nesneleri uzunlukları yönünden Karşılaştırarak ilişkilerini belirtir. İnceleme, Gezi, gözlem Farklı uzunluktaki kalemlerin, cetllerin, ayakkabı bağlarının vb. nesnelerin uzunlukları karşılaştırılır sonuç sözlü olarak ifade ettirilir. Referans seçilen bir nesneden daha uzun daha kısa nesneler buldurulur. HANGİ İP DAHA UZUN ETKİNLİĞİ UYGULANIR. - Öğretme 1.Yaparak Yaşayarak Araç Gereçleri 1.Onluk Kartlar.Silgi 9.Sayı Çubukları 10.Birim Küpler 11.Madeni Paralar [!] En çok üç nesne karşılaştırılır. Karşılaştırmada, ölçmeye başvurulmaz; daha uzun, daha kısa, en uzun, en kısa gibi terimler kullandırılarak sezgi tahminden yararlandırılır. [!] Karşılaştırmalarda eşit uzunluğa sahip modeller de seçilerek bunların aynı uzunlukta oldukları vurgulanır. Davranışlara PROJE GÖREVİ VERİLİR. ÖLÇME PARALARIMIZ Paralarımızı tanır. 1 TL, TL, 2 Kr 0 Kr ile hangi ihtiyaçlarımızın karşılanabileceği tartıştırılır. PARALARI BOZALIM PARALARI YAKALA ETKİNLİKLERİ UYGULANIR. [!]Türk Lirasının TL Kurusun Kr olarak kısaltıldığı belirtilir. [!] Kağıt paralarımızdan 1,, 10 Türk Liraları ile 1,, 10, 2, 0 Kuruşlar tanıtılır.

11 ÖĞRENME ALANI: ÖLÇME ÜNİTE (TEMA): 3. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara ÖLÇME TARTMA 1. Nesneleri ağırlıkları yönünden karşılaştırır. ÖLÇME ZAMANI ÖLÇME 1.Takvim üzerinde günü ayı belirtir. Farklı büyüklükteki kitapların, defterlerin, tebeşirlerin benzeri nesnelerin ağırlıkları karşılaştırılır, sonuç sözlü olarak ifade ettirilir. Kitap benzeri nesnelerden herhangi biri seçtirilir. Aynı cins üç kitabın bir ya da iki kitaptan daha ağır olduğu sezdirilir. İçinde bulunulan yıla ait farklı takvim örnekleri sınıfa getirilerek incelettirilir. Bayram günleri, tatil günleri, yas günü, hafta sonları gibi çocuk için önemli olan tarihler takvim üzerinde işaretletilir. Yaşadığı gün, bir önceki gün bir sonraki günün tarihleri takvim kullandırılarak buldurulur. 1.Onluk Kartlar.Silgi 9.Sayı Çubukları 10.Birim Küpler 11.Madeni Paralar [!] Karşılaştırmalarda hafif, ağır, daha hafif, daha ağır gibi ifadeler kullanılarak sezgi tahminden yararlanılır. LAR, TAKVİM YAPALIM, NIN GÜNLERİ ETKİNLİKLERİ UYGULANIR.

12 22. ÖĞRENME ALANI: SILAR ÜNİTE (TEMA): 4. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara SILAR DOĞAL SILARLA TOPLAMA İŞLEMİ 1.Toplamanın bir araya getirme, ekleme çoğaltma anlamlarını fark eder. 2. Toplamları 20 ye kadar olan iki doğal sayının toplamını bulur, matematik cümlesini yazar modelle gösterir. Farklı renkten kalemlerin bulunduğu kalemlikten belli bir renkte olanları bir araya getirme; nakil yoluyla sınıfa gelen öğrencilerin eklenmesiyle sınıf mevcudunun artması; harçlıklarla alınan oyuncakların çoğalması vb. durumlarla toplama işlemi fark ettirilir. Onluk kartlar, birim küpler, sayı çubukları, fasulyeler, denge modeli vb. kullanılarak belirli iki sayının toplamının bu modellerdeki miktarlara karşılık gelen sayı olduğu belirtilir matematik cümlesi yazdırılır. KOLEKSİYON YAPALIM MENDİLİ KİM KAPACAK ETKİNLİĞİ UYGULANIR. 1.Yaparak Yaşayarak Onluk Kartlar.Silgi 9.Sayma Pulları [!] Ve, ile, daha gibi bağlaçlar kullanılarak dört işlemin her biri ifade edilebildiğinden bu bağlaçlarla toplama işleminin özdeşleştirilmemesi gerekir. Bu bağlaçlarla öğrencileri şartlandırmak yerine, öğrencilerin içinde toplama anlamı bulunan günlük yasam durumları ile yeterince deneyim kazanması sağlanmalıdır. [!] Toplanan toplam kelimeleri ile + işaretinin toplama işlemine ait ifadeler olduğu vurgulanır. [!] İki doğal sayının toplanmasıyla ilgili yeterince deneyim kazandırıldıktan sonra, üç doğal sayıyla toplama işlemleri de yaptırılır. [!] Yan yana toplama işleminde eşit işaretinin (=) anlamı vurgulanır.

13 23. ÖĞRENME ALANI: SILAR ÜNİTE (TEMA): 4. ÜNİTE SILAR DOĞAL SILARLA TOPLAMA İŞLEMİ 2. Toplamları 20 ye kadar olan iki doğal sayının toplamını bulur, 3. Toplama işleminde sıfırın etkisini nedenleriyle açıklar. İnceleme, Gezi, gözlem Onluk kartlar, birim küpler, sayı çubukları, fasulyeler, denge modeli vb. kullanılarak belirli iki sayının toplamının bu modellerdeki miktarlara karşılık gelen sayı olduğu belirtilir matematik cümlesi yazdırılır. Somut nesnelerle modellerle sıfırla toplama işlemi kavratılır. Öğrencilerden, sıfırın toplama işlemi üzerindeki etkisini gösteren bir öykü anlatmaları ya resim çizmeleri istenir. - Öğretme 1.Yaparak Yaşayarak Araç Gereçleri Onluk Kartlar.Silgi 9.Sayma Pulları [!] Toplanan toplam kelimeleri ile + işaretinin toplama işlemine ait ifadeler olduğu vurgulanır. [!] İki doğal sayının toplanmasıyla ilgili yeterince deneyim kazandırıldıktan sonra, üç doğal sayıyla toplama işlemleri de yaptırılır. [!] Yan yana toplama işleminde eşit işaretinin (=) anlamı vurgulanır. Davranışlara PATATES BASKI EKMEKLER ETKİNLİĞİ UYGULANIR.

14 ÖĞRENME ALANI: SILAR ÜNİTE (TEMA): 4. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara SILAR DOĞAL SILARLA TOPLAMA İŞLEMİ. Toplama işleminde, toplananların yerleri değiştirildiğinde toplamın değişmediğini gösterir. Sayma çubukları onluk kartlar vb. kullanılarak etkinlikler yaptırılır. TOPLAMA İŞLEMİNDE DEĞİŞME ÖZELLİĞİ ETKİNLİĞİ YAPTIRILIR. 1.Onluk Kartlar.Silgi [!] Bu sınıftaki sayı sınırlılıkları içinde kalınarak özellik fark ettirilir. SILAR DOĞAL SILARLA ÇIKARMA İŞLEMİ 1. Çıkarmanın ayırma, azaltma eksiltme anlamlarını fark eder. Masa ya sıra üzerinde bir arada rilen nesne grubundan (kalemler, silgiler, kitaplar, defterler, kağıtlar vb.) aynı ya değişik cinsten belli sayıdaki nesneleri ayırma; parasının bir kısmını harcayarak eksiltme; sınıf mevcudunun azalması vb. durumlarla çıkarma fark ettirilir. 9.Sayma Pulları

15 2. ÖĞRENME ALANI: SILAR ÜNİTE (TEMA): 4. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem -Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara SILAR DOĞAL SILARLA ÇIKARMA İŞLEMİ ye kadar olan iki doğal sayının farkını bulur, matematik cümlesini yazar modellerle gösterir. 3. Bir doğal sayıdan aynı doğal sayı çıkarıldığında sıfır elde edildiğini gösterir. Onluk kartlar, birim küpler, sayı çubukları, fasulyeler vb. modellerden biri seçtirilir. Bunların içinden belirtilen sayı kadarı ayırtılır (azaltılır, çıkartılır, ). Kalanların miktarının bu iki sayının farkı olduğu vurgulanır. Somut nesne modellerle sıfırın elde edilişi, aşağıda rilen modeldeki gibi etkinliklerle keşfettirilir. SIFIR KALDI ETKİNLİKLERİ UYGULANIR. 1.Onluk Kartlar.Silgi 9.Sayma Pulları [!] Eksilen, çıkan, fark kelimeleri ile işaretinin, çıkarma işlemine ait ifadeler olduğu vurgulanır MART ORMAN SI

16 26. ÖĞRENME ALANI: GEOMETRİ ÜNİTE (TEMA): 4. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri (Kazanımlara- Hedef Davranışlara GEOMETRİ UZAMSAL İLİŞKİLER 1.Uzamsal ilişkileri ifade etmek için uygun terimleri kullanır. GEOMETRİ UZAMSAL İLİŞKİLER 2.Bir model üzerindeki ögelerin birbirine göre durumlarını uzamsal ilişkilerin uygun terimlerini kullanarak açıklar. Öğrencilerin hayatlarındaki model olaylardan yararlanılarak altındaüstünde, etrafında-solda-sağdaarada-önde-arkada, yüksektealçakta, uzak-yakın, içinde-dışında, çukurda-tümsekte terimleri vurgulanır. Bu terimlerle ilgili etkinlikler yaptırılır. Öğrencilerin sınıfta, okulda belirli bir noktadan başka bir noktaya gitmesini (müdür odası, öğretmenler odası, rehberlik servisi gibi) sağlayacak Kapıdan pencereye doğru git., Tahtaya arkanı dön., Karsı duvara doğru yürü., Koridorun köşesinden sola dön. vb. yer yön ifadeleri kullanılarak bu ifadelere uygun hareketler yaptırılır. Öğrencilerin de birbirlerine bu terimleri kullanarak talimat rmeleri istenir. ARKADAŞIM NEREDE VE PARMAĞIMA DOKUN ETKİNLİKLERİ UYGULANIR 1.Örüntü Blokları.Silgi 8.Geometrik Cisimler [!] Uzamsal ilişkiler, yer-durum doğrultu-yon anlamında ele alınır. [!] Uzamsal ilişkilerde kullanılan terimlerde Türk Dil Kurumunun Türkçe Sözlük ündeki anlamlar esas alınır. [!] Uzamsal ilişkiler açıklatılırken belirli bir referans noktası alınır.

17 ÖĞRENME ALANI: GEOMETRİ VE SILAR ÜNİTE (TEMA): 4. ÜNİTE VE. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara ÖLÇME TARTMA 2. En çok üç nesneyi ağırlıklarına göre sıralar. SILAR DOĞAL SILARLA TOPLAMA İŞLEMİ TARTALIM ETKİNLİĞİ UYGULANIR. Sayı çubukları, onluk kartlar, birim küpler, fasulyeler vb. modellerle toplamanın ekleme, karşılaştırma parça bütün durumları kullanılarak rilmeyen toplananı belirlemeye yönelik etkinlikler yaptırılır. 1.Onluk Kartlar.Silgi 9.Sayma Pulları [!] En ağır, en hafif gibi ifadeler kullanılır. [!] Verilmeyen toplanan buldurulurken çıkarma işlemi yaptırılmaz. VERİLMEYEN TOPLANANI BULALIM KİTAPLARIN SISINI BULALIM DİĞER TOPLANANI BUL ETKİNLİĞİ UYGULANIR.

18 28. ÖĞRENME ALANI: SILAR ÜNİTE (TEMA):. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara SILAR DOĞAL SILARLA TOPLAMA İŞLEMİ 6. Toplamları 10 ya 20 olan sayı ikililerini belirler ye kadar olan doğal sayıları, iki doğal sayının toplamı biçiminde yazar. Zihinden işlem yaparken öğrencilerin kullandıkları stratejileri tartışmaları sağlanır. Örneğin büyük sayının üzerine küçük sayıyı sayarak toplamanın daha kolay olduğu tartışmalarla sezdirilir. TAŞLAR ETKİNLİĞİ UYGULANIR. Sayı çubukları, onluk kartlar, birim küpler, fasulyeler vb. ile bir araya getirerek üzerine sayma, ekleme, tamamlama yoluyla toplamları 10 olan sayı ikilileri buldurulur. TOPLAMLARI 20 EDEN SI İKİLİLERİ ETKİNLİĞİ UYGULANIR. FASULYELERİ TOPLALIM ETKİNLİĞİ UYGULANIR. 1.Onluk Kartlar.Silgi 9.Sayma Pulları [!] Önce bir basamaklı iki doğal sayının, daha sonra bir basamaklı bir doğal sayı ile iki basamaklı bir doğal sayının toplamı zihinden buldurulur.

19 29. ÖĞRENME ALANI: SILAR ÜNİTE (TEMA):. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara SILAR DOĞAL SILARLA ÇIKARMA İŞLEMİ 4. Bir çıkarma işleminde rilmeyen eksilen ya çıkanı bulur. SILAR KESİRLER 1. Uygun sekil ya nesneleri iki eş parçaya böler yarımı belirtir. 2. Yarım bütün arasındaki ilişkiyi açıklar. ÇIKANI BULALIM ETKİNLİĞİ UYGULANIR Kağıdı ikiye katlama kesme, portakalı, elmayı, somun ekmeğini vb. iki es parçaya bölme yarım elde etme etkinlikleri yaptırılır. YARIM BÜTÜN MEYVE ÇİZELİM ETKİNLİĞİ UYGULANIR. Yarım bütün arasındaki ilişki modellerle buldurulur. YARIM BÜTÜN ETKİNLİĞİ UYGULANIR. 1.Onluk Kartlar.Silgi 9.Sayma Pulları [!] Verilmeyen terimin belirlenmesinde farklı stratejilerin kullanılmasına fırsat rilir. [!] Çıkarma işleminde önce çıkanı, sonra eksileni bulmayı gerektiren işlemler yaptırılır. [!] Bir çokluğun yarısını gösterme etkinliklerine girilmeyecektir. [!] Yarım sayılarla ifade edilmez.

20 ÖĞRENME ALANI: GEOMETRİ ÜNİTE (TEMA):. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BRAMI GEOMETRİ GEOMETRİK CİSİMLER 1.Geometrik cisimlerden küp, prizma, silindir, koni küreye benzeyen nesneleri belirtir. Paket, kutu, kamp çadırı, kup şeker, varil, pet sise, huni, külah, top, portakal, karpuz, makara vb. modeller yardımıyla küp, prizma, silindir, koni kürenin biçim özellikleri görsel olarak algılatılır. Bu modeller, köşeli ya yuvarlak oluşlarına göre sınıflatılır. Mey, oyuncak vb. çevresindeki eşyalardan oluşan karma bir nesne grubundan küp, prizma, silindir, koni küreye benzeyenler seçtirilir. Bu modeller, yuvarlama, kaydırma, istifleme vb. etkinliklerle sınıflatılır. Küre modellerinin yuvarlanabildiği fakat istiflenemediği; koni modellerinin yuvarlanabildiği, ancak istiflenemediği; silindir modellerinin yuvarlanabildiği, istiflenebildiği vb. özellikleri yapılan etkinliklerle fark ettirilir. 1.Yaparak Yaşayarak 2.İşbirliğine Dayalı 1.Örüntü Blokları.Silgi 8.Geometrik Cisimler [!] Prizma modellerinden adları rilmeden yalnızca üçgen, dikdörtgen kare prizma kullandırılır. Ayrıt, köşe yüzlerin sayılarından söz edilmez.

21 ÖĞRENME ALANI: GEOMETRİ ÜNİTE (TEMA):. ÜNİTE Atatürkçül ük İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara 1 MIS EMEK VE DANIŞMA GÜNÜ GEOMETRİ GEOMETRİK CİSİMLER 2. Küp, prizma, silindir, koni küre modellerini kullanarak farklı yapılar oluşturur. Farklı büyüklükteki geometrik cisimleri kullandırarak bina, eşya vb. modeller Yaptırılır. Oluşturulan modellerin hem bütününün hem de parçalarının görünümü hakkında yorum yaptırılır. PRİZMALARIN FARKI ETKİNLİĞİ UYGULANIR. 1.Yaparak Yaşayarak 2.İşbirliğine Dayalı 1.Örüntü Blokları.Silgi [!] Dik prizma, dik dairesel silindir koni modelleri kullandırılır. 8.Geometrik Cisimler

22 32. ÖĞRENME ALANI: ÖLÇME ÜNİTE (TEMA):. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem - Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara GEOMETRİ EŞLİK 1.Eş nesnelere örnekler rir. ÖLÇME ZAMANI ÖLÇME 2.Saat modeli oluşturarak saat baslarını okur. Eşlik kavramı; sınıf ortamındaki malzemeler, kup sekerler, madeni kâğıt paralar; vücudumuzun el, kol, ayak, göz vb. organları; aynı numaralı ayakkabı, eldin vb. modellerin karşılık gelen her bir yüzü, kenarı üst üste çakıştırılarak vb. yollarla fark ettirilir. Çoğaltma, karbon kâğıdı ile kopyalama, boyama, baskı vb. etkinliklerle es sekil desenler yaptırılır. KALIPLARIN EŞLERİ ETKİNLİKLERİ UYGULANIR. Karton, kopuk vb. nesneler kullandırılarak bir saat modeli yaptırılır. Bu model üzerinde saat baslarında akrep yelkovanın yerleri belirletilir. 1.Örüntü Blokları.Silgi 8.Geometrik Cisimler 9.Karbon Kağıdı [!] Eşlik eşitlik kavramlarının karıştırılmamasına dikkat edilir. Eşlik teriminin somut nesneler; eşitlik teriminin, sayılar gibi soyut kavramlar için kullanıldığı belirtilir. [!] Sayısal saat modeli kullanılmaz. [!] Yelkovanın saat baslarında her zaman 12 nin Üzerinde olduğuna dikkat Çekilir. TRAFİK SI PERFORMANS GÖREVİ VERİLİR.

23 ÖĞRENME ALANI: SILAR ÜNİTE (TEMA): 6. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem Öğretme Araç Gereçleri (Kazanımlara- Hedef Davranışlara SILAR DOĞAL SILARLA TOPLAMA İŞLEMİ 8. Toplamları 10 a kadar olan iki doğal sayıyı zihinden toplar. SILAR DOĞAL SILARLA ÇIKARMA İŞLEMİ. e kadar olan iki doğal sayının farkını zihinden bulur. Öğrencinin günlük yaşamıyla ilgili, öğrencilere mümkün olduğunca gerçekçi gelecek toplama işlemi yapmasını gerektiren çeşitli durumlar içeren problemler kullanılacaktır. Zihinden işlem yaparken öğrencilerin kullandıkları stratejileri tartışmaları sağlanır. Örneğin büyük sayının üzerine küçük sayıyı sayarak toplamanın daha kolay olduğu tartışmalarla sezdirilir. CEVABI BUL ATLA YEŞİLLER MAVİLER ETKİNLİKLERİ UYGULANIR. Çıkarma işleminin ayırma, geriye doğru sayma vb. anlamlarını içeren problemler çözdürülür kurdurulur. Öğrencilerin zihinden işlem yapmak için strateji geliştirmelerine yardımcı olunur geliştirdikleri stratejileri açıklamaları sağlanır. 1.Yaparak Yaşayarak 1.Örüntü Blokları.Silgi 8.Geometrik Cisimler 9.Karbon Kağıdı 1.Onluk Kartlar.Silgi 9.Sayı Çubukları [!] Onluk bloklar, onluk kartlar vb. modeller üzerinde düşünmeleri sağlanır. [!] Zihinden çıkarmalarda, parmak sayan öğrencilere izin rilir. [!] Bu sınıftaki sayı sınırlılıkları içinde kalınır. [!] Çıkarma toplama işlemlerini gerektiren problemler çözdürülür kurdurulur. PROJE ÖDEVLERİ TOPLANIR.

24 ÖĞRENME ALANI: ÖLÇME ÜNİTE (TEMA): 6. ÜNİTE İnceleme, Gezi, gözlem Öğretme Araç Gereçleri Davranışlara ÖLÇME UZUNLUKLARI ÖLÇME 2. Bir nesnenin uzunluklarına göre sıralanmış nesne topluluğu içindeki yerini belirler. 3. Standart olmayan birimlerle uzunlukları ölçer. Bir öğrencinin, boy uzunluğuna göre sıralanmış en çok beş öğrenci grubundaki yeri buldurulur. İp, kalem, kâğıt şerit, pipet vb. bir nesnenin, uzunluklarına göre sıralanmış, en çok beş nesne grubundaki yeri buldurulur. UZUNLUKLARI SIRALAMA ETKİNLİĞİ YAPILIR. 1.Yaparak Yaşayarak 1.Onluk Kartlar.Silgi 9.Sayı Çubukları [!] Seçilen öğrencilerin boy uzunluklarının çok yakın olmamasına dikkat edilir. [!] Sıralanmış nesne sayısı beş ile sınırlandırılır. VERİ TABLO 1. Tablo oluşturur. Öğrenciler günlük/haftalık televizyon programlarını, okuldaki günlük beslenme tablosunu, takvim, sınıftaki öğrenci gelişim tablolarını, ders çizelgelerini, okul servislerinin hareket çizelgelerini vb. sıkça karşılaştıkları ya kullandıkları tabloları okurlar. 1.Yaparak Yaşayarak 1.Onluk Kartlar.Silgi 9.Sayı Çubukları [!] Tablo oluşturma etkinlikleri yaptırılmaz. [!] de, bu sınıf düzeyinin kolay algılayabileceği okuyabileceği tablolar kullanılır. TABLO OKUYORUM ETKİNLİĞİ UYGULANIR.

25 37. ÖĞRENME ALANI: SILAR ÜNİTE (TEMA): 6. ÜNİTE SILAR DOĞAL SILARLA TOPLAMA İŞLEMİ 6. Toplamları 10 ya 20 olan sayı ikililerini belirler ye kadar olan doğal sayıları, iki doğal sayının toplamı biçiminde yazar. İnceleme, Gezi, gözlem Zihinden işlem yaparken öğrencilerin kullandıkları stratejileri tartışmaları sağlanır. Örneğin büyük sayının üzerine küçük sayıyı sayarak toplamanın daha kolay olduğu tartışmalarla sezdirilir. TAŞLAR ETKİNLİĞİ UYGULANIR. Sayı çubukları, onluk kartlar, birim küpler, fasulyeler vb. ile bir araya getirerek üzerine sayma, ekleme, tamamlama yoluyla toplamları 10 olan sayı ikilileri buldurulur. TOPLAMLARI 20 EDEN SI İKİLİLERİ ETKİNLİĞİ UYGULANIR. Öğretme 1.Yaparak Yaşayarak Araç Gereçleri 1.Onluk Kartlar.Silgi [!] Önce bir basamaklı iki doğal sayının, daha sonra bir basamaklı bir doğal sayı ile iki basamaklı bir doğal sayının toplamı zihinden buldurulur. (Kazanımlara- Hedef Davranışlara FASULYELERİ TOPLALIM ETKİNLİĞİ UYGULANIR. 9.Sayı Çubukları

2015 2016 ÖĞRETİM YILI 1. SINIF MATEMATİK ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI

2015 2016 ÖĞRETİM YILI 1. SINIF MATEMATİK ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI 201 2016 ÖĞRETİM YILI 1. SINIF MATEMATİK ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI ÖĞRENME ALANI: GEOMETRİ ÜNİTE: 1. ÜNİTE GEOMETRİK CİSİMLER 1 DERS SAATİ (Hedef Ve Davranışlar) 1. Geometrik cisimlerden küp,

Detaylı

: GEOMETRİ. Koza Yayıncılık

: GEOMETRİ. Koza Yayıncılık ÜNİTE : 1 ÖĞRENME : GEOMETRİ EYLÜL - EKİM 28 EYLÜL 02 EKİM 201 Örüntü ve Süslemeler 1. Bir örüntüdeki ilişkiyi belirler. 2. Bir örüntüde eksik bırakılan ögeleri belirleyerek tamamlar. Nesnelerin, belli

Detaylı

YARIMBAĞİLKOKULU EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 1. SINIF MATEMATİK DERSİ YILLIK PLANI

YARIMBAĞİLKOKULU EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 1. SINIF MATEMATİK DERSİ YILLIK PLANI KASIM EKİM. ÜNİTE EYLÜL YARIMBAĞİLKOKULU 0 0 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI. SINIF MATEMATİK DERSİ YILLIK PLANI ÖĞRENME / DERS İÇİ VE DİĞER 8 0 -- -8-0. Rakamları okur ve yazar. E: Rakamları Öğreniyorum E: Rakamını

Detaylı

ÖZEL BAHÇELİEVLER İHLAS İLKOKULU 1.SINIFLAR MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI

ÖZEL BAHÇELİEVLER İHLAS İLKOKULU 1.SINIFLAR MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI EYLÜL 1-2. (09 EYLÜL 21 EYLÜL) 10 ALANI: GEOMETRİ ALT ALANLARI : ÖRÜNTÜ ve SÜSLEMELER Örüntü ve Süslemeler 1. Bir örüntüdeki ilişkiyi belirler. Nesnelerin, belli bir düzen içinde yerleştirilmesinin bir

Detaylı

MATEMATİK DERSİ (1.sınıf) ÜNİTLENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI

MATEMATİK DERSİ (1.sınıf) ÜNİTLENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI MATEMATİK DERSİ (1.sınıf) ÜNİTLENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI GEOMETRİ GEOMETRİ UZAMSAL İLİŞKİLER UZAMSAL İLİŞKİLER 1. 1. 1.HAFTA 2.HAFTA M.1.2.2.1. Uzamsal (durum, yer, yön) ilişkileri ifade eder. M.1.2.2.2.

Detaylı

İLKOKULU ÖZEL EĞİTİM SINIFI. EĞİTİM-ÖĞRETİM YLILI HAFİF DÜZEYDE ZİHİNSEL ENGELLİLER; SINIFLAR MATEMATİK DERSİ ÇERÇEVE PLANI

İLKOKULU ÖZEL EĞİTİM SINIFI. EĞİTİM-ÖĞRETİM YLILI HAFİF DÜZEYDE ZİHİNSEL ENGELLİLER; SINIFLAR MATEMATİK DERSİ ÇERÇEVE PLANI SÜRE YÖNTEM- TEKNİKLER ETKİNLİKLER ARAÇ- GEREÇLER GEZİ- GÖZLEM- İNCELEME ATATÜRKÇÜLÜK ÖLÇME- DEĞERLENDİRME İLKOKULU ÖZEL EĞİTİM SINIFI. EĞİTİM-ÖĞRETİM YLILI HAFİF DÜZEYDE ZİHİNSEL ENGELLİLER; 1.-2.-3.-4

Detaylı

ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI

ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI 2014 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI İLKOKUL 1. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI (01 Aralık 2014 / 12 Haziran ) Yıllık plan Küre Yayınlarına ait ders kitabı esas alınarak yapılmıştır. Hazırlayan:

Detaylı

GAZİ İLKOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. SINIFLAR MATEMATİK DERSİ YILLIK DERS PLÂNI

GAZİ İLKOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. SINIFLAR MATEMATİK DERSİ YILLIK DERS PLÂNI 4.HAFTA 3.HAFTA 2.HAFTA 1.HAFTA 2. SINIFLAR MATEMATİK İ YILLIK PLÂNI Konu: Onluk ve Birliklere Ayıralım 18-21 Eyl 1. Nesne sayısı 100 den az olan bir çokluğu, model kullanarak onluk ve birlik gruplara

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI. İLKOKULU 2. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI. İLKOKULU 2. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI EKİM SILAR Doğal Sayılar EYLÜL Açık Uçlu Sorular, Çoktan Seçmeli Sorular, Doğru-Yanlış, Boşluk Doldurma, Eşleştirme, Ürün Dosyası, Kontrol Listesi, Performans Değerlendirme, Ölçme ve ÖĞRENME 1. ÜNİTE 19

Detaylı

4. Ünite Ö retmen K lavuz Kitab

4. Ünite Ö retmen K lavuz Kitab . Ünite Ö retmen K lavuz Kitab S n f: 1 : Matematik Ünite Numaras : 1 Ünite Süresi: ders saati / GEOMETR Örüntü ve Süslemeler Örüntü ve Süslemeler EK M EYLÜL Do al Do al 1. Bir örüntüdeki iliflkiyi belirler..

Detaylı

YARIMBAĞ İLKOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 3/A SINIFI MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI

YARIMBAĞ İLKOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 3/A SINIFI MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI 7. 6.. EYLÜL EKİM - KASIM 4.... Ders Kitabının 4, 46 ve 47. sayfalarındaki Ünite Değerlendirme bölümünün, Çalışma Kitabının, 6 ve 7. sayfasındaki Öğrendiklerimizi Değerlendirelim bölümünün ve Ders Kitabının

Detaylı

2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI

2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI 8-7 KASIM EKİM - KASIM 6-7 -1 EKİM 1. ÜNİTE -6 1 - EKİM --- EYLÜL-1 EKİM EYLÜL - EKİM 1 1-19 EYLÜL 01 01 01 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI SÜRE 1. ÜNİTE 1 EYLÜL

Detaylı

Problem Çözme

Problem Çözme Toplama İşlemi Problem Çözme 1. sınıf M.1.1.2.6. Doğal sayılarla toplama işlemini gerektiren problemleri çözer. a) Tek işlem gerektiren problemler üzerinde çalışılır. b) Problem kurmaya yönelik çalışmalara

Detaylı

2016 / 2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AKDENİZ İLKOKULU ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN

2016 / 2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AKDENİZ İLKOKULU ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN 06 / 07 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AKDENİZ İLKOKULU ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN AKDENİZ İLKOKULU 06 07 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI. SINIFLAR MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI 06-07 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MUSTAFA ŞIK İLKOKULU 4.SINIF MATEMATİK DERSİ PLANI. Sayılar

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MUSTAFA ŞIK İLKOKULU 4.SINIF MATEMATİK DERSİ PLANI. Sayılar 29 EKİM 02 KASIM 7. M.4.1.2. Çıkarma 22 26 EKİM 6. M.4.1.3. Çıkarma işlemi 15 19 EKİM 5. M.4.1.2. Toplama işlemi 08 12 EKİM 4. M.4.1.1. Sayılar 01 05 EKİM 3. M.4.1.1. Sayılar 24 28 EYLÜL 2. M.4.1.1. Sayılar

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI.. İLKOKULU 1. SINIF MATEMATİK DERSİ YILLIK PLAN. M Uzamsal (durum, yer, yön)

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI.. İLKOKULU 1. SINIF MATEMATİK DERSİ YILLIK PLAN. M Uzamsal (durum, yer, yön) ÖLÇME Tartma Eylül 2-29 Eylül 2017 ( 2. Hafta) GEOMETRİ Uzamsal İlişkiler Eylül 18-22 Eylül (1.Hafta) 1. SINIF MATEMATİK İ YILLIK PLAN 3 2 M.1.2.2.1. Uzamsal (durum, yer, yön) ilişkileri ifade eder. M.1.2.2.1.

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI LİDER ŞİŞLİ İLKOKULU/ORTAOKULU

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI LİDER ŞİŞLİ İLKOKULU/ORTAOKULU 4. SINIF MATEMATİK KAZANIMLARI 4, 5 ve 6 basamaklı doğal sayıları okur ve yazar. 10 000 e kadar (10 000 dahil) yüzer ve biner sayar. 10 000 e kadar (10 000 dahil) yüzer ve biner sayar. 4, 5 ve 6 basamaklı

Detaylı

MATEMATİK Fasikül 1 KONU ANLATIMLI FASİKÜL SET MEB TTKB NİN UYGULADIĞI 10 KÖK DEĞER FASİKÜLLERİMİZDE İŞLENMİŞTİR. EVLE OKUL BiR ARADA ATU

MATEMATİK Fasikül 1 KONU ANLATIMLI FASİKÜL SET MEB TTKB NİN UYGULADIĞI 10 KÖK DEĞER FASİKÜLLERİMİZDE İŞLENMİŞTİR. EVLE OKUL BiR ARADA ATU Türkiye de ilk defa EVLE OKUL BiR ARADA ATU MATEMATİK Fasikül 1 KONU ANLATIMLI FASİKÜL SET ÖZGÜN KONU ANLATIMI DEĞERLENDİRME SORULARI SINIF İÇİ UYGULAMALAR MEB TTKB NİN UYGULADIĞI 10 KÖK DEĞER FASİKÜLLERİMİZDE

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MEHMET AKİF ERSOY İLKOKULU 3. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MEHMET AKİF ERSOY İLKOKULU 3. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI 8 14 EKİM 01 DOĞRU DÜZLEM 8 EYLÜL - O6 EKİM 01 DÜZLEM 01 016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MEHMET AKİF ERSOY İLKOKULU. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI VE DİSİPLİNLERLE 1.Düzlemi ve düzlemsel

Detaylı

M.1.1. SAYILAR VE İŞLEMLER. M Doğal Sayılar

M.1.1. SAYILAR VE İŞLEMLER. M Doğal Sayılar M.1.1. SAYILAR VE İŞLEMLER M.1.1.1. Doğal Sayılar Anlamlı Sayma İlkeleri M.1.1.1.2. Nesne sayısı 20 ye kadar (20 dâhil) olan bir topluluktaki nesnelerin sayısını belirler ve bu sayıyı rakamla yazar. a)

Detaylı

ÖZEL BAHÇELİEVLER İHLAS İLKOKULU 2012-2013 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI 4.SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANLARI

ÖZEL BAHÇELİEVLER İHLAS İLKOKULU 2012-2013 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI 4.SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANLARI 8 EYLÜL 01 AÇI VE AÇI ÖLÇÜSÜ GEOMETRİ AÇI VE AÇI ÖLÇÜSÜ 17 1 EYLÜL 01 ÜÇGEN, KARE VE DİKDÖRTGEN ÜNİTE 1 : 01-013 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI.SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANLARI GEOMETRİYE YOLCULUK

Detaylı

MATEMATİK 2+2 UYGULAMALI ÖĞRENME SETİ. Her Haftaya Bir Bölüm ÇEK KOPAR SINIF

MATEMATİK 2+2 UYGULAMALI ÖĞRENME SETİ. Her Haftaya Bir Bölüm ÇEK KOPAR SINIF MATEMATİK 2 SINIF UYGULAMALI ÖĞRENME SETİ ÇEK KOPAR 10 9 11 12 1 2 3 2+2 Her Haftaya Bir Bölüm 8 4 Copyright Şifre Yayıncılık ve Eğitim Gereçleri Tic. A.Ş. Bu kitabın her hakkı Şifre Yayıncılık ve Eğitim

Detaylı

: Yetmiş yedi milyon altı yüz doksan beş bin dokuz yüz dört

: Yetmiş yedi milyon altı yüz doksan beş bin dokuz yüz dört Matematik Bir Bakışta Matematik Kazanım Defteri Özet bilgi alanları... Doğal Sayılar DOĞAL SAYILARI OKUMA ve YAZMA Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarına göre Türkiye

Detaylı

Ünite/Öğrenme Konu Kazanım Adı KOD HFT Tarih KD1 KD2 KD3 KD4 KD5 KD6

Ünite/Öğrenme Konu Kazanım Adı KOD HFT Tarih KD1 KD2 KD3 KD4 KD5 KD6 2. SINIF MATEMATİK Ünite/Öğrenme Konu Kazanım Adı KOD HFT Tarih KD1 KD2 KD3 KD4 KD5 KD6 Nesnelerin Sayısı Sayıları Onluk ve Birlik Gruplara Ayırma Nesne Sayısını Tahmin Etme Basamak Adları ve Basamak Değerleri

Detaylı

Ar tık Matematiği Çok Seveceksiniz!

Ar tık Matematiği Çok Seveceksiniz! Ar tık Matematiği Çok Seveceksiniz! MateMito AKILLI MATEMATİK DEFTERİ Artık matematikten korkmuyorum. Artık matematiği çok seviyorum. Artık az yazarak çok soru çözüyorum. Artık matematikten sıkılmıyorum.

Detaylı

Ö ÜN YAYINLARI. ÜN TELEND R LM fi YILLIK PLAN

Ö ÜN YAYINLARI. ÜN TELEND R LM fi YILLIK PLAN 009-010 Ö ÜN YINLARI 1. SINIF MATEMAT K DERS ÜN TELEND R LM fi YILLIK PLAN EK M 05 EK M - 09 EK M EYLÜL - EK M 8 EYLÜL - 0 EK M 1 1. Rakamlar okur ve yazar. [!] Rakamlar n yaz l fl yönlerine dikkat ettirilir.

Detaylı

1. SINIFLAR BÜLTEN 1

1. SINIFLAR BÜLTEN 1 1. SINIFLAR BÜLTEN 1 Örüntü ve Süslemeler Bir örüntüdeki ilişki belirlendi. Bir örüntüde eksik bırakılan öğeler belirlenerek tamamlandı. Geometrik Cisimler Geometrik cisimlerden küp, prizma, silindir,

Detaylı

Özel Bahçelievler ihlas Okulu Matematik 3.Sınıf Yıllık Planı 1. ÜNİTENİN YILLIK PLANI: ŞEKİLLER VE SAYILAR(17 EYLÜL-31 EKİM)(22 DERS SAATİ)

Özel Bahçelievler ihlas Okulu Matematik 3.Sınıf Yıllık Planı 1. ÜNİTENİN YILLIK PLANI: ŞEKİLLER VE SAYILAR(17 EYLÜL-31 EKİM)(22 DERS SAATİ) 6.DERS SAATİ VERİ 4. DERS SAATİ 1.BÖLÜM GEOMETRİK CİSİMLER 1.DERS SAATİ GEOMETRİ 1.DERS SAATİ PERFORMANSNS GÖREVİ, ÖĞRENCİ ÜRÜN DOSYASI, PROJE ÖDEVİ 1. ÜNİTENİN YILLIK PLANI: ŞEKİLLER VE SAYILAR(17 EYLÜL-31

Detaylı

.. İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRETİM YILI 4/ Sınıfı Öğrencisi İçin Hazırlanan BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM PROGRAMI

.. İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRETİM YILI 4/ Sınıfı Öğrencisi İçin Hazırlanan BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM PROGRAMI Öğrencinin: Adı Soyadı.:. Doğum Tarihi :.. Sınıfı ve No : 4/ Velisi.: Adresi : Yöneltme Raporu Tarihi :. RAM Dosya No..:.. Eğitsel Tanı.: HAFİF DÜZEYDE ZİHİNSEL YETERSİZLİK Planı Uygulayan.:.. Uygulama

Detaylı

AKILLI MATEMATİK DEFTERİ

AKILLI MATEMATİK DEFTERİ Ar tık Matematiği Çok Seveceksiniz! MateMito Artık matematiği çok seviyorum. AKILLI MATEMATİK DEFTERİ Artık matematikten korkmuyorum. Artık matematik dersinde eğleniyorum. 2 Artık az yazarak çok soru çözüyorum.

Detaylı

2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI. İLKOKULU 1. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI

2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI. İLKOKULU 1. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI EYLÜL 26-0 EYLÜL (2. Hafta) 2 GEOMETRİK CİSİMLER VE ŞEKİLLER ÖRÜNTÜ VE SÜSLEMELER EYLÜL 19-2 EYLÜL (1. Hafta) ÖRÜNTÜ VE SÜSLEMELER 1.Bir örüntüdeki ilişkiyi belirler. 1.ÜNİTE Nesnelerin, belli bir düzen

Detaylı

BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ MATEMATİK DERSİ EĞİTİM PLANI

BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ MATEMATİK DERSİ EĞİTİM PLANI BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ MATEMATİK DERSİ EĞİTİM PLANI BEP Hazırlanan Öğrencinin Var Olan Performans Düzeyinin Belirlenmesi Performans Performans düzeyi alanları Akademik beceriler MATEMATİK MATEMATİK - Varlıkları

Detaylı

2. FASÝKÜL Ünite 1: 4. FASÝKÜL Ünite 3: 5. FASÝKÜL Ünite 5:

2. FASÝKÜL Ünite 1: 4. FASÝKÜL Ünite 3: 5. FASÝKÜL Ünite 5: Matematik 1. Fasikül ÜNÝTE 1 MATEMATÝK HEYECANI Set Olarak Satýlýr, Tek Tek Satýlmaz. .. Ýçindekiler 1. FASÝKÜL 2. FASÝKÜL Ünite 1: Matematik Heyecaný Örüntü ve Süslemeler Geometrik Cisimler Proje Uzamsal

Detaylı

Kısa Dönemli Amaç Davranışlar Araç Gereçler

Kısa Dönemli Amaç Davranışlar Araç Gereçler BEP Plan Hazırla T.C Düzce Valiliği Toki Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Müdürlüğü Matematik Dersi Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı Öğrenci : Şerifenur TOPKARA Eğitsel Performans Nesneleri çokluklarına göre

Detaylı

... ORTAOKULU / İLKOKULU BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM PROGRAMI Öğrencinin: Adı Soyadı.:. Doğum Tarihi :.. Sınıfı ve No :.../

... ORTAOKULU / İLKOKULU BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM PROGRAMI Öğrencinin: Adı Soyadı.:. Doğum Tarihi :.. Sınıfı ve No :.../ ... ORTAOKULU / İLKOKULU BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ PROGRAMI Öğrencinin: Adı Soyadı.:. Doğum Tarihi :.. Sınıfı ve No :.../ Velisi.: Adresi :. Yöneltme Raporu Tarihi :. RAM Dosya No..:.. Eğitsel Tanı.: HAFİF DÜZEYDE

Detaylı

Kesirler. Kesirlere neden ihtiyaç duyulur?

Kesirler. Kesirlere neden ihtiyaç duyulur? Kesirler Kesirler Kesirlere neden ihtiyaç duyulur? Kesirler Doğal sayılar günlük yaşantımızda bazı problemlerin çözümünde yetersiz kalır. Kesirler Örneğin, 3 elmayı 2 arkadaşınıza paylaştırdığınızda her

Detaylı

PEK OKULLARI 1A EYLÜL EKİM. İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur!

PEK OKULLARI 1A EYLÜL EKİM. İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur! PEK OKULLARI 1A 2018 2019 EYLÜL EKİM İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur! 1.SINIF HAT BİLGİSİ ÜNİTE ADI: OKULUMUZDA HAT KAZANIMLAR ETKİNLİK VE AÇIKLAMALAR

Detaylı

Ders/Ünite: MATEMATİK GEOMETRİ Uzun Dönemli Amaçlar: 1. Geometrik şekiller arasındaki ilişkiyi kavrar

Ders/Ünite: MATEMATİK GEOMETRİ Uzun Dönemli Amaçlar: 1. Geometrik şekiller arasındaki ilişkiyi kavrar Adı Soyadı: Sınıfı: HAFİF ZİHİNSEL 4/... No: Ders/Ünite:MATEMATİK ÖLÇÜLER Uzun Dönemli Amaçlar 1. Ölçüleri kavrar Ders/Ünite: MATEMATİK GEOMETRİ 1. Geometrik şekiller arasındaki ilişkiyi kavrar Öğretim

Detaylı

Zambak 2. Sınıf Hayat Bilgisi

Zambak 2. Sınıf Hayat Bilgisi Zambak 2. Sınıf Hayat Bilgisi Okul Heyecanım 1-12. kazanımlar Okul Heyecanım 13-23. kazanımlar Okul Heyecanım 23-33. kazanımlar Benim Eşsiz Yuvam 1-21. kazanımlar Benim Eşsiz Yuvam 22-32. kazanımlar Benim

Detaylı

1. SINIF NİSAN AYI BÜLTENİ

1. SINIF NİSAN AYI BÜLTENİ 1. SINIF NİSAN AYI BÜLTENİ TÜRKÇE DERSİ TEMA: SAĞLIK, SPOR VE OYUN SÖZLÜ İLETİŞİM: Dinlediği şiiri düz yazıdan ayırt edebilecek. OKUMA Metinle birlikte sunulan görsel ögeleri anlamlandıp ve ilişkilendirebilecekler.

Detaylı

MESLEKLER 2017 HAZİRAN / 1. HAFTA CUMA KONU PERŞEMBE

MESLEKLER 2017 HAZİRAN / 1. HAFTA CUMA KONU PERŞEMBE MESLEKLER 2017 HAZİRAN / 1. HAFTA KONU 01.06.2017 SABAH KAHVALTISI MODERN DANS (HANDAN ÖĞRT.) BALE (HANDAN ÖĞRT.). OYUN HAREKET Saklambaç oyunu. Öğrendiğim parmak oyunlarını tekrar ediyorum. Okunan hikâyeyi

Detaylı

İşlenecek Konular. Tarih. Hafta 2: Şubat Hafta 3: 26 Şubat GRUP 3: Cansu GÜNDOĞDU Kübra ÇATALKAYA Serkan ALTUN Mustafa ENGINSEL

İşlenecek Konular. Tarih. Hafta 2: Şubat Hafta 3: 26 Şubat GRUP 3: Cansu GÜNDOĞDU Kübra ÇATALKAYA Serkan ALTUN Mustafa ENGINSEL Tarih Hafta 2: 17-21 Şubat 2014 Hafta 3: 26 Şubat 2014 GRUP 3: Cansu GÜNDOĞDU Kübra ÇATALKAYA Serkan ALTUN Mustafa ENGINSEL Hafta 4: 5 Mart 2014 GRUP 1: Faruk GÜREŞÇİ Süleyman Emre İLGÜN Özlem GEZGİN Hafta

Detaylı

MateMito AKILLI MATEMATİK DEFTERİ

MateMito AKILLI MATEMATİK DEFTERİ Ar tık Matematiği Çok Seveceksiniz! MateMito AKILLI MATEMATİK DEFTERİ Artık matematikten korkmuyorum. Artık matematiği çok seviyorum. Artık az yazarak çok soru çözüyorum. Artık matematikten sıkılmıyorum.

Detaylı

5. SINIF ÖĞRETİM PROGRAMI

5. SINIF ÖĞRETİM PROGRAMI 5. SINIF ÖĞRETİM PROGRAMI Öğrenme Alanları ve Alt Öğrenme Alanları 5.1. Sayılar ve İşlemler 5.1.1. Doğal Sayılar 5.1.2. Doğal Sayılarla İşlemler 5.1.3. Kesirler 5.1.4. Kesirlerle İşlemler: Toplama ve Çıkarma

Detaylı

1. Her şeklin diğer yarısını aynı renge boyayalım.

1. Her şeklin diğer yarısını aynı renge boyayalım. 1. Her şeklin diğer yarısını aynı renge boyayalım. 54 1. Aşağıdakilerden hangisi yarımdır? a) b) c) 2 Aşağıdakilerden hangisi bütündür? a) b) c) 3. Meyvelerin diğer yarısını bulup eşleştirelim ve boyayalım.

Detaylı

Matematik. Sosyal Bilgiler

Matematik. Sosyal Bilgiler Matematik 5 Sosyal Bilgiler KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURÝYETÝ MÝLLÝ EÐÝTÝM VE KÜLTÜR BAKANLIÐI TALÝM VE TERBÝYE DAÝRESÝ MÜDÜRLÜÐÜ ÝLKOKUL (TEMEL EÐÝTÝM I. KADEME) MATEMATÝK DERSÝ ÖÐRETÝM PROGRAMI ÇALIÞMA TASLAÐI

Detaylı

... ORTAOKULU / İLKOKULU BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM PROGRAMI

... ORTAOKULU / İLKOKULU BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM PROGRAMI Öğrencinin: Adı Soyadı.:. Doğum Tarihi :.. Sınıfı ve No :.../ Velisi.: Adresi :. Yöneltme Raporu Tarihi :. RAM Dosya No..:.. Eğitsel Tanı.: HAFİF DÜZEYDE ZİHİNSEL YETERSİZLİK Planı Uygulayan :... Yeri:...

Detaylı

Geometrik Örüntüler. Geometrik Cisimlerin Yüzeyleri Geometrik Cisimler Prizmaların Benzer ve Farklı Yönleri Geometrik Şekiller. Geometrik Örüntüler

Geometrik Örüntüler. Geometrik Cisimlerin Yüzeyleri Geometrik Cisimler Prizmaların Benzer ve Farklı Yönleri Geometrik Şekiller. Geometrik Örüntüler Geometrik Cisimler ve Şekiller Geometrik Örüntüler Geometride Temel Kavramlar Uzamsal İlişkiler Geometrik Cisimlerin Yüzeyleri Geometrik Cisimler Prizmaların Benzer ve Farklı Yönleri Geometrik Şekiller

Detaylı

Kısa Dönemli Amaç Davranışlar Araç Gereçler

Kısa Dönemli Amaç Davranışlar Araç Gereçler BEP Plan Hazırla T.C Yozgat Valiliği Kanuni Sultan Süleyman Özel Eğitim / İlkokul/ Ortaokulu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Matematik Dersi Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı Öğrenci : Gazi KILIÇ Eğitsel

Detaylı

Ar tık Matematiği Çok Seveceksiniz!

Ar tık Matematiği Çok Seveceksiniz! Ar tık Matematiği Çok Seveceksiniz! MateMito AKILLI MATEMATİK DEFTERİ Artık matematikten korkmuyorum. Artık matematiği çok seviyorum. Artık az yazarak çok soru çözüyorum. Artık matematikten sıkılmıyorum.

Detaylı

2. SINIF TÜRKÇE YILLIK PLAN ( ) 1.hafta Eylül Zeynep'in İyiliği (Okuma Parçası) 9 2.hafta Eylül Alfabemiz 10 1

2. SINIF TÜRKÇE YILLIK PLAN ( ) 1.hafta Eylül Zeynep'in İyiliği (Okuma Parçası) 9 2.hafta Eylül Alfabemiz 10 1 . SINIF TÜRKÇE YILLIK PLAN (0-0) Mucit Defter Yaprak Soru Kitabı Test.hafta - Eylül Zeynep'in İyiliği (Okuma Parçası).hafta - 0 Eylül Alfabemiz 0.. /.. /..0.hafta 0-0 Ekim Sesli (Ünlü) ve Sessiz (Ünsüz)

Detaylı

ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN

ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN Matematik. S n f 9 Ünite Bafllang ç Tarihi :... ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN Ünite Bitifl Tarihi :.... ÜNİTE EYLÜL GEOMETRİ UZAMSAL (DURUM-YER, DO RULTU-YÖN BEL RTEN) L fik

Detaylı

YARIMBAĞ İLKOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 4-B SINIFLARI MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILIK PLANI

YARIMBAĞ İLKOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 4-B SINIFLARI MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILIK PLANI EYLÜL-EKİM EKİM.hafta 1.hafta YARIMBAĞ İLKOKULU 015-016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 4-B SINIFLARI MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILIK PLANI I.ÜNİTE DÜNYAMIZI ŞEKİLLENDİREN GEOMETRİ GEOMETRİ Açı ve Ölçüsü 1

Detaylı

Ölçme ve sayma işlemleri sonunda ulaşılan veriler grafikte kullanılır. İlk başlarda sadece iki nitelik ölçerek grafik oluşturulabilir ve çocuklar

Ölçme ve sayma işlemleri sonunda ulaşılan veriler grafikte kullanılır. İlk başlarda sadece iki nitelik ölçerek grafik oluşturulabilir ve çocuklar Veri Öğrenme Alanı Grafik nedir? GİRİŞ GRAFİK KAVRAMI Grafik iki ya da daha fazla sayısal ifadenin arasındaki ilişkiyi görsel olarak betimlemek amacıyla kullanılan matematiksel bir araçtır. Beş yaşından

Detaylı

Etkinlik No 15 Dersin Adı Görsel Sanatlar Sınıf

Etkinlik No 15 Dersin Adı Görsel Sanatlar Sınıf Etkinlik No 15 Dersin Adı Görsel Sanatlar Sınıf 4.Sınıf Tarih / /2013 Etkinlik Adı Duygusal Renklerim Önerilen Süre 40'+40 1. Renklerin ışığa göre değiştiğini fark eder. Öğrenci Kazanımları 2. Renklerin

Detaylı

1. SINIF AKADEMİK BÜLTEN ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI

1. SINIF AKADEMİK BÜLTEN ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI 1. SINIF AKADEMİK BÜLTEN ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI HAYAT BİLGİSİ Okulumuzda Hayat Bilgisi dersi uygulanırken 1. yarıyılda Hayat Bilgisi dersi kapsamında yer alan, Okul Heyecanım, Benim Eşsiz Yuvam ve Dün,

Detaylı

Ar tık Matematiği Çok Seveceksiniz!

Ar tık Matematiği Çok Seveceksiniz! Ar tık Matematiği Çok Seveceksiniz! MateMito AKILLI MATEMATİK DEFTERİ Artık matematikten korkmuyorum. Artık matematiği çok seviyorum. Artık az yazarak çok soru çözüyorum. Artık matematikten sıkılmıyorum.

Detaylı

ÖZEL ATAYURT İLKOKULU ÖĞRETİM YILI 1. SINIF YOL HARİTASI İKİNCİ DÖNEM ON DOKUZUNCU HAFTA ETKİNLİKLER

ÖZEL ATAYURT İLKOKULU ÖĞRETİM YILI 1. SINIF YOL HARİTASI İKİNCİ DÖNEM ON DOKUZUNCU HAFTA ETKİNLİKLER 10.02.201 7 09.02.201 7 PERŞEMB ŞUBAT 06 ŞUBAT 10 ŞUBAT 2017 08.02.2017 07.02.2017 06.02.2017 ÖZEL ATURT İLKOKULU 2016-2017 ÖĞRETİM YILI 1. SINIF YOL HARİTASI İKİNCİ DÖNEM ON DOKUZUNCU ETKİNLİKLER HAT

Detaylı

2018 / 2019 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI 5. SINIF MATEMATİK DERSİ YILLIK PLAN ÖRNEĞİ. Konu Adı Kazanımlar Test No Test Adı

2018 / 2019 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI 5. SINIF MATEMATİK DERSİ YILLIK PLAN ÖRNEĞİ. Konu Adı Kazanımlar Test No Test Adı 2018 / 2019 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI 5. SINIF MATEMATİK DERSİ YILLIK PLAN ÖRNEĞİ Ay Hafta Ders Saati Konu Adı Kazanımlar Test No Test Adı Doğal Sayılar En çok dokuz basamaklı

Detaylı

Öğrenci : İrem DAŞTAN

Öğrenci : İrem DAŞTAN BEP Plan Hazırla T.C Yozgat Valiliği Kanuni Sultan Süleyman Özel Eğitim / İlkokul/ Ortaokulu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Matematik Dersi Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı Öğrenci : İrem DAŞTAN Eğitsel

Detaylı

Geometrik Örüntüler. Geometride Temel Kavramlar Uzamsal İlişkiler

Geometrik Örüntüler. Geometride Temel Kavramlar Uzamsal İlişkiler Geometrik Cisimler ve Şekiller Geometrik Örüntüler Geometride Temel Kavramlar Uzamsal İlişkiler Geometrik Cisimlerin Yüzeyleri Geometrik Cisimler Prizmaların Benzer ve Farklı Yönleri Geometrik Şekiller

Detaylı

Matematik ders ve çalışma kitabımız. defterimiz

Matematik ders ve çalışma kitabımız. defterimiz Öğrencinin Adı: Uzun Dönemli Amaç 1- RİTMİK SAYMALAR Kısa Dönemli Amaç Davranışlar Araç-Gereçler Başlama-Bitiş Tarihleri Değerlendirme 100 e kadar beşer ritmik sayar. 1. 5 ten başlayarak 20 (30, 40, 50,

Detaylı

MATEMATİK DERSİ GENEL DEĞERLENDİRME

MATEMATİK DERSİ GENEL DEĞERLENDİRME MATEMATİK DERSİ GENEL DEĞERLENDİRME Adı Soyadı :.. 1. Aşağıdaki sayıları sembol kullanarak küçükten büyüğe sıralayınız. 456, 56, 71,877,950,95,2,857 7) 75 misket beş kardeş arasında paylaştırılıyor. Küçük

Detaylı

3. SINIF TÜRKÇE YILLIK PLAN ( ) Tarih Ünite Konu Kazanım No Soru Mucit Defter Yaprak

3. SINIF TÜRKÇE YILLIK PLAN ( ) Tarih Ünite Konu Kazanım No Soru Mucit Defter Yaprak . SINIF TÜRKÇE YILLIK PLAN (0-0) Mucit Defter.hafta - Eylül Ağustos Böceği ile Karınca (Okuma Metni).. /...hafta - 0 Eylül Hece Nedir? - Satır Sonuna Sığmayan Kelimeler -.hafta 0-0 Ekim Hacivat ile Karagöz

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI. İLKOKULU 3. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI. İLKOKULU 3. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI 2 DÜZLEM 2 EYLÜL 18-22 Eylül 2017 (1.Hafta) GEOMETRİ DÜZLEM 1 NOKTA 1.ÜNİTE KAZANIMLAR ETKİNLİKLER AÇIKLAMALAR 1. Noktaya modelleriyle örnekler verir. 2. Noktayı sembolle gösterir ve isimlendirir. Toplu

Detaylı

SİDRE 2000 ORTAOKULU EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 7. SINIFLAR MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN

SİDRE 2000 ORTAOKULU EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 7. SINIFLAR MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN SİDRE 000 ORTAOKULU 06-07 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 7. SINIFLAR MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN ÜNİTE ÖĞRENME ALANI ALT ÖĞRENME ALANI Ders Saati 9.09.06/.09.06 Tam Sayılarla Çarpma ve Bölme i 7...

Detaylı

2017 MAYIS / 1. HAFTA PAZARTESİ CUMA SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI

2017 MAYIS / 1. HAFTA PAZARTESİ CUMA SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI TRAFİK HAFTASI 2017 MAYIS / 1. HAFTA KONU 01.05.2017 02.05.2017 03.05.2017 04.05.2017 05.05.2017 ''Kaybolanı Bul'' Trafik kuralları nelerdir? Öğreniyorum ardından trafik tabelalarının ne anlama geldiği

Detaylı

3. SINIF AKADEMİK BÜLTEN ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI

3. SINIF AKADEMİK BÜLTEN ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI 3. SINIF AKADEMİK BÜLTEN ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI HAYAT BİLGİSİ Hayat Bilgisi Dersi uygulamaları, Anabilim Eğitim kurumlarının kendi akademik değerleri, öğrenci özellikleri ile yoğrulan, MEB Hayat Bilgisi

Detaylı

PEK OKULLARI 2A KASIM. İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur!

PEK OKULLARI 2A KASIM. İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur! PEK OKULLARI 2A 2018 2019 KASIM İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur! 2.SINIF HAT BİLGİSİ ÜNİTE ADI: OKULUMUZDA HAT / EVİMİZDE HAT AÇIKLAMALAR Okulda iletişim

Detaylı

a) Çıkarma işleminin; eksilen ile çıkanın ters işaretlisinin toplamı anlamına geldiğini kavrar.

a) Çıkarma işleminin; eksilen ile çıkanın ters işaretlisinin toplamı anlamına geldiğini kavrar. 7. SINIF KAZANIM VE AÇIKLAMALARI M.7.1. SAYILAR VE İŞLEMLER M.7.1.1. Tam Sayılarla Toplama, Çıkarma, Çarpma ve Bölme İşlemleri M.7.1.1.1. Tam sayılarla toplama ve çıkarma işlemlerini yapar; ilgili problemleri

Detaylı

1. Aşağıdakilerden hangisi birebir eşleme örneğidir?

1. Aşağıdakilerden hangisi birebir eşleme örneğidir? GENEL TEKRAR 1. Aşağıdakilerden hangisi birebir eşleme örneğidir? A) Çocuğun verilen çubukları uzundan kısaya doğru dizmesi B) Çocuğun bloklarını üçgen, kare ve dikdörtgen olmalarına göre kutulara koyması

Detaylı

Matematik Eğitimi Çalıştayları

Matematik Eğitimi Çalıştayları Okul Öncesi Çalıştayları - 20 Ağustos 2014 Etkinlikleri Sayı Kavramı ve gösterimi Bir bütünü 2 eş parçaya bölme ve yarımı bütüne tamamlama Verilen bir örüntüyü devam ettirme, yeni örüntü kurma ve anlatma

Detaylı

Doğal Sayılar Doğal Sayılarla Toplama İşlemi Doğal Sayılarla Çıkarma İşlemi

Doğal Sayılar Doğal Sayılarla Toplama İşlemi Doğal Sayılarla Çıkarma İşlemi Doğal Sayılar Doğal Sayılarla Toplama İşlemi Doğal Sayılarla Çıkarma İşlemi 4, 5, 6 Basamaklı Doğal Sayılar Bölük, Basamak Adı ve Basamak Değeri Doğal Sayılarda Yuvarlama Doğal Sayıları Karşılaştırma Sayı

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI YARIMBAĞ ORTAOKULU 5. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI YARIMBAĞ ORTAOKULU 5. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI 26-30 19-23 EYLÜL-EKİM 12-16 0-09 28-02 201-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI YARIMBAĞ ORTAOKULU. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI ÜNİTE: Doğal Sayılar--Zaman Ölçü Birimleri ve Problem Çözme.1.1.1.

Detaylı

5.SINIF MATEMATİK DERSİ KAZANIMLARI VE AÇIKLAMALARI

5.SINIF MATEMATİK DERSİ KAZANIMLARI VE AÇIKLAMALARI aksiyom.com 5.SINIF MATEMATİK DERSİ KAZANIMLARI VE AÇIKLAMALARI 5. SINIF KAZANIM VE AÇIKLAMALARI M.5.1. SAYILAR VE İŞLEMLER M.5.1.1. Doğal Sayılar M.5.1.1.1. En çok dokuz basamaklı doğal sayıları okur

Detaylı

Doğal Sayılar Doğal Sayılarla Toplama İşlemi Doğal Sayılarla Çıkarma İşlemi

Doğal Sayılar Doğal Sayılarla Toplama İşlemi Doğal Sayılarla Çıkarma İşlemi Doğal Sayılar Doğal Sayılarla Toplama İşlemi Doğal Sayılarla Çıkarma İşlemi Üç Basamaklı Doğal Sayılar Basamak Adı ve Basamak Değeri Doğal Sayıları Yuvarlama Doğal Sayıları Karşılaştırma Ritmik Saymalar

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MATEMATİK DERSİ BAHÇELİEVLER ÖZEL İHLAS İLKOKULU 2. SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI ÜNİTE 1 ŞEKİLLER VE SAYILAR

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MATEMATİK DERSİ BAHÇELİEVLER ÖZEL İHLAS İLKOKULU 2. SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI ÜNİTE 1 ŞEKİLLER VE SAYILAR 01-05.10.01 UZUNLUKLAI.09 8.10.01 UZUNLUKLAI 17-1-09.01 GEOMETİ GEOMETİK CİSİMLE ŞEKİLLE 01-013 EĞİTİM ÖĞETİM YILI MATEMATİK DESİ BAHÇELİEVLE ÖZEL İHLAS İLKOKULU. SINIF ÜNİTELENDİİLMİŞ YILLIK PLANI KAZANIMLA

Detaylı

Büyük sayıları gerçek yaşamla ilişkilendirerek anlamlandırmalarına yardımcı olacak çalışmalara yer verilir. TASLAKTIR

Büyük sayıları gerçek yaşamla ilişkilendirerek anlamlandırmalarına yardımcı olacak çalışmalara yer verilir. TASLAKTIR 5. SINIF KAZANIM VE AÇIKLAMALARI M.5.1. SAYILAR VE İŞLEMLER M.5.1.1. Doğal Sayılar M.5.1.1.1. En çok dokuz basamaklı doğal sayıları okur ve yazar. M.5.1.1.2. En çok dokuz basamaklı doğal sayıların bölüklerini,

Detaylı

2. SINIF AKADEMİK BÜLTEN ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI

2. SINIF AKADEMİK BÜLTEN ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI 2. SINIF AKADEMİK BÜLTEN ANABİLİM EĞİTİM KURUMLARI HAYAT BİLGİSİ Hayat Bilgisi Dersi uygulamaları, Anabilim Eğitim kurumlarının kendi akademik değerleri, öğrenci özellikleri ile yoğrulan, MEB Hayat Bilgisi

Detaylı

PEK OKULLARI 1A KASIM. İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur!

PEK OKULLARI 1A KASIM. İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur! PEK OKULLARI 1A 2018 2019 KASIM İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur! 1.SINIF HAT BİLGİSİ ÜNİTE ADI: EVİMİZDE HAT KAZANIMLAR ETKİNLİK VE AÇIKLAMALAR DEĞERLER

Detaylı

NOKTA DÜZLEM DÜZLEM. [!] Kürenin yüzü ve yüzeyinin aynı olduğu vurgulanır. [!] Yüzeyin formal tanımı yapılmaz

NOKTA DÜZLEM DÜZLEM. [!] Kürenin yüzü ve yüzeyinin aynı olduğu vurgulanır. [!] Yüzeyin formal tanımı yapılmaz 1.ÜNİTE E ALANI NOKTA DÜZLEM DÜZLEM 18 EYLÜL - EYLÜL EYLÜL (1. Hafta) 1 1. Noktaya modelleriyle örnekler verir.. Noktayı sembolle gösterir ve isimlendirir.. Küp, kare prizma, dikdörtgenler prizması, üçgen

Detaylı

İLKÖĞRETİM 1. SINIF MATEMATİK DERSİ SAYMA, TOPLAMA ve ÇIKARMA İŞLEMİ BECERİLERİ

İLKÖĞRETİM 1. SINIF MATEMATİK DERSİ SAYMA, TOPLAMA ve ÇIKARMA İŞLEMİ BECERİLERİ İLKÖĞRETİM 1. SINIF MATEMATİK DERSİ SAYMA, TOPLAMA ve ÇIKARMA İŞLEMİ BECERİLERİ 1. Rakamları okur ve yazar. 2. Nesne sayısı 10 dan az olan bir topluluktaki nesnelerin sayısını belirler ve bu sayıyı rakamla

Detaylı

İlköğretim 5. Sınıfların Matematik Alanı KGS-1, KGS-2 ve KGS -YERLEŞTİRME Sınavlarına Yönelik İçerik Detayları

İlköğretim 5. Sınıfların Matematik Alanı KGS-1, KGS-2 ve KGS -YERLEŞTİRME Sınavlarına Yönelik İçerik Detayları KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ MİLLİ EĞİTİM GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI TALİM ve TERBİYE DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ 2012-2013 ÖĞRETİM YILI İlköğretim 5. Sınıfların Matematik Alanı KGS-1, KGS-2 ve KGS -YERLEŞTİRME

Detaylı

ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ

ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ 2015 2016 YAZ MEVSİMİ BABALAR GÜNÜ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ TATİL Yaz mevsiminde havada meydana gelen değişiklikler neler? Yaz mevsiminde hayvanlarda ne gibi değişiklikler olur?

Detaylı

ZAMBAK 3.Sınıf Hayat Bilgisi Konu Başlıkları

ZAMBAK 3.Sınıf Hayat Bilgisi Konu Başlıkları ZAMBAK 3.Sınıf Hayat Bilgisi Okul Heyecanım 1 10. kazanımlar Okul Heyecanım 11 20. kazanımlar Okul Heyecanım 21 30. kazanımlar Benim Eşsiz Yuvam 1 6. kazanımlar Benim Eşsiz Yuvam 7 20. kazanımlar Benim

Detaylı

Ali 8 yaşındadır. Ali den 1 yaş büyük olan Oya. Can ın 5 kalemi vardır. Ayla nın kalemleri Can ın kalemlerinden 3 fazladır. Ayla nın kalemi vardır.

Ali 8 yaşındadır. Ali den 1 yaş büyük olan Oya. Can ın 5 kalemi vardır. Ayla nın kalemleri Can ın kalemlerinden 3 fazladır. Ayla nın kalemi vardır. Zihinden toplayalım. 1. artı 8 eder.. 3 ten büyük olan sayı 5 tir. 3. 5 e eklersek olur. 4. 5.. 5 e 1 ilave edersek olur. 7 den sonra gelen sayı 5, 3 daha eder. olur. 7. yi 1 artırırsak olur. 8. 9. 9 ile

Detaylı

İstek Kemal Atatürk İlkokulu Eğitim Öğretim Yılı 1. SINIFLAR BÜLTENİ

İstek Kemal Atatürk İlkokulu Eğitim Öğretim Yılı 1. SINIFLAR BÜLTENİ İstek Kemal Atatürk İlkokulu 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı 1. SINIFLAR BÜLTENİ Sayın Velilerimiz ve Sevgili Öğrencilerimiz, 2015-2016 eğitim öğretim yılının ilk dönemini bugün tamamlıyoruz. İlk dönem,

Detaylı

PEK OKULLARI 3A EYLÜL EKİM. İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur!

PEK OKULLARI 3A EYLÜL EKİM. İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur! PEK OKULLARI 3A 2018 2019 EYLÜL EKİM İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur! 3.SINIF HAT BİLGİSİ ÜNİTE ADI: OKULUMUZDA HAT ETKİNLİK VE AÇIKLAMALAR ÖĞRENME, ÖĞRETME

Detaylı

ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ

ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ 2014 2015 YAZ MEVSİMİ BABALAR GÜNÜ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ TATİL Yaz mevsiminde havada meydana gelen değişiklikler neler? Yaz mevsiminde hayvanlarda ne gibi değişiklikler olur?

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI. İLKOKULU 3. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI NOKTA DÜZLEM DÜZLEM

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI. İLKOKULU 3. SINIF MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI NOKTA DÜZLEM DÜZLEM 2 DÜZLEM EYLÜL 19-23 EYLÜL (1. Hafta) 2 DÜZLEM 1 NOKTA 1.ÜNİTE ARA DİSİPLİNLERLE DEĞERLEN 1. Noktaya modelleriyle örnekler verir. 2. Noktayı sembolle gösterir ve isimlendirir. Toplu iğnenin kâğıttaki izi,

Detaylı

ÇAĞLAR KOLEJİ INGILIZCE KASIM BÜLTEN

ÇAĞLAR KOLEJİ INGILIZCE KASIM BÜLTEN ÇAĞLAR KOLEJİ INGILIZCE KASIM BÜLTEN KISIKLI MAH. HANIMSETİ SK. NO:21, ÇAMLICA - ÜSKÜDAR / İSTANBUL İNFO@CAGLAROKULLARİ.COM 0216 505 38 52 İLKOKUL KASIM AYI KAZANIMLARI 1-A: Sınıf objelerini tanır. En

Detaylı

Eğitim Uygulama Okulu Eğitim Programı MATEMATİK DERSİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Eğitim Uygulama Okulu Eğitim Programı MATEMATİK DERSİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR Eğitim Uygulama Okulu Eğitim Programı MATEMATİK DERSİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR Ağır düzeyde zihinsel öğrenme yetersizliği olan çocuklar, diğer derslerde olduğu gibi matematik dersinde de daha fazla yönlendirmeye,

Detaylı

ÖZEL ÖĞRETİMİ YÖNTEMLERİ. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT)

ÖZEL ÖĞRETİMİ YÖNTEMLERİ. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ÖZEL ÖĞRETİMİ YÖNTEMLERİ Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) Çıkmış sorular Okulöncesi Öğretmenliği Sınıf Öğretmenliği İlköğretim Matematik Öğretmenliği Matematik

Detaylı

.. Özel Eğitim Uygulama Merkezi. Kaba Değerlendirme Formu

.. Özel Eğitim Uygulama Merkezi. Kaba Değerlendirme Formu .. Özel Eğitim Uygulama Merkezi Kaba Değerlendirme Formu Öğrenci Adı-Soyadı: Değerlendirme Tarihi: Sınıfı: Değerlendiren: AMAÇLAR +/- AÇIKLAMA 1. Ellerini yıkar. 2. Ellerini kurular. 3. Yüzünü yıkar. 4.

Detaylı

TED KDZ EREĞLİ KOLEJİ VAKFI ÖZEL İLKOKULU 2013/2014 ÖĞRETİM YILI 6.SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ MATEMATİK YILLIK PLANI

TED KDZ EREĞLİ KOLEJİ VAKFI ÖZEL İLKOKULU 2013/2014 ÖĞRETİM YILI 6.SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ MATEMATİK YILLIK PLANI EYLÜL (16-20).09. 2013 KÜMELER KÜMELER 1.ÜNİTE KÜMELER EYLÜL (9 13).09.2013 1.ÜNİTE KÜMELE R KÜME LER TED KDZ EREĞLİ KOLEJİ VAKFI ÖZEL İLKOKULU 2013/2014 ÖĞRETİM YILI 6.SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ MATEMATİK

Detaylı

SİDRE 2000 ORTAOKULU EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI MATEMATİK DERSİ 6. SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI

SİDRE 2000 ORTAOKULU EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI MATEMATİK DERSİ 6. SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI 06 0 EKİM 9 EYLÜL 0 EKİM 6 EYLÜL 9 EYLÜL SİDRE 000 ORTAOKULU 0 0 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI MATEMATİK DERSİ 6. SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI Doğal Sayılarla 6... Bir doğal sayının kendisiyle tekrarlı

Detaylı

Anlatım, soru-cevap, gösteri, yaparak-yaşayarak. Bir şişe su: Havaalanı Dinlenme tesisi Market 3-4 TL 1 TL 25 Kr

Anlatım, soru-cevap, gösteri, yaparak-yaşayarak. Bir şişe su: Havaalanı Dinlenme tesisi Market 3-4 TL 1 TL 25 Kr Etkinlik No 12 Dersin Adı Matematik Sınıf 3.Sınıf Tarih / /2013 Etkinlik Adı Basamaklar ve Değerleri Önerilen Süre 40' Öğrenci Kazanımları Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri Kullanılan Eğitim Teknolojileri-

Detaylı

PEK OKULLARI 3A KASIM. İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur!

PEK OKULLARI 3A KASIM. İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur! PEK OKULLARI 3A 2018 2019 KASIM İzimden gelin gençler! Bocalamadan, yorulmadan, sıkılmadan Tek çıkış yolunuz budur! 3.SINIF HAT BİLGİSİ ÜNİTE ADI: OKULUMUZDA HAT / EVİMİZDE HAT ETKİNLİK VE AÇIKLAMALAR

Detaylı

SİDRE 2000 ORTAOKULU EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 6. SINIFLAR MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN

SİDRE 2000 ORTAOKULU EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 6. SINIFLAR MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN SİDRE 000 ORTAOKULU 06-07 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 6. SINIFLAR MATEMATİK DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN ÜNİTE Haft 9.09.06/.09.06 Doğal Sayılarla İşlemler Terimler: Doğal sayılar, kuvvet (üs), taban, üslü

Detaylı