AB içindeki araçların tip onayı. Araçların tip onayı, genel. Arkaplan ve amaç

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AB içindeki araçların tip onayı. Araçların tip onayı, genel. Arkaplan ve amaç"

Transkript

1 Araçların tip onayı, genel Araçların tip onayı, genel Arkaplan ve amaç Uzunca bir süre, AB yolcu araçlarının ve motosikletlerin tip onayı ile ilgili bir direktife sahipti. 2007'de, aynı zamanda kamyonlar ve çekiciler için de geçerli olan 2007/ 46/EC tamamlanmış aracın tip onayı ile ilgili direktifle değiştirilmiştir. Daha fazla bilgi tamamlanmış aracın tip onayı ile ilgili direktifte bulunabilir 2007/ 46/EC. Scania tip onayları 2007/46/EC'ye uygun olarak hazırlanmıştır ve daha önce distribütörlerin sorumlu olduğu ulusal tip onayının yerine geçer. Direktifin amacı aşağıdaki avantajları sunmaktır: Tüm AB üye devletlerinde araçların tip onayı için yaygın bir işlem. Her bir aracın fiziksel incelemesini gerektirmeyecek şekilde, ciddi düzeyde daha kolay kayıt süreci. AB üye devletlerinden birindeki direktife uygun olarak tip onayı almış ve kaydı yapılmış bir araç, yeni tipte bir onaydan geçmeden AB içinde diğer devletlere satılabilir. Daha iyi çevre ve daha yüksek yol güvenliği. 01:10-01 Yayım 3 tr-tr 1 (7)

2 Araçların tip onayı, genel Direktifin İçeriği 2007/46/EG Direktifi tüm araçlardaki ilgili tüm gerekliliklerin bir araç tipi için yerine getirilmesi gerektiğini öngörmektedir 1 onaylanacaktır. Bu örneğin yanal korumanın, arka alttan korumanın, yan işaret lambalarının, arka lambaların ve araç plakası için bırakılan boşluğun, konum, dayanıklılık ve görüş açıları açısından direktifteki gereklilikleri yerine getirmesi gerektiği anlamına gelir. 2007/46/EG direktifi koşullarını sağlayan bir araç tipine EC-WVTA sertifikası verilebilir 2. Buna karşılık EC-WVTA sertifikası alt koruma gibi teknik gereklilik alanına göre geçerli sertifikalar ile ilgilidir. Bu direktifte ayrıca ulusal onaylar, ulusal tip onayları veya bağımsız onayları gerçekleştirme olasılığı üzerinde durulmaktadır (Ulusal türler altında yer alan belgeye bakın). COC Uygunluk Sertifikası 2007/46/EG direktifinin gerekliliklerini yerine getiren bir araç için, COC belgesi olarak adlandırılan denen bir uygunluk sertifikası hazırlanabilir 3. COC belgesi bir aracın WVTA sertifikası ile uyumlu olduğunu ve araç kaydı için WVTA sertifikası ile birlikte kullanıldığını belirtmektedir. COC üretici ile ilgili bilgileri, tamamlanmış araç sertifikasını ve araç verilerini içerir Tüm araç tip onayı (WVTA) sertifikası 2. Uygunluk Belgesi 3. Trafik kaydı Araç tipi traktör veya kamyon olması ve aks sayısına göre belirlenir. 2. EC-WVTA = European Community Whole Vehicle Type Approval 3. COC = Certificate of conformity 01:10-01 Yayım 3 tr-tr 2 (7)

3 Bir araç üreticisinden araç tam (complete) bir şekilde geliyorsa araç tipi onayı 1 adımda yapılabilir, tamamlama işlemi farklı üreticilerce çeşitli adımlarla yapılıyorsa (completed) birden fazla adımda tamamlanır. Araç durumu Prosedür Üretim adımları Sorumluluk Muhtelif Komple araç Tek bir adımda tip onayı Scania araç türünü fabrikada imal edilmiş tamamlanmış bir araç olarak kabul Kayıt için sadece bir COC 1 adım, örn. sabit düz kasalı kamyon eder ve tamamlanmış araç için bir uy- gereklidir. Fiziksel inceleme gerekmez. gunluk belgesi (COC) düzenler. Tamamlanmamış araç Aşamalı tamamlanmış araç Birden fazla adımda tip onayı 2 veya daha fazla adımın 1. adımı (örn. üstyapı olmaksızın kamyon) Scania araç türünü fabrikadan tamamlanmamış bir araç olarak kabul eder ve tamamlanmamış araç için bir uygunluk belgesi (COC) düzenler. Araç bu durumda Scania'nın COC belgesine kaydedilemez veya daha fazla adım (örn. sabit düz kasalı kamyon ve vinç). Tüm üreticiler üretim adımlarını onaylar ve şasi/bileşen/üstyapı için kendi uygunluk belgelerini (COC) düzenler. Kayıt için birden fazla COC gereklidir. Fiziksel inceleme gerekmez. 01:10-01 Yayım 3 tr-tr 3 (7)

4 Tamamlanmış araç (complete) Tamamlanmış bir araç tümüyle Scania tarafından yapılır, 2007/46/EG direktifini yerine getirir ve fabrikadan ayrıldığında EC-WVTA'ya göre tip onayı yapılır. Scania istek üzerine tamamlanmış araç için COC belgesi sağlayabilir. Tamamlanmış araçlara örnek: Üstyapısı fabrikada monte edilmiş kamyon. Beşinci tekerleği olan çekici Araç için kayıt işleminin tamamlanmış araç olarak kabul edilebilmesi için, ek bir üstyapı eklenemez. Tamamlanmamış araç (incomplete) Tamamlanmamış araç, fabrikadan çıktığında direktifi tamamen karşılamayan tip onaylı bir araçtır. Bu araç, fabrikadan ayrıldığında yerine getirilmesi gereken farklı gereklilikler için WVTA onaylıdır. Scania tamamlanmamış araç için COC belgesi sağlayabilir. Tamamlanmamış araçlara örnek: Üstyapısız kamyon Beşinci tekerlek olmadan gönderilen çekici Tamamlanmamış araç, geçici olarak takılmış arka alt koruma ve belli çeki kanca traversi türleri ile sevk edilebilir; bunlar teslimat sonrasında doğru bir şekilde ve Scania sertifikasına uygun olarak takılmalıdır. Aşamalı tamamlanmış araç (completed) Aşamalı tamamlanmış araç Scania'dan ayrıldığında tümüyle direktifi yerine getirmeyen, bununla birlikte başka bir üretici tarafından tamamlanması gereken tip onaylı 01:10-01 Yayım 3 tr-tr 4 (7)

5 araçtır (yani tamamlanmamış araç). Böylece, araç bu işleme göre tamamlanmış hale gelir. Diğer üreticilerden alınan COC belgeleri ile birlikte, Scania'dan alınan COC belgesi tip onayı için gereken verileri oluşturur. Bu süreç ilgili tüm üreticilerden yüksek talepler gerektirir. Her üretici, WVTA'in üretimi onaylayıp COC belgesi düzenleyebilmesi için bir sertifika kuruluşu tarafından onaylı kalite güvence sistemine sahip olduğu belirlenen bir üretimi olmalıdır. Daha fazla bilgi aşağıdaki Onaylı üretim başlığı altında bulunabilir. ÖNEMLİ! Scania sertifikası nedeniyle bileşen değişiklikleri olduğunda, üstyapı imalatçısı sertifikası yeni sürümü içermelidir. Onaylı üretim 2007/46/EG direktifinin bir kısmını oluşturan üretim uygunluğu ile ilgili kural (Conformity of Production), bir üretici için tip onayı AB gerekliliklerini yerine getiren bir dizi ürün üretebileceğini gösteren prosedürü tarif eder. Scania ve üstyapı imalatçıları arasındaki anlaşma 2007/46/EG direktifi, ağır araç üretim sürecinde görev alan üstyapı imalatçıları arasında, gerekliliklerin yerine getirildiğini temin etmek için uygun bir anlaşma olması gerektiği bildirilmektedir. Bu nedenle, Scania ve ilgili üstyapı imalatçıları arasında bir anlaşma (Multistage Cooperation Agreement) olmalıdır. Üstyapı imalatçısının Scania ile anlaşmanın bir parçası olma hakkına sahip olacağını değerlendirecek kurum üstyapı imalatçısı ülkesindeki Scania distribütörüdür. 01:10-01 Yayım 3 tr-tr 5 (7)

6 ÖNEMLİ! Scania tümüyle üretilmeyen (incomplete) bir araç tipi için onaylı WVTA sertifikasının yeni bir halini (extension) aldığında, üstyapı imalatçısının WVTA sertifikası da güncellenmelidir. 01:10-01 Yayım 3 tr-tr 6 (7)

7 Ulusal varyantlar Ulusal varyantlar 2007/46/EG Direktifi küçük seriler için ayrı ayrı tip onayı veya ulusal tip onayı almanın mümkün olduğunu belirtmektedir. Farklı ülkeler, ulusal varyantları farklı şekillerde kabul edebilmektedir. Bu işlemlerden herhangi biri için onay almış araçlar, başka bir AB ülkesine ihraç edilebilmek için tekrar tip onayı almalıdırlar. Ayrı tip onayı Ayrı tip onayı, bir AB üyesi devletin, belli bir aracın, benzeri olsun veya olmasın, 2007/46/EG gerekliliklerini yerine getirdiğini onayladığı anlamına gelir. Bu ayrı bir araç için, AB üyesi devlet eşit alternatiflerin kullanılması şartıyla, direktifin bir veya birkaç koşulunda istisna yapabilir. Herhangi bir eşdeğer alternatif uygulanmadığında, muafiyet uygulanabilir ve test edilebilir. Ayrı onay, örneğin itfaiye araçları gibi özel araçlarla ilgili olabilir. Her ayrı araç bağımsız olarak onaylandığında, ne COC ne de sertifikalı üretim gerekli olur. Küçük serilerin ulusal tip onayı AB üyesi devlet ulusal yasalara dayanarak bir tip onayı verir. Alternatif gerekliliklerin geçerli olması şartıyla direktifte istisnalar yapılabilir. Direktife göre küçük seriler için ulusal tip onayı her tip ve her yıl için en fazla 250 araç için yapılabilir. 01:10-01 Yayım 3 tr-tr 7 (7)