DOSYA ORGANİZASYONU. Çarpışma çözümleme yöntemleri ÖZLEM AYDIN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DOSYA ORGANİZASYONU. Çarpışma çözümleme yöntemleri ÖZLEM AYDIN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ"

Transkript

1 DOSYA ORGANİZASYONU ÖZLEM AYDIN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Çarpışma çözümleme yöntemleri

2 Sunum planı Bağlantıları kullanarak çarpışmaların çözümlenmesi. Coalesced Hashing (Birleştirilmiş Hashing) LISCH LICH EISCH Bağlantıları kullanmadan çarpışmaların çözümlenmesi Progressive Overflow (Adım adım ilerleyen taşma) Linear Quatient (Doğrusal Bölüm) Brent s Metodu Binary Trees (İkili ağaçlar)

3 Bağlantıları kullanarak çarpışmaların çözümlenmesi Çarpışmaya neden olan kayıtlar için bir bağlantı (link) alanı oluşturulur. Kayıtların bağlantı bilgisini tutmak için bu bağlantı alanı kullanılır. Aynı adresi gösteren eş kayıtlar bu bağlantı ile bir zincir (chain) oluşturur. Birleştirilmiş hashing denilen bu yöntemin çeşitli varyasyonları vardır. Bu varyasyonların aralarındaki fark tabloda boş yer arama algoritmalarıdır.

4 LISCH (Late Insertion Standard Coalesced Hashing) Kayıt ekleme algoritması 1. Home adresi veya olası adresi elde etmek üzere eklenecek kaydın anahtar değerine hash fonksiyonunu uygula. 2. Eğer home adres boş ise, kaydı bu adrese ekle ve bağlantı alanına ^ işaretini koy. değilse çift kayıt var mı? yoksa 3. Probe zincirindeki kayıtları kontrol et ve kaydı zincirin sonuna yerleştir. Bağlantı alanına ^ koy. a. Tabloda en alttaki boş yeri bul. Yoksa tablo dolu mesajı ver. b. Tabloda boş yere kaydı ekle ve zincirin sonundaki kaydın bağlantı alanını kur.

5 LICH (Late Insertion Coalesced Hashing) EISCH (Early Insertion Standard Coalesced Hashing) LICH: Burada hash tablosu iki kısma ayrılmıştır: Birincil alan (Primary area) ve Taşma alanı (Overflow ares). Çarpışma olduğu zaman boş yer arama taşma alanının en büyük adresinden geriye doğru yapılır. EISCH: Taşma sahası yoktur. Kayıt ekleme oluşan bir zincirin ilk kayıdından hemen sonra ekleme yapılır.

6 çözümlenmesi Progressive Overflow Kullanımı en basit olan yöntemlerden biridir. Eğer eklenecek olan kaydın home adresi doluysa, sonraki adresin boş olup olmadığına bakılır. Boş ise kayıt buraya eklenir, değil ise boş yer bulana kadar aynı işleme devam edilir. Bulunan ilk yere kayıt eklenir. Hash tablosu dairesel bir bütün gibi düşünülür. Bu yöntemin en büyük dezavantajı ortalama probe sayısının yüksek olmasıdır. Bu yöntemin pratik olmadığını gösterir.

7 çözümlenmesi Progressive Overflow Bucket kullanımı: Bir kayıt alanına birden çok kaydın yazılması bucket (page, block) olarak adlandırılır. Bucket kullanımı ile aynı adres bölgesine yazılmak istenen kayıtlar hem çarpışmayacak, hem de bu kayıtlara erişim hızında artış olacaktır. Bir bucket içerisinde depolabilen kayıt sayısına bloklama faktörü denir.

8 çözümlenmesi Linear Quotient Bu yöntem Progressive Overflow algoritmasına oldukça benzemektedir. Aralarındaki tek fark, kayıt eklemede bir artım yerine değişken artım kullanılmasıdır. Çarpışma durumunda eklenecek olan kaydın kaç sıra sonra yerleştireceğimizi bulan ikinci bir hash fonksiyonu kullanılır. İki farklı hash fonksiyonu kullanıldığından Double Hashing algoritmalarındandır.

9 çözümlenmesi Linear Quotient Kayıt ekleme algoritması: 1. Depolanacak kaydın home adresini elde edebilmek için kaydın anahtar değerine hash fonksiyonu uygula. 2. Eğer home adres boş ise kayıdı bu adrese ekle. Değilse; a.tablo boyutu tarafından bölünen anahtarın bölümünden elde dilen bölüme göre artışa karar ver. Eğer sonuç=0 ise artış 1 e eşitle. 1. Eğer bu adres boş ise kayıt ekle ve çık. 2. Eğer çift kayıt durumu varsa çift kayıt mesajı ver. 3. Adres boş değilse gerekli artışı sağla ve boş yer aramaya devam et.

10 çözümlenmesi Brent s Metodu Şimdiye kadar gördüğümüz bütün çarpışma yöntemleri statik bir özellik taşır; yani kayıtlar ilk nereye depolandılarsa orada kalırlar. Brent s yönteminde ise başlangıçta bir adrese yerleştirilen anahtarlar daha sonra yer değiştirebilmektedir.

11 çözümlenmesi Brent s Metodu Bu yöntemde iki ayrı zincir tutulmaktadır: Primary probe zinciri: Kayıdın aranması ve yerleştirilmesi için gereken sıra tutulur.,secondary probe zinciri: Kayıdın yer değiştirmesi için gerekli sıra tutulur. i indisi: primary zincir üzerindeki probe sayısını ifade eder. j indisi: secondary probe zinciri üzerindeki taşınacak kaydın ek probe sayısını ifade eder.

12 çözümlenmesi Brent s Metodu Kayıt ekleme algoritması: 1. Eklenecek kaydın anahtarına hash fonksiyonunu uygula. 2. Home adres boş ise kaydı buraya ekle. Değilse; A. Kaydı depolayacak sonraki adresi hesapla. s <- 2 değerini ata. B. Bu adres de doluysa, 1. Bu adresin home adres olup olmadığına bak. Eğer home adres ise tablo dolu mesajı ver. 2. bu adresteki kayıt depolanacak kayıt ile aynıysa çift kayıt mesajı ver. 3. depolanacak kayıt için sonraki adresi hesapla. s <- s + 1 (önce ilk eklenecek kaydı taşımaya çalış) C. i <- 1, j <- 1 değerlerini ata.

13 çözümlenmesi Brent s Metodu Kayıt ekleme algoritması: D. (i+j) < s iken, 1. Primary probe zincirindeki i. yere depolanan kaydın secondary probe zincirine taşınıp taşınmayacağına karar ver. 2. Taşınması gerekiyorsa, a. Taşı ve onun primary probe zincirindeki sonraki kaydın yerine ekle. Başarılı bir ekleme yapılmıştır. b. i ve/veya j değerini eğer (i+j) ler eşit ise i yi minimum al. E. Eğer (i+j)>s ise primary probe zinciri üzerindeki s yerindeki kaydı ekle ve işlemi sonlandır.

14 çözümlenmesi Binary Trees (İkili ağaçlar) İkili ağaçlar yönteminde, Brent s yönteminde olduğu gibi başlangıçta home adresine yerleştirilen kayıtlar çarpışma çözümleme sırasında yer değiştirebilmektedir. Brent s yönteminden daha az sayıda probe ile istenilen kayda erişilir. Çarpışma olduğunda kayıtların ne zaman taşınması gerektiği veya nereye taşınacağı ikili ağaç algoritması kullanılarak belirlenir. Bir kayıt için 2 farklı işlem yapılabilir: 1) Continue işlemi: Primary probe zincirinde bir sonraki adrese gidilir. 2) Move işlemi: Primary probe zincirindeki kayıt, secondary probe zincirinde bir sonraki adrese taşınır.

15 çözümlenmesi Binary Trees (İkili ağaçlar) Her node için iki seçim vardır: 1. Sola dallanma continue, 2. Sağa dallanma ise move işleminde kullanılır. Continue Move İkili ağaç derinlik öncelikli (breadth first) yaklaşımla, yukarıdan aşağıya (top-down) ve soldan sağa (left to right) olmak üzere aşağıdaki şekilde oluşturulur

16 çözümlenmesi Binary Trees (İkili ağaçlar) Kayıt ekleme algoritması: 1. Eklenecek olan kaydın anahtarına hash fonksiyonu uygulanır. 2. Home adres boş ise kayıt buraya eklenir, boş değilse; A. Boş bir alan ya da tablo dolu mesajı ile karşılaşıncaya kadar aşağıdaki işlemler yapılır. 1. Soldan sağa doğru genişleyen bir kontrol yapısına sahip ikili ağaç oluşturulur. Gidilecek adres aşağıdakiler birbirine eklenerek bulunur. i. Depolanan kaydın anahtarı ile ilgili akış. ii. Eklenerek elde edilen bir node un adresi (geçerli adres) 2. Her bir seviyedeki sol node içindeki çift kayıtları kontrol et, varsa çift kayıt mesajı ver.

17 çözümlenmesi Binary Trees (İkili ağaçlar) Kayıt ekleme algoritması: B. Tablo dolu ise tablo dolu mesajı ver. C. Eğer boş bir node bulunduysa; bu boş node dan hangi kayıt olduğuna karar veren, yani node a doğru geri dönen bir yol oluşmalıdır. Her doğru bir bağlantı yeniden doğru bir yerleştirme gerektirecektir. Önce geçerli node işaretçisi ikili ağaçdaki en son node a eşitlenir ve boş yer işaretçisi son node ile ilgili tablo adresine yerleştirilir. D. Geçerli işaretçi, ikili ağacın kök node una eşit olana kadar geçerli node ailesinden geçerli node a yazılır. 1. Doğru bir dallanmada bu yerde depolanan parent node daki kaydı boş yer işaretçisi ile gösterilen yere taşınır ve parent node u geçerli node yapılır. E. Kök durumunda gelen kayıt boş yere eklenir.

18 çözümlenmesi Binary Trees (İkili ağaçlar) Bu yöntemde elde edilen ikili ağaç yapıları, kaydın nereye depolanacağına ve nerenin kayıt depolamak için kullanılmayacağına karar vermek için bir kontrol mekanizması olarak kullanılır. Herhangi bir kayıt ekleme işlemi sırasında çarpışma gerçekleşirse o kaydın nerede depolanacağına karar vermek için bir ikili ağaç yapısı ilgili kayıt için oluşturulur. Ağaç üzerinde boş bir yaprak bulunduğunda veya tablo dolu olduğu bir durumla karşılaşıldığında algoritma sonlandırılır. Brent s metoduna göre kayıt eklemesinde daha fazla ön işlem gerekir. Bu yöntemde kayıt ekleme için İkili Ağaçlar kullanılırken kayıt erişimi için Linear Quetient yöntemi kullanır.

Sıralı Erişimli Dosyalar. Kütük Organizasyonu 1

Sıralı Erişimli Dosyalar. Kütük Organizasyonu 1 Sıralı Erişimli Dosyalar Kütük Organizasyonu 1 Dosya Fiziksel depolama ortamlarında verilerin saklandığı mantıksal yapılara dosya denir. Dosyalar iki şekilde görülebilir. Byte dizisi şeklinde veya Alanlar

Detaylı

DOSYA ORGANİZASYONU. Giriş ÖZLEM AYDIN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

DOSYA ORGANİZASYONU. Giriş ÖZLEM AYDIN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DOSYA ORGANİZASYONU ÖZLEM AYDIN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Giriş Derse ilişkin genel bilgiler Dersi veren: Özlem AYDIN E-mail: ozlema@trakya.edu.tr Dersin yardımcısı: Tuğba ÇALIŞ

Detaylı

BIP116-H14-1 BTP104-H014-1

BIP116-H14-1 BTP104-H014-1 VERİ YAPILARI VE PROGRAMLAMA (BIP116) Yazar: Doç.Dr.İ.Hakkı.Cedimoğlu SAKARYA ÜNİVERSİTESİ Adapazarı Meslek Yüksekokulu Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Sakarya Üniversitesi ne aittir.

Detaylı

T.C TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAREKETLİ NESNELERİN İNDEKSLENMESİ Seçkin MANDACI Yüksek Lisans Tezi Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Cavit TEZCAN Edirne-2010

Detaylı

İşletim sistemlerinde, gerçekleştirilen işlemlerin geçici olarak saklandığı merkeze ana bellek (RAM) denir.

İşletim sistemlerinde, gerçekleştirilen işlemlerin geçici olarak saklandığı merkeze ana bellek (RAM) denir. Bellek Yönetimi 2 İşletim sistemlerinde, gerçekleştirilen işlemlerin geçici olarak saklandığı merkeze ana bellek (RAM) denir. Ana bellek, giriş-çıkış aygıtlarının kolaylıkla ulaşabildiği bir bilgi deposudur.

Detaylı

Şekil 1- Publisher 2010 programının çalıştırılması

Şekil 1- Publisher 2010 programının çalıştırılması 1. HAFTA MICROSOFT PUBLISHER Basılı yayın hazırlama programı ile broşür, bülten, el ilanı, kartpostal, etiket, kartvizit, takvim, web sayfası ve benzerleri gibi her an lazım olabilecek birçok yayın özgün

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜ ÜSÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ BİLGİ SİSTEMLERİ VERİ TABANI YÖNETİM Mİ Hazırlayanlar : 21220032 Erkan KARAARSLAN ARALIK 2002 1 VERİ TABANI... 5 1 Veri Tabanı Sistemlerine

Detaylı

Bir işaretli büyüklük sayısında en soldaki basamak bir işaret içerir. Diğer basamaklarda ise sayısal değerin büyüklüğü (mutlak değeri) gösterilir.

Bir işaretli büyüklük sayısında en soldaki basamak bir işaret içerir. Diğer basamaklarda ise sayısal değerin büyüklüğü (mutlak değeri) gösterilir. İşaretli Tamsayı Gösterimi 1. İşaretli Büyüklük Bir işaretli büyüklük sayısında en soldaki basamak bir işaret içerir. Diğer basamaklarda ise sayısal değerin büyüklüğü (mutlak değeri) gösterilir. Örnek

Detaylı

BÖLÜM 2 SAYI SĐSTEMLERĐ (NUMBER SYSTEMS)

BÖLÜM 2 SAYI SĐSTEMLERĐ (NUMBER SYSTEMS) ÖLÜM ĐÇĐNDEKĐLER -sayı sistemleri 2-kodlama ve kodlar 3-boolean kuralları 4-lojik kapılar,lojik devreler 5-karnaugh haritaları 6-sayısal entereler 7-birleşik mantık devreleri 8-multi vibratörler ve flip-floplar

Detaylı

HAREKETLİ NESNELERİN İNDEKSLENMESİ

HAREKETLİ NESNELERİN İNDEKSLENMESİ HAREKETLİ NESNELERİN İNDEKSLENMESİ Utku KALAY 1 Oya KALIPSIZ 2 1,2 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Elektrik-Elektronik Fakültesi Yıldız Teknik Üniversitesi, 34349, Beşiktaş, İstanbul 1 e-posta: utku@ce.yildiz.edu.tr

Detaylı

Problem Seti 2 Çözümler

Problem Seti 2 Çözümler Algoritmalara Giriş Ekim 7, 2005 Massachusetts Institute of Technology 6.046J/18.410J Professors Erik D. Demaine ve Charles E. Leiserson Dağıtım 12 Problem Seti 2 Çözümler Problem 2-1. Bu (yaklaşık) sıralanmış

Detaylı

BÖLÜM12. 2- FORMÜLLER ve OTOMATİK TOPLAM. 2.1. Formüller

BÖLÜM12. 2- FORMÜLLER ve OTOMATİK TOPLAM. 2.1. Formüller BÖLÜM12 2- FORMÜLLER ve OTOMATİK TOPLAM 2.1. Formüller Formül, bir sayfadaki verilerin aritmetiksel, mantıksal, istatistiksel vb. işlemleri yapması için kullanılan denklemlerdir ve bize sonuç bildirirler.

Detaylı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı Bölüm 4: Kelime İşlemci Uygulaması Hazırlayan: Emine Cabı Bu konuyu bitirdiğinizde; o Kelime işlemci uygulamasını açabilecek, o Yeni belge açabilecek ve kapatabilecek, o Belgeyi kaydedebilecek, o Belgeyi

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. ELEKTRONİK TABLOLAMA UYGULAMASIYLA İLK ADIMLAR. Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir?

BAŞLANGIÇ 1. ELEKTRONİK TABLOLAMA UYGULAMASIYLA İLK ADIMLAR. Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir? A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir? Aritmetiksel işlemler ve mantıksal karşılaştırmaların yapıldığı programlar elektronik tablolama programlarıdır. Günümüzde yaygın

Detaylı

IP Protokolü. IP adreslerinin yapısını öğrenmek. IPv4 ve IPv6 arasındaki farkları sıralamak.

IP Protokolü. IP adreslerinin yapısını öğrenmek. IPv4 ve IPv6 arasındaki farkları sıralamak. IP Protokolü 2/66 IP adreslerinin yapısını öğrenmek. IPv4 ve IPv6 arasındaki farkları sıralamak. Ağ katmanında IP protokolüne yardımcı protokolleri öğrenmek. 2 1 3/66 İnternete bağlı her bilgisayarın kendine

Detaylı

Kesme İstekleri (IRQ) Kesmeler (IRQ) Nasıl Çalışır?

Kesme İstekleri (IRQ) Kesmeler (IRQ) Nasıl Çalışır? İŞLETİM SİSTEMİ İşletim sistemi, bütün diğer yazılımların belleğe, girdi/çıktı aygıtlarına ve dosya sistemine erişimini sağlar. Birden çok program aynı anda çalışıyorsa, işletim sistemi her programa yeterli

Detaylı

C Programlama Ders Notları

C Programlama Ders Notları C Programlama Ders Notları Revizyon ve Baskı Bilgisi 21/13.02.2012 13:15:00 İçindekiler İçindekiler... 2 Önsöz... 5 Yaralanılabilecek Diğer Kaynaklar... 5 Program Nedir... 6 Programlama Dili Nedir?...

Detaylı

Kenan ERDOĞAN YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2007 ANKARA

Kenan ERDOĞAN YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2007 ANKARA İPv4 TEN İPv6 YA GEÇİŞ SÜRECİ İÇİN İPv6 TÜNEL VE SANAL HEDEF İP TEKNİKLERİ Kenan ERDOĞAN YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2007 ANKARA

Detaylı

Bağlı Liste. Tablo 2.1: Bir dizinin k nıncı elemanını silen algoritma

Bağlı Liste. Tablo 2.1: Bir dizinin k nıncı elemanını silen algoritma 2 Bağlı Liste Bağlı liste, içindeki elemanların doğrusal olarak düzenlendiği veri yapısıdır. Bu yönüyle dizilere benzeyen bağlı liste, içindeki elemanlara ulaşma yoluyla diziden ayrılmaktadır. Bir dizinin

Detaylı

6. DOMAIN NAME SYSTEM

6. DOMAIN NAME SYSTEM 6. DOMAIN NAME SYSTEM Internet adreslerini telefon numaraları gibi doğrudan bilmemiz gerektiğini düşünelim. Bilgisayar ağları büyüdükçe kullanıcıların daha fazla bol rakamlı sayıları akıllarında tutmalarını

Detaylı

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ Windows XP nasıl açılır? Bilgisayarın kasası üzerindeki açma düğmesine basılıp enerji geldiğinde bilgisayar ilk önce kendi kendini test eder. Daha sonra harddisk üzerinde yüklü

Detaylı

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır.

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. AĞ TOPOLOJİLERİ Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. Fiziksel Topoloji : Ağın fiziksel olarak

Detaylı

MICROSOFT OFFICE WORD 2003

MICROSOFT OFFICE WORD 2003 MICROSOFT OFFICE WORD 2003 Microsoft Word, esas olarak mektup, kısa not ve rapor yazmak için kullandığımız, son derece güçlü bir sözcük işlemci programdır. Bu temel kullanım alanlarından başlayarak formlar,

Detaylı

:::: Germencik Halk Eğitimi Merkezi Bilgisayar Kurs Notları Hüseyin OKUL ::::

:::: Germencik Halk Eğitimi Merkezi Bilgisayar Kurs Notları Hüseyin OKUL :::: 1) ACCESS PROGRAMININ GENEL YAPISI VE KULLANIM AMACI Access bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın tutulduğu bir bilgi havuzu olarak nitelendirilebilir. Veritabanı

Detaylı

Paket Anahtarlama ve Yönlendirme

Paket Anahtarlama ve Yönlendirme Paket Anahtarlama ve Yönlendirme Paket Anahtarlamanın Prensipleri Devre anahtarlama ses için geliştirilmiştir Kaynaklar belirli bir arama için ayrılır Veri bağlantısı durumunda zamanın çoğu boştur Veri

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ. Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği

İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ. Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ Von Neumann Mimarisi Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği mimariyi temel almaktadır. Merkezi İşlem Birimi Aritmetik ve Mantık Birimi Kontrol

Detaylı

Assembly. Programlama Dili. T e m m u z 2 0 0 3

Assembly. Programlama Dili. T e m m u z 2 0 0 3 Assembly Programlama Dili T e m m u z 2 0 0 3 Hazırlayan : Fehmi Noyan İSİ fni18444@gantep.edu.tr fnoyanisi@yahoo.com http://www2.gantep.edu.tr/~fni18444 1 2 Bu dokümanda Intel firmasının 80x86 serisi

Detaylı

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA Yrd. Doç. Dr. Beytullah EREN beren@sakarya.edu.tr 0264 295 5642 BAĞ_DEĞ_SAY ve BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY İŞLEVİ BAĞ_DEĞ_SAY İşlevi: :Belirlenen aralıkta sayı içeren hücrelerin kaç tane olduğunu

Detaylı

Access Veritabanında önce tablolar işlemleri yapılır. Tablo yaratmak için kullanabilecek 3 seçenek bulunmaktadır.

Access Veritabanında önce tablolar işlemleri yapılır. Tablo yaratmak için kullanabilecek 3 seçenek bulunmaktadır. BÖLÜM16 2. TABLOLAR Access Veritabanında önce tablolar işlemleri yapılır. Tablo yaratmak için kullanabilecek 3 seçenek bulunmaktadır. Tasarım görünümünde tablo oluştur : Tablo tanımlanırken bu alan kullanılır.

Detaylı