MODÜLER ARİTMETİK. Örnek:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MODÜLER ARİTMETİK. Örnek:"

Transkript

1 MODÜLER ARİTMETİK Bir doğal sayının ile bölünmesinden elde edilen kalanlar kümesi { 0,, } dir. ile bölünmesinden elde edilen kalanlar kümesi { 0,,, } tür. Tam sayılar kümesi üzerinde tanımlanan {( x, y) : x,y Z ve x - y ilebölünür.} bağıntısı denklik bağıntısıdır. Bir x tam sayısı ile bölündüğünde kalan 0,,, sayılarından biri olur. Buna göre Z tam sayılar kümesi modülüne göre 0,,, kalan sınıflarına ayrılır. Z tam sayılar kümesinde modülüne göre kalan sınıflar; 0 {...,,,,0,,,,6,...}, {...,, 7,,,,9,,7,...}, {..., 0, 6,,,6,0,,,...}, {..., 9,,,,7,,,9,...} şeklinde olur. modülüne göre kalan sınıfların kümesi Z / ile gösterilir. Z / {0,,, } tür. Bu sınıfların her birinde bulunan elemanların ile bölünmesinden elde edilen kalan, o elemanın bulunduğu sınıfı verir. Örneğin 0 un ile bölümünden kalan olduğundan, 0 olarak yazılır. m modülüne göre kalan sınıfların kümesi; Z / m {0,,,,..., m } olur. a ile b aynı kalan sınıfına ait ise bu durum a b (mod m) biçiminde gösterilir. in 7 ile bölümünden kalan olduğu için (mod 7) dir. ün 0 ile bölümünde kalan olduğu için (mod 0) dur. nin ile bölümünde kalan olduğundan (mod ) tür. 6 ün 9 ile bölümünde kalan 0 olduğu için 0 (mod 9) dur. in 9 ile bölümünde kalan olduğu için (mod 9) dur. sayısı, sayısı, sayısı ve sayısının ile bölümünde kalanlar eşit olduğundan (mod ) tir Yine in ile bölümünden kalan olduğundan dir. Ayrıca aynı sınıfta bulunan iki elemanın denk olduğunu biliyoruz. Bu durumda ün kalan sınıflarına göre 0 sayısı e denktir. Bunu 0 (mod ) biçiminde yazar ve modülüne göre 0, e denktir diye okuruz. Sonuç m pozitif tam sayısı için Z tam sayılar kümesi m modülüne göre 0,,,,..., m olmak üzere m tane kalan sınıfına ve 7 sayısının 9 ile bölümünde kalan 0 dır. Buna göre, 7 0 (mod 9) dur. 6 nın ile bölümünde kalan olduğu için (mod ) tir.

2 Sonuç A B (mod m) ve B C (mod m) ise A C (mod m) ve C A (mod m) dir. ve sayılarının 7 ile bölümünde kalan 0 dır. Buna göre, (mod 7) ve (mod 7) dir. Uyarı A D (mod m) ise A ve D nin m ile bölümünden kalanlar eşittir. 0 (mod 6) olduğundan ve 0 sayılarının 6vile bölümünden kalanlar eşittir. Kural A B (mod m) ve C D (mod m) ise olsun. Bu durumda aşağıdaki ifadeler yazılabilir.. A C B D (mod m) dir. Yani m modülüne göre yazılmış iki denklik taraf tarafa toplanabilir.. A C B D(mod m) dir. Yani m modülüne göre yazılmış iki denklik taraf tarafa çıkarılabilir.. A.C B.D (mod m) dir. Yani m modülüne göre yazılmış iki denklik taraf tarafa çarpılabilir.. k bir sabit sayı olmak üzere k.a k.b (mod m) dir. Yani m modülüne göre yazılmış bir denkliğin her iki tarafı aynı sayı ile çarpılabilir. n n. A B (mod m) dir. Yani m modülüne göre yazılmış bir denkliğin her iki tarafının aynı kuvveti alınabilir. (mod 7) ve (mod 7) dir. Buna göre, a) (mod 7) 9 (mod7) b).6. (mod 7) 6 0 (mod7) (mod7) elde edilir. 6 (mod7) elde edilir. c) (mod 7) 6 (mod7) 00 x (mod ) ise x kaçtır? (mod ) olduğundan, (mod7) elde edilir (mod ) (mod) olacağından x = bulunur. Kural k, tam sayı olmak üzere x y (mod m) ise x y m. k dır. x x (mod 7) ise x in alabileceği en küçük üç farklı doğal sayı değerini bulalım. x x (mod 7) x x 7k x 7k elde edilir. k 0 ise x 7.0 x 0 dır. k ise x 7. x 7 dir. k ise x 7. x tür sayısının ile bölümünde kalan kaçtır?

3 99 (mod ) dir. (mod ) (mod ) (mod ) dir. Buna göre, 99 (mod ) 99 (mod) olur. 0 sayısının 9 ile bölümünde kalan kaçtır? 6 sayısının 9 ile bölümünden kalan 0 dır. Bu durumda 6 dur. Buradan (mod 9) 0 (mod 9) bulunur. 0 (mod 9) 0 (mod 9) 0 (mod 9) olacağından; 0 0 (mod 9) 0 (mod 9) 0 9 (mod 9) 0 (mod 9) bulunmuş olur. 7 sayısının ile bölümünden kalan kaçtır? (mod ) (mod ) (mod ) 7. (mod ). (mod ). (mod) (mod) bulunmuş olur. Kısaca nin. kuvveti olduğuna göre ün katı olan kuvvetleri de dir. Bunun için üssün ile bölümünden kalan bulunur. Buradan sonuca gidilir. sayısının birler basamağındaki rakamı bulalım. Bir sayının birler basamağındaki rakam 0 ile bölümündeki kalana eşittir. Buna göre sayısının birler basamağındaki rakamı 0 ile bölümündeki kalan verir. (mod 0) 9 (mod 0) 7 (mod 0) (mod 0). (mod ). (mod ).9 (mod) 9 (mod) bulunmuş olur. 7 6 sayısının ile bölümündeki kalan kaçtır? (mod )

4 6 (mod ) (mod ) 0 (mod ) 0 (mod ) 7 0 (mod ) bulunmuş olur x (mod 0) olduğuna göre x in alabileceği en küçük değer kaçtır? 00 (mod 0) (mod ) tir. Burada asal sayı ve sayısı in katı değildir. 00 x (mod ) olduğuna göre x in alabileceği en küçük doğal sayı değeri kaçtır? sayısı in katı olmayıp asal sayı olduğundan (mod ) yazılabilir (mod ) (mod ) (mod ) bulunur (mod 0) (mod 0) 6 (mod 0) (mod 0) 00 in 0 ile bölümünden kalan 00 in 0 ile bölümündeki kalan ile aynıdır. Buna göre 00 in ile bölümünden kalan olduğu için, (mod 0) (mod 0) bulunur. Kural x, m nin tam katı olmayan pozitif bir tam sayı ve m asal sayı m - ise x (mod m) dir. 6 Son verdiğimiz kuraldan hareketle, nın 7 ile bölümünden kalanın olduğunu söyleyebiliriz. Buna göre, 6 (mod 7) dir. x (mod ) olduğuna göre, x pozitif tam sayısının alabileceği en küçük değeri bulalım. (mod ) (mod ) x olduğuna göre, (mod ) ifadesini doğrulayan en küçük pozitif tam sayı dir.

5 Uyarı x, m nin tam katı olmayan pozitif bir tam sayı ve m asal sayı m - ise, x (mod m) dir. Ancak x in m- den küçük kuvvetleri için de denklik e eşit olabilir. Örneğin (mod ) ve (mod ) olur. 00 x (mod ) olduğuna göre x in alabileceği en küçük doğal sayı değeri kaçtır? sayısı in katı olmayıp asal sayı olduğundan (mod ) yazılabilir. 00 Buna göre in kuvveti olan 00 in ile bölümünden kalan 0 olduğu için (mod ) (mod ) bulunur. sayısının 7 ile bölümünden elde edilen kalanı bulalım. Son verdiğimiz kural gereği, 6 (mod 7) dir. Buna göre sayısının kuvveti olan sayısının 6 ile bölümünden kalan olduğu için, (mod 7) (mod 7) olur. 7 a (mod ) olduğuna göre, a nın alabileceği en küçük doğal sayı değerini bulalım. 6 (mod ) (mod ) 0 (mod ) (mod ) (mod ) (mod ) a 0 bulunmuş olur. Takvim ve Saat Problemleri Akrep ve yelkovanı olan bir saat şu anda 0 u gösteriyor. Bu saat saat sonra kaçı gösterir? Problemini çözelim: 0+= dir. Saatin üzerinde sayısı yoktur. Saat üzerinde 0 dan itibaren birim sayarsak;,,,,,,,6 üzerine geliriz. Yani öğleden sonra saat 6 yı gösterir. Bu toplama, tam sayılarda yaptığımızdan farklı bir toplamadır. 0 (mod ) 6 (mod ) olur. Akrep ve yelkovanı olan bir saat şu anda 0 u gösteriyor. saat sonra kaçı gösterir? 0+ = tir. Fakat saat üzerinde yoktur. Her saatte bir saat tekrar 0 olacağından sayısının modülüne göre kaça denk olacağını bulmalıyız. 7 (mod ) olacağından saat 7 yi gösterecektir. Bugün Ağustos 00 Cumartesidir. Buna göre 7 gün sonraki günü bulalım.

6 Bir hafta 7 gün olduğuna göre, bugünden itibaren her 7 gün sonrası Cumartesi olacaktır. 7 (mod 7) olduğuna göre istenen gün Cumartesi gününden gün sonrasıdır. Yani Salı günü. Buna göre Ağustos 00 Cumartesi gününden 7 gün sonraki gün 0 Ağustos 00 Salı günüdür. Bu ay Ağustos ayıdır. Buna göre 7 ay öncesi hangi ay olduğunu bulalım. Bir yıl ay olduğuna göre, ay öncesi ve nin katı ile ifade edilen aylar hep Ağustos olacaktır. 7 (mod ) olduğuna göre istenen ay Ağustostan ay öncesindeki aydır. Yani Marttır. Tam saat i gösteriyorken çalıştırılan bir saatin akrebi 0 saat sonra kaçı gösterir? Akrep ile yelkovan her saat sonra tekrar i gösterecektir. Buna göre 0 0(mod) olacağından istenen saat, in 0 saat sonrasıdır. Yani dir. Bir hasta A hapını günde bir yutuyor. Bu hasta, B hapını günde bir yutuyor. Bu hasta A ve B hapını birlikte ilk kez Pazar günü yutuyor. Buna göre, A ve B hapını ikinci kez birlikte yuttuğu gün hangisidir? E.K.O.K.(,) = olduğu için bu hasta A ve B hapını birlikte günde bir yutar. (mod 7) olduğundan ve hapları birlikte ilk kez Pazar günü yuttuğundan A ve B hapını ikinci kez birlikte yutacağı gün Pazar gününden gün sonrasındaki gün olan Çarşamba günü olacaktır. 9 (mod m) olduğuna göre m pozitif tam sayısının alabileceği kaç farklı değer vardır? 9 (mod m) 9 (mod m) 0(mod m) olduğuna göre; m, 6 nın tam bölenleri olmalıdır. 6 nın pozitif bölenleri,,,,6,9,,,6 dır. Modüler aritmetik tanımı gereği m = olamaz. Bu durumda m sayısı tane pozitif değer alabilir. 7 x (mod 6) olduğuna x sayısı kaçtır? 0(mod m) 0 (mod6) 7 7 (mod6) ( ) (mod 6) 7 7 (mod 6) (mod 6) x = bulunur. a b (mod 0), a.b (mod 0) ve a b x (mod 0) olduğuna göre x kaçtır? a a a a b ab b olduğundan; b b a b ab (mod 0). (mod 0) a b 0 (mod 0) 6

7 a b (mod 0) a b (mod 0) x bulunur. x 0 6 (mod 7) denkliğini sağlayan en küçük pozitif x sayısı kaçtır? x 0 6 (mod 7) x 7 6 (mod 7) x 6 (mod 7) x (mod 7) Z/ {0,,, } kümesinde; Z/ {0,,, } kümesinde tanımlı ve işlemleri aşağıdaki tablo ile gösterilebilir. x (mod 7).x. (mod 7) x 6 (mod 7).x 6 (mod 7) x 6 (mod 7) x (mod ) olduğuna göre, x in alabileceği en küçük iki farklı pozitif tam sayı değerinin toplamı kaçtır? x (mod ) x x x (mod ) x (mod ) x (mod ) x (mod )..x (mod ) x (mod ) olduğuna göre x sayısı, 9,,, gibi değerleri alabilir. Buna göre x in en küçük iki farklı pozitif tam sayı değerinin toplamı; +9= tür. Z/m Kümesinde Toplama ve Çarpma İşlemleri x, y Z / m olsun. Bu elemanlar arasındaki toplama işlemi ile ve çarpma işlemi ile gösterilirse; Z/m Kümesinde Toplama ve Çarpma İşlemlerinin Özellikleri. Değişme Özelliği Z/m kümesi toplama ve çarpma işlemlerinin değişme özellikleri vardır.. Birleşme Özelliği Z/m kümesi toplama ve çarpma işlemlerinin birleşme özellikleri vardır. Z/ kümesinde ve olduğundan tür. ve olduğundan tür. x y x y ve x y x. y dir.. Toplama İşleminin Etkisiz Elemanı Z/m kümesinde toplamanın birim elemanı 0 dır. 7

8 Her x Z / m için x 0 0 x x dir. Z/ {0,,, } kümesinde 0 0 ve 0 0 dir. Z/ {0,,, } kümesinin işlemine göre etkisiz elemanı 0 dır. Çarpma işleminin etkisiz elemanı üzerinde çalışılan kümeye göre değişmektedir.. Toplama İşlemine Göre Bir Elemanın Tersi Her x Z / m için x ( x) x ( x) 0 ve ( x) x x x 0 olduğundan her x in tersi x tir. x Z / m için işlemine göre işleminde her x Z / için x 0 x olduğundan etkisiz eleman 0 dır olduğundan 0 ın tersi 0 dır. 0 olduğundan in tersi tür. 0 olduğundan nin tersi tür. 0 olduğundan ün tersi dir. 0 olduğundan ün tersi dir. işleminde her x Z / için x x olduğundan etkisiz eleman dir. 0 x olacak şekilde x Z / bulunmadığından Z/ kümesinde işlemine göre 0 ın tersi yoktur. Z/ {0,,, } kümesinde ( ) ( ) 0 olduğundan in tersi tür. ( ) ( ) 0 olduğundan nin tersi Çarpma işlemine göre bir elemanın tersi üzerinde çalışılan kümeye göre değişebilmektedir olduğundan in tersi dir. olduğundan nin in tersi tür. olduğundan ün tersi dir. olduğundan ün tür. Z/ {0,,,, } kümesinde ve işlemlerinin tablosunu yapıp birim elemanları ve her elemanın tersini bulalım. Z/6 kümesinde.x denklemini çözelim.

9 .x.x x veya x 6 dir. O halde.k., Ç tir. Z/ kümesinde.x denklemini çözelim..x.x 6 x dir. O halde Ç.K. dir. 6.x 0.x x.x 0.x x O halde.k., Ç dır. Z/ kümesinde x denklemini çözelim. 6.x.x x x x veya x olur. O halde.k., Ç dır. Çözümlü Sorular Z/7 kümesinde.x 6 denklemini çözelim.. sayısının 7 ile bölümünden elde edilen kalan kaçtır?.x.x x 6 O halde Ç.K. 6 dır. Z/ kümesinde.x..x 0 denklemini çözelim..x..x 0 x 0 veya x 0 dır. (mod 7) (mod 7) (mod 7) Buna göre, 7. (mod 7) 7 (mod 7) 7. (mod7) 9

10 7. x (mod ) olduğuna göre x sayısı kaçtır? (mod ) 7 7 (mod ) 7 (mod ) olduğundan x dir toplamının 6 ile bölümünden kalan kaçtır? 97 (mod 6) 97 (mod 6) 97 (mod 6) olur (mod 6) (mod 6) (mod 6) (mod 6) 9 (mod 6) olduğundan 97 9 (mod 6) 97 9 (mod 6) bulunur sayısının birler basamağındaki rakam, bu sayının 0 ile bölümündeki kalana eşittir (mod 0) 9 (mod 0) (mod 0) 997 (mod 0) ( ) (mod 0) (mod 0) (mod 0) (mod 0) (mod 0) (mod 0) bulunur.. x (mod 0) olduğuna x sayısı kaçtır? (mod 0) (mod 0) (mod 0) sayısının birler basamağındaki rakam kaçtır? 6 (mod 0) (mod 0) 6 (mod 0) 0

11 7 (mod 0) 6k 6.( k) (mod 7) 6 (mod 0) 6k 6.( k) (mod 7) Görüldüğü gibi nin ten sonraki kuvvetlerinden elde edilen kalanlar ilk bulunan kalanlarla aynıdır. 9 k... (mod 0) 6k 6k k 6. (mod 7) k. (mod 7) 6 0 k... (mod 0) 6k. (mod 7) 7 k... (mod 0) 6k (mod 7) bulunur. k... 6 (mod 0).9 (mod 0 ) bulunur. 6. x 997 (mod 7) olduğuna göre, x in alabileceği en küçük pozitif tam sayı değeri kaçtır? 997 (mod 7) 997. (mod 7). x 0 6 (mod 7) denkliğini sağlayan en küçük pozitif x tam sayısı kaçtır? x 0 6 (mod 7) x 6 (mod 7) x (mod 7) x 6 (mod 7) x 6 (mod 7) bulunur (mod 7) (mod 7) x 997 (mod 7) olduğuna göre x tür x (mod ) olduğuna göre x in alabileceği en küçük iki farklı pozitif tam sayı değerinin toplamı kaçtır? - x (mod ) - x (mod ) 7. 6k k Z olmak üzere sayısının 7 ile bölümünden kalan kaçtır? 7, in tam katı olmayan pozitif bir tam sayı ve 7 asal sayı olduğundan, 6 (mod 7) dir. Buna göre, x (mod ) 9 6x (mod ) x (mod ) olduğuna göre x sayısı,9,,, gibi değerleri alabilir. Buna göre x in alabileceği en küçük iki farklı pozitif tam sayı değerinin toplamı, += tür.

12 0. Bugün günlerden Salı olduğuna göre, gün sonrası hangi gündür? Bir hafta 7 gündür. Bugün günlerden ne ise 7 gün sonra yine aynı gündür. (mod 7) olduğundan istenen gün Salı gününden gün sonraki gündür. Yani Cumartesi günüdür.. Bir öğretmen günde bir ( gün arayla) nöbet tutmaktadır. 6. nöbetini Çarşamba günü tuttuğuna göre. nöbetini hangi gün tutmuştur? Bir hafta 7 gün olduğuna göre işlemlerimizi mod 7 ye göre yapmalıyız. 6. nöbet Çarşamba günü tutulduğuna göre 7 gün önce de Çarşamba dır. Bunun için kalanı 0 olan günler Çarşamba ya, kalanı olan günler Salıya, kalanı olan günler Pazartesi ye, rastgelir.. nöbetten ile 6. nöbete zaman geçene kadar defa nöbet tutulmuştur. Her nöbet günde bir tutulduğundan,. nöbet, 6. nöbetten. = gün önce tutulmuştur. (mod 7) olduğundan ilk nöbet Çarşamba gününden gün önceki gün olan Pazar günü tutulmuştur.. Bir asker günde bir nöbet tutmaktadır. Bu asker ilk nöbetini Pazartesi günü tuttuğuna göre, 00. nöbetini hangi gün tutar? Asker günde bir nöbet tuttuğuna göre 00. nöbetini tutması için 99. = 96 gün geçmesi gerekir. 9 (mod 7) olduğundan bizden istenen Pazartesi den gün sonrasıdır. Yani 00. nöbetini Cuma günü tutar.. Bir elektronik saat şu anda :00 i gösterdiğine göre, 7 saat sonra kaçı gösterir? Elektronik saat saatte bir aynı vakti göstereceğine göre, işlemleri mod e göre yapmalıyız. 7 (mod ) olduğundan bizden istenen saat :00 den saat sonrası yani :00 dır. 7 (mod ) olduğu için, saat 07:00 yi gösterir. x x. (mod 7) olduğuna göre x in alabileceği en küçük doğal sayı değeri kaçtır? x x (mod 7).x.x (mod 7) Burada ve ün mod 7 ye göre tersini bulmalıyız.. (mod 7) olduğundan in mod 7 ye göre tersi,. (mod 7) olduğundan ün mod 7 ye göre tersi bulunur. Bu durumda,.x.x (mod 7).x.x (mod 7).x (mod 7).x (mod 7) x (mod 7) Buna göre, x in alabileceği değerlerden bazıları -,-,,0,7, tür. Bu durumda x in alabileceği en küçük doğal sayı değeri tür.. x iki basamaklı bir doğal sayı, x (mod 6) ve x (mod ) olduğuna göre, x in alabileceği kaç farklı değer vardır? x (mod 6) olduğuna göre, x in 6 ile bölümünden kalan dir. Buna göre, iki basamaklı x in alacağı değerler,,0,6,,6,9,9 dir.

13 x (mod ) olduğuna göre, x in ile bölümünden kalan dir. Buna göre, iki basamaklı x in alacağı değerler, 0,,6,,,90,9 dir. 6 ile in E.K.O.K u olduğundan x iki basamaklı sayısı 6,0,7,9 değerlerini alabilir günlük bir yıldaki Salı ve Çarşamba günleri sayısının toplamı en çok kaçtır? Bir hafta 7 gündür. 6 =.7+ olduğu için, tane Salı ve Çarşamba sayılır. Sayma işlemine Salı günü başlanırsa, artan gün Salı olur. Böylece, Salı ve Çarşamba günü olur. Toplam +=0 Salı ve Çarşamba günü olur. ( x ).(x ) x 0.x x 6 olur. 9. Z/ kümesinde.x.y 0 ve x 7.y 0 olduğuna göre, x + y toplamını bulunuz..x.y 0 ve x 7.y 0 eşitlikleri taraf tarafa toplanırsa,. x.x.y 7.y 0 9.x 9.y 0 0.x.y 0 x y x y 6 bulunur. 7. x olmak üzere - x 0 (mod x ) denkliğini sağlayan kaç tane x tam sayısı vardır? 0. Z/ kümesinde toplamı kaçtır? x ve k tam sayı olmak üzere, - x 0 (mod x ) ise, - x 0 xk (k )x tir. Buna göre, x tam sayısı in tam bölenidir. Bu durumda x in alabileceği değerler,,7,, olmak üzere beş tanedir.. Z/7 kümesinde ( x ).(x ) ifadesinin en sade şeklini bulunuz. Z/7 {0,,,,,, 6} dır. Bu kümede işlemler mod 7 ye göre yapılır. Buna göre, ( x ).(x ).x.x 6.x 6 Z/ {0,,,, } tür. Bu kümede işlemler mod e göre yapılır. Buna göre, -. 6 (mod ). (mod ) (mod ) tir (mod ). (mod ) (mod ) dir. O halde (mod ) bulunur.. f(x ) x ve g(x ) x olduğuna göre (f g)() nin Z/ kümesindeki değeri kaçtır? (f g)() f(g()) f() dir. (mod ) olduğundan g)() (f nin Z/ kümesindeki değeri tür.

14 . 0 x (mod ) olduğuna x sayısı kaçtır? 0 (mod ) tir. Buna göre, 0 (mod ) 0 (mod ) bulunur x (mod 9) ifadesinde x i bulmalıyız. 97 (mod 9) ve 9 7 (mod 9) olup, (mod 9) dur. 97 (mod 9) 97 (mod 9) olduğundan, x (mod 6) olduğuna göre x kaçtır? ( )(mod 6) (mod 9) olur. Buna göre, (mod 9) bulunur (mod 6) (mod 6) x 0 bulunur. 0. x (mod 7) olduğuna x sayısı kaçtır? 6 (mod 7) 9 (mod 7) 0 (mod 7) olduğuna göre 6 nın ten büyük tüm kuvvetleri mod 7 de 0 a denktir. 0 Buna göre, 0 (mod 7) olup x 0 bulunur.. x 97 ve y 96 olduğuna göre 9 ile bölümünden kalan kaçtır? y x.y x sayısının 6. Bir fabrikada yöneticiler 9 günde bir toplantı yapıyorlar. İlk toplantılarını Çarşamba günü yapmışlardır.. toplantılarını hangi gün yaparlar? Bir hafta 7 gün olduğuna göre işlemlerimizi mod 7 ye göre yapmalıyız. Bugün günlerden ne ise 7 gün sonra da aynı gündür.. toplantının yapılabilmesi için tane 9 gün geçmelidir..9. (mod 7).9 (mod 7) olduğuna göre istenen gün Çarşamba gününden gün sonrası olan Perşembe günüdür. 7. 0!!! 6!...! toplamının birler basamağındaki rakam kaçtır? Bir sayının 0 ile bölümünden kalan, o sayının birler basamağındaki rakamı verir. 0!!! 6!...!

15 6! Sayısı 0 ile tam bölünür. 6! den sonra gelen tüm terimler de 0 ile tam bölünür. Buna göre, 0!!! 6!...! 7 (mod 0) olur. O halde 0!!! 6!...! toplamının birler basamağındaki rakam 7 dir.. sayısının 9 a bölümünde kalan kaçtır? (mod 9) (mod 9) dur. 7.x 7.(mod ) x 7 (mod ) x (mod ) bulunur.. x - 6 (mod 7) olduğuna göre x in alabileceği en küçük iki basamaklı pozitif tam sayı kaçtır? x - 6 (mod 7) x 6 (mod 7) x (mod 7).x. (mod 7) x 0 (mod 7) x 6 (mod 7) 6 (mod 9) olduğundan, (mod 9) olur. O halde sayısının 9 ile bölümünden kalan dir. 9. x (mod 6), y (mod 6) ve x y a (mod 6) olduğuna göre a kaçtır? x y (x y).( x y) dir. x (mod 6) ve y (mod 6) ise, x x y ( ).( ) (mod 6) y. (mod 6) bulunur.. ax (mod 7) denkliği x için sağlandığına göre, a kaçtır? ax (mod 7) denkliği x için sağlanıyorsa, a. (mod 7) a (mod 7) a - - (mod 7) a (mod 7) a.. (mod 7) a (mod 7) bulunur.. f( x ) 6x 7 olduğuna göre f( 0) nin Z/9 kümesindeki değeri kaçtır? f( x ) 6x 7 f( x ) 6x 0. x - (mod ) denkliğini sağlayan x değeri kaçtır? x - (mod ) x 6 (mod ) x (mod ) f( x ).(x ) f(a).a f( 0).0 bulunur. Konu Bitmiştir.

16 6

MODÜLER ARİTMETİK A)1 B)3 C)8 D)11 E)13. TANIM Z tam sayılar kümesinde tanımlı

MODÜLER ARİTMETİK A)1 B)3 C)8 D)11 E)13. TANIM Z tam sayılar kümesinde tanımlı MODÜLER ARİTMETİK A)1 B)3 C)8 D)11 E)13 TANIM Z tam sayılar kümesinde tanımlı ={(x,y): x ile y nin farkı n ile tam bölünür} = {(x,y): n x-y, n N + } bağıntısı bir denklik bağıntısıdır. (x,y) ise x y (mod

Detaylı

MODÜLER ARİTMETİK LİSE KONU ANLATIMI

MODÜLER ARİTMETİK LİSE KONU ANLATIMI MODÜLER ARĐTMETĐK Z={..,-,-,0,, } kümesinde tanımlanan β ={(x,y): mi(x-y), m Z + {}} bağıntısı denklik bağıntısıdır. β denklik bağıntısı olduğuna göre, ( x, y) β için x y (mod m) ÖRNEK: Z de β ={(x,y)

Detaylı

TEOG. Sayma Sayıları ve Doğal Sayılar ÇÖZÜM ÖRNEK ÇÖZÜM ÖRNEK SAYI BASAMAKLARI VE SAYILARIN ÇÖZÜMLENMESİ 1. DOĞAL SAYILAR.

TEOG. Sayma Sayıları ve Doğal Sayılar ÇÖZÜM ÖRNEK ÇÖZÜM ÖRNEK SAYI BASAMAKLARI VE SAYILARIN ÇÖZÜMLENMESİ 1. DOĞAL SAYILAR. TEOG Sayma Sayıları ve Doğal Sayılar 1. DOĞAL SAYILAR 0 dan başlayıp artı sonsuza kadar giden sayılara doğal sayılar denir ve N ile gösterilir. N={0, 1, 2, 3,...,n, n+1,...} a ve b doğal sayılar olmak

Detaylı

p sayısının pozitif bölenlerinin sayısı 14 olacak şekilde kaç p asal sayısı bulunur?

p sayısının pozitif bölenlerinin sayısı 14 olacak şekilde kaç p asal sayısı bulunur? 07.10.2006 1. Kaç p asal sayısı için, x 3 x + 2 (x r) 2 (x s) (mod p) denkliğinin tüm x tam sayıları tarafından gerçeklenmesini sağlayan r, s tamsayıları bulunabilir? 2. Aşağıdaki ifadelerin hangisinin

Detaylı

sayısının tamkare olmasını sağlayan kaç p asal sayısı vardır?(88.32) = n 2 ise, (2 p 1

sayısının tamkare olmasını sağlayan kaç p asal sayısı vardır?(88.32) = n 2 ise, (2 p 1 TAM KARELER 1. Bir 1000 basamaklı sayıda bir tanesi dışında tüm basamaklar 5 tir. Bu sayının hiçbir tam sayının karesi olamayacağını kanıtlayınız. (2L44) Çözüm: Son rakam 5 ise, bir önceki 2 olmak zorunda.

Detaylı

ASAL SAYILAR - TAM BÖLENLER - FAKTÖRİYEL Test -1

ASAL SAYILAR - TAM BÖLENLER - FAKTÖRİYEL Test -1 ASAL SAYILAR - TAM BÖLENLER - FAKTÖRİYEL Test -1 1. ve y aralarında asal iki doğal sayıdır. 7 y 11 olduğuna göre, y farkı 5. 364 sayısının en büyük asal böleni A) 3 B) 7 C) 11 D) 13 E) 17 A) B) 3 C) 4

Detaylı

TAMSAYILAR. 9www.unkapani.com.tr. Z = {.., -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, } kümesinin her bir elemanına. a, b, c birer tamsayı olmak üzere, Burada,

TAMSAYILAR. 9www.unkapani.com.tr. Z = {.., -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, } kümesinin her bir elemanına. a, b, c birer tamsayı olmak üzere, Burada, TAMSAYILAR Z = {.., -, -, -, 0,,,, } kümesinin her bir elemanına tamsayı denir. Burada, + Z = {,,,...} kümesine, pozitif tamsayılar kümesi denir. Z = {...,,,,} kümesine, negatif tamsayılar kümesi denir.

Detaylı

Temel Kavramlar 1 Doğal sayılar: N = {0, 1, 2, 3,.,n, n+1,..} kümesinin her bir elamanına doğal sayı denir ve N ile gösterilir.

Temel Kavramlar 1 Doğal sayılar: N = {0, 1, 2, 3,.,n, n+1,..} kümesinin her bir elamanına doğal sayı denir ve N ile gösterilir. Temel Kavramlar 1 Doğal sayılar: N = {0, 1, 2, 3,.,n, n+1,..} kümesinin her bir elamanına doğal sayı denir ve N ile gösterilir. a) Pozitif doğal sayılar: Sıfır olmayan doğal sayılar kümesine Pozitif Doğal

Detaylı

Cebir Notları. Gökhan DEMĐR, ÖRNEK : A ve A x A nın bir alt kümesinden A ya her fonksiyona

Cebir Notları. Gökhan DEMĐR, ÖRNEK : A ve A x A nın bir alt kümesinden A ya her fonksiyona , 2006 MC Cebir Notları Gökhan DEMĐR, gdemir23@yahoo.com.tr Đşlem ĐŞLEM A ve A x A nın bir alt kümesinden A ya her fonksiyona ikili işlem denir. Örneğin toplama, çıkarma, çarpma birer işlemdir. Đşlemler

Detaylı

1. BÖLÜM. Sayılarda Temel Kavramlar. Bölme - Bölünebilme - Faktöriyel EBOB - EKOK. Kontrol Noktası 1

1. BÖLÜM. Sayılarda Temel Kavramlar. Bölme - Bölünebilme - Faktöriyel EBOB - EKOK. Kontrol Noktası 1 1. BÖLÜM Sayılarda Temel Kavramlar Bölme - Bölünebilme - Faktöriyel EBOB - EKOK Kontrol Noktası 1 Isınma Hareketleri 1 Uygun eşleştirmeleri yapınız. I. {0, 1, 2,..., 9} II. {1, 2, 3,...} III. {0, 1, 2,

Detaylı

Buna göre, eşitliği yazılabilir. sayılara rasyonel sayılar denir ve Q ile gösterilir. , -, 2 2 = 1. sayıdır. 2, 3, 5 birer irrasyonel sayıdır.

Buna göre, eşitliği yazılabilir. sayılara rasyonel sayılar denir ve Q ile gösterilir. , -, 2 2 = 1. sayıdır. 2, 3, 5 birer irrasyonel sayıdır. TEMEL KAVRAMLAR RAKAM Bir çokluk belirtmek için kullanılan sembollere rakam denir. 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 sembolleri birer rakamdır. 2. TAMSAYILAR KÜMESİ Z = {..., -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 4,... }

Detaylı

ÖZEL EGE LİSESİ OKULLAR ARASI 18. MATEMATİK YARIŞMASI 6. SINIF TEST SORULARI

ÖZEL EGE LİSESİ OKULLAR ARASI 18. MATEMATİK YARIŞMASI 6. SINIF TEST SORULARI 1. a ve b birer pozitif tamsayıdır. 12. a = b³ olduğuna göre, a + b toplamının alabileceği en küçük değer kaçtır? A) 21 B) 23 C) 24 D) 25 3. Beş kişinin yaşlarının aritmetik ortalaması 24 tür. Aşağıda

Detaylı

MATEMATİK. Doç Dr Murat ODUNCUOĞLU

MATEMATİK. Doç Dr Murat ODUNCUOĞLU MATEMATİK Doç Dr Murat ODUNCUOĞLU Mesleki Matematik 1 TEMEL KAVRAMLAR RAKAM Sayıları yazmak için kullandığımız işaretlere rakam denir. Sayıları ifade etmeye yarayan sembollere rakam denir. Rakamlar 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9

Detaylı

MODÜLER ARÝTMETÝK TEST / 1

MODÜLER ARÝTMETÝK TEST / 1 MODÜLER ARÝTMETÝK TEST / 1 1. m Z, x y(mod m) ise xy=m.k, k Z olduðuna göre, aþaðýdaki eþitliklerden hangisi yanlýþtýr? 5. 3x+1 2(mod 7) olduðuna göre, x in en küçük pozitif tam sayý deðeri kaçtýr? A)

Detaylı

SAYILAR SAYI KÜMELERİ

SAYILAR SAYI KÜMELERİ SAYILAR SAYI KÜMELERİ 1.Sayma Sayıları Kümesi: S=N =1,2,3,... 2. Doğal Sayılar Kümesi : N=0,1,2,... 3. Tamsayılar Kümesi : Z=..., 2, 1,0,1,2,... Sıfırın sağında bulunan 1,2,3,. tamsayılarına pozitif tamsayılar

Detaylı

SAYILAR SAYI KÜMELERİ

SAYILAR SAYI KÜMELERİ 1 SAYILAR SAYI KÜMELERİ 1.Sayma Sayıları Kümesi: S=N =1,2,3,... 2. Doğal Sayılar Kümesi : N=0,1,2,... 3. Tamsayılar Kümesi : Z=..., 2, 1,0,1,2,... Sıfırın sağında bulunan 1,2,3,. tamsayılarına pozitif

Detaylı

EŞİTSİZLİKLER. 5. x 2 + 4x + 4 > x 2 0. eşitsizliğinin çözüm kümesi. eşitsizliğinin çözüm kümesi. aşağıdakilerden hangisidir?

EŞİTSİZLİKLER. 5. x 2 + 4x + 4 > x 2 0. eşitsizliğinin çözüm kümesi. eşitsizliğinin çözüm kümesi. aşağıdakilerden hangisidir? 1. 36 x A) [- 6, ] B) [- 6, 6 ] C) [, 36] D) [, 36 ] E) [- 36, ] 5. x + 4x + 4 > A) (, ) B) - } C) D) R E) R - {- } 6. x + 8x + 16. x x 8 < aşağıdalerden hangisidir? A) (- 4, ) B) (-, ) C) (- 4, ) A) {

Detaylı

6. Ali her gün cebinde kalan parasının (2009) a, b ve c farklı pozitif tamsayılar, 9. x, y, z pozitif gerçek sayılar,

6. Ali her gün cebinde kalan parasının (2009) a, b ve c farklı pozitif tamsayılar, 9. x, y, z pozitif gerçek sayılar, 1. 9 2 x 2 ifadesinin açılımında sabit x terim kaç olur? A) 672 B) 84 C) 1 D) -84.E) -672 6. Ali her gün cebinde kalan parasının %20 sini harcamaktadır. Pazartesi sabahı haftalığını alan Ali ni Salı günü

Detaylı

MATEMATİK SORU BANKASI. ezberbozan serisi GEOMETRİ 30. KPSS tamamı çözümlü. eğitimde

MATEMATİK SORU BANKASI. ezberbozan serisi GEOMETRİ 30. KPSS tamamı çözümlü. eğitimde ezberbozan serisi MATEMATİK GEOMETRİ KPSS 2017 SORU BANKASI eğitimde tamamı çözümlü 30. Kerem Köker Kenan Osmanoğlu Levent Şahin Uğur Özçelik Ahmet Tümer Yılmaz Ceylan KOMİSYON KPSS EZBERBOZAN MATEMATİK

Detaylı

Ortak Akıl MATEMATİK DENEME SINAVI

Ortak Akıl MATEMATİK DENEME SINAVI Ortak kıl YGS MTEMTİK ENEME SINVI 1 01511-1 Ortak kıl dem ÇİL li an GÜLLÜ yhan YNĞLIŞ arbaros GÜR arış EMİR eniz KRĞ Ersin KESEN Fatih TÜRKMEN Hatice MNKN Kemal YIN Köksal YİĞİT Muhammet YVUZ Oral YHN

Detaylı

MATEMATİK ASAL ÇARPANLARA AYIRMA. ÖRNEK 120 sayısını asal çarpanlarına ayırınız. ÖRNEK 150 sayısının asal çarpanları toplamını bulunuz.

MATEMATİK ASAL ÇARPANLARA AYIRMA. ÖRNEK 120 sayısını asal çarpanlarına ayırınız. ÖRNEK 150 sayısının asal çarpanları toplamını bulunuz. MATEMATİK ASAL ÇARPANLARA AYIRMA A S A L Ç A R P A N L A R A A Y I R M A T a n ı m : Bir tam sayıyı, asal sayıların çarpımı olarak yazmaya, asal çarpanlarına ayırma denir. 0 sayısını asal çarpanlarına

Detaylı

Örnek...3 : 8 x (mod5) denkliğini sağlayan en küçük pozitif doğal sayısı ile en büyük negatif tam sa yısının çarpım ı kaçtır?

Örnek...3 : 8 x (mod5) denkliğini sağlayan en küçük pozitif doğal sayısı ile en büyük negatif tam sa yısının çarpım ı kaçtır? MOD KAVRAMI (DENKLİK) a ve b tam sayıları arasındaki fark bir m pozitif tam sayısına tam bölünebiliyorsa bu sayılara m modülüne göre denktir denir ve a b(modm) yazılır. Yani m Z +,m (a b) a b (mod m) dir

Detaylı

TEMEL KAVRAMLAR. SAYI KÜMELERİ 1. Doğal Sayılar

TEMEL KAVRAMLAR. SAYI KÜMELERİ 1. Doğal Sayılar TEMEL KAVRAMLAR Rakam: Sayıları ifade etmeye yarayan sembollere rakam denir. Bu semboller {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9} kümesinin elemanlarıdır., b ve c birer rakamdır. 15 b = c olduğuna göre, + b + c

Detaylı

3. işleminin birim elemanı vardır, yani her x A için x e = e x = x olacak şekilde e A vardır.

3. işleminin birim elemanı vardır, yani her x A için x e = e x = x olacak şekilde e A vardır. 0.1 GRUPLAR Tanım 1 A kümesi boştan farklıolmak üzere işlemine göre aşağıdaki koşulları gerçekliyorsa (A, ) ikilisine bir Grup denir. 1. kapalılık özelliğine sahiptir, yani her x, y A için x y A olur.

Detaylı

Örnek...3 : Aşağıdaki ifadelerden hangileri bir dizinin genel terim i olabilir?

Örnek...3 : Aşağıdaki ifadelerden hangileri bir dizinin genel terim i olabilir? DİZİLER Tanım kümesi pozitif tam sayılar kümesi olan her fonksiyona dizi denir. Örneğin f : Z + R, f (n )=n 2 ifadesi bir dizi belirtir. Diziler, değer kümelerine göre adlandırı - lırlar. Dizinin değer

Detaylı

12-A. Sayılar - 1 TEST

12-A. Sayılar - 1 TEST -A TEST Sayılar -. Birbirinden farklı beş pozitif tam sayının toplamı 0 dur. Bu sayılardan sadece ikisi den büyüktür. Bu sayılardan üç tanesi çift sayıdır. Buna göre bu sayılardan en büyüğü en çok kaç

Detaylı

YENİ ORTAÖĞRETİM MATEMATİK PROGRAMINA UYGUNDUR. YGS MATEMATİK 3. KİTAP MERVE ÇELENK FİKRET ÇELENK

YENİ ORTAÖĞRETİM MATEMATİK PROGRAMINA UYGUNDUR. YGS MATEMATİK 3. KİTAP MERVE ÇELENK FİKRET ÇELENK YENİ ORTAÖĞRETİM MATEMATİK PROGRAMINA UYGUNDUR. YGS MATEMATİK 3. KİTAP MERVE ÇELENK FİKRET ÇELENK İÇİNDEKİLER Kümeler 5 44 Fonksiyonlar 1 45 88 Fonksiyonlar 2 89 124 Sayma Kuralları 125 140 Faktöriyel

Detaylı

10.Konu Tam sayıların inşası

10.Konu Tam sayıların inşası 10.Konu Tam sayıların inşası 1. Tam sayılar kümesi 2. Tam sayılar kümesinde toplama ve çarpma 3. Pozitif ve negatif tam sayılar 4. Tam sayılar kümesinde çıkarma 5. Tam sayılar kümesinde sıralama 6. Bir

Detaylı

ÜNİTE: TAM SAYILAR KONU: Tam Sayılar Kümesinde Çıkarma İşlemi

ÜNİTE: TAM SAYILAR KONU: Tam Sayılar Kümesinde Çıkarma İşlemi ÜNE: AM AYIAR N: am ayılar ümesinde Çıkarma şlemi ÖRNE RAR VE ÇÖZÜMER 1. [(+17) (+25)] + [( 12) (+21)] işleminin sonucu A) 41 B) 25 C) 25 D) 41 Çıkarma işlemi yapılırken çıkanın işareti değişir ve eksilen

Detaylı

YGS - LYS SAYILAR KONU ÖZETLİ ÇÖZÜMLÜ SORU BANKASI

YGS - LYS SAYILAR KONU ÖZETLİ ÇÖZÜMLÜ SORU BANKASI YGS - LYS SAYILAR KONU ÖZETLİ LÜ SORU BANKASI ANKARA ÖN SÖZ Sevgili Öğrenciler, ÖSYM nin son yıllarda yaptığı sınavlardaki matematik sorularının eski sınav sorularından çok farklı olduğu herkes tarafından

Detaylı

Temel Matematik Testi - 9

Temel Matematik Testi - 9 Test kodunu sitemizde kullanarak sonucunuzu öğrenebilir, soruların video çözümlerini izleyebilirsiniz. Test Kodu: 0109 1. u testte 40 soru vardır.. Tavsiye edilen süre 40 dakikadır. Temel Matematik Testi

Detaylı

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAV SORULARI

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAV SORULARI ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAV SORULARI 1. 1999 ÖSS a, b, c pozitif gerçel (reel) sayılar olmak üzere a+ b ifadesindeki her sayı 3 ile çarpılırsa aşağıdakilerden hangisi elde c edilir? 3 a+ b A) B) c a+ 3b C)

Detaylı

Örnek...3 : Aşağıdaki ifadelerden hangileri bir dizinin genel terim i olabilir? Örnek...4 : Genel terimi w n. Örnek...1 : Örnek...5 : Genel terimi r n

Örnek...3 : Aşağıdaki ifadelerden hangileri bir dizinin genel terim i olabilir? Örnek...4 : Genel terimi w n. Örnek...1 : Örnek...5 : Genel terimi r n DİZİLER Tanım kümesi pozitif tam sayılar kümesi olan her fonksiyona dizi denir. Örneğin f : Z + R, f (n )=n 2 ifadesi bir dizi belirtir. Diziler değer kümelerine göre adlandırılırlar. Dizinin değer kümesi

Detaylı

Sunum ve Sistematik 1. BÖLÜM: ÖNERMELER

Sunum ve Sistematik 1. BÖLÜM: ÖNERMELER Sunum ve Sistematik. ÜNİTE: MANTIK KONU ÖZETİ Bu başlık altında, ünitenin en can alıcı bilgileri, kazanım sırasına göre en alt başlıklara ayrılarak hap bilgi niteliğinde konu özeti olarak sunulmuştur..

Detaylı

ÖABT Sayılar Teorisi KONU TESTİ Tam Sayılarda Bölünebilme

ÖABT Sayılar Teorisi KONU TESTİ Tam Sayılarda Bölünebilme ÖABT Sayılar Teorisi KONU TESTİ Tam Sayılarda Bölünebilme ÇÖZÜMLER. a b ve b a a b, a, b a b a b ve b c a c olduğundan a b ve c d ise a c b d olmayabilir. ve 5., ve olduğundan sonsuz çözüm vardır...9.9

Detaylı

8. 2 x+1 =20 x. 9. x 3 +6x 2-4x-24=0 10.

8. 2 x+1 =20 x. 9. x 3 +6x 2-4x-24=0 10. MAT-1 EK SORULAR-2 1. 6. A)7 B)8 C)15.D)56 E)64 Olduğuna göre x.a)1 B)2 C)3 D)4 E)6 7. 2. Birbirinden farklı x ve y gerçek A)5.B)6 C)7 D)8 E)9 sayıları için; x 2 +2009y=y 2 +2009x eşitliği sağlandığına

Detaylı

EBOB - EKOK EBOB VE EKOK UN BULUNMASI. 2. Yol: En Büyük Ortak Bölen (Ebob) En Küçük Ortak Kat (Ekok) www.unkapani.com.tr. 1. Yol:

EBOB - EKOK EBOB VE EKOK UN BULUNMASI. 2. Yol: En Büyük Ortak Bölen (Ebob) En Küçük Ortak Kat (Ekok) www.unkapani.com.tr. 1. Yol: EBOB - EKOK En Büyük Ortak Bölen (Ebob) İki veya daha fazla pozitif tamsayıyı aynı anda bölen pozitif tamsayıların en büyüğüne bu sayıların en büyük ortak böleni denir ve kısaca Ebob ile gösterilir. Örneğin,

Detaylı

1 -> :25

1 -> :25 1 -> 12 28.02.2013 14:25 1 Salı 04:58 06:40 11:47 14:17 16:33 18:04 2 Çarşamba 04:58 06:41 11:47 14:18 16:34 18:05 3 Perşembe 04:58 06:41 11:47 14:19 16:35 18:05 4 Cuma 04:58 06:41 11:48 14:20 16:36 18:06

Detaylı

(a,b) şeklindeki ifadelere sıralı ikili denir. Burada a'ya 1. bileşen b'ye 2. bileşen denir.

(a,b) şeklindeki ifadelere sıralı ikili denir. Burada a'ya 1. bileşen b'ye 2. bileşen denir. BĞANTI - FONKSİYON 1. Sıralı İkili : (a,b) şeklindeki ifadelere sıralı ikili denir. Burada a'ya 1. bileşen b'ye 2. bileşen denir.! (x 1,x 2, x 3,x 4,...x n ) : sıralı n li denir. Örnek, (a,b,c) : sıralı

Detaylı

x13. ULUSAL MATEMATİK OLİMPİYATI - 2005

x13. ULUSAL MATEMATİK OLİMPİYATI - 2005 TÜBİTAK TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI x13. ULUSAL MATEMATİK OLİMPİYATI - 005 BİRİNCİ AŞAMA SINAVI Soru kitapçığı türü A 1. AB = olmak üzere, A

Detaylı

TABAN ARĠTMETĠĞĠ. ÇÖZÜM (324) 5 = = = = 89 bulunur. Doğru Seçenek C dir.

TABAN ARĠTMETĠĞĠ. ÇÖZÜM (324) 5 = = = = 89 bulunur. Doğru Seçenek C dir. TABAN ARĠTMETĠĞĠ Kullandığımız 10 luk sayma sisteminde sayılar {0,1,2,3,4,5,6,7,8,9} kümesinin elemanları (Rakam) kullanılarak yazılır. En büyük elemanı 9 olan, 10 elemanlı bir kümedir. Onluk sistemde;

Detaylı

KARTEZYEN ÇARPIM VE BAĞINTI

KARTEZYEN ÇARPIM VE BAĞINTI KRTEZYEN ÇRPIM VE BĞINTI 3. Bölüm TEST -2 1. β={(x,y):2x+y=8,x,y N} şeklinde tanımlı β bağıntısı kaç elemanlıdır? ) 4 B) 5 C) 6 D) 7 E) 8 6. R'de bağıntısı yansıyan ise a.b kaçtır? ) 18 B) 9 C) 2 D) 18

Detaylı

1. ÜNİTE 2. ÜNİTE 3. ÜNİTE. Bölüm 1 : Üslü Sayılar... 8. Bölüm 2 : Doğal Sayılar... 18. Bölüm 3 : Doğal Sayı Problemleri... 30

1. ÜNİTE 2. ÜNİTE 3. ÜNİTE. Bölüm 1 : Üslü Sayılar... 8. Bölüm 2 : Doğal Sayılar... 18. Bölüm 3 : Doğal Sayı Problemleri... 30 İçindekiler 1. ÜNİTE Bölüm 1 : Üslü Sayılar... 8 Bölüm 2 : Doğal Sayılar... 18 Bölüm 3 : Doğal Sayı Problemleri... 30 Bölüm 4 :- Çarpanlar ve Katlar, Bölünebilme... 40 Bölüm 5 : Asal Sayılar, Ortak Bölenler,

Detaylı

Temel Matematik Testi - 3

Temel Matematik Testi - 3 Test kodunu sitemizde kullanarak sonucunuzu öğrenebilir, soruların video çözümlerini izleyebilirsiniz. Test Kodu: 003. u testte 0 soru vardır. 2. Tavsiye edilen süre 0 dakikadır. Temel Matematik Testi

Detaylı

11.Konu Tam sayılarda bölünebilme, modüler aritmetik, Diofant denklemler

11.Konu Tam sayılarda bölünebilme, modüler aritmetik, Diofant denklemler 11.Konu Tam sayılarda bölünebilme, modüler aritmetik, Diofant denklemler 1. Asal sayılar 2. Bir tam sayının bölenleri 3. Modüler aritmetik 4. Bölünebilme kuralları 5. Lineer modüler aritmetik 6. Euler

Detaylı

ÖZEL EGE LİSESİ EGE BÖLGESİ OKULLAR ARASI 17. MATEMATİK YARIŞMASI 6. SINIF TEST SORULARI

ÖZEL EGE LİSESİ EGE BÖLGESİ OKULLAR ARASI 17. MATEMATİK YARIŞMASI 6. SINIF TEST SORULARI 1. x ile y pozitif tam sayılardır. EBOB(x,y) = 9 ve x+y = 7 olduğuna göre, x kaç farklı değer alır? 3. 4 A) B) 3 C) 4 D) 5 9 7 49 1 5 36 10 4? n n-5. Uygun yerlere parantezler yerleştirilerek, 1::3:4:5:6:7:8

Detaylı

MATM 133 MATEMATİK LOJİK. Dr. Doç. Çarıyar Aşıralıyev

MATM 133 MATEMATİK LOJİK. Dr. Doç. Çarıyar Aşıralıyev MATM 133 MATEMATİK LOJİK Dr. Doç. Çarıyar Aşıralıyev 5.KONU Cebiresel yapılar; Grup, Halka 1. Matematik yapı 2. Denk yapılar ve eş yapılar 3. Grup 4. Grubun basit özellikleri 5. Bir elemanın kuvvetleri

Detaylı

12.Konu Rasyonel sayılar

12.Konu Rasyonel sayılar 12.Konu Rasyonel sayılar 1. Rasyonel sayılar 2. Rasyonel sayılar kümesinde toplama ve çarpma 3. Rasyonel sayılar kümesinde çıkarma ve bölme 4. Tam rayonel sayılar 5. Rasyonel sayılar kümesinde sıralama

Detaylı

KPSS MATEMATİK KONU ANLATIMLI SORU BANKASI ANKARA

KPSS MATEMATİK KONU ANLATIMLI SORU BANKASI ANKARA KPSS MATEMATİK KONU ANLATIMLI SORU BANKASI ANKARA İÇİNDEKİLER Matematiğe Giriş... Temel Kavramlar... Bölme - Bölünebilme Kuralları... 85 EBOB - EKOK... Rasyonel Sayılar... Basit Eşitsizlikler... 65 Mutlak

Detaylı

Tek Doğal Sayılar; Çift Doğal Sayılar

Tek Doğal Sayılar; Çift Doğal Sayılar Bölüm BÖLÜNEBİLME VE ÇARPANLARA AYIRMA. Bölünebilme Kuralları Bir a doğal sayısı bir b sayma sayısına bölündüğünde bölüm bir doğal sayı ve kalan sıfır ise, a doğal sayısı b sayma sayısına bölünebilir.

Detaylı

1. ÇÖZÜM YOLU: (15) 8 = = 13 13:2 = :2 = :2 = 1.2+1

1. ÇÖZÜM YOLU: (15) 8 = = 13 13:2 = :2 = :2 = 1.2+1 . ÇÖZÜM YOLU: (5) 8 =.8+5 = 3 3:2 = 6.2+ 6:2 = 3.2+0 3:2 =.2+ En son bölümden başlayarak kalanları sıralarız. (5) 8 = (0) 2 2. ÇÖZÜM YOLU: 8 sayı tabanında verilen sayının her basamağını, 2 sayı tabanında

Detaylı

2017 MÜKEMMEL YGS MATEMATİK

2017 MÜKEMMEL YGS MATEMATİK 2017 MÜKEMMEL YGS MATEMATİK 1. 2,31 0,33 0,65 0,13 + 3,6 0,6 işleminin sonucu kaçtır? A)0,5 B) 0,8 C)0,9 D)5 E)8 4. Üç basamaklı ABB doğal sayısı 4 e ve 9 a kalansız bölünmektedir. Buna göre, A+B toplamının

Detaylı

2(1+ 5 ) b = LYS MATEMATİK DENEMESİ. işleminin sonucu kaçtır? A)2 5 B)3 5 C)2+ 5 D)3+ 5 E) işleminin sonucu kaçtır?

2(1+ 5 ) b = LYS MATEMATİK DENEMESİ. işleminin sonucu kaçtır? A)2 5 B)3 5 C)2+ 5 D)3+ 5 E) işleminin sonucu kaçtır? 017 LYS MATEMATİK DENEMESİ Soru Sayısı: 50 Sınav Süresi: 75 ı 1. 4. (1+ 5 ) 1+ 5 işleminin sonucu kaçtır? A) 5 B)3 5 C)+ 5 işleminin sonucu kaçtır? D)3+ 5 E)1+ 5 A) B) 1 C) 1 D) E) 3. 4 0,5.16 0,5 işleminin

Detaylı

SAYILAR MATEMATİK KAF03 BASAMAK KAVRAMI TEMEL KAVRAM 01. İki basamaklı en küçük sayı : İki basamaklı en büyük negatif sayı :.

SAYILAR MATEMATİK KAF03 BASAMAK KAVRAMI TEMEL KAVRAM 01. İki basamaklı en küçük sayı : İki basamaklı en büyük negatif sayı :. SAYILAR BASAMAK KAVRAMI İki basamaklı en küçük sayı : İki basamaklı en büyük negatif sayı :. Üç basamaklı rakamları farklı en küçük sayı :. SORU 5 MATEMATİK KAF03 TEMEL KAVRAM 01 Üç basamaklı birbirinden

Detaylı

DİKKAT! SORU KİTAPÇIĞINIZIN TÜRÜNÜ A OLARAK CEVAP KÂĞIDINIZA İŞARETLEMEYİ UNUTMAYINIZ. MATEMATİK SINAVI MATEMATİK TESTİ

DİKKAT! SORU KİTAPÇIĞINIZIN TÜRÜNÜ A OLARAK CEVAP KÂĞIDINIZA İŞARETLEMEYİ UNUTMAYINIZ. MATEMATİK SINAVI MATEMATİK TESTİ DİKKAT! SORU KİTAPÇIĞINIZIN TÜRÜNÜ A OLARAK CEVAP KÂĞIDINIZA İŞARETLEMEYİ UNUTMAYINIZ. MATEMATİK SINAVI MATEMATİK TESTİ 1. Bu testte 50 soru vardır.. Cevaplarınızı, cevap kâğıdının Matematik Testi için

Detaylı

SINIF TEST. Üslü Sayılar A) 4 B) 5 C) 6 D) 7 A) - 5 B) - 4 C) 5 D) 7. sayısı aşağıdakilerden hangisine eşittir?

SINIF TEST. Üslü Sayılar A) 4 B) 5 C) 6 D) 7 A) - 5 B) - 4 C) 5 D) 7. sayısı aşağıdakilerden hangisine eşittir? 8. SINIF. Üslü Sayılar - = T olduğuna göre T kaçtır? A) - B) - C) D) 7 TEST.. 0 - işleminin sonucu kaç basamaklı bir sayıdır? A) B) C) 6 D) 7. n =- 7 için n ifadesinin değeri kaçtır? A) - 8 B) - C) 8 D)

Detaylı

10. SINIF MATEMATİK FONKSİYONLARDA İŞLEMLER-2

10. SINIF MATEMATİK FONKSİYONLARDA İŞLEMLER-2 . SINIF MTEMTİK FONKSİYONLRD İŞLEMLER- ÇKEY NDOLU LİSESİ MTEMTİK ÖLÜMÜ . ÜNİTE.. FONKSİYONLRD DÖRT İŞLEM Neler öğreneceksiniz? Fonksiyonlarda dört işlem yani toplama çıkarma, çarpma ve bölmeyi öğreneceksiniz.

Detaylı

AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES)

AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) 00000000001 AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) plam cevaplama süresi 150 akikadır. (,5 saat) SAYISAL BÖLÜM SAYISAL - 1 TESTİ Sınavın bu bölümünden alacağınız standart puan, Sayısal

Detaylı

KC00-SS.08YT05. Kolay Temel Matematik. Üniversite Haz rl k 1. 8 ( 3 + 2) 6. 3! 3 ( 3 3)": ( 3) x = 3 ve y = 2 3. ( 5) + ( 7) (+2) + 4

KC00-SS.08YT05. Kolay Temel Matematik. Üniversite Haz rl k 1. 8 ( 3 + 2) 6. 3! 3 ( 3 3): ( 3) x = 3 ve y = 2 3. ( 5) + ( 7) (+2) + 4 Üniversite Haz rl k Sözcükte Do al ve Say lar Söz Öbeklerinde ve Tam Say lar Anlam - I - I Kolay Temel Matematik. 8 ( + ) A) 7 B) 8 C) 9 D) 0 E) 6.! ( )": ( ) A) B) 0 C) D) E). 7. + 5 A) 6 B) 7 C) 8 D)

Detaylı

MATE 409 SAYILAR TEORİSİ BÖLÜM: 8. Muazzez Sofuoğlu Nebil Tamcoşar

MATE 409 SAYILAR TEORİSİ BÖLÜM: 8. Muazzez Sofuoğlu Nebil Tamcoşar MATE 409 SAYILAR TEORİSİ BÖLÜM: 8 LİNEER KONGRÜANSLAR Muazzez Sofuoğlu 067787 Nebil Tamcoşar 8.1. Bir Değişkenli Lineer Kongrüanslar a,b ve m/a olmak üzere; Z ax b(modm) şeklindeki bir kongrüansa, birinci

Detaylı

2012 LYS MATEMATİK SORU VE ÇÖZÜMLERİ Niyazi Kurtoğlu

2012 LYS MATEMATİK SORU VE ÇÖZÜMLERİ Niyazi Kurtoğlu .SORU 8 sayı tabanında verilen (5) 8 sayısının sayı tabanında yazılışı nedir?.soru 6 3 3 3 3 4 6 8? 3.SORU 3 ise 5? 5 4.SORU 4 5 olduğuna göre, ( )? 5.SORU (y z) z(y ) y z yz bulunuz. ifadesinin en sade

Detaylı

İKİNCİ DERECEDEN DENKLEMLER

İKİNCİ DERECEDEN DENKLEMLER İKİNCİ DERECEDEN DENKLEMLER İkinci Dereceden Denklemler a, b ve c reel sayı, a ¹ 0 olmak üzere ax + bx + c = 0 şeklinde yazılan denklemlere ikinci dereceden bir bilinmeyenli denklem denir. Aşağıdaki denklemlerden

Detaylı

2011 YGS MATEMATİK Soruları

2011 YGS MATEMATİK Soruları 0 YGS MTEMTİK Soruları. + + ) 8 ) 0 ) 6 ) E). a = 6 b = ( a)b olduğuna göre, ifadesinin değeri kaçtır? ) ) 6 ) 9 ) 8 E). (.0 ) ) 0, ) 0, ) 0, ) E) 6. x = y = 8 z = 6 olduğuna göre, aşağıdaki sıralamalardan

Detaylı

DOĞAL SAYILARDA TOPLAMA VE ÇARPMA

DOĞAL SAYILARDA TOPLAMA VE ÇARPMA YILLAR 00 00 004 00 006 007 008 009 010 011 ÖSS-YGS DOĞAL SAYILARDA TOPLAMA VE ÇARPMA Örnek( 1 ) - - - - (I) yandaki işleme x 1 (II) göre (I) çarpan - - - - kaçtır? 40 + - - - - - - - - - - (ÖSS-8) 40

Detaylı

Rakam : Sayıları yazmaya yarayan sembollere rakam denir.

Rakam : Sayıları yazmaya yarayan sembollere rakam denir. A. SAYILAR Rakam : Sayıları yazmaya yarayan sembollere rakam denir. Sayı : Rakamların çokluk belirten ifadesine sayı denir.abc sayısı a, b, c rakamlarından oluşmuştur.! Her rakam bir sayıdır. Fakat bazı

Detaylı

TEMEL KAVRAMLAR A: SAYI Sayıları ifade etmeye yarayan sembollere rakam denir. Ör: 0,1,2,3,4,5,6 Rakamların çokluk belirtecek şekilde bir araya getirilmesiyle oluşturulan ifadeler ifadesine sayı denir.

Detaylı

olsun. Bu halde g g1 g1 g e ve g g2 g2 g e eşitlikleri olur. b G için a b b a değişme özelliği sağlanıyorsa

olsun. Bu halde g g1 g1 g e ve g g2 g2 g e eşitlikleri olur. b G için a b b a değişme özelliği sağlanıyorsa 1.GRUPLAR Tanım 1.1. G boş olmayan bir küme ve, G de bir ikili işlem olsun. (G, ) cebirsel yapısına aşağıdaki aksiyomları sağlıyorsa bir grup denir. 1), G de bir ikili işlemdir. 2) a, b, c G için a( bc)

Detaylı

Komisyon DİKEY GEÇİŞ SINAVI TAMAMI ÇÖZÜMLÜ ÇIKMIŞ SORULAR ISBN Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.

Komisyon DİKEY GEÇİŞ SINAVI TAMAMI ÇÖZÜMLÜ ÇIKMIŞ SORULAR ISBN Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. Komisyon DİKEY GEÇİŞ SINAVI TAMAMI ÇÖZÜMLÜ ÇIKMIŞ SORULAR ISBN 978-605-318-702-8 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem

Detaylı

1.GRUPLAR. c (Birleşme özelliği) sağlanır. 2) a G için a e e a a olacak şekilde e G. vardır. 3) a G için denir) vardır.

1.GRUPLAR. c (Birleşme özelliği) sağlanır. 2) a G için a e e a a olacak şekilde e G. vardır. 3) a G için denir) vardır. 1.GRUPLAR Tanım 1.1. G boş olmayan bir küme ve, G de bir ikili işlem olsun. (G, ) cebirsel yapısına aşağıdaki aksiyomları sağlıyorsa bir grup denir. 1) a, b, c G için a ( b c) ( a b) c (Birleşme özelliği)

Detaylı

BÖLÜNEBĐLME KURALLARI

BÖLÜNEBĐLME KURALLARI YILLAR 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 ÖSS-YGS - 2 2-2 1 1-1 1 kalanı bulmak için sağdan ve + ile başlamak gerekir BÖLÜNEBĐLME KURALLARI 2 Đle Bölünebilme: tüm çift sayılar, yani birler

Detaylı

ÜSLÜ SAYILAR. AMAÇ 1: 6 ve 7. Sınıflarda görmüş olduğumuz üslü ifadelerdeki temel kavramları hatırlama

ÜSLÜ SAYILAR. AMAÇ 1: 6 ve 7. Sınıflarda görmüş olduğumuz üslü ifadelerdeki temel kavramları hatırlama AMAÇ 1: 6 ve 7. Sınıflarda görmüş olduğumuz üslü ifadelerdeki temel kavramları hatırlama KURAL: Bir sayının belli bir sayıda yan yana çarpımının kolay yoldan gösterimine üslü sayılar denir. Örneğin 5 sayısının

Detaylı

SAYILARIN ASAL ÇARPANLARINA AYRILMASI

SAYILARIN ASAL ÇARPANLARINA AYRILMASI ASAL SAYILAR Asal sayılar, 1 ve kendisinden başka pozitif tam böleni olmayan 1' den büyük tamsayılardır. En küçük asal sayı, 2' dir. 2 asal sayısı dışında çift asal sayı yoktur. Yani, 2 sayısı dışındaki

Detaylı

üslü sayılar temel kurallar-1

üslü sayılar temel kurallar-1 üslü sayılar temel kurallar- Kazanım :Üslü ifadelerle ilgili temel kuralları anlar, birbirine denk ifadeler oluşturur. Üslü Sayılarda Çarpma İşlemi. 0. 0 işleminin sonucunun 00 olduğunu biliyoruz.bu. =....

Detaylı

ÖZEL EGE LİSESİ OKULLAR ARASI 18. MATEMATİK YARIŞMASI 11. SINIF TEST SORULARI

ÖZEL EGE LİSESİ OKULLAR ARASI 18. MATEMATİK YARIŞMASI 11. SINIF TEST SORULARI 6 6 4 4 1. sin x cos x sin x cos x sin x ifadesinin eşiti kaçtır? A) B) 1 ) 0 D) 1 E). 1 1 4arctan arctan 5 9 işleminin sonucu kaçtır? A) B) 4 8 ) 6 D) E) 4 4. cos x cos y 4 4 sin x sin y 4 4 ifadesi tanımlı

Detaylı

SERİMYA II. MATEMATİK YARIŞMASI I. AŞAMA SORULARI

SERİMYA II. MATEMATİK YARIŞMASI I. AŞAMA SORULARI SERİMYA - 4 II. MATEMATİK YARIŞMASI I. AŞAMA SORULARI. 4? 4 4. A B denkleminde A ve B birbirinden farklı pozitif tam sayılar olduğuna göre, A + B toplamı kaçtır? işleminin sonucu kaçtır? A) 6 B) 8 C) D)

Detaylı

13.Konu Reel sayılar

13.Konu Reel sayılar 13.Konu Reel sayılar 1. Temel dizi 2. Temel dizilerde toplama ve çarpma 3. Reel sayılar kümesi 4. Reel sayılar kümesinde toplama ve çarpma 5. Reel sayılar kümesinde sıralama 6. Reel sayılar kümesinin tamlık

Detaylı

ÇARPANLAR ve KATLAR ASAL SAYILAR. Örnek-2 : 17 ve 27 sayılarının asal sayı olup olmadığını inceleyelim.

ÇARPANLAR ve KATLAR ASAL SAYILAR. Örnek-2 : 17 ve 27 sayılarının asal sayı olup olmadığını inceleyelim. SINIF ÇARPANLAR ve KATLAR www.tayfunolcum.com 8.1.1.1: Verilen pozitif tam sayıların çarpanlarını bulur; pozitif tam sayıları üslü ifade ya da üslü ifadelerin çarpımı seklinde yazar. Çarpan ( bölen ) Her

Detaylı

ALES / İLKBAHAR 2008 DİKKAT! SORU KİTAPÇIĞINIZIN TÜRÜNÜ "A" OLARAK CEVAP KÂĞIDINA İŞARETLEMEYİ UNUTMAYINIZ. SAYISAL BÖLÜM SAYISAL-1 TESTİ

ALES / İLKBAHAR 2008 DİKKAT! SORU KİTAPÇIĞINIZIN TÜRÜNÜ A OLARAK CEVAP KÂĞIDINA İŞARETLEMEYİ UNUTMAYINIZ. SAYISAL BÖLÜM SAYISAL-1 TESTİ DİKKAT! SORU KİTAPÇIĞINIZIN TÜRÜNÜ "A" OLARAK CEVAP KÂĞIDINA İŞARETLEMEYİ UNUTMAYINIZ. SAYISAL BÖLÜM SAYISAL- TESTİ Sınavın bu bölümünden alacağınız standart puan, Sayısal Ağırlıklı ALES Puanınızın (ALES-SAY)

Detaylı

ÖSYM M TEMEL MATEMATİK TESTİ YGS / MAT. Diğer sayfaya geçiniz. 1. Bu testte 40 soru vardır.

ÖSYM M TEMEL MATEMATİK TESTİ YGS / MAT. Diğer sayfaya geçiniz. 1. Bu testte 40 soru vardır. TEMEL MATEMATİK TESTİ 2011 - YGS / MAT M9991.01001 1. Bu testte 40 soru vardır. 1. 2. 2. Cevaplarınızı, cevap kâğıdının Temel Matematik Testi için ayrılan kısmına işaretleyiniz. işleminin sonucu kaçtır?

Detaylı

SERĠMYA 2011 - IX. ULUSAL ĠLKÖĞRETĠM MATEMATĠK OLĠMPĠYATI. 9. Ulusal. serimya. İLKÖĞRETİM 7. Ve 8. SINIFLAR ARASI MATEMATİK YARIŞMASI.

SERĠMYA 2011 - IX. ULUSAL ĠLKÖĞRETĠM MATEMATĠK OLĠMPĠYATI. 9. Ulusal. serimya. İLKÖĞRETİM 7. Ve 8. SINIFLAR ARASI MATEMATİK YARIŞMASI. Sayfa1 9. Ulusal serimya İLKÖĞRETİM 7. Ve 8. SINIFLAR ARASI MATEMATİK YARIŞMASI 2011 Sayfa2 1. Bir ABCD konveks dörtgeninde AD 10 cm ise AB CB? m( Dˆ ) 90, ( ˆ) 150 0 0 m C ve m Aˆ m Bˆ ( ) ( ) olarak

Detaylı

2. ÜNİTE RASYONEL,ÜSLÜ VE KÖKLÜ SAYILAR

2. ÜNİTE RASYONEL,ÜSLÜ VE KÖKLÜ SAYILAR 2. ÜNİTE RASYONEL,ÜSLÜ VE KÖKLÜ SAYILAR KONULAR 1. RASYONEL SAYILAR 2. Kesir Çeşitleri 3. Kesirlerin Sadeleştirilmesi 4. Rasyonel Sayılarda Sıralama 5. Rasyonel Sayılarda İşlemler 6. ÜSLÜ İFADE 7. Üssün

Detaylı

ÇARPANLAR VE KATLAR ÖRNEK. 8 Sayılar ve İşlemler. 2 x x 2 x 6. 2 x 2 x 2 x 9

ÇARPANLAR VE KATLAR ÖRNEK. 8 Sayılar ve İşlemler. 2 x x 2 x 6. 2 x 2 x 2 x 9 ÇARPANLAR VE KATLAR POZİTİF TAM SAYILARIN ÇARPANLARI Her pozitif tam sayı, iki doğal sayının çarpımı olarak yazılabilir. Bu iki doğal sayıdan her birine o sayının çarpanı denir. Bir sayının çarpanı aynı

Detaylı

Çözüm 1. yol 36 bölenleri 1,2,3,4,6,9,12,18,36. Örnek...1 : Obeb( 60, 15) kaçtır? Örnek...2 : OBEB( 60, 36) kaçtır? Çözüm : ÖKLİD ALGORİTMASI

Çözüm 1. yol 36 bölenleri 1,2,3,4,6,9,12,18,36. Örnek...1 : Obeb( 60, 15) kaçtır? Örnek...2 : OBEB( 60, 36) kaçtır? Çözüm : ÖKLİD ALGORİTMASI EBOB İkisi birden sıfır olmayan a ve b tam sayılarının ikisini birden bölen en büyük pozitif tam sayıya bu sayıların en bü yük ortak böleni (EBOB -eski OBEB-) denir ve EBOB(a,b)=x biçiminde gösterilir.

Detaylı

ASAL SAYILAR. www.unkapani.com.tr

ASAL SAYILAR. www.unkapani.com.tr ASAL SAYILAR ve kendisinden aşka pozitif öleni olmayan den üyük doğal sayılara asal sayı denir.,, 5, 7,,, 7, 9, sayıları irer asal sayıdır. En küçük asal sayı dir. den aşka çift asal sayı yoktur. den aşka

Detaylı

1) BU TESTTE TEMEL MATEMATİK VE GEOMETRİ OLMAK ÜZERE, TOPLAM 40 ADET SORU VARDIR. 2) BU TESTİN CEVAPLANMASI İÇİN TAVSİYE EDİLEN SÜRE 40 DAKİKADIR.

1) BU TESTTE TEMEL MATEMATİK VE GEOMETRİ OLMAK ÜZERE, TOPLAM 40 ADET SORU VARDIR. 2) BU TESTİN CEVAPLANMASI İÇİN TAVSİYE EDİLEN SÜRE 40 DAKİKADIR. 1) U S L İK V GORİ OLK ÜR, OPL 40 SORU VRIR. 2) U SİN VPLNSI İÇİN VSİY İLN SÜR 40 KİKIR. 1) 120 : [(10.2-1 )+3] 1 işleminin sonucu kaçtır? )1 )5 )7 )13 )14 3) (x 2 +y) n açılımında 13 terim varsa bu terimler

Detaylı

2004 II. MATEMATİK YARIŞMASI I. AŞAMA SORULARI

2004 II. MATEMATİK YARIŞMASI I. AŞAMA SORULARI 4 II MATEMATİK YARIŞMASI I AŞAMA SORULARI 4? 4 4 A B denkleminde A ve B birbirinden farklı pozitif tam sayılar olduğuna göre, A + B toplamı kaçtır? işleminin sonucu kaçtır? 5 A) B) C) - D) E) - 8 4 x x

Detaylı

ISBN Sertifika No: 11748

ISBN Sertifika No: 11748 ISBN - 978-605-5631-67-3 Sertifika No: 11748 GENEL KOORDİNATÖR: REMZİ ŞAHİN AKSANKUR REDAKTE: REMZİ ŞAHİN AKSANKUR SERDAR DEMİRCİ SABRİ ŞENTÜRK Bas m Yeri: UMUT MATBAACILIK - MERTER / STANBUL Bu kitab

Detaylı

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı. ALES / Đlkbahar / Sayısal I / 11 Mayıs Matematik Soruları ve Çözümleri E) 2.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı. ALES / Đlkbahar / Sayısal I / 11 Mayıs Matematik Soruları ve Çözümleri E) 2. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES / Đlkbahar / Sayısal I / Mayıs 2008 Matematik Soruları ve Çözümleri 3 3. + : 7 4 7 4 işleminin sonucu kaçtır? A) 4 3 B) 4 5 C) 7 4 D) 5 7 E) 2

Detaylı

MERKEZİ ORTAK SINAV KAZANDIRAN MATEMATİK FÖYÜ

MERKEZİ ORTAK SINAV KAZANDIRAN MATEMATİK FÖYÜ MERKEZİ ORTAK SINAV KAZANDIRAN MATEMATİK FÖYÜ ÖRNEK: 18 sayısının pozitif çarpanları nelerdir? Çarpımları 18 olan sayılar arayalım. 18 = 1. 18 18 =. 9 18 =. 6 Her doğal sayı iki doğal sayının çarpımı şeklinde

Detaylı

Ortak Akıl MATEMATİK DENEME SINAVI

Ortak Akıl MATEMATİK DENEME SINAVI Ortak kıl YGS MTEMTİK ENEME SINVI 040- Ortak kıl dem ÇİL yhan YNĞLIŞ arış EMİR elal İŞİLİR eniz KRĞ Engin POLT Ersin KESEN Eyüp ULUT Fatih SĞLM Fatih TÜRKMEN Hakan KIRI Kadir LTINTŞ Köksal YİĞİT Muhammet

Detaylı

Lineer Dönüşümler ÜNİTE. Amaçlar. İçindekiler. Yazar Öğr. Grv.Dr. Nevin ORHUN

Lineer Dönüşümler ÜNİTE. Amaçlar. İçindekiler. Yazar Öğr. Grv.Dr. Nevin ORHUN Lineer Dönüşümler Yazar Öğr. Grv.Dr. Nevin ORHUN ÜNİTE 7 Amaçlar Bu üniteyi çalıştıktan sonra; Vektör uzayları arasında tanımlanan belli fonksiyonları tanıyacak, özelliklerini öğrenecek, Bir dönüşümün,

Detaylı

EĞİTİM BİLİMLERİ MERKEZİ

EĞİTİM BİLİMLERİ MERKEZİ EĞİTİM BİLİMLERİ MERKEZİ 0 EBİM KPSS Kurslarının öğretmen adaylara armağanıdır. SAYILAR Z{,-,-,-,0,,,, } Z - {,-,-,-} negatif tam sayılar kümesi {0} (elemanı 0 olan bir küme) Z + {,,,,n,n+, } pozitif

Detaylı

EK:1 İÇ DENETÇİ EĞİTİM PROGRAMI 23 NİSAN-17 MAYIS 2014, İZMİR 1.GRUP 24 NİSAN 2014 PERŞEMBE. 09.00-10.30 Kurumsal Risk Yönetimi

EK:1 İÇ DENETÇİ EĞİTİM PROGRAMI 23 NİSAN-17 MAYIS 2014, İZMİR 1.GRUP 24 NİSAN 2014 PERŞEMBE. 09.00-10.30 Kurumsal Risk Yönetimi 1.GRUP 24 NİSAN 2014 PERŞEMBE 25 NİSAN 2014 CUMA 12.15-14.15 Öğle Arası 14.15-15.15 Kamu İç Denetim Yazılımı (İçDen) 15.15-15.30 Çay/Kahve Arası 15.30-16.00 Kamu İç Denetim Yazılımı (İçDen) 26 NİSAN 2014

Detaylı

;] u Y hb* p(a/ > V aaa!a!a!a!!!!!a! BASIN KİTAPÇIĞI

;] u Y hb* p(a/ > V aaa!a!a!a!!!!!a! BASIN KİTAPÇIĞI BASIN KİTAPÇIĞI 00000000 AÇIKLAMA 1. Bu kitapç kta Lisans Yerle tirme S nav -1 Matematik Testi bulunmaktad r. 2. Bu test için verilen toplam cevaplama süresi 75 dakikadır. 3. Bu kitapç ktaki testlerde

Detaylı

LYS Matemat k Deneme Sınavı

LYS Matemat k Deneme Sınavı LYS Matematk Deneme Sınavı. n olmak üzere; n n toplamı ten büük n nin alabileceği tamsaı değerleri kaç tanedir? 9 B) 8 7.,, z reel saılar olmak üzere; ( 8) l 8 l z z aşağıdakilerden hangisidir? B) 8. tabanındaki

Detaylı

BÖLME - BÖLÜNEBİLME Test -1

BÖLME - BÖLÜNEBİLME Test -1 BÖLME - BÖLÜNEBİLME Test -1 1. A saısının 6 ile bölümünden elde edilen bölüm 9 kalan olduğuna göre, A saısı A) 3 B) C) 7 D) 8 E) 9. x, N olmak üzere, x 6 ukarıdaki bölme işlemine göre x in alabileceği

Detaylı

8.Konu Sonlu ve sonsuz kümeler, Doğal sayılar

8.Konu Sonlu ve sonsuz kümeler, Doğal sayılar 8.Konu Sonlu ve sonsuz kümeler, Doğal sayılar 1. Eşit güçlü kümeler 2. Sonlu ve sonsuz kümeler 3. Doğal sayılar kümesi 4. Sayılabilir kümeler 5. Doğal sayılar kümesinde toplama 6. Doğal sayılar kümesinde

Detaylı

ÇARPANLAR VE KATLAR ÖĞRENİYORUM

ÇARPANLAR VE KATLAR ÖĞRENİYORUM ÖĞRENİYORUM Bir pozitif tam sayıyı birden fazla pozitif tam sayının çarpımı şeklinde yazarken kullandığımız her bir sayıya o sayının çarpanı denir. Örnek: nin çarpanları,, 3, 4, 6 ve dir. UYGULUYORUM Verilmeyen

Detaylı

BASIN KİTAPÇIĞI ÖSYM

BASIN KİTAPÇIĞI ÖSYM BASIN KİTAPÇIĞI 00000000 AÇIKLAMA 1. Bu kitapç kta Lisans Yerle tirme S nav -1 Matematik Testi bulunmaktad r. 2. Bu test için verilen toplam cevaplama süresi 75 dakikadır. 3. Bu kitapç ktaki testlerde

Detaylı

Singapur Matematik Olimpiyatı Soruları

Singapur Matematik Olimpiyatı Soruları Singapur Matematik Olimpiyatı Soruları 1.) 1, 1, 1,., 1 sayıları tahtaya yazılıyor. Burak x ve y gibi iki sayı seçip bunları siliyor ve 1 2 3 2010 x+y+xy sayısını yazıyor. Burak bu işleme tahtada tek sayı

Detaylı