ÎMP±RT±³IREA 1. Împ¼rt¼½irea

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÎMP±RT±³IREA 1. Împ¼rt¼½irea"

Transkript

1 ÎMP±RT±³IREA 1 Împ¼rt¼½irea ` Mi²c tor mesajul pe care Fratele Pearry tocmai ni l-a dat atunci din Cuvîntul lui Dumnezeu. Cît de adev rat este c Noi îl limit m pe Dumnezeu ²i cronometr m pe Dumnezeu; ²i El este Etern, noi nu putem face asta. Astfel în aceast sear noi întîmpin m altceva acum, este împ rt ²irea. Trei ani am a²teptat pentru ca o biseric s vin în Tucson, dar ea este aici. Da, noi sîntem_noi sîntem aici. Astfel noi mul umim Domnului, El ne-a l sat doar s a²tept m pîn cînd noi putem aprecia aceasta acum. Acum, exist un lucru pe care eu vreau s -l spun chiar înainte ca noi s începem împ rt ²irea, este acesta, c eu cred c noi am v zut destul în ziua noastr în care tr im noi, încît noi s-ar cuveni cu adev rat s d m (fiecare) toat fiin a noastr lui Dumnezeu. Noi_noi ar trebui cu adev rat s slujim pe Dumnezeu. Eu cred c El ne-a binecuvîntat cu r spunsul direct la Scriptur. Precum Fratele Pearry l-a dat cu cîteva momente în urm, c noi_noi sîntem_noi sîntem la timpul acela. Noi nu sîntem orbi, noi_noi_noi vedem c sîntem aici, noi_noi am ajuns. ³i noi deasemeni putem privi în jur ²i s vedem felul în care mintea omeneasc îi p r se²te pe oameni. C, noi_noi nu mai putem sta prea mult, noi am fi într-un ospiciu de nebuni deplin, lumea întreag ar fi. Vede i? Astfel noi_noi sîntem la timpul sfîr²itului. Acum, a²a cum Fratele Pearry a încheiat acolo, v zînd c aceste lucruri sînt adev rate, vedem c ele sînt adev rate, ele nu sînt legend. Ele nu sînt doar ceva ce ne imagin m. Ele sînt ceva ce ne-au fost date direct prin Cuvîntul lui Dumnezeu ²i manifestate public înaintea noastr, ca noi s ²tim c ne afl m aici. Noi_noi nu ²tim acum cît de mult, deoarece iar ²i ne întoarcem la o straj, vede i voi, ce timp este acesta. Dar noi sîntem^noi ²tim c noi_noi sîntem aici, noi sîntem la timp. Dac timpul lui Dumnezeu, mi-a² imagina^ ˆ Cineva a dat o mic analiz o dat care spunea c dac Dumnezeu l-ar suferi conform^dac El urma s repartizeze timp, o_o mie de ani este doar o zi. Deci dac un om tr ie²te

2 2 CUVÎNTUL VORBIT vîrsta de ²aptezeci de ani, aceasta ar fi doar zece minute din timpul lui Dumnezeu. Vede i? P i, se zice c a fi de patruzeci de ani, aceea nici m car nu ar însemna timp, deabea c, El ar putea s -²i clipeasc ochiul Lui. Vede i? Vede i, doar aceea este cît de repede este, întregul lucru, dac _dac ar fi timp alocat; care, El nu are vreun timp. Astfel El doar este Etern. Eu cred c Sara era acolo în urm ^sau, nu, Iosif, cealalt sear, a spus c tre mine ²i Fratele Pearry, spunea, T ticule, unde, cînd a venit Dumnezeu pe scen? De unde a venit El? Vede i? El trebuia s aibe un început, nu trebuia El? Nu trebuia El s înceap? Š Am spus, Nu. Orice are un început are un sfîr²it, dar aceasta este aceea ce nu are un început nu are sfîr²it. Dar, desigur, el este în vîrst de zece ani, aceea era cumva întradev r o_o vorb mare pentru el. Vede i? ³i cum ar fi putut el primi aceea, ²tiind c ceva nu a început niciodat? Nu numai pentru el, aceasta este pentru mine. Acum, vede i, aceasta este doar o doz mare pentru mine, cum a început aceasta vreodat. Acum ne preg tim s inem ceva aici care cu adev rat este sacru. ƒ Am fost chemat cu cîteva zile în urm, la ceva foarte minunat Cre²tin nobil, care_care nu a avut niciodat aceasta, ²i el a în eles c noi am luat literar împ rt ²irea. Ei o iau ceea ce ei numesc, împ rt ²irea spiritual. ³i care, cît prive²te împ rt ²irea, eu a² spune c este în regul, deoarece a împ rt ²i este a vorbi cu, vede i. ³i fratele mi-a dat aceast Scriptur, spunea, Frate Branham, nu crezi tu acum^ ƒƒ Acum, motivul c eu spun aceasta^aceasta este în ordine, Frate Pearry? [Fratele Pearry Green r spunde, Sigur. _Ed.] Vede i, acela-i motivul c eu spun aceasta, a²a ca voi s în elege i ceea ce face i. Voi s nu^dac voi intra i în ceva orbe²te, voi nu ²ti i unde, ce face i voi. Voi nu pute i nici m car s ave i încredere dac voi nu ²ti i ce face i. Dar voi trebuie s în elege i ce face i ²i de ce o face i. ƒ El a spus, Acum dac noi lu m Cuvîntul lui Dumnezeu, nu este acela Dumnezeu pe care noi îl lu m? ƒ Am spus, Exact corect, domnule, aceasta este adev rat. Dar noi citim aici c ei de fapt^pavel a înv at s se ia literar cina Domnului. Face i aceasta spre pomenirea Mea, a

3 ÎMP±RT±³IREA 3 spus Isus. De cîte ori o lua i în amintirea Mea, voi ar ta i moartea Domnului pîn cînd El vine. Vede i? Acum, noi trebuie s o lu m. ƒ Noi în elegem c Sfîntul Pavel, care a rînduit aceasta în Biseric, fiind profetul Noului Testament. Petru, Iacov, Ioan, ei to i, ei au scris (p i, Matei, Marcu, Luca) ce a f cut Isus, ca scriitori. Dar Pavel a a²ezat lucrurile în ordine, el a fost_el a fost profetul Noului Testament. Precum Moise a mers în pustie s primeasc inspira ia s scrie cele_cele cinci C r i ale_ ale^primele cinci C r i ale Bibliei, ei bine, Pavel deasemeni s-a dus în pustie ²i a primit inspira ie de la Dumnezeu, s a²eze Biserica Noului Testament în ordine ²i s o tipizeze pe Ea cu Vechiul Testament. ƒ Sub acela ei aveau mielul de jertf, pe care Israel îl inea ca un memorial. Acesta de fapt a fost folosit odat, la ie²irea din Egipt. Dar apoi ei au p strat aceea ca un memorial pîn jos dea lungul epocilor. P i, dac legea era o umbr a lucrurilor viitoare, vede i voi. ƒˆ Acum, eu cred c împ rt ²irea (ceea ce noi numim împ rt ²ire, acum) este s ^este cina Domnului. ƒ Acum, noi avem numai trei ordine fizice Divine l sate nou : unul dintre ele este_este împ rt ²irea; sp larea picioarelor; botezul în ap. Acelea sînt singurele trei lucruri. Aceea este perfec iunea, celor trei, vede i. ³i acestea sînt singurele trei ordine pe care le avem. Ne d m seama c acela a fost deznod mîntul dat de Sfîntul Pavel în Noul Testament. ƒš Acum, dac noi am spune, împ rt ²irea ar trebui s fie doar luarea Cuvîntului, eu nu cred c cineva are dreptul s ia cina Domnului pîn cînd el a luat Cuvîntul Domnului în inima lui. Vede i? Pentru c eu urmeaz ^eu voi citi ceva pentru voi în cîteva momente ²i ve i vedea. Acum, observa i. Atunci, de ce atunci noi am_noi am^ ƒ Pe acelea²i baze noi am putea absolut justifica Armata Salv rii. Ei nu cred în nici o form de botez în ap, spuneau, Noi nu avem nevoie de aceasta. Acum, dac noi nu avem nevoie de botez în ap, de ce sîntem boteza i? Spuneau, Apa nu poate s te mîntuie, Sîngele te mîntuie²te. Eu voi fi de acord cu aceea. Aceea_aceea este corect, Sîngele v mîntuie²te, nu apa. Dar noi trebuie s lu m apa ca o emo ie exterioar c o lucrare interioar de har s-a f cut. Vede i? Tot a²a noi trebuie cu împ rt ²irea!

4 4 CUVÎNTUL VORBIT ƒ Cînd noi l-am luat pe Domnul, Jertfa noastr, în noi, ca o chestiune de Na²tere duhovniceasc în noi, ²i Trupul Lui, noi tr im prin El prin Cuvînt, noi deasemeni trebuie s simboliz m aceasta pentru c aceasta este o porunc. Poc i i-v, fiecare din voi ²i fi i boteza i în Numele lui Isus Cristos pentru iertarea p catelor voastre. Pavel a spus, Am primit de la Domnul ceea ce eu v-am dat ²i vou, C Domnul Isus în aceea²i noapte în care El a fost tr dat a luat pîine, ²i a frînt-o ²i a dat-o ucenicilor, ²i_²i a spus, Lua i ²i mînca i, face i aceasta în amintirea Mea. C ci ori de cîte ori lua i aceast pîine, voi ar ta i moartea Lui pîn va veni El. Acum noi afl m c, în aceea, ei aveau oameni care veneau ²i^ Acest frate pre ios, un foarte scump frate, el a venit ²i a spus, Eu niciodat _eu niciodat nu am luat-o, Frate Branham, eu nu în eleg ce este aceasta. Spunea, Eu am fost înv at partea cealalt. Am spus, Dar aminte²te- i, noi vom admite c Sfîntul Pavel a pus aceasta în rînduial în Biserica Cre²tin timpurie. Ei au mers de la biseric ^din cas în cas, frîngeau pîinea cu unitate de inim, ²i a²a mai departe. Acum, am spus, el a pus-o în Biseric. Galateni 1:8, el a spus, Dac un înger din cer vine ²i spune orice altceva, s fie anatema, voi vede i, vede i, acela²i care i-a f cut s fie reboteza i din nou de la botezul lui Ioan, s fie boteza i în Numele lui Isus Cristos. Voi vede i, exist trei lucruri pe care noi trebuie_trei lucruri pe care noi trebuie s le facem ca simboluri: cina Domnului, sp larea picioarelor, botezul în ap. Vede i? Exist ^ ˆ Voi spune i, P i^ Acum, Armata Salv rii o ia de la punctul, Tîlharul pe moarte, cînd el a murit el înc nu era botezat, Isus a spus c el va fi în Cer. Acesta este exact adev rul. Aceea este exact. Dar, voi vede i, el_el_el l-a recunoscut numai pe Isus chiar în ceasul în care a murit. Vede i? Aceea a fost singura_aceea a fost singura ocazie pe care a avut-o. El_el a fost un ho, el era departe, el era afar. ³i el, de îndat ce el a v zut Lumina aceea, el a recunoscut-o, Doamne, aminte²te- i de mine! ³i Isus^Aceea era adev rat. Dar pentru tine ²i mine care ²tim c noi trebuie s fim boteza i, ²i refuz m s-o facem, atunci aceea va fi între tine ²i Dumnezeu. Acela²i lucru în împ rt ²ire!

5 ÎMP±RT±³IREA 5 Š Acum, cînd noi lu m aceast împ rt ²ire, aceasta nu este doar lucrul s zicem, Eu vin aici sus ²i voi mînca ceva pîine, ²i eu voi crede c sînt un Cre²tin. Dar, dac a i observat, Biblia a zis, Cel care m nînc ²i bea în chip nevrednic va fi vinovat de Sîngele ²i Trupul Domnului. Vede i? Voi trebuie s tr i i o via care_care^înaintea oamenilor, care^²i înaintea lui Dumnezeu ²i a oamenilor, care arat c voi sînte i_c voi sînte i sinceri. Acum, doar înc un moment. Acum, în Vechiul Testament cînd jertfa a fost f cut o_o lege sau o porunc. ³i a²a este botezul în ap o porunc ; a²a este sp larea picioarelor o porunc ; a²a este cina Domnului o porunc. Binecuvîntat este cel ce face toate poruncile Lui, p streaz toate legile Lui, toate poruncile Lui, ca el s poat avea un drept s intre în Pomul Vie ii. Acum, observa i în aceasta acum, c în aceea întîi, cînd aceasta a fost întîi o porunc a lui Dumnezeu s aduc o jertf la biseric, ²i la templu ²i la altar, ²i oferi i darul vostru, ²i_²i pentru p catele voastre, jertfa unui miel. Ei bine, eu pot doar s -mi imaginez v zînd vreun frate Iudeu venind în jos pe drum, ²tiind c el era vinovat, ²i el se duce la altar; sau î²i aduce boul sau t ura²ul lui gras, sau orice avea el, sau un berbec, miel, ceva. El l-a adus în jos pe drum pe cît de sincer a putut el veni, el a p ²it acolo sus, inînd ordinul lui Dumnezeu cît de sincer putea el. ƒ Apoi î²i punea mîinile pe el, m rturisindu-²i p catele, ²i preotul a²ezînd acestea (p catele lui) asupra mielului, ²i gîtul mielului era t iat, ²i_²i apoi a murit pentru el. A²a cum el z cea acolo, mielu²elul zb tîndu-se ²i sîngerînd, mîinile lui fiind pline de sînge, ²i împro²cîndu-l peste tot pe el, (mielu²elul beh ind, murea), el î²i d dea seama c a p c tuit ²i ceva a trebuit s moar în locul lui. De aceea, lui i s-a oferit moartea acestui miel pentru moartea lui. Vede i, mielul a murit în locul lui. Atunci omul o f cea cu sinceritate, din adîncul inimii lui. În final, iar ²i ²i iar ²i s-a dus din nou, iar ²i ²i iar ²i a continuat s mearg pîn cînd în final aceasta a ajuns o tradi ie. Porunca lui Dumnezeu a devenit o tradi ie pentru oameni. ³i atunci el coboar aici jos, P i, s vedem, aceasta este a²a-²i-a²a ast zi, poate îi mai bine s merg jos. Da, eu mai bine s ofer un_un t ura². El a coborît, P i, Doamne, aici este boul meu. Vede i, nu exist sinceritate în aceasta, nu exist în elegere pentru aceasta.

6 6 CUVÎNTUL VORBIT Acum, noi nu vrem s lu m împ rt ²irea astfel. Aceea este acela²i lucru cum noi venim la masa Domnului. Isaia 35^nu, v rog s m ierta i, Isaia 60^L sa i-m s iau aceea înapoi. Eu_eu_eu cred c este Isaia 28, este unde g sim aceasta. Eu sînt destul de sigur c acela este capitolul corect. El a zis, Înv tur trebuie s fie peste înv tur ; ²i rînd peste rînd peste rînd; aici pu in, acolo pu in. ¹ine i tare de ceea ce este bun. Cu buze bîlbîitoare ²i alte limbi voi vorbi Eu acestui popor. ³i aceasta este Odihna. El a spus, Toate mesele Domnului au devenit pline de v rs tur. Pe cine pot s înv Eu Înv tur? Pe cine pot Eu s -l fac s în eleag? Vede i? Eu cred c aceea era Scriptura potrivit, Isaia 28. Pe cine pot Eu s fac s în eleag Înv tur? Vede i, mesele. ˆ Acum, noi afl m ast zi c lucrul acesta m re pe care ne preg tim s -l facem în aceast sear, în comemorarea mor ii Lui ²i a Trupului Lui pe care noi credem c îl mînc m zilnic, sau, tocmai l-am terminat de mîncat a²a cum fratele nostru ne-a predicat. Luînd Cuvîntul lui Dumnezeu, noi Îl credem cu toat inima noastr. Noi Îl vedem manifestat; noi Îl vedem dat nou ; noi Îl vedem adeverit; noi Îl sim im în vie ile noastre. ³i noi trebuie s venim la aceasta cu o adînc con²tiin despre ceea ce facem, nu doar pentru c este o porunc. Voi merge i în biseric, ²i de multe ori ei dau un biscuit sub ire vechi sau un fel de un_un lucru, îl frînge, ²i pîine alb sau_sau ceva, ²i_²i o frînge; ²i oameni care fumeaz, beau, ²i toate celelalte, pentru c ei sînt membri ai bisericii ei vin ²i iau cina Domnului. P i, aceea este murd rie înaintea lui Dumnezeu! Š Chiar jertfa, a zis, Zilele voastre sfinte ²i jertfele voastre au devenit o duhoare în nasul Meu. Totu²i El i-a ordinat s fac jertfa aceea. Dar felul în care ei au tratat-o, ea devenise o duhoare, putoare în nasul Lui (n rile Lui), tocmai jertfa pe care El a rînduit-o. Acesta este felul în care noi lu m Cuvîntul lui Dumnezeu, prea mul i Cre²tini ast zi (a²a numi i) fac aceasta. Noi st m sus aici ²i înv m acest Cuvînt, ²i spunem, Isus Cristos nu este acela²i ieri, azi ²i în veci, ²i înv m lucrurile pe care El ni le-a promis c El le va onora, ²i spunem, Oh, p i, aceea a

7 ÎMP±RT±³IREA 7 fost pentru altceva, închinarea noastr solemn a devenit o putoare în nasul Lui. El nu o va primi, sub nici o form. Acela este motivul, prin obiceiurile noastre tradi ionale! Voi nu lua i cina Domnului printr-o tradi ie. Voi o lua i pentru c aceasta este dragostea lui Dumnezeu în inima voastr, în inerea poruncilor lui Dumnezeu. Vede i, asta este de ce o lua i voi. ƒ Deci dac voi nu o lua i în sinceritate, este doar o tradi ie, P i, biserica noastr ine împ rt ²irea o dat în fiecare Duminic, sau o dat în fiecare lun, sau de dou ori pe an, ²i voi merge i sus, spune i, P i, acesta este timpul meu, ²i_²i apoi lua i împ rt ²irea, p i, aceasta este o putoare pentru Dumnezeu! Vede i, aceea este doar o tradi ie. Întocmai ca orice altceva, voi_voi trebuie s fi i sinceri. Dumnezeu vrea adîncurile inimilor voastre. Aminti i-v, c tocmai Dumnezeul care va adus aici pe p mînt este Acela pe care îl sluji i. Vede i? Voi face i aceasta pentru c El a spus a²a, pentru c acesta este ordinul Lui. Apoi noi vrem s venim sus cu adîncimea sincerit ii, ²tiind c prin harul lui Dumnezeu noi am fost mîntui i. ³i noi_noi Îl iubim ²i noi sim im Prezen a Lui, ²i noi_noi Îl vedem schimbîndu-ne vie ile. Fiin a noastr _ noastr întreag este schimbat. Noi_noi_noi sîntem oameni diferi i. Noi nu tr im cum obi²nuiam, noi nu gîndim a²a cum obi²nuiam. Ca în Carte aici, ²i locul acolo despre care noi am vorbit_ cele dou C r i fiind Una, Cartea Vie ii. Prima Carte a vie ii venind sus, era cînd voi era i n scu i, aceea a fost na²terea voastr natural. Vede i? Dar apoi odat, departe în urm acolo, acolo era un gr unte micu de Via a²a cum am explicat la unele din surorile tinere acas în aceast dup -mas. Vede i, acolo este un gr unte mic de Via z cînd acolo, încît v-a i întreba, De unde a venit El? Ce_ce sînt aceste lucruri ciudate? Eu spuneam aceasta, luînd pentru mine însumi, de parc voi urma s spune i, William Branham, p i, cu patruzeci de ani în urm, William Branham, el nu este acela²i în aceast sear. Dac cineva acolo în urm ar spune, William Branham, el a fost un punga² de rînd, vede i, pentru c am fost n scut din Charles ²i Ella Branham. În natura lor eu eram un p c tos, eu am venit în lume, un mincinos, ²i toate

8 8 CUVÎNTUL VORBIT obiceiurile lumii z ceau chiar în mine. Dar jos în untru acolo, deasemeni, era prezent o alt Natur, vede i, predestinat, era acolo în untru prin Dumnezeu. În acela²i trup, vede i, dou naturi acolo în untru. ˆ P i, eu am îngrijit numai de una. A²a cum cre²tea, eu gînguream ca un bebelu², Dad-da. Primul lucru pe care îl ²ti i, am devenit un mincinos, am devenit toate celelalte ce este un p c tos, pentru c am fost crescut în felul acela. Dar jos acolo în untru a fost un bob micu de Via tot timpul. Obi²nuiam s -mi amintesc, ca un b ie el^(eu sper c nu v in prea mult. Dar ²tiind^) ³ezînd afar în^pe_pe malul pîrîului, ²i st team acolo ²i priveam în jur în timpul nop ii. Tata ²i mama, ei sînt du²i acum la odihna lor. ³i în zilele acelea ei erau p c to²i, nu a existat deloc Cre²tinism în c minele noastre. ³i, oh, doamne, se bea, ²i chefuri, ²i petreceri; aceasta m-a îmboln vit, îmi luam a mea_a mea lantern ²i cîinele ²i mergeam în p dure, s stau toat noaptea. În timpul iernii eu vînam pîn se g ta cheful, poate pîn la lumina zilei diminea a. Veneam acas, dac nu era gata, m întindeam pe acoperi²ul ²urii ²i dormeam, a²teptînd s se crape de ziu. Š Apoi m gîndeam la timpurile acelea, atunci fiind afar acolo în timpul verii, îmi luam be ele ²i le puneam jos ca ad post de vînt, dac a plouat; ²edeam acolo ²i aveam undi ele b gate în ap, pescuiam; cîinele meu b trîn de raton st tea culcat acolo. Eu ziceam, Uite aici. Tu ²tii, iarna trecut eu am poposit chiar aici o noapte, am f cut chiar aici un foc cînd am a²teptat dup cîinele meu b trîn aici la copac, ²i am avut aici un foc. Era înghe at cinci oli adînc în p mînt. [Aproximativ 13 cm_trans.] Dar, floricic, tu de unde ai venit? Vede i? P i, ²i de unde ai venit tu? Cine a venit aici afar ²i te-a plantat? ³i din ce ser te-au scos ei? Sau_sau cum este cu asta, de unde ai venit tu? Vede i? Acea floare micu, eu ziceam, P i, era înghe at, ²i totul, ²i eu am f cut un foc aici deasupra. Pe lîng elementul de înghe, acolo era un element de c ldur a²ezat aici pe o buturug veche unde l-am ars. ³i totu²i tu e²ti aici, tu e²ti vie. De unde ai venit tu? Ce era aceasta? Acolo era un alt William Branham. Vede i? O pat mic de Via Etern acolo jos, din genele lui Dumnezeu, Cuvîntul lui Dumnezeu care a fost a²ezat în untru acolo. Fiecare dintre voi se poate gîndi la lucruri similare. Vede i, El lucra.

9 ÎMP±RT±³IREA 9 Apoi m uitam sus c tre copaci, ²i m gîndeam, Frunz, te-am v zut c zînd jos anul trecut, ²i ce e²ti tu iar ²i acolo înapoi? De unde ai venit tu? Ce te-a adus aici? Vede i, Aceasta era acea Via Etern lucrînd în trup. ƒ Acum, apoi într-o zi a²a cum am p ²it înainte, Glasul acela a vorbit, Niciodat s nu fumezi, s nu bei, ²i a²a mai departe. ³i b ie ii tineri ²i to i au îmb trînit. Vede i, acolo era Ceva care se mi²ca. Dar totu²i cu totul dintr-o dat am privit în sus, ²i am spus, Eu nu sînt fiul lui Charles ²i Ella Branham. Acolo este Ceva care m cheam. Ca micu ul meu vultura², Eu nu sînt un pui. Exist Ceva acolo sus, pe undeva. O Mare Iehova, Oricine e²ti Tu, deschide! Eu vreau s vin acas. Exist Ceva în mine, care m cheam. Apoi am fost n scut din nou. Acea Via micu z cea acolo, via a apei a fost turnat peste Ea, apoi Ea a început s creasc. [Fratele Branham î²i pocne²te degetul de trei ori_ed.] Acum, via a aceea veche a fost iertat, pus în marea uit rii a lui Dumnezeu, ca niciodat s nu mai fie reamintit împotriva mea. Vede i? Acum noi st m justifica i (de parc nu am fi p c tuit niciodat ) în Prezen a lui Dumnezeu. Apoi cînd noi venim la masa Domnului, noi trebuie s venim în reveren, dragoste ²i respect, despre Uite unde am fi fost dac nu era El. Vede i? Privi i unde era aceasta dac nu ar^ De aceea, Pavel, eu cred, spunînd aceasta, Ori de cîte ori, cînd v aduna i laolalt s mînca i, a²tepta i-v unul pe cel lalt. Aceasta este, cu alte cuvinte, a²tepta i doar cîteva minute, ruga i-v, cerceta i-v pe voi în²iv. ³i dac ²ti i c este acolo în untru un frate, doar pe cale s fac ceva care este gre²it, sau ceva, ²i ruga i-v pentru el, deasemeni. Vede i? Vede i, a²tepta i-v unul pe altul, a²tepta i doar un minut, ruga i-v. Dac exist ceva sim minte între voi sau ceva, s nu_s nu o face i, merge i ²i îndrepta i aceasta mai întîi. Vede i? Merge i ²i îndrepta i asta mai întîi, pentru c ei vor s vin aici tot atît de cura i cît putem noi fi, ²i gîndurile noastre unul despre cel lalt ²i fa de Dumnezeu, ²i unul fa de cel lalt, ²i apoi noi venim în p rt ²ie în jurul mesei Domnului. Vede i? ˆ ³i noi facem aceasta pentru c noi îi d m mul umiri Lui, ²i între unul cu altul. Mîncînd pîinea unii cu al ii, bînd vinul unii cu al ii, ca Sîngele Lui ²i Trupul Lui.

10 10 CUVÎNTUL VORBIT Dac nu mînca i Trupul Fiului omului ²i nu be i Sîngele Lui, voi nu ave i Via în voi. Vede i? Voi vede i, aceasta-i ceea ce spune Biblia. Dac nu o face i, nu exist Via. Voi vede i? Atunci voi sînte i, mai mult sau mai pu in, ar ta i c v este ru²ine s v indentifica i pe voi în²iv ca un Cre²tin, din cauza vie ii pe care o tr i i. ³i atunci aceasta este cu adev rat expunerea. Apoi dac voi nu o face i, voi nu ave i Via. Dac o face i în chip nevrednic, voi sînte i vinova i de trupul Domnului. Š Acela²i lucru în botezul în ap. Dac noi spunem, Noi credem în Isus Cristos, El ne-a mîntuit din p cat, ²i noi sîntem boteza i în Numele lui Isus Cristos, p i, noi aducem_noi Îi aducem dizgra ie, noi facem lucrurile care sînt gre²ite ²i noi_noi va trebui s pl tim pentru aceasta. ³i un alt lucru, c atunci cînd facem aceasta, noi încerc m s m rturisim un lucru ²i facem altul. Acela este necazul cu noi ast zi. [Fratele Branham î²i bate palmele împreun o dat _Ed.] Ce eu cred^eu spun noi, eu, ²i biserica la care Domnul Dumnezeu m-a l sat s -i vorbesc în aceste ultime ceasuri, c noi credem c sîntem la timpul de încheiere. [Fratele Branham bate pe amvon o dat.] Noi credem c Dumnezeu ne-a dat un Mesaj. Acesta a fost rînduit de Dumnezeu, Acesta a fost dovedit de Dumnezeu, Acesta a fost ar tat de Dumnezeu. Acum noi trebuie s venim la El cu reveren ²i iubire, ²i cu_cu cur ie de inim ²i gîndire ²i suflet. ˆ Voi ²ti i, curînd se va ivi ceasul cînd_cînd chiar între noi va fi^duhul Sfînt va vorbi cum a f cut El cu Anania ²i Safira. ¹ine i minte, vede i, ceasul acela sose²te. Vede i? ³i noi sîntem^acum, voi doar aminti i-v asta, vede i, c Dumnezeu o s locuiasc printre poporul Lui. Aceea este ceea ce vrea El s fac acum. ˆƒ Noi puteam primi Mesajul ca spunînd^dac eu eram un tîn r ²i_²i c utam o so ie, ²i eu puteam s g sesc o so ie, am spus, Ea este doar perfect. Ea este o Cre²tin. Ea este o doamn. Ea este toate acestea, eu am încredere. Nu conteaz cît de mult încredere, cît de mult cred eu c este dr gu, eu trebuie s o primesc, ea trebuie s m primeasc pe mine; vede i, asupra acestor leg mînte. ˆ P i, acesta este acela²i lucru care îl g sim c este Mesajul. Noi vedem c Acesta este corect. Noi vedem c Dumnezeu

11 ÎMP±RT±³IREA 11 adevere²te c El este corect. El este cu des vîr²ire corect. An dup an, an dup an, El continu corect, continu corect. Tot ce spune El, se întîmpl întocmai exact în felul în care El a spus. Acum, noi ²tim c Acesta este corect, dar, vede i, s nu o face i de pe o pozi ie intelectual. Dac o face i, voi ave i o religie de mîna a doua. [Fratele Branham bate pe amvon de ²ase ori_ed.] Vede i? Noi nu vrem o religie de mîna a doua, ceva ce altcineva a experimentat ²i noi tr im din_din m rturia lor. ˆ Dup cum eu cred c Isus i-a spus lui Pilat, ceva, un cuvînt la care m gîndeam, ²i El a spus acolo doar cu cîteva momente în urm, Cine i-a spus asta? Sau, ¹i-a fost descoperit? Cum ai ²tiut tu aceste lucruri? cu alte cuvinte. Eu nu ²tiu chiar acum care este cuvîntul, este mult timp de cînd l-am citit, dar, Cum ai_cum ai observat ce^cum^cine i-a descoperit aceasta? Despre El ca fiind Fiul lui Dumnezeu. Cine i-a descoperit aceasta? ¹i-a spus vreun om aceasta? Sau, a²a cum a spus Isus, acesta este Tat l Meu din Cer care i-a descoperit ie aceasta? Vede i? Vede i? Cum ai înv at tu aceasta, este aceasta de mîna a doua sau este o descoperire des vîr²it de la Dumnezeu? ˆ Este aceast împ rt ²ire doar ceva pentru care m duc sus, o porunc, spune i P i, restul dintre ei o iau, o voi lua ²i eu? Aceasta este o descoperire c eu sînt o parte din El ²i eu sînt o parte din voi, ²i eu v iubesc pe voi ²i eu îl iubesc pe El, ²i noi lu m aceasta împreun ca un simbol al dragostei noastre c tre Dumnezeu, ²i dragostea ²i p rt ²ia noastr unul c tre cel lalt. ˆ Acum eu vreau s citesc ceva din Scriptur. ³i apoi eu presupun^unde tu^în oricare fel Fratele Pearry dore²te ast zi. Eu doresc ca voi s citi i cu mine, dac ave i Biblia voastr. 1 Corinteni, capitolul 11, ²i începem cu versetul 23. ˆˆ ³i apoi deasemeni, la tabernacolul nostru, noi întotdeauna am inut aceasta ²i sp larea picioarelor, întotdeauna, deoarece ele merg mîn în mîn împreun. Eu cred c fratele a anun at c Miercuri seara din cauza mul imilor ²i voi nu ave i suficient s ^loc s primi i oamenii în untru pentru sp larea picioarelor, ei urmeaz s in _ in aceasta Miercuri seara. ˆ Acum, al 23-lea verset al capitolului al 11-lea din 1 Corinteni, asculta i la Pavel acum. Acum aminti i-v, ²i ine i

12 12 CUVÎNTUL VORBIT în minte aceasta, Galateni 1:8, Dac noi sau un înger din cer predic vreo alt evanghelie c tre voi, (decît aceast Evanghelie pe care el a predicat-o) el s fie anatema. Vede i? C ci am primit de la Domnul ceea ce eu deasemeni v-am dat vou, C Domnul Isus în aceea²i noapte în care a fost vîndut a luat pîine: ³i dup ce a dat mul umiri, El a frînt-o,^a zis, Lua i ²i mînca i: acesta este trupul Meu, care este frînt pentru voi: s face i aceasta în amintirea Mea. ˆŠ Acum, l sa i-m s m opresc chiar aici, s zic: dar luînd trupul Domnului Isus Cristos în aceast împ rt ²ire, nu înseamn c acea împ rt ²ire este literar trupul lui Cristos. Aceea este Catolic. Eu nu cred c aceasta este corect. Eu cred c aceasta este numai o porunc pe care Dumnezeu a f cut-o cu noi, vede i, acesta nu este de fapt trupul. Acesta este^ Acum, acesta este cu adev rat o buc ic de pîine kosher. Aceasta este doar o porunc. ˆ Nici nu cred eu c botezul lui Isus Cristos (în Numele lui Isus Cristos) în ap v iart p catele. Eu nu cred c voi^eu cred c pute i fi boteza i cît este ziua de lung ^Acum, eu ²tiu c exist probabil oameni care ²ed aici care vin de la biserica Apostolic, vreau s zic, sau biserica Penticostal Unit, în care ei înva aceasta. Dar, voi vede i, eu_eu nu cred c apa iart p catele. Sau, dac aceasta iart, atunci Isus a murit în zadar. Vede i? Eu cred c aceasta este numai o porunc de la Dumnezeu, vede i, s arate c voi a i fost ierta i. Dar s fi i boteza i pentru regenerare, nu, eu_eu_eu nu cred asta. Eu nu cred c apa iart p catele. Nici nu cred eu c pîinea aceasta ²i vinul au ceva de a face cu voi, doar inînd o porunc pe care Dumnezeu a ordinat ca noi s o facem. Vede i? Asta-i adev rat. Eu cred c botezul în ap este acela²i lucru. Eu cred c pentru noi este obligatoriu s o facem, c El a f cut toate acestea pentru exemplul nostru. ³i El a f cut aceasta pentru exemplul nostru. ³i El a sp lat picioarele pentru exemplul nostru. ƒ Acum, În acela²i fel deasemeni, al 25-lea verset: În acela²i fel deasemeni El a luat paharul, ²i cînd El a cinat, zicînd, Acest pahar este testamentul nou în sîngele Meu: voi s face i aceasta, ori de cîte ori ve i bea din el, spre pomenirea Mea.

13 ÎMP±RT±³IREA 13 Pentru c ori de cîte ori^(acum aminti i-v!)^ Pentru c ori de cîte ori mînca i din pîinea aceasta, ²i be i din paharul acesta, voi vesti i moartea Domnului pîn cînd vine El. (Cît timp? Pîn vine El! Vede i? Vede i?) De aceea oricine m nînc pîinea aceasta, ²i bea acest pahar al Domnului, în chip nevrednic, va fi vinovat de trupul ²i sîngele Domnului. L sa i-m s m opresc doar un minut. Motivul c el a zis aceasta, voi a i observat într-un alt verset aici, un alt capitol, c el a spus, Eu în eleg cînd voi_cînd voi veni i laolalt voi mînca i, chiar v îmb ta i la masa Domnului. Ei au în eles aceasta gre²it, vede i voi. Ei doar se îmbuibau, vede i. Întocmai cum fac oamenii ast zi, doar tr iesc orice fel de via ²i o iau. Vede i? ³i el a spus, Voi ave i case în care s mînca i, vede i. Dar, aceasta este o porunc pe care noi trebuie s o inem, vede i. Acum: Dar fiecare om s se cerceteze pe sine, ²i a²a s m nînce el din pîinea aceasta, ²i s bea din paharul acesta. C ci cel care m nînc ²i bea în mod nevrednic, î²i m nînc ²i bea osînda lui îns ²i, dac nu deosebe²te trupul Domnului. (Vede i?) Ce sînte i voi? Voi sînte i un Cre²tin, voi tr i i înaintea tuturor ca un Cre²tin. ³i dac voi lua i aceea ²i nu tr i i ca un Cre²tin, voi nu deosebi i trupul Domnului. Voi pune i o piatr de poticnire în calea altcuiva, vede i, a²a cum ei v v d încercînd s face i asta ²i apoi f r s tr i i ceea ce ar trebui s tr i i. Vede i, voi nu deosebi i trupul Domnului. Acum privi i ce acesta^ce este blestemul pentru aceasta: Din cauza aceasta mul i sînt slabi ²i boln vicio²i printre voi, ²i mul i sînt adormi i. (Traducerea corect a cuvîntului acela, Frate Pearry, este mort. Vede i? Vede i, mul i sînt mor i. ) C ci dac noi_c ci dac ne-am judeca singuri, noi nu am fi judeca i. (Vede i, dac noi ne judec m singuri noi nu am fi judeca i. Vede i?) Dar cînd noi sîntem judeca i, noi sîntem pedepsi i de Domnul, ca noi s nu fim condamna i cu lumea. (Vede i, nici o leg tur cu lumea.)

14 14 CUVÎNTUL VORBIT A²a c, fra ii mei, cînd v aduna i s mînca i, a²tepta i-v unul pe altul. (Vede i?) ³i dac vreun om fl mînze²te, el s m nînce acas ; ca voi s nu veni i împreun spre osînd. Iar restul eu voi a²eza în ordine cînd vin eu. (Vede i?) Acum, cu alte cuvinte, nu veni i doar s o lua i ca o^dup cum am spus cu pu in timp în urm, despre ce Iudeii, jertfa lor, ei^aceasta a fost minunat, ea a fost dat de Dumnezeu, dar ea a ajuns într-un loc unde ei nu au f cut-o din sinceritate ²i reveren ²i în ordine, atunci ea a devenit doar o^a devenit o_o putoare în nasul Lui. Acum, acela²i lucru este prin venirea noastr s lu m cina Domnului, c, noi trebuie s venim ²tiind ceea ce facem. Întocmai ca atunci cînd voi intra i în ap s fi i boteza i în Numele lui Isus Cristos, voi ²ti i ce face i, voi ar ta i bisericii ceea ce Dumnezeu a pus în voi, Cristos. ˆ Cînd noi lu m asta, aceasta arat bisericii c Eu cred fiecare Cuvînt al lui Dumnezeu. Eu cred c El este Pîinea Vie ii care a venit de la Dumnezeu din Cer. Eu cred c fiecare Cuvînt pe care El îl spune este Adev rul. ³i eu tr iesc prin El dup cea mai bun cuno²tin a mea, Dumnezeu fiind Judec torul meu. De aceea, înaintea fra ilor mei, înaintea surorilor mele^eu_ eu nu jur, eu nu blestem, eu nu fac aceste lucruri, deoarece eu îl iubesc pe Domnul, ²i Domnul cunoa²te aceasta ²i îmi ine cont de aceasta. De aceea, înaintea voastr, eu iau p rticica din trupul Lui, s ²tiu c eu nu sînt osîndit cu lumea. Vede i, acolo v afla i, atunci aceasta este o binecuvîntare. ³i, aminti i-v, eu a² putea s dau multe m rturii despre aceasta, unde eu am luat aceea ²i am explicat-o într-o infirmerie, ²i i-am v zut vindeca i. Š Aminti i-v, cînd Israel a luat modelul despre aceasta, ei au c l torit patruzeci de ani în pustie ²i hainele lor nu s-au uzat, ²i ei au ie²it afar f r unul_unul sl bit printre ei, cu dou milioane de oameni ca un model al acestuia. P i, ce va face Anti-modelul? Dac trupul unui animal de jertf a f cut aceea pentru ei, ce va face Trupul lui Isus Cristos, Emanuel, pentru noi? S fim doar reveren i cînd noi venim. S fim doar a²a reveren i a²a cît noi ²tim, s venim. `

15 TESTING THE TEMPLATE 3 Acest Mesaj prin Fratele William Marrion Branham, dat original în Engleză duminică seara, la 12 Decembrie, 1965, la Tabernacolul Tucson în Tucson, Arizona, U.S.A., a fost luat de pe o bandă de înregistrare magnetică şi tipărit neprescurtat în Engleză. Această traducere Românească a fost tipărită şi distribuită de Voice Of God Recordings. Retipărită în 2006.

16 anunţ pentru Dreptul de autor Toate drepturile rezervate. Această carte se poate tipări pe un imprimator într-o casă pentru folosire personală sau să fie distribuit, gratuit, ca un mijloc de răspândire a Evangheliei lui Isus Cristos. Această carte nu poate să fie vândută pe scară largă, afişată pe un website, păstrată într-un sistem de recuperare, tradusă în alte limbi, sau folosită pentru solicitarea de fonduri fără permisiunea clară în scris de la Voice Of God Recordings. Pentru mai multe informaţii sau pentru alte materiale disponibile, vă rog să contactaţi: VOICE OF GOD RECORDINGS P.O. B OX 950, JEFFERSONVILLE, INDIANA U.S.A.

Foarte formal, destinatarul ocupă o funcţie care trebuie folosită în locul numelui

Foarte formal, destinatarul ocupă o funcţie care trebuie folosită în locul numelui - Introducere Română Turcă Stimate Domnule Preşedinte, Sayın Başkan, Foarte formal, destinatarul ocupă o funcţie care trebuie folosită în locul numelui Stimate Domnule, Sayın yetkili, Formal, destinatar

Detaylı

Seyahat Genel. Genel - Olmazsa olmazlar. Genel - Muhabbet. Yardım isteme. Birinin İngilizce konuşup konuşmadığını sormak

Seyahat Genel. Genel - Olmazsa olmazlar. Genel - Muhabbet. Yardım isteme. Birinin İngilizce konuşup konuşmadığını sormak - Olmazsa olmazlar Mă puteți ajuta, vă rog? Yardım isteme Vorbiți în engleză? Birinin İngilizce konuşup konuşmadığını sormak Vorbiți _(limba)_? Birinin belli bir dili konuşup konuşmadığını sormak Nu vorbesc

Detaylı

Seyahat Etrafı Dolaşma

Seyahat Etrafı Dolaşma - Yer Kayboldum. Nerede olduğunu bilmeme Onun haritada nerede olduğunu bana gösterir misiniz? Haritada belli bir sorma M-am rătăcit. Îmi puteți arăta unde este pe hartă? ı nerede bulurum? Unde pot găsi?

Detaylı

Seyahat Etrafı Dolaşma

Seyahat Etrafı Dolaşma - Yer M-am rătăcit. Nerede olduğunu bilmeme Îmi puteți arăta unde este pe hartă? Haritada belli bir sorma Unde pot găsi? Belli bir hakkında sorma Kayboldum. Onun haritada nerede olduğunu bana gösterir

Detaylı

MUSTAFA ISLAMOĞLU CE ÎNSEAMNĂ ISLAMUL?

MUSTAFA ISLAMOĞLU CE ÎNSEAMNĂ ISLAMUL? MUSTAFA ISLAMOĞLU CE ÎNSEAMNĂ ISLAMUL? Traducere de Cherim Enghin Islamul Azi 2015 Cuprins Prefața traducere în limba româna 11 CE ÎNSEAMNA ISLAMUL? 14 Introducere 14 BAZELE ISLAMULUI ȘI ALE CREZULUI 22

Detaylı

mer can or ma nı için de do laş mak tay dı. Ka ya la rın ara sın da ki ya rık lar da on la rın yu va la rıy dı. Ha nos de lik ler den bi ri ne bil gi

mer can or ma nı için de do laş mak tay dı. Ka ya la rın ara sın da ki ya rık lar da on la rın yu va la rıy dı. Ha nos de lik ler den bi ri ne bil gi mer can or ma nı için de do laş mak tay dı. Ka ya la rın ara sın da ki ya rık lar da on la rın yu va la rıy dı. Ha nos de lik ler den bi ri ne bil gi al mak için ka fası nı sok tu. Ama içer de ki za rif

Detaylı

[ülke] sınırları içinde para çekersem komisyon ücreti öder miyim? Belirli bir ülkede para çekmenin komisyon ücretine tabi olup olmadığını sormak

[ülke] sınırları içinde para çekersem komisyon ücreti öder miyim? Belirli bir ülkede para çekmenin komisyon ücretine tabi olup olmadığını sormak - Genel [ülke] sınırları içinde para çekersem komisyon ücreti öder miyim? Belirli bir ülkede para çekmenin komisyon ücretine tabi olup olmadığını sormak Başka bankamatikleri kullanırsam ne kadar komisyon

Detaylı

Cuvânt înainte. O poruncă importantă: Rugăciunea

Cuvânt înainte. O poruncă importantă: Rugăciunea Cuvânt înainte O poruncă importantă: Rugăciunea Încă de pe vremea lui Adam (Allah să-l aibă în mila Sa!), în toate religiile există, într-un fel sau altul, rugăciunea. Allah Preaînaltul a poruncit credincioşilor

Detaylı

STAJ ARA DÖNEM DEĞERLENDİRMESİ AYRINTILI SINAV KONULARI

STAJ ARA DÖNEM DEĞERLENDİRMESİ AYRINTILI SINAV KONULARI 22 STAJ ARA DÖNEM DEĞERLENDİRMESİ AYRINTILI SINAV KONULARI 406 A GRUBU STAJ ARA DÖNEM DEĞERLENDİRMESİ AYRINTILI SINAV KONULARI 22 A GRU BU STAJ ARA DÖ NEM DE ER LEN D R ME S AY RIN TI LI SI NAV KO NU LA

Detaylı

Mix Mobile MBA 2000 cu buncăr de agregate calde de 20 t şi buncăr mobil de asfalt cu o capacitate de 90 t.

Mix Mobile MBA 2000 cu buncăr de agregate calde de 20 t şi buncăr mobil de asfalt cu o capacitate de 90 t. Mix Mobile MBA 2000 cu buncăr de agregate calde de 20 t şi buncăr mobil de asfalt cu o capacitate de 90 t. Unităţi de dozare pentru ceară, granule şi fibre instalate pe un Mix Mobile MBA2500 cu buncăr

Detaylı

-gi de ra yak- se ve bi lir sin... Öl mek öz gür lü ğü de ya şa mak öz gür lü ğü de önem li dir. Be yoğ lu nda ge zer sin... Şöy le di yor du ken di

-gi de ra yak- se ve bi lir sin... Öl mek öz gür lü ğü de ya şa mak öz gür lü ğü de önem li dir. Be yoğ lu nda ge zer sin... Şöy le di yor du ken di -gi de ra yak- se ve bi lir sin... Öl mek öz gür lü ğü de ya şa mak öz gür lü ğü de önem li dir. Be yoğ lu nda ge zer sin... Şöy le di yor du ken di ne: Sen gü neş li so kak lar da do laşı yor sun, is

Detaylı

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLERİN BANKALAR KANUNU NUN 46 NCI MADDESİNE GÖRE YAPACAKLARI TASDİKE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLERİN BANKALAR KANUNU NUN 46 NCI MADDESİNE GÖRE YAPACAKLARI TASDİKE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLERİN BANKALAR KANUNU NUN 46 NCI MADDESİNE GÖRE YAPACAKLARI TASDİKE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK 13 298 YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLERİN BANKALAR KANUNU NUN 46 NCI MADDESİNE

Detaylı

T.C. EBELİK, LİSANS PROGRAMI, (ÖRGÜN ÖĞRETİM) EBELİK, LİSANS PROGRAMI, (ÖRGÜN ÖĞRETİM)

T.C. EBELİK, LİSANS PROGRAMI, (ÖRGÜN ÖĞRETİM) EBELİK, LİSANS PROGRAMI, (ÖRGÜN ÖĞRETİM) T.C. Sıra No Aday No Kimlik No Ad Soyad Lisans Lisans Puanı Mülakat Puanı Nihai Ortalama BHP EBELİK, TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI, (İKİNCİ (* Bu programda mülakat sınavını kazanan öğrenci sayısı 7'nin

Detaylı

Türkçe / Romence. Öğrenci indirimi var mı? / Grup indiriminiz var mı? Gösteri ne kadar sürüyor? Gösteri iki saat sürüyor.

Türkçe / Romence. Öğrenci indirimi var mı? / Grup indiriminiz var mı? Gösteri ne kadar sürüyor? Gösteri iki saat sürüyor. 492. Biletler ne kadar? Cât costă biletele? 493. Maalesef bilet kalmadı. Din păcate nu mai sunt bilete. 494. 495. Öğrenci indirimi var mı? / Grup indiriminiz var mı? Gösteri ne kadar sürüyor? Gösteri iki

Detaylı

36. AVRUPA BRİÇ ŞAMPİYONASI WIESBADEN / ALMANYA

36. AVRUPA BRİÇ ŞAMPİYONASI WIESBADEN / ALMANYA 36. AVRUPA BRİÇ ŞAMPİYONASI WIESBADEN / ALMANYA 1983 MİL Lİ TA IM SEÇ ME LE Rİ Al man ya, Wi es ba den 1983 Av ru pa Şam pi yo na sı için mil li ta kım seç me le ri, yi ne ba zı yö ne ti ci le rin is te

Detaylı

Seyahat Dışarda yeme. Dışarda yeme - Girişte. Dışarda yeme - Yemek siparişi verme

Seyahat Dışarda yeme. Dışarda yeme - Girişte. Dışarda yeme - Yemek siparişi verme - Girişte _[zaman]_de _[kişi sayısı]_ için masa ayırtmak istiyorum. Rezervasyon yapma _[kişi sayısı]_ için bir masa lütfen. Masa sorma Kredi kartı kabul ediyor musunuz? Kredi kartıyla ödeyip ödeyemeyeceğini

Detaylı

Seyahat Sağlık. Sağlık - Acil durum. Sağlık - Doktorda. Hastaneye götürülmek isteme. Travel_Health_Emergency_2_desc. Acil tıbbi müdahale isteme

Seyahat Sağlık. Sağlık - Acil durum. Sağlık - Doktorda. Hastaneye götürülmek isteme. Travel_Health_Emergency_2_desc. Acil tıbbi müdahale isteme - Acil durum Hastaneye gitmem lazım. Hastaneye götürülmek isteme Hastayım. Travel_Health_Emergency_2_desc Derhal doktoru görmem gerekiyor! Acil tıbbi müdahale isteme Yardım! Acil tıbbi ilgi için seslenme

Detaylı

Călătorie Servire în oraș

Călătorie Servire în oraș - La intrare Aș dori să rezerv o masă pentru _[numărul de persoane]_ la ora _[ora]_. Faceți o rezervare. O masă pentru _[numărul de persoane]_, vă rog. Cereți o masă. Acceptați plăți cu cardul de credit?

Detaylı

Călătorie Servire în oraș

Călătorie Servire în oraș - La intrare _[zaman]_de _[kişi sayısı]_ için masa ayırtmak istiyorum. Faceți o rezervare. _[kişi sayısı]_ için bir masa lütfen. Cereți o masă. Kredi kartı kabul ediyor musunuz? Întrebați dacă puteți plăti

Detaylı

Seyahat Genel. Genel - Olmazsa olmazlar. Genel - Muhabbet. Yardım isteme. Birinin İngilizce konuşup konuşmadığını sormak

Seyahat Genel. Genel - Olmazsa olmazlar. Genel - Muhabbet. Yardım isteme. Birinin İngilizce konuşup konuşmadığını sormak - Olmazsa olmazlar Mă puteți ajuta, vă rog? Yardım isteme Vorbiți în engleză? Birinin İngilizce konuşup konuşmadığını sormak Vorbiți _(limba)_? Birinin belli bir dili konuşup konuşmadığını sormak Nu vorbesc

Detaylı

ya kın ol ma yı is ter dim. Gü neş le ısı nan top rak üze rinde ki çat lak la rı da ha net gö rür düm o za man. Bel ki de ka rın ca la rı hat ta yağ

ya kın ol ma yı is ter dim. Gü neş le ısı nan top rak üze rinde ki çat lak la rı da ha net gö rür düm o za man. Bel ki de ka rın ca la rı hat ta yağ SAKARKÖY Uzun boy lu bir can lı ol ma yı ben is te me dim. Ben, doğ du ğum da da böy ley dim. Za man la da ha da uzadım üs te lik. Bü yü düm. Ben bü yü dük çe di ğer can lılar kı sal dı lar, kü çül dü

Detaylı

GELECEĞİ DÜŞÜNEN ÇEVREYE SAYGILI % 70. tasarruf. Sokak, Park ve Bahçelerinizi Daha Az Ödeyerek Daha İyi Aydınlatmak Mümkün

GELECEĞİ DÜŞÜNEN ÇEVREYE SAYGILI % 70. tasarruf. Sokak, Park ve Bahçelerinizi Daha Az Ödeyerek Daha İyi Aydınlatmak Mümkün www.urlsolar.com S L D-S K -6 0 W ile 1 5 0 W St an d art S o kak L a m ba sı F iya t K arşılaşt ırm a sı kw h Ü c reti Yıllık Tü ke tim Ü cre ti Y ıllık T ü ketim Fa rkı kw Sa at G ü n A y Stan d art

Detaylı

ULUSLARARASI USKUDARSEMPOZYUMU

ULUSLARARASI USKUDARSEMPOZYUMU ULUSLARARASI.... USKUDARSEMPOZYUMU V 1-5 Kasım 2007 BİLDİRİLER CİLT I EDİTÖR DR. COŞKUN YILMAZ USKUDAR SEMPOZYUMU V KURULU Prof. Dr. Mehmet Prof. Eriinsal Prof. Dr. Mustafa Uzun Prof. Dr. Zekeriya Prof.

Detaylı

Dobrovolschi Diacritice Magicieni Fredo & Pid jin Free Gigi.

Dobrovolschi Diacritice Magicieni Fredo & Pid jin Free Gigi. Dobrovolschi Diacritice Magicieni Fredo & Pid jin Free Gigi www.decatorevista.ro ddddddddddddddddddddddd ddddddddddddddddddddddd ddddddddddddddddddddddd ddddddddddddddddddddddd ddddddddddddddddddddddd

Detaylı

Gök ler. Uçak lar la gi di lir an cak ora la ra. İn san gök ler de do la şa bil se. Bir ak şa müs tü, ar ka daş la rıyla. Bel ki ora la ra uçak lar

Gök ler. Uçak lar la gi di lir an cak ora la ra. İn san gök ler de do la şa bil se. Bir ak şa müs tü, ar ka daş la rıyla. Bel ki ora la ra uçak lar Gök ler. Uçak lar la gi di lir an cak ora la ra. İn san gök ler de do la şa bil se. Bir ak şa müs tü, ar ka daş la rıyla. Bel ki ora la ra uçak lar la da gi di le mez. Çün kü uçak lar çok ya kın dan geçi

Detaylı

Seyahat Genel. Genel - Olmazsa olmazlar. Genel - Muhabbet. Yardım isteme. Birinin İngilizce konuşup konuşmadığını sormak

Seyahat Genel. Genel - Olmazsa olmazlar. Genel - Muhabbet. Yardım isteme. Birinin İngilizce konuşup konuşmadığını sormak - Olmazsa olmazlar Můžete mi pomoci, prosím? Yardım isteme Mluvíte anglicky? Birinin İngilizce konuşup konuşmadığını sormak Mluvíte _[language]_? Birinin belli bir dili konuşup konuşmadığını sormak Nemluvím_[language]_.

Detaylı

ATAM MARŞI ... œ. œ. œ. œ. œ. -œ. œ œ bœ. œ œ nœ ... œ œ œ Œ œ œ. & b 1- &b œ j œ j œ j œ œ œ nœ œ. . œœ œ œ œ œ. œ Œ. œ œ. œ œ j œ.

ATAM MARŞI ... œ. œ. œ. œ. œ. -œ. œ œ bœ. œ œ nœ ... œ œ œ Œ œ œ. & b 1- &b œ j œ j œ j œ œ œ nœ œ. . œœ œ œ œ œ. œ Œ. œ œ. œ œ j œ. q=100 ATAM MARŞI Söz ve Müzik: Ziya AYDINTAN Eşlik Düzenleme:Ercan BAŞ 2 &b4 { Piano q=100.......... 2 & b - 4 œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ œ intro...? 2 b 4 œ œ œ œ œ œ œ. œ. œ. œ. œ. -œ œ. œ. œ. œ. œ. œ. œ..

Detaylı

ANTON PANN POVESTEA VORBII

ANTON PANN POVESTEA VORBII ANTON PANN POVESTEA VORBII DESPRE CUSURURI SAU URÂCIUNI Aideţi să vorbim degeabă, Că tot n-avem nici o treabă. Fiindcă Gura nu cere chirie, Poate vorbi orice fie. De multe ori însă Vorba, din vorbă în

Detaylı

T.C. Sıra No Aday No Kimlik No Ad Soyad Lisans Lisans Puanı Mülakat Puanı Nihai Ortalama

T.C. Sıra No Aday No Kimlik No Ad Soyad Lisans Lisans Puanı Mülakat Puanı Nihai Ortalama T.C. Sıra No Aday No Kimlik No Ad Soyad Lisans Lisans Puanı Mülakat Puanı Nihai Ortalama 1 A370094 58*******92 MU*** KA*** SAĞLIK YÖNETİMİ, LİSANS TAMAMLAMA 94.50 94,5 PROGRAMI, 2 A372539 71*******12 NU***

Detaylı

Başvuru: Türkçe - Romence

Başvuru: Türkçe - Romence Başvuru: Türkçe - Romence Adlar/İsimler Çalışma saatleri kısmi zamanlı çalışma tam zamanlı çalışma kısmi zamanlı çalışma deneme süresi fazla mesai vardiyalı iş çalışma saatleri Referanslar deneme çalışması

Detaylı

MODEL SORU - 1 DEKİ SORULARIN ÇÖZÜMLERİ

MODEL SORU - 1 DEKİ SORULARIN ÇÖZÜMLERİ 5 BÖÜ RENER 1 2 ODE SORU - 1 DEİ SORUARIN ÇÖÜERİ T aralığı yalnız, T aralığı ise yalnız kaynaktan ışık alabilir aralığı her iki kaynaktan ışık alabileceğinden, + ( + yeşil) = renkte görünür I II O IV III

Detaylı

PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA EDITAT CU SPRIJINUL CONSILIULUI MINORITÃÞILOR NAÞIONALE

PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA EDITAT CU SPRIJINUL CONSILIULUI MINORITÃÞILOR NAÞIONALE NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ATATÜRK Anul VIII, 2001 Nr. 6 (72) IUNIE / HAZİRAN VOCEA AUTENTICÃ ROMANYA TÜRK DEMOKRAT BİRLİĞİNİN YAYIN ORGANIDIR PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA EDITAT

Detaylı

7. Sınıf MATEMATİK TAM SAYILARLA ÇARPMA VE BÖLME İŞLEMLERİ 1. I. ( 15) ( 1) 5. ( 125) : ( 25) 5 6. (+ 9) = (+ 14)

7. Sınıf MATEMATİK TAM SAYILARLA ÇARPMA VE BÖLME İŞLEMLERİ 1. I. ( 15) ( 1) 5. ( 125) : ( 25) 5 6. (+ 9) = (+ 14) 7. Sınıf MATEMATİK TAM SAYILARLA ÇARPMA VE BÖLME İŞLEMLERİ TEST 1 1. I. (15) (1) II. (1) (6) III. (+8) (1) IV. (10) (1) Yukarıda verilen işlemlerden kaç tanesinin sonucu pozitiftir? A) 4 B) 3 C) 2 D) 1

Detaylı

INTRODUCERE DEMONSTRATIVĂ LECŢIE TURCĂ PENTRU ÎNCEPĂTORI

INTRODUCERE DEMONSTRATIVĂ LECŢIE TURCĂ PENTRU ÎNCEPĂTORI TURCĂ PENTRU ÎNCEPĂTORI LECŢIE DEMONSTRATIVĂ LECŢIE DEMONSTRATIVĂ INTRODUCERE Fără îndoială că una din limbile de mare interes astăzi este turca. De ce este atât de actuală? În primul rând, datorită numărului

Detaylı

Eynu Bat Çin: Sar Uygurca ve Salarca Kuzeydoğu Güney Sibirya Şorca Sayan Türkçesi Bat Moğolistan Duha...

Eynu Bat Çin: Sar Uygurca ve Salarca Kuzeydoğu Güney Sibirya Şorca Sayan Türkçesi Bat Moğolistan Duha... İÇİNDEKİLER Türkçe Çeviri Hakk nda.............................................................. 7 kinci Bask Hakk nda................................................................ 8 Sahada Dil Dokümantasyonu....................................................

Detaylı

İŞ, GÜÇ, ENERJİ BÖLÜM 8

İŞ, GÜÇ, ENERJİ BÖLÜM 8 İŞ, GÜÇ, EERJİ BÖÜ 8 ODE SORU DE SORUARI ÇÖZÜER 5 Cise eti eden sür- tüne uvveti, IFI0 ür F α F T W (F ür ) (Fcosα (g Fsinα)) düzle Ya pı lan net iş de ğe ri α, ve ütleye bağ lı dır G düzle 00,5 G0 0 I

Detaylı

KÜRESEL AYNALAR BÖLÜM 26

KÜRESEL AYNALAR BÖLÜM 26 ÜRESE AYNAAR BÖÜ 6 ODE SORU DE SORUARN ÇÖZÜER d d noktası çukur aynanın merkezidir ve ışınlarının izlediği yoldan, yargı doğrudur d noktası çukur aynanın odak noktasıdır d olur yargı doğrudur d + d + dir

Detaylı

PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA EDITAT CU SPRIJINUL CONSILIULUI MINORITÃÞILOR NAÞIONALE

PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA EDITAT CU SPRIJINUL CONSILIULUI MINORITÃÞILOR NAÞIONALE NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ATATÜRK Anul IX, 2002 Nr. 8 (86) AUGUST / AĞUSTOS VOCEA AUTENTICÃ ROMANYA TÜRK DEMOKRAT BİRLİĞİNİN YAYIN ORGANIDIR PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA EDITAT

Detaylı

Morala elementarã stãri, praguri, virtuþi

Morala elementarã stãri, praguri, virtuþi VASILE MORAR Morala elementarã stãri, praguri, virtuþi Colecþia de studii ºi eseuri Etice Coperta: Rembrandt: Întoarcerea fiului risipitor Redactor: Eugenia Petre Coperta: Ionuþ Ardeleanu-Paici Tehnoredactare:

Detaylı

Gü ven ce He sa b Mü dü rü

Gü ven ce He sa b Mü dü rü Güvence Hesabı nın dünü, bugünü, yarını A. Ka di r KÜ ÇÜK Gü ven ce He sa b Mü dü rü on za man lar da bi lin me ye, ta nın ma ya S baş la yan Gü ven ce He sa bı as lın da ye - ni bir ku ru luş de ğil.

Detaylı

DÜZLEM AYNALAR BÖLÜM 25

DÜZLEM AYNALAR BÖLÜM 25 DÜZE AAAR BÖÜ 5 DE SRU 1 DE SRUAR ÇÖZÜER 4 1 A B C D E F ışık ışını B noktasından geçer ışık ışını E noktasından geçer 5 ESE AAR ışını ve düzlem aynalarında yansıdığında, n = 3 ve n = 1 olur Bu durumda

Detaylı

EVO-JET brülör, kolay kurulum ve bakım için modüler yapıda imal edilmiştir.

EVO-JET brülör, kolay kurulum ve bakım için modüler yapıda imal edilmiştir. Arzătorul EVO-JET este construit în sistem modular astfel încât accesul şi mentananţa sunt uşor de efectuat. Acesta este amplasat pe şine şi poate fi mutat uşor în funcţie şi de spaţiul necesar pentru

Detaylı

ÖNEMLİ DUYURU ANUNŢ IMPORTANT TAZİYE TAZİYE TAZİYE. Xpress Promotion VOCEA AUTENTICĂ

ÖNEMLİ DUYURU ANUNŢ IMPORTANT TAZİYE TAZİYE TAZİYE. Xpress Promotion VOCEA AUTENTICĂ - Februarie / Şubat 2005 pagina / sayfa 16 TAZİYE SAYIN AMET AMET I (LAZU KÖYÜNDEN) KAYBETMİŞ BULUNUYORUZ. MERHUMA ALLAH TAN RAHMET, KEDERLİ AİLESİNE, YAKINLARINA VE TÜM DOSTLARINA BAŞ SAĞLIĞI DİLERİZ.

Detaylı

VOCEA AUTENTICÃ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ATATÜRK YENİ YIL VE RAMAZAN BAYRAM MESAJI. Ramazan Bayramı Kutlu Olsun! Nice Yıllara!

VOCEA AUTENTICÃ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ATATÜRK YENİ YIL VE RAMAZAN BAYRAM MESAJI. Ramazan Bayramı Kutlu Olsun! Nice Yıllara! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ATATÜRK Anul VII, 2000 Nr. 12 (66) DECEMBRIE / ARALIK VOCEA AUTENTICÃ ROMANYA TÜRK DEMOKRAT BİRLİĞİNİN YAYIN ORGANIDIR PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA EDITAT

Detaylı

ÖĞRETİM) PROGRAMI, (ÖRGÜN ÖĞRETİM) (ÖRGÜN ÖĞRETİM) 9 A Na*** Va*** PAZARLAMA ,000 88,0350 Kazandı

ÖĞRETİM) PROGRAMI, (ÖRGÜN ÖĞRETİM) (ÖRGÜN ÖĞRETİM) 9 A Na*** Va*** PAZARLAMA ,000 88,0350 Kazandı İŞLETME YÖNETİCİLİĞİ, TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI, (İKİNCİ 1-19 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI YERLEŞTİRME RAPORU 1 A71 *******9 İKTİSAT, LİSANS PROGRAMI, (ÖRGÜN EC*** EK*** 9.9 1, 95,5 Kazandı A139

Detaylı

[ülke] sınırları içinde para çekersem komisyon ücreti öder miyim? Fragen, ob Gebühren anfallen, wenn man in einem bestimmten Land Geld abhebt

[ülke] sınırları içinde para çekersem komisyon ücreti öder miyim? Fragen, ob Gebühren anfallen, wenn man in einem bestimmten Land Geld abhebt - Allgemeines [ülke] sınırları içinde para çekersem komisyon ücreti öder miyim? Fragen, ob Gebühren anfallen, wenn man in einem bestimmten Land Geld abhebt Başka bankamatikleri kullanırsam ne kadar komisyon

Detaylı

Pot retrage numerar în [țara] fără a plăti comisioane? Fragen, ob Gebühren anfallen, wenn man in einem bestimmten Land Geld abhebt

Pot retrage numerar în [țara] fără a plăti comisioane? Fragen, ob Gebühren anfallen, wenn man in einem bestimmten Land Geld abhebt - Allgemeines Pot retrage numerar în [țara] fără a plăti comisioane? Fragen, ob Gebühren anfallen, wenn man in einem bestimmten Land Geld abhebt Cât sunt comisioanele altor bancomate? [ülke] sınırları

Detaylı

VOCEA AUTENTICĂ. s.c. Adco Star s.r.l. Constanþa

VOCEA AUTENTICĂ. s.c. Adco Star s.r.l. Constanþa - Octombrie / Ekim 2002 pagina / sayfa 16 Anul IV 2002, Nr. 10 (88) VOCEA AUTENTICĂ OCTOMBRIE / EKİM ROMANYA TÜRK DEMOKRAT BİRLİĞİNİN YAYIN ORGANIDIR PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA

Detaylı

10. SINIF KONU ANLATIMLI. 2. ÜNİTE: ELEKTRİK VE MANYETİZMA 4. Konu MANYETİZMA ETKİNLİK ve TEST ÇÖZÜMLERİ

10. SINIF KONU ANLATIMLI. 2. ÜNİTE: ELEKTRİK VE MANYETİZMA 4. Konu MANYETİZMA ETKİNLİK ve TEST ÇÖZÜMLERİ 10. IIF KOU ALATIMLI 2. ÜİTE: ELEKTRİK VE MAYETİZMA 4. Konu MAYETİZMA ETKİLİK ve TET ÇÖZÜMLERİ 2 Ünite 2 Elektrik ve Manyetizma 2. Ünite 4. Konu (Manyetizma) A nın Çözümleri 3. 1. Man ye tik kuv vet ler,

Detaylı

aplicare: română - turcă

aplicare: română - turcă aplicare: română - turcă Substantive timp de lucru muncă cu fracţiune de normă muncă cu normă întreagă muncă cu fracţiune de normă perioadă de probă oră suplimentară muncă în schimburi timp de lucru referinţe

Detaylı

تعليمات التشغيل 1. Instrucţiuni de utilizare PLITA. Kullanım talimatları SETÜSTÜ KZ.O.02.0361

تعليمات التشغيل 1. Instrucţiuni de utilizare PLITA. Kullanım talimatları SETÜSTÜ KZ.O.02.0361 PH 640 M/HA PH 640 M GH/HA PH 640 M R/HA PH 640 MS/HA PH 640 MS GH/HA PH 640 MST/HA PH 640 MST R/HA PH 640 MST GH/HA PH 640 MS R/HA PH 640 M IB/HA PH 640 MS IB/HA PH 631 M/HA PH 631 MS/HA PH 631 MS R/HA

Detaylı

YANSIMA VE DÜZLEM AYNALAR

YANSIMA VE DÜZLEM AYNALAR Tİ 45 75 75 4 5 5 80 80 6 5 7 8 0 0 70 70 80 0 0 80 9 0 50 0 40 40 50 0 BÖÜ ASA VE DÜZE AAAR ansıma ve Düzlem Aynalar ÇÖZÜER Alıştırmalar 5 9 6 0 7 4 8 46 Tİ 5 9 6 0 7 4 8 Tİ 47 4 6 7 8 4 9 5 0 48 Tİ a)

Detaylı

Sıra No Aday No Kimlik No Ad Soyad Lisans Lisans Puanı Mülakat Puanı Nihai Ortalama Durum PROGRAMI, (ÖRGÜN ÖĞRETİM) ÖĞRETİM)

Sıra No Aday No Kimlik No Ad Soyad Lisans Lisans Puanı Mülakat Puanı Nihai Ortalama Durum PROGRAMI, (ÖRGÜN ÖĞRETİM) ÖĞRETİM) 1 A3919 9******* İŞLETME (İNGİLİZCE), LİSANS BU*** ER*** PROGRAMI, (ÖRGÜN 9. 9, 9,5 Kazandı A19 15*******3 İKTİSAT, LİSANS PROGRAMI, (ÖRGÜN AS*** DE*** 7.7 95,,5 Kazandı 3 A71 SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI

Detaylı

Değerli Müşterimiz, Bu sayfalarda yer alan ilgili semboller ile belirtilen uyar lar ve aç klamalar, dikkatle okuman z tavsiye ediyoruz:

Değerli Müşterimiz, Bu sayfalarda yer alan ilgili semboller ile belirtilen uyar lar ve aç klamalar, dikkatle okuman z tavsiye ediyoruz: 001-023 TÜRKÇE N HAL:001-023 TÜRKÇE N HAL 08.08.2008 13:30 Sayfa 1 Değerli Müşterimiz, Fiat Stilo yu seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Bu kitab, yeni otomobilinizin tüm özelliklerini tan man za ve onu mümkün

Detaylı

Morpa Kampüs Çocukları Okuma Yazmaya Hazırlamanın ve Öğretmenin Neden En Kolay Yolu?

Morpa Kampüs Çocukları Okuma Yazmaya Hazırlamanın ve Öğretmenin Neden En Kolay Yolu? Morpa Kampüs Çocukları Okuma Yazmaya Hazırlamanın ve Öğretmenin Neden En Kolay Yolu? l Çünkü Morpa Kampüs te Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları için özel bölüm var. Bu bölümde okul öncesi eğitimi almış

Detaylı

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI PR. (İNGİLİZCE) TARİH PR. (İNGİLİZCE) (TAM BURSLU) SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ PR.

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI PR. (İNGİLİZCE) TARİH PR. (İNGİLİZCE) (TAM BURSLU) SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ PR. Aday Kimlik Ad Soyad Sınav Lisans Lisans 1 A233139 2 A234223 3 A234363 4 A2712 5 A223251 6 A227829 7 A232737 8 A228288 9 A232288 A2596 11 A234425 12 A233457 13 A227794 ******* 36 19******* 90 ******* 46

Detaylı

De ğer li Müş te ri miz, Al fa Ro meo yu seç ti ği niz için te şek kür ede riz.

De ğer li Müş te ri miz, Al fa Ro meo yu seç ti ği niz için te şek kür ede riz. 01-10 NÜHAL: 01-10 NÜHAL 03.09.2008 12:46 Sayfa 1 De ğer li Müş te ri miz, Al fa Ro meo yu seç ti ği niz için te şek kür ede riz. Alfa 166nız, Al fa Ro meo ya öz gü; gü ven lik, kon for ve sü rüş mem nu

Detaylı

ÖĞRETİM) İŞLETME (İNGİLİZCE), LİSANS Bİ*** KA*** PROGRAMI, (ÖRGÜN ÖĞRETİM)

ÖĞRETİM) İŞLETME (İNGİLİZCE), LİSANS Bİ*** KA*** PROGRAMI, (ÖRGÜN ÖĞRETİM) MUHASEBE VE DENETİM,TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI, (İKİNCİ 17-1 EĞİTİM-ÖĞTETİM YILI BAHAR YARIYILI YERLEŞTİRME RAPORU 1 A17 1******* ES*** FE*** İŞLETME PR. (AÇIK 7.9 1, 9,5 Kazandı A 1*******3 BÜ*** Şİ***

Detaylı

MODEL SORU - 1 DEKİ SORULARIN ÇÖZÜMLERİ

MODEL SORU - 1 DEKİ SORULARIN ÇÖZÜMLERİ 1. BÖÜM A DAGAARI MDE SRU - 1 DEİ SRUARIN ÇÖZÜMERİ 5. T 1. uvvet vektörünün dengeden uzaklaşan ucu ile hız vektörünün ları çakışık olmalıdır. Buna göre şeklinde CEVA C 2. Dal ga la rın gen li ği den ge

Detaylı

- ~ - p.:, o... :ı> .~ ~ 3. ~... c: (1) ::ı 3 ..., < ... "O ~ rı ;!. o tı) l"li. ... '< j ;ı;. r ~ v:ı ~ ...

- ~ - p.:, o... :ı> .~ ~ 3. ~... c: (1) ::ı 3 ..., < ... O ~ rı ;!. o tı) lli. ... '< j ;ı;. r ~ v:ı ~ ... Q. :,. [ ;::l (JQ l O'Q (h ::: ;:,;' (JQ tı) l"li!t "'I N p.:,,, : ") r ti 8 cr'5 r.! :,;.. Q. ı;ıı,. r r (/) tn.{/),, < ) rı, ff ı ı r ı "' ı :: ı,,,, ;:,;', ı (li p.:, p.:, ::! l"li ti" p.:,,(/),,{j)..

Detaylı

Açıldı göklerin bâbı

Açıldı göklerin bâbı Dük Açıdı gök bbı Rast-Ih Âm Atş 8 A çı dı gök b bı O ha t m hac o du 5 A ı cü d v t Mv Muham M ço du 9 A ı çü gök gç t O hu u a ço du 13 (So) A ı cü d v t Mv Muham M ço du Sof 4 B vşm Hc-Ih Âm Atş 8 6

Detaylı

www.ottobock.com.tr info@ottobock.com.tr

www.ottobock.com.tr info@ottobock.com.tr Bu broşürü size ulaştıran: www.ottobock.com.tr info@ottobock.com.tr Yaşamaya yeniden başlamak İndeks Önsöz...4 İlk Uygulama...5 Gögüs Protezinin Seçimi...6 Slikon Protezler...8 Bakım...9 Lenfödem...10

Detaylı

VOCEA AUTENTICÃ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ATATÜRK

VOCEA AUTENTICÃ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ATATÜRK NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ATATÜRK Anul VIII, 2001 Nr. 3 (69) MARTIE / MART VOCEA AUTENTICÃ ROMANYA TÜRK DEMOKRAT BİRLİĞİNİN YAYIN ORGANIDIR PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA EDITAT CU

Detaylı

Revistă de cultură cinematografică. editată de studenții la film din u.n.a.t.c.

Revistă de cultură cinematografică. editată de studenții la film din u.n.a.t.c. Revistă de cultură cinematografică editată de studenții la film din u.n.a.t.c. NR. 14, MARTie 2012 1 REDACȚIA Redactor coordonator Andrei Rus NR.14, Martie 2012 Redactori Ana Banu, Cristina Bîlea, Anca

Detaylı

Mesajul de Anul Nou al domnului Ion Iliescu, Preºedintele României

Mesajul de Anul Nou al domnului Ion Iliescu, Preºedintele României - Ianuarie / Ocak 2004 pagina / sayfa 16 Anul VI 2004, Nr. 1 (103) VOCEA AUTENTICĂ IANUARIE / OCAK ROMANYA TÜRK DEMOKRAT BİRLİĞİNİN YAYIN ORGANIDIR PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA

Detaylı

MODEL SORU - 1 DEKİ SORULARIN ÇÖZÜMLERİ

MODEL SORU - 1 DEKİ SORULARIN ÇÖZÜMLERİ 3. BÖÜ GAZ BASINCI ODE SORU - 1 DEİ SORUARIN ÇÖZÜERİ 3. ı ı Z ı 1. I II III,, muslukları açıldığında: I düzeneğinde: aptaki yüksekliği arttığından, kabın tabanına yapılan toplam basınç artar. Borudaki

Detaylı

Festivalul. Pro Etnica 2004. Xpress Promotion VOCEA AUTENTICĂ. pag. 9

Festivalul. Pro Etnica 2004. Xpress Promotion VOCEA AUTENTICĂ. pag. 9 - August / Ağustos 2004 pagina / sayfa 16 ÇOCUKLARIMIZA... Çaydanlığın gerçek gölgesi hangisidir? Sağadaki boş yerlere haftanın günlerinin isimlerini yerleştirin. Anul VI 2004, Nr. 8 (110) VOCEA AUTENTICĂ

Detaylı

Her 30 AĞUSTOS - ZAFER BAYRAMI -

Her 30 AĞUSTOS - ZAFER BAYRAMI - - August / Ağustos 2005 Cine are carte are parte Era prin luna martie când profesorul meu de turcă mi-a zis să particip la olimpiada de turcă din acest an. Eu nu am acceptat, însă sub presiunea celor de

Detaylı

SERBEST MUHASEBECİLER, SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLERİN MESLEKİ FAALİYETLERİNDE UYACAKLARI ETİK İLKELER HAKKINDA

SERBEST MUHASEBECİLER, SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLERİN MESLEKİ FAALİYETLERİNDE UYACAKLARI ETİK İLKELER HAKKINDA SERBEST MUHASEBECİLER, SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLERİN MESLEKİ FAALİYETLERİNDE UYACAKLARI ETİK İLKELER HAKKINDA YÖNETMELİK 23 424 SERBEST MUHASEBECİLER, SERBEST MUHASEBECİ

Detaylı

İslam da İhya ve Reform, çev: Fehrullah Terkan, Ankara Okulu Yayınları, Ankara 2006.

İslam da İhya ve Reform, çev: Fehrullah Terkan, Ankara Okulu Yayınları, Ankara 2006. Faz lur Rah man: 21 Ey lül 1919 da Pa kis tan n Ha za ra şeh rin de doğ du. İlk öğ re ni mi ni Pa kis tan da Ders-i Niza mî ola rak bi li nen ge le nek sel med re se eği ti mi şek lin de biz zat ken di

Detaylı

Foarte formal, destinatarul ocupă o funcţie care trebuie folosită în locul numelui

Foarte formal, destinatarul ocupă o funcţie care trebuie folosită în locul numelui - Introducere Turcă Engleză Sayın Başkan, Dear Mr. President, Foarte formal, destinatarul ocupă o funcţie care trebuie folosită în locul numelui Sayın yetkili, Dear Sir, Formal, destinatar de sex masculin

Detaylı

VEKTÖRLER. 1. Ve ri len kuv vet le ri bi le şen le ri ne ayı rır sak, x y. kuv vet le ri ( 1) ile çar pı lıp top lanır. ve F 3

VEKTÖRLER. 1. Ve ri len kuv vet le ri bi le şen le ri ne ayı rır sak, x y. kuv vet le ri ( 1) ile çar pı lıp top lanır. ve F 3 ALIŞTIMALA. BÖLÜM VETÖLE ÇÖZÜMLE VETÖLE. Ve ri len kuv vet le ri bi le şen le ri ne ayı rır sak, x y : 0 : 4. ve kuv vet le ri ( ) ile çar pı lıp top lanır sa, kuv ve ti el de edi lir. x y : 0 : 4 : 0

Detaylı

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN! - Ianuarie / Ocak 2005 ÇOCUKLARIMIZA... FIKRA Harfin Adı Birinci sınıf öğretmeni öğrencilerden birine sordu: - Bu harfin adı ne? Üzülerek karşılık verdi çocuk: - Harfi tanıyorum ama, adı bir türlü aklıma

Detaylı

MODEL SORU - 1 DEKİ SORULARIN ÇÖZÜMLERİ

MODEL SORU - 1 DEKİ SORULARIN ÇÖZÜMLERİ ÖLÜ ÜRESEL YNLR OEL SORU - Eİ SORULRN ÇÖZÜLERİ 4 a a a d Şe kil de ö rül dü ğü i bi, ve ışık ışın la rı yansı ma lar so nu u ken di üze rin den e ri dö ner CEVP Şekilde örüldüğü ibi, aynalar arasındaki

Detaylı

Değerli Müşterimiz, Bu sayfalarda yer alan ilgili semboller ile belirtilen uyar lar ve aç klamalar, dikkatle okuman z tavsiye ediyoruz:

Değerli Müşterimiz, Bu sayfalarda yer alan ilgili semboller ile belirtilen uyar lar ve aç klamalar, dikkatle okuman z tavsiye ediyoruz: 001-023 TÜRKÇE N HAL:001-023 TÜRKÇE N HAL 08.08.2008 13:30 Sayfa 1 Değerli Müşterimiz, Fiat Stilo yu seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Bu kitab, yeni otomobilinizin tüm özelliklerini tan man za ve onu mümkün

Detaylı

ELVEDA GENÇ NESÝL! Ne mutlu Türk üm diyene 2 (76) R.D.T.B. GENÇLÝK KOMÝSYONUN YAYIN ORGANIDIR. Nr. FEBRUARIE / ÞUBAT

ELVEDA GENÇ NESÝL! Ne mutlu Türk üm diyene 2 (76) R.D.T.B. GENÇLÝK KOMÝSYONUN YAYIN ORGANIDIR. Nr. FEBRUARIE / ÞUBAT Ne mutlu Türk üm diyene Tânãra Generaþie Anul VIII, 2006 Nr. 2 (76) FEBRUARIE / ÞUBAT R.D.T.B. GENÇLÝK KOMÝSYONUN YAYIN ORGANIDIR Periodic bilingv al Comisiei de Tineret din cadrul Uniunii Democrate Turce

Detaylı

VOCEA AUTENTICĂ. Constanţa - România str. Crişana, nr. 44 cod 900573. tel./fax: 0241/550.903 web: www.udtr.ro e-mail: office@udtr.

VOCEA AUTENTICĂ. Constanţa - România str. Crişana, nr. 44 cod 900573. tel./fax: 0241/550.903 web: www.udtr.ro e-mail: office@udtr. Anul XIII 2011, Nr. 2 (187) VOCEA AUTENTICĂ ROMANYA TÜRK DEMOKR AT BİRLİĞİ YAYIN ORGANIDIR PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA EDITAT CU SPRIJINUL DEPARTAMENTULUI PENTRU RELAŢII INTERETNICE

Detaylı

œ œ œ. œ œ œ œ œ œ œ œ

œ œ œ. œ œ œ œ œ œ œ œ A RI DA I NDAN UÇTUM & b 4 2 & b Ağ rı Da ğı'n Kış la nın ö Dağda hay la danuç tum nü pı r kurdu Ça yır çi me Hep kuşlatım r le o A Yöre: Ağrı ne di düştüko r durdu Ça yır çi Hep küş lar A tım r me o le

Detaylı

Ayakların Ayarlanması (*opsiyonel)

Ayakların Ayarlanması (*opsiyonel) 4578345400/AA 575 Ayakların Ayarlanması (*opsiyonel) Buzdolabınız dengesiz duruyor ise; Buzdolabınızın ayaklarını șekildeki gibi döndürerek dengeli durmasını sağlayabilirsiniz. Siyah ok yönüne döndürüldüğünde

Detaylı

YAY DALGALARI. 1. m. 4. y(cm) Şe kil de 25 cm lik kıs mı 2,5 dal ga ya kar şı lık ge lir.

YAY DALGALARI. 1. m. 4. y(cm) Şe kil de 25 cm lik kıs mı 2,5 dal ga ya kar şı lık ge lir. 1. BÖÜM A DAGAARI AIŞTIRMAAR ÇÖZÜMER A DAGAARI 1.. (c) T λ 5c Şe kil de 5 c lik kıs ı,5 dal ga a kar şı lık ge lir. 0 5 (c) Bu du ru da, 5 λ = 5 λ = 10 c Dal ga nın aıla hı zı, 60 V = = = 15 t c/ s Dal

Detaylı

LED-uri integrate pentru indicarea starii sistemului Tümleşik Durum LED i. Carcasa turnata Muhafaza birimi. Grad de protectie IP67 Hava ısıtıcı / P67

LED-uri integrate pentru indicarea starii sistemului Tümleşik Durum LED i. Carcasa turnata Muhafaza birimi. Grad de protectie IP67 Hava ısıtıcı / P67 Avantaje: Vedere de ansamblu asupra sistemului Afisaj in timp real Pachet software stabil PC industrial Constructie modulara Transfer de date la viteza mare Autodiagnoza a defectelor Raport privind parametri

Detaylı

VEKTÖRLER BÖLÜM 1 MODEL SORU - 1 DEKİ SORULARIN ÇÖZÜMLERİ MODEL SORU - 2 DEKİ SORULARIN ÇÖZÜMLERİ

VEKTÖRLER BÖLÜM 1 MODEL SORU - 1 DEKİ SORULARIN ÇÖZÜMLERİ MODEL SORU - 2 DEKİ SORULARIN ÇÖZÜMLERİ BÖÜ 1 VETÖE ODE SOU - 1 DEİ SOUAI ÇÖZÜEİ ODE SOU - DEİ SOUAI ÇÖZÜEİ 1. Bir vektörün tersi doğrultu ve büyüklüğü aynı yalnızca yönü ters olan vektördür:. = olacağından, I. eşitlik yanlıştır. II. eşitlik

Detaylı

LOZAN BARIª ANTLAªMASI

LOZAN BARIª ANTLAªMASI - Septembrie / Eylül 2003 pagina / sayfa 16 DİZİ ALLAHI ARAYAN ÇOCUK (III) 9. Ertesi sabah erkenden uyanmış. Dem çeken bülbülleri, hü hü diye öten kumruları, güvercinleri dinlemiş. Derken Güneş, yakıcı

Detaylı

3-P C ile h a b e r le şm e y e u y g u n b ir a r a b ir im. (IS A, P C I, U S B g ib i )

3-P C ile h a b e r le şm e y e u y g u n b ir a r a b ir im. (IS A, P C I, U S B g ib i ) M O D E M N E D İR : M o d u la to r -D e m o d u la to r k e lim e le r in in k ıs a ltm a s ı M O D E M. Y a n i v e r ile r i s e s s in y a lle r in e s e s s in y a lle r in i v e r ile r e d ö n

Detaylı

ABDULLAH ÖCALAN. PKK 5. Kongresi'ne sunulan POLİTİK RAPOR

ABDULLAH ÖCALAN. PKK 5. Kongresi'ne sunulan POLİTİK RAPOR ABDULLAH ÖCALAN PKK 5. Kongresi'ne sunulan POLİTİK RAPOR ABDULLAH ÖCALAN PKK 5. Kongresi'ne sunulan POLİTİK RAPOR WEŞANÊN SERWXEBÛN 73 Abdul lah ÖCA LAN PKK 5. Kongresi'ne sunulan POLİTİK RAPOR Weşanên

Detaylı

DE NÝZ leri Anmak, YA DEV RÝM YA Ö LÜM Þiarýný Haykýrmaktýr!

DE NÝZ leri Anmak, YA DEV RÝM YA Ö LÜM Þiarýný Haykýrmaktýr! DE NÝZ leri Anmak, YA DEV RÝM YA Ö LÜM Þiarýný Haykýrmaktýr! 6 Ma yýs 1972, üç ko mü nist ön de rin, dev ri me bað lý lý ðýn, halk la rýn kur tu luþ mü ca de le si ne i nan cýn, mark sizm-le ni nizm bay

Detaylı

BU KALEM UN(UFAK)* SEL YAYINCILIK. Enis Batur un yayınevimizdeki kitapları:

BU KALEM UN(UFAK)* SEL YAYINCILIK. Enis Batur un yayınevimizdeki kitapları: BU KALEM UN(UFAK)* Enis Batur un yayınevimizdeki kitapları: 60 mm Dizüstü Meşkler ve İçcep Meşkleri Elma / Örgü Teknikleri Üzerine Bir Roman Denemesi Bu Kalem - Bukalemun Bu Kalem - Melûn Bu Kalem - Un(Ufak)

Detaylı

KE00-SS.08YT05 DOĞAL SAYILAR ve TAM SAYILAR I

KE00-SS.08YT05 DOĞAL SAYILAR ve TAM SAYILAR I Üniversite Hazırlık / YGS Kolay Temel Matematik 0 KE00-SS.08YT05 DOĞAL SAYILAR ve TAM SAYILAR I. 8 ( 3 + ) A) 7 B) 8 C) 9 D) 0 E) 6. 3! 3 ( 3 3)": ( 3) A) B) 0 C) D) E) 3. 7 3. + 5 A) 6 B) 7 C) 8 D) 0

Detaylı

PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA EDITAT CU SPRIJINUL CONSILIULUI MINORITÃÞILOR NAÞIONALE

PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA EDITAT CU SPRIJINUL CONSILIULUI MINORITÃÞILOR NAÞIONALE NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ATATÜRK Anul VIII, 2001 Nr. 2 (68) FEBRUARIE / ŞUBAT VOCEA AUTENTICÃ ROMANYA TÜRK DEMOKRAT BİRLİĞİNİN YAYIN ORGANIDIR PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA EDITAT

Detaylı

Perlele Turciei Orientale Anatolia & Cappadocia

Perlele Turciei Orientale Anatolia & Cappadocia Perlele Turciei Orientale Anatolia & Cappadocia hoteluri / ; demipensiune & 2 pranzuri incluse BONUS: asigurare medicala si storno Durata: 19 zile I Plecari: 26.05.2016 Cappadochia este renumita pentru

Detaylı

ÖĞRETİM) PR. ÖĞRETİM) ÖĞRETİM) ÖĞRETİM) 46*******5 ME*** YI*** İŞLETME PR. (AÇIKÖĞRETİM) ,000 83,9500 Kazandı

ÖĞRETİM) PR. ÖĞRETİM) ÖĞRETİM) ÖĞRETİM) 46*******5 ME*** YI*** İŞLETME PR. (AÇIKÖĞRETİM) ,000 83,9500 Kazandı MUHASEBE VE DENETİM,TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI, (İKİNCİ 1-19 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI YERLEŞTİRME RAPORU 1 A3 3******* İB*** KE*** 93. 95, 9, Kazandı A77 *******5 ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN

Detaylı

HAKSES. tel./fax: 0241/550.903 web: www.udtr.org e-mail: office@udtr.org. Constanţa - România str. Crişana, nr. 44 cod 900573

HAKSES. tel./fax: 0241/550.903 web: www.udtr.org e-mail: office@udtr.org. Constanţa - România str. Crişana, nr. 44 cod 900573 HAKSES ROMANYA TÜRK DEMOKRAT BİRLİĞİ YAYIN ORGANIDIR PERIODIC BILINGV AL UNIUNII DEMOCRATE TURCE DIN ROMÂNIA EDITAT CU SPRIJINUL DEPARTAMENTULUI PENTRU RELAŢII INTERETNICE Constanţa - România str. Crişana,

Detaylı

DENEME 8 SAYISAL BÖLÜM ÇÖZÜMLERİ

DENEME 8 SAYISAL BÖLÜM ÇÖZÜMLERİ DENEME 8 SAYISAL BÖLÜM ÇÖZÜMLERİ. 99 98 9 ( ).( ).( ) ( ).( ).( ) = = = 00 00 ( ).. + bulunur. 5. a b+ = 0 ise b a b + = 0 ve b 0 ol ma lı b dir. a. + 0 ol ma lı a 0 a. A). = ise ( ) = B). = ise ( ) =

Detaylı

TORK. τ = 2.6 4.sin30.2 + 2.cos60.4 = 12 4 + 4 = 12 N.m Çubuk ( ) yönde dönme hareketi yapar. τ K. τ = F 1. τ 1. τ 2. τ 3. τ 4. 1. 2.

TORK. τ = 2.6 4.sin30.2 + 2.cos60.4 = 12 4 + 4 = 12 N.m Çubuk ( ) yönde dönme hareketi yapar. τ K. τ = F 1. τ 1. τ 2. τ 3. τ 4. 1. 2. AIŞIRMAAR 8 BÖÜM R ÇÖZÜMER R cos N 4N 0 4sin0 N M 5d d N ve 4N luk kuv vet lein çu bu ğa dik bi le şen le i şekil de ki gi bi olu nok ta sı na gö e top lam tok; τ = 6 4sin0 + cos4 = 4 + 4 = Nm Çubuk yönde

Detaylı

ÖDEV ve ÖLÇME AKILLI. Barış TEPECİK

ÖDEV ve ÖLÇME AKILLI. Barış TEPECİK AKILLI ÖDEV ve ÖLÇME. sınıf Barış TEPECİK AFG Matbaa Yayıncılık Kağıt İnş. Ltd. Şti. Buca OSB, BEGOS 2. Bölge 3/20 Sk. No: 17 Buca-İZMİR Tel: 0.232.442 01 01-442 03 03 Faks: 442 06 60 Bu kitabın tüm hakları

Detaylı

Abdullah Öcalan. SEÇME YAZILAR Cilt VI

Abdullah Öcalan. SEÇME YAZILAR Cilt VI Abdullah Öcalan SEÇME YAZILAR Cilt VI ABDULLAH ÖCALAN SEÇME YAZILAR CİLT 6 WEŞANÊN SERXWEBÛN 74 Abdul lah ÖCA LAN SEÇME YAZILAR / CİLT 6 Weşanên Serxwebûn: 74 Birin ci baskı: Temmuz 1995 Hera us ge ber:

Detaylı

TEST 1. Hareketlilerin yere göre hızları; V L. = 4 m/s olarak veriliyor. K koşucusunun X aracına göre hızı; = 6 m/s V X.

TEST 1. Hareketlilerin yere göre hızları; V L. = 4 m/s olarak veriliyor. K koşucusunun X aracına göre hızı; = 6 m/s V X. TEST 1 ÇÖZÜER BAĞI HAREET 1 40m a =3m/s 4m/s 3 1m/s 6m/s 4m/s ere göre yüzücünün hızı: = 5 m/s olur I yargı doğrudur a =3m/s y =4m/s + Hareketlilerin yere göre hızları; = 1 m/s = 6 m/s = 4 m/s olarak veriliyor

Detaylı

Günlük GüneşlIk. Şarkılar. Ali Çolak

Günlük GüneşlIk. Şarkılar. Ali Çolak Günlük GüneşlIk Şarkılar Ali Çolak Alý Ço lak; 1965 yýlýnda Na zil li de doð du. Ga zi Üni ver si te si Teknik Eði tim Fakülte si nde baþ ladýðý yüksek öðre ni mi ni, Do kuz Eylül Üni ver si te si Bu ca

Detaylı

E. AHMET TONAK 1951, İstanbul doğumlu. 1972 de İTÜ den makine mühendisi olarak mezun oldu. 1972-1973 döneminde Yeni Ortam gazetesinde ve Asyalı

E. AHMET TONAK 1951, İstanbul doğumlu. 1972 de İTÜ den makine mühendisi olarak mezun oldu. 1972-1973 döneminde Yeni Ortam gazetesinde ve Asyalı 420 E. AHMET TONAK 1951, İstanbul doğumlu. 1972 de İTÜ den makine mühendisi olarak mezun oldu. 1972-1973 döneminde Yeni Ortam gazetesinde ve Asyalı dergisinde çalıştı. 1973 te İsveç e, ardından ABD ye

Detaylı

ÖDEV ve ÖLÇME AKILLI. Berna DEMİREL

ÖDEV ve ÖLÇME AKILLI. Berna DEMİREL AKILLI ÖDEV ve ÖLÇME.sınıf Berna DEMİREL AFG Matbaa Yayıncılık Kağıt İnş. Ltd. Şti. Buca OSB, BEGOS 2. Bölge 3/20 Sk. No: 17 Buca-İZMİR Tel: 0.232.442 01 01-442 03 03 Faks: 442 06 60 Bu kitabın tüm hakları

Detaylı