Otomatik şanzıman PTO etkinleştirmesi. Fonksiyon

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Otomatik şanzıman PTO etkinleştirmesi. Fonksiyon"

Transkript

1 Fonksiyon Fonksiyon Fonksiyon PTO'nun sürücü alanından ve kabinin dışından etkinleştirilmesi için kullanılır. PTO, BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. PTO'ların nasıl birleştirilebileceği ile ilgili daha fazla bilgi PTO kombinasyonları belgesinde bulunabilir. PTO'nun doğru bir şekilde çalışmasının kontrolü için, PTO Scania'nın üstyapı ara birimi ile bağlanmalıdır. Parametrelerin ayarlaması üstyapı imalatçıları için SDP3 (Scania Diagnos & Programmer 3) kullanılarak yapılır. 22: Yayım 3 tr-tr 1 (18)

2 Fonksiyon Etkinleştirme PTO'yu etkinleştirmek için çeşitli koşullar vardır. PTO tipine bağlı olarak kalıcı ve seçilebilir etkinleştirme koşulları olabilir. Seçilebilir etkinleştirme koşullarının parametreleri özel kurulum için gerektiği gibi ayarlanabilir. Etkinleştirme koşulları üstyapı ekipmanının korunması için vardır. Tüm etkinleştirme koşulları yerine getirilirse fonksiyon analog sinyaller veya Harici CAN aracılığıyla etkinleştirilebilir. Anahtar, 2 konumlu anahtar tipinde olmalıdır. Kalıcı etkinleştirme koşulları Kalıcı olmayan etkinleştirme koşulları Seçilebilir etkinleştirme koşulları: Çekili el freni koşulları Araç BCI işlevselliği ile donatılmışsa, aşağıdaki etkinleştirme koşulları da kullanılabilir: Boş vites konum koşulları Geri vites koşulları Devreye sokma için üst motor devri limiti Devreye sokma için alt motor devri limiti Devreye sokma için üst araç hızı Devreye sokma için alt araç hızı 22: Yayım 3 tr-tr 2 (18)

3 Fonksiyon Etkinleştirme ayarları Üç çeşit etkinleştirme ayarı vardır: 1 Manüel Otomatik Sürüş konumu Manüel Manüel ayarı ile etkinleştirmede PTO'nun anahtarla etkinleştirilebilmesi için etkinleştirme koşullarının karşılanmış olması gerekmektedir. Etkinleştirme koşulları yerine getirildiğinde anahtar açık konumdaysa, PTO'yu etkinleştirmek için anahtar kapatılıp tekrar açılmalıdır. Otomatik Otomatik ayarla etkinleştirmede diğer etkinleştirme koşulları yerine getirilmeden önce anahtar kullanılarak etkinleştirme gerçekleştirilebilir. Anahtar etkinleştirilmeden önce voltajın açılması gerekir aksi takdirde anahtarın kapatılıp yeniden etkinleştirilmesi gerekir. PTO tüm etkinleştirme koşulları yerine getirildiğinde etkin hale gelir. Sürüş konumu Sürüş konumu ayarlama ile etkinleştirilirken güç anahtarı etkinleştirilmeden önce voltajın açılmasına gerek olmamasına rağmen aynı koşullar Otomatik etkinleştirmede olduğu gibi geçerlidir. 1. BCI işlevselliği ayarları değiştirmek için gereklidir. Manüel ayarla etkinleştirme fabrika standartıdır. 22: Yayım 3 tr-tr 3 (18)

4 Fonksiyon Etkisizleştirme Devreden çıkarma talebi etkinleştirme giriş sinyalinin anahtardan kesilmesiyle veya Harici CAN talebiyle gerçekleştirilir. PTO devreden çıkarma koşullarından herhangi bir tanesi yerine getirildiğinde otomatik olarak devreden çıkar. Seçilebilir devreden çıkarma koşulları Çekili el freni koşulları Araç BCI işlevselliği ile donatılmışsa, aşağıdaki devreden çıkarma koşulları da kullanılabilir. Boş vites konum koşulları Geri vites koşulları Devreden çıkarma için üst motor devri limiti Devreden çıkarma için alt motor devri limiti Devreden çıkarma için üst araç hızı Devreden çıkarma için alt araç hızı 22: Yayım 3 tr-tr 4 (18)

5 Fonksiyon Muhtelif PTO nun etkinleştirildiği bilgisi, diğer kontrol ünitelerine aktarılır ve gösterge grubunda da görüntülenir Onay Gösterge bütünündeki gösterge lambası yandığında PTO'lardan birinin etkinleştirildiğine dair sürücü bir onay alır. Gösterge lambası özel bir PTO için tek değildir ve araçtaki bütün PTO'lar tarafından kullanılır. Sürücü hangi PTO nun etkin olduğunu belirleyemez. Gösterge bütününde PTO'nun devreye sokulması için onay Aracın BCI işlevselliği varsa, sürücüye hangi PTO'ların etkinleştirildiğini bildirmek için durum ve uyarı lambası 2, 8, 9, 10'u kullanmak da mümkündür. Gösterge lambası üstyapı imalatçıları için SDP3'teki parametre ayarı kullanılarak ayarlanabilir. Her bir PTO'nun, hangi PTO'nun etkinleştirildiğini bilmeleri gerektiğinde araçtaki diğer sistemlere gönderilen tek bir onay sinyali vardır. Onay sensörü olmayan PTO lar PTO'nun onay sensörü yoksa, BCI kontrol ünitesi onay sinyalini dahili olarak oluşturulur ve PTO'nun solenoid valfinin etkinleştirme çıkış sinyalini takip eder. Genişletilmiş işlevsellik, otomatik şanzıman Üstyapı konsolundaki C449 konektöründe, vitesin boşa alınması ve dişi değiştirme sınırlandırması gibi belirli bir otomatik şanzımanın kontrol edilmesini sağlayan birkaç bağlantı bulunmaktadır. Ayrıca konnektörde bazı çıkış sinyalleri de vardır. Bu çıkış sinyallerinden bazıları PTO işeylişi ile birlikte kullanılabilmektedir. 22: Yayım 3 tr-tr 5 (18)

6 Fonksiyon Silindir dengeleme Silindir dengeleme fonksiyonu, düşük motor devirlerinde motor titreşimlerini azaltmak için her bir silindire enjekte edilen yakıt miktarını kontrol eder. Bazı durumlarda, silindir dengeleme ile birlikte yük, motor titreşiminin yoğunlaşmasına neden olabilir. Bu durumlarda, fonksiyon üstyapı imalatçıları için SDP3'teki Silindir dengeleme parametresiyle devre dışı bırakılabilir. PTO'ların eklenmesi Araç PTO'lar için hazırlanmazsa veya fabrikada takılan bir PTO yoksa bir tane eklenebilir. PTO eklerken aşağıdakiler gerçekleştirilmelidir. Kablo bağlantısı ve BCI kontrol ünitesi eklenip kurulmalıdır SOPS dosyası (Scania On-board Product Specification) güncellenmelidir Not: PTO eklemesi ile ilgili yardım için Scania servisi ile irtibata geçiniz. Çift AL PTOlar'a parça ekleme Çift AL PTOlar'a parça eklenebilir. SOPS dosyasının daha sonra güncellenmesi gerekir. Not: İşe başlamadan önce Scania bayisi ya da Scania atölyesiyle temas kurunuz. 22: Yayım 3 tr-tr 6 (18)

7 Şasi koşulları Şasi koşulları Araç üretim süresi Fabrikadaki hazırlıklar Üretim sahası Şasi seri numarası Seçenek Alternatif Varyant kodu Şanzıman sürülen PTO, AL, fabrikada takılmış. Daha fazla bilgiye PTOlar - Södertälje ve hidrolik başlıkları altındaki belgelerden ulaşılabilir. Zwolle Angers EG PTO; EG elektrikli tertibat a 1 bağlantı ile 3502C São Bernardo do Campo bağlantı ile 3502D a. EG için elektrikli tertibat aynı zamanda AL otomatik şanzımanı için PTO'ları da kontrol eder. Gerekirse BCI işlevselliği Var 5837A Kabinden şasiye kablo tesisatı pim 2411F Uzatma kablosu tesisatı, şasi üzerinde 2 m 3023A 8 m 3023D 12 m 3023C 22: Yayım 3 tr-tr 7 (18)

8 Üstyapı imalatçıları için SDP3 kullanılarak ayarlanabilen parametreler Üstyapı imalatçıları için SDP3 kullanılarak ayarlanabilen parametreler Üstyapı imalatçılarına yönelik SPD3'e erişim kayıpsa Scania bayisiyle iletişime geçin. Üstyapı imalatçılarına yönelik SDP3'teki Fonksiyonlar altındaki parametreleri ayarlayın. Değişken Olası değerler Fabrikadan Grup El freni çekik olduğunda koşullar Etkinleştir Etkinleştir/Devreden çıkar Silindir dengeleme Etkin PTO kullanılırken veya araç hareket halindeyken Etkin değil PTO kullanılırken devre dışı PTO kullanılırken veya araç hareket halindeyken devre dışı devre dışı EG PTO için motor devri sınırlaması a dev/dak dev/dak PTO adaptasyonu Etkin Etkin Etkin değil a. Parametre hem EG hem de AL PTOlar için geçerlidir. Güç aktarma sistemi 22: Yayım 3 tr-tr 8 (18)

9 Üstyapı imalatçıları için SDP3 kullanılarak ayarlanabilen parametreler Araç, BCI işlevselliğiyle donatılmıştır Aşağıdaki parametreler üstyapı imalatçıları için SDP3 kullanılarak araç BCI işlevselliği ile donatıldığında ayarlanabilir. Değişken Olası değerler Fabrikadan Grup Onay Var Gösterge lambası Gösterge lambası 1 Gösterge lambası 2 Gösterge lambası 3 Gösterge lambası 4 Etkinleştirme türü Manüel Manüel Otomatik Sürüş konumu Boş Vites Koşulları Etkinleştir Etkinleştir/Devreden çıkar Geri vites için koşullar Var İzin verilen etkinleştirme için motor devir üst limiti dev/dak İzin verilen etkinleştirme için motor devir alt limiti dev/dak Devreden çıkarma için üst motor devri limiti dev/dak Güç aktarma sistemi 22: Yayım 3 tr-tr 9 (18)

10 Üstyapı imalatçıları için SDP3 kullanılarak ayarlanabilen parametreler Değişken Olası değerler Fabrikadan Grup Devreden çıkarma için alt motor devri limiti dev/dak İzin verilen etkinleştirme için üst araç hızı limiti km/sa İzin verilen etkinleştirme için araç hızı alt limiti km/sa Devreden çıkarma için üst araç hızı km/sa Devreden çıkarma için alt araç hızı km/sa Güç aktarma sistemi 22: Yayım 3 tr-tr 10 (18)

11 Fonksiyonların bağlanması ve etkinleştirilmesi Fonksiyonların bağlanması ve etkinleştirilmesi Fabrikada montajlanmış otomatik şanzımanlardaki PTOlar için herhangi bir ek işe gerek duyulmaz. Takılan PTO için parametreleri ayarlamak gerekliyse bunu SDP3 kullanarak gerçekleştirin. Gerekirse, üstyapıya bir onay sensörü takılabilir. Sensör BCI kontrol ünitesindeki onay sinyaline bağlanır ve gösterge grubundaki göstergeyi kontrol eder. Montaj, üstyapı imalatçısı tarafından gerçekleştirilir. Fonksiyonun etkinleştirilmesine örnekler Etkinleştirme türü Analog sinyal Harici CAN Etkinleştirme yöntemi Etkinleştirme: C259-5 pimi ile Onay: C259-6 pimi ile Solenoid valf: C pimi ile Üstyapı PTO Kontrolü PTO AL1 İsteği Üstyapı PTO Kontrolü PTO AL2 İsteği EG PTO etkinleştirmesi hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki belgelerde bulunur: PTO kombinasyonları EG PTO etkinleştirmesi 22: Yayım 3 tr-tr 11 (18)

12 Fonksiyonların bağlanması ve etkinleştirilmesi Fabrikadaki elektrik hazırlıkları PTO'nun takılmasını kolaylaştırmak için PTO'lar için elektrik tertibatları vardır. Daha fazla bilgi Şasi durumları başlığı altında bulunur. S30 S164 S30/S164 Elektrik tertibatı hazırlığı BCI kontrol ünitesindeki PTO'yu ve kabinden çerçeveye kablo tesisatını içermektedir. Kablo tesisatı fabrikada takılarak üstyapının doğrudan çerçevedeki konnektöre bağlanmasını sağlar. Parça bilgisi ve bağlantı noktaları C Anahtar Kapatma Üstyapı imalatçısı tarafından takılmış 2 Solenoid valf Üstyapı imalatçısı tarafından takılmış C259 V13 (AL1) ve V133 (AL2) konnektörleri sol taraf çerçeve elemanının içindedir. EG PTO için elektrikli tertibat aynı zamanda AL otomatik şanzımanı için PTO'ları da kontrol eder. V13 V133 G13 V13/ PTO'nun C259'a nasıl bağlandığıyla ilgili bilgiler PTO kombinasyonları belgesinde bulunur. 22: Yayım 3 tr-tr 12 (18)

13 Fonksiyonların bağlanması ve etkinleştirilmesi 1 bağlantılı EG PTO için elektrik tertibatı bağlantıları listesi Sinyal Konnektör Pim AL1, Solenoid valfine giden sinyal V13 1 AL1, Solenoid valf için zemin V13 2 Fabrikada takılmış AL PTO ile birlikte elektrik hazırlığı EG PTO için bağlantılar listesi Sinyal Konnektör Pim AL2, Solenoid valfine giden sinyal V133 1 AL2, Solenoid valf için zemin V bağlantılı EG PTO için elektrik tertibatı bağlantıları listesi Sinyal Konnektör Pim AL1, Solenoid valfine giden sinyal V13 1 AL1, Solenoid valf için zemin V13 2 AL2, Solenoid valfine giden sinyal V133 1 AL2, Solenoid valf için zemin V : Yayım 3 tr-tr 13 (18)

14 Fonksiyonların bağlanması ve etkinleştirilmesi Bağlantı BICT, +24 V ve topraklama kullanarak yapılmasının örneği Onay sensörlü PTO V C Onay sensörü bağlamak için programlamanın BICT'de yapılması ve Onay sinyali parametresinin üstyapı imalatçıları için SDP3 İle ayarlanması gerekir. Onay sinyali parametresi hakkında daha fazla bilgi Üstyapı imalatçılarına yönelik SDP3'te ayarlanabilen parametreler başlıklı belgede bulunur. 5 4 BCI Not: Bu tanım kabinin içindeki bağlantıyı gösterir. Şasideki uzatma kablosu tesisatı bağlantısının nasıl yapılacağı hakkında bilgiler Fabrikadan elektri tertibatı başlığı altında bulunur. Aşağıdaki şekilde ilerleyin: 1. Etlinleştirme kablosunu konektör C259'daki herhangi bir pime bağlayın. 2. Onay sensöründen elektrik kablosunu C259 konnektöründeki herhangi bir giriş pimine bağlayın. 3. Solenoid valfi konektör C259'daki herhangi bir çıkış pimine bağlayın. 4. BICT kullanarak fonksiyonu seçilen pimlere atayın. 1. PTO anahtarı C259'daki 24 V veya topraklamalı giriş 2. Üstyapı arayüzündeki C259 konnektörü 3. BCI kontrol ünitesi 4. PTO için solenoid valfı C259'daki çıkış 5. Onay sensörü C259'daki giriş (geçerli olduğunda) Şasideki uzatma kablosu tertibatı ile nasıl bağlantı yapılacağı hakkında daha fazla bilgi Kablo tertibatı kabini ve çerçevesi belgesinde bulunur : Yayım 3 tr-tr 14 (18)

15 Fonksiyonların bağlanması ve etkinleştirilmesi 1 2 C259-5 C259-6 From PTO switch Acknowledgement signal Power take-off, Allison 1 with acknowledgement Activate Solenoid valve Acknowledgement Solenoid valve C Konum Açıklama Seçenekler 1 PTO'yu etkinleştirme pimi C259'da seçilen pime +24 V C259'da seçilen pimin topraklanması 2 AL PTO için fonksiyon objesi Onayı olan analog sinyalle etkinleştirme 3 Solenoid valfin bağlanması için pim C259 konumlarında isteğe bağlı serbest çıkış 4 Onay sensörünün bağlanması için pim C259'da seçilen pime +24 V C259'da seçilen pimin topraklanması 22: Yayım 3 tr-tr 15 (18)

16 Fonksiyonların bağlanması ve etkinleştirilmesi Harici CAN ile bağlantı örneği Not: Bu tanım kabinin içindeki bağlantıyı gösterir. Şasideki uzatma kablosu tesisatı bağlantısının nasıl yapılacağı hakkında bilgiler Fabrikadan elektrik tertibatı başlığı altında bulunur. CAN hakkında ayrıntılı bilgi, Elektrik sistemlerinin altındaki CAN belgelerindedir. Şasideki uzatma kablosu tertibatı ile nasıl bağlantı yapılacağı hakkında daha fazla bilgi Kablo tertibatı kabini ve çerçevesi belgesinde bulunur. Harici CAN ile bağlayabilmek için aşağıdakiler gereklidir: Aracın BCI işlevselliğiyle donatılması Harici CAN için parametrenin etkin olması Bağlantı doğrudan konnektör C493'e (Harici düşük-can'den pin 3'e ve Harici yüksek-can'den pin 4'e) yapılır Sinyal tipi CAN Mesaj Üstyapı PTO Kontrolü PTO AL1 İsteği Üstyapı PTO Kontrolü PTO AL2 İsteği 22: Yayım 3 tr-tr 16 (18)

17 Fonksiyonların bağlanması ve etkinleştirilmesi Onay sensörlü PTO Onay sensörü bağlamak için programlamanın BICT'de yapılması ve Onay sinyali parametresinin üstyapı imalatçıları için SDP3 İle ayarlanması gerekir. Onay sinyali parametresi hakkında daha fazla bilgi Üstyapı imalatçılarına yönelik SDP3'te ayarlanabilen parametreler başlıklı belgede bulunur. 3 4 C Aşağıdaki şekilde ilerleyin: 1. Onay sensöründen elektrik kablosunu C259 konnektöründeki herhangi bir giriş pimine bağlayın. 2. Solenoid valfi konektör C259'daki herhangi bir giriş pimine bağlayın. C493 2 BCI 3. BICT kullanarak fonksiyonu seçilen pimlere atayın. 1 CAN 1. CAN ara birimi, Harici CAN 2. Harici CAN bağlantısı için C493 konnektörü 3. BCI kontrol ünitesi 4. Üstyapı arayüzündeki C259 konnektörü 5. PTO için solenoid valfı C259'daki çıkış 6. Onay sensörü C259'daki giriş (geçerli olduğunda) : Yayım 3 tr-tr 17 (18)

18 Fonksiyonların bağlanması ve etkinleştirilmesi 2 1 Power take-off, Allison 1 with acknowledgement (External CAN only) 3 C259-6 Acknowledgement signal Solenoid valve Acknowledgement Solenoid valve C Konum Açıklama Seçenekler 1 Onay sensörünün bağlanması için pim C259'da seçilen pime +24 V C259'da seçilen pimin topraklanması 2 AL PTO için fonksiyon objesi Onayı olan Harici CAN ile etkinleştirme 3 Solenoid valfin bağlanması için pim C259'da seçilen pime +24 V C259'da seçilen pimin topraklanması 22: Yayım 3 tr-tr 18 (18)

Otomatik şanzıman PTO etkinleştirmesi. İşlev

Otomatik şanzıman PTO etkinleştirmesi. İşlev İşlev İşlev Fonksiyon PTO'nun sürücü alanından ve kabinin dışından etkinleştirilmesi için kullanılır. PTO, BCI kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir. PTO'nun doğru bir şekilde çalışmasının kontrolü

Detaylı

ED PTO etkinleştirmesi. İşlev

ED PTO etkinleştirmesi. İşlev İşlev ED PTO etkinleştirmesi Fonksiyon PTO'nun sürücü alanından ve kabinin dışından etkinleştirilmesi için kullanılır. PTO, BCI kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir. Bir ED PTO'su diğer PTO'lar

Detaylı

EG PTO'ların etkinleştirilmesi. İşlev

EG PTO'ların etkinleştirilmesi. İşlev İşlev EG PTO'ların etkinleştirilmesi Fonksiyon PTO'nun sürücü alanından ve kabinin dışından etkinleştirilmesi için kullanılır. PTO, BCI kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir (Bodywork Communication

Detaylı

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler Genel bilgiler Genel bilgiler Aracın BCI (Üstyapı İletişim Sistemi) kontrol ünitesi aracılığıyla PTO'nun kontrolü İşlev yalnızca araçta PTO varsa kullanılabilir. Araç PTO ile donatılmışsa, BCI için bir

Detaylı

Mafsallı aks PTO sunun etkinleştirilmesi. İşlev

Mafsallı aks PTO sunun etkinleştirilmesi. İşlev İşlev İşlev Fonksiyon PTO'nun sürücü alanından ve kabinin dışından etkinleştirilmesi için kullanılır. PTO, BCI kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir. PTO'nun doğru bir şekilde çalışmasının kontrolü

Detaylı

ED PTO etkinleştirmesi. Genel bilgiler. PTO'ların nasıl birleştirilebileceği ile ilgili bilgiler PTO kombinasyonları belgesinde bulunabilir.

ED PTO etkinleştirmesi. Genel bilgiler. PTO'ların nasıl birleştirilebileceği ile ilgili bilgiler PTO kombinasyonları belgesinde bulunabilir. Genel bilgiler ED PTO motor tarafından mekanik olarak çalıştırılır ve motor çalışırken daima çalışır. PTO devreden çıkarıldığında bağlantısı çalıştırması niyetlenen fonksiyondan kesilir. PTO'ların nasıl

Detaylı

Sürekli motor devri sınırlayıcısı

Sürekli motor devri sınırlayıcısı Arka Plan Arka Plan Sürekli motor devri sınırlayıcısı fonksiyonunun nasıl etkinleştirileceğine yönelik üç seçenek vardır. Aracın BCI işlevselliğiyle donatılması (Üstyapı İletişim Arabirimi): Analog sinyaller

Detaylı

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler. Farklı tür PTO ların kontrolü hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki belgelerde bulunur:

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler. Farklı tür PTO ların kontrolü hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki belgelerde bulunur: Genel bilgiler Araçları fabrikada PTO takılı şekilde sipariş etmek mümkündür. Araçları fabrikada takılı PTO için elektrik tesisatı ile sipariş etmek de mümkündür. PTO lar mesela üstyapı imalatçısı tarafından

Detaylı

Yükseltilmiş rölanti devri

Yükseltilmiş rölanti devri Arka Plan Arka Plan Yükseltilmiş rölanti devri fonksiyonu BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Bu fonksiyon hem analog sinyallerle hem de Harici CAN (Controller Area

Detaylı

Otomatik bir şanzımandaki PTO'nun etkinleştirilmesi

Otomatik bir şanzımandaki PTO'nun etkinleştirilmesi İşlevle ilgili genel bilgiler İşlevle ilgili genel bilgiler Otomatik vites kutusundaki (Allison) PTO etkinleştirmesi işlevi sürücü alanı ve kabinin dışından PTO etkinleştirmesi için tasarlanmıştır. Bu

Detaylı

Görünürlük ve aydınlatma için fonksiyonların uzaktan etkinleştirilmesi

Görünürlük ve aydınlatma için fonksiyonların uzaktan etkinleştirilmesi Arka Plan Arka Plan Görünürlüğün ve aydınlatmanın uzaktan etkinleştirilme fonksiyonları BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Fonksiyonlar ya analog sinyallerle ya

Detaylı

Tork sınırlayıcı. Analog sinyaller kullanarak etkinleştirme. Harici CAN kullanarak etkinleştirme

Tork sınırlayıcı. Analog sinyaller kullanarak etkinleştirme. Harici CAN kullanarak etkinleştirme Arka Plan Arka Plan Tork sınırlayıcı fonksiyonu BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Bu fonksiyon hem analog sinyallerle hem de Harici CAN (Controller Area Network)

Detaylı

Uzaktan motor marşı. Fonksiyon

Uzaktan motor marşı. Fonksiyon Fonksiyon Uzaktan motor çalıştırma mesela kabin dışında bir anahtar kullanarak marş anahtarını çalıştırma konumuna çevirmeden motoru çalıştırmak için kullanılır. Fonksiyon Uzaktan etkinleştirme ile motorun

Detaylı

Yükseltilmiş rölanti devri. İşlev. Davranış

Yükseltilmiş rölanti devri. İşlev. Davranış İşlev İşlev Motor rölanti hızının artırılması motorun ısıtılması veya örneğin aracın pnömatik sisteminin doldurulması için uygundur. Bu fonksiyon motorun normal rölanti devrinde gücün ya da motor devrinin

Detaylı

Şartlı çıkış sinyalleri. İşlev. Davranış

Şartlı çıkış sinyalleri. İşlev. Davranış İşlev İşlev Üstyapıcının farklı üstyapı fonksiyonlarını ve cihazlarını kontrol etmek için kullanabildiği 3 şartlı çıkış sinyali bulunmaktadır. Davranış Bu 3 şartlı çıkış sinyalleri birbirlerinin birebir

Detaylı

Boşaltma sırasında motor devri kontrolü. Arkaplan

Boşaltma sırasında motor devri kontrolü. Arkaplan Arkaplan Arkaplan Kana kaldıraçlı kamyonu veya damperli gövdeyi kullanırken aracın manevra yapmasını kolaylaştırmak için, motor devrini geçici olarak arttırmak olumlu olabilir. Sürüş modu boş vites haricindeki

Detaylı

Otomatik boş vites. Dahili araç sinyalleri ve analog sinyaller kullanarak etkinleştirme

Otomatik boş vites. Dahili araç sinyalleri ve analog sinyaller kullanarak etkinleştirme Arka Plan Arka Plan Otomatik boş vites fonksiyonu BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Otomatik boş vites dahili araç sinyalleri, analog sinyaller ve Harici CAN (Controller

Detaylı

Uzaktan motor marşı. İşlev. Davranış. Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır.

Uzaktan motor marşı. İşlev. Davranış. Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır. İşlev İşlev Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır. Davranış Sİnyal lambaları, başlatma denemesinin başarılı olup olmadığına yönelik bir görsel onay olarak

Detaylı

Görünürlük ve aydınlatma işlevlerinin uzaktan etkinleştirmesi

Görünürlük ve aydınlatma işlevlerinin uzaktan etkinleştirmesi İşlev İşlev Aşağıdaki görünürlük ve aydınlatma işlevleri uzaktan etkinleştirilebilir: Aydınlatmaya ilişkin ayrıntılı bilgiye Sürüş lambalarının devre dışı bırakılması ve Uzun far flaşörünü dönüşümlü çalıştırma

Detaylı

Otomatik boş vites. Genel PGRT

Otomatik boş vites. Genel PGRT Genel Genel Bu fonksiyon aşağıdaki fonksiyonlara sahip araçlarda bulunur: Otomatik şanzıman Tam otomatik Opticruise (debriyaj pedalsız araçlar) Sürücü konforunu arttırmak amacıyla, el freni uygulandıktan

Detaylı

Sesli uyarının uzaktan etkinleştirilmesi. Açıklama

Sesli uyarının uzaktan etkinleştirilmesi. Açıklama Açıklama Açıklama Sesli uyarının uzaktan etkinleştirmesi fonksiyonu, üstyapı donanımı tarafından kombinasyon aygıtındaki sesli uyarıyı etkinleştirmek için kullanılır. Fonksiyonu etkinleştirmek için aşağıdaki

Detaylı

Dış görüntüleme araçlarının bağlanması. İşlev PGRT

Dış görüntüleme araçlarının bağlanması. İşlev PGRT İşlev İşlev Sürücü alanından farklı bir yerde konumlanan ekran göstergeleri araç verilerinin görüntülenmesi ve okunması için kullanılır. Not: İşlev, Harici CAN ile kullanılamaz. :0-005 Yayım 4 tr-tr (4)

Detaylı

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler Genel bilgiler Genel bilgiler Aracın BCI (Üstyapı İletişim Sistemi) kontrol ünitesi aracılığıyla PTO'nun kontrolü İşlev yalnızca araçta PTO varsa kullanılabilir. Araç PTO ile donatılmışsa, BCI için bir

Detaylı

Dış görüntüleme araçlarının bağlanması

Dış görüntüleme araçlarının bağlanması Arkaplan Arkaplan Harici ekran göstergeleri BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Harici ekran göstergelerinin hangi araç verilerini görüntüleyeceği koşullar BICT (Bodywork

Detaylı

Ön cam sileceklerinin uzaktan etkinleştirilmesi. Açıklama

Ön cam sileceklerinin uzaktan etkinleştirilmesi. Açıklama Açıklama Açıklama Ön cam sileceklerinin uzaktan etkinleştirilmesi ön cam sileceklerini kabinin dışından çalıştırmak için kullanılır. Ön cam sileceği hızı Scania Diagnoz Programlayıcısındaki (SDP3) ayarlanabilir

Detaylı

Ayarlanabilir parametreler Sinyal ve görüş alanı sistemleri

Ayarlanabilir parametreler Sinyal ve görüş alanı sistemleri Giriş Giriş Bu ayarlanabilir parametreler listesini sınırlamak için sadece üstyapı imalatçılarının kullanabileceği parametreler açıklanmıştır. Belli bir araca yönelik mevcut parametrelerin tüm detayları

Detaylı

Aracın hızını sınırlama fonksiyonları. Fonksiyonlarla ilgili genel bilgiler. Hız sınırlayıcılar arasında öncelik sırası.

Aracın hızını sınırlama fonksiyonları. Fonksiyonlarla ilgili genel bilgiler. Hız sınırlayıcılar arasında öncelik sırası. Fonksiyonlarla ilgili genel bilgiler Fonksiyonlarla ilgili genel bilgiler Scania hız sınırlama için üç fonksiyon sunar. Bu fonksiyonlar, örneğin çöp kamyonları, itfaiye araçları ve ağır mallar taşıyan

Detaylı

Uzaktan el gazı kontrolü. Açıklama. Genel. Koşullar. Etkinleştirme

Uzaktan el gazı kontrolü. Açıklama. Genel. Koşullar. Etkinleştirme Açıklama Açıklama Genel Uzaktan el gazı fonksiyonu; el gazı, sınırlı el gazı ve artırılmış rölanti fonksiyonlarının uzaktan kumandası için kullanılmaktadır. Koşullar Fonksiyon, sadece el freni uygulanırken

Detaylı

BWS üzerinden bir EG PTO'sunun etkinleştirilmesi. İşlevler, genel

BWS üzerinden bir EG PTO'sunun etkinleştirilmesi. İşlevler, genel İşlevler, genel İşlevler, genel nı içeren bu işlev açıklaması Üstyapı Çalışma Sisteminin (BWS) bir veya iki şanzıman tahrikli PTO'nun etkinleştirilmesini kontrol ettiği araçlar için geçerlidir. EG PTO'nun

Detaylı

Alarm sensörlerini bağlama. Genel

Alarm sensörlerini bağlama. Genel Genel ALM kontrol ünitesi (Alarm sistemi) harici alarm sensörlerinin bağlantısı için fabrika hazırlığıyla sipariş edilebilir. Hazırlık konnektör C8112'den oluşmaktadır. Konnektör sarı renkli olup gösterge

Detaylı

Sabit yükseltilmiş rölanti hızı (UF 221) Sabit yükseltilmiş rölanti devri ile ilgili genel. Etkinleştirme. Etkisizleştirme

Sabit yükseltilmiş rölanti hızı (UF 221) Sabit yükseltilmiş rölanti devri ile ilgili genel. Etkinleştirme. Etkisizleştirme Sabit yükseltilmiş rölanti devri ile ilgili genel bilgiler Sabit yükseltilmiş rölanti devri ile ilgili genel bilgiler Sabit yükseltilmiş rölanti devri işlevi, bazı durumlarda motor rölanti devrini kontrol

Detaylı

Motorun kapatılmasının izlenen uzaktan devreye sokulması

Motorun kapatılmasının izlenen uzaktan devreye sokulması Açıklama Açıklama Motorun kapatılmasının izlemeli uzaktan etkinleştirmesi işlevi (motor durdurma 2) motoru kabinin dışından kapatmak için kullanılır. Bu motorun uzaktan etkinleştirilmesinden daha güvenli

Detaylı

Şasinin alçaltılması. Genel

Şasinin alçaltılması. Genel Genel Genel Örneğin bir vinç kullanırken veya devirme işlemi yaparken, aracın daha stabil olabilmesi için, hava körükleri hava süspansiyonlu durdurma lastiğine boşaltılıdır. Körükleri Boşalt işlevini etkinleştirme

Detaylı

Boşaltma sırasında motor devri kontrolü. Arkaplan

Boşaltma sırasında motor devri kontrolü. Arkaplan Arkaplan Arkaplan Kanca kaldıraç dişlisi veya damper gövdesi kullanıldığında, araç sabit iken gövdenin çalışmasını kolaylaştırmak için motor devrinin geçici olarak arttırılması önerilebilir. Sürüş modu

Detaylı

Üstyapı arayüzü. Açıklama. EXT düğmesi. Üstyapı arayüzü. BCI (Bodywork Communication Interface)

Üstyapı arayüzü. Açıklama. EXT düğmesi. Üstyapı arayüzü. BCI (Bodywork Communication Interface) Açıklama Açıklama Üstyapı arayüzü Scania araçlarındaki elektrik sistemi, bir ortak ağ yoluyla birbiri ile iletişim sağlayan bir dizi kontrol ünitesine dayanır. Mevcut teknolojiyi kullanmak için, geleneksel

Detaylı

PTO ve motor devri kontrolü. Genel bilgiler

PTO ve motor devri kontrolü. Genel bilgiler Genel bilgiler Genel bilgiler PTO'lar ve motor devri araç kontrol ünitesi (COO) (koordinatör) ve BWS (Body Work System) ile kontrol edilmelidir. Kontrol üniteleri farklı motor devri kontrol türleri seçeneğini

Detaylı

Uzun far veya spot lambalarının yanıp sönmesinin uzaktan devreye alınması

Uzun far veya spot lambalarının yanıp sönmesinin uzaktan devreye alınması Açıklama Açıklama Genel Gövde imalatçısı bu fonksiyonu uzun farların veya spot lambalarının nasıl aydınlanacağını seçmek için kullanabilir. Koşullar Fonksiyonu etkinleştirmek için aşağıdaki koşullar karşılanmalıdır:

Detaylı

Çalışma lambasının etkinleştirilmesi. Açıklama. Genel. İtme düğmesi parça eklemesi. Bağlantı seçenekleri PGRT

Çalışma lambasının etkinleştirilmesi. Açıklama. Genel. İtme düğmesi parça eklemesi. Bağlantı seçenekleri PGRT Açıklama Açıklama Genel Çalışma lambasını etkinleştirme fonksiyonu çalışma lambalarını açmak ve kapatmak için kullanılır. Bunlar kabinin arka duvarında, şaside, üstyapının farklı parçaları üzerinde veya

Detaylı

Hazırlanmış kablolama için alarm bağlantısı. Açıklama

Hazırlanmış kablolama için alarm bağlantısı. Açıklama Alarm kontrol ünitesinin, aşağıdaki fonksiyonları bağlayabilmek için fabrikadan hazırlanmış olarak elde edebileceği bağlantıları vardır: Kapı kilidi ile birlikte çalışması için kargo bölgesinin merkezi

Detaylı

BWS yoluyla ayrık mil PTO sunun etkinleştirilmesi. İşlevle ilgili genel bilgiler. Araç hareket halinde ve sabitken çalışma

BWS yoluyla ayrık mil PTO sunun etkinleştirilmesi. İşlevle ilgili genel bilgiler. Araç hareket halinde ve sabitken çalışma İşlevle ilgili genel bilgiler İşlevle ilgili genel bilgiler Ayrık mil PTO'su çoğunlukla çok büyük güç çıkışları gerektiğinde kullanılır. Avantajı yarı millerin devreden çıkarılması ve tüm gücün PTO'yu

Detaylı

Şasinin alçaltılması. Genel

Şasinin alçaltılması. Genel Genel Genel Örneğin bir vinci çalıştırırken veya boşaltırken, aracın daha stabil olabilmesi için, hava körükleri hava süspansiyonlu durdurma lastiğine boşaltılmalıdır. Körükleri Boşalt işlevini etkinleştirme

Detaylı

Gösterge. Açıklama. Genel. Takometre. Kalibrasyon

Gösterge. Açıklama. Genel. Takometre. Kalibrasyon Açıklama Açıklama Genel Motor devri ve yağ basıncı için C49 soketine ekran göstergeleri bağlamak mümkündür. Bu bölüm bu bağlantıların nasıl yapılacağını anlatır. Pim 7 bir takometre bağlamak ve pim 8-12

Detaylı

Spot lambalar. Genel bilgiler. Etkinleştirme

Spot lambalar. Genel bilgiler. Etkinleştirme Genel bilgiler Bu belge spot lambalar için sipariş etme seçeneklerini belirtir ve tavandaki ya da tampondaki ilave spot lambaların bağlantısını da açıklar Aşağıdaki sipariş seçenekleri mevcuttur: A Genel

Detaylı

Araç hızı. Açıklama. Farlar için döner düğmeli kontrol

Araç hızı. Açıklama. Farlar için döner düğmeli kontrol Açıklama Açıklama Takograflı araçlarda, araç hızını görüntülemek için ilave bir aygıt bağlama seçeneği vardır. Üstyapı konsolunda konnektör C7'deki pim 5'e bağlanır. 7 Şubat 005 dahil olmak üzere bu tarihe

Detaylı

Uzaktan motor devri kontrolü. Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler. Araç hızı

Uzaktan motor devri kontrolü. Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler. Araç hızı Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler Motor devrinin uzaktan kontrol edilmesi işlevi 2 değişik şekilde mevcuttur: Motor Hızı

Detaylı

Uzaktan motor marşı. Açıklama. Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır.

Uzaktan motor marşı. Açıklama. Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır. Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır. Fonksiyonu etkinleştirmek için aşağıdaki koşullar yerine getirilmelidir: Marş anahtarı sürüş konumunda Kabindeki

Detaylı

Ayarlanabilir parametreler Sinyal ve görüş alanı sistemleri

Ayarlanabilir parametreler Sinyal ve görüş alanı sistemleri Giriş Giriş Bu ayarlanabilir parametreler listesini sınırlamak için sadece gövde imalatçılarının kullanabileceği parametreler açıklanmıştır. Belli bir araç için mevcut parametrelerin tüm detayları için,

Detaylı

C449 - Otomatik şanzıman ve römork bağlantısı için konnektör

C449 - Otomatik şanzıman ve römork bağlantısı için konnektör - Otomatik şanzıman ve römork için konnektör 'a giriş 'a giriş, otomatik şanzımanlar ve römork bağlantılarına ilişkin işlevlere erişim sağlayan 18 pimli bir konnektördür. Otomatik şanzıman işlevlerine

Detaylı

Arka lift hazırlığı. Hazırlıkla ilgili genel bilgiler. Eylül 2015'ten bu yana üretilen araçlar. Kasım 2007'den bu yana üretilen araçlar

Arka lift hazırlığı. Hazırlıkla ilgili genel bilgiler. Eylül 2015'ten bu yana üretilen araçlar. Kasım 2007'den bu yana üretilen araçlar Hazırlıkla ilgili genel bilgiler Hazırlıkla ilgili genel bilgiler Arka liftin elektrik bağlantısını kolaylaştırmak için arka lift kablo tesisatı için bağlantı hazırlık paketi fabrikadan sipariş edilebilir.

Detaylı

C489 Standart işlevler için konnektörler C489

C489 Standart işlevler için konnektörler C489 , aracın genel işlevlerine erişim sağlayan 21 pimli bir konnektördür. Konnektör kahverengidir ve üstyapı tutucusunun iç kısmında bulunur. 316 371 C234 C493 C259 C449 C447 C494 C234 C260 C493 C259 C494

Detaylı

C494 - Kabinden şasiye kadar kablo tesisatı için konnektör

C494 - Kabinden şasiye kadar kablo tesisatı için konnektör C494 C494 C494, aracın teknik özelliklerine bağlı olarak üstyapı imalatçısına bir takım sinyallere ve işlevlere erişim sağlayan 21 pimli bir konektördür. Konektör ayrıca sinyalleri üstyapı konsolundaki

Detaylı

Eklenti ünitelerinin montajı. Genel. BCI eklenti ünitesi. IP sınıflandırması PGRT

Eklenti ünitelerinin montajı. Genel. BCI eklenti ünitesi. IP sınıflandırması PGRT 1 4 7 10 13 19 22 25 28 31 34 37 2 38 3 6 9 12 15 21 24 27 30 31 36 39 PGRT Genel Genel Şasi ve üstyapı arasındaki iletişim, C259 konnektöründeki yapılandırılabilir giriş ve çıkışlar aracılığıyla yürütülür.

Detaylı

Parametreler Görünürlük

Parametreler Görünürlük Giriş Giriş Bu belge görünürlüğe ilişkin parametreleri açıklar. Yalnızca, üstyapı imalatçısı için kullanışlı olduğu düşünülen parametreler listelenir. Belirli araca yönelik parametreler ve ayarlar aracın

Detaylı

Üstyapı arayüzü. Açıklama. Üstyapı arayüzü. BWS (Bodywork System)

Üstyapı arayüzü. Açıklama. Üstyapı arayüzü. BWS (Bodywork System) Açıklama Açıklama Üstyapı arayüzü Scania araçlarındaki elektrik sistemi, (CAN protokolü üzerine kurulu) bir ortak ağ yoluyla birbiri ile iletişim sağlayan bir dizi kontrol ünitesine dayanır. Mevcut teknolojiyi

Detaylı

İlave arka lambalar. İlave arka lambaların takılmasıyla ilgili genel. Arka lambalar

İlave arka lambalar. İlave arka lambaların takılmasıyla ilgili genel. Arka lambalar 341 722 340 905 341 740 İlave arka lambalar İlave arka lambaların takılmasıyla ilgili genel bilgiler İlave arka lambaların takılmasıyla ilgili genel bilgiler Arka lambalar 3 tip arka lamba vardır: Kompakt

Detaylı

Parametreler Üstyapı uyarlaması. Giriş

Parametreler Üstyapı uyarlaması. Giriş Giriş Giriş Bu belgedeki parametreler listesini sınırlamak için sadece üstyapı imalatçılarının kullanabileceği parametreler açıklanmıştır. Belli bir araca yönelik mevcut parametrelerin tüm detayları için,

Detaylı

Üstyapı konsolu ve konnektörlerle ilgili genel bilgiler

Üstyapı konsolu ve konnektörlerle ilgili genel bilgiler Üst yapı konsolu ve konnektörler Üst yapı konsolu ve konnektörler Üstyapı konsolu, kaporta işlevleri için kullanılan konnektörler için braket görevi gören bir panel bölmesidir. Pimlerin, sinyallerin ve

Detaylı

C449 - Otomatik şanzıman ve römork bağlantısı için konnektör

C449 - Otomatik şanzıman ve römork bağlantısı için konnektör C449 hakkında genel bilgi C449 hakkında genel bilgi C449, otomatik şanzıman ve römork bağlantılarına ilişkin işlevlere erişim sağlayan 18 pimli bir konnektördür. Otomatik şanzıman işlevlerine ilişkin bağlantı

Detaylı

Üst farlar. Üst farlar hakkında genel bilgi. Bağlantı seçenekleri

Üst farlar. Üst farlar hakkında genel bilgi. Bağlantı seçenekleri Üst farlar hakkında genel bilgi Üst farlar hakkında genel bilgi Üst farlar, normal farların ve sinyal lambalarının yerine geçer, örneğin önde kar küreyici takılıysa. Anahtar kullanarak, normal farlarla

Detaylı

Parametreler Hırsızlık koruma aygıtı

Parametreler Hırsızlık koruma aygıtı Giriş Giriş Bu belge hırsızlığa karşı korumaya ilişkin parametreleri açıklamaktadır. Yalnızca, üstyapı imalatçısı için kullanışlı olduğu düşünülen parametreler listelenir. Belirli bir araç için mevcut

Detaylı

Üstyapı konsolu ve konnektörlerle ilgili genel bilgiler

Üstyapı konsolu ve konnektörlerle ilgili genel bilgiler Üst yapı konsolu ve konnektörler Üst yapı konsolu ve konnektörler Üstyapı konsolu, kaporta işlevleri için kullanılan konnektörler için braket görevi gören bir panel bölmesidir. Konnektörler iki kablo tesisatına

Detaylı

Arka lambalar. Uygulama. Araç, sipariş edildiği zamanki teknik özelliklerine bağlı olarak aşağıdaki arka lambalardan biriyle teslim edilir:

Arka lambalar. Uygulama. Araç, sipariş edildiği zamanki teknik özelliklerine bağlı olarak aşağıdaki arka lambalardan biriyle teslim edilir: Araç, sipariş edildiği zamanki teknik özelliklerine bağlı olarak aşağıdaki arka lambalardan biriyle teslim edilir: Daha fazla bilgi için bir Scania bayisiyle temasa geçin. Kompakt 7 gözlü lamba grubu LED

Detaylı

C259 - Daha fazla işlevsellik için konnektör C259

C259 - Daha fazla işlevsellik için konnektör C259 , karoserinin kaporta kontrol sistemi BWS (Bodywork System - Kaporta Sistemi) üzerinden çeşitli sinyal ve işlevlere erişimini sağlayan 21 pimli bir konektördür. Konektör ayrıca karoseriye, sinyalleri diğer

Detaylı

Eklenti ünitelerinin montajı. Genel. BCI eklenti üniteleri

Eklenti ünitelerinin montajı. Genel. BCI eklenti üniteleri Genel 493 2 190 281 2 204 973 Genel BWE sistemi (ÜStyapı Elektrik Sistemi) BI (Üstyapı İletişim Arabirimi) kontrol ünitesinin ilk olarak sunduklarından daha fazla giriş ve çıkışa ihtiyaç duyulması durumunda

Detaylı

Ayarlanabilir parametreler Şanzıman. Giriş

Ayarlanabilir parametreler Şanzıman. Giriş Bu ayarlanabilir parametreler listesini sınırlamak için sadece üstyapı imalatçılarının kullanabileceği parametreler açıklanmıştır. Belli bir araca yönelik mevcut parametrelerin tüm detayları için, yetkili

Detaylı

Gösterge panelindeki üstyapı bilgileri

Gösterge panelindeki üstyapı bilgileri Gösterge tablosundaki genel üstyapı bilgileri Gösterge tablosundaki genel üstyapı bilgileri Gösterge paneli, araç sürücüsünün ortamını kullanım alanına doğru şekilde adapte edebilmek için çeşitli tipte

Detaylı

Merkezi elektrik ünitesi. Merkezi elektrik ünitesi

Merkezi elektrik ünitesi. Merkezi elektrik ünitesi yolcu tarafında, gösterge panelindeki eşya gözünün altında bulunur. Aşağıdaki şekilde açın: 1. Gösterge panelindeki eşya gözünün kapağını açın. Kapak yolcu koltuğunun ön kısmında yer alır. 2. Lastik döşemeyi

Detaylı

EK PTO ları için daha büyük kapasiteli hava-yağ soğutucusu

EK PTO ları için daha büyük kapasiteli hava-yağ soğutucusu Genel bilgiler Genel bilgiler Bu belge, PTO nun 250 kw ye kadar sürekli bir güç çıkışıyla çalıştığı EK30 veya EK40 türü bir PTO ya sahip araçlardaki şanzıman yağının soğutulmasını açıklar. PTO EK50, şanzıman

Detaylı

İlave spot lambaları. Açıklama. Bağlantı seçenekleri

İlave spot lambaları. Açıklama. Bağlantı seçenekleri Açıklama Açıklama Aracın görüş ve görünürlük işlevleri düzenlemesi için hangi kontrol ünitesi ile donatıldığına bağlı olarak iki farklı bağlantı seçeneği bulunmaktadır. Bunların en yenisine belgede CUV2,

Detaylı

Merkezi elektrik üniteleri. Genel. Araçta dört merkezi elektrik ünitesi vardır:

Merkezi elektrik üniteleri. Genel. Araçta dört merkezi elektrik ünitesi vardır: Genel Araçta dört merkezi elektrik ünitesi vardır: Genel Açıklama Tanımlama Konum Merkezi elektrik ünitesi P2 Kabinde, yolcu koltuğunun Üstyapı merkezi elektrik P9 önünde, koruyucu mahfazanın ünitesi arkasındaki

Detaylı

Ayarlanabilir parametreler Sürücü bilgileri. Giriş

Ayarlanabilir parametreler Sürücü bilgileri. Giriş Giriş Giriş Bu ayarlanabilir parametreler listesini sınırlamak için sadece üstyapı imalatçılarının kullanabileceği parametreler açıklanmıştır. Belli bir araca yönelik mevcut parametrelerin tüm detayları

Detaylı

EK PTO ları için daha büyük kapasiteli hava-yağ soğutucusu. Genel bilgiler

EK PTO ları için daha büyük kapasiteli hava-yağ soğutucusu. Genel bilgiler Genel bilgiler Bu belge, PTO nun 250 kw ye kadar sürekli bir güç çıkışıyla çalıştığı EK730 veya EK740 türü bir PTO ya sahip araçlardaki şanzıman yağının soğutulmasını açıklar. PTO EK750, şanzıman yağının

Detaylı

Ayarlanabilir parametreler Motor. Giriş

Ayarlanabilir parametreler Motor. Giriş Giriş Giriş Bu ayarlanabilir parametreler listesini sınırlamak için sadece üstyapı imalatçılarının kullanabileceği parametreler göz önünde bulundurulmuştur. Belli bir araçta mevcut parametrelerin tüm detayları

Detaylı

Hibrid araçlarla çalışma. Hibrid araçlar ve hibrid sistemler hakkında genel bilgiler

Hibrid araçlarla çalışma. Hibrid araçlar ve hibrid sistemler hakkında genel bilgiler Hibrid araçlar ve hibrid sistemler hakkında genel bilgiler Hibrid araçlar ve hibrid sistemler hakkında genel bilgiler Scania'nın hibrid araçları içten yanmalı motor ve elektrikli motordan oluşan paralel

Detaylı

PTO ED120 UYARI! Not: Mekanik hazırlığı olmayan bir araçtaki sürüş kiti olan PTO yu sonradan takmak pahalıdır ve fazla iş yükü gerektirir.

PTO ED120 UYARI! Not: Mekanik hazırlığı olmayan bir araçtaki sürüş kiti olan PTO yu sonradan takmak pahalıdır ve fazla iş yükü gerektirir. Genel bilgiler Genel bilgiler Aşağıdaki sipariş seçenekleri ED120 PTO için mevcuttur. Hidrolik pompa bağlamak için fabrikada takılı sürüş kiti (PTO ED120P) PTO hazırlığı Daha fazla bilgi Sipariş etme seçenekleri

Detaylı

Seçime bağlı çıkış sinyalleri (UF 356) Seçime bağlı çıkış sinyalleri. Ters sinyal

Seçime bağlı çıkış sinyalleri (UF 356) Seçime bağlı çıkış sinyalleri. Ters sinyal Seçime bağlı çıkış sinyalleri Seçime bağlı çıkış sinyalleri Bu belge C493 konektörü pim 8-12 için opsiyonel çıkış sinyallerini açıklamaktadır (uzatılmış fonksiyonelliğe sahip konektör). Bu sinyaller SDP3

Detaylı

PTO ED160. Genel bilgiler Genel bilgiler. Scania Truck Bodybuilder 22: Yayım Scania CV AB 2017, Sweden 1 (8)

PTO ED160. Genel bilgiler Genel bilgiler. Scania Truck Bodybuilder 22: Yayım Scania CV AB 2017, Sweden 1 (8) Genel bilgiler Genel bilgiler Aşağıdaki sipariş seçenekleri ED160 PTO için mevcuttur. Hidrolik pompa bağlamak için fabrikada takılı sürüş kiti (PTO ED160P) PTO hazırlığı Daha fazla bilgi Sipariş etme seçenekleri

Detaylı

Hidrolik donanım bileşenleri

Hidrolik donanım bileşenleri Genel bilgiler Genel bilgiler Eksiksiz hidrolik sistem fabrikadan sipariş edilebilir. Hidrolik ekipman için ayrı bileşenler sipariş etmek de mümkündür, örneğin yarı römorklu traktörler için veya üstyapılı

Detaylı

Tartma aletleri. Tartma hücrelerinin kurulumu

Tartma aletleri. Tartma hücrelerinin kurulumu Tartma aletleri ile ilgili genel bilgiler Tartma aletleri ile ilgili genel bilgiler Aracın yükünü tartma diğer şeyler, kullanım arasında üstyapı ve süspansiyon tipine bağlı olarak farklı şekillerde gerçekleştirilebilir.

Detaylı

Hidrolik donanım bileşenleri. Genel. Yeni hidrolik sistemi çalıştırmadan önceki eylemler

Hidrolik donanım bileşenleri. Genel. Yeni hidrolik sistemi çalıştırmadan önceki eylemler Genel Genel Hidrolik donanımı çalıştırmak için fabrikadan bileşenlerin sipariş edilmesi mümkündür. Aşağıdaki bileşenler mevcuttur: Kumanda Basınç sınırlama valflı hidrolik yağ deposu Hidrolik pompa Hortumlar

Detaylı

Yakıt depolarının taşınması. Yakıt depolarının taşınmasıyla ilgili genel notlar. Gazlı araçlar

Yakıt depolarının taşınması. Yakıt depolarının taşınmasıyla ilgili genel notlar. Gazlı araçlar Yakıt depolarının taşınmasıyla ilgili genel notlar Yakıt depolarının taşınmasıyla ilgili genel notlar Bazen üstyapı parçalarına yer açmak için bir veya birkaç yakıt deposunun taşınması gerekebilir. VARNING!

Detaylı

Aydınlatma hazırlıkları. Plaka aydınlatma lambası için hazırlık. Sipariş seçenekleri

Aydınlatma hazırlıkları. Plaka aydınlatma lambası için hazırlık. Sipariş seçenekleri Aydınlatma hazırlıklarına ilişkin genel bilgiler Aydınlatma hazırlıklarına ilişkin genel bilgiler Aydınlatmaya yönelik olarak fabrikadan sipariş edilebilen birkaç hazırlık vardır. Aydınlatma, her bir pazardaki

Detaylı

Kablolama ve kablo tesisatı. Genel

Kablolama ve kablo tesisatı. Genel Genel Genel Bu belgede, elektrik kabloları ve kablo tesisatlarının idaresi ve boyutlandırılması açıklanmaktadır. Üstyapı üzerindeki işi kolaylaştırmak için fabrikadan opsiyonel olarak sipariş edilebilecek

Detaylı

Parametreler Şasi. Giriş

Parametreler Şasi. Giriş Giriş Bu belgedeki parametreler listesini sınırlamak için sadece üstyapı imalatçılarının kullanabileceği parametreler açıklanmıştır. Belli bir araca yönelik mevcut parametrelerin tüm detayları için, lütfen

Detaylı

Tork aralığı dahilinde maksimum yük (Nm)

Tork aralığı dahilinde maksimum yük (Nm) Sipariş hakkında genel bilgiler Sipariş hakkında genel bilgiler PTO'ları ve PTO'lar için elektrikli tertibatı doğrudan fabrikadan sipariş edin. Parça ekleme oldukça maliyetli olacaktır. Tavsiye edilen

Detaylı

Kanca sistemli kamyonlar

Kanca sistemli kamyonlar Genel bilgiler Genel bilgiler Kanca sistemli kamyonlar gevşek yük taşıyıcıları taşımak için kullanılır. Yüklerin taşınması yük taşıyıcıyı mesela kanca kolu veya kablosu kullanılarak kamyonun arka ucuna

Detaylı

Üstyapılar için anahtarlar. Genel

Üstyapılar için anahtarlar. Genel Genel Genel Bu belge, üstyapıcılar tarafından kullanılabilen anahtarların bir özetini içerir. Anahtarlar ve kontak muhafazaları Scania'dan sipariş edilebilir. Özel sembollere sahip anahtarların sipariş

Detaylı

Parametreler Hırsızlığa karşı koruma. Giriş

Parametreler Hırsızlığa karşı koruma. Giriş Giriş Bu belgedeki parametreler listesini sınırlamak için sadece üstyapı imalatçılarının kullanabileceği parametreler açıklanmıştır. Belli bir araca yönelik mevcut parametrelerin tüm detayları için, lütfen

Detaylı

Çalışma lambası. Genel. Çalışma lambalarına ilişkin daha fazla bilgi Çalışma lambasını etkinleştirme belgesinde

Çalışma lambası. Genel. Çalışma lambalarına ilişkin daha fazla bilgi Çalışma lambasını etkinleştirme belgesinde Genel Hazırlıklara, kablo uçları, anahtar modülündeki anahtarlar ve konnektörleri olan bir kablo tertibatı dahildir. Ayrıca fabrika çıkışı lambaları sipariş etmek de mümkündür. Tüm lambalar yedek parça

Detaylı

Arka alt koruma. Genel

Arka alt koruma. Genel Genel Genel UN ECE R58 standardı ile uyum için kamyonlara arka alt korumanın takılması gerekmektedir. Alt koruma fabrikadan temin edilebilir ya da üstyapı imalatçısı tarafından takılabilir. Bu belgede,

Detaylı

CAN hakkında genel bilgiler. Genel. CAN hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki belgelerde bulunur:

CAN hakkında genel bilgiler. Genel. CAN hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki belgelerde bulunur: Genel Kontrol ünitelerini sıklıkla aralarında bilgi değişimi yapması gerekir. Geleneksel olarak doğrudan birbirleriyle iletişim kurabilen kontrol üniteleri bağlanır. Sonuç olarak kontrol ünitesi hız ve

Detaylı

Harici ısıtma için soğutma suyu çıkışı. Genel

Harici ısıtma için soğutma suyu çıkışı. Genel Motor soğutma suyu harici elemanları ısıtmak için kullanılabilir. Kutu gövdeleri, vinç kabinleri ve saklama kutuları birer örnek olarak gösterilebilir. Isı, silindir bloğunun içindeki akıştan alınır ve

Detaylı

Topraklama ve güç kaynağı. Şasi çerçevesindeki topraklama ÖNEMLİ!

Topraklama ve güç kaynağı. Şasi çerçevesindeki topraklama ÖNEMLİ! Şasi çerçevesi üzerindeki tüm üstyapı topraklamasını sol şasi elemanında gerçekleştirin. Sağ şasi elemanını topraklanması, akünün eksi kutbu sol şasi elemanına bağlı olduğundan voltaj kaybına yol açacaktır.

Detaylı

P 3 üniteden (P, U veya I) 2 tanesi biliniyorsa, üçüncüyü aşağıdaki formülle hesaplamak mümkündür (resme bakınız):

P 3 üniteden (P, U veya I) 2 tanesi biliniyorsa, üçüncüyü aşağıdaki formülle hesaplamak mümkündür (resme bakınız): Akım tüketimi ile ilgili genel bilgiler Akım tüketimi ile ilgili genel bilgiler VIKTIGT! Akü hasarını önlemek için, alternatör şarj kapasitesi akım tüketimine uyarlanmalıdır. Aküler, alternatör ve akım

Detaylı

Üstyapılar için anahtarlar. Genel

Üstyapılar için anahtarlar. Genel Genel Genel Bu belge, üstyapıcılar tarafından kullanılabilen anahtarların bir özetini içerir. Anahtarlar ve kontak muhafazaları Scania bayilerinden sipariş edilebilir. Ayrıca özel sembollere sahip düğmeler

Detaylı

Üstyapı fonksiyonlarına dair kablo tesisatı. Kabinden şasiye kablo tesisatı

Üstyapı fonksiyonlarına dair kablo tesisatı. Kabinden şasiye kablo tesisatı Kabinden şasiye kablo tesisatı Üstyapı konsolundan gelen sinyaller şasi çerçevesindeki üstyapı fonksiyonlarına kablo tesisatıyla gönderilir. Kablo tesisatı üstyapı konsolundaki C494 konnektöründen şasideki

Detaylı

Pnömatik sistemi ile ilgili genel bilgiler

Pnömatik sistemi ile ilgili genel bilgiler Tanımlamalar Aracın pnömatik sistemine ilişkin aşağıdaki tanımları ve konseptleri bilmek çok önemlidir: Basınçlı hava deposu Basınçlı hava deposu basınçlı hava içeren basınçlı bir depodur. Basınçlı hava

Detaylı

Yakıt soğutucusunun bağlanması ve soğutma havası girişinin geliştirilmesi

Yakıt soğutucusunun bağlanması ve soğutma havası girişinin geliştirilmesi Yakıt soğutucusu ihtiyacına dair genel bilgiler Yakıt soğutucusu ihtiyacına dair genel bilgiler Güç çıkışı nispeten yüksek olduğunda HPI ve PDE sistemli araçlar hareketsiz olarak kullanıldığında geri dönüş

Detaylı

Pnömatik sistemin modifiye edilmesi. Modifikasyon ve dönüştürme koşulları PGRT ÖNEMLİ!

Pnömatik sistemin modifiye edilmesi. Modifikasyon ve dönüştürme koşulları PGRT ÖNEMLİ! Modifikasyon ve dönüştürme koşulları Modifikasyon ve dönüştürme koşulları ÖNEMLİ! Fren devreleri, ek basınçlı hava depolarının bağlanması için kullanılmamalıdır. Fren sisteminin dönüştürülmesi kontrol

Detaylı

Kullanım ve sorumluluk. Uygulama. Hedef grup. Kriterler. Belgelenen kontroller için gereklilikler. Aşağıdaki belgelerde daha fazla bilgi bulunabilir:

Kullanım ve sorumluluk. Uygulama. Hedef grup. Kriterler. Belgelenen kontroller için gereklilikler. Aşağıdaki belgelerde daha fazla bilgi bulunabilir: Hedef grup Scania üstyapı bilgileri öncelikle üstyapı üreticilerini hedeflemekte ve Scania kamyon şasisi ve komple kamyonlar üzerindeki tüm üstyapı imalatı ve dönüştürmeler için geçerlidir. Kriterler Scania

Detaylı