Uzaktan motor devri kontrolü. Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler. Araç hızı

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Uzaktan motor devri kontrolü. Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler. Araç hızı"

Transkript

1 Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler Motor devrinin uzaktan kontrol edilmesi işlevi 2 değişik şekilde mevcuttur: Motor Hızı Kontrolü 1 Motor Hızı Kontrolü 2 İşlev motor devrini kabinin dışından kontrol etmek için kullanılır. Fren veya kavrama pedalıyla devre dışı bırakılamaz ve bu yüzden örneğin acil durum araçlarında kullanılması uygundur. Bu fonksiyonu etkinleştirmek için gösterge panelinin üstündeki EXT anahtarı açık olmalıdır. Araç hızı Üstyapı imalatçısı, motor devir kontrolü 1 ve 2 sırasında araç hızı koşulları (mod 4) parametresini kullanarak, fonksiyonun araç hareket halinde iken kullanılıp kullanılamayacağını belirleyebilir. Varsayılan ayar: Bu fonksiyon, Opticruise ya da düz şanzımanlı araçlarda araç hareketsizken ve maksimum 10 km/s hızda sürülürken kullanılabilir. 1. Otomatik vites kutusuna sahip araçlar için varsayılan ayar aracın sabit ve park freninin çekili olmasını gerektirir. 1. Motor devri kontrolü 1 ve 2 için (mod 4) maksimum hız parametresindeki devir, burada ayarlı devirden daha yüksek olabilir. Değilse, motor kontrol ünitesindeki (EMS) ayar sınırlama için kullanılacaktır. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 1 (40)

2 Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler Motor devrinde artış Motor devir kontrolü 1 ve 2 esnasında (mod 4) motor devrinin Artış parametresi motor devirleri arasında yumuşak bir geçiş elde etmek için kullanılır. Motor devrindeki artış, motor devrinin ne kadar hızlı değiştiğinin bir ölçüsüdür ve saniye başı dakika başı devir olarak ifade edilen dev/san olarak ölçülür. Varsayılan ayar 300 dev/san'dir. Motor devri artışını kesmek için de ayrıca bir seçenek vardır, ki bu istenen motor hızının mümkün olduğu kadar hızlı elde edildiği anlamına gelir. Bu motor hız kontrolü 1 ve 2 (kip 4) esnasında motor devri için Kapatma parametresini ayarlayarak yapılır. Eğer motor devrini kontrol etmek için harici bir motor devri regülatörü kullanılacaksa bu ayarın seçilmesi tavsiye edilir. Ayarlanabilir parametreler başlıklı bölümde parametrelerle ilgili daha fazla bilgi yer alır. Parametreler SDP3 (Scania Arıza Teşhis & Programlayıcı 3) ile değiştirilebilir. Gaz pedalı Bazı uygulamalarda, Motor devri uzaktan kumandası işlevi kullanılırken gaz pedalı motor devrini etkilememelidir. Bu C259'deki pim 18'i +24 V'a bağlayarak ya da talebi CAN arayüzü üzerinden göndererek gerçekleştirilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 2 (40)

3 Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler Regülatör özellikleri Araç regülatörü, motor devrinin ne kadar çabuk arttığını ya da azaldığını kontrol eder. Varsayılan ayar Normal'dir. Regülatör özelliklerinin değiştirilmesi Bazı uygulamalar için regülatör özelliklerinin Sert'e (hızlı motor devri değişimi) veya Yumuşak'a (yavaş motor devri değişimi) değiştirilmesi gerekli olabilir. Örnek: Hızlı yük artışlarında, örneğin bir vinç çalıştırırken, Sert ayarı genelde avantaj sağlar. Aşağıdaki şekilde ilerleyin: 1. C259 konnektöründeki pim 19'a giden +24 V'yi kullanarak veya CAN arayüzü vasıtasıyla sert veya yumuşak regülatör özelliklerine geçişi etkinleştirin. Etkinleştirme yaparken varsayılan ayar Sert'tir. 2. Gerekirse: motor devri kontrolü 1 ve 2 (mod 4) için regülatör özelliklerinin seçilmesi parametresinin değerini yumuşak olarak değiştirin. Değişiklik, SDP3 kullanılarak yapılır. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 3 (40)

4 Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler PTO uygulamaları ve titreşimler Bazı PTO uygulamaları, uygun olmayan koşullarda çalışırken güç aktarma sisteminde titreşimlere yol açabilir. Bu durum, özellikle PTO'da kardan milleri varsa ve kardan mili açıları doğru kontrol edilmediyse oldukça sık görülür. Kardan milleri ve kardan mili açıları ile ilgili daha fazla bilgi, PTO'larla ilgili genel bilgiler belgesinde bulunmaktadır. Mümkünse, sert motor devri regülatörü kullanmayan aşağıdaki motor devri kontrollerini kullanın: El gazı (mod 0) Yükseltilmiş rölanti hızı (mod 2) Motor devrinin uzaktan kontrolü (mod 4, sert regülatör etkinleştirmesi olmadan) Bazı durumlarda titreşime yol açabilen aşağıdaki motor devri kontrollerinden kaçının: Sınırlı el gaz kelebeği (mod 1) Ön tanımlı motor devri (mod 3) Motor devrinin uzaktan kontrolü (mod 4, sert regülatör etkinleştirmesiyle) 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 4 (40)

5 Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler Güvenlik koşulları Aşağıdaki durumlar motor devrini motor ve frenlerin birbirlerine karşı çalışmalarını önlemek için motor devrini rölantiye düşürür: Servis freni veya el freni bir vitese geçildiğinde ve kavrama pedalına basılmadığında uygulanır 1 Servis freni veya el freni tork dönüştürücüsü mekanik dişlisi (kilitleme) etkinleştirildiğinde tork dönüştürücüsü olan araçlara uygulanır. Aşağıdaki durumlar motor devrini 800 devre düşürür: Servis freni veya el freni tork dönüştürücüsü mekanik dişlisi (kilitleme) etkinleştirildiğinde tork dönüştürücüsü olan araçlara uygulanır. Tork konvertörünü aşırı ısınmadan korur. Servis freni uygulandığı zamanki emniyetli hız, fonksiyon Pompa ve silindir uygulamasında kullanıldığında SDP3 kullanılarak ayarlanabilir. Pompa ve silindir uygulamasına bakınız. Belirli aktif arıza kodları 1. Bu durum yarım mil PTO kenetlenmişse May 2007'den itibaren araçlara uygulanmayacaktır. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 5 (40)

6 Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler Etkinleştirme ve kumanda Motor hız kumandası 1, konumunda iken, fonksiyon bir anahtar vasıtasıyla etkinleştirilir. Motor devri ikinci bir anahtarla arttırılır ve düşürülür ve üçüncü bir anahtarla da ayarlanır. Motor hız kumandası 2, konumunda iken, fonksiyon ayrıca anahtarlar vasıtasıyla etkinleştirilir ya da ayarlanır. Bununla beraber motor devri bir potansiyometre ile kontrol edilir. Her iki değişik şekilde de SDP3'deki bir parametre vasıtasıyla sabit bir motor devrine geçilebilir. Aşağıdaki araçlar için geçerlidir: Araç üretim dönemi Üretim sahası Şasi seri numarası Södertälje Zwolle Angers Her iki hız kontrolü de CAN arayüzü ile etkinleştirilebilir ve kontrol edilebilir. CAN ile ilgili daha fazla bilgi, CAN üstyapı arayüzü belgesinde bulunabilir. Not: Motor durdurulduğunda/başlatıldığında işlev otomatik olarak yeniden etkinleştirilmez; örneğin, motorun uzaktan kapatılmasının arkasından gelen motorun uzaktan çalıştırılması. Bunun nedeni, fonksiyonun bir aktivasyon sinyali tarafından değil de giriş sinyali pasiften aktife geçirildiği zaman devreye sokulmasıdır. Bunun çözümü alternatörün 48 numaralı sigortadan gelen 61 sinyalini fonksiyon için güç kaynağı olarak kullanmaktır. Bu sadece alternatör akım beslemesi yaptığı zaman +24 V gerilim sağlayacaktır. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 6 (40)

7 Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler Motor Hızı Kontrolü 1 Motor devri kumandası 1 işlevi C259 soketindeki pim 5'i +24 V'a bağlandığında etkinleşir. Motor devir kumandası 1 (mod 4) esnasındaki kumandanın Tip parametresi motor devrinin sabitlenip sabitlenmemesi ya da bir anahtarla denetlenip denetlenmemesi gerektiğini belirler. Fabrika varsayılan ayarı el gaz kelebeği kontrolüdür (anahtar). C259 soketindeki pim 6'ya şasi bağlantısı artmış motor devri sağlar ve C259 soketindeki pim 7'ye şasi bağlantısı düşürülmüş motor devri sağlar. Ayarlı motor devri, konektör C493'teki pim 5'e en az 3 saniye boyunca yapılan toprak bağlantısıyla saklanır. Varsayılan fabrika ayarı 900 dev/dak'dır. Motor devri sabit hız denetimindeki ACC, RET ve RES anahtarları ile de kumanda edilebilir. Motor devri kontrolü 1 etkin değilse, konektör C259'daki pim 6 ve 7, hız kontrolündeki ACC ve RET anahtarlarıyla aynı işlevlere sahip olur. Bu, hız denetimiyle kontrol edilen El gazı kontrolünü veya diğer işlevleri kontrol edebilecekleri anlamına gelir. Motor Hızı Kontrolü 2 Motor devri kumandası 2 işlevi C259 soketindeki 8 pimi +24 V'a bağlandığında etkinleşir. Motor devir kumandası 2 (mod 4) esnasındaki kumandanın Tip parametresi motor devrinin sabitlenip sabitlenmemesi ya da bir CAN arabirimiyle denetlenip denetlenmemesi gerektiğini belirler. Fabrika varsayılan ayarı analogdur (potansiyometre). Potansiyometre C259 soketindeki 9, 10 ve 11 pimine bağlı. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 7 (40)

8 Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler Pump and roll uygulaması Bu uygulama, havaalanı yangın motorları için talepleri yerine getirmek üzere geliştirilmiştir. Pump and roll, yangın motorunun, yangın söndürme sistemine basınç uygulanırken taşınabileceği anlamına gelmektedir. Yangın söndürme sistemindeki basınç yüksek ve sabit bir motor devri aracılığı ile sağlanır. Uygulama sadece yumuşak bir tork konvertörü ile donatılmış otomatik bir şanzıman ile bağlantılı olarak kullanılır. Etkinleştirme ve kumanda Pump and roll Motor devrinin uzaktan kumandası işlevi ile etkinleştirilir. Motor devri kontrolü 1 ve 2'nin her ikisi de kullanılabilir. Etkinleştirme ve kontrol daha önceki açıklamalara göre gerçekleşir. Uygulamanın doğru çalıştığından emin olmak için, aşağıdaki parametreler dikkate alınmalıdır: Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında otomatik vites için vites değiştirme hızı Motor devri kumandası 1 veya 2 esnasında vites boş vites konumundan herhangi bir vitese geçirilirse üst yapı kumanda birimi (BWS) motor devrini bu parametrenin ayarlandığı değere düşürür. Ayarlanan değer 850 dev/dak'dan düşük olmalıdır. Değer otomatik şanzıman kontrol ünitesindeki bir parametre yoluyla kontrol edilir. Motor devri daha yüksekse, şanzıman emniyet işlevi vitesin etkinleştirilmesini engeller. Vitese geçildiğinde motor devri uzaktan kumanda edilen motor devrine döner. Motor devri Pompa ve döndürme uygulaması için 850 devre kadar düşürülmemeli. Araç, şanzıman için ayarlanan parametreler, yangın motoru için ayarlananlarla aynı olacak şekilde belirtilebilir (Fire Vocation). Bu durumda motor devri limiti dev/dak olur. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 8 (40)

9 Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler Motor devri kontrolü 1 ve 2 (4 modu) sırasında frenleme yaparken maksimum motor devri Emniyet durumu, servis freni vitesin geçirilmesi ile aynı anda uygulandığında motorun devrinin 800 devre düşürülmesini sağlar (bkz. Emniyet durumları). Pompa ve silindir uygulaması için, parametre SDP3 kullanılarak ayarlanmalıdır. Bu, aşağıdaki araçlarda mümkündür: Araç üretim dönemi Üretim sahası Şasi seri numarası Södertälje Zwolle Angers Ayarlanan motor devri (600-1,500 devir), araç hareket halindeyse ve aynı esnada araca ayak pedalı ile fren yaptırıldıysa izin verilen azami motor devrine karşılık gelir. Not: Bu parametre güvenlik açısından çok önemlidir. Motor devri sürücünün servis frenini kullanarak araca fren yaptırabileceği hızın asla üzerinde olmamalıdır. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 9 (40)

10 Motor devrinin uzaktan kumandası ile ilgili genel bilgiler Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında araç hız durumları Parametre üst yapı kumanda biriminde (BWS) ayarlanmıştır ve aşağıdaki muhtemel değerlere sahiptir: Yok Hareketsiz 5-50 km/s Hiç değeri Pompa ve döndürme uygulaması için seçilmiştir, BWS'in motor devrini araç hızından bağımsız olarak kumanda edebildiği anlamına gelmektedir. Otomatik vites kutusu olan araçlar için varsayılan fabrika ayarları sabittir. Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) için azami hız Parametre motor kumanda ünitesinde (EMS) ayarlanır ve 0 ve 150 km/s arasında bir değere ayarlanabilir. Varsayılan 150 km/s'tir ki bu hız sınırlaması meydana getirmez. Bu parametre tarafından koyulan devir değeri, motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında araç hızı koşulları parametresinden daha az bir değere ayarlanmışsa önceliğe sahiptir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 10 (40)

11 Şasi koşulları Şasi koşulları Araç üretim dönemi Fabrikada takılan opsiyonel paketler Üretim sahası Şasi seri numarası Seçenek Alternatif Varyant kodu Üstyapı kontrol ünitesi BWS Var 3319A Södertälje Zwolle Gerekirse Angers Kabinden şasiye kadar üst yapı kablo tesisatı pim 2411F Şasideki üst yapı kablo tesisatı 2 m 3023A 8 m 3023D 12 m 3023C Araç üretim dönemi Fabrikada takılan opsiyonel paketler Üretim sahası Şasi seri numarası Seçenek Alternatif Varyant kodu Üstyapı kontrol ünitesi BWS Var 3319A Södertälje Zwolle Gerekirse Angers Kabinden şasiye kadar üst yapı kablo tesisatı pim 2411F Şasideki üst yapı kablo tesisatı 2 m 3023A 8 m 3023D 12 m 3023C 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 11 (40)

12 Motor devri kontrolü 1, seçenek 1: Anahtarla etkinleştirme ve kumanda Sinyal tipi ve işlev etkinleştirmesi Sinyal tipi Yorumlar +24 V - C259-5 Motor devri kumandası 1'i etkinleştirir EXT anahtarı açık olmalıdır C259-6'ye şasi bağlantısı Motor devrini artırır, 1san'den daha uzun süre topraklama, kademesiz kontrol sağlar. C259-7'ye şasi bağlantısı Motor devrini azaltır, 1san'den daha uzun süre topraklama, kademesiz kontrol sağlar. C493-5'ye şasi bağlantısı 3 san'den uzun süre topraklama yeni bir motor devri kaydeder +24 V - C Hız kontrolü sırasında gaz pedalının devreden çıkması +24 V - C Motor devir kumanda esnasında sert regülatör özellikleri. SDP3 kullanılarak yumuşak regülatör özelliklerine ayarlanabilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 12 (40)

13 SDP3 kullanılarak ayarlanabilen parametreler Parametre Olası değer Fabrikadan Bu bağlantı için Sistem Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) için sinyal Active high Active high Active high BWS girişi seçimi a Harici CAN El gazı kelebeği kumandası için (mod 0, 1, 2 ve Active low Active low Active low BWS 4) sinyal girişi seçimi b Harici CAN Motor devri kumandası 1 (mod 4) esnasında Sabit El gazı kontrolü El gazı kontrolü BWS kumanda tipi El gazı kontrolü Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında otomatik vites için vites değiştirme hızı Motor devri kumandası 1 (mod 4) sırasında devir artışı Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) sırasında motor devri artışı Motor devri hız kontrolü 1 ve 2 (mod 4) sırasında motor devri hız alt limiti Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında motor devri üst sınırı Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında araç hız durumları Vites geçirilmişken dönüş devri kumandası (0-4 modları) Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) için azami hız Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında azami tork 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 10 dev/dak artışlarla dev/dak. 100 dev/san artımlarla dev/san. 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 600 dev/dak dev/dak BWS 50 dev/dak dev/dak BWS 300 dev/san dev/san BWS 600 dev/dak dev/dak BWS dev/dak dev/dak BWS Yok Hareketsiz c Yok BWS Hareketsiz 10 km/s d Hareketsiz 5 km/s'lik artışlarla 5-50 km/s 5-50 km/s Evet Hayır Evet d EMS Hayır Hayır c 1 km/s'lik artışlarla km/s 10 km/s km/s EMS 20 Nm lik artışlarla 300 (motora bağlı değer) Nm Nm 300 (motora-bağlı değer) Nm EMS 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 13 (40)

14 Parametre Olası değer Fabrikadan Bu bağlantı için Sistem Motor devri kontrolü 1 ve 2 (mod 4) sırasında 50 dev/dak artışlarla frenleme yaparken maksimum motor devri c dev/dak. 800 dev/dak dev/dak EMS a. Parametre işlevin dijital bir girişle (C259-5) mi veya bir CAN sinyali ile etkinleşip etkinleşmediğini gösterir. b. Parametre motor devrinin dijital girişlerle (C259-6, C259-7 ve C493-5) veya bir CAN sinyali ile kumanda edilip edilmediğini gösterir. c. Otomatik şanzıman d. Manüel şanzıman ve Opticruise. Parametrelerle ilgili daha fazla bilgi, Ayarlanabilir parametreler bölümünde bulunabilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 14 (40)

15 Parça bilgisi Düğme Kapama, üç yollu ve yay yüklü, motor devrini artırma veya düşürme 2 Düğme Kapama ve yay yüklü, motor devrinin korunması 3 Düğme Kapama, uzaktan motor devri kontrolü fonksiyonunun etkinleştirilmesi 4 Düğme Kapama, normal, sert veya yumuşak regülatör özellikleri 5 Düğme Kapama, gaz pedalı devrede veya devre dışı 6 Kablo a Topraklama noktası G15'te halka kablo ucuna bağlantı için Kablo kesit alanı en az 0,75 mm 2 7 Kablo a Kablo kesit alanı en az 0,75 mm 2 8 Sigorta 5 A b. Sigorta tutucusu, merkezi elektrik ünitesinde belirtilen noktaya bir üstyapı imalatçısı tarafından takılır c 9 Kablo Kablo kesit alanı en az 2,5 mm 2 10 Kablo a Kablo kesit alanı en az 0,75 mm 2 EXT C493 C259 C493 C488 C V C G15 17 C259 C493 C487 C :60-05/06 Yayım 7 tr-tr 15 (40)

16 11 Kabinden şasiye kadar üst yapı kablo tesisatı 12 Şasideki üst yapı kablo tesisatı Fabrikada önceden yönlendirilmiş Kablo kesit alanı en az 1,5 mm 2 Fabrikadan tedarik edilmiş, üst yapı imalatçısı tarafından takılmış a. Boştaki her hangi bir pim soket 'de kullanılabilir. Buradaki pimler sadece bir örnek olarak gösterilmiştir. Seçimin şasinin içindeki DIN konektöründeki bağlantıyı (konektör ve pim numaralandırması) etkilediğine dikkat ediniz; (Bağlantılar bölümüne bakınız). b. Bu 3 giriş toplamda maksimum 10 ma tüketir. c. başlıklı bölüme bakınız. 08 Mart 2011 tarihine kadar üretilmiş olan araçlarda, üstyapı kablo demeti bağlantıları, sol taraftaki tekerlek mahfazasının üst kısmında bulunur. Parçalar Scania bayisinden temin edilebilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 16 (40)

17 Motor devri kontrolü 1, seçenek 2: CAN arabirimi yoluyla etkinleştirme ve kontrol Araç üretim dönemi Üretim sahası Şasi seri numarası Södertälje Zwolle Angers Sinyal tipi ve işlev etkinleştirmesi Sinyal tipi Yorumlar CAN Aşağıdaki CAN sinyali Motor devri kontrolü 1 i etkinleştirir a : CAN CAN Scania Bodywork Control Message 1. Engine Control Mode (Engine Speed Control 1) Aşağıdaki CAN sinyalleri motor devrini kontrol etmek için kullanılır: Scania Bodywork Control Message 1. Retardate Scania Bodywork Control Message 1. Accelerate Scania Bodywork Control Message 1. Resume Aşağıdaki CAN sinyalleri işlevi ayarlamak için kullanılır: Scania Bodywork Control Message 1. Requested Governor Scania Bodywork Control Message 1. Accelerator Pedal Disable a. EXT anahtarı açık konumda olmalıdır. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 17 (40)

18 SDP3 kullanılarak ayarlanabilen parametreler Parametre Olası değer Fabrikadan Bu bağlantı için Sistem Gövdeyle CAN iletişimi Yok Tümü J1939 BWS J1939 Tümü Tümü Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) için sinyal Active high Active high Harici CAN BWS girişi seçimi a Harici CAN El gazı kontrolü için (mod 0, mod 1, mod 2 ve Active low Active low Harici CAN BWS mod 4) sinyal girişi seçimi b Harici CAN Motor devri kumandası 1 (mod 4) esnasında Sabit El gazı kontrolü El gazı kontrolü BWS kumanda tipi El gazı kontrolü Motor devri kontrolü 1 sırasında sabit motor devri (mod 4) Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında otomatik vites için vites değiştirme hızı Motor devri kumandası 1 (mod 4) sırasında devir artışı Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) sırasında motor devri artışı Motor devri hız kontrolü 1 ve 2 (mod 4) sırasında motor devri hız alt limiti Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında motor devri üst sınırı Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında araç hız durumları Vites geçirilmişken dönüş devri kumandası (0-4 modları) 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 10 dev/dak artışlarla dev/dak. 100 dev/(sn)'lik artışlarla dev/sn 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 900 dev/dak dev/dak BWS 600 dev/dak dev/dak BWS 50 dev/dak dev/dak BWS 300 dev/san dev/san BWS 600 dev/dak dev/dak BWS dev/dak dev/dak BWS Yok Hareketsiz c Yok BWS Hareketsiz 10 km/s d Hareketsiz 5 km/s'lik artışlarla 5-50 km/s 5-50 km/s Evet Evet d Evet EMS Hayır Hayır c Hayır 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 18 (40)

19 Parametre Olası değer Fabrikadan Bu bağlantı için Sistem Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) için azami hız Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında azami tork 1 km/s'lik artışlarla km/s 10 km/s km/s EMS 20 Nm lik artışlarla 300 (motora bağlı değer) Nm Nm 300 (motora-bağlı değer) Nm EMS Motor devri kontrolü 1 ve 2 (mod 4) sırasında 800 dev/dak dev/dak EMS frenleme yaparken maksimum motor devri c 50 dev/dak artışlarla dev/dak. Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) için regülatör Normal Normal Normal EMS özelliklerinin seçimi e Sert Sert Yumuşak Yumuşak a. Parametre işlevin dijital bir girişle (C259-5) mi veya bir CAN sinyali ile etkinleşip etkinleşmediğini gösterir. b. Parametre motor devrinin dijital girişlerle (C259-6, C259-7 ve C493-5) veya bir CAN sinyalinden kumanda edilip edilmediğini gösterir. c. Otomatik vites kutusu. d. Manüel şanzıman ve Opticruise. e. Bu belgenin girişindeki Regülatör özellikleri bölümünden, Sert ve Yumuşak parametre değerlerinin etkinleştirilmesi hakkında daha fazla bilgi edinin. Parametrelerle ilgili daha fazla bilgi, Ayarlanabilir parametreler bölümünde bulunabilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 19 (40)

20 Parça bilgisi 1 CAN ağı Harici CAN kaporta ağı C487-7 CAN-low, C487-6 CAN-high 2 Kablo Fabrikada önceden yönlendirilmiş Çiftler halinde bükülmüş iletkenler, kablo kesiti alanı 0,75 mm 2 3 Kabinden şasiye kadar üst yapı Fabrikada önceden yönlendirilmiş kablo tesisatı 4 Şasideki üst yapı kablo tesisatı Kablo kesit alanı en az 1,5 mm 2 Fabrikadan tedarik edilmiş, üst yapı imalatçısı tarafından takılmış EXT C259 C259 C Not: Eğer üstyapı için bir harici CAN üstyapı ağı kabinin içine bağlıysa, CAN-low C259-20'ye ve CAN-high C259-21'e bağlanmalıdır. Eğer C487 soketindeki CAN bağlantısı harici CAN ağındaki diğer düğümler tarafından kullanılmıyorsa, C259 soketinden soketine olan CAN sinyali için fabrika tarafından takılmış atlama kabloları sökülmelidir Mart 2011 tarihine kadar üretilmiş olan araçlarda, üstyapı kablo demeti bağlantıları, sol taraftaki tekerlek mahfazasının üst kısmında bulunur. Parçalar Scania bayisinden temin edilebilir. C487 C CAN ile ilgili daha fazla bilgi, CAN üstyapı arayüzü belgesinde bulunabilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 20 (40)

21 Motor devri kontrolü 1, seçenek 3: Sabit motor devrinin etkinleştirilmesi Araç üretim dönemi Üretim sahası Şasi seri numarası Södertälje Zwolle Angers Sinyal tipi ve işlev etkinleştirmesi Sinyal tipi Yorumlar +24 V - C259-5 Motor devri kumandası 1'i etkinleştirir EXT anahtarı açık olmalıdır +24 V - C Hız kontrolü sırasında gaz pedalının devreden çıkması +24 V - C Motor devir kumanda esnasında sert regülatör özellikleri. SDP3 kullanılarak yumuşak regülatör özelliklerine ayarlanabilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 21 (40)

22 SDP3 kullanılarak ayarlanabilen parametreler Parametre Olası değer Fabrikadan Bu bağlantı için Sistem Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) için sinyal girişi seçimi a Active high Harici CAN Active high Active high BWS Motor devri kumandası 1 (mod 4) esnasında Sabit El gazı kontrolü Sabit BWS kumanda tipi El gazı kontrolü Motor devri kontrolü 1 sırasında sabit motor devri (mod 4) Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında otomatik vites için vites değiştirme hızı Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) sırasında motor devri artışı Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında araç hız durumları Vites geçirilmişken dönüş devri kumandası (0-4 modları) Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) için azami hız Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında azami tork 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 100 dev/(sn)'lik artışlarla dev/sn a. Parametre işlevin dijital bir girişle (C259-5) mi veya bir CAN sinyali ile etkinleşip etkinleşmediğini gösterir. b. Otomatik vites kutusu. 900 dev/dak dev/dak BWS 600 dev/dak dev/dak BWS 300 dev/san dev/san BWS Yok Hareketsiz b Yok Hareketsiz 10 km/s c Hareketsiz 5 km/s'lik artışlarla 5-50 km/s 5-50 km/s BWS Evet Evet c Evet EMS Hayır Hayır b Hayır 1 km/s'lik artışlarla km/s 150 km/s km/s EMS 20 Nm lik artışlarla 300 (motora bağlı değer) Nm Nm 300 (motora-bağlı değer) Nm EMS Motor devri kontrolü 1 ve 2 (4 modu) sırasında 800 dev/dak dev/dak EMS frenleme yaparken maksimum motor devri c 50 dev/dak artışlarla dev/dak. Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) için regülatör Normal Normal Normal EMS özelliklerinin seçimi d Sert Sert Yumuşak Yumuşak 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 22 (40)

23 c. Manüel şanzıman ve Opticruise. d. Bu belgenin girişindeki Regülatör özellikleri bölümünden, Sert ve Yumuşak parametre değerlerinin etkinleştirilmesi hakkında daha fazla bilgi edinin. Parametrelerle ilgili daha fazla bilgi, Ayarlanabilir parametreler bölümünde bulunabilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 23 (40)

24 Parça bilgisi 1 Düğme Kapama, uzaktan motor devri kontrolü fonksiyonunun etkinleştirilmesi 2 Düğme Kapama, normal, sert veya yumuşak regülatör özellikleri 3 Düğme Kapama, gaz pedalı devrede veya devre dışı 4 Kablo a Kablo kesit alanı en az 0,75 mm 2 5 Sigorta 5 A b. Sigorta tutucusu, merkezi elektrik ünitesinde belirtilen noktaya bir üstyapı imalatçısı tarafından takılır c 6 Kablo Kablo kesit alanı en az 2,5 mm 2 7 Kablo a Kablo kesit alanı en az 0,75 mm 2 8 Kabinden şasiye kadar üst yapı Fabrikada önceden yönlendirilmiş kablo tesisatı 9 Şasideki üst yapı kablo tesisatı Kablo kesit alanı en az 1,5 mm 2 Fabrikadan tedarik edilmiş, üst yapı imalatçısı tarafından takılmış EXT C259 C493 C493 C V C C259 C a. Boştaki her hangi bir pim soket 'de kullanılabilir. Buradaki pimler sadece bir örnek olarak gösterilmiştir. Seçimin şasi üzerindeki DIN konektöründeki bağlantıyı (konektör ve pim numaralandırması) etkilediğine dikkat edin (bkz. Bağlantılar). b. Bu işlev toplamda azami 10 ma tüketir. c. Bkz.. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 24 (40)

25 08 Mart 2011 tarihine kadar üretilmiş olan araçlarda, üstyapı kablo demeti bağlantıları, sol taraftaki tekerlek mahfazasının üst kısmında bulunur. Parçalar Scania bayisinden temin edilebilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 25 (40)

26 Motor devri kontrolü 2, seçenek 1: Anahtarla ve potansiyometre ile etkinleştirme ve kumanda Sinyal tipi ve işlev etkinleştirmesi Sinyal tipi Yorumlar +24 V - C259-8 Motor devri kumandası 2'i etkinleştirir EXT anahtarı açık olmalıdır C259-9'dan toprak bağlantısı Potansiyometrenin topraklanması C259-10'a sinyal Potansiyometreden sinyal C259-11'den +5 V Potansiyometreye voltaj +24 V - C Hız kontrolü sırasında gaz pedalının devreden çıkması +24 V - C Motor devir kumanda esnasında sert regülatör özellikleri. SDP3 kullanılarak yumuşak regülatör özelliklerine ayarlanabilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 26 (40)

27 SDP3 kullanılarak ayarlanabilen parametreler Parametre Olası değer Fabrikadan Bu bağlantı için Sistem Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) için sinyal Active high Active high Active high BWS girişi seçimi a Harici CAN Motor devri kontrolü 2 (mod 4)b sırasındaki Yok Analog Analog BWS kontrol tipi Sabit Analog Harici CAN Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında otomatik vites için vites değiştirme hızı Motor devri kumandası 2 esnasında potansiyometre voltajı alt sınırı (mod 4) Motor devri kumandası 2 esnasında potansiyometre voltajı alt sınırı (mod 4) Motor devri hız kontrolü 1 ve 2 (mod 4) sırasında motor devri hız alt limiti 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 600 dev/dak dev/dak BWS 0,1 V'lik artışlarla 0,5-1,0 V 0,5 V 0,5-1,0 V BWS 0,5 V'lik artışlarla 2,0-4,5 V 2,5 V 2,0-4,5 V BWS 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 600 dev/dak dev/dak BWS Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında dev/dak dev/dak BWS motor devri üst sınırı b 50 dev/dak artışlarla dev/dak. Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında Yok Hareketsiz c Yok BWS araç hız durumları Hareketsiz 10 km/s d Hareketsiz 5 km/s'lik artışlarla 5-50 km/s 5-50 km/s Vites geçirilmişken dönüş devri kumandası (0- Evet Evet d Evet EMS 4 modları) Hayır Hayır c Hayır Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) için azami hız 1 km/s'lik artışlarla km/s 10 km/s km/s EMS Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında azami tork 20 Nm lik artışlarla 300 (motora bağlı değer) Nm Nm 300 (motora-bağlı değer) Nm EMS 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 27 (40)

28 Parametre Olası değer Fabrikadan Bu bağlantı için Sistem Motor devri kontrolü 1 ve 2 (4 modu) sırasında frenleme yaparken maksimum motor devri 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 800 dev/dak dev/dak EMS Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) için regülatör Normal Normal Normal EMS özelliklerinin seçimi e Sert Sert Yumuşak Yumuşak a. Parametre işlevin dijital bir girişle (C259-8) mi veya bir CAN sinyali ile etkinleşip etkinleşmediğini gösterir. b. Parametre motor devrinin analog girişlerle (C259-9, C ve C259-11) veya bir CAN sinyalinden kumanda edilip edilmediğini gösterir. c. Otomatik vites kutusu. d. Manüel vites kutusu veya Opticruise. e. Bu belgenin girişindeki Regülatör özellikleri bölümünden, Sert ve Yumuşak parametre değerlerinin etkinleştirilmesi hakkında daha fazla bilgi edinin. Parametrelerle ilgili daha fazla bilgi, Ayarlanabilir parametreler bölümünde bulunabilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 28 (40)

29 Direnç değerlerinin hesaplanması Potansiyometre üst ve alt voltaj sınırlarının belirtilen parametrelere karşılık gelmesi için direnç değerleri R1, R2i R3 seçilmelidir. Sinyal seviyesi 200 ms'den fazla süreyle aralığının dışında olursa bir arıza kodu ayarlanır. Sınır seviyeleri program kodunun içindedir ve ayarlanmış parametreler ve bağlı dirençlerden ölçüm aralığı seçimi ile etkilenmez. U1 U2 R1 R2 R3 Alt voltaj sınırı, %0 gaz pedalı etkinleştirmesine karşılık gelir. Üst voltaj sınırı, %100 gaz pedalı etkinleştirmesine karşılık gelir. Rezistör, %0 gaz pedalı etkinleştirmesi sağlamak için Rezistör, %100 gaz pedalı etkinleştirmesi sağlamak için Potansiyometre, 1-10 kohm arasındaki direnci seçin. Diğer değerler BWS'ye zarar verebilir. Örnek: R1 = R3 U1 U2 - U1 ohm, R2 = R3 5 - U2 U2 - U1 ohm U1 volt U2 volt R3 ohm R1 ohm R2 ohm 0,7 2, ,5 4, ,0 2, ,7 2, :60-05/06 Yayım 7 tr-tr 29 (40)

30 Parça bilgisi 1 Direnç Aşağıdaki direnç değerlerinin hesaplamasına bakın, R1 2 Direnç Aşağıdaki direnç değerlerinin hesaplamasına bakın, R2 3 Potansiyometre Aşağıdaki direnç değerlerinin hesaplamasına bakın, R3 4 Düğme Kapanır, işlevin etkinleştirilmesi 5 Düğme Kapama, normal, sert veya yumuşak regülatör özellikleri 6 Düğme Kapama, gaz pedalı devrede veya devre dışı 7 Kablo a Kablo kesit alanı en az 0,75 mm 2 8 Sigorta 5 A b Sigorta tutucusu, merkezi elektrik ünitesinde belirtilen noktaya bir üstyapı imalatçısı tarafından takılır c 9 Kablo Kablo kesit alanı en az 2,5 mm 2 10 Kablo a Kablo kesit alanı en az 0,75 mm 2 EXT C259 C488 C V C C259 C487 C R1 R R :60-05/06 Yayım 7 tr-tr 30 (40)

31 11 Kabinden şasiye kadar üst yapı Fabrikada önceden yönlendirilmiş kablo tesisatı 12 Şasideki üst yapı kablo tesisatı Kablo kesit alanı en az 1,5 mm 2 08 Mart 2011 tarihine kadar üretilmiş olan araçlarda, üstyapı kablo demeti bağlantıları, sol taraftaki tekerlek mahfazasının üst kısmında bulunur. Parçalar Scania bayisinden temin edilebilir. Fabrikadan tedarik edilmiş, üst yapı imalatçısı tarafından takılmış a. Boştaki her hangi bir pim soket 'de kullanılabilir. Buradaki pimler sadece bir örnek olarak gösterilmiştir. Seçimin şasinin içindeki DIN konektöründeki bağlantıyı (konektör ve pim numaralandırması) etkilediğine dikkat ediniz; (Bağlantılar bölümüne bakınız). b. Bu 3 giriş toplamda maksimum 10 ma tüketir. c. başlıklı bölüme bakınız. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 31 (40)

32 Motor devri kontrolü 2, seçenek 2: CAN arabirimi yoluyla etkinleştirme ve kontrol Araç üretim dönemi Üretim sahası Şasi seri numarası Södertälje Zwolle Angers Sinyal tipi ve işlev etkinleştirmesi Sinyal tipi Yorumlar CAN Aşağıdaki CAN sinyali etkinleştirir a Motor devri kontrolü 2: CAN CAN Scania Bodywork Control Message 1. Engine Control Mode (Engine Speed Control 2) Aşağıdaki CAN sinyalleri motor devrini kontrol etmek için kullanılır: Scania Bodywork Control Message 1. Requested Engine Speed Aşağıdaki CAN sinyalleri işlevi ayarlamak için kullanılır: Scania Bodywork Control Message 1. Requested Governor Scania Bodywork Control Message 1. Accelerator Pedal Disable a. EXT anahtarı açık konumda olmalıdır. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 32 (40)

33 SDP3 kullanılarak ayarlanabilen parametreler Parametre Olası değer Fabrikadan Bu bağlantı için Sistem Gövdeyle CAN iletişimi Yok Tümü J1939 BWS J1939 Tümü Tümü Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) için sinyal Active high Active high Harici CAN BWS girişi seçimi Harici CAN Motor devri kumandası 2 (mod 4) esnasında Yok Analog Harici CAN BWS kumanda tipi a Sabit analog Harici CAN Motor devri kontrolü 2 sırasında sabit motor devri (mod 4) b 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 600 dev/dak dev/dak BWS Motor devri hız kontrolü 1 ve 2 (mod 4) sırasında motor devri hız alt limiti Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında motor devri üst sınırı Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında araç hız durumları Vites geçirilmişken dönüş devri kumandası (0-4 modları) Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) için azami hız Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında azami tork 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 600 dev/dak dev/dak BWS dev/dak dev/dak BWS Yok Hareketsiz c Yok BWS Hareketsiz 0 km/s d Hareketsiz 5 50 km/s 5 km/s'lik artışlarla 5-50 km/s Evet Evet d Evet EMS Hayır Hayır c Hayır 1 km/s'lik artışlarla km/s 10 km/s km/s EMS 20 Nm lik artışlarla 300 (motora bağlı değer) Nm Motor devri kontrolü 1 ve 2 (mod 4) sırasında frenleme yaparken maksimum motor devri c 50 dev/dak artışlarla dev/dak Nm 300 (motora-bağlı değer) Nm EMS 800 dev/dak dev/dak EMS 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 33 (40)

34 Parametre Olası değer Fabrikadan Bu bağlantı için Sistem Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) için regülatör Normal Normal Normal EMS özelliklerinin seçimi e Sert Sert Yumuşak Yumuşak a. Parametre işlevin dijital bir girişle (C259-8) mi veya bir CAN sinyali ile etkinleşip etkinleşmediğini gösterir. b. Parametre motor devrinin analog girişlerle (C259-9, C ve C259-11) veya bir CAN sinyalinden kumanda edilip edilmediğini gösterir. c. Otomatik şanzıman d. Manüel vites kutusu veya Opticruise. e. Bu belgenin girişindeki Regülatör özellikleri bölümünden, Sert ve Yumuşak parametre değerlerinin etkinleştirilmesi hakkında daha fazla bilgi edinin. Parametrelerle ilgili daha fazla bilgi, Ayarlanabilir parametreler bölümünde bulunabilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 34 (40)

35 Parça bilgisi 1 CAN ağı Harici CAN kaporta ağı C487-7 CAN-low, C487-6 CAN-high 2 Kablo Fabrikada önceden yönlendirilmiş Çiftler halinde bükülmüş iletkenler, kablo kesiti alanı 0,75 mm 2 3 Kabinden şasiye kadar üst yapı Fabrikada önceden yönlendirilmiş kablo tesisatı 4 Şasideki üst yapı kablo tesisatı Kablo kesit alanı en az 1,5 mm 2 Fabrikadan tedarik edilmiş, üst yapı imalatçısı tarafından takılmış EXT C259 C259 C Not: Eğer üstyapı için bir harici CAN üstyapı ağı kabinin içine bağlıysa, CAN-low C259-20'ye ve CAN-high C259-21'e bağlanmalıdır. Eğer C487 soketindeki CAN bağlantısı harici CAN ağındaki diğer düğümler tarafından kullanılmıyorsa, C259 soketinden soketine olan CAN sinyali için fabrika tarafından takılmış atlama kabloları sökülmelidir. CAN gövde ara yüzüne bakınız Mart 2011 tarihine kadar üretilmiş olan araçlarda, üstyapı kablo demeti bağlantıları, sol taraftaki tekerlek mahfazasının üst kısmında bulunur. Parçalar Scania bayisinden temin edilebilir. C487 C :60-05/06 Yayım 7 tr-tr 35 (40)

36 Motor devri kontrolü 2, seçenek 3: Sabit motor devrinin etkinleştirilmesi Araç üretim dönemi Üretim sahası Şasi seri numarası Södertälje Zwolle Angers Sinyal tipi ve işlev etkinleştirmesi Sinyal tipi Yorumlar +24 V - C259-8 Motor devri kumandası 2'i etkinleştirir EXT anahtarı açık olmalıdır +24 V - C Hız kontrolü sırasında gaz pedalının devreden çıkması +24 V - C Motor devir kumanda esnasında sert regülatör özellikleri. SDP3 kullanılarak yumuşak regülatör özelliklerine ayarlanabilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 36 (40)

37 SDP3 kullanılarak ayarlanabilen parametreler Parametre Olası değer Fabrikadan Bu bağlantı için Sistem Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) için sinyal girişi seçimi a Active high Active high Active high BWS Harici CAN Motor devri kumandası 2 (mod 4) esnasında kumanda tipi b Yok Analog Sabit BWS Sabit analog Harici CAN Motor devri kontrolü 2 sırasında sabit motor devri (mod 4) 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 900 dev/dak dev/dak BWS Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında otomatik vites için 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 600 dev/dak dev/dak BWS vites değiştirme hızı Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) sırasında motor devri artışı 100 dev/(sn)'lik artışlarla dev/sn 300 dev/san dev/san BWS Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında araç hız durumları Yok Hareketsiz c Yok BWS Hareketsiz 10 km/s d Hareketsiz 5 km/s'lik artışlarla 5-50 km/s 5-50 km/s Vites geçirilmişken dönüş devri kumandası (0-4 modları) Evet Evet d Evet EMS Hayır Hayır c Hayır Motor devir kumandası 1 ve 2 (mod 4) için azami hız 1 km/s'lik artışlarla km/s 150 km/s km/s EMS Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) esnasında azami tork 20 Nm lik artışlarla 300 (motora bağlı değer) Nm 300 (motora bağlı değer) EMS Nm Motor devri kontrolü 1 ve 2 (mod 4) sırasında frenleme yaparken 50 dev/dak artışlarla dev/dak. 800 dev/dak dev/dak EMS maksimum motor devri c Motor devri kumandası 1 ve 2 (mod 4) için regülatör özelliklerinin Normal Normal Normal EMS seçimi e Sert Sert Yumuşak Yumuşak a. Parametre işlevin dijital bir girişle (C259-5) mi veya bir CAN sinyali ile etkinleşip etkinleşmediğini gösterir. b. Parametre motor devrinin sabit olup olmaması gerektiğini veya analog girişlerle (C259-9, C ve C259-11) veya bir CAN sinyalinden kumanda edilip edilmediğini gösterir. c. Otomatik vites kutusu. d. Manüel vites kutusu veya Opticruise. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 37 (40)

38 e. Bu belgenin girişindeki Regülatör özellikleri bölümünden, Sert ve Yumuşak parametre değerlerinin etkinleştirilmesi hakkında daha fazla bilgi edinin. Parametrelerle ilgili daha fazla bilgi, Ayarlanabilir parametreler bölümünde bulunabilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 38 (40)

39 Parça bilgisi 1 Düğme Kapama, uzaktan motor devri kontrolü fonksiyonunun etkinleştirilmesi 2 Düğme Kapama, normal, sert veya yumuşak regülatör özellikleri 3 Düğme Kapama, gaz pedalı devrede veya devre dışı 4 Kablo a Kablo kesit alanı en az 0,75 mm 2 5 Sigorta 5 A b Sigorta tutucusu, merkezi elektrik ünitesinde belirtilen noktaya bir üstyapı imalatçısı tarafından takılır c 6 Kablo Kablo kesit alanı en az 2,5 mm 2 7 Kablo a Kablo kesit alanı en az 0,75 mm 2 8 Kabinden şasiye kadar üst yapı Fabrikada önceden yönlendirilmiş kablo tesisatı 9 Şasideki üst yapı kablo tesisatı Kablo kesit alanı en az 1,5 mm 2 Fabrikadan tedarik edilmiş, üst yapı imalatçısı tarafından takılmış EXT C259 C493 C493 C V C C259 C a. Boştaki her hangi bir pim soket 'de kullanılabilir. Buradaki pimler sadece bir örnek olarak gösterilmiştir. Seçimin şasinin içindeki DIN konektöründeki bağlantıyı (konektör ve pim numaralandırması) etkilediğine dikkat ediniz; (Bağlantılar bölümüne bakınız). b. Bu işlev toplamda azami 10 ma tüketir. c. Yükleme talimatları belgesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 39 (40)

40 08 Mart 2011 tarihine kadar üretilmiş olan araçlarda, üstyapı kablo demeti bağlantıları, sol taraftaki tekerlek mahfazasının üst kısmında bulunur. Parçalar Scania bayisinden temin edilebilir. 11:60-05/06 Yayım 7 tr-tr 40 (40)

Uzaktan el gazı kontrolü. Açıklama. Genel. Koşullar. Etkinleştirme

Uzaktan el gazı kontrolü. Açıklama. Genel. Koşullar. Etkinleştirme Açıklama Açıklama Genel Uzaktan el gazı fonksiyonu; el gazı, sınırlı el gazı ve artırılmış rölanti fonksiyonlarının uzaktan kumandası için kullanılmaktadır. Koşullar Fonksiyon, sadece el freni uygulanırken

Detaylı

Ön cam sileceklerinin uzaktan etkinleştirilmesi. Açıklama

Ön cam sileceklerinin uzaktan etkinleştirilmesi. Açıklama Açıklama Açıklama Ön cam sileceklerinin uzaktan etkinleştirilmesi ön cam sileceklerini kabinin dışından çalıştırmak için kullanılır. Ön cam sileceği hızı Scania Diagnoz Programlayıcısındaki (SDP3) ayarlanabilir

Detaylı

Sesli uyarının uzaktan etkinleştirilmesi. Açıklama

Sesli uyarının uzaktan etkinleştirilmesi. Açıklama Açıklama Açıklama Sesli uyarının uzaktan etkinleştirmesi fonksiyonu, üstyapı donanımı tarafından kombinasyon aygıtındaki sesli uyarıyı etkinleştirmek için kullanılır. Fonksiyonu etkinleştirmek için aşağıdaki

Detaylı

Sabit yükseltilmiş rölanti hızı (UF 221) Sabit yükseltilmiş rölanti devri ile ilgili genel. Etkinleştirme. Etkisizleştirme

Sabit yükseltilmiş rölanti hızı (UF 221) Sabit yükseltilmiş rölanti devri ile ilgili genel. Etkinleştirme. Etkisizleştirme Sabit yükseltilmiş rölanti devri ile ilgili genel bilgiler Sabit yükseltilmiş rölanti devri ile ilgili genel bilgiler Sabit yükseltilmiş rölanti devri işlevi, bazı durumlarda motor rölanti devrini kontrol

Detaylı

Motorun kapatılmasının izlenen uzaktan devreye sokulması

Motorun kapatılmasının izlenen uzaktan devreye sokulması Açıklama Açıklama Motorun kapatılmasının izlemeli uzaktan etkinleştirmesi işlevi (motor durdurma 2) motoru kabinin dışından kapatmak için kullanılır. Bu motorun uzaktan etkinleştirilmesinden daha güvenli

Detaylı

Boşaltma sırasında motor devri kontrolü. Arkaplan

Boşaltma sırasında motor devri kontrolü. Arkaplan Arkaplan Arkaplan Kanca kaldıraç dişlisi veya damper gövdesi kullanıldığında, araç sabit iken gövdenin çalışmasını kolaylaştırmak için motor devrinin geçici olarak arttırılması önerilebilir. Sürüş modu

Detaylı

Otomatik bir şanzımandaki PTO'nun etkinleştirilmesi

Otomatik bir şanzımandaki PTO'nun etkinleştirilmesi İşlevle ilgili genel bilgiler İşlevle ilgili genel bilgiler Otomatik vites kutusundaki (Allison) PTO etkinleştirmesi işlevi sürücü alanı ve kabinin dışından PTO etkinleştirmesi için tasarlanmıştır. Bu

Detaylı

Boşaltma sırasında motor devri kontrolü. Arkaplan

Boşaltma sırasında motor devri kontrolü. Arkaplan Arkaplan Arkaplan Kana kaldıraçlı kamyonu veya damperli gövdeyi kullanırken aracın manevra yapmasını kolaylaştırmak için, motor devrini geçici olarak arttırmak olumlu olabilir. Sürüş modu boş vites haricindeki

Detaylı

Yükseltilmiş rölanti devri. İşlev. Davranış

Yükseltilmiş rölanti devri. İşlev. Davranış İşlev İşlev Motor rölanti hızının artırılması motorun ısıtılması veya örneğin aracın pnömatik sisteminin doldurulması için uygundur. Bu fonksiyon motorun normal rölanti devrinde gücün ya da motor devrinin

Detaylı

Uzun far veya spot lambalarının yanıp sönmesinin uzaktan devreye alınması

Uzun far veya spot lambalarının yanıp sönmesinin uzaktan devreye alınması Açıklama Açıklama Genel Gövde imalatçısı bu fonksiyonu uzun farların veya spot lambalarının nasıl aydınlanacağını seçmek için kullanabilir. Koşullar Fonksiyonu etkinleştirmek için aşağıdaki koşullar karşılanmalıdır:

Detaylı

Araç hızı. Açıklama. Farlar için döner düğmeli kontrol

Araç hızı. Açıklama. Farlar için döner düğmeli kontrol Açıklama Açıklama Takograflı araçlarda, araç hızını görüntülemek için ilave bir aygıt bağlama seçeneği vardır. Üstyapı konsolunda konnektör C7'deki pim 5'e bağlanır. 7 Şubat 005 dahil olmak üzere bu tarihe

Detaylı

Aracın hızını sınırlama fonksiyonları. Fonksiyonlarla ilgili genel bilgiler. Hız sınırlayıcılar arasında öncelik sırası.

Aracın hızını sınırlama fonksiyonları. Fonksiyonlarla ilgili genel bilgiler. Hız sınırlayıcılar arasında öncelik sırası. Fonksiyonlarla ilgili genel bilgiler Fonksiyonlarla ilgili genel bilgiler Scania hız sınırlama için üç fonksiyon sunar. Bu fonksiyonlar, örneğin çöp kamyonları, itfaiye araçları ve ağır mallar taşıyan

Detaylı

Çalışma lambasının etkinleştirilmesi. Açıklama. Genel. İtme düğmesi parça eklemesi. Bağlantı seçenekleri PGRT

Çalışma lambasının etkinleştirilmesi. Açıklama. Genel. İtme düğmesi parça eklemesi. Bağlantı seçenekleri PGRT Açıklama Açıklama Genel Çalışma lambasını etkinleştirme fonksiyonu çalışma lambalarını açmak ve kapatmak için kullanılır. Bunlar kabinin arka duvarında, şaside, üstyapının farklı parçaları üzerinde veya

Detaylı

Gösterge. Açıklama. Genel. Takometre. Kalibrasyon

Gösterge. Açıklama. Genel. Takometre. Kalibrasyon Açıklama Açıklama Genel Motor devri ve yağ basıncı için C49 soketine ekran göstergeleri bağlamak mümkündür. Bu bölüm bu bağlantıların nasıl yapılacağını anlatır. Pim 7 bir takometre bağlamak ve pim 8-12

Detaylı

Otomatik boş vites. Genel PGRT

Otomatik boş vites. Genel PGRT Genel Genel Bu fonksiyon aşağıdaki fonksiyonlara sahip araçlarda bulunur: Otomatik şanzıman Tam otomatik Opticruise (debriyaj pedalsız araçlar) Sürücü konforunu arttırmak amacıyla, el freni uygulandıktan

Detaylı

Şartlı çıkış sinyalleri. İşlev. Davranış

Şartlı çıkış sinyalleri. İşlev. Davranış İşlev İşlev Üstyapıcının farklı üstyapı fonksiyonlarını ve cihazlarını kontrol etmek için kullanabildiği 3 şartlı çıkış sinyali bulunmaktadır. Davranış Bu 3 şartlı çıkış sinyalleri birbirlerinin birebir

Detaylı

Görünürlük ve aydınlatma işlevlerinin uzaktan etkinleştirmesi

Görünürlük ve aydınlatma işlevlerinin uzaktan etkinleştirmesi İşlev İşlev Aşağıdaki görünürlük ve aydınlatma işlevleri uzaktan etkinleştirilebilir: Aydınlatmaya ilişkin ayrıntılı bilgiye Sürüş lambalarının devre dışı bırakılması ve Uzun far flaşörünü dönüşümlü çalıştırma

Detaylı

C259 - Daha fazla işlevsellik için konnektör C259

C259 - Daha fazla işlevsellik için konnektör C259 , karoserinin kaporta kontrol sistemi BWS (Bodywork System - Kaporta Sistemi) üzerinden çeşitli sinyal ve işlevlere erişimini sağlayan 21 pimli bir konektördür. Konektör ayrıca karoseriye, sinyalleri diğer

Detaylı

Uzaktan motor marşı. Açıklama. Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır.

Uzaktan motor marşı. Açıklama. Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır. Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır. Fonksiyonu etkinleştirmek için aşağıdaki koşullar yerine getirilmelidir: Marş anahtarı sürüş konumunda Kabindeki

Detaylı

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler Genel bilgiler Genel bilgiler Aracın BCI (Üstyapı İletişim Sistemi) kontrol ünitesi aracılığıyla PTO'nun kontrolü İşlev yalnızca araçta PTO varsa kullanılabilir. Araç PTO ile donatılmışsa, BCI için bir

Detaylı

Yükseltilmiş rölanti devri

Yükseltilmiş rölanti devri Arka Plan Arka Plan Yükseltilmiş rölanti devri fonksiyonu BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Bu fonksiyon hem analog sinyallerle hem de Harici CAN (Controller Area

Detaylı

ED PTO etkinleştirmesi. İşlev

ED PTO etkinleştirmesi. İşlev İşlev ED PTO etkinleştirmesi Fonksiyon PTO'nun sürücü alanından ve kabinin dışından etkinleştirilmesi için kullanılır. PTO, BCI kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir. Bir ED PTO'su diğer PTO'lar

Detaylı

EG PTO'ların etkinleştirilmesi. İşlev

EG PTO'ların etkinleştirilmesi. İşlev İşlev EG PTO'ların etkinleştirilmesi Fonksiyon PTO'nun sürücü alanından ve kabinin dışından etkinleştirilmesi için kullanılır. PTO, BCI kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir (Bodywork Communication

Detaylı

Arka lift hazırlığı. Hazırlıkla ilgili genel bilgiler. Eylül 2015'ten bu yana üretilen araçlar. Kasım 2007'den bu yana üretilen araçlar

Arka lift hazırlığı. Hazırlıkla ilgili genel bilgiler. Eylül 2015'ten bu yana üretilen araçlar. Kasım 2007'den bu yana üretilen araçlar Hazırlıkla ilgili genel bilgiler Hazırlıkla ilgili genel bilgiler Arka liftin elektrik bağlantısını kolaylaştırmak için arka lift kablo tesisatı için bağlantı hazırlık paketi fabrikadan sipariş edilebilir.

Detaylı

Dış görüntüleme araçlarının bağlanması. İşlev PGRT

Dış görüntüleme araçlarının bağlanması. İşlev PGRT İşlev İşlev Sürücü alanından farklı bir yerde konumlanan ekran göstergeleri araç verilerinin görüntülenmesi ve okunması için kullanılır. Not: İşlev, Harici CAN ile kullanılamaz. :0-005 Yayım 4 tr-tr (4)

Detaylı

Otomatik şanzıman PTO etkinleştirmesi. Fonksiyon

Otomatik şanzıman PTO etkinleştirmesi. Fonksiyon Fonksiyon Fonksiyon Fonksiyon PTO'nun sürücü alanından ve kabinin dışından etkinleştirilmesi için kullanılır. PTO, BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. PTO'ların nasıl

Detaylı

BWS üzerinden bir EG PTO'sunun etkinleştirilmesi. İşlevler, genel

BWS üzerinden bir EG PTO'sunun etkinleştirilmesi. İşlevler, genel İşlevler, genel İşlevler, genel nı içeren bu işlev açıklaması Üstyapı Çalışma Sisteminin (BWS) bir veya iki şanzıman tahrikli PTO'nun etkinleştirilmesini kontrol ettiği araçlar için geçerlidir. EG PTO'nun

Detaylı

Ayarlanabilir parametreler Motor. Giriş

Ayarlanabilir parametreler Motor. Giriş Giriş Giriş Bu ayarlanabilir parametreler listesini sınırlamak için sadece üstyapı imalatçılarının kullanabileceği parametreler göz önünde bulundurulmuştur. Belli bir araçta mevcut parametrelerin tüm detayları

Detaylı

Sürekli motor devri sınırlayıcısı

Sürekli motor devri sınırlayıcısı Arka Plan Arka Plan Sürekli motor devri sınırlayıcısı fonksiyonunun nasıl etkinleştirileceğine yönelik üç seçenek vardır. Aracın BCI işlevselliğiyle donatılması (Üstyapı İletişim Arabirimi): Analog sinyaller

Detaylı

Otomatik boş vites. Dahili araç sinyalleri ve analog sinyaller kullanarak etkinleştirme

Otomatik boş vites. Dahili araç sinyalleri ve analog sinyaller kullanarak etkinleştirme Arka Plan Arka Plan Otomatik boş vites fonksiyonu BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Otomatik boş vites dahili araç sinyalleri, analog sinyaller ve Harici CAN (Controller

Detaylı

Uzaktan motor marşı. İşlev. Davranış. Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır.

Uzaktan motor marşı. İşlev. Davranış. Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır. İşlev İşlev Motoru kabinin dışından çalıştırmak için uzaktan motor çalıştırma fonksiyonu kullanılır. Davranış Sİnyal lambaları, başlatma denemesinin başarılı olup olmadığına yönelik bir görsel onay olarak

Detaylı

Otomatik şanzıman PTO etkinleştirmesi. İşlev

Otomatik şanzıman PTO etkinleştirmesi. İşlev İşlev İşlev Fonksiyon PTO'nun sürücü alanından ve kabinin dışından etkinleştirilmesi için kullanılır. PTO, BCI kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir. PTO'nun doğru bir şekilde çalışmasının kontrolü

Detaylı

Uzaktan motor marşı. Fonksiyon

Uzaktan motor marşı. Fonksiyon Fonksiyon Uzaktan motor çalıştırma mesela kabin dışında bir anahtar kullanarak marş anahtarını çalıştırma konumuna çevirmeden motoru çalıştırmak için kullanılır. Fonksiyon Uzaktan etkinleştirme ile motorun

Detaylı

Hazırlanmış kablolama için alarm bağlantısı. Açıklama

Hazırlanmış kablolama için alarm bağlantısı. Açıklama Alarm kontrol ünitesinin, aşağıdaki fonksiyonları bağlayabilmek için fabrikadan hazırlanmış olarak elde edebileceği bağlantıları vardır: Kapı kilidi ile birlikte çalışması için kargo bölgesinin merkezi

Detaylı

BWS yoluyla ayrık mil PTO sunun etkinleştirilmesi. İşlevle ilgili genel bilgiler. Araç hareket halinde ve sabitken çalışma

BWS yoluyla ayrık mil PTO sunun etkinleştirilmesi. İşlevle ilgili genel bilgiler. Araç hareket halinde ve sabitken çalışma İşlevle ilgili genel bilgiler İşlevle ilgili genel bilgiler Ayrık mil PTO'su çoğunlukla çok büyük güç çıkışları gerektiğinde kullanılır. Avantajı yarı millerin devreden çıkarılması ve tüm gücün PTO'yu

Detaylı

Seçime bağlı çıkış sinyalleri (UF 356) Seçime bağlı çıkış sinyalleri. Ters sinyal

Seçime bağlı çıkış sinyalleri (UF 356) Seçime bağlı çıkış sinyalleri. Ters sinyal Seçime bağlı çıkış sinyalleri Seçime bağlı çıkış sinyalleri Bu belge C493 konektörü pim 8-12 için opsiyonel çıkış sinyallerini açıklamaktadır (uzatılmış fonksiyonelliğe sahip konektör). Bu sinyaller SDP3

Detaylı

Tork sınırlayıcı. Analog sinyaller kullanarak etkinleştirme. Harici CAN kullanarak etkinleştirme

Tork sınırlayıcı. Analog sinyaller kullanarak etkinleştirme. Harici CAN kullanarak etkinleştirme Arka Plan Arka Plan Tork sınırlayıcı fonksiyonu BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Bu fonksiyon hem analog sinyallerle hem de Harici CAN (Controller Area Network)

Detaylı

Şasinin alçaltılması. Genel

Şasinin alçaltılması. Genel Genel Genel Örneğin bir vinç kullanırken veya devirme işlemi yaparken, aracın daha stabil olabilmesi için, hava körükleri hava süspansiyonlu durdurma lastiğine boşaltılıdır. Körükleri Boşalt işlevini etkinleştirme

Detaylı

Görünürlük ve aydınlatma için fonksiyonların uzaktan etkinleştirilmesi

Görünürlük ve aydınlatma için fonksiyonların uzaktan etkinleştirilmesi Arka Plan Arka Plan Görünürlüğün ve aydınlatmanın uzaktan etkinleştirilme fonksiyonları BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Fonksiyonlar ya analog sinyallerle ya

Detaylı

Dış görüntüleme araçlarının bağlanması

Dış görüntüleme araçlarının bağlanması Arkaplan Arkaplan Harici ekran göstergeleri BCI kontrol ünitesi (Bodywork Communication Interface) ile kontrol edilir. Harici ekran göstergelerinin hangi araç verilerini görüntüleyeceği koşullar BICT (Bodywork

Detaylı

Şasinin alçaltılması. Genel

Şasinin alçaltılması. Genel Genel Genel Örneğin bir vinci çalıştırırken veya boşaltırken, aracın daha stabil olabilmesi için, hava körükleri hava süspansiyonlu durdurma lastiğine boşaltılmalıdır. Körükleri Boşalt işlevini etkinleştirme

Detaylı

Alarm sensörlerini bağlama. Genel

Alarm sensörlerini bağlama. Genel Genel ALM kontrol ünitesi (Alarm sistemi) harici alarm sensörlerinin bağlantısı için fabrika hazırlığıyla sipariş edilebilir. Hazırlık konnektör C8112'den oluşmaktadır. Konnektör sarı renkli olup gösterge

Detaylı

PTO ve motor devri kontrolü. Genel bilgiler

PTO ve motor devri kontrolü. Genel bilgiler Genel bilgiler Genel bilgiler PTO'lar ve motor devri araç kontrol ünitesi (COO) (koordinatör) ve BWS (Body Work System) ile kontrol edilmelidir. Kontrol üniteleri farklı motor devri kontrol türleri seçeneğini

Detaylı

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler. Farklı tür PTO ların kontrolü hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki belgelerde bulunur:

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler. Farklı tür PTO ların kontrolü hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki belgelerde bulunur: Genel bilgiler Araçları fabrikada PTO takılı şekilde sipariş etmek mümkündür. Araçları fabrikada takılı PTO için elektrik tesisatı ile sipariş etmek de mümkündür. PTO lar mesela üstyapı imalatçısı tarafından

Detaylı

İlave arka lambalar. İlave arka lambaların takılmasıyla ilgili genel. Arka lambalar

İlave arka lambalar. İlave arka lambaların takılmasıyla ilgili genel. Arka lambalar 341 722 340 905 341 740 İlave arka lambalar İlave arka lambaların takılmasıyla ilgili genel bilgiler İlave arka lambaların takılmasıyla ilgili genel bilgiler Arka lambalar 3 tip arka lamba vardır: Kompakt

Detaylı

C449 - Otomatik şanzıman ve römork bağlantısı için konnektör

C449 - Otomatik şanzıman ve römork bağlantısı için konnektör - Otomatik şanzıman ve römork için konnektör 'a giriş 'a giriş, otomatik şanzımanlar ve römork bağlantılarına ilişkin işlevlere erişim sağlayan 18 pimli bir konnektördür. Otomatik şanzıman işlevlerine

Detaylı

Ayarlanabilir parametreler Sinyal ve görüş alanı sistemleri

Ayarlanabilir parametreler Sinyal ve görüş alanı sistemleri Giriş Giriş Bu ayarlanabilir parametreler listesini sınırlamak için sadece üstyapı imalatçılarının kullanabileceği parametreler açıklanmıştır. Belli bir araca yönelik mevcut parametrelerin tüm detayları

Detaylı

C489 Standart işlevler için konnektörler C489

C489 Standart işlevler için konnektörler C489 , aracın genel işlevlerine erişim sağlayan 21 pimli bir konnektördür. Konnektör kahverengidir ve üstyapı tutucusunun iç kısmında bulunur. 316 371 C234 C493 C259 C449 C447 C494 C234 C260 C493 C259 C494

Detaylı

Mafsallı aks PTO sunun etkinleştirilmesi. İşlev

Mafsallı aks PTO sunun etkinleştirilmesi. İşlev İşlev İşlev Fonksiyon PTO'nun sürücü alanından ve kabinin dışından etkinleştirilmesi için kullanılır. PTO, BCI kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir. PTO'nun doğru bir şekilde çalışmasının kontrolü

Detaylı

C449 - Otomatik şanzıman ve römork bağlantısı için konnektör

C449 - Otomatik şanzıman ve römork bağlantısı için konnektör C449 hakkında genel bilgi C449 hakkında genel bilgi C449, otomatik şanzıman ve römork bağlantılarına ilişkin işlevlere erişim sağlayan 18 pimli bir konnektördür. Otomatik şanzıman işlevlerine ilişkin bağlantı

Detaylı

ED PTO etkinleştirmesi. Genel bilgiler. PTO'ların nasıl birleştirilebileceği ile ilgili bilgiler PTO kombinasyonları belgesinde bulunabilir.

ED PTO etkinleştirmesi. Genel bilgiler. PTO'ların nasıl birleştirilebileceği ile ilgili bilgiler PTO kombinasyonları belgesinde bulunabilir. Genel bilgiler ED PTO motor tarafından mekanik olarak çalıştırılır ve motor çalışırken daima çalışır. PTO devreden çıkarıldığında bağlantısı çalıştırması niyetlenen fonksiyondan kesilir. PTO'ların nasıl

Detaylı

Üstyapı arayüzü. Açıklama. Üstyapı arayüzü. BWS (Bodywork System)

Üstyapı arayüzü. Açıklama. Üstyapı arayüzü. BWS (Bodywork System) Açıklama Açıklama Üstyapı arayüzü Scania araçlarındaki elektrik sistemi, (CAN protokolü üzerine kurulu) bir ortak ağ yoluyla birbiri ile iletişim sağlayan bir dizi kontrol ünitesine dayanır. Mevcut teknolojiyi

Detaylı

Üstyapı arayüzü. Açıklama. EXT düğmesi. Üstyapı arayüzü. BCI (Bodywork Communication Interface)

Üstyapı arayüzü. Açıklama. EXT düğmesi. Üstyapı arayüzü. BCI (Bodywork Communication Interface) Açıklama Açıklama Üstyapı arayüzü Scania araçlarındaki elektrik sistemi, bir ortak ağ yoluyla birbiri ile iletişim sağlayan bir dizi kontrol ünitesine dayanır. Mevcut teknolojiyi kullanmak için, geleneksel

Detaylı

Üstyapı konsolu ve konnektörlerle ilgili genel bilgiler

Üstyapı konsolu ve konnektörlerle ilgili genel bilgiler Üst yapı konsolu ve konnektörler Üst yapı konsolu ve konnektörler Üstyapı konsolu, kaporta işlevleri için kullanılan konnektörler için braket görevi gören bir panel bölmesidir. Pimlerin, sinyallerin ve

Detaylı

Ayarlanabilir parametreler Sinyal ve görüş alanı sistemleri

Ayarlanabilir parametreler Sinyal ve görüş alanı sistemleri Giriş Giriş Bu ayarlanabilir parametreler listesini sınırlamak için sadece gövde imalatçılarının kullanabileceği parametreler açıklanmıştır. Belli bir araç için mevcut parametrelerin tüm detayları için,

Detaylı

Parametreler Üstyapı uyarlaması. Giriş

Parametreler Üstyapı uyarlaması. Giriş Giriş Giriş Bu belgedeki parametreler listesini sınırlamak için sadece üstyapı imalatçılarının kullanabileceği parametreler açıklanmıştır. Belli bir araca yönelik mevcut parametrelerin tüm detayları için,

Detaylı

Üstyapı konsolu ve konnektörlerle ilgili genel bilgiler

Üstyapı konsolu ve konnektörlerle ilgili genel bilgiler Üst yapı konsolu ve konnektörler Üst yapı konsolu ve konnektörler Üstyapı konsolu, kaporta işlevleri için kullanılan konnektörler için braket görevi gören bir panel bölmesidir. Konnektörler iki kablo tesisatına

Detaylı

EK PTO ları için daha büyük kapasiteli hava-yağ soğutucusu

EK PTO ları için daha büyük kapasiteli hava-yağ soğutucusu Genel bilgiler Genel bilgiler Bu belge, PTO nun 250 kw ye kadar sürekli bir güç çıkışıyla çalıştığı EK30 veya EK40 türü bir PTO ya sahip araçlardaki şanzıman yağının soğutulmasını açıklar. PTO EK50, şanzıman

Detaylı

C494 - Kabinden şasiye kadar kablo tesisatı için konnektör

C494 - Kabinden şasiye kadar kablo tesisatı için konnektör C494 C494 C494, aracın teknik özelliklerine bağlı olarak üstyapı imalatçısına bir takım sinyallere ve işlevlere erişim sağlayan 21 pimli bir konektördür. Konektör ayrıca sinyalleri üstyapı konsolundaki

Detaylı

Üst farlar. Üst farlar hakkında genel bilgi. Bağlantı seçenekleri

Üst farlar. Üst farlar hakkında genel bilgi. Bağlantı seçenekleri Üst farlar hakkında genel bilgi Üst farlar hakkında genel bilgi Üst farlar, normal farların ve sinyal lambalarının yerine geçer, örneğin önde kar küreyici takılıysa. Anahtar kullanarak, normal farlarla

Detaylı

Spot lambalar. Genel bilgiler. Etkinleştirme

Spot lambalar. Genel bilgiler. Etkinleştirme Genel bilgiler Bu belge spot lambalar için sipariş etme seçeneklerini belirtir ve tavandaki ya da tampondaki ilave spot lambaların bağlantısını da açıklar Aşağıdaki sipariş seçenekleri mevcuttur: A Genel

Detaylı

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler

PTO'ların kontrolü. Genel bilgiler Genel bilgiler Genel bilgiler Aracın BCI (Üstyapı İletişim Sistemi) kontrol ünitesi aracılığıyla PTO'nun kontrolü İşlev yalnızca araçta PTO varsa kullanılabilir. Araç PTO ile donatılmışsa, BCI için bir

Detaylı

İlave spot lambaları. Açıklama. Bağlantı seçenekleri

İlave spot lambaları. Açıklama. Bağlantı seçenekleri Açıklama Açıklama Aracın görüş ve görünürlük işlevleri düzenlemesi için hangi kontrol ünitesi ile donatıldığına bağlı olarak iki farklı bağlantı seçeneği bulunmaktadır. Bunların en yenisine belgede CUV2,

Detaylı

Parametreler Görünürlük

Parametreler Görünürlük Giriş Giriş Bu belge görünürlüğe ilişkin parametreleri açıklar. Yalnızca, üstyapı imalatçısı için kullanışlı olduğu düşünülen parametreler listelenir. Belirli araca yönelik parametreler ve ayarlar aracın

Detaylı

Merkezi elektrik ünitesi. Merkezi elektrik ünitesi

Merkezi elektrik ünitesi. Merkezi elektrik ünitesi yolcu tarafında, gösterge panelindeki eşya gözünün altında bulunur. Aşağıdaki şekilde açın: 1. Gösterge panelindeki eşya gözünün kapağını açın. Kapak yolcu koltuğunun ön kısmında yer alır. 2. Lastik döşemeyi

Detaylı

PTO ED120 UYARI! Not: Mekanik hazırlığı olmayan bir araçtaki sürüş kiti olan PTO yu sonradan takmak pahalıdır ve fazla iş yükü gerektirir.

PTO ED120 UYARI! Not: Mekanik hazırlığı olmayan bir araçtaki sürüş kiti olan PTO yu sonradan takmak pahalıdır ve fazla iş yükü gerektirir. Genel bilgiler Genel bilgiler Aşağıdaki sipariş seçenekleri ED120 PTO için mevcuttur. Hidrolik pompa bağlamak için fabrikada takılı sürüş kiti (PTO ED120P) PTO hazırlığı Daha fazla bilgi Sipariş etme seçenekleri

Detaylı

Ayarlanabilir parametreler Sürücü bilgileri. Giriş

Ayarlanabilir parametreler Sürücü bilgileri. Giriş Giriş Giriş Bu ayarlanabilir parametreler listesini sınırlamak için sadece üstyapı imalatçılarının kullanabileceği parametreler açıklanmıştır. Belli bir araca yönelik mevcut parametrelerin tüm detayları

Detaylı

Eklenti ünitelerinin montajı. Genel. BCI eklenti ünitesi. IP sınıflandırması PGRT

Eklenti ünitelerinin montajı. Genel. BCI eklenti ünitesi. IP sınıflandırması PGRT 1 4 7 10 13 19 22 25 28 31 34 37 2 38 3 6 9 12 15 21 24 27 30 31 36 39 PGRT Genel Genel Şasi ve üstyapı arasındaki iletişim, C259 konnektöründeki yapılandırılabilir giriş ve çıkışlar aracılığıyla yürütülür.

Detaylı

Gösterge panelindeki üstyapı bilgileri

Gösterge panelindeki üstyapı bilgileri Gösterge tablosundaki genel üstyapı bilgileri Gösterge tablosundaki genel üstyapı bilgileri Gösterge paneli, araç sürücüsünün ortamını kullanım alanına doğru şekilde adapte edebilmek için çeşitli tipte

Detaylı

Parametreler Şasi. Giriş

Parametreler Şasi. Giriş Giriş Bu belgedeki parametreler listesini sınırlamak için sadece üstyapı imalatçılarının kullanabileceği parametreler açıklanmıştır. Belli bir araca yönelik mevcut parametrelerin tüm detayları için, lütfen

Detaylı

PTO ED160. Genel bilgiler Genel bilgiler. Scania Truck Bodybuilder 22: Yayım Scania CV AB 2017, Sweden 1 (8)

PTO ED160. Genel bilgiler Genel bilgiler. Scania Truck Bodybuilder 22: Yayım Scania CV AB 2017, Sweden 1 (8) Genel bilgiler Genel bilgiler Aşağıdaki sipariş seçenekleri ED160 PTO için mevcuttur. Hidrolik pompa bağlamak için fabrikada takılı sürüş kiti (PTO ED160P) PTO hazırlığı Daha fazla bilgi Sipariş etme seçenekleri

Detaylı

EK PTO ları için daha büyük kapasiteli hava-yağ soğutucusu. Genel bilgiler

EK PTO ları için daha büyük kapasiteli hava-yağ soğutucusu. Genel bilgiler Genel bilgiler Bu belge, PTO nun 250 kw ye kadar sürekli bir güç çıkışıyla çalıştığı EK730 veya EK740 türü bir PTO ya sahip araçlardaki şanzıman yağının soğutulmasını açıklar. PTO EK750, şanzıman yağının

Detaylı

Arka lambalar. Uygulama. Araç, sipariş edildiği zamanki teknik özelliklerine bağlı olarak aşağıdaki arka lambalardan biriyle teslim edilir:

Arka lambalar. Uygulama. Araç, sipariş edildiği zamanki teknik özelliklerine bağlı olarak aşağıdaki arka lambalardan biriyle teslim edilir: Araç, sipariş edildiği zamanki teknik özelliklerine bağlı olarak aşağıdaki arka lambalardan biriyle teslim edilir: Daha fazla bilgi için bir Scania bayisiyle temasa geçin. Kompakt 7 gözlü lamba grubu LED

Detaylı

Aydınlatma hazırlıkları. Plaka aydınlatma lambası için hazırlık. Sipariş seçenekleri

Aydınlatma hazırlıkları. Plaka aydınlatma lambası için hazırlık. Sipariş seçenekleri Aydınlatma hazırlıklarına ilişkin genel bilgiler Aydınlatma hazırlıklarına ilişkin genel bilgiler Aydınlatmaya yönelik olarak fabrikadan sipariş edilebilen birkaç hazırlık vardır. Aydınlatma, her bir pazardaki

Detaylı

Parametreler Hırsızlık koruma aygıtı

Parametreler Hırsızlık koruma aygıtı Giriş Giriş Bu belge hırsızlığa karşı korumaya ilişkin parametreleri açıklamaktadır. Yalnızca, üstyapı imalatçısı için kullanışlı olduğu düşünülen parametreler listelenir. Belirli bir araç için mevcut

Detaylı

Tork aralığı dahilinde maksimum yük (Nm)

Tork aralığı dahilinde maksimum yük (Nm) Sipariş hakkında genel bilgiler Sipariş hakkında genel bilgiler PTO'ları ve PTO'lar için elektrikli tertibatı doğrudan fabrikadan sipariş edin. Parça ekleme oldukça maliyetli olacaktır. Tavsiye edilen

Detaylı

Eklenti ünitelerinin montajı. Genel. BCI eklenti üniteleri

Eklenti ünitelerinin montajı. Genel. BCI eklenti üniteleri Genel 493 2 190 281 2 204 973 Genel BWE sistemi (ÜStyapı Elektrik Sistemi) BI (Üstyapı İletişim Arabirimi) kontrol ünitesinin ilk olarak sunduklarından daha fazla giriş ve çıkışa ihtiyaç duyulması durumunda

Detaylı

Ayarlanabilir parametreler Şanzıman. Giriş

Ayarlanabilir parametreler Şanzıman. Giriş Bu ayarlanabilir parametreler listesini sınırlamak için sadece üstyapı imalatçılarının kullanabileceği parametreler açıklanmıştır. Belli bir araca yönelik mevcut parametrelerin tüm detayları için, yetkili

Detaylı

Parametreler Hırsızlığa karşı koruma. Giriş

Parametreler Hırsızlığa karşı koruma. Giriş Giriş Bu belgedeki parametreler listesini sınırlamak için sadece üstyapı imalatçılarının kullanabileceği parametreler açıklanmıştır. Belli bir araca yönelik mevcut parametrelerin tüm detayları için, lütfen

Detaylı

Üstyapı fonksiyonlarına dair kablo tesisatı. Kabinden şasiye kablo tesisatı

Üstyapı fonksiyonlarına dair kablo tesisatı. Kabinden şasiye kablo tesisatı Kabinden şasiye kablo tesisatı Üstyapı konsolundan gelen sinyaller şasi çerçevesindeki üstyapı fonksiyonlarına kablo tesisatıyla gönderilir. Kablo tesisatı üstyapı konsolundaki C494 konnektöründen şasideki

Detaylı

Yakıt soğutucusunun bağlanması ve soğutma havası girişinin geliştirilmesi

Yakıt soğutucusunun bağlanması ve soğutma havası girişinin geliştirilmesi Yakıt soğutucusu ihtiyacına dair genel bilgiler Yakıt soğutucusu ihtiyacına dair genel bilgiler Güç çıkışı nispeten yüksek olduğunda HPI ve PDE sistemli araçlar hareketsiz olarak kullanıldığında geri dönüş

Detaylı

CAN hakkında genel bilgiler. Genel. CAN hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki belgelerde bulunur:

CAN hakkında genel bilgiler. Genel. CAN hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki belgelerde bulunur: Genel Kontrol ünitelerini sıklıkla aralarında bilgi değişimi yapması gerekir. Geleneksel olarak doğrudan birbirleriyle iletişim kurabilen kontrol üniteleri bağlanır. Sonuç olarak kontrol ünitesi hız ve

Detaylı

Merkezi elektrik üniteleri. Genel. Araçta dört merkezi elektrik ünitesi vardır:

Merkezi elektrik üniteleri. Genel. Araçta dört merkezi elektrik ünitesi vardır: Genel Araçta dört merkezi elektrik ünitesi vardır: Genel Açıklama Tanımlama Konum Merkezi elektrik ünitesi P2 Kabinde, yolcu koltuğunun Üstyapı merkezi elektrik P9 önünde, koruyucu mahfazanın ünitesi arkasındaki

Detaylı

Aktarma organları OTOMATİK VİTES KUTUSU HAZİRAN 2001 EDITION TURQUE. RenaulT 2001

Aktarma organları OTOMATİK VİTES KUTUSU HAZİRAN 2001 EDITION TURQUE. RenaulT 2001 Aktarma organları 77 11 304 388 HAZİRAN 2001 EDITION TURQUE "İşbu dokümanda, üretici tarafından öngörülen Onarım Metodları, dokümanın düzenlenme tarihinde yürürlükte olan teknik spesifikasyonlar doğrultusunda

Detaylı

Kablolama ve kablo tesisatı. Genel

Kablolama ve kablo tesisatı. Genel Genel Genel Bu belgede, elektrik kabloları ve kablo tesisatlarının idaresi ve boyutlandırılması açıklanmaktadır. Üstyapı üzerindeki işi kolaylaştırmak için fabrikadan opsiyonel olarak sipariş edilebilecek

Detaylı

Üstyapı merkezi elektrik ünitesi üzerinde çalışma, P9. Üstyapı merkezi elektrik ünitesi hakkında genel bilgiler. Konum

Üstyapı merkezi elektrik ünitesi üzerinde çalışma, P9. Üstyapı merkezi elektrik ünitesi hakkında genel bilgiler. Konum Üstyapı merkezi elektrik ünitesi hakkında genel bilgiler Üstyapı merkezi elektrik ünitesi, üstyapı fonksiyonlarını aracın elektrik sistemine bağlamak amacıyla kullanılmalıdır. Üstyapı merkezi elektrik

Detaylı

Unidrive M200, M201 (Boy 1-4) Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Unidrive M200, M201 (Boy 1-4) Hızlı Başlangıç Kılavuzu Bu kılavuzun amacı bir motoru çalıştırmak üzere bir sürücünün kurulması için gerekli temel bilgileri sunmaktır. Lütfen www.controltechniques.com/userguides veya www.leroy-somer.com/manuals adresinden indirebileceğiniz

Detaylı

Her 2 teknolojide de, hem ankastre programlama hem de merkezi programlama kullanılır.

Her 2 teknolojide de, hem ankastre programlama hem de merkezi programlama kullanılır. Programlama Programlama nedir? Programlama; ısıtmanın otomatik, gözle görülür biçimde ve kullanıcının ortamda bulunduğu sürelere göre yönetilmesidir. Isıtma süreleri, 7 günlük veya 24 saatlik zaman dilimlerinde

Detaylı

PTO seçimi. Sipariş hakkında genel bilgiler Sipariş hakkında genel bilgiler. Scania Truck Bodybuilder 22: Yayım

PTO seçimi. Sipariş hakkında genel bilgiler Sipariş hakkında genel bilgiler. Scania Truck Bodybuilder 22: Yayım Sipariş hakkında genel bilgiler Sipariş hakkında genel bilgiler Not: PTO'ları ve PTO'lar için elektrikli tertibatı doğrudan fabrikadan sipariş edin. Parça ekleme oldukça maliyetli olacaktır. Parça ekleme,

Detaylı

Hibrid araçlarla çalışma. Hibrid araçlar ve hibrid sistemler hakkında genel bilgiler

Hibrid araçlarla çalışma. Hibrid araçlar ve hibrid sistemler hakkında genel bilgiler Hibrid araçlar ve hibrid sistemler hakkında genel bilgiler Hibrid araçlar ve hibrid sistemler hakkında genel bilgiler Scania'nın hibrid araçları içten yanmalı motor ve elektrikli motordan oluşan paralel

Detaylı

Hidrolik donanım bileşenleri. Genel. Yeni hidrolik sistemi çalıştırmadan önceki eylemler

Hidrolik donanım bileşenleri. Genel. Yeni hidrolik sistemi çalıştırmadan önceki eylemler Genel Genel Hidrolik donanımı çalıştırmak için fabrikadan bileşenlerin sipariş edilmesi mümkündür. Aşağıdaki bileşenler mevcuttur: Kumanda Basınç sınırlama valflı hidrolik yağ deposu Hidrolik pompa Hortumlar

Detaylı

ZDR FFR Trucknology Generation Serisinde Harici Devir Sayısı Yönetimi İçin Araç Kılavuz Bilgisayarlı ZDR Arabirimi

ZDR FFR Trucknology Generation Serisinde Harici Devir Sayısı Yönetimi İçin Araç Kılavuz Bilgisayarlı ZDR Arabirimi ZDR Trucknology Generation Serisinde Harici Devir Sayısı Yönetimi İçin Araç Kılavuz Bilgisayarlı ZDR Arabirimi. Uygulama Alanı. Kullanılan Kısaltmalar ve Kavramlar. Geçerli Diğer Yönetmelikler ve Standartlar.

Detaylı

Bir düz şanzımanın sökülmesi. Genel. Emniyet. GR801, GR900, GRS890, GRS900 ve GRS920 şanzımanlar için geçerlidir. ÖNEMLİ!

Bir düz şanzımanın sökülmesi. Genel. Emniyet. GR801, GR900, GRS890, GRS900 ve GRS920 şanzımanlar için geçerlidir. ÖNEMLİ! Genel Genel GR801, GR900, GRS890, GRS900 ve GRS920 şanzımanlar için geçerlidir. Emniyet ÖNEMLİ! Sadece bir krikoyla desteklenen bir aracın altında asla çalışmayın. Destekler kullanın. Varsa, körükteki

Detaylı

CAV kontrolörlerine ait ser vomotorlar

CAV kontrolörlerine ait ser vomotorlar Modülasyon (oransal) servomotorları. X XModülasyon (oransal) servomotorları testregistrierung CAV kontrolörlerine ait ser vomotorlar Modülasyon (oransal) servomotorları İklimlendirme sistemlerinde değişken

Detaylı

Güvenlik önlemleri. Riskler. Bütün araçlar üzerinde çalışırken alınması gereken güvenlik önlemleri

Güvenlik önlemleri. Riskler. Bütün araçlar üzerinde çalışırken alınması gereken güvenlik önlemleri Kaldırılmış araçlar ve kaporta üzerinde çalışırken Kaldırılmış araçlar ve kaporta üzerinde çalışırken Mekanik ve hidrolik kaldırma cihazları yanlış manevra alınması veya teknik hatalardan dolayı devrilebilir

Detaylı

4-1. Ön Kontrol Paneli

4-1. Ön Kontrol Paneli 4-1. Ön Kontrol Paneli 1 Açma/Kapama(ON/OFF) Düğmesi.! Fan motoru termostat kontrollü olduğu için sadece soğutma gerektiğinde çalışır.! Su soğutma ünitesi otomatik kontrollüdür, sadece gerektiğinde çalışır.

Detaylı

Otomatik moment değiştiriciler

Otomatik moment değiştiriciler Otomatik moment değiştiriciler ANA FONKSİYON GRUPLARI 1. Hidrodinamik moment değiştirici (Trilok moment değiştirici), 2. Gereken sayıda kademeleri olan dişli grubu (genel olarak lamelli kavramalarla ve

Detaylı

CAN kaporta ara birimi. Scania'nın CAN kaporta arabirimi. CAN bağlantısı. Araçla CAN iletişimi için gereksinimler

CAN kaporta ara birimi. Scania'nın CAN kaporta arabirimi. CAN bağlantısı. Araçla CAN iletişimi için gereksinimler CAN bağlantısı BWE (Üstyapı Elektrik Sistemi) bulunan araçlarda üstyapı donanımı için CAN bağlantısı C493 konnektörü, pim 3 (CAN-low) ve pim 4'tür (CAN-high). Araç fabrikada takılmış uzatma kablosu tesisatı

Detaylı

Hidrolik donanım bileşenleri

Hidrolik donanım bileşenleri Genel bilgiler Genel bilgiler Eksiksiz hidrolik sistem fabrikadan sipariş edilebilir. Hidrolik ekipman için ayrı bileşenler sipariş etmek de mümkündür, örneğin yarı römorklu traktörler için veya üstyapılı

Detaylı

TEKNİK ÖZELLİKLER. Giriş Beslemesi. Giriş besleme voltajı. Motor Çıkışı. Motor gerilimi. Aşırı yük ve kısa devre korumalı.

TEKNİK ÖZELLİKLER. Giriş Beslemesi. Giriş besleme voltajı. Motor Çıkışı. Motor gerilimi. Aşırı yük ve kısa devre korumalı. 1 TEKNİK ÖZELLİKLER Giriş besleme voltajı Maks. güç harcaması Besleme koruması Motor gerilimi Motor çıkış akımı Motor kontrol şekli Motor koruması Encoder tipi Encoder çözünürlüğü Encoder voltajı Kumanda

Detaylı