DİŞ AÇMA HATTI EKİPMAN ARIZASI AZALTMA KAIZEN SUNUMU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DİŞ AÇMA HATTI EKİPMAN ARIZASI AZALTMA KAIZEN SUNUMU"

Transkript

1 DİŞ AÇMA HATTI EKİPMAN ARIZASI AZALTMA KAIZEN SUNUMU

2

3 Hema Endüstri, fabrika kayıp paretolarından hareketle ve kayıplara odaklı iyileştirme metodolojisi ile kaizen projelerini tetiklemektedir. Öncelikli kayıp tipleri ve kayıpların oluştuğu proseslerde kaizen ekipleri ile kayıpları sürekli bertaraf etmeyi amaçlamaktadır.

4 Dişli ve Aktarma Organları kayıp paretosunu incelediğinde Ekipman Arızaları TL yıllık tutar ile ikinci sırada yer almaktadır.

5 Ekipman Arızası kayıplarının proseslere kırılımı ile Diş Açma Azdırma hattı saat/yıl ve TL yıllık kayıp tutarı ile en yüksek kayıpa sahip hat/proses olarak tespit edilmiştir. Ek olarak, Hema Endüstri Dişli & Aktarma Organları Fabrikası Arıza Duruş % si (Arıza Duruş Saati / Toplam Çalışma Saati) 2012 yılı itibariyle % 1,10 olması gerekirken %1,49 olarak gerçekleşmiştir. Kaizen Hedefi Arıza Duruş Süresini 3000 saate düşürmek.

6 Faaliyet Planı (PDCA) Periyodik toplantılar / Mevcut Durum Ölçme ve Analizi Kök Neden Analizi / Problem çözme teknikleri (Beyin Fırtınası, 5 Neden Analizi) Denemeler, Pilot Uygulamalar

7 2012 yılında aylara göre arıza duruş oranları toplam saat/ yıl ekipman arızası duruşu gerçekleşmiştir.

8 Ekip Mitsubishi GD & GC ve PFAUTER tezgâh gruplarının komponent bazında arıza kırılımlarını analiz etmiş ve üç grupta da sürücü arızalarının öne çıktığı görülmüştür. Ekip Kaizen kapsamını sürücüler üzerinde odaklanma kararı almıştır.

9

10

11

12 Mitsubishi GD Sürücü Arızası Problemleri Olası Neden : Pano içi kirlilik, kablo ve soketlerdeki aşınma Doğrulama : Pilot bir tezgâhta pano içi temizliği, kablo ve soket değişimi ancak sürücü hatası devam etmiştir. Olası Neden : Sürücü iç devrelerinin anlık olarak yüksek akıma maruz kalmaları Doğrulama : Akım trafoları ve tetikleme kartları kontrol edilmiş ancak herhangi bir sorun görülmemiştir. Kök Neden : Sürücünün gerekli enerjiyi depolayamadığı, sebep olarak kondansatörün özelliğini kaybetmiş olabileceği, kök neden olarak tezgahların gece vardiyası kapalı olması sonucu kondansatörlerin kuruması Doğrulama : Pilot denemeler ile doğrulanmıştır. TOPLAM MASRAF 1400 TL Aksiyon olarak tüm tezgâhların eksen sürücülerinin kondansatörleri yenisi ile değiştirilmiştir. Kondansatör kuruması kaynaklı sürücü arızası sıklığı tespit edildi ve planlı bakım periyodunda değişimler ile kondansatör kuruması kaynaklı sürücü arıza kayıplarının önüne geçilmiştir.

13 Mitsubishi GC Sürücü Problemleri Olası Neden : C eksen ilerlemelerinin yüksek olmasından dolayı tezgahın hata vermesi Doğrulama : İlerlemeler düşürüldü, programlar kontrol edildi, pasolar azaltıldı aynı sorunun devam ettiği görüldü. Olası Neden : C eksen sürücü devre elemanlarında arıza olması ve sürücüyü hataya geçirmesi Doğrulama : Sürücü sökülerek bakımı yapıldı aynı zamanda birebir aynı özelliklerde başka bir sürücü tezgaha takılarak deneme yapıldı, sorunun tekrarladığı gözlemlendi. Kök Neden : C eksen sürücüsünün pano içerisinde daha merkezi konumda kalmasından dolayı ilk ısınan sürücü olması ve sıcaklık dolayısıyla hataya geçmesi Doğrulama : Tezgaha yeni pano kliması takılarak devreye alındı, pano içi sıcaklık kontrol altına alındı. Pfauter grubu tezgahlara yaygınlaştırıldı. TOPLAM MASRAF 3700 TL Aksiyon olarak tezgaha yeni pano kliması takılarak devreye alındı. Aynı ısınma probleminin Pfauter grubu tezgahlarda da yaşanmasından dolayı yaygınlaştırma yapıldı. Pano klimalarının filtre değişim işlemleri tezgah görsel yardım formlarına eklendi ve formlar revize edildi.

14 Mitsubishi Tezgahları Y Eksen Problemleri Olası Neden : Y eksen sürücü içi devrelerde arıza ya da kablo problemleri Doğrulama : Sürücü aynı model başka bir sürücü ile değiştirildi denendi, kablo ve soketler değiştirildi denendi, hatanın devam ettiği gözlemlendi. Olası Neden : Mekanik zorlanma nedeniyle eksenlerin yükte kalması ve sürücüleri hataya geçirmesi Doğrulama : Yağlamalar ve eksen mili kontrol edildi, mil motordan bağımsız boşta döndürüldüğünde zorlanma görülemedi. Kök Neden : Y eksen motoru ya da encoderi arızası Doğrulama : Pilot uygulamalar ile doğrulandı TOPLAM MASRAF TL Aksiyon olarak PL1842 Mitsubishi tezgahının y eksen motoru ve encoderi yenisi ile değiştirildi. Benzer bir arızaya yol açmama adına diğer Mitsubishi tezgahlarının motorlarına bakım yapıldı, bakımını bizim gerçekleştiremediğimiz bir adet motor da tamire gönderilerek olası sorunlar engellendi.

15 PFAUTER Spindle Sürücü ve Encoder Olası Neden : Tezgah çakısının paso fazlalığından dolayı aşırı yükte kalması ve sürücülere fazla akım çektirmesi Doğrulama : Çakı pasoları azaltıldı ilerlemeler düşürüldü hatanın devam ettiği görüldü Olası Neden : Spindle motor rulmanlarından ses gelmesi ve milin salgılı dönmesi sonucu encoderin hasar görebileceği Doğrulama : Spindle motoru rulmanları değiştirildi, mil salgısı kontrol edildi. Tezgahta aynı sorunun devam ettiği gözlemlendi. Kök Neden : Encoderin kapalı bir alanda kalması ve doğal çalışma şartları gereği ısınmasından dolayı hata verdirmesi Doğrulama : Pilot uygulamalar ile doğrulandı TOPLAM MASRAF 1200 TL Aksiyon olarak spindle motor encoderi üzerine hava ile soğutma tesisatı çekildi. Pilot uygulama diğer tezgahlara da yaygınlaştırıldı. Hava soğutma tesisatının açık ya da kapalı olduğunun kontrolünü sağlamak amacıyla görsel yardım formlarına ek madde yazılarak, formlar revize edildi.

16 PFAUTER Z Eksen Mili Olası Neden : Eksen mili yağlama yetersizliği Doğrulama : Yağlama sistemi kontrol edildi, basınçların normal olduğu belirlendi, herhangi bir tıkanıklığa ya da kaçağa rastlanmadı. Olası Neden : Z eksen sürücü veya motor problemi Doğrulama : Z eksen sürücüsü ve motoru çalışan aynı tip modelleri ile değiştirildi ve denendi, sorunun devam ettiği gözlemlendi. Kök Neden : Z eksen mili somunu tane bilyalarının ve mil yüzeyinin aşınması Doğrulama : Pilot uygulama ile doğruluğu ispatlandı. TOPLAM MASRAF 4200 TL Aksiyon olarak inch hatveli vidalı mil yerine metrik hatveli sisteme geçildi. Yeni milin sisteme mekanik ve elektronik olarak adaptasyonu sağlandı. Tezgah görsel yardım formlarına yağlama sistemi kontrolü eklendi ayrıca periyodik bakım formlarına eksen millerinin torkmetre ile kontrol edilmesi maddesi eklenerek süreç kontrol altına alındı.

17 Kaizen ekibi iyileştirme döneminde pilot uygulamalar ile olumlu sonuçlanan uygulamaları diğer tezgahlarda devreye alarak başarılı uygulamalarını yaygınlaştırmıştır. Uygulamaların sürekliliğini sağlanması adına; Tezgah gruplarında görsel otonom bakım ve periyodik bakım talimatlarını sisteme dahil edilmiştir.

18 OTONOM BAKIM SEVİYELERİ Otonom bakım eğitimleri ile operatör ve bakımcı yetkinliklerinin arttırılması ve uygulamaların kontrol edilip sürekliliğinin sağlanması amaçlanmıştır. FABRİKALAR BAŞLAMA TARİHİ Azdırma Hattı 01 OCAK ADIM 2. ADIM BİTİŞ TARİHİ 30 MART 2013 SÜRE (GÜN) BAŞLAMA TARİHİ BİTİŞ TARİHİ SÜRE (GÜN) BAŞLAMA TARİHİ 3. ADIM DEVAM EDİYOR BİTİŞ TARİHİ SÜRE (GÜN) MART TEMMUZ TEMMUZ ARALIK Gövde Hattı 01 OCAK NİSAN NİSAN AĞUSTOS AĞUSTOS ARALIK Torna Hattı 01 OCAK MAYIS MAYIS EYLÜL EYLÜL ARALIK Taşlama Hattı Montaj hatları A.Mahruti Hattı Kramayer Hattı 01 OCAK OCAK OCAK OCAK MAYIS MAYIS EYLÜL EYLÜL ARALIK MAYIS MAYIS EYLÜL EYLÜL ARALIK HAZİRAN HAZİRAN EYLÜL EYLÜL ARALIK HAZİRAN HAZİRAN EYLÜL EYLÜL ARALIK

19 Azdırma hattı ekipman arıza duruş saati saat den saate düşürülerek saat/yıl hedefi gerçekleştirilmiştir. Eylül-Aralık 2013 arası sonuçların takibi yapılmış ve uygulamaya alınan iyileştirmelerin etkinliği takip edilmiştir. Dişli ve Aktarma Organları Arıza Duruş Oranı 2012 yılı değeri olan % 1,49 dan 2013 sonu itibariyle %1,07 kümülatif değere düşürülerek %1,10 hedefine ulaşılmıştır.

20 Fayda / Maliyet Oranı : 7, yılı sonu kayıpların maliyetlendirilmesi ile 2012 Azdırma Hattı Ekipman arızası maliyeti TL den 2013 yılında TL ye düşürülmüştür. Kaizen süresince toplam TL harcama yapılmış ve net proje getirisi TL olarak gerçekleşmiştir.

21 Ekipman Arızalarının azaltılması ile birlikte azdırma hattında boşa harcanan enerjinin önüne geçilerek % 61 oranında enerji verimliliği sağlanmıştır. Ekip ilgi alanındaki tezgah gruplarındaki uygulamalar ile eksen ve ölçü değişikliği sebebiyle yaşanan kalite problemlerinin de önüne geçerek, hurda maliyetlerinin düşürülmesinde katkıda bulunmuştur. Ekip, çalışma esnasında çeşitli ISG faaliyetlerinde de bulunarak farklı alanlarda da kazanımlar elde etmiştir.

22 Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. İbrahim Hattat a sunum yaptık.

23 KAIZEN ÖDÜL TÖRENİ ŞUBAT

24 KAIZEN ÖDÜL TÖRENİ HAZİRAN

25 25

26 26

27 TEŞEKKÜRLER

Eğitim Dairesi Başkanlığı. 2014 Eğitim ve Sertifika Programı

Eğitim Dairesi Başkanlığı. 2014 Eğitim ve Sertifika Programı 1 Eğitim Dairesi Başkanlığı 2014 Eğitim ve Sertifika Programı 2 Türk Standardları Enstitüsü Kitapçıkta yer alan kurallar ve programlarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. 3 İçindekiler ÖNSÖZ... 9 YÖNETİM

Detaylı

Eğitim Dairesi Başkanlığı. 2015 Eğitim ve Sertifika Programı

Eğitim Dairesi Başkanlığı. 2015 Eğitim ve Sertifika Programı 1 Eğitim Dairesi Başkanlığı 2015 Eğitim ve Sertifika Programı 2 3 Türk Standardları Enstitüsü Kitapçıkta yer alan kurallar ve programlarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. 4 İçindekiler ÖNSÖZ... 11

Detaylı

İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. Yıllık Faaliyet Raporu

İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. Yıllık Faaliyet Raporu 2010 İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. Yıllık Faaliyet Raporu 2 3 Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak

Detaylı

DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş

DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş 2014 FAALİYET RAPORU Mayıs 2015 İÇİNDEKİLER İş Sağlığı ve Güvenliği Dağıtım Operasyonları 6 Rakamlarla Dicle EDAŞ 8 İnsan Kaynakları 10 Dağıtım Sistemleri ve Yatırımlar..11 Finans

Detaylı

TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş. İŞBAŞI İSG KONUŞMALARI (SAFETY TOOLBOX TALKS) Proje Künyesi

TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş. İŞBAŞI İSG KONUŞMALARI (SAFETY TOOLBOX TALKS) Proje Künyesi TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş. İŞBAŞI İSG KONUŞMALARI (SAFETY TOOLBOX TALKS) Proje Künyesi Ülke: Türkiye Firma: Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. 1954

Detaylı

1968 den beri yarınları üretiyoruz...

1968 den beri yarınları üretiyoruz... 2012 FAALİYET RAPORU 1968 den beri yarınları üretiyoruz... Zor yıllarda, kısıtlı imkanlarla yola koyulduk. Büyük hayallerle çıktığımız başarı yolunda gurur duyduğumuz geçmişimizi yanımıza alıp hiç durmadan

Detaylı

ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ

ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ üretim - GÜÇ SANTRALLERİ I?? 38 Yüksek verimi en son teknolojiyle buluşturuyor Aynur Tekin Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında, Akenerji tarafından devreye alınan 904 MW lık Erzin Doğal

Detaylı

İŞ GÜVENLİĞİ GÖSTERGELERİ Güvenliğinizin Anahtarını Elinize Alın. WCM @ PRESMETAL Dünya Klasında Üretim Yapısı

İŞ GÜVENLİĞİ GÖSTERGELERİ Güvenliğinizin Anahtarını Elinize Alın. WCM @ PRESMETAL Dünya Klasında Üretim Yapısı 01 WCM @ PRESMETAL Dünya Klasında Üretim Yapısı 03 SCHULER HATTI Açınım ve Trapez Kesme Hattı 05 MAKİNE PARKIMIZ GELİŞİYOR Zayer (KPU 5000) Cnc İşleme Merkezi 08 İŞ GÜVENLİĞİ GÖSTERGELERİ Güvenliğinizin

Detaylı

İSKİ 2008-2012 STRATEJİK PLAN VE 2008 YILI PERFORMANS PROGRAMI HAZIRLAMA SÜRECİ VE SONUÇLARI

İSKİ 2008-2012 STRATEJİK PLAN VE 2008 YILI PERFORMANS PROGRAMI HAZIRLAMA SÜRECİ VE SONUÇLARI İSKİ 2008-2012 STRATEJİK PLAN VE 2008 YILI PERFORMANS PROGRAMI HAZIRLAMA SÜRECİ VE SONUÇLARI İSKİ ye İLİŞKİN BAZI BİLGİLER İSKİ İstanbul Büyükşehir Belediyesi ne bağlı, müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğini

Detaylı

2013-2022 Yılları Türkiye İletim Sistemi Bölgesel Talep Tahmin ve Şebeke Analiz Çalışması. Metodoloji ve Özet Sonuçlar

2013-2022 Yılları Türkiye İletim Sistemi Bölgesel Talep Tahmin ve Şebeke Analiz Çalışması. Metodoloji ve Özet Sonuçlar 2013-2022 Yılları Türkiye İletim Sistemi Bölgesel Talep Tahmin ve Şebeke Analiz Çalışması Metodoloji ve Özet Sonuçlar 21.06.2013 İçindekiler 1. Amaç ve Kapsam... 3 2. Bölgesel Talep Tahmin Yöntemi... 9

Detaylı

II. iş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi

II. iş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi tmmob makina mühendisleri odası II. iş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi bildiriler kitobı 02-03 Mayıs 2003 Adana Yayın No: E/2003/317 tmmob makina mühendisleri odası Sümer Sok. 36/1-A, 06440 Demirtepe / ANKARA

Detaylı

2013 FAALİYET RAPORU

2013 FAALİYET RAPORU 2013 FAALİYET RAPORU Hayatın her yerindeyiz! Bir yıldır her yerde bu sloganı söylüyoruz. Hayatın her yerinde olmak, bizim için slogandan öteye, bir yaşam biçimi. Ürettiğimiz hizmetin önemi çok büyük.

Detaylı

GÖKSUPARK KONUTLARI TOPLU YAPI YÖNETİMİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU

GÖKSUPARK KONUTLARI TOPLU YAPI YÖNETİMİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU Sayı :gpk13/001 Konu : Göksuparkkonutları Toplu Yapı Yönetimi 2012 Yılı Faaliyet Raporu GÖKSUPARK KONUTLARI TOPLU YAPI YÖNETİMİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU Okuma süresi yaklaşık 20 dakikadır! Sayfa 1 / 33

Detaylı

İSKENDERUN DEMİR VE ÇELİK A.Ş. 39. yıl

İSKENDERUN DEMİR VE ÇELİK A.Ş. 39. yıl İSKENDERUN DEMİR VE ÇELİK A.Ş. 39. yıl Faaliyet Raporu 2009 39. Yıl İSDEMİR BİR KURULUŞUDUR İçindekiler Göstergeler 5 Yönetim Kurulu Başkanının Mesajı 8 Genel Müdürün Mesajı 10 Yönetim Kurulumuz 13 Yönetim

Detaylı

Metrobüslerin Yol Açtığı Ölümcül Kazalar Uyarıcı Olmalıdır!

Metrobüslerin Yol Açtığı Ölümcül Kazalar Uyarıcı Olmalıdır! BULTEN 109.sube basin:layout 1 28.09.2011 17:41 Page 1 İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı : Metrobüslerin Yol Açtığı Ölümcül Kazalar Uyarıcı Olmalıdır! Yapılan yanlışlardan bir an önce dönülmelidir.

Detaylı

Reklam İndeksi ÖNSÖZ. Dış Cephe Asansörleri. Makinalarda Performans Ölçümleri ve Değerlendirilmesi. Hidrolik Valf Çeşitleri ve Çalışma Yöntemleri

Reklam İndeksi ÖNSÖZ. Dış Cephe Asansörleri. Makinalarda Performans Ölçümleri ve Değerlendirilmesi. Hidrolik Valf Çeşitleri ve Çalışma Yöntemleri İŞ MAKİNALARI MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ DERGİSİ İş Makinaları Mühendisleri Birliği Derneği yayın organıdır. Üç ayda bir yayınlanır. ISSN 1306-6943 2015 Şubat Sayı: 49 İMMB Adına Sahibi Duran KARAÇAY Sorumlu

Detaylı

OTAM AYLIK BÜLTEN. İÇİNDEKİLER Önsöz 1 Haber 1 OYAK - RENAULT Ar-Ge Merkezi Tanıtımı 2. Önsöz. Haber:

OTAM AYLIK BÜLTEN. İÇİNDEKİLER Önsöz 1 Haber 1 OYAK - RENAULT Ar-Ge Merkezi Tanıtımı 2. Önsöz. Haber: SAYI 15 EKİM 2010 OTOMOTİV TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME MERKEZİ İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ OTOMOTİV SANAYİİ DERNEĞİ TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİİ DERNEĞİ ULUDAĞ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ Önsöz D eğerli

Detaylı

Temel Neden Analizi ile Sorun Çözme

Temel Neden Analizi ile Sorun Çözme Temel Neden Analizi ile Sorun Çözme Üretim ve paketleme işlemlerinde, üretim hattındaki planlanmayan arıza süresi üretkenliği ve karlılığı ciddi anlamda etkileyebilecek doğrudan ve dolaylı maliyetler oluşturur.

Detaylı

T.C. KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2011 YILI KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ PERFORMANS RAPORU

T.C. KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2011 YILI KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ PERFORMANS RAPORU T.C. KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2011 YILI KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ KALİTE YÖNETİM VE AR-GE ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜ 18.01.2012 Sayfa No 2/63 Doküman No ARGE.KP.04-FR.03

Detaylı

ISO 50001 ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ

ISO 50001 ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ SİSTEMİ Mustafa PEKAÇAR EVD Enerji Yönetimi ve Dan. Hizm. San. Tic. Ltd. Şti. Ege Bölge Mimar Sinan Mah. 1430 Sok. No:3 D:2 Alsancak Konak / İzmir mustafa.pekacar@evd.com.tr ÖZET Toplam enerji maliyetlerinin

Detaylı

CNC TAKIM TEZGAHLARI ve CNC PROGRAMLAMA BALIKESİR 2012 ÖNSÖZ Balıkesir Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde verilmekte olan CNC tezgahlar dersi içeriğine uygun olarak hazırlanan bu ders notlarında

Detaylı

Tüm paydaşlarımız için...

Tüm paydaşlarımız için... Tüm paydaşlarımız için... %27,7 Süt kategorisinde toplam marka ciro pazar payı 2012 Yılında Pınar Süt 2012, Pınar Süt için istikrarın ve büyümenin sürdürüldüğü bir yıl olmuştur. Pınar Süt, 2012 yılı içerisinde

Detaylı

Geleceğimizin temelinde. Akçansa 2007-2009 Sürdürülebilirlik Raporu

Geleceğimizin temelinde. Akçansa 2007-2009 Sürdürülebilirlik Raporu Geleceğimizin temelinde 1 Rapor Hakkında Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Akçansa), 2007-2009 dönemini kapsayan ekonomik, çevresel ve sosyal performansını, 100. yılını kutlayan Türkiye çimento sektöründe

Detaylı

ULUSAL YETERLİLİK. 11UY0019-4 OTOMOTİV ELEKTRİKÇİSİ Turan SEVİYE 4. [Belge başlığını yazın] [Belge alt başlığını yazın]

ULUSAL YETERLİLİK. 11UY0019-4 OTOMOTİV ELEKTRİKÇİSİ Turan SEVİYE 4. [Belge başlığını yazın] [Belge alt başlığını yazın] f 11 UY0019-4 Otomotiv Elektrikçisi Yayın Tarihi: 26.07.2011 Rev. No:01 [Belge başlığını yazın] ULUSAL YETERLİLİK [Belge alt başlığını yazın] [Tarihi seçin] 11UY0019-4 OTOMOTİV ELEKTRİKÇİSİ Turan SEVİYE

Detaylı

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz Raporumuz Hakkında Mars Logistics olarak bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2012 yılındaki ekonomik, çevresel ve sosyal performansımızı paydaşlarımıza aktarmayı hedefliyoruz. Bu raporu hazırlama sürecinde

Detaylı

ERDEMİR. Üretimimiz ve Ürünlerimiz. Rekabet Üstünlüklerimiz. ERDEMİR de İSG ÖZKAN DOĞAN. İş Güvenliği Müdürü -2011

ERDEMİR. Üretimimiz ve Ürünlerimiz. Rekabet Üstünlüklerimiz. ERDEMİR de İSG ÖZKAN DOĞAN. İş Güvenliği Müdürü -2011 ERDEMİR Üretimimiz ve Ürünlerimiz Rekabet Üstünlüklerimiz ERDEMİR de İSG ÖZKAN DOĞAN İş Güvenliği Müdürü -2011 15 Mayıs 1965 ten bu yana, çeliğin yüksek dayanıklılık ve şekillendirilebilirlik özelliğini,

Detaylı

2012 YILI FAALİYET RAPORU FAALİYET RAPORU

2012 YILI FAALİYET RAPORU FAALİYET RAPORU 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2012 FAALİYET RAPORU 3 0 GENEL BİLGİLER 2 Şirketin Bilgileri 2 Tarihsel Gelişim 2 Vizyonumuz, Misyonumuz 3 Yönetim Kurulu Başkanının Mesajı 4-5 Genel Müdürün Mesajı 6-7 Şirketin

Detaylı

Ekler: Ek 1: 2014 Yılı Faaliyet Raporu Ek 2: 2015 Yılı İşletme Projesi (Toplu Yapı Temsilciler Kurulu Tarafından Onaylanan)

Ekler: Ek 1: 2014 Yılı Faaliyet Raporu Ek 2: 2015 Yılı İşletme Projesi (Toplu Yapı Temsilciler Kurulu Tarafından Onaylanan) 03.03.2015 Değerli Kirazlıbahçe Sakinleri, Tüm komşularımızın güzel bir yıl geçirdiğinizi ümit ediyor, aramıza yeni katılan komşularımıza hoşgeldiniz diyoruz. Sitemizde 2014 yılında yürütülen faaliyetlerin

Detaylı

Grup Üyesi Öğrenciler Konu Poster Firma

Grup Üyesi Öğrenciler Konu Poster Firma ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ - ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2013-2014 GÜZ ve BAHAR YARIYILI BÜTÜNLEŞİK SİSTEM TASARIM GRUPLARI Grup No 1 SERCAN TURAN KÜBRA DELİKAYA 2 NAZİFE ÖZGÜR LÜTFİ AYDIN

Detaylı